Vraťte církvím Ježíše Krista

13. 01. 2012 | 01:34
Přečteno 5336 krát
Věci veřejné konečně uvěřily tomu, že když stát vydá církvím majetek dohromady za sto padesát miliard, nic tím neztratí a rozpočet tím vlastně ušetří, protože ročně bude o dvě miliardy menší. Zázrak! V souladu se zákonem o odškodnění církví dojde i ke změně zákona, který je vytesán pod sochou T. G. Masaryka u vchodu Poslanecké sněmovny.

V textu „T. G. Masaryk zasloužil se o stát“ bude doplněno: „ale kradl církvím majetek.“ Vládní koalice se nemůže dohodnout, zdali Masarykově soše budou doplněny tesáky tygra šavlozubého nebo nějaké kratší. Vláda také popírá, že své krédo, co bylo ukradeno, musí být vráceno, naplní ještě letos i obnovením nevolnictví. „Letos to nebude,“ řekl Blesku viditelně zklamaný Schwarzenberg, který nárokuje dvě stě tisíc duší.

Vracení majetku církvím v realitě ale nemá tak humornou polohu. Země se vydává na tenký led precedentu v jiných oblastech. Až dosud restituce vycházely z toho, že se principiálně restituuje pouze majetek fyzických osob a hranicí je 25. únor 1948. Církevní restituce prolamují nepochybně hranici v oblasti právnických osob. Restituce v případech, kdy byla vydávána finanční náhrada, vycházela z historické ceny, která byla velmi nízká. To se nyní mění. Církve dostanou víc.

Tak se mohou církevní restituce notně prodražit. S ohledem na princip rovnosti by mohly již finančně odškodněné osoby žádat, aby byla jejich kompenzace zvýšena podle principů, které stanovil parlament pro jiné osoby, tedy církve. To by jim české soudy mohly směle přiznat. Zároveň by ale mohly poukázat na zjevnou nerovnost různých právnických osob a přiznat i jim nárok odškodnění.

Konečně v případě církví není jasné, zdali se částečně neprolamuje historická hranice. Ale i kdyby se neprolamovala, stejně docházelo k zestátnění majetku především na základě zákonů přijatých před 25. únorem. Už nyní je právní hajitelnost této hranice nesnadná. Spravedlnost je dána jen datem, kdy na konfiskaci přišla řada. Prolomení hranice by znamenalo další nároky na státní kasu.

Sociální demokracie respektuje skutečnost, že by mělo dojít k vypořádání s církvemi a dořešení jejich financování tak, aby nadále byly mimo státní finance. Preferuje však formu vytvoření veřejného fondu, ze kterého by byly financovány potřeby církví i opravy historických památek, které církvím slouží. Právně by šlo o bezpečnější konstrukci s menšími finančními nároky. Vláda rozpočtové odpovědnosti má ovšem raději nákladný hazard.

Psáno pro deník Referendum

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hasta siempre napsal(a):

Pane Havle
Existuje jen jedno čisté řešení. Vydat bez otálení nemovitosti (je jedno jak na ně pohlížíme ve světle josefinských reforem, pokud ÚS zaujal to stanovisko, které zaujal, je buď zapotřebí ÚS rozprášit, nebo konat) a přijmout zákon o církevní dani, kdy registrovaní věřící budou odvádět 10% příjmu na tu "svou" církev, bez zasahování státu. A také bez jakékoli další odpovědnosti státu.
My, ostatní občané na tyto organizace, které se nás netýkají a na jejich užitečnost nevěříme nedáme už ani korunu. Pokud tato vláda bude tak hloupá, že církvím jkékoli další příjmy ze státního rozpočtu přiřkne, budeme volit toho, kdo je přiměje vyděračstvím získané prostředky vrátit.
13. 01. 2012 | 01:57

Platan napsal(a):

Zde je názor religionisty Ivana Štampacha:

"Především majetek, z jehož výnosu by církve, především římskokatolická, mohly pokrývat své mzdové a provozní náklady, byl církvím zabaven v několika vlnách: poprvé Josefem II. Z toho, co zbylo, značnou část římsokatolické církvi vzala pozemková reforma 1918 - 1919. Už od té doby nemohly církve platit mzdy kněžím a vybojovaly si státní platy (tzv. kongrua), což se uplatňuje v drobných obměnách dodnes. Majetek, který převáděla po únorovém puči 1948 vláda na drobné vlastníky a bezzemky, to bylo jen uskutečňování pozemkové reformy přijaté demokratickou vládou před únorem. Komunisté už pak dál církevní majetek nezabavovali, nýbrž ho postavili pod kotrolu prostřednictvím tzv. náboženské matice. To bylo rušeno v rychlém sledu hned od ledna 1990. Církve v létech 1990 a 1991 dostaly do své správy budovy, ve kterých působí a pozemky pod nimi a kolem nich. Nyní požadované desítky miliard korun (nebo ekvivalentního hmotného majetku), to by reálně byl návrat před pozemkové reformy vyhlášené demokratickými vládami a to je z občanského hlediska naprosto nepřijatelné. V podstatě je to pokus o návrat k feudalismu."

http://denikreferendum.cz/clanek/12093-rada-vlady-pozaduje-inventarizaci-cirkevniho-majetku

A zde je též pozoruhodný rozhovor s Joelem Rumlem, předsedou Ekumenické rady církví:

Když se dnes řekne, že se vrátí církvím 56 procent majetku, je vůbec někde sepsáno těch 100 procent? A kdo zaručí, že těch 100 procent je opravdu sebraný majetek církvím?

V průběhu 90. let byla každá církev ze strany ministerstva kultury vyzvána, aby udělala seznam majetku, o který přišla po roce 1948. Opravdu nemám přehled, jestli všechny církve našly všechny prameny a zdroje informací, které mohly poskytnout.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/osobnosti-na-ct24/160032-navraceni-cirkevniho-majetku-je-vyreseni-minulosti-rika-joel-ruml/

-----------------------------------------
Tak takhle se dá restituovat pouze s pomocí boží...
13. 01. 2012 | 02:12

Platan napsal(a):

Škoda, že hamižnost církevních papalášů vrhá špatné světlo i na skromné a obětavé lidi působící v charitě nebo Diakonii...
13. 01. 2012 | 02:31

kormoran napsal(a):

Soudruhu Havle ,
jak dopadla revize?)))
https://www.youtube.com/watch?v=SF1Q5zuSKWg
13. 01. 2012 | 02:31

Honolulu napsal(a):

Cirkev se snazi zavdecit Machometanum a ti jim stejne vsechno zkonfiskuji, tak je lepsi jim nevracet nic z toho, co jim sebral Josef II..
Hraji to na vsechny strany a nejsou verni Kristu. Nejsou verni narodu a rase...Jde jim pouze o osobni moc a o prebendy vsude kolem sveta.
My spiritaulitu potrebujeme velmi, ale oni chteji po nas vypnute mozky a 100 % poslusnost. Ignoruji dejiny a vlastni chyby.
Vy, kteri budete krisit feudalismus v nove dobe a budete jim pomahat, dostanete "ucet" od vlastnich lidi.

Nejdrive jste se zbavili prumyslu (velmi hloupe) a pokracujete ve stejne ceste. Usilujete o to nic nevlastnit a byt nevolniky.
13. 01. 2012 | 04:27

honolulu napsal(a):

Ted vam Cesi, napisi informaci, kterou jeste nevite, jak nase svata cirkev katolicka (kterou mam rad, kdyz je drzena na reteze) vzkrisila SATANA, ktery bude i bolesti ve vasem zivote.

Za vlady B.J. Vorstera jsem zil v JAR a ten zbozny pan hlasal oddelenost mezi rasami na rozdilnem stupni vyvoje.
Samozrejme, cirkev byla proti. Vorster varoval, ze nebude-li dodrzovana oddelenost, tak vzniknou nove nemoci, s kterymi si nikdo nebude vedet rady. (Proto byly oddelene i zachody.)

Na Haiti a v nekterych castech Afriky je ted nova strasna nemoc. Haity ma za posledni ctyri mesice 7000 mrtvych a 500 000 nakazenych. Ma to neco spolecneho s cholerou. (Nerozumim temto vecem.) Prislo to z NEPALU - z Himalai. Nepalsti vojaci prideleni k UN to zanesli do Afriky a na Haiti. Je z toho poplach mezi doktory v USA. Takze multi-kulti, tak oblibena u cirkve (pro vetsi pocet ovecek na strihani) se postara o velkou umrtnost vsech, tim, co vzdy propagovala.

(Vy to nevite, ale AIDS v 70-tych letech v Africe neexistoval.
To je take uplne neco noveho. Mladi se maji na co tesit.)
13. 01. 2012 | 04:54

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Češi snad nikdy ve své historii nebyli tak zpitomělí, ovládaní propagandou a nesvobodní, jako jsou dnes. Tady je bohužel svobodná, či až přespříliš svobodná jen banda lotrů, která národu vnucuje svou představu o morálce.

Ta nejnemorálnější politická reprezentace, kterou kdy tento národ měl, napravuje křivdy a napravuje je ráda. Samozřejmě způsobem sobě vlastním a to rozdělováním státního majetku.
13. 01. 2012 | 06:19

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

VYDÁNO DNE 9. 1. 2012 „Se způsobem, jakým u nás funguje demokracie, je spokojena čtvrtina lidí (26 %), což je v dosavadní historii ČR minimum. „
http://www.stem.cz/clanek/2322
13. 01. 2012 | 06:29

Ládik!!! napsal(a):

Pozdrav Pánbůh, soudruhu docente.
13. 01. 2012 | 07:10

Sladký napsal(a):

Ten, kdo... 25% spokojených? Nejspíš darebáci, šibalové a lidé mdlého rozumu.
13. 01. 2012 | 07:13

B. napsal(a):

Myslela jsem, že nemáme na rozhazování.
Když církve počkaly doteď, mohou počkat dál!
Stále se tvrdí, že "peníze nejsou".
To se pro církev natisknou?
13. 01. 2012 | 07:27

Marcus Agrippa napsal(a):

B.:
ne - v nejhorším se ještě zvýší DPH a sníží důchody. I učitelé se můžou rozloučit s vyššími platy. Na TOHLE nebude. Zajímavé, že Kalousek nás chce postavit do role totálního evropského outsidera, ale katolíkům by dal první poslední. Myslím, že mise byla splněná a Duka dostal"frčky"nejspíš oprávněně. Zvýší se vliv Vatikánu v ČR, ale co bude s těmi, co teď najednou budou bydlet na církevním?! No .... bude to zajímavé.
13. 01. 2012 | 07:33

scallop napsal(a):

Autor

Vzpomenme predchozi "uspesne" fondy: napr. Fond narodniho majetku a Pozemkovy fond. Skutecne prikaldy transparentniho a odpovedneho hospodareni.

Take to znamena vznik noveho uradu. Bude mit pobocky v krajich ? Pak se budou obecni urednici domlouvat o nyni zablokovanem majetku s uredniky z fondu, cirkve ve spravni rade budou ze smelin obvinovat jedna druhou ... no alespon budou mit investigativni novinari o cem psat.
13. 01. 2012 | 07:46

Artur Klement napsal(a):

Divím se že "superdaňový mág" Kalousek ještě nepřišel na to,že se má platit církevní daň.Jseš členem nějakého spolku,tak plať příspěvky.To mají i námi tolik opovrhovaní muslimové,tzv."zakát".A zajímalo by mne,jak to s církevním majetkem skutečně je.Patřil církvím skutečně,nebo jim pouze propůjčen?Názor p.Štampacha,kardinála Tomáška,posudek Právnické fakulty UK je poměrně jasný.To je pořád "ukradené musí být vráceno".Kdo vrátí ukradené po roce 1989? A komu?Knižní velkoobchod?Chvalovský?Macek?Salzman?Kožený?Junek?atd.,atd.
13. 01. 2012 | 07:46

vasja napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):
VYDÁNO DNE 9. 1. 2012 „Se způsobem, jakým u nás funguje demokracie, je spokojena čtvrtina lidí (26 %), což je v dosavadní historii ČR minimum. „
http://www.stem.cz/clanek/2322
-----------------------------
Nejhorší je uspokojit frigidní babu. A uspokojit nespokojené, by byla stejně marná fuška.
13. 01. 2012 | 07:51

Olda napsal(a):

Myslím si, že autor není daleko od pravdy hlavně v tom, že toto vracení neukradeného majetku má posloužit jako precedens k prolomení Benešových dekretů. Na základě tohoto kroku můžou začít žádat na vracení majetku různé, např. sudetoněmecké spolky a organizace.
13. 01. 2012 | 08:07

licitinis-dembo napsal(a):

Br...pane jmenovče zesn.praesidenta,
nebyl-li v Čechách nakonec Božím prorokem Svatopluk Čech se svým Výletem pana Broučka do 15-století? Spisovatel u něhož jsme ve škole chápali,že napsal jakéhosi Saturnina doby obrozenecké,ale podobně Jirotkovi nebyl uznávaným velikánem? Inicioval jeho dílo právě ten jeho výlet na Kavkaz v době kdy se tam narodil J.V.Stalin,a v Londýně 1885 umřel car společenské vědy o pokroku Karel Marx,otec myšlnky o fázích vykořisťování člověka člověkem, a jeho dcery baronessy už roku 1911 nežily-ani jediná.Ač všechny tři byly vdané.Jedna zemřela ještě před smrtí otce 1883,zanechavši komunardovi Longuetovi šest dětí na krku,a druhá jako paní Lafarguová s manželem spáchali sebevraždu 1911 a třetí Eleanor,překladatelka Madam Bovaryové G.Flauberta, žijící s věrným-nevěrným-nerozvedeným darwinistou-ateistou Avelingem též sebevražda 1898,on přirozená smrt v průběhu rakoviny. Pochopitelně,že Marx znal osobně své tři zetě.Nepíše se o tom,že Marxovi zemřely v nedospělém věku čtyři děti,za "buržoasního" blahobytu z peněz německé matky Jenny, šlechtičny.Když její pan bratr osm let v Prusku ministrem vnitra v padesátých létech 19.století býval.
Není nakonec celá moderní historie naklíčena tím co spáchali londýnští lékaři na rodině baronky Jenny von Westphalen,Marxovy ženy,v jejím londýnském exilu?
Nebyl prvním zavražděným Francouzské revoluce 1792 právě lékař-politik Marat? Nebyla roku 1792 zhotovena první zubní protéza? Nebyl generál Kornilov úhlavním společnýmnepřítelem Kerenského i bolševiků v létě 1917?
Jsou dva klíčové problémy moderní doby:a) jak rozmístit několik blbců do několika buněk b) co se šamanem dál? Platit,vyhnat,zbožštit?
Církev se dnes tváří ,že je jen toliko záležitostí Památkového úřadu.Mimořádná péče? V jejím případě? Opět škrtnout vídeňského lékaře-psychiatra Zygmunda Freuda? Který říká,že náboženská víra oslabuje poznávací schopností lidí,vědců.Navíc byl původem Moravák.Tak tedy věřme v zázraky.A jinak nikomu nevěřme.Nebuďme přece bláhoví!!Už tolikrát nás důvěřivost oklamala,zklamala.A až se z věřícím ortodoxů staneme zase jenou heretiky-husity,potom zase Nikoho nešetřeme,nikoho nelitujme.Věru Návod jak humanisovat dále.Pro století 21,22,....
13. 01. 2012 | 08:20

Maximus napsal(a):

To, že s námi občany hraje tato rádoby pravicová vláda řečeno po mariášovsku doslova "betla" je více než jisté.
Už před poslední volbou presidenta republiky se děly různé
tanečky a dohody kde šlo také o církevní majetek a nebýt sporu poslance Tlustého a spol. s družinou odkloňovačů Topolánka (majetek Topolovi zajišťoval oddaný
psík Dalík), tak už tehdy by církvi majetek přihráli. Je nasnadě se ptát co se to tu vlastně děje a kdo co s tím sleduje? Je podivné, že církevní restituce nevadí bývalým soudruhům nebo těm co mají soudružské geny v rodině. Bývalému soudruhovi lampasákovi Topolánkovi nebo mládežníkovi Nečasovi z komunistické rodiny či Klausovi (taky byl komunisty hýčkán a rodiče byli v KSČ), který najednou miluje Duku skoro jako svého nadřízeného Putina, najednou flanďáci nevadí a jsou ochotni si dát do pracovny či domů do obýváku třeba i kříž s kristem???!!! Tak odnich to bude opravdu nefalšovaná láska a víra!Zřejmě tady došlo k v zákulisí před poslední volbou presidenta republiky k loupežnickým dohodám stejně jako to dělají mafiáni. Že je to všechno po právní stránce vošajtlich jim je jedno. Má to právní rámec asi na takové úrovni jako byla celá kupónová privatizace ..... žádný, popř. hodně sporný. Navracet se měl podle příslušného zákona majetek jen fyzickým osobám, nikoliv právnickým a to jen od února 1948! Nejvíc na celé věci mrzí úloha Ústavního soudu, kde se ukazuje, že právo v této zemi je zašlapáno do země a kdo má prachy a moc, ten stanovuje pravidla hry. Pár lidí či skupin chmatáků se na celé akci nakapsuje a už po léta netečný český ovčan drží hubu a zákryt. Není se co divit, koupená média kauzu "prostituce církevního majetku" šikovně zastrčila do pozadí zpráv. Hlavně, že víme, že přitloustlá Bartošová má nového šamstra nebo božský Karel umí v 70-ti letech přebalovat plíny svých ratolestí. Jdu si pustit něco pěkného, třeba hudební skupinu Duvenbleit. Za komunistů člověka štvala ta bezmocnost něco změnit, mezi chartisty jít byla přímo sebevražda neb tam půlka z nich byla s StB kamaršoft, jít rozvrátit KSČ zevnitř by bylo tak naivní jako jít rozvrátit zevnitř nacistickou NSDAP, pak zbývalo být ticho a vyhýbat se jim a skřípat zuby. Když jsem chtěl v r.1985 odtud s rodinou jít pryč, tak mi řekl kamarád, proč bychom chodili my, ať jdou do hajzlu oni! A měl recht. Ale zase nyní má člověk ten bývalý pocit bezmocnosti, že nám vládne lůza a chmatáci!
A nepřeju Vám občani pěkný den!
13. 01. 2012 | 08:21

Expert napsal(a):

To : pan Havel
Pane Havle, všiml jste si, že úplně nejhloupější soudruzi, kteří nemají co říci, začnou "soudruhovat" . Dnes už začal soudruh kormoran a soudruh Ládik.
Kolik myslíte, že se jich dnes ještě přidá.
Já myslím, že soudruh ghándí přijde už za chvíli a pak možná příjde i kouzelník.
13. 01. 2012 | 08:22

modrý edvard napsal(a):

Domnívám se, že otázky, které vznáší p. Havel, už někdo vyřešil, p. Havel to ví, a ví, jak to vyřešil, a jen píše do novin, aby ČSSD měla radost.
13. 01. 2012 | 08:25

zemedelec napsal(a):

Pane Havel.
Vy to víte velice dobře o co tady běží.
Musí se to za každou cenu stihnout v tomto volebním období.
Co nejdříve to uzákonit a převést majetek na stát.
Co nejdříve,pak ten majetek rozprodat a převést na ty správné osoby.
Proto žádám,prosím,zabránit tomuto poslednímu rozkradení majetku občanů České republiky.I když vím,co si nedovolila cirkev po staletí udělat,teď se to povede této vládě.
13. 01. 2012 | 08:29

Proto napsal(a):

Spíše než navracení majetků církvím mi to připadá, že si ti největší gauneři tímto způsobem kupují odpustky :-) A že jich potřebují.....
13. 01. 2012 | 08:35

martinka napsal(a):

znamená to že církve které vznikly až po 1989 nedostanou nic?!
13. 01. 2012 | 08:53

Občan napsal(a):

No, a proč myslíte, pane Havle, že byl již v r. 1991 zákonem č. 229/1991 Sb. zrušen zákon č. 215/1919 Sb., o zabrání velkého majetku pozemkového, ve znění zákona č. 142/1947 Sb. a pozdějších předpisů?
13. 01. 2012 | 08:54

Franta napsal(a):

"Dne 21. března 1680 vznesli poddaní liběšického panství trpké stížnosti k páteru rektorovi u sv. Klimenta na Starém Městě Pražském, obsažené v 17 článcích, mezi nimiž také naříkají, že musejí každoročně posílati na žně do panství Tuchoměřic a Středokluk 100 mužů na pomoc a milostivá vrchnost jezuitská, že jim platí za to jen po 7 krejcařích denně, takže pak oni chudáci sami si musejí připláceti denně 4 krejcary, aby se alespoň hladu uchránili. Podivné jest, že jednotliví jezuitští správcové mohli schvalovati nelidské ukrutnosti na poddaných páchané a k nim docela také nabádati. I sám páter rektor Jiří Weiss projevil tehdy vůči poddaným dosti tvrdosti. Dne 3. dubna t. r. psal na př. z Liběšic páter Bartoloměj Tolesius /39/ rektorovi do Prahy, aby na robotách lidu nic neslevoval a 19. dubna mu líčí v dopise z Litoměřic, kolik sedláků bylo kde bitím se světa sprovozeno, kolik zmrzačeno atd. To byla odpověď na jejich bolestné stížnosti a to od — kněze jezuity!...

S nadanci žili však v semináři i hoši, na které jich
rodiče jezuitům platili. Dohromady bývalo chovanců přes 150. Synové zámožných rodičů, dobře platících jezuitům, žili tu skvěle, ferdinandisté obstojně, ostatní téměř chudě. Jan Jeník z Bratřic, jenž byl v semináři sv. Václava též jako ferdinandista chován, praví o tom: „Nám ferdinandistům - 24 - na výživu náležely důchody velmi velikého výnosného statku Středokluk... jezuité ale, zapravujíce těmito důchody potřebu všech ostatních fundatistů, cpali ouroky z fundačních kapitálů do své hluboké kapsy.“
13. 01. 2012 | 08:56

42 napsal(a):

Měl to ten Hus dobře vymyšlené, že by se církev měla vrátit k evangelikální chudobě....ale líp to měl vymyšlené Žižka, ten věděl, že po dobrém to nepůjde. Bude třeba oprášit některé národní tradice.
13. 01. 2012 | 09:02

TGM napsal(a):

Nač stát vydává tolik prostředků pro instituce, které ve společnosti zaujímajé bezvýznamné místo, těch věřících je jako šafránu, ať si své církve vydržují sami, proč to má platit ateistická zdrcující většina národa?
13. 01. 2012 | 09:21

Inci napsal(a):

Komu to vlastně cpeme majetek horem dolem ?

Proč vlastně ještě církev nesvatořečila svého největšího novodobého mučedníka a bojovníka za čistotu církve faráře Kryštofa Adama Lautnera ?

Proč mučí nejlepší služebníky Boží celibátem a zvýhodňuje tak úchyláky ?

Proč podporuje šíření AIDS zákazem kondomů ?
13. 01. 2012 | 09:22

Marcus Agrippa napsal(a):

42:
Hus byl jen jeden z evropského reformního hnutí, které bylo proti církevnímu mamonu. Tou dobou bylo všechno na prodej - odpustky, biskupské posty - v podstatě cokoliv. A odpor vůči církvi pokračoval dál - Jiří z Kunštátu a Poděbrad organizoval evropské společenství národů ( něco v duchu EU ) i vůči postupujícím Turkům, kteří už byli jen krok k ovládnutí Konstantinopole ( poslední bašty východních křesťanů ). Zádrhel byl v tom, že se vůbec nepočítalo s papežem. Což byla samozřejmě"chyba" - Vatikán okamžitě rozpoutal intriky a v důsledku toho Konstantinopol ( dnešní Istanbul ) bez pomoci padla do rukou Turků. Z Čechů se pak podle církve stal - vřed na těle křesťanstva. A dnešní katolické panstvo, nám to všechno pěkně omlátilo o hlavu ( husity i Josefa II - co bylo ukradeno bude navráceno ). A tak to má být - tak je to správné. Ještě by měl být zrušený svátek v den upálení Mistra Jana - ten je katolíkům taky trnem v oku.
13. 01. 2012 | 09:33

houk napsal(a):

Místo Nerudovy "práce pera,pilníku a rýče"-kněz,šaman, marxista + nejnověji navíc manažer. Propána jána kam dal tento národ rozum,co to tu pěstujeme za plevel na vlastní zahrádce.Jak dlouho se vždy znovu a znovu prskne na národ pár ideologických hesel spolu několika úředními směrnicemi-národ se ochromí,zblbne,dovede až k hluchotě a slepotě,nechá vydírat kýmkoliv kdo pro něj znamená ze všech nejméně.Všemi kdo mu způsobili bolest,utrpení a přikovali ho ke galéře,která má tyto týpky živit dál i kdyby za nimi nebyla jediná známka prospěšné činnosti pro ostatní v čemkoliv.Potupa a potopa v jednom.Celého národa těch,kdož opravdu pracují na něčem.
13. 01. 2012 | 09:42

pgjed napsal(a):

Pane Havle vy jste neskutečný kecal. Pro některé bláboly je potřebné buď snížené IQ, nebo neomalená drzost. U vás připadá v úvahu spíše to druhé. Stručně za odrážky:

1.) "...rozpočet ušetří..." Ale to je snad samozřejmé, jenom místo populistických blábolů je třeba si uvědomit, že stát svůj zákonná závazek financovat všechny oprávněné potřeby církví, který na sebe sám uvázal, částečně naplňuje tím, že na mzdy duchovních dává 1,5 mld Kč/r. Tato podpora se po 17 letech přechodného období přestane vyplácet, přičemž počínaje 4. rokem se bude snižovat o 5% ročně. Dále státu zůstane 44% církevního majetku. Je-li dnešní roční výnos z církevního majetku 4 - 6 mld Kč, získá stát ročně z tohoto zbylého majetku 1,76 - 2,4 mld Kč/r. Tento majetek tedy vpodstatš zafinancuje státu to, co církvím vyplatí, jako náhradu a po skončení splátek bude trvalým příjmem státního rozpočtu, přičemž výdaj na církve klesne na nulu. Tvdrdit, že to není pro stát výhodné může jenom velký hlupák, nebo ještě větší darebák!

2.) "Masaryk ...kradl církvím majetek" To přece z církví nikdo nikdy neřekl, i když 1. pozemková reforma velmi tvrdě zasáhla právě katolickou církev. Šlechtu s výjimkou Lichtenstainů již tolik ne. Jenom pro ilustraci, celý prvorepublikový Břevnov je postaven na někdejších pozemcích Břevnovského kláštera. Co lze ale Masarykovi oprávněně vyčítat, že si naprosto falešně, ahistoricky a nepravdivě udělal z českých katolíků terč a nepřítele do kterého šil a řezal při každé příležitosti, jako by to byli nějací nositelé rakušáctví. Používal to jako šidítko na odvedení pozornosti od svých politických čachrů, od zákulisí své hry na velkomožné vysokoblahorodí a od své neschopnosti řešit vážné sociální a národnostní problémy 1.RČS. Že u kořenů současných postojů naší společnosti vůči katolíkům a křesťanům obecně je, vedle kulturního boje Habsburků, Masarykova církevní politika, není pochyb.

3.) Restituce právnických a fyzických osob a prolomení hranice 25. 2. 48: Další z kardinálních blbostí kterou s neomaleně sprostou drzostí nejenom vy omíláte. Restituce právnických osob individuálními akty exekutivy v případech, kdy to bylo shledáno společensky prospěšné přece dávno a dávno proběhly! Copak nemá socdem Lidový dům? Copak nedostaly různé spolky a instituce zpět své budovy a pozemky? Namátkou, Sokol, Orel, YMCA/YWCA, různé tělovýchovné a divadelní spolky...? A to již dávno, před 15. - 20. lety. A k žádnémo prolamování hranice 25. 2. 48 nedochází. Neexistuje na to jediný příklad!

4.) Výše finančních náhrad vycházela skutečně z historických cen, ale před 20. lety, kdy se většina náhrad (s výjimkou nevyplacených náhrad za živý a mrtvý inventář, které i socdem oprávněným osobám dodnes dluží) vyplácela. Jenomže od těch dob se 20 let měnily ceny nemovitostí a rostla inflace. Může vůbec takovýto argument použít někdo, kdo by rád byl považován za ekonoma? Nenechte se vysmát pane Havle!

5.) "Sociální demokracie respektuje skutečnost, že by mělo dojít k vypořádání s církvemi a dořešení jejich financování..." Skutečně?! ŽE VÁM NENÍ HANBA TAK SPROSTĚ LHÁT!? Měli jste na to příležitost 2 volební období! Nejenom, že jste neudělali nic, ale když jste smlouvu s Vatikánem a církevní restituce měli vysloveně v koaliční smlouvě s lidovci, tak jste to shodili ze stolu a plichtili jste to s komunisty! Myslíte, že si to nikdo nepamatuje? A bláboly o fondu si dejte za klobouk. Dopadlo by to podobně, jako s Fondem dětí a mládeže, ze kterého měl být zdroj pro financování dětských organizací a rekreačníhos portu. Byl ale, pod společnou patronací socdem, ODS a komunistů v pozadí, rozkraden do základů, takže musel být zrušen a děcka z toho nedostaly téměř nic. Dodnes probíhají nekonečné soudy s čachráři nastrčenými výše zmíněnými partajemi do vedení fondu a čeká se na promlčení.

Pane Havle, přestaňte mlžit, přestaňte lhát, mohl byste pro změnu třeba chvíli na toto téma mlčet a přemýšlet, zda byste se vy a vaše partaj neměli spíše stydět!

Bez úcty a bez pozdravu,
Petr Gabriel st.
13. 01. 2012 | 09:49

Xavier napsal(a):

"Církevní restituce prolamují nepochybně hranici v oblasti právnických osob."
(Jiří Havel)
Nějaké důkazy by po ruce nebyly, pane Havle? Pokud ne, tak lžete. A kdo lže, ten krade, lhostejno zda ze státního, anebo církevního majetku.

Stanovisko ČBK k majetkovému vyrovnání zde:
http://tisk.cirkev.cz/z-domova/stanovisko-k-majetkopravnimu-vyrovnani/

Je pane Havel neinformován, anebo dezinformuje?
13. 01. 2012 | 09:52

Adéla napsal(a):

Měl by být přijat zákon, který by bývalým členům KSČ jako je Jiří Havel zabavil veškerý majetek, pak by klidně moho následovat referendum o jeho navrácení spolu s majetkem církví
13. 01. 2012 | 09:55

Marcus Agrippa napsal(a):

Xavier:
vida - poprvé použitý správný výraz - ZÁBOR. Nikoliv krádež. Ale to vypadá pochopitelně mediálně daleko líp že ( a dá se s tím dál"pracovat")?!
13. 01. 2012 | 09:57

český maloměšťák napsal(a):

Co chcete po alkoholicích, zlodějích a psychopatech a jejich kašpárcích ?
Rozum ?
Místo něj mají přece nerv....

A tak nám to Drobil, Vondra, Kalousek, Bém, Parkanová, Besser, Bárta, Kočí, Šnajdr, Škarka, Bendl, John, Kocourek, Benda...hezky odhlasujou...a bude se dál rozpočtově odpovědnovávat a protikorumpovávat.

No a časem ta církev o ten majetek přijde zase. Teď už ale zcela legálně. Takříkajíc v rámci laisseze faire.
Nevěříte ?
Dočkejte času - jak církev klasu.

Husa /tkzv. dutý pták - stát/se škube a škubat bude. V zemích úpadku to tomu bylo tak vždy. Kdo neškube husu, je za vola. Církev prostě nechce být za vola.

Drábky na vás všechny. Kdo nemáte zvonek na dveřích.
13. 01. 2012 | 10:02

Carlos V. napsal(a):

pgjed:
1) Stát se zavázal financovat církev zákonem. - ano, jistě. Ale stejně tak může stát svůj zákon změnit a církve přestat podporovat.

Jen zde připomenu licoměrné chování vlády, kdy se snižovaly platy naprovsté většině státních zaměstnanců (hasišči, policisté), zatímco prelátů a kněží se snížení netýkalo. Kdo je prospěšný, budiž mu ublíženo.

2) Je - a bylo i za první republiky - zapotřebí ukazovat na podstatu církevního učení. Tedy kázání Dogmatu, slepé víry poslušnosti a nesvobody uvažování.

3) Restituce jsou provedeny na základě zákona. Je už pouze k diskuzi, zdali měly být v minulosti provedeny v rozsahu, v jakénm byly provedeny. Ovšem do budoucna je pouze na nás, zda - a jaké - restituce budou provedeny.

4) Výše náhrad - tato pomocná argumentace proti škodlivým restuitucím je pouze pomocná. Jako obstrukce není špatná, ovšem neřeší podstatu - podporu škodlivé organizace.

5) Nejsem sociální demokrat ...
13. 01. 2012 | 10:02

Expert napsal(a):

To : pan Havel
Všímáte si, že jsou tady někteří, kterým už nestačí ani "soudruhování" a míru své ubohosti mají potřebu vyjádřit třeba tím, že vás oslovují jako "neskutečného kecala".
Dnes se tak předvedl pán, který o právu , natož o právu cirkevním, neví zřetelně vůbec nic.
Podepsal se jako Petr Gabriel st. a na důležitosti si sám sobě snaží přidat i výše zmíněným oslovením.
Škoda jen, že mimo nadávek, neví také něco o právu a právní historii v souvislosti s církevním majetkem.
Mohlo by to být zajímavější, než předvádění jeho vlastní ubohosti.
13. 01. 2012 | 10:03

Kuchař: napsal(a):

Já budu radši cpát peníze do církve, jak do Bruselského úředníka.

Asi jsem divný, ale jsem taky volič a taky plátce daní.
13. 01. 2012 | 10:05

Kuchař: napsal(a):

Expert:

Řekněte nám něco o právu,prosím. Od Vás jsem ještě žádnou odbornost neslyšel - byla by to příjemná změna.
13. 01. 2012 | 10:06

Carlos V. napsal(a):

Kuchař : cpete si Vaše peníze kam chcete. Ovšem nevím, proč si tak zužujete výběr. Já nepreferuji ani církev, ani bruselské úřednictvo, ale s prominutím vlastní kapsu.
13. 01. 2012 | 10:11

Dotaz napsal(a):

i nevonictví již bylo obnoveno.
Co jiného jsou veřejně prospěšné práce, či nabízení agenturních brigád nezaměstnaným Českou poštou.
13. 01. 2012 | 10:14

Občan napsal(a):

To Xavier:

Pan Havel má nepochybně pravdu, protože církve JSOU právnické osoby a právnických osob se restituce doposud NETÝKALY.
Takže právní hranice JE prolomena a pokud budou potomci majitelů právnických osob chytří, domohou se na základě tohoto precedentu i restituce "svých" právnických osob.
No, a od církví už je jen krůček k sudeťákům, eventuálně i k Liechtensteinům a dalším "potřebným".
Obávám se, že zde platí víc než kde jinde a víc než kdy jindy "Kdo si počká, ten se dočká"...
13. 01. 2012 | 10:15

Kuchař: napsal(a):

Carlos V:

Tak to jsme dva. Ale holt máme společnou kasičku a tak je občas potřeba něco zkousnout. Takže kdybych si měl vybrat.....
13. 01. 2012 | 10:15

Marcus Agrippa napsal(a):

Kuchař:
ale Váš názor Vám přece nikdo nebere. Od toho jsme demokratický stát ( snad teda ), kde by měl být diskurz podstatou každého problému. Ale tady se říká - domluvilo se 20 subjektů - 3 politické strany a 17 církví. A občané ani nesmí vědět, co se bude vůbec vracet a jakou formou. Přitom to budou platit. To je základ na pořádný problém.
13. 01. 2012 | 10:16

Kuchař: napsal(a):

Občan:

A co Lidový dům ?
13. 01. 2012 | 10:17

Kuchař: napsal(a):

M.A.

Domluvila se zvolená reprezentace.
13. 01. 2012 | 10:18

Carlos V. napsal(a):

Kuchař : výber menšího zla nic neřeší. Je třeba stavět se proti každému zlu a brát se za svoje.

Nota bene, když si vláda hodlá zvolit zla obě.
13. 01. 2012 | 10:19

Občan napsal(a):

Xavier sem postnul VELMI zajímavý text, vydaný dne 4. 1. 2012 Českou biskupskou konferencí. A protože se odmnívám, že by si jej měli přečíst všichni, tak jej ocituji:

"Jednání se státem byla motivována snahou vyjít vstříc hlasům občanů, kteří právem chtějí, aby církev (resp. církve a náboženské společnosti) byla samofinancována a na její chod nebyly používány finanční prostředky všech daňových poplatníků. Tento stav byl navozen po záboru církevního majetku státem po roce 1948 a trvá dodnes. Obnovení ekonomické samostatnosti církví je proto vázáno na vypořádání se s tímto záborem.

Na samofinancování církví má zájem i státní správa. Podle platných zákonů by stát musel začít financovat i nové náboženské společnosti, které dosud na našem území tradičně nepůsobily. Náklady na ně by během několika let výrazným způsobem zatížily státní rozpočet v objemu přesahující 2 promile státního rozpočtu a dále by mohly růst.

Současné finanční toky směrem k církvím tvoří 1,2 promile ze státního rozpočtu. V průběhu vyrovnání se s církvemi by tyto náklady činily při dohodnutém splácení částku klesající od 2,8 promile státního rozpočtu k 1,6 promile, po 30 letech by se pak staly církve ekonomicky nezávislé a státní rozpočet by již nebyl nadále tímto nákladem zatížen.

Naturální předávání části majetku proběhne za přísných pravidel, pouze po jasném předložení právních dokumentů, svědčících o původním vlastnictví. Nejde o dar církvím, ale o částečné majetkové vyrovnání z církevního majetku drženého v současnosti státem.

Zmíněné finanční odškodnění spolu s hospodářským výnosem není určeno k ničemu jinému než k vytvoření finanční základny, především a de facto pro provoz zmíněných církví a církevních subjektů v budoucnosti.

Poprvé v dějinách naší země došlo ke shodě na solidaritě všech u nás tradičně působících církví a Federace židovských náboženských obcí, takže na finanční náhradě za nevrácený majetek katolické církve budou mít účast církve sdružené v Ekumenické radě církví a Federace židovských náboženských obcí.

Již v této chvíli se nad rámec platného zákona farnosti prakticky samofinancují a to lze chápat jako dar ve prospěch státu.

Majetkové vyrovnání též umožní městům, obcím i ostatním soukromým držitelům bývalého církevního majetku nabytí právní jistoty. Bude zrušena blokace tohoto původního majetku a tím bude otevřena cesta k jeho dalšímu rozvoji. Pro použití v rámci územních plánů obcí se uvolní majetek v hodnotě minimálně 14 miliard korun.

Církve mají zájem o spolupráci se státem na poli školství, kultury, zdravotnictví i sociální péče. Tato kooperace bude pokračovat a církve předpokládají, že i dále rozvíjet."
13. 01. 2012 | 10:22

Inci napsal(a):

Důchodcům klidně řekneme , že na jejich důchody nejsou peníze ...

Těžce nemocného přestaneme léčit jelikož jeho nemoc je moc drahá ...

Zpětinásobíme počet bezdomovců ...

Z důvodu nedostatku peněz zvýšíme dětskou úmrtnost ...

Prodloužíme dojezdový čas sanitky na dvě hodiny ...

Zrušíme hasiče , lidi alespoň nebudou bydlet v hořlavejch barabiznách ...

Policie je taky zbytečná , v nejliberálnější společnosti se každý musí ubránit sám ...

Vzdělání bylo po staletí jen pro šlechtu a církev ... tak proč to nevrátit ...

Stát vlastně vůbec nepotřebujeme , potřebujeme jen drobné pašalíky a osvícené vládce ...

... a taky co nejhustší síť kostelů , aby se každej dostal při náhlé duchovní potřebě do toho svého do deseti minut ...
13. 01. 2012 | 10:23

scallop napsal(a):

Carlos V.

Ma podle Vas stat platit filharmonie nebo treba muzea ? Nebo treba humanitni vedy na akademii ved ?

Zajimalo by me, kde jsou Vase meze ...
13. 01. 2012 | 10:27

Marcus Agrippa napsal(a):

scallop:
má. Vzdělání, umění a obecný rozhled národa, je základ dobře fungujícího státu. To nemají suplovat nějaké náboženské spolky ( nikdy se to nevyplatilo ). Už Josef II věděl, že analfabeti jsou problém - neumí si přečíst ani obecné vyhlášky.
13. 01. 2012 | 10:29

Kuchař: napsal(a):

Článek p. Havla je silně farizejský.

Nebyla to náhodou právě ČSSD, která se dokonce o svůj majetek soudila s naším státem ?
Proč ČSSD ANO a círvím NE ?

CarlosV:

Na jedné straně je zlo a na druhé dobro. Neexistuje jen dobro. Alespoň zatím.
13. 01. 2012 | 10:30

Expert napsal(a):

To : Kuchař
Rád vás poučím hned po tom , kdy tady napíšete jediný příspěvek, ze kterého bude zřejmé, že byste byl schopen cokoli pochopit.
Tak do toho, Kuchaři, pište, pište a neskrývejte nadále svojí erudici a inteligenci.
13. 01. 2012 | 10:31

gaia napsal(a):

scallop

stát má podporovat (ne platit), co je potřebné pro všechny. Bez rozdílu vyznání, barvy pleti, pohlaví...atd.
A to církve rozhodně nejsou. Církve by stát(tudíž daňoví poplatníci) neměl ani platiti ani podporovat.
13. 01. 2012 | 10:33

Xavier napsal(a):

Občan:

Restituce se týkaly fyzických i právnických osob (dědiců vlastníků, akcionářů) rozhodné bylo období před/po únoru 1948.
13. 01. 2012 | 10:34

Kuchař: napsal(a):

Expert:

Já nevidím žádnou šanci, že by z Vás mohlo vypadnout něco rozumnýho.
13. 01. 2012 | 10:35

karel napsal(a):

Doufám že revoluce je nutná a letos, než církve zašmelí navrácený majetek v dobré víře na kmotry a jim podobné
13. 01. 2012 | 10:36

Kuchař: napsal(a):

Xavier:

Občan si zásadně vše cucá z prstu. Nedoporučuju odbornou debatu s ním, pokud trpíte hypertenzí.
13. 01. 2012 | 10:39

scallop napsal(a):

scallop, gaia:

Ja jsem na opere v zivote nebyl. Neni me nicim prospesna, tj. neni pro vsechny. Proc bych mel filharmoniky podporovat ze svych dani ?
13. 01. 2012 | 10:39

Kuchař: napsal(a):

karel:

Revoluce přijde - ale abyste nevisel nakonec Vy.
13. 01. 2012 | 10:40

Karel napsal(a):

Je zajímavé, že se pan Duka a spol. nezamýšlejí nad tím, kolik lidí, už v tak nábožensky vlažné zemi, jako je Česká republika, se po tzv. církevních restitucích zhnuseně od církve odvrátí, kolik ze zbylé hrstky lidí, která se k církvi hlásí, se bude za církev stydět.
Vypadá to, že je jim to ale úplně jedno.
13. 01. 2012 | 10:46

Buvol napsal(a):

"Vraťte církvím Ježíše Krista" otázkou ovšem je, jestli by se on sám chtěl do těch dnešních církví vrátit, resp. být s nimi spojován, když se často jedná o spolky, které jsou hlavně lačné majetku a často spojené s hnusnými homo a pedofilními skandály ..
13. 01. 2012 | 10:48

gaia napsal(a):

scallop

jste občanem tohoto státu a mělo by vám dělat dobře, že alespoň někdo šíří slávu a povědomí o naší zemi i za hranicemi.Že vyváží naši kulturu a že na ní chodí i jezdí za ní ( a tudíž přivážejí cizí měnu), i cizinci. Z toho byste mohl užitek mít, ale proč podporovat katolickou církev a její preláty? Proč podporovat , aby na každém zasedání vlády seděl Duka se zlatým řetězem a trousil tam rozumy?
Proč podporovat, nebo dokonce platit nějakou ideologii, která je navíc tou největší totalitou, jaká kdy existovala? A plodí násilí, neb z historie víme, že různá náboženství se navzájem nesnášejí.

PS. kvalitní hudby není nikdy dost.
13. 01. 2012 | 10:51

ali napsal(a):

co bylo ukradeno, má se navrátit..církev ukradla spoustu lidem majetky, měla by je vrátit. A ty zbylé, které církev vlastnila svou pílí a byly jí ukradeny bolševikem, by měl zas vrátit boševik..že už je v tom dneska hokej a neví se, čí je co a co je čí, je věc jiná, tudíž irelevantní a mělo by se to nechat být a ne plácat penězi daňových poplatníků na nesmyslnosti, včetně EU poslanců..
13. 01. 2012 | 10:53

Marcus Agrippa napsal(a):

Buvol:
tak to pochopitelně ani náhodou. Současné církve křesťanské hnutí a jeho myšlenky už jen zneužívají ( v podstatě ho zneužil už Cyril Alexandrijský ). Pokud chtějí církve podnikat, tak je to samozřejmě totéž, jako když se prodávaly biskupské posty a jde to přímo proti učení původních křesťanů.
13. 01. 2012 | 10:55

Asfalt napsal(a):

Už se těším, jak se na náměstích budou bourat kostely a namísto nich stavět lunaparky, které budou ziskovější (majetek přece musí vydělávat). Z odlehlejších klášterů budou hotely, ti podnikavější zřídí i nevěstince s červenými blikátky.
Rumcajs nebude muset poletovat po chladných lesích, ale bude okrádat legalně v teple zdí, které byly postaveny za odpustky rukama nevolníků.

No, možná se mýlím a církev chce svůj majetek k provozu duchovních záležitostí. Pak ale nechápu, jaký význam mají pro církev práva držby a dispozice, když právo na užití věci z vlastnické triády již má.
13. 01. 2012 | 10:55

Občan napsal(a):

To Xavier:

Nemáte pravdu.
Restituce se týkaly POUZE fyzických osob. Račte nastudovat zákon 403/1990 Sb. a zákon 87/1991 Sb.
Fyzickým osobám NEBYL vracen majetek právnických osob, ale pouze majetek, který byl ve vlastnictví fyzických osob; tedy majetek osobní, nikoli majetek vložený do právnické osoby nebo cenné papíry.
13. 01. 2012 | 10:57

český maloměšťák napsal(a):

Církvím Ježíš Kristus vrátit nejde, protože jim nikdy nepatřil. Stejně jako jim nikdy nepatřil patent na rozum. Nebo například desátek. Či Chrám svatého Víta. Nebo KDU ČSL. Či exbratři a esxsestry z TOP 09.
V tom všem se církve hluboce mýlí.

Ale to je lidské - mýliti se . Neplete se se jen Bůh.(do ničeho - proto také musela být vynalezena církev - jako boží paže, hlava i noha)

Pomodleme se za ně tedy....a zejména pak , milostiplná ty mezi ženami, oroduj za všechny církevní právníky, biskupy, jáhny, podjáhny a vůbec všechny členy tkzv. správy duchovní a jejich známé ve vládě a v parlamentu a vůbec za všechny s nimi spřízněné ze správy světské, dále za jejich lesy, rybníky, domy, hypotéky a louky....jejich ornáty a monstrance, účty v bankách a hotovosti ve zlatě, investice do emerging markets na long i short a dále pak oroduj za to, ať je z majetku co nejvyšší výnos a neplatí se z něj moc vysoká daň a v neposlewdní řadě oroduj i za daňového poplatník, ať má vždy na jejich platy - a kdyby náhodou neměl, tak ať mu Židé půjčí na dobrý úrok....Amen.

P.S.

"...Ke čtvrtému se musí říci, že dobra kostelů mají sloužiti potřebám chudých. A proto, kdyby někdo bez utnosti obstarati chudé z těch, která nadbývají z důchodů kostela, koupil majetek nebo ukládal do pokladnice pro budoucí užitečnost kostelu a potřebám chudých, činí chvalně. Nastala-li však nutnost rozdati chudým, je to zbytečná a nezřízená starostlivost, když někdo uchovává
pro budoucnost; což Pán zakazuje, řka Mat. 6: "Nebuďte pečlivi pro zítřek."
/Tomáš Akvinský : Theologická suma/

"..Odpovídáme: 'Musí se říci, že, jak bylo řečeno, život lidský takto se dělí na činný a nazíravý, protože cílem rozumového poznání je buď samo poznání pravdy, což náleží k rozumu nazíravému, nebo je nějaká vnější činnost,
což náleží k rozumu činorodému. A proto se také život dostatečně rozděluje na činný a nazíravý..."

"..K třetímu se musí říci, že Filosof praví, že nazíravý život je nad člověka, protože nám přísluší podle toho, že je v nás něco božského, totiž rozum, který je neporušný a netrpný o sobě, a proto jeho činnost může býti trvalejší.."

"Pročež praví Řehoř, že "někteří jsou tak nepokojní, že jsou-li uvolněni
od práce, tíže trpí, neboť tím horší zmatky srdce snášejí,čím více volnosti mají k přemýšlení." Někteří však mají vrozenu čistotu a klid ducha, čímž se hodí k rozjímání, a kdyby oni byli zcela přiřčeni práci, budou poškozeni. Proto
praví Řehoř, že "někteří lidé mají tak zahálčivou mysl, že když je stihne námaha zaměstnání, na samém začátku díla podléhají." Ale, jak sám pak dodává: "Často i líné mysli povzbudí láska k dílu a nepokojné v rozjímání bázeň
brzdí." Pročež i ti, kdo jsou vhodnější k životu činnému, mohou konáním činného býti připravováni k nazíravému, a ještě též ti, kdo se spíše hodí k životu nazíravému, mohou postoupiti výkony činného, aby se tím stali připravenějšími k nazírání"
/tamtéž/

Šalom.
13. 01. 2012 | 11:01

kristusek napsal(a):

pgjed

dovolil bych si jen poznámku na okraj - církev nikdy žádné nemovitosti nevlastnila, vlastnily je jednotlivé farnosti, kláštery apod.

- Církev jako celek nebyla nikdy právnickou osobou.

- církev od r. 1860 nesměla volně nakládat se svým majetkem, pouze se souhlasem státu, vyjma běžných užitků (viz. nařízení č. 162/1860 ř.z.)

- majetek církve byl od dob Josefa II. až na výjimky státní (viz vládní norma z 19.12.1781), proto jej nemohli komunisté zestátnit (viz mj. vyjádření Gen. prokuratury v r. 1954)

Dnešní stav je takový, že církev se svým majetkem volně nakládat smí, čímž se ovšem nevracíme před r. 1949, ale o min. 150 let zpátky. A v tom je hlavní potíž.
13. 01. 2012 | 11:04

Carlos V. napsal(a):

scallop : jasně, jsem zastánce minimálního státu. Ale zároveň pragmatik - a proto bych se rád držel konkrétního tématu, kde se shodnu i s mnoha diskutujícími z jiné části názorového spektra.

Tématem dne je pro mne odříznutí církví od jakékoliv veřejné podpory, neboť se jedná o podporu totalitního myšlení.
13. 01. 2012 | 11:06

scallop napsal(a):

gaia

Slavu a povedomi ve svete siri nejvic ceske modelky a stat je taky nepodporuje. a proc by mel stat platit slavu za hranicemi, kdyz nema na duchody ?

Me dela dobre hlavne sex a pivo :-) jinemu nedelni cesty do kostela. holt jsme kazdy jiny a kazdy si bere z podpory statu jen cast.
13. 01. 2012 | 11:08

český maloměšťák napsal(a):

"Desátky se požadují jako povinnost; a kdo je nechtějí
dávati, uchvacují cizí věci."
/"svatý" Augustin/

"...K pátému se musí říci, že sluhové Církve mají více dbáti o vzrůst duchovních dober v lidu, než o sbírání časných. A proto Apoštol nechtěl použíti moci, kterou mu dal Pán, aby totiž bral příspěvky na výživu od těch, kterým kázal Evangelium, aby nevznikala nějaká překážka Kristovu Evangeliu. Ale ti, kteří mu nepomáhali, nehřešili; jinak by byl Apoštol neopominul napomenouti je. A podobně je dobře, když služebníci Církve nepožadují desátky
církevní tam, kde by se nemohly požadovati bez pohoršení, pro nezvyklost nebo pro nějakou jinou příčinu.
Ale nejsou ve stavu zavržení ti, kteří neodevzdávají v místech, ve kterých Církev nežádá; leda snad pro zatvrzelou mysl, jsouce rozhodnuti neplatiti i kdyby byly žádány."
/T. Akvinský/

Allah akbar.
13. 01. 2012 | 11:09

Levičák napsal(a):

Je smutné pozorovat církevní hodnostáře,jak se klepou na zrestituované majetky a peníze.Ježíš Kristus chodil údajně bos,měnil vodu ve víno a pravil:Kdo po mě kamenem,já po něm chlebem.Pravdu o postupném odebírání majetků církvi již za Josefa II.nám píše pan Havle a bylo to popsáno i v jiných blozích.Co tedy bylo vlastně za minulého režimu ukradeno?Církev byla ještě v 15 století velmi významnou institucí,ale její význam se postupně vytrácel.i v silně katolických zemích jako je Polsko nastává odliv věřících.Jest-li si pan Duka myslí,že restituce mu naženou do kostelů více lidí,pak doufá zcela marně.A k tomu,aby se církev i za pomoci majetku dostala zpět na výsluní již nikdy nedojde.Bude docházet pouze k dalšímu odlivu věřících.
A správu svého majetku již církev nemůže odřít za pomoci nevolníků,jako dříve,majetky nabyté ,kdysi v krvavých válkách,vždyť i papež žehnal zbraním Wehrmachtu k vítězství,jim nikdo zadarmo dělat nebude.
Mluví se o tom,jak církev vytvoří nová pracovní místa.Tomu bych věřil,ale bude to opět za minimální mzdy,tak jak se církev chovala vždy,aby své majetky zvětšila.Skandály propuklé v západních zemích okolo zneužívání sirotků v církevních školách a opatrovnických kláštěrech nabírají na síle.Takže již ani snaha církve o výchovu a zabezpečení sirotků se těžko obhajuje.
Po komunistech chceme,aby si neustále sypali popel na hlavu.Snahou je stranu zakázat.
A co s církví?Uzná někdy své zločiny.omluví se za ně a i za smrt Jana Husa?
Okolo toho se opatrně našlapuje,no samozřejmě,vždyť to byl podle nich kacíř.Je mi z té naší vlády na zvracení i z VV,které něci populisticky nakousli a potom se zalekli ztráty svých koryt a rychle stáhli ocas mezi nohy.Teď situaci hrotí TOP 09.
Zajímalo by mě,jest-li někdoz politiků z levého spektra podá žalobu na stát pro okrádání naší generace a devastaci státu ?
Vždyť mi jsme v roce 1948 nežili,žádné dividendy nebo prospěch jsme ze znárodnění neměli a nyní máme platit za minulost restituce a podobná zvěrstva a je nám přisuzován státní dluhy vytvořený polistopadovýmio vládami.
13. 01. 2012 | 11:15

scallop napsal(a):

Carlos V.:

Prvni casti rozumim - Vy byste neplatil ani filharmoniky ani treba Narodni divadlo.
Neco jako americky model. Ten nefunguje nikde v Evrope. Proc se domnivate, ze zrovna u nas to fungovat bude ? V cem jsme jini ?

S tim totalitnim myslenim pravdu nemate. V USA jsou lide mnohem silneji verici - jsou snad mene svobodni nez my (a nez treba cinane nebo rusove) ? Nacionalismus, narodovectvi ci obycejne vlastenectvi jsou podobne totalitni. A presto jsou na tom zalozeny soucasne evropske staty. Ono to bez spolecne myslenky ci viry "v neco" nejde, to je historicka zkusenost.
13. 01. 2012 | 11:17

Marie napsal(a):

Církev ty peníze prostě potřebuje na to, aby mohla vytvářet nová pracovní místa. Co je na tom špatného?
13. 01. 2012 | 11:20

gaia napsal(a):

scallop

české modelky podporují hlavně naše média -) (ach ten češtin, kdo koho podporuje, je vodět, že podpora je vzájemná)
snaha o vyrovnání se s minulostí nám bere budoucnost, na kterou se nemyslí.Ztratilo se tím spousty času a energie, a je jen vidět, že vznikají křivdy nové. S minulostí se totiž vyrovnat nedá, ta prostě byla a nejde ji zrušit a přítomnost vyrůstá na jejích kořenech. Mnohým lidem je již dnes jasné, že vláda komunistů a znárodńování byla dějinná nutnost a zákonitá v poválečném období. A že k tomu v budoucnu dojde zase!!!

Proč se s církvei nevyrovnají stylem, s jakým to uděli s učiteli, viz článek na novinkách
Učitelé můžou na zvýšení platů zapomenout, dostali jen pár stovek
13. 01. 2012 | 11:23

otokar napsal(a):

Majetek je odkloněn.
Kasa beznadějně zadlužena, úroky se nestíhají splácet.
Vládnou tomu všemu zloději a blbové rukou společnou.
Zbytky k rozkradení se stávají předmětem sporu odkláněčů, kteří do toho následkem zprzněné demokracie mohou mluvit.
Logicky se nabízí dvě otázky:
1. Jak je to možné?
2. jak dlouho ještě....?
Až se národ vzpamatuje a pomocí svých(skutečných) elit najde odpověď, najde i řešení.
Mělo by být krvavé, jinak to zase vyšumí.
Tolik k novému roku, národe.
13. 01. 2012 | 11:23

gaia napsal(a):

Marie

vy stojíte o místo farské kuchařky a hospodyně?
Nebo kostelní uklízečky?
13. 01. 2012 | 11:25

Carlos V. napsal(a):

scallop : re filharmonia muzea - jak jste sám napsal, jinde to tak úspěšně funguje

Zpět ale k totalistnímu myšlení. Každá církev uznává své dogma, které považuje za jedinou správnou pravdu. O ní nepřemýšlí a nediskutuje. Navíc, každá církev má za cíl mít členů.

Tedy - církve totalitním způsobem zakazují svobodu myšlení. Tam, kde mají dostatečnou sílu, omezují i svobodu vyjadřování (v současnosti zejména Irán, v minulosti i Evropa).

Nehovořím o víře - to je svobodná volba každého člověka.

I přes škodlivost církví nenavrhuji jejich zákaz - jedná se o společenství lidí, kteří se spolčit svobodně chtějí. Ale rozhodně jsem proti státní podpoře církví.

Jen poznámka k nacionalismu či národovectví - jeho historizující forma je podobně iracionální, jako například církev. Některé prvky ale racionální základ mají - myšlenky stylu "kupuj lokální zboží" (lokální výrobce nebude na podpoře placené z mých peněz), ale to je úvaha ekonomická a nikoliv ideologická.
13. 01. 2012 | 11:29

gaia napsal(a):

s Carlosem máme zde v debatách jiné názory , ale zde s ním souhlasím. Je vidět, jak otázka restitucí sjednocuje i lidi rozdílných názorů.
Pro církevní restituce v této podobě jsou fakt snad jen ti politici v Praze.
13. 01. 2012 | 11:38

Expert napsal(a):

To : Kuchař
Kuchaři, ode mne nic rozumného nemůžete čekat.
Na rozumné věci jste tady přece vy.
Teď zrovna jsem si shodou okolností přečetl váš rozumný příspěvek pod článkem doktora Peychla, kde projevujete rozhořčení a závist nad tím, že si doktoři vydělávají 50 tis. a někteří dokonce 100 tis.
Kde já už jsem něco podobného slyšel?
Už vím, od Milouše Jakeše.
Ten také říkával, statisíce i miliony si vydělává ten Gott, ta Zagorová.
Jak vy jste, Kuchaři, tomu Miloušovi Jakešovi neskutečně podobný.
Vidím totiž ,Kuchaři, že s Miloušem Jakešem závidíte úplně stejně, ale Jakeš si, na rozdíl od vás, o sobě alespoň nemyslel, že je pravicový volič.
A teď už je zase řada na vás, Kuchaři, abyste zase napsal něco rozumného.
Vy jste tady přece od toho, Kuchaři.
13. 01. 2012 | 11:40

kristusek napsal(a):

Carlos V - ad filharmonie muzea - v Americe to funguje díky tomu, že bohatí lidé považují za otázku cti na podobné věci přispívat. U nás by to 99% "bohatých" lidí udělalo jen v případě, že by z toho něco měli.
Jinými slovy - majetek není totéž co "úroveň".
13. 01. 2012 | 11:40

scallop napsal(a):

Carlos V.

filharmonia muzea: v USA to funguje, v Evrope nefunguje. Ceska spolecnost je mnohem podobnejsi nemecke nebo rakouske. To je edobry duvod se domnivat, ze to u nas fungovat nebude.

Ano, církve totalitním způsobem zakazují svobodu myšlení vericim. Jinak receno: kdyz se clovek stava vericim, vzdava se absolutni svobody mysleni. (Vsimnete si, ze obe vety maji stejny vyznam, ale kazda vyzniva uplne jinak :-))

Kdyz se podivate po svete a porovnate svobodu jednotlivce versus silu dogmatu cirkvi (a pocet vericich v toto dogma), nenajdete korelaci. Napr. V USA jsou cirkve mnohem dogmatictejsi a mnohem vice lidi vericich. Tedy empicka data nedokazuji skodlivost cirkvi.

Nerodni obrozeni totalitnim dogmtem, ze "ceske" je lepsi nez "nemecke". Na stejnem principu vznikly vsechny (narodni) staty v Evrope. Jako by v lidech byla podvedoma touha v neco spolecneho verit ...
13. 01. 2012 | 11:49

Marie napsal(a):

gaia

co máte proti úklidu?
13. 01. 2012 | 11:51

scallop napsal(a):

gaia

Vzdyt platy knezich jsou dnes porovnatelne s platy ucitelu. Kdyby se zadny majetek nevracel, knezi by nebyli vubec. Pak take neni duvod, abychom meli ty (dobre placene) filharmoniky
13. 01. 2012 | 11:52

Carlos V. napsal(a):

scallop : ale já se o ty filharmoniky hádat nechci. Prostě si většina lidí myslí, že se z veřejných peněz platit mají. Jám můžu mít názor jiný, ale nikoli vyhrocený - určitě nejsou škodliví.

Ad dogmata - jsou v pořádku do toho okamžiku, dokud jimy církve nechtějí obtěžovat ostatní, dogmaty nezatížené občany. Což ovšem církve zhusta činí - a za což jim třeba zatracení ;-)
13. 01. 2012 | 11:57

gaia napsal(a):

Marie

proti úklidu nemám nic, pokud píšete o vzniku pracovních příležitostí, pak je to žalostně málo.
scalop

pokud jsou platy duchovních srovnatelné s platy učitelů, pak to je něco děsivého.
učitel musí za to ještě živit rodinu a vychovávat budoucí daňové poplatníky, dále bydlení a denně svou víru vtlouká do hlavy zhruba 600 dětem a to 22 hodin přímo a dalších 20 nepřímo, zatímco duchovní bydlí na faře zdarma a ještě má celý týden kostel poloprázdný.
Na učitelích je budoucnost a prosperita našeho národa, na duchovních jen konzervace minulosti a vymývání mozků věřícím.

To mi tedy připadá úplně tristní
13. 01. 2012 | 12:01

scallop napsal(a):

Carlos V.:

Narodovci me take obtezuji svymi dogmaty - stejne tak ti, kteri veri, ze "americky model" je lepsi nez "evropsky". Vire je zaklad vsech nazoru.

Vetsinu lidi cirkve neobtezuji. Kdyby nebyla rec o majetku, tak to vubec neni tema.
13. 01. 2012 | 12:04

gaia napsal(a):

scallop

protože ten majetek budou muset zaplatit. A proč platit něco, co nechci a ani nepotřebuji?

Jinak zde byla vždy velká náboženská tolerance, lidem zatím zvlášť nevadí ani ti muslimové, či Jehovisti a další, se kterými se mohou setkat. Nesmějí však po nich nic chtít a rušit jim jejich kruhy. chápete?
13. 01. 2012 | 12:09

scallop napsal(a):

gaia

Pro nekoho je ta budoucnost naroda taky (hlavne) v duchovnich hodnotach. Jinak bych se vracel: kdyz stat nevrati cirkvi majetek (ci ji nebude platit primo), nevidim duvod platit filharmoniky a muzea.
13. 01. 2012 | 12:09

Carlos V. napsal(a):

scallop : víra je základ ? Opravdu ?

Základem je pro mě svoboda uvažování a pochybování. I o oné svobodě.

A negativní vliv cíkrví ? Pro jasnou názornost se stačí podívat do minulosti - či do muslimských zemí. Ale i v současnosti se snaží církve ovlivňovat nevěřící - viz USA a potraty, sňatky gayů u nás i jinde.

A že Vás obtěžují úvahy o americkém modelu financovaní některých aktivit ?

Vemte to jinak. Církve ať hlásají, co chtějí. A´t si každá vyznává Pánaboha, Marxe či Hitlera. Ale ať tyto pány - prosím - nemusím platit.

A jestli Vás obtěžuji tím, že nechci platit Vaše záliby, tak to já budu obtěžovat dál.
;-)
13. 01. 2012 | 12:16

český maloměšťák napsal(a):

Marie napsal(a):
Církev ty peníze prostě potřebuje na to, aby mohla vytvářet nová pracovní místa. Co je na tom špatného?
13. 01. 2012 | 11:20
----------------
Jak bude vyvářet nová pracovní místa? Uměle - anebo bude vytváření pracovních míst reflektovat poptávku na trhu ? Jakou poptávku - po kterém zboží a službách ?
Apropo - myslím si, že pokud budou duchovní správci aktivními účastníky trhu - a současně budou pobírat mzdu od státu - jde o nedovolenou podporu podnikání(porušení pravidel o fair konkurenčním boji)./nutné bude posouzení v konkrétním případě/.

Mimochodem - schopné manažery musíte hodně dobře zaplatit.
Ty všeho schopné ne.
Obojí nese sebou náklady.
Pokud máte na mysli tato pracovní místa - tak taková místa se asi opravdu vytvoří. Možná ale některá ubudou jinde - například že člověk pžejde ze správy světské do správy duchovní.

Ale možná že vy víte více. Podělte se s námi.
13. 01. 2012 | 12:18

český maloměšťák napsal(a):

scallop
Církev ná vliv na formulaci, udržování a projevy toho, co nazýváme duchovními hodnotami ?
Jak ?
Opakováním milionkrát zopakovaného a stotisíckrát zdiskreditovaného ?

Dokažte, že pozitivní vliv církve je větší než tvorba, produkce a poslech vážné hudby. Nebo že pod praporem vážné hudby docházelo ke zločinům a útlaku. Nejen fyzickému - ale i mentálnímu. Dokažte, že si nějaký styl vážné hudby nárokuje výjimečnost či nadřazenost.
Dokažte to.
13. 01. 2012 | 12:25

Kuchař: napsal(a):

Já myslím, že každýmu může být úplný prd, co se svým majetkem církev udělá.
13. 01. 2012 | 12:29

Kuchař: napsal(a):

Carlos V.

Takhle demokracie nefunguje. Třeba se rozhodlo, že se zadotuje fotbalové hřiště někde v Kotěhulkách. Určitě se najde spousta lidí, co bude proti.
Ale stejně k dotacím a sponzorování dochází.
A církev - mylste si o tom co chcete - patří do jakéhosi kulturního a vzdělávacího programu každé země, zrovna jako školy.
13. 01. 2012 | 12:33

scallop napsal(a):

Carlos V.:

To je presne ono: Vy verite ve svobodu jednotlivce, krestane veri, ze je omezena (treba jim prikazuje pomahat chudym). Co je lepsi ? Hm ....

Nekteri hlasaji, ze americky model statu je lepsi nez evropsky. Jini, ze mame verit v jezise. Nejjednodusi je proste neposlouchat. (Nejvic me obtezuje jedna sousedka a delam to podobne.)

Historicky cirkve sirili vzdelani, protestante dali v mnohem zaklad kapitalsimu a individualnim svobodam. Ano, muslimske zeme jsou vetsinove totalitni. cina taky, hitlerovske nemecko bylo taky. Bez cirkvi by snad arabove meli demokracii a nebojovali proti Izraeli ? Nebo by se rostouci populace nesnazila uteci do evropy ?
Oni uz by si nejakou ideologii nasli.

Tomu, ze cirkve nechcete platit (ani jim vratit/dat majetek) rozumim, protoze nechete platit ani ty filharmoniky. Ani s jednim nesouhlasim, ale rozumim. Vy verite, ze americky model (ci minimalni stat) je lepsi. Ja ma holt jiny nazor.
13. 01. 2012 | 12:41

Carlos V. napsal(a):

Kuchař : re demokracie - budiž občané/voliči na financování dotázáni.
13. 01. 2012 | 12:41

gaia napsal(a):

scallop

http://youtu.be/2xB4dbdNSXY
v době vzniku této písně jsem věřila, že někdy, někdy ve 21. století se to může vyplnit.
Nyní bohužel musím konstatovat, že jsme se vrátili o několik století zpět. A nechali jsme si ukrást to, co za nás vybudovali naši předchůdci.

Co bylo ukradeno, musí být navráceno. Kdo vrátí víru mně?
13. 01. 2012 | 12:43

gaia napsal(a):

Kuchař

http://youtu.be/2xB4dbdNSXY
koncentrace kapitálu vede k válkám.
13. 01. 2012 | 12:44

Carlos V. napsal(a):

scallop : historii - přínos i zločiny církví - bych s dovolením vynechal. JJde o historii.

Jistě, má můžu mít odlišný názor na financování muzeí a církví, nežli většina voličů. Budiž, pak mám holt smůlu.

Co když mám já - i většina občanů - shodný názor na podporu círvkí ? Proč se občanů nezeptat ?
13. 01. 2012 | 12:46

Kuchař: napsal(a):

Carlos:

Umíte si představit, že se bude o každém výdaji hlasovat ? Od toho tam snad máme politickou reprezentaci a jejich volební programy.

Osobně si myslím, že co bylo ukradeno, má být vráceno.Přes to nejede vlak.

A že se levičákům nechce nic vracet ? No to chápu. Vždyť oni si v 48 nakradli, rozfofrovali a dneska by to zase rádi ukradli znova.
13. 01. 2012 | 12:46

Kuchař: napsal(a):

gaia:

V Africe, kde ty lidi nemájí nic ,se řežou od rána do večera.
13. 01. 2012 | 12:49

scallop napsal(a):

český maloměšťák

V desateru treba je, ze bychom nemeli krast.

Dokazat to skutecne neumim :-) neni to matematicke tvrzeni ani pravni rozhodnuti. Pisu sve nazory.

Urcite najdete filharmoniky, kteri podporovali Hitlera nebo treba agresivni nacionalisty v jinych zemich.

Na svete neexistuje zadna zeme bez viry (Cesko je vyjimecne ateisticke). Kdyz prestanou existovat cirkve (coz by se stalo bez podpory od statu nebo navraceni majetku stalo), tak je nahradi jina idelogie. Tak se to stalo v historii vzdy. a lepsi je tady mit nynejsi cirkve (ktere za ta staleti docela zname) nez neco jineho.
13. 01. 2012 | 12:49

Carlos V. napsal(a):

Kuchař : Argument zavádějící a účelový. Ukradeno bylo i sudeťákům, židům, vlastně i kolaborantům, Habsburkům po I. světové či Habsburky po Bílé Hoře...

Nelze vracet všechno, co se za staletí ukradlo.
13. 01. 2012 | 12:52

scallop napsal(a):

Carlos, český maloměšťák:

Pro dnesek se loucim, uz hodiony tady kecam a prace stoji. Jestli me sef vyhodi, tak se alespon stavim do cirkevni charity na veceri. Clovek nikdy nevi.

Mejte se
13. 01. 2012 | 12:53

gaia napsal(a):

Kuchař

trochu se v tom motáte, pokus levičáci něci ukradli a rozfofrovali to, pak tedy logicky nic již nemají a nemají co vracet. a je nemorální chtít, aby se kvli tomu zadlužovali lidé, kteří v té době nežili, nic z toho neměli a dnes jim po tom nic není.Zvlášť když to prosazují lidi, kteří hlásají rozpočtovou odpovědnost a že se nemá žít na dluh.
13. 01. 2012 | 12:53

gaia napsal(a):

http://youtu.be/7SkAKbAriKc
Johne ty to všechno vidíš, jestli je nebe, dej nám znamení
13. 01. 2012 | 12:54

Kuchař: napsal(a):

gaia:

Byla jste pro, aby rozpočty padaly do deficitu ? A pokud ano, nevadilo Vám, že je budou platit příští generace ?
13. 01. 2012 | 12:55

Carlos V. napsal(a):

Kuchař - ještě k hlasování. Jistě, nejde hlasovat o všem. Ale tohle je sakra velký balík peněz.

btw, teď se hovoří o více tématech, ke kterým by bylo referendum záhodno (přistoupení k nové EU smlouvě), udělat referendum najednou, tak by se aspoň ušetřilo.
13. 01. 2012 | 12:56

Carlos V. napsal(a):

Kuchař : re gaia : zatímco díky církevním restitucím a podpoře církve - se schodek rozpočtu sníží ???
13. 01. 2012 | 12:58

Expert napsal(a):

To : Kuchař
Kuchaři, ve 12:46 tady píšete, co levičáci nakradli a rozforovali a co nechtějí vracet a sám závidíte doktorům hloupých padesát tisíc. (viz můj předchozí příspěvek)
Kuchaři, takhle hloupě se naposledy snad choval jen Milouš Jakeš , ale i ten měl tolik rozumu, že ze sebe alespoň , na rozdíl od vás, nedělal pravičáka.
13. 01. 2012 | 13:03

gaia napsal(a):

Kuchař:

a nejste tady vy zrovna hlasatelem hesla, že kdo potřebuje peníze, že má podnikat? Proč nezačne podnikat církev a nevydělá si ? A toto nebere jen jako ztrátu, riziko podnikání? Vždyť nikdo též neodškodňuje hugenoty ve Francii. Tam je dokonce ještě i vyhnali.
Církev je bohatá až moc, mohla by k tomu podnikání dodat prvotní kapitál a pak ukázat, co umí. Pak bych ji možná mohla tolerovat nebo si ji vážoit, že vytváří pracovní místa. Ale takhle?

A to hospodaření mi vadí a co dál mi vadí jsem tu psala již mnohokrát.
13. 01. 2012 | 13:04

gaia napsal(a):

navíc nejsme ve středověku, aby se církev živila na poli nebo těžbou dřeva.
Vydělávat se dá v informačních technologiích a prý již v Praze zakládají jakési start up tanky, kde každému poradí. Na vydělávání peněz není potřeba vlastnit půdu ani lesy. Je 21. století. Kuchaři prober se.
13. 01. 2012 | 13:07

Kuchař: napsal(a):

Expert:

Nikomu nezávídím jeho peníze, pokud si je vydělal poctivě. Ovšem vyhrožování mým exitem nepovažuju za poctivě vydělaný peníze. Jestli má pan doktor pocit, že má málo, ať si zdravotnické zařízení zprivatizuje a pak si může nadělit výplatu jakou chce. No a pokud si nadělí velikou výplatu, nezávisle na hosp. výsledku nemocnice.... úak to neodnesu já, jako daňový poplatník, ale on a jeho rodina.

To mi přijde poctivý.To se ale doktůrkům nechce.
13. 01. 2012 | 13:15

Xavier napsal(a):

Občan:

Nevylučuji, že se mýlím, jen potom nechápu, na základě jakého zákona se vracely nemovitosti a provozy např. firmě Baťa a dalším. Myslím, že se to vracelo na základě této úvahy - vracíme majetek fyzickým osobám jako dědicům původních vlastníků, kteří byli také fyzické osoby, ačkoliv samotný vracený majetek (továrna, apod.) měla právnický status. Rakona Rakovník měla být restituována původním vlastníkům, kteří svůj nárok uplatňovali, ale "stát" se rozhodl továrnu levně prodat firmě Procter&Gamble. Potomci původních vlastníků potom i vedli se státem právní spor, jehož výsledkem bylo něco v tom smyslu, že mají sice pravdu, ale továrnu už zpátky nedostanou.
Co se týká restitucí církevního majetku, tak ty se dějí podle jiného zákona, tudíž nesdílím obavy o vytvoření nějakého precedentu. Hlavně se podle mě jedná o to zmíněné datum (po roce 48).
13. 01. 2012 | 13:16

Kuchař: napsal(a):

gaia:

Vy motáte stále dokola nesmysli - přece se tady bavíme o navrácení UKRADENÉHO ?

To když Vám okradnou auto a policajti Vám řeknou, ať to necháte být, že si přece můžete vydělat na nový...... no tak ,co byste na to říkala ?
13. 01. 2012 | 13:19

gaia napsal(a):

Kuchař:
to je jen vaše demagogie, že se něco ukradlo a je zde i víc lidí, kteří mají argumenty, že se nic neukradlo, že spíš církev hospodařila na ukradeném.

Já vůbec nemyslím, že se tu kradlo. Jen v poválečném období došlo k přesunu majetku, což bylo logické a válkou podmíněné.

Bude ten ministr vracet odkloněné miliony? Asi ne, já slyšela, že se navíc o ně chce ucházet v rámci BSM jeho manželka.

Proč by se mělo vracet něco, co nikdo z nás neukradla?

navíc církev za války kolaborovala s nacisty. O jejich tehdejším papežovi to je známo. Nebyl by tedy toto důvod?
13. 01. 2012 | 13:38

Marcus Agrippa napsal(a):

Kuchař:
ale o tom se baví vládní koalice, katolíci a některé média. I církve samotné mluví o ZÁBORU nikoliv krádeži. Ano - komunisté jim znepříjemňovali život, ale nic jim neukradli - neměli co.
13. 01. 2012 | 13:48

Xavier napsal(a):

Báječná restituce církevních lesů (tiskové prohlášení KDU-ČSL):

Stále častěji se objevují informace, že majetek, který je zahrnut do seznamu majetku vydávaného církvím v souvislosti s nápravou křivd minulého režimu, je v poslední době nevybíravě plundrován ze strany jeho správců. Zde je zodpovědnost především na vedení Lesů ČR, s.p., které jsou za stát povinnou osobou.
V historických církevních lesích dochází k rozsáhlým těžbám, kdy se provádějí mýtní těžby těch nejlepších porostů, a daný porost tak ztrácí hodnotu a stává se pro budoucího vlastníka na mnoho let nákladovou položkou. Dokonce jsou zprávy o tom, že jsou těženy i osmdesátileté porosty, které normálně k těžbě určeny nejsou. „Obáváme se, že pokud takovýto způsob hospodaření bude pokračovat, tak církve získají majetek, který nejen že nebude zdrojem očekávaných zisků, ale budou jej někde muset ještě po mnoho let dotovat,“ říká Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL. Takovéto chování považují křesťanští demokraté za účelové, neférové a odporující dobrým mravům.
13. 01. 2012 | 13:48

pgjed napsal(a):

To CarlosV.:

Ad 1.) Nechť to stát, respektive různí Havlové, Sobotkové, Tlustí, Klausové a kdo všechno brzdil církevní restituce udělají. Nechť přestanou rádoby chytře blábolit a ukážou o co jim ve skutečně jde. Církevní majetek je dnes vpodstatě jediným souborem majetku, který se ještě nepodařilo rozchvátit a rozkrást. To je skutečná motivace. Jinak, máte-li dojem že to prospěje vaší kapse, kterou se t oháníte, omyl. A církve si rovněž poradí i kdyby nedostaly nic.

Platy duchovních se nesnižovaly zřejmě proto, že nebylo co a z čeho snižovat. Plat faráře je těsně nad minimálním platem. Snižovalo se tam, kde se před tím přidávalo.

ad 2.) Jéjda vy kecáte bklbosti! Jak jste na to přišel? Kdybyste znal bibli, věděl byste, že Bůh, když stvořil člověka, stvořil jej podobného bohu, tedy včetně naprosto svobodné vůle, tedy svobody uvažování i rozhodování. Případná poslušnost je vždy dobrovolná.

ad 3. ) Na kom? Na vás? Poslužte si.

ad 4.) A vy se cítíte být užitečným?

ad5 5.) No ba, kam se na vás sosdemáci hrabou! Jenom mně prozraďte. To vy sám nebo jste navedený?

To český maloměšťák:
Máte to celé nějak dopletené a není tomu rozumět. Zřejmě toho moc neznáte ze základů křesťanství a pletete 5. přes 9..

To kristusek:

- Ne vše bylo za Josefa II. postátněno. co bylo, zůstalo buď státní, nebo si to rozebrala šlechta, jenom minimum vykoupily církevní instituce zpět.

- Církev jako celek je vůči státu právnickou osobou. To, že má své vnitřní členení a instituce - podle kanonického práva a že jsou některé z nich ještě samostatně registrovanými právnickými osobami, to je věc druhá, často vynucená státem.

- Buď jste to nečetl, nebo tomu nerozumíte. Jediné omezení se vztahovalo na zákaz rozprodeje tzv. patronátního majetku a převodu výnosu z něho na jiné účely. Kdyby se toho bolševik i současní mocipáni drželi, nemuselo se tolik kostelů a klášterů zřítit. Jenomže kde se všechno prožere, tam je bída a svrab!

- Vy evidentně ani netušíte, že nejpodstatnější majetek církve získaly až po jozefínské a pak znovu po 1. pozemkové reformě z darů věřících. K tomu si nikdo až do bolševiků netroufal ni pípnout. A ohánět se nějakými kecy bolševické prokuratury z r. 54? Nejsou to právě ty křivdy, které se mají napravit?

- A proč by v tom byla potíž? Vy můžete, nebo nemůžete nakládat volně se svým majetkem? Tak laskavě nechejte na věřících a na církvích, aby si poradili. Když ten majetek dokázali vytvořit, budou se o něj umět i postarat. A nepochybně, jak můžeme již dnes všude vidět, než je toho schopen stát a různí prndalové, jako třeba... Dosaďte si, co vám libo! :-)
13. 01. 2012 | 13:49

honolulu napsal(a):

Scallop (11:49).
Ano je pravda, ze v USA jsou cirkve dogmaticteji, tvrdci a maji casto silny hlas, ale ne v kazdem state a ne v kazde oblasti statu.
Zapomnel jste vsak dodat, ze tento silny vliv je ukotven v narodnim patriotismu. Vetsina techto organizaci by v Cesku byly hodnoceny jako extrime Nacionalisticke.
Jizni staty (krome Floridy) jsou silne nabozensky zalozeny, ale podtex je politicky. Po prohrane obcanske valce (1861-1865) jedinou pomoc, kterou lide na jihu meli byla od cirkevnich organizaci, (NE katolickych), ktere se postavily proti hordam konfiskatoru majetku od porazenych Konfederates.
Oni se lide z jiznich statu (Dixies) a severnich statu (Yankees) nemaji v lasce jeste dnes.
Kdyz napr. vlajaka Konfederace byla prohlasena nedavno za rasistickou, tak cirkev ve state Georgia postavila u dalnice na Floridu (I-75) obrovske stozary a vyvesila vlajky konfederace nejvetsi na svete. Cirkev v USA je jina nez v Evrope. Je cista ! Je oblibena a potrebna. (Tim myslim cirve evangelicke, katolicka je slabsi a mene popularni). - Jsem Katolik. (Presbyteriani, jsou nejbohatsi.)
13. 01. 2012 | 13:56

Kuchař: napsal(a):

gaia,pgjed:

Pokud vím,tak se ve vrácení majetku nikde nechce vracet za rok 48.

Tož tehdy to bylo církve.... a věřte tomu, že by žalobu náš stát prohrál. Asi stejně jako majetky sudetských Němců.
13. 01. 2012 | 14:09

Carlos V. napsal(a):

pgjed : OK, majetek církví nechť připadne obcím, jsem rád, že Vám to vlastně nevadí.

Mzdy duchovních jsou mi zcela jedno, pakliže je bude platit církev a nikoliv stát.

Bůh stvořil člověka ? Tak jo. A tu vodníkovi znáte ?

Člevěk je v církvi svobodný ? Jistě, v rámci manuálu. Nesmí se rozvádět, používat kondom, je-li gay pak nesmí ani souložit... Člověk se může svobodně rozhodnout a být svobodně exkomunikovát, ne-li upálen.

Jsem užitečný ? Daně platím, děti vychovávám, ale jinak jsem malinké zrnko písku v soukolí dějin.
13. 01. 2012 | 14:13

honolulu napsal(a):

Proc davat neco nekomu, (katolicke cirkvi) kdyz je politicky bezpaterni a misto, aby se postavila rozpinavosti Islamu, tak se s nim pachtuje a ignoruje vradeni Krestanu a bourani jejich kostelu...
Fofaci, dokud neobleknete tuniku s krizem a nepripnete si mec, tak jste pouze nepotrebne karikatury zasle krestanske slavi.
13. 01. 2012 | 14:19

Občan napsal(a):

To Xavier:

Pokud to jsou jehličnany, pak se jedná o strom v těžebním věku nebo dokonce přestárlé. U řady listnáčů to platí stejně. Pouze v případě buků, dubů a dalších tvrdých dřevin by šlo o předčasnou těžbu..
Ale církvi tak alespoň bude umožněno, aby začala s čistým stolem, pěkně od nuly, s pověstnou křesťanskou skromností. Většina podnikatelů tak začíná, i většina občanských sdružení. A nevidím jediného důvodu, aby církve měly z tohoto pravidla vyjímku. To dřevo totiž patří těm, kdo je vysázeli a starali se o ně 50, 60 a více let. A to církve zcela jistě nebyly a nejsou.
13. 01. 2012 | 14:47

honolulu napsal(a):

Pane Kuchar,
co nam to zde pisete ? (14:09) ?
Po Mnichove Cesi museli utikat ze Sudet, tak je dobre, ze po 45 pro zmenu utikali Nemci ze Sudet.
Zaloby sem, a zaloby tam, prece si svoji logiku a smysl pro spravedlnost nenechate ovlivnovat nejakymi prodejnymi a rezimu poplatnymi "SOUDCI".

Kazda prostitutka je verohodnejsi nez justicni pracovnik - at soudce ci advokat.
Lide ziji v omylu, kdyz si mysli, ze nejnizsi protejn na svete je lejno z verliby na dne marianskeho prikopu. Omyl !
Pod lejnem jsou advokati.

(Koncim pro dnesek. Nikdo mi nenadava a to je dukaz meho upadku.
Jdu si koupit americkou sportku a hned jak vyhraji 300 millionu, tak dam postavit na Ziskove chram Bohyni Fors Fortune.
A naucim vas novou motlidbu ke krasne zene.)
13. 01. 2012 | 14:47

Expert napsal(a):

To : Kuchař
A kdo si peníze vydělal poctivě o tom budete rozhodovat vy, Kuchaři.
Kuchaři, ale vaše hloupé žvásty nemají hlubší smysl a jsou jen pro pobavení, protože lékaři samozřejmě situaci řeší sami.
Já sám jsem dlouho žil v Holandsku a vím, že tam z Česka za poslední léta odešlo cca 500 českých lékařů.
Mnohem více jich odešlo do Německa a mnoho je jich i v Anglii, pokud uvažuji jen v dimenzích civilizované Evropy.
Samozřejmě, že odcházejí ti lepší.
Ten zbytek lepších lékařů, kteří v Česku zůstali, si samozřejmě zaplatí ti Češi, kteří na to mají,
A ti nejhorší čeští lékaři, kteří jsou ochotni poslouchat vaše stupidní napadání ,zůstanou takovým, jako jste vy.
Tedy naivním, chudým a hloupým Čechům a tedy i vám, Kuchaři, dodám raději, pokud byste se sám nepoznal.
13. 01. 2012 | 14:55

pepa napsal(a):

Vážený pane docente,proč jste ten váš zázračný recept už dávno neordinovali,když jste byli u moci.Mohlo být vše vyřešeno a nemuseli jsme číst ty vaše dnešní moudra.
13. 01. 2012 | 15:40

Kuchař: napsal(a):

Expert:

Ale to se pletete pane. Já říkám, ať jde každý tam, kde mu to hodí nejvíc. Ať je to firma, nebo člověk.V tom žádný vydírání nevidím. Pokud se sla jedná o organizovaný nátlak, jsem proti.

Ale to svý živobytíčko, by si měl každý zaplatit sám. Takže když se panu doktorovi skládal na studia třeba chudý tovaryš, tož mi přijde amorální, aby doktůrek za sebou práskl dveřmi a bez zaplacení odešel.

A nemyslím, že se jedná o stupidní napadání. Jedná se o fér hru. Tomu Vy ale asi budete jako levičák jen těžko rozumět. Vy hrajete fér jen do doby, dokud vám to sype.

P.S.

Jinak nemám nic proti, aby ten co má pocit že pan doktor má málo, platil doktorovi přímo na prkno. Takhle se nejlépe pozná, kdo si navýšení doktorských platů opravdu přeje.
13. 01. 2012 | 16:05

wiki napsal(a):

Politici mají plné huby hesla co bylo ukradeno musí být vráceno.Na současnost to však jaksi neplatí a že toho bylo rozkradeno,ukradeno podstaně víc jak církvím.Jsou to biliony a doplácejí na to lidé kteří v té době nežili,nemají s tím nic společného a nikdy na rozdíl od politiků a církvi nic neukradli.Prostě ta česká spravedlnost je přímo dábelská.Jsou ale i církve které 10%z platu na svou církev přispívají.Ovšem katolíci to nejsou..
13. 01. 2012 | 16:09

starokatolík napsal(a):

to pgjed

Milý pane. Vidím jak v dnešní diskusi bojujete za říms.katolickou církev proti přesile heretiků,kacířů, neznabohů či satanistů všeho druhu.
Já si myslím, že víru musí mít člověk v srdci. Nač potřebuje věřící zlatem ověšené preláty a klér. Vždy platilo, že není třeba se bát boha, ale lidí, kteří mluví jeho jménem ! Celé restituce o kterých tu jde řeč jsou jen ostudnou ukázkou mamonu a touze po bohatství, které náš spasitel a pán Ježíš osuzoval a odmítal.
Žít dle evangelia v pokoře a sloužit víře, ne hromadit majetky a bohatství, to je křesťanské ! Celý tento proces povede k obrovské diskreditaci katolické církve, jako takové. Nazýváte se zde Petrem Gabrielem, mám pro vás jednu radu, začněte žít a konat podle Františka z Assisi, neboť to byl pravý křesťan !!!
13. 01. 2012 | 16:24

český maloměšťák napsal(a):

pgjed
Milý pane činovníku KDU ČSL z Jedovnice - vy mně píšete , že pletu páté přes deváté, když sem dávám citáty z Theologické sumy Tomáše Akvinského ?
No - poletené to celé máte vy.
Já tvrdím, že investice do církví je špatnou investicí.
Nebudu už to tady rozvádět - jen jedno. Role katolické církve - její historická role skončila. Šlus. Finito. Její role převzaly jiné - efektivnější a svobodnější instituce.
To, že musí poptávku po svém zboží udržovat uměle - to jen dokazuje tento fakt.

Ale pobavil jste mě - prý pletu páté přes deváté...a ono zatím svatý Augustin a svatý Tomáš...

Mimochodem - ty citace jsem sem dal proto, abych ukázal, že katolická církev je schopna zcela protichůdných popisů i pohledů na věc.
V Písmu prostě nalezne vše.
Vše si vysvětlí, vše si obhájí.

I ten úrok vezme - i ten si před Kristem je schopna obhájit.
Smutné, jen si ten hrob takhle prohlubuje - a právě takoví lobbyisté jako vy k němu nosí hlínu na zasypání.
13. 01. 2012 | 16:35

Expert napsal(a):

To : Kuchař
Kuchaři, zeptám se vás, který závidíte doktorovi hloupých 50 tis. a svou argumentcí nápadně připomínaáte Milouše Jakeše.
"Čo vy rozumíte pod takým pojmom levičák", Kuchaři?
13. 01. 2012 | 17:08

Ondřej Kolář napsal(a):

Od počátku působení křesťanských církví v našich zemí (neboť především o jejich majetek se zde jedná) platilo, že financování se dělo prostřednictvím více zdrojů. Nejmenším zdrojem vždy byly přímé dary věřících, větším zdrojem zabezpečujícím běžný provoz výnosy z majetku (lesy, polnosti, vklady...) a největším zdrojem dotace patrona (panovník, klášter, biskupství, později stát).
Přitom výnosy z majetku nebyly vždy výnosy z vlastního majetku, protože majetková práva církve byla v historii různým způsobem upravována a omezována, až za první republiky došlo k vyvlastnění větší části majetku, přičemž majetek i výnosy z něj dále zůstávaly v držení církví.
Po roce 1948 se však zásadně změnila možnost užívat tento majetek. Lesy a polnosti církev přestala užívat definitivně, veškeré financování bylo v rukou státu. Některé kostely a téměř všechny kláštery přešly do užívání státu, který je téměř bez výjimky zdevastoval, případně nenávratně zničil (nejen budovy, ale i inventář). Škody jsou takové, že ani stávající restituce pochopitelně nemohou vykompenzovat navrácení tohoto majetku do původního stavu. Mohou však umožnit samofinancování církví.
Proč je majetek navracen zcela a bez omezení do vlastnictví církví oproti dlouholeté předchozí praxi není zřejmé, nikdo ze zúčastněných nepovažoval za nutné celou věc vysvětlit. Určení výše navraceného majetku je rovněž problematické. Z katastru je zřejmé, co měly církve v užívání, byť neexistuje celkový soupis (otázkou je, jak moc je reálné v této zemi vytvoření kvalitního soupisu dotáhnout do konce v rámci volebního období), odvození výše finančního vyrovnání je rovněž problematické, byť jeho výše nemusí být nepřiměřená.
Restitucí církevního majetku v uvedeném rozsahu se vyřeší:
1) Odblokování majetku bránícího rozvoji měst a obcí
2) Odluka církví od státu
3) Částečná náhrada škod způsobená církvím minulým režimem
Není pravdou, že církve jsou prvními a jedinými právnickými osobami, jimž je majetek navracen.
13. 01. 2012 | 17:21

buldatra napsal(a):

Já si myslím, že všichni katolíci celého světa by se od těch našich měli učit, jak se správně modlit.
Je jich u nás pět a půl a vymodlili fakt pořádnej balík.
Tomu se říká produktivita.
13. 01. 2012 | 17:26

honolulu napsal(a):

A ze vsech prispevkaru nejhodnotnejsi prispevek ma pan starokatolik. (16:24)
Je to tak, jak jste napsal, pane.
A predstavte si, ze ten sv. Francek z Assisi umel letat. On znal tajemstvi, jak pokorit pritazlivost zemskou. (Gravity.) Tak jako ten pan "Tintitko" z Rigy, co postavil Coral Castle na Floride.

Jako dite ze Smichova jsem se to chtel naucit take. Skakal jsem ze smichovskeho zeleznicniho mostu do vysky, ale spadl jsem vzdy na vyfuk nebo na nos do Vltavy.

Oni ti andele jsou rasiste, kteri dovoli Italum letat, a ja - cistokrevny Cech se 1/4 videnske krve - jsem to dovoleno nemel.
Svet a NEBE je plny nespravedlnosti.
13. 01. 2012 | 17:54

český maloměšťák napsal(a):

Ondřej Kolář
Proč je nutné věc dotáhnout do konce volebního období ?
Bojíte se, že pokud odejdou Drobil, Vondra, Bém, Řápková, Kočí, Bárta, Kocourek, Kalousek, Drábek, Parkanová, Fuksa, ..etc etc....že mohou vzniknout nějaké problémy při hlasování ?
13. 01. 2012 | 17:56

buldatra napsal(a):

Pane Honolulu,

Nejste jediný, kdo skákal.
Skákal například i Frištenský.

Luděk Sobota:
Frištenský

Borec Gustav Frištenský,
z vokna skákal na ženský.

Skočil jednou na ženskou,
udělal z ní Frištenskou.

Ilustrační foto:

http://zapas.wbs.cz/1707_44_04_original.jpg
13. 01. 2012 | 18:46

Yosif K napsal(a):

Stalinista Havel - jako obvykle - se snazi vytvorit problem z h...a a jako obvykle v necem ma a v necem nema pravdu.
A) 2 miliardy jsou asi 2 promile rozpoctu - o co jde, staci trochu progresivne zdanit parazity v Bruselu a bude to doma... (nebojte se to je jen zert pane docente....) rozhodne je to mene nez rozsah davek schvalenych socdem jako prilepseni pro proletariat pred poslednimi volbami. Ten se ted proste muze obratit na patricnou cirkev, dle sveho vyznani.....
B) Pravda je, ze cirkve nebudou s majetkem nijak genialne hospodarit, nejsou tyo investicni geniove typu Bakala nebo Babis...... Pravda ovsem je ze vesnicti mudraci typu JUDr Sobotka nebo stalinista docent Havel hospodari se statnim majetkem jeste hure.....

SOCDEM: Preferuje však formu vytvoření veřejného fondu, ze kterého by byly financovány potřeby církví i opravy historických památek, které církvím slouží. Právně by šlo o bezpečnější konstrukci s menšími finančními nároky.

HAHAHAHA - a ve fondu be mohl sedet Zgarba, Mladek, Jansta, Havel, Srba a par dalsich orancovych (modrych, zelenych atd) pijavic, ktere by ten fond rozkulacily mezi sve zname. Tak jak se to stalo s fondem mladeze, tak jak se to cini s pozemky z pudniho fondu atd atd. V tomhle je to certovo kopytko - objem statniho majetku budiz co nejvetsi - aby jej mohli soudruzi umne pronajimat socialone ptrebnym soudruhum. U cirkvi to bude s majetkem spatne - ti maji jiny okruh znamych..... pane docente, ceskoslovensky proletariat vam jeste jednou dekuje za plamennou obhajobu zajmu chudoby a bezdomovcu........

...a bezte si take nekdy odpocinout na ithackou vilu soudruha Paroubka - treba byste mohl pak napsat nejaky traktat o prani spinavych penez byvalymi predsedy socdem... HAHAHA......
13. 01. 2012 | 19:18

Yosif K napsal(a):

13. 01. 2012 | 16:35

Pane CM - vraceni majetku cirkvim muze byt spatnou investici, jeste horsi investici je vsak ponechani jakehokoliv majetku ve sprave politiku typu Zgarba, Mladek (s ruskou zenou a mafii za zadkem), Jansta danici v Karibiku, stalinista docent Havel, ODS-SOCDEM mafie v Praze a dalsi plejada pijavic vsemoznych barev od bile az po cernou, ktere uspesne rozkulacily uz fond mladeze a konsolidacku a uspesne kulaci fond pozemkovy.
13. 01. 2012 | 19:29

Joe Ratata napsal(a):

Kuchař
Kde se schovává dobro nevím.
Zato čisté zlo vidím pokaždé,když se sejde současná vláda zlodějů.
13. 01. 2012 | 22:31

Yosif K napsal(a):

Pane Kolari - mate pravdu - majetek (tzv Lihovy Dum) byl vracen i akciove spolecnosti Cil. Tato byla vlastnena skupinou byvalych zamestnancu socdem aby se obesly zakony prvni republiky zakazujici vlastnictvi nemovitopsti politickymi stranami. Netreba pripominat, ze fyzicke ocsoby formalne vlastnici Cil byly v roce 1989 jiz davno pod drnem.

Pokud slo o to, aby socdem dostala zpet majetek jiz tehdy v trzni hodnote okolo 400 milionu Kc, delala socdem psi kusy. Rozhodne nenalehala na to, aby se Lihovy dum napriklad rozdelil mezi bezdomovce nebo pouzil na uhradu aspirinu pro proletariat.
Tehdy socdem chapala VELMI dobre, ze "co bylo ukradeno, musi byt vraceno". Az si sami nahrabali, na toto heslo zapomneli.

Mimochodem tzv "cirkevni majetek" je stale veden na katastrech na cirkve kdezto Lihovy Dum byl veden na katastru na KSC (protoze s ni byla socdem nasilne sloucena). Majetek byl po roce 1989 opravdu veden ve zvlastnim rezimu - byl de facto znarodnen.

No nic - Mir Chysim, Valku Palacum, ze ano.... ovsem jak kdy...... oranzovi pokrytci......
14. 01. 2012 | 07:22

katecheta napsal(a):

Postavení církve by nemělo být lepší než postavení učitelů občanské výchovy na různých stupních výuky. Mělo by se odvíjet od počtu vyučovaných, který by měl být kontrolován a evidován stejně jako při výuce OV na různých stupních škol. Občanská výuka na státních i soukromých školách by měla mít zaručený a kontrolovaný minimální jednotný obsah. Kdo chce něco navíc, ať si to zařídí jak chce. O kulturní památky by se měl starat stát, jinak budou devastovány nebo zneužívány. V době internetu je možné a nutné zveřejňovat všechny informace týkající se používání státních prostředků.
14. 01. 2012 | 07:55

Fantom napsal(a):

Proboha ne, cokoliv, ale Ježíše církvím nevracejte..
14. 01. 2012 | 08:59

Lila napsal(a):

gaia a spol.

Klášter premonstrátů v hornorakouském Aigen-Schläglu se těší v celém kraji mimořádné úctě. Klášter je kromě náboženského centra také jednou z nejbohatších místních "firem" a také největším zaměstnavatelem v širokém okolí. Kam oko pohlédne, prakticky vše patří klášteru. Premonstráti vlastní takřka 7 000 hektarů lesa, 27 rybníků, pole, dvě vodní elektrárny, lyžařský areál s lanovkou, několik restaurací a vinárnu, horský hotel, úpravnu vody a pivovar. Klášter zaměstnává 200 místních lidí přímo a další stovky nepřímo.

Veškerý svůj hospodářský majetek provozuje klášter sám, nic nepronajímá dalším nájemcům. Díky tomu premonstráti dosahují celkového ročního obratu kolem 330 milionů korun. Představitelé kláštera tvrdí, že jejich hlavním cílem není dosahovat každý rok vyšších zisků. Úkolem kláštera je hospodařit tak, aby výnosy pokryly náklady na údržbu církevních budov, na duchovní a vzdělávací činnost řádových bratrů, ale také aby zajistil všem zaměstnancům určitou jistotu zaměstnání do budoucna.

Ještě před 65 lety přejezd hranice ze Schläglu do Čech neznamenal žádnou zásadní změnu. Z premonstrátských pozemků se cestovatel dostal znovu na církevní půdu, ovšem cisterciáckou. Vyšebrodský klášter, založený stejně jako Schägl ve 13. století, byl ještě v r. 1946 zdatným konkurentem hornorakouských premonstrátů. Ke klášteru patřily 4 000 hektarů lesa, řada rybníků, pily, truhlářské dílny a klášterní pivovar; v roce 1911 cisterciáci nechali postavit první železnici z Rybníka k Lipnu.

A dnes? Zatímco Schlägl je široko daleko největším zaměstnavatelem a podnikatelem v kraji, nedaleký klášter ve Vyšším Brodě vlastní jen samotnou klášterní budovu. Z gotického pivovaru, který dnes nepatří klášteru, ale pozemkovému fondu, se postupně stává ruina, kterou se prohání vítr.

Benediktinské heslo "Modli se a pracuj" dovedlo některé kláštery k takové dokonalosti, že církev představovala nejen významnou ekonomickou sílu ve státě, ale zároveň působila jako prestižní vzdělávací a odborná instituce. Vychovala celou řadu odborníků, kteří si předávali zkušenosti z generace na generaci. Kláštery nekritizují základní principy tržního hospodářství, ale církev podniká přeci jen jinak než běžná firma, zaměřená na co nejvyšší zisk.

Zdroj: LN, 2005, Marek Kerles
14. 01. 2012 | 15:05

husita napsal(a):

Stejně jim dnes snížili rating. Rakušané říkají, že neví proč to Usrael udělal.
14. 01. 2012 | 16:06

x-mas: napsal(a):

Hlava mi nebrala příklon Klause a jeho družiny ke katolické církvi
a vida,nový penězovod a navíc ne nezajímavý spojenec.
14. 01. 2012 | 18:38

x-mas: napsal(a):

A tak po úspěšných námluvách VK s panem Dukou dostala befelem
triáda rozpočtové odpovědnosti dořešit leta letoucí problém-
církevní restituce a to konečně tak,jak jedině správně.
Tanečky musí být,že VV,okamžitá shoda by mohla být podezřelá,i když...
dneska?V tomto státě?
Krize nekrize.
Možný precedens?
Občané,vy po nás chcete slušnost a svědomí?
Nasrat,jo nasrat.
14. 01. 2012 | 19:11

gaia napsal(a):

Lily

nevím, co tím chcete říci a proč to adresujete zrovna na mne?
Je přeci jasné, že kdo je dotován z Vatikánu a zemědělsky ještě z Bruselu , tak na tom bude lépe, než ten kdo dotován není a navíc musí ještě platit jakési reparace vycucané z prstu.A finančně se vyrovnávat s minulostí.
Myslím, že naše republika bude vypadat ještě žalostněji každý rok v budoucnosti hůř a hůře a nůžky mezi námi a Rakouskem budou čím dál víc rozevřenější.40 lety totality to však již nebude, i když to mnozí budou tvrdit.
15. 01. 2012 | 18:20

pgjed napsal(a):

To Kuchař:

A vy jste někde četl, že bych požadoval, aby se šlo před r.48? Přesto jsou dvě velké sviňárny, které by vyžadovaly krok před r. 48. Je to především arizovaný židovský majetek, který skončil většinou v českých rukou a dodnes jej nikdo potomkům zavražděných a deportovaných židů ani židovským obcím nevrátil. A pak majetek Řádu německých rytířů, řádu, který měl centrum na severní Moravě, podporoval morálně i finančně obranu republiky před nacisty a byl zrušen nacisty, majetek zabaven a představitelé řádu skončili v koncentráku. Ale obojí potřebuje specializovaný zákon.

To Carlos V.:

- Nepochybně stvořil. O roli prvotního hybatele dnes nikdo nepochybuje. Stejně, jako nikdo věciznalý nepochybuje, že člověk má svobodnou vůli a svým životem v církvi ji neztrácí. Je samozřejmé, že rozhodnutí žít v církvi, znamená přijmout určitá pravidla. A samozřejmě odmítnutí pravidel zase znamená vyloučení se ze života církve. Nebo myslíte že v hokeji, nebo ve fotbale je možné jen tak, porušovat pravidla? Následuje trest a vyloučení a je to samozřejmé. Nebo že se hráč může rozhodnout, že bude od půlky zápasu hrát fotbal, podle hokejových pravidel? ... Vám totiž jaksi uniká řád a pořádek věcí. A pletete si svobodu s libovůlí. Ten, kdo se svobodně rozhodne pro určité xpolečenství, rozhoduje se zároveň i pro pravidla toho společenství. Když se pak rozhodne, že mu ta pravidla nesedí, rozhoduje se samozřejmě o vystoupení ze společenství. To je zcela přirozené, nemyslíte?

Majetek obcím? I tak to může skončit i když si myslím a ukazuje to i dvacetiletý tyátr kolem něj, že jsou jiní rafani, kteří si na něj brousí zuby. Nikde jsem nenapsal, že by mně to nevadilo, jen všude píši že pro církve by to nebylo fatální a určitě by si s tím poradily.

A kam se stavíte jako malé zrnko z hlediska přirozeného práva?

To starokatolík:

No, já myslím, že je třeba se bát především lidí, kteří řečmi o Bohu, nebo proti Bohu zakrývají především své sobecké zájmy. Ten zlatem ověšený klérus, to máte z VUMLU? JInak jistě dobře víte, že to zlaté ověšení, to jsou staleté historické věci, které kdysy vznikly k oslavě Boží a používají se tam kde sou. Současně i dobře víte, že pokoncilní katolická liturgie i kostely i ornáty jsou velmi prosté. Tak si, prosím, nehrajte na svatouška. Tím spíše, že i vaše církev se docela těší na tu část případných restitucí, kterou katolíci nechají na rozdělení ostatním křesťanským církvím. Ostatně, velmi dobře víte, že kdyby vám starokatolíkům ti "hrabiví" katolíci leckde nepůjčili kostel, či kapli, neměli byste ani střechu nad hlavou....

To český maloměšťák:

A svatý Tomáš Akvinský v Summě píše o KDU a chrámu sv. Víta...? Ale jděte! A kdo, že to má investovat do církví? Vy snad? A o jakém úroku že to je řeč? Máte na mysli ty peníze, ktré stát na cizím vydělal, prožral a všechno nechal zchátrat? O tom, čemu slouží ty peníze, které církev dostane zřejmě nic nevíte, nebo ani nechcete vědět. Ale rovný člověk by si neměl lhát do kapsy. Zkuste tedy třeba, jako dobrovolník strávit pár měsíců v nějakém hospicu, nebo jiném ústavu či pečovatelské službě, nebo vyjeďte někam s Charitou, s Diakonií, s ADRA-ou, nebo některým z řádů. Třeba zjistíte, vy dějinný hybateli, že je leccos jinak, než si (ne)chytře představujete, nebo získáze alespoň impulz k zamyšlení.

To buldatra:

Nevymodlili a ani se za něj nemodlí. Mají jiné starosti. Ale že ten balík vydřeli a že dokázali, aby výnos z něj dobře sloužil potřebným, o tom nepochybujte. A teď si jej svorně, rudí i modří bolševici můžete narvat do chřtánu a přeji dobré zažití. :-)

To katecheta:

To jsou kydy! 1.) Evidentně o výuce náboženství nic nevíte. 2.) "O kulturní památky by se měl starat stát, jinak budou devastovány nebo zneužívány." Stát se staral. 40 let. Běžte si prohlédnout stav těch památek! Tušíte vůbec, že mnohde celé vzácné knihovny skončily ve spalovně, nebo shnily někde na hromadách a v památkách se chovali vepři, nebo skladovala píce? Kterého, že katechismu jste katechetou? Marx- leninismu?

To gaia:

A kdo, že je u nás dotován z Vatikánu?
16. 01. 2012 | 09:09

gaia napsal(a):

http://www.novinky.cz/cestovani/203994-na-skok-v-klastere-novy-dvur-kde-mnisi-vyrabeji-horcici.html
tak například tito určitě, na takový bejvák si určitě nevydělali modlením a děláním hořčice.
a na jiném blogu nějaká slawin zas píše, jak se katolická církev angažovala za pád kominismu, a to byl výnosný byznys, dobře placený, o tom nepochybujte.
16. 01. 2012 | 11:16

pgjed napsal(a):

Tu gaia:

Shodou okolností právě o trapistech v Novém Dvoře něco málo vím. Nejpodstatnější položky realizace vzkříšení národní kulturní památky ve stádiu zboru, do kterého byla přivedena péčí bolševického státu, jsou dvě. Především tvrdá každodenní práce, šest dnů v týdnu, řádových bratří přímo na stavbě. Druhým zdrojem pak jsou finanční dary věřících. Bratři trapisti dárce každý rok pozvali, ukázali jim jak pokročili, poděkovali a předali vyúčtování. Rok, co rok. Dokonce o tom existuje film a byl uveden i na ČT. Dnes tam bratři trapisté vedle hočicárny provozují ještě hotel. Jejich osobní spotřeba je minimalizovaná. Vše, co vytvoří jde ve prospěch řádu.

Zkuste se, prosím, oprostit od své nepřející závisti a od konspiračních teorií. Zkuste přijmout fakt, že je stále poměrně hodně lidí, pro které jsou přednější jiné hodnoty, než mamon. Víte z Vatikánu dotace jdou, ale ne na financování čehokoliv v tradičně katolické Evropě. Ta buď má víru a při svém, proti ostatnímu světu až extrémním bohatství, si musí pomoci sama. Peníze z Vatikánu (pocházející z různých charitativních sbírek, jako třeba Svatopetrský halíř) jdou především těm nejbědnějším na nemocnice, školy a potravinovou pomoc, nebo na pom oc obětem katastrof.
16. 01. 2012 | 12:38

buldatra napsal(a):

pgjed napsal(a):

…A teď si jej svorně, rudí i modří bolševici můžete narvat do chřtánu a přeji dobré zažití. :-)

No to jsou mi ale věci...
Můžete to, prosím, nějak rozvést. Jsem z toho voľaaký zmatený. Děkuji uctivě.
16. 01. 2012 | 13:46

pgjed napsal(a):

To buldatra:

A co na tom chcete rozvádět, pokud si alespoň v hrubých rysech pamatujete dění posledních 20 let? Alebo ste naozaj taký zmetený? :-)
16. 01. 2012 | 15:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy