Když jsem ve včerejších Hospodářských novinách (HN) viděl, kterak HN jako vlajková loď mediálních aktivit bankrotujícího uhlobarona Bakaly velkoryse řeší, a to za účasti Bakalovy manželky, vyhodnocování nejlepších ženských manažerek v republice, obestřely mne mrákoty.
Těžko. Proč? Na volby i na stranickou práci (ta ostatně ODS nikdy moc nešla) jsou zapotřebí v první řadě peníze. Miniaturizace příjmů znamená i dramatický pokles výdajů. Vlastní stranická činnost by měla spočívat v edukační činnosti členů, v selekci kádrů směřující k přípravě voleb, v přípravě voleb všeho druhu a v organizační práci. A to vše musí být zaměřeno na co nejefektivnější prosazování zájmů vrstev a skupin obyvatelstva, které stranu podpoří či mohou podporovat. Vedle peněz chybí ODS také větší přístup do médií. A peníze a přístup do médií jsou klíčovými faktory volebního úspěchu.
Od roku 1991 trávím prakticky každoročně část dovolené v bezprostředním okolí Saint-Tropez. K tomu, abych pro sebe objevil tuto krásnou oblast Francie, určitě přispěla filmová řada „Četníků“, v níž hrál hlavní roli L. de Funes. Jeho kouzelně neohrabaným a policejně stupidním spoluhráčem v roli velitele četnické stanice, rotmistra Gerbera, byl Michel Galabru, který podle zprávy zveřejněné ve francouzském deníku Le Figaro v pondělí (4. 1.) ve spánku zemřel.
Interview premiéra Sobotky v nedělní ČT24 ukázalo člověka, který je plně uspokojen s výsledky své práce. Upřímně, po rozhádané, nekoncepčně pracující a zkorumpované Nečasově vládě a po pimprlovém divadle Rusnokovy vlády bez důvěry sněmovny je samozřejmě Sobotkův kabinet příjemnou změnou. Významně mu pochopitelně nahrává také to, že vlivem silně působících vnějších (pokles cen ropy, plynu a dalších surovin) i vnitřních faktorů dochází ke slušnému hospodářskému růstu.