Do druhého kola bez nadšení

12. 01. 2013 | 18:25
Přečteno 10252 krát
V pátek 25. ledna 2013 proběhne druhé kolo prezidentských voleb A po něm si budeme moci zase zapět „tak už máme co jsme chtěli“ Už dnes je ale jasné že pokud si někdo sliboval od přímé volby nějaký zásadní politický skok, byl naivní. A také, že 1. kolo voleb poznamenal rozptyl hlasů na levici.

null
null


. Politická aritmetika patří mezi kriteria, které by voliči ale i politické strany neměli přehlížet.. Volba pouze podle niterného zalíbení logicky k rozptylu hlasů vede Poněkud vychladl vztah občanů k přímé volbě – 61% volební účasti (na severozápadě Čech dokonce jen 52%) je méně než činila účast v posledních parlamentních volbách. Hodně se dnes hovoří o změně, tak se nabízí otázka zda postoupili představitelé změny a nebo spíše minulosti ? A co dál s tímto výsledkem?
Nyní tu máme kontroverzního Miloše Zemana, který se hlásí k levici, ale který byl mužem kritizované kartelové oposmlouvy mezi ODS a ČSSD a opírající se též o pragmatické pravicové voliče. A proti němu ryze pravicový Karel Schwarzenberg; dříve člen ODA, od roku 2009 předsedou strany TOP 09 a nyní ministr zahraničí v nejneoblíbenější české vládě Rozdíl mezi postupujícími je jen přes půl procenta. Jak se rozhodnout mezi nimi ?
Asi nelze tuto situaci srovnávat s francouzskými volbami v roce 2002 kdy i radikální levice v druhém kole podpořila představitele republikánské pravice Jacquese Chiraca proti extrémistovi Le Penovi. Takto fatální volbu před sebou rozhodně nemáme. Obtížné je hledat také paralelu s rokem 1935, kdy komunisté v obavě z nástupu reakce v době nástupu Hitlera ve fašistickém Německu podpořili raději Eduarda Beneše.
Ten, kdo by chtěl volit jen srdcem, možná nebude mít v 2. kole koho volit. Kdo chce volit rozumem, dostává se nyní do obtížné situace nuceného výběru ze zbylých možností a tedy kompromisu s některými hodnotami. To, že ne všechny představy promítané do volby prezidenta voličům vyšly, ale není tragedií ani koncem světa. Z volby podle principu menšího zla asi nelze být nadšen, ale je to nyní jediné reálné.

Před 1. kolem voleb jsem dostával četné kritické SMS a e-maily na Miloše Zemana, že je v podstatě pravicový kamarád Václava Klause a nešetří výrazy jako mstivý podrazák, který může nemile překvapit. Pisatelé z toho vyvozují, že Zemanův úspěch v prezidentské volbě bude mít na českou levici rozkladný účinek (nahraje defacto pravici). Ano, Václav Klaus jistou vstřícnost Miloši Zemanovi naznačoval a je známá jejich vzájemná pragmatická dohoda o rozdělení vlivu. Ale Miloš Zeman si také drží vůči Václavu Klausovi kritický odstup a jsou mezi nimi podstatné programové rozdíly. Myslím, že označovat ho jako „Václava Klause pro chudé“ neodpovídá realitě.
V roce 2003 byl pro mne bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman rozhodně lepší kandidát na prezidenta než bývalý předseda ODS Václav Klaus. Po vyřazení kandidáta KSČM JUDr. Kříženeckého v první kole první volby, byl myslím přes všechny výhrady jediný trochu levicový kandidát. Možná bylo jeho chybou, že se rozhodl nastoupit až do druhé volby. Pro nedohodu levice nakonec zvítězil Václav Klaus. A v roce 2008 byly hlasovací poměry v parlamentu pro levici nevýhodné a tak zůstal Klaus prezidentem plných deset let..
Na dnešní politické scéně levicová opozice dominuje a mohla mít na zvolení nové hlavy státu viditelný vliv. Po éře čistě pravicového prezidentování by bylo pochopitelné, kdybychom se dočkali autenticky levicového politika. Společný postup levice se nakonec ukázal jako problém. Jiří Dienstbier je zjevně nalevo od Miloše Zemana a také byl ČSSD označen za jediného kandidáta levice. Zeman přitahoval pozornost spíše tím, jaký je střihoun ve slovních potyčkách a chrlič bonmotů. A samozřejmě svým hutným politickým životopisem.
Větší nadějí pro součinnost české levice by asi byl perspektivnější Jiří Dienstbier, současný mladý místopředseda ČSSD. I proto jsme ho osobně v 1. kole volil. U těch dvou to byl souboj mezi macciavelistickým veteránem a idealistickým elévem. Ale nebylo to jenom o věku (Aleksander Kwasniewski byl zvolen polským prezidentem ve věku 41 let). Nakonec z těchto dvou postoupil veterán Miloš Zeman se ziskem 24% oproti 16% pro Dienstbiera (což víc než jasně dokládá rozptyl hlasů na levici) .

Ty co veterána Zemana nevolili v 1. kole, nyní nepochybně zajímá, jak je to s jeho levicovostí , mají-li se k němu nyní přiklonit. Zeman rozhodně není tradiční levicový politik a SPOZ, které je čestným předsedou, není také jako případná tzv. hradní strana zrovna levicová (je koaličním partnerem ČSSD a KSČM ve Zlínském kraji). Vzpomeňme že Kalouskovo zvyšování DPH měla také ve svém programu. Zeman je více pragmatikem, než autenticky levicovým člověkem. Levicovému volič asi nejvíc vadí jeho jestřábí politika, tedy silové řešení bezpečnostních a zahraničně politických otázek.
Když ještě byl Zeman poslancem za Občanské fórum, tak řekl, že kdyby žil v Německu, volil by liberální FDP. Pak se stal v období 1993-2001 předsedou ČSSD a i dnes o sobě říká, že levicový politik je. Levicovost lze samozřejmě nazírat různě. Podle think tanku CESTA byla levicovější než Miloš Zeman dokonce i kandidátka Táňa Fischerová (dříve poslankyně za Unii svobody, získala nyní 3%). Zemanovi je asi bližší Tony Blaire, kopírující liberální diskurs a jeho silnější pozice může asi těžiště sil pro změnu posunout více do prava. Styčné plochy s levicí ale u Miloše Zemana nepochybně jsou.

V ekonomice je pro daňovou progresi a ne pro extrémní daňový dumping. Rovněž respektuje potřeby určité regulace trhu a aktivní prorůstové politiky státu. Na rozdíl od současné vládní pravice nepovažuje sociální stát za luxus. Ekonomie nepatří mezi prezidentské kompetence, ale v zahraniční politice je jeho vliv zřejmý. A tady kvituji, že je příznivcem prohlubování evropské integrace.
V zahraniční politice není konzervativní eurofob jako Václáv Klaus, ale staví se za efektivní společná pravidla (klidně i za evropskou federaci). Škoda jen že neřekl jasněji která pravidla pro EU má za potřebná a která naopak za byrokratická. Na Hradě by vztyčil vlajku Evropské unie, což je jasný signál, že i kdyby si ponechal Klausova kancléře Weigela, tak v remcání vůči Bruselu se případné pokračování vlivu klausových lidí na Hradě neprojeví. To ale mají s Karlem Schwarzenbergem společné.
Pokud jde o podíl KSČM na vládnutí tak Miloš Zeman přiznal plný respekt k volebním výsledkům, i když by raději vládu liberálního středu. Karel Scharzenberg to neformuloval nijak zvlášť odlišně, když řekl že jsou představitelné situace, kdy se tomu nevyhneme a že by respektoval vůli voličů.

Pro nadcházející rozhodování, co je menší zlo, zaváží zejména to, že Karel Schwarzenberg je předsedou kalouskovské TOP09, která je napravo od ODS a z významné míry vtiskla charakter dnešnímu trapnému vládnutí (osobně podporoval m.j. i církevní restituce). A premiér Nečas mu také už vyslovil i přes inklinace Václava Klause k Zemanovi svoji podporu.
Pokud jeho aristokratický původ snad vyvolává v někom nostalgii po vznešenosti starých časů, určitě ne ve voličích levice. To že má Miloš Zeman v 2. kole takového obyčejným lidem vzdáleného soupeře, to mu dává jistou výhodu. Protivládní nálady poženou voliče spíše k němu. A problémem sice není Schwarzenbergovo švýcarské občanství, ale jistě mu bude připomenuto i jeho vyjádření, že se cítí být sudetským Němcem
Nějaká zásadní změna se s výměnou prezidenta ČR zjevně nekoná. Bude to ale nyní zajímavý test, zda jsou Češi více národ plebejský než lokajský. Z pohledu z leva je těžké jít nyní volit, pokud ale nemá levicový člověk rezignovat na své volební právo, provládního Schwarzenberga volit opravdu nemůže.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy