Budíček nad falešným státním rozpočtem

02. 11. 2011 | 16:17
Přečteno 3613 krát
Návrh zákona o státním rozpočtu jen jeden z nejvýznamnějších zákonů, které parlament schvaluje. Současný návrh na rok 2012 by měl být odpovědí na to, že krize z roku 2009 se vrací. Vývoj ekonomiky totiž připomíná tvar písmene „W“, což potvrzuje, že nejde o běžnou cyklickou krizi, která snadno odezní. Proto je třeba se probrat ze spánku a ne nechat se ukolébat, že to zase nějak dopadne.

Za prvé : kořeny krize jsou v samotné struktuře ve světě dominujícího systému. Za druhé : přes dočasné oživení jsme dnes stále pod úrovní 2008 a zhoršující se trendy byly patrné už na počátku léta. Ministr Kalousek dokonce pustil do veřejnosti úvahu, že dopady nové recese mohou být pro ČR horší než v roce 2009.
Přes tato fakta oficiální prognóza návrhu rozpočtu na rok 2012 setrvačně staví na optimistických datech z jara t.r. (růst +2,5% HDP). Opatrná predikce Ministerstva financí ČR uvádí už růst jen +1% HDP. Přesto ministr Kalousek odmítá korigovat svůj návrh s tím, že čísla stejně nejsou konečná a žádá o mandát na úpravy až v prvním kvartálu příštího roku. Pokud bychom chápali potřebná makroekonomická data deterministicky, tak rok 2012 tone v mlhách. Trend k recesi je ale v Evropě poměrně markantní. Schválena mají přesto být falešná čísla, které nebere vážně ani vláda samotná. Marně pak tvrdí ministr Kalousek, že nechce od parlamentu bianco šek.
Jak máme brát vládní návrh vážně, když ho nebere vážně ani ministr Kalousek a jeho ministerstvo? Ministerstvo financí se soustřeďuje na svou opatrnou říjnovou predikci a absentuje v evropských debatách na téma poučené reakce na krizi. Chápu proč tomu tak je – prostě jisté rezervy, které v rozpočtu stále ještě jsou by měly stačit na to, aby se s tímto opatrným scénářem spojený propad rozpočtových příjmů jen cca 12-15 miliard, dal nějak relativně bezbolestně pokrýt. Realita se ale neřídí našimi přáními.
O variantách, které připravují na žádost vlády ekonomičtí experti je odmítána politická debata. Přitom krizový scénář stagnace ekonomiky (0% HDP) není jen z dílny NERV, ale tuto trajektorii mají za nejpravděpodobnější i ČMKOS, Asociace podnikatelů a celá řada nezávislých ekonomických institucí. Takže nejde jen o opoziční bubáky a škarohlídy. A to nemluvím o variantě katastrofické, tedy o propadu ekonomiky (minimálně -3% HDP), což nevylučuje ani ministr Kalousek. Aspoň že už neříká jako v roce 2008, že se nám krize vyhne, ,protože v ČR jsme takový liberální ostrůvek pozitivní deviace, kam se bude učit státními zásahy prohnilý západní svět, který uvízl v tenatech bruselského socialismu.
Za této situace je absurdní odmítat debatu o odpovídající hospodářské a rozpočtové strategie. Alternativy té dosavadní existují a v EU i v jiných zemích o ní otevřeně mluví. Nestačí jak říká ČSSD pouze zabránit nejhoršímu. Ano, byl by to koncepční střet, ale jen z takového střetu se může narodit vektor řešení, který dá naději do budoucna nám všem a ne jenom současným elitám. Nestačí jen přepočítat dopady a pokračovat ve stejných kolejích jako by se nechumelilo tak jak v roce 2008. To by byla parodie na odpovědné vedení. Odpovědný leader se musí ptát, zda byly dosavadní odpovědi na krizi adekvátní když se opakovaně ukazuje, že účinné nejsou. A nastane-li varianta katastrofická, je třeba mít prodiskutované i specielní protikrizové programy.
Nikdo rozumný nebude volat po marnotratné rozpočtové expanzi. Redukovat rozpočtovou politiku na minimalizaci výdajů ale nestačí. Konsolidace veřejných financí nemže stát jenom na snu jak dosáhnout v roce 2016 nulového deficitu, ať to stojí co to stojí. Je nutná pozornost ekonomickému rozvoji a konkurenceschopnost. Plošná rozpočtová restrikce a neschopnost čerpat zdroje z EU podvazují růst. Zhoršení směnných relací zahraničního obchodu jsou zrcadlem zanedbané péče o podporu odbytu a jeho diversifikace směrem k rozvíjejícím se trhům. A možná depreciace (měknutí) české koruny o kterém hovoří scénář ČNB není myslím perspektivním řešením tohoto problému.
Rozpočtová politika se bude v budoucnu opírat o některé klíčové zákony. Má být řešením ještě větší zvyšování DPH než dosud (mluví se o sazbě 19%) ? Mají být měněny spotřební daně, když z nedávné zkušenosti víme že to nepřinese zvýšení inkasa.? Máme se spokojit s tím, že národohospodářsky a sociálně chybná penzijní reforma může být podle úvahy ministra Kalouska pouze o rok odložena ? Raději zastavme tento tunel na veřejné peníze než učiníme obtížně vratné kroky. Hledejme novou shodu co s penzemi, která zachová kupní sílu prostých seniorů. Stačilo by odložit příslušný zákon ne k 1.1.2014, ale rovnou k 1.1. 2015 a povolební konstelace může rozhodnout odpovědněji, na základě stabilnějšího konsensu.
V běhu je jednání o pokračování daňové reformy, která se týká m.j. daně z příjmů. Což by nebylo na místě vyříkat si větší solidaritu bank a velkých korporací ? I v krizovém období lze být poměrně smělý – rozdíl oproti ostatním zemím je u takových daní pořád poměrně velký. Seriozní výrobní kapitál není tak plachá srnka, aby kvůli takové změně začal prchat dál na východ. A po spekulantech nám být smutno nemusí. Nelze čekat se založenýma rukama na to co vláda na jaře příštího roku při slibované novele zákona o státním rozpočtu předloží. Jaká koncepční východiska má mít tato avizovaná novela ?
Víra, že se lze proškrtat k stabilitě, nemá reálné základy.Výdaje mají podle plánu stagnovat, ale při inflaci pravděpodobně kolem 3-4% vlastně reálně klesají. Poptávková inflace nehrozí, lidé nemají peníze – ale cenovou hladinu zvedáme především daňovými opatřeními. A tak při tomto znehodnocení výdajů za stejné peníze nezaplatíme totéž, co v už seškrtaném rozpočtu z roku 2011. Na veřejných zakázkách se přesto plýtvá vesele dál, ale územní samospráva dotuje výkon státních kompetencí z více jak 20% a zdravotní pojišťovna musí dotovat státní pojištěnce dokonce z cca 60%. To destabilizuje jak pojišťovací systém, tak chod obcí a měst.
Varianta stagnace ekonomického vývoje v ČR znamená výpadek rozpočtových příjmů oproti plánu o 40-50 miliard. To nevykompenzuje ani další zvýšení DPH ani uvažované zvyšování spotřebních daní (tabák, alkohol) či naopak snížení této daně u motorové nafty. Rezervní polštář, který v letech 2010 a 2011 byl na dluhové službě bohužel při problémech evropského finančního sektoru už nemusí být použitelný. Domino efekt z rozkolísaných významných bank může zvýšit cenu financování dluhu i v ČR.
Soustředit pozornost zda bude nebo nebude rozpočtové provizorium je plané. Nestrašme se něčím takovým, když stejně už nyní žijeme v improvizaci a jen je spor o to kdo bude v tom nekoncepčním chaosu rozhodovat. Tím se náš státní rozpočet dostává na slepou kolej. Je proto čas opustit dogmata a otevřít diskusi novým inspiracím. My o nich chceme diskutovat – nechceme v časech krize jen pouhou destruktivní blokaci. Je na koaličních stranách jestli, i nadále zůstanou hluché.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Agent napsal(a):

Pane Dolejši, KSČ(M) falšovala rozpočet 40 let a o tom ani zmínka. Nebo aspoň pojednání o úžasném ekonomickém instrumentu "měnová reforma" ... není to škoda nic nenapsat? (člověk vašeho formátu by něco výživného hravě spáchal)
02. 11. 2011 | 16:31

Ládik!!! napsal(a):

KSČ je zločinecká organizace a její členové měli sedět za mřížemi.
02. 11. 2011 | 16:41

Vandal napsal(a):

Dolejší

něco tak zprofanovaného, jako je komunista, těžko by člověk pohledal.
To, co kritizuješ, vyrostlo na bolševickém podhoubí, nebýt vás, bolševníků, mohli jsme dnes na tom být neskonale lépe.
Proto, hochu, radši zalez někam pod hroudu, myslím to upřímně.
02. 11. 2011 | 16:44

Bořek Leikep napsal(a):

Kydat špínu na ministra za to, že neví co bude za rok, je dost zcestné, protože to nikdo to neví. A zrovna vy pane Dolejš si myslím, že to víte moc dobře. Momentálně je totiž finanční a měnový systém "západního světa" před svým zhroucením a šance na jeho záchranu je dost mizivá. Já osobně si myslím, že to nakonec je dobrá věc, protože tento systém je pro 99% lidí absolutně nefunkční. Strašením dvojitým Wé taky ničemu nepomáhá, protože k hospodářskému růstuje potřeba ochota a důvěra podnikatelů a těmito kecy ji politici podkopávají.
02. 11. 2011 | 16:46

Bořek Leikep napsal(a):

Jo a ještě sem chtěl říct jak je smutné, že tu skoro nikdo nečte to, co pan Dolejš píše a jen kopou do komunistů. Stejný typ lidí za komunismu kopal do těch druhých.
02. 11. 2011 | 16:50

stehno napsal(a):

Agent , Vandal , Ládik!!!
Prosím bez negativních emocí.
Je dobré poslechnout si i druhou stranu a předem ji odsuzovat, nechcete přece být jako oni. Hledejme společnou cestu, jak z toho ven.
Mohou za tuto krizi komunistické vlády USA a Německa?
( promiňte mi prosím tu trochu ironie)
02. 11. 2011 | 16:53

český maloměšťák napsal(a):

Hlupáci ti, kdo nepolemizují s fakty ....
Asi jim nerozumí.
Ještě že mají ten antikomunismus.
Bez něj by asi nebyli schopni vychovat ani své fakany. A předat jim své hlupství.

P.S. Pokud by si takoví hlupáci uvědomili, že i "řecký kolaps" - že v jeho základu je nízký tax revenue /jistě - nejde jen o otázku samotzných sazeb a efektivity výběru daní, fundamentální je předevšim hospodářský výkon země/....nehulákali by zde své flašinetové floskulky o komunistickém dědictví.
(Apropo - tím jako by vlastně implicitně tvrdili, že Kalousek, Schwarzenberg, Nečas apod. jsou pouze posbolševické figurky ....a přitom je do vládních křesel vynesli voliči pravice...to je velmi absurdní...anebo snad chtějí naznačit, že i v roce 2111 se vše bude svádět na bolševika M - to už není jen absurdní - to je na převoz do Bohnic)
02. 11. 2011 | 16:56

vlado napsal(a):

Přestože ekonomický výhled pro příští rok je od +1 do méně 3 HDP a přesto vláda hodlá prohlasovat parlamentem op aut na důchodové pojištění druhého pilíře a to v této nepřízniví době krize,nic jiného než obstrukcí opozice může tento krok alespoň pozdržet. Kroky vlády dokazují obyvatelstvu,že opozici pomíjí a vážně ji nebere.
ČSSD se při jednáních se zástupci vlády také nezasazovala o přítomnost KSČM při projednávání se záměry vlády. Stále se skovávají za bohumínské usnesení a to je ke škodě celé levice.
02. 11. 2011 | 16:57

Ládik!!! napsal(a):

stehno -
mám jen pozitivní emoce.
02. 11. 2011 | 17:01

Paterik napsal(a):

Jaký bude růst v roce 2012 nemůže vědět nikdo. Neví to ani Dolejš. Pokud kvůli referendu padne Řecko, tak půjdou všechny prognózy stejně do kopru.
02. 11. 2011 | 17:06

stehno napsal(a):

Ládik!!!
Blahopřeji, mě je z toho, co se tu děje posledních 20 let na zvracení, závidím Vám Vás vyhranění světonázor.
K věci: zvýšením daňové zátěže se podle mě nic nevyřesí, souhlasím s občanem Dolejšem v tom, že je třeba hledat úspory v nákladech.
02. 11. 2011 | 17:07

jiridolejs napsal(a):

Bořek Leikep - nechci po M. Kaloskovi aby uhádl vývoj v příštím roce na destinu přesně, jen chci zohlednit diskusi o jeho protikrizovém charakteru. Žádný bianco šek a pokračování ve stejných kolejích.
Když slíbim na jaro novelu státního rozpočtu a neřeknu jaká kocepční východiska chci použít - zda větší solidaritu bohatýcg a odložit nervatné kroky u veřejného pojištění.A co podora růstu ?
Tohle je standard v evropských diskusí - u nás podrážděnost že se někdo vměšuje do jediné správnéc esty. Ano, je to střet různých koncepcí - no a ?
02. 11. 2011 | 17:14

grőssling napsal(a):

Vandal napsal(a):

Dolejší

něco tak zprofanovaného, jako je komunista, těžko by člověk pohledal.
To, co kritizuješ, vyrostlo na bolševickém podhoubí, nebýt vás, bolševníků, mohli jsme dnes na tom být neskonale lépe.
Proto, hochu, radši zalez někam pod hroudu, myslím to upřímně.

02. 11. 2011 | 16:44

No tak to jsem se nasmál, prý Vandal, nomen omen.

Vandale, vandale, tak jsme mohli na tom být lépe ? Asi jako celá zadlužená kapitalistická ekonomika počínaje USA ? Asi ano, kdyby nás byl Husák s Jakešem zadlužili, mohl jsi jíst vařené chrousty s kaviárem.

Takhle se svez s těmi pány z Bruselu co se po kolenou plazí do Čínské lidové republiky za komunisty pro půjčku...... aby měli pořád na ten kaviár na dluh.

Vandal, nomen omen.
02. 11. 2011 | 17:15

bobš napsal(a):

Je zajímavé číst názory našich pravých hochů s modrým ptákem ve znaku. Jenom samé nadávky a žadné řešení. Je to jako ta jejich vláda, s opozicí se nemluví, jenom my máme patent na rozum.
02. 11. 2011 | 17:29

Vandal napsal(a):

groslingu

to jsem moc rád, že jsem tě rozesmál, to je dobře, ne?

Ale ty tvoje argumenty, sakra, kolik jsi absolvoval tříd zvláštní školy, synku?
02. 11. 2011 | 17:30

Ládik!!! napsal(a):

stehno,
kde jsem tady psal o svém světonázoru? Mi se těch 20 let postkomunismu taky nelíbí, ale je to 100x lepší, než do 89. Dnešní marasmus vyrostl z nepotrestaného zločinu... jenže, proč by se sami trestali?
02. 11. 2011 | 17:44

Vandal napsal(a):

Ládík!!!

palec nahoru!!!!
02. 11. 2011 | 17:51

Miky napsal(a):

Jen ho nechte soudruha ,ať si plká !
Stačí si uvědomit co nás stála láska k SSSR !
Dolejšího nejvíce se**,že nemůže předisponovat část našeho rozpočtu
- velkobratrskému Rusku ! No a to formou dodávek spec.strojírenských výrobků,oděvů
a bot léků,potravin a dalších a dalších dodávek komodit všeho možného.
Maskovali to Kormoráni údajnou platbou za plyn a trochu nafty !
No a 200 000 našich " ochránců " co se tady váleli a čekali na válku taky něco stálo.
To se s.Dolejší tehdy nekasal jak ekonomice rozumí ,dnes se nám tady zase vyzvracel !
Proč se válí v parlamentu a nejde zaměstnat pár dělníků ? Ty tolik miluje !
Pomůžete pane poslančeane státu,"pracujícím", i sobě!
02. 11. 2011 | 17:53

stehno napsal(a):

Ládik!!!
Vycítil jsem z Vašich tvrdých antikomunistických slov, že jste silně polarizován, pokud ne, tak se Vám samozřejmě z celého srdce omlouvám.
S druhou částí Vašeho posledního komentáře musím samozřejmě jen sohlasit, ale na co se vymlouvají na západ od nás? Myslíte, že to tam je lepší ( myslím ekonomiku)? Není to jen d§sledek toho, že ti chopnější ( všeho schopní) jsou vždy nahoře?
02. 11. 2011 | 17:54

Ládik!!! napsal(a):

stehno,
žádná tvrdá slova jsem nikde nepoužil, ani nejsem polarizován. Mám neutrální názor a starám se jen o to, abych svým konáním nikomu neškodil. Dokážu ale posoudit, kdo škodí mi. Vůči takovému se vymezím. Kdo škodí silněji, narazí na odpor. Pokud mi bude škodit stát, nedostane ode mě žádné prachy. Naopak - z plátce se stanu příjemcem.
02. 11. 2011 | 18:04

JC napsal(a):

jiridolejs,
Kalousek ví prd, Vy víte prd, Merkelová a Sarkozy jakbysmet.
Berte na vědomí, že pokud Řekové řeknou "NE" budeme mít všichni starosti úplně jiného druhu - soudruhu /to jen aby se to rýmovalo.
02. 11. 2011 | 18:11

stehno napsal(a):

Ládik!!!
Dobrá, já už si myslím, že stát mi škodí. Prosím o radu, jak se stát příjemcem....
Předem Vám děkuji za radu ( to myslím vážně bez sebemenšího náznaku ironie).
Zatím jsem pro stát slušným daňovým poplatníkem,
02. 11. 2011 | 18:13

Ládik!!! napsal(a):

stehno,
stačí se postavit do fronty na ÚP. Seknout se svou prací a dělat načerno.... Mi zatím stát neškodí, daně v pohodě zvládám.
02. 11. 2011 | 18:18

p. profesor cela č 125-Dobřany napsal(a):

U nás v ústavu je klid.Přijeďte si p. Dolejš odpočinout !
Já si nestěžuji a to jsem zde žiji od r 1989 !
Schoval jsem se tady před Váma komunistama!Věděl jsem již tehdy,že to zase vyhrajete!
02. 11. 2011 | 18:19

p. profesor cela č 125-Dobřany napsal(a):

p.s. Ládík a stehno tady žijí také!
..ale nikdo je namá rád-všemu rozumí a všude byli !
02. 11. 2011 | 18:22

grőssling napsal(a):

Vandale,

chrousti jsou vařený, to je tak jediné co tobě a takovým jako ty zbude až Řecko krachne. Bohužel se s váma sveze spousta těch, které ten tvůj kapitalismus semele nevinně taky. Jo zlatý komunisti.
02. 11. 2011 | 18:33

stehno napsal(a):

p. profesor cela č 125-Dobřany
prosím s p. Ládík jsem si jen chvilku polemizoval, nikde neuvádím, že všemu rozumím, jen mě zvedlo ze židle na začátku tvrdé odsouzení autora, aniž by si někdo z prvních komentátorů chvilku lámal hlavinku s jeho myšlenkami.
Takto se to velice často stává, že místo věcné diskuze se to tu hmeží osopčováním a nadávkami.
02. 11. 2011 | 18:36

p. profesor cela č 125-Dobřany napsal(a):

stehno ...
To Nic stehno !
Za chvíli příjde statný ošetřovatel a píchne ti iniekci aby jsi usnul po tak
velikém a urputném rozrušení !
Tak se vyprázdni,aby jsi se nám zase nevylulal do postele-blázne !
02. 11. 2011 | 18:42

stehno napsal(a):

p. profesor cela č 125-Dobřany
Mezi námi dvěma je jeden rozdíl
- já jsem si na svou zdravotní péči platil pojištění, zato se mi zdá, že z mých daní si užíváte konfortní celu s internetem.
Nic ve zlém, to jen pro zpestření.
Jaký názor máte na článek p. Dolejše?
02. 11. 2011 | 18:48

Adult napsal(a):

JC asi netuší že řekové už upravili referendum tak aby vyšlo ano. teď nejde o jejich dluhy ale aby zůstali v Evropě. A zafašizovaní magoři se snaží EU rozbít...
02. 11. 2011 | 19:15

Vandal napsal(a):

grosslingu

jsi na omylu, není to ani můj kapitalismus, a nebyl to ani můj zlatý komunismus. Neměl jsem na to ten nejmenší vliv. Jen si nic neidealizuju, na rozdíl od tebe. Ještě si dobře pamatuju, jak lidé v 1989r. nekompromisně odmítli ty tvé "zlaté komunisty". Proč, když se měli tak dobře, a komunisti byli tak "zlatí"? A nemusíš mít obavy o můj jídelníček, já jsem pracoval a dobře se uživil za komunistů, a pracuju i dobře se uživím i za kapitalistů, mě nějaký krach Řecka neohrozí. Mimochodem, nebude to první, ani poslední krach v dějinách, a vždycky se jede dál. Tak nestraš.
02. 11. 2011 | 19:26

Béda napsal(a):

Jenom bezvýznamná otázka. Proč se vlastně přijímá nereálná z paty vycucnutý rozpočet, Nechce tou anabází Kalous naznačit, že vůbec nezáleží na tom, jaký rozpočet se přijme - hlavně že se nějaký rozpočet (byť s prominutím blbý a nesmyslný) z vládní dílny proválcuje?

Prý se v dalším roce zreální. Proč tedy takový cirkus? Klidně mohli přijmout rozpočet vycházející z předpokládaného růstu + 10%. na papíře by to vypadalo ještě líp. A v následujícím roce by jej zreálnily podle vývoje třeba na - 2%.

PS: kalouskovy rozpočty jsou nesmysly non plus ultra. Snad jim nevěří ani sám velký guru, který podvazuje ekonomiku seč může - "nejlepší" ministr financí rozvojových zemí a východních kolonií.
02. 11. 2011 | 19:58

jin napsal(a):

Komunistobijci tu zase vynikají,hlavně že jim nevadí ti ,kteří zahodili legitimace ,aby byli u lizu a jsou z nich mafiáni!!!Vždyť i náš "nejvyšší" chtěl být komunistou a to vám nevadí ???!
02. 11. 2011 | 20:01

Adult napsal(a):

to jste myslím trefili - nezáleží na tom, jaký rozpočet se přijme - hlavně že se nějak proválcuje. Stejně si pak za těmi fiktivními čísly dělaj co chtějí...
02. 11. 2011 | 20:11

Ládik!!! napsal(a):

Jak může být rozpočet falešný, když je v souladu s přáním většiny obyvatel (kteří to chtěli ve volbách)? Falešný může být jedině člověk, který to popírá. Když komunisti v 53 udělali státní bankrot, nazvali to měnovou reformou. Prošustrovali za pouhých 5 let všechen majetek, který nakradli. Vlastní neznalostí, za přispění Stalinových poradců. A jejich potomci budou něco kritizovat?
02. 11. 2011 | 20:35

Kanalnik napsal(a):

mne se ten clanek libi

a reCAPTCHA pise: Frye's lluddra

:D
02. 11. 2011 | 20:36

Kanalnik napsal(a):

Ladik!!!

vypada to ale, ze ten rozpocet je takova jakasi potemkinova vesnice v horsim pripade totalni neodbornost... nac schvalovat neco, co nebude platit?
02. 11. 2011 | 20:39

Forrest Gump napsal(a):

Zachovat koupěschopnost seniorů a zároveň zachovat koupěschopnost těch, co v průběžáků platí na důchodce.

Tomu říkám úkol hodný mistra !

Takové těžké úkoly dokážeme řešit jen my levičáci.
02. 11. 2011 | 20:44

p. profesor cela č 125-Dobřany napsal(a):

stehno
Jaký názor !? U nás v ústavu se to tak nebere.Tady se smělo nadávat bolševikům i dalším politickým sviním ještě za komunistů .Takže jsme v podstatě předběhli dobu a za hlubokého totáče jsme byli demokratičtější než jste vy dnes !
Žádnej Stejskal ani tehdy nám taky nic necenzuroval!
Názor na článek toho chlapce Vám nebudu psát-mohl bych urazit někoho z jeho bývalejch soudruhů-dnes mocných kmotrů ODS !
02. 11. 2011 | 20:58

HonzaJ napsal(a):

K Miky:
Je příznačné, že za "komunizmu" (který ale komunizmem ve skutečnosti nebyl), byl režim schopen udržovat 200 tis. armádu vč. nadzvukového letectva, zdravotnictví, školství, financoval rozsáhlou bytovou výstavbu pro mladá manželství, při tom nebyl zadlužen když předával vládu novému režimu apod. Dnešní nový režim není schopen udržovat ani 10x menší armádu, sotva jednu letku nadzvukového letectva, na zdravotnictví se bude doplácet z ruky, na VŠ se zavede školné apod. Byty jsou dostupné pro mladé jen na hypotéky, které budou splácet do penze. Při tom se nový režim holedbá vyšší produktivitou práce apod. V čem je příčina toho všeho?
K rozpočtu na rok 2012:
Kalousek již mohl v červenci reálně vyvodit ze světových ekonomických zpráv, že ekonomika EU a USA půjde do stagnace resp. deprese. Upozorňovali ho to mimo jiné i ekonomičtí experti ČMKOS. Jenže on myslí, že je nejchytřejší ekonom na světě.
Problém je v tom, že pokud počítá na rok 2012 s větším růstem HDP než je reálné, tak jinak naplánuje příjmy a výdeje a pak to už v průběhu roku 2012 nenapraví.
To chce v průběhu roku s okamžitou působností změnit výši DPH, sazby daní, nebo ještě dále okamžitě snížit důchody, platy státních zaměstnanců nebo rušit už uzavřené smlouvy na státní zakázky? To zavede do ekonomiky obrovský zmatek a nestabilitu a skončí to obdobně velkým schodkem jako v roce 2009!!
02. 11. 2011 | 21:17

Béda napsal(a):

Kalouskovy optimistické sco fi rozpočty mají pro vládu jednu nespornou výhodu. Až do doby korekce umožňují vlády "rozpočtové odpovědnosti" nemírné a velkorysé mrhání státními prostředky.
02. 11. 2011 | 21:58

ujo napsal(a):

Forrest Gump z Řáholce se zase ozval.
Co bagry, ještě to jde?
Kupuje ještě někdo od levičáka?
02. 11. 2011 | 22:29

kočka šklíba napsal(a):

Ale jo, my už všichni víme, že pravouni jsou ti vzdělanější, chytřejší atd., jen buď trpí funkční negramotností (dost pravděpodobné), nebo jsou to trapní ideologičtí plácalové. Podle mého obé je pravda ;). Ani jeden z vás pane profesore cela č 125-Dobřany, Vandale, JC, Agente se myšlenky nedopustil. No a Ládík je zdejší kašpárek, takže tam se to čekat už opravdu nedá.
Pane Dolejší, slyšela jsem část Vašeho textu zde z aktuálně.cz v TV, podle mě , všechno pravda. Tedy hlavně to, že pokud nejsou známy Kalouskem avizované změny, nelze návrh rozpočtu podpořit.
Jen nesouhlasím úplně s tím co píšete:" Seriozní výrobní kapitál není tak plachá srnka, aby kvůli takové změně začal prchat dál na východ." A to proto, že si myslím, že seriózní kapitál zde moc zastoupen není. Ty montovny, podle mého, seriózní kapitál nejsou.
Jinak přesné zhodnocení, jenže bohužel jde jen o to, co ještě ošklivá káčátka stihnou vytunelovat, vůbec je nezajímají občané, stát, takže Vaše argumenty ani neposlouchají. Smutné je ale, že pořád existují ovčané, kteří si nechají ochotně defekovat na hlavičky, jen když je to ideologicky, podle nich, ten správný defekátor (kvůli vám editore jsem dokonce použila slovník, takže doufám, že to je správně nevulgární ;)). Například Kalousek ;). Ale pokud to smažete, použiji termín kakat, to se říká i maličkým dětem :D.
03. 11. 2011 | 01:42

kočka šklíba napsal(a):

omlouvám se, asi je správně: pane Dolejši
03. 11. 2011 | 02:02

gree napsal(a):

Česká ekonomika stále ještě pracuje a počítá vpřed s životní úrovní většiny pod úrovní roku 1990.S průměrnou nadhodnotou kapitalisty, která je vyšší než u daleko produktivnějšího amerického kapitálu.
03. 11. 2011 | 02:37

kormoran napsal(a):

K autorovi.

Komunistu je treba radne prevarit , az pak se stane zcela neskodnym.
03. 11. 2011 | 03:07

Ládik!!! napsal(a):

kočko,
pelicháte.
03. 11. 2011 | 04:39

p. profesor cela č 125-Dobřany napsal(a):

Kočka šklíba
Proč se dopouštět "myšlenek"?
Vždyť by to byl hřích!Vy bolševici a jejich lezanálové žádné "myšlenky"také neprodukujete.
Za Vás je vyslovil před více jak 130 lety Marx a doplnil je Lenin.
Vy je jen reprodukujete nebo používáte jejich lehčí a proto přijatelnější odvary.
03. 11. 2011 | 07:47

neo napsal(a):

kočko šklíbo:

je známý fakt, že vzdělanější a chytřejší jsou levičáci.

Proto volají po vyšších dávkách a delších podporách v nezaměstnanosti nebo vyšší minimální mzdě. Protože přeci berou statisíce ve skvělých zaměstnáních a jsou tak chytří a vzdělaní a pilní, že se ani nebojí o práci na kterou za dveřmi dle jejich vlastních slov čekají fronty.

Jsou to ti nejschopnější pracovníci, proto chtějí také progresivní daně, aby mohli odvádět co nejvyšší daň a to ze solidarity.
03. 11. 2011 | 08:25

zemedelec napsal(a):

Pane Dolejš.
Pohybujete se v politice také dost dlouho.
Jako prognosťák,už jste měl odhalit,co je záměrem Kalouskových rozpočtů.Kdyby sestavil reálný rozpočet,tak by se nemuselo škrtat, vymýšlet různé daně,ale byl by rozpočet přehlednější a lépe sledovanější.Takhle už v lednu budou ječet,že to nevychází,že se musí škrtat,jak už teď naznačuje.
03. 11. 2011 | 08:34

jin napsal(a):

Ševče, máš smůlu,král nevyšel s daněmi.Má děravou truhlu a z/rádci kradou jak straky. /Řebíček,Vondra,Drobil.../
03. 11. 2011 | 09:11

solvay napsal(a):

Jsem vždy na pozoru,když komunista je moderní,ale ne vepředu,dopředný,když je ignorant nebo moderně-zpáteční.Pak je mi nekomunista mil více.
Dosud si ani jeden z těch tradicionalistů komunismu nedal práci aspoň se zamyslet nad nejzákladnější otázku-nejvíce elementární- ve smyslu jejich marxismu: jak promítnout,hodnotit Marxovu nadhodnotu do fiskální politiky. To ani v době kdy roky otřásá přes krizi celým světem,hazarduje s osudy planety,všech lidí.Nekomentují ani to zda dodatečně zavedená daň z přidané hodnoty není právě jen únik před strašákem nadhodnoty jako reakce na totéž v podobě druhotného strašáku-líbivějšího ale-sociálně-demokratického sociálního státu.Marxisté typu K.Kosíka jejichž "Dialektika konkrétního" vede jednoduchou inversí k blouznivé metafyzice V.Havla v dobách pozdního socialismu.Lidé zrození z KSČ v níž 40 let tlela antipragmatická reformistická bezcílná sociální demokracie zrušená a sloučená.Ne to vše nemohlo dopadnout dobře ani pod bičem Grebeníčka staršího ani s kooptací Grebeníčka juniora do parlamentu.Blouznivci našich hor řečeno názvy obrozenců.Slepota vzniklá genesí nepravostí.Nikam nevede a nepovede.Po roce 1990 jsme se přesvědčili na vlastní kůži že modernistické zničení stranicko-byrokratického aparátu pod hesly vracení života světu vede hlavně ke ztrátě pozitivních hodnot,jím ztělesňovaných.Přes všechny jeho nedostatky.Věčná volání po pouze individuální svobodě .Ale farář,starosta,rotmistr zůstávají.To není náhodilost.
03. 11. 2011 | 09:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 11. 2011 | 09:29

adult napsal(a):

solvay, havlovská metafyzika a marxovská VAT - to jste to pěkně zamotal
03. 11. 2011 | 10:14

grőssling napsal(a):

Vandal také napsal,

Ještě si dobře pamatuju, jak lidé v 1989r. nekompromisně odmítli ty tvé "zlaté komunisty". Proč, když se měli tak dobře, a komunisti byli tak "zlatí"?

Já jsem žádné nekompromisní odmítnutí nezaznamenal. V té době skoro nikdo nechtěl likvidovat socialismus.

Schválně, kolik lidí by dnes sehnal Havel na Letnou ?

Už jim to došlo, ale teprve až opravdu budou rýt držkami zem a to bude příští rok, hrozí, že se zvednou. tedy hrozí takovým jako ty.
03. 11. 2011 | 11:30

Viola napsal(a):

stehno

já bych úspory hledala v dokonalém plánování a výrobě takových výrobků, které přetrvají desetiletí - minimálně. Dnes se vyrábí pro výrobu, tak jak se za socialismu pracovalo pro práci. Vyrábí se tak, aby býrobky vydržely co nejkratší dobu a mohlo se nanovo. Plýtvá se prací, materiálem, potravinama, vodou, energií, vším na co se člověk podívá. Kplýtvání jsme dohnali i velmi lidnaté země jako je Čína, nebo Indie. Jak se jim tam krásně žilo, když se mohli prohánět jen na kolech. Dnes také potřebují dálnice a zemi betonují a asfaltují, aby nezbylo na výrobu kvalitních potravin, ale geneticky upravovaných. Vývoj pro vývoj, výroba pro výrobu, práce pro práci a člověk pro otroctví. - Růst růstu
03. 11. 2011 | 11:33

Viola napsal(a):

Dva příkladečky z mého okolí.

Nová cesta, bez kazů se nově potahovala, lávka, nedávno postavená a dobře sloužící bez kazů se nahrazuje jinou novou, jen aby to jaksi architektonicky ladilo (a stejně to neladí a navíc to bude namáhavější tamtudy chodit - delší a dokopce)
03. 11. 2011 | 11:40

Vandal napsal(a):

grossling

nechci se s tebou přít, nemá to smysl. Ten tzv. socialismus v podání bolševiků šel ekonomicky do kytek všude, kde byl zaveden, to jsou objektivní a prokazatelná fakta, na kapitalismus zkrátka neměl.
A ta otázka, kolik by dneska sehnal Havel lidí na Letnou - zajímavá, proč tam ti lidi chodili, aby podpořili socialismus s komančama? Anebo to byla demonstrace proti těm zlatým
bolševikům, co ty na to?
Mě nikdo hrozit nebude, já nejsem zodpovědný za životy jiných, já jsem jim neříkal, aby volili, koho volili. Grosslingu, mě se také nelíbí spousta toho, co se dnes děje, ale nemohou si lidé taky trochu sami za to? Proč volí dvacet let pořád ty samé lumpy?
03. 11. 2011 | 13:03

Honza999 napsal(a):

Vandal

Byly to demonstrace proti těm "zlatejm bolševikům", ale nebyly to demonstrace proti sociálně spravedlivé společnosti. Lidé se bouřili proto, že podle nich nebyla sociálně spravedlivá společnost budována tím správným způsobem - problém byl jen v tom, že sami ten správný způsob neznali a ta "revoluce" jim byla následně ukradena.

Občané tehdy komunistům neříkali "CHCEME KAPITALISMUS".. Říkali "nechceme socialismus VE VAŠEM PODÁNÍ"..
03. 11. 2011 | 13:36

dedek napsal(a):

stejskal napsal(a):
Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 11. 2011 | 09:29

To si snad děláte srandu pane Stejskale!!! Jeden? Mohl byste mi říci, co jsem měl také urážlivého když jsem se zastal kočky šklíby? Ten nechutný hlupák si to asi zasloužil ale alespoň nelžete když už mažete. Jo nadřízený je nadřízený co?
03. 11. 2011 | 14:25

český maloměšťák napsal(a):

Včera v lese mě napadla taková zajímavá - pro pravičáky nestravitelná myšlenka.
Že nebýt organizovaného dělnického hnutí, nikdy by kapitalistický způsob organizace a financování výroby a odbytu nedosáhl toho stupně efektivity a racionalizace...kterého dosáhl.
Byl to tlak na zvyšování mezd a snižování pracovní doby, který vedl až k automatizaci výrob.
Bez oné akce(organizované dělnické hnutí) by ale reakce nenásledovala.

Paradoxní je také to, že doprovodným účinkem tohoto je úbytek pracovních míst./snížení poptávky po pracovní síle/ Organizované dělnické hnutí tak ve svých konečných důsledcích zorganizovalo svou vlastní smrt.

Už jen z toho vyplývá, že systém je nastaven špatně. Absurdně.
03. 11. 2011 | 16:01

Yarda napsal(a):

rykot pravých obhájců kapitalsimu jako vandal je trapný, ale violo, vaše naivita je také úžasná. To chcete žít z rosy na květech ? Číňané na bicyklech za feudálního maoismu se měly mnohem hlře než ty dnešní.
03. 11. 2011 | 16:02

Vandal napsal(a):

kapitalisimus YARDA

máš pravdu, není nad kapitalisimus! Já si nestěžuju, a co ty, stýská se ti po uniformě lidových milicí? Po stranické buňce?
Zajeď si na Kubu, nebo do KLDR soudruhu, tam budeš mezi svými.
03. 11. 2011 | 16:39

stařík napsal(a):

Těm diskutérům, co tak nadšeně papouškují současné antikomunistické floskule vřele doporučuji přečíst si na Zvědavci, jak hodnotí současný komunistický ideolog současný stav. Se vším nelze souhlasit, ale nezaujatý čtenář musí uznat, že má v mnohém pravdu.
http://zvedavec.org/komentare/2011/11/4675-opozdena-obzaloba-na-usvitu-iv-odboje.htm?PHPSESSID=t6akj19c432k1gg8brlcgh85d4
03. 11. 2011 | 18:45

stejskal napsal(a):

Ano, pane dědku, nadřízený je holt nadřízený...

A nic na tom nemění fakt, že Vy jste sprostotu pana kormorána s gustem celou ocitoval, přičemž já nevidím důvod, proč by zde podobné nechutnosti měly v jakékoliv podobě zůstávat. Pokud Vám to takto nevyhovuje, je mi to líto. Nicméně na svém postupu nemíním nic měnit.

Hezký večer.

Libor Stejskal
03. 11. 2011 | 21:01

grőssling napsal(a):

Vandal také napsal,

A ta otázka, kolik by dneska sehnal Havel lidí na Letnou - zajímavá, proč tam ti lidi chodili, aby podpořili socialismus s komančama? Anebo to byla demonstrace proti těm zlatým
bolševikům, co ty na to?

Dobře ti odpověděl Honza 999, i za mne :

Občané tehdy komunistům neříkali "CHCEME KAPITALISMUS".. Říkali "nechceme socialismus VE VAŠEM PODÁNÍ"..
04. 11. 2011 | 08:47

Vandal napsal(a):

grossling

souhlas, občané svou demonstrací vyjádřili nesouhlas s bolševickým režimem. To znamená, žádní "zlatí komunisti"!
A pak už žádný nesouhlas s budováním kapitalismu nevyjádřili. Alespoň já nevím, že by byly nějaké masové demonstrace. Občané spořádaně chodí k volbám, a volí stále stejné strany a politiky.
A že nadávají? Jo, někteří nadávají, někteří ne. Zkrátka doba se změnila, a lidé s ní. Dnes už to není jednolitá masa, jak za bolševika. Šikovní lidé a lidé všehoschopní si určitě nestěžují.
04. 11. 2011 | 09:56

Honza999 napsal(a):

Vandal

"To znamená, žádní "zlatí komunisti"!"

Kde berete tu jistotu, že se jednalo o komunisty? Že měli v kapse rudou knížku?

Kněží také mají závazek celibátu a málokterý ministrant je před nimi přes všechny jejich kecy o Bohu a bohabojném životě bezpečný...
05. 11. 2011 | 17:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy