Až Irové sejmou Lisabon

17. 09. 2009 | 13:28
Přečteno 6485 krát
Dostal jsem zajímavou otázku od evropského vydavatelství, co dělat, až Irové v referendu odmítnou lisabonskou smlouvu...

Po irském odmítnutí lisabonské smlouvy bych zaprvé navrhoval slavnostní provedení Mozartova Requiem ve štrasburském Hemicyklu Evropského parlamentu. Zvážil bych zadruhé výměnu současné hymny EU (Ódy na radost) za Chopinův Marche Funèbre.

Poté bych doporučil předsedovi Komise urychlené jednání s Radou, ve smyslu zabránění tendencí k dvourychlostní Evropě, tedy užšího integrovanějšího jádra a zbytku. Zárodky dvourychlostního modelu ostatně vidíme v Eurozóně a Schengenu... Obava ze silné kontinentální Evropy v ose Francie, Německo, Španělsko, Itálie, Skandinávie, Benelux atd. vůči méně integrovaným Británii, Irsku, střední a jihovýchodní Evropě je nebezpečím rozvoje ekonomiky a budování Evropy jako stabilního kontinentu a silného hráče v otázkách světové bezpečnosti. Základním úkolem je proto potom udržení jednoty EU a nastínění jednání o novém rámci nahrazujícím v dlouhodobém výhledu Nice resp. Lisabon.

PS. Chcete být druholigovými Evropany?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

arlon napsal(a):

To jsou tete stalinského kněze,
jinak nemáte co říci soudruhu?
17. 09. 2009 | 13:33

neo napsal(a):

No, já bych vyměnil tu Ódu na radost za Ódu na manžela naší inteligentní blondýnky a ono by se to nějak celé smích potrhalo
17. 09. 2009 | 13:35

Tupelo napsal(a):

Pane Havle, tentokrat s Vami nesouhlasim, prave 2 rychlostni Evropu bych povazaval za to nejlepsi, co by staty, jez se chteji integrovat vice, mohlo potkat. Nebude to sice tak velky hrac jak Evropa, jez by se integrovala kompletne, ale porad to bude silnejsi hrac, nez Evropa postavena na volne spolupraci narodnich statu. Navic, nic by nebranilo teto uzce integrovane casti Evropy (treba na bazi statu Vami zminene osy) tesneji spolupracovat se staty, jez vsak takovou miru integrace odmitaji.
17. 09. 2009 | 13:38

hk136 napsal(a):

Jinými slovy, pár let počkat a pak to zkusit znovu?
To snad ani nestojí za to dávat to na blog. Jeden vtip a jedna banalita...
17. 09. 2009 | 13:40

Paterik napsal(a):

Vy máte o ten Lisabon opravdu obdivuhodnou starost! Až Irové "sejmou" LS, jsem si jist, že vaše strana si najde nějaký důvod, proč je to vina Mirka Topolánka, že?
17. 09. 2009 | 13:40

Ládik napsal(a):

Nic se nastane. Politici budou stejní šašci a narcisi, práce budu mít pořád stejně.
17. 09. 2009 | 13:51

Jan Svoboda napsal(a):

Dnes jdu vyjadrit podporu Irum, aby tu smlouvu pohrbili.
Čtvrtek 17.9. od 18:00 veřejné shromáždění „Svoboda pro Irsko“ před velvyslanectvím Irské republiky - Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana.
17. 09. 2009 | 13:52

Taoiseach napsal(a):

autor:

1) Irové spíš nesejmou.

2) Představa, že do užšího integrovanějšího jádra nebudou některé členské státy přijaty, je mylná. Dvourychlostní Evropa je jenom možnost zbavit se těch, kdo se více integrovat NECHTĚJÍ (což je Vleklá Británie, Dánsko nebo nábožensky-nacionalistické státy Polsko, Řecko atd.). U nás by se referendum rozhodně vyslovilo PRO užší jádro.
17. 09. 2009 | 14:13

Sandrro napsal(a):

Na to jsem opravdu zvědav, jestli se Irové nechají opít rohlíkem, stejně jako my pokaždé ve volbách do parlamentu či senátu
17. 09. 2009 | 14:13

Suchec napsal(a):

Taoiseach:
ad1) Nevím, nevím, tak jistě bych to asi netvrdil, ale vycházím jen ze zprostředkovaných informací.

ad2) Vleklá Británie je pěkný termín? Souhlas.
17. 09. 2009 | 14:22

xyz.xx napsal(a):

Ale jdete pane Havle, to je prece proste. Pokud Irove odmitnou LS, budou si to hlasovani muset holt zopakovat jeste jednou. A budou hlasovat tak dlouho, dokud to neschvali.

Vzdyt je to jasne jako facka. Budto pujdou s nami a nebo proti nam. Tak nejak jste to vzdy hlasal za minuleho rezimu ne ?
17. 09. 2009 | 14:25

Taoiseach napsal(a):

Suchec:

Jen pro pořádek: i já vycházím jen ze zprostředkovaných informací a netvrdím nic jistě; napsal jsem "spíš".

Hodně se o Irsko a všechno kolem zajímám a je mi to mnohem méně jasné než některým diskutujícím kolegům, co to berou z jedné vody načisto. Možná vysvětlení:
1) jsem úplně blbej
2) je to opravdu hodně složité
3) kombinace 1) a 2)
17. 09. 2009 | 14:35

Sandrro napsal(a):

xyz.xx Mluvíte mi z duše
17. 09. 2009 | 14:40

Ládik napsal(a):

Až Irové sejmou lisabon,
až vosa sedne na bonbón,
až Jirka synka zapije,
pak Jiří Havel zavyje:
"Vždyť mě vykopou z Bruselu,
pod kerým mostem si ustelu?"
17. 09. 2009 | 14:52

Milan napsal(a):

Ať EU přestane zakazovat a přikazovat.
Pak bude vše v pořádku.
Symbolem návratu k tradičním hodnotám volného pohybu zboží, kapitálu a práce budiž čirá stowatová žárovka.
17. 09. 2009 | 14:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, to není vůbec špatné ládiku..
Ať žije stowatová žárovka a křivé okurky, dobrý guláš a ešče lepší slivovica.., a všichni věčně nespokojení ať okamžitě kráčí rovnou do brusele.., ale bez nás.
Veselé krizování a vepřové chřipkování...Dám havlova fašistu..
http://reformy.shoptet.cz/e...
17. 09. 2009 | 15:18

JC napsal(a):

Až Irové sejmou "Lisabon" možná byste měl složit mandát, protože to bude vaše osobní prohra.
17. 09. 2009 | 15:41

Holubář napsal(a):

xyz.xx:
Padouchu, přesně tohle jsem chtěl napsat, ale vy jste mě předběhl!
O půl druhé hodiny!
Jak je psánio ve Švejkovi: "Napoleon se u Waterloo opozsdil vo půl hodiny a byl v hajzlu s celousvou slávou."
A já už nemám co moudrého dodat, jen to, že se EU svým uvažováním blíží Číně - také nemyslí ve staletích, ale v dynastiích. Počká si a ty Iry k tomu ANO prostě dokope.
17. 09. 2009 | 15:47

BB napsal(a):

To:Taoiseach
Já v Irsku bydlím už hodně dlouho a na rozdíl od pisálků tady doufám,že Irové Lisbon nesejmou a jsem přesvědčen, že to tentokrát projde. Své vyjímky dostali a není potřeba být nadále destruktivní. Vy hoši co tady vydáváte rezolutní posudky na to - český národ českou cestou byste se měli podívat do dějepisu kam jsme se s tou -českou- cestou dostali. ještě dvacet let po sametu je česká politická scéna jak ji vidíte sami. Pokud by česko převzalo zákony jakékoliv země na západ od hranic, nebyl by žádný problém. Jenže češi musí vždycky mít poslední slovo a to je většinou pěkná hloupost,na kterou protivník kývne hlavou a odejde bez komentáře.
Irové jsou alespoň natolik pragmatiční, že si dokážou spočítat co se jim vyplatí a co ne. Tentokrát se jim vyplatí říci ANO.
17. 09. 2009 | 15:56

Brundibár napsal(a):

Jestli Irové odmítnou Lisabonskou smlouvu, tak by je podle mě důležité dát dohromady, co vlastně Evropané (tedy občané členských států, nikoliv jejich politické reprezentace na národní či evropské úrovni) opravdu do EU očekávají, jak by podle jejich názoru měla EU fungovat. Vylosovaní dobrovolníci z řad občanů všech zemí (opět, nikoliv politiků; opravdu si nemyslím, že by výsledný sbor byl horší než třeba aktuální česká Sněmovna) by podle výsledků průzkumu připravili "Dublinskou smlouvu", kterou by občané schválit v referendu. (EU s sebou nese nedůvěru, za které v 50. letech vznikla a původní rozhodovací pravomoci se jen upravují. Evropa také v 50. letech řešila zcela jiné problémy než dnes. ESUO zakládalo 6 zemí, dnes má EU 27 členů.)

Ale jak to tak pozoruju, tak to spíš vidím na třetí pokus...
17. 09. 2009 | 16:19

Brundibár napsal(a):

BB:

Netuším, jestli Lisabonská smlouva na podruhé v Irsku projde nebo ne. Osobně si myslím, že pro budoucnost EU by bylo možná lepší, kdyby neprošla. Proč?

Dnešní EU je pro (nejen české) občany něco velmi vzdáleného a nepovažují ji "za svou". Způsob schvalování čehokoliv je zdlouhavý a (bez znalostí historických souvislostí) naprosto nepochopitelný. Lidé si pod "nařízením z Bruselu" vybaví tak banány, tuzemák a teď žárovky (nehodnotím ta rozhodnutí, jen se snažím objasnit, co "teta z Orlických hor" vnímá, když se řekne Brusel). Lisabonská smlouva to sice zjednodušuje, ale jednak málo, a jednak pozdě (jiná otázka je, jestli také správným směrem - opět nehodnotím). Jinými slovy, EU potřebuje podle mě zásadní reformu. A pokud by Irové Lisabonskou smlouvu odmítli, třeba by se na té reformě začalo pracovat. Ale opakuji - měla by to být Evropa občanů, ne politiků - tedy žádný další Konvent složený z politiků.
17. 09. 2009 | 16:33

jarpor napsal(a):

"Po irském odmítnutí lisabonské smlouvy bych zaprvé navrhoval slavnostní provedení Mozartova Requiem ve štrasburském Hemicyklu Evropského parlamentu. Zvážil bych zadruhé výměnu současné hymny EU (Ódy na radost) za Chopinův Marche Funèbre."

Vážený pane poslanče,
Váš jakýsi kyselý pokus o humor co si zahrát,... to mělo již být možná uplatněno po prvním irském referendu.

Ale co mělo být uplatněno především, je vzít rozhodnutí Irů jako rozhodnutí národa, jako nesouhlas s LS a dle podmínek v ní uvedených - a tedy založení tohoto mrtvého textu ad akta.

A hledat jiný, jednodušší a hlavně, občany EU přijatelný integrační vývoj Evropy.

Hezký den
P.S.
Ale nic se hrát nebude. Dopadne to tak jak píše xyz.xx.
I ty kysele úsměvné návrhy jsou veskrze "mimo".
17. 09. 2009 | 16:40

ali napsal(a):

Havle zase máte na jazyku nacionalizmus..kdy se omluvíte za ten hanebný blog? Paroubek přiznal, že shodil volby, aby neztratil vliv, pomalu to z něj leze, co?
Vy zas hrozíte nacionalizmem od Walesu po Čechy a přitom pějete Ódu na LS. Ta vám nacionalistická nepřipadá?

Teda vy jste pěkně vykvetlej a nestydatej komouš..z vás je mi opravdu, ale opravdu ekl
17. 09. 2009 | 17:23

Taoiseach napsal(a):

Brundibár

Myslíte to dobře a v lecčems se s Vámi dá souhlasit. Problém zřejmě bude v tom, že připisujete Lisabonské smlouvě ambice, které nemá. Pokus dát dohromady, co Evropané od EU očekávají, tu byl hned po rozšíření v roce 2004. Zástupci politické reprezentace se sešli v Konventu (pravda nebyli vylosováni; ten Váš nápad s losováním je ostatně pozoruhodný a dal by se použít třeba i místo voleb do sněmovny - :) ). Smlouva o ústavě tedy měla nahradit veškerou primární legislativu a tím ji výrazně zpřehlednit. Nepodařilo se a dohoda byla taková, že se přijmou nejnutnější úpravy, aby EU mohla i po rozšíření hladce fungovat.

To je tedy LS - provizorium, které umožní fungování a dá EU čas v klidu diskutovat o věcech, o kterých mluvíte (ty zásadní reformy). Je třeba mít na paměti, že bez LS není možné další rozšíření ani o jediný stát (ani Chorvatsko ani Island). Topol sice řekl, že by stačila drobná úprava Niceské smlouvy, ale několik států řeklo zcela jasně, že by to pro ně bylo nepřijatelné.

Postoj obyčejných lidí je ovlivněn nekonečným populismem národních politiků. Všechno, co je příznivé nebo co se povede, o to jsme se zaloužili my, naše vláda. Za všechno nepříznivé může Brusel, jenom nám škodí a nebýt naší vlády bylo by to jetě horší.

Takže shrnuto - vidím to přesně opačně: pokud LS vstoupí v platnost, bude se moct na zásadní reformě začít v klidu pracovat.
17. 09. 2009 | 17:58

Taoiseach napsal(a):

jarpor:

"...jako nesouhlas s LS a dle podmínek V NÍ UVEDENÝCH - a tedy založení tohoto mrtvého textu ad akta."

Nevím, že by něco takového ve znění LS nebo v doprovodných protokolech bylo. Můžete to případně dohledat? Pokud vím, psáno je (jen) přibližně to, že Smlouva vstoupí v platnost po uložení 27. ratifikační listiny u depozitáře. Pokud je to tak, pustil jste se se svým výkladem hóóódně daleko na špacír.
17. 09. 2009 | 18:09

BB napsal(a):

To: Brundibár
EU je pro české občany nepochopitelná a vzdálená,protože většinu času stráví v hospodě a koukáním na Novu. Pokud vám to nedošlo,tak Lisabonská smlouva je co? - reforma a to zásadní. Důvod pro tu reformu - přijetí nových členů,většinou s holým zadkem, stejně jako bylo Irsko když do EU, tenkrát EEC vstoupilo. Kdyby nebylo nových členů,kteří se do EU mermomocí cpali,tak by nebylo potřeba Lisabonské smlouvy.
Pochopitelně, všechno se dá dělat jinak a lépe. Zkusil jste si někdy v hospodě sjednotit jeden stůl na stejném názoru? Asi to nejde. Tak si alespoň dokážete představit tu olbřímí práci sjednotit celé státy aby spolupracovali a nevedli spolu války ať už obchodní anebo skutečné. K tomu do toho ještě píchá Rusko společně s Klausem a máte z toho pěknou kaši.
Já třeba vnímám tady to, že Irové jsou si vědomi, že bez EU by ekonomicky stále lezli po stromech a jezdili na koni po prašných cestách. Jsou vděční EU za to,že jim v podstatě postavila cesty a otevřela obchodní vliv pro firmy bez žádných omezení na hranicích atd. Pokud si vzpománám, tak ČR od EU stále víc dostává než bere.
Taky by si mohli občani třeba Německa říci - co nám je do rozhádaných,nespokojených a nevděčných čechů, - my si budeme hřát jen tu naši polívčičku. Ale neudělají to,platí nám jak mourovatí přestože si to sami mohou sotva dovolit.
Ten váš slogan - Evropa občanů - je totálně cynický výkřik do blba. V česku si neumíme vyřídit ani právní a demokratický stát pro své vlastní občany a vy byste chtěli radit ostatním? Až příští týden ztratíte práci,protože silná koruna zničila konkurenceschopnost vašeho podniku,tak si vzpomeňte na tu jedinečnou českou cestu pro české občany,kde vláda nechtěla euro a teď ho ani nedostane protože nesplňí požadavky dobrého hospodáře,které jsou pro to třeba.
Česku stále nějak nedochází,že zbytek západní Evropy je v myšlení už trochu jinde. A to myšlení je občas důležitější než peníze. Ty si vždycky nějak vyděláte.
Enjoy your evening.
17. 09. 2009 | 18:17

Čochtan napsal(a):

Pane Ládíku,
voni sou básník ! Ode dneška Vám říkám jen Mistře Ládíku !
17. 09. 2009 | 18:24

Taoiseach napsal(a):

BB:

Myslím, že Irové ani nedostali žádné výjimky (tedy oproti původnímu znění mají slíbeného komisaře, ale toho budou mít zřejmě všichni až na jeden stá, který bude mít místo toho vysokého představitele pro zahr.politiku). Spíš se Irům dostalo výslovného ujištění, že v LS opravdu není to, co v ní není, ale čím je odpůrci v kampani strašili.

Myslím, že to jejich NÍL bylo často i protestní hlasování. Ve volbách si nakonec musí (tedy nemusí, můžou hodit prázdnou obálku, ale prakticky to neudělají) vybrat "nejmenší zlo", např. Fianna Fáil. Takže referendum bylo jedinečnou příležitostí jak říct "štvete mě všichni".

Jedna věc mi ale není jasná. Z odstupu z Prahy to vypadá tak, že s LS bude víc společného rozhodování, kde má Irsko alespoň nějaký hlas a může se spojovat s libovolnými ostatními členskými státy. Pokud se naopak EU rozvolní, budou PRAKTICKY o všem v Irsku rozhodovat Britové (vzhledem k zeměpisné poloze, historickým a hospodářským vazbám; úplně stejně jako Němci u nás) a nikoho se nebudou ptát. Nevím, možná že část voličů přecenila vazby Irska na Ameriku, nebo co.
17. 09. 2009 | 18:31

MartiN napsal(a):

Já bych otázku dvourychlostní Evropy nepojil s Lisabonskou smlouvou. Dvourychlostní evropa tu prostě je a je to dáno historickým kontextem. A na tom Lisabonská nebo jakákoli smlouva nic nezmění.
Také si myslím, že otázka kontinentálního pohledu na EU a toho anglosaského nesouvisí přímo s lisabonskou smlouvou, ale spíše s její ratifikací. Směšování Irska a UK je také poněkud podivné, protože obě země mají na EU rozdílný pohled.
Celkově tomuto článku moc nerozumím a přijde mi, že je zde několik různých myšlenek a pojmů zmotáno do jednoho chumlu.

A na závěr, otázka druholigovosti také nesouvisí s Lisabnoskou smlouvou, ale spíše s naší zhraničně politickou reprezentací jako celkem. Ať jde o nelogické chování ODS, kdy Mirek Toplánek podepíše v Lisabonu smlouvu a pak medituje, jestli jí má ratifikovat, nebo o nezodpovědné shození vláy uprostřed předsednictví EU.
17. 09. 2009 | 18:33

BB napsal(a):

To Martin: Velmi rozumný názor.
17. 09. 2009 | 18:43

jarpor napsal(a):

Taioseach

Podle článku 6 Lisabonské smlouvy „tato smlouva vstupuje v platnost dnem 1. ledna 2009 za předpokladu, že budou uloženy všechny ratifikační listiny, nebo nestane-li se tak, prvním dnem měsíce následujícího po uložení ratifikační listiny tím signatářským státem, který tak učiní jako poslední“.

Myslím, že jsem až tak daleko nezašel.

Irové se v prvním referendu vyslovili NE. Dle mého, nové referendum není nic jiného než tlak stylem - jen ANO platí.

Kdyby Irové nepodlehli, a druhé referendum neorganizovali, nemohli by ratifikační listiny uložit nikdy.
Tedy, LS by byla dokumentem jehož cíle nebylo naplněno.

Za mou formulaci "uložen ad akta" a "mrtvý" se omlouvám.

Je tak trochu jedno, jak to zformulujeme.

Hezký podvečer
17. 09. 2009 | 18:48

RA napsal(a):

nejlepší by byla 35 rychlostní Evropa. Co by na tom bylo špatného ? Každá země by měla rychlost /proč zrovna rychlost ?/, která vyhovuje jejím podmínkám a jejímu přání. Proč cpát evropské země a národy do jednoho pytle ? Mají stejné zájmy a podmínky např. Švédové a Rumuni ? Estonci a Španělé ?
17. 09. 2009 | 19:06

Fraser napsal(a):

Ahoj vlku, chodis sem jeste? Zda se, ze ti dluzim bonbonieru (tedy pokud me pamet neklame, kdyz tak me oprav).
17. 09. 2009 | 19:54

F. Adamec napsal(a):

Az Irove sejmou Lisabon co bude delat bolshevik Havel?
17. 09. 2009 | 20:00

Zacheus napsal(a):

Problém je v tom,že Irové už jednou v legitimním referendu Lisabon "sejmuli".

Je naprosto fatální pro důvěryhodnost Evropské unie, že jsou Irové nuceni hlasovat znovu jenom proto, že původní výsledek referenda se nelíbil "demokratům" z Bruselu.
17. 09. 2009 | 21:05

Carlos V. napsal(a):

Radsi pojedu svoji vlastni plachetnickou, nez s pany na Titaniku.

A fak je mi jedno, ze me nebude zastupovat muj urednik v Rade Lodivodu
17. 09. 2009 | 21:39

Al Jouda napsal(a):

Škoda, že lidé s názorem nicka BB, nežijí v Česku.
18. 09. 2009 | 00:12

Brundibár napsal(a):

Taioseach:

Právě to, jak byl obsazen Konvent, je problém - jeho členy vybíraly politické reprezentace, které samy mají své zájmy, které se zájmy obyvatel už nemají mnoho společného (Sněmovna budiž příkladem).

Ústava EU (a následně Lisabonská smlouva) stále pouze upravuje procesy, které byly původně určeny pro podstatně menší oblast - geograficky i oblastí. Tvrdím, že jestli chce být EU konkurenceschopná, tak se její rozhodovací procesy musí ne zjednodušit, ale kompletně předělat. A to Lisabonská smlouva neřeší.
18. 09. 2009 | 05:23

Brundibár napsal(a):

BB:

Lisabonská smlouva je z pohledu EU reforma sice zásadní, ale stále nedostatečná. Zůstává "nečitelnou". Stále jen modifikuje rozhodovací proces tak, jak byl nastaven v r. 1951. Tehdy měl svoji logiku, protože umožnil spolupráci zemí, které o pouhých 6 let dříve stály proti sobě. Jenže jak Ústava EU, tak Lisabonská smlouva neodpovídá změnám, které za těch skoro 60 nastaly - podle mě je nutné se vrátit k Schumanově deklaraci a de facto postavit EU znovu - osobně si nedovedu představit, jak by EU fungovala po integraci dalších třeba 12 států (a to nepočítám Turecko, Ukrajinu či Bělorusko, jejichž případná integrace je problém sám o sobě).

Ano, EU je pro českého občana neuchopitelná. Jenže ona je dnes neuchopitelná i pro Němce, Francouze nebo Belgičany (co mohu soudit podle debat, jichž jsem se v poslední době účastnil). To vnímám jako velký problém, který pak zneužívají lidé jako pan Ganley.

Stůl v hospodě jsem nikdy nesjednocoval - do hospody nechodím. Hledal jsem ale několikrát společné řešení problémů lidí z 30 zemí z celého světa (od Vietnamu až po Kostariku). Stručně - lidé musí vidět, že to může fungovat a získat jistotu, že se společné řešení nedotkne jejich hodnot.

Česká republika těchto dnů je zářným příkladem, jak zájmy politiků (totiž vyhrát příští volby za každou cenu, resp. se alespoň dostat do Sněmovny) se rozcházejí se zájmy občanů ČR. Právě proto navrhuju politiky obejít a nesjednocovat politické reprezentace, ale občany. Jsem přesvědčen, že vylosovaní občané by byli schopni navrhnout EU daleko jednodušší a funkčnější - jen politikům by se to asi moc nelíbilo (na druhou stranu, svoji práci mohli dělat odpovědněji).
18. 09. 2009 | 06:36

BB napsal(a):

To: Brundibár
Respektuji váš názor, jakkoliv se mi zdá naivní. Vylosovaná demokracie? - To snad nemíníte vážně.
Zkuste si místo filozofování udělat byznys - i třeba malý, zaměstnat pár lidí a žít jenom z toho. Být poslední na koho zbyde výplata,pokud zbyde a čekat jako na smilování až vám zákazník pošle šek,který vám tu výplatu umožní. Pak vás přejde filozofování a najednou zjistíte jak je ten svět jednoduchý a jak musíte vyjít s každým aby vám z toho byznysu neodešel ať už to je třeba těžko nahraditelný expert anebo vážený zákazník.
To vám dá přehled,který nenahradíte ničím.
Z vašeho příspěvku cítím,že jste určitě rozumný člověk,ale u toho stolu kde řešíte problémy lildí z 30 zemí vás platí někdo jiný a když ten problém nenajdete,tak jdete domů stále se stejnou výplatou. A to je ten rozdíl,který pochopíte až tehdy,když vám vaše výplata přijde jen když budete úspěšný. Pak pochopíte jak je svět jednoduchý a přestanete vyhlašovat takové nesmysly jako losovat své představitele do EU.
18. 09. 2009 | 10:14

Brundibár napsal(a):

BB:

To losování jsem si nevymyslel, kdysi se tak vybíral dóže v Benátkách a město prosperovalo docela dlouhou dobu. Fakt je ten, že ten systém byl podstatně složitější. Loni to tu popsal Pavel Kohout - http://blog.aktualne.centru...

Takže ano, myslím to vážně. Mnoho politiků v Evropě se totiž ve svém životě ničím jiným než politikou neživilo, navíc moc je opojná a politik se o ní jen velmi nerad nechává připravit. Evropskou ústavu (a z ní vzešlou Lisabonskou smlouvu) připravovali politici v Konventu a vypadá podle toho. Já tvrdím, že EU potřebuje reformu podstatně hlubší, než je LS a nevidím možnost, že by politici takové reformy byli schopni - proto to losování (pro výběr lidí do Konventu II, ne místo voleb do Evropského parlamentu).

Jinak ten stůl s těmi 30 lidmi si platíme sami a je na nás, jestli se tady ty dva až tři roky budeme "mlátit", nebo se dohodneme na společných pravidlech, jak budeme spolu vycházet. A právě díky této společnosti jsem pochopil, že ta pravidla musí být jednoduchá a pro každého srozumitelná.

Lisabonská smlouva (právě proto, že za sebou vleče tu 60letou historii Evropských smluv) není ani jednoduchá, ani pro každého srozumitelná (a není to o počtu stran). A to je přesně to, co mi na ní vadí. Není proto divu, že lidé začínají (v touze po uchopitelných řešeních) naslouchat panu Ganleymu.
18. 09. 2009 | 11:18

Taoiseach napsal(a):

Brundibár:

"Tvrdím, že jestli chce být EU konkurenceschopná, tak se její rozhodovací procesy musí ne zjednodušit, ale kompletně předělat. A to Lisabonská smlouva neřeší."
Bezvýhradný souhlas.

"Lisabonská smlouva je z pohledu EU reforma sice zásadní, ale stále nedostatečná."
Tady se trochu liším od kolegy BB: LS nepovažuji za zásadní reformu, ale jen za nejnutnější provizorium. Potřebujeme ji mít (v platnosti) co nejdříve pro nejbližší tři-čtyři roky. Mezitím by bylo dobré začít pracovat na tom jak vystavět EU znovu, aby odpovídala době a svému geografickému rozsahu, a to s co nejširším zapojením veřejnosti - i v tom s Vámi souhlasím.
18. 09. 2009 | 11:49

Taoiseach napsal(a):

jarpor

Nechci to nějak hrotit, ale skutečně: všechno, co následuje po Vašich slovech "Dle mého...", je jenom výklad. Sama LS Irsku nepředepisuje (ani nemůže), zda má pořádat referendum jedno, dvě, pět, nebo žádné. Váš názor je jistě plně legitimní, ale nedá se odvodit ze znění Smlouvy.
18. 09. 2009 | 11:55

Taoiseach napsal(a):

Zacheus:

Není pravda, že "jsou Irové nuceni hlasovat znovu".

Je to svrchované rozhodnutí Irska. Výsledek prvního referenda je jistě legitimní, stejně legitimní je i výsledek voleb, kde uspěly (s výjimkou Sinn Féin výhradně) strany, které LS podporují. Pokud Irsko vypíše další referendum, vypíše předčasné volby, změní si ústavu nebo cokoli jiného, je to jen jeho svrchované rozhodnutí.
18. 09. 2009 | 12:08

Taoiseach napsal(a):

MartiN:

"Dvourychlostní evropa tu prostě je a je to dáno historickým kontextem."

Řekl bych, že ne tak docela. Smozřejmě se liší PŘÍSTUP zakládajích států od britského, dánského, případně dalších. Máte jistě pravdu i s rozdílným pohledem Británie a Irska. Ale nejde o to, kam kdo tíhne. Státy, které si přejí užší spolupráci, sice mají takovou možnost, ale v praxi to moc nefunguje. Skutečná dvourychlostní Evropa předpokládá jasně rozdělenou legislativu: zakládající Smlouvy, pravidla hospodářské soutěže, volný pohyb, technické normy, společná rybářská politika a pod. platí pro všechny, zatímco další předpisy nad tento rámec (např. měnová unie) platí jen pro tvrdé jádro. Tvrdé jádro ověem ochotně přijme všechny, kdo budou CHTÍT dodržovat podmínky.
18. 09. 2009 | 12:23

jarpor napsal(a):

Taoiseach

Však také já nic nehrotím...

Máme na jednu věc odlišný názor, tak se proto nemusíme na sebe mračit.

Jistě, že můj názor nelze nalézt v LS.
Ono to znění článku o tom, od kdy se bude považovat LS za platnou je velmi "plastické".

Jisté je, že uvedené datum se nestihlo - tedy ten proces se ukázal být složitější než se předpokládalo.
A období po uvedeném datu je tak volné, že nemusí být naplněno nikdy.

Někdo zde napsal - irské ne byl uzavřený akt. Naprostý souhlas.
Tedy - tímto aktem, kdy LS nemůže platit, pokud všichni členové neuloží.... (což je explitně napsáno v LS) se LS stala dokumentem, jež byl jedním státem odmítnut, tedy prázdným, nikoho k ničemu nezavazujícím, když je iritující označní "mrtvý" dokument. A to bez ohledu na předchozí schválení jinými.

Rozumím, že evropským inženýrům se nechtělo text odložit k ledu. A tak "demokratickým" způsobem jsou občané Irska pohnáni k druhému referendu.

Budou hlasovat o té samé smlouvě ? Nebudou. Cosi se v té původní LS změnilo.
Odsouhlasí všichni ostatní(co již LS reatfikovali) "změny pro Iry" stejným způsobem, jak hlasovali v minulosti ? Nikoliv. Jejich zástupci přijmou tyto změny později na nějakém budoucím summitu.

Všechno jde, když se chce. Tedy z pohledu těch inženýrů...

A v této situaci, před konání onoho druhého referenda se na setkání v Bruselu zdvíhá varovný prst směrem k ČR : Ty ty ty... bacha... ! (Vyjádření Fica).
K Německu ve stejné situaci - nic.

Ano. Všichni jsem si rovni. Někteří jsou si rovnější.

Tož tak asi...

Hezký den
18. 09. 2009 | 13:37

Brundibár napsal(a):

Taoiseach:

Ano, LS řeší to (včera, max. dnes) nejnutnější. Jenže se bojím, že když projde, tak politici se poplácají po zádech, jak zachránili EU a dál... NIC. JIM změny vyhovují a něco jako zájem občanů je jim ve skutečnosti u p....e. A až bude EU v situaci Výmarské republiky v r. 1932, budeme se všichni hrozně divit.
18. 09. 2009 | 14:06

Taoiseach napsal(a):

jarpor

Nemračím se na Vás, ale jsem pedant (podotýkám, že nejsem právník): není pravda, že by bylo v LS explicitně napsáno "LS nemůže platit, pokud všichni členové neuloží.... ", nýbrž je tam napsáno "vstupuje v platnost ... prvním dnem měsíce následujícího po uložení... ", což je dost podstatný rozdíl. A podmínka je to naprosto jednoznačná, nic "plastického" na ní neshledávám.

Formální rozdíl mezi "ano" a "ne" je naprosto zásadní. Ratifikace je jasně definovaný akt, "neratifikace" (tzv. "irské ne") žádným aktem není. Všechny státy, které LS ratifikovaly, ji nejprve "neratifikovaly" - až do okamžiku, kdy ji ratifikovaly. Žádná lhůta nebyla určena, takže každý ze zbývajících států včetně Irska ji může ratifikovat např. příští měsíc. Z hlediska mezinárodního práva výsledek irského referenda žádným aktem není, takže úvahy o "uzavřenosti" aktu jsou irelevantní.

Není pradva, že se LS stala dokumentem nikoho k ničemu nezavazujícím. Nezavazujicí je od počátku a bude taková až do (případného, trváte-li na tom) vstupu v platnost. Slova "mrtvý", "prázdný" a pod. jsou jen básnické obrazy, před irským hlasováním nebyl LS "živější" ani "plnější".

V LS se nic nezměnilo, byl doplněn její VÝKLAD a tento výklad bude výslovně potvrzen v nějaké další Smlouvě (pravděpodobně přístupové, která je na stejné úrovni jako všechny dosud platné Smlouvy a kterou ratifikují všechny členské státy).

Německo není ve stejné situaci jako ČR ani náhodou. V Německu řádně probíhají ústavní procesy a Horst Köhler už oznámil datum podpisu. President ČR je nečinný, neplní své ústavní povinnosti a vymlouvá se na skupinu senátorů. Ti nebyli schopni dát dohromady podání k ÚS, přestože na to měli čas UŽ OD VYDÁNÍ JEHO PRVNÍHO NÁLEZU ve věci LS (který namísto toho kritizovali). Místo toho po dlouhé době podali podání týkající se "vázaného mandátu", kterým ovšem ratifikace LS podmíněna není (v Německu tím ratifikaci podmínil Ústavní soud, u nás šlo jen o dobrovolnou politickou domluvu).

Zdá se, že Vám vadí nerespektování vůle irských voličů, ale nevadí Vám, když president ČR napadá měnovou unii, evropské občanství nebo vnější hranice EU, přičemž první dvě jsou přímo součástí přístupové dohody a třetí poměrně přímo vyplývá ze "Schengenských" ustanovení a přístupovou smlouvy občané schválili v referendu.

Tož, zameťme si před vlastním prahem...
18. 09. 2009 | 15:10

Taoiseach napsal(a):

Brundibár

Myslíte si, že když neprojde LS, bude šance, že (v rozumně krátké době) projde zásadnější reforma?
18. 09. 2009 | 15:17

Jiří napsal(a):

Druholigovými evropany už jsme a po příjetí Lisabonu se toto jen prohloubí. A pane Havle, mimo téma. Chtěl bych Vás poprosit, aby ČSSD konečně přestala lhát lidem a útočit na Klause. Vydobře víte, že parlament má houby co mluvit do ratifikace Lisabonu a že vy ani pan Paroubek o tom nesmíte rozhodovat. Parlament pouze dává ke schválení mezinárodní smlouvy prezidentovy povolení. Ale ratifikovat může POUZE prezident a toto rozhodnutí je jenom na něm. Schválení smlouvy parlamentem ho k její ratifikaci NEZAVAZUJE, jak se snažíte nepřímo neustále veřejnosti namlouvat.
18. 09. 2009 | 15:57

Brundibár napsal(a):

Taoiseach:

Ano. Protože chybějící LS politikům vadí už dnes. A jak ukázalo "české 11. září", tak když něco začne politikům vadit, dokážou zázraky (třeba ústavní zákon od prvního čtení po vytištění za čtyři dny, z toho dva dny byl víkend - mimochodem, to si zapamatujme, až zase někdy budou politici mlžit o složitostech a zdlouhavosti legislativního procesu - když jim jde přímo o koryto, tak jsou schopni zákon kompletně připravit a schválit do dvou týdnů).

Když projde LS, tak ta šance bude nulová.
18. 09. 2009 | 16:48

Jiří napsal(a):

pane Taoiseach. Jak jsem napsal výše. Prezident nemá žádnou ústavní povinnost takovouto smlouvu ratifikovat. Schválení případné ratifikace parlamentem ho k ratifikaci nezavazuje. Jenom mu dává povolení "od zástupců lidu" ratifikaci provést, když uzná za vhodné. Chápete?
18. 09. 2009 | 16:50

Taoiseach napsal(a):

Milý Jiří,

chápu, ale nesouhlasím. Ten výklad už byl několikrát podán, ale opakování je matkou moudrosti: Jestliže je psáno "prezident ratifikuje", znamená to povinnost; jestliže není uvedena lhůta, znamená to neprodleně - bez zbytečných odkladů. Prezident v tomto nemá žádnou diskreční pravomoc "uznávat za vhodné". Kdyby mu chtěl ústavodárce takovou pravomoc dát, napsal by "prezident může ratifikovat". Klidně si to ověřte.

Nijak bych mu nemohl mít za zlé, kdyby třeba dva týdny po schválení LS senátem sám podal stížnost k ÚS. K tomu ovšem nemá odvahu a místo toho se uchyluje k nedůstojným obstrukcím a mlžení.
18. 09. 2009 | 17:14

Jiří napsal(a):

Taoiseach: Toto je sice určitý výklad. Ovšem já se pohybuju v právním prostředí a slyšel jsem už i jiné výklady. Určitě znáte, že když se sejdou dva právníci, jsou z toho tři právní názory. Já ani Klaus nemůžeme za to, že je ústava psaná takto nejednoznačně a umožňuje různé interpretace. Nikde ale není psáno, že by se prezident musel řídit podle nějakého konkrétního právního názoru. Ten je vázán pouze ústavou a v té to, co píšete, explicitně řečeno není. Aź zákonodárci změní ústavu a napíšou to tam polopatě, tak neřeknu ani půl slova.
18. 09. 2009 | 17:48

Taoiseach napsal(a):

Jiří:

Máte pravdu, že právníci jsou různí, nicméně ty "jiné výklady" ústavy jsou dost absurdní. Nejenže k tomu výkladu, který jsem naznačil, se přihlásil i předseda ÚS, ale především naše ústava je ústavou republiky a ne absolutní monarchie. Jestliže je v ní mimo jiné psáno "prezident republiky dále vyhlašuje volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu", dost těžko se to dá vykládat tak, že je oprávněn volby vypsat, "když to uzná za vhodné".

Ve skutečnosti je v těchto věcech ústava dost jednoznačná. Pokud si to slovutný pan profesor nemyslí, může - narozdíl od nás - požádat ÚS o výklad.
18. 09. 2009 | 18:31

Jiraak napsal(a):

Klaus ohrožuje bezpečnost a suverenitu naší země. Pokud bude LS ratifikována, dle jeho slov, náš stát tím bude poškozen. On vyjednával podmínky. Pověřil vyjednáním Topolánka, nicméně měl kdykoli možnost do jednání vstoupit a říci své. Neudělal to, neb sepisoval kravinky a honil si triko.. Soudit a zavřít. Pokud je tedy LS tak špatná, jak tvrdí.
18. 09. 2009 | 21:26

joan napsal(a):

Inu,co by se asi tak stalo?Referendum se v Irsku vyhlásí napřesrok ZNOVU,kritici budou mediálně dehonestizováni,pravděpobně kriminalizováni.Pustí se pár mediálních strašáků a to by v tom byl čert aby referendum tentokrát nevyšlo.Pokud se tak opět nestane - CO brání referendum v Irsku opakovat každoročně, za stále tvrdšího postupu "slavné" EU???
19. 09. 2009 | 21:21

Mat napsal(a):

Druhořadými občany EU se staneme tak jako tak. Naše země je příliš malá a příliš nejednotná a neochotná ke spolupráci s kýmkoli na to, aby dokázal obstát v "davu" velkých zemí.

Otázka je tedy zcela jiná - "Bude EU v budoucnu demokratická?". Opověď nám nabízí sami politici a to celkem jasnou. Nebude. LS (tedy vlastně mírně přepracovaná odmítnutá euroústava) naznačuje co se může dít v budoucnu. Žádná referenda, žádné názory občanů, žádné názory politiků, ale jen diktát EU. Odmítnutí LS Irskem může být jednou z mála cest, jak tomu zabránit.

Integrace evropy musí probíhat postupně. Bude to trvat generace. Každé použití hrubé síly integraci jen zbrzdí a možná i zastaví.
19. 09. 2009 | 21:22

RA napsal(a):

Taoiseach.......a když Klaus nepodepíše ? Co se stane? Drhnutí hlavy cihlou, palečnice, španělská bota, upálení.....? Opravdu by mě zajímalo, co se stane, obžaloba z velezrady ? Čistě teoreticky, v našem polobolševickém demokratickém bordelu.
19. 09. 2009 | 21:28

georges napsal(a):

co bude "Až Irové sejmou Lisabon!? - "vícerychlostní EU". když přijmeme zájem většiny obyvatel Evropy, nic jiného pro stabilitu tohoto důležitého kousku světa se již nevymyslí. Státy západní Evropy se jednoduše shodnou na užší a vstřícnější spolupráci, na pružnějším rozhodování, na centrálnější politice a bezpečnosti. Věřím, že se jim podaří vytvořit silné seskupení evropských států s jasnými, pevnými pravidly. Evropa se bude integrovat ne za pomocí hrubé síly jako v USA, ale na základě dobrovolnosti, kdo chce může, kdo nechce nemusí.
Trottlové typu ceského presidenta, který zavrhuje to, na čem se sám podílel či měl podílet, co odsouhlasil do seriozního kolektivu nepatří, takoví lidé patří na východ.
19. 09. 2009 | 21:39

Antonín napsal(a):

Inu, co by bylo. Naši politici budou dál hloupě žvanit, my zůstaneme druhořadí členové EU s menšími dotacemi do zemědělství,nároky na práci v rámci EU a budete se stejně hloupě strapňovat jako za předsednictví. Ostatně s ČSSD jsme si to osladili.
19. 09. 2009 | 21:56

CCIR napsal(a):

Myslím si že vstupom do EU dala ČR jasný signál kam chce smerovať! Prípadné reformy EU ako Lisabonská zmluva preto treba chápať inak ako sa tu prezentuje a nie ako nejaký podraz či likvidáciu. Každý členský štát ma v EU nielen práva, ale aj povinnosti! To treba vedieť prvorado! Také obštrukcie ako robí Írsko a ČR nie sú zrovna na mieste a zdržujú! Aj Nemecko sa chystá k ratifikácii tejto zmluvy a pritom na nemeckých portáloch nie vyjadrená ani jedna tretina takých obáv a predsudkov ako je tu! Myslím si že také obavy ako čítam tu sú určite zbytočné. Tie "obavy" z Lisabonskej zmluvy v ČR majú korene však niekde inde. Nie je možné byť členom EU, brať len práva a nemať žiadne povinnosti! Bez práce nejsou koláče ...
19. 09. 2009 | 22:25

visitor napsal(a):

Europe se sjednoti az se domluvi vsechny narodnosti na jedne reci a na jedne narodnosti.One language one nationality.Rule Britannia.
19. 09. 2009 | 22:40

Grímsson napsal(a):

Roulez Vleklá Britannia! pour tout l'or du monde, for love or money, better Island :-)))))
19. 09. 2009 | 23:02

Prognostik napsal(a):

Je to nyní nasnadě, že je ruskej agent na hradě, dvakrát ho volili
lidi jistí, kterým se říká komunisti. Češi si mohou nechat o svobodě jen zdát, neboť si nechaj na hlavu pořád s...!
19. 09. 2009 | 23:13

Nový napsal(a):

Nic. Ty chytráku.
19. 09. 2009 | 23:16

Vilem napsal(a):

Vzdycky si rad prectu uvahu muze s tak alkoholickym nosem !
Oni totiz ziji vetsinu casu v paralelnim vesmiru, odkud je napadaji veci pro normalni lidi tady dost nepochopitelne !
19. 09. 2009 | 23:36

ada napsal(a):

jak tak na to koukam tak je to obdoba americke pitomost v lidu . Obama se snazi potichu vzit moc a zlodejnu absolutni mafii ve zdravotnictvi pocinaje doktory pres farm. prumysl a hlavne ale insurance(ktera diktuje nehorazne ceny pojistek pro lidi ) ,a blbove o ktere se bije rvou ,(zorganisovani samozrejme trapnymi figurkami z FOX news a pravici za ktere vzdy bohati zbohatli a chudi zchudli )aby jim nebrali svobodu . Nevedi o cem je vubec rec ale za parek a pivo se asi najdou vsude odbornici . Nedavno mne jedna starsi ceska ,ktera vubec nevi zda Bush je liberal ci pravice pravila s vaznou tvari jak hluboce nenavidi Putina . Nevi vsak proc . Asi skoda neco vysvetlovat ,vsude na svete je to asi stejne
20. 09. 2009 | 02:27

Vladimír napsal(a):

Otázka pro soudruha Havla:
V které z těch případných dvou rychlostí bude normováno zakřivení okurek a nutnost svítit úspornými zářivkami i ve společných sklepních prostorách?
20. 09. 2009 | 08:16

Mirda napsal(a):

Velice vtipne - NOT ;) Problem je Irove Lisbon treaty "nesejmou". Nestaci jeno cist Rude Pravo abyste mel dostatek informaci o deni ve svete. Radsi soudruhu premyslejte o tom co se bude dit u nas, staricky mocnar si bude muset najit jine vymluvy pro svoje senilni obstrukce.
20. 09. 2009 | 16:35

RA napsal(a):

až Irové sejmou Lisabon, budou hlasovat potřetí a už konečně správně. Nebo uviděj.
20. 09. 2009 | 19:29

Taoiseach napsal(a):

RA:

Nemíním předpovídat, jak se zachová Václav Klaus, protože své názory mění příliš často a velmi rychle a radikálně.

Je ale potřeba poukázat na to, že jeho postoje jsou nelegitimní a jeho chování zbabělé. Svou stranu dovedl k vítězství ve volbách (jen) dvakrát (1992 a 1996). Po roce 2002 už se v žádných přímých volbách kandidovat neodvážil.

Ohání se výsledky irského referenda, ale v jediném ČESKÉM referendu byly jeho názory odmítnuty. Proto je zásadním nepřítelem přímé volby presidenta i jakéhokoli dalšího referenda.

V referendu o přístupové smlouvě se občané ČR vyslovili pro členství v EU v její dosud platné podobě. VK ovšem do světa vytrubuje své názory (proti měnové unii, proti evropskému občanství, za "Organizaci evropských států"), které jsou V PŘÍMÉM ROZPORU S VŮLÍ OBČABŮ a znamenaly by návrat kamsi před rok 1987.

Irové Lisabon "nesejmou", a pokud by to udělali Klaus nebo Kaczynski, budou se jednoduše více integrovat ti, kdo to chtějí, kdo dokáží spolupracovat.
21. 09. 2009 | 11:09

kevorkian napsal(a):

Ano. Chci být druholigovým Evropanem.
21. 09. 2009 | 17:25

RA napsal(a):

špatný titulek.....Irové už Lisabon sejmuli....., teď mají demokratickou opravu nesprávného názoru /dle bruselských byrokratů /
21. 09. 2009 | 20:23

RA napsal(a):

potřetí už by Irové před hlasováním prodělali povinnou lobotomii mozku, aby to "dpbře"dopadlo.
21. 09. 2009 | 20:24

hovorka11 napsal(a):

Hloupý článek.
Šli jsme do Evropy jako seriózní partner. Teď tam jsme díky vám- politikům v čele s Klausem právem vnímáni jak úskoční křiváci.
Proto je pro stabilitu lepší dvourychlostní Evropa.
Už dnes se bojím, že tam budeme mít eurokomisaře.
22. 09. 2009 | 15:32

Karel napsal(a):

Ano, chci být druhořadým Evropanem.
02. 10. 2009 | 10:17

Petr Bajer napsal(a):

Já chci být také druhořadým Evropanem. A nenechat se vydírat touhle stupidní demagogií.
02. 10. 2009 | 11:12

občan napsal(a):

Evropanem jsem, ať bude LS nebo nebude. Jsou to všechno kecy, že se bez LS neobejdeme. To jen politici mají dobře placená korýtka v EU parlamentu. A my to platíme. TOPOL i PAROUB mají připravené krásné "trafiky" v Bruselu, takže když je vyženeme z parlamentu, vlezou do Bruselu a ještě si polepší, a to vše za naše peníze. Krize zasáhne všechny, jen politiky ne.
Na platy si sáhnout nedají.
Jsou to příživníci a nic jiného!!
02. 10. 2009 | 23:47

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:47

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy