Pivo s vejcem pro Ivana Gabala

29. 05. 2009 | 18:16
Přečteno 9682 krát
Když jsme s Ivanem Gabalem díky Aktuálně.cz přišli na to, že jsme spolu šermovali Na Balkáně pod vedením velikého Maršála, zasmáli jsme se. Šermoval tedy hlavně Ivan (byl úžasný) a dával mi jako malému adeptovi tréninky. Já byl nemehlo, moc mi to nešlo a doktoři mi to nakonec stejně zakázali. Ivan čeká, že ho pozvu na pivo.

V šermu je to tak, že se člověk postaví na střeh, pak útočí, kryje zásahy, odbodne a nakonec se dá nějaký zásah. A pak si lidé podají ruce a jdou třeba na to pivo. I při šermu se ale dá leccos udělat nečistě a soupeř poškodit. A bolí to jednou jako rána na těle nebo na duši (za nekorektní zásah). Ale soupeři si nakonec musí podat ruce. Kdo by odmítl podat ruku, byl by pro nesportovní chování vyloučen.

Ivan říká, že bych měl nabídnout ruku našim milým vejcometčíkům. Říci jim něco jako: „Mí drazí vejcorodí a vejcometní! Byli jsme snad příliš vejcožraví a zle jsme vám ublížili. Odpusťte nám, to drazí.“ A pak si prostě podáme ruce a půjdeme spolu na to pivo.

Když ono mne to, Ivane, už napadlo. Proto nabízím těm milým lidem růže a vlídné slovo. A oni mi na to s rozkošným taktem říkají něco v tom smyslu, že jsem čuník či kravička, ovád, úd, vulva, exkrement, sockomil, cikorkofil, nemakačenkopodpůrce, že jsem poněkud slabší inteligence, a podporovatel hnutí omezujících občanské svobody. Svobodný tisk je pak dokolečka přesvědčuje, že tak je to vlastně správně, že je to tak po právu, že je to tak demokraticky. Pravda, několik tiskovin to až tak úplně neříká. To budou nejspíš ty nesvobodné.

K tomu slavnému dni asi tolik: Bylo mi blbě, měl jsem horečku. Na Pankráci jsem rozdal asi čtyřicet růží a najednou stál přede mnou kluk, tak sedmnáct a držel plato s šesti vejci. Tak jsem mu tu růži nabídnul. Zatvářil se zděšeně, neřekl nic jen vrtěl odmítavě hlavou. Poklekl jsem před něj a podal tu růži, jako podává šermíř kord ke zkoušce slečně rozhodčí. Kluk stál jako socha. Přišel se přece vytáhnout před kamarády a nemohl si, chudák, místo toho vzít tu pitomou růži… Pak jsme něco povídali a přiletělo asi pět vajec a jedno psí hovno.

Na Jiřáku jsem hulákal a přišel o hlas, protože někdo vtipně zapnul rušící aparaturu. Když jsem skončil, poprosil mne technik, jestli bych už radši nemohl přestat chodit s mikrofonem mezi lidi. Proč, povídám. A on, že tam dostal pěstí do břicha.

U Anděla bylo jasné, že dostaneme nakládačku. Vejce lítala už když jsme lezli na scénu. Ještě, že jsme na schůdcích přesvědčili Petru Paroubkovou, aby tam nešla s námi. Dívala se na to a měli jsme stejně o ni strach. Šli jsme tam s Paroubkem, každý pro svoji dávku. Scénář měli takový, že zasypou vejci Paroubka a budou slavit až ze scény uteče. A tak jsme tam přišli všichni a vystřihli pět plánovaných projevů.

Byl to zvláštní pocit. Stál jsem svého času v Bruselu na pódiu s šestadvaceti premiéry Evropy a všichni jsme vypínali hrudníky pro společné foto. Teď stálo vedení sociální demokracie na pódiu, aby půl hodiny nastavilo ksichty vejcím. V Bruselu bylo méně fotografů. Vzpomněl jsem si na tu analogii a rozchechtal se. Stál jsem v závětří a vejce trefovala hlavně Paroubka a Zaorálka. Když jsem šel k mikrofonu, všiml jsem si, že Slávek Sobotka, nejpopulárnější politik v zemi, má obličej i náprsenku celou pokrytou vaječným slizem.

Vzal jsem si mikrofon s rozhodnutím, že nebudu uhýbat. Všechny fotky v demokratickém tisku totiž musí zobrazit politika, jak se vejce bojí, jak se před ním krčí, zděšeně uhýbá, kryje zbaběle rukou. Postavil jsem se, jak když máš, Ivane, při šermu kluka na škole a učíš zásah. Mistr nastaví hrudník a ukáže, kam se má elév trefit. A pokud nemá plech, tváří se, že žádnou bolest při zásahu necítí.

Vejce svištěla kolem a přišlo mi to jako věčnost, než se někdo trefil. Lítala vejce, lítaly jiný věci. Dole pode mnou připlácl jeden slušný hoch vejce na čelo rozjívenému důchodci. Půvabná slečna rozškubala plakátek, který držela v ruce neukázněná babička. Já měl vejce na obličeji, ve vlasech, v kalhotách, v saku, na kravatě, na košili.

Povídal jsem těm milým dětem o tom, jak jsem zachraňoval české banky před krachem. Jevily o výuku upřímný zájem a skandovaly hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado, hovado. Dlouho jsem nevedl občanský dialog na této úrovni. Ptal jsem se v duchu, kdepak dnes stojí Václav Havel.

A pak jsme dokrafali, slezli dolů a dítky nadšeně volaly, že chtějí diskusi. Na tu diskusi jich ale tak moc nedorazilo. Mají radši vejce. Co mne ohromilo, byl jejich věk. Většina jich byla mezi čtrnácti a šestnácti, mí univerzitní studenti jsou v průměru o pět až sedm let starší. Dojemní byli dva kluci. Podali mi ruku a řekli, ať si z toho nic nedělám. Že by chtěli něco dělat pro sociální demokracii. To bylo moc, byl jsem dojatej, a mumlal nesmysly.

Jiný pán (přes dvacet) mi sdělil, že dnes jsem to u něj definitivně prohrál. Že jsem sice užíval naprosto přesná data, ale jejich prezentace nebyla korektní. Slíbil jsem, že až po mně příště budou házet vejce, zlepším výklad statistických údajů. Stejně si nejsem jist, že mi to u něj pomůže.

Sebevědomá slečna na mne křičela, že bych se měl vrátit do ekonomické školy, protože každej ekonom ví, že když se snížej daně, vzroste jejich výběr. Každej ne, takovej Stiglitz to třeba popírá, povídám. A ona, že ji nějakej Stiglitz nezajímá, ať konečně koukám jít do tý ekonomický školy. A tak se ptám, že do jaké školy chodila ona, a ona že chodí na Vysokou školu finanční a správní. Zakýval jsem hlavou a poprosil, aby ode mne pozdravovala paní rektorku, pana prorektora a pár docentů. Sedím totiž na té její škole v akademické radě. Ztratila najednou řeč a odcupitala. Jiní se se mnou tak nepárali: zařvali něco a zase šli. Mnozí si mne radostně fotili…

Víš Ivane, mám v životě jedno memento. V nějakém zapadlém českém Terezíně končí jedny takové úplně obyčejné koleje. Léta jsem kolem nich jezdil a chodil. Je ti to úplně nenápadná vlečka. Jen nesmíš vědět, kam ta zapomenutá kolej vede. Končí mrcha na pláni v Birkenau před Osvětimským krematoriem. Víš, jednomu od nás na týhle trase nedali zpáteční lístek. A já mu to prostě dlužím: Bojím se terezínských kolejí.

Nezlob se, Ivane, neuhnu. Náckům se neuhýbá. Ani vaječným fašounům. Ani Vaječné frontě dnes. Musím tam stát. My přece po nikom neházíme. Nikoho nebijeme. Jen máme svůj názor. Řekněte svůj, řekněte lepší. Diskutujte. Víš, psal jsem všechny poslední programy sociální demokracie. Pomalu žádný novinář je ale nikdy nechtěl. Ani jen blbé názvy kapitol jsem nestačil dopovědět. Článek o tom noviny odmítly, že nám nebudou dělat promo. Místo toho podprahově nabádají, že se na nás mají házet vejce. Tak to už tu bylo jednou. Napřed odrostlé děti házely vejce, pak dospělí šutry. A bylo hůř. A říkali tenkrát taky, že si za to můžete sami.

Bojím se, Ivane, o ten tvůj zpáteční lístek. To pivo máš u mne.


PS. Děkuji policii, že nezakročila. I těm dvěma policajtům, co chtěli dětem něco říct a dostali od nich přes hubu. Kdyby byl policejní zásah, v kotli by byli zranění a byla by tam krev. Nemohu se zbavit dojmu, že o to šlo.

PPS. Nešlo o spontánní projev mládeže proti ČSSD. Většina studentů, kteří přišli k regionálním volbám v roce 2008, přece volila sociální demokracii. Pravda, jsou to jen měkká sociologická data.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rattus napsal(a):

Jako vždy, pane Havle, výstižné a zároveň vtipné.
29. 05. 2009 | 18:26

Stanislav napsal(a):

Škoda, že člověk Vašeho formátu odchází do Bruselu. V místní politice byste byl České republice užitečnější, např. jako ministr školství. Po zelené destrukci školství v režii Kuchtové a Lišky je tam toho dost co napravovat.
29. 05. 2009 | 18:33

PatientO.T. napsal(a):

Neeee!
Vajíčko-koleje-Birkenau...

Třeba ty volby vyhrajte, pane Havle, jen ať už jsou za námi.
29. 05. 2009 | 18:36

stále rebel napsal(a):

Zasmál jsem se, diky.
29. 05. 2009 | 18:36

Vasja napsal(a):

Člověk by se rozfňukal nevěda, co jste zač a proč lezete tam, kam lezete. S Paroubkem a Rathem u zadku. Vraána k vráně sedá, pane Docent.
Fňuk.
29. 05. 2009 | 18:41

radek napsal(a):

rozumní lidé to cítí stejně pane Havel, neliberální fanatici mají svou pravdu..., přestože jejich nesmysly uvrhly svět do největší krize od 30. let...

zdravím Vás
29. 05. 2009 | 18:48

kupec napsal(a):

To víte, jako v Moskvě v mohutném CCCP, kde jste na sjezdech obdivoval realný socialismus to asi taková pohoda nebyla.Měl jste za ten váš husákův socialismus víc bojovat , abyste dnes nemusel plakat nad rozbitým vejcem.
29. 05. 2009 | 18:52

Hajný napsal(a):

Pane Havle,
na Vašem minulém blogu jsem napsal,že jsem Vám udělal průšvih u šéfa,protože jsem sdělil v Litoměřicích v pondělí p.Paroubkovi,že píšete lepší blogy než on.
Tady se to potvrzuje.
I když,jak mi sdělil Rumcajs,se za toto šplhání kafe v Lidovém domě nedočkám.
29. 05. 2009 | 18:54

honza a. napsal(a):

Souhlas s tím, že házení vajec je nesmysl.. Byl jsem na Andělu přítomen (nic neházeje, přihlížeje) a akce se opravdu trochu zvrhla..
Mimochodem reakce doc. Havla s tou růží mi přišla velice stylová.

Nesouhlas s jakýmkoliv srovnáváním s nacismem apod. Pane Havle, jako osoba, která Vám fandí (a pamatuje si Vás z nedávné doby jako mírného zkoušejícího s vcelku dobrými přednáškami), i když ČSSD kvůli jiným osobám, které na tom pódiu byly s Vámi volit nebudu, Vám musím sdělit, že třebaže krátkodobě si tímhle přirovnáním můžete pomoci,dlouhodobě významně poškozujete demokracii v této zemi. Důvod je prostý - přirovnání nesedí, protože vajíčkoházeči nebyli organizováni, neměli (až na několik atmosférou opilých jedinců možná) snahu zranit a většina brala akci jako happening - což bylo poznat z ladění plakátů. Váším neustálým přirovnáváním k nacismu a fašismu nedocílíte v dlouhodobě vaječné diety, ale toho, že si i "normální" studující neholohlavá mládež řekne: tak pokud hozené vajíčko je fašismus, tak možná fašismus není tak nebezpečný.
Dalším krokem pak bude že je někdo upozorní na italský fašismus (nebo Gajdu), dostatečně začne propagovat jeho rozdílnost od nacismu a z toho vyplývajícího Auschwitz a mládež se klidně může přiklonit k nějaké nové fašistické straně nebo hnutí...
Je to to stejné jako když tady na fóru někdo něco křičí o bolševicích..
Kdo příliš často používá nějaké slovo, dosáhne toho že se jeho význam zmenší a slovo nebude mít takový "impakt". Asi jako rozdíl mezi tím když Vás někdo nazval šelmou v 15. stol a když to udělá dnes...
Takže pozor na to...
29. 05. 2009 | 18:57

JQ napsal(a):

Pekne napsano, akorat ten konec mi prijde prehnany, tohle nebyla zadna organizovana bojuvka typu SA ale banda dusevne nevyzralych jedincu, ktera byla rada za zaminku delat bordel v ulicich. Neco jako fotbalovi chuligani, proste je dnes "in" nadavat na Paroubka atd., takze meli pocit, ze je taky cool hazet vajicka a jine predmety a vubec vsemozne nadavat.

Staci v mediich prestat naznacovat, ze je to vlastne takova nevinna recese a je to v pohode, a oni prestanou, protoze uz to nebude cool. Ale docela me nas*alo, jak nekteri lide opevovali "vzedmuti se obcanske spolecnosti", nebo tu uzasnou mladez, ktera odhalila "totalitni praktiky paroubka" svym instinktem.

Takze v tomhle statu by se mela politika delat na zakladu instinktu luzy z ulice, ktera nema ani vzdelani ani intelektualni kapacitu nutnou k jeho dosazeni (viz ten zarny priklad z VSFS, ale i to me prekvapilo, ja myslel, ze na Lafferovu krivku po Reaganove vlade uz nikdo neveri :D )? Slusne vychovani a vzdelani (nebo alespon vzdelavajici se, a tim nemyslim pouze akt dochazeni do skoly) zatim neklesli tak hluboko, aby po nekom cosi hazeli a nadavali mu jenom za jiny nazor.
29. 05. 2009 | 18:59

Čochtan napsal(a):

Jak můžete být pane docente v jedné partaji s něčím tak hnusným jako je Paroubek ? S kamarádem kolotočářských mafiánů, s papalášem RaJe, který se vytahuje: "Podívejte se na mě. Jestli jsem přišel jako od táboráku. To oblečení něco stojí. Boty, šaty, košile. Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, kdo z vás to má?!"
To se vám ten chlap nehnusí ?
29. 05. 2009 | 19:00

Milan H. napsal(a):

Dlouho jsem od vás nečetl tak dobrý blog.
29. 05. 2009 | 19:02

Alena napsal(a):

Dobrý den, přiznám se, že ač původní profesí sociolog, jsem člověk převážně nepolitický, a proto asi Vás, pane Havle, neznám. Okolnosti současného předvolebního boje mě jako sociologa i ženu se sociálním cítěním vyděsily. Děkuji Vám za Váš klidný přístup a nadhled. Dovedu si představit, že pozitivní reakce na KOHOKOLIV z ČSSD jsou hluboce nemoderní a (ne)cool, ale já Vám držím jako osobnosti do Eu voleb palce.
29. 05. 2009 | 19:04

grőssling napsal(a):

Dobrý večer pane Stejskale,
článek pana Urbana pomalu mizí v archivu a Vy jste zřejmě zaneprázdněn jinými důležitými úkoly, než číst diskusi.
Přečetl jsem si po článku pana Sobotky, ještě tento pana Havla. Počítám, že chvíli na skle vydrží a do jeho diskuse se dostanete.
Myslíte, že pan Urban ( resp. Penc ) mají na vajíčkovou kauzu názor, který podpoří kladně Vaši otázku „Umíme se dohodnout“ ?
Za standardního běhu věcí bych neotravoval, něco mi ale říká, že se udála věc ke které je třeba se jasně vyjádřit. Asi tak, jako když chtěli náckové pochodovat kolem Staré synagogy bylo správnou reakcí
přilepit si na kabát žlutou hvězdu .
grőssling napsal(a):
Pane Stejskale, včera večer jsem Vám dopsal vysvětlení k postoji pana Pence, nejspíš jste je přehlédl. Tak je píši znova, zejména poté, co jsem si přečetl dnešní blogový článek pana Bohuslava Sobotky.
Možná na Fóru 2000 je pan Urban skvělý moderátor, tam se asi většinou všichni plácají po rameni jak si rozumí. Zde v článku stejně jako pan Penc projevil jenom bržděnou nenávist. Kdepak nějaká snaha dohodnout se nebo diskutovat.
grőssling napsal(a):

Stejskal,

pan Penc ve svém dnešním článku jen dokreslil představy pana Urbana o oprávněnosti vajíčkové reakce částí frustrované mládeže o její motivaci danou reakcí bývalé vlády ČSSD na CzechTec.
Prostě oba si myslí, že to co se děje je správný způsob reakce na situaci. Správný způsob politické diskuse.
Myslíte si to s nimi oběma také ?
28.05.2009 18:22:03
29.05.2009 11:42:00
29. 05. 2009 | 19:07

Dobré napsal(a):

Tak toto byla slušná reflexe aktéra těch vajíčkových hodů. Kéž by to uměl i Paroubek. Kdyby toto napsal Paroubek, jistě by svůj obraz lehce napravil. Jenže Paroubek není Havel. Měl byste Paroubkovi domluvit, pane Havle. Fakt vystupuje jako Gottwald. Jestliže bude vynášete věty typu "ODS shoří", anebo věty typu "jenom blbec by nevolil Sociální demokracii", nebudou ho mít lidé rádi. Zamyslete se nad sebou. Co vytýkáte ODS, děláte i vy. Ne konkrétně Vy, nýbrž vaši kolegové - Paroubek, Rath aj.
29. 05. 2009 | 19:12

baf napsal(a):

Teď na ČT 1 ukázali váš (čssd) a TV záznam události, incidentu s nějakou holkou na Vašem vajíčkobraní. Měl byste se na to podívat, Stb hadr, to vám radí ti US poradci?
29. 05. 2009 | 19:12

Dobré napsal(a):

to grőssling
Penc je samozvaný aktivista, který využije každé příležitosti Paroubka odstavit. Nemůže mu mj. zapomenout Czech Tek. Mimochodem, pan Stejskal mi možná potvrdí, že právě bloger Penc rozesílá prostřednitvím emailu jisté výzvy. A souvisí to bezprostředně s tou vajíčkiádou. Bůh ví, kolik lidem to již zaslal. Já vám minimálně o třech.
29. 05. 2009 | 19:16

Dobré napsal(a):

to baf
Ta holka bylo docela mimo, jestli jste si nevšiml. Asi jí někdo dobře indoktrinoval.
29. 05. 2009 | 19:18

Ondrej Capek napsal(a):

A sebereflexe nulová.

Na VŠ jsem přednášel někdy hůř, někdy líp, ale sakra představa že se dostanu do situace, kdy po mě mí studenti, či jejich mladší vrstevníci, budou házet vajíčka je divná, ale dejme tomu uvěřitelná. Představa, že nejsem schopen nahlédnout, že asi je chyba i ve mě (a třeba jen proto, že se spojim s lidmi hluboko pod svoji úrovní) a nadávat lidem, co jim přednáším do "vaječných fašounů" -- to už je lehce šílené.

Sakra Docente, ty mladí lidé co je učíte jsou celkem normální, vy jste divnej. Jo a mimochodem, nevylučuji, že "Půvabná slečna rozškubala plakátek, který držela v ruce neukázněná babička." - jenže já tem viděl i přesný opak.

Opravdu nechco mít včele státu lidi, co čerpají svoji sílu z toho, že nechají po sobě házet vejce.
29. 05. 2009 | 19:21

Dobré napsal(a):

to Hajný
Proč by jste měl udělat panu Havlovi průšvih tím, jakmile mi pochvalujete jeho příspěvky? To si vážně myslíte, že je Paroubek takový hypertrofovaný egomaniak? Jinak souhlasím, že pan Havel píše věcněji a méně zaujatě. Na druhou stranu, kdyby si prožil to co Paroubek, možná by pak psal také jinak.
29. 05. 2009 | 19:24

Filip napsal(a):

Pane Havel klobouk dolu, zachovat si chladnou hlavu a to pred zastupem lidi co co chteji jen ublizit (a hazeni vajec muze ublizit) neni jednoduche. Mohu potvrdit ze jste byl jednim z nejlepsich predsedu FNM, myslim ze jste vyborny ekonom a prijde mi vas skoda pro evropskou politiku, ne ze by nebyla dulezita ale zaroven Ceska republika nema mnoho lidi vasich kvalit. Jeste k hazeni vajec, nemyslim si ze by toto poskodilo SD pred volbami, naopak si myslim ze vejco hodci upozornili na rostouci hulvactvi v nekterych kruzich a naprosta vetsina lidi hulvactvi odsuzuje. Nikdo nechce za sve nazory a svoji praci celit hulvactvi a normalni spolecnost takoveto projevy nejenom odsuzuje ale i tresta.
No nic drzim palce at volby ve zdravi prezijete a at najde cim dale vice lidi odvahu celit hulvactvi s ruzi v ruce.
29. 05. 2009 | 19:26

Zuzka napsal(a):

Pane Havle,děkuji za opět skvělý článek. Moc si Vás vážím.

Hezký večer.
29. 05. 2009 | 19:26

juvel napsal(a):

Musí to být povaha a snad i charakterová vada, házet stovky vajec na několik lidí na podiu, kteří se nijak nebrání a kteří mají pouze jiný politický názor. Je to pod vlivem fanatické nenávistné atmosféry, kterou dlouhodobě šíří zejména MFdnes, Lidové noviny, Reflex a j. Musím vám složit poklonu za to, jak jste obstáli a za vaši odolnost. Díky tomu dost lidí vystřízlivělo a přehodnocuje své názory na naší pravicovou scénu.
29. 05. 2009 | 19:28

baf napsal(a):

Nevím kde to děvče bylo (mimo), ale prvotně byla napadená ona (ukázala ČT1), sestřižena pro Paroubkovu tiskovku ovšem vypadala jak vrahoun babiček a dědečků. Nechutná manipulace, bravo socani.
29. 05. 2009 | 19:30

Hajný napsal(a):

to Dobré:
Pochopitelně si nemyslím,že p.Paroubek je nějaký výstřední ješita.Asi jsem k textu měl přidat smajlíky.
29. 05. 2009 | 19:34

PatientO.T. napsal(a):

2 Hajný:
Pan Paroubek především žádné blogy nepíše...
29. 05. 2009 | 19:38

Holoubek napsal(a):

Jsem fašista? Protože souhlasím s vajíčkovou inzultaci. Myslím, pane Havle, že nemáte ani ponětí co to fašismus je , a to jste docent? Párkrát bych se propleskl být vámi...Jste stejný dogmatik a darmožrout jako vaši soukmenovci...
29. 05. 2009 | 19:41

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane grősslingu,

máte pravdu, jsem "zaneprázdněn jinými důležitými úkoly, než číst diskusi." ;-)

Od včerejší noci jsem s mojí paní a našimi dětmi na kolech na jižní Moravě a k těmto stránkám jsem se dostal zase až teď (a jen na skok, za prvé sebou na výlety nevozím počítač a za druhé připojení přes mobil je ve vinném sklípku přeci jen poněkud nespolehlivé ;-)

Vzhledem k tomu, že vím, že se nemohu debaty zúčastnit tak, jak by si zasloužila a ze stejných důvodů nejsem ani s to vyčerpávajím způsobem odpovědět na Vaši repliku, prosím Vás, abyste mne pro tentokrát omluvil.

Takže jen dvě poznámky: Nemám důvod své včerejší vyjádření měnit.

A druhá: mezi házením vajec a Osvětimí-Birkenau nevidím žádnou spojitost. Zato neustále slyším jedno velmi přepjaté vyjádření za druhým (a obávám se, až zde fašismus či jiná totalitní ideologie jednou opravdu nabere dost síly, nikdo už žádná varování nebude brát vážně). A nejen dnes od politků jedné strany, ale od představitelů všech stran jakož i podstatné části této společnosti (a znovu opakuji, jsem proti házení vajec jako formě protestu proti čemukoliv v demokratické zemi). Ale třeba to vyhodnocuji špatně, je to samozřejmě možné.

Přeji všem hezký nadcházející víkend. Až na krátké výjimky se na tyto stránky až do pondělí nedostanu.

Libor Stejskal
29. 05. 2009 | 19:44

baf napsal(a):

"Dobré napsal(a):
... Na druhou stranu, kdyby si prožil to co Paroubek, možná by pak psal také jinak."

A co toho ještě Paroubek zažije, cestou to Štrasburku, se Zeleným Raulem v podpaží :-)))
29. 05. 2009 | 19:46

Charlie napsal(a):

pane Havle,

tohle už tady bylo -
za všechno mohli Židé,
poté kapitalisté a agrárníci,
po nich komunisti
a nyní za všechno mohou Vietnamci, Cikáni a Sociální Demokraté.

Jak jednoduché
29. 05. 2009 | 19:49

Rumcajs napsal(a):

Nezklamal jste a pobavil.

Ale mám pocit,že to brnkání na city už začínáte přehánět. Na Vašich internetových stránkách se to hemží socanama obalených ve vajíčku, jen dosmahnout a akci několika puberťáků démonizujete a přirovnáváte k nástupu fašismu.

To už je trochu silný kafe, zvláště pak od člena strany, která hodlá spolupracovat s masovými vrahy.Přeci jenom tu pořád vidím rozdíl, mezi levicovou mládeží se zápalnýma láhvema a dlažebníma kostkama a puberťáky s vajíčky.
29. 05. 2009 | 19:49

Čochtan napsal(a):

Tři citáty, tři autoři. Jak jsou si podobní !

1. „...v době, kdy je osud světa určován velkými státy, státy o rozloze 11 až 17 milionů kilometrů čtverečních, kdy o osudu světa rozhodují státy se stamiliony obyvatel, nemůže již být řeči o suverenitě malých národních států.“
(Adolf Hitler)

2. „Jsem přesvědčen, že během padesáti let se nebude myslet pouze v (pojmech) zemí-mnoho dnešních problémů pak úplně vybledne a mnoho z nich toho nezbude; bude se pak myslet v (pojmech) kontinentů a evropské myšlení budou naplňovat a budou jím hýbat možná mnohem větší problémy.“
(Joseph Goebels)

3. "Prezident republiky bohužel nechápe základní vývojové tendence Evropy a světa, ve kterém setrvávání na konceptu národního státu není realistickým východiskem pro rozvoj České republiky v dnešním světě."
(Jiří Paroubek)

Tři socani. Podobnost čistě náhodná ?
29. 05. 2009 | 19:55

ROSSIAN napsal(a):

Ano, je to zajímavé, jak se nyní odhaluje "dvojí metr" při celém hodnocení té nechutné vajíčkové kauzy.

Václav Havel, který tak rád moralizuje o politické kultuře, nyní mlčí. Švarcenberk, s ústy plnými falešného moralizování o úpadku "české společnosti a politické kultury" se nyní blahoskonně usmívá a vzkazuje ČSSD at to bere s humorem.

Spořádaný a slušný projev vyjádření 70% občanů ČR, kteřá zde nechtějí americký radar byl médii i politiky trvale označován za zmanipulovanou masu křiklounů, agentů FSB škodící "skutečné demokracii", zatímco projev médii poštívané a zfantizovné pubertální, politicky zcela negramotné lůzy je nyní vysvětlován jako spontánní projev maldé "politicky uvědomělé" genrace toužící po "pravé demokracii" - zřejmě takové jak si představují jistí političtí stratégové kteří stojí za celou akcí, a kteří rozdávají pokyny médiím. Potom ani není nutné tuto mládež přímo úkolovat či platit, pouze nasměrovat, tak aby splnily svoji roli užitečných idiotů.

Takže mediálně-političtí stratégové co stojí za celou akcí si mohou mnout ruce, a jen "sbírat plody" letité demagogické kampaně s "antikomusnismem po sezóně" a "antiparoubkismem" jako symbolem "povoleného rebelství" jež má usměrnit rebelující potenciál mládeže tak aby se dal směrovat "žádoucím směrem".

Podle stratégů celého plánu by měla být konečným cílem jakási obodoba "barevné revoluce", jež by umožnila jistým politickým elitám pevné usazení v řídících pozicích země a nová jimi oblbnutá "demokratická generace" by zároven tvořila jejich ochranný val, jež by je chránil před soupeři a zajistil "vládu osvícených elit" - jak si to představují například Havel a "pravdoláskovci".

Na to jak tuto novou generaci chtějí využít pro své cíle ji znají příliš málo, jejich pohnutky a myšlenkové pochody, které s jejich představami o "liberální demokracii" nemají téměř nic společného. Současní mladí lidé totiž zastávají ultraliberalismus (který se demokracií nemá téměř nic splečného) a který s ní koreluje pouze díky zatím stále fugující společnosti spotřeby (kde jsou zábavou a produktem i politické ideje - viz. antiparoubkismus, antikomunismus apod.). V okamžiku až tato "společnost spotřeby" začně haprovat, tato nová generace se vymkne svým stratégům zcela z rukou zaujme ultrtaradikální postoje, a potom budou mít žně už zcela jiní stratégové - třeba ti kteří se dnes účí politiku v DS.

Takže ti co dneska těmto mladým zmanipulovaným lidem škodolibě tleskají a při využití pro své politické cíle pěstují jejich zcela nedemokratické a davové pudy si pletou na sebe svůj budoucí bič.
29. 05. 2009 | 19:56

Pepa Řepa napsal(a):

Vtipný, milý článek.Někdy si říkám, co vy a Bublan u těch socanů hledáte?

Ty poslední dva odstavce jsou ale děsný, paroubkovský, úlet.

Pane Havle, malý kvíz.Až se to příště bude v Praze mastit, budou vejcometčíci i ten jeden hovnometčík na straně:

a, fašistické Dělnické strany

b, antifa -či anarchistů, jak chcete- s šátkem přes ksift.

Co myslíte?

P.S. Co horečka? Přešla? Po čem?
29. 05. 2009 | 19:57

prduch napsal(a):

Kdos bez viny, hod kamenem!

Ale stejne, proc "slusny" Sobotka "vzpomina" na jeho boj heroicky proti totalite v letech 1988-9 v Praze, kde zrejme nebyl?
Proc byvaly soudruh a propagator ekonomickych metod Stalina se pta "O Boze,kde pak stoji muj jmenovec Vaclav"?
Ono je to tak davno, ale kde byl soudruh docent, kdyz jeho jmenovce Vaclava zavirali jeho soudruzi opakovane do basy?

Kde je pocatek kauzy Vejce pro Paroubka?
29. 05. 2009 | 20:01

topsik napsal(a):

Pčečetl jsem a zamrazilo mne. Dokonce mi vykoukla slza z oka. Jste nejlepší bloger na Aktualne. A přidám se k těm, jenž tvrdí, že je Vás škoda v EU. Doufám, že na nás nezapomenete, až tam budete! Chtěl jsem Vás vidět naživo, tak jsem před časem zašel na Váš míting v Havířově (byl jsem to já, takový hromotluk s malou ženuškou :o) ) Sršel jste energií a vtipem. A o ten se nenechte okrást! Ještě jednou děkuji za Vaše vtipné, ale i mrazící okomentování přehmatu demokracie. Hodně štěstí. Tomáš Pščolka Váš fanoušek
29. 05. 2009 | 20:04

MK napsal(a):

Vážený pane docente,
napsal jste to hezky, ale s těmi vaječnými fašouny jste pořádně ujel.Prosím, probuďte se a podívejte se jak vypadá politika v tomto státě! Napište prosím, kdo ze současných politiků je hoden vést tento stát. Děs, bída a utrpení. Hamty, hamty , podrazy, vulgárnost, namyšlenost a neschopnost.
A lidé to vidí nebo začínají vidět. No a potom sebere jeden kluk vajíčko a hodí - jako protest. Média to rozmáznou a vy jako na povel jdete ze sebe udělat mučedníky - na jedné straně oceňuji vaši odvahu, na druhé straně v tom vidím zase jako vždy chladný politický kalkul..Dnes se například přetřásá otázka, proč vaši ochránci, kteří tak rádi vyvádějí násilím z vašich mítinků neškodné marťany, zůstali tentokrát jako opaření.Proč jako náhodou nikdo z vás neměl žádný šátek na utření. Od vás se dozvídám, že jste tam chtěli vzít i paní Paroubkovou - prostě mučedníci jako vymalovaní.
Považuji vás za jednoho z mála politiků, který je snad trochu nad věcí a má smysl pro humor. Ale tímto neupřímným PR divadlem jste u mě klesli.
Včera jsem si na internetu pustil záznam z ČT 24 z Událostí a komentářů, kde den před vajíčkovou smrští rozmlouval pan Jakub Železný s vaším předsedou. Prosím pěkně, najděte si to a podívejte se na to!
Doporučuji ale, abyste vajíčka zamknul někam na zámek, nebo hrozí, že je na ten monitor budete muset hodit. Už jen z čirého zoufalství kolik nabubřelosti a lží se na vás z obrazovky vylije....
Hezký večer a ty opravdové mučedníky v Terezíně nechte na pokoji.
29. 05. 2009 | 20:06

Holubář napsal(a):

Přes zásadní ideový nesouhlas je třeba chlapsky přiznat, že autor to předvolebně vzhledem k svému elektorátu napsal skvěle!
I já, pravičák až za hrob, jsem málem podlehl.
29. 05. 2009 | 20:12

Vico napsal(a):

Veselá parta z MFDnes to pane Havle viděla jinak. Prej ten řvoucí dav měl být něco, jako hlas lidu - hlas boží či jakési lidové referendum.

Na IDnes ukázali i pár obrázků ze Zeleného Raula - bylo to porno Petra Paroubková jak anorektická herka a Paroubek s nechutně odulým a povislým tělem, jak z pornokategorie nazývané extrém. Prasácká zábava, hlavně pro ty, co tak nemají rádi vulgaritu.
Vedle pak pan redaktor Dolejš už nebulvárně vypočítává důvody, které předvčerejší vajíčkovou kanonádu morálně ospravedlňují.

Ale i kaličům z MF se to nějak vymklo z ruky. Oni ti lídři na tý tribuně zůstali se vztyčenou hlavou, zatímco ryčící lůza řádila, jak pominutá. Ty pro někoho nenáviděné ksichty se stékajícím žloutkem dostaly pro usmívajícího se Bucherta a spol nechtěnou dimenzi. Jestli mělo být účelem, aby se lidi báli o demokracii, tak se akce asi zdařila.
29. 05. 2009 | 20:14

stále rebel napsal(a):

Pane Havle, pokud byste se chtěl svými kvalitami přiblížit té správné straně a někdo vás nebo někoho z rodiny například fotil, tak byste měl reagovat asi takto.
https://www.youtube.com/watc...
29. 05. 2009 | 20:19

Holubář napsal(a):

Vico:
Zeleného Raula by bylo opravdu správné nechat tam, odkud pochází a nechat ho tam na pokoji.
Obsese (nějak se mi to slovo poslední dobou vnucuje stále častěji, nevím ani proč :-)) novinářů z Paroubka je obdivuhodná. On je sice skutečně vizuálně i rétorikou odpudivý typ, ale všechno má své meze. Oni jsou z něho úplně zdivočelí.
Ale nejen z Paroubka. V MF DNES perlil dneska Steigerwald: "Fašismus, dámy a pánové, nebo říkejte husitství, nedělají...". To je srovnání, které může napadnout jen chorého.
Je fakt zralej na Nešpora.
29. 05. 2009 | 20:25

baf napsal(a):

VICO: ...definice pornografie jako "explicitního líčení nebo ukazování sexuálního aktu, jehož účelem je vyvolat erotické a nikoli emocionální nebo estetické prožitky."

Ale chápu, že vás to vzrušilo.
29. 05. 2009 | 20:26

Eti napsal(a):

29. 05. 2009 | 20:41

Béda napsal(a):

Lepší jeden Jiří Havel v europarlamentu jako deset euroskeptických Zahradilů, o kterých nikdo ani neví, že tam jsou a tucet fotografujících euroskeptických plážových tenistů.
29. 05. 2009 | 20:41

Béda napsal(a):

Eti,

nějak vám z toho dluhu vypadla sanace bankovního socialismu po pravicových vládách V.Klause a arbitráže, které museli sociální demokraté se svou koalicí provést.

Měl byste ty data v článku malinko upravit. Pak byste možná zjistil, že to s těmi dluhy vlád ČSSD nebylo o nic strašnější nežli s dluhy vlád ODS.
29. 05. 2009 | 20:45

wbgarden napsal(a):

Budu nečustále opakovat, vajíčka nejsou fašismus, vajíčka jsou ostuda a ostuda zasloužená. Na tom žádný vůmlista nic nezmění. Už staříček pravili, stateční češi, zase ste to nechali na děckách... Lépěji zde:
http://zpravy.idnes.cz/velk...
29. 05. 2009 | 20:49

Béda napsal(a):

Pane docente,

asi byste měl vyslyšet rady vašich pravicových příznivců a konečně se omluvit všem vrhačům vajec za své provokativní chování, jímž jste zavdal spořádaným obdivovatelům Mirka Topolánka a Ivana Langera důvod k jejich laškovnému, dobře míněnému a upozorňujícímu metání vajec.
29. 05. 2009 | 20:50

Petr B. napsal(a):

Proboha, pane Havle, proč jste tomu odeesáckému orangutanovi se záporným IQ nabízel v pokleku růži? Tomu taková symbolika nikdy nedojde. Nesmíte si tolik hrát na Gándhího, v "pravicové" Praze vám takový postoj nikdo neocení.
29. 05. 2009 | 20:53

jap napsal(a):

Vážený pane Havle,

dobře píšete, nechybí Vám vtip ani charisma, jste asi slušný člověk, ale můj hlas stejně nemůžete dostat, protože by to byl hlas pro ČSSD. Image Vám kazí nedůvěryhodný Paroubek, nedůvěryhodný Rath, nedůvěryhodný Svoboda (Bohuslav, nikoliv Přemysl), nedůvěryhodný Škromach, nedůvěryhodný program (pokud se nesplnitelné sliby dají nazvat programem).
A protože stejně nedůvěryhodné jsou i ostatní strany, k volbám nepůjdu. Měl bych pocit, že jsem hlupák, který se nechal oblbnout.
29. 05. 2009 | 20:55

pickup napsal(a):

Kdyby bylo na kandidatce CSSD 15 Vam podobnych jedincu, tak bych tu stranu volil. Ale takhle? Vy se tam stejne dostanete, Potucek se tam stejne nedostane a vetsine ostatnich pomahat nechci.
29. 05. 2009 | 20:57

Darock napsal(a):

Pane Havle, držím palce. A obávám se, že máte pravdu. Takhle začínal v minulosti nacismus. Taky se útočilo na mítinky, nedovolovalo se říct lidem vlastní názor. Dnes žijeme v podivné dusivé atmosféře. Legitimní demokratická politická strana schytává vejce a jsou jí ničeny mítinky. Jak je možné, že tito vajcohodi nevidí protivníky třeba v holohlavcích z Dělnické strany? Kolik z nich by si šlo hodit vejcem na jejich průvod? Není tam dokonce jakási ideologická spřízněnost? Cikáni a levičáci, stejná verbež!
Bohužel světélko na konci tunelu nevidím. Nedokážu si představit, co se bude dít, když ČSSD vyhraje další volby. Už po těch minulých parlamentních se na náměstích scházely skupinky militantních pravičáků a za přizvukování z Jánského vršku vyháněly Paroubka z republiky. A to ČSSD prohrála! Co se stane, až vyhraje? Bude tady Maďarsko? Budou hořet auta, výklady, lidé...? Občanská válka? A kdo z ní bude těžit? Ten, kdo nabídne nejradikálnější řešení, ten, kdo zajistí pořádek! Nějaký nový Áda z Dělnické strany nebo nějakého jiného žumpoidního uskupení. Až se objeví nová generace hnědých košil, bude pozdě.
Začíná se smrákat.
A přijdou bouřky.
29. 05. 2009 | 20:58

LEVAK napsal(a):

Ad honza.a,Ondrej Capek a další:
Vážení uvědomte si laskavě,že opravňování jakéhokoli stupně násilí démonizací určitých osob stálo u zrodu všech historických fašismů.
29. 05. 2009 | 21:00

LEVAK napsal(a):

Pane Stejskal,za nejhorší a příznačné pokládám, že oběť je prezentována v roli viníka. "No, podívejte se na toho Žida, on se ještě snad brání a kope. Neslýchané!"
29. 05. 2009 | 21:07

JC napsal(a):

Haló docente, budíček !!!!
"Nezlob se, Ivane, neuhnu. Náckům se neuhýbá. Ani vaječným fašounům. Ani Vaječné frontě dnes. Musím tam stát. My přece po nikom neházíme. Nikoho nebijeme. Jen máme svůj názor."
https://www.youtube.com/watc...
Za pozornost stojí duchaplný komentář velkého vůdce.
29. 05. 2009 | 21:07

Marťan napsal(a):

ad Darock
Uklidněte se prosím a zhluboka dýchejte. Vemte si od doktora Ratha poukázku na 30 Kč a zajděte k lékaři. Opravdu to není tak strašný jak to vidíte !!! Pokud ovšem ČSSD nevyhraje.To máte potom pravdu-bude tady Maďarsko, stát před krachem....
Hezký večer a hlavu vzhůru! :-)
29. 05. 2009 | 21:10

JC napsal(a):

LEVAK,
Jasně, násilí=fašismus.
Proto se například mladej Koba živil tím, že v Rusku přepadával poštovní dostavníky. :-))
29. 05. 2009 | 21:11

bobr napsal(a):

Čochtane, vy když něco napíšete, je to vždy "perla".
Divím se vám, že můžete být v jedné partaji s nějakými podvraťáky typu Topolánka, Langra a dalších politických veleduchů.
Nechci vás předčasně zarmoutit, ale parlament. volby vyhraje přesvědčivě levice. A co potom s takovým Čochtanem?
29. 05. 2009 | 21:16

Darock napsal(a):

Marťan: jsem rád, že jste mě uklidnil. Když říkáte, že je vše bude dobrý, jistě to bude pravda. Vám přece můžu věřit.
29. 05. 2009 | 21:20

Pražák napsal(a):

Čochtane, k Vaším třem bodům: Tu velkou "sjednocenou" (lépe: Němci dobytou) Evropu, jak o ní nacisté snili, si představovali jako Evropu německou, s nadlimi a otrockými podlidmi, jako Velkou Evropu Národa Německého v čele s fúhrerem Hitlerem. - A Vy jste opravdu přesvědčen, že v čele dnešní EU stojí nebo se chystá stanout podobný diktátor? Novodobý Hitler? - Ano? Jste o tom přesvědčen?
Vidíte, a celá tahle Vaše konstrukce, mající Paroubka předvést jako obdivovatelej či dokonce následníka Hitlera, se Vám zřítila. - Proč se, pane "Čochtane", shazujete? - To už si ani sebe neumíte vážit, když už to nedokážete u druhých?
Přeji Dobrou noc a Slunce v duši! - Pražák
29. 05. 2009 | 21:27

skeptický napsal(a):

Tyhle vejcata musí skončit.Je to ostuda před celým světem.

Nešlo by to nějak navléknout,aby se to dalo rovnou označit za rasistický útok?

Třeba si na podium přizvat nějakého minoritu.

Popřípadě uzákonit slepice jako nositelky neovejcismu?
29. 05. 2009 | 21:27

Béda napsal(a):

skeptický,

útok na Pavla Dostála před léty mohl mít krom politického i rasistický podtext.
29. 05. 2009 | 21:35

skeptický napsal(a):

Neznám.
29. 05. 2009 | 21:39

Ben napsal(a):

Nejsem volič ČSSD, ale musím uznat, že tento blog se panu Havlovi povedl.
Zřejmě má pan Havel dosti příznivců, a tak i těch hlasů bude stačit na jeho zvolení, i bez hlasu mého.
Ale nakonec bych byl rád, kdybyste byl zvolen, protože po přečtení několika Vašich blogů jsem nabyl dojmu, že jste politik evropského formátu, a že nebudete myslet jen na sebe...

Předem Vám gratuluji, pane Havle
29. 05. 2009 | 21:41

Petr z Tábora napsal(a):

Pane docente, Vašemu pěkně napsanému příspěvku netleskám. Samozřejmě, že odsuzuji vrhače vajec a lidsky je mi líto jejich "obětí".
Vaše připomínky holocaustu a nacismu v souvislosti s házenými vajíčky mi připadají nepatřičné. A bylo by příliš chtít po Vás zamyšlení, zda ti mladí nevyjadřují svým způsobem nespokojenost s politiky. Zdůrazňuji s politiky, ne jen se sociálními demokraty. Podle mne ta vajíčka patřila i pánům Topolánkovi, Bursíkovi, Čunkovi a dalším za to, jak myšlenkově redukují politiku na jednoduchá hesla a vlastní prospěch.
29. 05. 2009 | 21:43

Kritik napsal(a):

Autor: "Náckům se neuhýbá."

Správné rozhodnutí.
29. 05. 2009 | 21:49

Ivan napsal(a):

P%ane docente, bez politrického aspektu! K tomuto článku Vám tleskám!
29. 05. 2009 | 22:00

JC napsal(a):

Kritik,
Souhlas, ovšem tu paranoiu ohledně fašismu musel docent chytit od soudruhů v CCCP, když tam hostoval.Pro ty byl fašista každý, kdo se na ně nelibě podíval.
29. 05. 2009 | 22:01

Smart napsal(a):

Výborné hodnocení, výborný blog. Poc Vám pane Havle držíme palce, hlas celé naši rodiny máte jistý. Držte se a těm neofašounům neuhejbejte. Dál dělejte politku soc. demorkacie.
29. 05. 2009 | 22:08

Kritik napsal(a):

JC

S úctou připomínám, že paralelu musí vidět každý, kdo se (byť i nedopatřením) podívá na dokumenty o nástupu fašismu, o jeho vývoji a projevech.
29. 05. 2009 | 22:10

LEVAK napsal(a):

Ad JC:to mělo být spratakiádní cvičení?
29. 05. 2009 | 22:10

PatientO.T. napsal(a):

2 Petr B.:
Vím něco málo o subkulturách, pane. Ten orangutan určitě nebyl z ODS... Nevadí, jen pište klidně dál.
29. 05. 2009 | 22:12

JC napsal(a):

Smart,
A jste si jistý, že mezi těmi neofašouny nebyl nějaký váš potomek ? Aby to nebylo jako s tím neofašounským ODS vrhačem číslo jedna, ze kterého se vyklubal syn funkcionáře ČSSD.
A vy u vás v rodině víte týden dopředu jak kdo bude volit ? :-))
A kdo tomu u vás šéfuje ?
29. 05. 2009 | 22:15

StandaT napsal(a):

Pane Havle, tento civilní tón a nadhled velice oceňuji. Na druhou stranu mám několik ale.

Nebyl jsem tam, ale udělal si tento obrázek, a to je moje první ale:
1. V Praze, tvrdě antisocialistickém místě lze očekávat podstatně silnější projevy nevůle, navíc mocněné anonymitou velkoměsta. Z několika připravených mítingů Paroubek - cíl vajíčkářů - všechny mítingy kromě jedno vynechá a vajíčkometci se tak musí zkoncentrovat do jednoho času a místa, chtějí-li metat.
2. Míting, který zůstává, je pořádán na Praze 5, kde cíl z pozice šéfa místní stranické buňky drží u moci srovnatelně nenáviděného starostu Jančíka. Občané Prahy 5, zejména studenti již svou schopnost stávkovat prokázali, takže sázka na horkokrevnost mládí je sázkou na jistotu ohledně dalšího zahuštění vajíčkářů na metr čtvereční.
3. Přes toto všechno je zajištěna naprosto nedostatečná pořadatelská služba, třebaže na jiných mítincích bylo dost včetně "judistických příznivců".
4. Po prvních minutách, kdy bylo jasné, že míting nemůže v klidu proběhnout tento není ukončen. A to ani přes viditelné ohrožení účastníků (ne těch na pódiu) kteří jsou jsou ponecháni v davu. Pokud pořadatel nemá dost rozumu, má být k dispozici zástupce radnice, který má pravomoc shromáždění rozpustit. Jak to, že nikdo nežene radnici Prahy 5 k zodpovědnosti? Je Jančíkova tolerance záměrnou a je oplátkou za toleranci, která ho drží ve funkci?
8. Když je vidět, že davová psychologie získala navrch, je proti zdravému rozumu i instinktům stát na podiu 20 minut. Jediný smyslplný důvod jsou přítomné kamery a novináři, ne míting jako takový.

To je mé ale k Vašemu popisu situace.

P.S. neobviňuji SocDem, že si vajíčkijádu zorganizovala. Obviňuji jí, že situace využila a upravila ke svým PR účelům a to za cenu vědomého ohrožení účastníků - svých vlastních přínivců i náhodných chodců a že se zachovala krajně nezodpovědně a cynicky kalkulovala s násobením mediálního a emočního dopadu.
29. 05. 2009 | 22:19

Samrt napsal(a):

To Standa:Ty judisté nešli použít, to by byla soc. demokracie obviněna, že bije mladé. Mítink určitě neukončovat, to by se ukázalo, že ustupuje těm v davu. Bylo dobré na pódium přijít a vydržet to. Můžete to interpretovat jak chcete, ale nešlo dělat nic jiného.
29. 05. 2009 | 22:23

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
navrhoval bych minoritu z Řádu menších bratří konventuálů.

Mohl by přijet na podium vozem Minor.
29. 05. 2009 | 22:26

PatientO.T. napsal(a):

2 Samrt (Smart?):
To přece nemusíte zdůrazňovat. Náhodně přítomní sociálně demokratičtí judisté zasahují jen proti jednotlivcům anebo proti Marťanům. To jsme viděli...
29. 05. 2009 | 22:29

Saliven napsal(a):

I mě mrzí pane docente, že nám zmizíte do Bruselu. Tady by Vás bylo potřeba mnohem více. Když tam zvládnul 5 let Vovka Železný nebo němý ne Bobeš ale Zahradil, tak to musí zvládnout každý jazykově znalý.

StandaT:
Zdravím Vás. :-)
A co byste udělal Vy na místě socdem? Utekl a nebo se postavil a získal politické body? To co udělala socdem by udělal každý chytrý politik. A mně osobně to nevadí, panž není ani tak důležité co se děje na nějakých hloupých mítincích, ale co daná partaj dělá po volbách.

PS: Umíte si představit, co by se stalo, kdyby tam vletělo 20 litoměřických judistů? To by byla řež, to si nikdo soudný nemohl vzít na triko.
29. 05. 2009 | 22:31

JC napsal(a):

kritik,
s ještě větší úctou, paralela mezi vajíčkádou a fašismem/nacismem je asi taková jako mezi hodinkami a holínkami.
29. 05. 2009 | 22:34

hovorka11 napsal(a):

Pane Havel, kde jste byl při Czechteku 95?
Vaše metody stály zdraví mladých lidí. Paroubek s Bublanem se dopustili jedné z nejhorších politickch akcí. Jestli chcete přirovnávat někoho k náckům, tak se obraťte na tyto dva, jejich metody byly nafilmovány, a je štěstí, že nedošlo k úmrtím.
Připomenu: pistole u hlavy technaře, rozdrcená ruka nezletilé dívky, záměrně hozená dýmovnice do auta, záběry maximálně brutálně zlynčovaného mladíka.
Předcházelo tomu vypnutí mobilní sítě, zablokování přístupové cesty. Vše bylo uděláno tak, aby se zásah při tak velkém počtu přijíždějících dal vyprovokovat.
Vajíčka nebyly zbraně fašounů. Střelné zbraně však ano. Měl by jste se po té sprše zamyslet nad sebou a asociálním vedení vaší strany, jinak přispějete svou voplební
nesnášenlivostí jen k vyostření všeobecné nespokojenosti!!
Techno mě nic neříká, ale svinstvo co jte tam kvůli hlasům provedli poznám jasně !!! Nikoho neoznačujte fašouny i když to je zfanatizovaný dav mladých lidí. Určitě vám mají co říct, působte na ně příkladem ane klackem, pak se to rádo vrací !
29. 05. 2009 | 22:35

hovorka11 napsal(a):

Opravuji Czechtek 2005 !
29. 05. 2009 | 22:36

StandaT napsal(a):

Saliven: nevím. Neumím uvažovt v kategoriích politického boje. Co je dobrá strategie a co špatná umím - jako každý generál - vyhodnostit až následně. Ale mohli vycouvat se ctí, kdyby tam byl magistrátní úředník, který v takovéhto situaci nemá na výběr -jeho zodpovědnost je jednoznačná.
29. 05. 2009 | 22:39

StandaT napsal(a):

A tady je mé druhé ale.

Týká se fašizace společnosti. Začnu zeširoka. Minulé volby skončily patem. Ty budoucí se vší pravděpodobností opět. Jaké jsou možnosti? V podstatě dvě: velká koalice s ODS nebo levicová koalice. Spolupráce mezi velkými stranami a vznik velké koalice by SocDem nebývale poškodil. Jednak postupem času vyplavalo, co ve skutečnosti znamenala opoziční smlouva a kolik za ní společnost musela zaplatit (nejen finačně), druhak do vykreslení ODS, coby univerzálního viníka všeho a nového etalonu zla a bezohlednosti bylo nainvestováno příliš mnoho politického kapitálu. Navíc přišla nešťastná a velice medializovaná kauza podnikatele Ďurička, který přitáhl pozornost celého národa k faktu, že jsou jedinci z podnikatelské sféry, kteří sponzorují oba antagonistické subjekty - ODS a ČSSD současně. Pokud někdo sponzoruje politickou stranu, dělá to proto, aby pomohl prosadit program, idee a cíle této strany. Pokud ale někdo sponzoruje dva tak rozdílné subjekty jako jsou ODS a ČSSD, je každému jasné, že se nejedná o podporu myšlenkového proudu presentovaného stranou, ale jde výhradně o business. Pokud tedy po podzimních volbách ODS a ČSSD velkou koalici uzavřou, bez ohledu na to, jak velké divadlo zahrají, kolik jako že to košil propotili a jak strašně moc se obětovali pro blaho národa, ukáží politici lidem, že za nimi, resp. nad nimi jsou loutkáři z businessu a zastupitelská demokracie presentovaná Poslaneckou sněmovnou je jen divadelní etuda pro naivní publikum.

Takže zbývá druhá cesta. Spolupráce ČSSD s KSČM. Jenže komunisté stále vyvolávají emoce. Je zde příliš reminiscencí a asociací. Příliš stále živých křivd a ústrků a nulová ochota postavit se minulosti čelem. Ale protože vláda a parlament nejsou kraje, nelze spolupráci s komunisty tak snadno okecávat, jak to prošlo vloni napodzim. Tato cesta je docela nebezpečná. Promtní výmet Kalouska je mementem. Co s tím? Jak připravit společnost na spoluvládu komunistů? Navíc v Listopadu, kdy se budou probíhat jednání o nové vládě, bude kulaté výročí sametu. 20 let je nejen kulaté číslo, ale také symbol tragických cyklů naší nedávné historie. Jak udělat komunisty skousnutelné? Jednoduše. Dát lidem většího strašáka, než jsou oni.

Co je horší než komunismus? Fašismus.
Kdo je horší než komunista? Fašista.

A tak se začne nálepkovat. Langer ja fašista, Topolánek je fašista (tam je to snadné). Náhle zazáří supernova nicotné Dělnické strany. Proč se to nepovedlo Národní straně, která toho tolik a tak dlouho dělala, aby se prosadila? Protože už onálepkovaná a zaškatulkované je a na štítku mají napsáno "Jen" extrémisti, nikoliv Fašisti. Na internetu se do diskusí přimíchají protofašisté, fašisté i neofašisté. A přichází volební kampaň. Doposud oblíbený a frekventovaný pojem modrý bolševik je v diskusních fórech a blozích nahrazen novým označením oponentů. A jsme v současnosti. Vrhnul někdo vejce? Výborně, je to fašista. Přinesl někdo další vejce a jako smybol je jen položil na pódium? Samozřejmě. I on je fašista. A nosič zesměšňujícího plakátu? Další čárka. Je to k smíchu? Neva, to se zlomí.

Po prvních minutách Na Andělu je jasné, že míting nebude. Vidíme, jak se lidi mění v dav. Přesto tam socialisté stojí v dešti vajec, ač instink i rozum velí schovat se. Ale stojí a trpělivě snáší rány vejci, aby kamery měly dlouhé záběry. Proč tam stojí jako teleta na porážce? Je to ten katalizátor, kerý úsměvný pojem fašista změní v reálnou hrozbu? Ano, to je ta kouzelná formulka.

Takže vítejme na cestě, která vede k tomu, aby se na podzim lidé báli více sami sebe než komunistů.

P.S. Věřím Vám, že Vy osobně to cítíte tak jak popisujete. V tomto případě Vás vnímám jako (s prominutím) bezcenou figurku.
29. 05. 2009 | 22:42

Ignácius napsal(a):

Hajný
Vy jste opravdu b...
29. 05. 2009 | 22:42

hovorka11 napsal(a):

Jinak Vám gratuluji- povedl se Vám skvělý tah, který se skutečně projeví na vzrůstu preferencí. Za to přece nastavená tvář při odvolání nedovolených zákroků vašich pochopů stojí. Jako sociálně myslícího mě je však z vašeho geniálního tahu špatně !!
29. 05. 2009 | 22:45

JC napsal(a):

Salivene,
Jak znám docenta, ten se určitě na Brusli vyprdne a zůstane doma, protože, vlast ohrožená nacismem volá.
P.S. Jak to máte s Rathem, už vrátil ten druhý plat ?
29. 05. 2009 | 22:47

Winter napsal(a):

Ten problém je kvadratický .) Politici v (neo)moderní společnost zásadně redukují problémy do hesel, ovšem i tato "mládež" (upozorňuji, že jsem natolik mladý, abych to slovo mohl používat zcela bez pejorativního nádechu .)) nenakládá se svou nechutí jinak. Je to takový odpočinek, taková kávička, od vzrůstající komplexiticity. Zároveň se to projevuje ve faktu, že si tito odpůrci nedokáži vyvtvořit vlastní ideovou platformu (proto bych se nyní zastal házecích anarchistů .)) a berou za vděk obecnými floskulemi, už nedokáží myslet onu "alternativu k systému", jíž se vyznačovala silná humanistická hnutí.

Víte, je to situace ne nepodobná právě Výmaru, kde se také radikálně měnilo uspořádání světa jakožto životního prostředí. V tomto ohledu si myslím, že všichni ti vajcometi skutečně mají fašizoidní nádech per excellence - nakonec jsou to právě totality, které "alternativy k systému" odmítají, protože samy utváří "systémy na věčné časy", své vlastní finality ("Každý ekonom ví, že když se sníží daně, zvedne se výběr" + x dalších napříč tábory).

Ono už je možná pozdě věřit na politiku, ale zároveň politiku vidím jako schůdnější cestu než technicisticní diktaturu s usměvavou tváří, diktaturu, v níž se komplexnost bude dát vyjádřit jednoduše. Možná ale není pozdě věřit, že se s tím dá ještě pohnout.

Inu což, ukáže čas.

Zároveň bych chtěl vyjádřit uznání za opravdu kvalitně, takřka "literárně," napsaný článek, jakkoliv je z něj cítit, že ačkoliv brnká na správnou strunu, tak příliš silně a prvoplánovitě.

S upřímným pozdravem...
29. 05. 2009 | 22:48

Saliven napsal(a):

JC:
Nevím jak je to s Rathem, ten zrovna nestojí v popředí mého zájmu. Ale nejsem zrovna jeho fanoušek, z mého pohledu je moc konfliktní (i když má v mnohém pravdu).
29. 05. 2009 | 22:50

Saliven napsal(a):

StandaT:
Myslím, že ve svých úvahách jdete příliš daleko. Socdem jen využila situace, jako by to udělal každý politik, není to určitě nějaká promyšlená strategie. Ne, že bych chtěl podceňovat naše vedení, ale takoví macchiavelisté určitě nejsou :-)
29. 05. 2009 | 22:51

JC napsal(a):

hovorka jedenáct,
Vidím že stále nechápete rozdíl mezi vulkanizovaným marxismem-leninismem a vejcem.
Zatímco pendrek znamená pokrok, vejce znamná nacismus.
Budete asi muset absolvovat nějaké školení/nejlépe mezi Litoměřickými judisty/ aby se vám rozsvítilo v té vaší náckovské palici.
29. 05. 2009 | 22:53

StandaT napsal(a):

Saliven: nepíši o Vaší straně. Paroubek je velice snadno predikovatelný a tím vmanipolovatelný do situací, které vyhrotí žádoucím směrem.
29. 05. 2009 | 22:55

Winter napsal(a):

Jinak se dá říci, že se na Anjelu setkali dva titání z jedné báje, dobro se zlem. Teď to jenom v rámci systému onálekovat .)
29. 05. 2009 | 22:57

Pepik napsal(a):

Pane Havle smekám před Vámi. Přiznám se že Vás neznám, protože jste někde v Bruselu. Škoda, škoda, přeškoda. Děkuji panu Gabalovi, že Vás inspiroval k napsání této reportáže. Bylo mi z té akce smutno, také z toho, jak jste tam klečel před tím hochem. Teď vím proč.
Ano je to možné, že tou bombou měl být masakr "našich dětí" před tribunou ČSSD. Zřejmě se režie chopili stejní lidé jako v listopadu. Ještě jednou díky za jeden z nejlepších článků co jsem četl na blogu za poslední rok. Přeji Vám pevné zdraví.
29. 05. 2009 | 23:00

hovorka11 napsal(a):

JC:
Vy jste viděl někdy viděl skutečné nácky házet vajíčky ?
Popište nám vulkanizovaný marxismus-leninismus.
A jak jste ve mě poznal nácka ? To je přesně to, proč soc. dem. nemůže vyplnit volební přání voličům. Plejáda Špidlů Grossů a Paroubků není schopna něco kladného udělat mimo sebe a to je ten problém !
29. 05. 2009 | 23:02

Kritik napsal(a):

JC

Ohledně paralely mezi "vajíčkádou" a fašistickými projevy bych přeci jen trval na shlédnutí dokumentů o fašismu před 2. sv. válkou a při ní.

Projevy zfanatizovaného davu (nyní spíše společenství lidí s mediálně vymytými mozky) jsou vždy hrozné. Když chybí argumenty, nastupují vajíčka. Nebo kameny a klacky, jako za Hitlera. A všichni společně podepisují petice jako kdysi, kdy psali "pověste je!". To už tu všechno bylo.

Jedině chudák bez vlastního názoru se připojuje k takovému davu. Člověk, hodný toho nazvání, se musí za ně zastydět. Vždyť platí: "Kdo jsi bez viny, hoď kamenem první".

P.S. Dnes by tu nevěstku (viz evangelia), soudě podle souhlasu s násilím výše, určitě utloukli. Kdekdo se totiž bez viny cítí.
29. 05. 2009 | 23:02

Saliven napsal(a):

JC:
Není trochu rozdíl mezi nacismem a fašismem? Minimálně jednu věc mají vajíčkáři s fašisty společného - touží bojovat proti levici.
29. 05. 2009 | 23:05

Hajný napsal(a):

to Ignácius:
To říká moje žena taky.A má pravdu,chytrý člověk se nežení a odtud je k volení ČSSD už jen krůček.
29. 05. 2009 | 23:07

JC napsal(a):

Bože Hovorko, myslel jsem to celé ironicky...no se někdy na netu stává. :-))
tak pardon
29. 05. 2009 | 23:08

JC napsal(a):

Saliven,
použil jsem záměrně oba termíny protože jsou v souvislosti s vajíčkádou hojně používány právě příznivci ČSSD.
29. 05. 2009 | 23:11

Saliven napsal(a):

JC:
Nacismus jsem tedy ještě nezachytil - fašismus ano.

hovorka11:
Vy určitě nácek nejste, vy jste czechtekář a vajíčkář. :-))
29. 05. 2009 | 23:12

Darock napsal(a):

StandaT: A nebo to bylo opačně. Úmyslně vyhrocená akce měla vyprovokovat Paroubkovy bodygardy k nepřiměřeným akcím. Nějaká ta zlomená ruka, rozbitá hlava (pro efekt samozřejmě dívčí), drastické scény "náhodou" nafilmované a v médiích zveřejněné, k tomu dramatické projevy několika známých osobností o tom, že "zase bijou naše děti"....
Jenže to jako na potvoru nevyšlo. Ta šelma Paroubek to prokoukl a nenechal se vyprovokovat. Smůla, co? Taková práce s organizací, tolik falešných identit na fejsbůku a nic z toho. A ještě přijde faktura z Xaverova...
29. 05. 2009 | 23:17

JC napsal(a):

Saliven,
"Nezlob se, Ivane, neuhnu. Náckům se neuhýbá. Ani vaječným fašounům."
P.S. pan autor dnes.
29. 05. 2009 | 23:19

hovorka11 napsal(a):

JC: Těch filmů jsem zhlédnul dost a vidím tam dle svého přesvědčení to nejdůležitější. Nástup fašizmu umožňují existenční útrapy lidí, pošlapávání práv a ignorace politiků zamezit nejtvrdším sociálním dopadům. Tam nastupuje prostor pro "tvrdou ruku" s agitací proti "původcům" tohoto zla a nabídnutí "jednoduchého řešení" a zlepšení existenčních problémů. To Hitler plně využil a to je ta hrůza, kterou může Topolánek svámi fašistickými citacemi za pomocí takového jednání soc.dem. spíše aktivizovat, tomu slouží vzájemná agitace nesnášenlivosti těchto stran. Měly by vzniknou jiné obopólné strany bez těchto lidí kryjících nehoráznosti různého druhu.
29. 05. 2009 | 23:19

JC napsal(a):

Saliven,
Vy jste zaznamenal nejaké vaječné útoky na Filipa ?
29. 05. 2009 | 23:21

PatientO.T. napsal(a):

2 Darock:
Paroubek nemá bodyguardy. Máte zřejmě na mysli fyzicky nebývale sqěle disponované členy ČSSD, náhodně přítomné na předvolebních akcích. Že jsou to judisté se zjistilo ex post. Tak pravil Jiří...
29. 05. 2009 | 23:22

StandaT napsal(a):

Saliven: vzponete si, jako insider, na nějaký překvapivý, neočekávaný krok Paroubka?
29. 05. 2009 | 23:24

siven napsal(a):

Vynikající článek, ale ke konci to chtělo méně patosu o kolejích a táborech, ale co, jsme jenom lidi, stál jste tam Vy, ne já, na emoce máte právo.

Většina reakcí v diskusi inteligentních, přesto se stále najde pár individuí, která přese všechno slintají svoje nesmysly, které především zde působí obzvlášť absurdně. Jejich nicky si zapamatuji, jelikož mě v budoucnu budou moci překvapit už jen příjemně.

Jenom je mi velice líto, že máte nad sebou takového předsedu. Vy jste totiž určitým znamením, nadějí, že v politice nebude navěky vládnout jen špína... pokud se ovšem v parlamentu nezměníte. Nebo změníte, ale jen k lepšímu. ;)

Uvidíme…
29. 05. 2009 | 23:25

hovorka11 napsal(a):

JC:
Nejsem technař, na to mám značně pokročilý věk a vcelku i odpor k této hudbě. Vajíčko jsem na nikoho nehodil, možná bych ho byl schopen hodit na našeho hradního pána spíše ale hypoteticky. Přemýšlejte bez fandění jakékoliv straně a pak možná uvidíte věci shodněji se mnou.
29. 05. 2009 | 23:26

Saliven napsal(a):

JC:
Rozumějte - Filip není pro ODS nebezpečnej, proti němu není třeba vést kampaní :-)

PS: Máte recht, je tam nácek. Já říkám fašizoidní, fašistický a nacistický je moc.

Když tady někteří píšete o jakýchsi snad totalitních praktikách levice, to vám nevadí, že se ODS snaží zlikvidovat českou investigativní žurnalistiku? Nejdřív Benda s náhubkovým zákonem, pak nějaký senátor s KO! Kožušníkem pro závislost ČT na vládě a nakonec nějaký poslanec ODS (nepamatuji si jméno) s návrhem na zrušení investigativních pořadů. Vždyť se ODS normální snaží zlikvidovat veřejnoprávnost ČT.
29. 05. 2009 | 23:27

JC napsal(a):

Saliven,
P.S. Znaáte nějaký případ, že by fašisté/nacisté někdy dobrovolně
složily zbraně/vejce ?
29. 05. 2009 | 23:27

Karel napsal(a):

Když jste si Paroubka vyvolili do čela a dovolili jste aby RAth byl druhým mediálním obrazem ČSSD tak prostě musíte počítat s tím že vajíčka na ně hozená dopadnou i na vás. Kdo s čím zachází s tím také schází. ČSSD si zvolila vulgaritu a neúctu k právu jako pracovní nástroj vůči kterému demokratické neřku-li morální postupy nefungují. Jak máme civilizovaně reagovat na nové a nové pomluvy, osočování a přímé lži a jak reagovat na výhružky těm co dodržují zákon? ČSSD v poslední době vytvořila atmosféru boje každým (a zejména hnusným) prostředkem proti kterému není civilizovaná obrana. Tak se nesmí divit že se probudili lidé, kteří s ní začnou bojovat obdobně hnusnými prostředky.
29. 05. 2009 | 23:28

Saliven napsal(a):

StandaT:
No nečekal jsem, že se vytasí s přítelkyní, když kvůli tomu o měsíc dřív peskoval Topola. A taky jsem nečekal, že vyhlásí program modernizace strany, který tedy ale bohužel celkem asi zkrachoval.
29. 05. 2009 | 23:28

Saliven napsal(a):

JC:
A co když dostali befehl? :-) Je zvláštní, že složili zbraně až když se začli v ODS klepat strachy co na to veřejnost. :-) Taky je zvláštní, že na facebooku měli naprosto stejnou informaci o narušitelích z ČSSD s kameny jako říkal Vodrážka :-) Jo, náhoda je blbec a unavený štěstí sedne i na vola (i když na mě tedy moc nesedá :-D)
29. 05. 2009 | 23:30

PatientO.T. napsal(a):

2 Saliven:
Program modernizace vaší strany musel zkrachovat. Kdyby se tak nestalo, měl byste totiž jiného předsedu.
29. 05. 2009 | 23:32

Winter napsal(a):

JC,
Tohle složení vejcí je v podstatě stejně spektakulární gesto jako Paroubek v jejich dešti, tím bych se neoháněl.

Nene, skutečný fašismus je jinde, tihle vrhačí mohou ovšem snadno být jeho snadným katalyzátorem. Souhlasím se Salivenem, že fažizodiní je hezké slovo .)
29. 05. 2009 | 23:34

hovorka11 napsal(a):

Myslím, že pan Havel je jeden z těch lepších lidí v politice a ekonomii ale ten jeho závěr... připomíná spíše úryvky z budovatelské knihy.
Fašismus je něco jiného, tak by se mu neměl dělat prostor.
29. 05. 2009 | 23:35

Lex napsal(a):

Ondrej Capek
Pane Capku, včera na blogu Petra Kukala jste o něm napsal: "A říkám: jste zmrd" (pro editora: Nemazat, přetisk z blogu zde na aktuálně.cz dne 28.5.2009).
Dneska o docentu Havlovi píšete: "Sakra Docente, ty mladí lidé co je učíte jsou celkem normální, vy jste divnej."
Poslouchaj, pane Capek, nejsou oni taky náhdou nějakej ten enteligent, třeba něco jako student doktorand, třeba na Pedagogické fakultě (pak to chápu)!?
Hluboce se za nich před ostatními stydím.
A jejich zvrácenost, kterou objevili: "Opravdu nechco mít včele státu lidi, co čerpají svoji sílu z toho, že nechají po sobě házet vejce.", to už není na Ph.D., to je na patent. To je na tu antinobelovu cenu, na tu cenu "Největší balvan".
Tož si té ceny užijou víc než toho titulu.
Lex
P.S.
Pár slov o gramatice pro budoucího Ph.D. z Pedagogické fakulty:
TI mladí lidé, ne "ty mladí lidé", za "lidé" patří interpunkční znaménko, stejně jako za slova "co je učíte", "vy" jste divjnej se píše s velkým "V", jinkak je to plurál, což docent Havel není, zato to velké "V" si na rozdíl od nich zaslouží. Abych je nemusel psát u nich, tak jim radši onikám. Hodně by se mi to břídilo.
29. 05. 2009 | 23:35

Saliven napsal(a):

PatientO.T.:
Já bych ani tak uplně neřešil předsedu, jako bych spíš radši přivítal jiného voliče. Osobně moc nefandím strategii přetahování voličů od komunistů (což mi naše politika přijde - možná se pletu), já bych uvítal orientaci na střední třídu, která tehnle stát drží na nohou. Sice by to bylo mnohem obtížnější, ale efekt by se dostavil - už jen v tom, že by se do socdem dalo méně strefovat. Sice partaj cílí na zaměstnance, ale spíš na ty nízkopříjmové. Ne, že bych si za sebe připadal nějak podvedeně, ale myslím, že by to šlo dělat líp no. Ale já nejsem až takovej insider, abych to mohl tvrdit.
29. 05. 2009 | 23:37

StandaT napsal(a):

Saliven: to první je druhá míza, ne vědomý akt :)

K té druhé míze jsem si právě teď vybavil: víte, co je pro chlapa největší zklamání? Když čeká na druhou mízu a on přijde první infarkt.
29. 05. 2009 | 23:38

hovorka11 napsal(a):

Cítím asi to, co Karel
29. 05. 2009 | 23:38

Saliven napsal(a):

StandaT:
Ale zas je lepší nepřekvapit, než překvapit nepříjemně ne? :-) Když jsem viděl jak Topol fláknul toho novináře, tak jsem zůstal s otevřenou pusou.

To s tím infarktem je vtipné, doufám, že se mě to nebude týkat. :-)
29. 05. 2009 | 23:39

tera napsal(a):

Pane docente,

když už tedy voláte po diskuzi, zkuste mi prosím odpovědět popř. podat vysvětlení na několik následujících otázek:

1) jaká byla a bude hospodářská politika vlád ČSSD ? (můžete si pomoci jednotlivými teoriemi a vynechte prosím první 2 roky vlády M. Zemana - do té doby jí rozumím).
2) jak chcete uhradit 13. důchod z příjmů z dividendy z ČEZ v kontextu struktury státního rozpočtu a rozpočtových pravidel ?
3) co vedlo Vás i pana Sobotku k význménu posunu názorů ohledně nezbytných reforem veřejných financí ? Jakým jiným způsobem chcete tuto reformu realizovat ? (PS: četl jsem dané materiály, které byly vytvořeny na MF ve spolupráci s týmem okolo M. Jahna)
4) jak chcete vyrovnat příjem zdravotního systému po zrušení "regulačních" poplatků ?
5)z jakého důvodu chcete následovat příklad Maďarska ?
6) jak chcete dosáhnout přijetí eura a naplnění Paktu Stability a růstu nikoliv co se do obsahu týče, ale do smyslu ? (v kontextu studií vypracovaných k problematice této měny, např. EP 121/1997)
7) kdo Váš předvolební program bude financovat ?
8) jak vysoké vidíte náklady na obsluhu státního dluhu v roce 2010 ?
9) jak vnímáte chování svých spolustraníků, kteří na základě svých rozhodnutí nerespektují zákon (poplatky), soudí se, a jednotlivá zařízení dostávají pokuty ve správních řízení ? Budou tyto náklady hrazeny z pokladny ČSSD, nebo z "mých" resp. veřejných peněz ?

Dávám Vám zde ideální možnost mě přesvědčit, že Vás program není pouhý populismus s heslem "A po mě potopa". Vaši odpověď neočekávám, neboť jste, promiňte mi to, typický příklad vysokoškolského kantora, ze kterého se stal vrcholný politik (viz. Mertlík), a který ekonomické teorie a neoddiskutovatelné závislosti vyměnil za brebendy a teplé místečko v nějaké placené funkci.

Jako občan ČR se nehodlám podílet na Vašem utopistickém programu, který je založen na zakrývání nepříjemných skutečností spoluobčanům, pro které jsou makroekonomické souvstažnosti nic neříkajícím pojmem. To, že ve skutečnosti ohrožujete hlavně je, je fakt, který se projevil ve všech zemích za poslední desetiletí, které se dostaly do fiskální pasti či se ocitly na hranici bankrotu.

PS1: v argumentaci prosím vynechte zvýšení daní z příjmu, více než 3-7 mld. Kč Vám to ročně nepřinese (navíc v daňovém systému ČR).
PS2: v případě zájmu Vám samozřejmě poskytnu svůj email, kam mi můžete na výše uvedené otázky odpovědět.
29. 05. 2009 | 23:40

StandaT napsal(a):

Salivene: to já taky doufám, ta druhá mízua je asi nějaká myslivecká latina, či co :(
29. 05. 2009 | 23:45

hovorka11 napsal(a):

soc. dem. je zaměřena především na důchodce- nejsilnější voličskou základnu. Těm nemůžou konkurovat ani rodiny s dětmi. Proto zabezpečení důchodců je nade vše. Kdo si myslí něco jiného, tak je naivní!
ODS je zase více zaměřena na zisk pro nejbohatší, tudíž její vrcholní členové si finančně pomohli hlavně sobě. Pro střední vrstvu tady je dost hluché místo (zklamali zelení a KDU).
29. 05. 2009 | 23:51

PatientO.T. napsal(a):

2 Saliven:
Jsem přesvědčen, že zrovna vy byste toho předsedu neřešil. Ale přítel předseda ano. Je nějakej divnej, ten předseda. Koneckonců, přišel k vám z úplně jiné strany... :-)
Bohužel, Paroubek moc dobře ví, že se udrží v křesle jen a pouze tehdy, osloví-li právě nízkopříjmové, převážně komunistické voliče.
29. 05. 2009 | 23:51

PatientO.T. napsal(a):

2 Saliven:
Nechci Topolánka omlouvat, není to můj favorit. Jako otec dvou dcer vám ovšem říkám, že bych na jeho místě v dané situaci byl daleko tvrdší. Zvláště s tou imunitou... Ale nelekejte se, toho fotografa bych nezastřelil...
29. 05. 2009 | 23:56

hovorka11 napsal(a):

tera:
Chcete nemožné, to se nedá vysvětlit jinak než tou potopou. Ovšem ODS není lepší. Hrabání do vlastních kapes neřeší problémy.
29. 05. 2009 | 23:57

Saliven napsal(a):

PatientO.T.:
Jak říkám - oslovit nízkopříjmové je nejjednodušší. Jsou výzkumy na to, že "ulovit" živnostníky apod. by bylo poměrně náročné (a možná by se to ani nevyplatilo, nevím). Já jsem ale přesvědčen, že by to šlo, ale musel by být ke všemu trochu jiný přístup, hlavně někteří členové politických stran (nejen ČSSD) by nesměli být takoví sólisté, hrnoucí se za funkcemi. Jednou takovou osobou jsem byl dokonce označen za radikála. :-)
29. 05. 2009 | 23:57

Saliven napsal(a):

PatientO.T.:
Stačilo malýho Nicka ukázat tady ho máte a žádnej fotograf by ho nefotil. Vždyť média jsou tak průhledná - musíte jím jit na ruku a oni vás vynesou, když jim na ruku nejdete, tak vás zničí. A to je zrovna věc, která mi na Paroubkovi vadí nejvíc - s novinářema zbytečně válčí válku, kterou nikdy nemůže vyhrát. Proto pak novináři dělají prasárny jako jsou návody na házení vajec atd.
29. 05. 2009 | 23:59

úúrchlík před komunismem napsal(a):

V mojí (skutečně) milé rodné vlasti mě řekněme poslední rok činí smutek kombinace zřejmě upřímné nejistoty jak právně a správně a přesto efektivně ošetřit se železnou pravidelností se v českých městech a na celonárodní TV objevující provokace maršů "Dělnické strany".

Mohu říct, že v nejvyspělejších demokratických zemích, rozhodne v USA, by byl problém "Dělnické strany" dávno a účinně ošetřit a že by ani blue collar mladí mužové neviděli příští ohlášenou rundu provokací jako bezrizikovou šanci zviditelnit se a prokázat své macho.

To je tedy jedna rovina rostoucího násilí, které mocenské elity a státní správa nejsou schopny nebo ochotny úměrným a přesto úzkostlivě právním způsobem řešit, tedy pomoci k jeho utlumení, ne-li zmizení.

Druhou rovinou je také nakažlivé imitování vrhání zápalných lahví na domky občanů jedné menšiny. Země, kde bezpečnostní technik bez vzdělání, který se nějakou "tvořivostí" a la dvě občanky a spoření miliónů z průměrných platů, při 6tičlenné rodině a pobírání sociálních dávek stal díky SIGNÁLU "jsem tvrdý na cikány" vedení permanentní účastnice polistopadových vlád, křesťanské KDU tak neodolatelným výtahem k popularitě u mas, že skončil, opakovaně koktající jako první vicepremiér a strážce veletoků miliard na MMR, v té zemi se rasistické pózování vyplácí a vypalování domů postižené menšiny moc nepostihuje.

To je druhá z vln hrozby demokracie, o kterou, jak pozdě, ale nakonec přece, ikdyž nadstranicky, ač násilí konají de facto výlučně jen extrémní pravice a ti, co se považují za pravicově orientované.
Bagančata pochodu Maďarské gardy, chválené Fides Orbanem, který navíc vyzývá Slováky maďarské národnosti, ať volí jako příslušníci Velkého Maďarska, to, spolu s výkřiky libertas a EsEsÓ o potřebě nového pořádku v Evropě nebudí dobré historické analogie.

A pak tu máme násilí a útoky cestou nejednou bolestivých projektilů, vajec, médii BURANSKY a pravičácky reportované jako recese, jako povyražení, za které statečný pravicový mladík je ochoten platit tržní cenu pokuty.

Zahradil organizuje Modrý tým na Facebooku, na faceboku se koordinuje mladá garda, která od vůdců pravice ví a tuší, vidí z jejich klipu, že díky Klausovým lidem vláda na 5. pokus padla, ikdyž Paroubek opakovaně i před tím chtěl, aby EU dosloužila, ale Klaus byl nedočkavý. Tedy když ODS graficky srovná pád vlády s Mnichovem, Únorem, Srpnem 68, i vzdělaná ´mladá duše, vedena příklady a bez slova kritiky na straně pravdě, že útoky, napadání a rozbíjení mítinků není demokraticky košer, podlehne svodům davu, stejně jako násilní chuligáni na fotbalových stadionech.

Ve vyspělé demokratické zemi by policie dávno a razantně zasáhla, právně ošetřené.

Hlava státu by půl hodiny na TV promluvil k národu a jasně vyslal signály na všechny strany, u nás tedy i na svojí pravici, která evidentně, byť "jen" svými příznivci za kampaní organizovaných útoků (Facebook) stála, dal najevo, že to vůbec košer ani recese není.

Osobně bych, být ČSSR žádal orgány EU o nový termín eurovoleb v ČR, řekněme za půl rodu, až se efekt ponižujícího kamenování stovkami vajec z mysli primitivní a primitivismu méně odolné části české populace vytratí z mysli, poté, co to vším tímto násilí, DS, pálení domů cikánů, násilí a kanonáda vejci a lejny, zase Evropě ČR "osladila".
30. 05. 2009 | 00:02

MK napsal(a):

tera:
souhlasím (100%), připojuji se, taky bych rád věděl jak ty sliby hodlá ČSSD naplnit.

Pane docente, zavítejte někdy na http://www.cssd.cz na odpovědi pana Paroubka.
Neexistuje jiná odpověď než zvýšíme, zařídíme atd. Nic proti tomu, požadavky jsou oprávněné (učitelé, zdravotníci, atd.), ale proč to pan Paroubek nezařídil, když byl u vesla a HDP rostlo jak tráva na jaře, to nechápu.
Předem děkuji za odpověď.
30. 05. 2009 | 00:34

Darock napsal(a):

MK: myslím, že odpověď už naznačil Sobotka - tyto plány jsou dlouhodobější povahy a nebude možné je z důvodu krize realizovat ihned, ale teprve až se obnoví ekonomický růst.
30. 05. 2009 | 00:45

PatientO.T. napsal(a):

2 MK:
Máte to marné, odpovědí na vaše otázky bude mlčení. Snad vajíčkem kdybyste hodil... Ale musíte dohodit až do Auschwitz. Cíle jako Vojna, Rovnost, Svornost, Mariánská apod. se nepočítají. Přestože práce osvobozovala tam i tam.
Tak to chodí...
30. 05. 2009 | 00:51

PatientO.T. napsal(a):

2 Havel:
Již jsme o tom kdysi polemizovali. Proč vás děsí jen nacionální socialismus. Vždyť ten internacionální měl úplně stejné metody. V čem je rozdíl? Koncentráky tam i tady. Popravy, dlouholeté žaláře, teror zasahující celou společnost rovněž. Nebyl jste snad v tom internacionálním socialismu poněkud příliš aktivně a nechutně namočen?
Nebují náhodou na ulicích komunismus? Vždyť i ten, před nímž jste poklekl, má daleko blíž k Che Guevarovi než k Adolfu Hitlerovi...
Máte nás za blbce, pane Havle? Proč? Brusel vás nemine, potřebujete snad splatit dluh za partajní nominaci?
30. 05. 2009 | 01:06

Honza napsal(a):

Promiňte, ale aby bývalý funkcionář komunistické strany, která má na svědomí miliony lidských životů, hrál na city "kolejí do Birkenau", to už mi připadá hodně chucpe...
Srovnávat někoho s fašisty a nacisty jen proto, že hodil vejce po vašem "velkém vezírovi", to nemůže myslet vážně ani soudruh kovaný v Marxistické dialektice tak, jako Vy...
30. 05. 2009 | 01:07

Honza napsal(a):

Promiňte, ale aby bývalý funkcionář komunistické strany, která má na svědomí miliony lidských životů, hrál na city "kolejí do Birkenau", to už mi připadá hodně chucpe...
Srovnávat někoho s fašisty a nacisty jen proto, že hodil vejce po vašem "velkém vezírovi", to nemůže myslet vážně ani soudruh kovaný v Marxistické dialektice tak, jako Vy...
30. 05. 2009 | 01:07

Carlos V. napsal(a):

Mame to ale hrdinne politiky. Stoji na podiu jak tvrda Y a se zoufalym vyrazem se nechaji bombardovat vejci. Nastvane premysleji, jak to prevratit ve svou vyhru, vymysleji spiknuti, nacisty a volice, kteri je budou litovat.

Takovi politici priste budou s litosti stat a koukat, jak se na ne vali udalosti ... a koukat jak zmokla slepice.

Pouziti receptu z roku 38,39 a 68 - tedy nechat se bit a tvarit se ublizene snad v nikom litost nevzbudi. Oni jsou politici, je to jejich hra, a oni se musi umet s problemy vyporadat.

A nestraste s nacisty - prectete si treba Haskovy povidky o tom, jak probihaly za Rakouska politcke mitinky.
30. 05. 2009 | 01:18

MK napsal(a):

Vážený pane docente, v předchozím příspěvku jsem se zmiňoval o vystoupení pana Paroubka v ČT24. Už jsem to našel:
http://www.ct24.cz/vysilani...
Myslím, že není co dodat...
30. 05. 2009 | 01:39

Jozef napsal(a):

Honza

Prosim Vas prevelice,
Informujte nas,aka organizacia alebo aspon znama osobnost bojovala v Ceskoslovensku proti komunizmu pred r.1989?

takmer denne som vtedy pocuval Hlas ameriky,BBC alebo Slobodnu Europu - vsetci bojovali len zaa dodrziavanie zakonov CSSR.

Honza,citali ste dokumenty Charty 77? Verite,ze exprezident Havel,chlapec z burzoaznej rodiny,bol na vojne sefom komunistickej mladeznickej organizacie....?
Ospravedlnte ho,prosim!
Taka bola doba.Vtedy este ani M.L.King netusil,ze raz bude mat slavny sen o inej Amerike...
30. 05. 2009 | 01:42

MK napsal(a):

Darock:
Opravdu nic ve zlém, ale pokud myslíte, že se ekonomický růst nastartuje 13.důchody, tak vám závidím váš optimismus.
Podívejte se do Maďarska.
Dobrou noc.
30. 05. 2009 | 01:49

Michal Macek napsal(a):

tak na tenhle mitink nemel pan paroubek brat manzelku snad vubec jeste ze se vam podarilo zabranit aby sla taky na podium,jejimu vystresovani se uz ale asi zabranit nepodarilo :(
30. 05. 2009 | 06:40

StandaT napsal(a):

Michal Macek: dovedete si ale představit ten inpakt, kdyby to Paroubkovi s těhotnou manželkou na pódiu vyšlo? Mě mrazí, když vidím, kam až věci zacházejí.
30. 05. 2009 | 07:09

Jareš napsal(a):

Havel statečný, Havel spravedlivý: "Musím tam stát. My nikoho nebijeme."

Nebijete, ale svojí hloupou a líbivou politikou můžete lidem způsobit víc, než pouhý zásah vajíčkem. Není snad pravda, že zavedení poplatků ve zdravotnictví znamenalo lepší péči pro nemocné rakovinou? Díky vaší "péči" teď halt stovky lidí ročně zemřou - a nemusely by. Anebo vámi tlačené lehkomyslné zadlužování - nebude jednou znamenat chudobu, která dopadne nejvíc na ty nejobyčejnější lidi? A hezky se vším, co k tomu patří. Vás osobně se to ovšem nedotkne, vy se budete za nestydaté peníze válet v Bruselu s dalšími židovskými mazanci. Chrochty chrochty.
30. 05. 2009 | 08:01

Béda napsal(a):

Zvrácená morálka dvojího metru.

To co představuje u ČSSD J.Paroubek, představuje v ještě horším u ODS M.Topolánek. To co představuje D.Ráth, představuje u konkurence I.Langer. V tomto ohledu si absolutně nemají obě strany co vyčítat. Řeč může prakticky běžet pouze o míře populismu a podvodnictví, hrubiánství, "mafiánství"... V morální rovině jsou si špičky obou dvou táborů takřka rovny.

Na mítinku se potvrdila jedna věc. Jedna strana se dlouhodobě snaží v politickém boji proti druhé straně užívat prostředky hrubého násilí a postupně zavádět prvky totality. Kubiceho zpráva, "Všichni půjdete bručet!", útok na Dostála, na Rátha, teď organizovaná skupina vajíčkometů... Co bude příště?

Zdá se, že jde o cílevědomý, dlouhodobý útok jedné strany na principy demokracie. V tom spatřuji hlavní nebezpečí "vajíčkové" aféry. Brutální násilí, Kubiceho zprávy, archivy, soudní "mafie", fyzické útoky, urážlivé slovní napadání a zastrašování, přímý útok na základní ústavní svobody za tichhého přihlížení médií a policie krom tradičních volebních podvodů a přeběhlíků... se postupně a jistě stávají prostředky politického boje a jeho argumenty.
30. 05. 2009 | 08:06

StandaT napsal(a):

Béda: nikoliv. Je to návrat. Někdo tady cíleně vytváří atmosféru ohrožení. ODS tomu silně napomáhá, ale režisérem není.
30. 05. 2009 | 08:34

ali napsal(a):

Vy jste pane Havle pěkně mazanej...ale jedinej, kdo si zachovává u socanů klasickej českej humor. Až tam nebude Paroubek, Rath, Sobotka, kteří evidentně škodí nejen straně, zvednou se Vám preference. Ovšem ode mne ne...
Vám osobně hodně štěstí
30. 05. 2009 | 08:43

jarda napsal(a):

Já bych na místě páně Havlově moc nemoralizoval, ten měl dostat už v roce 1989, když to tu s komunistama vylepšoval.

Havlova skripta 1988
VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE
Nositelka Řádu práce

ÚSTAV MARXISMU-LENINISMU

Dějiny ekonomických teorií

Na zpracování textu se podíleli: ing. J. Havel / ÚML VŠE Praha, odd. politické ekonomie socialismu / kap. 9. a 29,

Vzdělaný ekonom marxista by neměl pouze dokonale znát kam až dnes dospěla marxisticko-leninská politická ekonomie. Měl by dobře znát i její historii: co předcházelo jejímu vzniku, jak se zformovala a jak se po té vyvíjela dál až dosáhla nakonec současného stavu. Tuto znalost historie svého vědního oboru by neměl mít jen pro znalost jeho historie jako takové . měl by ji mít hlavně proto, že mu umožňuje vidět reálněji jeho současný stav a dává mu jinak nenačerpatelné metodické pokyny jak ho dál rozvíjet a zdokonalovat.

Stejně tak by neměl vzdělaný ekonom marxista pouze dokonale znát kam až dnes dospěla marxisticko-leninská politická a jaká je její historie. Měl by dobře znát i kam až dnes dospělí její ideoví protivníci a odpůrci: buržoazní politická ekonomie a maloburžoazní ekonomické myšlení (včetně reformismu a revizionizmu ) a jaká byla jejich historie. Ani tyto znalosti by neměl mít jen pro ně samé. Měl by je mít hlavně proto, že mu umožňuje znalost historie nemarxistické politické ekonomie vidět reálněji její součastný stav a že mu znalost jejího současného stavu dává možnost nejen proti ní účinně bojovat, ale i ( a to především ) v konfrontaci s ní dál rozvíjet a zdokonalovat vlastní marxisticko-leninskou politickou ekonomii.

V. L Lenin /1870-1924/ rozvinul marxismus jako celek a v tomto rámci,věnoval nutně značnou pozornost i otázkám politické ekonomie. Hluboké znalosti ekonomické problematiky prolínají celým jeho dílem a ryze ekonomickým tématům samotným je věnována více než stovka jeho prací.

Leninova dílo navazuje na učeni K. Marxe a B. Engelse a jejich dílo doplňuje, aktualizuje, rozvijí a v některým momentech i překonává.
30. 05. 2009 | 08:50

tera napsal(a):

Hovorka11

popravdě řečeno, ODS se alespoň nesnaží bojovat přílišným populismem. Samozřejmě jsem od této vlády čekal mnohem více, ale byla to první vláda po dlouhé době, co přiznala nezbytnost reforem.

Pokud jste mínil zastropování odvodů zdravotního a sociálního - asi Vás nepřekvapí, že je to věc obvyklá v celé EU, mnohde to zaváděli sociálnědemokratické vlády.
30. 05. 2009 | 08:54

Béda napsal(a):

jarda,

Mohl byste pro ilustraci uvést skripta, diplomové, habilitační ...práce všech dnešních vrcholových politiků? Zajímaly by mě především ty z oblasti ekonomie a společenských věd. Třeba V. Klause a pod..

Zajímalo by mě taky , jestli mezi nima byli disidenti.
30. 05. 2009 | 09:01

jarda napsal(a):

klidne, pod jejich blogem....
30. 05. 2009 | 09:03

důchodce napsal(a):

Soudruhu Havle,vy především těm mladým lidem,kradete jejich budoucí život.Jste to vy,kteří se podbízíte primitivům v dnes odcházející generaci,vějičkami, na které si půjčujete od mladé generace ,bez jejího souhlasu.To,že vás prokoukli a dali spontánně najevo svůj nesouhlas s vašimi lumpárnami, je velmi a velmi pozitivní.
30. 05. 2009 | 09:06

Student napsal(a):

Naši politici, od prezidentů až po starosty,dlouhodobě byli málo činní, případně neteční:
-k šikanování a násilí ve školách,
-ke zvířecímu chování mnohých fotbalových fanoušků a mnohých lidí dlouhodobě nepracujících,
- k NACISMU a FAŠISMU
- k často omezeným právníkům a úředníkům,
- k často primitivním novinářům.
Výsledkem je skutečnost, že v ulicích se projevuje lůza.
Pano Havle, aktivní politiku, už víte co děláte špatně ?
29.05.2009 13:42:04
30. 05. 2009 | 09:14

Béda napsal(a):

jarda,

jen se neupejpejte. Co napsal třeba tkový V.Klaus, V.Tlustý, nějaký sociolog, ekonomický expert, prognostik... z předlistopadového období se zajisté najde i v ODS, KDU...

Především by mě zajímalo jak obhajovali svoji disertační, habilitační práci, ve které dospěli k přednostem kapitalistické ekonomiky, resp. ekonomického řádu před nezaujatou "vědeckou" komisí a jak dospěli k četným vědeckým titulům?

Zse platí dvě možnosti:
1) buďto byly jejich práce slušně řečeno prorežimní
2) anebo byly protirežimní a oni dokázali své závěry obhájit, tudíž by nemohlo platit, že tento systém byl totalitní a antidemokratický.

Kdepak je asi pravda?
30. 05. 2009 | 09:32

Michal Macek napsal(a):

StandaT

nedovedu - hlavne ji tam nemel vubec tahat
30. 05. 2009 | 09:32

radek napsal(a):

to důchodce po 150desáté

účet za neoliberální politiku:
- jen sanace vytunelovaných bank stála ČR cca 600 mld Kč
- kuponová rozkrádačka stála 50 miliard
- LTO Langer-Kutal-Vaškůj stálo čr 60 miliard
- zakázka na odstranění ekol. škod 150 mld. Kč ??? ztráta
- účet za krizi neoliberální USA (deficity SR ČR 3*150 mld 2009,2010,2011) 450 mld Kč
- kdo spočítá škody ze zmanipulovaných výběrových řízení na veřejné zakázky...
TOTAL min. 1160 mld. Kč
30. 05. 2009 | 09:54

Dalik napsal(a):

Pražáku aplaus ! To byla trefa do Čochtánka !Takhle se musí na reakcionáře ! Dalimil .
30. 05. 2009 | 10:27

veverka napsal(a):

Fotografie usvědčují Mladé konzervativce

Podle dostupných fotografií napadli shromáždění ČSSD na Andělu Mladí konzervativci spojení s ODS a se Stranou svobodných občanů.
http://www.blisty.cz/2009/5...
30. 05. 2009 | 10:27

Anton napsal(a):

... Havle, oslovení vynechávám nevím jestli jste soudruch, pan či někdo jiný. Gratuluji vám k sepsání slohové úlohy na téma, "co nejvíce slov bez obsahového významu".
30. 05. 2009 | 10:27

128,5 napsal(a):

Autorovi

Váš otevřený dopis Ivanovi mě zaujal. Z textu jsem se dozvěděl, jak to na vašem předvolebním mítingu v Praze bylo. Chtěli jste vést dialog a nikdo nechtěl, místo toho po vás házeli vajíčka. Byli to děti. Většina čtrnáct, šestnáct let. (Vše jsem chápal, ač nejsem Ivan). Některé osůbky jste intelektuálně suverénně předčil. Ale pak to přišlo. Nerozumím tomu, že se náckům neuhýbá. Píšete stále o mítingu v Praze, nebo o sídlišti Janov v Litvínově. Další věta mě ujistila. Je to o vaječných fašounech. V Litvínově se používaly jinačí nástroje.
Autore, co mě ale dorazilo, bylo vaše PPS. Bylo to myšleno stále Ivanovi? Pokud ano, nebudu se vyjadřovat. Pokud ne, tak se lekám. Tato myšlenková pirueta mě šokuje. Takto doopravdy uvažujete? Chcete, aby tento argument přijal Ivan, nebo i někdo jiný? Pokud bych zkusil chvilku (ale jen chvilku) uvažovat já, jako vy … co mi vyšlo, radši to nebudu zveřejňovat.
PS. Během čtení vašeho textu jsem použil dva papírové kapesníky.
PPS. Ač oba dva kapesníky byly použity na rýmu, nejste pro mě lídr na kandidátce strany do nadcházejících voleb, nejste podle mě vůbec politik. Ale pokračujte, třeba mě jednou přesvědčíte o opaku.
30. 05. 2009 | 10:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahující nadávku ("dobytek"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 05. 2009 | 10:40

Alarien napsal(a):

Pane Havle, smutné a výstižné. A především noblesní. Těm, kteří odmítají spojení vajec u Anděla s Terezínem a Birkenau, evidentně schází představivost. Kdo se však uchýlí k fyzické agresi, ztratil morální zábrany. Ke stupňování násilí má cestu otevřenou.
30. 05. 2009 | 10:48

pozorovatel napsal(a):

Představte si, že vajíčková smršť se snese na představitele ODS. A následné komentáře Paroubka, Ratha i Havla. Jistě by byla plná komentářů o pochopitelné reakci lidu na protilidovou politiku ODS a podobných jízlivostí. Proto mě komentář pana Havla přijde jako pokrytecký a snažící se ze situace těžit ve prospěch ČSSD. Jim přece nejde o demokracii, ale pouze o moc a veřejné peníze v jejich kapsách, jak nás o tom denně přesvědčují.
30. 05. 2009 | 10:49

Neopřemyslovec napsal(a):

Dovedu si představit chování J.Havla, Gabala, Urbana, Paroubka atd. v roli Slavníkovců. Proč nás Přemyslovci masakruje? Vždyť my jsme dobrá parta? Ano, jsou situace, kdy rozum jde stranou a převládají emoce. Děti, proč po nás házíte vajíčky? Vidíte, klečím před vámi. Přišla smrt. Mertvý do smrti nic nepochopili. Hovádka nebo zlý lidé hlásající sociálno s nacpanými žaludky?
30. 05. 2009 | 10:54

Petr napsal(a):

Doktoři vám toho měli zakázat víc, hlavně učit na vysoké škole, v politice se jeden ... navíc ztratí.
30. 05. 2009 | 10:57

Petr napsal(a):

Soudruhu a co ten deficit 170 mld. Kč, to taky vypínáš hruď v Bruselu ??????????????
30. 05. 2009 | 11:02

JC napsal(a):

PatienT.O.
Doktore domnívám se, že v 01:06:59 jste to trefil docela přesně.Nacista Hitler byl až do napadení CCCP hýčkán Bolševikem Stalinem a je je úplně jedno, že tyto totalitní systémy vzešly z rozdílných "teoretických" postulátů.Důležité je to, že ve výsleku byly tyto režimy příčinou největšího utrpení lidstva v novodobých dějinách.Cílem obou bylo ovlánutí světa násilnou formou a nastolení toho "jejich" pořádku.
Je směšné, když nám soudruh Falber připomíná, že takhle začaly útoky na sociální demokracii ve výmarské republice a skončilo to nacismem a koncentráky a zapomíná dodat, že o pár let se v Čechách sociální demokracie spolu s bolševiky na stejných sviństvech v rámci Národní fronty vesele podílela.
30. 05. 2009 | 11:03

Maine Kleine napsal(a):

to Vico
No jo média se přidala véce méně na stranu zuřícího davu. Pokud jde o ten "pornokomiks", tak paní Paroubkové trochu rozumím, jenomže rozmazáváním toho nevkusu jen vyvolá další projevy antiparoubkismu. Zase mu bude vyčítáno, jak je ješitný, jak se i pro málo cítí dotčený. Oni ho neberou jako normálního člověka, takže se to zase obrátí proti němu - proti Paroubkovi. A věřte, že se přidají i "vtipní komentátoři".
http://zpravy.idnes.cz/poze...

http://zpravy.idnes.cz/poze...
30. 05. 2009 | 11:11

Ruské kolo napsal(a):

30. 05. 2009 | 11:17

dříve ruda napsal(a):

pane Havle,

ten šílenej patos v závěru, víte -to, jak náckům neuhnete, vy, který měníte přesvědčení podle větru, ten mě dostal.
30. 05. 2009 | 11:17

f. Stočes napsal(a):

Po vajíčkových výtržnících přijdou kovaní „antinacisté“, jejichž názory zastupuje Petra Sokolovská na portálu. Pokochejte se buď titulky či citátem:

Neonacistické krysy patří na dno Orlíku!
http://www.eportal.cz/Artic...

"Celá historie socialismu je především historií krys. Právě lidské krysy jsou se svou stokovou přichcíplostí tím pravým odpadovým materiálem pro socialistické modelování… Beneš patřil rovněž k oněm zmiňovaným hlodavcům."

Ubožáci! Neonacisté jsou patrně jen vhodnou potravou pro židovské kulky!

http://www.eportal.cz/Artic...

Na ePortálu v rubrice Kdo jsme se uvádí: „Na Eportalu vycházejí články, komentáře, studie a analýzy významných osobností české, avšak i slovenské a zahraniční pravicové politiky, publicistiky a konzervativního smýšlení. Jmenujme například Václava Klause, Miloslava Bednáře, Romana Jocha, Ladislava Jakla, Marka Loužka, Petra Macha, Jiřího Zahrádky, Jana Zahradila, Vlastimila Podrackého, Matyáše Zrna, Marka Stoniše, Martina Schmarzce, Lukáše Petříka, Marka Skřipského, Dana Drápala, Josefa Mlejnka, Martina Čejky, Michala Semína, Jana Kubalčíka, Čestmíra Hofhanzla, Lukáše Krivošíka, Igora Skúpého, Petra Friša, ale i Rogera Scrutona, Pata Buchanana, Daniela Pipese a dalších…“
30. 05. 2009 | 11:20

StandaT napsal(a):

no vida, a opět tu máme seznamy nepřátel režimu. A já furt dumal, co mi tu chybí k dokonalosti.
30. 05. 2009 | 11:33

JiriM napsal(a):

Vážený pane profesore, skvělý článek, držím palce. Také mi běhá mráz po zádech, když vidím anonymní dav s velkými hrdiny uprostřed. Vždy si říkám, co by asi ti hrdinové dělali tváří v tvář, jeden proti jednomu. Moc dobře si pamatuji jedince, jejichž odvaha skončila přesně v tom okamžiku, kdy se ocitli sami, bez davu za zády. To platí samozřejmě i pro net. Někdy se snažím si představit, jak asi vypadá "přezdívka" na konci drátu, co dělá, má li morální právo a znalosti ke kritice. Na škole nás učili: "Kritizuj se znalostí věci". Zdá se, že tato poučka zastarala.
30. 05. 2009 | 12:11

Ondrej Capek napsal(a):

Milej Lexi, tak jsme si pěkně anonymě ulevili, co? To je pohodička, takhle to vpálit někomu na netu. Uděláme pokus: o co že z té anonymity nevystoupíte a nenapíšete mi na můj mail pod vým občanským jménem, co?

Jinak Vás zklamu: morální rozklad na UK postoupil tak daleko, že mi nabídli se podílet na přednáškách a nejde o pedagogickou fakultu.

Mimochodem vulgarismus použil onen pán ve svém článku, já jsem jen vracel úder. Což se ale shoduje s vaším názorem na absolventy PedF, kterou pan Kukal vystudoval, já jsem chodil na VŠ jinam.
30. 05. 2009 | 12:38

stále rebel napsal(a):

Pro Ondrej Capek.
Možná byste měl upřesnit kam, protože takto se mohou červenat všichni. Když to upřesníte, mnohým spadne kámen ze srdce.
30. 05. 2009 | 12:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Čapku,

hodně s Vámi v tomto textu souhlasím (anonymita atd.).

Ale není to právě o tom vracení úderů? Údery zasazují politici a někteří voliči jim je vracejí. Zasadil ho pak Kukal a řada lidí mu ho vrátila. Zasazujeme ho většina z nás zde v těchto debatách (a já nebudu výjimkou, i když se snažím o opak).

Nicméně neměli bychom si jednou přestat zasazovat údery a začít debatovat. A samozřejmě se nedá čekat, že začne ten druhý.

Když hází mladí vejci, je to podle mne nepatřičné, ale svým způsobem pochopitelné (v mládí bych též asi házel, v mládí člověk dělá různé blbosti). Když si zasazují údery starší a rozvážnější, je to podle mne spíše smutné, přepjaté.

Omlouvám se, že jsem si pro tuto úvahu vybral právě Vás. Není v tom nic osobního a není to vůbec jen o Vás. Je to podle mne problém nás všech. Moc se pereme, vracíme údery a o to méně přemýšlíme. Já též.

Hezký víkend Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal
30. 05. 2009 | 13:12

dříve ruda napsal(a):

lex:
když už kontrolujete gramatiku, naučte se ji. Unikají vám hrubky (mě v 6.p.) a vytýkáte nesmysly -vy s velkým V opravdu není nutné. Toto není korespondence.

Tyto debaty dělají z normálních lidí hledače souvislostí kde nejsou, vizionáře nástupu kdečeho, profesionální odhalovače ohrožení demokracie...
Je to jen pár vajec, sakra.
30. 05. 2009 | 13:21

dříve ruda napsal(a):

Kdyby svou práci dělali tak blbě jako Paroubek jiní, seděli by. Za zvorané operace, spadnuté mosty a budovy, přejeté lidi.
Kde je JEHO zodpovědnost? Je jeden z hrobníků politické kultury, etiky, korektnosti. Vy, pane Havle, se vezete s ním.
Jakou má občan proti vám obranu?
30. 05. 2009 | 13:38

pierre napsal(a):

to Beda
(30.05.2009 09:01:46) :
.
co se tyce mythu klausovy habilitace a professury - zde link, ktery uvede vse do normalnich dimensi :
http://profesor-klaus.osoba...
(o habilitacni praci jako takove zhruba v 1. tretine textu od odstavce zacinajiciho "...Čeho moc, toho příliš..." ....)
.
klaus samozrejme neni sam, kdo ma maslo na hlave pokud jde o "solidnost" docentury, habilitace a professury....
30. 05. 2009 | 14:10

pierre napsal(a):

to jarda
(30.05.2009 09:03:08) :
.
co se tyce mythu klausovy habilitace a professury - zde link, ktery uvede vse do normalnich dimensi :
http://profesor-klaus.osoba...
(o habilitacni praci jako takove zhruba v 1. tretine textu od odstavce zacinajiciho "...Čeho moc, toho příliš..." ....)
.
klaus samozrejme neni sam, kdo ma maslo na hlave pokud jde o "solidnost" docentury, habilitace a professury....
30. 05. 2009 | 14:19

Michal napsal(a):

Dobry den pane docente! Uprimne jsem byl tim, co se na Andelu stalo zhnusen a rozhodne si nemyslim, ze hod vejcem je tim nejspravnejsim zpusobem projevu.

Na druhou stranu, posloucham-li Vaseho kolegu Ratha ci Paroubka, casto mne napadne, ze bych si take hodil. I kdyz zustavam pouze u myslenky a davam prednost dialogu, tito dva panove, kteri sami uzivaji fasistickych metod (Paroubkuv demagogicky projev z cervna 2006, naproste pohrdani soudni moci, atd), kulturni dialog dle meho nazoru odmitaji.

Znate je osobne a mate na je jich zpusob jednani jiny nazor nez ja, zkusil jste se na ne ale podivat z pohledu cloveka, ktery vnima pouze jejich medialni obraz? Cloveka, ktery je kritizuje ci nesouhlasi s jejich nazory nazyvaji idiotem a hnusne jej urazeji, nebo dokonce uvazuji o zalobach. Myslim, ze je pak tezke s nimi kulturne diskutovat. Vejce, rajce i to psi hovinko je pak ucinym zpusobem jak lide frustrovani z pristupu CSSD davaji najevo svuj odpor k takovemu stylu.

Cetl jsem clanek Ivana Gabala a souhlasim. Prosim, naucte sve kolegy, aby i ty nejzaritejsi odpurce respektovali a vzali v uvahu jejich nazor. Jako politici byste meli byt vsem lidem za vzor a ne se vrhat do jeste hlubsi moralnich bazin, nez do ktere vas stahuji lide, jez ve svem clanku kritizujete.
30. 05. 2009 | 15:11

Lex napsal(a):

Ondrej Capek
Pane Capku, já jsem si neulevil, nevím jak oni. Upozornit na to, že je někdo sprosťák, to nemá s úlevou nic společného. On tím sprosťákem být nepřestane, jen kdyby ano, mohla by ta úleva přijít.
Nezklamu jich, pane Capek, pokusy s nimi dělat nebudu, mi stačí, jak se předvádějí, nenapíšu jim. S kým si dopisuji, si vybírám sám.
Jak hluboce klesla úroveň na UK nevím. Asi dost.
O úrovni použití vulgarismu "toho pána" a jejich s nimi, ani s editorem diskutovat nehodlám. Svůj názor na použití slova "kreténi" panem Kukalem jsem už vyslovil jinde, šlo o označení bezejmenného davu, který se choval kreténsky (pro editora: tj. dětinsky, nevyzrále), kdežto oni slovem "zmrd" zcela záměrně urazili jednoho, individuálně určitého člověka, mimochodem váženého. To neokecají, oni ani editor, který tak třeba dal najevo svůj vlastní osobní vztah k panu Kukalovi. Ani se mu nedivím, že si s nimi dnes notuje stejnou písničku. Podobně to platí o vyslovení "divnosti" docenta Havla. O "vracení úderů" vykládají pohádky někomu jinému. Jim pan Kukal ani pan Havel žádný úder neuštědřili, což neznamená, že by si ho asi zasloužili (oni sám, ne pan Kukal a pan Havel).

dříve ruda
No, já to velké "V" používám vůči lidem, kterých si vážím (to tu zatím byli skoro všichni). Malé jsem použil jen jednou, a to ještě v opravě. Tvrdíte-li, že není nutné, tož pravda, piště si jak chcete. Já jsem vám zatím psal velké.
30. 05. 2009 | 16:13

dříve ruda napsal(a):

lexi,
vy nebudete špatnej chlap. Na spoustu věcí mám úplně jiný názor, než vy. To s tím ovšem nemá co dělat. Vážím si slušných lidí i když někdy píšu jedovatě. Snad vás to nesplete. Uznávám, nebývá to často poznat.
30. 05. 2009 | 16:30

jojo napsal(a):

Proc jste vy mudrlante neodesli a stali jste tam jak rizky pripravene k tretimu obalu???

Copak jste dohodli na predchozi schuzi v LD. Ze by vajickovy aeroflot?
30. 05. 2009 | 16:56

jojo napsal(a):

Pierre, tu slatatninu jste psal sam?
30. 05. 2009 | 17:00

jojo napsal(a):

fasismus, jako jen jina hereze socialismu prijde vzdy na pretres, kdyz socani nemaji argumenty.
Dnes tem oranzovejm socanum s vyholenymi hlavami, svaly a tetovanim na krku chybeji jine bojuvky, tak si je musi vyrobit.
Je to jen povinna ideova vybava socanu: nadavani na drahotu, a straseni fasismem. A to jsou vedecti socialiste, ti nevedecti jeste mlati destnikama martany. To ale nikdo ze zdejsich soudruhu asi nevidel.

Stejne jste tam vypadali jak pitomci, misto toho, abyste odesli, tak se snazitechytat vajicka. Kdybyste se to alepson jako kluci naucili chytat:-))
30. 05. 2009 | 17:07

JC napsal(a):

jojo,
:-))).,
Jak říkám, když nic tak je tady občas aspoň zábava.
30. 05. 2009 | 17:15

MK napsal(a):

To Michal:
máte můj plný souhlas. Snažím se posuzovat věci alespoň trochu objektivně, ale potom se objeví pánové Rath nebo Paroubek, a je konec. Prostě to nejde. To vše se okoření naprosto bezbřehým populismem, volebními sliby mimo mísu a hlubokomyslnými plakáty, že za krizi může Topolánek (ten člověk co to vymyslel, snad nemohl být při smyslech, ještě od něj příští týden čekám jako volební bombu, že Topolánek může za oteplování..)
Sociální demokracie se snaží přiblížit mladým lidem, ale zatím heslo "socdem is sexy" vypadá, že ho vymyslel člověk, který se vzrušuje již při pohledu na obnažený pařez v lese...
Pana Havla bych i volil, myslím, že nevystupuje špatně, ale pokud bude v obalu této strany, tak má smůlu.
30. 05. 2009 | 17:31

Skogen napsal(a):

Nu, pane Havle, jste frajeři. V tom dobrém smyslu slova. Vyhráli jste to. Myslím, že každému je to jasné, i těm, kterým se to mělo hodit, jen těm zmanipulovaným poblblům (o nikoho jiného v současné realitě jít nemůže) to dojde úplně naposled. Musí si sami před sebou zachovat tvář.

Díky. Po nějaké době si říkám, že čelem vstříc napadené demokracii si alespoň část politiků své nezkrácené platy zaslouží.
30. 05. 2009 | 18:20

Skogen napsal(a):

MK, měl byste to brát s nadhledem. Já jsem z křivého Topolánkova vítězství taky nebyl dvakrát odvázaný, ale s omeletou jsem na něj nešel. Dokážete to pochopit?
30. 05. 2009 | 18:22

jojo napsal(a):

Krive vitezstvi Skogene?? To vam nakukal kdo?
30. 05. 2009 | 18:50

MK napsal(a):

Skogen, chápu, já ty vajíčka taky neházel...Ale když se podíváte na tu politickou špínu všude kolem sebe, tak těžko vybírat. Nebo se domníváte, že pánové Gross, Zgarba apod. jsou neviňátka , jejichž jediným zájmem bylo blaho pracujícího lidu a tohoto státu?
30. 05. 2009 | 18:54

Skogen napsal(a):

MK, myslím si, že pánové Gross i Zgarba, stejně jako Kraus, Svoboda (Ivo) a úředník Doležel, se ze svého jednání zpovídali. Presumpce viny, začal tomu říkat Paroubek a já tu tvrdost do vlastních řad vítal. Totéž nevidím na té druhé straně, kde se všechno v klídku zametlo. Topolánek sám jako předseda vlády hřímal, že ve vlastních řadách nic prošetřovat nebude. Bodejť, sám měl ve skříni kostlivce jménem VAE. A závěrem bych podotknul, že vejce nepadaly ani na Grosse, ani na Zgarbu, natož na tu druhou stranu, která nesplnila ze svého programu ani slovo.
30. 05. 2009 | 19:37

Skogen napsal(a):

jojo, představ si, že třeba současný ministr vnitra: http://www.ceskenoviny.cz/z... a rozhodně není sám. Postačí trocha orientace.
30. 05. 2009 | 19:40

Milka napsal(a):

Pane Havle,

bohuzal mate smulu, ze jsem ve spolku s Paroubkem. Vejce jsou urcena jen a jen pro nej. Opravdu nevim, co si ma clovek predstavit pod pojmem DISKUZE S PAROUBKEM. Asi bych z takove diskuze dostala leda psotnik. Paroubek totiz nikdy nereaguje vecne, jen kope nohama a rukama a ukazuje na vsechny ostatni (verim ze v zitrejsi debate s Moravcem nezklame - ale na to se asi radsi divat nebudu). A co ma clovek delat jineho, kdyz druhy je arogantni a preziravy? Bohuzel v pripade mocenske pozice Paroubka k nemu preziravy a arogantni byt nemuze.

Opravdu musim rict, ze chovani tohoto pana (Paroubka) je na takove urovni, ze ho z duse nenavidim!!! Nevim jestli jste takovy pocit nekdy zazil (ja osobne ne) a fakt to neni nic prijemneho, kdyz pokazde kdyz ho vidim mam chut rvat HOVADO!
30. 05. 2009 | 21:25

ortelius napsal(a):

Jste dojemný. Ale:
1) přečtěte si definici nacismu a fašismu a neplácejte blbosti.
2) vajíčka nebyla určena vám. Vy jste normální politik (byť mně nemilý), ne arogantní papaláš formátu a pochybné "vekslácké" minulosti vašeho předsedy. Jestli to nechápete, je to vaše škoda a dřív nebo později na to doplatíte - a s tím i tenhle stát. Nejde totiž o odpor k vám a dokonce ani o odpor k ČSSD jako takové. Jen pan Paroubek a pan Rath dokážou vzbudit tak negativní emoce; znovu, zamyslete se nad tím.
3) na Andělu jsem neházel, protože to udělalo spousta lidí za mne. Vajíčka si zasloužíte, stejně jako by si občas někteří politici zasloužili pár facek, aby měli nějakou tu zpětnou vazbu, která vám přirozeně chybí.
30. 05. 2009 | 21:26

Skogen napsal(a):

ortelie, chápu sice, že oslovujete doc. Havla, nicméně mám chuť polemizovat.

1) v počátcích nebylo možné nacismus a z něho vzešlý fašismus definovat, protože se vyvíjel. A ranný vývoj má znaky podobné současnému.

2) pokud nebyla určena doc. Havlovi, pak nechápu, proč byl od vajec.. Jistěže pan Paroubek dokáže vzbudit emoce, dle posledního průzkumu STEMu (on má průzkumy rád ;o) byl třetím nejoblíbenějším politikem, všichni modří byli až za ním. Mezi Bohuslava Sobotku na prvním místě a Jiřího Paroubka se vmáčknul jen Schwarzenberg, jenže on byl jen takový "napůl politik", na což lidé reagovali, vždyť toho většinu prospal.. ;o)

3) teď asi paušalizujete, když v bodě prvním tvrdíte, že vejcování doc. Havlovi určeno nebylo, tak nevím.. Chtělo by to vyjasnit si, co vlastně chcete. Zpětná vazba velmi chběla, máte pravdu. Především za Topolánka. A to nejen k občanům a vlastním voličům, ale též katastrofálně směrem k opozici. Takže mi to skoro připadá, že reagujete jaksi mechanicky se zpožděním ;o) S těmi fackami opatrně.
30. 05. 2009 | 22:00

grőssling napsal(a):

Stejskal 29.05.2009 19:44:59

Pane Stejskale, přeji Vám hezký víkend s rodinou na jižní Moravě. Také jsem tam do úterý 26. května byl, jen trochu severněji . Do zjitřených pražských poměrů posílám malebný pohled
http://picasaweb.google.cz/... z ještě pořád ne úplně zničené horácké přírody.
Cestu zpět bych nazval „Z Wilsonovy skály na Wilsonovo nádraží“ http://www.czech360.com/har... .
V úterý hodně brzy ráno jsem vyrazil z našeho srubu pěšky voňavým lesem, kolem pastvin s dosud spícími krávami na malé vesnické nádraží. Začalo to dobře, dělnický vlak přijel přesně, v tak vzorně uklizeném voze ČD jsem už dlouho nejel. Pan průvodčí měl uniformu vyžehlenou jako voják Hradní stráže, orazítkoval mi jízdenku a tak jsem si spokojeně ve vlaku plném lidí jedoucích za každodenní prací zdřímnul ( klobouk dolů před prací třebíčských ajzeboňáků ). Probudil jsem se na Wilsonově nádraží do hnusné bilboardové a vajíčkové pražské reality. Tak Vám tu Moravu přeju, jenom že jste se vysmekl jako úhoři, co jsme je lovili na Jihlavce, která prosvítá na té první fotografii.
Z nádraží jsem spěchal rovnou na akci „Digitální zpřístupnění kulturního dědictví“. Protože jsem se pozdě zajímal o akreditaci, musel jsem zvládnout účast na černo. Mluvilo se zde ( pod záštitou EU a pana ministra Riedelbaucha, který kupodivu neprchnul hned po úvodním projevu do omajáčkované limuzíny ) o tom, jak počítačově zpřístupnit po internetu evropské kulturní dědictví ( což je vše co člověk vytvořil ode dneška do minulosti kam až dohlédneme ) pro co nejvíce lidí a položit tak základy znalostní společnosti, nutné to podmínky k zachování světové konkurenceschopnosti států sedmadvacítky http://www.diginforum.cz .

Obrovská výzva !

Kolik byste řekl, že tam bylo mladých frustrátů, kteří neví jak se seberealizovat ?

Správně !

No bodejť by to bylo jinak, když frustrátům pochybné vůdcovské existence jako pan Penc, nebo jen o něco méně pochybné jako pan Urban říkají, že je třeba protestovat a dělat brajgl, ne pilně, tiše a skromně a usilovně, rok za rokem od rána do večera, prodírajíce se šedí každodenního života pracovat a se učit, se učit a se učit.
Jsou oni přece jenom jiná generace, než jejich opovrhovaní rodiče, oni mají na víc.
Výsledků, nejlépe pomocí Facebooku je třeba dosáhnout ihned, tedy v řádu hodin pokud možno.
A potom se bavit, cestovat, užívat si života, jen ne něco brát vážně.
Ale jaké že to jsou výsledky ? A jací že to jsou vůdcové ?

Pan Havel ve svém článku připomíná panu Gabalovi koleje, které vedou z Terezína na bohušovické nádraží. Terezín je dnes zvláštní město. Když téměř obden projíždím kolem Malé pevnosti potkávám spoustu mladých z celé Evropy přivezených na nedaleké parkoviště v autokarech . Asi to mají povinně v rámci
30. 05. 2009 | 23:36

grőssling napsal(a):

vyučování, vedou je hlavně do Malé pevnosti, i když ta byla za války především věznicí pražského gestapa a tragedie holokaustu se odehrávala v samotném městě.
Takže oni ty návštěvy trochu mystifikují, do města se mnozí z nich ani nedostanou.
Zajímavé je, že o domácí frustráty na parkovišti v Terezíně nezavadíte, ani o ty naše nefrustrované. Nevím proč, asi to není potřeba, no jo, však my tam jednou zajdem, je to za rohem.
Pár dní před koncem války ( 2. května 1945 ) v Malé pevnosti zastřelili gestapáci 50 mladých vězňů.
Koncertu s Mou vlastí se nedočkali. Nebyli to ani příslušníci agrární strany, ani národních socialistů ba ani pana Havla sociálních demokratů, těch se gestapo až tak nebálo. Hádejte ke které straně se hlásili ti zastřelení ? Dnes se o tom v hodinách dějepisu nemluví, natož, že by to k dobru dala na školách propagační akce firmy Člověk v tísni.
Gestapáci z nich měli vítr, prý si nebudou chovat příští katy. No a tak jednoho z těch gestapáků odsoudili až někdy v devadesátých letech, dřív to denacifikovaná německá justice nezvládla. Do té doby si žil padesát let jako spořádaný občan.
Jó, tak kdyby pan Urban dal k dobru třeba taky historku o nich, to bych věřil, že se chce podívat na věci objektivně.
30. 05. 2009 | 23:38

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Havle,
vejce se Vám nelíbí a čekáte, kdy začnou létat kameny. Pevně věřím, že nezačnou; kdyby začaly, šel bych se postavit k Vám. Vejce je na rozdíl od kamenů téměř legitimní prostředek diskuse; legitimní je potud, pokud jedna strana odmítá diskusi. Vy sice hovoříte o diskusi a v marginálních otázkách se snažíte i něco podobného předvádět, ale to je vše.
Pokud jde o podstatné věci, tak prostě jenom furt melete svou, a tváří v tvář polemickým argumentům tváříte se hluše.

Chcete příklad?
Například pas Paroubek nikdy nevysvětlil své sympatie k nespravedlivému zásahu ne Czech Teku. Nikdy nevyvrátil podezření, že za tím stál chladný kalkul a snaha získat sympatie nejprimitivnějších voličů, kteří prostě rádi zatleskají, když vidí, že někdo někoho zmlátí, zvlášť když jde os "mladé feťáky".
31. 05. 2009 | 00:11

arwen napsal(a):

Pane Havle, děkuji, že jste. Když jsem dočetla Váš blog, tak jsem plakala. Je mi 25 let.Četla jsem ještě jiný blog, pana Jaromíra Slomka. Jak já jsem se styděla za toho pána, to si nedovedete představit.
Přeji Vašemu týmu velikou výhru a držím palce
31. 05. 2009 | 02:04

Hajný napsal(a):

To Jan Vaculík:
Já jsem v Mlýncích byl.A neřekl bych,že policie zasahovala neoprávněně.Ba řekl bych,že byla až příliš tolerantní.
A dle většiny místních obyvatel zasahovala pozdě a s malým počtem lidí.
Nějaké excesy jednotlivých policistů jsem neviděl, ale napadání (slovní i fyzické)policistů technaři ano.
31. 05. 2009 | 02:29

skeptický napsal(a):

Děkovat někomu za to,že je,je dost nedomyšlené.Tady mluví city.
Slza v oku by tomu nasvědčovala.

Dotyčný na tom nemá obvykle zásluhu.Možná to tehdy byla studená noc,možná horká letní,možná i alkohol hrál roli.Ale on tu tehdy ještě nebyl.

Ten článek pana Slomka byl celkem normální,za autora se nikdo stydět nemusí.Je to nordický typ nápadně podobný našemu kandidátovi na presidentství,hezký člověk.

Autorovi bych ale zbožňovatelky přes dvacet moc nedoporučoval;jsou už moc chytré,navzdory prvnímu dojmu.
31. 05. 2009 | 09:53

CHCE SE MI Z VÁS PANE DOCENTE FUJTAJBL napsal(a):

Doufám, že si pane Havle přečtet i komentáře a dočtete se - až sem.

Profilujete se tady v akademické korespondenci s Ivošem, že se bojíte koleji do koncentráku. Člověče za to patříte zavřít. Jde o sprostý politický trik nýmanda, který se potřebuje za každou cenu udržet u koryta. JEDINÝ DŮVOD PROČ JSTE TAM DĚLAL KAŠPARA JE POUZE V TOM, ŽE OČEKÁVÁTE POZITIVNÍ REAKCI VOLIČŮ A ŽE DOSTANETE TĚCH X UTRÁPENÝCH HLASŮ PRO EVROPSKÝ MANDÁT! Nevadí mi jakékoliv formy keců politiků Vašeho zrna, konečně se jen bavím, ale brát si do svých keců v uvozovkách jako rukojmí koncetrák a fašisty, no milej pane musíte být na tom hodně špatně.
A propós ten Váš pokleknutí před tím klukem bylo tak nedůstojné ponížení starého chlapa, že slovy Vašeho předsedy-je mi Vás líto chudáčku. "Evropský poslanec" si klekl před klukem, který mrskl po něm vajíčkem a ten poslanec jak blb si jde kleknout s růží!!! Milej pane to musíte být buď ubožák nebo potřebujete prachy, které si Bohužel podle Vašeho profilu nikde nejste schopný odpracovat.
Nezlobte se, nechci Vás urážet, je to konečně Váš trapný styl, ale já být na místě toho kluka, tak si vezmu růži a máznu Vás ještě celým platem po hlavě. Víte byť nesnáším socany a jejich ztrapňování, ale ten Váš předseda, ten si aspoň zachoval svou tvář a dokázal tam aji přejít do tykání a byť se držel jak mohl, tak tam vyplísnil v tykání jednoho kluka, zkrátka nějak to přežil ( měl sice odejít ), ale aby šel rozdávat tzv.morální facku s poklekem, fakt to už i ten Rath s tou fackou přes držku od Macka je statečnější. Člověče, vždyť jste se úplně znemožnil, každý soudný chlap si musí před Vámi odplivnout, asi nevíte co je to lidská důstojnost, ale vlastně si hrajete na ekonoma, zřejmě ten pojem jde mimo Vás...FUJTAJBL
31. 05. 2009 | 10:01

Eva napsal(a):

Pane Havle, já také děkuji, že jste. A ač jsem mnohem starší, než ta výše píšící pětadvacetiletá slečna, tak jsem včera do nočních hodin byla připoutaná k tématu. Ač důchodkyně a slušela by mi jiná činnost, nemohla jsem jinak. Ano to násilí evokuje vzpomínky na rodiče a jejich obavy z fašismu. A říkám si, co dělali ti další naši politici. Ti měli okamžitě!! prohásit, že toto ne. A co ti naši novináři, že toto ponaukají. V opravdu demokratických zemích by to nebylo možné.
31. 05. 2009 | 10:21

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://www.ateo.cz/f/origin...
31. 05. 2009 | 11:10

skeptický napsal(a):

Něco tam bylo napsáno,co je recept na ženské.Jen kdybych věděl co. Důmyslné oslí můstky,nebo představa klečícího čackého romantika s růží?.

Zatím lze pouze udělat zákon o zákazu prodeje vajec mladistvým,které nelze zavřít.

Dospělým jen na občanku,nebo zbroják,případně zdražit desetinásobně.Poslední by mohlo rozhýbat ekonomiku.Bohužel ale snížení cholesterolu,tudíž více důchodců.

Co nejrychleji schválit LS.
To bude konec plurality názorů a rozkrádaček,a začátek nové lásky k našim vůdcům.Beztak je to jen malá provinční česká závist.

Až nám pak naordinují Bushovy zákony, to by v tom byl čert,aby se to nedalo považovat za projev něčeho,na co je zákon.

Terorismus je takové hezké všeobjímající slovo.Nás ve škole učili,že se jim tenkrát říkalo partyzáni.Komunisti dělají nejlepší partyzány.

Ti taky měli z násilí vítr.
Podroben správné výchově jak se chovat v konfliktní situaci, insultovaný občan odcházel obvykle domů s fackou po hrdém prohlášení : to jste inteligent,styďte se,a se slzou v oku kráčel domů se pochlubit manželce,jak mu to dal.

Násilí je monopolem státu pro všeobecné dobro.

Dokonce zkrátili poplašné patronky.Možná,že by měli prodávat menší vejce.

U nás přežil ze starých vzorů jen ten Pavka Morozov.
31. 05. 2009 | 12:31

Jan Vaculík napsal(a):

Skeptický,
s chutí jsem se zasmál.
A s potěšení kvituju, že je mi jedno, co jste svým příspěvkem měl na mysli.
31. 05. 2009 | 13:01

Lex napsal(a):

grőssling 30.05.2009 23:38:19
Dobré, moc dobré, pane grősslingu.
Srdečně zdravím! Lex
31. 05. 2009 | 14:20

Jmelí napsal(a):

V souvislosti s níže uvedeným, nevěřím autorovi ani slovo a jeho prášek na praní si rozhodně nekoupím.
jan urban napsal:
Jiří Havel nejprve vysvětlil publiku, že jeho veřejná vystoupení, včetně blogu, jsou pouze účelovými marketingovými tahy, protože veřejně vystupující politik se nesmí dohodnout. Musí naopak útočit a "prodávat svůj prací prášek".Přesně tento marketingový tribalizující přístup, který z politiky dělá programově vyprázdněnou tahanici o mocenské posty, stojí na počátku většiny společenských krizí. Odpuzuje voliče od "politiky", vytváří prostor nedotknutelnosti a beztrestnosti mocných, a radikalizuje vyloučené skupiny. Řekl jsem pouze, že se jako občan musím ohradit, protože žiji v domnění, že jako daňový poplatník platím politiky za to, aby hledali řešení a dohodu, a ne aby mne otravovali vymyšlenými osobními animositami.
31. 05. 2009 | 14:31

prirodovedec napsal(a):

Jmeli: Proc si to neposlechnete? Prece je zde dostupny audio zaznam. Verit jedne, ci druhe strane v teto diskusi dava najevo preference nebo naivitu.
31. 05. 2009 | 14:37

prirodovedec napsal(a):

Lex: Pan Ondrej Capek, pokud se nejdna o nick, je podle svych predchozich vyjadreni v diskusich doktorandem na UK a je veden i na katedre ekonomie, narodohospodarske fakulte (viz zname medialne zname neoliberalni osobnosti doc.Schwarz, Ing.Sevcik, ale take bohuzel predcasne zesnuly a nesmirne vzdelany prof.Sojka). Takze mu krivdite. Viz:

http://eso.vse.cz/~sklenak/...Čapek,%20Ondřej&id_ucitele=236

Ma zajimave blogy:

http://ocapek.blog.tyden.cz/

http://ocapek.blog.tyden.cz...

A zrejme se neboji jasne vyjadrit svuj nazor:

http://www.maskil.cz/6a/3.htm

http://www.blisty.cz/files/...
31. 05. 2009 | 14:55

LEVAK napsal(a):

Ad Honza:vážený pane Vy asi máte problémy s matematikou.KSČ tak můžeme připsat nanejvýše cca 240 životů.To taková římskokatolická církev,to je kadet,ta má na svědomí v dějinách nejvíce životů!
A pokud chcete oponovat Miladou Horákovou tak se nejdříve podívejte do roku 1953 kdy v USA popravili matku dvou dětí Ethel Rosenbergovou!
31. 05. 2009 | 15:14

JC napsal(a):

Teda, docente, dneska v poledne jich viděla naša stařenka u toho Šimůnka a že nechtěla k volbáma, ale jak ste říkal, že ste radši dostalvajcem do kokosu, než aby tekla krív, tak to že bude volit vás.
To eště neví, že ju v pátek šoupnu ke koze do chlívku a tej volební komisi řeknu, že je v nemocnici v Praze na Bulovce, tak ať si ju tam zajdů navštívit.
Tož tak hrdino
31. 05. 2009 | 15:45

Elvis napsal(a):

Lidi dštící nenávist a vrhající předměty na nenáviděného politika, kde já už jsem to viděl... áha, už si vzpomínám https://www.youtube.com/watc...
31. 05. 2009 | 18:28

znechucený občan napsal(a):

Pane Havle, netvrdím, že s vámi ve všem souhlasím a na rovinu přiznávám, ža vašeho předsedu nemám rád (nedivím se, že mnoho lidí odpuzuje). Jsem tou naší českou politikou znechucený a k volbám do EP jsem jít nechtěl.
Ti fanatici a jejich mediální manipulátoři mě však přesvědčili, že by to byla chyba. Máte můj hlas.
Chci žít v demokracii a ne v jakési pravičácké kryptodiktatuře, podporované zainteresovanými médii, ke které to směřuje, pokud s tím slušní lidé nic neudělají. A v té demokracii se spolu pak můžeme přít, můžeme přesvědčovat jiné, můžeme férově soutěžit. Mám o tu naši mladou demokracii tváří v tvář svazácké Mladé Frontě opravdu strach... :-(

Takže ještě jednou - máte tentokrát můj hlas.
31. 05. 2009 | 19:43

PatientO.T. napsal(a):

Elvisi, váš odkaz nefunguje. Zkuste raději tohle:

https://www.youtube.com/watc...
31. 05. 2009 | 19:44

Eva napsal(a):

Znechucený občane
Mám stejné obavy o tu naši mladou demokracii. A rovněž se domnívám, že pokud slušní lidé něco neudělají s tím neustálým manipulováním, tak to nedopadne dobře. Také jsem neměla v úmyslu volit ČSSD, ale registrovala jsem tolik podivností, že budu. Přece každá sterana může představit a nabídnouit to své, může se dohadovat, co je lepší, ale takhle otevřené násilí já podporovat nebudu. Oni ti mladí, zakrátko přijdou na to, že nejen nedomýšlejí, ale i od těch mladých konzervativců, co tam též byli a z ČVUT to bylo pouze předvedené násilí. A zrovna tak média se vyznamenávají. Dokonce jsem zachytila výzvu, aby lidé odhlašovali MfD. Já ji bohužel pořád odebírám. Musím to zrevidovat.
31. 05. 2009 | 20:14

Tomáš napsal(a):

Chápu to dobře?Že Váš mítink,nebo setkání s voliči,nebo jak tomu říkáte,je pro Vás pouze nějaké "kafrání"na pódiu????Viz."A pak jsme dokrafali, slezli dolů a dítky nadšeně volaly, že chtějí diskusi."Navíc,naznačujete sice...ale nezamýšlíte se nad tím,proč po Vás vúbec někdo vejce háže?!?!A víme přece,že ten nápad nebylnikoho 14-16 letého.
31. 05. 2009 | 20:59

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane grősslingu,

díky za Vaše milá slova i velmi zajímavé odkazy. Už je mám v "oblíbených".

Na "frustráty", "pochybné vůdcovské existence" (ani když se za žádné vůdcovské existence neoznačují a ani nepovažují), na Terezín, "brajgl", Osvětim-Birkenau apod. máme zjevně každý poněkud jiný názor, ale věřím, že když zachováme chladnou hlavu, můžeme si zde i o takto ožehavé věci slušně a korektně povídat.

Odbočka: I lidé s naprosto odlišnými názory mohou debatovat, je ale dobré se apriorně nepodezírat z nekalých motivací (jako třeba že si zde někdo s někým vyřizuje osobní účty). Také je potřeba sjednotit lexikon (například výraz "kretén" není všemi tak úplně chápan jako synonymum pro "dětinský či "nevyzrálý").

Jsem o možnosti a síle korektní debaty přesvědčen natolik, že se nyní společně se dvěma třemi lidmi z "obou stran barikády" ;-) snažím pozvat lidi, kteří zde o vajíčcích psali, do hospody. Neformálně, ne jako propagační akci Aktuálně.cz. Ale jen tak, na pivo či víno. Třeba se to podaří, dotyční si o tom popovídají a možná i něco napíší ve svých blozích. Uvidíme.

Libor Stejskal
31. 05. 2009 | 21:35

Lex napsal(a):

přírodovědec
Zdravím, příteli! Ale nejsem si jistý, zda tentokrát s Vámi budu zcela souhlasit.
Své reakce na toho pána, kterého naprosto neznám, jsem psal výhradně na základě jeho příspěvků na blogu Petra Kukala, především na základě tohoto: "Ondrej Capek napsal(a):
Dobrý den pane Kukale. Úvodem dovolte abych se vám představil: v současné době jsem doktorandem PedF UK a cca před patnácti lety jsem dělal školitele společnosti ALTUS.
A říkám: jste zmrd.
(pro pana Stejskala: viďte, že mi to nesmažete, co? ;)
Jamima: souhlasím.
28.05.2009 09:30:38"
Zde sám uvádí, že je doktorandem na PedF UK. Neříká, že i jinde, třeba ano, nevím. V devatenácti letech školitelem? Dobrý.
Nahlédl jsem na některé odkazy, které jste inzeroval, a žel, nic z toho mě nepřesvědčilo. Lépe řečeno, ano. Jsme každý jinde. Včetně toho, že já se snažím být slušný.
Hezká večer! Lex
31. 05. 2009 | 21:38

Jan Vaculík napsal(a):

Teď mi najednou přišlo, jak je to absurdní:
Patnáct let jsem hrával ochotnické divadlo a szruba stejnou dobu jsem třískal v kapele do bubnů. Nějaké vystoupení bylo aspoň jednou týdně, vajíček ani rajčat jsme se naštěstí nikdy nedočkali. Ale dírkou v oponě jsme se vždycky dívali, a hlásili si: Přišli lidi? Přišli! A mají vajíčka a rajčata?

Avšak kdyby byli někdy začali po nás házet, tak bych si to vykládal jediným způsobem: že se jim prostě nelíbí, jak hrajeme. Ale rozhodně by mě nenapadlo usuzovat z toho na nějaké spiknutí a mudrovat o úpadku mravů.
01. 06. 2009 | 02:02

radek napsal(a):

Eva
nekupovat MF Dnes a LN je dobrý nápad, ať si dodávají svůj tisk ODS..., zkuste mrknout na blisty.cz, ještě prosím vysvětlěte svým dětem, co ODS zamýšlela se zdravotnictvím... (pěkně je to zdokumentováno na blogu Václava Hořejšího příp. blisty.cz)
01. 06. 2009 | 08:15

radek napsal(a):

Jan Vaculík
doporučuji Vám si vyzkoušet stoupnout si před partu fanatiků s vajíčky a vyzkoušet na vlastní kůži...
01. 06. 2009 | 08:19

Ben napsal(a):

Pane Vaculíku,
určitě bych si na Vaše představení vajíčka ani rajčata nebral. Prostě bych z představení odešel nebo po představení bych Vám nezatleskal.
Taktéž na předvolební mítink oranžových, modrých, zelených, a ostatních bych si je nebral, vůbec bych tam nešel. A kdybych se snad nechal zlákat a zašel, zase stačí odejít a hlavně NEVOLIT.
Vajíčka nebo rajčata to nespraví. Ani papírové vlaštovky paní Vendlové...

Bojkot voleb?
Uvažuju...
01. 06. 2009 | 08:45

Hajný napsal(a):

to Ben:
Bojkot voleb je to nejhorší možné řešení.Strany s pevným voličským jádrem na to jen čekají.Řešení je volit ty o kterých si myslíme,že napáchají nejméně zla.A dát velkým stranám najevo,že nikdy nemají své jisté.
01. 06. 2009 | 08:58

Ben napsal(a):

Hajný, asi ano. Máte pravdu.
Ale tak jsem volil už několikrát a výsledek? Znechucení pořád větší a větší, o nasranosti ani nemluvě...
Nejhorší je, že i v těch "velkých" stranách se objeví občas nějaký ten politik, ale je to jen zdání, zanedlouho už je jen "barvou" své strany, politika pro lidi jaksi vyprchá...
Čím to?
A v těch stranách? Podívejte na lidovce. Opět a zas starý známý Svoboda. Proč asi si ho znovu zvolili? Pro jeho kvality? Proto, že je to politik?
Vždyť je to opravdu k smíchu!!!
01. 06. 2009 | 09:14

Lex napsal(a):

Jan Vaculík
Pane Vaculíku, když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Jako příklad příkrého a okatého rozporu jsem před chvíli napsal svůj příspěvek pod blogem Václava Urbana o nepěkném poměru státu (volím vlídný termín?) k paní Ludmile Havránkové, majitelce pozemků, před kterými se zastavila výstavba dálnice u Hradce Králové.
Váš příměr byl podobný. Není to totéž. Na vaši kapelu přišli ti, co vás chtěli POSLOUCHAT. A třeba si i zaplatili vstupné. Nebylo-li to k poslouchání, mohli házet rajčata, nebyli byste první ani poslední. Na předvolební mítink ČSSD vejcometači nepřišli poslouchat, přišli záměrně, organizovaně provokovat, napadat, dehonestovat. Třeba Vám se to mohlo líbit, stejně jako se to líbilo mnoha novinářům a jejich vydavatelům. A to je meritum, o němž jsem se chtěl zmínit. Naroveň politikům v zasmraďování společenského klimatu jsou ve zdejší zemi dáváni, a podle mého právem (dokonce co do ovlivňování onoho klimatu, podle mého názoru více než právem) novináři, žurnalistika. Zkuste si ale představit, co by naše "milované" noviny psaly druhý den poté, kdyby na nějaké jejich veřejné akci, kdyby v místě konání tiskové konference, se objevila skupina (jedno zda mladých nebo starých) lidí a napadla je vajíčky.
Hó, pane, palcové titulky na prvních stranách zítřejšího (možná mimořádného, a také lhostejno zda pravicově či levicově orientovaných novin) vydání: "Nehorázný útok na svobodu slova!!", "Útok na samotné základy demokracie!!", "Hanba! Fuj! Fašisti! Nacisti! Zločinci!".
Tož tak nějak, pane Vaculíku. Takže i zde znovu zdůrazňuji, když dva dělají totéž, nemusí to být totéž.
Hezký den! Lex
01. 06. 2009 | 09:33

radek napsal(a):

Lex
naprosto přesný komentář !!!
01. 06. 2009 | 09:45

elira napsal(a):

Bene
nevzdávejte to. Někdo se alespoň musí snažit. Mládežníci na politiku kašlou a sníží se jen k házení vejci. A jak bylo výše napsáno, je to násilí. A bohužel i vlaštovka Vendlové. Záměrně jsem nanapsala paní. Protože něco hodit je špatné. A je jedno, co je podle kohokoli přiměřené. Ať si vrhači vajec mezi sebou tuto munici vyzkouší. Muslím, že potom budou mít jiný názor. A Vendlové bych přímý zásah vlaštovkou do oka nepřála.
01. 06. 2009 | 10:32

Kamil napsal(a):

Pane Havel
jak jste tam tak klečel, jen jsem čekal kdy se rozpláčete. Víte na Vás je přesně poznat, že se nechováte spontánně, ale že to máte nahrané.
Měli byste lidem místo nesmyslů nabídnout něco co jim pomůže, aby se o sebe dokázali postarat.
Jeden malý návod k zamyšlení:
1. Prosperitu nelze založit na bezstarostném zacházení s financemi.
2. Slabí se neposílí oslabením silných.
3. Malí nevyrostou omezováním velkých.
4. Chudým nepomůže zničení bohatých.
5. Mzda pracovníků se nezvýší utlačováním těch, z jejichž peněz je placena.
6. Nedostaneš se z problémů, když utratíš víc, než vyděláš.
7. Spolupráci lidí neposílíš zvyšováním nenávisti.
8. Solidní jistotu nezajistíš vypůjčenými penězi.
9. Charakter a odvaha se neposílí zničením lidské iniciativy a nezávislosti.
10. Lidem nepomůžeš, když za ně soustavně děláš to, co by mohli a měli dělat sami.
Právě jste dočetli Desatero (Ten cannots) Williama J. H. Boetckera (1873 - 1962), presbyteriána, myslitele a konservativního politika, narozeného v Německu a žijícího v USA. Myslím, že zvláště při probíhající předvolební kampani ČSSD osvěží svojí moudrostí.
Hezký den.
01. 06. 2009 | 10:38

Jan Vaculík napsal(a):

Bene, Lexi,
děkuju za reakci.
Vajíčkama ani rajčatama bych neházel - už z úcty k potravinám a k lidem, kteří zažili nouzi.

Ale považuju to za legitimní způsob protestu a člověk, který chce mluvit k lidem, by s tím měl vždycky počítat - už proto, aby bylo jasné, že nese kůži na trh.

Coby robě jsem se s rajčato-vajíčkovým nářezem na divadle virtuálně seznámil v Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberyho Fina, kde špatně hráli, věděli že špatně hrají a taky věděli, proč to dělají - ze zištných důvodů. Odplata publika byla spravedlivá a byla nejlepším řešením.

Mně ta dnešní situace připadá podobná.
01. 06. 2009 | 12:49

Lex napsal(a):

Jan Vaculík
No, mi ne. Byla to akce jednostranná, záměrná, organizovaná s apriorním cílem uškodit, ne vyslechnout a pak soudit - vlastně jak soudit? - soud lze vynést až po přednesení svých vlastních argumentů. Nemohu souhlasit, že ta vejce byla argumentem, a pokud měla být, tak soudem budou ty volby, ne postoj těch výtržníků.
Všiml jste si, že ta akce byla zaměřena na jediného skutečného konkurenta ODS (netvrdím, že byla odtamtud organizovaná, ale že v tom "jeli" Mladí konzervativci, zřejmě není pochyb), a to konkurenta, který jako jediný ODS ohrožuje v příštích parlamentních volbách (shodneme se, že volby do EP tu jsou a byly těm mladíkům a slečnám šumafuk?).
Ne, pane Vaculíku, nešlo o ansámbl a obecenstvo. Šlo o politiku, nic většího.
01. 06. 2009 | 13:26

bigjirka napsal(a):

Lexi, nekojzarujte. Už zas o něčem není pochyb?
01. 06. 2009 | 14:26

bigjirka napsal(a):

A jak vám připadají socanští ordneři?

A jedna otázka: Je nějak řešeno legislativou označení pořadatelů? Nebo je pořadatelem každý, kdo tam někoho spořádá?
01. 06. 2009 | 14:28

safira napsal(a):

Vážený pane Havle,
přestože rozhodně nepatřím do skupiny Vašich voličů, je myslím dobré znát i jiné strany, než kterou volím, takže jsem si přečetla i Váš článek... tento blog se Vám velmi povedl a opravdu přiznám, že jsem se u něho i pobavila...ale jednu věc si neodpustím...teď nepopírám, že nevím, jak staří byli na Andělu ti, kteří házeli vejce, ale opravdu jsme podle Vás všichni, kteří jsme nedosáhli Vašeho věku, děti? Nepřipadá Vám, že tím zesměšňujete jakýkoliv politický názor mladé generace? Stejně tak Vaše přirovnání k ultrapravici je podle mne poněkud přehnané...Nicméně to nic nemění na faktu, že s incidentem na Andělu nesouhlasím, protože na počátku 21. století to nemá vypadat jako ve středověku...
01. 06. 2009 | 15:21

Fallen napsal(a):

Zasej vitr - sklidis bouri ... se rikalo u nas ... a to co kCSSd predvadi za poslednich 5 let je opravdu vysmech vsem jejich volicum ... a vajicka ? Budte radi, ze jsou natolik rozumni ze prinasi jen vajicka ... az nekdo prinese ostrou, budete blekotat jinak ... a mimochodem, Vase ochranka - tu jsem uz parkrat videl - pri akcich NS ...
01. 06. 2009 | 16:29

Milan napsal(a):

Pěkný blog, ale je z něho nějak neveselo. Plyne z toho hlavně nepřímá úměra - oč míň argumentů a to více vajíček. Taky se dá vysledovat podobnost s fantickým davem kdekoli ve světě , který řve nadšením při boření a ničení.. Všichni fanatici a majitelé jediné pravdy jsou si zřejmě podobní.
01. 06. 2009 | 19:53

Lex napsal(a):

bigjirka
Kojzarovština? Příteli, nějak jste to obrátil. Omlouvat lumpárnu argumentem "A vy zase bijete černochy!", to je kojzarovština. Já jsem napsal "..zřejmě není pochyb." Což značí - asi není pochyb. Nebo Vám unikla zveřejněná identifikace některých z vejcometačů: Mi ne.
Socanští ordneři? Sympatičtí řízci, jako v každém americkém filmu, kde se hraje na spravedlnost. A oni tam tu spravedlnost vykonávají. Tady, myslím si, s vyvedením "Marťanů", sáhli vedle. Äle jejich přehmat srovnávat s vejcometači? Pane bigjirko, nemám dosud převrácené hodnoty. Pokud jde o označení, přetiskuji zde pro Vás ustanovení § 5 odst. 1 - 3 zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, v platném znění, kde to všechno najdete. "(1) Svolavatel je povinen shromáždění písemně oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem. Úřad může v odůvodněných případech přijmout oznámení i v kratší lhůtě. Za právnickou osobu předloží oznámení ten, kdo je v této věci zmocněn jednat jejím jménem. Oznámení může být předloženo též osobně v pracovní den v době mezi osmou a patnáctou hodinou. Úřad vytvoří podmínky, aby oznámení mohla být řádně přijímána.
(2) K oznámení, které svolavatel podá dříve než 6 měsíců přede dnem konání shromáždění, se nepřihlíží.
(3) V oznámení musí svolavatel uvést:
a) účel shromáždění, den a místo jeho konání a dobu zahájení ; jde-li o shromáždění na veřejném prostranství, též předpokládanou dobu jeho ukončení;
b) předpokládaný počet účastníků shromáždění;
c) opatření, která provede, aby se shromáždění konalo v souladu se zákonem, zejména potřebný počet pořadatelů starších 18 let, které k organizaci shromáždění určí, a způsob jejich označení;
d) má-li jít o pouliční průvod, výchozí místo, cestu a místo ukončení;
e) jméno, příjmení a trvalý pobyt svolavatele, u právnické osoby její název a sídlo a jméno, příjmení a bydliště toho, kdo je zmocněn v této věci jednat jejím jménem;
f) jméno, příjmení a trvalý pobyt toho, kdo je zmocněn jednat v zastoupení svolavatele."
Nebyli označeni? Třeba to nebyli pořadatelé.
Vy jako funkcionář partaje to neznáte?
Mějte se fajn a buďte trochu nad věcí. Lex
01. 06. 2009 | 22:56

Pepa Řepa napsal(a):

To LČP
Vy se máte.
http://aktualne.centrum.cz/...
02. 06. 2009 | 08:25

hamar napsal(a):

Dobrý den. Pár vajec a Osvětim, to je dost silné srovnání - ono se v Osvětimi na vězně házelo vejci?
Páni politici, měli byste slézt z toho vašeho politického Olympu, či spíše z Everestu a podívat se mezi lidi, třeba někam do cukrárny. A zeptat se maminek co je trápí - a ony by vám třeba řekli, že nechtějí, aby se dávalo populistické pastelkovné, ale že by radši školku, kam mohou umístit dítě. A ne aby peníze, které by mohly na školku být rozdal hejtman Rath ... A zkuste si představit kam vede volání poslance Škromacha o "držení huby" a kroku? ... možná do hor, do Krušných hor, do Jáchymova, do uranového dolu ...
02. 06. 2009 | 08:29

Pepa Řepa napsal(a):

Hamare-styďte se!

Cožpak nevidíte, jak málo stačí, aby se z Mengeleho stal Muhammad Atta?

A cožpak nevidíte že mudžadhedín je na nejlepší cestě stát se vejcometem a dopustit se toho nejohavnějšího zločinu v dějinách lidsta-hodit vejce na předsedu ČSSD?

Ta spojitost je přece jasná.
02. 06. 2009 | 08:39

Meňo napsal(a):

Vážený pane Havle Jiří,
čekal jsem na příležitost, abych Vám poděkoval. Za sebe, za nás za všechny i za ty, kteří si to ještě dnes neuvědomují. Poděkování jsem spontánně ze sebe vypravil, když jsem v pátek četl Právo a viděl tu úžasnou fotku. Mnoho necitelných to nechápalo. Mnoho zaujatých to odsuzovalo. Mnoho nechápajících nechápalo - třeba také proto, že ten symbol prostě nezažilo. Před dvaceti lety se třeba sotva narodili. Ti, co dnes házeli vejci. Takže to je omlouvá. Ale jejich nenávist, ta není jenom jejich; ta je i jejich rodičů, učitelů, tvůrců televize, extrémistických vzorů k následování. Ta nenávist je kouskem i naše. Že jsme to nechali TAK DALEKO dojít, ve své toleranci ke svobodě bez mantinelů, svobodě bez přívlastků. Každý si může dělat co chce. Ve vyspělé Evropě asi sotva........
Takže, vážený pane Havle J., stal jste se symbolem naší doby, kam jste to dopracovali s naším sametem po dvaceti letech. Profesor klečící před fakanem. Inteligent s prošedivělou skrání, nabízející mír zfanatizovanému frockovi. "My nechceme násilí", jako tenkrát - ale v jaksi opačném gardu. KDE jsme se to ocitli ?
S úctou děkuje M.
PS - Organizátoři vejcobraní se přepočítali. V důsledku ovlivnili volby ve prospěch Vaší strany. Soc-dem budou nyní volit lidi v odpověď této hrůze.
02. 06. 2009 | 14:03

Jeník napsal(a):

Pane Havle.
Nezávidím. Zvlášť po přečtení některých názorů.
Nenávist není tak hrozná jako ta nebetyčná B....T.
02. 06. 2009 | 18:02

Osvald napsal(a):

Ano,je to velice dojemné,málem mi vytriskla slza.Jak ti zlý a ošklivý oportunisti se k vám obětavým a poctivým sociálně demokratickým politikům chovali.
Akorát vaše argumenty čpí bolševizmem a vaše oranžová je jen vybledlá rudá. Je mi 54 roků a z toto 35 let jsem musel poslouchat výhružky aparátníků jako je Paroubek ,Ráth ,a vaše, o nebezpečí války,hladu,fašizmu které na nás číhá ze západu. Přitom komunismus a fašismus si jdou ruku v ruce a jeden před druhým se nemusí stydět. Dnes již nečíhá bída a násilí ze západu,ale z vašich politických odpůrců.Rozbijete cokoliv,vnesli jste do politiky sprostotu,hulváctví a populistické lži pro udržení svých pozic za každou cenu. Čpí z vás výhrůžky a zastrašování a maskujete je růžema a balonkama,mlátíte na mítinkcích odpůrce vašich lží a naříkáte nad rozbitým vejcem. Vy jste první hodili výkaly na vše kolem sebe, a výkaly se denně obklopujete.
03. 06. 2009 | 11:26

bigjirka napsal(a):

No, Lexi, jako jindy právní purista jste mne nepřesvědčil o ničem jiném, než své sympatii k socanům. O vajíčku jako násilí by se skutečně dalo s úspěchem pochybovat, o ráně pěstí a omezování osobní svobody ne. Ale jak je ctěná libost.
04. 06. 2009 | 20:57

jakub napsal(a):

Váš projev v televizi, ukázka trapnosti, ubohosti a samolibosti. Na rozdíl od normálních lidí žijete v jiném, stranické světě.
Nikdy jsem nebyl a ani nebudu v žádné politické straně. Nesnáším stranickou disciplínu a aby za mne myslel někdo jiný.
Takže tady máte můj čistě soukromý názor.
Jako člověk jste pro mne na té nejnižší úrovni.
Vejce bych po Vás neházel. Kdybych Vás ale někde potkal, s chutí bych si na Vás plivl.
Nebyl by jste ale sám. V parlamentu, senátu a vašich stranických sekretariátech je takových většina.
Korupce chráněná imunitou, populismus, zneužívání pravomocí, morální nicota, to je to, co každý den provozujete a za co vás platíme.
05. 06. 2009 | 13:27

Anba napsal(a):

Pane Havle, já taky hodím. Za chvíli jdu k volbám a hodím tam hlas pro Vás a kroužkovaný.Koukejte v EP, aby tam nepřevážily názory pravičáků, nebo bude mela v celé Evropě a vejce by to nebyla.
Jinak obdivuji Vaše sebeovládání, na toho fracka by svazek kopřiv byl vhodnější.
05. 06. 2009 | 19:50

omega watches napsal(a):

as far as know 007 years omega watches in the period of beijing olympics,the noble exhibition room of omega opened. the news let like omega watches's people excited a long time!http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 08:27

CLARISSARuiz napsal(a):

Have no a lot of money to buy some real estate? Worry not, just because that is achievable to take the <a href="http://bestfinance-blog.com...">personal loans</a> to resolve such kind of problems. Hence get a secured loan to buy all you require.
20. 07. 2010 | 19:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy