Prvňáček a žebrající rektoři

01. 09. 2008 | 09:50
Přečteno 4656 krát
Ministr školství Liška usedne ke stolku v hotelu Hilton, číšník ho pozdraví a mezi řečí vysvětlí, že je bývalý učitel. Odešel kvůli platům. Poté ministra pozná úřednice v bance. Byla prý učitelka, ale to víte, ty platy… Konečně jde Liška po Karlově mostě a tam stojí žebrák s kloboukem a přátelsky na něj kyne. Ministrovi se sevře hrdlo, a zeptá se, zdali je také bývalý učitel. A žebrák zatřese mincemi a povídá: „Kdepak, já ještě učím. Ale teď mám hlavní přestávku…“

Prvňáci v pondělí přišli do škol a politici se s nimi dali vyfotit. Slzy dojetí rodičů, šumící kamery a cvakání závěrek. Plakali i učitelé. Poprvé po řadě let jim poklesly reálné platy. Trio Topolánkových ministrů školství ztratilo během jediného roku na platech to, co jim za čtyři roky vymohla ministryně Buzková. Za ní učitelské platy vždy rostly rychleji, než republikový průměr.

Sociální demokratka Buzková se domohla nejen mezd. Zvýšila výdaje na vysoké školy za čtyři roky o padesát procent. Téměř o stejnou částku vzrostly výdaje na vědu. Bylo to nejvyšší tempo v Evropě. Dnes naše výdaje na vysokoškoláka v Evropě nejrychleji klesají. I Topolánek s Liškou jsou v něčem první. Jistě nás to naplňuje hrdostí...

Liška se hájí tím, že letos učitelům přidá. A hází miliardami, které mají umlčet veřejné mínění. Lidé mají k miliardám úctu. Neumí je totiž rychle přepočítat na jednotlivé peněženky. Proto ta ministerská Liška podšitá tak ráda mluví o miliardách. Letos se tempo růstu učitelských mezd dýchavičně vyrovná průměru. Učitelům se přitom lže, že mohou být spokojeni. Ve skutečnosti jim nikdo nenahradí to, oč je loni oškubali. Prohloubený rozdíl mezi mzdami vysokoškoláků obecně a platy vysokoškoláků ve školství zůstal výmluvně žalující skutečností.

Rektoři vysokých škol špatně skrývají rozčarování. Peníze na jednoho studenta jim rapidně klesají. Magnificence si samozřejmě nechtějí uzavřít cestu k dalšímu vyjednávání. Ale i ti nejpravicovější z rektorů po straně přiznávají, že tak špatně jako za Topolánka na tom dosud nebyli. Uvěřili kdysi v Modrou šanci, která slibovala méně práce, nekontrolovatelnou svobodu, pohádkové výsledky a úspory. Pravdivé se ukázaly pouze ty úspory. Nikdo ale netušil, že se bude šetřit zrovna na něm.

Ondřej Liška požádal neohroženým dopisem intelektuála Topolánka, aby univerzitám přidal, jak jinak, než v miliardách. A Topolánek s typickým humorem šíleného slona v porcelánu odpověděl: "Pokud je prioritou vysoké školství, a to je, nemůže mi ministr říct a nemůže to být pravda, že mu na tuto prioritu chybí dvě miliardy. Připouštím, že by mu mohly chybět jinde, ale vylučuji, že by chyběly na vysoké školy. To ať vyhodí ty rozpočtáře." Podle Topolánka má Liška schrastit groše na vysoké školy z jiných výdajů ministerstva. Zřejmě to má strhnout učitelům z platů. Nebo zrušit mistrovství světa v lyžování konané pro potěšení Mirka Topolánka a Kačky Neumannové.

Psáno pro Literární noviny

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Právě jste urazil své vlastní voliče, když jste je nepřímo nazval idioty, kteří si neumí přepočítat ty miliardy na jednotlivce.

Nebojte, až bude SŠ A VŠ soukromé a bude se platit školné, peněz bude najednou dost a ani učitelé nepřijdou zkrátka...
01. 09. 2008 | 10:08

hv napsal(a):

U nekterych bloggeru se to tu stava snad tradici? Nevezmou vam clanek do novin,
sup s nim zaplacnout blog :)

Tyhle clanky chapu jako pravidelny nicneresici vykrik opozice, jak trochu nahnat politicke body. No nevim, ucitele jsou vysokoskolaci, myslim, ze jim je jasne, o co tu jde.

Princip neni v tom, abychom pridali plosne 3,5 nebo 10% ucitelum/ profesorum/ hasicum/ policajtum. Kdyz nekomu pridate, tak je jasne ze je musite take nekomu vzit (ale komu, ze?). Princip musi fungovat tak, aby udrzoval (treba i kvalitnim ohodnocenim) kantory schopne a postupne se zbavoval tech, kteri se tam drzi zuby nehty. To se nedari v nasem systemu uz roky, at je u vesla kdokoliv.
01. 09. 2008 | 10:29

Jakr napsal(a):

Úspěšný ministr je ten, který pro sebe vyrazí ze státního rozpočtu nejvíc miliard? Podle Vás byla paní Buzková jako ministr úspěšná? Nemělo by být spíše kritériem, zda jsou prostředky vynakládány efektivně nebo jestli jsou miliardy házeny do studny?
Co si mohu myslet o paní Buzkové, které v době svého úřadování své dítě odmítla svěřit do spárů svého resortu? Varovala paní Buzková o tragickém stavu svého resortu své kolegy, takže se ex-premiéři Zeman s Grossem zachovali stejně? Myslíte si vy a další pohlaváři ČSSD, že veřejné školství je dobré pro lůzu, aby se naučila držet hubu a krok, a vlastním dětem zaplatíte vzdělání, které je povznese na váš voličský póvl?
01. 09. 2008 | 10:49

Martin napsal(a):

Pane docente,
to s tou Buzkovou se Vám povedlo. Padesát procent říkáte. No jako stínový ministr školství to musíte vědět přesně. Ještě by se hodilo, kdyby jste nám napsal, kam se ty peníze poděly (pamatujete na akci internet so škol?). Ale kdyby jste napsal, jak to opravdu bylo, to by jste si to asi polepil stejně jako s tím školným a musel by jste vypotit dalších deset článků podobných tomuto.
Jak se sám uvádíte, přesně splňujete to, co se od socana očekává.
01. 09. 2008 | 10:49

nebydlící napsal(a):

To, že kňourají socky, je každému jasné. V dnešní době je ovšem kňourání doménou i docentů a bývalých místopředsedů vlády.
Kňourají ovšem na špatném hrobě - nad zdravotnictvím a školstvím, které jsou shodně pohřbeny hluboko v socialismu.
Ještě jsem nikoho neviděl kňourat nad tím, že by v bankovnictví, cestovním ruchu, IT, pojišťovnictví, etc. byly malé mzdy. Holt funguje tam ten "prokletý" trh.
01. 09. 2008 | 11:24

modrý soudruh napsal(a):

Zase z těch učitelů nedělejte takové chudáky. Po pár letech berou 20 000kč čistého za 4 x 45min vyučování. To jsem si nevymyslel, ale řekla mi to jedna paní učitelka, naše známá. Ta nebrečí, té se ve školství líbí. Většina "nedoceněných" učitelů vidí, že lidé s podobným nebo stejným vzděláním vydělávají mnohonásobně více než oni, v tom je ten problém - v závisti.
01. 09. 2008 | 11:39

Pobo napsal(a):

Úspěšnost se hodnotí kriteriem utrácení?
Bravo pane docente, přítel předseda Balón Vás za článek opět pochválí a třeba Vás i navrhne na řád vzducholodi 2. třídy.
01. 09. 2008 | 11:43

vlk napsal(a):

Pokud jd e , pane docente o finance, pak máte nesporně pravdu. Situace ve školství skutečně nikdy nebyla tak špatná jako teď. A Buzková skutečně dokázala nějaké finance sehnat.

Ovšem Buzková se na školství podepsala rovněž jak zákon káže. Viz zrušení jednotných osnov, projekty typu Indoš a nebo Obecná škola.
Ale hlavněza ní jde snížení vážnosti učitelů u rodičů! Tady různými tzv. zlepšeními dosáhla s tavu, že učitel je dneska otloukánek, kterého si nejdříve "podají " grázlíci při vyučování a když s e rozhdone se ozvat, tak následně rodičové těch grázlíků.
NA YOu Tube najdete dostatek důkazů.

Modrý soudruh - až nebudeš vědět, jak se uživit, jdi učit. Prachy se tam válej po chodnách za nic . Stačí se jen ohnout a zvednout.

Když ti to říkala vaše známá, učitelka.
01. 09. 2008 | 11:50

Josef K. napsal(a):

V zemi, kde stát nevede účetnictví podle pravidel, jimiž se občané a firmu musejí řídit, je možné vše. Připusťme, že i to, že není schopen hospodařit. Cestou není odstranit stát, cestou je vytvořit stát moderní. Pokud by všechny provize, vyplácené politickým stranám, politikům i úředníkům a zprostředkovatelům byly investovány do studia českých studentů na nejlepších světových školách, pak by patrně tento stát mohl v relativně krátké budoucnosti být moderním. Je však zvláštní, že v tomto státě panují metodiky jejichž kořeny jsou v padeástých a šedesátých letech a byly inspirovány či přímo vnuceny SSSR.
01. 09. 2008 | 11:51

ok napsal(a):

Velký reformátor českého školství se otřepal po Paroubkově políčku a přes week-end si pro nás vymyslel pohádku. Děkujeme strejdo.
01. 09. 2008 | 11:53

modrý soudruh napsal(a):

VLK

...a kolik byste si představoval plat pro učitele? Kolik by pro vás bylo přijatelné?

jak jsem psal, neni to s shýbání se pro peníze na chodbě, ale o tom, že pracují třeba 4-5h denně.
01. 09. 2008 | 12:01

Kovaný napsal(a):

Nikdy nebylo ve školství lépe než teď! Naše babičky chodili do školy s tabulkou a křídou, my jsme měli diaprojektory a 8 promítačky. Naše děti se začali počítat na kalkulačkáchj. Dnešní děti mají počítače, laboratoře, digestoře, krásné mladé a chyté učitelky, my měli zapšklé učitele, kteří museli nosit stranické hvězdy na klopě. My měli namazaný chléb margarinem a scvrklé jablíčko,dnešní děti mají Mekáče, Coca-colu, banány, pomeranče co hrdlo ráčí. Svět jde zkrátka dopředu! Dříve byl Nejedlý, Kahuda, Císař, dnes je Liška. A bude ještě lépe!
01. 09. 2008 | 12:05

Golf to Martin napsal(a):

To Martin:
být vámi, tak bych nekecal do školství a doučil bych se češtinu. Jen tak pro upamatování:
bych, bys, by, bychom, byste, by

Jestli si myslíte, že když 4x napíšete by jste, že tím upozorníte na svoji vzdělanost???
01. 09. 2008 | 12:22

vlk napsal(a):

modrý soudruh

zkuste mi o tom vyprávět. Rád si to poslechnu. Karkule učí skoro 30 let. Vímjak pracuej 4-5 hodin denně.A následně havaj a rovnej kouř o prázdninách. Kterejch je habaděj.
01. 09. 2008 | 12:23

darock napsal(a):

A názory pana Havla v drtivé většině souhlasím, stejně jako s tímto článkem. Zároveň souhlasím i s názorem, že Buzková není zrovna typem ministryně, která by měla být dávána za zářný příklad.
Ale to trestné školné, které se objevilo v Zelené knize, to jsem, pane Havel, pokládal opravdu za hodně nepovedený vtip. A to zdůvodnění ("aby si žádci uvědomili, že školství není zadarmo") jakoby vypadlo z huby Julínkovi nebo Nečasovi. Tohle nechte, pane docente, radši pravičákům, ti rádi učí lidi, že něco není zadarmo. Jakoby to ti lidé, při pohledu na své výplatní pásky, nevěděli.
01. 09. 2008 | 13:10

Martin napsal(a):

To Golf:
Děkuji za upozornění. S okamžitou platností přestávám kecat do školství a jdu se ponořit do Pravidel českého pravopisu abysem zbytečně nepoukazoval na svou nevzdělanost. To jsem dopadl, co?
01. 09. 2008 | 13:16

důchodce s Vysočinou napsal(a):

Že by žebrající komouš s rozumem prvňáčka?
01. 09. 2008 | 13:37

Jmeli napsal(a):

Pan Havel je demagog a pan Liska ma v rozpoctu bordel. Krom vydaju na platy a dalsi mandatorni (vite pane Havle co to znamena, ze?) vydaje, ma k dispozici dalsich cca 60mld, v tom se 2mld urcite najdou.
01. 09. 2008 | 14:32

bulik napsal(a):

To modry soudruh & vlk:

Vyjimecne souhlas s Vlkem - je zajimave, ze tak lukrativni job (4-5 hodin denne za 20 tis. cisteho) tolik tahne, ze se na nasi (snad docela prestizni -- v ramci regionu :) univerzitu hlasi na ucitelske obory polovina zajemcu nez pred cca 7 lety (a z tech, co absolvuji, zdaleka ne vsichni opravdu uci).

To J. Havel:

Jakkoliv povazuji nekoliv poslednich blogu za vybornych, tento opet voni predvolebnim bojem (uz jsem se tesil, ze tento pojem pan Havel zapomnel :).

Tak spatne, jak pisete, to ale s uciteli prece jen neni - v bankach vetsinou zastavaji spise vyse postavene pozice, rovnez mezi hejtmany ci europoslanci se par byvalych ucitelu z meho oboru taky najde :)
01. 09. 2008 | 14:37

Glock napsal(a):

ZA panování pí Buzkové jsem měl tu čest být přítomen jejím "navýšení mezd" přímo u příjemce (tedy na SŠ). Celý systém byl tak zoufale populistický, že si z toho můj ředitel školy trhal vlasy. Ano, učitelům se přidalo - ale jen v nárokové složce platu s tím, že se doslova "vybrakovala" nenároková složka platu a prostředky na pomůcky (myslím že se tehdy krátily asi o 50 %). Výsledkem bylo, že si nejvíce polepšili kantoři-důchodci, nos utřeli mladí absolventi, které potom ředitel nemohl sehnat, inu za 12 K hrubého to bylo i před pár lety (2001) málo. Takže s. Buzková paradoxně díky ústupku školským odborům zakonzervovala žákladní a stření školsví, protože zglajchšaltováním platů přišli ředitelé o možnost přitáhnout do praxe mladé přes nenárokovou složku platu. Takže na onom víceletém gymnáziu do dalšího šk. roku nastoupilo dalších 5 kantorů-důchodců z velkými platy (dle odsloužených let) a na mladé nezbylo (platový normativ je věc zláááá), kteří by si jinak požádali o důchod (je rozl když člověk bere 8000 důchod nebo 19 000 plat na SŠ - po 35 letech praxe).

Takže moc děkuji za zmínku o P. Buzkové, vyvolala ve mě vlnu vzpomínek. Je vidět, že tady vedete další politickou "agitku" a o dopadech "reformy" té paní na základní a střední školství víte velké NIC.

P.S. Asi nejlépe to vystihnul Vlk, já si vzpomínám na SCIO testy, Maturitu na zkoušku a velké sumy na fakturách za tsty.
P.P.S. A za Buzkové dostali přidáno všichni kantoři, ale na THP (technickohospodářské pracovníky) se zapomnělo. Nevěříte-li, pošlu Vám kopie výplatních pásek.
01. 09. 2008 | 15:10

antizel napsal(a):

autor žákovských pokut na základních a středních školách, dostal vyhubováno a vztek si vylívá na Liškovi, to je zábava
P.S.Buzková- sociální to demokratka dala své dítě do extra soukrové školy s podtextem já to školství řídím tak tomu rozumím a nikdo rozumný do soc.školního systmu dítě nedá
01. 09. 2008 | 15:34

Marko napsal(a):

Pane docente!
Obzvláště se vám povedl první odstavec.O ostatním si už tak jist nejsem,ale nejsem odborník na školství.To vás rozcupují jiní.Především pan vlk jehož paní,paní Karkula je učitelka.Alespoň dle mého detektivního ostrozraku.Pokud se už nozval,omlouvám se,ale reakce jsem nečetl nechci se nechat ovlivnit jinými názory.

Vtip je v tom,že u nás na venkově Karlův most nemáme a tak si paní a páni učitelé chodí přivydělávat do hypermarketů.

Ale nejde jen o peníze.Dle mne se školství potácí od jedné koncepce ke druhé a výsledek je neustále klesající úroveň znalostí žáků.Až tato vlna dojde k prahu VŠ,jsem zvědav zda se přizpůsobíte,nebo jich půlku zavřete pro nedostatek vhodných studentů.

Omlouvám se za chyby,ale můj skvrnitým tyfem a bouračkou na motorce zdecimovaný mozek se vzpamatovává mnohem pomaleji,než si myslím.
01. 09. 2008 | 15:43

vlk napsal(a):

bulik +Glock

pánové ,zkuste si laskavě zjistit, jak probíhá v reálu Liškou tisíckrát omílané současné tzv. "navýšení" učitelských platů.

A uvidíte, zač je toho loket!
A živě s ebavím poznámkou o tom, jak jako učitelé dělají karieru v bankách, mezi hejtmany a europoslanci.

No pokud myslíte takového Fajmona... tak ten prý studoval na plný úvazek vědecký komunismus...

A pár kantorů, co nechalo kantořiny a šlo do politiky znám také. Zodpovědně říkám, že jejich odchod ze školství byl pro školství výhrou. Ovšem prohráli jsme jinak a větším způsobem.
01. 09. 2008 | 16:13

wiki napsal(a):

Spousta kritiků, každý druhý popisuje svého SŠ učitele, ale ... nikdo se nevyjadřuje k TITULKU a IMHO HLAVNÍMU OBSAHU článku = zamrzlým financím pro VŠ.

Přitom se to nenavyšování VŠ financí projevuje už i navenek. Třeba - normativ (=sumární státní dotace) na jednoho studujícího zubaře nepokrývá reálné náklady spojené s jeho výukou, a proto české LF přijímají jen naprosto minimální počet studentů stomatologie. Řešení = zubaře dovezeme z Vietnamu...
01. 09. 2008 | 18:15

Skogen napsal(a):

V poslední době mám nějak v oblibě přísloví. Jedno pěkné říká "pánbů vám to vrátí na dětech"...
01. 09. 2008 | 21:25

Glock napsal(a):

vlk: Jak to funguje za Lišky? ... Obávám se, že "nemlich" stejně, ne-li hůře. Vpodstatě každý polistopadový ministr z MŠMT se plácá ve stejném hnojništi, proto mi přijde argumentace páně Havla (za Buzkové lépe) zcestná. Nejde o to, kdo to dělal lépe, ale o to, kdo to zkazil méně.
01. 09. 2008 | 21:33

Pepa Řepa napsal(a):

When I think back
On all the crap I learned in high school
It's a wonder
I can think at all
And though my lack of edu---cation
Hasn't hurt me none
I can read the writing on the wall

Kodachrome......
01. 09. 2008 | 21:34

vlk napsal(a):

Glock

reaguji svým příspěvkm na vás na vaši hlášku o přidávání za Buzkové.

Opatřte si informace, jak to probíhá teď. To, co Liška s velkým bubnem troubil do světa. Je to hodně "humorná" záležitost.

Mám info dnes čerstvé.
01. 09. 2008 | 21:42

ila napsal(a):

Těším se až úroveň diskuzí stoupne, a stoupnout by mohla až se přestane neustále argumentovat slovy typu "socka", "nemakačenko" aj.
Vážení hlupci, kterých se to týká, najděte si skutečné argumenty. Má-li učitel pocit , že není zaplacen adekvátně svému nasazení, vzdělání a odvedené práci, tak to neznamená, že je socka. Už je to ubíjející, stále znovu a znovu číst takové bláboly.
01. 09. 2008 | 22:15

bigjirka napsal(a):

ila - a proč výrazy socka a nemakačenko spojujete s učiteli? význam slova nemakačenko není dost jasný?
02. 09. 2008 | 00:25

ila napsal(a):

Ad bigjirka:
Já nespojuji tyto výrazy s učiteli - někdo výše použil výraz socka, a na to reaguji, už jsem na tyto výrazy nějak předrážděná. Mám pocit, že na net.diskuzích se to pseudoargumentací tohoto typu jen hemží...A vůbec co je to za argument na cokoli? Vy osobně ho používáte? A v jakém smyslu? A proč? Povyšuje tento výraz toho, kdo ho užívá, nad ty, které slovem socka označuje? Cítí se tento pak býti lepším člověkem?
Význam slova nemakačenko mi je jasný, je jasný Vám? Jak diskutující pozná, že je někdo z dalších diskutujících nemakačenko? Poukáže-li diskutující na sociální stránku jakéhokoli problému, je často titulován socka, nemakačenko, komouš atd.
Kdo je pro vás socka? Někdo, kdo za průměrný příjem dnes nežije tak jak je bežné za průměrný příjem žít v jiných zemích? Nebo ten, kdo nemá auto? Nebo ten, kdo je nemocný a má invalidní důchod? Nebo absolvent lékařské fakulty, který má při nástupu do práce pár tisíc? Nebo je to bezdomovec, o kterém tito diskutující zcela jistě ví, že jim by se jeho problémy vždy vyhnuly, a proto by nikdy neskončili na ulici jako socky (pochybuji,že bezdomovec píše na i-netu)?
02. 09. 2008 | 01:55

RUMCAJS napsal(a):

"Hej, učiteli, nech nás už konečně na pokoji! Stejně je to všechno jen další cihla do zdi! "

Hééjjj !

P.S. Složil snad někdo už něco lepšího ?
02. 09. 2008 | 06:52

novocián napsal(a):

Jestli nějaký dělník se základním vzděláním a bez širšího rozhledu uvěří Modré šanci, pak je to v pořádku, může být dobrým pracovníkem a zasluhuje si být řádně placen. Když ale vysokoškolsky vzdělaný člověk a k tomu dokonce profesor vyznává takovou zjevnou, primitivní demagogii, tak něco v pořádku není. Buď je to člověk málo inteligentní a jako rektor nemá na tom místě co dělat, nebo to dělá z kariérizmu, je bezcharakterní snob a nemá tam co dělat taky.Takže si nezasluhuje nejenom zvýšení platu, ale plat rektora vůbec.
Pokud Vás mrzí vítězství ODS v posledních volbách, pak si uvědomte v čem je příčina.Do voleb totiž dorostla mladá generace, vychovaná učiteli po roce 89. Zbabělí učitelé po sametu pozbyli Lenina a rodnou stranu, kterou mohli před žáky adorovat; tak ji nahradil Klaus a ODS. “Nebudete-li řádně studovati, budou z vás sociální demokrati“ – takovou a podobné stupidity vymýšleli a žákům lili do hlav. Žáci tedy studovali řádně a výsledek se dostavil. Topolánek si pak jen mohl parafrázovat Moltkeho: „Tyto volby mně vyhrál český učitel“.
Teď kantoři ubekují, že je ta „rodná“ ODS ožebračuje ? Mohou si za to páni učitelé sami. Dokud jim nenaroste páteř, nebudou umět samostatně myslet a učit to i děti, a místo toho jen opakovat to co se jim zdá bezpečné a prospěšné tak budou biti pořád, a zaslouží si to.
02. 09. 2008 | 23:56

bulik napsal(a):

Vlk:

Ne nemyslel jsem Fajmona, o tom nic nevim - myslel jsem napr. Vystrcila, Zahradnika, Duchone, ve vyssim bankovnictvi nekolik lidi znam osobne, ale Vam ta jmena asi nic nereknou.

Samozrejme tezko rict, jestli byli (by byli) napr. zmineni panove skvelymi uciteli, ale o tom moje poznamka nebyla.

O zvysovani platu za Lisky si nepotrebuji nic zjistovat, "citim" to na vlastni kuzi; bohuzel musim se skripenim zbyvajicich zubu souhlasit s tim, ze alespon pro vysoke skoly je vlada ODS z financnho hlediska horsi nez predchozi
(v dobe vyrazneho rustu nakladu hrozi pokles nejen realne dotace na studenta, ale
ted uz i nominalni, coz je zejmena v technickych a prirodnich vedach dost prusvih).
03. 09. 2008 | 18:15

jogín napsal(a):

Univerzitní realita: Pokles financí nominálně o 1,5%, nárůst studentů o 7%, inflace 7%, ovšem plyn 25%. Může mě nějaký odeesák poradit jak ušetřit? Sundat teplotu v místnostech na 8 stupňů jako v Rumunsku za Čaušeska? Nebo zdvojnásobit počet studentů pomocí zrušení přijímacích pohovorů a prostě rozdávat diplomy? To druhé řešení je reálné, protože ministerstvo rušení přijímaček ochotně schvaluje a chci vidět, jak bude kontrolovat úroveň absolventů.
03. 09. 2008 | 22:51

jogín napsal(a):

Mám ještě další návrh, ale zatím se kvůli zákonům realizovat nedá. Zavést školné ve výši skutečných současných nákladů, tj. 80000 ročně a po poklesu počtu studentů na 1/10 propustit 90% pedagogů. Nadbytečné prostory pak pronajmout, nejlépe nočnímu klubu a získané prostředky použít pomocí povinného odvodu ke zvýšení platů ministerských úředníků.
03. 09. 2008 | 23:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy