Co s řeckými dluhy ?

20. 06. 2011 | 15:14
Přečteno 3889 krát
Řecko je silně předlužené. To je problém nejen Řeků samotných, ale i celé EU, kde jsou od roku 1981 členem. A ta se bojí, že hrozící státní bankrot Řecka vyvolá v evropském hospodářském prostoru nebezpečný domino efekt.

Problém umocňuje, že kolaps členského státu EU hrozí v prostoru, kde se tradičně protínají různé geopolitické zájmy. Je tu jihovýchodní křídlo paktu NATO, sousedství chronicky nestabilního Blízkého východu, ale působí tu i řecko-turecké spory. Nelze očekávat, že by zde mohlo vzniknout nějaké mocenské vakuum. Určitý mocenský vliv na Balkáně má už historicky Rusko, počátkem roku byl ostatně premiér Papandreu na návštěvě v Moskvě. Po nedávné krizi se o různé zadlužené země intenzivně zajímá také sílící Čína, skupující po světě cizí dluhopisy.
V této situaci se můžeme v debatách o Řecku setkat s argumentováním tzv. suverenitou při rozhodování dlužníka. Jde o úvahy, že by dlužník mohl vyhlásit dluhy za nelegální a případný arbitr by rozhodl o zrušení dlužní smlouvy. Obávám se, že tento směr úvah k výsledku nepovede. Nešlo přeci o nějakou černou půjčku dohodnutou beze svědků někde v průjezdu. Mohu s politikou zadlužování řeckých vlád nesouhlasit, ale dlužní smlouvy byly uzavírány legitimní politickou reprezentací a se seriozními institucemi. Takový smluvní vztah nejde libovolně vypovědět.
Řecko nyní sklízí toho, co léta tolerovalo. V řeckém volebním systému dlouhodobě probíhá duel dvou největších stran. A ty založily obě vzestup kdysi nejchudšího státu EU na nereálných předpokladech, které byly zakrývány falšováním statistik ve spojitosti se vstupem Řecka do eurozóny. Nepomohly ani megalomanské projekty typu olympijské hry a nebo závody ve zbrojení se sousedním Tureckem. Charakteristikou Řecka se stala přebujelá byrokracie a současně impotentní daňový systém umožňující jakýsi prazvláštní socialismus pro bohaté. Nezvládání dluhového problému zejm. od krize vyvolané pádem Lehman Brother (řecký deficit tehdy dosáhl 15% HDP) diskredituje dnešní řecké elity.
Řecko zasáhla světová krize nejen ekonomicky. Společnost je nyní hluboce rozdělena a konsensus na nějakém konstruktivním řešení se hledá těžko. Na krizi reagovaly v roce 2009 předčasné volby. Byla ukončena pět let trvající vládnutí konzervativců (Nea demokratia), kteří po volebním vítězství v roce 2007 (tehdy získali skoro 42%) nyní spadli na 33,5%. Vlády se opět ujali socialisté (Panellinio Socialisto Konima, PASOK) se ziskem 43,9% (v roce 2007 získali jen 38,1%). V parlamentní opozici jsou ještě radikální komunisté (Kommounistiko Komma Elladas, KKE), jako třetí nejsilnější řecká strana (ti v roce 2007 získali 8,1% a v roce 2009 7,5%). Především se ale radikalizuje řecké odborové hnutí.
Spokojenost se současnou vládou socialistů je minimální a napětí dramaticky roste. V případě krizového rozpadu moci nelze vyloučit ani hrozbu vojenského převratu v zájmu udržení pořádku. Země má ostatně zkušenost s autoritativním režimem do roku 1974. Více než kdy jindy je tedy potřebné reálně zhodnotit východiska a zvážit reálné řešení. A netýká se to jen Řecka samotného. Evropskou odpovědí na řecký problém byla ratifikace dohody o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM lze chápat jako jakýsi evropský vlastní MMF). Má fungovat jako jakýsi věřitel poslední záchrany. Ochota členů EU nahradit současné nesplatné řecké dluhy jinými závazky je ovšem omezená.
Řecko dnes má vedle historických dluhů s vysokou tržní cenou (za cca 90 mld eur řeckých dluhopisů mají velké francouzské a německé banky) mezi svými závazky dalších 100 mld eur, které pocházejí z loňského záchranného balíčku EU a MMF. Ale jak Řecku vysychala likvidita a blížil se termín splátky některých dluhů, tak se letos rozhodlo o dalším balíčku. Věřitelé ovšem už dávno nesledují kolik úroků vydělají na svých půjčkách Řecku. Jde o širší problém.
Začíná být jasné, že významnou část dluhu asi Řecko nesplatí. A tak na bohatém evropském severu daňoví poplatníci remcají a volají po plánu B. Především Německo se dalších půjček Řecku bojí a poslední pomoc prošla Bundestagem s odřenýma ušima. Pochopitelná je proto snaha zapojit do řecké pomoci i privátní sektor, pro ten to ovšem není pouhá pomoc, nýbrž forma byznysu.
Co by mělo být tím plánem B ? Nechat Řecko vystoupit z eurozóny (Euro Area uchovat pro integrační jádro) a nechat ho také řízeně dojít k státnímu bankrotu ? Na tyto úvahy navazují i zjednodušené představy některých Řeků kteří s heslem „Řecko Řekům“ hledají spásu v představě návratu do dob suveréních národních států. A v euforii věří, že jim prostě bude dluh v řádu stamiliard bez dalšího odpuštěn mezinárodními institucemi a zbaví se tak „věřitelských pijavic“, tedy EU a MMF.
Altruistické gesto odpuštění může být adresováno hříšníkům, ale s dlužníky se musíme dohodnou na nějakém legálním modu vypořádání. Na dlužní závazky se nelze jednostranně vykašlat, i když je nakrásně nazveme "suverénní". "Odpuštění" dluhu se váže na to, čemu se říká "morální hazard" . Přijetí principu, že dluhy se nakonec neplatí, by ve vyspělé ekonomice jako je EU posilovalo neodpovědnost. Na tom, že se legitimní dluhy platí není nic pravicového ani levicového. A nečekejme že dluhová arbitráž v případě bankrotu Řecka by toto břemeno nějak podstatně ulehčila.
Základem by měla být věcná úvaha nad důsledně auditovaným řeckým dluhovým portfoliem. V konečné podobě to bude nějaké reprofilace řeckých závazků, kterou musí probrat věřitelé i Řekové samotní. Řekněme si, jaké jsou ekonomické předpoklady oddlužení - včetně toho, za jakých okolností část dluhu nebude muset být splacena. Pouhá redukční dieta samozřejmě nestačí. Plošné škrty sice účetně snižují deficit, ale také podvazují budoucí růst.
Řecké závazky jsou sice v tvrdém euru, ale ani vystoupení z eurozóny nic nemění - následná hyperdevalace obnovené drachmy by měla likvidační účinek. Zájem investorů by stejně narážel na nízkou důvěru v řeckou ekonomiku (rating CCC je už dnes na dohled). Případné vyhlášení státního bankrotu (přesněji státní insolvence) na tomhle faktu také nic nezmění. Viníkem řeckých problémů prostě není euro jako takové (Řecko přijalo euro v roce 2002), ale odkládání reálné konvergence ekonomiky země. Schopnost tlumit nerovnováhy měnovou politikou jen přenáší ohnisko sociální deprivace země jinam.
Řešení dluhové krize nejen Řecka je v dlouhodobém reálném vzestupu ekonomiky, jen to může dlouhodobě pomoci (ať již bude nakonec dohoda o procentu odepsaných dluhů jakákoliv). Součástí je určitá politika strukturálního přizpůsobení, politika zvýšení produktivnosti ekonomické základny. Bude to pochopitelně trvat déle než je jeden volební cyklus. A uvažované rozsáhlé privatizace přitom nelze chápat jako skutečně systémové řešení. Parametry konsolidace Řecka se tak dostanou do souladu s reálným ekonomickým vývojem a růstem produkčního potenciálu.
Rámec tomu může vytvářet funkční garance Evropského záchranného systému či politika spojená s Paktem Euro-plus. Součástí evropského řešení jsou i otázky sdílené suverenity ve fiskální oblasti. V této politicky citlivé oblasti bohužel existuje celá řada nejasností a doslova antiekonomických chimér. Spoléhat pouze na mezinárodní právo a utíkat z evropských struktur, kde se přeci jen lze na určité regulaci spekulací a vzájemné pomoci dohodnout, by Řecko směroval spíše na chudý jih než k ekonomické vyspělosti.

Článek byl publikován na www.vasevec.cz

null
null

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

eR napsal(a):

státní bankrot = protektorát zahranicních veritelů.
dluzní smlouvy bez restrukturalizace nejde splatit.
takže řeči od odchodu z eurozony nepomohou -k čemu by byl turecký model - tj. nebýt v EMU ale být v NATO.
20. 06. 2011 | 15:29

hoven napsal(a):

euro sice přímo nezpusobilo řeckou krizi, ale umocnuje jí a blokuje řešení. řekové se zaprvé potřebují zbavit dluhu, to jest provést řízený bankrot. za druhé se potřebují zbavit eura, aby mohli devalvovat měnu a zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky. za 30 let, co do řecka proudí peníze z EU se řecká ekonomika moc nepohla dopředu, nějaká restruktualizace o které píše autor je podle mého názoru scifi. v současné době EU a MMF neposkytují řecku pujčky, ale dary. řecko je nikdy nesplatí .a nakonec stejně zbankrotuje. navíc se pro uklidnění voličů zemí, které do řecka nenávratně lejou stovky miliard eur hraje hra na "splnění podmínek". řecko musí škrtat. ty škrty jsou nad hranicí unosnosti a vyvolávají sociální nepokoje. a to všechno se děje proto, že skupina zabedněných politiků nikdy za žadných okolností ani tváří v tvář nezvratných faktů nepřipustí , že euro je stupidní projekt.
20. 06. 2011 | 15:34

dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Psal jsem mnohokráte i před lety ! Jižanské země kde se to siestou jen hemží nemohou být nikdy rovnocenným partnerem zakladatelských států EU ! Co si francouzi a němci mysleli když dávali souhlas se vstupem řecka španělska itálie portugalska mezi ekonomicky vyspělé zakladatelské státy EU ? Že se budou jejich elity zdarma půl roku povalovat na jejich plážích ? Asi ano ! Možná že budou mít již ted možnost koupit některé řecké ostrovy ! O tohle jim v podstatě asi šlo ! A pokud nastane ten dominový efekt jak píše pan Dolejš tak tohle birogratické monstrum nezachrání ani Bůh ! Nejlépe na tom budou ti bruselští úředníci kteří si stačili ještě nahrabat pro sebe dokud to ještě šlo ! Od nás třeba p.Špidla Zahradil Ransdorf aspousta dalších klikařů !Jo holt nic netrvá věčně a at mě prosím v tomhle mém názoru někdo oponuje ! Zde uváděné řecko bude muset prodat některé své ostrovy a o zbytek se postarají osmani poturčení ! Ti umějí vždy využít situace v evropě ! Dl.
20. 06. 2011 | 15:56

Béda napsal(a):

p. Dolejš,

ď. Alespoň víme do čeho jdeme.

PS: příště, jestli bych mohl, bych se přimlouval za článek o Islandu - nějak zde chybějí informace. Došlo tam vůbec k nějkakému bankrotu?
20. 06. 2011 | 15:57

jm09 napsal(a):

A co varianta ze recko zavede novou/starou drachmu ve stejnem kurzu jako pristupovaly k euru a vsehcny zavazky preceni podle tohoto kurz!!! Pak neni probem s vracenim recka vlada si potrebne penize natiskne a navic by tento krok nemusel byt hodnocen jako default.
20. 06. 2011 | 15:57

TomášL napsal(a):

Autore!

Přečetl jsem jsi článek jedním dechem. Jenom jedna věc mě zaráží, a ta, že jste u komunistů. Možné vysvětlení této podivnosti vidím tak, že politickou stranu využíváte pouze jako prostředek ke svým soukromým účelům...
20. 06. 2011 | 16:04

Tupelo napsal(a):

Zive vysilani (16:00-17:00) na ceskem rozhlase o obcanskem hnuti ve Spanelsku: http://projekty.rozhlas.cz/prehravacwma4/?stanice=praha
20. 06. 2011 | 16:06

Targus napsal(a):

To Béda:

Prohlídněte si blogy Alexandra Koenigsmarka - Hold islandské revoluci. Islanďani vypráskali vydařené bankéře, pár ostatních postavili před soudní tribunál a změnili ústavu s tím, že dluhy platit nebudou, protože je nenadělali, což je fakt - na rozdíl od Řeků.
Řekové by to asi měli udělat úplně stejně.
Což by ovšem byla socialistická revoluce, protože by se to neobešlo bez zabavování - rozuměj znárodňování majetků nabytých v rozporu se zákony a dobrými mravy.
A hoven s Rumcajsem by praskli vzteky, anebo by zavařili klávesnice.
A Stejskal by se z toho zbláznil, nakonec by musel zabánovat sám sebe.
20. 06. 2011 | 16:21

Targus napsal(a):

To TomášL:

Vy jako myslíte, že komunisti neumějí psát nebo tak něco?
Jak vidíte, i inteligentní a vzdělaní lidé mohou mít jiný politický názor, než Vy.
20. 06. 2011 | 16:23

hoven napsal(a):

targus,
socialistická revoluce ještě nikdy žadné zemi na světě nic dobrého nepřinesla. jenom zbídačení obyvatelstva. tudy cesta nevede. já považuji za východisko opustit dluhový socialismus a vrátit se ke kapitalismu a zodpovědnemu hospodaření , kde pečení holubi nikomu nelítají sami do huby. pokud jakakoliv banka davala špatný uvěry, má zkrachovat a ne že jí politici budou v nějakém veřejném zájmu zachranovat veřejnýma dluhama. pořád se točíme v bludném kruhu dluhového socialismu.
20. 06. 2011 | 16:32

Honza napsal(a):

to Hoven

... zajímavé myšlenky, jenom by jsem si dovolil upozornit, že finanční krize má původ ve USA v době, kdy president byl republikán, ....
(Předpokládám, že republikány ve USA nebudete podezírat z jakéhokoliv socilaismu - třeba dluhovému)

a jen tak na okraj zkuste domyslet. co by stalo, kdyby následní demokrate mohutnými finančními injekcemi nedovolili krach finančního sektoru USA
20. 06. 2011 | 16:56

dalimír napsal(a):

Novene lépe je žít ve skromnosti a být štastný nežli se strachovat stoho loupežnického kapital. systému přemýšlet co bude zítra a hrůzou z budoucnosti našich potomků si rvát vlasy ! Hovene Hovene ! Do roka a do dne ! Dl.
20. 06. 2011 | 16:57

Pepa Řepa napsal(a):

Bédo, Bédo
i Vy revolucionáři jeden!
Zase navrhujete islandskou cestu?
Že bychom si zahráli?
Ne na tátu a mámu, ale na EU a Řeka?
Já si od vás půjčím pár mega a až budete chtít prachy zpátky, řeknu, že jdeme islandskou cestou.
Co Vy na to, Bédo?

I ten Dolejš je střízlivější, vy jste druhý (po VH) Czech Guevara.
A jak jde dohromady Vaše ojrohujerství (vše,co matička EU a její instituce činí, dobře činí) s řeckou krizí?

Článek je dobrý. Kupodivu.
Vám i autorovi by se tam líbilo. Všude na univerzitách srpy a kladiva. Kdybych Vám tady vypsal za co vše se tam stávkuje, žasl byste. Kam se hrabeme. Až přijde čas dám sem pár postřehů, jak to vidí student, zvláště když má i německý pas. Pak o placení daní i o cenách potravin, tam kde pro Řeky už humor stranou. Ti schopnější se poptávají po práci jinde.

Kdo za to může? Vím já. Je to zřejmě složitější.
Občan má jasno. Jedná se o konspirativní teorii, jak zevnitř zlikvidovat prosperující a skvěle nastavenou EU. Přirozeně za pomoci vrahů z Wall Streetu a zlovolných sionistů.
Miluju konspirativní teorie.
Jsou to jednoduché teorie pro -poněkud jednodušší- jedince.

Raději bych uvažoval, kde udělali soudruzi z EP a EK chybu. Radost z toho nemám, Řekům to nepřeju. Když dostane po Srbech za uši i Řek, je baůlkánská cesta pro Turka a Albáncem otevřená. Už teď jsou ceny potravin v Istanbulu nižší než pod Akropolí. O hodně.
20. 06. 2011 | 17:10

Honza napsal(a):

to autor

... málokdy si člověk přečte komplexní analýzu = děkuji ( teda pokud nestuduji a nepřemýšlím o mylšnkách pana Ransdorfa - škoda, že jste jej uklidili do Bruselu)... co se týká syntézy = řešení - myslím, že i tady postupujete maximálně odpovědně = minimalizace rizik.

P.S. KSČM se má prý znova a pokolikáté již omluvit, nevím jak ostatní blogeří, ale já začnu uvažovat o volbě kterékoliv pravicové strany, až se oficiálně omluví za stávající stav ...
20. 06. 2011 | 17:14

Cestovatel napsal(a):

Pár informací o Řecku

V Řecku za posledních deset let vzrostly platy o 40% což je víc než si Řekové mohou dovolit

Řecko patří k zemi s nejvyšším daňovým zatížením tak nelžete o socialismu pro bohaté. Lidé s příjmy nad 23 400 EURO tam platí daň 40%.
http://www.socr.cz/images/prirucka/pdf/gr.pdf
20. 06. 2011 | 17:16

hoven napsal(a):

honza
příčiny krize začaly za clintonovi ery. státní intervence do trhu hypotek.
dalimir
každý socialismus vždycky skončil krachem a nástupem kapitalismu. proč zase opakovat staré chyby??
20. 06. 2011 | 17:29

Honza napsal(a):

to hoven

... nevím odkud máte tyto info, pokud jsem měl možnost přečíst originál důvodové zprávy o sanaci finančního sektoru pracoval předkladatel s jiným jménem, než který používáte Vy ...
20. 06. 2011 | 17:46

eR napsal(a):

k hoven - třeba se zbavit eura, aby mohli devalvovat měnu - dovedete si představit jakou hodnotu bude mít řecká měna po takové devalvaci ? horší než koruna po devalvaci komunisty v roce 1953 - tak leda na vytření zadnice. Tohle má zvýšit konkurenceschopnost řecké konomiky ?
20. 06. 2011 | 17:56

hoven napsal(a):

honza
čerpám informace ze zajímavého blogu prof. zeleného, který se jmenuje geneze krize. zabruste do archívu.
er
tu devalvaci odhaduju tak asi na 40%. musí jí ale předcházet řízený bankrot a dohoda s věřiteli. řecko ani jinou možnost nemá. rozdíl mezi řeckou a německou ekonomikou je propastný a euro je naprostý neštěstí pro řeky. pokud si nechají euro, budou závislí na vnější pomoci. EU jim bude diktovat fiskální politiku a tvrdý škrty. další škrty ale už nejsou pruchodný a vyvolají tam revoluci. v řecku příštích 5 let ekonomika neporoste. ted dostanou dalších 100 miliard a vydrží do září. co dál? dalších sto miliard do ledna?? merkelová chce zachránit euro za kažýdou cenu, tolik peněz ale nemá ani německo. nakonec bude muset slézt z hrušky zpátky na zem a podívat se realitě do očí.
20. 06. 2011 | 18:21

dalimír napsal(a):

Hovene tak už by se konečně lidé s těch chyb měli poučit a vyvodit s toho patřičné důsledky ! Hovene o nějaký socialismus tady přece nejde ale o to aby lidé nežili stále ve strachu z budoucnosti ! A také ti bezdomovci ,to je přece ostuda naši civilizace ! Proč ? Musí to tak být stále ? Dl.
20. 06. 2011 | 18:55

Lumpur napsal(a):

svět se asi zbláznil, zatímco levicově liberální komunista Dolejš se tu snaží vysvětlit že dluhy se mají nějak platit a jak složité minimalizovat rizika, tak klausův pravicově konzervativní tajemník Hájek tu o trochu výš populisticky jásá nad islandskou cestou znárodňování bank. Asi proto že na Islandu udělali dlouhý nos na nenáviděné evropské věřitele. Americká základna si z keflaviku ostatně své ohlídá bez ohledu na pokusy s občanskou ústavou.
20. 06. 2011 | 19:03

hoven napsal(a):

dalimír,
musí. strach o budoucnost začíná narozením. život je každodenní zápas o jeho existenci. z toho neexistuje unik. mužete nalezt utěchu třeba ve víře a meditacích nebo v práci a rodině. . ale společnost, ve které neexistuje riziko a reálné náklady na život , není možné vybudovat. ten klid, po kterém voláte, budete mít až ve futrálu, na poslední cestě za kremací.
20. 06. 2011 | 19:20

Rumcajs napsal(a):

Kvituju s potěšením to, že Dolejš se tu neohání globálním kapitálem, velkoburžoazií a neoliberalismem.

Zjevně je daleko chytřejší, jak jeho voliči.
20. 06. 2011 | 19:56

jihočech napsal(a):

Pane Dolejš,
Četl jsem, že dluh Řecka činil
V r. 1997 EUR 114.570 mil
V březnu 2011 EUR 355.000 mil
Na úrocích Řecko zaplatilo ke dnešku EUR 386.000 mil Takže dluh byl už dávno zaplacen. Nicméně je třeba tam udržet „permanentní dluh“ – musíme pomáhat i my, aby banky dále bohatly.

V NYS a Money morning 16.6.2011 uvedeno, že
"over 2,000 U.S. banks are now vulnerable to this crisis"
„přes 2000 US bank ohroženo krizi.“

Řecko by dalo přednost bankrotu, ale my EU to nedopustíme, budeme pomáhat dále Řecku, aby splácelo úroky, a úroky z úroků. Řecko např dluží USA ještě z r. 1929 (jedentisícdevetsetdvacetdevět) a též „za pomoc v 2 sv. válce“, ale na druhé straně Řecko nemá nárok za škody způsobené Německem ve 2.sv. válce.
Pochybuji, že by naše „sdělovala“ byla schopna, resp. ochotná nám dát reálný obraz o Řecku.
20. 06. 2011 | 19:56

Ja Pr napsal(a):

chápu že levice má problém, když levicový PASOK měl prsty v tom co se v Řecku stalo (a že toho je už tak za půl bilionu eur). Socialista Papandreu před volbami v roce 2009 sliboval, že platit budou bohatí a dnes jen lavíruje. Dluh je nejen soukromý, ale dnes už v převážné míře státní, za nevýhodných podmínek, a to je dědictví více vlád (pravých i levých).To by si měli uvědomi t i ti co u nás řeckým příkladem straší.
Čemu nerozumím jsou řeči radikálů (odbory, anarchisti, komunisti) o návratu k suverenitě po vystoupení z EU - copak nějaký věřitelský výbor je suverenita ? Nebo že když lidi na náměstí vyhlásí dlužní smlouvu za nezákonou, že se s jednostraně vyhlášenou suverenitou vyhnou dlužnímu soudu ? prostě řeky čeká slzavé údolí a jejich politický zápas může být maximálně o tom, jak to břemeno rozloží.
20. 06. 2011 | 20:02

Občan napsal(a):

Ono by pro začátek stačilo, kdyby Řecko zveřejnilo bezezbytku KOMU, KOLIK a ZA CO vlastně dluží. A KDO tu kterou část dluhu odsouhlasil - za jakých podmínek. Protože tohle jsem se zatím nikde nedočetl.

Isladnský scénář si v Řecku moc neumím představit - s ohledem na polohu Řecka a počet obyvatel. Island je dost izolovanou a specifickou zemí. Ale až opravdu půjdou Řekům "tlustý do tenkejch", lze se nadít lecčeho; možná i islandského scénáře.
20. 06. 2011 | 20:27

jiridolejs napsal(a):

občan, stejně jako Béďa, Targus či Lumpur píší o možnosti islandské cesty - rozebrat situaci na Islandu by asi chtělo samostatný prostor, ale platí to, že zde již k insolvenci došlo.
To že pak v demokratické proceduře přijali jednostranné rozhodnutí neplatit věřitelům ještě neznamená, že neskončí před mezinárodní arbitráží. Její průběh je samozřejmě už právní záležitostí.
Obecně platí, že stále nevíme jaký bude na Islandu krok B. Ekonomiky přežít za této situace záleží hodně na tom jakou politiku zaujmou velmoci (o Island se zajímá nejen USA a EU, ale i jiná imperia). A samozřejmě míra soběstanosti tohoto malého ostrovního státu.
Používat to obecně jako mustr pro zadlužené evropské státy by asi bylo zavádějící, i když zatáhnout v určité poloze (jistě že ne odborně finační) do klíčových rozhodování občany je asi opravdu inspirativní.
20. 06. 2011 | 20:54

jiridolejs napsal(a):

ještě stihnu reakci na cestovatele - zaráží ho pojem "řecký socialismus pro bohaté" - a proč ne ?
Jestli tam je daň z příjmu fyzických osob vyšší než v ČR, tak to je ve většině zemí EU: Ano, platy a další osobní náklady v řecké státní správě před hrozbou defaultu rostly víc než bylo zdrávo (řecko si asi nemůže dovolit švédský model), ale ze starých členských států EU byly průměrné mzdy na spodku tabulky. Řecko není jen kolébkou Onasisů, ale také chudého venkova, který z uměle vyhnaného vzestupu moc neměl. Za to vymahatelnost daní od podnikatelů nízká a pavučiny veřejných zakázek a ueroprojektů splňovali pojem "kleptokracie" jistě víc než v ČR.
20. 06. 2011 | 21:05

jiridolejs napsal(a):

do třetice : jm09 (ale i eR a hoven) zvažují jaký by mohl být plán B po té co se vyčerpají záchranné balíčky EU a MMF. Zcela v standardní logice ekonomického maistreamu lze samozřejmě vzniklou nerovnováhu přenést do cenové hladiny (inflace) nebo do měnového kursu (devalvace). Nevím ale jestli ti co to navrhují domýšlejí dopady na řecké obyvatelstvo a ekonomiku.
Inflace by zcela podřízla domácí poptávku, znehodnocení měny předpoládá odchod od eura. Ovšem po návratu k staré drachmě by šlo o nemalé roztočení rotaček. Řád desítek procent je minimum, myslím, že by to bylo víc než hovenem zmiňovaných 40%. V každém případě by to také mělo dost devastační účinek - nejen na obchodní vztahy a příliv investic, ale také na úložky občanů i státu. A zůstává tu otázka dluhů, vesmě s v trdé měně, které i v případě vyhlášení insolvence nezmizí jako pára nad hrncem.
Za zcela absurdní bych pak měl požadavky na vystoupení řecka nejen z eurozóny, ale i z EU. To by se pak naplnilo to co v úvodu napsal dalimir, tj. že jih nikdy nedoroste severu, A já myslím, že to pro jih Evropy nelze přijmout. S ohledem na lčenství v NATO asi nepřichází v úvahu že by bylo dostře´dováno jinam. Ale to už není ekonomický, nýbrž geopoltický pohled.
20. 06. 2011 | 21:24

Občan napsal(a):

To Jiří Dolejš:

Island má v tomhle nezanedbatelnou výhodu - geotermální energetiku a nízký počet obyvatel. Čili se může dobrovolně a na dost dlouho úplně uzavřít a žít z toho, co má k dispozici.
Ovoce a zeleninu si vypěstují bez problémů. Masa mohou mít z ovcí, koní a ryb dost. Obilí také vypěstují. Stavět umějí z šutrů a drnů dokonale a stavěli tak po staletí.
Dokonce se naučili i na větrném a nepřívětivém Islandu pěstovat stromy, což také není k zahození. V historii byli dost odkázáni na sběr naplaveného dříví.
Elektřinu mají skoro zadarmo.

Průšvih bude v tom, co jste uvedl. Tedy v přístupu mocností. Islanďané mají svou zkušenost s Američany, Keflavíkem a koneckonců i s tím že byli kolonií - i v tom tedy mají jistou výhodu; už je nic nepřekvapí. Ještě se může stát, že je NATO "osvobodí" a "svobodně a demokraticky" jim vyplundruje jediné přírodní bohatství, které Island má - ryby. Nerostného bohatství má, paradoxně naštěstí pro něj, málo.
20. 06. 2011 | 21:29

Občan napsal(a):

A co se Řecka týče, tam může dojít k vývoji, který by byl zničující pro celou Evropu. Pouštím se touhle úvahou na hodně tenký led, nicméně ji ve zkratce stejně vyslovím.

USA velice prosazují přijetí Turecka do EU. Mají tam své základny, Turecko ekonomicky posiluje a vojensky je dost důležitou zemí. Zejména, opět, pro USA.
Vůbec nepochybuji o tom, že v Turecku je stále dost lidí, kteří považují Balkán za své území.
Pokud Řecko ekonomicky padne, těžko něco zabrání Turecku, aby si je podmanilo. Zvlášť, když má svou pátou kolonu v Kosovu, Albánii, Makedonii, Bosně-Hercegovině. A kdo ji tam NÁSILÍM prosadil? USA. Řecko je doslova obklíčeno násilně zislamizovanými územími.
Proto mi tahle možnost nepřipadá zdaleka tak šílená, jako by mohla na první pohled vypadat.

Možná si to Francie a Německo uvědomují a proto tolik bojují o záchranu Řecka. V případě Řecka nejde o ně samé; jde především o EU, o Evropu jako takovou. To tvrdím od začátku "řecké krize" - to není "problém Řecko", ale válka PROTI Evropě.
20. 06. 2011 | 21:42

Kosovo je v Eurozóně napsal(a):

... ale zcela závislé na transferu peněz. Základní věc je přiznat, že společná měna škodí různorodým ekonomikám. To ale Němci, kteří to fedrovali, nikdy nepřiznají.
20. 06. 2011 | 21:50

pich napsal(a):

Tak jak naznačil "jihočech", lichva drtí nejen Řecko ale všechny státy nevyjímaje. A nejen státy ale i rodiny a jednotlivce.
Každý, kdo si jednou "půjči", upíše se ďáblu. Nekřesťanské úroky jsou největším zločinem proti lidskosti.

Lichváři jsou ale masochisté a ani nemohou očekávat že své nadhodnocené úroky dostanou zpět.
Jim stačí to, co vůbec zatím z těchto států dostali. Ty dluhy nejsou vlastně dluhy, pouze nesplácené lichvářské úroky. Půjčené peníze byly dávno splaceny.

Svět stojí nad propastí. Lichváři jsou zavaleni penězi a jejich užití je nereálne. Jediná cesta je jejich storno. Samozřejmě v jisté poměrné relaci. Vyčíslení skutečné půjčky, její vyrovnání, plus ekonomicky odůvodněný úrok. Zbytek, co by nemorální nadhodnota, storno.

Jenže to bohužel pro lichváře, jako ony legendární pohádkové Skrblíky, nepřichází do úvahy. raději dovedou svět do války.
Válka zase přinese další kšefty.
A jelikož už dlouho, předlouho nebyla, proto to tady tak vypadá.
20. 06. 2011 | 23:30

Ja Pr napsal(a):

a může být kosovo vůbec samostaná ekonomika a dokocne slvatsní měnou K tzv. optimální měnové oblasti má opravdu hodně daleko).
20. 06. 2011 | 23:31

Proto napsal(a):

Chytrý chlapík onen "hoven" . Zadluženému Řecku doporučuje devalvaci měny. Tzn. mj. levný výprodej lukrativního majetku cizímu kapitálu. Podobná cesta jakou zde nastolil V.Klaus a jeho klika. Výsledkem je národ zaměstnanců cizích firem pracujících za almužnu, odliv zisků ven , obtížná pozice místních firem a jejich postupná likvidace.Porobení země.Výroba cizinců ve vlastním státě. Podobně ieologicky vymeteno měli jen horliví svazáci a soudruzi bez možnosti samostatného uvažování. Není rozdíl mezi zaníceným,horlivým blbem na levé či pravé straně. Oba jsou stejně ubozí a velký pozor - nebezpeční ( proto to možná dělají).
21. 06. 2011 | 00:04

hoven napsal(a):

proto
ty si pleteš devalvaci s privatizací. to jsou dvě uplně rozdílné věci. řekové musí rozprodat majetek ted, je to podmínka další pomoci EU. vystoupením z eurozony by se mohli privatizaci vyhnout.
21. 06. 2011 | 00:21

jiridolejs napsal(a):

ad pich - dluhy nejde tak prostě stornovat jak si myslíte. Uzavřeli je demokraticky zvolené vlády a jen jejich část jde za soukromými bankami které tak expresivně nazýváte lichváři. Především dlouhodobá politika zadlužování překročila zdravou míru. Většina řeckého dluhu je dnes už ale ze zahraniční pomoci EU popř. měnového fondu. Takže i v případě mezinárodní arbitráže (moralizování nesatčí) to nepůjde tak snadno.
Pokud uvádí jihočech nárůst dluhu z roku 1997 (115 mld eur, asi přepočet, tehdy euro ještě nebylo) na dnešních 355 mld eur, tak jde o trojnásobek za 15 let. To je hodně- ale v ČR to je podobné - z cca 600 mld korun v roce 1997 (přes 20 mld USD) na současných 1800 mld korun (necelých 100 mld USD). V Korunách k podílu na HDP je to v ČR lepší - v eurech dosahují řekové svým zahraničním dluhem asi 160%, ČR to není ani 50%. Omlouvám se za hrubé údaje, ale zhruba by to mohlo sedět.
21. 06. 2011 | 00:23

hoven napsal(a):

jiridolejs,
samozřejmě, že vysoupení z eurozony by mělo svoje náklady. ale ty by byly dle meho nazoru menší, než když řecko v eurozoně zustane. jak pro EU, tak pro řecko samotné a zejmena pro řecké občany. i když EU do řecka naleje ty stovky miliard a nakonec se to za obrovskou cenu podaří stabilizovat, tak pořád tu zůstane příčina dnešního stavu a tou je rozdílná výkonnost ekonomik jihu a severu. vy píšete o tom, že by se ten rozdíl měl časem změnšovat, fakt ale je, že se neustále zvětšuje. a přitom je řecko členem EU už 30 let . nechápu, na základě čeho jste tak optimistický.
21. 06. 2011 | 00:30

Ja Pr napsal(a):

no ona ta logika Prota není úplně blbá - vystoupím z eurozony a devalvuji měnu, pokud bud teprve pak prvatizovat, tak prozahraniční zájemce by ten majtek byl skutečně výrazně levnější. že to neudělají je takové to co kdyby...tady bych byl s protem spíše skeptik, stejně jako u toho, že když jih nešlape te´d, tak by měl po odtržení z EU šlapat líp. Taky jenom představa - prostě by se jen hodilo řecko do chřtánu orientu, turkům či komu.
21. 06. 2011 | 00:38

hoven napsal(a):

ja pr,
pokud by řekové provedli devalvaci, nic privatizovat by nemuseli. ted musí.
21. 06. 2011 | 01:15

Ládik!!! napsal(a):

Co se staráte o řecké dluhy? Sami si prožrali budoucnost, ať si to ve zdraví užijí. Můžou přece sbírat olivy a koupat se v moři. Co víc?
21. 06. 2011 | 07:36

Občan napsal(a):

No, asi takhle - my si tu pěkně a úplně k ničemu popovídali o Řecku, Francie s Německem si myslí, že zachránbí EU a někde jinde někdo úplně jiný už přesně ví, jak se to celé bude odehrávat dál.
Elfové už vědí :o))
21. 06. 2011 | 08:49

Ja Pr napsal(a):

jó, milý hovene, my jsme v ČR taky nemuseli tolik privatizovat - a pane jak to frčelo...
21. 06. 2011 | 09:58

Green Touch napsal(a):

myslíš občane, že je to jen takové povídání ? ono jak probíhala v jiných zemích hyperdevalvace je asi čím dál aktuálnější a bude dobré si dsoře rozmyslet než pošleme řecko tím směrem.
I Kalousek nakonec včera kývl na to že Česká republika se bude podílet na záchraně bankrotujícího Řecka. Konkrétně zatím jen zaručením se za půjčky, tedy bychom museli peníze do unijního rozpočtu poslat pouze v případě, že by Řekové neplnili své závazky vůči systému Evropského mechanismu finanční stability.
Může být samozřejmě zapojen i záchranný fond celé Evropské unie, tam už jd eo hotové peníze (ten je už rozebrán kvůli Portugalsku a Irsku), tady by ovšem protestující Česko mohlo být přehlasováno. Hodit Řeky přes palubu ovšem stejně oslabí ekonomiku EU a na té jsme fatálně závislí. Takže nová vlna deprese ?
21. 06. 2011 | 10:23

Béda napsal(a):

Jiří Dolejš,

ď. Jste jedním z mála blogerů snad ještě p. Hořejší a p. Brixi -blogeři VV a 2xDr Buquoy jsou z jiného ranku- který věcně a fundovaně (k meritu věci) diskutuje se čtenáři. Bez ohledu na stranické preference vám chci zato poděkovat. Kéž zde takových bylo více.
21. 06. 2011 | 11:15

pich napsal(a):

Dolejš. Díky za odpověď. Ale ať tak či onak, ty "dluhy" jsou nesplatitelné. Stejně jako u některých našich slabomyslných občanů, kteří na radu "odborníků" přijali individuální plán, co by osobní bankrot. Než to, tak bych se nechal zavřít. Tam by mě hladem nenechali. Nebo oblíbené skoky z oken, věšení, prášky či jiné radovánky dneška.

Nějak to s tím kapitalismem dopadne. Určitě ne dobře. "Řekové" a pod. by určitě teď raději vyměnili svou bývalou prosperitu na dluh, za bezdlužný skromnější život, jaký jsem já a mnozí jiní žili v těch "zlých" časech bez banánů a hajzlpapíru.

"My" máme taky nakročeno k "řecku". Žije se tady taky na dluh, jako tam už desítky let. "My" zatím jen dvacet. A v tom je ten rozdíl. Západ žil dlouho v konjuktůře studené války. "Válka" skončila, výroba šla do Číny, jen život ve starých intencích pokračuje. Výrobu nahrazují dříči kalhot na zadní části všech možných struktur. Produkce jen kecy, kecy, prognozy, kecy, jak by to mělo být, kecy, tak to musí být, kecy, kecy, kecy ...
21. 06. 2011 | 11:40

jiridolejs napsal(a):

díky, zejména tohle téma je vážné a vážné připomínky si zaslouží reflexi. Např. pokud jde o poučení z měnových krizí - většinou přišly v souvislosti s válečnou devastací, nebo se státním bankrotem (v tomto století tu máme příklady z latinské ameriky, ohroženo bylo Pobaltí či Maďarsko).
Oběť (stát který musí vyhlásit insolvenci a devalvovat měnu) ztrácí kredit u investorů a není pak schopen ani získat normální úvěra, jsou na něj uvaleny tuhé politické opatření pokud jde o rozpočtovou kázeň.Vkladatelé při silné devalvací ztrácejí značnou část svých úspor a dochází pak k návazným krizím, nůrustu nezaměstnanosti, chudoby atp.
21. 06. 2011 | 11:55

ironik napsal(a):

Čas odpouštění dluhů , byl jednoduší v minulosti rozdělený politický východ a západ, a všichni se snažili poukázat na systém který je lidsky spravedlnější a k lidem vstřícnější, bylo lhostejné že si dlužníci nakupovali zbraně k udržení moci a platili státním přírodním bohatstvím, v součastnosti v globálním systému to maximálně uspíší konec států čili nová kolonizace čistě privatizačně i s otroky dluhy se přece platí , nebo je to zase futurologický omyl???
21. 06. 2011 | 14:43

Vova napsal(a):

pokud bude Řecko privatizovat, tak můžeme zlepšit bilanci našeho exportu a vyvézt k nim V.Klause, T.Ježka nebo D.Třísku - to bude raketový start Řeků !
21. 06. 2011 | 16:31

jiridolejs napsal(a):

prakticky vzato se situace v Řecku dál vyvíjí každým okamžikem a komentovat to chce s jistým nadhledem - dnes kolem 23.00 hod má být hlasováno o důvěře vládě PASOK v čele s Jorgosem Papandreu. Jednak to rozhodne zda bude za řecko legitimní partner pro jednání se zahraničmími partnery, jednak je to o tom, na základě jakého řešení si svůj mandát podrží.
Pokud ano, tak jako realistické minimum bych viděl např. názor expertky z FCI Consulting V. Price že Řecko se nedostane ze svých problémů, pokud věřitelské instituce nebudou souhlasit s mírnějším režimem škrtů a splácení dluhů. Pokud by Řecko zbankrotovalo, převezme situaci MMF bez ohledu na odchod z Euro Area (po kterém prahnou odpůrci evropského projektu) a budou zřejmě všichni platit daleko víc než teď.
Pokud jde o futurologické tušení budoucnosti (ironik), v okamžicích jako jsou tyto se projevuje entropie i pokud jde o větvení variant řešení. Bude záležet na nás zda oslabíme tendeci krizových scénářů k sebenaplnění.
21. 06. 2011 | 19:47

pich napsal(a):

Ještě malá poznámka. Týká se jen našich "řeků", kteří díky "štědrému" půjčovnímu "průmyslu" (lichváři,provident,kredit home a j.)se bez nějakého většího rozmyslu dostali do neřešitelné situace.
A nemuseli to být jenom ti s menším IQ, mnohdy to byli i inteligenti, kteří v touze vyrovnat se aspoň na dluh těm mafiánům či nezaviněně zbohatlým, ztratili hlavu.
Také mnozí, byť v momentě zaměstnaní, si vzali hypotéky, nechali postavit dům a koupili auto. Teď, když přišli o práci, či museli vzít něco manuálního a tudíž za málo, mohou se ohlížet po vhodném stromě.
Dřív leccos nebylo. Byly touhy ale většina věděla že to budou jen ty touhy. Další příznivý moment byl, že nebylo umožněno lichvářům provozovat tuto zločinnou činnost legálně.
Půjčovalo se, byli ručitelé kteří pak padli do pasti, když dlužník nechtěl platit. Ale byly soudy a tam se to dalo vyřešit.
Dnes máme malý MMF, exekutory. A ti si neberou servítky.
22. 06. 2011 | 13:57

Mott napsal(a):

jestli tu většinu obměněná vláda George Papandreoua dostala, tak snad už skončí chaos a začne se hledat věcné a také proevropské řešení (i Praví Finové skončili v opozici). Bylo to prý těsné (151 ze 300) a bez vazby na balíček škrtů a úsporných opatření, ale nové jednání doma i svěřiteli to ještě mohou spravit.
22. 06. 2011 | 17:12

Acid ass napsal(a):

prdlajs, řecko je balvan, se kterým nikdo neví co si počít - kecy anarchistů nemají větší cenu než přísahy seriozních expertů.
23. 06. 2011 | 02:13

Durink napsal(a):

radost pravého a levého extrému, že Evropa s pomocí Řecka dostane do tlamy je zvrhlá, protože se retardovaně raduje z chaosu.
23. 06. 2011 | 18:22

pich napsal(a):

Manželka nedávno nepředloženě a přes mé upozornění, podlehla nabídce zlodějskomafiánské soukromé firmě Natura Med a nechala si posílat jejich zázračné kuličky s tukem "norských lososů".
Po čtyřech měsících, po obdržení a zaplacení posledního balíčku (jen tak do schránky), napsala doporučený dopis, s žádosti o ukončení dodávek.
Dlouho nic až dnes došel výhružný dopis (jen tak do schránky) od další zloděskomafiánské firmy sereo "intrum justicia" že má ihned zaplatit dlužnou částku 557,-. Přitom nic nedluží, řádně dodávky zrušila doporučeným dopisem, na který navíc nikdo neodpověděl.

To, co se tady v tomto zlodějskomafiánském Pakostánu děje, už překračuje všechny myslitelné normy slušnosti.

Pane poslanče Dolejši. Mohl by jste se chopit tohoto problému, který trápí, jak jsem zjistil více lidí a vést ve sněmovně o něm řeč ?
Bylo by to užitečnější jak o tom řecku v Řecku. Půjde stejně na buben, jako my brzy i tady.
24. 06. 2011 | 14:33

Acid ass napsal(a):

pichu, vy si už asi děláte soukromou revoluci - jako prof. keller. ten prý peskuje odbory že mají nižšší podporu než je neobliba vlády. A spolu s prof. Dvořákovou už vidí jak lidi vyjdou do ulic jako v roce 1989 ale bez nich (???).
Odbory a politické strany by se prý potom mohly vézt na ocase něčeho, co už by nemohly sami kočírovat. Ale jaké celonárodní povstání vidí - kdo by ho vyvolal když ne levice a odbory ? Na to asi zvýšení DPH a poplatkly ve zdravotnictví nestačí...ono zanadávat si na netu je cosi jiného.
25. 06. 2011 | 07:45

pich napsal(a):

ta accid rok 48 není úplně vyloučen. Byť v režii jiného bratrstva.
Tak se šetři a měň častěji svůj accid. A batůžek stále po ruce.
Také letenku do země mafii zaslíbené. Tam to je jisté už několik století. Tady jsou sice lidé už dvacet let zblblí accidy ale většina si uchovává zdravý rozum.
A pozdravuj u vás v "Natura Med" ...e.
25. 06. 2011 | 11:20

Acid ass napsal(a):

pichu, nechápu které že to bratrstvo vás to snad režíruje ? a v čem že má být ten zdravý rozum - v tom, co bylo před těmi asi dvaceti lety a nyní se bláhově těšit že čím hůře tím lépe pro takové smutnění po minulosti ?
tohle vypadá jak samomluva toho kdo uvízl v nějakém podivném světě - skutečné problémy jsou někde jinde, tak se nevztekejte že si je lidi vykládají po svém a zkuste se rozhlédnout kolem, možná uvidíte proč.
25. 06. 2011 | 17:05

Acid ass napsal(a):

dodal bych ještě bez popichování že když se zbavíme furiantsví a fanfarónství v diskusi, tak si možná všimneme že i druhá strana může mít v něčem pravdu - v tom řeckém průseru co se na nás valí i ten samolibý kalousek vnímá, že se nakone bude rozhodovat mezi tím zda se EU omezí na spolek odpovědných nebo se v něm zvětší evropský dohled nad veřejnými penězi.
On zjevně volí to první, ale rozhodování se nezbavíme když se začneme dívat jinam a jen volat "Hurá"! Mějte se jak umíte ale zkuste se o tom zamyslet.
25. 06. 2011 | 17:36

pich napsal(a):

Mohl by mi pan kyselý sdělit svůj věk a zaměstnání. Podle nosa poznáš kosa. Podle nicku to bude dost před čtyřicítkou. Chybí ještě záverečné lol, cool či wow.

Názory na život, bez zkušenosti s ním, jsou pouze iluze. A když nepoznám těžké časy, těžkou práci a čtyři režimy, mohu být pouze vypravěč nových pohádek.
25. 06. 2011 | 21:04

Acid ass napsal(a):

jistě pichu - vy jste pravda živoucí, ostatní se potácí v iluzích. Ale že jsem přející, tak mějte si tu trochu ještiné sebestřednosti - jestli jste zažil 4 režimy, tak je to subjektivně asi lepší než se radovat jen z povedené stolice. Asi jsme chtěl s tím zamyšlením moc - návyky z účasti v průvodu a vyvěšování vlaječek jsou asi hluboké.
27. 06. 2011 | 19:09

pich napsal(a):

Kyselino, dej si bacha aby ses nerozpustil sám v sobě.

Zatím ti to napadá "mozek" ale bude to horší. Pak už nebudeš moci ani vyvěšovat vlaječky.

A "debatu" s kyselým končím. Hloupá děcka nejsou pro mně zábavná.
Ale i tak si můžeš pro radost něco načmárat.
28. 06. 2011 | 11:22

sladký napsal(a):

hádka s ježiděkem pichem...rudá obdoba podpalovače hovena. Ztráta času - zatímco to v Řecku vře, oni řeší kdo z nich má patent na rozum. Chápou vůbec že asi jde o víc?
28. 06. 2011 | 17:34

Ru napsal(a):

Řecko je příkladem země, která si dlouhodobě žila nad poměry a jejíž obyvatelstvo si zvyklo na praktiky, jež by připadaly úchylné i duchovním tvůrcům komunismu
30. 06. 2011 | 19:21

Acid ass napsal(a):

ano, řekové skutečně žili nad poměry - ale těch bludů co to vyvolalo v diskusích (naposledy u T. Tožičky). Nikdo není schopen nic navrhnout, jen se vzájemné napadají kdo je pomatenec, negramot a blábolil. Evidentně je tu většina debatérů mimo obor - tj. ekonomika a finance. Pokud by se ČR ocitla v podobné situaci, tak děkuji pěkně za takový "hlas lidu".
02. 07. 2011 | 09:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy