Důvěrný vládní poločas

21. 03. 2012 | 13:52
Přečteno 4769 krát
Po parlamentních volbách v roce 2010 jsem pochopitelně nejásal. Sociální demokracie byla sice nejsilnější stranou, ale volby projela. Nemá smysl rozebírat příčiny. Nezbylo než hledat kladné prvky v nastalé situaci. Ty se zdály jasné. Poprvé po roce 1996 se konstituovala mohutná vládní většina 118 hlasů, která se zdála být zárukou stability.

Připomeňme, že Špidla zastřenou koalici s komunisty v roce 2002 odmítl. Ta by měla podobnou stabilitu. Zažili jsme dvě opoziční smlouvy. První uzavřel Zeman s Klausem v roce 1996 a média tleskala, protože to umožnilo pravici vládnout. Druhou uzavřela stejná dvojice o dva roky později za nepoměrně menšího nadšení, protože to umožnilo vládnout levici.

Jenže ani drtivých 118 sněmovních hlasů současné koalice neukázalo se být zárukou ničeho. Nebezpečí svárlivců, odštěpenců, skandálníků a vydírajících pidistran je horší než celá opozice. Toto poznání vehnalo do náruče Zemana s Klausem. Nečas kočíruje slizký slepenec. Všichni to vidí.

Problémem současnosti není nějaká mrzká dohoda v Parlamentu. Tam se nikdy pěkné dohody neuzavírají. Politici vždy musejí obětovat ideje, aby se nějak dohodli. Naším problémem ve skutečnosti je, že sledujeme rozpad státu, rozpad hodnot, nefunkčnost institucí. Ztrácíme měřítka. Na jedné straně vedeme diskuse nad miliardami z nemocničních poplatků, ale nechává nás chladnými nečerpání desítek miliard z Evropy: Jako když v ZOO vyšetřují ztrátu kozy, ale přehlídnou, že se ztratil slon.

Úředník, policista a státní zástupce se v přímém přenosu smějí do očí. Úředník řekne, že nějaký zákon ho nezajímá… Noviny denně uveřejňují dokumenty, které policisté rozkradli ze spisů. Nikoho to nepohoršuje. Zloději, kteří tančí nad miliardami, se popadají za břicha a státní zástupci léta buzerují lidi kvůli pitomostem. Děti hůř čtou, neumí násobilku, vysoké školy rozdávají bezcenné tituly. Podepisujeme vznosná prohlášení o lidských právech, ale v praxi nedostává třetina ženských na děcka ani minimální výživné.

Zoufalci v řadě zemí chodí protestovat, ale vlastně neví, co chtějí. Je to v USA, ve Španělsku, v Řecku a teď i u nás. Vidí, že za vše může systém. Chtějí bourat systém. Jen nemají představu, jak by to lepší mělo vypadat. Žijeme v době, kdy všichni všemu rozumí, ale nikdo nerozumí ničemu. Zoufalci zatím chodí po stovkách. Co uděláme, až zhoustnou? Zástupy, které berou spravedlnost do rukou, detaily paragrafů neřeší.

Nevadí mi zas tolik, že vláda je pravicová. Mám úplně jiné preference, ale s normální západoevropskou pravicí umím pár let žít. Vláda konající svou práci má být plus minus stejná. Vláda nalevo posune daně kus nalevo, vláda napravo povolí sňatky v kostele. No bóže. Vláda je tu hlavně proto, aby byl v zemi pořádek. Ten opravdu není. To je ten skutečný problém. Systém nikdo aktivně nebourá. Systém se rozpadá.

Výhody demokracie člověk chápe zejména tehdy, když ji nemá. Je ode mne opravdu tak hloupé, že bych rád svým dětem ušetřil tuhle zkušenost?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

toník napsal(a):

Pane Havle,je to smutné,ale popsané přesně...A už si z toho nejde dělat ani legraci.. Jen snad,že Policie předstihla vývoj,protože v plánu Kubiceho zprávy 2 je,že už nebude vyšetřovat,ale evidovat,což dle svých zkušeností dělá již dávno...
21. 03. 2012 | 14:07

Kuchař napsal(a):

Nemohu nevzpomenout, že vládnutí se 118 hlasy tady mnozí slabší jedinci nalevo od civilizace označují za "Válcování" a pošlapání demokracie.
No, to tak něco pro pousmání.

Jinak většina pro pravici v parlamentu neznamené skoro nic, protože opozice se stáhne do ulic a za pomocí své úderné pěsti-státních odborářů dělá bordel a diktuje vládě,co má dělat.

No a za třetí, pravice se dala do koalice s levicovou stranou VV - a to byl ten hlavní problém.
21. 03. 2012 | 14:12

Jeremy napsal(a):

To za Vás soudruzi, za 8 let vlády socdem, se přeci nikde nekradlo, vláda naslouchala hlasu lidu (i těm na technopárty), korupce neexistovala, byla zavedena majetková přiznání pro zbohatlíky a zrušili jste akcie na držitele.

Vždyť i tady slyším, jak se ten upřimný Standa Gross těm Vašim kecům na Floridě směje, až se za břicho popadá ! Nebo že by se to smál jiný výtečník, který vám odjel během domovní prohlídky vlastním autem ?

Spoléháte na to, že má volič tak krátkou paměť ?
21. 03. 2012 | 14:19

melčákova pohanka napsal(a):

kuchař. Jsem Váš názorový oponent,ale ve třetím bodě s Vámi absolutně souhlasím a dokonce si myslím,že nejhorší opozice jsou VV. To je uskupení,které se nemělo do sněmovny nikdy dostat !!! Škoda,že guru zábavy p.Šíp na veřejnoprávní televizi nepřizná,že jim dělal volební ksicht!!!
21. 03. 2012 | 14:20

Pavel napsal(a):

Zpověď bývalého sockomouše.
Složení: ústřední výbor se skládá s lidí, kteří nevěří tomu co říkají a dělají. To je alfa a omega jejich počínání.Od svých ideových předchůdců převzali ustálené slovní spojení, doplněné výrazy jako arogantní, asociální, nekompetentní, solidární apod.. Jejich myšlenková sterilita je pak obsažena v programu „Slíbíme vám co chcete, ať to stojí co to stojí“. Členská základna a voliči (užitečné křoví) přebírá od svých představitelů celý obsah ustálených slovních obratů aniž by porozuměli tomu co tlumočí. Dřívější jediná láska k Sovětskému Svazu se převedla bezvýhradně na lásku k EU. Je zakázáno myslet.
21. 03. 2012 | 14:27

Sláma napsal(a):

Pan Kuchař se hrubě plete. Veverky nejsou ani nikdy nebyly levicovou stranou. Veverky jsou projektem pánů Janouška a Hrdličky, který měl přinést ODS chybějící hlasy středových a mírně levicových voličů, což se taky podařilo. Byl to naprosto promyšlený, předem připravený volební podvod. Stejně jako o jedny volby dříve Bursíkovy Zelení. Tam se to nepodařilo dokonale, neboť zbytky původních, skutečně levicových Zelených se mobilizovali proti Bursíkově promodralému vedení strany.
21. 03. 2012 | 14:28

rejpal napsal(a):

Kuchař
Kdyby se pravice nedala dohromady s levicovou VV, a naopak, nikkdy by k podobným excesům nedošlo, protože po první by menšinovou vládu opozice odstřelila. Válcování není pojem pro vládnutí silným mandátem. Válcování je když opovrhnu čímkoli, co jsem vymyslel sám, nestojím o zpětnou vazbu, nezajímá mě, co říkají ostatní, ale prosadím si, co chci, protože mohu.
Tenhle styl vládnutí je v naší zemi zavedený, co paměť sahá. Od komunálu až po vládu. Jsou věci, kde je to v zásadě jedno. Operativní opatření a rozhodnutí mají většinou více alternativ a kromě vzniku frustrací a snahy o vendetu válcování velké škody nepřinese. Ale u reforem je tenhle postup šílenstvím. Produkty tohoto počínání nemohou přežít její tvůrce. Bu´d se ukáží fataální chyby a musí se reformovat znovu nebo je příští vláda zruší. A tak se tady budou střídat u vesla různé politické proudy a bude v permanentní reformní revoluci, když nikdo nepozná, co je snahou zalátat díry a co vlastním příspěvkem nových vládců (ti budou samozřejmě válcovat také, jak jinak) k téhle kocourkovské politické kultuře.
Nebylo by lepší sednout ke stolu i s oponenty všeho druhu a na základních postulátech reforem se dohodnout? Dalo by to víc práce, ale nejspíš by to i vydrželo déle.
21. 03. 2012 | 14:28

Dan napsal(a):

Ale nakonec, pane Havle vidíte, že si stěžujete stejně primitivně jako pan Popelka z Holešovické výzvy. Jste vlivný politik, europoslanec - řekněte nám tady třeba 3 věci, které jste v minulém týdnuz udělal pro zlepšení věci. Pokud žádnou, pak jste zadarmo drahý a hrozí jenom jedno nebezpečí, že si v europarlamentu vysedíte vlastní vejce.
21. 03. 2012 | 14:37

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Povolební poplácávání pana Bárty a pana Haška tuším komentovala i královna blondýn, paní Paroubková.
21. 03. 2012 | 14:38

Kuchař napsal(a):

rejpal:

Ty strany jsou různé proto, že mají různé a leckdy neslučitelná řešení. Proto mi přijde komické, když tady levičáci piští, že vítězná strana nechce prosazovat poražený program.

Doufám že si na tohle vzpomenete, až levicový populisti budou spolu s komunisty válcovat pravici.
21. 03. 2012 | 14:41

Dan napsal(a):

to Kuchař:

Válcovat pravici? Já si myslím, že nakonec budou muset dělat naprosto stejné kroky. Život na dluh prostě ksončil. Jistě jste si dostatečně všiml, že socani a komouši sami nenavrhují vůbec nic.
21. 03. 2012 | 14:46

Jedla napsal(a):

Kuchaři, státní odboráři?

Promněte si oči, asi jste pár let jen krájel v kuchyni cibuli. Ze státního žijí politické strany, ze státních zakázek jejich kmotři, tj. podnikatelská "elita" hájená lobistickou líhní jménem Hospodářská komora. (Tam jsou to opravdu "nikým nevolení" výlupci). Ale odbory? Ty mají více členů, než všechny politické strany v zemi dohromady, a žijí z členských příspěvků. Ne ze státního. Většina politických stran má členské příspěvky v řádu stokorun ročně, řekněme ODS uvádí 500 Kč ročně jako střed (https://moje.ods.cz/clenstvi). To znamená, že i odborář s minimální mzdou zaplatí za rok ve členských příspěvcích dvojnásobek (v odborech se platí 1% ze mzdy).
Proto jsou odbory nezávislé - jak na státu, tak na politicích kterékoliv strany.

Až si vytřete z očí tu cibuli, Kuchaři, projděte si ekonomické analýzy odborů zde: http://www.cmkos.cz/studie-ekonomicke-analyzy-prognozy
(já vím, 35 článků od ledna 2009 asi přečíst nezvládnete, ale zkuste aspoň něco). Zjistíte, že odborný aparár odborů v této zemi svojí kvalitou převyšuje nejen expertní zázemí kterékoliv politické strany, ale i státní správy včetně ministerstev a národní banky. Ekonomické predikce odborů byly opakovaně přesnější, než ty vládní.

Kdyby se tento stát řídil odbornými stanovisky odborářů, byl by spravován podstatně lépe, než je.
21. 03. 2012 | 14:51

Sláma napsal(a):

Kuchař napsal cosi o "Povolební poplácávání pana Bárty a pana Haška".
Dobře mlžíte, kuchaři! Jako kdyby se před pár dny neodehrávala fraška soudního představení s panem Bártou a včera nehlasovalo o důvěře vlády.
ODS C = Veverky byla vždy věrnou součástí vládní koalice. Na svůj program a předvolební hesla zapomněla ještě v den voleb.
21. 03. 2012 | 14:55

Jan Holubář napsal(a):

Je to tak, popsáno přesně. Ale také souhlasím s Jeremym. Když končil Paroubek, byl jsem přesvědčen že nic horšího nepřijde a přšel Topolánek. Zase jsem věřil že máme to nejhoší za sebou. A ejhle, přišel Nečas, který je horší než ti dva dohromady. Kdo přijde po něm?
21. 03. 2012 | 14:57

michal napsal(a):

autor:

a co s tím děláte Vy? Platíme Vás natolik dobře, že si můžete dovolit z toho platu platit další 3 lidi, co by mohli pracovat na návrhu reforem, propočítávat je, atd. (a stále byste byl mezi 5% nejvíce vydělávajícími lidmi v ČR).

Lidi, co už sotva mají na nájem/topení, benzin nebo jídlo, nemají čas/peníze s tím něco dělat, Vy ano. Ale děláte to samé = nic.
21. 03. 2012 | 14:58

Maximus napsal(a):

Pane autore, ač nemám indiánský kmen komančů rád, musím Vás ač nerad navést, sice žalovat se nemá, ale hlásit se to musí! Je třeba totiž, abyste zrušili tzv. Bohumínské usnesení a po volbách se spojili s komunisty. Když nejsou panny, musí se tancovat i s ku.....! Oni už to stejně nejsou ti původní skalní jak jsme je znali, jednající pod diktátem Moskvy, navíc velký bratr ze země kde dnes znamená zítra a naopak už pošel, no a oni si snad už ani nemyslí, že socialismus zvítězí na celém světě, jsou to samozřejmě salónní borci, ovšem téměř bez poskvrny v novodobé historii po roce 1989. A to je ostuda nových politiků jako trám!
Ještě se nabízí, abyste podporovali případné zrušení KSČM,
ono totiž z původních cca 15% jejich stoupenců, by 2/3 přešlo logicky k ČSSD, tedy alespoň u voleb. To by nebyl špatný tah, jen by to chtělo nějaké pravicové tupouny k tomu vyprovokovat, aby s tím přišli. Tomu se říká přece machiavelismus, ale v tomto případě by byl velmi účinný. Zatím to totiž vypadá na pěknou pyrrhovu výhru jako u posledních voleb, Slovensko to nebude, ale i slabota současného vedení by možná mohla stačit, ČSSD má totiž velkého spojence, tím spojencem je nekompetentnost a neodbornost této vlády a ta nažene za dva roky voliče do náruče sociální demokracie a komunistů jako stádo splašených býků někde v ulicích Španělska, už to pozoruji ve společnosti stále častěji, ale chtělo by to vítězství nějak pozichrovat. Někdy i nečinnost může přispět k vítěství, jinak Velký a Mocný Václav Klaus Neomylný I. zvaný podvraťáky Pružinskij by řekl, že to bude nevítěství a opravdu, ale opravdu to jinak nevidí!
Pěkné odpoledne!
21. 03. 2012 | 15:18

jája napsal(a):

Jan Holubář - už přijde jen potopa, ta zaplaví tuto kotlinu na několik let a až sem přijdou noví obyvatelé, nebudou tak hloupí jako ti, co jsou zde po staletí. Degenerace je matkou všeho čecháčkovství. Stačí si přečíst pár přispěvků s jste doma. Vládní koalice ničí zemi, ale klaka kdáká o Standovi, Jyrkovi, Dluhoslavovi, kolik vzrostl dluh za vlády pravice, kalouska a spol. nikoho nezajímá, jak klesá živostní úroveň, jakbysmet. Hlavně žvanit, plkat a ostouzet. A to si myslím, že socialisti jsou skoro stejní jako ODS, ale rozdíl tam je. Přídavky, porodné, stavebko apod. dostávali všichni, snížení daní, odvodů jen ti bohatí. Ať uveřejní daňová přiznání lobbysti, různí podvodníci motající se kolem politiků, asi by se člověk divil, že vlastně nic nevydělají, ale majetky získali z darů svých chytrých rodičů a prarodičů.
21. 03. 2012 | 15:18

melčákova pohanka napsal(a):

Sláma. Přesně popsané s tím projektem Janouška a spol.,ale i Bursíkovci... Jen se trochu zastanu Rumcajse-Hašek se skutečně ponižuje a odhaluje viz s Bártou,viz koš pro Nečase,atd.. Kdeže je ten tvrdý a nekompromisní poslanec Hašek!!!
21. 03. 2012 | 15:32

rejpal napsal(a):

Kuchař
Buďte klidný, až na to "pištění" k nim budu stejně shovívavý jako k těmhle, když se budou chovat takto. Jen nevidím smysl v tom, když se na každého "Drábka" odpoví "Gross". A naopak.
21. 03. 2012 | 15:36

Ládik!!! napsal(a):

Havel: "Vláda je tu hlavně proto, aby byl v zemi pořádek." Jistě máte na mysli Lidové milice.
Já si myslím, že o fungující vládě by se nemělo ani vědět. Je to jako v podnikání - dobré jméno u zavedené firmy je samozřejmostí. Dá se ztratit jediným průserem, třeba po 10 letech dobrých referencí. Negativní informace se šíří rychlostí Blesku, o pozitivní se nikdo nedozví. Vlády nemají takovou životnost, aby si mohly vybudovat dobré jméno - mohou počítat s max. 4 letou periodou. Možná nebýt destabilizačních a rozvracečských živlů z KSČ a ČSSD, ani bychom o vládě nevěděli a vše by bylo v pořádku. Jděte k čertu.
21. 03. 2012 | 15:56

xx napsal(a):

Já vám prozradím co za tím vězí a kde je příčina. BYROKRACIE !!!

Úředníci zcela ovládli politiku i ekonomiku. Dokonce i politici jsou tváří v tvář ouřadům bezmocní. Nejprve pomohli úředníkům prosadit potřebné zákony ustavující úřední moc a teď jsou v situaci, že i kdyby mohli změnit to nesvedou, protože ke každé změně zákona potřebují úřednický aparát který připraví paragrafované znění a další úřednický aparát který zákon zavede do praxe.

Takže i kdyby se nakrásně všichni politici vzepřeli, paragrafované znění zákona nedají dohromady. A i kdyby přecijen dali a zákon odhlasovali. do praxe ho nedostanou.

Hezký osud jste nám vy politici připravili pane Havle. Doufám že si to alespoň uvědomujete, jistý náznak ve vašem příspěvku vidím.

Ale jak z toho ven ? Musíme ty úřední bariéry prostě zbořit. Dusí ekonomiku, likvidují svobodu a tím i odrazují lidi od jakékoli aktivity.

Brzy dojdeme do stavu podobném socialistickému hospodářství, kde veškerá ekonomická aktivita byla vynucované a podléhala schvalovacím procesům a co nebylo povoleno se trestalo. To samozřejmě ekonomiku dusilo.

Lidé potřebují vlně dýchat, potřebují svobodu a pak se uvolní i jejich nesmírný tvůrčí potenciál a pokrok opět bude uhánět mílovými kroky a přinese ty politické cíle mnohem rychleji než úřednická nařízení.

Nadšení a radost z práce se prostě nedá nařídit, ani usnesením vlády, ani úředním rozhodnutím ani jinak vnutit. S tím snad proboha zrovna my ve východním bloku máme bohaté zkušenosti, ne ?
21. 03. 2012 | 16:00

Sladký napsal(a):

Pane Havle, budu pro začátek velmi stručný. ČSSD jako opozice? Nic moc, spíš bída, než lesk.Pokud budete chtít bližší zdůvodnění, jsem vám k dispozici.Rád se nechám přesvědčit, že se mýlím, že tomu tak není.Ale dobře si vše rozmyslete,ať tu nejste k smíchu i s celou ČSSD a její politikou.A nemyslete si, že z toho vybruslíte nějakými plky.
21. 03. 2012 | 16:06

jája napsal(a):

ládík!!! nebýt destabilizačních a rozvracečských živlů z KSČ a ČSSD, vláda by v klidu kradla, tunelovala a jednoho krásného dne by se i hlupák Ládík probudil a zjistil, že všechno patří číňanovi. ty jsi kus tažnoho vykleštěného býka.
21. 03. 2012 | 16:06

SuP napsal(a):

Pane Havle -
Pěkně a celkem objektivně (dnes nejste "veselý docent" a ale poněkud "zaražený docent") jste popsal, co všechno děláte špatně (vy-politici). Těžko bych se smiřoval s tím, že i ti ostatní (politici - to upřesnění není pro Vás, to je pro blbé) to nevědí. Tak nám zkuste odhadnout, KDY s tím něco uděláte. Nebo dalších několik volebních období chcete ještě podrobněji rozebírat, co všechno a jak špatně děláte? A ještě si za to berete platy, na které občané, z kterých žijete ani nedosáhnou?
21. 03. 2012 | 16:08

Sladký napsal(a):

XX jste na naprostém omylu.Úředníci neovládli nic, jsou to jen privilegovaní slouhové.Není mi jasné,zda matete veřejnost záměrně, nebo z nepochopení věci.
21. 03. 2012 | 16:09

Sladký napsal(a):

Supe, máš službu?
21. 03. 2012 | 16:10

xx napsal(a):

Sladký: No ovšem že, jak jinak. Kdo nesouzní s vaším pohledem na věc, záměrně mate veřejnost nebo nic nechápe. Tedy je slovy Zaorálka gauner nebo pitomec. Jo takových kvalitních diskusí je nám třeba, jen houšť a větší kapky.
21. 03. 2012 | 16:30

ahoj napsal(a):

Sobotka se mi včera při hřímání ve sněmovně velmi líbil šéf sociálních demokratů Sobotka.
Prohlásil totiž, že opozice má kontrolovat plnění vládních slibů.

A pak vůbec nevyčetl vládě, že chce zvyšovat daně bohatším, ač to vůbec neměla ve vládním prohlášení...
21. 03. 2012 | 16:32

Sims. napsal(a):

Vrátím se k HV - když slyším její prtedstavitele, jejich "program", tak mi sále více připomínají Chartu 77. Tam, se také jen řečnilo co je špatně, ale dle mého názoru nebyla na stole východiska. Hrála se divadla v soukromých bytech, pašovaly se knížky a chodilo se do různých průvodů a protestovalo se. Když dnes vidím, jak někteří chartisté smýšleli, no vždyť to bylo i dost vidět na počátku devadesátých let. A když dnes slyším pana Popelku, ano, také chce bořit staré pořádky a nedivím se mu, že se mu to tady nelíbí, ale nedokáže formulovat budoucnost. Přitom, když se zeptáte obyčejného člověka, dokáže odpovědět - nechci, aby se tady tak kradlo, chci se cítit ve své zemi bezpečně, nechci se za svou zemi stydět, díky našim politikům. Vždyť po tom co předvádí naši přední představitelé v rámci EU a bohužel někteří až v Chile, nelze než se stydět. Pak si člověk poslechne státnický projev Nečase před hlasováním o nedůvěře vládě a má nutkání zvracet. On když si člověk promítne, že by tato vláda padla, tak si jasně uvědomí co nechce, ale většina neví, jak dosáhnout toho lepšího. Je to přirozené, od toho by měli být politici. Komeptentní, charismatičtí, přesvědčiví, morální a tak trochu majetní. Pane Havle, bohužel takové politiky nevidím ani ve vaší straně, až na nějaké výjimky (možná Dienstbier). Dalo by se říci, že ten kdo vlezl do české politiky za posledních 20 let, nevylezl čistý. I ten Novotný, nyní ve VV, při volbě prezidenta se prsil a dnes sklapne podpatky a véčkařům odsouhlasí všechno. Včerejší hlasování o nedůvěře vládě bylo pěkné panoptikum a korunu všemu dala Peak (ta již přišla o poslední zbytky soudnosti), když si zahrála na znalkyni pekla a zjevila toto poznání národu - že se pod poslencem Škárkou země neotevřela. To bylo už i na Kalouska (a že ten se vyzná v různých ďábelkých věcech) moc.
21. 03. 2012 | 16:47

Puck napsal(a):

Ale kdež, pan Havel se krutě plete.
Systém se nerozpadá. Systém je záměrně deformován tak, aby sloužil jinému účelu, než pro jaký byl utvořen !

Je to dávno, kdy jsem psal :
" Smícháte-li privátní se státním, je zřejmé, kdo na tom vydělá. "
Nikdy to nebude stát, občané. Vždycky vydělá privát. To je dáno tím, že stát není koncipován jako výdělečná organizace, stát je instituce, která supluje solidaritu na vyšší úrovni. Přirozená solidarita je na úrovni rodiny. O něco vyšší je (byla) na úrovni obcí. Starosta se staral, zřizoval sirotčince, pastoušky, dbal o dodržování zákona, a tak dál, až dojdeme na úroveň státu. Úkolů je, samozřejmě, víc a jsou složiitější, ale podstata zůstává.

Dá se namítnout, že když některé činnosti státu převezme soukromý subjekt, vydělají všichni, jak on, tak stát. To je v našich podmínkách iluzorní. To předpokládá, že prvotním zájmem všech je zájem státu, občanů. ( vždycky musím přidat to "občanů", protože okamžitě začnou inteligenti oba pojmy rozlišovat :-))
Proč je to u nás iluzorní ? Po důkladné porevoluční masáži, lidi ještě pořád nechápou, že stát si vytvořili pro svou potřebu, a také si ho platí. Stát si nevytvořili proto, aby na něm všichni parazitovali. Nejen neodpovědni občané, zneužíváním jeho institucí, ale také neodpovědni úředníci, kteří nedělají to, co je jejich povinností, to je spravovat svou oblast jak nejlépe dovedou. V současné době ale jsou to především mraky soukromých firem, které se ke státu pčissávají, jako klíšťata. Myslí si někdo, že se tak děje proto, aby státu v jeho nelehkých úkolech pomohly ? To by bylo proti principům. Prvořadým úkolem každé firmy je produkovat zisk a všichni víme, jakých praktik se využívá.

Systém se tedy nerozpadá. Kapitál si systém přivlasňuje tak, aby se na něm dalo pohodlně vydělávat. Jeho původní funkce, pro které byl ustaven, mohou zatím (zdůrazňuju, zatím !) zůstat. :-)
21. 03. 2012 | 16:51

Honza T. napsal(a):

... tichosti se však na Japonsko řítí událost, jejíž dopad může být na život obyvatel ještě závažnější než tsunami.
Nejde o jev přírodní, ale ekonomický.
Řadu let Japoncům obrovské zadlužení investoři tolerovali, ekonomové nad ním kroutili hlavami a mnoho spekulantů si spálilo prsty při sázkách na pokles japonských dluhopisů. Nicméně hodiny tikají a otázka nezní „zda“, ale „kdy“ dojde k protrhnutí přehrady. Ekonom Mauldin situaci Japonska vystihl větou, že „Japonsko je brouk čekající na náraz na přední sklo“. Všichni čekají na znamení přelomu. Může jím být výrok vysokého představitele japonského ministerstva financí, který před pár dny prohlásil, že dluhové problémy Japonska jsou horší než v Evropě?
Nebo prakticky volný pád japonské měny, který probíhá od počátku února?
Přesný odhad načasování událostí je vždy ošemetný, nicméně jedno je jisté.

Dopad případných problémů Japonska bude globální.
Japonsko je stále 3 největší ekonomikou světa, žádné Řecko.
21. 03. 2012 | 16:55

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Tak TOPka s ODS soutěží o první cenu demagoga

http://demagog.cz/statistiky
21. 03. 2012 | 16:58

Kuchař napsal(a):

Puck:

Vzhledem k tomu, že stát žije z toho, co vysaje z privátu, mi Vaše postřehy přijdou jako postřehy někoho, kdo se srazil s lokomotivou.
21. 03. 2012 | 17:21

Yosif K napsal(a):

Jedla napsal(a):
1) Proto jsou odbory nezávislé - jak na státu, tak na politicích kterékoliv strany.
2) Až si vytřete z očí tu cibuli, Kuchaři, projděte si ekonomické analýzy odborů zde: http://www.cmkos.cz/studie-ekonomicke-analyzy-prognozy
(já vím, 35 článků od ledna 2009 asi přečíst nezvládnete, ale zkuste aspoň něco). 3) Zjistíte, že odborný aparár odborů v této zemi svojí kvalitou převyšuje nejen expertní zázemí kterékoliv politické strany, ale i státní správy včetně ministerstev a národní banky. Ekonomické predikce odborů byly opakovaně přesnější, než ty vládní.
4) Kdyby se tento stát řídil odbornými stanovisky odborářů, byl by spravován podstatně lépe, než je.
21. 03. 2012 | 14:51
K tomu jen par faktickych pripominek:
1) odbory jsou vernou sluzkou levicovych stran - nyni hlavne CSSD. Maji tez stejnou kleintelu - statni uredniky, statni a mestske zamestnance (ridice tramvaji), policistu atp. Lisi se jen tim, ze CSSD zabira pod sva kridelka i nezamestnane, kteri nemaji sanci se do odboru dostat,nebot jsou nezamestnania a jelikoz by zamestnanym odborarum mojhli kazit platy. Viz angazma odborarskych sefu v dresu CSSD v senatu.
2) A kdepak mili odborari berou sve statistiky? Vyzobavaji ji z CSU a bali je do oranzovych radoby prodelnickych kydu. Skvele koryto v zizkovske kachlikarne.
3) no comment - i blbi maji nekdy stesti.... i blbi nekdy mohou vyhrat v loterii...
4) kdybuy se tento stat ridil stanovisky odboraru, Ceska republika by uiz davno mela ty stejne portize jako recko, Italie, Spanelsko a Partugalsko, kde bolsevicko-odborarske vydobytky zpusobuji katastrofalni nezamestnanost a kde bolsevicke teroristicke odbory maji zcela neprimereny politicky vliv.

Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa, Bandiera rossa.
Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa trionferà!!!!

Bandiera rossa la trionferà
Bandiera rossa la trionferà
Bandiera rossa la trionferà
Evviva il comunismo e la libertà!!!!!
21. 03. 2012 | 17:35

Puck napsal(a):

Pro Kuchař :
Nepovídejte. Mám za to, že stát si platí občané ze svých daní.
Je ale docela na místě, aby přispíval nějakým dílem i kapitál. Stát mu totiž také poskytuje služby, a nemalé. Ochranu majetku, k tomu slouží policie, soudy, zákony, dále je to příprava osazenstva firem, školy, péče o zdraví tak, aby zaměstnanci byli schopni vůbec nějaký výkon podat, ...
21. 03. 2012 | 17:49

Kuchař napsal(a):

Puck:

Ale nepovídejte. Kde jsou levičáci, když je nepotřebuje ten "kapitál"
Sedí na pracáku a sajou státní rozpočet.

Ty firmy platí jak ty občany, tak jejich daně.
21. 03. 2012 | 17:56

Yosif K napsal(a):

Puck napsal(a):
Přirozená solidarita je na úrovni rodiny. O něco vyšší je (byla) na úrovni obcí. Starosta se staral, zřizoval sirotčince, pastoušky, dbal o dodržování zákona, a tak dál, až dojdeme na úroveň státu. Úkolů je, samozřejmě, víc a jsou složitější, ale podstata zůstává.
KONEC CITATU,
Pane Puck - rekl jste to moc pekne. Malym problem vsak zustava, jaka ma byt prirozena solidarita statu. Vsichni socialni pripadove hulakaji,ze potrebuji vice penez. Svobodne matky s "neznamymi otci" svych deti, romska mensina tuhle, romska mensina tamhle, pastevci eurokoz na Sumave, prijemci LFA dotaci rozlezli vsude krome Polabi a Hane, lesni delnici nemajici v zime praci v lese, ocelari kteri prestali byt ocelari, lide kteri maji 1 nebo 2 deti, dopravni podniky HMP, autobusaci na venkove, zeleznice, letadla, lode, kopalisti i badmintonisti, jehovisti i komunisti, prakticky vsichni krome svobodneho bezdetneho a dobre vydelavajiciho mladehoi muze berou vsuide nejake dotace atp. A statisytice vernych volicu CSSD (ano a cely ten blazinec nastratoval komunista-ODSman Vodicka) se zivi tim ze ty dotace a davky zkoumaji, zamitaji, povoluji, radilidem jak to zaroidit aby ze statu vyrazili jeste vice, prosim neklepte rukou, klepte na dvere flaskou atd atd.

Takze otazka je, zda se ma stat starat:
A) o sirotcince (Ano)
B) nebo zda ma zajistovat "dustojny a plnohodnotny zivot" davum inteligentu a proletaru, kteri se vyucili nejakemu remeslu ktere ted moc nejede (napriklad politologie, marketing pro pokrocile, nebo topic-pilinar nebo vyroba umelych kvetin z voskovaneho platna nebo pleteni folklornich papuci) zatimco se samozrejme nikomu nechce delat popelare, instalatera nebo zednika.

Takze nejde v zasade o solidaritu jako nejakou abstrakci, ale o solidaritu odsud a potud.

A ve vydupavani ohromne vysokych davek "solidarity" sami pro sebe jsou mistri odborari "ani muze ze zavodu, ani haler ze mzdy". Zarputili a skodolibi brzdici nezbytnych strukturalnich zmen ve spolecnosti.
21. 03. 2012 | 17:59

Puck napsal(a):

Pro Kuchař :
Mají snad občané (v tomto případě část občanů - zaměstnanci) pracovat zadarmo ? To jistě nemysláte vážně. A co si udělají se svým výdělkem je snad jejich věc. Díky vzdělání, které občanovi také poskytuje stát, si lidé uvědomují, že společenství potřebuje nějakou organiczaci,a ta prostě není zadarmo. Lidé, kteří tuto organizaci spravují, musí také z něčeho žít. Proto daně.
To ale jistě vite, takže jenom provokujete. Nezlobte se, ale o další diskuzi s Vámi nemám zájem. Příjemný podvečer přeju a také dostatek dobré zábavy. :-)
21. 03. 2012 | 18:09

tomin napsal(a):

Doufal jsem, že nějaká taková promluva zazní v parlamentní rozpravě před hlasováním o důvěře vlády. Místo toho se jen vyjadřovala neúcta, nedůvěra, komunista hřímal o demokracii, celé opoziční "grilování" bylo bez chuti a bez zápachu nebo trapně žlučovité. Od nikoho jsem nezaznamenal, že by krom prázdných statistik a chytráckých rýpanců, nepodstatných poznámek, řekl, proč se to celé dělá, a že sebevyšší nebo sebenižší sazba DPH nezaručí, že se neposekáme.
21. 03. 2012 | 18:25

Petr B. napsal(a):

A není to rozpadnutí základních funkcí státu úmyslem pravicové vládní koalice? Vždyť přece Tchatcherová říkala, že stát neexistuje, pouze jednotlivec.
21. 03. 2012 | 18:25

SuP napsal(a):

Puck -
"....V současné době ale jsou to především mraky soukromých firem, které se ke státu pčissávají, jako klíšťata. Myslí si někdo, že se tak děje proto, aby státu v jeho nelehkých úkolech pomohly ?...."
Oceńuji Vaši snahu do debat přinášet svoje pohledy zleva. Zejména těch pár pokusů přinést svůj autentický pohled.
Já to vidím jinak, nevnucuju, ale dávám k úvaze. Úředníci mají za své platy stanovenou nějakou konkrétní náplň včetně předpokládaného objemu. Z nejrůznějších důvodů ale tuto práci nedělají (důvody nejrůznější včetně neschopnosti, včetně lenosti, včetně strach ze zodpovědnosti, jak kolik a jak u koho). Jelikož je ale zapotřebí předpokládanou práci skutečně udělat, najímají se "odborníci". Výsledky pak vidíme už všichni asi podobně.
Chtěl jsem tím zdůraznit, že stejně jako státní rozpočet rozkrádají politici prostřednictvím různých soukromých firem cestou nadhodnocených "zakázek", tak využívání "outsorcingu" je dílem úředníků státní správy. A všimněte si, že obě tyto kategorie nejvíc bojují proti korupci.
21. 03. 2012 | 18:28

xx napsal(a):

Puck: ano stát poskytuje vzdělání. Ale nemusel by. On si tuto službu násilím přisvojil a vy jí teď považujete za nezbytně nevyhnutelnou službu státu.

Ano je v zájmu státu aby tuto službu poskytoval a měl pod kontrolou, protože tak má pod kontrolou lidi. Nedej bože aby se vzdělávali sami tak jak chtějí a ne tak jak chce státní aparát a vláda.

Nic není tak jednoznačené, jak se na první pohled zdá.

‎"Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání." (Mark Twain)
21. 03. 2012 | 18:34

Admirál napsal(a):

Pane Havle, "Vláda nalevo posune daně kus nalevo, vláda napravo povolí sňatky v kostele. No bóže"

To možná dobře fungovalo v 80. - 90. letech na západě, ale vše změnila globalizace. Bez toho, abychom produktivně zaměstnali všechny, kdo práci stojí, nebudete mít z čeho "posouvat" daně.

To bohužel bez výrazné změny nastavení systému nepůjde. Připojuji se k zoufalcům, kteří "Vidí, že za vše může systém".
21. 03. 2012 | 18:40

ryiu exercise napsal(a):

Vase povolani, vazeny pane poslance, neni fusovani do novinarske prace jako komentator. Jste politik a clen politicke strany, ktera ma parlamentni zastoupeni. Jake kroky tedy ucini
proti rozpadu statu?

Soc.-dem. ma urcite nejblize k odborum, ktere vyjadrily ochotu
jednat s ruznymi nespokojenci, napr. s iniciatory tzv. holesovske vyzvy. Souhlasite s tim Vy osobne a souhlasi s tim Vase strana?
Jan Fabry
21. 03. 2012 | 18:40

Zvědav napsal(a):

"Systém se rozpadá." Předposlední věta autora p.Havla. Jak výstižné. A dodávám, že obdobně jako tomu bylo koncem 80. let s KSČ. Ta se též rozpadala sama, takže neodolala ani jedné studentské demonstraci 1989. Jak dlouho budeme čekat dnes ???
21. 03. 2012 | 18:47

Opravil Fr. napsal(a):

DOBEŠ RESIGNUJE zítra dle novinek Seznamu.
Konečně jeden dobrý krok !
21. 03. 2012 | 18:50

Ládik!!! napsal(a):

Zrovna jsem v tv slyšel větu, že rezignuje Bobeš z věcí veřejných. Jsem zvědav, jestli rezignuje i z ministerstva.
21. 03. 2012 | 19:01

PK napsal(a):

Ať mě drábek neštve s tím pokutováním švarc systému(ne že bych ho považoval za ideální)ale co je potom rozbujelý outsorcing ve státních úřadech-viz komentář výše.To není š.systém v zakuklené podobě?
21. 03. 2012 | 19:01

Stařeček napsal(a):

vládní poločas = poločas, celý čas = nečas
21. 03. 2012 | 19:42

Puck napsal(a):

Pro Sup :
Snad se shodneme na tom, že stát je instituce potřebná. Dál už se asi rozcházíme.
Stav, do kterého jsme po 22-letém budování kapitalismu není utěšený. Podle pravice, je zapotřebí stát co nejmeší, ale funkční. Proti tomu lze namitnou tolik, že stát by měl být, samozřejmě funkční, ale tak velký, jak si to přejí občané.
Česká pravice ale nedělá stát ani funkční, ani malý. Naopak, vymýšlí nové způsoby, jak úředníkům přidávat nové agendy. Zároveň omezuje jejich počet, snižuje jim platy. Nezbývá lidí, ani peněz na řádnou kontrolu. Samozřejmě, úroveň státní správy jde dolů, i kdyby se úředníci snažili sebevíc. Závěr naší pravice je úžasný, stát je k ničemu.

Čím menší stát, tím méně korupce. Tak to už je úplná pitomost. Můžeme si to ukázat na příkladu.
Abysme na sýpkách neživili tisíce myší, je zapotřebí sklidit obilí co nejméně. Myši nebudou mít co žrát, vychcípají. Účelu je dosaženo, méně obilí znamená menší ztráty. To přece není řešení na úrovni. To může vymyslet jenom primitiv.
21. 03. 2012 | 19:46

český maloměšťák napsal(a):

xx
Poslušná ozubená kolečka v soustrojí zvaném korporátní kapitalismus produkují i soukromé školy.
Kromě toho tam platí, že pokud máte dostatek peněz - tak sítem projdou i ti, kteří ve školách založených na neziskovém principu testem vědomostí neprojdou. Respektive neměli by.

Vždy to bude o lidech. O kantorech a studentech. Plus o podmínkách , jaké mají ke své práci. Je v podstatě jedno, zda ty podmínky vytvoří stát nebo soukromý sektor.
Zatím ta evropská tradice veřejného školství nefunguje až tak špatně - spíše jsou zde věci k nápravě, než ke zničení. Tohoto - dnes již tradičního systému.

Mimochodem - vyšší stupeň vzdělání je i v USA již na křivce mezních výnosů investic do této složinosti už několik dekád za bodem zlomu.
Velká rezerva je v základním, nižším stupni vzdělání.
Mimo jiné ale i proto, že zde jsou investice zatím nízké - potenciálně mohou být vyšší - tak, aby mezní výnosy z takovéto investice rostly.
Opět jsme u lidí - decision makerů.
V tomto kontextu jsou např. církevní restituce vyhazováním financí z OKNO - a.
Bičem strachu o existenční
21. 03. 2012 | 19:49

UmKab napsal(a):

Nechápu proč tady remcáte proti odborum, vždyt odbory maj větší právo na existenci než všechny vlády který tu kdy byly. Ruku na srdce kdo z vás by na plat vlády DOBROVOLNĚ přispíval?
21. 03. 2012 | 19:51

český maloměšťák napsal(a):

Puck
To chce klid. SuP ani xx nejsou schopni z historie doložit, kdy se v dané komplexní společnosti podařilo dlouhodobě udržet stávající kulturně - civilizační rámec při slabém státu - při podfinancovaných či nefunkčních státních institucích. Vždy takový stát buď zkolaboval, anebo byl převzat jinou civilizací - o jiných kulturních hodnotách.
Nemají nic než své halucinace o utopistické Libertánii - v tomto si v ničem nezadají s utopiemi marxistů či podobných idealistických snílků. Potažmo s anarchisty.
Mají přitom stejné destruktivní návrhy - jejichž hlavním motivem je oslabení státu, coby organizace komplexní společnosti.
I když - u Hutteritů komunismus funguje. Již po staletí.
21. 03. 2012 | 19:56

UmKab napsal(a):

to český maloměšťák
A v čem je u těch škol problém? Že o přístupu ke vzdělání rozhoduje sám student a né nějakej uliční výbor podle stranických brožurek?Proč by nádeník ze šroubkarny nemohl číst vergilia v originále? Škola není o nic víc jak kurs tenisu.
21. 03. 2012 | 20:02

Ládik!!! napsal(a):

Pane Havle,
všiml jsem si, že jste aktualizoval svůj text kolem fotky. Mohl byste aktualizovat i fotku? Abychom Vás poznali na ulici, až přiletíte z Brusle. Nebo tam raději zkysnete?
21. 03. 2012 | 20:15

český maloměšťák napsal(a):

UmKab
Nádeník samozřejmě může číst Vergilia v originále.
Stačí jedno - musí chtít.

Otázkou však je, k čemu to nádeníkovi bude.
Ale je to otázka s otevřeným koncem. Je to o tom nádeníkovi, jen o něm. Dokonce může klidně nádeničit - při tomto druhu sebevzdělávání se - knih je k dispozici mnoho a jsou téměř zadarmo.

Když se můj kolega - středoškolák, mohl naučit velmi dobře hebrejsky - zcela sám...nikde není řečeno, že se nádeník nemůže naučit latinsky.

Hezká kniha je od Malcolma Gladwella - jmenuje se v originále " Outliners" - kdy autor vykládá úspěch jako výsledek jednak úsilí/princip deseti tisíc hodin/ - ale také jistých " shod okolností". Například že kanadští hokejisté - ti skutečně dobří, jsou narozeni v údobí únor až duben. U českých je to červen až srpen.
Ale porozumění tomuto už nechám na vás.
Jistě nejste žádný nádeník - a knihu si přečtete alespoň v češtině. /tuším že se kniha jmenuje " Mimo řadu"/
21. 03. 2012 | 20:24

xx napsal(a):

český maloměšťák: No tak když už jste začal filosofovat.
Vaše úvahy jsou nepřesné. Například USA nepřevzal žádný jiný stát, ale jeho vlastní vláda postupně pohltila svobody které tvůrci USA zakotvili do ústavy. Ústava USA sice formálně existuje, ale realita je už na hony vzdálená původním záměrům.

Ostatně moderní dějiny USA jsou bohužel důkazem toho, že dlouhodobě lidská společnost není schopna žít v harmonii a svobodě. Jakmile do toho vložíte demokracii a možnost rozhodovat o věcech veřejných kolektivně, dříve nebo později lidská společnost dospěje do stavu polo nebo zcela otrokářské společnosti, kdy jedni tyranizují druhé. A je celkem jedno jestli jde o kapitalistické vykořisťování podle Marxe, nebo socialistickou nadvládu establishmentu totalitní mocí policejního státu. Otrokářská společnost nemusí nutně být ta staré kterou známe z historie kupříkladu Římské říše. Rozhlédněte se kolem. Všichni jsme nevolníky, nuceni, porobeni. Mezi námi a otroky ze starého Říma jsou sice nějaké rozdíly, máme více práv než měli otroci tehdy, ale stále žijeme pod něčí nadvládou vystaveni na milost a nemilost ouřadům a vládám, tedy nějaký násilné moci.

Nejde o to vybudovat dokonalou libertánii s ideálním stavem liberalismu. Jde o míru. Míru toho nakolik jsme otroky a nakolik jsme svobodni.

Je od vás mimořádně hloupé až dětinské, podsouvat mi libertariánský fundamentalismus jen na základě toho, že ctím nějaký ideál. Ideál je vize, meta ke které se člověk snaží alespoň přiblížit. Odsuzovat ideál jenom proto, že je nedosažitelný dostupnými prostředky je hloupost. Kdybychom se tak chovali, nikdy bychom neposunuli žádné hranice od doby prvobytně pospolné společnosti a asi ani k ní bychom se nedostali.

Jak bych vám to jenom snadno a stručně ... ach ano, zkrátka a dobře, čeho je moc toho je příliš. A tak je to s tím naším státem v celé euroatlantické civilizaci.
21. 03. 2012 | 20:32

SuP napsal(a):

Puck -
Máte dojem, že občané vědí, jak veký stát potřebují? Já ten dojem nemám. Občané z principu spotřebují to, co dostanou k dispozici.

K druhému příkladu -
Řešení se nabízejí dvě. (krom toho, které jste uvedl jste napsal vy, ale to je opravdu, ale opravdu debilní. Víte, i u příkladů pro blbce je potřeba dávat pozor na komponenty, aby se to mohlo blížit realitě).
Tedy za prvé je možné myši vystřílet, neb se přemnožily z nedostatku přirozených predátorů. Nevím ale, jak byste to nějak lidsky chtěl aplikovat na úředníky státní správy.
Nebo další možnost - přemnožené myši trávit, aby vychcípaly. Myslím, že tohle už je na dobré cestě. Úřednící státní správy už otrávení začínají být, jen pořád nechtějí začít vychcípávat. Mají tuhý kořínek. V každém případě mit v sýpce jen tolik, kolik je provozně nutné a ostatní ukládat jiným způsobem.

Nicméně asi byste měl doplnit, co je podle vás zrní a jakou roli hrají ty přemnožené myši (jestli ty úředníky státu, nebo všechny příživníky). Je ale zřejmé, že oba máme k řešení osobitý a různý přístup. Ten váš je blbější, bohužel ale nevybočuje z nápadů našich levicových spoluobčanů.
V každém případě, myši vám na sýpce budou vyžírat vždycky. Jde tedy jen o udržení rozumné hladiny ztrát.
21. 03. 2012 | 20:41

lelkys napsal(a):

Tento autorův blog se mi něčím nelíbí.Nevystihuje co se děje právě nyní.Trapné koalice Zemana s ODS přelomu dvou tisíciletí by bylo vhodnější vůbec nepřipomínat.Nic nerozfofrovalo bídu v ČR více než právě ono,ať už to bylo jak bylo.Klaus bez ČSSD byl daleko přijatelnější než s ní.A ČSSD by si bývala získala daleko větší respekt voličů,kdyby vládla později,ale autenticky levicově.
Zavadilovo svolání 21.4.demonstrace pociťuji jako to nejinteligentnější,co tu za celé dvacetiletí v politice bylo.Zavadil je tím v mých očích chlap.Pro nás všechny je nesmírně bolestné a trapné vidět,že český premiér,kterého jsme si cenili pro rozvážnost-Nečas-otevřeně kope hrob desítkám tisíců důchodců,Ćech usiluje o smrt Ćechů.Nehledě na příkoří starým lidem zde trvalá,nesvědčící o humanismu.Nedělám si iluze:Věc se možná vyvine ala Miloševič,veřejnost stále zatvrzelejšího Nečase požene do Haagu a kriminálu.Ovšem tragédií toho inteligentního člověka je,že ho tam dožene to pološílené Klausiánství,na které ODS veřejnost milionkrát upozorňovala,včetně lékařů,že Klaus nese známky psycxhopatické osobnosti.Jisto je,že Klaus vykonal i řadu positivních činů,kdy brzdil uplatnění -umělé-disidentů v rozhodování.Jak ukazuje i dnešní Facebook o V.Havlovi-100 % obyvatel je proti názvu letiště V.Havla a Klaus jednal proti disidentům vždy v souladu s veřejným míněním.Pohřeb byl přehnaný,ale vzhledm k pietě prokazované státníkům,celkem očekávaný.V případě Klause s takovým pohřbem bychom nežili-občanská válka jistá.
Dobeš není špatný člověk,ale je ve strukturách,kde by se jevil ničemou a to nechce.Jeho odvolávání ředitelůEU se vůbec nedivím,školné neprojde kvůli narůstající chudobě obyvatel.Astudovat chtějí zejména ti chudší.Aby si pomohli.
21. 03. 2012 | 20:45

SuP napsal(a):

Puck -
P.S. - Jo, na něco jsem zapoměl. Je i třetí možnost - sýpku podpálit a myši usmažit. To je řešení na způsob "Holešovské výzvy" z Holešovic.
21. 03. 2012 | 20:52

český maloměšťák napsal(a):

xx
S USA je to lež- USA jsou v celé své historii /co se týče osadníků, nikoliv Native Americans/ pouhými pokračovateli evropského kulturně - civilizačního rámce. V modifikované podobě mšly a mají svůj základ postavený na naprosto identických institucích.
Takže ten příklad je naprosto mimo mísu.

Co se týče vlád či ouřadů - je nerozumné toto tvrdit /na milost a nemilost/. Jde o demokratický systém dělby moci - ne zcela povedený, ale co je na tomto světě dokonalé, že.
Vy byste prostě chtěl tuto moderní distribuci a regulaci moci nahradit jakousi blíže neurčenou "novou" společenskou smlouvou - která ale zatím nikde nebyla aplikována. Spoléháte se na jakousi vágní dohodu - ale ta je v disproporčním světě, co se týče podílu na zdrojích a bohatstvích v samotném základu nemožná.
A bude ještě dlouho.
Možná že se k ní někdy dospěje - ale bude to cesta regulací nikolivěk spoléhání se na neviditelnou ruku trhu. Z podstaty věci samé je nutno vyhlazovat extrémy na obou stranách rovnice rovnosti a tím se přibližovat ideélu spravedlnosti. V kontextu tom, že zeměkoule je konečná a lidské tužby nekonečné - což samo o sobě plodí antagonismyextrémy, které vyusťují - pokud by byly ponechány samy sobě - v extrémy.
Pýthagorovské peras apeiron platí i v tomto případě. Z bezbřehosti se vylučuje omezení a to popírá samotnou původní bezbřehost.
Ano - záleží na parametrech.

Ale parametry jsou vždy omezením. Tedy - v znikají a fungují v rámci regulace původní bezbřehosti.

Jste na stejné lodi s ortodoxními komunisty - pokud uvažujete o ideální podobě - jakési fikci. Mimochodem ranný Marx má k svobodě blíže než Ludwig von Mises. Jde totiž k jádru věci - k řešení diproporcí ve vztahu k vlastnictví a zacházení se zdroji v omezeném prostoru a omezeném čase, který má člověk vyhrazený pro svou realizaci.
Já jsem a vždy budu pro omezování extrémů.

Prostě vy z historie nemáte relevantní příklad.
21. 03. 2012 | 20:59

Fialenka napsal(a):

Jiří Havel tvrdí, že protestující nevědí co chtějí. Politici i někteří běžní občané jsou tak bez rozhledu, že asi opravdu neví, že plno lidí začíná strádat. Ti co daleko nedohlédnou a nevidí jak se ostatní mají a co potřebují, by se mohli snažit zorientovat aspoň podle statistik. Například kupní síla je hodně vypovídající (Norsko 52 694,- Dánsko 44 439,- Švédsko 38 161,- ….. Česko 19 061,- Maďarsko 18 285,-), protože rozdíl v kupní síle je přímo úměrný rozdílu v možnosti politické spoluúčasti - demokracie, rozdílu v délce života, ve zdraví, štěstí a osobní svobodě.

Pane Havle, vy tvrdíte, že nevíme co chceme. Jednu věc co bychom mohli chtít tedy uvedu. Odstranit korupci ve zdravotnictví a tím získat finance na technické vybavení a od Dánů převzít způsob jakým je zdravotnictví organizované. Když totiž OECD sledovala úspěšnost medicínské záchrany zdraví a života a porovnávala 31 zemí, zjistila, že ČR je třetí od konce. Je to špatnou organizovaností a kupováním přístrojů za korupční (i dvojnásobné ceny). Současná reforma navíc plánuje propouštět lékaře a některé medicínské postupy chce zavést jako nadstandard a tím je plno lidem znepřístupnit. Například loni byl zakoupen (za korupční vyšší cenu než se kupuje v USA) nano nůž a lékař, který ho používá říká, že je to revoluce v medicíně. No a ministr zdravotnictví ho chce zařadit mezi nadstandard.
21. 03. 2012 | 21:30

Puck napsal(a):

Pro SuP :
Ten můj příklad není moc šťastný, zkusíme jiný.
Má náš kapitalista majetek, a ten se mu scvrkává a scvrkává, protože svoloč socanská krade a krade.
Co s tím. Co mu poradí kovaný pravičák, když si vzpomene na stát.
Kapitalisto, mám řešení, túze jednoduché a nejlepčí.
Kde nic není, ani socan nebere, rozdej co máš, a budeš mít pokoj !
21. 03. 2012 | 21:30

Fialenka napsal(a):

Dodatek:
Pane Havle, pro další vzdělávání si přečtěte blog Milana Štěcha. To abyste věděl proti čemu probouzející se protestující protestují a co chtějí.
21. 03. 2012 | 21:45

mňo napsal(a):

LTRO stigma explodoval v posledních dnech zpět do v blízkosti svých maxim.
ajapák bude svět reagovat na další rizika vzplanutí v Evropě nyní, když je prý vše vyřešeno?

http://jdem.cz/t8z66
Greece is Now Irrelevant. Watch Spain and Germany
podle Bank of International Settlements po celém světě expozice do Španělska je na sever od ...USD 1 bil...

http://jdem.cz/t8z87
http://jdem.cz/t8z72
21. 03. 2012 | 21:47

UmKab napsal(a):

Hierarchická společnost založená na teroru je už pomalu historickym přežitkem s rozvojem zbraní strácej počty smysl.Parádně je to vidět v Afhanistánu. Momentálně nejmocnější imperium si tam pečlivě buduje mocenskej aparát pak jim tam přijede nějakej naštvanej pasák koz v toyotě s naftou a hnojivem ozve se velký BUM a začínaj zase od začátku.Tohle bylo ještě před sto lety bez armády nemyslitelné.
21. 03. 2012 | 22:19

leucin napsal(a):

to Fialenka:
J.Havel a J.Paroubek jsou o něco silnější odborně v ekonomii než řada jejich stranických kolegů,ale pokud čtu jen jejich blogy tak je víceméně řadím mezi politiky anti-lidové.Na ně bych se chudým orientovat neradil příliš,i když nejsou pravice.Zaorálek totéž ve slabším vydání.Milionářka -podnikatelka Bobošíková a možná i Babiš a možná i bývalý člen ODS-investor Havlík cítí s prostými a chudými lidmi více než oni.Od těchto socdemokratů čekejte důchodci valorizaci ještě méně než od nepřejícího Nečase.Bohužel.Tito budou samé DPH plus minus,ale přímé přidání chudým nikdy.A ty daně jak působí-to ví asi jen oni.I při všech kiksech Nečase si myslím,že jeho pozdější a pravděpodobný úbytek voličů stěží přejde při podobném charakterů členů ČSSD k straně ČSSD jako volební hlasy.U Paroubka nevím,je profesionální politik více než jiní.Zeman je jiný případ-něco v něčem trochu podobného Dubčekovi-zmatkař k vlastní škodě.A nejistotě těch kdo by se na něj spoléhali.
21. 03. 2012 | 22:23

Skogen napsal(a):

český maloměšťák

někdy glosujete úžasně. Jindy možná taky, ale to vám spíš tak zcela nevidím do pozadí. Tedy těch slov a myšlenek.
21. 03. 2012 | 22:28

Skogen napsal(a):

leucin

z čeho ráčíte ve svém posudku lidovosti vycházeti :)? Že by empatie byla přímo odvislá od podnikatelství, milionář(miliardář)ství a investorství? Tedy, že by k lidumilnosti měl jedinec tak nějak dravě dospět? A udrží si lidumilnost, když jeho podnik, milión(miliarda) a investice ocitne se v ohrožení?

Já vám nějak nevím, ale toho Babiše bych spíš nechal v té desetině procenta jemu rovných, Bobo popřál pěknou kariéru kdekoliv a Havlíkovi, aby ho ten veřejnoprávní entuziasmus zase jednou nezradil.

Ti jmenovaní z ČSSD na slušné úrovni dělají svou práci, epizodicky ve vysokých státních úřadech. Kupodivu tu práci skutečně dělají a neparodují ji, jak je dnes zejména zprava počínaje Parlamentem ČR a konče orgány EU zvykem.
21. 03. 2012 | 22:42

SuP napsal(a):

Puck -
Přijdete mi skutečně unavenej .....
21. 03. 2012 | 22:59

SuP napsal(a):

Asi se stěstí ještě neunavilo? Tenhle příklad je ještě míń šťastnej. nevím, kde jste viděl kapitalistu, jak se ptá socana na radu, jak se starat o majetek ....
21. 03. 2012 | 23:05

Zacheus napsal(a):

Já si jen dovolím pro zajímavost - pokud jde otázku, jak hodnotíme ostatní - ocitovat myšlenku z knihy Následování Krista Tomáše Kempenského:

" Nepokládej se za lepšího než jiní, abys pak nebyl shledán horším před Bohem, který ví, co v člověku je. Nepyšni se dobrými skutky, neboť jinak než lidé soudí Bůh, jemuž se mnohdy nelíbí to, co se líbí. Jestliže máš v sobě něco dobrého, domnívej se, že jiní jsou lepší, aby sis zachoval pokoru. Neškodí, když dáváš přednost lidem, ale velice škodí, jestliže se vyvyšuješ třeba jen nad jediným.

Pokorný má stálý pokoj, kdežto v pyšném srdci často přebývá žárlivost a rozhořčení".
21. 03. 2012 | 23:40

Zacheus napsal(a):

A pokud jde o naše mafiány, i na ně světec Tomáš Kempenský ( zemřel v roce 1471) ve své knize Následování Krista ( která je po Písmu svatém nejrozšířenější knihou na světě), zřejmě již tehdy pamatoval:

"Připusťme, že mají, co si přejí: ale jak dlouho, myslíš, že to bude trvat? Hle, jako dým zmizí pozemští boháči a po jejich někdejších radostech nezbude ani památky. Avšak ani za živa jich neužívají bez hořkosti, omrzelosti a bázně. Vždyť táž věc, z které čerpají svou rozkoš, jim často přináší bolestnou pokutu. A děje se jim po právu, že těch rozkoší, které tak nezřízeně vyhledávají a za nimiž jdou, neužívají bez zahanbení a hořkosti. Jak krátké jsou všechny rozkoše, jak klamné, jak nezřízené a hanebné!

Ale oni ve svém opojení a slepotě to nechápou a jako němá zvěř se pro nepatrnou rozkoš pomíjejícího života řítí do duševní smrti ".
21. 03. 2012 | 23:51

Ubb napsal(a):

Ajajajaj, Havle
Teď se začínáte starat o děti?
Říkám vám to opakovaně. Otevřete sejf, rozložte si spisy a zhodnoťte, kam se poděl národní majetek.
A začněte psát trestní oznámení.
Pokud nemůžete, přestaňte fňukat.
22. 03. 2012 | 00:01

Evviva il comunismo e la libertà!!!!! napsal(a):

Y.K.
Neberte jména Božího nadarmo. O co si koledujete, toho se vám dostane.
22. 03. 2012 | 00:08

Yosif K napsal(a):

Havel napsal:
Nevadí mi zas tolik, že vláda je pravicová. Mám úplně jiné preference, ale s normální západoevropskou pravicí umím pár let žít. Vláda konající svou práci má být plus minus stejná. Vláda nalevo posune daně kus nalevo, vláda napravo povolí sňatky v kostele. No bóže. Vláda je tu hlavně proto, aby byl v zemi pořádek. Ten opravdu není. To je ten skutečný problém. Systém nikdo aktivně nebourá. Systém se rozpadá.
KONEC CITATU
na jedne strane je pravda ze Dobes je mimoradne netaktni kugluf, a ze Drabek vypada a asi taky je pekne vypeceny podvodnik, na druhe strane reci o rozpadani mi pripadaji silne prehnane.
Na druhou stranu kdyby se rzopadl neprehledny system kdy vsichni dotuji vsechny a vsechno, asi by to nebylo spatne. Zatim je system EU takovy, ze vsichni dotuji zemedelce v LFA, olicv, vino, kozy, ovce, obili, maslo, vesnicani dotuji metro v Praze a Prazaci dotuji autobusy v Horni Dolni, Moravaci dotuji vinare v Melniku a Cesi dotuji vinare ve Valticich, intosi dotuji proletare, proletari dotuji studium intosu, podnikatele dotuji davky v nezamestnanosti a pak nemohou sehnat nebo zaplatit delniky a delnici dotuji koncerty vazne moderni hudby na ktere malokdy zajdou, gadzove dotuji muzeum romske kutury a romove dotuji gadze kteri zakoupili luxusni ubytovny a pronajimaji je romum vystehovanym do Sluknova atd atd. Chaos a zmatek socialniho statu.
Kdyby se cast TOHODLE systemu dotovani vseho a vsech nejak rozpadla, asi by vsechno bylo lacinejsi.
Problem je ze v tomto systemu se zivi nekolik set tisic prerozdelovacu, nadanych bozskou moci pridelit ci nepridelit, a nekilk milonu ma falesnou infantilni iluzi ze z toho neco suma sumarum cerpa, vetsinou (ne vzdy) jde o skalni volice CSSD a KSCM....
22. 03. 2012 | 00:18

Yosif K napsal(a):

Zacheus napsal(a):
A pokud jde o naše mafiány, i na ně světec Tomáš Kempenský ( zemřel v roce 1471) ve své knize Následování Krista ( která je po Písmu svatém nejrozšířenější knihou na světě), zřejmě již tehdy pamatoval:
"Připusťme, že mají, co si přejí: ale jak dlouho, myslíš, že to bude trvat? Hle, jako dým zmizí pozemští boháči a po jejich někdejších radostech nezbude ani památky. Avšak ani za živa jich neužívají bez hořkosti, omrzelosti a bázně. Vždyť táž věc, z které čerpají svou rozkoš, jim často přináší bolestnou pokutu. A děje se jim po právu, že těch rozkoší, které tak nezřízeně vyhledávají a za nimiž jdou, neužívají bez zahanbení a hořkosti. Jak krátké jsou všechny rozkoše, jak klamné, jak nezřízené a hanebné!
Ale oni ve svém opojení a slepotě to nechápou a jako němá zvěř se pro nepatrnou rozkoš pomíjejícího života řítí do duševní smrti ".
21. 03. 2012 | 23:51
A to mate svatou pravdu pane Zacheus. Ja se taky divim ze to nekomu stoji za to, kout pikle s dovozem elektriny z Ukrajiny, jen proto aby si pak koupil kondo na Floride, nebo predstirat vydani neexistujiciho bestselleru jen proto, aby ten asketicky vudce proletaru si mohl "prikryt" koupi vily na Ithace.... nebo koupi bytu za sedm mega z cestovnich nahrad..... no delaji to vsichni....

Ze to tem lidem stoji za to......
22. 03. 2012 | 00:25

Minorita napsal(a):

Autore, myslím, že je lépe čas věnovaný publikační tvorbě zde využít jiným, pro Vás přínosnějším a vděčnějším způsobem. Sám vidíte ( diskuze nejspíše sledujete, alespoň z části ...), jak je zde názorově, lidsky i hodnotově doslova a do písmene nablito ( budu smazán...), jaký materiál s jakou intelektuální impotencí se přímo houfuje a trumfuje v počtu, nenávisti, bezohlednosti a totální zabedněnosti v diskuzích nejen pod Vašimi řádky. Jednou za týden prolétnu nabídku blogerů, něco rychle zkouknu a diskuze se snažím projít očima...I tak je to děs a vyložená pachuť až zhnusení z mnoha místních ukřičených trub co by vzorku obyvatelstva, se drží jako klíště...
Vidíte sám, jak je obyvatelstvo už téměř nesmiřitelně rozděleno schopno si podřezávat hrdla z ideologických důvodů v míře větší, než v letech padesátých - pokud můžete, sbalte to tady a zůstaňte venku - tady nikoho nic dobrého nečeká.
Skutečně došlo naplnění volebníh hesla vašich protivníků: Dokázali jsme, že to dokážeme...
A opravdu - rozvrácené, rozkradené hospodářství -> rozdané a za hubičku rozprodané, rozvrácená a znesvářená společnost, gauneřina a zlodějina v přímém přenosu, salonní fašismus v reálu, protěžovaná neschopnost a zparchantělost, to vše okořeněné instalací duchovního otce gaunerismu a marastu v Bohemii opakovaně na Hradě ... A společnost mlčí, prý se jí to ještě zamlouvá a klid na práci si prý rušit nenechá - prý jistý A. Pinochet to podle některých dobře zvládl a byl by zde potřeba...Pro tuto společnost, pro odevzdané a kolaborující ovce si necháváte pravidelně spílat od troubů všeho druhu ??? Neblázněte, jednak nemá to cenu a za další - takto salonně je to ukázkově sterilní a totálně k ničemu !!!
Není to na kinedril ? Po přečtení větší části diskuze ( je mi skutečně až fyzicky zle z těch mnoha všelijakých šosáků různého ražení ) mohu s klidným svědomím konstatovat: Český pravičák = lidský, morální a socilogický odpad, kreatura,dno - abych byl slušný...Platí to jak o stávající vládě, tak o jejich voličích...
Společnost je v tomto státě zasažena sepsí, hnilobou a malomocentvím do té míry, že salonní místní kecy, rádobyintelektuální komentáře jsou naprosto k ničemu a pomazaným k smíchu. Následky budou bolet...
22. 03. 2012 | 00:39

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Nejlepší vláda škrtla nejlepšího ministra školství. Ten byl tak nej, že i z nejlepší vlády vyčníval.
Dnes bude asi hodně smutno ve sborovnách.
22. 03. 2012 | 08:31

siven napsal(a):

Minorita - Neviděl bych to zrovna na tomto blogu tak zle. Kéž by většina diskusí končila natolik zajímavou a kultivovanou výměnou názorů, jako poslední příspěvky pánů maloměšťáka a xx!

Bohužel, častěji člověk proletí svazácké výblitky a plivance na adresu autorů, od různých rumcajských kuchařů, a to od začátku, až do konce diskuse.

Aneb individuí, která do slova a do písmene sami na sobě apklikují strategii "rozděl a panuj".
22. 03. 2012 | 08:45

rejpal napsal(a):

ten, kdo se s blbcem hádat nebude,
je to asi týden, co jsem z učitelských kruhů zaslechl komentář na osobu ministra, který zde nelze ocitovat. Ale může tam být smutno. Může přijít někdo ještě horší.
22. 03. 2012 | 08:59

xx napsal(a):

český maloměšťák: Co se týče USA, netvrdím že v USA měli někdy dokonalou čistou libertánii. Jak jsem napsal šlo o míru omezení svobod lidí. Postupně stát utahoval šrouby a usazoval se. Nejprve byl méně silný a postupně sílil a sílil a občané slábli a slábli.

Jinak, to že není pro něco relevantní příklad v historii neznamená vůbec nic. To není žádný argument. To je kravina. Přece kdybychom se řídili takovou pitomostí, nemohli bychom se nikdy posunout dopředu ve vývoji ani o milimetr.

Co kdyby si průkopníci demokracie řekli, hm to je blbost, nemáme pro to v historii relevantní příklad tak toho raději necháme, je to utopie.

Ach jo. To je tedy debata.
22. 03. 2012 | 10:51

MiBi napsal(a):

Už je to tu zase , souboje levice / pravice . Uvedomte si, ze to jsou jen dve strany stejne blbe mince , alespon u nas. Nebude lepe, jestli hodime ve volbach minci a padna pana nebo orel. My musime tenhle padělanej šesták vyhodit z okna , aby se nám mohli sypat opravdove zlataky do kapes, alespon na nejaky cas .
22. 03. 2012 | 12:35

český maloměšťák napsal(a):

xx
Obhajobu vašich halucinací a jakéhosi utopistického snění a to na velmi nízké úrovni - protože pomocí vylhaných argumentů /jak se ukázalo via USA/ - pokud vy toto považujete za " diskuzi" - tak je mi líto, ale taková diskuze nemá pro mě pražádný význam.
Když už budu chtít dozvědět se něco o tom, co se urodilo pouze v mozkovně nějakého člověka a nikoliv v přírodě - tak si prostě přečtu nějakou knihu, která se zaobírá utopistickými , teoretickými konstrukty - ale momentálně mám rozečteny knihy, které usilují o popis reality taková jaká je - nikoliv takové, jaká by být mohla nebo měla.
A tak si klidně vzdychejte - ale mě ze svých melancholických, zřejmě předjarních nálad.... pro tuto dobu vynechte.

Já mám jaro radši v terénu, než v poezii melancholických vzlyků.
23. 03. 2012 | 10:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy