Modernizace ČSSD pokračuje!
Modernizace ČSSD je téma, které je předmětem občasného zájmu žurnalistů. Je zřejmé, že novináři mají tendenci věci silně zjednodušovat a tak je tomu i v tomto případě. Část pravicových žurnalistů v zajetí vlastní předpojatosti, kterou trpí vůči ČSSD, naznačuje, že modernizace soc. dem. je zcela zbytečná. Zkrátka, že stranu, jakou je ČSSD, nelze vůbec reformovat a modernizovat. Jiná skupina novinářských „přátel ČSSD“ říká, že projekt modernizace této strany trvá už dva roky a kde nic, tu nic. Vlastně ano, jediné, co z modernizace zbylo, je přímá volba předsedy a tu chtějí Paroubek s Rathem zrušit.
Jaký byl a je politický cíl modernizace ČSSD? V minulých volbách do Poslanecké sněmovny volil českou sociální demokracii každý třetí volič. Ani to však nepostačovalo k volebnímu vítězství. Sociální demokracie tedy potřebuje – kromě těch dosavadních voličů – voliče zcela nové. Zkrátka, pokud chce tato strana v příštích sněmovních volbách jasně zvítězit a vytvořit vládu, musí získat mezi 35 až 40% odevzdaných hlasů. Stejně tak se ČSSD musí pokusit o posílení svého tvrdého voličského jádra. Po sjezdu ČSSD v březnu 2007, kdy byl odstartován projekt modernizace, bylo vytvořeno celkem čtrnáct pracovních týmů, jejichž činnost se zaměřovala na jednotlivé oblasti práce ČSSD dovnitř a zejména navenek strany. S cílem změnit, podstatně zvýšit kvalitu její činnosti.
Jde v prvé řadě o to, zvýšit výrazně kvalitu vnitřního života strany. Pravicové sdělovací prostředky vytrvale vytvářejí legendu o nedemokratičnosti poměrů uvnitř ČSSD. Troufám si naopak tvrdit, že dnes neexistuje v republice parlamentní strana, kde je možné častěji debatovat o velkých společenských tématech, jako právě v ČSSD. Celkem třikrát proběhla za poslední dva roky debata k umístění prostředků protiraketové obrany USA v České republice. Z toho jedenkrát – letos na jaře – jako vnitrostranická anketa – referendum, ve kterém se přes 97% místních organizací strany vyjádřilo proti umístění radaru a pro závazné hlasování poslaneckého klubu v této otázce. Vnitrostranické debaty proběhly také např. k otázkám dalšího politického postupu v povolebním období, k přímé volbě prezidenta atd.
V současné době probíhá v ČSSD vnitrostranická debata právě na téma modernizace této strany. Vnitrostranické debaty a ankety jsou možností, jak mohou členové strany přímo projevit své názory a vedení strany může na základě výsledků těchto debat a anket korigovat politiku strany. A samozřejmě, je to také příležitost k získání dalších cenných námětů.
Hledáme také cestu k rychlému informování členů strany o aktuálních politických problémech a přístupech vedení strany k jejich řešení. Zkoušeli jsme vnitrostranické debaty s představiteli strany, intranetové diskuse. V modifikované podobě se k nim na podzim vrátíme. Všem členům ČSSD (a samozřejmě sekretariátům), kteří mají internet, jde již určitou dobu na e-mailové adresy každý týden bulletin předsedy, shrnující na konci každého týdne vnitropolitické a stranické události uplynulého týdne a komenty k nim. Modernější podobu má dnes sociálně demokratický měsíčník Trend, který má pochopitelně i elektronickou podobu. V krátké době (na začátku podzimu) se pokusíme napomoci vytvoření kvalitního nezávislého levostředového týdeníku, ve kterém budou moci vyjadřovat své názory levicově uvažující publicisté, sociologové, politologové a politici ad…
Již od podzimu vstoupí v život nultý ročník vnitrostranického vzdělávání, které ovlivní pozitivně činnost územních organizací strany. Pozitivně v tom, že zkvalitní jejich obsahovou náplň.
Velmi intenzivně bude ČSSD věnovat pozornost komunální politice a politikům. Pro potřeby několika tisíc komunálních politiků ČSSD (i nezávislých) vznikne v krátké době elektronický časopis, ve kterém jim budou předávány aktuální informace z centrální, regionální i komunální politiky.
Modernější pojetí se nedávno instalovanému vedení daří vtisknout akcím Masarykovy dělnické akademie. Každý měsíc počínaje zářím bude akademií uspořádána alespoň jedna celostátně významná a atraktivní akce, na které se představitelé vedení ČSSD vedle nezávislých odborníků i politických oponentů vyjádří k určitému závažnému problému v oblasti vnitřní i zahraniční politiky státu. Akademie si chce vybudovat systém výměny referentů se sociálně demokratickými stranami zejména v sousedních zemích (Německo, Rakousko, Slovensko a Polsko), s jejich aktivní účastí na seminářích akademie. Konečným cílem je dostat akademii během relativně krátké doby (2 – 3 roky) na úroveň renomované Nadace F. Eberta, úzce v Německu spolupracující s tamní sociální demokracií. Akademii bude také v nejbližší době vypisovat granty pro vědecká pracoviště se zadáním prozkoumat dosud nepříliš popsané stránky stotřicetileté historie ČSSD. Samozřejmě akademie počítá i s vydáváním knih.
Tak jako v současné době vytváří ČSSD nově systém politicko-vzdělávací práce, tak musí vytvořit fungující systém personální práce. Cílem je co nejlépe využít potenciál zkušených komunálních, regionálních i celostátních politiků. Vědět o lidech a dávat jim příležitost osobního rozvoje. A vyhledávat nové, talentované, především mladé lidi k jejich dalšímu uplatnění v politice.
Soc. dem. má v Lidovém domě k dispozici silnou analytickou a konzultační základnu a bázi odborných komisí, takže se jí již dva roky prakticky plně (téměř ve všech oblastech) daří eliminovat handicap vůči vládním stranám, které disponují ohromným informačním zázemím ministerstev. Např. v televizních a dalších debatách politici ČSSD vystupují díky tomu kvalifikovaněji nežli jejich političtí soupeři.
Díky trvalé externí spolupráci s renomovanou českou agenturou pro výzkum veřejného mínění má ČSSD za poslední dva a půl roku nesmírně detailní databázi informací o názorech českých občanů i dynamice těchto názorů, vývojových trendech názorů obyvatelstva prakticky ve všech oblastech života české společnosti. To umožňuje vedení strany kvalitní taktické manévrování tak, aby ve společenském diskursu byly zdůrazněny otázky, ve kterých je opravdu silná. A naopak nejsou zdůrazňovány otázky, kde je její podpora ve veřejnosti slabá. K tomuto cíli směřuje marketing strany a jsou připravováni i lídři pro veřejná vystoupení, především v televizi. Také v tomto směru naši debatéři v televizi převyšují ty vládní o třídu.
Důležitým segmentem zájmu sociální demokracie jsou ty skupiny obyvatelstva, úroveň jejichž podpory ve volbách do sněmovny v roce 2006 byla významně pod celkovým procentem hlasů dosažených stranou. Jedná se o Pražany, střední vrstvy zejména ve městech a mladé lidi. Modernizační týmy navrhly určitá opatření, jež se průběžně uplatňují. Již dnes lze hovořit o tom, že se straně podařilo zvrátit ve svůj prospěch situaci v Praze (a to dramaticky), mezi mladými lidmi od 30 do 40 let i v řadě skupin dnes již bohatě segmentované střední třídy. Zatím nějak podstatněji se nepodařilo změnit, pokud jde o podporu ČSSD, nepříznivou situaci mezi mladými lidmi. Jde o to dál pracovat s těmito generačními skupinami a zájmovými skupinami především ve středních vrstvách. Důležitý je v této souvislosti trvalý dialog se zájmovými a profesními organizacemi reprezentujícími tyto zájmové skupiny, přejímat jejich klíčové cíle do svého programu. Zkrátka, vést s nimi trvalý dialog.
Sociální demokracie ve své politice věnuje v posledním období velkou pozornost otázce lidských práv, problematice rovných příležitostí a více pozornosti hodlá věnovat „zeleným“ tématům. To jsou již dnes velká témata sociální demokracie a ještě se zvýší v krátké době jejich význam v politice strany.
V souvislosti s rovnými příležitostmi bude proveden genderový audit v rámci ČSSD a vypracován akční plán ČSSD pro prosazování rovnosti příležitostí uvnitř této strany. A v řádech pro primární volby ve straně pro nominaci do veřejných funkcí je již dnes uplatněno posílení pozice žen na kandidátkách.
Zdá se, že dobrou možností, jak ovlivnit, zejména v situaci praktického zablokování přístupu ČSSD do většiny médií, je rozsáhlejší využití internetu k informování občanů. Je třeba vnímat perspektivní možnosti tohoto prostředku, nevyužité zatím jinými českými politickými stranami. Dobrým nástrojem trvalé komunikace s veřejností, jsou modernizované webové stránky ČSSD a blogy na serverech, na kterých se objevují články vedoucích představitelů strany.
Činnost modernizačních týmů bude probíhat dál. Bude mít nyní za cíl kontrolu uplatnění dříve i nově přijatých modernizačních opatření. A tým pro přípravu programu strany promítne významné dílčí závěry z jednotlivých modernizačních týmů do programu strany pro volbu do Poslanecké sněmovny za dva roky.
V článku o modernizaci ČSSD nebylo možné jít do velkých detailů. Sociální demokracie se tak, jak je zřejmé, poměrně rychle mění ze strany volební v hnutí. Cílem našeho úsilí je mít ve straně bohatý vnitřní život, alespoň takový, jaký existuje v sociálních demokraciích Rakouska a Německa. A dosáhnout v řízení strany toho, aby byl v rovnováze manažerský způsob řízení strany s rozvojem vnitřní stranické demokracie. Česká sociální demokracie je v tom na dobré cestě.
Jaký byl a je politický cíl modernizace ČSSD? V minulých volbách do Poslanecké sněmovny volil českou sociální demokracii každý třetí volič. Ani to však nepostačovalo k volebnímu vítězství. Sociální demokracie tedy potřebuje – kromě těch dosavadních voličů – voliče zcela nové. Zkrátka, pokud chce tato strana v příštích sněmovních volbách jasně zvítězit a vytvořit vládu, musí získat mezi 35 až 40% odevzdaných hlasů. Stejně tak se ČSSD musí pokusit o posílení svého tvrdého voličského jádra. Po sjezdu ČSSD v březnu 2007, kdy byl odstartován projekt modernizace, bylo vytvořeno celkem čtrnáct pracovních týmů, jejichž činnost se zaměřovala na jednotlivé oblasti práce ČSSD dovnitř a zejména navenek strany. S cílem změnit, podstatně zvýšit kvalitu její činnosti.
Jde v prvé řadě o to, zvýšit výrazně kvalitu vnitřního života strany. Pravicové sdělovací prostředky vytrvale vytvářejí legendu o nedemokratičnosti poměrů uvnitř ČSSD. Troufám si naopak tvrdit, že dnes neexistuje v republice parlamentní strana, kde je možné častěji debatovat o velkých společenských tématech, jako právě v ČSSD. Celkem třikrát proběhla za poslední dva roky debata k umístění prostředků protiraketové obrany USA v České republice. Z toho jedenkrát – letos na jaře – jako vnitrostranická anketa – referendum, ve kterém se přes 97% místních organizací strany vyjádřilo proti umístění radaru a pro závazné hlasování poslaneckého klubu v této otázce. Vnitrostranické debaty proběhly také např. k otázkám dalšího politického postupu v povolebním období, k přímé volbě prezidenta atd.
V současné době probíhá v ČSSD vnitrostranická debata právě na téma modernizace této strany. Vnitrostranické debaty a ankety jsou možností, jak mohou členové strany přímo projevit své názory a vedení strany může na základě výsledků těchto debat a anket korigovat politiku strany. A samozřejmě, je to také příležitost k získání dalších cenných námětů.
Hledáme také cestu k rychlému informování členů strany o aktuálních politických problémech a přístupech vedení strany k jejich řešení. Zkoušeli jsme vnitrostranické debaty s představiteli strany, intranetové diskuse. V modifikované podobě se k nim na podzim vrátíme. Všem členům ČSSD (a samozřejmě sekretariátům), kteří mají internet, jde již určitou dobu na e-mailové adresy každý týden bulletin předsedy, shrnující na konci každého týdne vnitropolitické a stranické události uplynulého týdne a komenty k nim. Modernější podobu má dnes sociálně demokratický měsíčník Trend, který má pochopitelně i elektronickou podobu. V krátké době (na začátku podzimu) se pokusíme napomoci vytvoření kvalitního nezávislého levostředového týdeníku, ve kterém budou moci vyjadřovat své názory levicově uvažující publicisté, sociologové, politologové a politici ad…
Již od podzimu vstoupí v život nultý ročník vnitrostranického vzdělávání, které ovlivní pozitivně činnost územních organizací strany. Pozitivně v tom, že zkvalitní jejich obsahovou náplň.
Velmi intenzivně bude ČSSD věnovat pozornost komunální politice a politikům. Pro potřeby několika tisíc komunálních politiků ČSSD (i nezávislých) vznikne v krátké době elektronický časopis, ve kterém jim budou předávány aktuální informace z centrální, regionální i komunální politiky.
Modernější pojetí se nedávno instalovanému vedení daří vtisknout akcím Masarykovy dělnické akademie. Každý měsíc počínaje zářím bude akademií uspořádána alespoň jedna celostátně významná a atraktivní akce, na které se představitelé vedení ČSSD vedle nezávislých odborníků i politických oponentů vyjádří k určitému závažnému problému v oblasti vnitřní i zahraniční politiky státu. Akademie si chce vybudovat systém výměny referentů se sociálně demokratickými stranami zejména v sousedních zemích (Německo, Rakousko, Slovensko a Polsko), s jejich aktivní účastí na seminářích akademie. Konečným cílem je dostat akademii během relativně krátké doby (2 – 3 roky) na úroveň renomované Nadace F. Eberta, úzce v Německu spolupracující s tamní sociální demokracií. Akademii bude také v nejbližší době vypisovat granty pro vědecká pracoviště se zadáním prozkoumat dosud nepříliš popsané stránky stotřicetileté historie ČSSD. Samozřejmě akademie počítá i s vydáváním knih.
Tak jako v současné době vytváří ČSSD nově systém politicko-vzdělávací práce, tak musí vytvořit fungující systém personální práce. Cílem je co nejlépe využít potenciál zkušených komunálních, regionálních i celostátních politiků. Vědět o lidech a dávat jim příležitost osobního rozvoje. A vyhledávat nové, talentované, především mladé lidi k jejich dalšímu uplatnění v politice.
Soc. dem. má v Lidovém domě k dispozici silnou analytickou a konzultační základnu a bázi odborných komisí, takže se jí již dva roky prakticky plně (téměř ve všech oblastech) daří eliminovat handicap vůči vládním stranám, které disponují ohromným informačním zázemím ministerstev. Např. v televizních a dalších debatách politici ČSSD vystupují díky tomu kvalifikovaněji nežli jejich političtí soupeři.
Díky trvalé externí spolupráci s renomovanou českou agenturou pro výzkum veřejného mínění má ČSSD za poslední dva a půl roku nesmírně detailní databázi informací o názorech českých občanů i dynamice těchto názorů, vývojových trendech názorů obyvatelstva prakticky ve všech oblastech života české společnosti. To umožňuje vedení strany kvalitní taktické manévrování tak, aby ve společenském diskursu byly zdůrazněny otázky, ve kterých je opravdu silná. A naopak nejsou zdůrazňovány otázky, kde je její podpora ve veřejnosti slabá. K tomuto cíli směřuje marketing strany a jsou připravováni i lídři pro veřejná vystoupení, především v televizi. Také v tomto směru naši debatéři v televizi převyšují ty vládní o třídu.
Důležitým segmentem zájmu sociální demokracie jsou ty skupiny obyvatelstva, úroveň jejichž podpory ve volbách do sněmovny v roce 2006 byla významně pod celkovým procentem hlasů dosažených stranou. Jedná se o Pražany, střední vrstvy zejména ve městech a mladé lidi. Modernizační týmy navrhly určitá opatření, jež se průběžně uplatňují. Již dnes lze hovořit o tom, že se straně podařilo zvrátit ve svůj prospěch situaci v Praze (a to dramaticky), mezi mladými lidmi od 30 do 40 let i v řadě skupin dnes již bohatě segmentované střední třídy. Zatím nějak podstatněji se nepodařilo změnit, pokud jde o podporu ČSSD, nepříznivou situaci mezi mladými lidmi. Jde o to dál pracovat s těmito generačními skupinami a zájmovými skupinami především ve středních vrstvách. Důležitý je v této souvislosti trvalý dialog se zájmovými a profesními organizacemi reprezentujícími tyto zájmové skupiny, přejímat jejich klíčové cíle do svého programu. Zkrátka, vést s nimi trvalý dialog.
Sociální demokracie ve své politice věnuje v posledním období velkou pozornost otázce lidských práv, problematice rovných příležitostí a více pozornosti hodlá věnovat „zeleným“ tématům. To jsou již dnes velká témata sociální demokracie a ještě se zvýší v krátké době jejich význam v politice strany.
V souvislosti s rovnými příležitostmi bude proveden genderový audit v rámci ČSSD a vypracován akční plán ČSSD pro prosazování rovnosti příležitostí uvnitř této strany. A v řádech pro primární volby ve straně pro nominaci do veřejných funkcí je již dnes uplatněno posílení pozice žen na kandidátkách.
Zdá se, že dobrou možností, jak ovlivnit, zejména v situaci praktického zablokování přístupu ČSSD do většiny médií, je rozsáhlejší využití internetu k informování občanů. Je třeba vnímat perspektivní možnosti tohoto prostředku, nevyužité zatím jinými českými politickými stranami. Dobrým nástrojem trvalé komunikace s veřejností, jsou modernizované webové stránky ČSSD a blogy na serverech, na kterých se objevují články vedoucích představitelů strany.
Činnost modernizačních týmů bude probíhat dál. Bude mít nyní za cíl kontrolu uplatnění dříve i nově přijatých modernizačních opatření. A tým pro přípravu programu strany promítne významné dílčí závěry z jednotlivých modernizačních týmů do programu strany pro volbu do Poslanecké sněmovny za dva roky.
V článku o modernizaci ČSSD nebylo možné jít do velkých detailů. Sociální demokracie se tak, jak je zřejmé, poměrně rychle mění ze strany volební v hnutí. Cílem našeho úsilí je mít ve straně bohatý vnitřní život, alespoň takový, jaký existuje v sociálních demokraciích Rakouska a Německa. A dosáhnout v řízení strany toho, aby byl v rovnováze manažerský způsob řízení strany s rozvojem vnitřní stranické demokracie. Česká sociální demokracie je v tom na dobré cestě.