Slavíte Den Evropy?

09. 05. 2008 | 09:02
Přečteno 6619 krát
9. květen máme u nás zažitý ve spojení s rokem 1945. Ale v roce 1950 byla v tentýž den ve francouzské vládě navržena ministrem zahraničí Robertem Schumanem (1886-1963) deklarace vyzývající ke vzniku Evropské federace. V této deklaraci je mj. věta: „Nadnárodně organizovaná Evropa může přispět civilizaci vytvořením skutečné solidarity.“

Ano, skutečná solidarita nemůže být nacionální a odstranění diskriminace, vyrovnávání pokroku či mírová aktivita, to jsou většinově uznávané hodnoty. Na evropském summitu v Miláně v roce 1985 byl proto tento den vybrán jako Den Evropy.
Integrační úsilí vyvolává i velmi negativistickou reakci. Z okrajů politického spektra zaznívá např. to, že EU je prý jen nástrojem franko-germánského expanzionismu, popř. že europeismus jen maskuje dirigismus „soudruhů“ z Bruselu. Tyto názory pak někdy pronikají i do serioznějších politických proudů. Kalkulují s nostalgií po době konstituování národních států, po době laissez faire, popř. krátkozrace hájí zájmy národní byrokracie v soupeření s byrokracií evropskou.
Řevnivost národních států, tradující se už od středověku, je skutečně bariérou evropského sbližování a zejména eliminace letitého protikladu Německa a Francie byla klíčovým momentem pro praktické nastartování evropské integrace. Hájit zájmy menších států EU proto neznamená být proti výběrové podpoře pilotních států EU jako předpokladu větší emancipace Evropy vůči USA. Důležité je to zejména dnes, kdy strategická osa Washington – Moskva snaží jednat přes hlavy svých evropských partnerů a zvýšit svou globální sílu i na úkor síly EU. A politický svorník nad Evropu předejde tomu, aby si ji zase rozebírala svým vlivem různá impéria jako v dobách bipolárního světa. V době globalizace silnější Evropu prostě v dlouhodobé perspektivě potřebujeme.
Když se před 5 lety rozhodovalo o vstupu ČR do EU, objevovaly se na budoucnost evropské integrace různé názory. Těch, kteří odsuzovali apriorně celý integrační projekt jako protinárodní či imperiální, bylo málo. Většina se stavěla za evropskou integraci, ale někteří odmítali to, v jakém tvaru se přenáší část suverenity členských zemí na nadnárodní úroveň. Mnozí také kritizovali vyjednané přístupové podmínky. Většina našich občanů (77%) se nakonec ale rozhodla pro EU i s jejím projektem politické a měnové unie. Přes možné kritické výhrady prostě už nechtěli účast ČR na objektivním integračním procesu odkládat.
Největší podporu dávali EU voliči ČSSD a KDU-ČSL. Ale i volič ODS se většinově (z více jak 4/5) přikláněl k proevropské volbě a postoj ODS tehdy zněl „kritické ANO“ pro EU. Známý konzervativně národovecký kritik EU prezident Václav Klaus tehdy pouze vyzval občany k účasti v referendu. Mluvil přitom o strachu z vytrácející se homogenity české společnosti, ale sám přihlášku ČR do EU podepisoval. A skuteční liberálové heterogenitu společnosti vnímají spíše jako potenciál.
KSČM tehdy zvolila tzv. měkké ne. Rozhodně nešlo o žádné nacionální protivení objektivním procesům či jiný fundamentalismus. Nedoporučila sice tehdy svým voličům ANO, ale jasně prohlásila, že dlouhodobě je pro socializující evropskou integraci a to i v podobě EU. Z 3,4 milionu volících, kteří v roce 2003 hlasovali pro vstup do EU, bylo nakonec cca 200 tisíc voličů KSČM. Sám jsem se tehdy aktivně vyslovil pro členství ČR v EU, stejně jako řada dalších poslanců a senátorů za KSČM. V následných volbách do Evropského parlamentu pak získala KSČM s tímto otevřeným stanoviskem přes 20%. Čeští voliči totiž myslím především chápou realitu dnešního zmezinárodnělého světa. A spojení s EU i přes své problémy přispělo k vyššímu hospodářskému růstu v posledních 4 letech.
Někdejší konjukturalismus euronadšenců a euroskeptiků už poněkud vyprchal. Jako členský stát EU dnes můžeme ovlivňovat dalších vývoj jejího vnitřního uspořádání. Tvar konečného kompromisu ovlivní síla a přesvědčivost jednotlivých aktérů debaty. Povědomí občanů o evropských institucích je ale stále velmi nízké a další vývoj EU se vymyká jejich každodenním zájmům. Přesto téma evropanství ožívá s Lisabonskou smlouvou reformující smluvní základ EU. A ožije zejména v příštím roce v souvislosti s českým předsednictvím v EU a dalšími volbami do Evropského parlamentu.
Ať již vnímáme „Schuman Day“ jako svátek a nebo spíše dotěrnou novotu, je to příležitost říci si, co vlastně od EU čekáme a co bychom chtěli v EU konkrétního prosazovat. Asi je pochopitelné, že levice vidí v integraci možnost společné základny pro zlepšení sociálních podmínek, zajištění míru a bezpečnosti. Tady kritizujeme fakt, že EU chybí smluvní zakotvení v sociálně tržním hospodářství a že obrana EU je stále příliš provázána s globálními ambicemi USA (potvrzuje to praktická absence diskuse o evropském pilíři raketového štítu USA v evropských institucích).
Viditelně stále více působí rozpor mezi sociální agendou EU a rostoucími náklady globální konkurence. K posilování sociálních standardů má dnešní EU zejména po svém rozšíření v letech 2004 a 2007 o chudší země dál než kdy před tím. Daleko má ale i k nějakému postimperiálnímu ideálu, který by byl zárukou, že EU nebude vtaženo do nových závodů ve zbrojení. I když se zatím nedá mluvit o nástupu nové militarizace Evropy, dochází k příklonu EU k silovým řešením pod tlakem USA.
Někteří skeptici by v evropské integraci rádi zařadili zpátečku. Místo vize EU jako politické unie zdůrazňují spíše rovinu pouhé spolupráce mezi jednotlivými národními státy a budování společného prostoru pro vzájemný obchod s minimem politické ingerence (optimum se vidí v Evropském sdružení volného obchodu popř. v pojmu Organizace evropských států). Pouhá liberalizace není řešením současné oligarchizace ekonomiky a politiky. Chtít návrat EU před Maastricht je sice legitimní, osobně ale v něj nevěřím. Demokraticky projednaná pravidla pro nadnárodní úroveň jsou pro malé země myslím lepší zárukou, než pouhé mezinárodní vztahy. Na řešení však existují různé názory i uvnitř jednotlivých stran.
Na hranu legitimity se dostávají ti, kteří se profilují doslova xenofóbně a kalkulují, že vydělají na nacionálním populismu, pokud by došlo k bolestnému rozpadu evropské integrace. Strategie obranářského nacionalismu a zdůrazňování etnických kriterií je mimo čas a prostor – jádrem současného vlastenectví je společný přístup k civilizačním hodnotám. V multikulturní Evropě je jiný přístup neefektivní. Průnik nacionalismu do politiky ohrožuje integrační proces.
Myslím, že levice by se neměla kvalitní politické integrace Evropy bát. Naopak, v politicky silně diferencované Evropě je to logický krok. Hrozbě nestability ale musíme čelit více gradualistickým přístupem. A daleko konkrétněji se bavit o úskalích evropského regulačního mechanismu. Těch co si myslí, že sociální a ekologická legislativa je jen plevel, je přeci jen menšina. Nekontrolované bujení eurokracie však činí takovou regulaci málo účinnou a obrací veřejnost proti.
V době, kdy návrh Konventu (tzv. euroústava) narazil ve Francii a Holandsku, u odpůrců EU zavládlo nadšení. Ve skutečnosti nabylo na významu heslo „Šance pro lepší ústavu“. Dříve nebo později takový dokument vznikne, ale na přijatelné, skutečně ústavní a občanské alternativě se bude pracovat složitě a dlouho. Integrace by měla gradovat, ale působí složitá struktura zájmů, zátěží jsou probouzené historické konflikty a dělení států podle etnických hledisek.
Osobně si dovedu nakonec představit i nějaký minimalistický federální model. Léta jsme koneckonců žili v poměrně funkční česko-slovenské federaci. K takovému propojení skoro 3 desítek zemí ale vede ještě dlouhá a klikatá cesta. Osobně se také cítím stejně tak českým občanem jako občanem EU. Urychlené vytvoření masově zažité evropské identity je ale zatím dost romantická představa. Pro nejbližší léta bude nutné stanovit přiměřenější cíle. Proto také Lisabonská smlouva představuje jen dílčí, i když možná nekvalitní, doplnění existujícího právního rámce EU a ústavní soud by proto na ní neměl najít nic protiústavního.
Opusťme tedy spor o federalistický superstát či o ústavní suverenitě členů EU a řešme praktičtěji co dál s EU. Stále je nízká konzistence struktur a institucí EU s jejími cíly, důrazněji je třeba odstraňovat tzv. demokratický deficit – tj. zvyšovat úlohu zákonodárné moci v EU. Naopak, nelze apriorně odmítat myšlenku dělené suverenity či většinového rozhodování, stejně jako pravidel multikulturního soužití. O optimálním tvaru společných či sdílených kompetencí se zatím kupodivu diskutovalo pramálo. K českému předsednictví budou klíčové zejm. debaty o reformě Společné zemědělské politiky a o ukončení přechodných období, přijatých při našem vstupu do EU. Strategický význam má zejm. energetická politika EU a podpora vědy a inovací. A je tu spousta dalších témat jako např. pravidla flexibilizace práce, harmonizace firemních daní ale i genderová demokracie. Zvládat takové výzvy je rozhodně lepší než se dělit na „eurohujery“ a „eurofóby“.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy