O necitlivosti k proticikánským náladám v Čechách

16. 04. 2007 | 09:47
Přečteno 25284 krát
Bílá většina v Čechách cítí napětí vůči romské minoritě. To je fakt ověřený průzkumy veřejného mínění. A tak se někteří politici usilují takto orientovanou část voličů neodradit, dokonce je i zaujmout.

V centru pozornosti se v posledních dnech ocitl především předseda KDU-ČSL a vicepremiér ČR Jiří Čunek. Jeho vsetínský experiment, který hraničil se zákonností, mu nezabránil v postupu do senátu. A když se dostal až do funkce vicepremiéra, pasoval se rovnou se svatým nadšením na znalce romské problematiky. A vyslovil se – podle jedněch jasně a výstižně, podle druhých hrubě a způsobem snižujícím lidskou důstojnost.
Vzhledem k panujícím náladám ve společnosti je třeba vysvětlovat co je na výrocích Jiřího Čunka nepravdivého a urážlivého. Nejde jen o zvolenou formu, ale především o to jak nebezpečný příklad dává nepochopení, že lidé vystavení dlouhodobému vyloučení prostě nemají stejné podmínky jako ostatní. Soudím, že jeho výroky na toto téma jsou v podmínkách EU diplomaticky řečeno velmi necitlivé. Také mu vynesly kritiku napříč celým politickým spektrem, zejména od zelených a levice. Pod tlakem kritiky vzdal Jiří Čunek záměr předložit vládě vlastní koncepci. Tento týden se sejde na mimořádném jednání rady vlády pro záležitosti romské komunity a koordinace mezi MPSV, MŠMT a MMR se musí výrazněji ujmout odpovědný člen vlády, Džamila Stehlíková, ministryně pro národnostní menšiny a lidská práva.
Distance premiéra Miroslava Topolánka od výroků svého náměstka Čunka byla velmi vlažná – inu, stabilita vlády především. Předseda ODS ale už před volbami proslul předvolebním připomínáním pogromistických hesel (o noci dlouhých nožů) či nedávným použitím známé předválečné výhrůžky sudetských Němců („es kommt der Tag“). Tentýž Topolánek se už v létě 2005 osobně sešel s předsedkyní Národní strany, subjektu jednoznačně extremistického, který dnes požaduje „Endlösung“ tzv. cikánské otázky. A přenášet tyto názory z temných zákoutí politického extremismu na legitimní půdu je nebezpečí, před kterým musí jít hledisko krátkodobého voličského profitu stranou. Určité síly ve společnosti by totiž mohly toto chápat jako pokusný balónek co vše veřejnost a česká společnost unese.
Vraťme se ještě k hodnocení Čunkových výroků. Použít v hodnocení někoho v hanlivém kontextu zděděnou charakteristiku jako je např. barva kůže je čistou ukázkou rasismu. Znevažovat jeho kulturu je pak ukázkou xenofobie. Podle průzkumů agentury STEM by 75% Čechů nechtělo Roma za souseda a 64% odpovědělo, že Čunkův nechvalně známý výrok v deníku Blesk je pravdivý. Naopak jenom 5% populace má k Romům positivní vztah. Takové skóre nám čest nedělá. A říkat, že za ono napětí mohou jen samotní Rómové, je nespravedlivé. Češi to o svém sklonu k rasismu neslyší rádi, ale řadu z nich by se mohla přihlásit k heslu „nesnáším rasismus a cigány“. Tento stav české společnosti si podle mne žádá kritickou reflexi. Nechápu jak může křesťanský politik takto populisticky drnkat na strunu anticiganismu zakořeněném v české společnosti. Jiří Čunek tak svým chováním přilévá ať již chtěně či nechtěně oleje do ohně.
Tolerance vůči úletům Jiří Čunka tak přinejmenším znehodnocuje léta protirasistické kampaně. Je pochopitelné, že lidé se bojí sociálně patologických jevů, které jakoby táhly romské komunity s sebou. Ale kde je příčina a kde následek? Nejde jen o etnický rasismus – označovat lidi na dně za vřed společnosti je podle mne sociální rasismus. Práskat bičem nad hlavou těm, kteří jsou na dně, jak předvedl ve Vsetíně, je necitlivostí a nekompetentností. Sice to zapadá do snahy svádět sociální a ekonomické problémy země na tzv. černé pasažéry. Argument boje se zneužíváním sociálního systému by však neměl vést k nepřiměřené tvrdosti. Na lidi, co odmítají nabídku práce a neplatí nájem, existují už dnes zákony. Násilná deportace bez soudu už ale podle mně překračuje meze zákonnosti. Zesílení represe možná odpovídá volání části společnosti po pevné ruce. Efektivní řešení to však není – chudinské dávky, žebračenky, nucené práce a podobné nástroje vedou jen k sociální pasti.
V případě sociálně slabých Romů se rasismus sociální okamžitě mísí s rasismem etnickým. Čunkův nápad vyhnat Romy za hranice okresu byl také okamžitě oceněn extremisty. Ti by Romy rovnou vyváželi ze země, třeba do Indie. Vzpomínka jako děsivá noční můra pro všechny ty, kteří měli být nacisty vysídleni do Patagonie či na Madagaskar. V boji proti zneužívačům sociálního systému a za špíny prosté Čechy by se mohlo dostat nejen na Romy, ale i na ty, co mají třeba šikmé oči nebo východní přízvuk. Varující je ožívání diskusí „odborníků“ o genetické předurčenosti asociálního chování a mravní nedostatečnosti.
Kritická reflexe necitlivosti české společnosti má i hlubší význam. Zejména v silně konzervativním prostředí se paušálně kritizuje positivní diskriminace jako ústupek „černému rasismu“. Podle těchto názorů je idealistická humanistická inteligence zneužívána minoritami a požadavek politické korektnosti označován za cenzuru. Smyslem pozitivní diskriminace je překonání nějakého prahu, nikoliv trvalé zvýhodnění. Proto nesmí být tento princip nadužíván, ale proč si ho na druhou stranu zakazovat, když různých barier, a nejenom kastovních, je kolem nás řada. Smyslem společenské regulace je vyrovnávání šancí a ne formální rovnost. A ohradit se veřejně vůči šíření xenofobiích nálad není hyperkorektnost, ale nezbytnost. Jen si extrapolujme linii intolerance, ghetoizace, deportace …
Romská problematika má historické kořeny a její řešení je dlouhodobá záležitost. Už za starého mocnářství byly proti Romům využívány zákony proti potulce a vandrování. Averze vůči Romům se projevovala také za První republiky. Zejména šlo o ostudný zákon z roku 1927, který Romům omezoval jejich lidská práva. Politicky byli zneužívány i soudní procesy s cikánskými skupinami - především agrárníci prosluli bojem s „cikánským zlořádem“. Také předlistopadový režim se dopouštěl řady chyb i zjednodušených přístupů. Např. šlo o násilné usazování Romů v 50.letech, které bohužel přežívalo v různých formách i později. Příkladem neúčinné represe a byrokratické kampaňovitosti bylo i nešťastné rozhodnutí o sestěhování Romů do známého chánovského sídliště. Ani dnes není situace lepší – až třetina Romů dnes podle posledních průzkumů žije v ghettech (zejm. v severních Čechách a na severní Moravě) většina z nich vzniká v posledních letech.
Jiří Čunek hovoří o nové koncepci romské integrace jako o „naší koncepci“. Spoluautorství si i přes kritiku od Romů a antirasistů aktivně hlídá, možná i proto, že ví o tom, že z EU přijdou na takovou koncepci určité peníze. Kdo se ale podívá na současnou nepřipravenost Ministerstva pro místní rozvoj dát výzvu obcím k čerpání z evropských fondů, musí být velmi ostražitý. Ale byl bych i ostražitý vůči kompetentnosti návrhů Jiřího Čunka. Kriterium neodmítání veřejných prací či dodržování povinné školní docházky je přeci ustanoveno již dnes a může být přiměřeně využíváno. To ale neznamená, že nezaměstnanost vyřeší, když všem rozdáme košťata. Ani bydlení sociálně snadno zranitelných Ronů se nevyřeší deregulací nájmů a hypotékami. Také vzdělanostní problém nevyřeší tresty za to, když malí Romové nechodí do školy (romské děti jsou nadměrně umísťovány rovnou do specielních škol). Oslabení sociálního státu vystaví podstatnou část romské populace ještě větším tlakům. Velký bič a malý dvorek rozhodně není politika, která by jim ani dalším lidem v podobné situaci pomohla.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

baka napsal(a):

Pane Dolejš, tohle není ke čtení. Můžete mít tisíckrát pravdu, ale pokud chcete, aby se k někomu dostala, tak musíte psát lehce, svižně a s vtipem. Tohle by vám hodila na hlavu i češtinářka ze základní školy.
16. 04. 2007 | 11:28

BaJo napsal(a):

Sláva! Konečně echt odborník na cikánskou problematiku. Až na to, že pradávno jistý šejk Spír pronesl moudrou větu:
slova, s l o v a, S L O V A ...
16. 04. 2007 | 11:35

Marek napsal(a):

to baka: samozřejmě krátká úderná hesla táhnou vždycky víc. Bohužel do pekel. Bez použití hlavy to asi nepůjde.

A upřímně - když to slyšet nechceme, tak to může být napsané sebelíp.
16. 04. 2007 | 11:35

Michael napsal(a):

Jak je mozne, ze komuniste, kteri v dobach sve vlady uveznovali a vrazdili lidi, se mohou nyni beztrestne pohybovat mezi nami a jejich strana neni davno postavena mimo zakon?
16. 04. 2007 | 11:37

silspok napsal(a):

Urcite, z ust tak vyzoce postaveneho politika by rozhodne nemelo vyletnout neco takoveho jako z pana Cunka ci Topolanka. Jejich vliv na smysleni obyvatelstva je mnohem vetsi nez vliv 18ti leteho skinheadika, ktery jeste hleda sebeurceni, ktere by meli mit panove jiz davno nalezeno. A naprosto souhlasim, ze svoboda je zalozena na sanci, na moznosti seberealizace, moznosti volby, nikoliv na dostatecnem poctu smetaku a fosforovych vest ...
16. 04. 2007 | 11:46

Kritik napsal(a):

Pane Dolejši, myslím, že je to horší, než uvádíte. Ale vyjádření skutečnosti by falešní křesťané ani zakomplexovaní čecháčci neunesli.
16. 04. 2007 | 11:50

mleziva napsal(a):

No zrovna komunisti by se měli co se cikánů týče hluboce stydět.
16. 04. 2007 | 11:58

XXX napsal(a):

Na rozdíl od Vás nemá jen plná ústa řečí a nabízí alespoň nějaká konkrétní řešení. (důkazem i Váš článek - tradiční bla bla bla bla a nějaký reálný návrh či odkaz na výsledek Vaší činnosti = 0,000)
16. 04. 2007 | 11:59

Kol napsal(a):

Až ti dá zase cigán pře čumu, budeš se hoi zase zastávat?
16. 04. 2007 | 12:00

pozorovatel napsal(a):

Proč všichni štvou proti Čunkovi? Mají jak pan Dolejší i Bursík možnost si koupit vilu v Matiční ulici za pakatel. Třeba by potom mohli mluvit jinak. Když vidím televizní pořad s "podvyživenými" Romy, je mi jejich chudoby moc líto Zvláště ta podvyživená dáma.
16. 04. 2007 | 12:02

Macek napsal(a):

Projev komunisty se nezapře. Inu, každý potencionální volič se do budoucna hodí. Jinak, ta Patagonie nebo Madagaskar - to není špatný nápad. Ćest!
16. 04. 2007 | 12:09

Pavel Horník napsal(a):

Pane Dolejší,takže dle vás máme všichni mlčet.Nadále snášet cigánskou neomalenost,vyčuranost atd.Mám dojem že kdyby jsme jim snesli modré z nebe,tak se budou chovat stále stejně.Plaťme je nadále z našich dani aby se cítili v naši zemi spokojeně a nedej Bůh aby jsme se jich dotkli nějakou nevhodnou větou.Oni o nás mohou říkat že jsme bíle svině,protože jsme a nedokážeme se tohoto HIV naší společnosti zbavit.
16. 04. 2007 | 12:15

Bára napsal(a):

Žila jsem v hodně světových metropolích, ať už v Londýně, New Yorku nebo Sydney. Čím víc kultur/multikultur člověk vidí, tím víc si uvědomuje, jak je v Evropě krásný, že tam je tolik různých odlišných národů s historií a tradicemi. Nepotřebujeme být univerzální multikulturní zemí, jako je Austrálie nebo Amerika, naše krása je v Česku a Češích samotných. A tak, pokud u nás chtějí bydlet Muslimové, Asiati nebo Cikáni, můžou, ale ať splynou s naší kulturou, a ne u nás jen bydlet a využívat naši ekonomiku ať tím, že budu na sociálních dávkách a nebudu pracovat, nebo na druhou stranu, že budu všechno skupovat a vydělávat na místních, aniž by mi na té zemi vůbec záleželo.
16. 04. 2007 | 12:36

Dickdiver napsal(a):

Vážený pane Dolejši, ve větách jako "výroky mu vynesli kritiku", "určité síly by mohli" nebo "zákony byli využívány" píšeme ve slovesu tvrdé y, podle pravidla o shodě podmětu s přísudkem - jev je popsán např. v učebnici čj pro 5.třídu ZŠ.
16. 04. 2007 | 12:39

AX napsal(a):

Obhajobu cikanu od cloveka, ktery s nimi nebydli v jednom dome, si muzete strcit..
16. 04. 2007 | 12:40

Vena napsal(a):

Víte už mě docela vadí neustálé omýlání, že Češi jsou rasisté. Já jsem byl několikrát v Kanadě ve Spojených státech, Asii, Rusku, Africe a všude jsem se setkal s projevy rasismu mnohem horšími než v Čechách. Mohu připomenout rasovou segregaci v USA, nebo Britskou a Kanadskou židovskou diskriminaci narozdíl od Československé otevřenosti.
Naopak Vás mohu ubezpečit, že jak moji asijští přátelé (Japonci, Číňané), tak i Arabové mi několikrát říkali, že Čechy za žádné rasisty nepovažují, narozdíl od jiných "starých demokracii"
16. 04. 2007 | 12:46

pepa napsal(a):

Nevím.Všude slyším,že jsme rasisti a jak hrozně ubližujeme chudáčkům Romům,ale když se chudáčci chtěli odsud odstěhovat jinam tak je tam nechtěli.Je mi to fakt divné.Osobně si myslím ,že rasista nejsem.Je mi jedno jestli je člověk bílej,modrej,zelenej,nebo třeba marťan,ale musí se chovat slušně.A to by mělo platit pro všechny stejně.Děláš výtržnosti,kradeš,rušíš sousedy,ničíš bytovku?V tom případě nemáš ve slušné společnosti co dělat ať jsi bílej,barevnej nebo jinej a nechápu proč to tak nefunguje.
16. 04. 2007 | 12:51

Ladin napsal(a):

Vážený pane poslanče,
popravdě nevím až tak na čí straně je vlastně chyba. Dle Vás asi na straně nás Čechů, kteří se nedokáží přizpůsobit rómskému etniku. Podle nás ostatních je problém opačný. Osobně znám pár slušných Romů, ale taky pár pěknejch bílejch hajzlů. Obráceně to bohužel není. Přijde mi že opravdu není můj problém, že se toto menšinové etnikum nedokáže přizpůsobit naší většinové populaci. Tak je to zřejmě správné, můžu žít kdekoliv na světě, mít svou vlastní kulturu, náboženství, přístup k životu, ale rozhodně tím nebudu obtěžovat většinu, která mně v podstatě živí. Nemám neklidné spaní z toho, že některá cikánská rodina živoří (bez práce nejsou koláče), ale mám velmi neklidné spaní z toho, kdo z těchto dle Vašich slov zřejmě chudáků, přepadne, zneužije, okrade nebo zabije moje dítě. Opravdu velmi mne dojal v mediích velice opakovaný výkřik jedné rómské ženy na téma vzhledu pana Čunka. Vždyť to je projev rasismu - kdo se nám nelíbí toho ..... Zůstáváte poplaten Vaší levičácké politice a zarputilému boji proti nynější vládě.
16. 04. 2007 | 12:53

nergal napsal(a):

a jeje to zas byl projev! ohromne demokraticky dolejs ! absurdni vzhledem ktomu za jakou stranu byl zvolen
16. 04. 2007 | 12:58

peCan napsal(a):

Vrchol demagogie a falešného humanismu:

"označovat lidi na dně za vřed společnosti je podle mne sociální rasismus. Práskat bičem nad hlavou těm, kteří jsou na dně, jak předvedl ve Vsetíně, je necitlivostí a nekompetentností."

Pane Dolejš, pomineme-li fakt, že komunisty nemám rád, to co jste napsal, je vrchol drzosti nebo úplné zaslepenosti.

Ti lidé byli neplatiči, bydleli v domě (ten dům byl ten vřed, ne obyvatelé, jak jste si hned rasisticky spojil tyto 2 "nesouvisející" věci), který opravdu hyzdil Vsetín. Pan Čunek měl v ruce papír se soudním vystěhováním. On místo toho, aby ty lidi poslal na chodník, postavil jim náhradní bydlení a 6ti zbylým rodinám zajistil bezúročné půjčky na domy (i když za hranicemi kraje). Čili je evidenťně pozitivně diskriminoval, nedivím se mu; protože kdyby ti lidé měli trvalé bydliště na magistátě, zdvyhla by se kriminalita, naplnili se dětské domovy k prasknutí (víte kolik stojí ročně 1 dítě v DD? Takže i levnější řešení) a novináři a pseudohumanisté jaky VY by jste ho teprve sežrali za živa... To všechno mohl, ale proč by jsi "sr*l" do vlastního hnízda. Vyřešil to celkem elegantně - dal jim byty, ale pokud nebudou platit, půjdou ven a konečně bez náhrady. "Cukr a bič", říká Vám to něco? Nebo na Vás stačil vždy jen cukr, když jste byl ve straně?

O tom, zda je rasista či nikoliv, nechť si udělá obrázek každý sám. Já tvrdím, že ani není xenofobní. (mimochodem, to slovo znamená strach z něčeho cizího - my ale romy přece známe, takže jaká xenofobie?)

Kde jsou teď postoje Vaší strany k příživnictví, kdy pokud jsem nepracoval za "socu" šel jsem do basy? Takže dřív se muselo pracovat a dneska už nemusí, protože by to byly "nucené práce"? Kde žijete? Vy asi v Absurdistánu.

Proč se odvoláváte jen na průzkumy veřejných mínění jen o Romech, proč to neporovnáte například s Vietnamci, kteří mají také jinou bravu pleti a "nikomu" nevadí?
16. 04. 2007 | 13:00

autor napsal(a):

k prvním poznámkám :
1) souhlas s kritikem, mnohé diskuse na netu dosvědčují jaké tohle téma vyvolává negativní emoce
2) mleziva - deficit v řešení této otázky mají nejen komunisté, jejich chyby jsme přiznal, ale řada Romů tvrdí, že se před 20 léty měla lépe
3)kot - zatím moje osobní zkušenost z různých zlodějen i násilných TČ ukazuje převahu bílých, stejně tak Pavel Horník - jde o to abychom nebyly svině vůbec, jedno jestli černá nebo bílá
16. 04. 2007 | 13:10

nostradi napsal(a):

Stále si jen sťežujete,že vaše dane jdou na romy,cožpak češi nejsou na soc. dávkách? A proč je nechtejí zamestnávat? Je nejaké prac. místo jde se o to ucházet rom či romka no to místo je už obsazené, jde tam bílej a místo je ješte volný,i když nevedí jestli ten rom má dejme tomu i školu,vzdelání a nebo ne . Je predem odepsanej, a když se tak jedná o ty soc.dávkym kolik společnost platí na vys. školy,lázne,zdr.starostlivost atd. Kolik ztoho asi využije romská populace.V Čechách i na Slovensku je taková politika že vznikne-li nejaký problém stočí se to na Romy, proto že averze k Romúm je tu zakorenena.
16. 04. 2007 | 13:17

autor napsal(a):

ještě k :
Bára - neplést si sociálnmí inkluzi (ta je ptořžeba) s kulturní asimilací (to je projev gáždovské netolerance)
Ládín - kdo co křičí na demonstracích - to by se dala sestavit smolná kniha - naši náckové se také nechovají salónně - davové pychózy
nechme stranou
ještě pecan - na mě zase působí demagogicky hesla jako cukr a bič, kdo nepracuje ať nejí nebo třeba že na chudé musí být přísnost ....
(viz Martni v rrakci an porvní příspěvek - baka)
16. 04. 2007 | 13:19

laco napsal(a):

Vám všem,kteří se zastáváte romů bych nastěhoval jednu rodinu do domu.Následky - dům nemá cenu opravovat,protože všechno zničí.Nikdo se nevyspí do práce,protože oni žijí v noci.Protože oni do práce nechodí tak mohou spát do 12hod.Sociální dávky berou,protože k nim nikdo nejde kontrolovat co mají za majetek jako k bílým.Podle všech těhto věcí je tady proti nim diskriminace bílých lidí.Tak se potom nedivte,že většina lidí schvaluje to co p.Čunek říká,protože je jeden z mála,který pojmenuje věci pravým jménem.
16. 04. 2007 | 13:25

nostradi napsal(a):

Já s nimi bydlel, ne s jedenou rodinou ale s 3mi rodinami, ok.
Normál. Jsou proste temperamentní a hluk se dá po dohode odstranit. Ve 22:00jsem už slyšel bílou rodinu pod sebou kde syn fetoval, ty hádky se svým otcem co tam byly -nepreju nikomu. Prosím a na ne si kvuli hluku stežovali i Romové.Co
16. 04. 2007 | 13:37

peCan napsal(a):

to autor: Já jsem NIKDE nepsal, že na chudé má být bič!!!

Ale zatím, že kdo nepracuje ať nejí, za tím si stojím! Čím je tento výrok demagogický? To je prostě fakt! Neříkám, že se člověk může ocitnout v situaci, kdy přijde o práci nebo má jiné důvody pracovní nečinnosti např. kvůli zdraví. ANO, tady musí nastoupit sociální systém a musíme se o toho člověka postarat. Tady nejde o tyto případy, ale o chronické nefakčenka (ať mají jakoukoliv barvu pleti, ať ze mě někdo nedělá rasistu jen kvůli tomu, že neumí číst).
16. 04. 2007 | 13:39

Miroslav Linhart napsal(a):

Jsou Češi rasisti?Kladný vztah k pracovitým Asiatům,hlasování při "superstar" atd.naznačuje opak.Pokud je ze zdevastovaného bytu vystěhován neplatící nájemník a obdrží navíc nový byt v kontejnerovém domě, tak je to vysoký nadstadard spíše rasismus naopak.Řešení:zvýšit vzdělanost,přídavky závislé na docházce dětí do školy,pracovní programy obcí přednostně pro nemakačenky,povinnost prací a vzdělávání pro nezaměstnané pod hrozbozu ztráty podpory atd.,adresnost soc.příspěvků
16. 04. 2007 | 13:51

Nitzsche napsal(a):

Dobrý den pane Dolejši,
Občas se mi Vaše názory zamlouvají, co se týče cikánské problematiky, jste vedle. Máte plná ústa prázdných řečí, ale skutek utek. Byli to komunisté, kvůli nimž se zrodili sídliště - spíše odpadkové koše - typu Chánova a Janova. Jak jste viděl na TV PRIMA, 92% lidí se postavilo za pana Čunka. I tuto neděli hlasovalo 92% lidí pro to, aby Čunek neodstupoval ze svého postu kvůli svým výrokům. Vy nechápete, že 80% cikánů nemaká, jak přiznal romský aktivista Veselý na TV PRIMA? Vy nevidíte, že 80% dětí v dětských domovech tvoří děcka zejména asociálních romů? Vy nechápete, že většina se integovat nechce? Kdby se totiž introvat chtěli, tak by to už díky nabízené pomoci během těch dekád dávno udělali!! Ti slušní to udělali, byť mnozí z nich emigrovali do Kanady či jinam. Vám přijde normální, aby se z 200000 až z 250000 romů rekrutovalo toli asociálů?? Proč se vietnamci aktivně zapojili, chovají se mnohem civilzovaněji, a lidi na ně na rozdíl od cikánů nenadávají??? Vy si opravdu myslíte, že má tento národ rasistické tendence? Proč tedy vyhrál Česko hledá superstar ten sampaťák Valstmil Horváth??? Věřte pane Dolejši, že by přes svůj výtečný zpěv nevyhrál, kdyby byl tento národ rasistický!!!! Lidé dokáži ocenit slušnost !!!!
16. 04. 2007 | 13:52

autor napsal(a):

Vážený Nitzche - právě proto, že je tolik romů nezaměstnaných, jejich děcka jsou umístovány do zvláštních zařízení, tak je čunkismus jen populismem. nebo snad chcete říci že ej to dědičné? A jistě jste si všiml, že píši o kombinaci rasismu etnického se sociálním.
Barevní jsou tolerování, když se vyšvihnou - americký černoch plný dolarů, nebo celebrity ze superstar jsou tolerovány.
Copak ale nevidíte, že do těchto výšin má 99% Romů cestu uzavřenou ?
16. 04. 2007 | 14:01

riobravo napsal(a):

....čert sprchuje se svěcenou vodou....
16. 04. 2007 | 14:02

Jan Mikušek napsal(a):

Vadí mi, že se diskuse nad romskou problematikou vedou stále černobíle. Znám cikány, kteří jsou výbornými řemeslníky a muzikanty a znám i ty, kteří pracovat nikdy nebudou, protože je to pod jejich úroveň. Po jedněch takových jsem koupil dům. Zveřejnění příběhů jejich tehdejších sousedů by vydalo na celou knihu s názvem : Marná snaha o integraci romů v naší ulici. A nesvedl s nimi nic ani romský aktivista pan Horvát. Proč? A stejně je to i mezi námi "bílými". Jsou tu poctiví i ti, kteří žijí z podpory a ještě na černo pracují a slušně vydělávají, kradou... I na to jsou přece zákony a nic s tím nezmůžou. Kdyby nechali na Vsetíně romy v pavlačáku bydlet o pár let déle, třeba by na ně spadl - a to by pak teprve byla mela. Proč se nevyzdvihne, že neplatičům, lidem, kteří se nemají zájem přizpůsobit (mají totiž své představy o životě) nechal Jiří Čunek postavit kvalitní bydlení. A proč v jiných městech nepostaví bílým neplatičům něco takového? Jsou snad na tom líp než romové jen pro svou bílou barvu pleti? A ještě poznámka na závěr. Někdy mi naše snahy o romskou integraci připomínají kolonizační praktiky. Jsou tací, kteří totiž nestojí o to, žít jako bílí a když, tak jen proto, protože my jim to ze svých daní umožníme. Tedy žádná motivace. A o tu se pan Čunek svým krokem pokusil.
16. 04. 2007 | 14:09

Ygor napsal(a):

No ti jsy hlava. Mislým že zachranýš ty cykani, držým palce. S tvojý yntelygency to pujde jak po másle, vým o čem mluvým. A kdy zase něco chitrého napýšeš, ať my to neunykne? Zdravý tě spolužák z 5.třýdi Ygor!
16. 04. 2007 | 14:12

ben.benicek napsal(a):

Pane Dolejš
1)Komunisti se na Romech podepsali - CHánov aj
2)Rasisti by museli být i v Anglii,Kanadě aj.,protože je nikde nechtějí
3)Každý dům zničili,spálili
4)Když je ukazují v televizi,tak za ten neskutečný nepořádek kolem si můžou sami
Nejsem rasista,vím že to nemají někteří jednoduché(nelze je házet do jednoho pytle).Ve Francii mají karavany,kočují,můžou na místě zůstat max.měsíc a není slyšet,že by stále řešili neřešitelné.Vám všem "tam nahoře"není příjemné slyšet,že 92%lidí stojí za Čunkem.Sami neznáte řešení,nic jste za "Vaší"vlády a ani nyní pro ty lidi neudělali a jen blbě kecáte a kritizujete.
16. 04. 2007 | 14:21

Petr napsal(a):

pan Dolejš má takovou tu učebnicovu pravdu. Není to článek o tom kde je příčina, ale jak by to mělo být.. Procenta 5% pozitivního názoru na cikány mluví za vše. Osobně si nemyslím že jsou pracovní a sociální úřady plné cikánů plné proto že jim "bílí" nechtějí dát práci díky jejich barvě pleti... A pracující člověk jako já když se ve slunečný den podívá z okna přes ulici, kde celý den cikáni v produktivním věku tancují, se nemůže zařadit mezi těch 5 % "))
16. 04. 2007 | 14:29

sanborn napsal(a):

Pane Dolejš,v jedné speciální škole jsem 6 let učil.Většina cigánů bohužel skutečně na běžnou školu nestačila,a v dnešní běžné třídě je okolo 35 dětí/také díky vašim zákonům/Proto budte rád za tyto třídy a školy a zkuste se někdy někam zajít podívat než budete o tomto problámu mluvit
16. 04. 2007 | 14:32

Martin napsal(a):

pamatuje tu nekdo na takovy pripad, kdy cikance ktera se uchazela o praci bylo receno, ze misto uz neni a novinarka, ktera sla tam o ctvrt hodiny pozdeji byla zamestnana ?
16. 04. 2007 | 15:00

Karel napsal(a):

Nechápu, proč se komunista nechává vtahovat do umělých národnostních polemik - jsou vykořisťovaní a vykořisťovatelé. To je ten základní problém, který je třeba odstranit, nejlépe globálně, minimálně v euroasii.
16. 04. 2007 | 15:21

Bedřich napsal(a):

Ano, je to tak, jde o uměle vyfabulovaný problém, který má odvést pozornost od výprodeje národního bohatství za babku do rukou kamarádů - viz středočeské nemocnice, nebo za úplatu. Nechápu, proč se komunista nechává zatáhnout do takové iracionální a kontraproduktivní diskuse.
16. 04. 2007 | 15:26

Jan napsal(a):

Pane Dolejši, základní chyba u Vás a podobných komentátorů dění je v tom, že přesně nesvětlujete podstatu problému. Všichni se spokojíte s obecnými a vágními prohlášeními, nany např. o J.Čunkovi. Proč nezopakujete nějakou z jeho vět a nepodrobíte ji analýze? Např. prohlášení, že u některých politiků jsou upřednostněni Romové je přece pane Dolejši naprosto pravdivé. Vy neznáte politiky podporující pozitivní diskriminaci? Vy neznáte politiky typu Petra Uhla? No a pak zde je forma. Tu J.Čunek neřešil šťastně. Samozřejmě na dotaz čtenáře měl odpovědět: "Pokud byste se narodil jako Rom, měl byste u některých politiků zajištěné výhody" namísto věty "Kdybyste se opálil...". To je ovšem špatná jen forma! Stejmě jako Topolánkovi prostředníky atd. Čunek vlastně neřekl nic xenofóbního či protirasistického. Pouze zvolil špatný jazyk. Nyní ho bude vyzývat prémiér se stejně "špatným jazykem" k odstoupení?
16. 04. 2007 | 15:26

Jan napsal(a):

Ještě pane Dolejši, zodpovězte, pro nejsou stejné nálady ve společnosti napr. proti Vietnamcům, proč je oblíbený Vlasta Horváth, Antonín Gondolán a tisíce bezejmených poctivých a pracovitých Romů? Na to si musíte nejdříve odpovědět.
16. 04. 2007 | 15:30

Vladimir napsal(a):

Podstat problému je v tom, že česká a nečeská buržoazie nepotřebuje vykořisťovat Cikány (Rom v jejich jazyce znamená mimochodem člověk a my ostaní jsme gádžové - nečlověci, nelidé), neboť má na intenzivnější vykořisťování např. Ukrajince, kteří museli po puči ze své ožebračané země odejít a díky kurzu koruny vůči jejich měně se jim vplatí zde dřít i za pro tuzemské Cikány nepřijatelných podmínek.
16. 04. 2007 | 15:32

Hugo napsal(a):

Jako ekonom by měl Dolejš udělat ekonomickou analýzu a ne pseudohumanistickou dojmologii.
16. 04. 2007 | 15:34

Olga napsal(a):

Doufám, že takových zmatených pseudohumanistů není v odpovědných funkcích v KSČM více, to bych ji už asi nevolila.
16. 04. 2007 | 15:35

Hans napsal(a):

vážený, kdybyste vedle nich žil jenom chvíli, asi byste změnil názor. Vy i všichni Vaši kolegové napříč politickým spektrem máte akorát spoustu "keců" ale pro slušné lidi nikdo z Vás nic nedělá! Kdo koho diskriminuje? My je? Tím, že na ně platíme daně? Aha, tak pardon, už to neudělám!
16. 04. 2007 | 15:39

Miroslav napsal(a):

Místo ukájení se svou rádoby morální převahou nad zbytkem populace a hloupého peskování voličů by jste měl za naše peníze vypracovat a předložit návrh zákona o majetkových přiznáních, aby bylo jasno koho státní moc chrání a koho okrádá.
16. 04. 2007 | 15:43

Jirka napsal(a):

Pane Dolejs to je sila co? 92%-tni podporu nemeli ani komanci a to byla podpora vynucena/papirova. Podpora panu Cunkovi je naprosto nevynucena a jde z lidi zijicich sve kazdodenni zivoty, to Vas asi musi srdce hodne bolet ne? Takovy politik se u nas uz hodne dloho neobjevil a tak chapu, ze je proti nemu veden boj napric politickym spektrem. S takovym kalibrem se nemuzete merit ani vsichni dohromady. A to co jste rek minulou nedeli na tv Prima, se totiz by se meli nad sebou zamyslet (pote co jste videl vysledky hlasovani)... zacnete prosim nejprve u sebe. Nebo mi chcete tvrdit ze 92% populace je "na hlavu" a 8% pravdepodobne vcetne Vas jsou zase ti nejchytrejsi zejo? Uhodl sem zejo? Ano vim, Vy se nezastitujete demokracii, ale jsou tady strany ktere by meli respektovat nazory vetsiny a pokud 9 ku 1 neni vetsina tak opravdu nevim nac byla ta revoluce dobra ... na to aby tady komunisti jeste porad urazely vseobecnou verejnost snad ne. Me se Vas dovetek docela dotkl a protoze nejsem Rom rasisticky jste me urazil. Tim, ze chcete pro Romy vic nez pro bile a tedy to je rasismus na ruby a ja se citim rasisticky urazen. Pracuji, odvadim dane, se zenou uvazujeme o ditku a jako sporadany obcan musim ostre protestovat proti vasemu rasistickemu vyroku na vrub vsem hlasujicim lidem/lidem podporujicim pana Cunka. Zkuste se tedy priste "nad sebou zamyslet nejprve Vy" nez zas neco placnete, jste normalni rasista. Dekuji, sbohem.
16. 04. 2007 | 15:45

Olga napsal(a):

Správně, kolik návrhů jste vlastně ve sněmovně podal? Prý patříte k nejlínějším poslancům, možná i proto jsou Vám některé skupiny obyvatel blízké, nebo je v tom ještě něco osobnějšího?
16. 04. 2007 | 15:45

Monika napsal(a):

Doufám, že komunisté v Praze nezopakují svou chybu a takového nafoukaného lempla už do čela kandidátky nenasadí.
16. 04. 2007 | 15:48

XXX napsal(a):

kolik let / desetileti / stoleti by jste jim jeste dal na tu TZV integraci ... doposud meli cca 600 let a vidime kam to dotahli. Tak kolik jeste?? Dalsich 600?? Copak nechapete, ze ten kdo chce, uz je integrovan? Ze integrovani cikani se za neintegrovane romy stydi?? A jak uz tady v prispevcich xkrat zaznelo jak si vysvetlite podporu verejnosti lidem jako Superstar Vlasta Horvath? Nebo to je take rasismus? Na CT delal zpravy myslim take nejaky cikan a myslite ze lidem vadil? Lidem nevadi jina kuze, lidem vadi jina mentalita postoju k hodnotam. Oni ale uz meli na tuto zmenu postoju vice nez pul tisicileti ... kolik tedy jeste?
16. 04. 2007 | 16:09

kuchtikovajan napsal(a):

Vážený pane Dolejš, je to smutná a skutečná pravda, že to co cikáni/,_ne všichni, si dovolují a je jim dovolováno je již na hranici, co si můžeme nechat líbit a přihlížet. Jste všichni lháři, protože to vidíte a říkáte nahlas něco jiného.Lidé se bojí chodit v ulicích za bílého dne, vytáhnout mobil na zastávce, řici jim v obchodě, co kradete. Ze straCHU MLČÍ i prodavačky a jsou jim vyhrožováno tzv. boxerky. Viz. PLUs v Ústí n/L a Kaufland. Vemte si je do svých domů, plaťte za ně. Oni soc. dávky dostanou a Vám řeknou na soc. , že Vás mohou živit děti.Kde to tedy jsme? Rodí děti každým rokem jako o závod, přestože nemají peníze ani práci. Ještě se snaží žalobami získávat další peníze. Je nám z toho všem zle a z l e .
16. 04. 2007 | 16:15

Disko napsal(a):

Sice rozhodne nejsem priznivcem komunisticke strany a pana Dolejse, ale tento clanek dost sedi. Pojmenoval veci pravimi jmeny. Zadny pseudohumanismus a dojmologie ... to jsou presne terminy kterimi krajne pravicova narodni strana castuje vsechny, kteri maji odlisne nazory ...
16. 04. 2007 | 16:15

LUK napsal(a):

Pane Dolejši, to co jste napsal jsou jen populistické řeči, zkuste si ty chudáky nastěhovat do sousedství nebo se radovat, z toho, že si jednoho nebo jednu přivede Váš potomek domů. Vy, stejně jako všichni ostatní včetně Džamily to dobře víte, jen jste účelově pokrytečtí. Jak to, že jsme xenofobní národ, když máme ve vládě Kazachstánku a Rakušáka se švýcarským občanstvím ?
16. 04. 2007 | 16:17

Irco napsal(a):

Pane Dolejš,

nemám pro Vás slušného slova, nebudu se k Vaší osobě tedy vyjadřovat. Měl byste raději se svými extremistickými názory z politiky odejít a komunismus by měl sdílet osud s nacismem = být stíhaný !!!
16. 04. 2007 | 16:22

Bedřich napsal(a):

Cikánský gang znásilňoval moji dívku, s nožem na krku musela pravidelně tzv. kouřit v průchodu bose bandy. Když by to řekla, vyhrožovali ji smrtí a protože bratr jednoho z nich právě seděl za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, nebrala jejich výhrůžky na lehkou váhu. Mě to řekla až když jsme se rozešli, protože prý nechtěla abych se do toho pletl v době, kdy jsem ji miloval. Kolik takových dívek a žen chodí mezi námi?
16. 04. 2007 | 16:23

Prokop Martin napsal(a):

Čunek zjevně není xenofob, ani rasista, pouze se projevil jako naivní člověk, když před novináři vypustil větu, kterou vypustil. Že se ale roztáčejí kola xenofobní nesnášenlivosti je bohužel pravda. Mám za to, že je ale roztáčejí masmédia, která lační po senzacích a emocionálně vybičovaných zprávách, a politici, kteří se chtějí rychle zviditelnit jako obhájci lidských práv (Bursík bohužel eminentně). :o(
16. 04. 2007 | 16:42

Takypametnik napsal(a):

Posuzovat lidi podle rasového původu je opravdu zvrhlé, komunisté však posuzovali lidi podle třídního původu. Rasový původ x třídní původ - to zní nápadně podobně, nemyslíte? A není to vůbec náhoda. Romský problém je složitý, pročpak jsou ale v západní Evropě Romové na tom podstatně lépe než v té postkomunistické střední a východní Evropě? Není to způsobeno jen jejich vyššími počty, je to způsobeno i pokusem o násilnou asimilaci Romů za přechozího režimu (zákaz kočování, přidělení na práce ve stavebnictví, na státních statcích, stěhování Romů do pohraničí po odsunu sudetských Němců). Pak Dolejš poctivě přiznává část pravdy, zmiňuje ten pokus o násilnou asimilaci Romů za předchozího režimu jen tak mimochodem, aspoň něco. Jeden z příspěvků výše správně zmiňuje zkušenost s Romy ve Francii, kde volně kočují i nadále, stejně jako v Británii (dnes většinou v karavanech, s televizí, sprchami, atd.) Pokud se nemýlím, Charta 77 kdysi vydala dokument kritizující právě tu násilnou asimilaci Romů a její negativní důsledky.
16. 04. 2007 | 16:42

Miroslav napsal(a):

Ještě pár tak zmatených vystoupení a textů, jaké pan Dolejš předvádí a KSČM se odporoučí z parlamentu. Jeho třeba vezmou do nějaké romské neziskovky, určitě jich pár zná ale jak se budou živit ti ostatní, kteří v Parlamentu a jiných zajímavých funkcích odvykli poctivé práci, to jsem zvědav. Měli by se pana Dolejš již v pouhém pudu sebezáchovy zbavit. To přeci chtěl i expředseda Grebeníček, který jej do vysoké politiky přivedl. Jistě toho trpce lituje.
16. 04. 2007 | 16:49

mima napsal(a):

Pan Dolejs to napsal velmi dobre. Bohuzel vetsina clenu a privrzenu lidovcu a ODS jsou lide naprosto bez socialniho citeni, a s velkym sklonem k rasismu. Nastesti zeleni jsou moderni evropska strana, ktera snad ke zmirneni ceskeho rasismu prispeje. Vykopnuti pana Cunka z politiky je naprosto nutne, nezavisle na tom, jestli bral uplatky nebo nebral. Jeho vztah k Romum je ukazkou neceho jako byl apartheid v Jihoafricke republice, nebo rasismus do konce 50. let v USA. Hnus!!!
16. 04. 2007 | 16:56

Alois napsal(a):

Mimo, Vy jste zažila v ČR projevy rasismu podobné tomu v USA, kde černí byli dovezeni jako otroci a pak po tzv. osvobození ani nemohli cestovat s bílými v jednom autobusu? Určitě ne, tak co to plkáte? Cikány k nám mimochodem nikdo jako otroky nevozil ale z Indie sem dokočovali sami a chovají se tady rasisticky předvším oni.
16. 04. 2007 | 17:03

XXX napsal(a):

to MIMA: Cunkuv vztah k romum by mel bran jako modelovy priklad. Nevyhodil je na ulici ackoliv mohl. Dal jim misto toho nove byty a dal ultimatum .. bud cistota, placeni najemneho a poradek, nebo letite ... co je na tom do <> rasistickeho? Po me to taky kazdy chce, jen to jaksi ja nepotrebuju slyset, pro mne je to zamozrejmnost ... nerusit okoli smradem, nepalit si v obyvaku parkety, nechrapat se svou sestrou ... takto by se dalo pokracovat docela dlouho, nicmene k nicemu to nevede, kdo nechce videt neuvidi a kdo chce videt, uz videl. Jinak Zeleni ... to je skoda mluvit.
A jak pise Alois, jestli srovnavate cernoske obyvatelstvo (puvodne otroky) v USA a cikany u nas asi ten rozdil nechcete videt, ale to je pak skoda jakekoliv diskuze s Vami.
16. 04. 2007 | 17:18

Milos Novohradský napsal(a):

Vážený soudruhu, když jste vy komunisti sem po druhé světové válce místo odsunutých němců dosídlili cikány, tak by jste to také vy komunisti měli řešit jako strana. Když má KSČM cca 80 000 členů a v ČR je 300 000 cikánů, tak by stačilo aby si každý člen KSČM domů nastěhoval a živil 3,75 cikána a jejich problém je vyřešen.
16. 04. 2007 | 17:29

Milos Novohradsky napsal(a):

Bohužel po válce zvítězila komunistická koncepce dosídlení pohraničí cikánským etnikem, nutno ale podotknout že v ČSR nebyla tato koncepce jediná - koncepce nár. socialistů počítala s dosídlením 20 tis. Bulharů a 100 tis. Italů.
16. 04. 2007 | 17:33

Neuvedu, bojím se. napsal(a):

To jsou strašné kecy. Já tedy rasista opravdu nejsem. Ani trošku. Žije tady spousta Židů, Vietnamců, Číňanů, chodí tady po ulicích černoši, peruánští indiáni... Nevadí mi ani jeden z nich. Všichni se chovají slušně ke mně a já k nim.

Nemít rád tu zlodějskou vychcanou cikánskou verbež není rasismus! To je prostě pud sebeobrany, vážení ochránci "Romů"!
16. 04. 2007 | 17:35

Milos Novohradský napsal(a):

Co je vám komunistům po tom co říká Čunek a Topolánek. Už jste se vy komunisté omluvili národu že jste do své organizace StB přijali i soudruha (dříve esesáka) Maxe Rostocka, který velel vypálení Lidic. Tehdy vám vypálení Lidic přišlo vhod, komunisté jsou nepřátelé národa a zasloužili by stejné zacházení jako po válce s nacisty. Je normální aby současný šéf KSČM Filip byl ve stejné organizaci jako nacističtí hrdlořezové Rostock či Tutter.
16. 04. 2007 | 17:38

xxl napsal(a):

mima je trochu mimo.Jinak přeji všem co se jich zastávají ať se přistěhují k nim do ulice.
16. 04. 2007 | 17:38

Milos Novohradsky napsal(a):

Když je KSČM tak sociálně citlivá, tak peníze co berou vaši komunističtí poslanci v kapitalistických dozorčích radách cikánům - třeba RSDr. Braný z A.S.A.
16. 04. 2007 | 17:42

zyrtec napsal(a):

Koukám se, že tu soudruh Dolejš užívá slovo XENOFOBIE. Další z těch, kteří neznají pravý význam slova. XENOFOBIE znamená strach z něčeho neznámého, a zajisté by se tím dal označit strach z těch imigrantů, které neznáme, např. z Mongolů, Pákistánců, Jemenců či Somálců. V žádném případě se však terminus technicus XENOFOBIE nemůže používat ve vztahu k cikánům (stejně, jako např. komunistům), protože v tomto případě se nejedná strach z neznámého, ale strach z těch, které známe moc velmi dobře a víme, co od nich můžem očekávat.
16. 04. 2007 | 18:02

XXX napsal(a):

pane Dolejs kdyby demagogie nadnasela, uz davno litate kolem Pluta. Ale nebojte nebyl byste tam sam, cely parlament, senat, vlada i s hradem by Vam byla v patach ... tam by se vam to panecku panovalo ... lidi by vam do toho nekecali, vy byste na ne nemuseli brat ohled (ne ze byste ted brali) a nam by se tu krasne zilo ... s lidmi kteri se neschovavaji za prazdne fraze nedelniho dopoledne. S lidmi kteri se neboji resit problemy ne jen o nich leta mlcet a delat mrtveho brouka a pak ejhle, vyvstane problem a jen kritizovat? kritizovat uzmi kazdy ... i ja vas ted kritizuju ... ale za necinnost, jak muze clovek na vasi urovni kritizovat za cinnost? nemela by politika byt prave o cinnosti? Nechapete uz politiku jen jako "praci"? Nevytratil se vam z ni nejak prvek sluzby narodu?? Komu Vy slouzite? Kteremu narodu??
16. 04. 2007 | 18:10

Miloš Novohradský napsal(a):

Co o komunismu řekli naši čeští velikáni:
Karel Havlíček Borovský: "Komunismus je největší krádež".
František Palacký: "Komunismus vede ke zhovadilosti".
Mám pocit při pohledu na komunistické poslance že se slova Fr. Palackého začínají naplňovat.
16. 04. 2007 | 18:12

autor napsal(a):

letomo k věcnějším připomínkám :
1) ben.benicek - rasisti jsou samozřejmě vude, ne jen v ČRa že se jinde brání exportu problému se nedivte.
2) Jan - snad jste si přečetl, že přiměřenou positivní diskriminaci nechápu apriorně jako cosi špatného - formální rovnost opravdu neexistuje
3) kco - lidská práva (na rozdíl od xenofobie) k extremismu nepatří - neciltovost k těm co jsou dole bohuižel ev spoelčnosti sílí
4) xxx - že se slušní romové za ty neslušné stydí je fakt, ale jak to řeší problém ?
5) hugo - jestli si myslíte že ekonom musí být necitlivý technokrat, tak vás zklamu - o lldská se hodlám zajímat dál
6) to že rasisti nejsou mezi bílými, ale mezi černý i se řáíká zloděj křičí chyťte zloděje - rasové napětí je oboustranné, ale Romové tahají za kratší konec provazu
16. 04. 2007 | 18:18

xxx napsal(a):

To Milos: Dolejs by ti k tomu rekl, ze on je jako velikany nebere a ze bychom se nad sebou meli zamyslet pokud je tak bereme a kazdy kdo je bere za velikany ... uz ho slysim.
16. 04. 2007 | 18:18

XXX napsal(a):

to autor: to problem neresi jen to ukazuje na fakt, ze vlastni lidi (slusni cikani) se proste za neslusne cikany stydi ... (stejne jako ja se stydim za bile socky) a jaky vlastne problem? Ja problem nemam, to Vy mate problem ... s tim, ze pan Cunek rekl, ze chce vsechny lidi postavit do jedne lajny (zrovnopravnit).. ja osobne nevim proc s tim vy mate problem ...
16. 04. 2007 | 18:23

Marek napsal(a):

Pane Dolejši, obvykle s komunisty nediskutuji, zjistil jsem, že to nemá valnou cenu a také, že to má vliv na mé zdraví - z KSČM je mi opravdu fyzicky špatně, jen s obrovskou dávkou sebeovládání dokážu vstřebat fakt, že tato nástupnická organizace KSČ má bez jediné stopy upřímné reflexe své minulosti zastoupení v obou komorách parlamentu. Za tohle se na mne nezlobte, můžete si za to sami, příležitostí k vlastní katarzi jste měli za posledních 17 let víc než dost, bohužel jste ani jednu nevyužili (včetně té velmi nadějné, reprezentované Jiřím Svobodou).
O to víc je mi líto, že právě Vy, člověk vzdělaný, většinou rozumně uvažující a dobře argumentující, spojil svou politickou kariéru s tím nejhorším, co v českém parlamentu existuje. Nechápu to a chybí mi dokonce i ten potřebný druh fantazie, abych si jen na okamžik představil, jak můžete Vy osobně existovat mezi pravověrnými stalinisty, kterými jsou nejen oba poslední komunističtí předsedové.
Vím, že toto psaní není příliš k věci, klidně to vymažte, zapomeňte... pouze jsem cítil potřebu Vám právě tohle sdělit.
S Vaším hodnocením pana Čunka a nálady v české společnosti více méně souhlasím.
16. 04. 2007 | 18:29

Zyrtec napsal(a):

Soudruh Doješ m.j. napsal: "Romská problematika má historické kořeny a její řešení je dlouhodobá záležitost. Už za starého mocnářství byli proti Romům využívány zákony proti potulce a vandrování." Jednak bych chtěl upřesnit, že zákony proti potulce a vandrování nebyly za starého mocnářství proti Romům, ale proti Cikánům. Ale to není to hlavní. Zákony proti potulným cikánům byly využívány od novověku. Např. v 17. století se pokoušela světská a duchovní vrchnost usadit Cikány z Uher na zemědělské statky, které zůstaly po třicetileté válce vylidněné, přičemž cikáňatům poskytovala školní výuku zdarma. Bohužel se to moc neujalo, Cikánů se usídlilo moc málo a ostatní většinou kočovali a kradli, co se dalo. Proto byly proti těmto potulným Cikánům vydány takové zákony, které zakazovaly jejich pobyt na území Čech a Moravy pod drastickými tresty.
16. 04. 2007 | 18:31

Jirka napsal(a):

pane Dolejs, ziji v Oxfordu, krasne mesto jen co je pravda. Nevic je to mesto opravdu BAREVNE (ziji tu od Arabu pres Asiaty, evropany az po Zidy) ale nevim proc piste ze formalni rovnost neexistuje a ze pozitivni diskriminace je OK, pozitivni diskriminace vede a vzdy povede k nerovnovaze a na Oxfordu je to krasne videt. Myslite ze se tady pozastavuji nad tim, ze me za pultem obsluhuje pani cerna jako bota?? nebo ze mi listek do kina proda pan jehoz oci jsou sikmejsi nez vez v Pisse? To byste asi nevysel z udivu. Takze opravdu tudy ne .. bude vsichni stejne nebo nikdo nic ... co je na tom proboha spatneho?? Stejna prava a stejne povinnosti pro kazdeho .. jakmile zacnete z jedne strany vah ubirat na ukor druhe ... nikdy uz vahy do roviny nedate .. a to podle toho co pisete chcete ... divne lec o leccem vypovidajici. Mejte se, nikomu nepreju nic zleho ale fakt ze pred zakonem bychom si meli byt vsihcni stejne rovni je proste fakt a pokud se ho budete snazit zamlzit, se zlou se potazete.
16. 04. 2007 | 18:33

Zyrtec napsal(a):

Soudruh Dlejš napsal: "Averze vůči Romům se projevovala také za První republiky. Zejména šlo o ostudný zákon z roku 1927, který Romům omezoval jejich lidská práva. Politicky byli zneužívány i soudní procesy s cikánskými skupinami - především agrárníci prosluli bojem s „cikánským zlořádem“."
K tomu je třeba uvést následující: Zákon o potulných cikánech z roku 1927 byl vydán proto, aby došlo k řádné evidenci cikánského obyvatelstva a k evidenci jeho pohybu. Cikáni sotiž stále ve větší míře vykrádali zemědělské usedlosti i stavení domkářů v době, kdy lidé pracovali na poli. Proto tehdejší Agrární strana tento zákon tak vehementně prosazovala. Je nutno též uvést, že tehdejší evidence kočovných cikánů byla chabá. Cikáni využívali toho, že kočují, a když se narodilo cikáně, nechali ho pokřtít v několika farnostech, přičemž získali několik rodných listů pod různými jmény. Při páchání zlodějin v pozdějším věku předkládali četníkům pokaždé jiné doklady, a tak mnohdy nebylo možné tyto zlořádstva potrestat. Až zákon z roku 1927 zavedl doklady s otiskem prstů a výkazy potulných tlup, takže se zlepšila evidence a četnictvo dokázalo odhalovat cikánské trestné činy v daleko vyšší míře.
16. 04. 2007 | 18:40

AZ napsal(a):

Pane Dolejši,nevím proč blogujete a dost kostrbatě tady ventilujete svoje názory, když vás vůbec nezajímá reakce veřejnosti ani oponentů. Na Primě jste proti panu Čunkovi shořel jako papír, v anketě 92% diváků prohlásilo, že Čunkovy výroky nejsou xenofobní ani rasistické a teď zrovna tak 92% je proti jeho odchodu z vlády. Vám to ale neříká nic a stále melete to samé a přitom to jsou jen prázdná slova. Podle vás pan Čunek není kompetentní. S košťaty určitě nevyřeší nezaměstnanost Romů, ale ti lidé musí nejdřív vůbec získat pracovní návyky a při nicotné kvalifikaci jim toho moc svěřit nejde. On se snaží, něco udělal a nějaký koncept má, vy neděláte nic, jenom ryjete a kalíte vodu.
16. 04. 2007 | 18:41

RA napsal(a):

vážený soudruhu, určitě byste nechtěl též bydlet společně s cikány. Můžete si to vyzkoušet, v Chánově jsou volné byty, kolik chcete. Jen blbě plkáte, ale jste ještě horší, než normální lidi. Ještě na tom budete vytloukat politický kapitál. Jako sup na mrtvole.
16. 04. 2007 | 18:42

Zyrtec napsal(a):

Zákon o potulných cikánech z roku 1927:
http://www.vilim.cz/clanky/...
Učebnice pátrací taktiky:
http://www.zznetcz.cz/zveri...
16. 04. 2007 | 18:43

Karolína napsal(a):

Pane Dolejš, četl jste dílo jedhoho z otců Vaší ideologie, Bedřiche Engelse: Podíl práce na polidštění opice?...práce je prostě řešení na všechny problémy
16. 04. 2007 | 18:48

Milos Novohradsky napsal(a):

Levice problém Romu řešit nebude, pokud by se cikáni stali nezávislými na sociálních dávkách a brali by cca 25 tis. měsíčně, tak by rozhodně levici nevolili. Cikáni jsou voliči levice a slyší jen na zvyšování dávek - čímž si levice zajišťuje své voliče. Cikáni jako manažeři s vilkou a vozem Lexus by KSČM nevolili. Čím více chudých, tím lépe pro levici.
16. 04. 2007 | 19:03

Fun Thomas napsal(a):

A co protipodnikatelske nalady v Cesku? Nemyslite, ze je podnecujete prave vy, komunisti, a to zcela verejne, v mediich? To neni mensina? Paragraf je na podnecovani k "rasove ci tridni" nenavisti, takze radsi zmlkni, soudruhu.
16. 04. 2007 | 19:05

pETRA napsal(a):

Čunek je frajer, Dolejš je hujer malej............
16. 04. 2007 | 19:07

upocené paraprase napsal(a):

všechno vím ,všechno znám ,vždyť jsem soudruh Dolejš sám
16. 04. 2007 | 19:09

Milos Novohradsky napsal(a):

Komunismus je zločinecká ideologie. Lenin jako agent placený vilémovským Německem zastavil Brest-Litevským mírem 1.sv. válku na východě.Nechali krvácet naše bratry na srbské, italské a západní frontě. Pak začali bojovat proti našim legionářům.Komunisté jsou vrahové českého národa. Lenin během svého života jen 2 roky pracoval, Marx nikdy.Není náhodou, že všechno zlo vyšlo z Německa - Marx, Engels a Hitler. Všichni šli proti Slovanům - Hitler, Marx, Engels, Lenin ani Stalin nebyli Slované.Všichni tito pánové patří do stejného pytle.Co o komunismu řekli naši čeští velikáni:
Karel Havlíček Borovský: "Komunismus je největší krádež".
František Palacký: "Komunismus vede ke zhovadilosti".
Mám pocit při pohledu na komunistické poslance že se slova Fr. Palackého začínají naplňovat.
16. 04. 2007 | 19:17

Milos Novohradsky napsal(a):

Proč komunisté nechali zavraždit Honzu Masaryka?
16. 04. 2007 | 19:20

Zezulka napsal(a):

Dolejš je slušný,čestný a inteligentní člověk.Má to v hlavě srovnaný a nikdy nikoho neuráží.Moc si ho vážím i když jsem členem ODS.Za některé členy ODS se sám moc stydím a uvažuji,že jejich řady definitvně opustím !!!!!!!!!!!!!!
16. 04. 2007 | 19:25

Milos Novohradsky napsal(a):

Proč komunisté popravili poslance Broje?
16. 04. 2007 | 19:26

Milos Novohradsky napsal(a):

Proč komunisté popravovali dělníky a rolníky? Viz.http://www.totalita.cz/sezn...
16. 04. 2007 | 19:29

autor napsal(a):

ještě jednou k xxx (a Milošovi):
1) Havlíčka i Palackého za velikány považuji, ale o komunismu toho moc nevěděli - stačí se podívat na to kdy žili.
2) za "socky" (bílé či černé) se stydět je dost mimo - je třeba přemýšlet co jim pomůže, sami si většinou těžko pomohou
k AZ : názor oponentů, je-li sformulován věcně mně zajímá, ale samotný fakt, že něco tvrdí většina ještě neznamená, že s tím nelze polemizovat.
k RA - jaký asi tak mohu získat politický kapitál z nepopulárního tématu, sami Romové ani nevolí a ti ejubožejší se nejspíš se ani nedozví jestli má pro ně někdo pochopení
16. 04. 2007 | 19:30

kluk napsal(a):

Já jsem o tom přesvědčený,kdyby cikáni i komunisti opustili naší republiku,tak je tu úplně fajn.
16. 04. 2007 | 19:37

Zdenda napsal(a):

Pane Dolejši,
ve vaší obsáhlé kritice jsem nenašel ani náznak řešení a to je smutné.
16. 04. 2007 | 19:44

fferda napsal(a):

Jo jo, každá iniciativa má být po zásluze potrestaná. Proč něco vytvářet, když kritizovat je tak snadné. Že by někdo kromě pana Čunka taky něco vymyslel a realizoval? Představte si tu záplavu TV pořadů protichůdných k "Na vlastní oči", "Černé ovce" atp.
Bohužel i většina diskutujících se otírá o politiky a snědé spoluobčany a řešení nemá. Stojím za rovností všech občanů vůči zákonům této země a skromně na závěr podotýkám, že i politik je občan.
16. 04. 2007 | 19:50

Milos Novohradsky pro Autora napsal(a):

Pane Dolejši, já vím kdy Palacký a Havlíček žil a doufám že vy také víte kdy byl sepsán Komunistický manifest. Palacký a Havlíček byli velikáni proto, že dokázali odhalit komunismus již v zárodku.
16. 04. 2007 | 19:52

autor napsal(a):

ad zvrtec : historie z dob habsburské monarchie zná i jiná fakta než která nabízíte. Už Ferdinand I svým proticikánským mandátem způsobil pogromy. Celé 16-18. století se tolerovalo věšení nepohodlných Romů, jenom v dobách válečných byli využívání pro vojenské účely. Vše kulminovalo za císaře Karla VI, kdy byli trestáni i ti, co Romům (chcete-li cikánům) pomáhali. V osvicenecké době se přišlo s koncepcí násilné asimilace, podobně jako přišla Josefínská germanizace.
V 19. století šlo o levnou posluhu a nádenickou práci. Domicil byl užíván jako nástroj omezující svobodu pohybu - na všehcny, ale na romy zejména - inu, feudalismus. Tady bych mustr nehledal
16. 04. 2007 | 19:54

Milos Novohradsky pro autora napsal(a):

Pokud pod pseudonymem autor se skrývá sám pan Dolejš, chtěl bych se ho zeptat proč když v Halónovinách obviňují ODS z fašizace společnosti proč také nezakáží spolupráci ZO KSČM s MS ODS, když jsou to "posluhovači imperialismu" atd.... a zákaz spolupráce ze strany ODS považujete za protidemokratický....
16. 04. 2007 | 19:57

autor napsal(a):

ad Miloš N. ...já to tušil, že to oba víme - snad také oba aspon tušíme, že jeden historický dokument z roku 1848 je trochu málo na hlubší hodnocení snah lidí po spravedlivější společnosti.
ostatně sporé monenty měli i oba velikáni - viz reakce Palackého na frankfurt 1848.
16. 04. 2007 | 19:58

David Vorel napsal(a):

Od komunistů to fakt sedí.

Zapomněl jste, že současné problémy s romy jsou výsledkem násilné "socializace" cikánů v době Vašeho komunismu?

Kdo nahnal cikány do panelákových ghet? Kdo je vytrhl z jejich přirozeného prostředí? Kdo zničil cikánské řemeslníky? Kdo naučil žít cikány ze sociálních dávek?

Nejdřív si zameťte před vlastní šibenicí!
16. 04. 2007 | 20:01

autor - rozuměj článku napsal(a):

ještě ad zvrtec : názory na zákon z roku 1927 se jistě mohu lišit, ale já ho chápu po demokratickém uznání rómů po roce 1918 jako krok zpět - ti kteří nebyli schopni přijmout nucené usazení ztratili občanská práva. Česká majorita držela tehdejší Romy pod policejním dohledem s pomocí tzv. cikánských legitimací a zvkáštní evidence (za fašismu museli židé nosit hvězdu, ře ?). Nucené práce, deportace, odejmutí dětí - prostě represe. nefungovalo to a byo to necitlivé - k tomu bych se také nevracel.
16. 04. 2007 | 20:07

Milos Novohradsky napsal(a):

Jak chcete pomáhat romům, když je nedokážete ani sečíst? K rómum se v Sčítání lidu - SLDB přihlásilo cca 11 000 rómů. Pokud vím tak při SLDB za komunismu dělali komisaři na sčítací archy značky, když je odevzdávali rómové.
16. 04. 2007 | 20:13

Juraj H. napsal(a):

Radšej bývať v novej maringotke, ako v rozbitom baraku bez okien, wc, vody! Bezdomovci nemajú ani strechu a nikto im ju ani nedá, tak aká krivda? Koľko z presťahovaných rómov je zamestnaných, to som nevidel v žiadnych médiách, ale Čunka kritizuje každý rozumbrada, to je férové informovanie verejnosti? Obyčajné manipulovanie verejnej mienky! Keď príde róm na socialne oddelienie na úrad proste si vyvzdoruje nejaký príspevok. Príde tam i posra..,prinesie si pláčúce deti, aby úradníka vydieral, niektorí sa otvorene vyhrážajú, že ublížia členom rodiny úradníka atď. Toto je realita na Slovensku, iste rómovia v Česku sú asimilovaní, slušňáci a takto sa určite nesprávajú. Na záver otázka. Prečo neplatiča nemožno vysťahovať?
16. 04. 2007 | 20:22

autro napsal(a):

Snad nejde o to kdo se k jaké národnosti přihlásí v SLDB - co takhle pomáhat lidem na dně - cituji vlastní článek : "Lidé vystavení dlouhodobému vyloučení prostě nemají stejné podmínky jako ostatní" a "Oslabení sociálního státu vystaví podstatnou část romské populace ještě věčím tlakům".
O tom jsem prostě přesvědčen a proto nepomůže pouze represe a šance - nešance.
16. 04. 2007 | 20:23

Kacerek napsal(a):

Výrok soudu zněl: Jménem republiky vyztěhovat (na ulici), tak kdo chce ještě pořád tvrdit, že pan Čunek romům nepomohl?
16. 04. 2007 | 20:26

František Xaver napsal(a):

Vzpomínáte soudruhu na tu nakládačku? Jak se říká, škoda každé rány která padla vedle.
16. 04. 2007 | 20:32

Milos Novohradsky napsal(a):

Konec sociálního státu přinutí rómy k aktivitě, nikoli k pasivitě na dávkách. Líbí se návrh Mirka Topolánka: PRACUJ NEBO STUDUJ. Mnoho romu nedokončí ZŠ a pak nemohou najít práci - pokud budou nuceni abslvovat všichni školy odborné práce nebo odborné školy práce v době kdy budou nezaměstnaní zvýší to jejich šanci na trhu práce. Něco podobné přeci bylo s romy v Itálii - tam se živili zpracováváním kovů, ale když dostávali dávky tak s tím přestali.
16. 04. 2007 | 20:33

aki napsal(a):

Zajímavý komentář o Čunkovi: http://cz.altermedia.info/z...
16. 04. 2007 | 20:38

Milos Novohradsky napsal(a):

Pane Dolejš, v sociální oblasti musí platit zásada - nejdřív pomoc rodiny, až poté stát. Myslím, že nejlepší je konzervativně-liberální model - starat se mají hlavně rodiny. Je velmi odporné to co tu bylo za bolševika - samé ústavy a domovy důchodců, to v krásném 19. století nebylo - rodiny žili pohromadě (všechny generace). Mimo téma: Již děti v 2. ročníku gymnázia se učí, že ekonomické teze Marxe spolehlivě vyvrátil Eugen von Bohm-Bawerk.
16. 04. 2007 | 20:40

pro autora napsal(a):

ukazte reseni nebo mlcte. Kritizovat umi kazdy bez rozdily v cem koliv :/
16. 04. 2007 | 20:47

george napsal(a):

Zlatá slova komunisty. který cudně mlčí, jak s cigány točila jeho rodná strana. Nahnali je do výkopů (bagrů bylo tehdy málo) a kdo neměl v občance razítko, mazal jako příživník do basy. A teď chce poučovat o tom, jak jimchudákům musíme pomáhat (ustupovat i z chodníku).
16. 04. 2007 | 20:59

rambajs napsal(a):

Obávám se pane Dolejši, že k tomuto postoji jste hlasy od naprosté většiny svých voličů nedostal. Tak jako většina politiků se bojíte vyjádřit náš názor a do parlamentu nepatříte.
16. 04. 2007 | 21:08

tom napsal(a):

Ne film, ale skutečnost.
Obchod s nábytkem v nákupním centru krajského města. Prodavačka, asi 28 let, upozurňuje dva asi 25-ti leté návštěvníky, že ta sedací souprava za kancelářským stolem je výrazně označena NESEDAT proto, aby nedošlo k jejímu poškození a že by to měli respektovat a dodává, možná zbytečně, jestli umí číst. Reakce návštěvníků je okamžitá. Jeden vytáhne nůž, ale ruku nechá viset podél nohy, přistoupí k prodavačce a říká: Co si říkala? Druhý se otočí ke mně, ruce v kapsách bundy a ptá se nelíbí se Ti něco? Ustupuji, prodavačka též, ale má odvahu šeptnout: Zavolám policii. Odpověď: No a co? A co když to nestihneš. Pak oba odchází. Naštěstí se nic nestalo. V kapse jsem mohl mít pistoli, ale nic bych asi nestihl. Hádanka pro čtenáře. Kdo ze zúčastněných byl bílý a kdo cikán. Jsem cikán já, nebo rasista. Anebo bych se měl rasistou stát bez ohledu na barvu pleti?
16. 04. 2007 | 21:32

obyčejný občan z Bratislavské v Brně napsal(a):

Přesvědčuj vždy příkladem!Nastěhuj se do Brna na Bratislavskou, zaparkuj si svoje naprosto ojeté auto před dům,vracej se domů večer,a žij! To co zažiješ sepiš a označ u všech událostí jejich původce. Sečti počet událostí a vypočítej si ,kolik procent z nich způsobili Cikáni. Jedině tak získáš na ně názor a také postoj k řešení tzv. problematiky. Každý má právo a povinnosti stejné před zákonem, jakmile začneš rozlišovat, nepohneš ničím....
16. 04. 2007 | 21:32

Macek napsal(a):

Ale, ale - copak říkáte cenzuře na Novinkách, soudruhu Dolejši ? Vaše dnešní téma je v případu žaloby na p. Čunka a zabití cikáněte zablokováno. To se tak bojíte pravdivých názorů ?
16. 04. 2007 | 22:03

jiří napsal(a):

Pavel Horník to napsal za mne:
Zkuste si mezi cikány žít a poznejte je. Většina našich občanů je odsuzuje a náš spasitel si myslí, že všemu rozumí lépe. Nemá ani kousek sebekritiky aby uvážil váhu názoru většiny. Pokud nebudou cikáni pracovat, tak se nic nevyřeší. Zadarmo je nemůže nikdo živit. To by museli být veřejně prohlášeni za vymírající druh živočicha a jak je vidět, stát se stará aby se dobře rozmnožovali.
16. 04. 2007 | 22:13

jiří napsal(a):

Pavel Horník to napsal za mne:
Zkuste si mezi cikány žít a poznejte je. Většina našich občanů je odsuzuje a náš spasitel si myslí, že všemu rozumí lépe. Nemá ani kousek sebekritiky aby uvážil váhu názoru většiny. Pokud nebudou cikáni pracovat, tak se nic nevyřeší. Zadarmo je nemůže nikdo živit. To by museli být veřejně prohlášeni za vymírající druh živočicha a jak je vidět, stát se stará aby se dobře rozmnožovali.
16. 04. 2007 | 22:13

ha napsal(a):

Tady někdo napsal tisíce slušných Cikánů. Zná někdo nějakého, viděl ho snad někdy?
16. 04. 2007 | 22:23

Ondřej napsal(a):

Kdybyste miń mluvil a raději nepsal články, považoval bych vás za slušného vzdělaného člověka.
Nyní musí všichni poznat že jste pravý opak. Odejděte z politiky a uvolněte přístup mladým.
Komunistí mají i dnes co společnosti řici, ale vy jste pakomunista a kretura, děláte komunismus odpudivý všem kdo vás uslyší.
16. 04. 2007 | 22:24

autor napsal(a):

k mackovi : každé médium si rozhoduje o diskusi - osobně si mylsím, že sprosták se odhalí sám, ale chápu, že některá média raději příval rasismu v diskusních příspěvcích mažou a nebo zablokují diskusi úplně.
Ten hnůj který se tam hrne na písknutí některých extremistických skupin je tak odpuzující, že pak se stejně věcná diskuse rozpadá. Doufám, že tady k tomu nedojde.
16. 04. 2007 | 22:31

autor napsal(a):

Diskuse se poněkud točí v kruhu, tak ještě odpovím alespoň Ondrejovi - kdo je jaký komunista a co budou komunisti říkat společnosti si určitě rozhodnou komunisté sami. A extrémismu uvolnovat prostor nebudeme.
Ustupovat názorům, že je odpudivé zastat se lidí na okraji společnosti prostě nelze - vyměnit rudou za hnědou od nás nikdo nemůže čekat. Pokud by se k nám nějací mladí snad chtěli hrnout s nahnědlými názory, pak si spletli stranu. Pokud jsou ochotní přemýšlet na téma opravdové sociální solidarity, možná přijdou na to, že jakýkoliv rasismus vede do pekel. Nepřítel není člověk na dně ale poměry, které ho tam dostaly.
Těm, kteří chtějí přemýšlet i o jiném názoru přeji dobrou noc
16. 04. 2007 | 22:45

tomáš napsal(a):

Opravdu nevím,jak to s těma cigánama je.Všichni je známe jako darebáky,kteří nepracují,nikdy pracovat nebudou (mimochodem dnešní cigánské děti nikdy neviděli nikoho ze svého příbuzenstva pracovat,a to ani o jednu generaci zpět),okrádají nás,z vesnic se je všemožně snažíme odstěhovat,aby naše děti mohly vyjít ven (a taky se vrátily domů),ve světě (Kanada,Anglie)snad nadělali ostudy taky dost,ale když se někdo ozve nahlas (Dr.Sládek,p.ČUNEK),tak je republika plná "antirasistů",všichni cigány hrozně milují,rozumí jejich kultuře ajá nevím co ještě!!Akorát vím jedno!Každý z těch chytráků,ať si vezme jednoho cigána domů,ať ho domestikuje,asimiluje s naší společností,naučí chodit do práce,ne na "pracák",a po nějaké době ať předloží výsledek svého snažení.Bohužel jsem byl taky tak naivní,že jsem si říkal,že přece "není cigán jako cigán"a svěřil cigánům provedení výkopových prací...O výsledku nemůžu ani psát,neboť při vzpomínce na několik let starou událost ze samé lásky k tomuto etniku jdou na mě mdloby...
Takže bych to shrnul:všichni kdo ty cigány máte tak rádi,rozeberte si je domů,živte je,starejte se o ně,nastavte jim domy (ať mají co ničit),a nás ostatní nechte obyčejně žít,pracovat (ať je uživíme z těch různých dávek),atd.
16. 04. 2007 | 22:54

Vratislav napsal(a):

Pan Dolejš nám problém podrobně popsal, ane nenabídl žádné řešení.Nabízím jedno, přímo z mého života. V 58 letech jsem se stal bezdomovcem, díky rodinným problémům. Našel jsem si podnájem, pak i práci. Postavil jsem si malý domek a dnes žiji jako vážený občan. To vše proto, že jsem byl vždy pracovitý. Nikdo mi nic nikdy nedal zadarmo. Zneužívání sociálních dávek není jen dílo romské komunity. Znám bílé a zdravé lidi, kteří jsou na dávkách již 10 let.
Můj recept je tento: přimět flákače k práci, třeba i neeticky. V práci nakonec najdou smysl života i lék. Heslo prací ke svobodě, i když bylo zneužíváno, má v sobě cosi dobrého. Poněkud tvrdší jsou slova soudruha Lenina: kdo nepracuje, ať nejí.
16. 04. 2007 | 23:00

tomáš napsal(a):

Souhlasím s panem Vratislavem,i se soudruhem V.I.Leninem.Tom.
16. 04. 2007 | 23:14

tana napsal(a):

Vážený pane poslanče,
jste v parlamentě dost dlouho a předpokládám, že znáte přijímané zákony.
Zapomeňme na Romy a neromy a řekněte mi, jak podle zákona měl pan Čunek vystěhovat obyvatele zchátralého domu, kteří neplatí nájemné. Mám pocit, že zákon mu neukládal o jakékoli bydlení těchto lidí se starat a nebyli-li by to "Romové"(kolik jich má Romskou národnost v občance?) nikdo by se jejich osudem nezabýval.
16. 04. 2007 | 23:27

Pep. napsal(a):

Budete-li to ještě v pozdní hodině číst,sdělte mi váš názor na skutečnost proč se v obdobích,které uvádíte,vždy společnost chovala k cikánům zle.Proč je za staletí nepřevychovala? I bývalá poslankyně Mihaličková ve svých názorech klade důraz na pomoc státu,obcí a dal. jenom minimálně na vlastní snahu cikánů. A v tom je podle mě jádro.Musíš chtít a snažit se i přesto,že společnost ti nepřeje.Dokážeš.li to začneme sitě vážit.Pracuji s cikány a vím, že z pomoci mají pouze srandu.Dříve bude komunismus než převýchova cikánů.To je utopie.
16. 04. 2007 | 23:51

XXX napsal(a):

Pane Dolejs ale pokud nechcete byt raisita, proc rozlisujete LIDI podle rasy? Nestacilo by jen rozlisovat lidi podle spolecenskeho postaveni? Cesi co vim jsou velice pratelsky a otevreny narod (alespon mladsi generace co vim a znam) takze dale jen Cesi (romu je v CR opravdu mizive procento) proc nechcete aby si byl kazdy Cech pred zakonem roven?? Proc rozlisovat Cechy podle barvy kuze? Proc to delate??? Ja mam par cikanu za kamarady (sami si nerikaji romove ale cikani) a jsou to dobri lide. Oba jsou Cesi, pracuji, BEROU OHLED NA OKOLI, a tak nejak automaticky prijimaji vseobecna pravidla slusneho chovani. Toto je urcite naucila rodina a oni toto prenesou zase na sve deti atd atd .. Jak ale primet TY ostatni Cechy aby i oni prenaseli na sve deti takoveto DOBRE navyky?? Aby je posilali do skol? Aby prumerna rodina nemela 8 deti, aby si vydelavali praci pokud mohou. Proste takove ty normalni veci nad kterymi normalni clovek vubec neuvazuje .. jako nesexovat se sestrou, nechodit srat do sklepa, nekrast, v noci ze je nejaky nocni klid, ze v byte 2+1 nemuze dlouhodobe zit 10 lidi, alespon zakladni higyenicke navyky ... vite takove ty normalni veci co CESI delaji .... (omlouvam se vsem slusnym lidem)
17. 04. 2007 | 00:13

milena napsal(a):

Pravda je taková, že to co si cikáni dnes mohou dovolit v našem státě si snad mohou dovolit -(přirovnání) jen politici. Stačí jeden pohled, který by se nelíbil a už je na světě soud a stěžování pro diskriminaci. A zatím je to čím dál více naopak. My jsme diskriminováni cikány! Cikán má dnes všude výhody myslím tím soc. zajištění. Beztrestně si kradou, myslím, že vyšetřovat krádeže, které spáchali romové nestojí policii za námahu. Mám s tím své zkušenosti. A pak, když ukradnou jen pár korun - to přece není trestný čin. Jenže těch pár korun ukradou za den třeba dvacetkrát a nikomu nestojí zato se tím zabývat. Revizoři a jízdné. Pokud chytnou cikána zase ho pustí, protože z něj stejně nic nedostanou, ale ty zaplatit musíš. Kolik nových domů již bylo vystavěno (s pomocí i bývalého presidenta Václava Havla). Kde jsou nebo jak tyto domy dopadly? Vše zničeno a rozkradeno. Ano, proč se peníze vynakládané na lidi, kteří nemají zájem ani důvod dodržovat zákony republiky, neinvestují třeba do těch bezdomovců, kteří mají zájem slušně žít. Byla by to prospěšnější investice. Pravda je taková, že politici chtějí jejich hlasy a možná se chtějí aspoň nějak zviditelnit, ale ani jeden z nich by si byt v cikánské čtvrti nekoupil. Ať nám jdou příkladem a nastěhují se mezi cikány. A´T tady romové žijí pokud vnímají Českou republiku jako svůj domov, ale ať se potom řídí zákony této země. A ať politici dohlédnou na to, aby tyto zákony dodržovali všichni bez rozdílu pleti. Jsi neplatič? jedno jestli černý nebo bílý - vystěhovat buď všechny, nebo všechny nechat na pokoji a platit za ně. Zatím to platí tak, že jsi neplatič a bílý? vystěhovat!!!! Jsi neplatič a rom? - dejte mu nový byt a pokud možno větší soc. dávky ! Tak kdo je tady diskriminovaný???
17. 04. 2007 | 00:14

Hurá napsal(a):

1. Mají stejné podmínky k řádnému životu, jako každý jiný. (Nezajímají je).
2. Pro ochranu jejich kultury by byl nejlepší jejich návrat do své pravlasti. (Programově, geneticky, jsou nepřizpůsobiví).
3. Mají nižší IQ. Pokud čtete světovou odbornou sociologickou literaraturu, tak to dobře víte. (Jsou tedy hůře vzdělavatelní).
4. Možná cesta nápravy. Zřízení minimálně týdenních školních internátů pro jejich děti.
5. Kdo nechce vidět a znát pravdu, teď myslím Vás, nikdy jim ve skutečnosti nepomůže, ba právě naopak.
17. 04. 2007 | 01:12

Pepa Kosma napsal(a):

Čunek je bůh
17. 04. 2007 | 01:37

Brigith napsal(a):

Romové mě nezajímají. Všichni máme stejné podmínky pro začátek a je jenom na nás, jak je využijem. Já jsem tlustá a ošklivá a nikdy by mě nenapadlo, že mě někdo jako člena tlusté menšiny utlačuje. Menšina je jenom iluze, každý k nějaké patříme, ale zároveň patříme i k nějaké většině. Pokud má někdo pocit, že je znevýhodněn kvůli pleti, barvě očí nebo tloušťce, je to jeho problém¨, možná je sám netolerantní a plný předsudků a potom se diví, že mu okolí jeho chování vrací.
Každému co jeho jest.
Jinak velmi zajímavý blog.
17. 04. 2007 | 04:59

birhanzel napsal(a):

Vážený pane,
copak to tady melete za nesmysly. Rasismus tady je, ale ze strany Cikánů proti ostatním. Kdysi se našim milým spoluobčanům říkalo Cikáni. A to odjakživa, po staletí. Jelikož mají špatnou pověst - kradou - pár chytráků se usmyslelo, že si dají nové jméno - Romové. Doufali, že s novým jménem začnou s čistým štítem. Politici se toho chytli, chtěli se zviditelnit a nový národ byl na světě. Opravdu s čistým štítem. Jenže ten čistý štít byl rychle umazán - opět zlodějnami. Slovo "rom" v cikánštině znamená "člověk". To znamená, že jenom Cikáni jsou lidé a ti ostatní ne. A to je rasismus nejhrubšího zrna. Cítím se hluboce uražen - podle Cikánů nejsme lidé.
Češi jsou rasisti? Jak vysvětlíte, že tento rasismus se projevuje jenom vůči Cikánům? V našem státě žijí lidé různé barvy pleti, ale rasismus se projevuje jenom vůči Cikánům. Proč ne vůči Vietnamcům? Protože makají, nežijí z práce druhých.
Za komunistů to Cikáni měli jednoduché. Nechtělo se jim makat, měli invalidní důchody. Nečlověk, který neplatí nájem je nemilosrdně vystěhován třeba i na ulici. Cikáni neplatí nájem, zdemolují činžovní dům, zadarmo dostanou baráky. Opět rasismus nejhrubšího zrna. Jenom proto, že nejsem Cikán dostanu kulový.
Cikáni na jedné straně křičí, že jsou vyčleněni ze společnosti a že žijí v ghetech. Pokud dostanou baráky, křičí, že jsou vytržení ze své komunity. Jsou to paraziti, kteří jsou zvyklí žít z práce druhých. Předchozí věta není jenom o Cikánech ale i sockách. Chyba je však na straně společnosti, že jim toto parazitování umožňuje. Sociální systém je třeba nastavit aspoň tak, jak ho mají na Slovensku nebo v Polsku. Přinutilo by je to makat. Vy a Vám podobní umí jenom remcat. Co jste udělal jako politik pro vyřešení sociálních problémů? Nic, jenom kecáte. Pokud se někdo snaží Cikánům a sockám pomoci, ihned mu házíte klacky pod nohy kvůli jekémusi fiktivnímu rasismu. Rasista jste Vy, upřednostňujete jednu lidskou rasu před druhou.
17. 04. 2007 | 07:02

Tondach napsal(a):

Je tomu už dávno, kdy jsem pracoval u tehdejších Spojů. Jeden můj kolega měl velké "kádrové" problémy, protože chtěl po cikánech aby pracovali stejně jako jiní ! Když jsme na konci roku doháněli plán a chodili za ně kopat strouhy pro kabely, jezdili kolem nás v Avii a měli z toho děsnou srandu ! Už tehdy se jim nechtělo pracovat ! To není nic nového. Teď jich znám několik, kteří dělají, protože se jim chce ! Ti jsou docela fajn !
17. 04. 2007 | 07:14

daňový poplatník napsal(a):

Pane Dolejš, víte proč Socdem nevyhrála volby, a Vaše strana se pomalu propadá? Protože nepolitici vidí, co je dnes největší hrozbou pro civilizaci na území České republiky, a něžně Vás (politiky) upozorňují na to, že až zde bude za pár desítek let (opakuji za pár)čtvrtina cikánů, tak se z této oblasti bude bílé obyvatelstvo hromadně vystěhovávat, v nejlepším případě do bílých ghet.A je to pouze a jen důsledek dlouhodobého neřešení problému.Nebyl jsem rasista, dokud jsem neměl cikány v sousedství. A není to vina cikánů, je to vina státu, a tedy i osobně Vaše, že vytváří podmínky pro výše popsané jevy.
17. 04. 2007 | 07:46

Zdeněk napsal(a):

Pon Dolejš a ostatní politici také nás ostatní kritizují za naše zkušenosti, myšlení a postoje. V jejich kritikách ale chybí poslední odstavec, ve kterém by byl návrh na řešení. Kritizovat umí každý.
17. 04. 2007 | 08:33

Waldauf napsal(a):

Cigáni vyloženě žijí na úkor bílé (zatím) většiny zneužívají soc. dávky a vyhýbají se jakékoliv práci.Proč nám tolik nevadí ostatní menšiny např. vietnamci?Protože ti lidé na náš účet nežijí.Nikomu nevadí barva kůže nebo cizí kultura ale to že je živíme a na to spoustu lidí už nemá prachy.
17. 04. 2007 | 08:39

Lukáš napsal(a):

Komunisté způsobili, že si Romové zvykli "nehákovat" a ještě nyní má komunista tu drzost nás poučovat:):):)
17. 04. 2007 | 08:54

Martin Pinc napsal(a):

Pane Dolejši, Váš příspěvek ukazuje, jak jste jako politik (zde nezáleží na stranické příslušnosti) naprosto odtržený od běžného života. Dnes se stal módním pojem sociální vyloučení (hodně pro jeho propagaci udělal pan Gabal). Na rozdíl od pana Čunka nemáte naprosto žádnou zkušenost s komunální politikou a s řešením skutečných každodenních problémů. Pokud jde o tzv. sociální vyloušení Romů, souhlasím s jinými názory na této stránce, že celý problém byl založen komunisty řízeným státem už v 50. letech, který Romům znemožnil kočování a naučil je flákání (předstírání práce). V západních zemích díky mnohem rozumnější politice států vůči nim, nikde takový problém nenastal, tamní Romové se dokázali přizpůsobit požadavkům společnosti). Abyste byl v obraze žiji v Jáchymově a toto město je soustavně devastováno bandami ničemů, kteří vybydlují, vykrádají a vypalují domy, za pasivního přihlížení státní policie. Tyto bandy se bohužel rektutují především z romských spoluobčanů. Město je chudé, a zadlužené díky mizernému řízení z minulých 18 let, takže se zatím nezmohlo na městskou policii. Mám otázku - domníváte se, že tyto bandy ničemů nemají jinou možnost, než páchat trestnou činnost? Podívejte se na příklad jiné minority, která měla o mnoho horší startovní pozici (neznalost jazyka, původ z naprosto odlišného kulturního prostředí, rasová odlišnost, atd.), která čelila stejně velkým předsudkům a projevům rasové nesnášenlivosti a přesto díky své píli, aktivitě a přizpůsobivosti dokázala vyjít ze situace, která na ně kladla mnohem větší nároky. Ano, mám na mysli Vietnamce. Mladá generace tohoto národa je již zcela integrovaná do společnosti, a má velko šanci podílet se na rozhodovacích procesech, protože na rozdíl od Romů se Vietnamci o své děti starají, jejich vzdělání pro ně představuje největší hodnotu. Proto jim dnes na rozdíl od Romů patří budoucnost. Všelijaké tlachy o tom, jak to mají romské děti těžké, když se doma mluví jiným jazykem, jsou v případě této minority zcela irelevantní, protože vietnamština, kterou doma tyto děti hovorř, je naprosto odlišná od češtiny, a přesto tyto děti ve škole dobře prospívají. Zde je příklad, jak vyjít ze sociálního vyloučení. To musí skutečně pochopit především Romové a jejich "elity". Rámus a křik na uluci jim nepomůže.
17. 04. 2007 | 08:56

IN napsal(a):

Maly dotaz, z jakeho duvodu jste vuci cikanum citlivy Vy a vase strana ! Ruku na srdce,je lepsi dat nekomu penize ale hlavne dejte pokoj,a nezapomente volit !Vzdyt toto je zname i z vychovy deti,konci to fiaskem.
17. 04. 2007 | 09:12

Franta napsal(a):

nejsem rasista mmrzí mne však ,že řada bílých lidí si žije na úkor toho,že vytváří sami sobě pracovní místa na řeči okolo rasové diskriminace,pouze jeden příklad .Jako OSVČ jsem měl zákazníka cigána ,jevil se jako slušný a domluvili jsme se na zaobstarání věci pro mě ,zálohu jsem složil přes banku abych měl doklad o předání peněz. Cikán dohodu nedodržel a peníze utratil,podal jsem na něj trestní oznámení a věřil zákonům a policii ČR. Policicie půl roku vyšetřovala a výsledkem jejich šetření bylo ,že nic nezistili a také mi to písemně napsali.S dopisem od Policie ČR jsem zašel na pobočku KB a během 5 minut jsme zjistili majitele účtu a skutečnost ,že uvedené peníze dotyčný přijal.Odvolal jsem se a policie ČR opět celý rok vyšetřuje a doposud nic nevyřešila. Z toho pro mne vyplývá jediné ,že zákony v tomto státě jsou sice napsány ,vyhlášeny ,a jsou pouze pro určitou část obyvatelstva a nelze se spoléhat na státní úředníky s jistým platem a žádnou odpovědností aby řešili dodržování zákonnosti proto také řešení cigánské otázky
je uplně to samé ,řečnění kolem a ti co dělají kroky k rešení jsou aktivní a nutí státní úředníka něco dělat jsou nepohodlní,myslím ,že na vině je lidská lhostejnost k věcem druhým a ještě další jiné nešvary v naší společnosti
17. 04. 2007 | 09:30

starej napsal(a):

Moc dlouhý a zmatený článek.
17. 04. 2007 | 09:44

autor napsal(a):

pane Pinc, srovánáváte nesrovnatelné :
v žádné západní zemi není takový koncentroavný počet Romů jako zná východní evropa (zejm. ČR, Slovensko, ale i Maďarsko, Rumunsko a Balkán). takže jejich zkušenosti - zejm. Španělsko,Francie, Italie jsou použitelné jen zčásti. tady jsou problémem spíše arabské a turecké gheta.
Také srovnání s Vietnamci kulhá na obě strany - romové v neutěšených pomínkách u nás žijí po staletí (pravda za Protektorátu ty české nacisté takřka vyhubili a přišla k nám nová vlna), Vietamci k nám přicházejí za prací a se zcela odlišnými návyky. Mimochodem rasismu vůči asiatům existuje také.
Celý omyl některých kriticky diskutujících je myslím v tom, že si myslí, že lze Romům něco snadno nadekretovat - ale to prostě nefunguje. To si mohli ověřit už za růzých režimů. Proto jsou silácké gesta pana Čunka pouhým populismem a ne řešením. Místo motivace likvidace - tak se problém vrátí v ještě horším stavu. Bez dlouhodobých programů v oblasti nabídky práce, vzdělání se to prostě neobejde.
17. 04. 2007 | 10:28

Ala napsal(a):

Vážení, každý má svoje příjmení,každý je odpovědný za své chování.K čemu slouží úřady práce, proč se nido nezeptá, jakou mají lidé lásku k práci?Lze to dokladovat jejich dlouhodobou evidencí. Pošlete-li je do zaměstnání, ze tří měsíců zk. doby marodí dva a půl měsíce, nebo se raději nechají vyřadit sankčně na dobu 6-ti měsíců, v této době poctivě vyčkávají, a po zmíněných 6-ti měsících se přijdou opět zaevidovat. Když dostanou doručenku, přála bych Vám slyšet ty urážky a nadávky na úředníky.Vynakládají se nemalé prostředky na rekvalifikace, existují různé projekty, zkuste udělat statistiku. Pan Čunek se opravdu nešťastně vyjádřil. Měl mluvit pravdu o tom jak v totalitě dostali domy a byty, většina lidí si je zvelebila, mnozí zničili, vybydleli a stále dostávají byty a bydlení nové. V těchto lidech je velká zloba už od dětství, nesnesou nic hezkého, zničí keře, upravené prostory, vyhrožují a vytahují se tím, my jsme romové, a koho to zajímá, jak bylo napsáno, každý má svoje příjmení.
17. 04. 2007 | 10:46

mel napsal(a):

Pan Doleš má v jednom pravdu. Žádný režim s cikány nic nesvedel. Spíš to dopadne tak, že až se přemnoží tak nám tady udělají pěknou sodu.
17. 04. 2007 | 10:55

Jirka napsal(a):

Vážený pane Dolejši. Proč jste za ty léta ve sněmovně nedali dohromady zákon, který podmiňuje vyplácení dávek např. pravidelnou školní docházkou dětí nebo proč raději nedáte část peněz určenou na dávky obecním úřadům, aby je mohli vyplácet v rámci mzdy za obecně prospěšné prace organizované pro tyto lidi?
17. 04. 2007 | 10:57

Blej napsal(a):

Pane poslanče, vemte si Vy i Vaši kolegové z pana Čunka příklad,protože je to asi jediný politik, který není pokrytecký,falešný a ve vyjadřování jde přímo k věci. Je to osoba na pravém místě ahraz proto taky chápu,že se ho snažíte všichni zbavit.Zajímalo by mě,co jste vlastně udělal konkrétního Vy pro romy,když je tak obhajujete? A ohrazovat se zákony, které platí pro všechny? Nebuďte směšný.Mazat med ... si můžete třeba u vás ve straně.
17. 04. 2007 | 11:07

Jag napsal(a):

Víte,co ty hňupe mám nejradši?Když se vyjadřuješ k problému o kterém víš hovno.Pročpak se nezeptáš učitelek,které i na úkor vlastního času 20 let za tvého komunismu vyučovali cikány a naučili jednu generaci číst,psát a počítat?Navíc měli ve škole výlety,žrádlo a všechno zdarma.A jak to dopadlo?Dnes už zase umí hovno a přitom své návyky a nauku ze škol svoje děti neučí a zase je nechají flákat.Chyba je blbe jinde,a to ta,že místo donutit se v naší společnosti zabydlelo nemusí,ale musí být podporováni.A tak se stali parazity a ty jen blbem,co o tom ví hovno.
17. 04. 2007 | 11:09

autor napsal(a):

pokud má někdo pocit, že se u nás romové bůh ví jak mají, tak ať si to s nimi zkusí vyměnit - možná by ho mezi sebe na čas vzali.
S romy jsem chodil do školy, znám jejich rodiny i ze svého okolí. Znám celo řadu z nich, keří normálně pracují, ale i situaci ve zvláštních školách a dětských domomů.
Kdo pracoval dlouho v této oblasti, nemůže být plný gádžovské arogance ale ví že impřes těžké podmínky si ti lidé zaslouží pomoc.
I Romové jsou různí. Dovedu pochopit, že soužití s některými z nich je těžké - ale navrhovat jen represe, represe, represe ?
V ČR mizí miliardy a někdo by si chtěl hojit mindráky na těch nejubožejších.
17. 04. 2007 | 11:31

XXX napsal(a):

Cikanum se neda nic nadekretovat? A co Cechum?? Nevim proc se ohanite poctem romu v CR kdyz ROMU je v CR opravdu minimum ... vetsina jsou Cesi, cikani jen kdyz se to hodi ... Pane poslance nac potom pracujete kdyz vlastne rikate ze zakony na cikany neplati?? Prijde mi to padle na hlavu ... na jedne strane jste clenem PS a podilite se na tvorbe zakonu v CR a na druhe strane rikate, ze tyto zakony jsou jen pro nekoho?? Nemel byste zvazit sve setrvani na pude PS?? Ne pan Cunek ale lide jako Vy vytvari tyto "bublinne" problemy ... a pokud jste pozorne poslouchal pana Cunka na prime (sedel jste naproti tak snad jste necoz zaslechl) on nechce prece nic jineho nez cikany zaclenit do spolecnosti .. prave tim, ze da pracovni navyky, donuti rodice posilat deti do skol aby predevsim ony ziskaly slusne navyky. Vy jste asi moc neposlouchal ze? jo Vy jste sel do te debaty s tim, ze musite napadnout cokoliv rekne at je to jakkoliv koncipovane ... chytre soudruhu. Nicmene nekdy se naslouchat opravdu vyplati.
17. 04. 2007 | 11:46

Jag napsal(a):

Autore to jsou jen kecy.Napiš jak jim pomáháš a proč se mezi ně s těmi myšlenkami nenastěhuješ.Jinak se nenamáhej.Keců tady bylo už mnoho let hodně.Kecat,že když mizí milisrady,tak sebereme miliardy jiným,je ten nejtrapnější argument.On krade víc,tak já můžu aspoň málo.Nejsou malé a velké krádeže jsou jen zloději.A stát je tady největší zloděj.
17. 04. 2007 | 11:49

Martin Nietzsche napsal(a):

Podle mne jste pane Dolejši vedle. Bydlím na severu, a můžu Vám za sebe sdělit, že většina lidí cikány ostře kritizuje. A věřte pane Dolejši, že se jedná i o lidi s vypracovanou integritou. Proč se nemohou romové chovat jako vietnamci? Vietnamci jsou u nás mnohem kratší dobu, přesto si osvojili kultivované projevy. Na rozdíl od většiny cikánů nespoléhají na parazitování. U Většiny cikánů soustavně slýcháváme, že je problém v těch druhých. Uvědomte si, že svými quasihumanistickými tlachy jen přiléváte do ohně. Vy jste neviděl, jak dopadlo dvakrát hlasování na TV PRIMA? 92% ve prospěch člověka, který je obviněn z korupce!!! Čunek není žádný intelektuální zázrak, přesto má obrovskou podporu. Proč? Protože jsou lidé zoufalí z toho Vašeho asociálního humanismu, kdy se vytváří prostor pro pozitivní diskriminaci. Vy přeci musíte vědět, že sídliště Chánov a Janov jsou produkty komunistického režimu. Komunisté přistoupili na plán rozmístění slovenských romů do těhdejšího Československa! Já bych Vám přál pane Dolejši s takovými lidmi - míněno ty asociální romy - žít v jednom baráku. Zrovna jsem se bavil s mým přítelem (je to MUDr.), a on mi říkal, že se mu velmi ulevilo, že s nimi nebydlí v jednom baráku. Když jsem pracoval v nemocnici, řidiči ZS si stěžovali, že vozí zejména cikánky k porodu. Jim je úplně fuk, že si porodí kupu dětí a pak je odhodí do děcáku, či jim stát vydatně na ně přispívá. Kdyby to bylo s tím rasismem tak špatné, těžko by vyhrál Česko hledá Superstar II rom Vlastimil Horváth. Lidé dokáží ocenit dobré vlastnosti toho kterého člověka, i kdyby měl třeba jinou barvu. Jak už jsem uvedl výše, přestože je Čunek obviněn s korupce a sexuálního obtěžování, má neuvěřitelnou podporu! Kvůli komu? Odpovězte si. Podle průzkumů mu důvěry veřejnosti klesla - kvůli obvinění z korupce a následné obhajobě - za pár měsící o neuvěřitelných třicet procent. Jak je ale vidět, onen výrok mu umožnil, aby ho lidé opět repektovali.
17. 04. 2007 | 12:20

bla bla bla napsal(a):

Jak nekoho donutit se chovat slusne kdyz se slusne chovat nechce? Nejsou prave od toho zakony? Aby udrzely jakys takys ramec spolecnosti? Nac pak mame zakony ktere plati jen pro sice vetsi cast populace ale neplati generalne pro vsechny? Jiste existuje i rasismus vuci jinym narodum, nerekl bych ale ze v nijak vyssi mire nez by tomu bylo naopak, nebo si myslite, ze kdyz dojedete do Ciny (s tim ze se tam usadite ne turista), bude tam z vas kazdy paf? Myslim, ze pokud byste nezacal respektovat jejich pravidla asi byste nebyl nadseny. Natoz kdybyste pak zacal zit na ukor pracujicich a jeste se tim chlubil !! Naopak kdybyste se snazil, daval jim nejakou hodnotu a byl sobestacny, nezacali by si vas vazit? To stejne je tady .. jak si jich lide maji vazit kdyz spolecnosti nic nedavaji (vim neda se pausalizovat, ale projdete si nejake pruzkumy a ono to s temi pracujicimy romy neni tak horke, timto se vsak chci vsem slusnym lidem omluvit, neni to mysleno xenofobne, spise naopak) ceho si lide na romech maji vazit? Nenapada me vubec nic ... to je smutne, nicmene to neni vina bile spolecnosti ale romu samotnych (cest vyjimkam).. prilezitosti uz meli az az .. nemyslite ze je od nich hloupe jak se chovaji? Proc na sebe upozornuji kdyz je nekdo chce zaclenit do spolecnosti? Oni totiz ten rasismus chteji, oni ho potrebuji, jinak to budou jen normalni Cesi a budou muset zacit makat ... takhle jim ten stav asi dost vyhovuje kdyz se brani tomu aby byli brani za stejne hodnotne lidi jako vsichni ostatni ... a Vy si myslite, ze se maji Romove nejak spatne? Myslim si ze si ziji tak jak jim to vyhovuje, kdyby prece ne, kazdy racionalne smyslejici clovek by se snazil to zmenit. minimalne to zmenit pro sve deti .. meni neco oni pro sve deti? Uci se s nimi kdyz uz jsou cele dny doma? Mozna uci ale urcite ne cestinu, matiku, vlastivedu, proste takove ty normalni veci .. ti se uci tak max jak neco ukrast ... je to smutne psani, ale opravdu se musi oni predevsim chtit zmnit.
17. 04. 2007 | 12:29

frantisekkostlan napsal(a):

Dobrý den,
děkuji za článek, s vašimi argumenty vesměs souhlasím a velmi oceňuji i váš kritický postoj k tomu, jakým způsobem postupovali komunisté v této věci před listopadem 89.
Na podporu vašeho tvrzení o diskriminaci Romů již za první republiky dodávám úryvek ze Zákonů a nařízení státu Československého z roku 1919 pro četnictvo: „Všichni bez práce a zaměstnání se potulující cikáni, ať tuzemci, ať cizozemci, průvodními listinami opatření nebo ne, buďtež jako tuláci okresnímu soudu dodáni… Potírání cikánských zlořádů jest v první řadě povinností četnictva za spolupůsobení obcí.“ Použil jsem jej sice v satirickém článku, ale je autentický.
Přeji dobré nervy - viz "komentáře" na vašem blogu (jakož i na mém),
váš spolu - blogger
František Kostlán
18. 04. 2007 | 00:57

Martin Nietzsche napsal(a):

Romové si můžou za svůj stav pouze oni! Vietnamci se snaží a nikdo na ně víceméně nenadává. Cikáni si zvolili tu cestu, kterou si zvolili. Je to jejich problém, poněvadž žijeme ve "svobodné" zemi. Když se na Vás koukám pane Dolejši, mám dojem, že je podvědomě obhajujete i z toho důvodu, že máte možná něajké romské předky. Nebo se mýlím? Opravdu si uvědomte, že je lidé nesnáší kvůli jejich otřesnému chování. Pokud jim někdo ublížil, tak to byli komunističtí sociální inženýři.
20. 04. 2007 | 13:54

Jiří Dolejš napsal(a):

Vážený, jestli chcete korelovat názory politiků s jejich rasovým původem, tak by jste už rovnou mohl zvednout hledí a přiznat svůj rasismus.
Jestli to co jste napsal myslíte vážně, tak s vámi specielně končím debaty - s fanaticku hloupostí totiž nelze slušně diskutovat.
Klidně si myslete že jsem žid, cikán a třeba eskymák dohromady - komu by to vadilo, tak by to byl u mne jen necivilizovaný hlupák.
21. 04. 2007 | 19:29

Martin Nitzsche napsal(a):

Vážený pane Dolejši,
Co udělali komunisti pro cikánské etnikum? Kdyby jste je v oněch totalitních dobách k nám nenastěhovali, nemuseli jsme dneska řešit tíživý problém. Kvůli vám vznikly odpadkové koše typu Chánova, Janova atd. Chcete je rozstěhovat, přitom s nimi nechce koexistovat téměř nikdo, protože má z nich obavy. Asi jste si pane Dolejši nevšimnul, že naprostá většina občanů cítí vůči romům obavy a odpor. A věřte pane Dolejši, že je mezi nimi i elita! I pan M.Knižák vyjádřil na adresu romů silné opovržení. Dokonce by oproti Čunkovi postupoval vůči cikánům tvrději a žádné byty by jim z našich daní neposkytl. Zrovna teď jsme svědky zavraždění dvou malých romských dětí. Proč zase romských? Když jsem viděl jejich rodiče, nepřišli mě již od pohledu příliš odpovědní. Vás nezajímá pane Dolejši, že 80% dětí v dětských domovech tvoří potomci nezodovědných cikánů, že? Vás nezajímá, že většina dětí ve zvláštních školách pochází z romských rodin, co? Vás prostě zajímají jen prázdné quasihumanistické tlachy, které nic konkrétního neřeší. Jste asociální pozér, který si nezaslouží, aby zastupoval veřejnost v parlamentu. Proč cikáni parazitují, zatímco vietnamci vyvíjejí značnou aktivitu a chovají se civilizovaně, mnohdy lépe než majorita? Proč může být na gymnáziu v Chebu polovina gymnazistů vietnamského původu? Kdyby cikáni chtěli, dávno by se integrovali. Jim prostě ten jejich stav vyhovoje, byť existují i vzácné vyjímky. Když hovoříte z většinou romů, mají sklon projektovat svůj zubožený stav na okolí, na majoritu. Vláda jim podává pomocnou ruku několik dekád, přesto jsou tam, kde jsou. Vietnamcům také nikdo speciálně nepomáhal, přesto se zapojili úspěšně. Docela rád čtu Vaše existenciální úvahy, nicméně nesouhlasím s Vašimi názory ohledně romů, které působí overprotektivně, a dle mnohých asociálně.
24. 04. 2007 | 11:53

člověk napsal(a):

A máme viníka za všechny hříchy : Komunisti,cigáni, potom asi cyklisti ...
A také arogantní správnáky co si hrají na "nietscheány", kteří jsou ochotni tohle hlásat jako pravé náboženství. Fuj ! Z toho běhá mráz po zádech - lágry, nucené práce, sterilizace nepohodlného etnika ...kam to povede ?
24. 04. 2007 | 13:07

Martin Nitzsche napsal(a):

Pane...., Vy jste to tedy náramně obrátil. Vůbec zde nepadla slova o černobílém vidění světa. Je jasné, že je mezi romy celá řada lidí, kteří by mohli jít příkladem mnoha lidem, kteří se hlásí k takzvěné majoritě. Co se týče fanatického antikomunismu, mohli jsme např. na Kalouskově případu vidět, že antikomunismus se stal práznám ideologikým heslem. Život není zadarmo. Pokud si to řada romů nechce uvědomit, neměli by mít nárok na štedré sociální dávky. Byl to pan Čunek, který vypočítal, že rodinám s více potomky se nevyplácí pracovat. O romech je známo, že si nezodpovědně pořizují děti, ačkoliv nejjsou finančně zabezpečeni. Oni si je nadělají s tím, že je zaplatí stát či je odloží do děcáku. Pak se divmě, že je v dětských ústavech toliko romských potomků. Pokládám za zrůdné a perverzní, když mnozí z asociálního etnika odkládají tak nezměrné množství svých potomků do dětských domovů. Chtěl bych ocitovat slova pana M.Knižáka z LN, který se oprávněně řekl, že většina romů neumí sdílet společný prostor s ostatními. Knižáka nikdo příliš nemusí, přesto mluvil - jak je patrné - z duše naprosté většiny občanů:

"Nemyslím si, že je Čunek nějaký rasista(to samé prohláil Topolánek). Myslím si, že problém s romy řešil naprosto normálně. Domnívám se, že raisimus je velmi často jen politická zbraň, která se u nás používá víc než skutečná touha tu situaci řešit."(http://www.lidovky.cz)

Dále pan Knižák zdůraznil, že by je klidně nechal vystěhovat na ulici. I Senátor Štětina jasně konstatoval, že pan Čunek romy zrovnoprávnil. Původně se Štětina chystal - na základě zkreslených informací z médií - Čunka pořádně spražit, přesto nakonec uznal, že se pan Čunek zachoval příkladně!! A věřtě, že by byl pan Štětina jeden z posledních, který by podporoval jakýkoliv rasismus!!!!
24. 04. 2007 | 13:45

Hegel napsal(a):

Když na Vás pane Dolejší hledím, mám dojem, že infravědomě cikány obhajujete, protože jste zřejmě nositelem cikánského genu, co? Nějací romští předkové tam budou, co? Je neuvěřitelné, že se dokáže poslanec chovat tak zvráceně a obhajovat asociální příživníky. Díky vašemu zrůdnému sociálnímu inženýrství dnes řešíme asociální individua, které vysávají rozpočet majority. Už se probuďte Dolejši. Když jste dostal přes hubu poprvé za svou příslušnost ke komunistům - litoval jsem Vás. Pokud by jste však dostal znovu přes hubu kvůli obhajování asociálů, bylo by mi to fuk. Dostáváte dostatečně vysoký plat na to, aby jste věděl, na čí straně je slušnost. Sám romský odborář Veselý přiznal, že je mezi cikány 80% nezaměstnanost. A to nemluvě o dalších neblahých jevech.
25. 04. 2007 | 14:31

jura napsal(a):

teda ja ten clanek necetl, jen nadpis, ale musim vam vazeny pane blogujici sdelit, ze vase vystoupeni pred casem v TV na tema romove bylo maximalne trapne. prosim vyjadrujte se k ekonomii, k ekonomice a hospodarstvi. do problematiky romu se prosim nemontujte, nebot bylo uplne jasne, ze nevite o cem mluvite
26. 04. 2007 | 09:47

Jiří Dolejš napsal(a):

pane Júra : i nadále hodlám vystupovat k tomu co uznám za vhodné a nenechám si předepisovat k čemu a jak.
Různé názory toleruji, ale povýšený ton nikoliv - na neomylného experta si na rozdíl od vás nehraji, ale vyjadřuji se k tomu o čem něco vím. A tvrdím že pan Čunek expertem na Romy rozhodně není a jeho k rasismu svádějící populismus kritizuji a kritizovat hodlám i nadále. Na jeh straně rozhodně slušnost nebyla a není ani na straně těch, kdo si chtěji arogantně kopnout do kohokoliv na sociálním dně.
o Heglovi pro ostatní - přispěvatele schovávajícího se za nickem filosofa a řešící kdy zase dostanu přes hubu nemaži, protože je to dobrá ukázka zakyslé malosti, které bychom se měli společně vyhout.
27. 04. 2007 | 14:39

Hegel napsal(a):

Zdravím pana Dolejše,
Vy jste si pane Dolejši nevšimnul, že 92% lidí hlasovalo na TV PRIMA ve prospěch ČUNKA? Jak jistě víte, stalo se tak opakovaně. Věřte pane Dolejši, že vůči cikánům - míněno těm asociálním, kterých je většina - se staví s despektem i lidé, kteří mají vyšší či vysoké vzdělání. Rozhodně není pravda, že proti asociálním cikánům brojí jen primitivní skinheadi. Stejně jako Vy nesnáším, když si dělá skupinka primitivů s menšinového etnika kopací pytel. Já však pane Dolejši nevěřím, že je to způsobeno barvou pleti. Kdby se chovali jako vietnamci, byl by pokoj. Česko hledá Superstar II vyhrál slušný člověk - rom!!! Čeští lidé dokáží ocenit slušnost!! Mě jenom štve, že máte skon k paušalizování, a vytváření prostoru pro pozitivní diskriminaci. Senátor Štětina by bikdy neposvětil člověka, ku kterého by spatřoval rasistické atributy. Zkuste více uvažovat pane existencialisto..zkuste se vžít do situace těch neromů, kteří musí koexistovat s těmi asociálními romy, kterých je až přáliš mnoho. I pan Veselý přiznal, že je mezi romy 80% nezaměstnanost. Poznal jsem v životě velmi slušné romy, mnozí z nich by mohli jít příkladem i lidem z majority. Poznal jsem naproti tomu více těch problematických. Moji přátelé mojé podobnou skušenost.

Zdraví příznivec
G.W.Hegela
28. 04. 2007 | 12:36

člověk napsal(a):

Pane Dolejš, s lidmi co se tváří že čtou kdejaké filosofy a věří jen v ránu pendrekem se nebavte.
Ty nepřesvědčíte, stejně jako nenaučíte normálnímu úsudku lidi jako Mesjtřík nebo Štětina - na hlavě máslo a povýšený odsudek protože jsou za vodou.
Dejte raději argmenty těm co chtějí lidem pomoci a ne je jen šikanovat a peskovat. Prý křesťani, pche ...
28. 04. 2007 | 17:02

Jiří Dolejš napsal(a):

děkuji za zastání, ale proč se nechat umlčet ?
Mnohokrát opakovaný argument SMS z akce TV Prima (mimochodem kritizovaná, že napomohla k šíření rasové zášťi) ani serioznější výzkumy jistě nebrání v kritice faktu, že v ČR jsou lidé ve věci Romů necitliví. Naopak zesiluje důraz na prevenci vůči xenofobním tendencím.
On i ten G.W.F.Hegel na adresu nositelů plochého a mělkého prakticismu, neschopné vnímat souvislosti, řekl : "Možno je přirovnat ke zvířatům, která vyposlecla všechny tóny nějaké skladby, ale k jejichž smyslům neproniklo jedno, totiž harmonie těchto tónů".
(z heidelberské přednášky k úvodu do filosofie, 1816).
Pomoci, znamená porozumět - a k tomu byl i můj článek určen. Ať si to každý přebere jak umí.
29. 04. 2007 | 09:44

Hegel napsal(a):

Vážený pane Dolejši,

Vy jste patrně nikdy nežil s asociálními romy. Vy si to neuvědomujete, ale Vy vytváříte prostor pro pozitivní diskriminaci, ač to myslí zřejmě dobře. Proč se vietnamci zdařile integrovali, zatímco většina cikánů nejeví zájem? Domnívám, se že omlouvat lze jen po jistou dobu. Pokud to pane Dolejši nepochopíte, doporučoval bych Vám odchod z vysoké politiky. Já na rozdíl od Vás před vážnými problémy nezavírám oči. Vy je neřešíte (v tom má Čunek pravdu), Vy jen prázdně tlacháte. Divím se, že můžete dostávat z kapes daňových poplatníku tak nádherný poslanecký plat. Máte vskutku snadno vydělané peníze.
Uvědomte si pane Dolejši, že díky Vašemu sociálnímu inženýrství vznily odporná ghetta typu Chánov či Janov. Vy jste je sem přivedli ze Slovenska. Tam byli rádi, že se jich zbavili. Já s Vámi nemohu argumentovat, protože se na věc koukáte overprotektivně, byť uznávám, že to má slušný rom mnohdy těžší než bílý. Stát nicméně do nich investoval velké peníze, nevím, proč by měl pokračovat. Kdybych někam emigroval, začal bych se chovat podle tamních zvyků. Jak pravil Štětina, Čunek tamní romy zrovnoprávnil. Jsme si pane Dolejši všichni rovni???

S pozdravem
příznivec Hegela
30. 04. 2007 | 13:17

nejsem konzerva napsal(a):

a zase jeden spasitel - zajímavé, jak i ti co kopu do bolševika se drží zásady, kdo nejde s námi jde proti nám.
Kdo je schopen přijmout positivní diskriminaci - šup s ním z politiky.
Zajémavé, jak tophle téma i po měsíci žije. A jakým způsobem ?!
Kdfyž to čtu, derou se mi na rty sprostší výrazy, ale asi jen, že v každé české hospodě má nějaký ten nácek od piva tácek. A možná že má ten člověk dokonce uniformu či si vzpomíná z nějakého VUMLU na Hegla, že ?
30. 04. 2007 | 15:30

nezčunkovaný napsal(a):

Hégelovi - ty netlachej pořad to samý a di si sam mezi chudy cikány ať vidiš tu svou čunkovskou rovnopravnost.
To tvé overtentononc si mužeš vyzkoušet a když je to tak fajn tak tam třeba i zustat.
30. 04. 2007 | 16:50

Jan Koukal napsal(a):

Já si myslím pane "nezčunkovaný", že má Čunek pravdu. Pokud by jste se zeptal straostů jako Tvo Roubeík(ODS) atd., zjistil by jste, že mají totožný názor. Vám snad někdo intenzivně pomáhal? Proč může být na chebském gymnáziu polovina vietnamců!?? Věřte nevěřte, tam si vietnamské etnikuk pochvalují! Na rozdíl od parazitujícícj - nemyslím ty slušné! - cikánů jsou velmi aktivní a snaží se usilovat o vzdělání. U většiny cikánů jen vidíme, že se stylizují do pozice obětních beránků, a proto jsou mj. tam kde jsou. U pana Dolejše mám dojem, že tam nějakej ten cigánskej gen bude. Tím ale nemám na mysli, že by byl pan Dolejš nějak méněcenej. Jen mám dojem, že se to podvědomě do jeho overprotektivního názoru promítá.
30. 04. 2007 | 17:14

Strážník napsal(a):

Zdravím komunistu Dolejše,
Zná komunista Dolejš verš od šluknovských strážníků?
Dva šluknovští strážníci sepsali veršovaný text. Je to nepochybně básnický skvost. Koneckonců je toho důkazem, že ho vydala radnice ve Šluknově.

Bude zima bude mráz,
kam se more kam schováš
Uhlí, dřevo to nemáš
a bráchu v kriminále máš.
Uhlí je moc drahý, to nekoupím
U koho dřevo potáhnout, to já vím.
Nebudu brát já, ale moje malé dzeci Ty nepostihny nikdo přci.
Na úřadu křičíš dej, dej, dej
Pak musíš na noční výprodej
(Úryvek z básně otištěné v Šluknovských novinách)

Upřímně řečeno, panu Čunkovi bych nedoporučoval, aby něco podobného sepsal a pak publikoval. Jistě by ho pseudohumanističtí asociálové jako Jacques, Dolejš apod. za to účelově ukamenovali. Naštěstí mají šluknovští strážnící rozumného starostu, který celou věc pochopil jako humorné zpracování tamní reality.
01. 05. 2007 | 14:06

mundralo napsal(a):

dilino phandlo, džanes kaj džas ?
01. 05. 2007 | 19:55

Jirka napsal(a):

Pane Dolejši,
Vždyť Vy jste byl v té Nedělní partii neuvěřitelně ubohej a trapnej. 92% lidí s Vámi nesouhlasí!! Později ten samý počet hlasoval pro neodchod Čunka. Proberte se!!!
02. 05. 2007 | 13:56

antičunek napsal(a):

tihle čuknisti, jako kdyby o nich řekl klasik ... a stále kvoká, stále kvoká.

Ale vajičko nesnesou. že by tihle bojleři ?
02. 05. 2007 | 19:09

člověk jako oni napsal(a):

a neměl by se tu probudit náhodou někodo jiný ? Povyšování se nad lidi, kteří jsou na dně se dnes šíří jak mor. White power je pak často jen white shit.
Naopak, by se měly tyhle věci jaké předvádí Čunek kritizovat ještě více nahlas !!!
Ale politici jsou srabi.
02. 05. 2007 | 19:17

Vlasta napsal(a):

nejen politici, i média příliš plynou s proudem.
Přikrmovat negativní obraz Rómů - k čemu to povede ?
Novodobé hilsneriády, pogromistické kampaně, fémové vraždy ?
Aby Velký Bílý Otec poroučel a trestal ve stylu dávných krutých patriarchů ?
02. 05. 2007 | 19:59

autor napsal(a):

Již jsme zde psal, že výsledek TV hlasování mám spíš za varovný, než že by se měl podle toho někdo řídit.
Navíc - média mají obrovský vliv a tedy i odpovědnost.
1.4. nechala TV Prima hlasovat o rasistickém výroku JČ, 15.4. zda by měl proto odejít z vlády.
Možnost, že odpovědi na takto zorganizovanou anketu budou jakoby potvrzovat správnost chování JČ se dala odhadnout. A i samotné hlasování pomohlo šířit negativní vztah vůči skupině osob, což je sporné přinejmenším eticky.
Pokud vím, tak v této věci bylo m.j. na Nejvyšší státní zastupitelství ČR podáno trestní oznámení.
Nejsem přesvědčen, že lze něco takového prokázat, ale i přesto i privátní médium by se mohlo do budoucna zamyslet nad dlouhodobějšími důsledky příliš populistických anket. Přinejmenším by mělo dopřát více prostoru organizacím, které se romskou problematikou podrobněji zabývají, popř romům samotným. Těch pár minut pro pana I. Veselého z nadace Dženo bylo málo.
02. 05. 2007 | 21:58

Hegel napsal(a):

Vážený pane autore(Dolejši),
Nezlobte se na mne, ale Váš pohled na romskou problematiku je nevyvážený. Vážím si lidí, kteří se dokáží zastat toho kterého etnika. Spolu s Vámi si myslím, že Čunkovo chování nebylo šťatsní. Stejně těk si nemyslím, že je zcela místné Vaše vystupování. Proč se vietnamci mohli úspěšně zařadit, byť jsou na našem území mnohem kratší dobu? Přemýšlejte pane Dolejši. Tady nikdo nezpochybňuje, že řada romů se chová slušně. Jde o to, že je mezi nimi až příliš mnoho asociálů, kteří parazitují na ekonomické aktivitě pracující většiny.
03. 05. 2007 | 14:01

autor napsal(a):

vytrvalost v tomto případě nešlechtí - imperativní tón některých výhrad, opakovaných jak zaseklý gramofon je zbytečný. Snaha ohýbat podstatu řečmi o vyváženosti také. od průseru p. Čunka stejně pozornost neodvedete.
Podstatou je
1) výrok Čunka je jednoznačně raistický, ne jenom neštastný, a jeho vykrucování trapné.
2) problém ghet nevyřeší násilné deportace, jejichž okolnosti považuji za podlé.
3) snaha svalit sociální škty na černé pasažéry (asociály) a začít u nepopulárních obyvetel ghet je průhledné a hraje si s fašizací společnosti.
Když policisté loni "chránili" hordu nácků v kanadách před ženou s dětmi (kolegyně Jacques) nebo když pasivně přihlíželi májovému pochodu nácků hrozících šibenící, to bylo podle někoho asi vyvážené.
Nietsche, Hegel a nebo kadet Biegel - takový kolovrátek jen zabírá čas - nejste-li schopni dát jiné argumenty, než na které už tu bylo opakovaně odpovězeno, zkuste to s ekvilibristikami jinde. To myslím vážně.
03. 05. 2007 | 23:01

antičunek napsal(a):

ha, ha ... míně je asi kadet c.k. armády Biegler z Haškova Švejka - typická guma. Ale páni nacionalisti asi Haška rádi nemají.
04. 05. 2007 | 08:05

Jiří Dolejš napsal(a):

své varování jsem myslel vážně, s naivními a neargumetujícími čunkovci se také nemá smysl hádat. Ať si jdou jinam a prskat na ně je ztráta času.
04. 05. 2007 | 08:50

Poptropica napsal(a):

thank you
13. 02. 2010 | 20:51

Value City Furniture napsal(a):

thank you very much
21. 02. 2010 | 21:15

raudensah napsal(a):

i like it .thanks for your information
24. 02. 2010 | 22:33

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much
04. 03. 2010 | 02:28

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 03:15

RamirezHope35 napsal(a):

Some time ago, I did need to buy a good house for my firm but I didn't have enough money and couldn't buy anything. Thank heaven my sister proposed to try to take the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">home loans</a> at reliable bank. Thence, I did so and was satisfied with my short term loan.
09. 04. 2010 | 11:49

tina napsal(a):

Keep up the good work, Your article is really great and I truly enjoyed reading it.
12. 04. 2010 | 09:24

Khamiben napsal(a):

Hospodářská krize znatelně zhoršila zaměstnanost Romů. Oproti roku 2008, kdy měla nezaměstnanost Romů více méně strukturální charakter, se pozice Romů na trhu práce progresivně zhoršovala díky hospodářské recesi, kvůli níž přicházeli o zaměstnání i kvalifikovaní pracovníci s vyšší úrovní vzdělání než je obvyklá v romských komunitách.
24. 06. 2010 | 11:26

personal loans napsal(a):

Don't you understand that it's high time to get the personal loans, which would realize your dreams.
27. 08. 2010 | 05:12

džuva napsal(a):

jen "pí ár" extremistů za policejní asistence - to je současná demokracie !
14. 03. 2011 | 19:10

mens sana napsal(a):

i na jiné věci "it's high time"...tohle pořád sedí!
22. 03. 2011 | 08:03

Vandal napsal(a):

dolejš - zoombie nám tu přednáší na téma lidských práv. Copak, stále se jezdíte do Moskvy učit, jak nám zakroutit krkem? Dolejš, když jste bolševici měli moc, tak to se o lidských právech nemluvilo, což? To jste po lidech, kteří chtěli uplatnit svá lidská práva stříleli ze samopalu, není liž pravda?
02. 04. 2011 | 17:45

auto insurance virginia napsal(a):

Thank you, I have recently been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the greatest I have discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source? <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">auto insurance in virginia</a>
11. 08. 2011 | 05:51

Lim napsal(a):

vandal - jak příhodný nick, asi nějaký árijský fanda romů
29. 08. 2011 | 10:35

Bar Kochba napsal(a):

anticiganismu opět sílí - a bohužel u tzv. slušných lidí, kteřísi to nechtějí připustit. Odvádí to pozornost od těch kteří skutečně mohou za dnešní bordel.
09. 10. 2011 | 08:23

cheapest car insurance rates napsal(a):

I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is really frustrating. A good blog with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this site, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 13:10

Vandal napsal(a):

lime

ty jsi tuze inteligentní hoch, pravda? Něco k věci by nebylo? Konkrétní argument, ne osobní napadání, jseš snad mladý bolševníček?
28. 10. 2011 | 19:13

Yarda napsal(a):

ta animozita vůči levici i romům z vandfala přímo čiší - jistě také nesnáší EU a ekology, že ? správně nahnědlý měštáček.
On a klausova grada bude bránit národ proti nečeským živlům, co ? tahle podoba vlastenců je k zblití.
03. 11. 2011 | 15:38

helena napsal(a):

vandale, nechovej se prosím v civilizované společnosti vandalsky - nemáš právo někoho vyhánět či deptat. Romové i češi jsou tu doma,
13. 01. 2012 | 11:55

Lenert napsal(a):

ano, paní heleno - a náš domov začínají ohrožovat fašizoidní živly a agresivním vystupováním
20. 03. 2012 | 10:09

Muĺo napsal(a):

jistě, kde nestačí hlava, nastupuje agrese - problém je že nová generace mladých romů je vykořeněná víc než ti staří (už většinou někde po čechách usedlí). A jen nastavovat druhou tvář se jim nechce...
03. 05. 2012 | 17:53

kali mačkica napsal(a):

dobre popísané, ďakujem. Však aj romovia sú ludia.
03. 07. 2012 | 22:07

jana napsal(a):

Někteří z těch romských nezaměstnaných a všech ostatních s minimálním nebo žádným vzděláním si stěžují, že neseženou práci, i kdyby chtěli dělat a já jim to docela věřím. Měla bych takový nápad. Stačí se projet některou z našich železničních tratí (i mezistátních rychlíkových) a "kochat se" v blízkosti nádraží (i v Praze)četnými ruinami všech těch bývalých kůlen, přístřešků, skladišť, hradel a vechtrů (většinou přízemních), co se tam rozpadají. SŽDC na jejich odklizení peníze nemá, ale co kdyby se s nimi spojily kraje a nějakým způsobem daly práci těmto lidem na bouračkách (mladší zkušení důchodci by si možná rádi přivydělali jako políři). Prospělo by to nejen vzhledu měst a krajiny, ale ubyly by dávky v nezaměstnanosti, přibyly daně do kasy, usměrnil se temperament těchto skupin a myslím, že by tato novodobá "hladová zeď" stála za úvahu. Je pravda, že by to znamenalo dost práce s organizováním, nevymlouvejte ale naivní ženské, že, když se chce, všechno jde.
26. 10. 2012 | 15:52

Lolo napsal(a):

veřejné práce třeba i u železnice jsou dobrá věc, ale musí je někdo organizovat a zaplatit. Místo nablblé amnestie...
10. 01. 2013 | 15:20

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 12:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy