Temné tóny Eurozóny

26. 09. 2011 | 09:43
Přečteno 3405 krát
Byly doby, kdy součástí bontónu bývalo, že kvalifikovaní ekonomové nešíří panické zprávy. Patřilo k profesionální výchově, že s katastrofickými předpověďmi kolem měny nebo krachů finančních institucí se šetří. Dnes žijeme v době, která se bez bontónu obejde. Moderní hospodářský expert seřeže politiky, úředníky, odboráře, policajty a soudce, ba i korupčníky na jednu hromadu. Pád eura vyhlašuje dvakrát, třikrát za den, aby lid nezlenivěl a zbytečně neutrácel za horory: "Tý volééé, euro chytá plíseň!" Jak je to ale s eurem doopravdy?

Měna Spojených států evropských je skutečně mladší a méně dospělá než peněžní jednotka Spojených států amerických. Mají také Američané pomalu dvousetletý integrační náskok. Projekt eura byl ostatně projektem polovičním. Politici si byli vědomi, že větší skok do federalizované Evropy udělat nemohou. Snesli tedy kukaččí vejce společné měny. Kukačka rychle vyspěla a nyní projevuje apetit spolknout více Evropy. Jinak řečeno, euro fungovalo jako měna do pohody. V nepohodě je jeho přizpůsobivost těžkopádná. Nepohoda tak vyzývá k podobnému typu integrace, jako mají Spojené státy.

K řízení měnové stability chybí Evropě skutečné hospodářské centrum. Potíže Spojených států se v závažných momentech řeší v oválné pracovně amerického prezidenta mezi několika finančními papaláši a někdy i experty. Prezident pak koná v řádu dnů a hodin. Evropa si problém přehazuje mezi Komisí a národními vládami s nesynchronizovanými politickými cykly. Ke konečnému rozhodnutí je v závažné věci zapotřebí souhlasu všech sedmadvaceti premiérů. Z nich každý takové rozhodnutí musí prodat jako své vítězství, pokud možno se zabudovanou vlastní připomínkou, podmínkou či svačinou zdarma. Zvláštní rituály trvají měsíce a roky. Může je zablokovat kdejaký prezident z periférie. To může být pro měnovou stabilitu osudové.

Současná "krize" eura pak má své objektivní ale i uměle živené příčiny. Eurozóna jako celek je vlastně zadlužená méně než USA. Ani výkonnost Eurozóny v čele s Německem není špatná. Je tu ovšem skupina zemí, která důvěru nemá. Mluví se hodně o dluhové pasti. Dluhy jsou nepochybně podstatné, ale důvěra se skládá z mnoha dalších prvků. Belgie má vysoký dluh, ale neměla problémy. Irsko s nižším dluhem je symbolem zmaru. V kritické situaci se ale octly i baltské státy, ačkoli měly zcela zanedbatelný dluh. Naproti tomu Japonsku s největším dluhem na světě doporučovali experti dluh dále zvýšit.

Klíčové jsou zejména hospodářské perspektivy země. Řecko své hospodářské perspektivy zjevně přecenilo a přecenily je i finanční trhy, které mu půjčovaly peníze. Přístup nových zemí k evropské integraci zpečetil konkurenční nevýhody země. Řecko jako izolovaná enkláva západní Evropy mělo mnohem optimističtější výhledy než Řecko obklopené novými a kandidátskými zeměmi Evropské unie. Tomu současnému Řecku konkurují Bulharsko, FYROM (Makedonie), Albánie a Turecko. Nabízejí práci za čtvrtinovou cenu a k tomu nezřídka i dumpingové daně. Ale i bulharské a turecké turistické destinace nyní nabízejí turistům nejen nižší ceny, ale i vyšší standard nově budovaných kapacit než mají řecká letoviska.

Řecký dluh nyní dosahuje 160 % HDP a to je hranice, kterou za současné úrovně úroků země už nemůže splatit. Trhy si nechají riziko zaplatit. Počítají už s tím, že se jim může vrátit tak polovina řeckého dluhu. Výpočty i praxe ukazují, že za takové situace je nejlevnější cestou k řešení problému část dluhu odpustit. Necháte-li zemi padnout, nastane chaos a ze svých pohledávek neuvidíte v dohledné době nic. Odpustíte-li polovinu dluhu, shledáte se s polovinou jistiny a rozumným úrokem. A vyděláte na nových obchodech, které se s očištěným státem uzavřou.

Když po první světové válce vítězné mocnosti uložily poraženému Německu rozsáhlé reparační platby, označil to jeden člen britské delegace za nesmysl. Platby nad rámec možností země měly podle tohoto ekonoma vést k hospodářskému zhroucení země a sociální katastrofě. To v konečném efektu povede k úpadku civilizovaného života v Evropě. A navrhl místo toho rozsáhlé odpuštění dluhů. Plán Maynarda Keynese ale zamítli a jeho proroctví se tak tragicky naplnilo. S touto zkušeností se postupovalo po druhé světové válce úplně jinak a Německo naopak získalo rozsáhlou pomoc. Odměnou byly mír a prosperita.

Proč se politici ještě neodhodlali dluhy odpustit? Stupňují tlak na řeckou vládu, aby dále omezila výdaje. Omezení výdajů a prodlužování nejistoty ovšem dále dusí ekonomiku. Chybí poptávka a investoři čekají, co bude. A sami Řekové své peníze převádějí rychle do zahraničí. Druhým problémem je to, že velkou část řeckého dluhu drží soukromý sektor. Bankéři radostně kupovali řecký dluh, protože nabízel větší výnos. Kdyby ale nyní měli z poloviny odpustit řecké dluhy, ocitnou se sami v bankrotu... To, co bankovní analytici kokrhají o ohrožení eura, je ve skutečnosti voláním: Milí poplatníci, zaplaťte za naše chyby. Zase jsme, pitomci, půjčili někomu, komu jsme neměli půjčovat.

A tak politici čekají, až Řekové splatí kus dluhu soukromým bankám a většina dluhu se ocitne ve veřejných rukou. Dluh roste. Den ze dne je řešení dražší a Řecko sténá. Nepokoje mohou přerůst v masivní střety a vzbudit hydru extrému. Politici zatím čekají na to, až pomoc bankám klesne na přijatelnější úroveň. Celé to bude dražší, ale před voličem to bude lépe vypadat. Řecko zůstane v Eurozoně, protože jiná možnost je prakticky nerealizovatelná. To je celá podařená historka.

A euro? Na tom, že euro přežije, se nakonec shodly ratingové agentury a shodli se i ekonomové tak rozdílní jako Václav Klaus, Jan Mládek nebo Tomáš Sedláček. Otázka jaké euro to bude a v jaké to bude Evropě, odpoví následující roky. Zdá se, že o dramatické situace a překvapivá rozuzlení nebude nouze.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

Byly doby, kdy součástí bontónu bývalo, že kvalifikovaní ekonomové nešíří panické zprávy
--------------------
Jo hochu, tak to ale bylo v době, kdys byl eště u bolševiků a hrozil za pravdu kriminál.
Vstávat. Je jiná doba. Teda aspoň tady. V Bruseli si nejsem jistej.
26. 09. 2011 | 09:54

Holubář napsal(a):

Co jsem se z tohoto blogu vladtně dozvěděl? Nic. Že se uvidí....
No to vím taky.
Centralizovat Evropu?
Mám pocit, že se svět úplně zbláznil. Před chvílí jsem to psal někde jinde, tak si to dovolím zopakovat.
Připomíná mi to, kterak věrchuška koncem 80. let, když bylo zřejmé, že ten reálsocík se nám tak úplně nedaří, tvrdila: "To je tím, že máme málo socialismu. Více socialismu potřebujeme!" A šlo to do kytek všechno, socialismu bylo až moc, mnohdy plné zuby. Tak se nám to překotilo do úplně divokého kapitalismu se všemi jeho klady i zápory (tedy po dvaceti letech žádná tragédie, ale ani žádná sláva).
Teď mi zase říkají: "Více Evropy!".
Myslím, že notná dávka skepse je na místě.
Ale spolu s autorem: "Uvidíme". Mohu si s ním podat ruce, také jsem nenapsal nic objevného.
26. 09. 2011 | 10:15

vasja napsal(a):

K řízení měnové stability chybí Evropě skutečné hospodářské centrum.
--------------------------
Že ste to neřek dřív.....nebo neŘek Špidloj, aby to Řek v Bruseli.
Jóó asi ten bontón.
26. 09. 2011 | 10:15

stále rebel napsal(a):

Minulých sto let dolaru. Zvláště ta první polovina byla divoká.

US Inflation.png
http://en.wikipedia.org/wiki/File:US_Inflation.png
26. 09. 2011 | 10:16

Mastodont napsal(a):

Proč se politici ještě neodhodlali dluhy odpustit?

Promiňte, ale to je otázka na úrovni žáčka první třídy.
26. 09. 2011 | 10:16

ghándí napsal(a):

proč by bankéři nepujčovali státum jako je řecko, když vědí, že to danoví poplatníci zaplatí. stačí si přeci poslechnout merkozyho, že eurozona nepadne a řecko za žadnou cenu nezbankrotuje. potom je jakakoliv pujčka řecku temeř bezriziková. to ale nelze bankeřum vyčítat.
26. 09. 2011 | 10:17

Papouch napsal(a):

na otázku "Jak je to ale s eurem doopravdy?" trocha britského humoru:

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01997/140911-MATT-web_1997120a.jpg

"Tohle euro má na sobě datum 'Spotřebujte do:'"
26. 09. 2011 | 10:23

Mard napsal(a):

Teda klobouk dolu napsat tak dlouhý text o ničem, to chce velkého machra!
26. 09. 2011 | 10:24

xx napsal(a):

Trichet říká že současné krize má potenciál být horší než ta po pádu Lehman Brothers.

Jaképak naši milí a udatní politici vymyslí šrotovné dnes ? Budem zahazovat zánovní ledničky, pračky a televize ?

Navrhuju zřídit povinně u každého obchodu šrotovací kontejnery, kde lidé proti dotacím odhodí polovinu ze svého nákupu. HDP poroste jako z vody (doslova).

STÁT NAHRADIL VĚŘÍCÍM BOHA, NEBO S NÍM ALESPOŇ SOUPEŘÍ A TO JE PROBLÉM NAŠÍ CIVILIZACE. Myslíme si že stát spasí svět. Sice to nefunguje ale VĚŘÍME A TRPÍME PRO SVOU VÍRU JAKO SPRÁVNÉ OVEČKY.
26. 09. 2011 | 10:54

Petr napsal(a):

Pane europoslanče, vždyť není nic samo sebou. Za vše někdo může. Ale Nadlidi s EU jsou nedotknutelní. Oni za nic nemohou. 40.000 úředníků, řecký švindl, jako by náhodou přehlédli, všichni superkrálovsky placení eurokomisaři si dluhů různých států nevšimli. Jen ještě Špidlova eurokomis vykřikovala do světa že Evropa předežene do r.2010 USA v životní úrovni a v HDP. A skutek, utek. Jen všichni ti co odvedli mizernou práci si polepšili. Politici se živí ústy. Šoféři řízením kamiónů. Strojvůdce, řídí vlaky, chirurgové provádějí velice složité zákroky na lidských tělech, aby je vyléčili. Každý z nich za svou neúmyslnou chybu pyká, mnohdy i mnohaletým vězením.I ten nejméně kvalifikovaný dělník ve fabrice odpovídá za každý zmetek. Jen vy politici za nic nemůžete, hážete vinu jeden na druhého a zvyšujete si platy, i když díky vám jde kdysi nejbohatší kontinent ke dnu.
26. 09. 2011 | 10:58

schlimbach napsal(a):

Budu tvrdit stále, že bankrot Řecka a návrat k drachmě je pro Řeky to nejlepší, co mohou udělat. Ostatnbě, pokud nevezmou ostatní nzemě rozum do hrsti, vlastní měnu do vlastních rukou a neodpojí se od vlivu globálního finančního kapitálu a nevrátí se k reálné ekonomice, budou občané jen otroky globálního kapitálu a život bude stát za velké kulové -(
26. 09. 2011 | 11:08

Jozef napsal(a):

Preco autor
tak dlho mlcal?
Preco tak dlho mlcia ini zodpovedni?

Vsetko blbe moze byt na nieco dobre.Cim skor trhy dokopu europske staty dokopy,do jedneho sustatia,tym skor mozeme nieco urobit na obranu europskeho hospodarstva a europskej civilizacie.
26. 09. 2011 | 11:08

xx napsal(a):

Jozef: Jozefe proboha. Opravdu si myslíte, že když vezmete dva bohaté a 30 bezdomovců s obřími dluhy na krku, že dokážete vytvořit prosperující spolek ?
26. 09. 2011 | 11:13

Jozef napsal(a):

to schlimbach
Zaiste teoreticky ano,ale...
Ako najmudrejsi a najrealnejsi sa mi vidi celosvetovy prechod na koncept podobny Vasmu - po prechodnom rieseni kolapsu Zapadu v rezii osobnosti typu Stiglitz.
26. 09. 2011 | 11:13

jirihavel napsal(a):

Petr:
Řecko prověřovaly soukromé věhlasné ratingové agentury.
Řecku masivně půjčovaly renomované soukromé banky.
Požadujete-li suverenitu zemí, zodpovídají za svou statistiku.
Nic ale geniálním soukromým analytikům nebrání nepravosti prohlédnout. Vždyˇrozhodují o penězích...
Evropě, jak jste si neráčil všimnout, už dlouhá léta vládne pravice. A ta stále mlela, že vše vyřeší trh. Vidíte, jak to dopadlo.
26. 09. 2011 | 11:15

Jozef napsal(a):

xx
Kolko je bezdomovcov a kolko zadlzenych je v Cesku,USA,Cine?
Ako prosperuju?

V presovskom kraji su mzdy polovicne v porovnani s krajom bratislavskym...
26. 09. 2011 | 11:16

xx napsal(a):

Jozef: nerozumíme si. Vy jste napsal, že čím dřív dojde k integraci, tím dřív se může něco udělat na obranu evropské civilizace. A já se ptám, když máte spolek kde je většina plaite a chudých a jen menšina sice zadlužených ale bohatších, jestli můžete těsnějším spojením něčeho dosáhnout ?

Je to jako s nářkem nad platy ředitelů. Často si lidé myslí, že miliónové odměny vedení podniku berou lidem možnost mít třeba dvojnásobný plat. Ale jakmile si vezmete do ruky kalulačku, zjistíte, že ty milónové odměny vedení když podělíte počtem řadových zaměstnanců, nejen že nevystačí na zdvojnásobení platu, ale dokonce ani nestačí zvednout plat všem o polovinu.

Když máte dva bohaté státy s udržitelnými dluhy a 25 státu předlužených a chudých, jejich těsnějším spojením jen ochudíte ty bohatší ale celek se bohatším nestane.
26. 09. 2011 | 11:39

Alex Koenigsmark napsal(a):

Vzpomínáte, jak začala "krize" z nenažranosti v Americe? Protože bankéři vydělávali na kvantitě, půjčovali jako fretky a aby to bylo ještě lepší, začali si ty půjčky navzájem prodávat a pronajímat a propůjčovat, až vznikl Veliký Viciózní Bordel a následkem to, čemu říkáme Krize. V Řecku to není nic jiného, vinu nenese Řecko, ale Velký Bankovní Systém. Mimochodem, nezaujalo vás, vážení přívrženci svobodného trhu, že se odměny a prémie v těch velkých bankách nesnížily, krize nekrize?
26. 09. 2011 | 11:47

vasja napsal(a):

V Evropě, krom čestnejch vyjímek, vládli eurokleptokrati a je jedno, jestli si říkaj pravičáce/levičáci. Tihle vymysleli Ejrotrabanta bez volantu a brzdy a že banky pučovaly..... proč né, když se to vymlátí z normálních lidí.
26. 09. 2011 | 11:53

achim napsal(a):

xx: jde spíš o to, jestli ty milionový platy nejsou hnusná forma zlodějny.
26. 09. 2011 | 11:54

český maloměšťák napsal(a):

Neštěstí je, pokud se na věci díváme ideologicky.

http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,842353-1,00.html

"I am now a Keynesian in economics"
(Richard Nixon)

http://en.wikipedia.org/wiki/We_are_all_Keynesians_now

Co je lepší ? prosperita - nebo růst ?
Stability lze dosáhnout i pomocí bodáků, gaulaiterů a StB./jen tak na okraj/
26. 09. 2011 | 12:02

odsporáku napsal(a):

Nakonec si budou muset odpustit dluhy (alespoň v EU) všichni všem a nastavit v EU nový úřednický, politický, ekonomický bankovní systém, jinak se z toho marasmu nikdo nikdy nevyhrabe .... Tak třeba padnou některé banky, no a co ? Pád na hubu je někdy výchovný...
26. 09. 2011 | 12:06

Jozef napsal(a):

xx
kalkulacku a pocitace maju aj nemecki narodohospodarski odbornici.
Drzme im palce,aby rozhodli v prospech ich trhu,od ktoreho zavisi cesky aj slovensky export /HDP/.

Ale kalkulujme aj s alternativami roznych dopadov roznych rozhodnuti.
Mozno urobit jednoduche rozhodnutie odpredat Cine /ma niekolko bilionov volnych dolarov a tie rastu a moze si este dovolit sa aj zadlzit/,ci arabskym sejkom cele Grecko a postupne celu Europu,cely europsky trh.Od greckych pristavov po Svedsko.

Myslim,ze nepripada do uvahy ina alternativa,nez spolocna celoeuropska ochrana a spolocna revitalizacia celeho europskeho hospodarskeho priestoru.Hladanie a vyuzivanie vsetkych rezerv a zdrojov.
26. 09. 2011 | 12:09

odsporáku napsal(a):

Jozef, máš recht.... stejně nešlo o nic jiného než se nějakým způsobem legálně vecpat na území Evropy prostřednictvím řeckých ostrovů... .Měly by raději vzniknout "spravedlivé" Spojené Státy Evropské, jenže, jak se říká v jednou filmu Dobří holubi se vracejí( proč všude, kde o něco jde, se musí vecpat nějaká svině...)
26. 09. 2011 | 12:17

xx napsal(a):

achim: v očích mnoha lidí to je zlodějina vždy a jenom proto, že je to víc než mají oni. Ale ano, samozřejmě že pokud jde o nějaké nepoctivé čachry, je třeba se proti tomu stavět na odpor. Nesmí být ale jediným indikátorem zlodějiny ta částka samotná.

Jozef: nemecký národohospodári ? V tom je právě ten zakopanej pes. Že neexistuje ekonomika a její součástí stát, ale že ekonomika je součástí státu a pak je samozřejmě závislá na každém pšouku, který vypadne z naprosto nekompetentních politiků, kterým jde jen o to udržet se volební období u koryta a nadělat si kamarády který se po skončení mandátu náležitě odmění. A je jedno jestli to je Gross nebo Schroeder. Tenhle princip kritizoval už v osmdesátých letech 20 století britský seriál, jistě pane ministře. To není žádný nový fenomén doby nebo snad relikvie postkomunistického režimu u nás.
26. 09. 2011 | 12:26

český maloměšťák napsal(a):

Jen malá poznámka.
Veřejní činitelé by měli mít ze zákona povinnost zveřejňovat svá investiční portfolia.
Tak, jak to činí každý serioznější finanční analytik, který má možnost v mediích ovlivňovat nákupní chování./v Kozloistánu Zelném věc však dosud nespatřená/

Abychom věděli, za koho , respektive za které trhy, vlastně kopou.

Maucta.

P.S. Co se týče udržení u koryt /via xx/ - je důležitý výsledek. Jestli totiž to koryto vyžírají výhradně oni sami, anebo je v něm dost i pro zbytek společnosti. Po skončení jejich mandátu.
26. 09. 2011 | 12:30

stále rebel napsal(a):

V Řecku vládla v letech 2004 – 2009 jedna neoliberální strana podobná naší ODS. Měla v parlamentu nadpoloviční většinu a dělala si co chtěla.

Ratingové agentury hodnotily balíčky toxických hypoték v USA ratingen AAA.
To jen k těmto agenturám.
26. 09. 2011 | 12:30

xx napsal(a):

odsporáku: he he, "Měly by raději vzniknout "spravedlivé" Spojené Státy Evropské". Jo takových ideálů by si jeden dokázal vymyslet. Ostatně komunismus jako čistá idea, pokud zapomeneme na ty nepovedené pokusy zneužití od Lenina a Stalina, zní taky velmi pěkně. Kdo by si nepřál žít v takovém dojemném společenství, v míru a hojnosti.

A proč sakra ten experiment se socialismem nevyšel. Vždyť celý socialistický blok netrpěl žádnou hospodářskou nouzí. Měl ohromné přírodní zdroje, ropy a plynu na rozdávání, Průmyslově vyspělé země jako ČR k dispozici, zkrátka žádná objektivní překážka k vybudování společnosti blahobytu a prosperity. Dnes se často argumentuje tím, že Sev. Korea nebo Kuba strádají především kvůli izolaci a embargům. Ale Socialistický blok žádné embargo ohrozit nemohl, byl soběstačný a dost velký. Přesto zkrachoval ekonomicky. Zahubil trh a tak skončil. Čína si toho všimla a volný trh zavedla a hle ? Za 25 let je na tom tak, že půjčuje peníze nejvyspělejším zemím světa. Ale neviditelná ruka trhu přece nefunguje, vede k rozpadu hospodářství a k destrukci. Jedině sociální stát je ta správní cesta k blahobytu (alespoň dokud existují země s neviditelnou rukou trhu, od kterých si může sociální stát půjčovat :-) )
26. 09. 2011 | 12:35

český maloměšťák napsal(a):

xx
Srovnávat projekt EU s budováním komunismu via sovětský blok může jen feťák anebo nekritický obdivovatel Václava KLause.

Vy považujete čínského otroka za prototyp blahobytu ?

Aha - už je mi jasné, proč pohrdáte sociálním státem. Respektive rozumně spravovanou EU.
Vy jste taky ten fanatik, co chce snižováním ceny práce soutěžit s čínským otrokem.

Apropo - co kdyby se začla do světové ekonomiky integrovat Afrika - s cenou práce tak 10 centů za hodinu ?
Navrhoval byste soutěžit s ní ?

Mimo realitu. Jste ze stejného hnízda jak marxističtí konceptualisté.
Jen věříte v pravý opak toho, co oni.
Jinak jste si naprosto podobní.
26. 09. 2011 | 12:43

xx napsal(a):

český maloměšťák: ve světě politici zveřejňují svá investiční portfolia ? Kde to lze nalézt ? Jinak nechápu tu poznámku o Kozloistánu Zelném ?

Udržení se u koryta přece není o jeho vyžírání. Je to o kontaktech a vyžírání následuje až pak. A tím vyžíráním se samozřejmě nezpůsobí žádný převratný krach. Problémy působí to, že stát ovládá skrze přerozdělování příliš ekonomiky a vedou ho právě lidé kterým nejde o prosperitu celku ale o prosperitu svého budoucího života, třeba v úplně jiné zemi. I když se obklopí odborníky, jejich rady nemohou poslouchat, protože ty jim nezajistí ten výsledek po skončení mandátu, tedy přijetí do dozorčích rad a pod.

Zrovna včera jsem poslouchal chvíli Nečase v TV. Řekl tam zajímavou věc. Stát organizuje výběrová řízení za 500 miliard korun. Výběrové řízení na vyplácení sociálních dávek a důchodů se asi nekonají, že. Takže jde o nějaké investiční akce, nákupy a spotřebu státního aparátu apod. Celých 500 miliard by mohl stát z rozpočtu škrtnout a ponechat tyhle peníze v ekonomice soukromým subjektům. Ty by potřebné investice zrealizovali lépe. Stát by se nemusel zadlužovat, zvyšovat daně a dělat všechny ty nepopulární opatření. Když mohou soukromé firmy stavět silnice v Itálii, proč by nemohly u nás ?
26. 09. 2011 | 12:45

xx napsal(a):

český maloměšťák: Strkáním hlavy do písku před realitou sice předvádíte typický evropský postoj, ale jinak to nevede nikam. Realita postupně dokazuje, jak se věci mají. Dožene i vás. Možná by neškodilo, kdyby jste si udělal výlet do číny a zkusil tam ty otroky najít a podívat se jak se jim vede.

Srovnání EU a socialismu v ekonomické rovině je možné. Jak daleko je EU od socialistického hospodářství ? Myslím že již na dohled. Která ekonomická oblast v EU není řízená předpisy EK ? Najděte jich 5. Komunisti zcela odřízli trh, velmi rychle a přesto vydrželi fungovat desítky let než přivedli země k naprostému kolapsu. Výrobní prostředky chátrají pomalu. Když dostanete do ruky dobře udržovaný dům, přestože do něho nedáte ani korunu a budete jej jenom užívat, vydrží vám mnoho let, než začne být nepohodlný. Spadne ale teprve za dalších několik let. A když občas uděláte to nejnutnější, vydržíte s ním třeba dvě generace. Ale bude to čím dál horší.

Možná, kdyby jste se místo vymýšlení nadávek a urážek raději soustředil na věc samotnou a popřemýšlel, dospěli bychom k zajímavé debatě. Vám jde ale spíše o to, jak se s někým pohádat, než o smysluplnou debatu.
26. 09. 2011 | 12:55

RA napsal(a):

tenhle blog je pouze popisem stavu, který všichni znají. Jen jedna věc, centrální plánování evropskou unií nás přivede do propasti, a to myslím celou Evropu. Systém centrálního plánování je nepružný, pokřivuje hospodářskou soutěž a dusí ekonomiku, neb centrálně plánují úředníci, kteří ví o všem kulové. Proto u nás bylo zlikvidováno cukrovarnictví jako obor (kvotami na výrobu), proto je evropská výroba tak drahá, že se všechno dělá v Číně.
26. 09. 2011 | 12:59

český maloměšťák napsal(a):

xx
Mimo realitu jste vy.
Ale to je ostatně dost známo. Držíte se svých floskulek /socialistická Evropa, výkonná Čína - z které si máme brát vzor, zrušit daně (anebo jak mám rozumět tomu eufemismu - darovat soukromému sektoru 500 mlrd ???.../.

Pochopte jedno - soukromý sektor se pohybuje také v poptávkově- nabídkovém rámci.
Který je ve velké míře globalizován.
Vy byste dokázal svými fantasmagoriemi jediné - vyvezl byste ze země o několik set mlrd ročně víc, než je obvyklé. Tak ty miliardy alespoň částečně budou sloužit zdejší společnosti.

V Číně jsem nebyl, to je pravda. Ale mám známé, co tam střídavě jezdí co čtvrt roku.
A ti si zajedou i jinde, než je Peking.
Apropo - víte jaké jsou pracovní náklady na jednoho dělníka např. v automobilovém průmyslu ? V Číně ? Kdy dělá na stejných strojích jako dělník v Mladé Boleslavi ?

Domácí úkol :
Za jak dlouho se tyto náklady srovnají - tedy o kolik % ročně musí klesnout mzda dělníka v Mladé Boleslavi - pokud bude dynamika růstu mezd čínského dělníka stejná jako v uplynulých 10 letech ?

Já se nechci hádat.
Ale s nesmysly polemizovat nehodlám.

Prostě i keynesiánství /stát je prostě také účastníkem hospodářských procesů...s tím neuděláte nic. ani kdybyste se zbláznil anebo i kdyby Pentagon vyletěl do luftu..../ je někdy dobrou metodou, jak rozhýbat trh, podniky, snížit nezaměstnanost, vrátit lidem důvěru....
Stejně tak ale i snižování daní. Ale pozor - pokud se takto "získané" peníze nevrací do fyzické ekonomiky - může mít snížení daní i negativní - tlumivý efekt.

Pokud se pak snížením daní vyvezou investice např. do Číny - je to zločin.

Pochopte jedno - i obchod je politikum.
Žádná neviditelná ruka trhu neexistuje.
Ale zato velmi existuje hýbání s kurzem juanu mimo trh, subvencované úvěry, byrokratický i formální protekcionismus /málo se ví o clech a kvotach Číny na zboží z takových zemí jako je Indonesie - což má také důsledek i pro Evropu.../, téměř nulová sociální přirážka ke mzdě /což je v rozporu se západními společenskými smlouvami/, ničení životního prostředí nezahrnované do cen /nevím jestli to víte, ale některé západní vlády mají smlouvu s Čínoum, že nesou garance za případné ekologické škody způsobené v Číně...západními korporacemi/...etc etc etc.

S vámi je totiž jeden problém.
Vaše spekulace jsou založeny na víře v jakýsi ideálnětypický adamosmithovskoricardovský model.
Ten neexistuje.
A v prostředí oligopolního kapitálu se navíc pospivá jeho relevance na ose 0 až 100 směrem k nule.
Vraťte se na zem a přemýšlejte o tom, co vlády dělají a ne o tom, co by měly dělat podle vyčichlých příruček.
26. 09. 2011 | 13:27

Zbyněk napsal(a):

RA...
centrální plánování přeci v EU neexistuje, kde jsi k tomu přišel, cožpak se VW,BMV a tisíce jiných velkých firem nechají centrálně plánovat? To co máš na mysli jsou pouze regulace, které jsou na místě. Jsem přesvědčen, že také reguluješ,zda si koupíš ročně jeden nebo dva páry bot,nebo kolik dáš za elektřinu či plyn.EURO by mělo být povinné, kdo k němu nepřistoupí,nemá v EU co pohledávat.
26. 09. 2011 | 13:40

stále rebel napsal(a):

Nejdříve jsem si ušetřil jeden komentář a tím jsem ušetřil práci cenzorovi.

A teď čísla z učebnice Makroekonomie RUDIGER DORNBUSCH a STANLEY FISHER
Autoři jsou známí učitelé z amerických universit, Chicago, MIT, myslím, že je to jedna z nejkvalitnějších učebnic makroekonomie, které jsem u nás viděl.
Přeložil Zdeněk Tůma

Nejen že se zasvěceně vyrovnává s Lafferem, tedy bez bludů a pohádek včetně toho, že vyvrací tezi, že snížení daní motivuje k práci, zasvěceně se vyrovnává s Ekonomií stany nabídky, ale nabízí i spoustu tabulek, z kterých lze vyčíst ekonomické výsledky minulých let a tak pár čísel.

Růstová výkonnost (% ročně) v letech 1960 – 1973
USA 4 %
Německo 4,4 %
Francie 5,7 %
Británie 3,1%

To bylo socialistické hospodářství na obou stranách Atlantiku.
Dnes zcela nedostižné.

Pokud časově rozdělíme Evropu minulého století na období 1945 – 1975, kdy vládnul v Evropě socialismus a na zbytek, tak to roku 1945 dvě války a mezi tím hrozná krize, pak 30 let socialismu, který dokázal obnovit zničenou Evropy, téměř splatit všechny dluhy no a od poloviny sedmdesátých let, kdy se zase začalo experimentovat s pravicovými ideologiemi, dluhy, slabý růst, na nic nejsou peníze, někteří by byli schopni odstranit zdravotní a sociální pojištění, asi abychom zbankrotovali.
26. 09. 2011 | 13:40

xx napsal(a):

český maloměšťák: Vy říkáte "darovat 500 miliard soukromému sektoru" a já říkám "vrátit" nebo přesněji "nebrat" ! Dokazuje to vaše povrchní myšlení, protože jste si neuvědomil, že těch 500 miliard v těch výběrových řízeních získává VŽDY soukromý sektor a odlišnost je pouze v tom mechanismu a v tom, že přerozdělováním přes stát část těch peněz zmizí na provoz těch přerozdělovačů a část se rozkrade v korupci státních úředníků a politiků.

A pak že já jsem prý mimo realitu, ha ha ha.
26. 09. 2011 | 13:43

xx napsal(a):

Zbyněk: podle vás by stát měl regulovat, kolik VW nebo BMW vyrobí aut ? To není centrální plánování ? Tak už potom co ?
26. 09. 2011 | 13:51

český maloměšťák napsal(a):

xx
Slovíčkaříte. Jak nějaká hádavá, hysterická ženská.
Howgh.
26. 09. 2011 | 13:52

xx napsal(a):

stále rebel: ale my to přece dobře víme, že kapitalismus a trh jsou škodlivé a přinášejí jen bídu a utrpení, zatímco socialismus napravuje škody kapitalismu a přináší prosperitu všem. To ví přece každý kdo čte ty správné učebnice a tabulky.
26. 09. 2011 | 13:52

Zbyněk napsal(a):

XX...
krásně jste to obrátil,já jsem přeci napsal, že se regulovat nedají,všechny reguluje poptávka.Přejete-li si krach EU, máte na to právo. Já to zažít nechci.
26. 09. 2011 | 13:59

RA napsal(a):

Zbyněk........ale plánování toho, kolik se ve které zemi smí vyrobit cukru, mléka (za překročení množství jsou pokuty), to je přece centrální plánování, co jiného ? A plánování počtu vyrobených automobilů v evropských zemích je pouze daLŠÍM stupňem centrálního plánování, jen se jedná o jinou komoditu, jinak je vše stejné. Bohužel, centrální plánování dokáže obory (u nás cukrovarnictví), zcela zahubit a připravit tak lidi o pracovní místa.
26. 09. 2011 | 14:02

Julius napsal(a):

To jako podle vás pane/paní XX stavějí v ČR silnice státní firmy:
"Když mohou soukromé firmy stavět silnice v Itálii, proč by nemohly u nás ?".....skanska atd jsou v mejtku ČR???

zbytek vašich krdů netřeba komentevat Blábol vedle hovadiny
26. 09. 2011 | 14:10

odsporáku napsal(a):

Nejde ani tak o centrální plánovaní, kolik má kde kdo krav a koz a zasazaný řepy... to je zbytečné a trh, poptávka a příležitost to vyřeší časem sám , nejdůležitější je srovnat do latě banky, ani jeden neví, kdo za nimi je (vlastník...) a protikorupčními EU zákony také srovnat do latě politiky...Furt je pak pro mě silná EU., popř. spojené odbyrokratizované státy EU, než rozhádaná slabá Evropa...
26. 09. 2011 | 14:17

Zbyněk napsal(a):

RA....
nadbytek škodí.Když byl v NSR před třiceti lety nadbytek mléka obdržel každý sedlák ,který jej přestal vyrábět 10000 marek ročně,bylo to výhodnější nežli křičet a mléko vylévat.Vy jste přesvědčen, že lepší je mléko vylévat a cukr vozit na skládky.Tak jsme to v naší zemi dříve za plánovaného hospodářství dělali.Motory se vyráběly a vyráběly, jedno zda odbyt byl nebo nebyl,posléze zkončily ve šrotu. V cukrovaru jste pravděpodobně nikdy nebyl,mnoho pracovních míst neposkytují ,pouze v sezoně a to větššinou důchodce.Automobilky nesrovnatelně více.
26. 09. 2011 | 14:21

bluebird napsal(a):

nejlepčí je Vasja, tomu je to všechno jasný, že si jen od něj nedá Havel poradit nebo ta Merkelová nebo ten americkej ministr financí, kterej přijel do Evropy púřesvědčovat, že je třeba Řecku dát důvěru a budoucnost a udržet euro a EU při síle. Vasja prosperuje, má bezpečí, ale ječí proti základům prosperity i bezpečí. Podobně Schlimbach, vy jste asi neviděl analýzu švýcarske banky o nákladech na vystoupení Řecka z eura, vy jste asi nepočítal kolik byste na to zaplatil, jó Schlimbach ten by to zmachroval, a kolik tady takovejch je, ještě že nejsme v eurozóně, budeme to sice také platit, ale alespoň do toho nebudeme žvanit a nebudem na obtíž ... tak borci jen do Havla ..
26. 09. 2011 | 14:28

xx napsal(a):

Julius: ale jděte. Nedělejte ze sebe hlupáka jenom proto, aby jste něco napsal. Víte přece dobře, že to bylo myšleno jako celek, tedy nejen ty krumpáče a bagry ale taky financování.

Když něco nechápete, neznamená to automaticky, že je to blábol.
26. 09. 2011 | 15:11

xx napsal(a):

Zbyněk: Výhodnější pro koho ? Pro ty zemědělce ? To bezpochyby. Ale pro společnost ? Opravdu ?
26. 09. 2011 | 15:15

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Jednou by sis mohl taky nějakou učebnici ekonomie přečíst, je zřejmé, že tvé znalosti z tohoto oboru pochází ze zdrojů typu „jedna paní povídala“ nebo od Ševčíka a spol, což je prakticky to samé. Já si občas přečtu i takového Holmana se Schwarzem, i když vím, že takové knihy patří do sběru ne do knihovny.

Pokud nechceš zůstat diskutujícím V. cenové skupiny a navíc ideologicky zabedněným, tak svá doporučení dokládej čísly ve stylu: tato ekonomie je praktikována, zde a zde a s jasnými výsledky. „Nebe na zemi“, které ještě nikdo neviděl, mi neprodáš, pokud tvá zhovadilost touží potom vidět společnost rozloženou směřující k bankrotu, mne taky neoslovuje.
26. 09. 2011 | 15:22

Arnie napsal(a):

http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55

To je ostuda,ale nic tak neuvěřitelného ,že?Rychlá odpověď odesílateli všem
Uložit kopii do složky Odeslané
Odpovědět ( všem ) Přeposlat ( jako přílohu ) Zdroj Tisk
Předchozí
do |
Další

Pane Havel,
je to zajímavý a poučný blog.
Rád bych se vás však v souvislosti s funkcí europoslance zeptal na váš názor na klip uvedený německou televizi, který je rovněž poučný, asi poněkud více než váš blog - a stojí rozhodně za shlédnutí všem, kdo si chtějí udělat obraz o činnosti europoslanců:
http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55.
26. 09. 2011 | 15:36

RA napsal(a):

co vlastně přinesla EU našemu státu dobrého ? Přinesla dobrý plat soudruhu Havlovi , dobrý důchod soudruhu Špidlovi, ale co přinesla těm ostatním ? Euro ? Placení řekům jejich důchodů ? Regulaci výroby a potlačování tržního hospodářství ? Ohromující přerozdělování finančních prostředků od lidí, kteří je vydělali k lidem, kteří je spotřebují ? Fotovoltaiku ? Větrníky ? Pančovanou naftu řepkou ? Výmysly, který výrobek se bude vyrábět a který ne ? (například žárovky, ale bude hůře,že .) Potlačování Svobody a svobody slova ? Nějak se mi nedaří nalézt ani jedinou pozitivní věc.
26. 09. 2011 | 15:49

xx napsal(a):

stále rebel: nelze se přece řídit jenom tím co někde už funguje a je ověřené. To bychom se nikdy nikam nedostali. To je rozdíl mezi vzdělanci schopnými jen odříkávat poučky a lidmi co jsou schopni sami něco vymyslet, mít nějakou vizi a tu se pokusit uvést v život. Jinými slovy podnikatel a zaměstnanec.

Nedávno jsem viděl jednu starou komedii. Šlo v ní v kostce o spor mezi teoretickou výukou a praxí, kdy rigidní profesor co napsal učebnici trval na svých dogmatech která ale v praxi selhávala a slepě obviňoval kdekoho z lajdáctví a špatného studia, jenom nechtěl připustit že jeho teoretické poučky z učebnice jsou jaksi mimo realitu, resp. studenty na realitu příliš nepřipravují.

Teprve hořké setkání s praxí, kdy profesor nedokázal vyplnit nákladový list, ačkoli o tom napsal v učebnici kapitolu, přineslo změnu jeho výuky. Jenomže to byla jen komedie, v životě to tak jednoduché nebývá a dobře to nekončí.

No tak studujte v zaprášených knihách poučky a floskule, a hledejte způsoby jak je napasovat na realitu, já jdu raději něco udělat.
26. 09. 2011 | 15:59

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Ale tak to není, kdybys místo „vizionářství“ sáhnul po datech nebo učebnicích, tak bys věděl, že například ten tvůj štíhlý a dokonce prý nezkorumpovaný stát již existuje a nejen v jednom exempláři, ke shlédnutí v Africe, Jižní Americe, taky něco v Asii nebo východní Evropě.

Ty, na které podle tebe máme ukazovat fuj jsou na západ a sever od nás.

Podobně komické je to s oddlužením států. Největší slibotechna Reagan. a „ekonomové“ kolem. Výsledek byl naprosto opačný a vyspělý svět, který až na malé výjimky snižoval zadlužení způsobené krizí třicátých let a válkou otočil a od osmdesátých let jede v dluhové spirále. Privatizované a deregulované banky měly přinést prosperitu, místo toho jsou hrozbou a daňoví poplatníci je musí pořád zachraňovat. Kapitalizace zisků a socializace ztrát je heslo dnešních bankéřů. Trh ve zdravotnictví opět kontroverzní výsledky. Mám velmi čerstvou osobní zkušenost. Když výsledky pojišťovnou hrazeného vyšetření nejsou zcela jasné, hned je pacientovi nabídnuto další vyšetření, které si musí zaplatit. No a když ani toto další vyšetření zcela nevyloučí pochybnosti, tak je ještě další možnost, samozřejmě ještě dražší. Tak jsem se dnes zachoval nezodpovědně ke svému zdraví. Kdyby nefungoval ve zdravotnictví trh, tak by mi možná řekli, pokud chcete mít stoprocentní jistotu, tak si zaplaťte ještě tohle vyšetření, ale osobně se domnívám, že je to zbytečné.

Zdroje vědění jsou dva, teorie a empirická data, bez toho je to tápání ve tmě a je to nebezpečné. Nejdříve se seznam s tím, co je nebo bylo a pak teprve můžeš ukazovat směr.
26. 09. 2011 | 16:39

xx napsal(a):

stále rebel: no vůbec nejraději mám, když mi někdo začne dokazovat na netržním prostředí, jak nefunguje volný trh.

Nejvíce mne pobaví jako lidé jako vy veškerá selhání státu svalují jen a pouze na soukromou sféru. Kapitalizace zisků a socializace ztrát ale přece není možná bez asistence států ! To je důkaz že stát selhává. A je jedno že to svedete na konkrétní politiky. Je to zkrátka selhání státu jako instituce. S tím nehnete ani kdyby jste mne zavalil celou vaší knihovnou pouček a dogmat.
26. 09. 2011 | 17:19

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Ty nic nečti, je to zbytečné.

Kapitalizace zisků, socializace ztrát je selhání státu?

Jaké selhání státu, toho, který slouží bankéřům? Ale to je přesně ten stát, který ty podporuješ a díky tvé ideologii ani nemůže mít jinou reálnou podobu. Kapitál samozřejmě hledá to, co je pro něj nejvýhodnější a pokud se mu dá příležitost, tak vytváří takové předpoklady, aby on vydělal a daňoví poplatníci zaplatili.

U bank je to o to horší, že bankéři spravují asi z devadesáti procent cizí peníze, těch asi deset procent základního kapitálu je roztříštěné a aby toho nebylo mále, tak jsou zde ještě rozdílné zájmy managementu a vlastníků.

Tvůj stát, tvá demokracie nikdy nemůže fungovat v zájmu občanů. Pokud bude vládnou kapitál, vždy bude vytvářet takové prostředí, kdy on vydělá a občan prodělá.

Nic nesváděj na stát, hloupý občan je vinen a dokud budou jedinci inteligentní jako ty, tak bude selhávat především ten tvůj stát, ta tvá podoba, která již ve své podstatě neslouží občanovi, ale kapitálu..

Velkou hospodářskou krizi třicátých let, ani současno finanční krizi ani naše vytunelované banky devadesátých let nejsou dílo levičáků, ale dílo pravicových ideologů nebo zlodějů.
26. 09. 2011 | 18:17

xx napsal(a):

stále rebel: aha, no jo, jsem úplně blbej. Vždyť je to tak jasné. Ty hamyžné banky už zprivatizovaly sociální stát i v Německu a Francii. Já si to v rozčilení hned neuvědomil. Tak se mějte soudruhu.
26. 09. 2011 | 18:44

Bavor napsal(a):

To RA 26. 09. 2011 | 14:02 : To co označujete za centrální plánování, je následek "neviditelné ruky trhu" - lobbingu nadnárodních společností a velkých bank. A je to výsledkem kapitalistického vývoje, nic jiného. Tedy následek GLOBALIZACE.
26. 09. 2011 | 20:06

Zacheus napsal(a):

"Měna Spojených států evropských je skutečně mladší ..." píše docent Jiří Havel o současné Evropě.

Zajímavé je, že už V.I.Lenin napsal stať s názvem " O nezbytnosti Spojených států Evropských". O Nové Evropě hovořil ve svých projevech také protektorátní ministr školství Emanuel Moravec. Podobnost čistě náhodná.
26. 09. 2011 | 22:19

mňo docente napsal(a):

nefím nefím,
podle intenzity medyjální palby - masaze,
a to nejenom od jedincu (ekonomu),
ale uz i insŠtituci
http://finweb.hnonline.sk/c3-52980480-kP0000_d-lagardeova-menovy-fond-nebude-mat-dost-penazi
ESRB...Globální systémová rizika blízkosti rekordních Výzvy ESRB varování… vydal první varování vládám, nutit je připravit kapitálových injekcí některých evropských bank….Evropská rada pro systémová rizika má podle Dow Jones, vydal první varování vládám, nutit je připravit kapitálových injekcí některých evropských bank.
eurokomisar...http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/rekapitalizovat-mozna-bude-potreba-vic-bank-rika-eurokomisar_212656.html
Rekapitalizovat možná bude potřeba víc bank, říká eurokomisař.
...v sobotu ...ECB hovorí o ohrození eura…ECBa sa obáva, že zlá situácia niektorých členov eurozóny podkope jej stabilitu
Investori predávali euro v reakcii na zverejnený obsah štúdie Európskej centrálnej banky.
V nej podľa Reuters banka vyjadrila obavy o udržateľnosť menovej únie pre vysoké dlhy niektorých členov eurozóny.
„Hrozí, že prehlbujúca sa rozpočtová nerovnováha v eurozóne a zúfalá situácia niektorých členských štátov podkope stabilitu, rast a zamestnanosť, ako aj udržateľnosť menovej únie samotnej,“ píše sa v materiáli.
Má sa preto posilniť spoločná finančná vláda eurozóny a ak bude treba, má sa pristúpiť aj k nútenej správe rozpočtovo nezodpovednej krajiny.
Spoluautorom štúdie je aj odstupujúci člen Výkonnej rady Jürgen Stark. Materiál však nemá podporu celej banky.
Autor: Redakce, Patria Online…Je čas, aby Německo opustilo eurozónu?Z velkého počtu studií je totiž jasné, že ECB měla během posledních deseti let stabilizující vliv na německou ekonomiku, ale destabilizovala země na periferii.

to vypada, ze Juchanda končí,bude se kasírovat
26. 09. 2011 | 22:48

Gerd napsal(a):

V saloonech na Divokém Západě visel obvykle nápis typu: "Nestřílejte po pianistovi, snažíse, co může." A já poprosím, nestřílejte po Jiřím Havlovi ....
26. 09. 2011 | 22:53

Porovnejte, co napsal o EURu od I.2011 napsal(a):

V lednu 2011 napsal autor Havel na tomto blogu toto:

"Nářky nad koncem Eurozóny jsou zábavné i z jiného pohledu. Evropa nemá k euru alternativu. Návrat k národním měnám by byl spojen s hospodářskou katastrofou, kterou si lze sotva představit. V této hospodářské katastrofě by naše země byla postižena velmi drasticky, a její národní měna by ji neochránila. Je pravděpodobné, že krach české měny by následoval záhy po euru. Již teď jsme totiž s eurem spojeni více, než si smí Klausův pěvecký septet v ČNB představit"

V květnu tohle:
10) Jste pro přechod České republiky k Euru? Jaké výhody by podle vás vstup ČR do eurozóny přinesl českým občanům?

"Ano, dlouho si myslím, že euro by umožnilo uspořit prostředky za každodenní směnu za koruny a naopak, vyhnout se rizikům změn kursu a nákladům jeho zajišťování. Zbaví nás dalších desítek miliard ztrát České národní banky. Nicméně dnes nás nikdo do zóny nevezme a nejméně pět let se na eura můžeme leda hladově koukat přes slovenský plot. A platit spokojeným bankám za to směnárenství...

A v srpnu ejhle:

"Úvahy na téma, kdy padne euro, se staly módou. Jako móda ale byly minisukně rajcovnější. Euro dosud nepadlo. Naopak je vůči dolaru pořádně nadhodnocené. Až to dusí evropské hospodářství, protože ho zavaluje levnými dovozy a prodražuje vývoz. Snad by trochu pomohlo nějaké další Řecko. Evropa se prostě musí víc snažit".

Je to bohorovnost, grafomanie nebo skleróza? Neškodilo by, pane, po sobě alespoň myšlenkový chaos z minula v archivu nejprve přečíst než se pustím do příštího článku?
26. 09. 2011 | 23:18

český maloměšťák napsal(a):

Porovnejte, co napsal o EURu od I.2011
A co jste chtěl vlastně sdělit ?
V čem si příspěvky odporují ?

Můžete to vysvětlit ? /zejména sám sobě .../
27. 09. 2011 | 13:17

jenicek napsal(a):

Je to bohorovnost, grafomanie nebo skleróza?
Ne, je to hlupáctví.
27. 09. 2011 | 13:19

český maloměšťák napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1912907/jim-rogers-americka-ekonomika-ma-mnohem-vaznejsi-problemy-nez-evropa.html
28. 09. 2011 | 00:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy