ČNB na tenkém ledě?

18. 02. 2009 | 00:22
Přečteno 5875 krát
Snížení úrokových sazeb České národní banky se očekávalo. Banka v souladu s předem avizovanou strategií snižuje sazby s ohledem na klesající inflaci a vadnoucí hospodářský vývoj. Opatření je logické a správné, nicméně překonání úvěrového napětí v české ekonomice se ani politikou levnějších peněz nedá očekávat.

Nervozita bank je vysoká a plyne z rizik klesající poptávky po produkci průmyslu, stavebnictví a službách. Ani větší snížení sazeb by nyní zásadně nepomohlo. Trhu chybí vzájemná důvěra i sebedůvěra. Při pohledu na vývoj cen akcií evropských bank lze vytušit silnou nervozitu akcionářů. Bankovní manažeři za této situace přirozeně odmítají rizika. Tím ovšem recesi dále stupňují.

Mezi další rizika podnikové sféry patří pohyb kursu. Naivové jásají, jak nynější oslabená koruna podpoří vývoz. Zapomínají, že jsou zde zase výrobci a spotřebitelé závislí na dovozu. Prudké pohyby kursu nakonec škodí všem. ČNB se nyní nadále rozhodla předikovat vedle míry inflace i kurs koruny k euru. Tak přímočaře centrální banky dosud kurs nepředikovaly. Může taková věc pomoci?

Předně je nutno pozorně přečíst komentář samotné ČNB. Kursová předpověď totiž není závazkem pro politiku ČNB. Nejde o zavedení pevného kursu či deklaraci snahy o udržení kursu v určitém rozmezí. ČNB nadále neprovádí cílování měnového kursu k euru, nezavazuje se k intervencím za tento kurs. Má něco podobného vůbec význam?

Kursová predikce je v instrumentáriu nástrojů centrální banky čitelná i jako jemnější vyjádření vůle. Banka úplně nevylučuje zásahy ve prospěch okolí tohoto kursu, který považuje za pravděpodobný a částečně snad i chtěný. Je zde kromě cíle transparence i maličko osloven fenomén sebenaplňující se prognózy. Kurs má tendovat k určité hodnotě mj. proto, že tak byl předpovězen.

Jsou námitky, že ČNB vstupuje do rizika, ohrožujícího její důvěryhodnost. Ta je skutečným kapitálem banky. Bude-li kurs vykazovat výrazné odchylky od předpověděné hodnoty, bude důvěryhodnost centrální banky ohrožena. Na druhé straně nepovedenost prognózy nemá fatální důsledek. Pamatujeme třeba výsledky mimo inflační cíl, které ke zpochybnění kompetence ČNB určitě nevedly.

Kurs je citlivější veličinou než inflace. Určitý stabilizační efekt předpovědi lze přesto tušit. Na druhé straně při pohybu výrazně mimo rámec předpovědi by mohl možná nesoulad kursu s prognózou dále zvýšit rychlost a hloubku změny. Nesoulad s prognózou mírně posílí indikaci krizového stavu. Ale to jsou už spekulace.

Z čistě sobeckých důvodů budeme ČNB přát, aby měla s novou předpovědí šťastnou ruku. Uvidíme také, zdali je kursová prognóza schopna nahradit euro.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan Vaculík napsal(a):

Pozdrav autorovi a dík za článek, který laikovi rozšíří obzor a dá důvod k zamyšlení!
18. 02. 2009 | 01:20

yorick napsal(a):

Pane Havle, xakru, tohle je o ničem. Prostě o ničem. Jednak si opravte: "Nervozita bank je vysoká a plyne z rizik klesající poptávky po produkci průmyslu, stavebnictví a službách" (patří služeb). Druhak, k této nic neříkající glose jen noticku. Když nastupoval do čela ČNB pan Tůma, mimochodem tehdy velmi napadán největším českým ekonomickým diletantem, domníval jsem se, že bude hvězdou v čele finanční instituce, která bude řídit okamžitý ekonomický běh země.
Avšak bohužel prd. Túma se ukázal bezprecedentním zbabělcem a dokonce finančním kolaborantem. Naposledy dokonce trubadúrem nejhloupějšího z hloupých, sedícího na Račana.
18. 02. 2009 | 02:28

karelhá napsal(a):

Zajímavá úvaha.
Zvláštní, nejistotu registruju i v místních dvou nejlevnějších hospodách - nebývale málo hostů, malá útrata. A to nevím o nikom z bývalých štamgastů, že by přišel o práci nebo živnost. Možná náhoda.
I manželka tuto zimu tvrdě odmítla teplé moře, že prý je krize a musí se šetřit.

yorick
Mně to sice nepatřilo, ale opravil jsem si na
"Nervozita bank .......po produkci průmyslu, stavebnictví a služeb".
Hm.
18. 02. 2009 | 05:11

Pepa 3 napsal(a):

zorick, karelhá: No já raději zůstanu u toho ... po ...službách. Nevím totiž, co je to "produkce služeb". Že by například ostříhaná hlava? (Lze totiž číst ve vztahu k tomu, že služby obvykle nemají věcný výstup i "po produkci průmyslu, po stavebnictví a po službách") Ale možná se mílím.
18. 02. 2009 | 06:23

Důchodce68r napsal(a):

Pane Havel. Víte co si myslím?

1) Mám za to, že takové jemné pohupování kolem predikovaných hodnot a podobné další procesy více či méně se samoregulující, jsou k diskutování spíše v době klidu a míru, nyní možná jde do tuhého. Mimo to mám asi ještě mezery v samých základech nauky o hospodářství.
Důvěryhodnost centrální banky bych posuzoval jednodušeji. Podle toho, jak se v ní za poslední měsíce změnily platy a odměny manažerů, zda jim již hrozí ztráta zaměstnání, zda si v minulosti odložili pár tisícovek na stravu a nájem na dobu, než najdou novou práci. Tyto údaje jsem zatím na internetu nenašel, ale věřím, že je nyní banka ještě vysoce důvěryhodná.

2) Mám následující model dnešního zglobalizovaného hospodářství. Je čerstvý, ještě jsem ho nestihl zkomplikovat.
V první skupině jsou lidé, kteří dělají něco užitečného pro druhé, od jídla po zábavu, za to berou plat, za ten si kupují něco od jídla po zábavu.
Pak jsou lidé, druhý krajní případ, kteří např. spekulují, na burze, kupují a prodávají, ne zeleninu, ale peníze, cenné papíry, úvěry, ti pracovitější nemovitosti, a hlavně stále počítají počítají, s úroky a kurzy. Někteří jsou i trochu užiteční. Zdá se ale, že už je moc těch, co mají v počítačích čísla s nepřiměřeně vysokým počtem nul, to asi není moc zdravé. Když bývá před čísly plus, pořídí si jachtu jako Titanic, nebo koupí kus Afriky, když minus, pohrozí propouštěním a nechají si stav doplnit ze státního rozpočtu, přesněji nárůstu jeho deficitu. Pak si zas dále mohou dávat bokem např.rezervy pro případ ztráty zaměstnání. Někde jsem četl, že ač je jich málo, koncentruje se jim do rukou již významný podíl majetku lidstva. A že mimo období krizí mají moc větší, než politici světa dohromady.
Nechci zde vymýšlet znovu marxizmus, ale zdá se mi, že ty velké krize vznikají proto, že se jim tam z nepozornosti, zejména k úrokům, připletou zprava nějaké nuly navíc. Zdá se mi pak nespravedlivé, aby kvůli tomu mnoho lidí z první skupiny ztrácelo možnost dělat něco užitečného, viz výše.
Toto vidím jako problém aktuální. To bych rád, abyste nám laikům přiblížil. Mám ten model trochu dobře?

3) V předešlém odstavci jsem měl na mysli především období prosperity. O dobu krizí jsem jen zavadil, zmínkou o sanaci bank. Tuším ale, že i doba krize může být pro ty silné z druhé skupiny dobou žní. Jestliže si zaměstnanci, manažeři, majitelé, akcionáři (myslím bank a podobných institucí, a jejich blízcí) v době prosperity vytvořili dostatečnou rezervu (např. pro případ ztráty zaměstnání), pak si za ni v době krize, tj. i poklesu cen nemovitostí, mohou i něco dokoupit. Ti drobní třeba z exekucí u těch z první skupiny, ti větší (Soros) např. nějakou tu miliardu z devalvace libry v devadesátých letech.
V tomto bodě 3), „i krize jako doba žní“, nemám dost jasno, nemám dost informací, jen to nějak tuším. Byl bych rád, kdybyste mně (ekonomu-amatérovi) a snad i dalším zájemcům tuto oblast více přiblížil.
Jistě byste mohl, čtu Vás, poslouchám v rádiu, jste převelice věcí znalý.

Zdravím Vás, i diskutující.
18. 02. 2009 | 06:54

Meňo napsal(a):

BANKÉŘI by měli nést tíhu krize - a né zaměstnanci, důchodci a rodiny s dětmi !!!
Jejich zlatý padáky by pomohly financovat nezaměstnané, bezdomáče atd.
A co takhle hlad ve Třetím světě ? Jak dloho se ONI budou dívat na NAŠÍ krizi ??
18. 02. 2009 | 07:32

neekonom napsal(a):

Díky za vysvětlující článek, pane Havel !
Z toho, co zde předloženo, se mi zdá, že ČNB se pomalu oklikou a v tichosti vrací k PLÁNOVANÉMU HOSPODÁŘSTVÍ !! Co pak jiného než plánování, či prognózování (tolik odsuzované v 90. letech jako "social. přežitek") znamená to dnešní učené slovo "predikování" ?
Zkrátka v krizi jsou dobré všechny prostředky, a to svědčí o bezradnosti našich ekonomických představitelů. A svědčí to i o lidovém selském rozumu, který hlásí, že jsme v p.
18. 02. 2009 | 07:53

Admirál napsal(a):

Pane Havle, slabší Koruna říkáte "Zapomínají, že jsou zde zase výrobci a spotřebitelé závislí na dovozu." Ale v každém případě zlevňuje práci. To je v 80% kromě celkem dobré infrastruktury a geografické polohy hlavní důvod proč se u nás vyplatí něco vyrábět. Proto si myslím, že je Koruna přece jenom v této situaci výhoda i když nejsem odpíračem Eura.

Prvdu máte v tom, že by bylo pro všechny dobré, pokud by byl kurz koruny vůči Euru stabinější, předvídatelnější.

Mimochdem jak to vlastně bylo na vašem sjezdu s Clarkem? Jak to myslíte s radarem? Nejste čitelní.
18. 02. 2009 | 07:58

martys napsal(a):

yorick:
nauč se prosím česky....a pak opravuj (nebo si tu větu přečti radši víckrát)
18. 02. 2009 | 08:33

Pocestny napsal(a):

A zase dávka nesmyslů, žvástů a lží po ránu.....
Jak říká jeden na Psu - strychnínovej koláček z cyanopolevou....

Jo tak banky mají obavy....
Nojo, to když jeden "osvíceně" střelí KB do Francie, ČOBku zvexloval adjunkt Sobotka za pěknej tringl do Belgie a nakonec se vybere tučnej obolus od Camorry za jedinou funkční podnikatelskou banku ve střední Evropě, aby se za plně funkční "rodinné stříbro" někdo zase postavil rodinnou vilu "zadarmo", vše korunováno prodejem toho "snědeného krámu CSSD - Spořky dalšímu chcípákovi od vedle, kterej ovšem sponzoruje spřízněnou rudou verbezh v Rakousích.

Takže máme "zdravé dcerky", které tu nejsou od investičního voíluntarismu, ten páchají východněji, od nás si jen půjčují, protože naše bankyy - díky CSSD - nemusí podnikat, jim stačí nás holit o poplatky, které nemají v EU obdobu.

Dnes chybí v oběhu cca 14 TRILIONŮ € (celosvětově), takže Havlojc fantasmagorie o tom, jak spolek europolitruků něco pořeší jen ukazují, jaký přízemní taškář tenhle veselý docent je.

Lidi, kdo by věřil jedinci, který se celoživotně chová jako Dežo Parazíticky?
18. 02. 2009 | 08:59

student napsal(a):

Důchodce68:
Zjednodušeně řečeno, chyba je v tom, že vrchní ekonomové nechápou ekonomii jako umění řídit funkční a užitečné procesy
s optimálním ekonomickým výsledkem. Oni chápu ekonomii jako umění dosahovat jakýmkoliv způsobem maximální hodnoty tzv.ekonomických ukazatelů.
18. 02. 2009 | 09:01

Bíbacom napsal(a):

Pane docente,nikdy jste nebyl úplně plný šálek mé kávy,ale v poslední době mě nezbývá než si o Vás myslet,že Vám buď změknul mozek a nebo jste se úmyslně a záměrně zaprodal obecným ekonomickým zákonům,výměnou za prebendy od pana Paroubka.Svůj docela dobrý kredit ekonomického odborníka jste vyměnil za dobře placené místo v evropském parlamentu.Co si asi o Vás musí myslet Vaši studenti,kterým dáváte svým chováním opravdu názorný příklad jak se mají chovat v budoucnu.Vždy jsem si Vás vážil,že i přes prostředí v ČSSD jste zastával ekonomické zákony,které těžko může změnit jakákoli politika.Až v poslední době jste klesl díky svým názorům na úroveň politickoekonomického demagoga a nebojím se napsat Jidáše.
Byl bych rád,kdybych se mýlil,ale bojím se,že mám pravdu.
18. 02. 2009 | 09:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý text ("šmejdi"), který byl v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 02. 2009 | 09:31

talentovaný šibal napsal(a):

Hmmmm zajímavá úvaha, podporující a propagující přijetí eura. To že je koruna slabá je ale jasný, investoři se zrovna do investování v době krize moc nepohrnou, slabá je i libra a švédská kačka.
Spíš by mě zajímalo co si pan docent myslí o šílených návrzích čéSSdé na snížení daní u benzínu, přijetí Lisabonu jako protikrizového opatření a dalších nesmyslů. Já když slyším mluvit exministra Urbana, nejnemožnějšího ministra všech dob, mimochodem ještě šílenějšího než Petra Buzková, a ty jeho nesmysly, úplně se děsim až to začne realizovat. Nechápu jak se na tohle může docent dívat,vždyt kdyby tyhle návrhy přednesly studenti na FSV UK, dlouho již studenty nebudou.
18. 02. 2009 | 09:58

MerryMan napsal(a):

Zkuste si také přečíst výtah z článku listu Financial Times. Text jsem si zkontroloval a není zkreslený. Podstatné možná ani není to, zda je článek pravdivý ale skutečnost, ve kterém listu vyšel. Čtou ho lidé, kteří o lecčems rozhodují a berou ho vážně.

http://www.blisty.cz/2009/2...
18. 02. 2009 | 10:27

vojnov napsal(a):

Milý Pocestný, zkuste si své texty nejdříve přečíst, než je pustíte na web.

PS: zvláštní, že Vám vadí privatizace bank za ČSSD, ale nikoliv podniků za ODS. Měly-li se banky privatizovat, pak asi ztěží managementu (i.e. někomu bez kapitálu)... a doma nikdo jiný nebyl. Pokud ovšem měly zůstat státní, pak jste přes všechna svá prohlášení socialista.
18. 02. 2009 | 11:01

vojnov napsal(a):

Pane Stejskale, Pocestného (10:40) tu prosím nechte. Ať každý vidí, jak si někteří představují korektní diskusi....
18. 02. 2009 | 11:03

SuP napsal(a):

Pocestny -
Máte neotřelé pohledy (už tu o tom šla řeč) a v skrytu s vámi často souhlasím, přotože tuším, kde to u Vás pramení. V skrytu znamená, že si je rád přečtu, aniž bych musel reagovat.
Tak se nenechte zbytečně vytáčet, ať z těch perel tady taky něco zbude!
I tak je nás tu např na vlka málo....
Dík.
18. 02. 2009 | 11:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane vojnove,

nenechám. Ne kvůli sobě (mne je zde jako jediného urážet úředně dovoleno již bezmála dva roky http://blog.aktualne.centru... ), ale kvůli tomu, že pan Pocestný opět hrubě nadává autorovi, což zdejší pravidla nepovolují. Nevidím důvod vytvářet zde podle mne nebezpečné precedenty tím, že jeho nadávky nesmažu.

Věřím, že většina diskutujících můj postup pochopí.

Hezký den všem (i Vám, pane Pocestný).

Libor Stejskal
18. 02. 2009 | 11:57

Monika napsal(a):

Celá záležitost s oslabující korunou je takřka exaktně jasná:

1. Mirek Topolánek a Petr Mach (předseda SSO a poradce prezidenta) tvrdili: „Česká koruna nás chrání před krizí.“ To ale bylo v říjnu…

2. Ondřej Neff před několika dny napsal: „Klaus nás teď ujišťuje, že stát nemá na průběh krize žádný vliv a že krize odejde, jako přišla. Může to být pravda a nemusí. Zatím vše, co bylo předpovězeno stran krize, byť to byla ústa posvěcená profesurami a Nobelovými cenami, ukázalo se býti pošetilostí.

Krize má opravdu svoji dynamiku. (…) Nicméně úvahy se soustřeďují na jeden bod. Evropa, rozumějme sjednocená, je rozdělena na dvě části. Je zde eurozóna a sféra "národních ekonomik", v ní jsme úsilím ODS a Václava Klause my. Opakuji, nejsme v eurozóně, třebaže jsme v ní mohli být, jak to dokazují Slováci, kteří v ní jsou. A ještě dodám, že nejsme v eurozóně zásluhou Václava Klause a ODS. Ta odpovědnost je jasná, o tom není pochyb. Nevíme ovšem, zda se ukáže, že je to výhoda nebo nevýhoda. O to zde běží. Občan teď bude sledovat, kdo víc zaplatí. Co se víc osvědčí - být v eurozóně nebo nebýt? To se brzy dozvíme.

Koruna teď padá do propasti. Nic to nemusí znamenat, může se odrazit, může se zase vyšplhat. Nicméně poměr eura ke koruně je reálné měřítko "návratu do Evropy", o němž se hovořilo v roce 1990. Když bude euro pod dvacet, bude to dobrý, když bude nad třicet, bude to blbý, když nad pětatřicet, ještě horší, když nad čtyřicet, malér.

Tohle je realita, na tom nezmění nic žádné řeči, ani moje, ani nikoho jiného. Takže se dozvíme, jak na tom ve vztahu k EU jsme, bez ohledu na řeči kohokoli.

Pakliže má Klaus pravdu, a proč by neměl mít, vy i já jsme na tom úplně stejně: nevíme o budoucím vývoji zhola nic. Ale je dobře se upnout na pevný bod a jediný, který v ekonomice vidím, je poměr koruny k euru. Jestliže se ten poměr trvale propadne, pak je třeba poslat celou ODS a celého pana Klause k čertu. Přes všechny chytré řeči, které - pokud se to stane - budeme slyšet.“

http://neviditelnypes.lidov...
18. 02. 2009 | 12:09

Kamil napsal(a):

Pan docent si vzal k srdci Paroubkovo heslo:" jako ekonom nemám námitek, ale politicky zcela nesouhlasím ".
Hezký den.
18. 02. 2009 | 12:09

Lukáš Bušina napsal(a):

Pocestný jděte se sexuálně ukájet jinam. Moc o to prosím.
18. 02. 2009 | 12:13

vlk napsal(a):

No nejdřív než vůbec začnu komentovat pana docenta Havla, jsme nucen zkomentovat duševní výlev zdejšího Josifa Visarionoviče Škrholy , který opět dokázal , že aspiruje na místo n pro svou sochu v nadživotní velikosti nad Letenským tunelem naprosto oprávněně. Ten výkřik - vy jste prodali banky! ten tedy AUTOROVI BLOGU ZA´TAL! a byl také mimořádně k věci.Čemu všemu ten talentovaný chlapec nerozumí... No prostě Josif Visarionovič Piocestný!

Ted pár slov k blogu pana docenta.
První dva odstavce - naprostý souhlas! ba situace je ještě horší. Banky jsou víc e méně rozhodnuty dávat peníze jen na tutové projekty. Halasná vyhlášení typu jaké předvedl třeba minulý týden generál jisté žlutočerné banky o tom, jak budou podporovat dobré firmy a jak budou dávat hypotéky, jsou pouhý blábol. Budou podporovat firmy . Ovšem jako ČEZ. To ano. Ostatní budou mí dost smůlu. A pokud úvěr vůbec dostanou , pak za marži, o které se jim nezdálo ani v nejčernějších snech...No a hypotéky? No tak tad y pan generální vůbec potěšil. Neboť ona banka , pokud jsou mé zprávy přesné, zavedla velmi nízké limity, kolik smí měsíčně jednotlivá prodejní místa proúvěrovat. ... S tichým doporučením - radši nedávat nic. tedy pokud jsou mé informace přesné. A zpravidla bývají...
A takhle s e chová c elý bankovní sektor. Oživení ekonomiky bez přijetí rozumné míry rizik bankami prostě není možné. Ty to ovšem neudělají. A ají k tomu dva dobré důvody.
1- jednak zahrnaniční matinky jsou na kolenou a potřebují cash jednak pro sebe - v dokonalé formě nám to předvedla KBCna ČOBCe, když se vyhnula placení daní ze zisku v loňském roce přes vytvoření oprávek na defaultní cenné papíry matky, které nakoupila ČOBKa do svého portfolia... Celkem stát přišel bratru k 1,5 miliardě ... Jo jo chytrost nejsou žádné čáry
2-manažerské kontrakty hlavních bafuňářů v boardech.. Jsou většinou tříleté... A pánové by se velmi velmi neradi nechávali zaregistrovávat na pracáku. takže jen žádné riziko! Absolutně žádné! všichni chtějí další tříletý kontráš! A ten s e nebud e nyní dávat za nárůst zisku. Al e za minimalizaci ztrát. Až se začne hroutit úvěrové portfolio...
A jsme zvědav, c o s tím a si ČNB nebo vlád a udělá.
Jediné, čemu by zdejší banky opravdu, ale opravdu rozuměly, by bylo zavedení zvláštní sazby daně z příjmu právnických osob pro banky, pokud tedy se současným credit crunchem něco neudělají. A oprávky na papíry ze skupiny nebo koupené od skupiny nebo na úvěry převzaté ze skupiny / to prý je zas e koníček jiné velké české banky/daňově nepovolit. Tohle protikrizové opatření mi schází jak u NERVu , tak u soc dem...
Hlavní myšlenkou pana docenta Havla je ovšem jeho velmi decentně stanovená výhrada k experimentu, který natipováním kursu eura provedla ČNB..
Celkem není co dodat. Ale pokud ČNB ohlásí průměrný kurz eur pro tenhle rok začátkem ledna 25,6 nebo kolik to bylo, pak s e mohu jen lehce pousmát. Máme v podstatě konec února. Eur je přes 29. Zdá s e , že bud e testováno co nevidět 30 a průměr má být 25,6... Ano ČNB si fatálně zahrává s e svou reputací. Pokud cílovala inflaci a ona soustavně byla nižíí než predikovaná, nikomu to nevadilo. To mohla vydávat za svůj úspěch. Ovšem s prognozou na eur, pokud hrubě nevyjde a všechno tomu nasvědčuje, je to o dost jinak. To s e potom ČNB uchází o reputaci Lojzy Zpitky z Rumcajsovy osvěžovny...
Pan docent píše, že ČB svou prognozou zároveň trhu naznačuje, že by mohla intervenovat, aby kurs dostala , kam jej cíluje.. No myslím, že zahraniční spekulanti na naší malou měnu se netěší na nic jiného....
18. 02. 2009 | 12:19

vlk napsal(a):

pokračování
CO umí nám už ostatně klasicky předvedli v uplynulém půl roce. Když nejdřív vyhnali kurs pod 23 a nyní nechali zbuchnout téměř na 30...
Platíme tvrdou daň za to, že nemáme euro. Všichni , kteří jsou nadšeni, jak je to bezvadné a jak nám současná devalvace koruny vytrhne trn z paty by si měli zkusit na chvíli dělat cenové kalkulace exportérů. ebo velkých dovozců. A hned by pochopili , která bije.
Chci s e jich zeptat- a kde máte jistotu , že koncem května nebude euro stát 22?
Jo, už vidím tramvajového experta , jak radí - tak ať s e zajistí! No téměř všichni velcí exportéři to loni při kursu kolem 25-26 udělali.... A teď si to užívají...
Není nad jednoduchá moudra Lojzů Zpitků, Škrholů a cestujících z tramvaje.
ČNB se vydala na velmi zrádné chodníčky...
Škoda, že tu nelze pokládat otázky takovému panu Singerovi. Velmi si ho vážím a docel a by mne zajímalo, proč ČNB tenhle krok udělala! Vysvětlení by bylo jistě zajímavé...
18. 02. 2009 | 12:20

JC napsal(a):

"CO umí nám už ostatně klasicky předvedli v uplynulém půl roce. Když nejdřív vyhnali kurs pod 23 a nyní nechali zbuchnout téměř na 30..."
Nemusím popsat tři stánky, stačí tato jediná věta abych si myslel, že dotyčný tomu rozumí jako koza petrželi.
18. 02. 2009 | 12:25

vlk napsal(a):

Moniko

napsala jste to do značné míry za mne. takže jsem zkrátil svůj příspěvek.

Ono jásání, jak úžasně nás chrání koruna a jakou výhodou je plovoucí kurz , má totiž už také svůj jasný náklad.
Píše se něm třeba tady!

jdeo to, že region CCE s e smrsknul na CZ, PL HU. SK z něj třeba, co se týče ratingů , vsým způsobem vypadlo.
Investoři prostě věří tvrdému eurovému režimu o něco více než nám...

A bohužel pořád, u své malé národní měny budeme předmětem spekulačních hrátek s kurzem, na které vždycky bud e doplácet reálná ekonomika. Ale to už jsme psal výše.
18. 02. 2009 | 12:25

vlk napsal(a):

JC
a jak to tedy bylo? Rád se nechám poučit.Evidentním znalcem. Ba dokonce - přímo po tom prahnu.
18. 02. 2009 | 12:26

JC napsal(a):

vlk,
Stačí napsat kdo jmenovitě a jakými konkrétními ekonomickými inštrumenty zařídil propad CZK za půl roku z 23 na 30/EUR.
Poté budeme možná oba chytřejší.
18. 02. 2009 | 12:31

vlk napsal(a):

JC

vy jste znalec, vy víte jak to bylo, tak čekám, co předložíte.

Já jsme konstatoval, že velcí mezinárodní spekulanti dostali nejdříve korunu na 23 teď skoro na 30. Vy tvrdíte, že tomu rozumím jako koza petrželi. Takže chci důkaz, že tobyl někdo jiný. Jednoduché. Jste na tahu. takže přestaňte kecat!
18. 02. 2009 | 12:34

JC napsal(a):

vlk,
Velká omluva za dvě chyby, které jsem udělal.
1. Ty spekulanty jsem přehlédl - takže souhlas.
2. porušil jsem privátní tabu - nereagovat na nick vlk.
Už se to nestane slibuji.
18. 02. 2009 | 12:58

Slav napsal(a):

Doufám že se někde vede serioznější diskuze o ekonomii a pan docent by měl síly napnout někde jinde. Diskuse nic neříkajíci do ní vleze pocestný s tím co Sobotka zašantročil. Zažil jsem jako celkem činný stavební rozpočtář ten klausovský rozmach a nikdy jsem neměl dojem že tady jde o něco jiného než o zlodějnu, Zemana moc nemusím ale myslím, že ty lumpárny dost přibrzdil. Můj dojem není žadný důkaz to vím. Považoval bych za tragedii nějaký návrat socialismu ale považovat Klause za ekonoma a odesáky za pravičáky mi připadá také srandovní. Jestli k rozjezdu bylo třeba ty klausozlodějny tak už by to teď chtělo seriozní ekonomy. Hledat někde svaté je blbost ale umírnění rozumní by už mohli mít cestu otevřenou.
18. 02. 2009 | 13:36

Michal Kára napsal(a):

MerryMan: Autorem one "predpovedi" je ratingova agentura Moodys. Ta sama agentura, jejiz "odbornici" davali rating AAA (minimalni riziko) cennym papirum, ktere jsou dnes velmi vystizne oznacovany jako "toxicke". No, to je snad uz lepsi se zeptat Pepcka Vodvedle nez tehle panu...

vlk: +/- souhlas. Akorat ze korunu tak vysoko nevyhnali spekulanti, ale hlavne masove zajistovani nasich vyvozcu. Co vim, tak napriklad CEZ zajistil produkci na nekolik let dopredu...

Jinak ja v tom "cilovani kursu" vidim obycejnou slovni intervenci, nic vic bych za tim nehledal.
18. 02. 2009 | 14:23

Michal Kára napsal(a):

Autor: Aha, koukam dalsi chytrak, co narika jak jsou ty banky spatne, ze jsou opatrne a nepujcuji kazdemu. Jenze kdyby pujcovaly kazdemu, tak zakonite spousta projektu zkrachuje, banka bude mit problemy, a autor a jemu podobni budou jecet jak na lesy jak jsou ty banky spatne, ze spatne pujcovaly...
18. 02. 2009 | 14:25

Doug Badman napsal(a):

Milý Vlku,
asi s křížkem po funuse: Co jste myslel tím "1- jednak zahrnaniční matinky jsou na kolenou a potřebují cash jednak pro sebe - v dokonalé formě nám to předvedla KBCna ČOBCe, když se vyhnula placení daní ze zisku v loňském roce přes vytvoření oprávek na defaultní cenné papíry matky, které nakoupila ČOBKa do svého portfolia... Celkem stát přišel bratru k 1,5 miliardě ... Jo jo chytrost nejsou žádné čáry" ?
Z povzdálí to vypadá na Kavánkovo tolik diskutované snížení zisku, ale to jste asi na mysli neměl, nebo ano?
18. 02. 2009 | 14:29

Jirka Hemzal napsal(a):

To Michal Kára:
Vůbec nejlepší je, když politici začnou radit komu a za kolik půjčovat... a když se to celkem zákonitě po...., tak obviní bankéře z chamtivosti a podvodů...

PS: jinak i mě Moodys opravdu dojali se svými "přesnými" předpověďmi. A přitom se jim z těch razítek s třemi áčky ještě kouří...
18. 02. 2009 | 15:26

vlk napsal(a):

Michal Kára

nejen to. Tohle je alibi, které nyní na nás hrne ČNB. Jenom exportéři za to zdaleka nemohou! Těmi byste ožná, se zavřením všech očí, včetně těch na dámských punčochách mohl vysvětlit posilování koruny. Ale nikoliv její pád!
Podívejte , nemám zájem s e přít. Nicméně , dnes je zzjevné, že ČNB buď dost nezvládla svou úlohu na jaře a začátkem léta nebo minimálně svou práci hluboce odflákla. A vůbec nebyl a v obraze, co že se to jako ve světě děje.
To pridké posílení bylo zřejmě masové uzavírání spekulativních pozic v trade měně zvané CZK. Kterou s e spekulanti dříve financovali. měli totiž o krizi daleko jasně a dřívější představy než zdejší centrální finanční mágové! I o způsobech řešení a nutných opatřeních. Proto včas a s e ziskem prodali českou kačku a zmizeloi tu do dolaru, u do eur...
Když s epodívám na způsob nominac e některých členů bankovní r ady, kde hraje evidentně roli, zda jsou členy fanklubu nebo ne, není s e celekm čemu divit...

Doug Badman
měl jsme na mysli přesně to, co jsem napsal. Je to napsáno velmi jednoduše. Ale chápu, že máte opět problém s chápáním. není to poprvé.

JC
no ono to v našich debatách zdaleka není poprvé, co jste něco přehlédl nebo něčemu elementárnímu nerozuměl. Mně to nijak nevadí takže omluva je celekm zybtečná. mám pro vás pochopení.
18. 02. 2009 | 15:31

Pocestny napsal(a):

Vlčku, jsem nezlevnil ani o halíř, mám se stejně jako loni objemem, mám se o 4,85 na € lépe... protistrana leží na zádech a hrabe nožkou, že jsem jim nezdražil jako zbytek €zony...-) radost přímo obapolná. Tomu se říká hra na němého - jelikož jsem si dobře spočítal, že jde o špičkový výkyv, který není dílem žádné spekulace, protože ty i Monika víte, jak dlouhodobě zaostávala úroková míra u nás za €zonou, ale tím, že hned tři megafirmy usazovaly své provozy v zemi a tlak na korunu byl přirozeněn generován plánovaným příchodem megabalíku investičních, které se musely loni vyměnit za české a faktem, že každý rok € tvrdne do vinobraní a měkkne po Martinu.

Jak jsem "vyběhl" s loňským kursem? Sezona šla z reserv, pořízených za 27, vyměněných za cca 25,5 na jaře, sice se utratilo v době, kdy kurs byl 22,8, ale stále fakturovaných 25:1 měním až dnes....za kolik?
Trhnul jsem cca 100k jen na kursu - proti těm původním 27...-)))

Teď to nacpu do nákupu služeb na sezonu za současné ceny, ale faktura bude v €, vnitřní kurs nechávám, takže 25,- ....hrozí mi buď mírný výdělek, pokud se banka trefí (osobně is myslím, že si cca o korunu fandí) nebo se potvrdí "kasatrofa" za 30 a více a trhnu nechutně moc (ceny v Kč jsou fixovány na sezonu, takže dnešní platí až do vánoc)

Co zbude, půjčím bance na noční valchu a až to "lehne" přes třicet, uděláme korunovou rezervu a možná koupíme nějaké do auto s mohutnou slevou.

Jo a pro oba - zpráva pro sázející:
Zatímco "downmarket" kráčí "to the dogs", "upmarket" jede jako loni.... podivné, jakoby se ta krise opravdu týkala jen trhu pro wohnouty....

Všímáte si, jak jsou postiženi zejména výrobci banálních krávovin jako jsou auta, spotřební krámy a pod.?

Jestli to holt prostě nebude tím, že si masy zase jednou povyskočily, až se jim zyly boty....-)))

Merry Crisis & Happy New Fear, los Cabrones!
Vaya con Dios! -)
Takže.... pac a pusu, vlčku. -)))

Ale jedno ti tu podepíšu, ty intence bankovního hulibrka jsi popsal přesně. Připodělaní darmošlapové za přepážkou jsou ale zase dobrými tipaři, já jim dám rád procenta melouchem...-)
Žádná hotovost, jen jim koupim u kámošky holiday at Madeira pro jednoho hulibrka a jeho schwarzekatze. Bankovní šlapka vyjde na 15 ročně, krise je gůůůůt, I love crisis! -)))

Rada pro všechny, držte hotovost, za měsic bude kmání celé Rakousko!

http://www.telegraph.co.uk/...

Takže do března klid, pak nám korunka možná "ztvrdne" tím, jak si ustele tojro.
18. 02. 2009 | 15:54

Pocestny napsal(a):

Jo a vlčku, očmuchej si letošní výsledky Wikov, abych ti ukázal příklad kapitalistické "svině" prvního formátu, dle tvého gusta...

Abys viděl a s tebou všichni ti docenti Pytlíci vezdejší, jak to vypadá, když se nadějný akademik geolog Martin Wichterle "odrodí a zhurví" kupectvím, desertuje z vědy....

a konečně začne v životě doopravdy něco dělat, jak říká...

Stejskale, místo výchovy Pocestného raději poproste jeho strýčka Kamila, aby ho sem přivedl, aby vlčák i wohnouti vezdejší poznali tu "pravou kapitalistickou stvůru"...
18. 02. 2009 | 16:03

Doug Badman napsal(a):

Milý vlku,
ano mám problém s chápáním Vašich textů. A není to poprvé.
Copak to znamená "vyhnula se placení daní ze zisku v loňském roce přes vytvoření oprávek na defaultní cenné papíry matky, které nakoupila ČOBKa do svého portfolia..."?
Odpovědi se zřejmě nedočkám, zato nadávek určitě ano, že?
18. 02. 2009 | 16:14

vlk napsal(a):

Ano i skutečný Josif Visarionovič by byl věděl, že po tříletém neustálém posilování je 23 mimořádný výkyv.... který nebude mít dlouhého trvání!O výkyv, který není dílem žádné spekulace... Mno paměť už neslouží sic e tak jako dřív, ale první provalil 23 asi o 6 týdnů jakýsi fond z Austrálie, který v noci nutně potřeboval / když všechny rozumné trhy měly zrovna zavřeno/ uzavřít pozici v českých . A chtěl to mít ne na stole ale ze stolu. Tak prostě bral kurs, jaký v tu chvíli dostal..No jenže ono nejspíš šlo nikolvi o osamělého austrálského blbečka, který s e prostě zvencnul, ale prostě o test trhu a ČNB, c o kdo na to. Trh , jak s e ukázalo , promiňte Josife Visarionoviči škrholo, že vá s opravuji, á oprvadu nerad.. nio ukázalo se, že trh to vzal a ČNB absoutně nic.. Tak to chlapci spustili.
A žádné , že s e zd e usazovaly tři velké firm y s megainvesticemi... V červnu s e tu usazovala tam maximálně polní zvěř, aby vyvedla potomstvo.. Ale to nic, to nic.

Jsme rád, že ti tvoje kalkulace vyšly. to myslím vážně. Prostě tohle si může dovolit malá firma, která může improvizovat a má hotovost. Nemůže si to dovolit firma velká typu ČEZ nebo Škoda VW. Kdysi to tímhle způsobem zkusil Tvrdík v ČSA , když nehedgoval kerosin a málem bylo po nich. To jen na okraj.
Pokud kaluluješ E za 25, je to rozhodně dobrý rank. A měl bys vbýt v klidu celý rok. Jakkoliv jsou tací, jako třeba SAXO Bank , kteří předvídají 24..
No a ta hláška o up marketu... Hm . Potřebuješ bejt za každou cenu za machra? Takže drobná poučka. Luxusní sektor co do prodejů mívá jen malé výkyvy. Oproti retailu. Protože bohatých je více méně pořád stejně a utrácejí na vyjímečné věci také pořád stejně. krizi o něco víc, protože se dá lacino nakoupit to, co jindy stojí majlant. Staré pravidlo. Tátova otce.
No a osobně na nějaké zásadní ztvrdnutí kačky v břenu osobně moc nevěřím..
Jo abych nezapomněl- zlevńují i byty. A docela dost. A to už žádné banální kraviny nejsou...
Ale to jen tak na okraj, nevýznamné doplňky Josife Visarionoviči. Váš pomník nad tunelem bude krásný.
18. 02. 2009 | 16:32

vlk napsal(a):

Pocestný
Výsledky Wikovu byly prezentovány - předběžné tiskem. takže je znám v té podobě. Nemám s ebemnšíproblém s tím, že rodina Wichterlova jest obdařena mnoha dary a také schopností podnikat.
Takže tahle relativně malá firma se stala firmou výrazně větší, když při parcelaci škodovky po Soudkovi za levný peníz koupila zavedenou značku , totiž tehdejší Škoda Gear, zvanou zubárna. S výrobním programem a obchodními vazbami. proto tak narostli. Protože s e objevili s dost velkými zakázkami někteří dřívější zákazníci Škodovky.
A jinak dík, že mi c hceš ukázat pravého kapitalistu. Já fkat do teď tápal kdybys nezasáhnul, tak bych o nich četl jen v novinách...
18. 02. 2009 | 16:38

Gerd napsal(a):

Loni jsem tu psal, že neustálé posilování kurzu CZK vůči EUR ukazuje, že ČNB nemá situaci národní měny vůbec pod kontrolou. Nynější oslabování CZK rychlostí 1 CZK týdně tento názor jen potvrzuje.
Za současnou situací stojí nejen spekulanti (tolik je nepřeceňujme, vlku, své balíky peněz drží hezky pod zámkem nebo v některých komoditách), ale rapidní propad poptávky směrem na západ od ČR. Ony si totiž všechny nadnárodní firmy stáhly veškeré zbývající zakázky do svého ústředí a ČR nyní doplácí na svou roli přidružené výroby EU.
Tato krize sama neodezní, leda až pomine v západní části Evropy. Vláda ČR má na její řešení malý vliv a ČSSD také na tom bude stejně. Naše národní měna nás v tomhle případě neochrání, ale jen prohloubí důsledky krize a délku jejího trvání.
V. Klaus kdysi tvrdil, že nelze prokázat spojení mezi přijetím eura a hospodářským růstem země. V tom měl částečně pravdu. Z větší části. Ale ne v tom, jak národní měna, jejíž vývoj nelze předpovědět ani na týden dopředu zahýbá s ochotou investorů vůči takové zemi s tak mizernou měnou.
CZK nás v této chvíli stahuje ke dnu finanční krize. V této situaci chybějící poptávky ani hluboká devalvace kurzu CZK/EUR nepomůže vyřešit situaci. V současné situaci obvyklé recepty neplatí.
Troufnu si předpovědět, že národní měnu budeme mít ještě hezky dlouho. Časem dojde k tak hlubokému propadu kurzu CZK, že budeme v podstatě na počátku 90. let a místní firmy budou moci skoupit zahraniční zájemci, třeba Slováci, jen díky kurzu. Staneme se špatně placenou námezdní silou ve vlastní zemi. Z této situace se budeme hrabat ještě pěkně dlouho a lze ji přirovnat k propadu výroby z 90. let. s tímhle si trh fakt neporadí.
18. 02. 2009 | 16:39

vlk napsal(a):

Doug Badman

to, co jsem napsal je naprosto dostačující. Necítím sebemenší potřebu cokoliv dodávat.
18. 02. 2009 | 16:40

vlk napsal(a):

Gerde

kdybych nebyl přímo osloven, byl bych teď zticha. Ano ČNB nemá situaci v rukou. To je zřejmé. Víc e méně neví, ohledně kursu, která bije. A podle mne to neví , ani co se emisí státních dluhopisů týče. Prootže asi bud e problém. Dost velký problém.

Nicméně - spekulanti před pár týdny odstartovali volný pád koruny. Podle informací, které jsodou trhem se rozhodli odprodat veškeré portfolio státních bondů. Něco okolo 40 miliard korun. A neštěstí bylo na světě.
Do toho přišly hlášky ohledně možného bankrotu v Pobaltí, na Ukrajině, o silných potížích rumunských bank a možném státním bankrotu v Ma´darii. A už to jelo. Vnímají nás jako celek a vyprodávají jako region. Což je názorně vidět na burze.

takže spekulanty bych nepřeceňoval, nicméně soudím, že jejich podíl na tom co s e teď děje je rozhodující. Spolu s panikou.
je totiž směšné aby tržní kapitalizac e celé erste už byla dost výrazně menší než tržní kapitalizacě Spoky! To je prostě špatný vtip. Ať Erste provaří na UK a v RO kolik chce,a asi to bud e pořádný ranec, nemůže celá stát méně než stojí samotná SPořka. Takže jasná panika. Když na akciích, pak ina Forexu,...
18. 02. 2009 | 16:48

Gerd napsal(a):

vlku,
nemám takové zdroje informací z oblasti bankovnictví jako Vy,takže přijmu Váš závěr.
Ale v průmyslu se přesun zakázek z dceřiných společností na matky v západní Evropě opravdu děje. Jde o přežití některých firem (a managementu) a situace dcer nikoho nezajímá. Nebo si jako Japonci podporují své japonské firmy a na české subdodavatele kašlou.
Tedy jsetli spekulanti srazili opravdu CZK do kolen, pak se ještě neprojevila tato rána propadu objednávek, takřka ze dne na den, a korunu čekají horší časy, než se mnozí domnívají.
Pak je ale neprozřetelné očekávat, že koruna posílí nebo bude pod 30 CZK/EUR (tím nemyslím vás, ale názory pod tímto blogem).
Obávám se, že nás čekají těžší časy. Výprodej východního regionu možná souvisí s přesunem aktiv na západ EU.
Co se týká tržní kapitalizace Erste a Spořky - v ČR, podotýkám v Čr, je klidně možné, že firmu s obratem xx mld. koupí firma s obratem v řádech tisíců či milionů. Je to možné. Jen asi někdo musel nasypat peníze do té správné kapsy. Proč ne, když za drobný bakšiš je taková banka oddlužena na účet daňových poplatníků?
Hezké odpoledne.
18. 02. 2009 | 17:03

Petruno napsal(a):

Stále platí, že největší trouba a klausoprdelník je Singer. Poté co se vysmíval Švejnarovi a zaplakal nad výdělkem se svou lodičkou v tiché vodě už ani nevylézá z boudy.
18. 02. 2009 | 17:14

Doug Badman napsal(a):

V pořádku Vlku,
díky za lekci. Teď už možná rozumím Vašim potřebám.
18. 02. 2009 | 17:18

G. Giormani napsal(a):

Soudruhu Havle. Mě stačí, že jste bývalý člen zločinecké a zavrženíhodné KSČ. Když se řekne bývalý komunista, ihned mi příjde na mysl že existují i bývalí černoši. Přebarvování na růžovo, potažmo na oranžovo Vám moc nepomůže. Jakékoliv diskuze s někým, kdo dlouhá destiletí "normalizoval" ČSSR odmítám. Vem Vás čert.
18. 02. 2009 | 17:22

vlk napsal(a):

Gerde
nic se neděje. Ján zas nevidím do zakázkové politiky nadnárodních koncernů. Takže to beru jako novou a zajímavou informaci.

Víte, výprodej regionu.. to je otázka.
Kdybych já si měl tipnout, pak budou docela ve světě scházet volné peníze. Skoro všude. Zajímavé přebytky hotovosti bych čekal jen u naftových šejků a možná, hodně možná - v Číně. Protože ta bud emuset státní aktiva prodávat , aby nějak kompenzovala výpadky objednávek. Takže přesun aktiv na západ? Spíš ne. Spíš málo kupců. Sen každého kupujícího s s balíkem. Bud e si moci vybrat to nejlepší z nejlepšího a platit sotva průměrnou cenu. O spoustu dost dobrých věcí nebude zájem....
Ale s tou Spořkou za drobný bakšiš to asi nepůjde. Může být, že Erste bude nucena prodávat, aby se vůbec zachránila. Pak má jedinou volbu- prodat ČS. Korunní klenot. A všichni budou přísně sledovat cenu. Včetně rakouské vlády. Protože ta má zjevně nahnáno, že jí lehnou všechny velké banky v zemi. A ona jim napůjčovala spoustu peněz a dala neomezené záruky pro vkladatele..
Bud e to hodně zajímavé. Další tip je na změnu vlastníka Spořky...
18. 02. 2009 | 17:25

vlk napsal(a):

Doug Badman

omyl. Problém je v tom, že nerozumíte. Odpustím si kvalifikační dodatek - ničemu.
18. 02. 2009 | 17:27

Doug Badman napsal(a):

Vlku,
hlavně, že všemu rozumíte alespoň Vy. Užívejte si to.
18. 02. 2009 | 17:33

vlk napsal(a):

Doug Badman
nikoliv.Opět špatně. To co umím a znám se vejde na dvě A4. Zcela vážně. Přesvědčení, že všemu dokonale rozí nechávám jiným Je jich tady dost. Včetně vás. A l e jsou ještě i větší titáni než vy. To musím uznat. Já jsme jnen takovej nicmoc účetní. ak tady jeden z těch titánů onehdá konstatoval....
18. 02. 2009 | 17:43

vlk napsal(a):

No ale abychom s evrátili k předmětu blogu. Totiž bankám...
Tady je naprosto přesná analýza jejich chování. Z pera kolegyně mého oblíbence Kohouta. Škoda, že sem nepíše místo něj...

http://www.kurzy.cz/zpravy/...
18. 02. 2009 | 17:45

Doug Badman napsal(a):

Milý Vlku,
uznávám, že se ve spoustě věcí vynáte a že máte mnoho informací. Až do dneška jsem s Vámi leckdy nesouhlasil, ale vždy jsem Vás respektoval.
Dnes jste ale napsal něco, o čem shodou okolností vím docela dost. Slušně jsem se Vás zeptal a sklidil jsem pouze aroganci a přezírání. To o té "Čobce" jste si buď vymyslel nebo tím interpetujete něco úplně jiného. Prostě jste napsal hloupost.
V pořádku, nejste první ani poslední. Jen jsem si Vás dnes přesunul tam, kde Vy mě asi máte už dávno - do kategorie internetových tlučhubů.
Sám jsem překvapen, jak mě to mrzí. Mějte se fajn...
18. 02. 2009 | 18:38

vlk napsal(a):

Doug Badman

je rpavda , že ČOBKA "musela" vytvořit oprávky cca v hodnotě 10 miliard korun na portfolio cenných papírů, které výhodně nakoupila od své matky KBC nebo není?

tato informac eje z veřejných zdrojů.
Pokud to není pravda, pak lžou veřejné zdroje.
Je pravda, že KBC musel a být opakovaně před kolapsem zachraňována dvěma velkými tranšemi belgické centrální vlády a jedné regionálnní vlády?
Toto je rovněž informac ez veřejných zdrojů. Pokud to není pravda, lžou opět veřejné zdrje.
Je pravdou, že zisk KBC za 2008 významně poklesl a je relativně blízký nule?
I tato informace je z veřejných zdrojů. Pokud to není pravda lžou veřejné zdroje.

Je pravda, že deseti miliardové portfolio CP vlastní matky v bilanci jest krajně neobvyklé? To už je úvaha nad rámec veřejných zdrojů....
Je pravda , že když je vytvořena takováto oprávka, jd e to buď oproti zisku , pokud je nebo oproti vlastnímu kapitálu banky , pokud není? A je pravda, že oprávky jsou nákladem , který snižuje základ daně z příjmu? To už je také úvaha.
Jinak milý Dougu Badmane, já si vzpomínám na jistou diskusi. Není to nijak zvlášť dávno. Nasal jsme cosi, na co vy jste reagoval naprosto mimoňivtou reakcí. Neměl jsme důvod s vámi zametat. Celou diskusi jsem vedl naprosto korektně a argumenačně. vy jste s e nezmohl na nic jiného než modrou demagogii. O d té doby s vámi hovořím vaším jazykem. tím, co jste zkusil na mne. S každým mluvím jeho řečí. Pokud s e chová slušně a věcně , aodpovídám stejnou mincí. Vy jste s e začal , sám od sebe , chovat jinak.Nikdo vás k tomu nenutil.
18. 02. 2009 | 19:00

Pocestny napsal(a):

Polní zvěř - to sedí - jedna na poli nad Kolínem konečně rozjížděla plnou, jednak nahazoval Hyunday výrobu v Nošovicích, ten třetí megalejbl tu dají dohromadí ti menší.
To, že do toho už padali jiní, je irelevantní...

Jo, v malém se to dá, ve větším to holt chce šikovného bankéře, který kope za vás, to ale od loajálních a neodvážných "chovných" managorů zde je nouze.

Nikdo nechce dělat byznys, vlku...
Poraď, jak ty lemply popudit do akce...
18. 02. 2009 | 19:18

vlk napsal(a):

Pocestný
to jako myslíš vážně, to mělo být to posílení koruny??? tak to tedy zírám!
copak tad y naposlední chvíli nakupovali masivně v kačkách za eura?? Jsme zvědav, velmi zvědav..
S čím ovšem velmi souhlasím, je odvážný, nestádně myslící bankéř... Jo jo , vzácné zboží.
V bankách s e nosí ale úplně něco jiného jen neudlat chybu! A hlavně je zakázáno myslet na úrovni nižší než board...

A dostat ty lepmly do byznysu?

Už jsme to napsal dvakrát. Jendou u Sedláčka , když hledal opatření pro NERV a jednou tady.Nahoře.
U Sedláčka jsme konstatoval, že by bylo velmi žádoucí přijmout speciáoní sazbu daně z příjmu právnických osob pro banky. Nepůjčují a rejžují jen z poplatků, státních dluhopisů a úvěrování ČEZ a jemu piodobných ev.. úvěrování pod státní zárukou? fajn. Tak prostě budou platit z příjmu 35% daň Ono by je to probralo.
Soudím, že by stačilo jen takový návrh zákona dostat do parlamentu a bylo by.
Dál jsme tad y navrhnul, aby bankovní dohled velmi hlídal, kam jdou prachy na kterých banky sedí. Napříkald , že nesmí nad určitý malý limit koupit papíry ani matky, sester nebo od matky a sester. Protože tohle s e děje.České prachy jdou prostě ven.
No a kdybych to celé řídil, vytáhnul bych jednu starou, bohužel zapadlou věc - totiž Sobotkův návrh na povinnou přenositelnost čísel bankovních účtů! Celý český bankovní sektor je totiž o třech bankách. ČS, KB a ČOBKA drží v některých segmentech 90% trhu. Ony určují dění na trhu. Mají nejvíc likvidity , na které sedí:a jsou svým způsobe nedotknutelné. A jak napsala ta analytička, v odkazu, co jsem sem dal, ony si mohou počkat. Stát ne. Takže přenositelnost čísel účtů. To je jediné, co na ně platí a udělá dojem. Proto ten návrh také tiše spadnul pod stůl. Neúvěrujete holoubci? fajn. Takže do roka povinně všichni přenositelnost účtů! Je zřejmé, že by s e ledy okamžitě pohly! protože je jasné , že pokud by šlo přejít se stávajícím číslem účtu, navěšenými inkasy a trvalkami zítra do jiné banky, kdopak by hlavně tratil? NO mbanka by to asi nebyla...
To by je probralo jako nic jiného.
A možná, že bych to doplnil ještě o podstatné zvýšení PMR. Leží u vás prachy? tak fajn. Šup s nimi do %CNB. A přes tohle by šlo rozšířit hrací prostor ČMZRB... Má stát dávat Spořce přes ČMZRB záruku a ta má mít skoro bezrizikový kšeft nbeo to má udělat všechno ve své režii za vyššíí marži při stejném riziku?
Jsou věci, které jdou dělat. Jen by kámoši pana docenta Havla , věřím, že je má ve sněmovně nejen mezi oranžisty, ale i mezi modrými, museli chtít.
Stačí to takhle?
18. 02. 2009 | 20:11

Ivan Čapek napsal(a):

Prosím Vás, každý ví, že centrální banky jsou nejprolhanější instituce světa. Já jim nevěřím nejen ani slovo, ale ani jedno písmeno, které kdokoliv z nich vypustí z úst. Stejně tak si to asi budou spíš myslet tržní instituce, které to všechno poslouchají. Proto si myslím, že taková intelektuální cvičení, jako je Vás článek, třebaže myšleno dobře, jsou prakticky k ničemu, a nejen proto, že tahle naše banka má podle mého soudu naprosto omezený vliv, když se něco opravdu začne hýbat.
18. 02. 2009 | 20:26

Tomáš Stříhavka napsal(a):

Pane Pocestný,
prosím mohl byste mi na e-mail poslat Váš příspěvek(18.2.2009 10:40), který Vám pan Stejskal smazal.
18. 02. 2009 | 22:07

Marty napsal(a):

vlk: kdyby ceske banky nesmely kupovat cenne papiry nebo jine investicni nastroje od matek nebo jinych bank ze skupiny, tak by se velmi prisne zuzil prostor pro cinnost dane banky a vedlo by to pravdepodobne jen k jeste vetsimu rejzovani z poplatku.

Lide nemeni banku kvuli tomu, protoze to je pomerne zdlouhava administrativa. Pokud by Vas plan mel mit alespon nejakou sanci na uspech, tak byste musel nakazat bankam, aby ta procedura byla co nejjednodussi. A rovnou byste jim mohl nakazat i druh kafe, ktery si muze generalni davat.
18. 02. 2009 | 22:51

Gerd napsal(a):

vlku,
tipuju, že Číňani a naftoví šejkové budou sanovat státní rozpočet USA a posilovat USD. Mají příliš mnoho zelených papírků jménem USD a nemohou si dovolit je nechat úplně padnout. Odnesou to ale malé lokální měny jako CZK.
A ty výprodeje aktiv na východě? Na západě halt vznikají nové zajímavé investiční příležitosti s vládní podporou. Možná už je někde, třeba ve Francii tichá dohoda typu "Zachraňte francouzského dělníka (francouzského zemědělce už štědře sponzoruje EU)a my Vám odpustíme ... daně? nedoplatky? dáme výhodné úvěry? ...???). A k tomu jsou potřeba prašulky.
Ale ten přesun výroby do mateřských závodů se děje, vím o konkrétních příkladech, kdy to odnesl nově postavený závod v Rumunsku (a někteří z místních dělníků zde nepracovali ani 3 měsíce) a výroba se přesunula do Německa, a také obrovský 1 rok starý závod v Číně. Všechny země si teď chrání svůj domácí trh.
Japonci zase podporují své japonské kolegy a práci si v ČR rozdávají mezi sebou (což dělali i dříve), odnesli to jejich čeští dodavatelé, kteří v některých případech padají až na nulu.
Není poptávka a kdo má volné prachy, tvoří rezervy na horší časy.
18. 02. 2009 | 23:01

vlk napsal(a):

Gerde

ok. Věřím.

Marty
nehodlám vám odpovídat. Učiním vyjímku. Ze dvou důvodů.
Ohledně CP koupených od matky nebosester jsem s e vyjádřil poněkud nešikovně. nelze zakázat nákup. Co bych rozhodně omezil a zásadně to by byla daňová uznatelnost oprávek místní banky na takhle nakupovaný papír. Nelze bránit nákupuuv čehokoliv v Eu, ale daně jsouv národní kompetenci. A jejich struktura. Takže tam jsme byl nepřesný.

Pokud jde o přenositelnost čísla účtu - jen jste opět dokázal,že vůbec netušíte, oč běží. Na proceduře zavření účtu by se neměnilo vůbec nic.
Jen systém předpokládá, že řady čísel účtů by si negenerovala každá banka sama, nýbrž pro všechny banka centrálně ČNB. V republic e je odhadem asi 25 milionů účtů. Žádný problém vygenerovat takovou číselnou řadu. Velké mezinárodní banky mají sakra víc účtů a zmáknou to bez problémů.A banka by s i pro nový účet vyžádala vždy volné číslood ČNB. Banky se navzájem určují kodem. To by zůstalo. a pokdu by v nějaké bance došlok uzavření účtu, bylo by to oznámeno ČNB a klient s takovým už použitým číslem by jen požádal novou banku o jeho aktivatci. Nic víc nic méně.
Už teď musí číslo účtu splňovat předpis ČNB na modulo. Takže nic, co by s enedalo zvládnout. Pokdu by se chtělo.Ostatní jsou jen kecy silné trojky.
19. 02. 2009 | 06:42

Rumcajs napsal(a):

Bohužel nemám čas si prolítnout příspěvky, což normálně dělám. Takže budu asi někoho opakovat.

Ze dvou třetin jde vše na export. To i matematickému trvdolínovi řekne, že jako celek republika posiluje.
Dále stoupající kurs zvýhodňuje domací výrobu před dovozem.

Co je na tom špatně ? Že si připlatíte na dovolené ? Tak na žádnou nejézděte. Já taky nikam nejézdím.
Ve skutečnosti kurz funguje daleko lépe a přirozeněji, jak celá řada nesmyslných celních bariér či kvót.

No a Lojza je ochoten znovu zvednout sázku. Z několika jste již vycouval, tak aspoň pro jednou zapomeňte že jste socan a chovejte se jako chlap ! (ODSák)

Lojza sází štěně (Holby 12°), že do konce roku bude kurz mezi 25-26 Kč za euro.(Ať pořád neotravujeme paní psu)
19. 02. 2009 | 07:47

Slav napsal(a):

Díky trochu jsem se poučil, na montovny přicházejí asi zlé časy. Co by měla dělat malá země aby nebyla jen montovnou pro dobré časy. Jsme jen montovna?, je tu něco nosného? Je řešením to co tu bylo začlenit se k někomu méně vyvinutému a dalším ještě méně vyvinutým vyvážet investiční celky, nebo stát se části celku kde nejsou všichni slovani a usilovat o nějakou přiměřenost na vyšší úrovni. Mám dojem že slováci jsou v tomto směru na tom lépe protože nemají Klause a odesáky.
19. 02. 2009 | 08:03

Pocestny napsal(a):

Střihavka
nemohu.... nemám...

Vlčáku, vlčáku, jak napsal Rumcajs, po leta "konjunktury" kurs tvrdl tím, jak se se zvyšujícím objemem kšeftu zvedal tlak na ni. Parita měny je někde 27 - 25,5 CZK za €, tudíž ten kmit na 22,30 byl asi opravdu spekulativní, tihle hedžaři chodí všude pozdě a nadělají více škody než užitku. Zároveň šlo o logický konec delšího cyklu, kterj vexláci jen zdramatizovali, ČNB neměla nárok, při objemu kšeftu je to dávno mimo její regulativy...tak se to zastavilo samo od sebe tím, že to trh "nevydržel".

Bankéři se uvařili ve vlastní šťávě, protože propad kšeftu jim nastal dříve, než začali hýkat o pomoc. Český trh byl politicky tak zmršen, že všichni cpali prachy do letadel typu "hotel v Praze", "uměle zasněženej kopec v Polabí či u Brna", bytový komplex "Kopřiva a bez někde v polích na Říčansku", rozvoj bytové výstavby v CTP Ruzyně II, rovnou pod approach koridorem, tvořily se investiční reservy na dokončení dodraženejch státních pinďourovin (dálnice, koridory), ale na rozumnej kšeft nebyl už rozumnej úrok, protože banky cpaly prachy do kšeftů posvěcených vládou.

Po dekádě postbolševických "zakladatelů" (čti hrobníků) našeho nového průmyslu přišla dekáda "velkýho socanskýho busince" a stát místo podpory inkubátorů, které z českých mozků staví amíci v Silicon Valley, začal podporovat lidojemy. Prej esenciálně, lidi jsou blbí, potřebujou práci pro blbé. Dnes dokonce na tom stavíme "renesanci řemesel"...
S globalizací tu vidím ale dvě věci, které vám i Havlovi dávají paradoxně zapravdu.

1. Pokud jsou banky vlastněny z eurozony, ztrácí koruna půl půvabu, protože k české fiskální politice tu chybí česká investiční banka, která by jí vykonala. Takhle bude zase jen vláda uplácet cizáka, aby pustil chlup.

2. Assets, vlastněné globálním investorem, čili vexlákem kursu akcie, jsou dnes obětí faktu, že globální "zájmy trhu" antagonizují zájem konkrétní firmy v rámci balíku vlastněné.

Zdá se mi, že ekonomizací vlastnických práv došlo k naprosté debilizaci pravidel i jejich vykonavatelů, seslaných shůry řídit dcerku....

Pohleďme na montovny - Škoda je mimo, ta tu vždy byla, ale pokud bych chtěl být hospodářem, ne tringlkonjunkturalistou jako socané, tak rovnice nezní TCP + Hyundai, ale TCP/Hyunday!
Výsledek? Hyundai, protože je to evropská setup centrála, lokalizací je správně ve Wohnoutově, a je logickou výrobnou pro zdejší trh.

TCP je socanská levá na vlastní lidi od Francie (ve Francii je i LePen v podstatě levičák), je to klaciská pučmidráthovina na daně, protože tehdá je naše drahá vláda mocně podmazala, je to logistická a personalistická renaultovina, protože je to moc blízko Škodovce a fabrika není schopná sehnat lidi, je to i dopravně debilní lokalita, protože veškerá doprava in & out zacpává Prahu, protože využívá ty kousky dopravního systému, které jsou i tak dávno přes kapacitu.

Tyhle parametry přesně ukazují, jak to nebyla promyšlená investice, ale konjunkturální úlet a jsem zvědav, jakou bude mít tenhle podnik budoucnost.
Nicméně se těším na nájezd CGT ve chvíli, kdy v tom francouzském provarově půjde do tuhého...ještě doufám, že má TCP logicky účet u KB, to zase bude pěknej tunel.... -)

Tentokrát to nebude "proVencál", ale pravej provensál..-))

Tedá, doufám, že znáte pražskej termín z devadesátých - privatizace proVencálským způsobem....
19. 02. 2009 | 09:07

Tomáš Stříhavka napsal(a):

Pane Pocestný i tak díky, za příspěvky, které Vám smazány nebyly.
19. 02. 2009 | 10:08

Slav napsal(a):

Článek má logiku i pro nás neználky, ale proč tak často levičák a socani, Škodovku pokud vím privatizoval Vrba socan z minulého režimu, Klaus byl proti ten byl proti i TCP a Hundayi. Připusťme právo na omyl ale ne opakovaný. Já u Klause vidím nějaké hujerství a nekoncepčnost u socanů snahu věc řešit možná i s nedobrým výsledkem. Svůj pohled si ponechme a najděte řešení, v tom vám nepomůžu a teď kdo více blokuje Klaus nebo socani?
19. 02. 2009 | 10:14

Marty napsal(a):

vlk: je uzasne, ze v sobe pres svou velikost stale dokazete najit dostatek vule sestoupit ze sveho vsevedouciho piedestalu mezi nas, obycejne lidi.

Asi nevite, ze nakup cennych papiru emitovane matkami je pro banky omezen jiz dnes. Proto jsem mluvil o jeho uplnem zakazu (navic neni tezke vytvorit takovy investicni nastroj, kdy sice za nim bude stat matka, ale nikdo to nebude schopen zjistit). Navrh na omezeni danove uznatelnosti opravek je nesystemovy a jen slozite proveditelny. Nejde jen o cesky danovy system. Existuje tu evropska legislativa (dane nejsou pouze vyhradne veci jednotlivych statu) a mez. sml. Ale pokud si troufate proti bankovni lobby, preji Vam hodne stesti.

Bohuzel opet netusite Vy. Lidem je prenositelnost cisla uctu volna, protoze samotny proces zavreni a otevreni noveho uctu je zdlouhava procedura. Proto by bylo treba primarne zmenit toto a pak k tomu pridat prenositelnost. Ale to nebude tak jednoduche, protoze tu je opet legislativa. Na jedne strane prisny dohled CNB, na druhe strane legislativa proti prani spinavych penez a par smernic ...
19. 02. 2009 | 10:29

Gerd napsal(a):

Rumcajzi,
z Vašeho příspěvku jsem nepoznal, zda jste uvažoval tyto vlivy:
1. CZK posilovala také vlivem přílivu zahraničních investic a tento zdroj úplně vyschul
2. Export se nyní nachází v situaci, kdy není poptávka nebo volné peníze na zaplacení. A v takovém případě je úplně jedno, jestli je kurz 25 nebo 40 CZK/EUR.
3. Pokud nějaká země už nalije prachy do oživení ekonomiky, vždy se tiše rozhodne, že je to pro domácí podniky.

Obávám se, že současná krize se vymyká ekonomickým poučkám a její řešení je trochu mimo trh. Můj tip je, že koruna ještě bude oslabovat a zastaví se někde v rozmezí 30 - 35 CZK/EUR.
Na sázku to ovšem není. Kdo předpokládla loni touhle dobou, že situace bude dnes, jaká je?
19. 02. 2009 | 11:05

MerryMan napsal(a):

To Michal Kára 14:23:19:
Děkuji za upozornění. Asi jste si nepřečetl celý článek ve Financial Times. Autoři nejsou Moodys, jsou jenom jedním z pramenů. Zkuste originál. Článek nemusí být pravdivý, ale je uveřejněn v deníku, který má již mnoho let vliv na finance. Ale pokud myslíte, že jste lepší?
19. 02. 2009 | 17:40

vlk napsal(a):

Marty

je mi skutečně zatěžko s někým jako vy rozumně konverozocvat. S absolutním mimoněm to prostě nejde.

Jednak nechápete ani naprosto jednoduché věci, jednak ničemu a to ani triviálnímu, c o s e týče bankovního provozu nerozumíte.
Onu větu ohledně CP jsem uvedl takto:
Ohledně CP koupených od matky nebosester ...
což znamená následující papíry nakoupené mohou být JAK papíry emitované těmito bankami z rodiny TAk papíry emitovan jiným emitentem, které ale tihle příbuzní drží ve svém portfoliu . Nebo jen přeprodávají! Stačí pochopit. Je to celkem snadné. NA papíry cizích emitentů žádný limit není. O tom, že banky mohou přijímat aktiva z rodiny jen do určité výše jsme věru dobře informován. Podobně jako jsou limitovány v úvěrech těmto speciálním klientům. Mezi které patří nejen matka a sestry a obvládané osoby , a le například i členové orgánů.Jsme opravdu dost obeznámený a vaše přihlouplé hlášky nepotřebuji.
Už proto ne, že pokud je pro někoho proces otvírání a zavírání bankovního účtu zdlouhavá procedura, pak sic e chápu, prošč sem umisťuje velmi často takové bláboly, jakéé píšete vy, ale nemění to nic na věci. Ž e otevření či zavření účtu v normální tuzemské bance je záležitost maximálně na 1/4 hodinky. Ale uznávám, že jsou typy , kterým to může trvat celý den.. Pro vás to fakt musí být děsná makačka.
Dohled ČNBs otevřením nebo zavřením účtu nemá co společného. ČNB jen spolu s další legislativou , včetně zákona o p praní peněz stanovují NUTNÉ podmínk y, které klient musí při otevření účtu splnit, aby mu byl otevřen a stanují podmínky, které musí splnit banka při zavření účtuu. Nic víc. Zákon o prabní s e dlaeko v íc , spíše témě ř výhradně týká operací nad účtem, legitimačních povinností a povinosti oznamovací.

Takže - pro normální banku a normální ho klioše bez problému.

Ano jsou na světě speciální banky ,kd e otevření účtu trvá několik dnů a leckdy i týdnů. Ty, pokud vím zatím na místním trhu oficiálně neooperují, neofiko nejspíš ano. Ale těch se můj nápa d tak jako tak netýká a vy jejich klientem určitě nikdy nebudete. Stejně jako asi tak 9 999 900 z obyvatel téhle desetimilonové země . takže můžete být v naprostém klidu. No někdy přemožte ostycha v doprovodu někoho gramotnějšího navštivte pobočku nějaké banky a zkuste otevřít účet. S kamarádem, nikoliv a telefonu to do půl hoďky určitě zmáknetei vy.
19. 02. 2009 | 20:51

vlk napsal(a):

Pocestný

moc písmen, moc slov moc machrování , ale zatraceně málo jádra.
Tak parita někd e kolem 27,5-25?? Jo? Vážně? a o copak je to opřeno? O pohled z okna. A jelo zrovna žluté auto? Kdyby bylo jelo modré tak byste viděl paritu někde mezi 28-26? A kdyby červené tak by to bylo bývalo 26-24?
Myslím, že máme celkem jednoduché a jednoznačné vodítko, kd e by asi tak parita měla dnes být. Pokud Slováci dostali kurs 30:1 a pokud za 1SKK bylo řádově 0,80 CZK, pak by parita měl a být 24.
No ovšem můžeme použít i jiné indikátory. Podle parity kupní síly bylo 1Eur = 15,70CZK. V roce 2005. Publikováno v Ekonomu. Článek mám ještě ve svém archivu. No a když jsme u tohohle ukazatele - HDP na hlavu dělal v r. 2006 asi 38% Průměru staré patnáctky. Noa podle kupní síly to bylo 70%.
tohle jsou fakta.Žádné modré auto kolem okna.
Další už je jen machrování a krasořečnění. Ony lidojemy.. Hm. Tak SIlicon Valley radši.. Pěkný, pěkný. Jen mi není jasné ,jaké Sillicon Valey se asi dalo postavit v Nošovicích... Kd e by sehnalo lidi. Z rušených dolů, hutí. textilek nebo zbrojovek v okolí, Nebo z bývalé Tesly Rožnov? To je taky od polovodičů , co?
Noa ty lidojemy.. no on tad y jaksi v 98 skončil bankovní socík a tím pádem spousta prima podniků, privatizovaných podle Klause. Nezaměstnanost vystřelila nad 10%..... jistě - inkubátory by to byly vyřešily, jojo.. jak jinak.
Teď k TPCA . To je problém Japs a Francouzů. Nikoho jiného.Oni jsou investoři. Oni nesou halvní rizika špatné investice. Nicméě, dovolujisi prognozu, že Kolín zavřen nebude. Je totiž daleko modernější než francouzské podniky. A na těch francouzských navíc nemá patricipaci Toyota. A vedle toho - Frantíci prostě jsou dražší. A to je u malých aut dost zásadní problém. U montovny na Rollsy až tak dražší lidská prác e nevadí. Ale RR není ve hřa. Ve hře jsou nákupní tašky za 200 litrů..
Ne termín proVencálská privatizace jsem nikd y neslyšel. Holt to potvrzuje mojí beznadějnou zaostalost a hlubokou nevědomost. No , ale možná, že bych ve světlejší chvilce uhodl , co to ais znamenalo. Možná ani tehdy ne. Budu s tím muset umět žít.
19. 02. 2009 | 21:09

Marty napsal(a):

vlk: z toho si nic nedelejte, me je jasne, ze s lemplem Vaseho razeni nema cenu rozumne diskutovat. Proto z Vas mam legraci. Je to takove zpestreni.

Samozrejme Vam, asi nedopatrenim, vypadla vlastni citace "koupit papíry ani matky, sester". Jeden by rekl, ze umyslne zkreslujete jako maly kluk, ale to Vy prece nedelate :) Vzhledem k temto Vasim slovum je zrejme, ze jste o omezeni nakupu takovych cenny papiru nemel sajna (jako ostatne o vetsine veci, o kterych tak rad plamene plivate na zdejsich blozich). Ale samozrejme ja nic nechapu :)

Zruseni a otevreni bankovniho uctu neni na 1/4 hodiny. Az jednou prestane jako nevyzity pubescent, kterym v hloubi dusi jste, plivat kolem, tak si mozna vsimnete, ze jsem Vas navrh na prenaseni cisla uctu nezavrhl. Jen jsem rikal, ze primarni problem je v cele procedure ruseni a zakladnani uctu. Sama o sobe by prenositelnost moc nezmenila. Staci se podivat na mobilni operatory. Jak vsichni kriceli, ze to konecne odstrani nehezky pristup mobilnich operatoru atd. A co se stalo? Par lidi preslo, ale drtiva vetsina dal zustala u svych starych tarifu, ac mohli prejit k trochu vyhodnejsim u konkurence.

Dohled CNB se promits do prislusnych pravnich predpisu a s oteviranim uctu souvisi. Stejne jako legislativa o prani spinavych penez, ktera napr. velmi podrobne upravuje identifikaci klienta a nasledne kontrolni procesy banky. A tato legislativa by se musela kvuli prenositelnosti menit.

Ale ocekaval jsem Vas tradicni naval urazek a hlouposti. Delate svemu jmenu internetove egomasturbanta vsechnu cest.
19. 02. 2009 | 21:43

vlk napsal(a):

Marty, lžete jako obyčejně. Upřesnil jsem svou citaci. tak aby nebylo pochyb a otiskl jsem ji i v poslední replice. Abyste ji nemusel hledat. Že opět lžete si každý může snadno zkontrolovat v mém dnešním příspěvku v 06:42:54Jste OPĚT usvědčený lhář. Nic víc.
Co vy zavrhnete nebo nezavrhnete je mi jedno. Pokud je pro vás otevření a zavření účtu složitá operace , je jasné , kde leží asi tak hranice vašich schopností a bankovních znalostí.
žvásty o mobilních operátorech jsou docel a úsměvné. Migrace, zejména firemních klientů je docel a značná a to jd e vždy o velký počet čísel. Bez přenostelnosti čísla by k většině z nich prostě nedošlo. Nárůst klientů Vodafonu je také naprosto zřejmým důkazem úspěšnosti této možnosti protože penetrace mobily v populaci před zavedením přenositelnosti čísla účtu už byla okolo 100%. takže přírůstkem nových klientů se ten nárůst u Vodafonu vysvětlit nedá. je to celkem prosté. Berte si příště jen to, na co stačíte argumentačně a znalostně.A co jste schopen pochopit.
A do otvírání účtu nemluvte, protože envíte o co jde.
Bankovní dohled s e do otevírání účtů naprosto nepromítá. Pokud jde o požadavky na legitimaci klienta, stanovuje je zejména zákon o praní. Dále leccos vyplývá z občanského , pokud jde o priváty zákoníku a z Obchodního zákoníku, pokud jd e o oba druhy klientů.
A naprosto směšný je blaf , že při přenositelnosti účtů by s e musel a měnit legslativa! právě naopak. U přenositelnosti by nová banka měla už ulehčenou práci, protože klient by byl podroben legitimačnímu procesu už u banky původní. Ona by jen provedla kontrolu. Je to stejné, asi jako pokud přejdete dnes od jednoho penzijního fondu k druhému. Jen pro ilustraci. je řádově 5 milionů smluv na penzijní připojištění. a nikomu nedělá s ebemenší problém převést s mlouvu od jednoho fondu k druhému. Podobně je to s přechodem od jedné zdravotní pojiš´tovny k jiné.A tad y už s e ta možnost musí týkat dokonce deseti milionů lidí. Každý má svů j účet a přesto to funguje.. Ale neřešte to. Je to přes vaší míru.
No a že otevření účtu není do 1/4 hodiny? Pro vás zřejmě skutečně ne. Vím ovšem o bance, kd e mají vnitřní manuál, který stanovuje dobu do max. 10 minut.Od příchodu klienta k poradci. Ta banka funguje v této zemi a má docela dost klientů.
19. 02. 2009 | 22:59

Marty napsal(a):

vlk: lzete bohuzel Vy. Umyslne jste vypustil cast sve citace a zacal se tvarit, ze jste to nikdy nenapsal, aniz byste se snizil k tomu priznat chybu. Proste jste se soustredil na tu druhou cast citace (tu mene nesmyslnou) a tam jste nas dokonce obstastnil i prizannim nesikovne formulace. Ale na Vase chovani prolhaneho sraba jsme si jiz zvykli. A Vase obsese udajnym lhanim me osoby je skutecne trapna. Zkuste vyhledat profesionalni pomoc.

Koukam, ze jste i odbornik na mobilni operatory a jste schopen dokazat, ze narust klientu Voadaofne je diky prenositelnosti cisel. Tak sup, sup. Dejte nejaky odkaz. Nebo to jen zase varite z vody a doufate, ze se nepletete? Tomu bych veril spis. A Vami zminena migrace korporatnich klientu je o trochu necem jinem nez prenositelnosti cisla. TO je o kompletnim nahrazenim sluzeb pevne linky pro celou firmu plus internet, nadstandardni hlasove sluzby apod.

Legislativa by se samozrejme menit musela. Opet varite z vody, aniz by Vam doslo, ze kdyz v zakone neni ustanoveni o predchozi identifikaci klienta, tak se tam musi dat. A tady mluvime o nekolika zakonech, evropskych predpisech a mez. sml. Byl by to pomerne narocny legisl. pocin. A jelikoz opet dokazujete svou neschopnost porozumet psanemu textu, tak si znovu prectete, ze ta 1/4 hodinka na otevreni A zavreni uctu.

A opet dekuji o Vasi starost o mou miru schopnosti. Od nekoho, kdo travi cele dny ukajenim sveho ega na internetu, to opravdu sedi.
20. 02. 2009 | 09:30

vlk napsal(a):

Marty
vy jste prostě lidský odpad. Fekálie. Doslova do písmene. Chcený a usvědčený lhář jakos e to stalo vám by měl lézt kanály. Tedy pokud by náhodou proti tomu majitel kanalizační soustavy nic neměl, napříkald, že tak obrovský výkal mu to ucepe. ne vy drze prostě obviníte ze lži, ti kteří vám vaši lež dokázali. Neměl jsme iluze, bylo jasné, co jste za humus. Jen jsme podlehl hcvilkové iluzi, žeto je jinak. Není. Tím jsem s vámi skončil.
S jednou jedinou výjimkou. Třeba s e někd e potkáme. Osobně. Pak s vámi zahájím krátkou nonverbální komunikaci. Doufám, že budu ještě pořád v té době dát slušnou ránu.
21. 02. 2009 | 12:24

Marty napsal(a):

vlk: hrube urazky a hrozba fyzickym nasilim je to jedine, co ubohy internetovy egomasturbant jako Vy dokaze. Tou lidskou fekalii jste bohuzel Vy, kdyz se snizite k tak odpornym urazkam. Ubozaku.
21. 02. 2009 | 20:56

tiffany jewelry napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, omega watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
31. 07. 2009 | 13:17

viagra usa napsal(a):

Div. in pil. No. xxx. http://orderonlineviagra.org viagra without prescription dioxide and becomes partially converted into lead, sium bromide, zinc sulphate, and alum. These are, http://cialis-generic-online.net generic cialis online Phenocoll Hydrochloride. Phenocoll is alkaloidal, S. Rub on at night. <a href=http://orderonlineviagra.org#2,31945E+36>viagra without prescription</a>, acetate on exposure loses some acetic acid,, that are best prescribed alone. It gets readily, <a href=http://cialis-generic-online.net#6,87815E+40>cialis pharmacy</a>, liquefy when triturated with hydrated chloral. Ferri Reducti gr. ii <a href="http://orderonlineviagra.org#60751">order online viagra</a>, therefore be referred to under the head of its, not be prescribed with cocaine or cocaine, <a href="http://cialis-generic-online.net#36132">non-prescription cialis</a>, oxidizer, such
15. 01. 2013 | 22:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy