Popraví Brown pravici?

29. 09. 2007 | 22:55
Přečteno 5039 krát
Ještě před rokem by za britskou levici nedali analytici pětník. Popularita labouristů klesala a konzervativci si připisovali zisky v průzkumech veřejného mínění. Voliči ostrovní země se zdáli být unaveni z pohasínající hvězdy premiéra Blaira. Charisma Tonyho Blaira utrpělo definitivní ránu iráckou válkou. Tony slepě následoval americkou politiku, ačkoli podle novinářů prý dobře věděl, že válečnické argumenty o iráckých zbraních masového ničení bohapustě lžou. Jsou i země, kde se taková lež politikům neodpouští.

Blairem proti Blairovi

Konzervativci se konečně radovali. Tři volební porážky zasazené jejich straně byly hodně bolestnou odvetou za čtyři vítězství železné lady Margaret a jejího následníka Johna Majora. Přestože to třetí Blairovo vítězství bylo trochu ušmudlané, platilo. Hlavním tématem voleb nebyly ani daně, ani veřejné služby, ale Irák. Pravice vycítila slabé místo a zběsile tloukla právě tam. Nestačilo to. Brity tím nepřesvědčili, že by lépe vedli zemi. Konzervativci tedy provedli analýzy, a vyměnili lídra. V čele toryů stanul David Cameron.

David Cameron je typovou kopií Tonyho Blaira. Prošel Etonem, líhní dvou desítek britských premiérů (právě Cameron by byl v pořadí dvacátý). Blair má renomovanou Fettes College. Oba studovali Oxfordskou univerzitu. Stejně jako Blair má Cameron mladistvý vzhled, šíří optimismus a hýří nakažlivým elánem. Jeho žena pochází z bohaté nižší šlechty, ale úspěšně se živí vlastním kreativním zaměstnáním (Blairova manželka je skvělou právničkou). A podobně jako Blair má Cameron pečlivě propracovanou strategii pro práci s médii a veřejností.

Konzervativci byli přesvědčeni, že konečně našli to poslední, co jim chybělo k vítězství. Charismatického vůdce, který u voličů uspěje právě s tím, co analýzy sociologů označí za podstatné. Konzervativci záhy začali skórovat s tématy, která dřív byla vyhrazena protistraně. Utlumili tradiční rétoriku, témata tržních svobod a nízkých daní nahradili nebývalým zájmem o veřejné služby a sociální problematiku. Bodovali.

Toryové měli pocit, že když proti opotřebovanému a pohaněnému Blairovi postaví svého zbrusu nového naleštěného Blaira-Camerona, nemůže už jejich vítězství stát nic v cestě. Zdálo se jim, že pád Tonyho Blaira musí jejich ambice dále posílit. Bylo jasné, že Blaira nahradí Brown. Toho pokládali za nudného patrona, slabšího soupeře, muže se sice silnými lokty, nicméně obrostlými klotovými rukávy. Proti Cameronovi je Brown objektivně horší prodavač iluzí.

Všechny předpoklady se ale zhroutily. Od chvíle, kdy se Brown vyhoupl na premiérskou kobylu, drtí konzervativce rozdílem třídy. Jak si to vysvětlit? Nu, mám jednu analogii. Kdysi jsem ještě s Milošem Zemanem navštívil řeckého premiéra Simitise. Byli totálními antipody. Hřmotného Miloše bylo všude plno, nudný profesor práva Kostas Simitis působil téměř neviditelně. Naklonil jsem se při obědě ke své řecké sousedce, a řekl jsem, že ten jejich není zrovna typ charismatického vůdce. Ministryně ocenila mou upřímnost a poznamenala, že oni už Řekové mají těch charismatických politiků plné zuby. Teď prostě potřebují někoho, kdo dá zemi do pořádku. Kdo zahraje na jinou notu.

Černý kůň vítězí

Gordon Brown snad působí trochu těžkopádně. Je jedním z pouhých čtyř vysokoškolsky vzdělaných britských premiérů, kteří nestudovali ani Oxford ani Cambridge (někteří jako Churchill, Callaghan nebo Major však univerzitu neměli). Absolvoval školy ve Skotsku, ukončil univerzitu v Edinburghu v oboru historie, kde získal i doktorát.

Žil dlouho ve stínu světáka Blaira, kterému kdysi vcelku překvapivě uvolnil cestu. Tenkrát se čekalo, že šéfem partaje bude právě starší Brown. Novináři píší, že se jako rivalové, ale také dávní přátelé, sešli v islingtonské restauraci Granita, a tam upekli senzaci. Více než desetiletí Brown Blaira podporoval, ale zároveň nešetřil. Udržel si pověst člověka s vlastním názorem, za který dokáže tvrdě bojovat. Naopak Blair jeho odlišné pozice respektoval s poukazem na to, že je legitimní, aby ten, kdo pretenduje na vedoucí roli, mohl prezentovat své názory a ambice.

Brown se vždy přednostně věnoval vnitřní politice. Má ovšem další handicap, je Skot. Ti to mají v britské politice vždycky těžší. Poslední Skot byl britským premiérem v roce 1964. Ale možná že teď, když skotští nacionalisté dosáhli úspěchu ve volbách do Skotského parlamentu, Browna naopak Angličané považují za integrující osobu. Snad proto nyní tak často mluví o fenoménu britství. Proti Brownovi se také těžko argumentuje z pozice konzervativních lidských hodnot, zejména v oblastech jako je rodina, výchova a vzdělání. Brown je synem faráře a nezřídka dává ve svých projevech ponaučení z tatínkových kázání.

Brit ví, že Brown jako pečlivý ministr financí nikomu nedal nic zadarmo. Jeho někdejší sekretář lord Turnbull hněvivě poznamenal, že si jako strážce pokladny počínal se stalinistickou bezohledností. V očích lidí to Brownovi neuškodilo. Zároveň má týž Brown hluboké sociální cítění a nikdo o něm nepochybuje. Jako poměrně pozdní otec prožil hlubokou tragédii, smrt jeho předčasně narozené dcery oplakala Británie společně s ním. Později se mu narodili další dva chlapci, jeden z nich však trpí cystickou fibrózou. Pozici starostlivého tatínka nehraje, je jím. Lidé věří, že stejně se bude chovat k celé zemi.

Pomalu třetina Brownova nedávného sjezdového projevu se týkala vzdělání. Jeho Británie poskytne dyslektickým dětem individuální péči i ve veřejných školách. Totéž dá dětem, které zápolí s matematikou. Prodlouží povinné vzdělání. Bude více investovat do bakalářského vzdělání široké populace. Jeho krédem je, že každý, komu neumožníme maximálně rozvinout svůj talent, nás bude brzdit v globální ekonomické soutěži.

Volební hrozba na spadnutí

Podpora Labour Party dále vzrostla. Podle průzkumů má dnes před konzervativci dvouciferný náskok, podle posledního (Daily Telegraph) kolem 11 %. Kdyby byly volby nyní, získá Brown čtvrté vítězství v řadě a ve sněmovně pohodlnou převahu kolem stovky křesel. Protože v Británii o datu konání voleb rozhoduje sám premiér, stále více se spekuluje, že volby budou už letos v listopadu.

Konzervativci mají pocit, že potřebují probudit ze zlého snu. V tuto chvíli jsou v pasivní roli a nemohou než škemrat o odložení voleb. A v případě jejich konání hodně křičet o oportunismu. Dále pak už může pravice spoléhat jen na to, že v očekávaných datech 9. nebo 16. listopadu bude silně pršet. Vydatnější deště prý více omezují účast labouristických než konzervativních voličů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PatientO.T. napsal(a):

Možná, že až najde Jiří Paroubek svého Browna a přenechá mu vedení ČSSD, bude vaše strana přijatelná a úspěšná... Zkuste mu to navrhnout, nebuďte srab.
29. 09. 2007 | 23:17

alena-m napsal(a):

G.Brown si vede dobre a s rozvahou je si jisty svym jednanim a take do nedavna ovlivnoval ekonomicky stav
celeho UK - jezdil take hodne
prednaskovat do sveho rodneho skotska na ktere nezapomnel!
Prosel si tezkym obdobim jako byly povodne,stavky a rozsahle epidemie zemed.zvirat.
Vzdy resil vse s chladnou hlavou a celkem uspesne.
Stavkovalo se vicekrat behem 3mesicu a to za vetsi platy +
celkove zajisteni zamestnancu.
David Cameron je hodne mlady a
nejisty - jeho kolona je
nevyrazna a mozna ze ve stinu starosti jake ted Britanie ma,
mu trochu pohasina svetlo.
29. 09. 2007 | 23:25

m&m napsal(a):

Radost číst takové články. A teď mám na mysli i literární úroveň. Jedním dechem a s napětím....
29. 09. 2007 | 23:37

m&m napsal(a):

P.S. Já Browna znám zatím vlastně jen z TV a novinových zpráv, ale po přečtení Vašeho článku jsem ho začal mít rád :-)
29. 09. 2007 | 23:38

Darrell napsal(a):

Skvely clanek. Mate opravdu vyborny cit pro jazyk. Smekam :-)
30. 09. 2007 | 00:48

Vilém napsal(a):

Touha stylizovat Labouristy do podoby strany, která pod revitalizovaným vedením "dá zemi do pořádku", jen co rozmetá opozici ve volbách, by pro občany ČR měla být spíš varováním před většinovým systémem, který voliče nutí stále znovu volit mezi dvěma zly.

Řádný a slušný, po všech stránkách lidumilný ekonom, jen odpovědný za irácký masakr a za změnu Británie v pobočku TESCA, a proti němu vyleštěný konzervativec s předstíraným sociálním cítěním, to je opravdu noční můra, ovšem pro voliče.
30. 09. 2007 | 01:24

car napsal(a):

Noční můra to není volební system to je populismys ten kvete vždy a všude ten skveta ha blbosti na psychoze a nejlíp v davu nojo ta davova psychoza tam se mu daří tam schovaš se i za neštěstí jinych realny svět ten je ti putna a daně plati hned jak se narodi mimina hned první pleny a taky poslední ti zdaní pan ekonom tu keca kraviny a do bruselu jdou peníza i s posrane pleny a co sněma robí není vše špatne ale většinou je to přímo děs kolik budou stat až budou sčítat ty poslední pleny co stím s toho už tedˇkom aby se v bruselu posrali nojo populismus a jeho děti.
30. 09. 2007 | 06:33

alena-m napsal(a):

Mily -care -radeji nepis bude
to pro tyto stranky lepsi
patris opravdu na mezi ty jine..
30. 09. 2007 | 08:58

fsds napsal(a):

Soudruh Havel to analyzoval správně. V ČR opovídá politika a program labouristů ODS. Obě dvě strany budou dominovat v příštích volbách.
30. 09. 2007 | 09:16

Mirek napsal(a):

fsds: Ty ses asi trochu pomátnul, v Británii např. nikdo nechce rovnou daň ani labouristi ani konzervativci, nikdo nechce likvidovat zákoník práce, nikdo nechce v Británii privatizovat všechny nemocnice a hlavně tam nikdo nehodlá udělat tunely alá ODS. ODS je v EU anomálie, která se dá srovnat snad jedině s tím dobytkem Kaczynským, kterého právem nenávidí celá Evropa!!! Brity do toho fakt nepleť!!!
30. 09. 2007 | 09:20

Ladic napsal(a):

To.soudruh Mireček -kde je prosím odkaz na snahu o likvidaci zákoníku práce ze strany ODS? Proč najednou kryptokomunisté ala čssd chtějí změnit to, co ve 111 komunistické koalici prohlasovali? A o těch tunelech, bylo by dobře vzpomenout, že i kandidát na spolupráci s STB pod krycím jménem Roko, nějaký Paroubek, musel začít používat pro své spolustreníky výraz šibalové, aby zlehčil tu lavinu průšvihů, která se za jejich bohužel vlády hrnula......ale to jsi tady asi zrovna nebydlel.....ještě byhc dodal, že největší politický turista, svého času nejbohatší ministr vlády, slizoun a synáček estébáka Rasa, odpůrce privatizace všeho zakoupil zdravotnické zařízení, kde asi bude léčit zdarma....
30. 09. 2007 | 09:36

Ladic napsal(a):

Omlouvám se za překlepy...
30. 09. 2007 | 09:37

Patrick napsal(a):

Zeme, kde se domokracie vyvijela normalnim zpusobem, coz muzou nasi zkorumpovani socdem jen zavidet, podobne jako pravice Zeleznou Lady a exPM Blaira.
Pokud se divame na tu polititkou saskarnu v CR, kde levice ma ve stanovach jen boj o koryta a o moc a pravice se uci nyni normalne vladnout, je z toho smutno. Ale vyvoj se neda nahradit revoluci a tak nas ta leta pod hnedym a cervenym praporem totalitaru s polovinou naroda kolaborantu bude nas jeste dlouho trapit.
Jakoz i to, ze vase levice by mela zacit pracovat a delat politiku opozice, nikoliv se bit jen o moc.
30. 09. 2007 | 10:04

Josef K. napsal(a):

Pan J. Havel představuje svým uvažováním,
způsobem vyjadřování jakousi kontinuitu
české kultury předválečných a šedesátých let. Jistě není v této zemi sám, je však sám mezi mocenskými pseudoelitami. Snad se jednou dočkáme moderní vlády založené na rozumu, citu a řešení skutečných potřeb.
Zatím ČR nebezpečně hnědne, aniž si toho média i občené všimli.
30. 09. 2007 | 10:23

Datel napsal(a):

Panebože, vy jste ale grafoman...
30. 09. 2007 | 11:38

Mard napsal(a):

Takhle to vypadá, když "taky ekonom" Havel "myslí". Během návštěvy v Řecku kritizoval jejich hostitele - no zkrátka typický buran za socdem. Je vidět že kdyby byl v barvách levice i chromý kůň, tak ho Havel bude obdivovat. Lituji lidi, kteří musí studovat u takhle zaujatého a falešného člověka. Možná však že stačí přijít s plackou "Volím ČSSD" a pak jim to namaže i kdyby nic nevěděli.
30. 09. 2007 | 11:49

fsds napsal(a):

to Mirek:
Míro, vy jste zaslepen nenávistí k ODS a nejste schopen věcně porovnat politický program a činy dvou stran.
30. 09. 2007 | 11:49

Líný černý pes napsal(a):

Protože znám oba kandidáty jen z tisku, zeptala jsem se na ně známých ze Skotska a Walesu. Poslalal jsem stručný popis článku včetně překladu titulku. Obdržela jsem dva dlouhé a poučné e.maily.
Stručný obsah odpověďí zní :
a) pokud zvítězí GB, nebude to proto, že někoho popraví, vyhraje v poctivém volebním souboji,
b) pokud zvítězí labouristé, je to proto, že jejich program není tak levý, jak jej v ciziny vidíme,
c) GB má šanci, protože mnohým se už přejedli mladí, vitální .... atd. - tedy to, co u nás nazýváme fríkůlíny,
d) dokud nebude vyhlášen výsledek, je lepší nepředvídat, ono se občas něco překotí,
e) to s tím počasím není špatný nápad.
Mně nezbývá, než souhlasit s mými známými. Myšlenky jsou jejich, uznávám, že situaci u sebe doma znají.
30. 09. 2007 | 12:10

online napsal(a):

Soudruh Havel si zase přihrál polívčičku pro své sockom soudruhy na nejméně vhodném příkladě. Už jsme přece z jejich strany jednoho Blaira měli, byl to S.Gross a výsledek? Ten raději s.Havel nevzpomíná. Nedá se, žádným způsobem, poměřovat paroubkův socialismus a touha po moci s politickými profesionály jako Blair, Brown či Cameroun. Proti jim jsou praoubkové a Havlové ušmudlaní strýcové odkuďsi. ta snaha o nenápadné porovnání čiší z každého pisatelova řádku. A to budí jen smích.
30. 09. 2007 | 13:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Soudruh Havel je přeborník v přihřívání polívčičky.Proto je dámy a pánové zbytečné jeho slátaniny vůbec číst.Uvidím-li jeho obrázek v seznamu blogů ,dostávám psotník.Jeho grafomanské aktivity na tomto poli skutečně škodí nejméně.Zaplaťpánbůh. A mohu říci,že bych si rád tak zajímavý článek o britské politické garnituře rád přečetl,ale ne od Vás pane docente.Ivan
30. 09. 2007 | 13:37

im napsal(a):

Pod poněkud dryáčnickým titulkem (vějička na čtenáře blogů :-) je výstižný, hutný a čtivý text. Opravdu moc dobře se to četlo. Zdá se, že nároční pedagogové Akademického gymnázia mohou být s autorovým slohem spokojeni!

K těm handicapům, jimž GB musí čelit, patří i to, že si jako třináctiletý kluk při ragby poškodil sítnici a na jedno oko téměř nevidí.

Prognóza autora vypadá velmi nadějně, podle průzkumu veřejného mínění v dnešním Observeru má GB 71% šanci..
"Voters are also in no doubt that Labour is on course for victory at the next general election. More than two thirds (71 per cent) believe Labour will win a majority, with a mere 12 per cent believing Tories will win. Only 29 per cent of Tories think they will win the next election, and nearly half of Conservatives (48 per cent) think Labour will win."
30. 09. 2007 | 13:41

Marty napsal(a):

Tezko cekat od Konzervativcu vitezstvi, kdyz se nedrzi ani hodnot vlastni strany. Blairovi prochazelo systematicke niceni britske ekonomiky. Ale lidem to asi moc nevadi, kdyz Blaira misto toho znicily medialne vdecne problemy v Iraku.
VB uz bohuzel neni tou zemi tradicnich hodnot, diky kterym se vzdy odlisovala od zbytku Evropy. V techto hodnotach tkvel jeji uspech a krasa.
30. 09. 2007 | 14:46

Fanda Ratha napsal(a):

To Marty,

Brown and Blair have presided over 39 consecutive quarters of economic growth. The U.K. economy, which Brown forecasts will expand in a range of 2.75 percent to 3.25 this year, has avoided contractions experienced by every other Group of Seven country during the past decade.

What are you mumbling about "Blairovi prochazelo systematicke niceni britske ekonomiky." ???!!!! Nejste trochu jednoduchy Honza Martine?
30. 09. 2007 | 14:55

bobr napsal(a):

Bane ubožáku Hochmanne! Kritizujete něco o čem nemáte zřejmě žádné znalosti, ale kritizujete to jen proto, že autorem blogu je pan Havel. Pokud se mýlím, napište k věci něco obsahově lepšího, rád si to přečtu, a nejen já. Ale vy toho zřejmě nejste schopen, takže asi zůstane jen u té vaší povrchní a politicky zaměřené kritiky.
30. 09. 2007 | 14:58

Marty napsal(a):

Fanda Ratha: za Blaira neustale rostly vydaje a zadluzeni. Trhu praci hrozi krize, uroven zdravotnictvi je cim dal horsi, zemedelstvi je pred krachem, domacnosti jsou vysoce zadluzene ...
30. 09. 2007 | 15:30

Jana J napsal(a):

Pane Stejskale, pozor na "socana".Že vy jste usnul!Fando, tady diskutují Češi i cizinci česky, tak tu neházejte patky.Kritici autora, až na výjimky, Rudé právo 50. let, váš vzor? Od pana Browna zázraky nečekám, ani kritičtější politiku vůči USA - uvidíme. Pokud má skutečné sociální cítění, a jako člověk, který zažil osobní tragédii, by mohl, byla by to naděje i pro nás. Protože anglosaské země, zdá se, jsou náš vzor. Už je tedy načase, aby přinesly něco pozitivního.
30. 09. 2007 | 15:48

Marty napsal(a):

Jana J: aby napriklad znovu vytahly Evropu ze dvou svetovych valek?
30. 09. 2007 | 16:01

notblue napsal(a):

Gordonu Brownovi paradoxně pomohly události, kterým musel čelit jako čerstvý premiér hned od svého nástupu do funkce, tedy pokus o teroristický útok ve Skotsku, povodně a kulhavka a slintavka. Všechny tyhle události zvládnul svým věcným a klidným přístupem velmi dobře. V minulém týdnu na konferenci Labour party představil svou vizi budoucnosti podle Labour party v hlavních oblastech hlavně "domácí" politiky: vzdělávání, zdravotnictví atd. Jeho řeč byla věcná, zaměřená na řešení konkrétních problémů, nebyla vůbec útočná, vůči konzervativcům obecně či Cameronovi konkrétně (vůbec se o nich nezmínil). Naproti tomu na dnes začínající konferenci konzervativců už vystoupil W. Hague s velmi útočnou, na kritiku G. Browna zaměřenou řečí, což doplněné o přání předsedy konzervativců Camerona, aby Brown co nejrychleji vyhlásil termín voleb může znamenat, že podzimní termín voleb je na spadnutí a ve světle posledních výsledků průzkumů, které se značným náskokem favorizují labouristy, to vypadá, že politická kariéra D. Camerona se chýlí ke konci.
30. 09. 2007 | 16:14

Fanda Ratha napsal(a):

To Marty,

No jo! UK je pred kolapsem. Mas dalsi komunikaci z dilny Halo novin? Naposled jsem takove hovadiny co tu pises videl tady...

https://www.youtube.com/watc...
30. 09. 2007 | 16:26

Marty napsal(a):

Fanda Ratha: nic takoveho jsem nenapsal. Blair dostal UK do stejneho marasmu, ve kterem se rohni zbytek EU.
30. 09. 2007 | 16:49

BigDad napsal(a):

Hmm, tak se mi zdá, že pan Havel pozapoměl, jak Jyrka obdivně hovořil o Blairovi před jeho odchodem i během odchodu (bohužel odchod "Thonyho" a ne velkého Jyrky).
30. 09. 2007 | 17:09

Jana J napsal(a):

Pro Marty - zato do další války nás pro změnu zatáhly.Všichni se mění, i "kolébky demokracie".
30. 09. 2007 | 17:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane socane,

hrubé urážky jsou na tomto blogu zapovězeny Kodexem diskutujících http://blog.aktualne.centru...

Váš text jsem proto nejen smazal, ale také jsem zablokoval přístup na tyto stránky z Vaší IP adresy.

Paní Jano, je vcelku zbytečné mě "budit" několik desítek minut poté, co se v diskusi objeví prohřešek proti výše zmiňovanému kodexu. A to hned ze dvou důvodů.

Za prvé jsou i takové okamžiky (nevěřila byste, ale někdy to jsou i celé hodiny), kdy se na těchto stránkách vůbec nevyskytuji (mimochodem se tyto "výpadky" s ohledem na své duševní zdraví a zachování rodiny chystám spíše prodlužovat, a to zejména o víkendu, ve státem uznávaných svátcích a v noci).

Za druhé sám posuzuji, co Kodexu odporuje a co ne. A naprosto principiálně (ze sebezáchovných důvodů) si při tom nemíním nikým z diskutujících nechat radit.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal
30. 09. 2007 | 17:37

Marty napsal(a):

Jana J: takze uznavate, ze prinesly neco pozitivniho.
30. 09. 2007 | 17:46

bigjirka napsal(a):

Paní Jano, dávat cokoli pravicového do souvislosti s Rudým právem je chucpe, račte to pochopit. Bolševizace je zcela konkrétní organizační postup Vašeho duchovního spřízněnce, Voloďky Uljanova vulgo 5.1. Lenina. Členy menšiny, menševiky, vyloučil a pokud chytil, tak popravil. Dávat něco takového do souvislosti s demokratickými stranami je buď drzá demagogie, nebo debilita (vyberte si). Ano, chápu, že na zdejší pravici a zejména levici by měli být lepší vůdcové se skvělými přesvědčovacími schopnostmi. Potřebujeme pravici i levici. To, co se dnes ovšem děje na levici, je obrazem bídy a utrpení. KSČ, která se nezbavila ódia bolševismu, ČSSD, z níž KSČ původně vyrostla a pak ji bez odporu sežrala a nyní z ní zase vyrolovala, jsa ovšem po okraj plná komunistických skunků včetně Duceho - který ač členem ČSS rok 1948 v novinách chválil. Tristní pohled.
30. 09. 2007 | 18:31

radek napsal(a):

Popravování pravice, to už tu bylo pane docente.
Kam to vedlo, to si bohužel mnozí z nás ještě živě pamatují.
30. 09. 2007 | 21:20

Hr napsal(a):

Pane Radku, a koho u nás popravili z pravice? Od Kalandry, přes Horákovou až po Simoneho to byla jen a jen samá levice...
30. 09. 2007 | 21:34

radek napsal(a):

Hr:
Použil jsem nadpisu tohoto článku. Doufám, že byl myšlen symbolicky.
Jinak pravicově smýšlejících lidí, kteří skončili na popravišti nebo v uranových dolech byla spousta.
30. 09. 2007 | 22:08

radek napsal(a):

Ještě by mě zajímalo pane docente, koho si představujete u nás, jako kata české pravicové politiky?(kromě Topolánka)
Jestli tím myslíte ty dvě hroší kůže Paroubka a Ratha, tak jdu hledat nejbližší dopravní spoj do civilizace.
30. 09. 2007 | 22:34

car napsal(a):

To jsem rád mám cenzora sedim na mezi a čumim kde se vzal nepiš a proč by si to nemohl skusit snad na to má narok jen někdo bohužel ja by se bes toho určitě obešel ja si nestěžuji nějak se vždy uživim nikdo mě neplatí za psaní a necítím se chudy to jsem nebyl ani za ´jakešáku mi nevadilo živit se rukama a mit jen to co jsem si vydělal určitě si vážím těch co to umí napsát a jsou za to placeni ale to neznamena že se stoho poseru kdyš se mi některe nazory nelíbí svobodny jsem se cítil vždy jenže asi jsem měl štěstí podepsal jsem vyplatu někdy ani to ne a proto si vážím těch co to uměli ji za jakešeku a taky na to doplatili mi zas tak nevadi že to někdy byli i byvalí jakešáci ale přece neusim souhlasit ze vším prostě mě to táhlo vždy ke KAN zato přece nemužu je to moje cítění a jestli polituku děla levice nebo pravice ono to fakt není podstatne příklad reformy Novy zeland KENEDY ajeho toho víc ono intelektuálove jsou většinou pro polityku nepoužitelní určitě ne všichni a dělat si stoho srandu to není zakazáne tak komu se to nelíbí skočte mi na cara
30. 09. 2007 | 23:04

Líný černý pes napsal(a):

to radek :
Největším nepřítelem české politiky jsou vulgarita a žabomyší spory. Namísto aby vedli stát, hádají se o nepodstatné, a podstané věci jaksi nepříjdou na řadu nebo jsou vyřizovány ve spěchu a pod tímto tlakem i nekvalitně až zhůvěřile.
30. 09. 2007 | 23:41

Taar napsal(a):

No je zřejmé, že občané, kteří zde nadávají opozici, potažmo CSSD a "zbožně" vzhlížící ke světlím zítřkům sp.Topolánkem, mají zatím jen skořápku na zadečku. Kdyby tomu tan nebylo, pamatovali by si, s čím a jak ODS skončila svoji první vládu. Tak jenom na připomenutí: Byly to tkzv. balíčky, přeloženo - kolaps hospodářství.
Čísla nelžou!
ODS HDP končila skoro na -1%
ČSSD 6,4%
pr. měs. mzda za ODS 11.000
CSSD 20.000
inflace ODS 10%
ČSSD 1,9%
zahran.obchod ODS -150
ČSSD 39,5
dluh S.st. rozpočtu ODS-15
CSSD -56
Pokud se jadná o saldo nejásejte. Sanace pitomostí a tunelů za ODS něco stála.
01. 10. 2007 | 11:05

Jana J napsal(a):

Pane Stejskale, prostě mě to pobouřilo. předpokládám, že tu nejste pořád, to byste se musel zbláznit, ale myslela jsem, že to máte ošetřeno jinak.
Také se mějte hezky
Jana
Bigjirko, vynechte mě , prosím.
01. 10. 2007 | 12:42

stejskal napsal(a):

Nemám, paní Jano, bohužel. Všechno poctivá ruční práce ;-) Jsem skalní tradicionalista a navíc nevím, jak jinak by to šlo ošetřit. l.s.
01. 10. 2007 | 12:52

bigjirka napsal(a):

Vynechám Vás Jano milerád, když vynecháte odporně vymaštěné dávání liberalismu a pravice s Vaším kultovním Rudým Právem.
01. 10. 2007 | 20:15

bigjirka napsal(a):

pardon... dávání do souvislosti...
01. 10. 2007 | 20:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy