Hlavní hybatel české politiky: Ústavní soud

09. 02. 2021 | 15:23
Přečteno 1513 krát
Je opravdu zvláštní, že se ještě neozval nikdo, kdo by vyzval předsedu Ústavního soudu (dále jen ÚS) k odstoupení. Bylo by to velmi na místě.

Za dobu, co je Rychetský v této vysoké ústavní funkci, padly minimálně již dvě rozhodnutí, kterými ÚS vstupuje velmi významně do hry jako nikým nevolená třetí komora českého parlamentu.

To první rozhodnutí udělal Rychetského ÚS v září 2009, když na základě podnětu jednoho poslance (jednoho Melčáka), který si stěžoval, že nemůže – světe div se – dokončit celé volební období, ÚS zcela protiústavně zrušil ústavní zákon (!). Rušit ústavní zákony přitom Ústavním soudu vůbec nepřísluší. Republika mohla zapadnout do největší ústavní krize ve svých dějinách, kdybych tehdy jako předseda ČSSD neustoupil a trval bych na protiústavnosti tohoto kroku a na konání mimořádných voleb v říjnu 2009.

Současně se mě Rychetský (ne ovšem osobně), a zejména pravicové strany (a na prvním místě ODS), snažily při jednání nalákat do pasti. Pokud prý upravíme Ústavu a rozpustíme tehdejší sněmovnu, můžeme uspořádat mimořádné volby do sněmovny v listopadu 2009. Ale ještě nežli past sklapla, tak jsem z této léčky stačil vyskočit. Mj. na základě právního názoru Parlamentního institutu (a nejen jeho), že Ústavní soud s velkou pravděpodobností neumožní uskutečnit ani tyto druhé mimořádné volby. A vlastně se stejným odůvodněním...

Tehdy riskoval Rychetský a jím vedený ÚS, pokud jde o zájmy státu, mnohem více. Zrušením mimořádných voleb v čase, kdy už by byla rozpuštěna poslanecká sněmovna, by došlo k situaci, že by neměl kdo projednat a schválit rozpočet na rok 2010. Senát tuto pravomoc podle Ústavy nemá. Republika by se dostala nejméně na tři čtvrtě roku do vleklé politické a ekonomické krize, které jsem se pochopitelně v zájmu státu chtěl vyhnout. Rychetskému a jeho melody boys to bylo úplně jedno. Na zájmy státu kašlali, plnili jen své politické zadání.

Nyní, osm měsíců před volbami a šest měsíců před odevzdáním kandidátek politických stran do voleb, zrušil Rychetského ÚS tři ustanovení volebního zákona. Vyjadřovat se k jednotlivým zákonům je samozřejmě právo ÚS. Volební zákon není zákonem ústavním. Proto, na základě požadavku poslanců či senátorů, v počtu předepsaném Ústavou, musí ÚS zaujmout ke každé takové stížnosti své stanovisko.
Je ale zajímavé, že žádost části senátorů se poflakovala na ÚS tři dlouhé roky a nikdo z ÚS po ní ani nevzdechl. Teď se dostala do hry, protože byl zájem, aby se do hry dostala.

V nejnovějším stanovisku ÚS, kterým jsou rušeny tři paragrafy volebního zákona, je několik protimluvů. Volby by prý měly být mnohem proporcionálnější nežli dosud. Jinak řečeno, jeden mandát každé politické strany, která se dostane do sněmovny, by měl být dosažen zhruba stejným počtem hlasů voličů. To se ovšem nemůže povést, pokud bude i nadále existovat čtrnáct volebních krajů. V Karlovarském kraji k zisku jednoho mandátu potřebujete minimálně 16% hlasů. Na Liberecku minimálně 10 – 11% hlasů. Tak jakápak rovnost hlasů? Menší a zejména malé politické strany s volebním výsledkem mírně nad 5% hlasů, nezískají proporcionálnější volební výsledek. Mělo by to být 10 – 11 mandátů v dvousetčlenné poslanecké sněmovně, ale reálně by to mohlo být nějakých 4 – 6 mandátů.

A pokud by ÚS chtěl opravdu prosazovat spravedlivý volební systém, musel by zrušit také pětiprocentní volební klauzuli.
Představme si stranu XY, která získá 4,8% a nezíská žádný poslanecký mandát. Jiná strana, která získá 5% hlasů plus jeden hlas, získá 4 – 6 a podle podivných výpočtů ČT nejméně 10 mandátů.
Se zájmem jsem si přečetl, a každému bych to vřele doporučoval také, rozhovor s P. Rychetským na serveru iRozhlas. Musím ocenit kvalifikovanost a asertivitu tázajícího se redaktoru ČRo, Tomáše Pancíře. Myslím, že svými dotazy ve dvacetiminutovém rozhovoru zcela demaskoval předsedu Ústavního soudu. A rozbil jeho „sicilskou obranu“.

Z P. Rychetského vypadla ještě jedna zajímavá věc. Skupina senátorů před krátkým časem oznámila, že dává podnět k ÚS na přezkoumání nouzového stavu a dalších vládních krizových opatření. Na otázku, zda se dá odhadnout, kdy k projednání u ÚS dojde, Rychetský reagoval velmi otevřeně a vlastně neslýchaným způsobem. Že prý se ÚS …„bude konečně návrhem skupiny senátorů …zabývat“. ÚS bude prý posuzovat kompetence vlády v situaci, kdy je vyhlášen nouzový stav. A zejména to, zda nebylo nepřípustným způsobem zasaženo do svobody a práv jednotlivce. A jak se zdá, ÚS chystá, podle Rychetského, své vyjádření k tomu ještě před volbami. Podle mého názoru se můžeme těšit na to, že ÚS nás během jara bude informovat, že vláda porušila princip svobody a práv občanů. Prostě se pohybovala, jak to Rychetský naznačuje ve svém rozhovoru …„za tou hranou“.

Ať je to jak chce, vláda ale v situaci pandemie musela a musí jednat. Je to mimořádná situace, v níž vláda může dělat i chyby, pokud má ochránit zdraví a životy občanů. Advokátské triky Rychetského a spol. na tom nic nezmění.

Redaktor Pancíř se také Rychetského zeptal, zda se někdy vrátí ke svému slibu před jmenováním předsedou ÚS na druhé období, že svůj mandát předčasně ukončí v průběhu. Nyní Rychetský říká, že je fyzicky i duševně zdráv a že tudíž tento slib vlastně není slibem. Prostě chce dokroutit celé své volební období.

Jaké důsledky rozhodnutí Rychetského většiny ÚS bude mít pro českou politiku:

1) Zvýší se, poněkud v rozporu se záměry tvůrců Ústavy, role Senátu, neboť bez něj prostě sněmovna nebude moci uspořádat své záležitosti. To znamená, vytvořit volební zákon, který by vyhovoval především jí. Bez pravicové většiny Senátu to prostě nepůjde.
2) Útok ÚS je zaměřen především na hnutí ANO a další útok bude již zaměřen na vládu jako na celek. Mám na mysli další stížnost senátorů na legislativu a postup vlády v době nouzového stavu.
3) Zákonodárci, zejména sněmovna, pochopitelně s vládou, se nyní ponoří do mnohaměsíčního handrkování o úpravu volebního zákona. S výsledkem nejistým.
4) Pokud budou aplikována všechna rozhodnutí ÚS do důsledků, bude to znamenat jen ještě větší rozdrobení poslanecké sněmovny, než tomu kdy bylo. Z toho plyne, že sestavit funkční vládní koalice, které by vydržely celé volební období, tedy čtyři roky, bude mnohem, mnohem obtížnější nežli dosud. ÚS se vůbec nezabýval jedním ze základních požadavků, plynoucích z Ústavy a z celého ústavního pořádku státu. Jde o to, zajistit stabilitu celého systému. Tedy, aby vlády byly co nejstabilnější, aby měly „klid na práci“, aby se nepohybovaly v permanentní politické krizi.
5) V současné době žijeme v napjaté společenské atmosféře, dané především nekončící vlnou pandemie koronaviru. Život společnosti je ochromen. Žáci a studenti nesedí ve školách. Nemocnice a sociální systém jsou pod ohromným tlakem. Ekonomika státu krvácí. A do toho všeho přijde se svým politikařením většina členů Ústavního soudu.

Je smutné to říct, ale ti lidé u ÚS na stabilitu státu, a tedy na občany, zcela kašlou.


Jiří Paroubek

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy