Umazaný Klaus dle Berwida-Buquoye

01. 02. 2008 | 14:10
Přečteno 15651 krát
Pan Berwid-Buquoy se svěřil svému blogu s pochybnostmi o kvalitách Václava Klause. Což o to, já kritizuji Václava Klause poměrně často. Jiná je ovšem věcná kritika či vyjádření nesouhlasného názoru. Vyznění textu pana Berwida-Buquoye mi zejména v nekritické citaci pana článku Dr. Andreye přijde poněkud unfair.

V devadesátých letech jsem se podílel na zpracování evropského grantu, který mapoval vývoj ekonomického myšlení v zemích reálného socialismu v období 1945-1992. Grant organizovaný z Německa vedl profesor Hans Jürgen Wagener, český tým organizoval profesor Jiří Kosta z Frankfurtu nad Mohanem. Výsledkem byla rozsáhlá monografie, která vyšla v Londýně ve vydavatelství Routledge.

Jedním z bodů, kterému se náš tým věnoval, bylo i posouzení role Václava Klause. Dělali jsme to o to hlouběji, že v našem týmu nebyl žádný fanda V. Klause, a vyznění naší práce muselo být objektivní. V tomto období jsem z důvodů profesionální poctivosti přečetl veškeré dostupné práce dnešního prezidenta. Tedy ty, které jsem neznal. Mohu tedy říci, že s věcí jsem podrobně obeznámen. Porovnejme to, co si pamatuji, s tím, co se tu tvrdilo.

Tedy pan Andrey si stěžuje, v knihovně Vysoké školy ekonomické nenašel kandidátskou práci Václava Klause, údajně opěvující RVHP a socialismus. Prý se po roce 1989 ztratila. K tomu mohou jen říci, že Klausova kandidátská práce tam nikdy nebyla. Klaus obhajoval kandidaturu v Ekonomickém ústavu ČSAV. Tam jsem tu práci před dvaceti lety nalezl já. Pokud si s časovým odstupem matně vzpomínám, zabývala se hlavně inflací v nějakém keynesovském aparátu. Klaus několikrát později uvedl, že západní ekonomii se učil z keynesovských učebnic, až později se dostal k neoliberálním pramenům. Nejsem si jist, zdali byste tu práci našli nyní v nástupnickém Národohospodářském ústavu. V revolučním nadšení tam po roce 1990 staré spisy prostě vyhodili, což pro historiky není dobrá zpráva.

Pan Dr. Andrey marně hledal Klausův habilitační spis na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Hledal ho tam zbytečně, protože tam nemohl být. Těsně po roce 1989, kdy Václav Klaus získal docentský titul od FSV, se ještě habilitace neprováděly, ty byly zrušeny na počátku osmdesátých let. Docenti byli prostě jmenováni. Důvodem jmenování Václava Klause docentem byla na tehdejší poměry velmi bohatá publikační činnost, přednášková aktivita v graduační škole Akademie věd a Ekonomické společnosti. Do jmenování se promítla skutečnost, že mu dříve nebylo umožněno učit na vysokých školách, díky kádrovému škraloupu. Ostatní pracovníci Akademie běžně učili.

O několik let později se na FSV zvažovalo profesorské řízení. Tehdejší předseda vlády nepochybně splňoval dobové publikační nároky na profesory, neměl ovšem požadovanou pedagogickou praxi. Naše fakulta byla zřejmě také názoru, že udělování titulů politikům ve funkci neprospěje ani jim, ani akademické obci.

Jiný pohled na věc měla VŠE, která možnost jmenování nabídla. Protože ale v profesorském řízení se mohou o titul ucházet jen habilitovaní docenti (to Klaus nebyl), musela nejprve uspořádat habilitační řízení. To je u matadorů oboru formalitou, shrnou své vybrané publikace, které předloží jako habilitační spis a předstoupí před vědeckou radu. Z tohoto důvodu jsem se o habilitační spis Václava Klause nikdy nezajímal. Pan Andrey si stěžuje, že mu nebylo umožněno pořídit fotokopii tohoto spisu. S tím se skutečně v některých knihovnách může setkat. Pořizování kopií bez povolení autora či nakladatele je porušováním autorských práv.

Dr. Andrey považuje za podezřelé, že téma profesorské přednášky se odlišovalo od habilitačního spisu Václava Klause. To je ale opět zcela přirozené. Profesorské řízení je něco úplně jiného než habilitační řízení. Zatímco v habilitační přednášce předvádí habilitant svou kvalifikaci v rámci určitého dílčího tématu, profesorská přednáška se zpravidla zaměřuje na širší tématiku oboru, jeho problémů a rozvoje.

Profesorská přednáška Václava Klause je dostupná, vyšla v teoretickém časopise Politická ekonomie. Z tuším, pěti odkazů na literaturu, čtyři odkazují na Václava Klause. To vypadá pikantně, ale je to přirozené. Čím jiným se může prokázat kandidát profesorství než vlastní prací? V těch je možno najít odkazy na širší prameny.

Profesorské řízení Václava Klause je minulostí. Jinou otázkou je, že k většímu respektu současného prezidenta v akademické obci asi příliš neprospělo. Také docentské řízení Josefa Tošovského na VŠE patří k méně veselým příběhům z akademického života. Některým politikům však později už akademické rady tituly zamítly.

Z práce na mém historickém grantu, z dobové literatury a svědectví pamětníků, vyplynula i jiná skutečnost. Klaus skutečně ve své profesionální dráze neměl žádné rudé období. I v šedesátých letech organizoval mladé ekonomy, kterým reforma „dědků“ byla málo. Byl nesmírně ctižádostivý, ale také pracovitý. Myslím, že jsem poznal lepší české ekonomy, než je on. Na druhé straně, kdybych měl jmenovat deset nejlepších českých ekonomů osmdesátých let, byl by mezi nimi. To není málo. Drtivá většina profesorů ekonomie by tam nebyla.

Dr. Andrey a následně svou nekritickou citací i pan Berwid-Buquoy prokázali neznalost českého akademického prostředí. Kritizujme Václava Klause, to je jistě správné. Ale nekritizujme ho za pitomosti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karla napsal(a):

S názory V. Klause hluboce nesouhlasím a bude mi velmi líto, pokud se stane prezidentem, ale tento článek oceňuji.
01. 02. 2008 | 14:36

Petrman napsal(a):

Souhlasím s panem Karlem.
01. 02. 2008 | 14:46

Petrman napsal(a):

nebo paní Karlou? Každopádně souhlasím.
01. 02. 2008 | 14:47

Pavel djosh Brož napsal(a):

Pane Havle, velmi dobrý článek a oceňuji, že jako kritik V.Klause napíšete článek na jeho obranu, pokud je kritizován milně.
Karla : já naopak doufám, že zvolen bude.
01. 02. 2008 | 14:52

SuP napsal(a):

Pane docente, mažu Vám jeden černý bod. Jen tak dál.
01. 02. 2008 | 15:34

Ročník 53 napsal(a):

Vážený pane Havle, toto čtenářům blogů nedělejte. Jak o vás typičtí příznivci V.K. nyní mohou napsat, že socanský neumětel zase projevil svoji ubohost?
Zamyslel jste se nad tím, zda nezpůsobíte mnoha lidem rozpolcení osobnosti? Jediné řešení je, aby se neozývali. Jinak by vám museli přiznat objektivitu a tu přece "socan" nemůže mít.
01. 02. 2008 | 15:36

zdesta napsal(a):

Pan Havel. Buďte konkrétnější, protože kádrový škraloup postrádá informační charakter.
01. 02. 2008 | 15:38

Bobo E napsal(a):

Za poslední měsíc nebo dva je to již několikátý blog od pana Havla, který mne ohromil svou objektivitou (ta u členů ČSSD je velice vzácnou vlastností). Obzvláště mne překvapil v době, kdy jeho strana ve spojení se stranou Zelených upíná všechny své síly k prosazení JŠ za prezidenta, a lživá dehonestace VK je jednou z jejich zbraní.
P.S: Není vám podobných v ČSSD více (ve vedení určitě ne). Pokud ano, a pokud se vám podaří ve straně zaujmout nějaké významnější posty, asi by se pro mne ČSSD stala opět volitelnou stranou.
01. 02. 2008 | 15:44

Bobo E napsal(a):

to Ročník53: S panem Havlem často na blozích polemizuji. S mnohými jeho názory nesouhlasím, ale jeho články a blogy se v jednom ohledu liší od výplodů jeho spolustraníků - jde v nich většinou o fakta či vědecké teorie (i když někdy značně levicové). U jeho kolegů jde většinou o ideologické a demagogické deklamace podepřené chatrnými či žádnými argumenty.
01. 02. 2008 | 15:54

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Tak, pane docente, to je pae zvědav, kdo Vám dneska první vynadá.
Asi jste jeden z mála, kdo se vyzná ve stáváajících i minulých způsobech nabývání vědeckých hodností, děkuji za informaci.

PS: S bigjirkou jsme Vás vzpoměli před vánoci nad šunkou.
01. 02. 2008 | 15:58

Robert napsal(a):

Žádný politik se nemá domáhat akademických hodností v době svého
aktivního působení. To vždy nepříjemně páchne.
01. 02. 2008 | 16:18

qw napsal(a):

Pane docente, u tak slušného, chytrého a objektivniho člověka jako jste Vy, mi nevadí dres ČSSD. I když byste asi nemusel mít zapotřebí plout na stejné lodi jako Paroubek, Sobotka a Rath.
Klause si vážím i když jej nemám rád.
Nechtěl byste nám prezidentovat?
01. 02. 2008 | 16:22

Bobo E napsal(a):

to Robert: Pokud splňuje určená kritéria (publikační, pedagogická činnost), tak proč by nemohl?
01. 02. 2008 | 16:30

Ivan napsal(a):

Vážený pane docente, i když není pan Václav Klaus, nynější prezident, mou prioritou tak děkuji za ten článek. Domnívám se, že by ho měli pořádně přečíst, mnoho lidí s akademickým titulem. Mám neblahé zkušenosti se znalostí, akademické hierarchie mnohých.
01. 02. 2008 | 16:37

Michal J napsal(a):

Ocenuji objasneni nekterych veci, myslim, ze to bylo uz dlouho potreba. Ja se priznam, ze jsem sam podlehl nekterym famam ohledne ztracene docentske prace...

Pouze jste zapomnel dodat, ze spousta profesoru, kteri svou hodnost ziskali v "divokych" 90. letech, by dnes se stejnymi publikacemi profesuru neziskala. Neni to nic spatneho, pouze jde o potvrzeni pozitivniho trendu, ze naroky se zvysuji a posunujeme se smerem k vyspelemu svetu. Nedavno jste psal clanek k neuspesnemu profesorskemu rizeni ekonoma Tomase Jezka. A z Vaseho clanku mi tehdy prislo, ze jste tento posun nezaznamenal. (Psal jste tam vetu (volna citace): 'V petasedesati letech by si tu profesuru zaslouzil.' Ja bych spise napsal: 'Kdyby se o to pokusil pred 10 lety, tak by to asi ziskal.' Muze se to zdat nefer, ale svet jde dal...).

Zpet ke Klausovi: Jeste bych dodal, ze protoze se venoval poslednich 20 let politice, tak pochopitelne nemohl ziskat dalsi publikace. Nicmene si myslim, ze by mu to nikdo nevycital (je to zcela pochopitelne), kdyby se nechoval arogantne, nezesmesnoval soupere, nenazyval ty, co narozdil od nej rozvinuli ekonomickou vedu, 'neekonomy' apod. Take jsem si vsiml, ze pri slyseni v Senatu Svejnara oslovil 'pane doktore'. Asi mu to poradilo nejake akademicke a intelektualne-strategicke 'eso' z CEPu. :-) Snaha rozsirovat famu, ze Svejnar neni opravdovym profesorem (zatimco pan inzenyr Klaus ano :-). Tak zaprve: Doktorat z Princetonu znamena vice, nez profesura z VSE. Ale predevsim: Publikace Svejnara visi v tech nejlepsich svetovych casopisech. Jeho plna profesura z prestizni univerzity je tedy zcela transparentni. Snaha snizovat to nefer divadlem pred neinformovanou verejnosti pusobi dost legracne.
01. 02. 2008 | 16:43

Bobo E napsal(a):

to Michal J: Podle mne, co je psáno, to je dáno - Klaus má papír na prof., Švejnar má papír na PhD. Tj. oficiálně je Klaus profesor, Švejnar doktor (a to jak podle českého, tak podle amerického práva - tam totiž titul profesor de facto neexistuje, tento titul je tam spojen s pozicí na universitě - poku dčlověk akademickou dráhu opustí, přestává být profesorem). Navíc, pokud VK prošel habilitačním řízením, má jistě titul ing. a navíc i doc.
01. 02. 2008 | 16:49

ich napsal(a):

p. Havle, opravdu vas Ocenuji a vase blogy ctu nesmirne rad. Nefandim ani CSSD ani ODS, nebot vetsina clenu techto stran zastava nazory par lidi z vedeni ac jsou nekdy sebehloupejsi. Kdyby byl v CSSD kazdy jako vy, hned by mi stouply sympatie. Holt clovek si nevybere, na jedne strane buldozer Paroubek s rejpalem Rathem. Na druhe hulvat Topolanek s Langrem. O objektivni nazory je v nasi politice opravdu nouze. Jsem, rad, ze se najde alespon par jedincu jako vy, kteri proste reknou, co si mysli a co je navic podlozeno fakty. Dekuji
01. 02. 2008 | 16:50

vlk napsal(a):

PAne docente, jste frajer! Nebo pokud Vám více konvenuje slovo gentleman, pak prosím.
V malých českých poměrech pokud je někdo schopen napsat to, co Vy je hoden obdivu dvojnásob.
Mohl jste mlčet. A my co nejsme znalí věci jsme mohli je tápat na Adnreyovým textem a dohadovat se, co pravda je a co nikoliv. VY jste podal své svědectví. Bravo.

Jen mne tak napadá - který z politiků ODS, Klause nevyjímaje, by dokázal v opačné situaci totéž?

Děkuji za Váš blog. A zůstávám s plnou úctou.
01. 02. 2008 | 16:54

GB napsal(a):

Bravo, pane Havle, obvykle s vašimi blogy nesouhlasím, ale dnes musím říct, že jste prokázal obdivuhodný smysl pro fair play a čestnost. Asi na vás budu muset trochu změnit názor... :)
Jen se obávám, že vám po tomto blogu pan Paroubek vytrhne a zabaví kabel od internetu.
01. 02. 2008 | 17:09

Tomas napsal(a):

to Bobo E: s tou lživou dehonestací V.K. se vraťte zpátky na zem a doporučoval bych Vám prostudovat článek o V.K. v novém respektu http://www.respekt.cz/clane...
01. 02. 2008 | 17:15

Sámdoma napsal(a):

Tleskám Vám, pane Havle a upřímně oceňuji Váš článek, který považuji za jeden z nejrelevantnějších, který byl v poslední době, v souvislosti s kandidátsko-presidentskými událostmi napsán. Oceňuji to o to víc, že plujete pod plachtami ČSSD a Vaše objektivita je příkladná. Jasně, stručně, elegantně podané vysvětlení. Dík.
01. 02. 2008 | 17:15

jamo napsal(a):

..nečekal jsem to od vás..nemyslím, že by takového pohledu na protivníka byl někdo jiný schopen (modrý, oranžový..)..díky a tleskám
01. 02. 2008 | 17:24

Bobo E napsal(a):

to tomas: A jak nazýváte prohlášení, že Klaus byl agentem StB, že jeho rodiče byli ruští židé, že kupónová privatizace okradla národ, že nám dělá ostudu v zahraničí, že je se svým názorem na globální oteplování ve světě osamocen? Chce to číst také něco jiného, než Zelený Respekt.
01. 02. 2008 | 17:27

honza napsal(a):

Pridavam se k ostatnim a dekuji za Vas smysl pro fair play. Spolu s predsedou snemovny Vlckem vzbuzujete nadeji, ze ma CSSD sanci stat se slusnou evropskou stranou.
01. 02. 2008 | 17:30

Rebel napsal(a):

Pro Jiří Havel.
Vaše věta o deseti našich nejlepších ekonomech osmdesátých let bude asi pravdivá, ale obávám se, že většina příznivců Václava Klause si ji vyloží po svém. Tudíž nesprávně.

Pro Michal J.
Líbil se mi váš příspěvek.
01. 02. 2008 | 17:32

honza napsal(a):

Díky, nebudete sice "doma" pochválen, ale ukázal jste světlo na konci tunelu v ČSSD. Chápu, že v řadě ekonomických otázek s V.K. nesouhlasíte, to je fér, to je odborný a následně politický boj. Je idět, že jste slušný člověk. Klobouk dolů.
01. 02. 2008 | 17:33

Pepa Řepa napsal(a):

Na jednu stranu musím ocenit váš velkorysý a objektivní přístup ke kritice VK na blogu pana Buqoye.Ano, zachoval jste se jako gentleman.

Na druhou stranu mě mrzí, že jste nezmínil druhý hlavní argument pana Buqoye a sice spor o to, zda byl VK v deseti letech držitelem hedvábného pionýrského šátku.

Já si představuji prezidentskou volbu tak, že pánové VK a JŠ přinesou své pionýrské šátky. Majitel šátku z lepšího materiálu bude z volby vyloučen, neboť tím prokázal větší oddanost starému režimu.Kvalita materiálu pionýrského článku je podle pana B.B. klíčová.

Nevím, jestli bychom neměli dát tento pozoruhodný test loayality desetiletých chlapců i do ústavy.
01. 02. 2008 | 17:40

malinsky napsal(a):

Moc děkuju za cenné informace. Skutečnost je opravdu složitá a usnadňovat si ji voluntaristickýzmi zjištěními je cestou do pekel. Mohu být jen rád, že autor tohoto bloggu je ztělesněním právě opačných vlastností. Pokud má mít demokracie v této zemi šanci, jsou postupy, použité doc. Havlem, invariantní.
01. 02. 2008 | 17:41

Tomas napsal(a):

to Bobo E: sám tady plédujete pro ojektivitu, tak buťte objektivní i vy a článek si přečtěte(nebojte se, nic o čem mluvíte se v něm nepíše, snad kromě jeho tragikomického přístupu ke globálnímu oteplování). Budu rád, když zde uveřejníte v čem autoři článku případně přestřelili. Jen na okraj: v článku se neprobírá ekonomická transformace.
01. 02. 2008 | 17:43

Martin napsal(a):

Diky za vysvetleni urcitych nejasnosti. Bohuzel priste az budete psat o vecech, se kterymi volici ODS nesouhlasi, tak se pro vetsinu z pravicoveho tabora co vas dnes chvali znovu stanete socialistickym hnupem, ktery nerozumi ekonomii a prinasi jen ostudu vysokemu skolstvi. Ale nu coz, slusnost a objektivita se nosi jen u levice, u pravice je povazovana za naivitu a slabost.
01. 02. 2008 | 17:43

outsider napsal(a):

To autor:
Ještě by stála za připomenutí role Jana Švejnara, který váhající akademiky přesvědčoval, aby byli pro. Na rozdíl třeba od F.Turnovce, tehdejšího šéfa CERGE, který byl naopak velmi proti. Ale ten dnes o tom odmítá veřejně mluvit a, pokud je mi známo, nemá dobré slovo ani pro jednoho z pánů kandidátů.
01. 02. 2008 | 17:54

Martin napsal(a):

Pepo, s tim satkem to pry pred 18 lety tvrdila jeho byvala spoluzacka Pavlina Filipovska, ale jestli je to pravda ci jestli to opravdu tvrdila se nejak najit neda. A hlavne je to naprosta hovadina :)

Spis je zajimavejsi jeho jezdeni do zahranici, jeho neclenstvi v ksc, "pronasledovani" stb ktere mu jako proverene osobe umoznilo vyjezdy atd. Ale zas jsou to spis jen detaily a hodnocen by mel byt za to co delal jako premier a prezident.
01. 02. 2008 | 17:57

Ja napsal(a):

Hmmm teda Martine to jste opravdu ale opravdu nemusel.... fakt ne...Delit lidi na slusne a neslusne podle prislusnosti k pravici nebo levici to je opravdu hloupe.... ze sveho okoli znam dost lidi slusnych z obou stran a naopak nejake hajzliky a divte se taky z obou stran...
01. 02. 2008 | 17:58

Martin napsal(a):

Ja mate pravdu, ze generalizuji, ale tyka se to hlavne nasich politiku a jejich publikaci. Neco jako pise pan Havel se u vrcholovych politiku ODS opravdu nenajde.
01. 02. 2008 | 18:00

Ladic napsal(a):

Vtip večera:,,Ale nu coz, slusnost a objektivita se nosi jen u levice,, Autor - Martin
01. 02. 2008 | 18:03

hope Matt napsal(a):

Je hezké začít pochvalný článek na někoho úvodem typu "jsem jeho častý kritik". Ale to, co v mluveném slovu může být dokladem vrcholného retorického umu, může být zcela neúčinné v textovém zpracování, jež umožňuje zpětně volně -bez stanovené posloupnosti- posuzovat jeho obsah. A proto mi vyrazilo dech zakončení:"V.Klaus patří mezi deset nejlepších českých ekonomů 80.let" Sice mi úplně nedochází, jak se určuje nejlepší ekonom, resp. nejlepší desítka, ale přesto to osvětluje naši situaci v letech devadesátých. Při pohledu z tohoto úhlu - buďme rádi s takovýmhle kádrem, že tu nezůstala spálená zem.
A omlouvat ničení kompromitujících materiálů revolučním nadšením, toť půvabný šprým
01. 02. 2008 | 18:05

Martin napsal(a):

Ladic, potrefena husa se ozvala :)
01. 02. 2008 | 18:05

Ladic napsal(a):

škoda že pan martin zapoměl okomentovat výrok soudruha paroubka na novinářku LN po volbách.....že by zaslepenost a oddanost k vůdci?A morální hledisko nerespektování koaliční smlouvy pro vstřícnost komunistické straně, povolební projev atd....no kdo nechce, nevidí...
01. 02. 2008 | 18:06

RUMCAJS napsal(a):

Vkrádá se mi na mysl otázka pane docente, kdo že je ten ekonom nejlepší ???

Ještě že Sobotka není ekonom.Hrůza mi obchází, že by jste myslel jeho.

Ufffff !!!
01. 02. 2008 | 18:10

Zelenej napsal(a):

Pane Havle,

V.Klause jsem docela uznávalo v 90 letech, ale v posledním období nevím zda senilní nebo zda se rozhodl pro čistý populismus.

Jeho výroky typu: "Nikdy jsme neviděl, že by člověk poškozoval živostní prostředí" - pro HN nebo žádné ledovce netají. My připomíná tvrzní církve v době temna, že Země je placatá.

Nejhorší na tom je, že to vykřikuje takto do světa. Řada mý zahraničních přátel se mě ptá co je to zač ten Klaus.
01. 02. 2008 | 18:11

Saliven napsal(a):

Stačí napsat jeden článek podporující Václava Klause a hned je z nenáviděného ekonomického socanského lempla, objektivním sociálním demokratem. Jsme zkrátka země zázraků. :-))

Díky pane Havle za článek, rád jsem se o VK něco nového dozvěděl. Co se týče pana Buquoye, nemá tolik informací jako Vy, VK mu (údajně) o své minulosti nic neřekl. V tomto směru je pozitivum, že jste jeho jakési pochyby o minulosti VK, osvětlil.
01. 02. 2008 | 18:11

Jan K. napsal(a):

pro Martina:
Zřejmě jste si spletl datum. Apríla není 1.2. ale 1.4.
01. 02. 2008 | 18:13

Martin napsal(a):

Salivene, moudrost pana Havla je jen docasna, do pristiho clanku :) Moudrost lidi se totiz posuzuje podle toho, jestli s nimi souhlasime :)
01. 02. 2008 | 18:15

Saliven napsal(a):

Martin:
Jj..také si to myslím. Jakmile příště napíše něco proti ODS, už ho tu budou zase "popravovat." :-))))
01. 02. 2008 | 18:19

prirodovedec napsal(a):

Bobo E: Vazim si rady Vasich komentaru.

Mohu-li Vas poprosit, soustredte se prosim na skutecne rozdily mezi kandidaty, nazorove aj...

Pripominanim diskutovaneho, konate svemu favoritovi medvedi sluzbu, protoze rozmazavate to, co mu bohuzel jiz znacne ztratilo respekt a renome u lidi, kteri odborne ve vede a vyzkumu neco dosahli. Bohuzel to mnozi nereknou a nenapisi otevrene, pouze mezi sebou hovori a vypravi si obmenene vtipky (cituje se nejvetsi vedec sve doby Josef Vissarionovic nebo svetova profesorka Eleine Causescu).

Diskuse kolem titulu a zpusobu oslovovani i v TV diskusi vetsinu kolegu z akademicke sfery (bez ohledu na preference) naplnuji pocity trapnosti. Poptejte se, neverite-li.

Lpet na oslovovani zminenym titulem ziskanym na VSE popsanym zpusobem s naslednym jmenovanim prezidentem Havlem a soucasne oslovovat profesora z univerzity USA s odpovidajicim renome a odbornym uznanim jako Dr. je bohuzel pro vetsinu kolegu trapnost, za kterou se nevyslovne a tise stydi. Vetsina profesoru by se tak nechovala. Stud by jim to nedovolil.

Schovavat se za to, ze na to ma jeden papir (trvaly) a druhy papir docasny a jiny (pozice v zamestnani) je opravdu pomerne vesele, zejmena, kdyz ziskat druhou pozici (viz i blog) bylo znacne narocnejsi. Oslovovani temito tituly se navic v normalnim svete vedy nenosi nebo ze zdvorilosti vuci hostovi. Vyjimkou byvaji nase "post-cisarske staty".

Neni to uz normalni ani na elitnich oborech napr. na UK. Kdo si to osloveni vynucuje, leccos o sobe vypovida.

Navic existuje trvala averze profesoru "tvrdych" oboru vuci profesuram ziskanym zejmena ve spolecenskych vedach procesem rehabilitace a temi v politickych pozicich. Zejmena proto, ze srovnani podminek udelovani techto titulu i zacatkem devadesatych let je pro nektere spolecenskovedni obory ponekud tristni. Neprimo je zdokumentovano v blogu autora, ktery zverejnenim rady faktu nebyl zase az takovy gentleman.

Tim nerikam, ze autor mel nejaky "druhy plan", ale kdo si pozorne blog precte, vidi, ze predchozi vyjadreni byla vyvracena (to vsechny zde okouzlilo svoji korektnosti), ale pritom byla tise uvedena syrova fakta, ktera znale profesorskych rizeni i te doby musi "prekvapit".

Takze to opravdu prosim nerozmazavejte. Je to zbytecne a nelze to "vyhrat". Presvedcene nepresvedcite a znale otravite ...
01. 02. 2008 | 18:26

prirodovedec napsal(a):

outsider: Diky za uvedeni paradoxu a zmineni postoje Turnovce. Detaily by nebyly :)?
01. 02. 2008 | 18:30

Pumprlidentlich napsal(a):

Tomáš, Zelenej, proč myslíte že VK má tragikomický přístup ke globálnímu oteplování? Už napsali v respektu, od koho koupí "ekologické" Rakousko emisní povolenky a co s tím má společnýho Klaus?

Ať Klaus křičí do světa. Je naděje, že zelený fanatismus nezdevastuje to, co zbylo po předchozím socialismu.

Když jste takoví "ochránci" klimatu, proč vám vadí Klaus a ne strana zelených? Nebo vás mrzí, že Klaus nechrání životní prostředí jako odborníci v Číně a Rusku?

Populismus? A co dělají zelení? Znáte nějaké klimatology, ekology a energetiky ve straně zelených? Poučte mě. Rád se to konečně dozvím.

Klaus bude brzo populární v "zeleném" Německu, protože už poznávají výsledky "ochrany" klimatu.
01. 02. 2008 | 18:37

Saliven napsal(a):

Pane BoboE, tato vaše generalizační věta "ta (objektivita) u členů ČSSD je velice vzácnou vlastností" z vás dělá jen laciného modrého cintáka, to se na mě nezlobte. Myslel jsem, že máte lepší úroveň.
01. 02. 2008 | 18:38

Pepa Řepa napsal(a):

To Pumplidentlich
jak můžete něco takového napsat? Neznám nic krásnějšího než dědka s trakařem v lánech řepky olejky a na horizontu padesát vrtulí.
01. 02. 2008 | 18:46

Vico napsal(a):

Jsem rád, že jsem nepatřil k těm křiklounům, kteří nenašli pro pana docenta slušné slovo. Různí ti Rumcajsové a Petrofové teď s otevřenými ústy hledají slova, ale lapají jen po vzduchu jak zapomenutí vánoční kapři.
01. 02. 2008 | 18:50

Ladic napsal(a):

To - Vico - jak to víš?
01. 02. 2008 | 18:55

Tomas napsal(a):

to Pumprlidentlich: Ne, lidstvo to dělá dobře, nemá cenu uhybat z nastoupeného směru, trh si to vyřeší sám. Pro mě je největší hodnota lidská svoboda, co mi tady bude někdo nějakýma nesmyslnýma příkazama vykolíkovávat můj životní prostor.
A vůbec všichnni se máme dobře, životní úroveň vzkvétá, dokonce i životnímu prostředí se daří nebývale dobře. Prý vzrůstá i rostlinná a živočišná biodiverzita. Tak pravil Klaus, jediný popírač změny klimatu mezi odbornou vědeckou veřejností, světovými politiky a institucemi.
01. 02. 2008 | 18:58

Pumprlidentlich napsal(a):

Pepa Řepa :-)

zapomněl jste napsat, že za těmi vrtulemi budou stát nový uhelný elektrárny. Zelení se k tomu nějak nevyjadřují a já jsem nepochopil, co s tím má společnýho Klaus. Proč "ochránci" klimatu kritizují zrovna Klause se snažím vypátrat, ale nedaří se mi

http://www.bund.net/fileadm...
01. 02. 2008 | 19:04

outsider napsal(a):

To prirodovedec:
Něco málo jsem Vám poslal mejlem, zbytek je ústní informace od tam zmíněného HH, ptejte se sám :-)
01. 02. 2008 | 19:09

Jejda napsal(a):

Pane docente, oceňuji.

Přírodovědče, děkuji.
01. 02. 2008 | 19:09

Pumprlidentlich napsal(a):

Tomáš, jakou odbornou vědeckou veřejnost máte na mysli? Poučte mě. Dříve byla doba, kdy "vědecká" odborná veřejnost nepopírala, že židé jsou podřadní.

Klaus je dokonalá blbolapka, protože dokáže poznat rozdíl mezi fanatismem a realitou.

Můžete mi vysvětlit, co má Klaus společnýho s tímhle? Snažím se zjistit, proč "ochránci" klimatu kritizují Klause, ačkoliv nemá nic společného se zeleným šílenstvím.

http://www.bund.net/fileadm...
01. 02. 2008 | 19:18

hernandez napsal(a):

Pane Havle, smekám spolu s ostatními.
01. 02. 2008 | 19:20

Tomas napsal(a):

to Pumprlidentlich:
vědecký panel z konference o životním prostředí konané v Paříži v loňském roce. Nedělat nic je přímou linkou k sebedestrukci. Určitě, tak jako mezi jinými odbornými skupinami, tak i mezi ekologi jsou fanatici. Chce to najít rozumný kompromis, a k tomu jistě názorově extrémní Klaus nepřispěje.
Německy neumim, angličtina by mi v daném případě řekla víc.
01. 02. 2008 | 19:35

outsider napsal(a):

To prirodovedec:
Tak snad zítra něco napíšou mé oblíbené noviny. Přímý účastník se rozpovídal ;-)
01. 02. 2008 | 19:49

m&m napsal(a):

Vítám snahu o objektivitu, ale zůstala nějak na půl cesty. Věta: "Tehdejší předseda vlády nepochybně splňoval dobové publikační nároky na profesory" zní, jakoby mělo jít o dobu před půl stoletím. Ty "dobové publikační nároky se však téměř ničím nelišily od těch dnešních.

Objektivita je fajn, ale ke smekání se nepřipojím.

Ona totiž Klusův citační index, počet ODBORNÝCH (ne politických) publikací v zahraničních RECENZOVANÝCH časopisech nijak dodatečně nezvýší.

A dokonce ani nezvýší počty publikací v odborných českých recenzovaných časopisech. Nic jiného se totiž nepočítá.

Tedy, pokud uchazeč není čirou náhodou předseda vlády a nemá pod palcem rozpočty vysokých škol, že...

Řekl jste, podle mého názoru, jen půl pravdy.
01. 02. 2008 | 19:52

Vladislav Černík napsal(a):

K autorovi blogu o "deunfairizaci" V. Klause.

I v tzv. měkkých či měkčích vědách, kam lze ekonomii řadit, lze věnovat více pozornosti argumentaci a to tím spíše, píšu-li o osobě všeobecně známé z nejvyšší politiky.
J. Havel v podstatě sděluje k textu pana Berwida-Buquoye, ale spíše k obsahu článku Dr. Andreye, to, že to tak je, protože to tak podle platných regulí v daném čase, bylo možné takto zaranžovat.
Obecně bych byl jako člověk, který sám má řadu známých v akademické sféře a i jisté osobní zkušenosti z výuky na VŠ to schopen přijmout tak do úrovně JUDr/RNDr pro nepříliš známého politika. Případ profesora V.K. není totiž ojedinělý. Pochybnosti jsou tiž i o řadě dalších, namátkou třeba J. Sokol. I v ČSSD je několik činitelů jejichž vysokoškolský diplom vzbuzuje ono "nadzvednutí obočí".
Beru třeba i to, že práce V.K. nejsou citovány např. v odborných časopisech vycházejících v USA. Pokud by prof. Švejnar neemigroval, a byl jen vědcem z Čech, pak by jeho stejné práce byly v USA citovány také podstatně méně.
Desítky let sleduji 2 malé vědní obory a znám to z vlastní zkušenosti.
Dále je to už těžší k stručnému uchopení. Vysokoškolský profesor má mít za sebou (volně řečeno) výchovu vlastní vědecké školy, což není fan klub typu některých institucí spjatých s ODS. Vysokoškolský profesor má být kvalifikovaným průvodcem po teoriích, má ukazovat jejich sporná místa, protipříklady, nezdary atd. a to dejme tomu na úrovni doktorandů (PhD). Opravdu jen se sebezapřením a v hustější politicky zabarvené atmosféře si lze představit habilitační řízení od dejme tomu úrovně PhD, kde by kandidát, při dotazu na slabá místa v jeho tvrzeních, málem odcházel ze židle, jako V. K. v debatě s J. Švejnarem, i když k jeho vědeckosti lze namítnout také leccos. Tento "originální vědecký styl" snad byl běžný do doby M. Terezie, pak ve společenských vědách v Protektorátě a po Únoru 48, ani v období normalizace už věda nebyla nahrazována tolik vírou. Obdobné platí i pro dalšího kandidáta na profesorský titul T. Ježka.
A pro úplnost, tak 2-3 přímé www-odkazy by článku Umazaný Klaus ... spíše prospěly.
A konečně, ekonomie je vědou jako třeba lékařství, tj. jistým experimentováním na živých lidech. Že některé postupy V.K. byly metodě lege artis dost vzdáleny i J. Havel explicite nepopírá.
Ostatně, jak by asi vědeckost metod V. K. a T. J. vyzněla při poměření dejme tomu Vratimovským seminářem.
Existují totiž i speciální vědecká fóra, kde se udělují Bludné balvany či "Antinobelovky" graduovaným věd. pracovníkům, ale to si pak oni do CV nepíšou.
Ona svoboda věd. bádání je také v komplexnosti zkoumané materie a trvalé snaze o úplnost pohledu na ní.
I tím se věda liší od víry.
Vladislav Černík
01. 02. 2008 | 20:03

m&m napsal(a):

P.S: Ještě o tom uvažuji. Kdyby to bylo tak jednoduché, jak píšete, mohl by vlastně profesorský titul dostat každý průměrně plodný literární autor. Měl by publikace (stejně jako Klaus), neměl by publikace v recenzovaných časopisech (stejně jako Klaus), neměl by zahraniční publikace (stejně jako Klaus), měl by naprosto minimální citační index (stejně jako Klaus), neměl by praxi ve výuce na VŠ (stejně jako Klaus - nezapomeňme, "profesor" je ZÁSLUHOVÝ TITUL, dostatečná pedagogická praxe je k jeho nezbytná!), neměl by docenturu (stejně jako Klaus).

A přesto průměrně píšící literát může získat maximálně čestný doktorát. Čím to, že se všichni neuchází rovnou o profesuru, když je to tak jednoduché?

Připadá mi naprosto absurdní, že tento člověk nyní sám jmenuje profesory a dále přemítám nad smyslem Vašeho článku...
01. 02. 2008 | 20:10

prirodovedec napsal(a):

outsider: Tesim se. Zajimave vecne vzpominani Vami citovaneho:

ies.fsv.cuni.cz/storage/publication/125_wp22.pdf

Jinak doufam, ze uz maji ty zebricky na HN. Zatim zacaly radit LN. Viz pro vsechny pro zasmani:

http://www.lidovky.cz/filoz...

Zejmena napr. hodnoceni vedecke vykonnosti VSCHT, CVUT a VUT ve spolecenskych vedach je velmi podarene. Proboha uz nejen MFDnes a povestny univerzalni profesor Berger, ale i SC&C...
01. 02. 2008 | 20:17

IHC Bogota napsal(a):

Blog Jiriho Havla to je skola hrou v tom nejlepsim slova smyslu. Vic podobnych socanu!
01. 02. 2008 | 20:24

Pumprlidentlich napsal(a):

Tomáš, na straně 3 je obrázek. Na to nemusíte umět Německy. Čísla znamenají výkon v MW.

V čem je Klaus názorově extrémní a co udělali "ochránci" proti změně klimatu? Já vidím jenom oblbování lidí, zdražování energie, devastování životního prostředí nesmyslnými monstry a zvyšování emisí. Co s tím má společného Klaus? Klaus před tímto šílenstvím varuje

Proč "zelené" Rakousko bude muset nakupovat emisní povolenky? Za to může taky Klaus?

Znáte nějakého ekologa ve straně zelených? Já ani jednoho. (pokud někoho takového znáte, rád se poučím). Zelení nasadili demagogii a odmítají jakoukoliv diskuzi, Klaus vyzívá k další diskuzi. Klaus opravdu není klimatolog, ale má právo na to, aby varoval před šílenstvím. Lidé jsou pořád stejní a jedinci, kteří dnes bojují proti klimatu dříve bojovali proti něčemu jinému. To je skutečný problém

"vědecký" panel z konference o životním prostředí konané v Paříži v loňském roce už neberou vážně ani jeho účastníci. Za to taky může extrémní názor Klause? Zelený debilismus dělá z Klause ikonu a on na tom vydělá.
01. 02. 2008 | 20:24

Tomas napsal(a):

to Pumprlidentich:
čili vše je v naprostém pořádku, ekologové a vědci jen bezostyšně straší veřejnost a našli si v tom způsob obživy. Nejhorší by bylo zasahovat do způsobu a stylu našeho života, příroda si koneckonců vždycky poradila a poradí si i do budoucna? Mám si to tak překládat?
01. 02. 2008 | 20:46

Český Rek napsal(a):

Takže typický český soudruh profesor, jehož Dílo a fanatický Obdiv k němu, hokejového, nikolivěk racionálního typu, končí na hranici v Rozvadově, jehož minulost je neznámá a zamlčovaná, se skartovaným spisem StB z 8.12.1989,v té době zasloužilého zaměstnance Prognoústavu, tedy kádru ÚV KSČ (že by StB nepohlídala, kdo tam pracuje?) a dnes čistě náhodou se dvěma pobočníky- syny StB generálů. Nevíte pane Havle, při Vašem přehledu, kde lze nalézt jeho dobře utajovaný proslov o výhodách socialistické ekonomiky ze 17.11.1989 v rakouské televizi? Neříkejte, že by se nenašly i další perly tohoto typu v jeho Díle, nebo už také zmizely z archívů a to i tak slavného Prognostického ústavu? Proč asi? Prostě všichni, co se týče soudruha prezidenta, ztratili už dávno paměť, proč asi? A to včetně Ústavu pro boj s totalitami všeho druhu. Dovedete si představit, že by někdo jiný s tak přinejmenším neprůhlednou, ne-li skartovanou minulostí mohl získat takové funkce? A doslova šílený obdiv pravicových novinářů, politiků a řady umělců (většinou ovšem s úspěchy a zamlčovanými hlubokými servilními kořeny v socialistické éře?). Já si to vysvětluji tím, že tento národ objektivní informace a přemýšlení o nich nikdy nezajímaly, fandit na správné straně a krást je mnohem pohodlnější. Takže není divu, že má a bude mít tak zasloužilého profesora v čele.
01. 02. 2008 | 21:30

im napsal(a):

Jste formát, pane docente, a gentleman s anglickým smyslem pro fair play. Takových by bylo potřeba víc.
01. 02. 2008 | 21:34

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

Vážený pane kolego,
ad hoc musím s vašimi premisamy, které jsou pouhým přestylizovaním skutkových podstat, mnou uváděných v blogu polemizovat: Sám přiznáváte, že všechny autoráty, hledané kolegou Dr. Ladislavem Andreyem z ČSAV nejsou k dispozici. Tak o jakou konkluzi se Vám vlastně jedná? K mému nemalému překvapení jste nepochopil kreativitu příspěvku. Chci upozornit na to, že máme hlavu státu o které se de facto mobile ad verbum nic neví. To jsem předložil národu k veřejné diskusi. Ten to - na rozdíl od Vás - pochopil a diskuze se na různých úrovních inteligenčního chápání (nechybějí ani vulgarismy)zůčastnil. Na rozdíl od Vás mi nejde o nudnou deskripci kauzálních premis. Pokuste se článek podchytit empirickou analýzou za použití imaginární komparatistiky a dojdete naprosto k jinému závěru. Vašemu příspěvku chybí badatelská metodika. Nahrazujete jí "suchým výkladem" a to je v politologii nepřípustné. Můžete mi snad předhazovat, že citát není vědeckým závěrem, nýbrž rovněž deskripcí, ale já jsem nechtěl učinit imaginární hypotézu závěrem. Jednalo se mi pouze a jenom o vyvolání masové diskuse, last but not least, se mi to podařilo.
Přeji Vám, pane kolego, příjemný večer
01. 02. 2008 | 21:54

Rebel napsal(a):

Pro Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy.
Příjemný večer se přeje jinak.
01. 02. 2008 | 21:59

pavel napsal(a):

pro p. Berwida

ve vasem poslednim prispevku je asi dvacet pravopisnych chyb, minimalne tri hrube.
01. 02. 2008 | 22:14

rek napsal(a):

Chci ubezpečit všechny ty, kteří mají upřímné obavy o další osud pana Havla až se dostane do"spárů"
předsedy Paroubka a Dr. Ratha:
zůstaňte v klidu a přečtete
si příspěvek Českého reka o něco málo výše. Ten je důvodem k vyvolávání davové paniky !!!!
01. 02. 2008 | 22:18

Pumprlidentlich napsal(a):

Tomáš, naopak. Nejdříve je nutné dostat z vlády zelené, omezit vliv "neziskových" organizací a pak se může začít něco vylepšovat. Pokud budou energetiku řešit pseudoekologové a vášnivě kritizovat nejhoršího člověka na světe( vždycky to bývá prezident USA, ale Klaus si naběh).Do té doby se bude stav životního prostředí zhoršovat a debatovat o tom, jestli za to může Klaus, nemá smysl. Lékaři léčí, pekaři pečou housky, zelení bojují proti klimatu....Klaus může vlastně i za to, že tu nebojujeme proti klimatu jako v Číně. Jaké vědce a ekology máte na mysli? Mgr. Kuchtovou atd? To ani nemůžete myslet vážně. Zelený debilismus dělá z Klause něco, co není. Dnes jsou to hlavně zelení, kteří stavějí Klausovi kult osobnosti. Díky zeleným nejspíš stráví Klaus na Hradě další období
01. 02. 2008 | 22:39

Zacheus napsal(a):

V každém případě podle mého názoru Váš článek, pane docente,je důkazem Vaší schopnosti přistupovat i k politickému oponentovi korektně a s jistou mírou úcty. Přál bych si, abyste se stejnou noblesou dokázal přistupovat i ke katolické církvi.V každém případě jste mne svým příspěvkem velmi mile překvapil. "Pokora je cesta vedoucí k pravdě"- napsal svatý Bernard.
01. 02. 2008 | 23:11

Hermeneutik napsal(a):

Havel nas pr*chc*l!!

Jeho dokonale vyvazeny, objektivni a rozumny clanek o V. Klausovi rika ve skutecnosti toto: Vaclave Klausi, nejsi vlastne spatny, pouze ve srovnani se Svejnarem jsi temer uplna nula!!!
01. 02. 2008 | 23:13

Tomas napsal(a):

to Pumprlidentlich:
vám ty zelení ale leží v žaludku, jaká osobní animozita v tom je:-)
Takže až budou odstraněni z politického života zelení a ostatní NGO zabývající se ekologií, tak se bude dít co? Uznáváte, že se děje něco nenormálního s klimatem na Zemi?
01. 02. 2008 | 23:20

ved napsal(a):

"Čím jiným se může prokázat kandidát profesorství než vlastní prací?" - tak např. ohlasem - citovaností svých prací. A tu má Klaus prakticky nulovou. To, že nepublikoval v zahraničí je taky "podezřelé" ...
01. 02. 2008 | 23:38

ret napsal(a):

To Hermeneutik : také myslím si, že pan Havel nás elegantním způsobem upozornil na rozdíl mezi oběma pány. Jedna věc je jistá, že ochranný obal arogance a povýšenosti jednoho z kanidátů na post nejvyšší zakrývá vědomé slabiny a strach z možné porážky.
01. 02. 2008 | 23:49

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Pavel.
Vážený pane Pavel. Mám opravdu problémy s češtinou. Mluvím od dětství takřka výhradně německy ačkoli se posledních pět let pohybuji převážně v anglicky mluvících kruzích. Nevím, zda-li ovládáte němčinu a angličtinu tak jako já češtinu. Pakliže ano, hluboce se před vašimi znalostmi těchto jazyků klaním.
See you later! Ich nehme an, dass Sie wenigstens diesen kurzen Satz verstanden haben.-
02. 02. 2008 | 00:23

half thin napsal(a):

Jestli ten Bouquoy není degenerovanej. Tak nějak se mi jeho reakce úplně nepozdává
02. 02. 2008 | 00:23

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Zachareus
Vážený příteli,
já jsem katolík. Určitě se mnou budete přesto souhlasit, že i v této oblasti lidského dění je co zlepšovat. Přesto, sekularizace ze strany státu již od roku 1918 a mohutné pokusy vehnat katolickou církev do naprosté izolace, způsobili českému národu obrovské morální škody. Nevím zda-li se kdy z toho vzpamatujeme. Bez Boha se žít nedá. Když tak zatraceně špatně. Předpokladem úspěchu a bohatství je neotřesitelná víra v Boha. To řekli: Carnegie, Ford, Kennedy, Vanderbild, Hilton, Rockefeler, Gates, McDonald, Morgan a desítky dalších multimilionářů. Myslím, že k tomu není, co dodávat.
02. 02. 2008 | 00:40

Pumprlidentlich napsal(a):

Tomáš, co se děje s klimatem na Zemi? Zatím mi někdo nevysvětlil, co způsobuje ENSO. Ale spousta odborníků má jasno s oteplováním. Není to divný? Ano, pokud by šlo odstranit zelené z politického života, mohlo by se zabránit dalšímu zvyšování emisí (alespoň ve vyspělých zemích). Demokracie nemá takové prostředky a kromě nacistů může kdokoliv oblbovat čímkoliv.Pokud nerozumíte obrázku (odkaz výše), nemá diskuze smysl. Klaus podporuje zvyšování emisí? Nepletete si to s Mgr. Kuchtovou a podobnými odborníky. Jenom tím zeleným fanatismem Klausovi nahráváte. Každá ideologie si musí vytvořit nějaké nepřátele(židi, kapitalisti, USA atd.). Zelení přidali k USA Klause. Zelený debilismus vytváří kult Klause. Zelení devastují životní prostředí a kritizují Klause. Klaus kritizuje zelené a ... výsledek nic. Klaus bude nakonec uznávaná osobnost, protože každý debilismus nakonec zkrachoval. Až budou ve straně zelených skutečný ekologové a budou se vyjadřovat k tomu, čemu rozumí, tak Klausovo studie o klimatu nebudou nikoho zajímat. To je ovšem ideální (nemožná) situace. Spíš mě napadá otázka, kdo koho víc zneužívá. Jestli zelení Klause nebo Klaus zelený...

a taky mi vadí (kromě zelených) diskuze mimo téma :-)
02. 02. 2008 | 00:57

Ročník 53 napsal(a):

Vážený pane Berwide,
napsl jste, že: "Předpokladem úspěchu a bohatství je neotřesitelná víra v Boha. To řekli: Carnegie, Ford, Kennedy, Vanderbild, Hilton, Rockefeler, Gates, McDonald, Morgan a desítky dalších multimilionářů".

Pokud mysleli boha mamonu, tak bych i souhlasil.

Jak se to však stalo, že se zbohatlíci sešli tak najednou a všichni to svorně prohlásili. To měli multimilionáři nějakou odborovou schůzi?
Víte, sem může každý napsat kde co. Argument by však měl být když ne pravdivý, tak alespoň pravděpodobný. Ten váš je pravděpodobný asi tak, jako když při zemětřesení zcela náhodou vznikne automat na žvýkačky.

Naopak bych mohl tvrdit, že v USA žije velmi mnoho bigotních věřících, kteří mají hluboko do kapsy. Měl byste souhlasit, že těch chudých ortodoxních věřících je daleko více, než milionářů a natož těch multimilionářů.

Také jsou i neameričtí multimilionáři, ba miliardáři, kteří nic takového neřekli, a přesto nabyli obrovský majetek.

Bez boha se žít dá. To jen vy jste to nezkusil. Pouze náboženský fanatik si může myslet, že k morálce a pracovitosti je potřeba bůh.
02. 02. 2008 | 02:23

skeptický napsal(a):

Věčné a nekonečné debaty o akademických titulech,a publikacích.Probíhá tu nějaký konkurs na profesůru?

Že je paní vrchní dřevoobráběcí strojní továrníková víc,než paní vrchní čističová stoková je alespoň zřejmé.

On totiž správně umístěný ekonom dokáže zemi zlikvidovat líp,než padesát divizí.Totéž se dá říci o eko-fašistech ve vládě.
02. 02. 2008 | 02:27

Emil napsal(a):

Pan Jiri Havel, sam docent nas seznamil mimochodem tez s typicky ceskym kreativnim svindlovanim na nasich VS pri udelovani vedeckych hodnosti, zadny div, ze maji ceske vysoke skoly tak nizkou uroven. Pan Havel a diskutujici zde evidentne take. Jediny dulezity bod jaksi unikl, totiz, ze publikacni cinost Vaclava Klause scela postrada puvodnost,jakykoliv prinos vede.To jestli ziskal titul svindlem nebo "poctive" uvnitr tohoto svindl systemu je zajimave ale nepodstatne. Na normalni zapadni univerzite by na habilitaci a profesuru nestacila. Klausova zasluha je v tom, ze v Cesku POPULARIZOVAL hlavni proud svetove ekonomie, sam vsak nevytvoril nic.
02. 02. 2008 | 03:17

Emil napsal(a):

Nejlepe vec vystihl myslim prispevek od M&M a od VED.
02. 02. 2008 | 04:12

ilém napsal(a):

Pokud mám přesné informace od spolupracovníků V.K. ze St.banky tak jeho kádrovým škraloupem byla emigrace jeho sestry.
Tato byla také důvodem jeho nepřijetí za člena KSČ i když si V.K. dokonce dvakrát podal přihlášku za kandidáta na členství v KSČ.
02. 02. 2008 | 06:41

Pepa Řepa napsal(a):

To ročník 53
vaše příspěvky mám v oblibě.Tady bych ale nesouhlasil. Bez Boha se dá docela dobře přežít a dají se vydělat prachy.To je vše.
K morálce jej nutně porřebujete nebo si musíte vytvoři náhražku .Pokud jde o pracovitost, tím si jistý nejsem.Znám spoustu líných věřících.

To skeptický
Krásný termín:Eko-fašista.A´t se zelení starají o žábu u potoka nebo třídění odpadů.Ve špičkové politice jsou, kromě nezeleného knížete, neštěstím.
02. 02. 2008 | 08:08

dej2 napsal(a):

Český Rek.Děkuji za Váš večerní příspěvek.Je v něm tolik pravdy,že zatím žádný diskutující Vám neoponoval.To ,co jste napsal,sedí přesně na tento národ a proto bude člověk se záhadnou minulostí opět na Hradě.Zasloužíme si to všichni,dobře nám tak.
02. 02. 2008 | 08:22

jamo napsal(a):

to Český Rek: poněkud parodický nick. Kdyby byl Český Rek něco jako vy, pak by se jednalo o ubohého práskače a pomlouvače, prostě takový socialistický "domovní důvěrník". O Češích si opravdu nemyslím nic moc lichotivého, ale přece jen jsou v průměru mnohem výše než takový h a j z l í k.
02. 02. 2008 | 09:51

george napsal(a):

Pane Havle, pokud budete dál pokračovat v objektivních příspěvcích, máte jednu velkou naději: a) buď Vás Paroubek smete z politického života v ČSSD a budete muset "zrádně" přestoupit b) sjedete do starých kolejí zpět do lůna současného vedení ČSSD c) s několika dalšími slušnými lidmi (na př. Vlček) vyhodíte od vesla Paroubka, Ratha a spol., kteří byli dobří v minulosti, ale kteří nyní směřují ČSSD k naprosté izolace i na levici. Potom bude ČSSD volitelná i lidmi, co kvůli vedení jim hlas nedají. Je totiž otřesné, když Rath kritizuje premiera na př. za p. Talmanovou a sám je ženatý a drží si veřejně milenku. Držím Vám palce, protože vím, že nejste ekonom-blbec (Sobotka).
02. 02. 2008 | 10:22

kamil napsal(a):

Pane docente Vaše příspěvky zde se mi vždy líbí pro svoji pravdivost a široký pohled. Zde jste trochu ujel - jenom klady o panu VK ?
Myslím, že by to chtělo komplexnost k této rozporůplné osobě (původně jsem napsal - osobnosti).
Vy jste si vůbec nevšiml čtyř velkých zločinů, kterých se Prof.Ing. VK v politice dopustil?

Přesto se těším na příští Vaše příspěvky.
02. 02. 2008 | 10:28

Tupelo napsal(a):

Pane docente, diky za clanek, ale chybi mi v nem prave to, v cem jste byl doplnen v prispevcich m&m a ceskeho reka. Docela bych si pral pokracovani Vaseho clanku v druhem dile, ve kterem byste se mohl otazniky z techto prispevku blize zaobrat.
02. 02. 2008 | 10:46

Ročník 53 napsal(a):

Pane Pepo Řepo.
Bez víry v boha se dá opravdu morálně a normálně žít. Každý člověk se rodí s určitou povahovou vlastností, kterou může buď potlačit nebo rozvinout. Stýkám se s věřícími a s jedním skutečně praktikujícím katolíkem vedeme debaty o Bibli, neboť tvrdí, že ji znám lépe něž většina věřících a nikterak mu nevadí, že jsem ateista. Shodli jsme se společně na tom, že víra neudělá z člověka moralistu. Nepochybně uznáte, že mnoho lumpů byli věřící lidé a mnoho vynikajících lidí jsou a byli ateisté.

Problém je spíše ve fanatismu. Ať v tom náboženském či ateistickém. Věřící popírající kladné vlastnosti u ateisty a ateista předhazující středověké omyly věřícímu, jsou hlavními problémy v toleranci těch druhých. Občas mám pocit, že je to výsada hlupáků, a pak mě obdobným názorem překvapí vzdělaný člověk.
02. 02. 2008 | 11:05

ret napsal(a):

To George :
nechápu, proč Vám uniklo že

1)demokratické prvky chybí zjevně v ODS, nikoliv v ČSSD
2)zamyslete se nad morálkou Vašeho premiéra
3)měl byste vědět,že Sobotka není ekonom, stejně tak jako reformátoři Kalousek a Tlustý
4)uvědomte si, že tříbením názorů se společnost kultivuje
02. 02. 2008 | 11:20

bigjirka napsal(a):

Díky, pane docente, u mne jste si hodně polepšil. Jo, jistě, v této diskusi výše má někdo pravdu, že tento Váš článek nepíše o těch horších stránkách VK. Rozumím mu tak, že je to jakýsi kontrapunkt ke kýblům špíny drdrhraběte. Běda, také se někde někdo zmiňuje, že ta poblitkologie je prý vědou! Kdysi jsem se učil, že hlavním znakem vědy je možnost prokázat pravdivost či nepravdivost tvrzení. Takže otázka "Kolik andělů se vejde na špičku jehly?" není vědecká a nelze na ni vědecky odpovědět. Situace v poblitkologii zcela typická, přání otcem myšlenky. Drdrhrabě to dokonce doplňuje tezí, že v poblitkologii se musí formulovat šťavnatě, s fantazií a obmyslně, asi aby se to vůbec dalo přečíst. ..chjo
02. 02. 2008 | 11:20

Pepa Řepa napsal(a):

To Ročník 53
i já znám dost věřících hajzlíků nebo pokrytců.Čím jsem starší tím častěji si však vzpomenu na Dostojevského:Není-li Bůh,je vše dovoleno.
Ale to je na jinou debatu.
02. 02. 2008 | 11:23

Marty napsal(a):

Tupelo: prispevky m&m a ceskeho reka nic noveho neprinasi.
Klausova publikacni cinnost je pomerne bohata a ohledne citaci v odb. casopisech na tom mohl byt lepe, ale take je moho profesoru v CR, kteri jsou na tom hure. Vzhledem k tomu, ze pan Klaus se pohybuje leta ve vrcholne politice a zastava i vrcholne funkce, neni se cemu divit.
Prognosticky ustav byl jen zapadly ustav, ktery si pozornost nezasluhoval. Ale pan Komarek vsak dokazal do nej dostat radu kvalitnich lidi, kteri jinak nesmeli publikovat. Sam pan Klaus tehdy tehdy poradal tajne ekonomicke seminare.
A vyjezdy pana Klause do zahranici se staly az legendami. Pan Klaus studoval v zahranici mezi lety 68 a 69. Jestli se nemylim, tak to byl jeho jediny vyznamejsi vyjezd. Nekde jsem nedavno cetl o nejake ceste roku 88 (tusim ze v clanku pan Pehe), ale to jsem nikdy predtim neslysel a nikdo to nebyl schopen potvrdit.

Ohledne nejake spolupraci s StB ma, dle meho nazoru, pan Svejnar mnohem cernejsi svedomi. V kontextu jeho nedavneho priznani davam k dobru dalsi clanek.
http://www.dfens-cz.com/vie...
02. 02. 2008 | 11:35

m&m napsal(a):

Marty: "Klausova publikacni cinnost je pomerne bohata a ohledne citaci v odb. casopisech na tom mohl byt lepe, ale take je moho profesoru v CR, kteri jsou na tom hure."

To je nesmysl.

"Vzhledem k tomu, ze pan Klaus se pohybuje leta ve vrcholne politice a zastava i vrcholne funkce, neni se cemu divit."

Není čemu se divit, ale pak nemůže získat titul profesora. Jednoduché.
02. 02. 2008 | 12:00

Marty napsal(a):

m&m: pak by podle Vasich kriterii v CR prilis profesoru nebylo. Hlavne ceska ekonomie je na tom ohledne zahr. citacich velice bidne. A stejne se da rict i o velkem mnozstvi dalsich oboru.
Pan Klaus ma u odborne verejnosti dobry kredit.
Osobne pana Klause povazuji za vyborneho ekonoma a svuj profesorsky titul nabyl legalne a opravnene.
02. 02. 2008 | 12:09

Tupelo napsal(a):

@Marty: mozna ze nic noveho ne (ale pro me ano, viz orf dale), ale prinejmensim mely byt zmineny v clanku p. Havlem, ale treba se dockame pokracovani. Dekuji za odkaz na legendarniho p. Hedvicka (reciprocne oplacim link a doporucuji (i debatu): http://fflog.blog.lupa.cz/0... ).
Pisete o priznani p. Svejnara, pokud timto priznanim mate na mysli priznani o spolupraci jeho otce, myslim ze to s jeho kandidaturou nema moc co delat, informace by se mely tykat pouze kandidatu, tak jak to udelali oba mnou zmineni diskutujici. Napr. to jestli VK vystupoval v den sametove revoluce na ORF a chvalil soc. hospodarstvi je pro me uplne nova informace, ktera mi vsak neprijde prilis pravdepodobna. Vlastne je to porad o jednom, chybi oficialni zdroje se vsemi plusy a minusy o minulosti obou (v tomto pripade) kandidatu.
02. 02. 2008 | 12:12

Marty napsal(a):

Tupelo: pan Hedvicka neni autorem zmineneho clanku. Autor clanku pouze v urcite casti clanku dokazuje, ze pan Hedvicka mel pravdu.
O minulosti obou kandidatu se mluvi a jen jsem chtel rict svuj nazor, ze v tomto smyslu ma pan Svejnar velice cerne svedomi.
Nekdo muze rict, ze pan Klaus na ORF chalil soc. hospodarstvi, ale ve skutecnosti mohl pan Klaus zminit, ze sice je soc. hosp. jako celek zhoubne, ale v tom a v tom nebylo uplne spatne. A nekdo z toho hned udela vychvalovani.
02. 02. 2008 | 12:25

Rebel napsal(a):

Kdo chce psát o závazku otce Jana Švejnara má příležitost seznámit se zde se svazkem.
Jan Švejnar ukázal, jak by se taková záležitost měla řešit, prostě to celé zpřístupnit veřejnosti.
http://www.svejnarprezident...
02. 02. 2008 | 12:32

prirodovedec napsal(a):

Marty: Neshazujte se u tech, kteri respektuji Vas i "Vasi viru" - glosy k obema kandidatum a StB jsou pri neurcitosti informaci nedustojne, ulpi to i na te funkci, kterou oba chteji.

Co se tyka citaci, zkuste prosim uvest vysledky Vaseho hledani z WoS, SCOPUS ci volne dostupny Harzing's Publish or Perish/Google Scholar, coz je sice "zmet", ale zrejme databaze budoucnosti jako mnohe o Google.

V poslednim zdroji najdete u jednoho kandidata "od zacatku" az do dneska (nikoliv do dobpy udeleni prof.): 59 publikaci (zda se jedna o interview, clanky na internetu, denni tisk, ci odborne casopisy je snadno videt) s 99 citacemi. Z toho 1 klasifikovan do prirodnich ved, 5 do environmental sciences :), 19 do arts a humanities a 34 jako ekonomicke.

U druheho kandidata 284 publikaci a 2563 citaci, opet se lze podivat na typ publikaci. 23 arts a humanities, 2 prirodni vedy.

Pokud se podivame na nektere zdejsi vedce oboru ekonomie (ktere asi na rozdil od politiku zde malokdo zna):

D. Munich (viz blog) 68 publikaci, 259 citaci.

J. Hanousek 123 publikaci a 448 citaci.

E. Kocenda 138 publikaci a 345 citaci.

S. Jurajda 103 publikaci a 442 citaci.

P. Kohout 3 publikace a 4 citace

A zaverem jeste jednoho autora, ktery sice profesuru nema, ale take publikuje a je citovan. Ma inicialy V.H.: 145 publikaci, 716 citaci. (autor blogu do toho zapocten neni :), ma neco pres 40 poublikaci v databazi).

Shrnme, ze WoS a SCOPUS by byly ke vsem asi daleko krutejsi. Tato databaze spise zvyhodnuje popularni zdroje (cca radove), cili spolocenskovedni obory. Kdo si Harzinga nainstaluje, pozna, ze zvyhodnuje nerovnomerne a uvidi koho a jak.
02. 02. 2008 | 12:53

Marty napsal(a):

prirodovedec: nejde o mou viru. Jde jen o muj nazor, coz jsem take psal.
Pan Svejnar se ohani svym moralnim kreditem. Tento mu neverim uz na zaklade jeho projevu, ktere cilene poupravuje, aby byl pro vsechny volitelny a i toho obcanstvi USA se vzda pouze v pripade vyhry (ne predem) a prisel s tim chvili pote, co to jako podminku zminili cesti komuniste. Take by tim porusil prisahu, kterou predtim slozil. Opravdu velice moralni clovek.

A temi citacemi jsem mel napr. na mysli, ze pouze cca. jedna sestina z ceskych ekonomu (pracujicich na plny uvazek v instituci zabyvajici se ek. vyzkumem nebo ak. pracovisti) ma nejakou mezinarodni citaci. Asi pred 2 lety o tom vysla studie UK (ja jsem na ni narazil v casopise Euro). Vychazelo se z WoS a EconLit. A pan Klaus byl treti :) Takze se opravuji. Pan Klaus je tretim nejcitovanejsim ceskym ekonomem.
Zde je zebricek 10 nejcitovanejsich ceskych ekonomu:

1. Milan Zelený Univerzita Tomáše Bati 607
2. Jiří Večerník nezařazený 233
3. Václav Klaus nezařazený 193
4. Milan Mareš ÚTIA 93
5. Michal Mejstřík FSV IES 83
6. Andreas Ortman CERGE-EI 83
7. Miroslav Hrnčíř ČNB 80
8. Lubomír Mlčoch FSV IES76
9. Vladimír Benáček nezařazený 70
10. František Turnovec FSV IES 62
02. 02. 2008 | 13:34

prirodovedec napsal(a):

Marty: Jednim z podstatnych a racionalnich spolecenskych meritek posuzovani kvality profesoru v celem svete (pokud to neni profesorska definitiva za minule uspechy nebo cestny "profesor honoris causa") ale nebyvaji publikace a scientometricke ukazatele, ale vychova mladych odborniku, tj. doktorandu a jejich uspesnost (podobne u docentu, u asistentu diplomanti aj.). To totiz urcuje jejich bezprostredni uzitecnost pro ostatni, kteri je plati.

Zakladni vyzkum ma mnohdy navratnost desitek let. Aplikovane prozkoumani schudnych nebo identifikace cimrmanovsky neschudnych cesticek (coz lze jiste v pripade nasich odborniku diskutovat) byva zase spjato s emocemi tech, ktere jste na ty cesticky zavedli.

Pro znacny pocet "akademiku" ve svete i u nas (domnivam se, ze pro vetsinu) je uspesnost vedecke vychovy urcujici zjednodusujici ukazatel pro uspesnost a uznani profesora. Publikace a jejich citovanost (nebo napr. patenty, knihy, realne aplikace) byvaji vnimany spise jako predpoklady odbornika k uspesne vedecke vychove.

I od jiz otitulovaneho u nas se tedy ocekava prokazana schopnost tvorive pracovat (nejen popularizovat) a sve znalosti predat a uplatnit schopnosti zamerenim na vychovu mladeho (potencialne) vedeckeho dorostu. Cili misto egoistickeho budovani vlastniho (treba publikacniho) pomniku, mene sobecke "rozdani se pro druhe" (nikoliv obrani druhych :) - napr. mladych o vysledky prace - abyste si to nevykladal jinak).

Mozna bychom mohli srovnat produktivitu diskutovanych profesoru i v teto oblasti? :)

Jak jsem psal, ja bych se opravdu nesnazil ani jednoho z kandidatu prezentovat jako "generalissima", "slunecko na nasi krajinu zarici", ale zejmena jako lidske bytosti v necem uspesne, v necem neuspesne, svoje neuspechy samozrejme maskujici, svymi uspechy se holedbajici.

Predstava, ze kandidati tak vynikaji nad ostatni je zejmena v teto zemi smesna a pripomina svymi dusledky spise reality show.
02. 02. 2008 | 13:34

Jerry napsal(a):

Klausův profesorský titul je jako Klausova medaile od Putina.

Obé smrdí Klausovou touhou být korumpován.
02. 02. 2008 | 13:35

Marty napsal(a):

prirodovec: debata se nesla spise v tom duchu, zda vubec pan Klaus nosi titul profesor pravem. Je zrejme, ze nosi.
02. 02. 2008 | 13:45

m&m napsal(a):

Marty: tento závěr chce hodně víry a odvahy. Je jesné, že už mu ho nikdo nevezme, ale také je jasné, že nikdy nebude mít takový respekt, jaký tomuto titulu přísluší. Když mu to nevadí...
02. 02. 2008 | 13:49

Marty napsal(a):

m&m: dostatecne jsem prokazal, ze to neni vira ale fakt.
Mezi odbornou verejnosti je pan Klaus jako ekonom unavan a respektovan. Takze mu ani nema co vadit.
02. 02. 2008 | 13:55

m&m napsal(a):

Marty: P.S. Nevím, co to máte za žebříček (odkaz nevidím), ale populární, polularizující ani politické texty při vědeckém hodnocení nehrají žádnou roli. Je to pouze třešnička na dortu, která je záslužná a bývá právem oceňována, ale "oficiální body" ve vědě za ni, bohužel, nejsou.

Podle Vaší logiky by největším vědcem s okamžitým nárokem na titul profesorky byla Joanne Rowlingová, protože má v současnosti se svým Harrym Potterem (dejme tomu) nejvíce citací na světě. Hned za ní by klidně mohl být Erich von Däniken. Jeho knihy jsou hojně citovány a navíc se snaží působit "odborně", spousta lidí je za odborné považuje. Měl by tedy mít okamžitě profesorský titul...

Pokud nepublikuji v recenzovaných časopisech nevydávám, smůla. A Vaše tvrzení, že by u nás podle těchto kritérií nebylo profesorů, je samozřejmě také nesmysl. Neměl bych obavy. Je jich spousta, kteří si na rozdíl od Klause titul opravdu zaslouží.
02. 02. 2008 | 14:02

Václav Gulky napsal(a):

Já si z blogu pana Havla odnáším tyto tři pocity:

- Pan Havel je inteligentní vzdělanec
- Řada lidí si myslí, že Klaus je náš nejlepší ekonom - Havel pod maskou dojemné objektivity říká, že tomu tak není
- Havel při vší jeho informovanosti nenapsal, kteří naši ekonomové jsou lepší než Klaus (Tak kteří?)

Takže dobrý, chlape.
02. 02. 2008 | 14:03

Marty napsal(a):

m&m: ja cerpal z clanku z casopisu Euro. Ale podarilo se mi najit uvedeny clanek i na internetu.
http://www.milanzeleny.com/...

Pan Klaus je uznavanym ekonomem a Vase antipatie na tom nic nezmeni.
02. 02. 2008 | 14:06

m&m napsal(a):

Marty: Odvážil byste se hlasovat proti udělení titulu svému faktickému "nadřízenému", kdybyste měl téměř 100 procentní jistotu, že se Vaše "odvaha" a jméno neutají a rychle se dostanou ven?

Je doslova "chucpe" o něco takového žádat v roli předsedy vlády a v době, kdy se řeší financování VŠ.
02. 02. 2008 | 14:07

Marty napsal(a):

m&m: Vase antipatie na faktech (skutecnych a ne Vami fabrikovanych) nic nezmeni.
02. 02. 2008 | 14:10

m&m napsal(a):

Marty: Aha, už rozumím. Ta věta "Pořadí se řídilo metodikou...", je legrační. Přitom žádná metodika není popsána. Předpokládám, že v tom žebříku mají největší váhu citace z Mladé fronty dnes...

Srovnejte s tímto článkem:
http://blog.aktualne.centru...

Vaše sympatie na tom nic nezmění...
02. 02. 2008 | 14:13

m&m napsal(a):

P.S: Připomínám ale, že se bavíme o roce 1995. Tehdy bylo těch citací mnohem méně...
02. 02. 2008 | 14:18

m&m napsal(a):

Přes den na plný úvazek vládl a v noci na plný úvazek psal odborné články. Nejedl, nespal a přesto to zvládal... Na co jiní potřebují veškeré své životní úsilí a dlouhou kariéru plnou odříkání, práci ve dne v noci, to Klaus zvládl levou zadní při řízení státu. Vážně Vám na tom nic nepřipadá divné?
02. 02. 2008 | 14:21

bigjirka napsal(a):

Ještě jednou dík za solidnost panu docentovi. Ano, Klaus by asi byl udělal lépe, kdyby si tu profesuru odpustil. Ano, asi není nejfundovanějším ze všech našich ekonomů, ani nejvýkonnějším ze všech pedagogů. V nadcházející presidentské volbě o to asi ani nejde. Pixie-dixie odlétá za 7 dnů :-)
02. 02. 2008 | 14:36

Marty napsal(a):

m&m: Euro je seriozni casopis a prof. Turnovec uznavany odbornik. Zjistete si neco o WoS a EconLit, at tu nebreptate takove hlouposti o citacich z MF ...

Napred Vam vitr z plachet sebral pan Havel timto clankem, pak jsem ho sebral ja jinym clankem a nyni mate prostor jiz jen pro argumenty zakladajicich se pouze na Vasi osobni antipatii. Vy proste tak moc chcete verit, ze pan Klaus je nezaslouzenym profesorem, ze se uchylite k cemukoliv.

V clanku D. Municha je srovnavan pouze pan Klaus a Svejnar. Ja jsem dal odkaz na clanek, ktery srovnava ceske ekonomy. Pan Svejnar je ekonom americky.
02. 02. 2008 | 14:47

Pepa Řepa napsal(a):

To m&m
dovolte, abych doplnil vaše vědomosti.

"Titáni jsou v řecké mytologii synové matky země Gaie a boha Úrana."

O žádném Pružinském se v genealogii nehovoří.
02. 02. 2008 | 14:53

m&m napsal(a):

Marty: snažíte se, ale ta metodika tam popsaná není, jen nějaký odkaz na WoS a EconLit, což může znamenat cokoliv.
02. 02. 2008 | 14:58

m&m napsal(a):

Pepa Řepa: nerozumím...
02. 02. 2008 | 14:59

Pepa Řepa napsal(a):

Žádný seriozní vědecký pramen nehovoří o tom, že by Titán potřeboval jíst a spát nebo že by nestihl řídit stát i publikovat.
02. 02. 2008 | 15:02

m&m napsal(a):

Pepa Řepa: Aho, tak to by situaci vysvětlovalo :-)
02. 02. 2008 | 15:04

m&m napsal(a):

...vědeckým způsobem :-)
02. 02. 2008 | 15:05

marek napsal(a):

Skoro vsem "tleskacum" VK unikla informace v 5.odstavci,totiz:
'... do JMENOVANI/docent/ se promita skutecnost, ze mu drive nebylo umozneno ucit na vysokych skolach, diky KADROVEMU skraloupu. Ostatni prislusnici akademie BEZNE UCILI.' A tak zkratka V DALSIM KROKU vznikl titul prof.ekonomie V.K..
Stejnym zpusobem, jako vznikly zprizneni miliardari, ktere "profesorskou"terorii praktikovali v realnych "profesorem" nastavenych podminkach 90.let...!
02. 02. 2008 | 15:45

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to ročník 53
Vaše představy jsou bizardní. Výčet amerických multi milionářů, je současně výčet autorů publikací, které napsali. Každý z nich publikoval o svém životě a díle (práci) nějakou knihu literatury faktu. Četl jsem je v angličtině. Některé však byly přeloženy i do češtiny.
Z Vaších příspěvku na "blogu" zjišťuji, že umíte číst a psát. Kdybych Vás potkal na ulici, měl bych o tom možná vážné pochybnosti. Zajděte si do knihovny a vypůjčte si Dale Carnegieho, ten tam v češtině určitě bude. Andrew Carnegie do češtiny přeložen nebyl. Škoda, že nebyl přeložen Konrad Hiltonův "Be my Gasts". Je to skvělá autobiografie.
02. 02. 2008 | 16:00

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Zdravim, mysilm, ze jste kratce a uderne uhodil hrebik na hlavicku, jako casto :).

m&m, Marty: Uz jste v diskusi poodbehli, ale doplnim.

Pokud si vsimnete mych prispevku, za kterymi si stojim, neresil jsem, zda pan Klaus nosi titul profesora pravem ci nepravem.

Klaus samozrejme nosi titul profesora pravem (dle prava CR). Byl mu predan prezidentem Havlem a udelen vedeckou radou VSE dle jejich tehdy platnych podminek. Podobne to bylo s doc. na UK.

Mne osobne vadi jaho medialni sebepojeti profesora a s tim spojena zretelne projevovana neucta k ostatnim odbornikum. A nejsem sam. Ono to pak vede k tomu, ze jak se do lesa vola, tak se z neho ozyva.

K tomuto jsem se ja opakovane vyjadril. To ze se zpusobem sveho jednani s odborniky sveho i jinych oboru u mnoha lidi zesmesnuje (misto aby zesmesnoval sve oponenty, jak se zrejme domniva), je fakt a jeho vec, ale je mi to lidsky lito, jako vzdy, kdyz se chytry clovek sam shazuje a diskredituje tim vyznam vzdelani mezi lidmi (jak vite z nasich diskusi, vim, ze je to takova temer nabozenska tradice "srsatych neoliberalu a jejich blizkych", kteri tim byli povestni, coz samozrejme pana prezidenta profesora Klause omlouva: Mises, Hayek, Friedman, Rothbard, v CR doplnte sam ...).

To zesmesnovani nemam chut obvykle rozmazavat a opakovane radim jeho fandum (jako vyse Bobo E), aby to nedelali a radeji diskutovali jeho silne stranky. Je to zajimavejsi.

Rozmazavani je pak pricinou toho, ze ostatni oponenti se honi za scientometrickymi kriterii a zkoumaji, zda slovoutny vedec je opravdu tak vehlasny, jak se tvrdi, ci jak tvrdi sam ... a jde to do extremu (viz Vase diskuse Marty s m&m, kdy on ponekud bagatelizuje zebricky a Vy zase zduraznujete odborne uznani, ktere se mu v oboru dostava).

A jsou tu pak ty otazky - kdo je "vetsi ekonom" (ekolog, historik, cestinar, anglictinar, rustinar, matematik, basnik, odbornik na cokoliv ...). Vetsi z obou kandidatu, vetsi v CR ... Jako legrace z "kultiku" je to samozrejme bezvadne.

Vetsinou to pak vychazi tak, ze diskutovany koryfej je obeti marketingu a reklamy fandu (v horsim pripade sve) a ve skutecnosti je "jeden z mnoha" nebo "jednooky mezi slepymi kralem" :). Nu a sklizi co zasil.

Ja jsem rad, ze jste dolozil sve zdroje. Skoda, ze ne www (vsiml jsem si pozdeji, ze nize ano), ale ten ja take nedal, cili doplnuji mozny za Vas (ten muj se snadno najde v google pres klicova slova):

http://www.milanzeleny.com/...

Potesim Vas, z uzce vedeckeho pohledu na tento zebricek se Zeleny drive zabyval predevsim operacnim vyzkumem ("filozofie" vicekriterialni optimalizace) a odtud muze pochazet vetsina jeho WoS udaju (doporucuji i jeho "fascinujici" - toto potvrzujici rozhovor Zeleneho s Paralem - v pdf o "nove" a "stare" ekonomii - byla by jiste zabavna reakce ekonometru z CERGE na tento "odklon" klasika) a Vecernik je vice sociolog nez ekonom. Milan Mares je povazovan za matematika (odborne vnimano znacne vyse nez ekonom :) ). Turnovec (taktez) ma radu vysledku v operacnim vyzkumu a teorii her a je bran uctive jako odbornik v teto oblasti.

Ekonomy se stavaji zrejme tim, ze publikuji v casopisech, ktere jsou razeny do ekonomie z titulu "matematicke metody v ekonomii".

Takze podle tohoto zebricku ... :) je mozna nami diskutovany "sluncem ozarujicim nasi (ekonomickou) krajinu". Co je pak ale Svejnar :)? Supernova svitici na celou Zemi? Proc?:
02. 02. 2008 | 16:26

prirodovedec napsal(a):

Na Vasem oblibenem D-FENS v diskusi jsem zahledl neoverene WoS udaje ze zimy 2007, ktere nekdo nalezl: "Prof. Ing. Václav Klaus, CSc.
47 publikací, z nichž u drtivé většiny je NULA citací. Nejcitovanější práce je tato: Havel V, Klaus V, Pithart P.: Rival visions, JOURNAL OF DEMOCRACY 7 (1): 12-23, 1996
Má OSM citací! U dalších asi 5 prací je 1-2 citace, celkem ne více než 25. Prof. Jan Švejnar, PhD. : 42 publikací, v letech 1997-2007 publikací 14 a u těchto má 168 citací. Celkem je citací cca 500." Autor hledani ale nic nerika o autocitacich ve WoS, zda je vyloucil.

V praci IES UK (viz Vas zebricek) byl zdroj EconLit pouzit zrejme, aby celkove situaci CR vylepsil (nikoliv u jednotlivcu - muselo by se overit - viz dale), jako specialni oborova databaze, ktera tedy cisla navysila.

Prekvapuje mne nepouziti jinych (SCOPUS) a nevyuziti moznosti klasifikace typu clanku a rozlozeni jejich citovanosti (at si kazdy udela obrazek). Ono staci i to, co vyplyva z textu, ze se zrejme secetly citacni zaznamy s publikacnimi (viz pdf) a nepise se nic o autocitacich (zda vylouceny, ci ne).

Mozna je to jen prezentace zaveru "studie". Imponuje sber dat o vice nez tisicovce lidi - pravidla vybrani jednech a vylouceni jinych ale nejsou v odkazovanem EURO pdf precizovana (viz napr. pritomnost Marese a Klause ve svetle citace: "Turnovcův
tým sestavil komplexní tabulku osobností pracujících na plný úvazek v některé z českých
institucí zabývajících se ekonomickým výzkumem, i žebříček akademických pracovišť.").

Kdo zna trosku WoS, vi, ze dale je to resersni prace na necely jeden den sikovneho studenta, vice casu asi zabere konverze csv dat do Excelu a mensi uz promyslene setrideni), ale hovorit o tom jako o "vysledcich studie IES FSV UK" a doplnit ji tak jednoznacnymi plakatovymi zavery (bez uvedeni alternativ, pricin, ...) neni prilis dustojne ani pro ceskou ekonomii a zmineny casopis (i kdyz to zapada do urovne praci v ekonomii :) v CR) a necekal bych to zejmena v souvislosti se jmenem F. Turnovce (ten je v pdf citovan umerene a mozna netusil, jak bude pouzit).

Rovnez kdyz kombinujete jine clanky o naboru studentu na FSV (odkazujici na tuto studii) se skutecnosti, ze v desitce je nejvice (3) z pracoviste zpracovatele studie IES (1 CERGE, 1 UTB, 1 CNB, 1 UTIA, 3 nezarazeni), napadaji Vas cerne myslenky :) o puvodnim ucelu tohoto zebricku pri boji o stredoskolaky.

WoS je obecne uznavan, EconLit se jevi jako uzce oborova s komercnim pristupem a nelze ji zrejme "laicky" prohledat:

http://www.econlit.org/econ...

A tedy neni hned zrejmy ani rozsah prekryvu s WoS a jeho reseni.

Pomerne mrzute zrejme je, ze zebricek se vztahuje prevazne k obdobi az po udeleni zminene profesury (viz odkaz na obdobi 1994-2003 v pdf), cili nedoklada, co k ni bylo dolozeno (zde je srozumitelnejsi vecny autor blogu a dalsi zdroje nabizi poznamky outsidera). Na druhe strane to znamena, ze post-profesorske ohlasy rozhodne jsou byt zrejme "v jistote temer desetinasobku" mensi nez u protikandidata :) (obdobne u Harzinga, ktereho jsem uvedl drive).

Jine pohledy na srovnani kandidatu a drive i na zebricky "v elegantnich glosach" nabizi D. Munich na svem blogu. Nevychazi jen z poctu publikaci a poctu citaci, ale i z tzv. citacniho indexu. Ve starsich textech (lze na jeho blogu dohledat) s nim polemizuji Holman a Hanka (SCI versus H-index aj).

Rad bych poznamenal, ze scientomatrie je predevsim vynikajici "job" (SCOPUS pro univerzitu cca 500 tisic az 1 mil. Kc pronajmu rocne) pro nekolik soukromych obchodnich a programatorskych iniciativ a ukazatele jsou "zurive" diskutovany a statisticky kritizovany a ... pouzivany :).

Zebrickovych moznosti je tedy cela rada. Dekuji za sdeleni, o ktery zebricek se opirate, ja odkazal na Municha, a take na Harzinga. Nic jsem z toho na rozdil od dalsich diskutujicich nevyvozoval vuci odbornosti ekonomie v CR (napr. jiste zaostavani jeji vyuky vuci svetu je diky jeji mensi matematizaci - az na CERGE a nektere obory na dalsich VS vcetne IES - davno znamy fakt).

Jako podstatny a odborniky uznavany rys "opravdovych profesoru" jsem zminil vychovu uspesnych doktorandu (na rozdil od malo ctenych a citovanych poblikaci a ruznych "zebricku" to je i pochopitelny "vystup").

Glosoval jsem zejmena zpusob "neprofesorskeho" oslovovani "profesora profesorem". Vadi mi, ze se tim vytvari jisty prototyp predstav, ze nasi "profesori" jsou prece takovi. Rad bych prohlasil, ze vetsinove "takovi" opravdu ale opravdu nejsou.
02. 02. 2008 | 16:27

Ročník 53 napsal(a):

Odpověď panu Kopeckému z 02.02.2008 16:00:58

Pane kuchaři, Jane Kopecký Nepomuku Alberte Berwid-Buquoy z Ellgutu.
Nevím zda jste ke svému způsobu vyjadřování přišel na učilišti, kde jste se vyučil kuchařem, ale je to velmi pravděpodobné a nemyslím si, že bych se příliš mýlil.

Já vám položil otázku, a vy místo odpovědi začnete s urážkami. Sice jste správně podotkl, že umím číst a psát, ale hned jste uvedl, že při osobním setkání byste měl možná vážné pochybnosti. Mohu vám říci, že vypadám daleko méně vypitěji než vy. Ne že bych si nedal alkohol, ale právě mám proto mám určité zkušenosti s fyziognomií alkoholiků. Nedivím se, že někdo má vážné obavy o vaši inteligenci jen podle vašeho zjevu.

Předpokládám, že jste odpověď na můj příspěvek psal podnapilý. Až tedy vystřízlivíte, odpovězte mi bez urážek na mnou položené argumenty, abych viděl, že mimo psaní ovládáte také etiku.

Mimochodem, je vám vůbec známo, že ke dni 18. prosince 1918 bylo šlechtictví zrušeno zákonem č. 61/1918 Sb? Vám zní matčino jméno " Alberte Berwid-Buquoy " lépe než otcovo, pane Jane Kopecký?
02. 02. 2008 | 16:40

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Buqoyi
jsem jen hloupá česká řepa, ale mohl byste mne poučit,v kterém jazyce se píše slovo "bizarDní" s D?
V češtině, angličtině nebo němčině?
Píšete:
"Vaše představy jsou bizardní."
02. 02. 2008 | 16:47

Bessy napsal(a):

Pan Kopecký svými příspěvky velice znevažuje své blogy- jestliže čtu, jak dokáže urážet, tak je nasnadě, že všechny jeho výroky a články se nesou v podobném duchu a jsou tedy
nevěrohodné.
02. 02. 2008 | 16:50

Filda napsal(a):

Pan docent Havel opet nezklamal. Mne na hrad vice sedi VK nez Jan Svejnar. Ale byt ve volbe vy, tak nevaham!
02. 02. 2008 | 17:08

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den Bessy
Já nevím, co si mám o panu
Janu Kopeckém Nepomuku Albertu Berwid-Buquoyovi z Ellgutu myslet.

Na jednu stranu, má tento pán výraz žaludského esa a své protivníky bije hlava nehlava.Na stranu druhou, pokud zabrousíte na link
http://necyklopedie.wikia.c...
tak tam to vtipem přímo jiskří.

Doporučuju návštěvu linku až po desáté hodině. Pokud jste z ústavu šlechtičen,tak na odkaz neklikejte vůbec.

Pro mne osobně, je pan Dr.Dr. JKNAB-B, vítaným zpestřením, někdy nudných, debat.
02. 02. 2008 | 17:56

Marty napsal(a):

prirodovedec: Euro je prakticky ekonomicky casopis. Je tedy, jak se dneska rika, o byznysu. Nema prostor pro rozsahle popisovani metodiky nejake studie. K tomu by bylo treba mit v ruce jiz studii samotnou. Tu bohuzel k dispozici nemam a nemohu tudiz slouzit. Vzhledem k tomu, ze se vsak jedna o studiu ze seriozniho zdroje, nevidim duvod o ni a priori pochybovat.

Jinak znovu opakuji, ze jsem neargumentoval ve prospech tvrzeni, ze je pan Klaus nejlepsi ekonom, ktereho tady mame. Slo mi o to, ze nekteri tady tvrdili, ze to je v podstate podvodnik, ktery nic neumi a profesorsky titul si vubec nezaslouzi. To neni pravda. K vyvraceni takoveho nazoru staci i ten clanek z Eura a vyse uvedeny clanek pana Havla. Pokud si nekdo skutecne mysli, ze na WoS se udavaji clanky v MF, tak je asi jakakoliv argumentace zbytecna.
02. 02. 2008 | 18:20

m&m napsal(a):

Marty: Víte, Vaše statečná obrana např. ve stylu - "V clanku D. Municha je srovnavan pouze pan Klaus a Svejnar." Klausovi bohužel nijak standardní publikační a citační indexy nezvedne. A už vůbec mu to nezvedne počty publikací do roku 1995, které neustále z nějakého důvodu pomíjíte. Ale my se teď přece bavíme jen o nich. Jedině, že by Klaus byl tak geniální, že mu titul přiznali za budoucí publikace :-)

Pokud si populární časopis (byť o ekonomii) zavede pro své účely vlastní index, je to jeho právo, ale pokud není jasné, jak ho vypočítali, není se vůbec o čem bavit.

A myslím, že jsme si neporozuměli v té otázce "legálnosti" Klausova titulu. On samozřejmě JE legální a nikdo mu už ho nevezme (jak jsem psal výše). Jen je takový jakýsi "ušmudlaný". Je to subjektivní věc, jak je vnímán. A subjektivně: můj respekt nemá, rozhodně ho nevnímám jako rovnocenný profesorům, kteří si nemohli "vypomoci" funkcí předsedy vlády. Je to za hranicí toho, co považuji za morální a je to nefér.

Na druhou stranu, Maradonův nečistý gól rukou také nikdo z archívů nevymazal, ani se o to nesnaží. Platí, je oficiálně uznán a už mu ho nikdo nevezme. Ale jak je vnímán fanoušky fotbalu, pro které je důležitější fér hra než vítězství za každou cenu, asi tušíte sám...

Ale oceňuji Vaši snahu.

Přírodovědec: Vy když se do něčeho pustíte, tak to stojí za to. :-) Díky za spoustu slov k věci a "uzemnění" diskuse.
02. 02. 2008 | 18:57

prirodovedec napsal(a):

Marty: Studii nemame. Pouze jeji prevypraveni. Vam to staci. Mne musi take. Ja k ni uvedl sporne momenty (z meho pohledu pomerne nevyznamne - ale vim, ze tehdy po publikaci i ostre diskuse byly) a ze je rada dalsich moznosti, jak profesory hodnotit a ze jsou i jina aktualnejsi stanoviska a zebricky (odkaz na Municha a spol.,

http://blog.aktualne.centru...

Harzing, uspesni doktorandi). Predpokladam, ze Vase nevyjadreni k uvedenym znaci souhlas napr. s tim, ze profesor ma "odchovat doktorandy".

Podobne neglosujete zpusob jeho vystupovani mezi odborniky, cili predpokladam, ze se Vam mozna libi a imponuje Vam (nebo doufam naopak), ale vidim, ze nemate chut to zde glosovat. Nedivim se Vam.

Souhlasim, jak jsem uz psal, ze otazka, zda si titul zaslouzi je irelevantni. Jako tehdejsi predseda vlady splnil vedecke a zakonne pozadavky sveho oboru ve sve dobe ve sve zemi na univerzite, ktera ho k tomu vyzvala. Nekomu se to libi nekomu ne, ale je profesorem ekonomie z VSE v CR.

Ze srovnani ruznych zdroju vyplyva, ze odborne, jak pisete, jiste neni podvodnik a vysledky (publikacni, k aplikacnim se nevyjadruji) ma lepsi i horsi nez cela rada dalsich ceskych profesoru ekonomie a podobne lepsi i horsi nez cela rada docentu a i nekolik rekneme odbornych asistentu.

Je jiste cenne, ze dle zdroje D-FENS nejcitovanejsi praci ve WoS napsal spolecne s byvalym prezidentem Havlem a predsedou vlady Pithartem, viz nazev, casopis a minula glosa. Munich tyto publikacni udaje uvadi presneji.

Rekneme tedy, ze prumerny cesky profesor ekonomie by mel v ramci temat sveho oboru vystupovat umerne svemu odbornemu vehlasu jak v CR tak celosvetove.

Je asi pochopitelne, ze odborniky jinych oboru tento pristup odbornika oboru, ktery je (chce byt) povazovan za vedu ponekud irituje (vzbuzuje reminiscence na film "Mys ktera rvala").

Naopak v nasi zemi si i nadprumerny politik muze vystupovat jak chce, vzhledem k nasim tradicim a ke svemu medialnimu vehlasu a ke svym bohatym minulym cinum.

Je ale hloupe, kdyz si "herec" plete role.
02. 02. 2008 | 19:10

Michal J napsal(a):

Marty:

Myslim, ze ostatni rekli k Vasim argumentum dost. Ja jsem se podival na publikacni zaznamy Vaclava Klause na WoS a dodam, ze v CR jsou profesori ekonomie, kteri maji zaznam zhruba stejny. Takze mate pravdu v tom, ze nic nelegalniho v tom nebylo. A je nade vsi pochybnost, ze profesorem je. Otazkou je mira vkusu, zda by mel aktivni politik ziskat takovyto titul. Na Univerzite Karlove si to nemysleli, tak sel pan Klaus na VSE, kde mu to radi dali.

Ja bych k tomu pouze dodal, ze se vyse uvedene profesury udelovaly v "divokych" 90. letech. Dnes by tito panove a damy napr. na Univerzite Karlove profesuru neziskali. To je neoddiskutovatelny fakt.

Faktem taky je, ze spousta techto profesoru by dnes nestacila na lepsi ceske doktorandy studujici na dobrych zahranicnich skolach. (Nerikam, ze vsichni. Ale o nekterych to plati.) Vyvoj jde dopredu a mnohym temto profesorum davno ujel vlak. A oni to tusi. Pouze je rozdil mezi temi z nich, kteri jsou moudri, na nic si nehraji a vychovavaji nove generace studentu, kteri maji dnes mnohem lepsi sance nez meli oni v mladi (diky minulemu rezimu apod.). A mezi temi nemoudrymi, kteri lpeji na oslovovani "pane profesore" dokonce i v mediich a shazuji spickove vedce soucasne doby.

Uvedomte si, ze profesori, o kterych mluvim, jsou lide, jejichz publikacni cinnost je povetsinou zalozena na publikacich v casopise VSE jmenem Politicka ekonomie. Zkuste otevrit zurnaly typu Econometrica, American Economic Review, Journal of Political Economy, Quarterly Journal of Economics, Journal of Econometrics apod. To je uplne jina liga. Je to jako srovnavat NHL a okresni prebor. Svejnar se do techto zurnalu dostal. Cesti "profesori", o kterych mluvim, o nich mohou pouze snit... (Nastesti po 20 letech uz ma CR novou generaci profesoru - viz napr. CERGE a nekteri na IES FSV UK - kteri jsou ve vysoke lize. A ti si zaslouzi obdiv.)

Pisete, ze Vaclav Klaus je respektovany ekonom. Muze byt respektovany jako clovek mezi svymi prateli na VSE (jak to obvykle chodi), ale jako akademicky ekonom v ceske komunite respektovan neni... To ale neni prenositelne, bud mate moznost si to 'overit' ci ne. Nikdo ze slovutnych profesoru, kteri opravdu ve vede aspon neco malo udelali, se nesnizi k psani neceho takoveho do medii. Inteligentni clovek si to necha pro sebe. Proto se to nikdy s jistotou nedozvite. Ja Vam rikam jenom to, co jsem v mnoha situacich zaslechl, kdyz ti moudrejsi nez ja mluvili. Ale nema smysl se o to prit, je to vec nazoru a ja Vam ten Vas neberu.

Uzavrel bych to vsak tim, co jsem uz napsal vyse. Kdyby Vaclav Klaus nezesmesnoval jine, neurazel, neodsuzoval apod., nikdo by jeho profesuru vubec nediskutoval. A kdyby neoslovil Svejnara pane doktore, tak by nektere debaty vubec nebezely. (Proc ne pane Svejnare, oslovoval snad Svejnar Klause pane inzenyre? To vite, ing. z VSE vs PhD z Princetonu...) Vaclav Klaus si za spoustu svych problemu muze sam - svou povahou, aroganci a nadrazenym chovanim. Bezesporu je to inteligenti clovek a to prece nikdo nepopira. Otazkou je, zda je dobre mit prezidenta s temito povahovymi vlastnostmi. Urcite to vsak neni tragedie a mnohde je to horsi. Tim nepleduji za Svejnara, neznam ho natolik, abych ho mohl hodnotit jako cloveka. Nicmene zatim na me pusobi, ze komplexem menecennosti vyverajicim ve vyse zminene arogantni chovani netrpi. (Mozna je to tim, ze vi, ze je skutecnym profesorem v tom smyslu, ze se muze porovnavat a odborne hovorit se spickovymi svetovymi vedci.) Uvidime, jak se vybarvi dale, ale zatim u me vede.

Clanek toho "slechtice" citujici jakehosi Dr Andreye byl opravdu kybl plny spiny. Kdyz jsem to cetl, okamzite jsem pochopil, ze cokoli Dr Andrey napsal, je razem neverohodne. A hned jsem se za sebe stydel, ze jsem v minulosti podlehl te fame (zalozene prave na kolovani uryvku z Andreye), ze se habilitacni prace Vaclava Klause 'ztratila' a nikdo k ni nemuze... Za coz se chci alespon timto omluvit, protoze jsem to zminoval ve svych prispevcich na nekterych jinych blozich. Jsem opravdu rad, ze to pan Havel osvetlil.
02. 02. 2008 | 20:04

vlk napsal(a):

Myslel jsem, že tento páně Havlův blog se dá komentovat pouze jediným způsobem. Totiž - říci , pane havle díky. Za váš naprosto férový přístup a sdělení faktů, která velmi pomáhají zásadnímu politickému soupeři. S údivem vidím, že jsme se hluboce mýlil.
Něterým je toto zásadně málo. Oni chtějí, aby jejich za živa svatý byl prohlášen minimálně hned a teď za Genia českého středohoří / no Nicolae C měl Karpaty, ale ty tu holt nejsou/.
A vehementně do dokazují citacemi v Euru. Tedy v něčem, co je ekvivalentem Svta motorů, časopisu Hattrick, Týden. Na ekonomické téma.
Nejlíp bude, když si tito vyznavači jediné správné víry a jediného Klause / ctím jedno z přikázání - tedy že nebudu brát jméno boží nadarmo/ doma postaví oltář s jeho fotkou / nejlépe kopie onoho bilboardu,který stával naLetné místo Stalina/ a budou si po večerech předčítat z jeho článků v euru. A před každým jídlem s ek němu mohou i modlit.
Příeli přírodovědče, řekl bych, že s Martym prostě marníš čas. Diskuse o míře liberálnosti ještě měla čas. Obrana před jeho přesvědčením, že VK je Genius Českého středohoří nemá smysl. Ale mohu se mýlit. Třeba už je geniem i Kozích vrchů.
02. 02. 2008 | 21:20

prirodovedec napsal(a):

vlk: Upresnim. Jsi dnes rozpalen :). Marty odkazal nikoliv na clanek Klause v EURU, ale na clanek shrnujici jednu studii, ktera v roce 2004 podavala zebricek ceskych ekonomu a ve kterem jmenovany dopadl (relativne) vyborne (na zaklade zajimave kombinace slusnych zdroju).

Pravdou je, ze nektera fakta jako napriklad, ze dle D-FENS nejcitovanejsi WoS clanek napsal s V.Havlem a Pithartem toto trochu kazi, stejne jako jine zebricky.

Nicmene ja nemam rad, kdyz se kazi renome i tech par uznavanych prvku nasi soucasnosti (napr. titulu profesor). Proste si myslim, ze skutecny profesor, hodny toho titulu, se ma projevovat nejen jako odbornik a ucitel, ale i jako kultivovana az vlidna osobnost. A netesi mne, kdyz to nektery profesor kazi.
02. 02. 2008 | 21:42

Marty napsal(a):

prirodovedec: opet se snazite roztahnout debatu na samotnou "kvalitu" pana Klause. Ja uz po treti opakuji, ze me slo jen o to, ze profesorsky titul pana Klause je zcela legitimni (pravne i moralne). Dovolim si tvrdit, ze to jste uznal.

O zminene "kvalite" pana Klause jako ekonoma je debata slozita. Pan Klaus je proste vrcholny politik. Uz to ho v mnoha ocich jako vedce diskvalifikuje. Problemem politika take je, ze nemuze rikat na tvrdo sve postoje. A samozrejme nema tolik casu. Osobne bych pana Klause za vedce neoznacoval. Vnimam ho jako velice kvalitniho ekonoma, jehoz nazory stoji za precteni.

Michal J: s dovolenim jen navazu. Castecne jsem Vam odpovedeil i v odpovedi urcene prirodovedci.

Pan Klaus je jako ekonom vazeny i mezi odborniky. Samozrejme ne mezi vsemi :) Na ekonomicka temata ma co rict a je hodno ho minimalne poslouchat.

Pan Klaus ma ponekud specificke vystupovani. Ja to pripisuji hlavne skutecnosti, ze na politicke scene nikdy nemel rovocenneho soupere. Proste si zvykl mit pravdu. Ale nedelal bych z nej socialni zrudu.

Pro me je pan Svejnar neduveryhodny. Lehce pozmenuje sve nazory, ktere vzdy pro jistotu pretlumoci velice obecne, jen aby neurazil. Obcanstvi se vzda jen v pripade vyhry a jeste s tim prisel chvilku pote, co to jako podminku jeho podpory uvedli komuniste (on ale tvrdi, ze to s tim nesouvisi). Pusobi na me jako clovek, kteremu jde ciste jen o funkci.
02. 02. 2008 | 22:12

prirodovedec napsal(a):

Marty: Pravne na profesorsky titul ma narok - to jsme se shodli. Zda na souvisejici uctu, to si musi asi kazdy zhodnotit sam, materialu i zde je kolem toho dost.

Moralne to na rozdil od Vas nehodnotim. Nekterym (Michal J a dalsi) je proti mysli, ze se o to uchazel v politicke pozici. Ja bych rekl, ze se to z moralky "te doby" a "nasi zeme" nijak nevymyka, ale asi to u mnohych diskvalifikuje, protoze se to moc ve svete nedela.

Kvalitu praci pana Klause neposuzuji. Ani necituji nazory druhych. Rekl bych ale, ze ctu radeji Vas zde nez jeho v novinach. Je to tam takovy stereotyp, vetsinou zadne prekvapeni, zadny hlubsi namet k premysleni. Zatim Vy zde mi mate vice co rici :).

Co se tyka vystupovani, domnivam se, ze to je (s ohledem i na vzpominky lidi ze seminaru z osmdesatych let) osobnostni vada, nikoliv skutecnost, ze v politice nemel soupere. Spise bych rekl, ze je dilem okouzlil a dilem ohromil svoji neschopnosti jednat diplomaticky (nazval bych to jinak). Kdyz pak jeho kosa narazila na kamen ci gumovou stenu (Lux, Ruml, Dusek) couval. Pak zkratka prislo s prestavkami obdobi kdy platilo za na hruby pytel patri hruba zaplata (Zeman, Paroubek, Rath) a zkratka se objevili Ti, kteri si jeho styl vychutnavaji jako on. My uz bohuzel ne. Zkratka, kdo cim zachazi, tim take schazi.

Zopakuji to, co nazyvate roztahnutim debaty na samotnou kvalitu. At se jako politik a prezident chova jak chce (meli jsme i jine), ale at nekazi s ohledem na svoji kvalitu svym vystupovanim renome profesorskych titulu. Dost na tom, ze je podepisuje a predava.

Ke Svejnarovi se nevyjadruji. Je ovsem skoda, ze soucasny prezident mu svym vystupovanim i v te TV debate zbytecne nahnal spoustu priznivcu.

Zda se mi i dle reakci okoli, ze okouzlujici arogance se prezila a lide maji plne zuby poucovani od tzv. ekonomu, novinaru a politiku, kteri umi jen zvanit, rozdavat z ciziho a byt tlampacem frazi. Pripadne vymamit z kravy tele :). Ve volbe prezidenta se to samozrejme jeste neprojevi.
02. 02. 2008 | 22:39

vlk napsal(a):

přírodovědec
Diksuse o citovanosti a tyhle žebříčky je nad můj horizont. Přiznávám bez mučení. To je vaše disciplina , vážení akademici. Jak uuž jsem napsal - jsem praktik.

Ale pokud je nejcirtovanější vědecká práce vysokoškolského profesora ekonomických věd práce napsaná společně s dramatikem a historikem, tak si myslím, že to komentovat příliš ani nemusím.

Co se ovšem Tvého očekávání ohledně profesorského vystupování týče, tak máš , samozřejmě, pravdu!
02. 02. 2008 | 23:02

Marty napsal(a):

prirodovedec: vystupovani cloveka z profesorskeho stavu je uz asi prilis veci subjektivniho vnimani. Nekdo ocekava noblesu v chovani ci obleceni. Nekdo moudrost nebo profesionalni zdatnost. Vetsinou se bude jednat o ruznou kombinaci receneho.

Mel jsem profesora. Vazeny pan. Mel vsak jednu vadu. Pil. Jednou prisel opily na prednasku a bylo to trapne. Tento pan vsak pil, protoze mu zemrela zena a on mel chronicke bolesti kycli, od kterych mu lekari nedokazali pomoci. Netvrdim, ze ho to omlouva, ale da to pohledu na jeho situaci jiny pohled. Nekdo jiny by proste videl jen opilce za prednasejicim pultem.

Ja nebo Vy zname pana Klause pouze z medii. Znam nekolik lidi z jeho blizkeho okoli a ti mi tvrdi, ze v soukromi pusobi zcela opacne. Pro me je vsak predevsim clovek, s jehoz nazory se casto ztotoznuji a ktery ma odvahu je rikat verejne a nahlas. Jeho obcas arogantni vystupovani mi sice take vadi, ale rozhodne ho to v mych ocich nediskvalifikuje. A kdyz se podivam do minulosti, tak ve spouste veci, kvuli kterym sklidil masivni kritiku, mel pravdu.

A k te TV debate. Podle me moc lidi ke zmene nazoru neprimela. Fanousci Klause dostali Klause ve skvele forme a jeho odpurci ho take dostali ve skvele forme a proto uprednostni Svejnara. A v te debate me ke konci velice zklamal pan Svejnar, kdyz pan Klaus pouze hodil v tipek s vymenou knih a pan Svejnar si neodpustil podpasovou narazku: "Vy do odbornych casopisu nejen nepisete, Vy je ani nectete." (velice volna citace).
03. 02. 2008 | 00:38

badatel napsal(a):

to J.Havel:

v původním příspěvku Dr.L.Andreye
je uvedeno o práci VK: "Do práce je vložen (nebyl čas ho svázat?) jediný text psaný v cizím jazyku. Odcitujme zde přesně titulaci i místo zveřejnění této podivuhodné ideologické práce, vlastně jakéhosi separátu: V. Klaus, El desmantelamiento del socialismo, documento, Estudios Publicos, No.55, In vierno, 1994 Separata, Centro de Estudios publicos Nonseňo v Sótero, 175 - Santiago 9, Chile. Jakýkoliv komentář a dokonce i překlad ze španělštiny je myslím zbytečný. Snad jen tajemný obdiv Pinocheta i takovým způsobem je bezprecedentní.".Prosím nemohl byste jako odborník tuto práci komentovat. Pokud je tvrzení LA pravdivé, domnívám se, že každému demokratu, a tedy i občanskému, musí vadit obdiv Pinocheta.
Jinak je smutné, že jste nás seznamil s typicky ceskym negativně kreativnim přístupem pri udelovani vedeckych hodnosti na nasich VS. Není jasné, proč se VŠE nepyšní habilitační prací VK a občané se s ní nemohou seznámit, když patří dle Vás VK mezi přední ekonomy.
Velmi Vás též žádám o vysvětlení pojmu tunelování, kterým jsme obohatili slovník světové ekonomiky.
03. 02. 2008 | 00:49

Marty napsal(a):

badatel: to, co dnes chapame pod pojmem tunelovani, se delo davno pred ceskou privatizaci napr. v USA. Ale nerikalo se tomu tunelovani. Cesi skutecne nic noveho nevymysleli.
03. 02. 2008 | 01:02

prirodovedec napsal(a):

Marty: Rekl bych, ze ve vzajemne trpelivosti jsem se dobrali vyjasneni vzajemnych postoju, ktere si tradicne ponechavame.

Zkusil bych obecneji rici, ze pro mne je schopnost zpetne vazby a statecnost priznat si chyby vyse nez schopnost pronaset verejne sve i nepopularni nazory a nepochybovat o nich.

Podobne schopnost naslouchat a vnimat nazory druhych, jakkoliv nedokonale, je u mne vyse nez kazatelske pojimani dokonalosti vlastnich nazoru (i kdyby to bylo opravnene).

K tomu asi patri navic nas rozdil v nazoru na to, kolikrat mel pravdu.
03. 02. 2008 | 01:17

m&m napsal(a):

V rámci demytizace:

Tady najdete ten slavný Klausův chillský článek "EL DESMANTELAMIENTO DEL SOCIALISMO"
http://www.cepchile.cl/dms/...

Ke stažení v pdf souboru zde:
http://www.cepchile.cl/dms/...

Kdo to přeloží? :-)
03. 02. 2008 | 01:20

m&m napsal(a):

"Las ideas primitivas sobre la integración europea..."

+ zřejmě řada autocitací...
03. 02. 2008 | 01:28

prirodovedec napsal(a):

m&m: Dekuji. To mne zde na diskusich tesi. Vitezstvi kolektivniho rozumu nad individualnim umoznuje dozvedet se vice, rozsirit si zdroje.

Upresnim Vas odkaz:

http://www.cepchile.cl/dms/...

Obsahuje dalsi text. Bohuzel ten prvni konci uprostred vety a je bez seznamu literatury aj.

Vypada to na tradicni (vuci Chile neutralni) oslavnejsi texty o strategii reforem ve stredni Evrope.

Dalo by se mozna rici, ze profesura byla logicky zalozena na textech vysvetlujicich strategii reforem a k ni byla prilozena tehdy v 1995 ziva aplikace :).
03. 02. 2008 | 01:34

m&m napsal(a):

Ten také nejede:
Tady je odkaz na dva texty na webu:
http://www.cepchile.cl/dms/...

Vypadá to, že onen článek je volným seskupením nějakých dvou tří projevů na konferenci.
03. 02. 2008 | 01:48

m&m napsal(a):

Pardon, opět nefunkční - on ten výsledek vyhledávání nejde přímo zkopírovat, takže tady je odkaz na ten druhý text v pdf:
http://www.cepchile.cl/dms/...
03. 02. 2008 | 01:50

badatel napsal(a):

Marty:
nepsal jsem, že Češi vymysleli metodu tohoto způsobu krádeže, ale že obohatili slovník.
Od Doc.Havla jsem očekával rozbor nedávno publikovaného názoru Prof.Švejnara, že za tunelováním stojí VK.
Buď se Prof.Švejnar mýlí, anebo Doc.Havel zařazuje mezi přední ekonomy člověka, který svou odbornou a politickou činností umožnil tento způsob rozkrádání.
03. 02. 2008 | 07:41

bigjirka napsal(a):

badateli, Švejnarovy výroky bohužel nelze označit za omyl. Jsou to úmyslné manipulace ve prospěch vlastní kandidatury. Vy byste jej opravdu chtěl brát jako nezaujatého kritika Klause? Neshazujte se, shodil už se dost Švejnar. Nezávislí jsme my - nebylo by špatné, kdybychom se dokázali bavit bez překrucování.
03. 02. 2008 | 10:13

Levicový volič napsal(a):

Informace o pedagogické kariéře VK je realistická. Havel přesně popsal, jak to na VŠ chodilo a pořád ještě chodí. Havel nic VK nepřidal a neubral. Já osobně jsem pokládal dosud za nejkorektnější informaci o jeho kariéře text údajně převzatý z Nedělního hlasatele(?), který jsem před léty náhodně našel na diskusním fóru socdem Kavárna. Prorežimním oslavným traktátům o jeho osobě vůbec nevěřím a pokládám je za lživé.

Pořád zůstává nezodpovězeno, proč teoretikovi svěřili transformaci našeho hospodářství. Já bych osobně spoléhal více na praktiky, kteří by jistě minimalizovali chyby. Celoživotní dílo Klause se jeví v plné nahotě po porovnání výsledků transformace ve Slovinsku a v Česku. Mohlo by se říci, Václave, to, co jsi udělal, není nic moc.
03. 02. 2008 | 10:39

badatel napsal(a):

bigjirko,
právě, že se chci bavit bez překrucování a rád bych znal pravdu, proto se zajímám o odpověď p.J.Havla.
Optimální by bylo, kdyby skutečnosti uvedl na pravou míru VK a vyvrátil pochybnosti, které mohou mít i pravicově orientovaní lidé, jako BB. Prezident by měl být průhledný a o to panu BB jde. VK nelze vyčítat, že do r.1989 psal jak psal, lze mu vyčítat, že to vědecky neobjasňuje např. tím jak se změnily podmínky. Určitě by to vysvětlil např. objektivním ekonomickým neúspěchem RVHP oproti uskupení s tržním hospodářstvím (což je objektivní fakt). Jako vědec by neutrpěl a jako transparentní člověk by získal daleko větší obdiv i mimo své skalní sympatianty.
Toho však statečný Rek nebyl schopen celé jedno prezidentské období.
Občané, když už ne poslanci, by to od něj chtěli slyšet alespoň před jeho druhým obdobím, a to minimálně s vahou 49:51, tedy s vahou 49%, kterým imponuje transparentnost Prof.Švejnara.
03. 02. 2008 | 10:49

Ročník 53 napsal(a):

Neuměl bych to napsat jako vy, pane badateli.
Je smutné, že o panu Švejnarovi je známo kde co, je proklepnut po nejjemnějších podrobností svého života, zatímco Klause zná veřejnost v podstatě od roku 1989.
Pan Švejnar odpovídá předem na možné otázky, aby předešel spekulacím a pan Klaus ke své minulosti mlčí. V tom chápu některé lidi, třeba i toho pana Kopeckého, že veřejnost má právo dopodrobna znát práci a minulost kandidáta na prezidenta ČR.
Faktem zase je, že otázky se mohou položit kulatnějším způsobem, než to činí pan Kopecký.
03. 02. 2008 | 11:20

František napsal(a):

Bigjirka
Zkuste si prosím oživit debatu cca z roku 94 mezi dr. Voleníkem (NKÚ) a tehdejším premiérem VK o tom, zda může NKÚ kontrolovat také banky. VK prosadil, že ne. Jak to dopadlo, víme. Že by to nebyla jedna z příčin?
PS. Oba aktéři byli z ODS.
03. 02. 2008 | 13:55

bigjirka napsal(a):

Františku, OK, toto já beru. Beru i Mikiho TO na Klause a spol, i když myslím, že z toho mraku nemůže zapršet, že potrestáni by mohli být max. magistrátní úředníci. Neberu blitkový blábl drdrhraběcí - to je opravdu kýbl hnusu.
03. 02. 2008 | 17:44

František napsal(a):

Bigjirka a spol.
To, že to bylo blití, bylo jasné. To nemohl psát někdo, kdo ví, jak se udělují hodnosti a tituly. Bylo by zajímavé vědět, jestli je opravdu ztracena kandidátská práce. Ta by měla existovat ve dvou kopiích, jedna byla uložena v knihovně instituce, kde byla kandidatura udělována. A knihovny se nelikvidovaly, ty někam přešly (? Národohospodářský ústav?). Druhá kopie se ukládala ze zákona do Národní knihovny. To, že se na jednom místě něco ztratí neznamená, že není na druhém. Zajímavé by bylo, kdyby to chybělo na obou, protože co vím, tak ty z Národní knihovny sepůjčují jen prezenčně.
03. 02. 2008 | 20:07

bigjirka napsal(a):

Já myslím, že tohle uvedl na pravou míru doc. Havel - že vysvětlil, že hledali aluminiovej klíček hezky, ale na špatném místě...
03. 02. 2008 | 20:35

Michal J napsal(a):

No, tak jsem se prave docetl na ihned.cz, ze pan Klaus nazyval v Senatu "pane doktore" cloveka, diky kteremu ma, zda se, svoji profesuru z VSE. Docela chucpe.
03. 02. 2008 | 23:21

prirodovedec napsal(a):

bigjirka, Marty, m&m, Michal J a dalsi: outsiderova predpoved se naplnila:

http://domaci.ihned.cz/c1-2...
04. 02. 2008 | 00:01

raptor napsal(a):

04. 02. 2008 | 08:52

sir Humprey napsal(a):

Děkuji.
Hodně jste si u mě šphl.
04. 02. 2008 | 10:40

muf napsal(a):

ane docente Havle - to je super článek.
Díky Vám za něj !
05. 02. 2008 | 09:46

Ladislav Andrey napsal(a):

Vazeni a mili blogeri:
Je mi moc lito, ze muzu reagovat na umasteny blog nejakeho doc. J. Havla az ted. Nemam cas sledovat blogy a cist diskusi k nim. Blog JH bych normalne nikdy necetl, ale byl jsem upozornen kolegy, ze JH uvadi moje jmeno v jeho blogu. A nejen to, po precteni jeho blogu jsem zjistil, ze chce vsechny poucovat a nenapadne moji puvodni recenzi tzv. habilitacni prace V. Klause spochybnit. Viz nize citace z blogu JH:
********************************
Dr. Andrey a následně svou nekritickou citací i pan Berwid-Buquoy prokázali neznalost českého akademického prostředí. Kritizujme Václava Klause, to je jistě správné. Ale nekritizujme ho za pitomosti.
********************************
Je smutne, ze mnoho ctenaru mu sedlo na tento typicky bolsevicky trik a dokonce z kovaneho soudruha delaji anglickeho gentlmana...
Ted nasleduje vysvetleni techto ponekud silnych slov. Pred nejakou dobou jsem mel tu cest videt JH v nejake televizni debate o ekonomickych problemech. JH se snazil sveho partnera zesmesnovat a urazet. Kdyz to doslo trochu daleko, ten dotycny se nastval a vyzval soudruha docenta aby ubral plyn, protoze mu musi sdelit, ze on byl jeho student (dotycny byl z Obcanskeho institutu) a soudruh docent je ucil marxizmu-leninizmu...
To mi hodne utkvelo v pameti a tak neprekvapuje styl JH.
A jeste mala omluva, kdyz jsem oslovoval za byvaleho rezimu akademicke funkcionare pane..., v blizkosti jinych soudruhu se hrozne bali a dokonce mne vzdy upozornili na spravne osloveni, ktere jsem stejne odmital. Ted po dlouhe dobe u JH delam vyjimku protoze u nej slovo soudruh sedi dokonale!
Po nahlednuti na oficialni webove stranky JH na FSV KU timto souduha docenta verejne vyzyvam, aby si racil doplnit zivotopis, kdy ze se to narodil, jak dlouho byl clenem maticky strany, jakou tam mel pozici, co delal a hlavne publikoval za byvaleho rezimu... Jiz letmy pohled na jeho publikace da tusit, o jak "velkeho ekonoma" jde. Jinak soudruh docent je v soucasnosti vedoucim katedry na teto az bizarni fakulte, kde uci mnoho dalsich kovanych soudruhu, jen namatkou nejaky Dlouhy, Havel, Mertlik, atd.
Neni prostor se tim dale zabyvat. Asi by stalo za to udelat odborny audit teto fakulty a predevsim pak IES (Institutu pro ekonomicka studia).
A tak strucne ke "kritice" JH. Zrejme mu neslo a nejde o vec, je prece kazdemu jasne a zde to zduraznuji, ze hlavnim duvodem pideni se po praci VK byla nehoraznost VK a jeho nohsledu a posuku na VSE v Praze, ze ve funkcnim obdobi coby predseda vlady CR se stal regulernim a radnym profesorem na univerzite v demokratickem state! To opravdu, ale opravdu nema obdobi v normalnim civilizovanem svete. Stale to povazuji nejenom za mrzkou korupci, ale i urazku cele akademicke obce!
A ted se presunme do roku 1995. VK byl fiktivni a falesnou ikonou. Kdyz jsem jeho prace shanel, hledal jsem je a ptal na dekanatu obou zminenych fakult a tez v patricnych knihovnach. Jak jsem mohl tusit, ze VK, ale i soudruzi kamaradi, jako Dyba, Jezek, ... byli docenty jmenovani. To mi opravdu na tech dekanatech nerekli. A tak bych mohl pokracovat. Dovedete si predstavit vystrasenost tech sekretarek a dalsich, kdyz jsem se po tom shanel?
05. 02. 2008 | 19:11

Ladislav Andrey napsal(a):

Pokacovani:
S. JH ale typickym bolsevickym zpusobem mlzi, napr. viz tzv CSc prace VK. Na jeho radu jsem vcera (4.2.) navstivil knihovnu Narodohospodarskeho ustavu AV CR v ul. Politickych veznu, ale div se svete, jak to asi tusil JH, prace tam neni!
Nebudu chytat JH na logicky nesmyslnych a protirecicich se vyjadrenich. Uvedu jenom jeden typicky priklad, vyse citovany posledni odstavec z jeh blogu. Zopakujme si to:
"Dr. Andrey a následně svou nekritickou citací i pan Berwid-Buquoy prokázali neznalost českého akademického prostředí. Kritizujme Václava Klause, to je jistě správné. Ale nekritizujme ho za pitomosti."
Zde si soudruh docent dialekticky protireci. Sam hleda "pitomosti", technicke detaily, pricemz vi, ze v one dobe to neslo fakticky zjistit, aby vecne a odborne znevazil celou moji recenzi. Tot samozrejme typicka bolsevicka metoda. JH ani nenapadne uvest, zminit a analyzovat obsah uvedene habilitacni prace VK. A zde pozor! Tim by samozrejme prokazal, ze tu praci opravdu videl, nedej Boze, cetl a tudiz prokazal,ze prace jako takova skutecne existuje. Proto vyzyvam timto souduha docenta jako nomenklaturniho znalce akademickeho prostredi v CR, aby zabezpecil verejnou dostupnost uvedene habilitacni prace VK. Vzdyt to technicky neni zadny problem. A pak zacne opravdova diskuse a ne mateni, mlzeni...
Pak JH nebude mit tu drzost a troufalost, aby on hodnotil nejlepsi ceske ekonomy a samozrejme i jeho chranence VK (neni zde misto na popis propletenosti lidi typu VK a JH...). Pro jeho klid uvedu, ze jsem mel to velke stesti a po roce 1989 ve svete potkaval opravdu velke ceske i svetove ekonomy pusobicich na nejlepsich svetovych universitach. Je mi lito, ti by se asi se soudruhem docentem ani odborne nebavili.
Hluboka omluva, ze jsem toho popsal az moc, ale povazoval jsem za nutne dat vecem pravou tvar.
05. 02. 2008 | 19:14

Národní Rek napsal(a):

Takže o minulosti a původu s. prezidenta Klause se prostě nic nedozvíme. Proč mlčí on a jeho žena a příbuzenstvo by se dalo pochopit, proč se tomu vyhýbají jeho fanatičtí příznivci taktéž, proč mlčí všichni ostatní včetně opozice je méně pochopitelné. A jeho samotného se nikdo nezeptá, protože se všem situacím, kde by byl nucen reagovat, prostě a jednoduše, spíše primitivně avšak populárně, vyhýbá nebo neodpoví. Milí,zvláště mladí pravicoví a antikomunističtí občané si ani nestihli všimnout, že nikdo lepší než za všech režimů úspěšní prognostici Ústředního výboru KSČ a jejich blízcí spolupracovníci či obdivovatelé s dobře skartovanou minulostí se tady ze záhadných důvodů většinou do vlády a jistých stran nehodil a nebyl našimi novináři a umělci propagován, a to vlastně dodnes a jistě i do budoucna. Pan soudruh prezident je zárukou kontinuity tohoto procesu a národně transformační fronta včetně nezničitelných lidovců a komunistů, vychytralých zelených a něterých pseudosociálních demokratů jej nepochybně znovu zvolí. Jen tak je zaručeno, že se národ pokud možno nikdy nedozví, jak to vlastně bylo a kdo je kdo a kdo na tom všem a proč nejvíc vydělal. Navíc, ještě pořád je možno do zahraničních rukou přes vlastní kapsy privatizovat leccos, nejvíc ještě vynese zdravotnictví a hlavně penzijní pojištění. A ruku na srdce, není to nakonec přání většiny národa? Fandit, nepřemýšlet, o přikrádání nemluvě. Jen by ovšem měla národně transformační fronta zajistit, aby významná většina neměla pocit, že je okrádána víc, než stihne sama. Zatím to propagačně zvládá.
05. 02. 2008 | 22:49

muf napsal(a):

Kde se ve Vás bere tolik nenávisti ???
Je mi líto celé rodiny pana prezidenta Klause, když musejí snášet tak ubohé pomluvy.
Pan doc. havel nepatří k příznivcům ODS a Václava klause - přesto si dovolil napsat vlastní názor na zvratky pan DrDr Kopeckého a hned ho urážíte ...
ŽeVás alespoň trochu nezajímá minulost pana údajného hraběte Buquoye ...
Co říkáte na to, že se o něm povídá, že vlastně není Berwid-Buquoy a nevlastní titul doc. politických věd ???
Když někoho pomlouvá - ať nejprve sám prokáže svou minulost.
06. 02. 2008 | 16:57

Franta z pastoušky. napsal(a):

Vážený pane Havle,
smekám před Vámi. Zastat se i pollitického protivníka, to se u nás tak často nevidí. Ostatní politici by si z Vás měli vzít příklad.
06. 02. 2008 | 22:26

bigjirka napsal(a):

hele, mufe, nepřihlížeje už k to mu, že když je to politické, není to věda... a naopak :-))))
07. 02. 2008 | 17:49

badatel napsal(a):

to J.Havel:
vážený opětovně Vás žádám zveřejnte práce VK, ke kterým se vyjadřuje LA, které vy komentujete a zřejmě k nim máte přístup. Akademičtí pracovníci i ostatní občané by se s nimi rádi seznámili.
Bylo by vhodné, aby i prezidentská kancelář poskytla patřičné materiály k transparentnosti VK, včetně výše zmiňovaných prací.
Tak by bylo zabráněno dalším spekulacím.
Tento požadavek je v demokraciích typu USA a EU zcela legitimní. Je zarážející, že tisk a investigativní novináři se tímto podrobně nezabývají a nevyžadují materiály, ze kterých LA čerpal.
07. 02. 2008 | 18:49

badatel napsal(a):

to muf:
vážený pane, oni američtí prezidenti zviditelní během prazidentské kampaně své manželky, děti a celé rodiny. A američtí voliči je nelitují, naopak jsou pro ně transparentní.
Prosím pochopte i vy, že ač jsme zřejmě různého vyznání, měla by nás zajímat pravda.
Jinak jsem potěšen, že se LA ozval a nenechal břímě nesení praporu "Pravda vítězí" na BB, který ho pouze citoval.
07. 02. 2008 | 18:59

To jsou věci! napsal(a):

Velice mě těší, že pan dvojdoktor B-B přijal nový nick a stal se "badatelem". Nicméně sloh a nekriticky sebeobdivná dogmatičnost ho neomylně prozrazují.
07. 02. 2008 | 20:33

badatel napsal(a):

To jsou věci !,
no tak konečně jste mne odhalil, nechte mne prosím hádat - nejste vy VK ?
07. 02. 2008 | 23:37

Karel napsal(a):

Zaujali mě dvě informace.
V.K. nevzali do KSČ neb jeho sestra emigrovala.
Život je složitější.
První potvrzuje druhou.
Ideologizace všeho, simplifikace všeho, osobní urážky a osočování oponenta, jednobarevnost, ekonomizace ...
To je V.K. A tak já si pamatuju bolševiky.
Život je složitější
to pan Dr. B-B
máte můj respekt a větší část souhlasu. Nicméně je skutečně katolická církev zástupce boha na zemi? Možná nejsme my češi tak nevěřící jak se na první pohled zdáme.
08. 02. 2008 | 02:22

bigjirka napsal(a):

Btw. černoprdelníci nenávidí Klause mj. proto, že je v Československé Církvi Husitské.
08. 02. 2008 | 08:09

badatel napsal(a):

to J.Havel,
pane, proč mlčíte a nedáte k dispozici práci VK. Tomu, že to nedělá jeho kancelář rozumím, nemá zřejmě odvahu. Tomu, že to nedělá VK nerozumím, každý profesor by měl obhajovat svoji práci a pokud je chybná, tak chyby zůvodnit a analyzovat.
Ale proč to nuděláte vy vědec, když Vás k tomu vyzval LA, již ale vůbec nerozumím.
08. 02. 2008 | 08:20

badatel napsal(a):

to bigjirko
pane ztrácíte, formát.
Každý věřící má právo na svoji víru a ateista, by s nimi měl umět slušně diskutovat. Masaryk se nikdy nesnížil k vulgárnímu urážení katolické církve, i když ji neměl v lásce.
Mně napadáte, zaměňujete s BB a sám místo předkládání faktů k tématu diskuse, se ztrapňujete nadávkami. Prosím zamyslete se nad sebou a pokud se znáte s J.Havlem, požádejte ho o zveřejnění práce VK.
08. 02. 2008 | 08:38

bigjirka napsal(a):

Badateli, nevím, kde vás napadám... fakt je že jsem nemusel použít zrovna termínu černoprdelníci, leč nemění to nic na obsahu mého příspěvku. Navíc nemyslím, že se obsahově kryje s označením "katolík", tedy sám jsem nepraktikujícím katolíkem taky... kreje se spíš s označením "kleropolitici"...
09. 02. 2008 | 12:51

bigjirka napsal(a):

a s drdrBB vás nezaměňuji, špatně čtete... jste opravdu badatelem?

neznám se s J.Havlem a dost dobře nechápu, proč mne obtěžujete opakovanými žádostmi o zveřejnění něčeho, s čím nejsem v žádném vztahu. cítíte se úplně zdráv?
09. 02. 2008 | 12:53

Petr Běhounek napsal(a):

Kdo je ing. Václav Klaus, CSc.?
Člověk, který ve značné míře dělal (v devadesátých letech) to co teď kritizuje (subvence, protekcionismus, přímá a nepřímá regulace, lobbying). Člověk, který se habilitoval a skládal profesuru, za stejných podmínek jako komunističtí pohlaváři v padesátých letech, ve zrychleném řízení. Člověk, kterého habilitační a profesorskou práci nikdo neviděl. Člověk, kterého předlistopadová publikační činnost není k nalezení. Kdopak tak pečlivě uklidil? Člověk, který v době kdy vysokoškolské vzdělání mělo 16% obyvatel (studenti byli kádrováni, výlet na západ byl pro většinu národa nemožný), tráví několik let studiem na zahraničních školách, měsíční školné ve výši několika ročních platů občana ČSSR mu platilo ministerstvo zahraničí a školství. Člověk, kterého spolupracovníci a přátelé jsou agenti komunistické kontrarozvědky, KGB nebo lidé na Rusko silně napojení. Člověk, který se snažil zamezit (mimo jiné) plynovodu z Německa a prosazuje ruské zájmy. Člověk, který se vydává za odborníka, ale jeho praktické kroky vedly k devastaci české ekonomiky (Margaret Thatcherová prohlásila, že je odpovědný za vytunelování ČR). Rozkrádání a právní vakuum využil k podpoře Kožených a spol., kteří do rukou STB převedli majetky státu (většina členů představenstva HF byla důstojníky STB). Člověk, který razil mafiánskou myšlenku českého stříbra do českých rukou (Stehlík, Soudek, Charouz aj.), která vedla k devastaci českých podniků. Člověk, který lhal českým občanům o výjimečných kvalitách ekonomické reformy (viceprezident Světové banky a nositel Nobelovi ceny Josef Stieglitz jej označil odpovědným za katastrofální ekonomickou reformu). Člověk, který odstoupil z politiky kdy makroekonomická čísla byla na nejnižších hodnotách v dějinách. Člověk, který odstoupil z politiky za finanční skandály a podvody s penězi. Člověk, kterému chybí sebekritika a chorobně touží po moci, je bez soudnosti (za kupónovku pro sebe inicioval návrh na udělení ceny Alfréda Nobela). Člověk, který se chorobně bojí EU, kultivace právního prostředí a zavádění transparentních metodik. Kdyby byla ČR v EU v devadesátých letech, nerozkradlo by se (v dnešních cenách) 1,8-2,1 bil. korun, dva roční rozpočty. Víte proč musel být Václav Klaus zvolen prezidentem? Odpověděl Ivan Langer: „…já ti povím kolik lidí by šlo bručet“. Člověk, kterého hlasy komunistů, lobbyistů a mafiánů volí za prezidenta. Člověk, který se zasadil o pád vlády v době předsednictví EU, jedna z největších novodobých ostud ČR. Člověk, který nepředložil žádné validní řešení na ekonomickou krizi. Člověk, který je bez étosu a vize, uchýlil se k nacionalismu a extremismu, aby si získal oblibu a zájem o svou osobu. Člověk, který je bisexuál (za to by neměl být kritizován, to je soukromá věc), prosazuje své milence (Bém, Chalupa - starosta Prahy 6). Tak takového prezidenta si naši lidé (jimi volení zástupci) zvolili. Jak říká pan prezident Klaus: Národ má takového prezidenta, jakého si zaslouží. Pokud se mýlím, prosím o opravu.
07. 08. 2009 | 18:28

uggs on sale napsal(a):

I think it's beautiful.And I like it!Especially,the color is cool!
17. 12. 2009 | 13:25

Anti Shoes napsal(a):

kteří by měli být našimi vzory a elitou státu-neboť co jiného dává v demokratické společnosti právo jednomu rozhodovat o osudu druhého než jeho morální a charakterová vyjímečnost) naprosto schopni a to nejen
26. 12. 2009 | 19:21

air force shoes napsal(a):

svyrazne vyplati nakoupit v zahranici cokoliv. A snad nebude nikdo tvrdit, ze rozvoj CR ja zavisly na exportu a nikoliv dovozu. a mys. Vysledek je pak takovy, ze pro kazdeho, kdo alespon trochu oNechme se proto prekvapit, kolik firem dokoze v prubehu pekulanty na burze je velmi snadne prehrat menu malinke CR a napakovat se na ukor ceskych lidicek hrou na prehrati a oslabeni meny. Silni hraci hraji s CNB hru na kocku vlada nejaky svetovy jazyk se
11. 01. 2010 | 18:11

Swiss Masai napsal(a):

To get shoes from:http://www.showcu.com zjx
02. 03. 2010 | 12:41

kug napsal(a):

"Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):
to Zachareus
Vážený příteli,
já jsem katolík. Určitě se mnou budete přesto souhlasit, že i v této oblasti lidského dění je co zlepšovat. Přesto, sekularizace ze strany státu již od roku 1918 a mohutné pokusy vehnat katolickou církev do naprosté izolace, způsobili českému národu obrovské morální škody. Nevím zda-li se kdy z toho vzpamatujeme. Bez Boha se žít nedá. Když tak zatraceně špatně. Předpokladem úspěchu a bohatství je neotřesitelná víra v Boha. To řekli: Carnegie, Ford, Kennedy, Vanderbild, Hilton, Rockefeler, Gates, McDonald, Morgan a desítky dalších multimilionářů. Myslím, že k tomu není, co dodávat.
02.02.2008 00:40:28"

s tim se da souhlasit. nevim, co s tim ma spolecneho katolicka cirkev a ji vychovani katolici
13. 05. 2010 | 04:05

imakifackague napsal(a):

Nehody v čechách http://www.dopravninehody-info.cz/category/dopravni-nehody/
11. 04. 2011 | 20:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy