Nahé půlky pravicové Evropy

16. 06. 2010 | 18:11
Přečteno 6447 krát
Evropě nyní pevně vládne pravostředové uskupení. Levicové premiéry v sedmadvacítce by člověk snadno spočítal na prstech. A bude jich míň. Divná věc v krizi. Jeden by řekl, že volič bude shánět recepty, jak z pytle ven. Ale ve skutečnosti se na světlo prodírají spíš jednodušší pravicoví bijci a podivné partaje, tak trochu nijaké, trochu protiimigrační, trochu antiesteblišmentové atd. Mají holt úderná hesla. Maličko to připomíná třicátá léta, kdy došlo k jistému odklonu od tradičních partají a frustrovaná střední třída chtěla cosi nového.... No doufejme, že ta dnešní směska má jiné spády.

Evropský étos je ale nyní ve středopravých rukou. Ty ruce jsou dost bezradné a Pepíček Emanuel Barroso to se svým orchestrem předvedl v předvečer schůze Rady dnes tady v sále ve Štrasburku. Rada i Komise stále slibují, že Evropu vyvedou z krize a nadšeně kupí přehršle optimistických frází. Musím se přiznat, že nad tímto hlučným koncertem mám dost pochybností.

Evropa mluví o tom, jak obnoví růst. Ovšem obnovit růst a zároveň bez mobilizace jiných zdrojů zkrotit schodky veřejných rozpočtů, to je docela protichůdný záměr. K dosažení rozpočtových záměrů by potřebovala EU v průměru snížit schodky o tři nebo čtyři procenta během dvou let. Protože ale tahle poptávka bude na trhu chybět, ztratí EU další tři procenta růstu, které ani nemá... Spirála stagnace se proto prohloubí a protáhne.

Evropská lidovecká středopravice (největší skupina), liberálové, zelení i levice se v EU vcelku shodnou nad posílením regulace finančních trhů. Ale nadšení nad regulací, která má nepochybně v řadě ohledů i nějaký smysl, už nezmiňuje jinou skutečnost. Má-li regulace nějaký kladný růstový vliv, pak v delším časovém období. V kratším a středním časovém období zavádění regulačních zpřísnění zpravidla vede ke zpomalení ekonomiky, finanční instituce potřebují více zdrojů a omezují půjčování rizikovějším klientům. Omezení rizika může být důležité, ale ekonomiku to zpomalí. Vyzkoušeli jsme to ostatně na vlastní kůži.

Evropská unie už půl roku nadšeně mluví o strategii 2020, která ji vyvede z krize. Jako člen rozpočtového výboru EP ovšem musím čtenáři potvrdit, že na tuto strategii není EU ochotna dát ani euro. Není ochotna mobilizovat další zdroje, nebudou ani evropské daně ani dluhopisy, ale ani dodatečné programy stimulující soukromé zdroje. Strategie 2020 se tak z ekonomie nápadně rychle stěhuje k romanopisectví. Příznačnou kulisou je, že lidovci, liberálové, zelení a socialisté z EP napsali Radě, aby při její realizaci nezapomněla ještě zásadně snížit chudobu, nevzdělanost a emise uhličitého oxidu... Chtěl jsem se přihlásit, aby nezapomněli sypat ptáčkům. Ale naštěstí mne přehlídli a tak jsem nikomu nezkazil radost.

Lze uzavřít, že pravicová většina Evropy chce její ekonomiku vyléčit a přivést k růstu zázrakem. Já jim ten zázrak samozřejmě přeju. Ale trochu se bojím, že nepřijde.

Evropě nyní chybí reálný program, jednotící idea, pevné přesvědčení a charismatická integrující osobnost. Bez toho bude proces přizpůsobení delší a nákladnější. Cesta zpátky nevede.

PS. Pro chudáky čtenáře, kteří se nenaučili číst. Nikde v textu nepíšu, že se máme zadlužovat. Píšu prostě jen o tom, co nastane.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

void napsal(a):

myslím, že jste velmi přesně popsal problém všech politických elit EU. ať již na národní nebo EU úrovni. vy jste tam také, jaké máte řešení? že je to blbě (dříve se říkalo celkem trefně p...o ke zdi) víme všichni už nějaký ten pátek :-)
16. 06. 2010 | 18:20

bigjirka napsal(a):

Pane docente, vy zase strašně kecáte. Víte líp než já, že hospodářský růst není žádným hospodářským růstem ve skutečnosti. To by se musel odečíst růst na dluh. Za cenu masivního zadlužení dokáže takto definovaný růst udělat každý blbec. Stejně, jako každý blbec dokáže udělat zisk ve firmě, pokud je mu jedno, co bude příští rok. Lidé už vidí, že socanské kecy vedou jen k rychlejšímu a rychlejšímu zadlužování. Ve skutečnosti zklamal pravicový i levicový étos a vládne nám smečka špinavých kleptokratů. Ti nám zahrají obludkové divadýlko v parlamentě a pak jdou do hospody dohodnout šméčka "napříč spektrem". Tohle musí přestat a pak se dá znovu mluvit o hledání rovnováhy pravicových a levicových myšlenek. Občas tu mívá příspěvky hezký nick Vidle místo klíčů.
16. 06. 2010 | 18:26

Martin napsal(a):

"Evropě nyní pevně vládne pravostředové uskupení." Dál už to číst nemusím, je to dobrá zpráva, že v Evropě zavládl rozum nad levicovým populismem.
16. 06. 2010 | 18:31

Rumcajs napsal(a):

Z toho vidím , že docent má jasno. Zadlužovat, zadlužovat a zadlužovat, dokud se najde někdo, kdo bude půjčovat.

A jak se nenajde, pak hůrá na barikády !
16. 06. 2010 | 18:35

Carlos V. napsal(a):

Paen Havle, vas popis Vam verim, o nekterych "pravicovych" stranach v Evrope si myslim sve.

Na druhou stranu je lepsi, kdyz pravicove EU sepisuje blaboly, nez aby levicove vedeni podobne blaboly uvadelo v praxi.

EU v zasade nema s krizi nic spolecneho, a jediny zpusob jak muze pomoci je nedelat nic - coz vychazi.

Trochu je problem s EURem, ale to vyresi Nemci - proste bude po jejich. Kdyby nebylo, Nemecko by melo marku a zbytek Eurozony drank = drachma+frank.
16. 06. 2010 | 18:41

Charlie napsal(a):

pane Havle

představy, že se Evropa vyléčí jen dalším škrtáním hlavně chudině (začasté již teď po uši zadlužené) je fantasmagorismus.

Tohle ekonomickosociální inženýrství nemůže z principu vyjít.

Ovšem vaše socialistické nápady s neustálým nákupem voličů pomocí razantního zvyšování mezd státním zaměstnancům (na dluh) taky nebylo předvídavé a rozumné.
O přihlouplém a primitivním nápadu s koupí klacku na socialisty pro TOP a ODS za 2400Kč/kus jste také neprokázali příliž chytrosti.
16. 06. 2010 | 18:42

Loster napsal(a):

Milý pane Havle, ty levicový žvásty se vůbec nedají číst :-D Dočetl jsem do půlky, ale dále to už nezvládnu ...
16. 06. 2010 | 18:43

Sladký napsal(a):

Lostere,můžeš nám uvést nějaké podrobnosti o pravicových "nežvástech"? Jak vypadá pravicová politika v praxi a které státy přivedla k rozkvětu a všeobecnému blahobytu? Stačí,když těch států vyjmenuješ pět.
16. 06. 2010 | 18:52

Gekon napsal(a):

Sladký
Kam radis povalecnou politiku Nemecka.Ja bych to videl celkem "napravo".Nestaci to ?
16. 06. 2010 | 19:12

Veterán napsal(a):

Označit Emanuela Barrosa za středopravého politika, to už chce skutečně hodně velkou odvahu. Alespoň si napřed přečtěte jeho životopis, než zase napíšete nějaký nesmysl.
16. 06. 2010 | 19:18

Sladký napsal(a):

Gekone, řadíš poválečnou politiku Německa "napravo?" Vážně? A můžeš to nějak konkretizovat? Nikdy jsi neslyšel o "státu všeobecného blahobytu"? O Willi Brandtovi, o úspěšných vládách SPD? Nevíš nic o tom,že Německo patří a patřilo po celou dobu k zemím s nejsilnějším sociálním státem? Mimochodem,ptal jsem se na principy pravicové politiky,na to,jak konkrétně se uplatňují v praxi a chtěl jsem slyšet těch pět zemí,které díky nim dosáhly velikých úspěchů.
16. 06. 2010 | 19:19

IronNick napsal(a):

-> Sladký:

Ve většině normálních demokratických zemích se pravice a levice střídají, ale přesto:
Německo 50. a 60. let (CDU/CSU), Irsko 90. let (Fianna Fáil), Velká Británie 80. a 1.pol. 90. let (Conservative P.), mimo Evropu třeba Japonsko celá desetiletí od konce WWII (Liberal Democratic P.), atd.
Všechny svým zemím výrazně více prospěly než naopak, řekl bych...
16. 06. 2010 | 19:20

vasja napsal(a):

Tenhle chlap je moc tlustej a vošklivej. Bude aj nějak nemocnej. Jinak by takhle přece nepsal. Brrrrrr husuna na mne leze.
16. 06. 2010 | 19:21

Alexej napsal(a):

Globalizace trhu a názor,že trh je všelékem je stejný blábol jako ,že se dá předvídat jaké budou klimatické změny.Bez regulací hybných sil v globalizaci to je bankovního sektoru to dopadne asi tak jako by stoletá voda nebyla zachycena přehradami.Kapitál je stějně rychlý jako velká voda a zasáhne tam kdo kdo má více možností.Jinak jsou to všechno kecy a boj o předem připravené a naprogramované voliče.
16. 06. 2010 | 19:26

Sladký napsal(a):

Irone, čti si názory zdejších pravičáků,podle kterých inteligentní,vzdělaní a rozumní lidé volí pravici,jejíž ideologie a politika je té levicové zcela jasně a bezvýhradně nadřazena.Kdyby tomu tak skutečně bylo,k žádnému střídání pravicových a levicových vlád by dávno nedocházelo.A mimochodem,jakvysvětlíš fakt,že krize nevznikla v žádné zemi s levicovou vládou,ale v nejpravicovější vyspělé zemi na světě s minimálním sociálním státem, navíc za vlády velmi pravicového prezidenta?
16. 06. 2010 | 19:27

IronNick napsal(a):

-> Sladký:

Německo 1949-69: premiéři Adenauer, Erhard, Kiesinger -všichni CDU. Až potom přišli Brandt a spol...
16. 06. 2010 | 19:27

IronNick napsal(a):

Mr. Sladký,
nikdo rozumný netvrdí, že "pravicová" politika je ta jediná dokonalá a správná a že za jejich vlád nedochází ke krizím. Je přirozené a fajn, když se rozumná pravice a rozumná levice střídají. Ale když se ptáte na úspěšné pravicové vlády jako by to snad byl nějaký protimluv, tak prostě uvádím protipříklady... Nebo jsou snad špatně?
16. 06. 2010 | 19:31

IronNick napsal(a):

Sladký, a jak Vy vysvětlíte, že jedinou zemí EU, která měla v roce 2009 hospodářský růst, bylo "pravicové" Polsko? Výjimkou která potvrzuje pravidlo? :)

Mimochodem, není tak důležité za čí vlády krize vznikla, ale kdo jí svojí politikou umožnil vzniknout (viz třeba to nešťastné Řecko)...
16. 06. 2010 | 19:37

Stupor napsal(a):

Pane docente, podle dnešního článku byste měl opustit socialisty a přidat se k frakci Nigela Farage
16. 06. 2010 | 19:53

Ford napsal(a):

Ano slovo dluh tam nepíšete a taky nepíšete, kde ty zdroje teda vezmete. Zase jen levičácký blábol.
16. 06. 2010 | 20:07

Gekon napsal(a):

Sladký
Zda se Vam cesky soc.stat slaby?(Ja nejsem skalni priznivec pravice a te nasi "radoby"uz vubec ne)
16. 06. 2010 | 20:18

Loster napsal(a):

Pane Sladký to myslíte vážně ? Například silně pravicové jsou Švýcarsko a Nový zéland. Levice vždy jen rozkrade kapitál, který pravice vytvoří. Naštěstí žijeme v globalizovaném světě a levičákům se velmi stížili možnosti legálních loupeží. A pokud říkáte, že není pravda, že inteligentní lidé volí pravici, tak si na internetu najděte volební průzkumy ve sdružení Mensa. Budede asi velmi překvapen.
16. 06. 2010 | 20:23

vlk napsal(a):

Tak tad y za ten článek dostanete teda říckou nakládačku!! To bud e zas e jekotu.

EU si prostě musí říci
a- jestli chce jako EU přežít
/ a je relevantní, když řekne že chce i že nechce/
b- podle výsledku přijmout rychlá, tvrdá a zásadní opatření.
Všechnojiné je jen mlácení hubou. Neužitečné a drahé.

Osobně , kdybych mohl to zařídit , bych v prvním kroku prostě rozehnal EP. A nechal jen radu a summity premierů a odborných minsitrů. Nechť ti s e dohodnou, jak myslí, ež to je prostě dobře. A pak nechť s e toho drží.
Já osobně si přeji silnou a funkční EU.

Rozhdoně si ale nepřeji EU, která je tak trochu těhotná a tak trochu není. To nefunguje.
16. 06. 2010 | 20:24

Loster napsal(a):

jenom doplním, že jsem také členem Mensy a volil jsem TOP 09. Znám 2 inteligentní lidi, kteří volí levici, ale těch inteligentních pravocových znám osobně mnohem více.
16. 06. 2010 | 20:26

Sladký napsal(a):

Lostere z Mensy,odkdy inteligentní člověk papouškuje ideologické plky? A když jsi tak vysoce inteligentní, co říkáte na fakt,že Otec zakladatel TOPo9 před pár lety chtěl jít do vlády s Paroubkem,za podpory KSČM? A jak ho hodnotíte jako ekonoma? S jeho geniální prognozou,že Česka se krize nedotkne? A nezdá se ti,že Švýcarsko a zéland jsou dost chabé příklady? Jak je možné,že v zemích,které nikdy nepřestaly být kapitalistické tu vaši jednoduchou pravdu už dávno nepoznali a neřídí se jí?
16. 06. 2010 | 20:35

xx napsal(a):

Lidi proboha zastavte se a přečtěte si po sobě co píšete. Hádáte se tady jako děti v první třídě o to kdo je lepší, jestli levice nebo pravice. Přitom používáte nálepky bez přemýšlení.

Uvědomte si, že například levici v USA by Havel u nás označoval za jasnou pravici.

Dále, někdo tu napsal že německo má silný sociální stát. Lidi často blábolí aniž by věděli o čem. Stačí se podívat na daně a sociální programy Německa, Francie, Švédska, Norska, Dánska a Itálie.

Pouhým srovnáním sazeb a podmínek zjistíte, že se tyto země velmi odlišují a přitom nám tady jsou předhazovány jako příklady silných sociálních států. Tak se mrkněte které z nich mají zdravotnické poplatky. Takže vlastně ODS buduje silný sociální stát po vzoru Německa, když zavedla zdravotnické poplatky.

Především je to o tom zda se necháte oblbovat žvanily a lháři jako je Havel. Demagogie je jeho hlavním výrazovým prostředkem.
Přitom by jste měli místo šilhání po sociálních výhodách v Německu, spíše brát jako příklad Německou pracovitost ! To je podstata. Sociální stát je jako oheň, dobrý sluha ale zlý pán. V Německu je dobrým sluhou, v Řecku se stal zlým pánem.

Všude, kde zavedli silný sociální stát bez toho aby byl podložen kvalitou a pracovitostí lidí, nakonec dostali celou zemi do problémů před kterými už žádný sociální stát, ani ten nejsilnější neochrání.
16. 06. 2010 | 20:37

Béda napsal(a):

Všechno dobře dopadne! O to nemám nejmenší strach.

Nadnárodní kapitál pokračuje ve vývozu technologií, výrob, know how do podnikatelských rájů, finance vyváží mimo EU do daňových rájů, banky v Evropě zamořují nakažené balíčky ze zámoří.

A vy se v Bruselu hádáte, jestli podpořit finančně spotřebu anebo šetřit.

Přitom sami jste demonstrací poživačnosti a plýtvání ve velkém. P¨raví či leví - v tomto ohledu jste všichni do jednoho stejní. A na národní úrovni je to nähmlich to samé.

Čeká nás opravdu skvělá budoucnost!
16. 06. 2010 | 20:38

hoven napsal(a):

havle,
demokracie přece jenom nakonec zafungovala a lidi v těžkých časech poslali levicové žvanily do opozice. u lidí funguje pud sebezáchovy . vždycky nakonec zafunguje instinkt. díky tomu lidstvo přežívá.
16. 06. 2010 | 20:40

Sladký napsal(a):

Sorry,Lostere, nějak jsem střídal tykání a vykání.A když jste tak rozumově vyspělý,jistě umíte napočítat do pěti,že? A co říkáte na fakt,že ekonomická krize vznikla v USA,nejpravicovější vyspělé zemi na světě,navíc za vlády silně pravicového prezidenta?
A ještě dvě poznámky- myslíte,že Vaše osobní zkušenost je reprezentativní? A jste opravdu tak naivní,že věříte nějakým průzkumům?
16. 06. 2010 | 20:41

Mour napsal(a):

Loster: Nejsem členem Mensy, jsem však inteligentnější než řada jejích členů, a TOP 09 jsem nevolil. Znám některé prostodušší lidi, kteří TOP 09 volili, zároveň ale jednoho ještě inteligentnějšího než já, který volil levici.
16. 06. 2010 | 20:41

Sladký napsal(a):

Iron nicku,nikdo rozumný netvrdí,že pravicová politika je ta jedině rozumná a správná? V tom případě ale mezi pravičáky na nejrůznějších diskusních serverech rozumného člověka nenajdete. Inteligentní volič pravice je ně+co jako yetti- spoustu se toho o něm napsalo,ale v podstatě ho nikdy nikdo neviděl.Alespoň ne na těch diskusích.:-D
16. 06. 2010 | 20:45

Loster napsal(a):

p. Sladký: Nevím proč sem pletete USA, o tom já nemluvil. A navíc USA není tak pravicová a svobodná, jak si někteří myslí. Je navíc ovládaná korporacemi a absurdním konzumem. Na vaše kritiky na TOP 09 nebudu odpovídat, protože bych stejně tak já mohl zkritizovat čssd. Tady jde o širší myšlenku na čem je založená pravice a levice, tady nejde o konkrétní strany. Nelíbí se mi přerozdělování a budu nadále volit pravici, volný neprzněný trh, svobodu a republiku. Jen neříkám, že to bude vždy TOP 09. Jisté sympatie mám i ke svobodni.cz
16. 06. 2010 | 20:59

xx napsal(a):

Sladky: no to s těmi USA je to jako když někdo tvrdí že za krizi v Řecku může pravice, protože vládla předkrizové volební období.
16. 06. 2010 | 21:05

jogín napsal(a):

Tak jsem zrovna slyšel v bedně, že zdraží žrádlo, plyn, topení, elektřina, voda, léky, byty (tudíž i nájmy) a veřejná doprava. Takže nám HDP pěkně stoupne- a s nějakou výrobou se zatěžovat nemusíme. Ekonomika konečně rozkvete! A co- benzin sníženou daň nemá, akorát ve skleníku budu muset pěstovat chladnomilné orchideje.
16. 06. 2010 | 21:07

Ford napsal(a):

Tak krizi způsobili v USA vobyčejní lidi, který uvěřili levičáckým blábolům, že mají stejný nárok. Tak jim byl poskytnut nárok na konzum na dluh no a oni to neustáli.
16. 06. 2010 | 21:08

Loster napsal(a):

xx: jj v Řecku totiž žádná pravice ani není, jsou tam jen 2 levicově populistické strany.

A za krizi v USA nemůže žádná pravicová ideologie, mohou za ní hlavně banky a skutečnost, že nejsou nuceny krýt peníze zlatem. cca90% světových peněz je zcela vymyšlených a vytvořených na základě nových úvěrů.
16. 06. 2010 | 21:12

Loster napsal(a):

Ford: jj levicová touha žít si nadpoměry je velmi nebezpečná -> zvyšující se konzum a zadluženost.
16. 06. 2010 | 21:18

IronNick napsal(a):

Pane Sladký, jsem ochoten se bavit jen o ověřitelných faktech, ne o tom, co někdo jiný někdy řekl někde jinde. Dostal jste pár příkladů (podle mne) úspěšných pravicových vlád, tak jak jste chtěl. Vaši reakci moc nechápu, čekal jsem spíš nějaký argument že se mýlím nebo tak něco...
16. 06. 2010 | 21:21

Tencokida Hnuj napsal(a):

Mobilizace zdrojů. Hezký termín.Klausovský.
Autentický pravicový dav vnímá tento termín z úst "levicového" politika jako další zadlužování.
Autentický levicový dav zase jako další omezování sociálního státu .
Věru vařící to tyglík pověr a strachu. Tak jak to chce dav mít, tak mu to demagogové zprava zleva servírují. Neb dav je ten, z kterého pocházejí, dav je ten , co jim dal mandát a dav je ten, který nakonec takto rozhodne via vyčpělá schémata a mandát "jeho" elit.

Vše rozumné je během na dlouhé tratě.
Od investic do vzdělání, přes investice do sociální soudržnosti až k těm "čertovským" regulacím finančního sektoru.
Jak však mobilizovat tak, aby výsledkem nebyla válka, tedy ničení, ale naopak
budování, tedy tažení za jeden provaz.
Pumpovat peníze tam, kde nedošlo k reformování líné, úplatné a nevychované byrokracie, je jen pumpováním peněz do černých děr. Parametrická úprava hladiny tohoto toku není řešením, problém jen oddaluje.
Nebo naopak použít vývěvu na sociální stát, když i zde líná, nevychovaná a úplatná byrokracie neumí či nechce odlišit potřebnost, motivaci a perspektivu od parazitování, defetismu a rezignace ?

Jak krátkodobě vyřešit sinaizaci trhu ?
Chtělo by se říci, že návratem k původním evropským hodnotám , ale co se za touhle frází v kontextu dneška vlastně skrývá ?
1. Zdravý selský rozum . Co nám ten říká ?
Že když prostě není, tak šetřit ?
Ale aby to bylo skutečně účelné, tak kde ?
V řešení následků nebo příčin ?
Co je tedy příčinou zatím jen počínajícího úpadku Evropy?
2. Vize věčného pokroku. Pokroku k čemu ?
K stále zeleným číslům ? Díky zvýšené produktivitě práce via rostoucí nezaměstnanost ?

Dnešní svět už přestává stále víc a víc být o tom, že když levně nakoupím a draze prodám, je vše O.K. a běží takříkajíc samo. Tedy určitě ne na úrovni národních států. Dnešek v kontextu sinaizace trhů je o tom, co nemusím, tak nenakupovat vůbec. A plně využít toho, co je "zdarma".
Obnovitelných zdrojů a neobnovitelné lidské důvěry.
A pak prodávat levně.Ale zvyknout si na to, že tedy budeme tržit méně.

Pak se vyplatí zadlužit. Ale znovu - předpokladem je, že líná, úplatná a nevychovaná byrokracie odtáhne tam , kam patří. Tedy na smetiště dějin.

Pan Havel zde popisuje prostě situaci takovou, jaká je. Já bych ale , kromě komentáře čekal od svého poslance i vizi. Vizi EU, včetně popsání procesů, jak by se tato vize konkrétně měla uskutečňovat.

Jinak je u mě stejný žvanil, jako jsem já sám.
16. 06. 2010 | 21:21

zk napsal(a):

xx:
"Uvědomte si, že například levici v USA by Havel u nás označoval za jasnou pravici."

To je podle mého názoru dost velký nesmysl, mohl/a byste své tvrzení ohledně pravicovosti americké levice podepřít nějakými argumenty?
16. 06. 2010 | 21:22

Lukáš napsal(a):

Loster: a kdo nechává banky, ať si v rámci svobodného trhu dělají, co chtějí? Ano, pravice.
16. 06. 2010 | 21:24

Béda napsal(a):

Ford,

máte "pravdu".
https://www.youtube.com/watc...
16. 06. 2010 | 21:25

Sladký napsal(a):

2 tencokida- máš fakt kvalitní příspěvky.To neznamená,že s každým z nich souhlasím, ale vždycky stojí za zamyšlení,a nikdy nejsou k smíchu,přesto se mnohdy zasměju.:-D Nejsi náhodou též členem Mensy?:-D
16. 06. 2010 | 21:27

zk napsal(a):

Jiří Havel napsal:
"PS. Pro chudáky čtenáře, kteří se nenaučili číst. Nikde v textu nepíšu, že se máme zadlužovat. Píšu prostě jen o tom, co nastane."

Rumcajs napsal:
"Z toho vidím , že docent má jasno. Zadlužovat, zadlužovat a zadlužovat, dokud se najde někdo, kdo bude půjčovat."

Nový počítač: 15 000 Kč.
Měsíční připojení k internetu: 500 Kč
Číst příspěvky nicku Rumcajs: k nezaplacení
16. 06. 2010 | 21:31

LEVAK napsal(a):

Rumcajsi promiňte,ale Vám asi opravdu straší ve věži Bílá paní!Proto si dovolím Vám tady zopakovat závěr blogu pana docenta:
"PS. Pro chudáky čtenáře, kteří se nenaučili číst. Nikde v textu nepíšu, že se máme zadlužovat. Píšu prostě jen o tom, co nastane."
16. 06. 2010 | 21:32

apples asked napsal(a):

Lukáš: Pokud vím, tak v USA to bankám dovoluje levice i pravice, nikoli pouze pravice... Nevím ale proč, do zákulisí nevidím.
16. 06. 2010 | 21:33

Loster napsal(a):

ten příspěvek "apples" jsem byl já
16. 06. 2010 | 21:34

Sladký napsal(a):

Diskuse na všech serverech mi nutavě připomínají padesátá léta,jak je znám z historických studií... triumf ideologie nad vědou,útoky ideologických fanatiků na vzdělané odborníky...těmi vzdělanými odborníky nemám na mysli ekonomy.Jakmile ekonomové začali posuzovat společnost na základě svých omezených kritérií a kategorií,byl z toho vždycky průšvih.
16. 06. 2010 | 21:35

Sladký napsal(a):

Vlku,sakra,věnuj trochu víc pozornosti překlepům.Občas se člověk tvým textem musí přímo prokousávat.
16. 06. 2010 | 21:38

LEVAK napsal(a):

Ad Rumcajs:
Tertullian – 160 až 222 let po Kristu :
„……nelze soudit přesvědčení,ale jen čin.“
16. 06. 2010 | 21:39

Vilém napsal(a):

To je neuvěřitelně lehkomyslné žvanění demoralizovaného socanského povaleče, stanovisko krátkozrakého vyžírky, plně korespondující s příspěvky o Stalinovi do skript na konci komunistické éry.

Pokud je někdo ve vztahu ke krizi ještě bezradnější než pravice, pak jsou to modernizovaní socani, jejichž politická životaschopnost byla plně závislá na razantním ekonomickém růstu a možnosti přerozdělovat drobty z prosperity mezi vybrané skupiny. Nakonec to ani v době ekonomického růstu moc nepomáhalo a základna uplácených se podezřele zužovala, ale v brutálních poměrech kolabující ekonomiky je snaha udržet společenskou soudržnost bez hlubších změn společnosti úplným přeludem.

Pravice naproti tomu nepotřebuje programové vize a hluboce založené reformní plány, stačí vystupňovat již existující trendy a stavět na principech nedotknutelnosti vlastnictví, úcty k bohatým, snižování daní, podnikavosti za každou cenu, odmítání přerozdělování, ideologicky prosazované individuální odpovědnosti za vlastní osud, na všem, co akceptovali i modernizovaní socani. Nikoli kvůli krizi, ale pod záminkou krize může dojít k nevratnému rozbití mnoha oblastí veřejné sféry a institucí moderního evropského sociálního státu s fatálními společenskými a politickými důsledky a nastolením poměrů, v nichž budou řeči o solidaritě a slušnosti působit stejně archaicky jako snahy oslovit dnes někoho myšlenkami husitů. Spolu s omezením přerozdělování se totiž zákonitě objeví nové formy sociální diferenciace, které dnes známe pouze z periferních států. Nikde v těchto zemích se demokratické levici nedaří, protože konflikty jsou příliš tvrdé. Sociálně demokratické strany jako Linkspartei, SPO a KSČM (ČSSD mezi ně nepatří, to je zdechlina s mizivým potenciálem) by měly formulovat jasný program, jak tomuto vývoji předejít.
16. 06. 2010 | 21:46

Loster napsal(a):

ještě k těm bankám: Není to v rámci svododného trhu, je to nelegální to co banky dělají. Ovšem banky našli způsob, jak se zákonům vyhnout a tak nemusejí peníze krýt zlatem a mají právo přes centrální banku tisknout nové peníze. Já taky nechápu, proč jim to vlády tolerují, ale prostě to tolerují no.... Někdo by to měl zarazit, je to podle mě hlavní důvod zvyšujícího se konzumu ve světě.
16. 06. 2010 | 21:47

*** napsal(a):

"Evropě nyní chybí reálný program, jednotící idea, pevné přesvědčení a charismatická integrující osobnost. Bez toho bude proces přizpůsobení delší a nákladnější. Cesta zpátky nevede."

Kupředu levá nebo jak, soudruhu Havle? No a nehledě na to, že charismatické osobnosti tady byly dost často. Jednou přijeli z Paříže, pak třeba z Mnichova a ještě sem cpali i ruskou zimu. Jestli vy myslíte alepoň jednoho z těch tří, bude dobře, to ještě víme co nás čeká.

V každém dalším případě je to velká neznámá, nemohl byste být tedy konkrétnější? Abych si nemyslel, že púravdu má nadklega, který sdělil do diskuse, že jste moc tlustej a vošklivej, a určitě nemocnej. Já si to jižý myslím delší dobu, ale při vašem vzdělání se mi tomu vntřně nechce uvěřit.
***
Tak soudruhu, kápněte božskou manu - kdy sbalit kufry a kam vzít roha. Těch slušných destinací moc nezbývá a myslím že toto je to jediné, co vás v Bruseli zajímá....
Sorry - rcptch libby 1936
16. 06. 2010 | 21:48

L.O. napsal(a):

No to mne po*er zada ... Ja souhlasim s J.Havlem prinejmensim ze 75%. Jdu se z toho ozrat a jestli mne pane Havle vystavi bobici nejakou uctenku za ASBO poslu Vam ji do Bruselu!
16. 06. 2010 | 21:50

Tencokida Hnuj napsal(a):

Sladký
Ne. Hloupé samurajské synky, navíc odložené tam nechtějí. Kazili by jim imidž.
Jsou tam totiž pouze árijci z dobrých rodin.
Ale mě to nevadí. Aspoň nemusím podstupovat různé podivné testy IQ či jiné, které jsem stejně uvyklý vypisovat grafickou metodou a stihnu to tak za necelé dvě minuty. Divím se pak, že mnohým to trvá hodinu i déle.
Neb výsledkem se o moc většinou nelišíme, tedy kromě toho, že já se u vyplňování těchto testů dobře bavím a oni naopak zestárnou o několik týdnů.

Mějte se.
16. 06. 2010 | 21:53

tora napsal(a):

Na úvaze p.Havla něco je,ale optimisté EU (Barrosso aj) nejsou čistě hráči vabank.Na rozdíl od českého neoliberalismu drží byrokracie EU ekonomickou bilanci pevněji ve svých rukou.
Právě proto,že znají Hitlerovu historii,tou cestou podruhé nepůjdou.Hitler žil v době kdy on,bankéři,masy lidí znali Marxe nazpaměť, i když s ním třeba nesouhlasili.Tedy věděli,že "absolutní zbídačování" mas je nevyhnutelné.Hitler tomu chtěl předejít vražděním,ale nakonec jeho rozměr přerostl všechny meze.
Tito dnešní půjdou raději cestou zbídačování,pokud jiná ekonomická možnost nebude.Chudoba možná poroste,bude záviset na oživení,růstu.
16. 06. 2010 | 22:06

Emissary napsal(a):

Havlíčku, Havle.

"Evropě nyní chybí reálný program, jednotící idea, pevné přesvědčení a charismatická integrující osobnost. Bez toho bude proces přizpůsobení delší a nákladnější. Cesta zpátky nevede."

Ano, ale to jste měli, tvrdili jak všechno, co děláte je správně. Když vám Klaus přišel něco říct, bučela jste jako zvířata. Každoroční tříprocentní schodky, to byla železná pravidla, v čele orgánu EU jsou sami anarchisté a sociopati. Imigrace z arabských zemí Vás vůbec nezajímala a teď ty imigranti musíte živit, budování předimenzovaných sociálních státu byla pro vás výhoda, stejně jako rigidní pracovní právo, dvě sídla, všemocné regulace a ochranářská opatření, byrokratická nařízení, mnohdy nesmyslná zelená politika. Jací pravicoví, křesťanské strany, zelení, sociální demokrati? Všechno jsou to socialisté. A takto jste si pohodlně a bezstarostně vládli, až vás vlastní pýcha dohonila. Kdo nato upozorňoval, byl pomalu fašista, evroskeptik, nepřející integraci. A teď jste v háji, už nemůžete vyvalovat svá socialistická břicha, už se můžete jen třást o koryta.

Lidí to budou muset skousnout, protrpět. A to díky takovým, jako jste Vy, Havle. Tak moc nekecejte o dluzích, protože všechno předtím to bylo jen o nich.

"PS. Pro chudáky čtenáře, kteří se nenaučili číst. Nikde v textu nepíšu, že se máme zadlužovat. Píšu prostě jen o tom, co nastane."

Sám jste chudák, chudák s plnou kapsou eurotolarů. Zatím.
16. 06. 2010 | 22:25

*** napsal(a):

tora

zkuste se dovtípit, že v Bruseli se nerozhoduje o chodu světa. To co píšete o AH18 je zajímavé, vychází to ale na na jiné národy, co jsou zatím mimo Evropu. A proti jejich choutkám byl "Jeho boj" pionýrskou cestou.
Například říše středu nepočítá říši na tisíc let, ale zásadně o řád výš. Technologický pokrok a vynálezy překročily kdysi čínskou zeď a umožnily všem barbarům polidštit své civilizační proudy únosným směrem. A dnes se vynálezy barbarů začaly pomalu stěhovat zpátky za čínskou zeď. Je možné, že civilizace bude jen v říši středu a zbytek bude svět kuliů?
***
V jakém časovém horizontu není důležité, Čína nespěchá, nemá kam.
rcptch - Dr Violas
16. 06. 2010 | 22:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

Charismatická osobnost.
Levouni v ní vidí Hitlera, pravouni zase Stalina.
Jeden větší psychopat jak druhý. Tedy ti níže zmínění.
A co takhle Peisistratos a Kleisthenes ?
Takto prosím tyrani !

Dějiny jsou buď aristokratické či nevyhnutelné. Determinované.

Já ač proletářského modu se přikláním k těm prvním.

Jenže není aristokracie jako aristokracie.

Jedna je aristokracií sama pro sebe a druhá je aristokracií pro společnost. Kde se hledá a jak se etabluje ta první, to je celkem jednoduché a svou pravdu má v těchto procesech každý průměrný volič zleva zprava, ateista i věřící.

O tom, kde a jak se najde ta druhá, víme dnes bohužel prd.
Anebo víme, ale je nám to lhostejné.
Platon či Popper ? Já vím vše a vám to vnutím anebo Jak vybrat a regulovat elitu, která i když bude krást a podvádět napáchá nemnoho škod ?

Třetí cesta není ?
16. 06. 2010 | 22:26

xx napsal(a):

Tora a spol. o jakém zbídačování neustále mluvíte ?

Jestli něco zbídačuje, je to dluhový růst, který preferuje populistická pseudolevice jako je ČSSD a dluhové přerozdělování, které preferuje skutečná levice.

Pokusím se vysvětlit ty pojmy.
Dluhový růst = důraz na ekonomický růst a přerozdělování. Vláda se snaží vyvolat růst HDP vládními výdaji bez ohledu na to zda je to rozumné a hospodárné, zda to přinese i dlouhodobý kladný efekt.

Dluhové přerozdělování = důraz na přerozdělování bohatství za každou cenu směrem k sdánlivému blahobytu mas. Typický pro komunistický režim před listopadem. Peníze z investic se přerozdělují na spotřebu aby se vytvořil dojem sociálních jistot a blahobytu.

Oboji nefunguje trvale a v konečném důsledku je zbídačení a zchudnutí právě těch v jejichž jménu se to celé hlásá a organizuje.
Prostě levičáci křičí chyťte zloděje.
16. 06. 2010 | 22:33

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx
O.K. Existuje i dluhová investice ? = diverzifikace zadlužení tak, aby v krátkodobém i dlouhodobém horizontu přineslo efekt ?
Komu a jaký efekt ?
A jaké tedy podniknout nezbytné kroky k tomu, aby se dluhová investice neproměnila v dluhové přerozdělování tomu či onomu ?
Příklad - mikroekonomika - cíleně parametrizované školné, makroekonomika - investice do energetické "nezávislosti. Abych nebyl jen za obecného plkala.

Thats the question.
16. 06. 2010 | 22:47

Pepa Řepa napsal(a):

....sím, a jaké je poselství blogu "Nahé půlky pravicové Evropy"?

Že má pravicová Evropa holej zadek?
Nojo, to se to europoslancům mluví.
Ne každej si může dovolit luxusní slipy Shirley.

http://www.fain.hustej.net/...
16. 06. 2010 | 22:51

Pípa napsal(a):

Lobster:
také jsem chodil do menzy, ale nic moc tam nevařili. A muselo se stát na lístky.
16. 06. 2010 | 23:02

almost glossed™ napsal(a):

"Za cenu masivního zadlužení dokáže takto definovaný růst udělat každý blbec."

Novátorská věta. Zajímalo by mě, jak by dotyčný nazval ty, kdo dělají ještě větší dluhy ovšem zcela bez růstu.

"Nejlepší ministr financí na světě"?
16. 06. 2010 | 23:08

Pípa napsal(a):

Vilém:
Po prvním odstavci jsem volal Vilém do vlády. Po druhém, no jakž takž a po třetím, ať tam raději nechodí. Škoda. Nic ve zlém. Už je pokročilá doba a různé vlivy působí. Dobrou.
16. 06. 2010 | 23:09

badatel napsal(a):

Vážení,
nechápu jak neúspěšný chemik bez jakéhokoliv ekonomického vzdělání,může být nejlepším ministrem financí a stát přivést ke krachu... nechápu, jak někdo, kdo podvádí při získání právnického titulu může být znovu zvolen poslancem.
Prosím pomozte mi pochopit, proč poctivá práce rukama, či hlavou stačí tak, tak na životní reprodukci.
Chápu však, že většina nechce dělat, planě kecat a parazitovat na práci těch druhých to je dnešní tzv.pravice - nekreativní, rozkrádající.
Je to však vůbec pravice? Není to převlečená rudá lůza, toužící se pouze zmocnit majetku přerozdělením toho co většina vytvoří?
16. 06. 2010 | 23:44

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Havle,
tentokrát s váma souhlasím v jednom a to je to, co považuju za hlavní myšlenku v tomto článečku. Když přijmeme myšlenku, že máme maximálně šetřit (a o tom já jsem přesvědčen), tak by mělo být jasné NA CO se bude šetřit. Šetření je důležité, ale samotným šetřením ještě nikdo nezbohatnul.

Pozitivní rozvojová vize je hubená, až žádná.
Ale zatím ji kloudně nepředložila ani levice.
16. 06. 2010 | 23:45

yara ze země krys napsal(a):

Vlku, s tím co jste napsal se dá jen souhlasit.
17. 06. 2010 | 00:12

BK napsal(a):

"OD DŮCHODCŮ 400 KORUN MĚSÍČNĚ

Od roku 2012 se penze zvýší jenom o inflaci a stát tím každý rok ušetří zhruba tři miliardy korun.
Nepůjde jen o odklad valorizace, zůstane zrušena natrvalo."

Je vidět, že když se chce,peníze se najdou. Rozpočtově odpovědná vláda tedy nebude muset zavádět nespravedlivé progresivní zdanění, běžné ve zbytku Evropy, kterému stejně nepomohlo.
Navíc by přineslo jen nějakých 5mld.
Boháči by se stejně daním vyhnuli a důchodce neuteče.
17. 06. 2010 | 00:35

L.B. napsal(a):

Cajz = chudák čtenář, který se nenaučil číst

To je trefné :-)

emisárče: Jdi "looserovat"(emisarče trademark) jinam.
17. 06. 2010 | 01:19

Luba napsal(a):

Pane docente,
Vy jste to nepochopil ...

Imperativem dneška není: Šetřit!,
ale: Nelhat! a Nekrást!

Co je na tom středopravého?
17. 06. 2010 | 06:25

Ládik napsal(a):

Zdroje jsou, přátelé. Jen je najít a využít.
17. 06. 2010 | 06:32

Ládik napsal(a):

Pane Havle,
nahé půlky pravicové Evropy? Jste v jejich centru, necítíte to?
17. 06. 2010 | 06:52

dobryňa napsal(a):

To co napsal p.Havel o v podstatě nevyhraněnosti a neurčitosti názorů v EU na další rozvoj ekonomiky si myslím dává šanci všem státům, které vědí co chtít,co mají dělat dál.Protože apriori neexistuje neochota hráčů evropského kapitalismu k návrhům,spolupráci,jejich využití.Od rozšiřování výroby jsou od přírody.V tom jim EU byrokracie nemůže bránit.
Všimněme si např.,že pozice Francie není absolutismus,diktát ostatním.Sarkozy vyhrál volby proti levici ve Francii,která přišla s volebním heslem (budoucí prezidentka,matka čtyř dětí)zavést ve Francii minimální mzdu,de facto se rovnající desetinásobku dnešní české průměrné mzdy.Následovala aféra protekce syna Sarkozyho,série sebevražd ve velkém koncernu,dnešní rozpaky Merkelové nad Sarkozym.
Z USA právě zazněly kritické výhrady nositele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana vůči "spásonosnoti" škrtů v evropských ekonomikách.Z toho hlediska by bylo už na čase posoudit ministra Janotu,15 let sestavujícího rozpočet.Rozhodně za jeho éry došlo k nějvětšímu ekonomickému zklamání očekávání Čechů z kapitalismu,který v jejich očích stojí níže než socialismus nyní a je naprosto nepřijatelný v této dnešní úrovni a podobě.ODS by se mělo včas zbavit Janoty-ruční brzdy rozvoje společnosti.V posledních volbách ODS ztratilo polovinu hlasů bývalých voličů.Nyní je s Janotou (TOP09) na cestě ztratit i tu druhou.Nevylučuji,že od příštích voleb dál už ČR bez ODS,podobně jako déle již bez ODA.
17. 06. 2010 | 06:56

Béda napsal(a):

Ládík,

někteří je již našli. V důchodových fondech, ve zdravotnictví, ve školství, v doprivatizaci, ve zbrojařství a řebíčkování.

Jestli sedí mimo vládu anebo v ní, ponechám vaší ctěné úvaze.
17. 06. 2010 | 07:03

jarpor napsal(a):

"Evropě nyní chybí reálný program, jednotící idea, pevné přesvědčení a charismatická integrující osobnost. Bez toho bude proces přizpůsobení delší a nákladnější. Cesta zpátky nevede."

Není pravda, co píšete.

Program Evropa má.
Unifikace, integrace, stejnost téměř ve všem... Ten program přestřelil, narazil u těch, koho se týká - u lidí. V mnoha případech neusnadňuje, nýbrž komplikuje. Nesnižuje náklady na správu zemí nýbrž ji zvyšuje... Výsledek je na stole.

Pevné přesvědčení těch, jež výše uvedený program prosazují, existuje. Ale jen u nich. Každý kritický hlas byl s posměchem odmítnut. Bohužel, to přesvědčení mají dál... bude muset být ještě hůře aby skutečně pochopili, že i v Evropě musí platit - má dáti, dal. Že "Evropa" nic nevytváří, jen spotřebovává.

Charismatickou a integrující osobností má být někdo z do Evropy "odložených" politiků ?
No to je asi stejně možné, jako chtít od propadnuvšího páťáka z matematiky vysvětlení Einsteinovy teorie relativity...

Vždy vede cesta zpět. Před nárazem do zdi je lepší zabrzdit a couvnout, než auto ve zdi oddělat.
Plky o tom, že jen jedna cesta je správná, ty známe. Z bodu A do bodu B není jen cesta jedna. Je jich více, z nichž některou bych nazval "přirozenou" a jinou "umělou". Ty umělé se jeví jako správné, rovné a snadné, ale ne vždy tak tomu je. Zvláště když plánovači umělých cest neberou v potas realitu různorodosti. Lidí i podmínek.

Není chybou vrátit se několik kroků zpět. I to však chce odvahu učinit tak dříve, než okolnosti k tomu donutí.

Prdel má dvě půlky - pravou a levou. Ve Vaší analogii - i levá půlka Evropy ja nahá, pane europoslanče.

Hezký den
17. 06. 2010 | 07:24

rejpal napsal(a):

Ideologické přestřely o tom, zda je lepší pravice nebo levice jsou zábavné. Ale pořád by tak nějak vychází, že nejlépe se žije tam, kde se nejméně krade a nejmémě korumpuje, ať už tam vládne, kdo chce. A naopak. Není zajímavé, že jak čas běží, stále více se mluví o tom, jak velké procento dluhů zaplatí nevinní a stále méně o tom, co se podnikne s korupcí a rozkrádáním státu shora?
17. 06. 2010 | 07:26

student napsal(a):

Současní čeští vrcholoví politici už přiznali, že čeští poslanci mají neúměrně vysoké příjmy. Tím přiznáním to ale končí, pravděpodobně se nic nezmění. Ale jak to pane Europoslanče, vypadá s názory a se skutečnými záměry současných evropských vrcholových politiků ?
17. 06. 2010 | 08:15

neo napsal(a):

Sosánkům už to došlo. Mizej z Evropy.

I Slováci už si zvolili pravicové strany.A Jiříkův kamoš Fico už taky tahne do fice
17. 06. 2010 | 08:32

Jedla napsal(a):

Růst nebude. Růst růstu bude, ale záporný. Bude to mít důsledky. Předvídatelné důsledky. Pokusím se vysvětlit: I v době, kdy "není" růst, šikovní lidé nezmizí a nepřestávají se snažit a štěstí je také občas unavené sedajíce na vola. Ergo i v době deprese "někdo" bohatne. Protože ale není růst, střední hodnota bohatství se nesune vzhůru, ergo kladívko oč jedni bohatnou, o to druzí chudnou. Taková ta křivka grafu vyjadřujícího rozložení příjmů (či majetku) mezi lidmi se stává placatější a její konce "lezou" dál do stran. Taky se tomu říká rozevírání nůžek, ale přesnější by bylo rozevírání vějíře. No, a ti, co jdou dolů, to těžce nesou. Na tom není nic divného, hledají viníka - vždyť přece pracují jako dřív nebo i víc, nic přece nezavinili, proč mají zrovna oni přicházet na buben a mír budoucnost černou.
Pan docent v úvodu vzpomněl třicátá léta, ale hned huš-huš "No doufejme, že ta dnešní směska má jiné spády". No dneska třeba má, ale až se deprese povleče osmý, desátý rok, a rozevírání (nůžek nebo vějíře) pokročí, lze polarizaci a poptávku po jednoduchých řešeních očekávat s jistotou.
Nemyslím, že je správné "nedělat nic" s tím, že nic účinného dělat nelze. Na dně je bahno, nejen, že se od něj nedá "odrazit", ještě se zvíří velmi, velmi ošklivý kal.
17. 06. 2010 | 08:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé texty, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
17. 06. 2010 | 08:59

Ládik napsal(a):

Já myslel, že sousloví Vladimír Iljič je naprosto nezávadné. Vždyť jeho duch žije trvale mezi námi.
17. 06. 2010 | 09:06

tora napsal(a):

to XX:

na Váš dotaz:termín "absolutní zbídačování" razil K.Marx.Z jeho bilančních rovnic plynulo např.,že průměrný člověk-pracovník (ne rentiér,kapitalista) žije ekonomicky lépe v r.1880 než v r.1900, v r.1900 lépe než v r.1950, v r. 1950 lépe než v r.2000, v r.2000 lépe než v r.2010 atd.Sortiment (šíře) se nebral v úvahu. Ale i ten může být jen zdánlivě širší později:viz na rakousko-uherském trhu křepelky,dnes Cdéčka místo nich.V bodu vývoje,kdy pracovní síly už nemohou dále z platů ani ekonomicky přežít,má dojít k celosvětové revoluci (nikoliv jen v jedné zemi-jako bylo 1917 Rusko),a ta je nazvána "proletářskou revolucí".
17. 06. 2010 | 09:06

stejskal napsal(a):

To jistě, pane Ládiku,

nikoliv však ve spojení se jmény současných politiků demokratickcýh stran (to je dle mého hanlivé komolení jména, Vladimír Iljič Špidal podobně jako třeba Adolf Topolánek).

Zkuste si to prosím alespoň v souvislosti s těmito stránkami zapamatovat (dost byste mi ulehčil mojí snahu zachovat zde alespoň minimální prostor pro korektní výměnu názorů. Děkuji.)

Libor Stejskal
17. 06. 2010 | 09:25

00 napsal(a):

Za takovéhle kraviny by ten váš "parlament" opravdu potřeboval rozehnat.

http://byznys.lidovky.cz/eu...

Dotaz: Kolik z platu europoslance dáváte své předlužené straně aby nekrachla?

reCaptcha under moralled
17. 06. 2010 | 09:26

donald napsal(a):

Co kdyby jste nam, pane docente, treba neco konkretne doporucil? Zatim jsme od vas, socanu v cele Evrope, videli jenom jedine - "rust" na leasing. Skoro ve vsech zemich to ted vypada jako v Lidovem dome - skrta se, aby se zaplatily sekery, ktere jste nasekali.
17. 06. 2010 | 10:24

xx napsal(a):

Tora: hm tak podle Marxových rovnic žije dnešní pracovník ekonomicky hůře než v roce 1900 ?

To by chtělo rozvést. Podle mne to neplatí a proto nepřichází ani ta celosvětová revoluce.

Problém je v tom že kdekdo se považuje ve vyspělém světě za chudého v porovnání s nejbohatšími. Objektivně se ale o chudobě mluvit nedá.

Chudých duchem je ale spousta, ještě že ti revoluci udělat nedokáží ;)
17. 06. 2010 | 10:46

xx napsal(a):

00: levice jde v ekonomice cestou socialismu. Ten prokázal v minulosti svojí ekonomickou nefunkčnost. Rigidita neobstojí v globální ekonomice a na krátkodobé zdánlivé zaměstnanecké výhody nakonec doplatí celé ekonomika dramatickým propadem. Ten ale nepřijde hned, ani během jednoho volebního období. V ČSSR to trvalo dobrých 25 let než začal být jednoznačně vidět ten ekonomický propad. V EU to může trvat i déle, je to větší celek a na vyšší úrovni. Cesta je ale nastoupená, bohužel.

A na argumenty typu, a co obyčejný človek, říkám, co chce obyčejný člověk ? Chleba za polovic a neodsířené elektrárny, mléko za polovic ale elektroniku za úplatky, jistotu zaměstnání ale nedostatek základního zboží a služeb ?

Pořád si spousta lidí neuvědomuje, že to co je pro jednoho člověka ohromné bohatství, ( luxusní jachta, vila, mercedes ) po přerozdělení mezi masy zmizí během okamžiku ( nepřinese ani děravou bárku, mansardu a bicykl ). Jinými slovy, bohatství bohatých nepřinese bohatství chudým, pouze dlouhodobě ještě větší chudobu.
17. 06. 2010 | 11:04

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx
Přepočtěte tu luxusní jachtu, mercedes, vilu na ekvivalent. Takhle je to moc sugestivní.

Vašimi slovy - jen u majitelů peněz je penězům dobře, jen tam patří.
Kdyby se rozdělily nemajitelům peněz , noví majitelé by je ihned utratili.

1. otázka : Proč by je měli hned utratit?

"Bohatství bohatých nepřinese bohatsví chudým, pouze dlouhodobě ještě větší chudobu."

2. Jaké nebo tedy čí bohatství přinese bohatství chudým ?
17. 06. 2010 | 11:39

JC napsal(a):

"Pro chudáky čtenáře, kteří se nenaučili číst. Nikde v textu nepíšu, že se máme zadlužovat."
A co je toto ?
"Jako člen rozpočtového výboru EP ovšem musím čtenáři potvrdit, že na tuto strategii není EU ochotna dát ani euro."
17. 06. 2010 | 11:52

Luba napsal(a):

Pan Havel jel do Brusele
vydělávat kapříky
když nám jeho spolubratři
vylovili rybníky.
17. 06. 2010 | 12:15

Germanicus napsal(a):

Milý pane docente,
v závěru Vašeho blogu jste napsal:
"Evropě nyní chybí reálný program, jednotící idea, pevné přesvědčení a charismatická integrující osobnost. Bez toho bude proces přizpůsobení delší a nákladnější. Cesta zpátky nevede."
Zlatá slova, ale je to jen A, tak řekněte i B. Jak už Vás vyzývá i kolega Tenco... navrhněte alternativu. Dejte hlavy dohromady s přízněnými kolegy z ostatních evropských zemí a zpracujte aspoň návrh alternetivní (socialistické?) vize pro Evropu. Charizmatický předák se při práci na tomto projektu určitě najde za pochodu. Hodně zdaru!
17. 06. 2010 | 12:42

JC napsal(a):

Germanicus
Cesta zpátky nevede ?
To mi připomíná ono "kupředu levá zpátky ni krok"
P.S. A jak to dopadlo :-))

Každopádně jedno má bolševik a ojrohujer společné. Za všechny potíže je zodpovědný reakcionář.
17. 06. 2010 | 12:53

xx napsal(a):

TckH:

Seberete fabrikantovi fabriku a rozdáte ji lidu. Zisk fabrikanta v radu milionu rozpustíte do mezd zaměstnanců - každý dostane par stovek navíc. Fabrikant si už nekoupí luxusní auto, vilu a jachtu. Zaměstnanci vyrábějící luxusní auta, jachty a vily přijdou o práci, zaměstnancům znárodněné fabriky ty peníze navíc neumožní nakoupit ani jednu jachtu, ani jednu vilu, ani jeden luxusní vůz. Ale neumožní jim to nakoupit ani tu mansardu, ani bárku ani obyčejný vůz navíc. Takže nová místa pro zkrachovalé výrobce jachet a aut nebo stavitele vil proste nevzniknou.

Navíc fabrikant svůj nahromaděný zisk obvykle dále investuje a ne jen spotřebovává, kupuje akcie a tím podporuje jiné podniky v rozvoji. To zaměstnanci také neudělají, protože jim na to ty peníze nestačí. Leda by každý koupil poměrnou část akcii, k čemuž nemá motivaci.

To všechno se stalo po znárodnění u nás. Jak to dopadlo víme. Všeobecný ekonomicky úpadek.
Kdybychom to neprožili na vlastní kůži, chápal bych že tomu někdo nevěří. Ale tohle není akademická debata s teoretickými úvahami, ale popis reality která se odehrála a skončila nevalně.
17. 06. 2010 | 13:49

Pepi napsal(a):

Život a prodej předražené nadvýroby (nemovitostí i aut i techniky) skončil v USA i v globalizovaném světě, celosvětovou finanční, ekonomickou a hospodářskou krizí.
-
Úspory 3-4%, které EU a stáy Evropy chystají, znamenají další zvýšení nezaměstnanosti.
A proto, ti "chytří"ˇŠpanělé (kteří nyní vlándou EU), kde je cca 20% nezaměstnanost budou ještě prodlužovat odchcod do důchodu z 65 na 67-8-let...!!
- To je skutečně NEřešení problému.
-
Řešení by bylo nevyhazovat finance na předražené zbytečné a nesmyslně dotované investice z EU.
- A začít vážně uvažovat o dalším postupném zkracováním pracovní doby v EU státech.
Tím snížím nezaměstnanost těch mladých po škole 20-25 letých a také těch nejstarších nad 55 let!
-
Ale to by EU neměla mít za cíl (jako kdysi RVHP) dohnat a předehnat USA.
Není co na USA dohánět...!!
Nevyrábět, co nelze prodat, co nikdo nepotřebuje, je to ekonomické i ekologické.
-
EU by se měla snažit podpořit vzdělanost, kulturu ekologickou turistiku a rekreační sport a souvisící služby.
17. 06. 2010 | 13:54

Pepi napsal(a):

Bohužel jsou ale dnes jsou zisky ze spekulací, dotací a lichvy větší než z reálné výroby, takže šetření se nelíbí ani těm co všem půjčují.!
- Zakázat spekulace, omezit nesmyslné dotace a zakázat daňové ráje.
Tam kde podnikám a mám zisk, tam také platím daně.!
17. 06. 2010 | 13:58

xx napsal(a):

TckH: jo a k tem otazkam.

1) protoze kazdy by nedostal navic milion ale tisic a kdyz mate maly plat a dostanete tisic navic, nekoupite si ani vilu, ani maly byt ani nove auto. A chtel bych videt nekoho, kdo by za 1000 navic nakoupil treba tri nebo dve akcie.

2) Bohatství je pojem dosti subjektivní. Pro Inda ze slumu je i český nezaměstnaný, považující se za chudáka, nepřiměřeně bohatý.
Pokud přijmeme nějakou obecnou definici bohatství jako stav kdy člověk vlastní tolik statků že pociťuje nadbytek a blahobyt aniž by nadále musel pracovat, narazíme opět na subjektivní hodnocení. Někomu může stačit k pocitu blahobytu dostávat sociální dávky a mít střechu nad hlavou a nemít hlad, přičemž hlavní výhodu bude spatřovat v tom, že nemusí pracovat. To náš sociální systém v podstatě umožňuje.
Někdo naopak nezažívá pocit blahobytu ani když se vyvaluje na střeše své vily a sluha mu nosí drinky, protože k blahobytu si ještě přeje soukromé letadlo a tak musí přemýšlet kde na něj vzít, což už samo o sobě můžeme definovat jako práci vedoucí k posilování kapitálu.

V tomto smyslu chudí u nás jsou bohatí a bohatí jsou chudí ;)
17. 06. 2010 | 14:11

*** napsal(a):

Havel

mohl byste v dalším vydání textu rozvést ty charismatické osobnosti? To je u vás téměř novinka, mimo legrace hledáte řešení. Jde jen o to, zda jej skutečně hledáte nebo už jej máte.
17. 06. 2010 | 14:22

jarpor napsal(a):

***

Charismatické osoby z "trafikantů" ? No, to jste dosti optimistický...

Germanicus

Zajímavé... Vy souhlasíte že Evropa nemá program... Já soudím, že má, tedy - dosud přece všichni E-politici nadšeně hovořili o rozvoji EU... snad podle vize, podle programu... A dnes se dozvíme, že nemá ?
Hmm.... tak zde něco "nesedí"...

Hezký den
17. 06. 2010 | 14:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx
1.Ale ostatní výrobky se prodávat stále budou, že ? Jen se nebudou už tak moc otáčet kola výrob jachet a vil. Jaký to tedy bude mít dopad na reálnou ekonomiku ?
2. Vyhnul jste se odpovědi. Relativizujete.
Vnitřní pocity jednoho každého jdou mimo mísu sporu.
Moje otázka byla jednoznačná.

A nikde jsem nemluvil o sebrání vily fabrikantovi. To jsou Vaše slova.
17. 06. 2010 | 15:10

xx napsal(a):

TckH: já taky nemluvil o sebrání vily ale sebrání fabriky (zisku z ní).

1) No právě, ostatní výrobky se prodávat stále budou, stále stejně nebo nepatrně více. Ale zmizí velké investice do akcií, do podnikání a o tom já mluvím. Ekonomiku nepoloží zaniklí výrobci jachet a mercedesů, jen přibude pár nezaměstnaných. Ekonomiku položí absence investic a tím zbržděný rozvoj.

To je omyl řady lidí, že když budou lidé více utrácet na spotřebu, ekonomice se povede lépe. Jenom na spotřebě se prostě ekonomika postavit nedá. Je třeba také investic do rozvoje, je třeba hromadit kapitál aby mohl fungovat ekonomický rozvoj.

Komunisti kapitál zničili a rozdali lidem, jak to dopadlo snad proboha víte, nebo ne ?

2) jedině vlastní píle a aktivita může za určitých okolností přinést chudým bohatství. Nikdy ne všem a rozhodně ne vláda přerozdělením bohatství druhých.
17. 06. 2010 | 15:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

1. Jedny z největších investic jsou přece realizovány díky penězům v penzijních fondech. A vůbec, odkud v podstatě pocházejí téměř všechny prací kryté peníze - nejsou to náhodou peníze domácnosti ?
2. Jděte to vykládat na Osoblažsko nebo do Bangladéše.
Mám známého - velmi dobrý chirurg je to. Přišije ledasco zpátky na své místo. Ale musíte to sesbírat a donést sám. Je to už starší člověk, na dálku špatně vidí.

Nic ve zlém, ale ono to není vše tak jednoduché, jak se zdá. Ony ty ekonomické teorie jsou spíše obhajobou, proč něco nejde, než vizemi jak by to mělo fungovat lépe.
Zajímavý pohled je na : http://www.businessinsider....

Třeba Švédsko. Vysoká míra zdanění. Nízká míra korupce. Velmi malý státní dluh- Školné neexidtuje (pro rezidenty).
Švédové si považují hlavně toho, že dnes a denně zažívají pocit spravedlnosti ve společnosti. Dnes a denně se s ní ztotožňují.

Vejce nebo slepice ? Korupce nebo dluh?
Dluh nebo nízké daně ?

Komunistická lůza předala svou moc svazáckým kádrovým rezervám. Respektive ji v tomto procesu přetransformovala z moci politické na moc reálnou.

Zbytek jsou kecy pro hluponě. Ale taky si rád zaplkám o tom či onom.
Takže : Keep smiling ! :-))
17. 06. 2010 | 15:43

xx napsal(a):

Tady nejde přece o to, komu předala moc komunistická lůza. Tady jde o základní principy fungování ekonomiky a ty se změnily.

Jinak tomu galimatiáši co jste napsal moc nerozumím. Proti Švédsku postavte Itálii a celej váš vzdušnej zámek srovnání a příkladů se rozplyne jak pára nad hrncem s polévkou ze šutrů.

Je tragickým omylem připisovat kvality které zde prezentujete u Švédska vysokým daním a sociálnímu státu. To co funguje ve Švédsku dobře, v Itálii je spíš tragickou karikaturou a v Řecko dovedlo k bankrotu. To až Vám dojde, budeme se moci bavit dál.
17. 06. 2010 | 15:56

Tencokida Hnuj napsal(a):

Itálie ? Míra korupce:

3 Švédsko 9,2

63 Itálie 4,3

Zjistěte si fakta a pak vůbec něco obecně plácejte.

Ztráta času, jak vidím.

Ale přečtěte si ten článek. Stojí za to.
Možná Vám leccos nahlodá, ale o tom to je.
Říká se tomu vývoj.
17. 06. 2010 | 16:05

xx napsal(a):

TckH: zase mi nerozumíte, právě o tom píšu. Že Itálie ačkoli má vysoké daně, v míře korupce se se Švédskem nedá srovnávat. Co teprve Švýcarsko se vými nízkými degresivními daněmi, Singapur a Nový Zéland, kteří jsou na tom s korupcí také výborně zatímco daně mají proti Švédsku nízké.

Takže míra korupce asi nebude souviset s výškou daní, že.

A ze Botswana nebo Kostarika mají korupci nižší než ČR je také zajímavé.

Vidíte jak dílčí účelové srovnání vybraných parametrů dokáže být zavádějící.
17. 06. 2010 | 16:23

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx
Když je vysoká míra korupce, efekt téměř jakékhooliv zvýšení daní se ztratí v šedé ekonomice.

Slepice nebo vejce? Znovu.

Vše souvisí se vším. Nic se neděje jen tak,

A záměrně jsem psal, kdo tady má skutečnou moc. A že vše ostatní jsou plky.

MY NEJSME NORMÁLNÍ STANDARTNÍ SPOLEČNOSTÍ.
Kdy je daňový poplatník pánem ve svém domě, nebo se o to alespoň snaží.
My jsme souborem atomizovaných blbců, takto hrajících si na pískovišti na levouny a pravouny. Místo abychom byli obcí daňových poplatníků a vypráskali křiváky z jejich seslí.

O Botswaně a Kostarice toho vím málo. Myslím si, že asi tolik jako Vy.

Srovnávali jsme 2 evropské země. Tedy Vy jste s tím začal.

Nevím proč teď vytahujete Botswanu. Ale to je Váš problém.

Mě králíci už došli. Klobouk je prázdný.

Přečtěte si ten článek.
17. 06. 2010 | 16:36

blue jay napsal(a):

Ah Jirka Havel,

Veselej socialistickej ekonom z Brusselu. Me se stejne libil nejlepe na pohrbu Jiriho Paroubka. Stal taktne v ustrani a pak..kdyz pohrebni pruvod odchazel z podia...se vrhnul na Petru P. A pokusil se ji dat uslintaneho francouzaka. Skoro se mu to podarilo, lol.
17. 06. 2010 | 17:01

xx napsal(a):

TckH: hm tak nic. Zjevně si nějak, čert ví proč nerozumíme. Já mám pocit, že píšu o tomtéž co vy, ale celkový dojem mám, jako bychom byli v opozici. Čím to je ?

Myslel že když píšete o švédsku jako o zemi s vysokými daněmi a nízkou korupcí, že to dáváte do souvislosti, tedy vysoké daně a nízkou korupci. Tak jsem vám chtěl ukázat, že i země s nízkými daněmi mohou být hodnoceny z hlediska korupce dobře a že i tam si lidé nejspíš užívají pocit spravedlnosti ve společnosti a nemusí na to platit vysoké daně.

Tak já nevím, co jste tím příkladem Švédska myslel.

Mě jde o to, že často slýchám v diskusích jak to tam či onde dělají dobře a přitom mají větší dluhy než my, vyšší daně než my a prakticky vždy jde o účelové srovnání vybraných parametrů, které je toliko dobré jen k demagogickému přesvědčování pro ideologický postoj.

Švédsko nemá školné = nezavádějme ho také a budem jako Švédi ? Nebudem ! I kdyz zavedem daně jako má Švédsko, tak se z nás Švédi nestanou.
17. 06. 2010 | 17:44

ALT napsal(a):

To autor,

ano,lítosstivost dobrotivá,
což takhle napsat něco o nesmyslném sanování
bank - místo toho nechat je zkrachovat a důsledně to dát sežrat těm co je ke krachu přivedli,
což takhle napsat něco o kampani která tak trošku překročila rozpočet, co takhle napsat něco o tom, že cíl je asi v cíli

no nic, oni soudruzi z jiných stran na tom budou podobně :-)


To blue jay,

nezáviď .-)
17. 06. 2010 | 17:57

blue jay napsal(a):

@ ALT,
Pro mne je J.Havel enigma. Porad nechapu co v Brusselu za svuj tucny plat vlastne dela. Napsal tu clanky o zelenejch papouscich, par trapnych vtipu, okopiroval tu par oficialnich vyjadreni reporteru EU...ale NIKDY tu jeste nenapsal co ON vlastne za tech temer 300000 Kc co mu mesicne plati danovi poplatnici CR tam dela! Do dnes se tu nevyjadril o sve praci v Brusselu. Cim si ten plat zasluhuje?! Jen hloupe keca a vtipkuje.
17. 06. 2010 | 18:12

*** napsal(a):

No tak lidi, buďte lidi, třeba tam Jirka Havlů zase píše nová skripta. Stará jsou již okoukaná a v nich zmiňovaná charizmatická osobnost se momentálně těší oblibě pouze v Rusku. Jakou charismatickou osobnost chce pan Havel ve skriptech rozvádět zatím není známo - na výběr je několik těžkých kalibrů z Bruselu, jeden z Paříže a nakonec překvapení pro všechny - euroskeptik z Prahy.
U socaialistů totiž jeden neví, na kterou stranu odvane vítr jejich plášť. A oni se pak hrozně nadřou, když své přelety mají vysvětlovat.

Ale nepředbíhejme, však on se nám veselý docent jistě rád svěř. A kdyby ne, bude alespoň zase psát vtípky. Legrace je stále lepší než nafrněnost jiných veličin z Lidového domu.
***
17. 06. 2010 | 18:46

ALT napsal(a):

To blue jay,

hm, co je nepochopitelného na enigma?

jo, ta o papoušcích byla povedená - tu bych mu nezazlíval

k tomu co dělá- třeba podepsal mlčenlivost - zkusil bych se dotázat u kolegy Zahradila -
když ten nepoví tak smůla v tom případě ji asi podepsali oba .-)

a těch 300000 - už jsem napsal - nezáviď .-)

To nadporučík,

hele pokud se dobře pamatuju, tak každý kdo byl před 89 na vojně i jako záklaďák tak skládal přísahu lidu, straně a tak nějak, a většina posudků obsahovala překopírovanou formulku ble, ble ble nebo tak nějak, takže ty skripta mu už nevyčítej, páč u těch to pravděpodobně muselo mít nějaký ideologicky prostupný úvod taky - ti co četli u skript úvody by mohli napsat něco víc ne ?
17. 06. 2010 | 18:59

blue jay napsal(a):

ALT,

It may well be doubted whether human ingenuity can construct an enigma... which human ingenuity may not, by proper application, resolve.
Well ALT, are you an enigma?
17. 06. 2010 | 19:16

blue jay napsal(a):

J.Havel z dob pred Paroubkem..
Pozitivní přístup k programu, nebo líbivá hesla?

Dnešní koncept principů hospodářské a sociální politiky České sociální demokracie je nepochybně zastaralý. Projevuje se to již dokonce rozporem mezi programem a prováděnou hospodářskou politikou. Odůvodněním tohoto stavu není jistě tvrzení, že nynější etapa znamená jen dočasný ústup od principů sociálního státu. Změna v podmínkách hospodářského rozvoje světa je trvalá a návrat k modelům šedesátých let není možný. Východiska hospodářské a sociální politiky ČSSD je nutno přeformulovat tak, aby odpovídaly změněné situaci a zároveň nabízely ještě atraktivnější variantu levicové politiky.

Averze ke změnám se u některých sociálních demokratů zřetelně projevuje tam, kde se objeví termíny jako školné, platby ve zdravotnictví, změna penzijního systému včetně zavedení povinného spoření. Podobné reakce ovšem zaznamenáváme také všude, kde chceme omezit prostor ke zneužívání společenské solidarity. Přitom pokud analyzujeme i současné kroky sociální demokracie (minulých vlád, současné koalice) v jednotlivých oblastech, je zřejmé, že celá řada údajně sociálních opatření se míjí účinkem. Naše sociální dávky jako celek jsou relativně (ne absolutně!) vysoké, umožňují však rozsáhlé zneužívání, jsou mnohdy poskytovány těm, kdo je vlastně ani nepotřebují a mnohdy mají výrazně demotivační charakter.

Typickým příkladem nesmyslného zauzlení vztahů je třeba bytová politika. Na jedné straně probíhá regulace nájmů, které jsou udržovány na poměrně nízké úrovni i tam, kde to není nutné (kde v nich bydlí bohatí), na druhé straně sociální byty pro skutečně potřebné v podstatě nejsou. Výhod regulace tak využívají i ti, kdo tuto pomoc nepotřebují, zatímco zbytek (většina!) populace bez ohledu na svou sociální situaci za bydlení platí několikanásobně více. Po šesti letech vlády sociální demokracie se na tom mnoho nezměnilo a do budoucna se ani nic významně nezmění.

Heslo vzdělání a zdraví zdarma zavedl v naší zemi reálný socialismus. Vedle do¬bově nesporně pozitivních prvků ovšem odstranil ze systému jeden ze základních mechanismů kontroly nákladů. Bezplatné zdravotnictví se ve skutečnosti pohybovalo mezi dvěma extrémy, buď část zdravotní péče nebyla dostupná všem a přístup ke zdraví byl v řadě směrů korupční, nebo tento systém vedl k nekontrolovatelnému růstu nákladů. Ačkoli víme, že třetina zdravotnických kapacit je v podstatě přebytečná, po dvou volebních obdobích sociální demokracie se na systému financování zdravotnictví mnoho nezmění.

Obdobná situace je ve vysokém školství. Vysoké školy nejsou v principu bezplatné, to je jen spotřebitelská iluze, avšak většina nákladů na ně zůstává posluchačům a plátcům daní zcela skryta. Náklady nejsou poměřovány efekty. Veřejné vysoké školy nemají u nás autonomní zdroje svých příjmů, jsou tedy závislé na politice. S politikou proto uzavírají kompromis a vyvíjejí na ni pochopitelný tlak. Je to přirozené, protože jiný významný kanál získání příjmů neexistuje. Přestože žádná vláda u nás nevydala na vysoké školství tolik peněz jako vláda současná, žádná vláda nebyla nikdy terčem tak soustředěné kritiky v této oblasti. Ačkoli nijak nepolemizuji s faktem, že vysoké školství, věda a výzkum jsou u nás stále výrazně finančně poddimenzovány, musím jen potvrdit, že tlak na finance vůči politice přetrvá do té doby, než sama politika nesestaví ta¬kový mechanismus, který by fungoval au¬ tonomně. Že jsou školy v takové situaci minimálně ekonomicky zainteresovány na výsledcích své práce, je drsný fakt. Nikomu ani nevadí, že některé školy prokazatelně produkují nezaměstnané.

Politika se nesmí bát nutných zásadních změn. Konzervování situace je nepochybně tím nejhorším, co lze učinit. Problémy porostou a jejich aktivní řešení může spadnout do klína opačné části politického spektra. Pokud nebude změny ve stávajících sociálně eko¬nomických charakteristikách společnosti uskutečňovat sociální demokracie, nebude nakonec řada z nich aplikována tak, aby splňovala alespoň modifikované levicové cíle. Přitom dnes už například známe cesty, jak zavést nediskriminační školné, spoluúčast na zdravotní péči, jak modifikovat penzijní sy¬stém apod. Pokud se jimi levice nevydá, ponechává prostor pravici, aby tak učinila později.


Jiří Havel, Listy 4/2004.

PS. Ain't it funny how a man can sell his soul for 30 Kc.
17. 06. 2010 | 19:22

karel h. napsal(a):

Havel je určitě lepší, pokud píše vtipy. Viz jeho předchozí blog.
17. 06. 2010 | 21:28

*** napsal(a):

"PS. Pro chudáky čtenáře, kteří se nenaučili číst. Nikde v textu nepíšu, že se máme zadlužovat. Píšu prostě jen o tom, co nastane.

***
Tak tohle je docente geniální. Jak poznají ti chudáci čtenáři, co se nenaučili číst, že píšete jen o tom, co nastane? Myslíte, že jim to předčítá Hajaja, když sami neznají písmena??
***
17. 06. 2010 | 23:23

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, máte pravdu, Špidla nemá syfilis. Jen mažte! Jen co doberu antibiotika, taky se zmažu.
17. 06. 2010 | 23:29

Ládik napsal(a):

Vladimír Iljič Špidla je familiární označení, nic hanlivého. Na úrovni např. Klement Paroubek. Považuji to ani ne za jméno, jako spíše za charakteristiku. Albert Zaorálek nebo Publius Ovidius Škromach jsou taky na smazání?
18. 06. 2010 | 06:44

LEVAK napsal(a):

Ad Ládik:Luitpold Himmler Topolánek,Venceslaus Secundus vulgo Clausus,Tristan Heydrich Langer,Hermann Göring Vondra,Petr Tluchoř Bormann,Karl von Papen z Trutenberka,etc.
18. 06. 2010 | 09:48

stejskal napsal(a):

Rozumím, pane Ládiku,

čili platí to, co jsem napsal výše. "Vladimíra Iljiče Špidlu", "Klementa Paroubka" stejně jako např. "Luitpolda Himmlera Topolánka" či "Tristana Heydricha Langera" mažu (dva příspěvky výše jsem nechal toliko pro ilustraci, snad alespoň někomu umožní pochopit proč).

Bude-li zde kdokoliv opakovaně tato hanlivá komolení jmen používat, budu mazat VŠE, co sem napíše.

Přejim všem zajímavou, inspirativní a pokud možno slušně vedenou debatu.

Libor Stejskal
18. 06. 2010 | 10:27

LEVAK napsal(a):

Ad pan Stejskal:skromný dotaz!Kanadští studenti n demonstraci nazvali Václava Havla při jeho návštěvě Kanady "krvavým" humanistou!To budete také mazat pokud to některý z nás použije?
18. 06. 2010 | 12:20

LEVAK napsal(a):

Vážený pane Stejskal je tato transkripce jména Václava Klause do latiny -Sanctus Wenceslaus Secundus vulgo Clausus- podle Všeho hodnocení, neslušná a hanlivá?
18. 06. 2010 | 12:32

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, jdete k censuře rychleji, než se bylo lze obávati. Chápu odsouzení skutečného komolení jmen, třeba Paroprase je trošku přestřelené. Ovšem pak naprosto nechápu, proč jste povolil Toporoubka - či snad Parotopa? Kombinace nepatřičného křestního jména s příjmením je komolení? Odkdy? Samozřejmě, že to má vyjadřovat nějaký postoj. A co třeba Špidla je mrkev. Mrkev je Vladimír Iljič! Tudy žádná rozumná cesta nevede.
18. 06. 2010 | 16:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pánové LEVAKu a bigjirko,

víte, co mne na těchto stránkách baví skoro nejvíce? Ty extrémní polohy, mezi nimiž se zde pohybuji ;-)

Jedni by chtěli nazývat pravicové politiky a jejich sympoatizanty fašouny a goebbelsy, ale strašně jim vadí, když někdo použije v případě levicového politika či jich samotných srovnání s různými masovými vrahy.

Druzí jsou zase pobouřeni, když jsou představitelé demokratické pravice nazýváni fuhrery a nacisty, ale vcelku bez skrupulí a tvrdošíjně označují demokraticky zvoleného politika jako duceho.

Mám Vás oba docela rád. Opravdu. Bavíte mne ;-)

A teď pár drobných postřehů: označení "krvavý humanista" není kupodivu ani hanlivé komolení jména (tím by bylo třeba "Havloblb, Havloprase, Havlohnůj", už fakt nevím, jak to názorněji objasnit).

Není to ani hrubá nadávka (tou by byl například "idiot, kretén, hovado, hajzl, blbec, kokot" atd.).

Není to ani porušení zákona ba dokonce ani zásad slušného vystupování. Je to názor. Podle mne podobné nálepky obecně znemožňují diskusi ve smyslu výměny a obhajoby odlišných názorů, ale necítím se na to, abych někoho coby editor těchto stránek učil, jak se dá diskutovat (nicméně existuje dost bohatá literatura a dokonce i různé kursy, kde se to naučit dá).

Sanctus Wenceslaus Secundus vulgo Clausus není žádnou transkripcí do latiny, je to úplně normální prostředek politické satiry (podobně jako třeba sexymozek či chlap s gulama). Opět osobně tyto prostředky nepoužívám (dlvody viz výše), ale určitě proti nim nijak editorsky nezasahuji (nic z kodexu aní zámeru těchto stránek neporušují).

Ano, pane bigjirko, cenzuruji zde mimořádně odporným způsobem (pravda jiní si zase myslí, že všemu nechávám příliš volný průběh a měl bych mazat daleko více, vždy jde jen a pouze o úhel pohledu. Znovu - speciálně pro Vás - zopakuji, že mažu toliko hanlivá komolení jmen. Neutrální nehanobící "upraveniny" typu "Topol, Paroub, Jyrka" či třeba Toporoubek "NIKOLIV".

Stejně tak mažu příspěvky, v nichž kdokoliv evokuje spojení mezi demokratickými politiky a masovými vrahy (ať už nacistickými či bolševickými). Považuji to za hrubě a nepřípustně urážlivé (a není z mého pohledu vůbec relevantní, že to řada lidí bere jako obecně přijatelnou normu).

Pokud to komukoliv nevyhovuje, může jít debatovat kamkoliv jinam, kde si lidé nadávají do Hitlerů, Stalinů či Gottwaldů (takových prostoů je v tuzemském virtuálním prostředí celá řada, je zcela zbytečné přemáhat se a popírat svůj naturel právě u nás). Tady se tak díky mým zásahům už tři roky neděje. A zatím to tak bude dále.

Ještě jednou Vás oba zdravím. Moc rád vedu tyto debaty o věcech vrcholné důležitosti (místo abych ztrácel čas třeba debatou o tom, jak dosáhnout nějakého společenského konsensu třeba o důchodové, zdravotní či školské reformě).

Libor Stejskal
18. 06. 2010 | 22:11

bigjirka napsal(a):

Jasně. Takže třeba Toporoubek nebo Paropol je lichotivé a neškodné. Tedy myslím, že Duce byl zvolen demokraticky a koneckonců Klement taky. Mimochodem, vůbec Vám nepřipadá Paroubek podobný Ducemu - fyzicky i chováním? Na hlavu presidenta republiky necháváte kydat hnůj - král tunelářů a jánevímcoještě. Všimněte si, že já se do těchhle bitek nepouštím, stejně by z toho byla zas jen nějaká mrzutost.

Všimněte si, že nějaký společenský konsensus, třeba o důchodové, zdravotní či školské reformě, není vůbec na pořadu dne. není nastolen ani v politické, ani ve veřejné sféře. Političtí gauneři nám jen hrajou obludkový divadýlko, ale řešit chtějí tak maximálně futrování vlastních kapes. Pro nás mají jen nechutná divadýlka, jako upoceného tlusťocha před zlověstně nasvíceným oranžovým papundeklem. (Oranžští si mohou hbitě dosadit komplement.) Uvidíme, co na tom změnily volby.
18. 06. 2010 | 22:49

Skogen napsal(a):

JO, jo, xx. S tím příkladem se zdravotnickými poplatky, to jste to tedy opravdu trefil... Zdalipak jste si zjistil nejen to, kolik evropských zemí má zavedeno poplatky, ale také, jak je mají zastropované (ale ne jen pro oko, takže pojišťovna dodnes neví zda, jakým způsobem a kolik vlastně vracet při překročení limitu) a kdo poplatky platí a kdo ne. Byl byste velmi překvapen, že poplatky v eropských zemích jsou nastaveny relativně měkčeji než u nás.
19. 06. 2010 | 01:13

stejskal napsal(a):

Že Vy jste vůbec nečetl, co jsem Vám výše napsal, pane bigjirko? ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
19. 06. 2010 | 09:46

Qiedo napsal(a):

Pohled p.Havla na situaci v EU i v EP nevyvolává právě vlnu euforie.Nicméně relevanci jeho hodnocení ukáže pár příštích let.
Diskuze se věnuje skoro všemu.Školství,zdravotnictví,penzijnímu systému,nějak jsem nezaregistroval soudnictví.Občas nahlédnu i k sousedům a na toto téma mě zaujalo toto:
http://blog.aktualne.centru...
19. 06. 2010 | 23:55

Ládik napsal(a):

Stejně si pořád myslím, že přívlastek Vladimír Iljič je něco jiného, než Aldolf. Euroasiat u nás zdomácněl více, zakořenil na desítky let. Je modlou poslanců parlamentní strany, jeho sochy, bysty a symboly jsou uschovány ve sklepích státních a polostátních podniků, ošetřovány bývalými příslušníky Lidových milicí (leccos o tom vím a fotím to, protože z důvodu své provese k tomu mám přístup). VIL byl revolucionář a představitel pokroku lidstva, AH byl zločinec. Tak to vnímá nadpoloviční část české společnosti i dnes. Když tedy napíšu Vldimír Iljič XYZ (nepíšu už Špidla, abych nebyla smazán), není to pohanění jména, ale čistá charakteristika a pro někoho i vyznamenání.
20. 06. 2010 | 10:10

bigjirka napsal(a):

Četl, pane Stejskale, proč myslíte, že ne? Chápu, že mažete nadávky, chápu, že mažete zkomoleniny, pak ovšem nevím, proč ne všechny. Která už je urážlivá a která ne? Co absolutně nechápu, je mazání nesprávných kombinací křestních jmen s příjmeními - to považuju za výrazový prostředek. Zrovna tak použití slov jako Duce nebo Führer. To jsou prostředky zkratky a nadsázky. Když někdo vypadá jako Duce a chová se jako Duce, tak mu budem říkat Panna orleánská či Matka Theresa? Když například označení presidenta republiky nadávkou král tunelářů nevadí, přestože JE zjevně urážlivé, zjevně JE použito s úmyslem urazit a JE ZJEVNĚ nepravdivé?
Mimochodem, víte, že ten, co není Vladimír ILjič, nechal v JH spálit postel Emmy Destinové se slovy, že je to bezcenný kus nábytku, ve kterém se ta coura kurvila?
20. 06. 2010 | 12:34

Ládik napsal(a):

Je slovo "hovado" nadávka? Pod mlíkařem Petrem Havlem mě takhle označuje Zdenek už 2 dny (ne že by mi to vadilo, sám si to o sobě stejně myslím - tímto to nebonzuju, jen konstatuji, nemusíte to mazat), ale kdyby bylo hovado veřejně známá osoba, zřejmě by to bylo smazáno jako urážka. Kdyby mě Zdenek znal, měl bych ale lepší pocit, než takhle anonymně. Možná, že přídomek "hovado" by leckterému politikovi nevadil, a Vy to mažete zbytečně.
20. 06. 2010 | 19:29

bigjirka napsal(a):

Ládiku, já jsem také hovado, ale cizí mi tak říkat nesmí, to jim hned zčerstva nabídnu, zda nechtějí přes držku.
20. 06. 2010 | 23:11

Ládik napsal(a):

Bigirko, zčerstva jsem nereagoval, zjistil jsem to po 2 dnech. Až virtuálně potkám Zdenka, samozřejmě mu ihned něco nabídnu. Ale třeba to byl Zdenek Škromach - u něj bych si nebyl jistý, jestli se tak láskyplně neoslovují doma.
21. 06. 2010 | 05:14

bigjirka napsal(a):

Ale pozor, pan Stejskal to taky nemá rád :-)
21. 06. 2010 | 07:55

Ládik napsal(a):

Stejně by si měl cenzor překalibrovat senzor.
21. 06. 2010 | 10:04

bigjirka napsal(a):

To už jsem taky navrhoval. Prý má lepší sensor než my a maznici proklatě nízko.
21. 06. 2010 | 12:00

Ládik napsal(a):

Jeho maznici bych chtěl vidět. Kdoví, jestli už přešel z kapací maznice na štauferku. Někdy se mi zdá, že mu chybí olej nebo vazelína. Pak je maznice na hovno.
21. 06. 2010 | 13:20

bigjirka napsal(a):

Řek bych, že tou maznicí dře nasucho. Ale je to jen můj názor :-)
21. 06. 2010 | 14:31

Ládik napsal(a):

Nerad bych, aby se úplně zadřel. Právě něco důsledně promazal u Jiřího Justa ohledně Rusáků ve Ferganě, někdo byl hajzlem - možná zase já... nestih jsem to, tipuju vorošilova.
21. 06. 2010 | 16:36

wangjiming napsal(a):

<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD Ripper for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac DVD copy</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Video converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac iPod converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to iPOD for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac APPLE TV converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">MP4 converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to MP4 for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">iPOD to Mac transfer</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD creator for Mac</a>
21. 07. 2010 | 08:02

edu backlinks napsal(a):

hello there and thank you to your info – I’ve certainly picked up anything new from proper here. I did alternatively expertise some technical points using this website, since I skilled to reload the site many occasions prior to I may get it to load correctly. I have been puzzling over in case your web hosting is OK? No longer that I am complaining, however sluggish loading circumstances instances will sometimes have an effect on your placement in google and could injury your quality score if advertising and *********** <a href=http://edubacklinksstore.com/>buy edu backlinks</a>
27. 07. 2011 | 23:07

virginia auto insurance napsal(a):

Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I'm impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal site. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance</a>
10. 08. 2011 | 09:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy