Jaká jsou rizika nové vlády?

15. 07. 2010 | 14:28
Přečteno 9463 krát
Rizika související s novou vládou Petra Nečase lze rozdělit do dvou skupin: rizik pro vládu, včetně její další existence, a rizik pro českou společnost.

Rizika pro vládu souvisejí zejména s tím, že vládní koalice sestává z jedné skutečné strany a dvou proto-stran, z nichž jedna, Věci veřejné, je zcela nevyzpytatelná. Je to v podstatě firma podnikající na politickém trhu, a jako taková se řídí kritérii zisků a ztrát. V okamžiku, kdy ztráty začnou převyšovat nad zisky, vládní koalici klidně pohřbí.

Obrátí-li se veřejné mínění proti reformám, vypuknou-li sociální nepokoje, a preference vládních stran začnou padat, první zpanikaří véčkaři, neboť se začne rozplývat vidina dlouhodobého působení v politice, a tím i náležitého zhodnocení investic podnikatelů v pozadí. Navíc je to „strana“, která se neopírá o členstvo, ale o „sympatizanty“, což je podpora značně efemerická, zejména v mladé demokracii. První šok může přijít už v komunálních volbách.

Rizikem pro stabilitu vlády bude též bratrovražedný souboj mezi ODS a TOP 09. Pravicoví voliči se mohou začít přiklánět k TOP 09 nejenom proto, že ODS, zejména v Praze, nepřestává produkovat skandály, ale i proto, že Nečas přenechal TOP 09 reformní agendu. Prohra s TOP 09 v podzimních volbách může v ODS vyvolat silné pnutí a následný tlak na vládu.

Koaliční strany může též destabilizovat i zbytečně podrobná koaliční smlouva. Oslabuje vedení stran, neboť politici druhého a třetího ranku v každé straně mohou poukazovat na údajné porušování schválených dohod. Navíc omezuje prostor pro dohodu a improvizaci na úrovni špiček koalice.

Obecně je ovšem důležitější otázka rizik pro českou společnost. Tím prvním je zatím neexistující odpověď na spor, zda masivní škrty v době krize oživí nebo spíše zadusí ekonomický růst.

Druhé riziko spočívá v tom, že šetřit lze různě, ale Nečasova vláda zvolila především šetření na chudých a sociálně slabších. Původně ambiciózní požadavky VV na zprůhlednění státních zakázek a omezení systémové korupce (což by mohlo přinést státu desítky miliard z kapes novodobých oligarchů a kmotrů) byly zatlačeny do pozadí asociální agendou TOP 09, spočívající ve škrtání sociálních dávek či přizpůsobování pracovního práva požadavkům kapitálu.
To vše posune českou společnost nikoliv k modernímu sociálnímu státu skandinávského typu, ale k transformaci existujících sociálních nerovností v systém sociální nesouměřitelnosti, jak neúnosné rozevření nůžek mezi bohatými a zbytkem společnosti nazývá Jan Keller.

Společnost napadená virem sociálního darwinismu rychle ztrácí sociální kapitál. Bez sociálního kapitálu mizí sociální smír, v horších případech je destabilizován demokratický systém jako takový.

Navíc krácení různých sociálních dávek, ekonomické kádrování nezaměstnaných, zvyšování regulačních poplatků ve zdravotnictví, méně peněz pro postižené, či redukce porodného jsou jen jiným typem zadlužování budoucnosti, protože povedou k sociálně patologickým jevům, jež nakonec někdo bude stejně muset zaplatit. Zaplatit už ovšem nepůjde lidské utrpení—nejen těch, kdo upadnou do naprosté chudoby, nebo si nebudou moci dovolit pobyt v nemocnici, ale třeba i obětí vzrůstající kriminality ze strany těch, kdo už nemají, co ztratit.

Právo, 15.7.2010

Související text nazvaný "Revoluce nebo reformy?", odvysílaný ČRo 6, 14.7., lze najít ZDE

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

A Pehestradamus promluvil.

1) Obrátí-li se veřejné mínění proti reformám, vypuknou-li sociální nepokoje, a preference vládních stran začnou padat.
NO MOŽNÁ pozvolna stejně jako po minulých vítězných volbách, ale lidé nejsou všichni PEHE, takže opět jistě zvolí koalici rozpočtové odpovědnosti.

2)Druhé riziko spočívá v tom, že šetřit lze různě, ale Nečasova vláda zvolila především šetření na chudých a sociálně slabších,spočívající ve škrtání sociálních dávek či přizpůsobování pracovního práva požadavkům kapitálu.

Škrtání dávek je cesta správným směrem, občan musí dostávat pomoc jinou formou, především v daních a zatím navržené změny v zákoníku práce budou prospěšné především pro nezaměstnané a dobré zaměstnance.
15. 07. 2010 | 14:36

Full HD napsal(a):

Dupat po slabých občanech je jednodušší než bojovat se silnými kmotry.

Ve vládě jsou buď zbabělci, nebo přímo zástupci kmotrů.
15. 07. 2010 | 14:40

Makovka napsal(a):

http://blog.aktualne.centru...

Pět hodin po nástupu "mé" vlády spílám: "Drábe, co to děláš?!"
15. 07. 2010 | 14:43

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat. Kmotříci...
http://ateo.cz/f/images/c/C...
15. 07. 2010 | 14:47

Full HD napsal(a):

Pro wbgarden:

Ti lidé, na které ukazujete budou teď u koryta? Nebude to náhodou někdo jiný?
15. 07. 2010 | 14:51

martys napsal(a):

čekal jsem že vláda splní svoje předvolební sliby! mýlil jsem se.
měli mít vyrovnaný rozpočet a zatočit s korupcí......a tady to máme :-) školné a větší zdr. poplatky
15. 07. 2010 | 14:53

DD napsal(a):

Musíme se přenést přes tento temný oblak a vidět zářící světlo v dáli. Nyní ještě jednou a tentokrát už opravdu naposledy si utáhneme opasky a pak už opravdu ale opravdu přijdou šťastné zítřky. Tedy pro privatizátory zdravotního a sociálního pojištění a pro kmotry napojené na penězovody pro ty nepochybně.
15. 07. 2010 | 14:56

Alibernet napsal(a):

Jen jiná forma "Bída z lidí vlky činí". Zapějste nám Internacionálu, Pehe.
15. 07. 2010 | 14:58

dalimil napsal(a):

Pane Pehe Váš dnešní blog nemá chybu ! Pomáháte otevírat oči běžnému českému občanu a to je moc záslužné ! Děkuji Vám ! Dalimil.
15. 07. 2010 | 14:58

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Pane Pehe, po fiasku minulého příspěvku se divím, že jste se na delší dobu nestáhl! Pochopíte, že i kdybyste byl ředitelem Mléčné dráhy či Akademie pro meziplanetární tvory, jste velmi nechutný teoretik. " ...Když Kalousek nebude očividně krást, nemůžeme ho nazývati zlodějem..." "...I když si Havel hraje na režiséra, může býti spíše životním alkoholikem ..." "... I když Pehe šéfoval vedle Havla zbytečné instituci, přece si dál myslí, že politice rozumí ..." Takovéto úvahy mohly kácet dychtivé davy za komančů ... Dnes si s nimi akorát uříznete již v pořadí druhou ostudu.
15. 07. 2010 | 15:01

Full HD napsal(a):

Paní Podzimková,

zřejmě máte obsedantně kompulsivní poruchu osobnosti, projevující se zejména nepotlačitelnou touhou vyjadřovat se nesmyslně v diskusích pod všemi blogy na aktualne.cz, od protahování komínů až k politice, tak vyhledejte dobrého psychatra, nejlépe klinického.
15. 07. 2010 | 15:07

dalimil napsal(a):

Paní Jaromíro Podzimková zajímalo by mne co Vy jste vlastně zač ? Takovéhle úvahy neprospívají Vašemu zdraví ,pamatujte na to !!! Dal.
15. 07. 2010 | 15:09

David napsal(a):

Naprosto souhlasím.

S vysokou pravděpodobností to bohužel tak dopadne.

Jen drobnost.

Strana VV se po velkém volebním úspěchu už neopírá ani o členstvo, ani o sympatizanty, ale jen o nově vzniklou VV oligarchii.

Užiteční idioti splnili svoji úlohu.

Referenda, to už je jen „maska“.
15. 07. 2010 | 15:12

martys napsal(a):

dalimil:
normálně jsme takový stavům jaký předvádí paní Jaromíra říkali porucha osobnosti
15. 07. 2010 | 15:13

egoist napsal(a):

Sice se mi dnešní příspěvek zdá malinko katastrofický(ale já jsem od přírody optimista) , ale jinak díky za vaše kritické a v ledasčem objevné příspěvky.Snad se tentokrát mýlíte. V té melase konformních a servilních příspěvků establishmentových medií je to osvěžující.
15. 07. 2010 | 15:22

Al Jouda napsal(a):

Špatně provedená riziková anylýza!
Vládě by mohlo hrozit jediné riziko a to, že nedostane důvěru v poslanecké sněmovně. Tam má zatím jistých 118 hlasů, takže riziko je 0.
Rizik pro naši společnost je více a většina z nich se už projevila za minulé vlády. Takže bude úspěchem nové vlády, když se jí podaří některá stará,již existující rizika, eliminovat.
15. 07. 2010 | 15:23

Petr Wagner napsal(a):

Hazký článek jen s malou výhradou bratrovražedný boj ODS a TOP 09 není rizikem ten je dobojován! A hádejte kdo vyhrál?
15. 07. 2010 | 15:24

bitner napsal(a):

"Navíc krácení různých sociálních dávek, ekonomické kádrování nezaměstnaných, zvyšování regulačních poplatků ve zdravotnictví, méně peněz pro postižené, či redukce porodného jsou jen jiným typem zadlužování budoucnosti, protože povedou k sociálně patologickým jevům, jež nakonec někdo bude stejně muset zaplatit. Zaplatit už ovšem nepůjde lidské utrpení—nejen těch, kdo upadnou do naprosté chudoby, nebo si nebudou moci dovolit pobyt v nemocnici, ale třeba i obětí vzrůstající kriminality ze strany těch, kdo už nemají, co ztratit."

Podepisuju bez vyhrad
15. 07. 2010 | 15:24

Občan napsal(a):

Pane Pehe, občas zabloudím na Váše články. Víte co si myslím? Jste asi velmi zapšklý člověk. Ještě jsem snad nenarazil na žádný Váš blog, který by byl v něčem pozitivní. Alespoň trošičku.
Víte kritizovat dokáže, s prominutím, každý blb. Ale něco pozitivního, inspirativního - to by mělo být něco, co by alespoň občas mohlo z Vašeho blogu vypadnout.
Dokážu pochopit, že Vaše myšlení je hodně, ale hodně na levo. Co však vůbec nechápu, je Vaše pravidelné strašení něčím, co ještě neproběhlo nebo někdo někde utrousil. A ještě nikdy jsem neviděl Vaše prohlášení o tom, že jste se mýlil. To je taky hodně divné, protože neomylného člověka opravdu těžko kdekoli najdete.
Ano souhlasím s připravovanými kroky vlády, ale také ano, počkám si na to, jak to dopadne a pak se budu moci vyjádřit zda, tak jak jsem si představoval nebo naopak, ale až PO SKUTEČNÉ realizaci záměrů vlády.
Zkuste to také jednou.
A když někdo přizpůsobí bezohledně, bez názoru na koaliční partnery, pracovní právo pouze "pracujícímu lidu", nemůžete se divit, že jistě bude časem docházet k úpravám a ne "obrušováním", ale "ohoblováním" ostrých jednostranně zašpičatělých hran.
15. 07. 2010 | 15:31

V. Solrac napsal(a):

Zejmena je mi lito chudaku, kteri nemaje dostatecne prijmy ze socialniho systemu, budou muset vzit zavdek i praci, a to i zcela podradnou, urcenou pouze mensinam ci zahranicnim pracovnikum.

Misto toho, aby tito lide svobodne zili sve zivoty, budou muset osm hodin denne pracovat, aby si zajistili obzivu.

Nucena prace je projevem zakladni neucty k lidskym pravum !
15. 07. 2010 | 15:33

Petr Wagner napsal(a):

V Libereckém kraji je na jedno pracovní místo 16 uchazečů Kdežepak se pane Solrac rozdává ta jakákoliv práce?
15. 07. 2010 | 15:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

autor:
"Společnost napadená virem sociálního darwinismu rychle ztrácí sociální kapitál." Na jiném blogu jsem Vám napsal, že darwinismu v principu nerozumíte. Váš blábol - jinak se to opravdu nedá nazvat - to pregnantně potvrdil. Celá histórie lidstva v podstatě probíhá analogicky jako v přírodě darwinisticky a nic na tom nezmění matoucí intelektuálské blouznění. A ten váš bubák sociálního darwinismu je opravdu jenom strašidlo pro neznalé, informovaní vědí, že i v evoluci přírody se uplatňuje kooperace výhodná pro všechny zúčastněné. Neexistuje jediný důvod, pro který by nemohlo tomu tak být i v lidské společnosti.
15. 07. 2010 | 16:04

V. Solrac napsal(a):

Petr Wagner: Nejde pouze o nedostatek procavnich mist. Jiste i v Libereckem kraji pracuji zahranicni delnici. Navic, existuji i jine kraje.

Je ovsem nedustojne nezamestnaneho pracovat v montovne ci ve stavebni firme. Nemluve o dojizdeni, kdy pote primo trpi kvalita zivota pracujiciho a jeho rodiny !

Proto je nutne udrzet socialni davky v takovem rozsahu, aby lide, kteri nemohu sehnat praci dle svych potreb, kvalifiace, dojezdu a moralne volnich vlastnisti, meli dostatek prostredku k plnohodnotnemu zivotu.
15. 07. 2010 | 16:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Petr Wagner:
´Rozdávání práce´ se nekoná, nýbrž ve skutečnosti se lidé najímají na práci, tj. probíhá nálup a prodej pracovní síly.
15. 07. 2010 | 16:08

zajda napsal(a):

Musím podpořit p. Solrace.
Znám podniky na Liberecku, kde zaměstnávají na manuální práci zahraniční dělníky za cca 33 tisíc hrubého, protože českým nezaměstnaným se nechce pracovat manuálně dle výkon. norem + chodit na směny + dojíždět do práce + 1x za 3 týdny sobotní směna.
15. 07. 2010 | 16:13

Tupelo napsal(a):

Pane Pehe, standardne dobry clanek, diky za nej. Rizika pro vladu nejsou moc velke, vlastne skoro nulove. Kdyz se podivame na ty kdo nam vladnout, jen malokdo z techto lidi by v pripade neuspechu sel nocovat pod most. Absolutne chybi jakakoliv zodpovednost za sebehorsi politicke rozhodnuti - extremni pripad, jako je odchod z politiky, je absolutne nedostatecny.

Tento stav svadi k tomu, aby si politici kladli kratkodobe cile, omezene jejich docasnym mandatem a osobnim prospechem z neho vyplyvajicim. Proto neni s podivem, ze soucasna koalice Bakalovych chranencu, pujde ve stopach Julinka a podle jeho zdravotnickeho mustru bude zavadet tzv. reformy v dalsich oblastech zivota. Pisi tzv. reformy, protoze jde jen o obycejne zdrazovani a tahani penez z kapes obcanu.
To za situace kdy je kazdemu jasne ze v oblasti korupce jsme nekde na urovni africkych zemi (47. misto?) a kdy TI odhaduje ze az 20% penez je vynakladano neefektivne.

Spravny postup by mel byt, ze nejprve minimalizuji korupci, pote spocitame jak si stojime a na zaklade techto udaju menim dane, zavadim poplatky, reguluji trh. U soucasne koalice (a predchozi vlady) je to presne opacne - nejprve se zacnou tahat penize z obyvatel a pak se (mozna, ale jsem asi hodne anivni) zacne bojovat s korupci.
To vse za situace kdy CR patri mezi nejmene zadluzene zeme sveta (i po zaseknuti rekordniho dluhu minulou pravicovou vladou, s Kalouskem na financich) a zacinaji se ozyvat hlasy ze prilisne zaskrceni financi muze vest k dalsi krizi.

Docela jsem veril tomu ze VV do takove vlady nepujdou pokud to mysleli s politikou vazne (a dlouhodobe). Ze zasednou v PS a budou tvrde pozadovat max. ze sveho programu - mylil jsem se a tak jen doufam ze budou nasledovat osud pravicovych Zelenych.
15. 07. 2010 | 16:20

Vilém napsal(a):

Tvrzení různých slaboduchých provokatérů je nutné uvést na pravou míru. Již dnes dochází k masovému okrádání zaměstnaných osob, vykonavatelů tzv. veřejné služby, o mzdu. Místo odměny za práci se jim poskytují sociální dávky. Na ty však mají nárok přímo na základě sociálních práv, nejsou tedy fakticky odměňováni vůbec. Na účet nejchudších se tedy obohacuje zbytek společnosti. Zatímco v současnosti je takto terorizováno podle informací MPSV měsíčně přibližně 11 000 osob pobírajících sociální pomoc, bestie z pravicové koalice, na prvním místě dráb Drábek, si zřejmě představují, že v budoucnosti nebudou platit mzdu ani čerstvě nezaměstnaným, ale budou po nich chtít práci za podporu.
K hloupým spekulacím o tom, že snad je pod něčí důstojnost pracovat v montovně místo Mongola, je třeba uvést, že tato pracovní místa jsou určena pro Mongoly, protože poskytovaná mzda je výhodná při návratu do Mongolska, naopak nestačí na život v ČR. Protože životní podmínky pracujících Mongolů v ČR jsou horší než vězňů, pan Pehe má plnou pravdu, že za takových okolností by neměli dotyční co ztratit. A já bych jim naopak dokonce zatleskal, kdyby provedli soukromé přerozdělení ve svůj prospěch a v neprospěch nějaké asociální lidské hyeny z řad pravicových voličů, případně exemplářů ze vsetínské spodiny obdivujících Čunka.

Sociální nepokoje jsou veřejnou cestou, individuální kriminalita soukromou, obojí je za současných okolností plně legitimní.
15. 07. 2010 | 16:22

DD napsal(a):

to V. Solrac a Zbyněk Matyáš:

Sním svůj sen o dokonalém tržním prostředí, kde subjekty zcela dobrovolně vstupují do tržních vztahů. Tato dobrovolná a dokonale tržní interakce miliónů subjektů ve výsledku vede k optimálnímu využití zdrojů, k výrobě toho co se skutečně žádá s těmi nejnižšími náklady prostě k dokonalé ekonomické rovnováze. A ti, kteří z jakýchkoliv důvodů ať už nemoci, stáří nebo nějakého jiného handicapu nejsou schopni vyrovnot se s těmito podmínkami ať jsou necháni napospas, aby neujídali chlebíček těm více úspěšnějším. Tak je to přece přirozené. Jenom nevím jestli by se taková společnost ještě dala nazývat lidskou.
15. 07. 2010 | 16:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Viléme,
Vaši neurózou byste snad neměl obtěžovat ostatní. Jestli musíte pár hodin odpracovat, abyste dostal svou sociální dávku, nemusíte to ventilovat zde a osočovat lidi, kterým dosahujete tak ke kotníkům, sprosťáku. Ostatně ke spodině se svojí tvorbou řadíte také Vy, k té internetové.
15. 07. 2010 | 16:30

kuk napsal(a):

...a zapomněl jste, pane Pehe, na další a to nejpodstatnější poslání TOPky...prolomit benešovy dekrety a zrestituovat všechny "ukradené" majetky vč. církevních...rozložení sil ve vládě . MZ, MF, MMR...již nikdy lepší nebude. Takže teď nebo nikdy...vsadíme se? Krel Schw. si to pohlídá...to je, oč tu běží.
15. 07. 2010 | 16:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DD:
Už to tak bývá, že ne každý sen je v souladu s realitou. O lidskou společnost jde každopádně, vytvořili a tvoří ji lidé.
15. 07. 2010 | 16:31

pavla napsal(a):

P.Wagner: Tak já nevím, jak to s těmi místy je. Teď jsme pár dní dělali dřevo v lese, kde těžila firma ze severomor.kraje. Chlapi říkali, že firma sháněla na těžbu a stále shání lidi, kterých je v sm.kraji nezaměstnaných podle statistik hodně. Nesehnala nikoho. Jak zjistili, o jakou práci se jedná, neměl zájem nikdo. Tito chlapi tam makali od 5 ráno minim.do 6 večer. Ale říkali, že si vydělají hodně. Takže práce je, ale asi se nikomu nechce dělat. Nebo možná čekají, až jim spadne do klína nějaké místečko v kanclu. No kdo by se taky pachtil někde v lese v takovém vedru, že? Zvlášť, když máme docela štědrý sociální systém.
15. 07. 2010 | 16:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

pavla:
Na reakci si budeme muset počkat, až diskutující po návratu z práce zasednou ke svým compům doma. Mnozí to nestihnou ani do zítřka.
15. 07. 2010 | 16:46

Vico napsal(a):

Tupelo : Zrovna včera se mě Id ptal, co je s tebou, že už jsi tu dlouho nebyl...Tak zdar!

Občan : Proč by měl být autor zapšklý člověk? Úspěch v soukromém i profesním životě většinou k zapšklosti nevede.

Také mne pobavila příkrá kritika od Z. Matyáše - vrchního prudiče těchto stránek. Sociální Darwinismus není totožný s Darwinovou teorií o původu druhů. Je to nepřípadné přenesení Darwinových myšlenek o přírodním výběru na fungování lidského společenství/přežívá ten nejschopnější, zatímco méně schopný zaniká respektive pokud možno, tak by měl zaniknout/.
15. 07. 2010 | 16:56

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Fulle HD, dalimile, díky za reakce. Jsem klinická psychložka. Za jakékoli Vaše podněty a imputy předem děkuji. Protože můžete psát Vy, dovolte to i mně.
... zřejmě máte obsedantně kompulsivní poruchu osobnosti, projevující se zejména nepotlačitelnou touhou vyjadřovat se nesmyslně v diskusích pod všemi blogy na aktualne.cz, od protahování komínů až k politice, tak vyhledejte dobrého psychatra, nejlépe klinického... - tohle mě, pánové, pobavilo. Myslíte, že vzhledem ke své profesi mám nouzi o psychiatry? Každý člověk by ho měl mít, pokud ho FULLe HD, dalimile a další nemáte, jste "out"áci!
15. 07. 2010 | 17:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vico:
Opět jeden, který neví a nezná a tak napadá oponenta. Kdybyste, pane Vico, totiž něco znal anebo se aspoň podíval sem:
http://cs.wikipedia.org/wik...
pochopil byste, že Vaše interpretace sociálního darwinizmu je vulgární a omezená. A kdybyste si pozorněji přečetl můj příspěvek a ne tak povrchně, jako jste reagoval, mohl byste se dozvědět, že darwinizmus není jenom o přežívání nejschopnějších, ale o kooperaci v přírodě. Příkladů je dost, od mitochondrií eukaryontních buněk po lišejníky atd. Také přežívání nebývá doménou nejschopnějších, ale nejvhodnějších pro konkrétní podmínky.
Takže místo čarodějného prstenu zkuste zapnout mozek, svedete-li.
15. 07. 2010 | 17:09

Full HD napsal(a):

Paní Podzimková,

v takovém případě jsem rád "ouť"ák. Pište si zde co chcete, alespoň vím proč se tak projevujete.

Pokud i Vy (dle Vašeho vyjádření v diskusi pod kiným blogem jste psychiatrička), máte svého vlastního psychiatra, tak Vám zřejmě ještě nezabraly léky, které Vám jistě naordinoval.

Něčím podobným, jako trpíte Vy, trpěl i můj kamarád, právník, a již se z toho pomalu dostává.

Držím Vám palce, ať se rychle uzdravíte.
15. 07. 2010 | 17:11

Belgičan napsal(a):

Pane Pehe,
uvažujete někdy nad tím, jaké rizika souvisejí se štvaním lidí proti lidem?

Full HD,
všiml jste si, že jste ve Vašem hodnocení druhých autospektivní?
15. 07. 2010 | 17:28

Vico napsal(a):

Zbyněk Matyáš : Kdybyste si lépe přečetl co jsem napsal "sociální darwinismus není totožný s darwinismem", tak jste si mohl ušetřit práci s wikipedií a s "mitochondrií eukaryontních buněk". Dále jste přehlédl, že jsem napsal, "že jde o NEPŘÍPADNÉ přenesení některých/to teď doplňuji/ Darwinových myšlenek.

Sociální darwinismus je VULGÁRNÍ a OMEZENÝ. To si ostatně můžete na wikipedii rovněž najít.

Váš problém spočívá v tom, že jste si spletl darwinismus se sociálním darwinismem.
15. 07. 2010 | 17:31

Full HD napsal(a):

Belgičane,

nevšiml, neboť do diskusí pod blogy, na rozdíl od paní Podzimkové, přispívám velmi zřídka.
15. 07. 2010 | 17:40

devon napsal(a):

Peheho scénář budoucnosti nepostrádá prvky realismu,i když Nečasovi na projevení se dává šibeniční lhůtu.
Obávám se zda nespojuje v budoucím obratu k lepšímu příliš mnoho nadějí s ČSSD a chápe proč zvítězila-prohrála.Podle mne ČSSD poslední volby 2010 měla prohrané už částečně v r.2005:i když mnozí proklínali neprávní Klausovu privatizaci,přece jen věřili potají že ČSSD tu pitominu Klause vezme za správný konec a dojde v dalším desetiletí k očekávanému hospodářskému bumu.Ten nepřišel:jednak kvůli výhradní orientaci Klause předtím pouze na terciérní sféru,jednak proto,že ČSSD se spokojila s pasivitou,protože primární sféra byla v rukou Západu prodejem.ČSSD nehospodářsky zvyšovala životní úroveň státní sféry,škol a úřednictva bez podpůrného růstu HDP,rozvoje průmyslu.Toto všichni vědí a nikdy jí to nezapomínají,ani po pěti letech v r.2010.
Ovšemže v r.2009 měl Paroubek jasnou šanci získat okolo 40% hlasů voličů (částečně uměle zvýšená podpora ČSSD -virtuální-soubojem Paroubek-Topolánek),kdyby sám nevyprovokoval odklad voleb.Možná by těsně proháli s ODS.To si Paroubek tehdy nedokázal a nechtěl představit.Dnes si musí dokázat představit,chtě nechtě, těsné vítězství,ale s pouhými 22% ,které k ničemu zatím nejsou,leda proti změně ústavy.Tím ČSSD udělala z bývalé velké koalice polovrak.Tím i ze sebe.Nevíme zda máme čeho příliš litovat,pokud polovrakem je i ODS.Ze Zemana stín velikána,mimochodem člověka dosti nekolektivního.Čí příčinou nikdo neví.
15. 07. 2010 | 17:51

Belgičan napsal(a):

Full HD,
O.K. Dnes je to výjimka. Sorry.
15. 07. 2010 | 17:55

Petr napsal(a):

Belgičane:
Vám děkuji, že jsem se nepřímo dozvěděl, že jsem autospektivní.

Jaromíra Podzimková:
Vám děkuji, že jsem se alespoň přibližně dozvěděl, co by mi také mohla přinést návštěva klinické psycholožky.
15. 07. 2010 | 17:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vico:
Nikoliv, jde o Váš problém. Přijal jste vulgární výklad pojmu ´sociální darwinizmus´ a opominul skutečný význam slov. Ve Vašem a částečně wikipediálním pojetí sociální darwinizmus není ani sociálním ani darwinizmem stejně, jako v autorově. A jsme opět na začátku, ani autor a zjevně ani Vy nevíte, co je darwinizmus.
A kouzelný prsten nepomůže.... ☺
15. 07. 2010 | 18:00

stále rebel napsal(a):

Pane Pehe, výborný článek, což je u vás koneckonců pravidlem.
15. 07. 2010 | 18:26

Lída napsal(a):

Výborný článek.Diskutující by si měli jít zkusit otročit za minimální mzdu nebo i ve volném čase udělat něco pro druhé ne jen vypisovat své názory.Nevíte o čem je život a co se v této republice děje.Už vyšla kniha Návrat k nevolnictví.Neseďte u PC,přečtěte si Masaryka,poznáte,že by jste neobstáli.Co se tu děje není demokracie.
15. 07. 2010 | 18:45

Vico napsal(a):

Autor je pitomec, já jsem pitomec a wikipedia /její pojetí, kterou jste se předtím oháněl, je také pitomá.

Jste sympaťák :-)
15. 07. 2010 | 18:48

Gren napsal(a):

Od autora dobře napsané.
Úsporná opatření nové vlády jsou zoufalou snahou splnit zakázku hodně majetných lidí,ale jen přilévají olej do ohně...
Tohle nemůže dopadnout dobře.
15. 07. 2010 | 18:55

dalimil napsal(a):

Pani Jaromíro navštivte prosím docenta Chocholouška je to fakt odborník na Vaši hlavinku naslovo vzatý ! V jednom máte ale pravdu že na blogu aktuálně cz se přemílá kde co a naši páni editoři to s námi některými nemají lehké ! Za tu snahu o korektní debatu jim budiž země lehká ! Dal.
15. 07. 2010 | 19:05

Rumcajs napsal(a):

Bože Jirko, co to zase třepeš za nesmysli ?

Společnost byla napadená virem sociálního darwinismu ? Naopak ! Byla napadena sociálními loudili. A tak , jako prožrali socialismus tak nyní prožrali atrapu kapitalismu.

Sociální darwinismus si nikdo nevybral. To se jenom rozežraná společnost pomalu a jistě probouzí do reality. Teda kromě tebe,Viléma a ostatních pacientů.
15. 07. 2010 | 19:28

vlk napsal(a):

Pan Pehe, jako téměř vždy , napsal dobrý a přesný popis současného stavu.
ovšem pravověrní mají jasno. Cokoli od Peheho jest, od ďábla pochází a samozřejmě , že v tom není kouska racia.

Je to pro ně pohodlné. nemusí totiž myslet Chtít po například neovi, aby myslel? proč? On má své svaté na mostě a hotovo. a těm on věří. a věří samozřejmě i hloupým neoconským poučkám. Čím neoconštější, tím lepší.

Když čtu příspěvky pravověrných tak jsou to samé hlášky typu - lidi nechtěj dělat ani za 33 litrů, jsou radši na dávkách...
osobně znám lidi , co by zvali práci za 12. a nemohou jí momentálně sehnat. Například můj soused. Ztratil práci minulý měsíc. nikoli vlastní vinou. J eod řemesla a jaksi není poptávka. a je mu 35... Nebudu mluvit o klukově pantátovi , kterému bud e za pár dní 60...
O čem budu ale mluvit, je rozhovor s Kalouskem v Dnešních Lidovkách
http://www.lidovky.cz/kalou...
K přečetní bud e po půl noci.
Jeho titulek je. Kalousek: Některé kroky jsou brutální.

Sám použil slovo BRUTÁLNÍ. To uvádím pro všechny vysvětlovače úžasných kalouskovských zítřku.
Takže se tam také píše, mimo jiné:
Musí se letos v rozpočtu najít navíc 10 miliard. Proč, protože jaksi se neplní výběr. Proč se neplní výběr?

Protože je výpadek příjmů zejména u spotřební daně, pak výběru pojistného a výběru daně právnických osob..

Jak by nebyl výpadek ve výběru spotřebky , že? Když velkým sportem je, za tichého přihlížení celníků, tedy lidí podléhajících Kalouskovi a jeho fámulusovi Janotovi se sem dováží obrovská množství PHM . Na černo. všichni to vědí, všichni to dělají. Dlouhodobě. Začalo to s Topolánkovou vládou. Podobné je to s nelegálním alkoholem. Čeští výrobci marně protestují. MF a jeho podřízené složky dlouhodobě jen přihlížejí.
Pojistné? Tak to už je známá historka. Jak by nevypadlo, když jaksi protikrizové opatření Topolánkovy vlády bylo jediné. Vlastně dvě. Odbouralo DPH na podnikatelská auta a snížilo výběr. Pojistného! Jak by nemělo chybět?A navíc je znovu tolerován, jako sprývný -Švarc systém. Který stojí a padá s neplacením pojistného. Resp. zásadní redukcí placení pojistného!!
A daň z příjmu právnických osob? Kdo by dneska ještě proboha platil daň z příjmu právnických osob, když to může ulejt ven z firmy za 15% celkem, tzv. Kalouskovo myší dírou?, Která samozřejmě nebude zacpána. Viz koaliční smlouva?!!! No to by musel být úplný blázen. Já podnikat, tak to dělám úplně stejně. A že se to nebude škrtat? To dá přece rozum. ZA to se bude škrtat jinde..Příjemcům dávek všeho druhu: A bude se platit. Tedy zvyšovat spoluúčast ve zdravotnictví!! Zavádět školné a kdo ví co ještě.To je přece jasné ,ne? Že to oč se zvýší spoluúčast či školné a klesnou dávky, o to zase vypadnou dańové příjmy, protože se sníží kupní síla? Kdo by s e tím zabýval? Neo? Kalousek? Proč?
Jak už jsem napsal jindy Letošní dluh bude asi 180-190 miliard. nakonec. Příští rok prý 135. Uvidíme. Ten další to nebude lepší. Přes prý opravdu dramatické reformní kroky. Tak
pokračování
15. 07. 2010 | 19:29

jaxx napsal(a):

Vláda vládne jen pár dní, ale Veliký Věštec, pan Pehe, už ví, jak to vše skončí. Když tak vidíte do budoucnosti, napište mi, na jaké čísla vyhraju jackpot...
15. 07. 2010 | 19:29

vlk napsal(a):

že dohromady za tři roky nějakých 410 miliard. .. Řekněme, že obsluha státního dluhu , toho nového nás dnes přijde na nějakých 5%p.a. Na hrubo.
Takže za první rok 9 miliard navrch. Za druhý 11, za třetí -20. Dohromady dalších 40 miliard. Sečteno s vygenerovaným dluhem 2010+2011+2012 celkem 440 miliard.
Veškeré vyplácené důchody a dávky v téhle zemi dělají nějakých 530 miliard. Jinými slovy - ano a't Kalousek klidně škrtá těm nejslabším. Kteří s ním nic nevydealují. S kterými mu nehrozí vyšetřování za zakázky tu pro omnipol, tu pro někoho jiného. I když se náhodou rozhodne jim sebrat úplně všechno, na víc jak na zalepení 3-letého , jím generovaného dluhu to stejně nevystačí.

A ještě jedna poznámka. pravověrní zcela přeskakují jednu zajímavou pasáž. Totiž ti ü o VV a také o souboji na života na smrt mezi ODS a TOP09. Kdo je na tom jak ukázal zcela slabošsky Nečas, když se tuhle teď dožadoval společné koalic e s TOP na další volby. A byl zesměšněn jak Kalouskem tak občanem Schwarzebergem.
Nicméně ten souboj běží a ODS z toho jak probíhá musí být na prášky. kandidátem Kalouska na primáše v Praze je Tůma... pro mne naprosto nepochopitelné, proč člověk s lidským a odborným renomé Zdeňka Tůmy nastupuje do cirkusu provařených ksichtů..Nepochopitelné. O Kalouska bych si neopřel ani šoufek po jeho použití.
Nicméně - musím uznat genialitu tohoto kroku. Tůma je persona!! Bez nejmenší poskvrnky! S velkým renomé.Prostě persona takového kalibru, že jej budu ctít i já. Kdo proti němu Takový Blažek? Nebo prý snad Boris Šťastný? první maňásek Hrdličky, druhý hradního taťuldy? Nebo snad Toepfer? Aby pražským dětem vykládal večerníčky? Samozřejmě pravicové? Boj probíhá. A ODS tahá evidentně za kratší konec. Uvidíme, jak se to promítne do koalice a její činnosti. kalouskovi a jeho partě jako jediným mohou být klesající preference šuma fuk. ten hraje o něco jiného - o hegemonii na pravém křídle. tedy o kmenové voliče pravice. protože ví, že ti mu zajistí dlouhodobě přežití v politice. Pokud je sebere ODS.
Jsem zvědav, co vymyslí modří. A nevidím nějakého chladného, kvalitního taktika , který by byl nějaké protiakce schopen. Nečas tedy rozhodně ne. Budu s velkým zájmem přihlížet!
15. 07. 2010 | 19:30

vlk napsal(a):

Vico

jo hochu tad y si užiješ. Připrav s ena tzv. kramářskou logiku, kramářské jednání a kramářské vedení diskuse. Zapomněl jsme na kramářskou pravdomluvnost.
15. 07. 2010 | 19:31

s... napsal(a):

Autor:
Díky. Přesně to co si myslím.

Zbyněk Matyáš:
Když někdo mluví o společnosti a zaštiťuje se přírodním řádem, tak si říkám, že to musí být moudrý člověk. Přírodě rozumí, oči má otevřené a vidí na dno lidských duší. Mít náš národ více takových , tak kde bysme dnes byli! Bohužel, slabé kusy zbytečně přežívají a nedají tak rozkvést talentu těch opravdu nadaných.
15. 07. 2010 | 19:31

Dingo napsal(a):

Pehe je jeden z mála politologů se selským rozumem, tleskám....proti mainstreamovému lezení do zádele koalici je tento článek pohlazením na duši
15. 07. 2010 | 19:55

Vico napsal(a):

vlk : já se do takové diskuze zatáhnout nehodlám :-) Tento týpek sympaťáka z přetlaku prudí/naštěstí většinou v nočních hodinách/. Chodí od stolu ke stolu a kibicuje. Občas se však stane, že tu pak pobíhá s opuchlým nosem a prosí Stejskala o lékárničku.

Inu, co může čekat od primitivních blbečků.
15. 07. 2010 | 20:13

mondy napsal(a):

Pravicový fanatik nepřemýšlí a věří všemu,co mu jeho milované pravicové strany přednesou.Třeba
když vláda bude postihovat nezaměstnané snížením podpory v nezaměstanosti,nebo že za paragraf 53-hrubé porušení pracovní kázně se podpora nevyplácí.Na internetu lze vyhledat příběhy lidí,proti kterým zaměstnavatel paragraf 53 použil,aby se jich zbavil.V případě zneužití tohoto paragrafu,
lze použít pouze soudní cestou.
Podotýkám,že napřiklad toto opatření zavedl Nečas,když byl ministr za Topolánka.Takže co jiného lze čekat od tohoto člověka,než podobné kroky.Pravicový fanatik si neuvědomuje,jakou bezvýznamnou částku stát ušetří na podobných opatřeních.Zato stát dává některým zaměstnavatelům nástroj k šikaně zaměstnanců.Podepiš výpověd dohodou,nebo dostaneš paragraf 53.Kolik zaměstnanců této výhružce nepodlehne ? Odpověd je jednoduchá,minimum.
15. 07. 2010 | 20:19

vlk napsal(a):

Vico

jo je to takovej malej kramářskej žalobníček. Kterej když dostane nafrak, což je kromobyček často, tak hledá někomu, kde by si moh požalovat.
15. 07. 2010 | 20:19

Kritik napsal(a):

Pěkný článek, jako vždy.

Jen by stálo za to čtenáři přiblížit pojem "sociální darwinismus" - viz např. http://cs.wikipedia.org/wik... a "sociální kapitál" viz http://cs.wikipedia.org/wik...
15. 07. 2010 | 20:46

Tupelo napsal(a):

Zdar Vico, trochu jsem ted poletoval mimo CR aprilezitosti moc nebylo. Vidim vsak, ze se tu mnoho nezmenilo, urcitym prislibem muze byt objeveni se pravicove klinicke psycholozky, snad nasim kolegum z prave casti volicskeho spektra trochu ulevi.
15. 07. 2010 | 20:56

Anička z Kuřimi napsal(a):

Sociální dávky sem, sociální dávky tam.
Všichni mluví o sociálních dávkách, je to nyní IN.
Levice chápe soc.dávku jako solidaritu,
pravice nemluví o solidaritě, ale o POTŘEBNÝCH.
Kdo jsou teda ti potřební - nikdy nebyli definováni, ale Topolánkova & Kalouskova deforma financí se superhrubou mzdou a 15% daní ukázala ty "potřebné". Ano, jsou to ti s nejvyššími příjmy.
Současné kroky vlády se škrtáním na sociálních dávkách dává jasnou logiku, že je to pro POTŘEBNÉ.

On existuje ještě jiný model, aplikovaný v Německu, USA a vyspělých zemích tj. - odpovídající zdanění a následný výběr daní.
Jsem přesvědčena, že při německém nebo americkém způsobu zdanění budou státní finance v přebytku !!

V naší kotlině však musíme ve všem jít tzv. českou cestou, abychom se dokázali odlišit a ukázali následně světu, jak že se to má dělat !! Páč MY, jsme nejchytřejší pepíci ...
15. 07. 2010 | 21:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vico:
"Autor je pitomec, já jsem pitomec" jste napsal Vy, já jen, že nemáte pravdu ohledně darwinizmu.
15. 07. 2010 | 21:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

s...:
"Když někdo mluví o společnosti a zaštiťuje se přírodním řádem" Měl jste jistě na mysli autora. Potom dos dobžře není pochopitelná Vaše chvála jeho nesmyslu.
15. 07. 2010 | 21:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vlk:
Jako obvykle slovní výrony ad personam. To tak obvykle bývá, když není co říci ad rem.

Vico:
Máte pravdu, nenechávejte se zatáhnout do diskuze. Nemáte na ni zrovna tak, jako vlk. Chválím však, že jako on aspoň tolik nežvaníte.
15. 07. 2010 | 21:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

No ale teď koukám, že jsem Vás přechválil. Jeden hulvát bere okolo ramen jiného. Ubožáci, je mi vás obou líto.
15. 07. 2010 | 21:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vlk:
Teď vidím, jak jsem jasnozřivě Vás zcharakterizoval v poslední větě. Kde a kdy, Vy lháři, jsem dostal na frak? Považovat za žalování trvání na předem daných zásadách diskuze může jenom sprostý pomlouvač a lhář vlk.
Objektívně je škoda, že mnohdy s Vašim názory souhlasím, ale subjektívně jste darebák k pohledání. Tak si to s tou druhou klepnou Vicem užijte.
15. 07. 2010 | 21:22

M-iri napsal(a):

Rizika vlády?.........PEHE
15. 07. 2010 | 21:44

Alois Krejčí napsal(a):

Pane Pehe, u mne máte jedničku s hvezdičkou.
15. 07. 2010 | 21:44

Jan K. napsal(a):

Vilém:
"Sociální nepokoje jsou veřejnou cestou, individuální kriminalita soukromou, obojí je za současných okolností plně legitimní."
Milý pane, vy už jste naprosto zblbnul. Doufám, že vás někdo, k vaší spokojenosti, "legitimně" vykrade.
15. 07. 2010 | 21:54

Lukáš Houdek napsal(a):

Myslím, že pan Pehe perfektně vystihl situaci :)
15. 07. 2010 | 22:03

prirodovedec napsal(a):

Po "zajimavem setkani s Emissary" pod Hovorkou se zde konecne objevilo zajimave tema. Strucne:

Jak si ma ODS poradit s TOP09 a Kalouskem v podzimnich volbach, zejmena v Praze?

Prvni krok by asi mel zpresneny odhad medialnich pozic obou stran provedeny ODS (problem Bakalova a Schwarzenbergova Respektu, Simunkovy HN atd.). Proc je to dulezite? ODS potrebuje novinare, kteri budou klast recnicke otazky. Spolehlive a vhodne nacasovane.

Ze strany ODS vuci VV uz pomala medialni ofenziva probiha. Zatim jde jen o fixovani pozic. Jsou zminovany momenty jako ohlas kalendare dnesnich poslankyn VV v US novinach (opravdu jsme svetovi :) ), jedenact startu svatebniho vrtulniku a nebozi mistni fotbaliste :), prichod namestku z ABL, peclive citace, co rekl Barta a jeho bratr, Johna uz pomalu neni treba citovat (v zebriccich uz klesa, zrejme stacilo ho nechat mluvit) a kdyz tak zminit jeho prichod na vnitro s oblibenym pandurem Bartakem (teprve druhy den se rekne, ze ho nechce :) ). Nezitim blondyny a brunety VV aj. jsou zobrazovany v souvislostech s modou a uz ne s myslenkami. Asi bych rekl, ze by Soukup uz mel zakrocit nebo VV dobre nebude.

Takze na teto strane se to vyviji dobre pro ODS. VV miri do defenzivy i kdyz otazky, kolik m se vzdulo dalnic v Nemecku a kolik tech kvalitnich s mnoha sjezdy u nas zatim nepadla.

Ted je ovsem otazka co s TOP09. Prvni krok z nouze ctnost asi bude stale vyckat s kandidatem na primatora.

Dalsi logicky bude v pravy cas na pravem miste otazka mladeho novinare, neco jako brzy v zari: "Pane prezidente Klausi, navrh rozpoctu pripraveny ministrem financi a uspechy zahranicni politiky posledni doby ukazuji velkou profesionalitu a usili o budoucnost nasi zeme ze strany TOP09. Domnivate se, s prihlednutim k vyssimu veku pana ministra zahranici, ze by Miroslav Kalousek byl Vasim dobrym nastupcem jako prezident CR?

Je to typicka otazka zdanlive ne o komunalnich a senatnich volbach ne o financich, ale plni zakladni cil. Nabizi zretelny terc a medialne zajimave tema.

Lide dostavaji pohled: No jo ten Kalousek se snazi, jeste to na nas nedolehlo, asi je dobrej, ale prezident??? Zas tolik bychom ho asi podporovat nemeli a ODS se polepsuje, tak ji to zase jako pravici hodime.

K tomu budou samozrejme probihat nektere predvolebni hratky ze strany premiera, ktery bude zmirnovat tvrdost dopadu (verbalne) a krotit MF (medialne o komunalnich voleb).

Bude to stacit? Asi ne ...
15. 07. 2010 | 22:35

CYRIL napsal(a):

Kecy, kecy a kecy. Pan Pehe má strach o chudé a sociálně slabé a jako ideální navrhuje dávat jim více peněz za jejich nic-nedělání.Namísto vytvoření společnosti, v níž jsou odměňováni lidé pracovití, podnikaví a výkonní, se Pehe přimlouvá za zaběhnutou socialistickou koncepci"všichni mají jeden žaludek". To je cesta do pekla. Kdo má málo, musí se víc snažit a víc dělat - ne víc si vyřvat.
15. 07. 2010 | 22:39

vilcek napsal(a):

To Lukas Houdek: ano!
15. 07. 2010 | 22:40

schlimbach napsal(a):

Cyril

jen otázka na okraj - jestliže společnost nedokáže zajistit více pracovních míst, aby se mohli všichni uživit, co tedy navrhujete? Jak se mají více snažit?
15. 07. 2010 | 22:45

schlimbach napsal(a):

pokud někoho zajímá alternativní pohled na ekonomickou reformu společnosti, jste vítáni v sobotu 17.7.2010 v 15 hod, restaurace Vysmátý zajíc, Praha
15. 07. 2010 | 22:46

schlimbach napsal(a):

přírodovědec

myslím, že jste situaci popsal velmi dobře
15. 07. 2010 | 22:47

Lukáš Tkadlec napsal(a):

Vy tady všichni jen bečíte a nic neděláte! Tak běžte do vlády vy a něco záslužného udělejte a uvidíme! Za totality jste všichni 40let drželi hubu ať se vám líbilo nebo nelíbilo! A dnes? Jen kritizujete a stěžujete si,nic jiného totiž neumíte!!!!!!
15. 07. 2010 | 22:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

schlimbach:
"Jak se mají více snažit?"
1) Zvyšovat svou atraktivitu pro potenciální zaměstnavatele;
2) Odejít tam, kde je naděje uplatnění.
15. 07. 2010 | 22:55

Lukáš Tkadlec napsal(a):

Ani jeden z vás Peheho nepochopil! On popisuje možná rizika vlády a ne jak tato vláda dopadne,takže se všichni se vraťte zpět do reality a můžete pouze čekat jak vše dopadne.
15. 07. 2010 | 23:03

prirodovedec napsal(a):

Lukas Tkadlec: To ze popisuje autor rizika, a tim i scenare, to je snad zrejme, ne? Co jineho by mohl popisovat. Jistotu maji jen pravoverni stranici a vestci :) a zrejme Vy ve slovech:

"ani jeden z Vas ..." :) :) :) takove legracne autoritavni ...

Diskutujici zde vyjadruji svuj nazor. Jsou radi, ze jim to doba umoznuje a vychutnavaji si to. Zrejme nemaji ambice jit do politiky. Pouze si NAJALI a PLATI ty, kteri jsou v parlamentu a vlade, aby jim SLOUZILI. Proto zde vetsinou vyjadruji nazor, jak jsou se svymi slouzicimi spokojeni. :) Zda jimi najati nekradou, zda se snazi a dobre spravuji majetek, ktery jim do spravy diskutujici platci dani a volici sverili.

Kdysi tento americky obcansky pohled v diskusi s Klausem prezentoval velice zajimavy pravicovy spisovatel JAB (dnes pos smrti). Ponekud tehdejsiho premiera zaskocil a uz s nim nikdy takto v TV nediskutoval ani s nikym jinym, protoze uz do podobne debaty nebyl pozvan.

Zde zatim "zvani jsme" a zrejme budeme diskutovat tak, jak se nam bude kazdemu jednotlive chtit. Apely na konstruktivni kritiku a "pojdte si to zkusit" jsou duverne zname vsem starsim. Pouze to znelo "tak si to pojdte zkusit soudruzi". Slyset to dnes takto od Vas je proto ponekud usmevna vzpominka.
15. 07. 2010 | 23:10

Rumcajs napsal(a):

Chodím sem na tyto blogy si v klidu a přátelsky popovídat,vyměnit názory a pokud možno dobrat i řešení celospolečenských témat, jako je chudoba, sociální a rasová diskriminace,přístup ke vzdělání,zdravotní péči či zajištění ve stáří.

Ale né každý sem chodí s takovým úmyslem. Jsou i tací, kteří sem chodí jenom vylít svůj vztek,urazit druhého,zesměšnit a zašlapat.

Kde je umění naslouchat druhému,porozumět mu a vcítit se do jeho problémů ? Jsme snad už tak hluší, slepý a neteční, že toto nedokážeme ? To nás to zlaté tele tak zaslepilo, že ztrácíme poslední zbytky lidskosti ?

Poslední kapkou do mého kalichu hořkosti jsou utočné , nenávistné a hrubé výrazy nepostrádající příspěvky prirodovedce ,pod blogy Pavlíka Kohouta.

Co já se do toho kluka nahučel, aby se držel zpátky,ale on ne!!!

Proto vyzývám všechny, aby se připojili s ostrou kritikou tohoto nepříspusobivého občana a správce blogů by se měl zamyslet, zda umožní dále šíření, jeho proto-fašistických,xenofobních a rasistických názorů.

Na konci prázdnin si to pěkně sečteme !
15. 07. 2010 | 23:27

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: Gratuluji VAM :). Prvni veta je jak citace Leonida Iljice z Cierne nad Tisou. A je asi stejne k uvereni. :)
Nebyl jste tam? Jestli treba tatinek nepatril k ochrance (samozrejme sovetske delagace ... :)

pod blogy Pavlika Kohouta ... pred pul rokem :)?

Je asi treba Vam dat NOVE za pravdu a zaslapat VAS, zesmesnit VAS a urazit VAS zcela aktualne.

Nemate proto tip, kde jste neco napsal?

Abych mohl reagovat a i Vase vyzva dosla naplneni (kdyz uz i moje k Benitovi Emissary uspela).

Na konci prazdnin se sectou jine veci. :)

Jinak gratuluji, je to puvodni? Neopsal to Cipisek podle Manifestu? Po mesicich zase stylisticky dokonaly prispevek od Rumcajse ...
15. 07. 2010 | 23:37

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

Jen si hraju. Chtěl jsem si vyzkoušet, jak by mi šlo být socanem.

A šlo,ne ?
15. 07. 2010 | 23:59

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: To je vice nez socan, to je primo pravdolaskovy styl (zrejme k pocte Peheho).

Nepises Odchazeni?

Prevlekani kabatu se ti bude hodit az revolucionari se dohodnou s Emissarem Chodorkovskym a rozeberou si jeho 14 aut, prijdou si pro bagry a ty pouzijes tento (rodinny - viz Vas hlidac Leonida Iljice v Cierne) trik prevlekace kabatu a i posledni bagr bude zachranen - bude pod narodni Raholeckou spravou s narodnim spravcem Cipiskem.

Rez do levice rez, at si to jeste uzijes a at take ti hosi co prijdou pro bagry maji duvod ...
16. 07. 2010 | 00:06

doktor napsal(a):

to ciril-kecy,kecy,kecy,moje žena je pracovitá i výkonná pracuje u bezpečnostní agentury, její hrubá mzda 9500 ,směny,chrání majetek za miliony(ČEZ),tak si představujete odměnu za práci,odbory nemožné a tak jsou na tom desetitice lidí v marketech a podobne,no jasně budete něco blábolit o vzdělání,tak si běžně do obchodu ,kde si sám budete doplnovat zboží, sám namarkujete to jsou fakt bláboly Cirila Chytrýho a jeho modré kapitalistické společnočti
16. 07. 2010 | 00:14

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

Sem v klídku. Podle jednoho proroctví přijde muslim a povede ho král o kterém si všichni mysleli, že je mrtev.Asi kolem roku 2012.
(Je to tak deset let, co mi to kdosi říkal)

Takže zatím se od Manky učím natočit si ručník na hlavu a mám doma v rámečku fotku Mistra Bína Ládina.
16. 07. 2010 | 00:23

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: Trenuj i kombinace (mistr Bin Ladin, soudruh Bin Ladin, Sir Bin Ladin; a k rucniku i paratka k zesikmeni oci a vuvuzelu ... co kdyby vyrazili Zuluove na sever ...), certici nikdy nespi, jak rika Tvuj drimajici idol. Ten kral by mohl byt jak Hayek tak Marx tak bacha.
16. 07. 2010 | 00:34

Rumcajs napsal(a):

doktor:

K bezpečnostní agentuře žádný pracanti nechodí.

Podle mě ji ještě přeplácejí.
16. 07. 2010 | 00:42

kočka šklíba napsal(a):

Rumcajsi, asi takhle si v klidu a přátelsky povídáte:
"Rumcajs napsal(a):
Mě by zajímalo, proč tady ty socky vlastně pištěj ?

Měli snad víc dávek za socanů ?
Nebo snad menší daně ?
Nebo je tak ničí pár korun u doktora ?

Jak to, že kvičej v době, kdy jdou ceny rapidně dolů, hlavně s porovnáním z dobou, kdy vládla ČSSD ? Podle toho to vypadá, že v té době se mohli živit akorát tak zlodějnou.

Řekl bych že nic z toho.
Kvičej, protože to maj v popisu práce.
Kvičej proto, že jsou zvyklí si takhle přivydělávat.
30.03.2009 15:17:11 ?

Ano věřím, že si hrajete, nic jiného vám ani nezbývá, vy totiž kromě nesouvislých výkřiků a urážek už ani diskutovat neumíte.
16. 07. 2010 | 00:47

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

My Češi jsme přizpůsobivý. Přežili jsme bubínky, přežili jsme garmošky, přežijeme i vuvuzely.
16. 07. 2010 | 00:50

Irish Stout napsal(a):

Je každopádně nemravné, že státní peníze prošustrované především díky neschopnosti (v lepším případě) nebo úplatností (v horším případě) politiků, najmě poslanců-zákonodárců, kteří rezignovali na svoji zákonodárnou povinnost a umožnili tak megakorupce při zadávání veřejných zakázek, nakonec bude muset zaplat řadový občan. Každý z nás v současné chvíli dluží cca 130.000 Kč. Jde ovšem o peníze, které předtím byly občanům ukradeny díky neschopnosti a korupci politiků, kteří je v podstatě rozkradli dílem do vlastních kapes, dílem do stranických pokladen. A teď občane plať. Težko si představit větší nestoudnost.
16. 07. 2010 | 00:52

Ted napsal(a):

S textem plně souhlasím. Čím dál víc to tu přípomíná Ukrajinu nebo Balkán. O sociálním státě už můžeme jenom snít. Směřování je jasné, s Kalouskem jedeme na východ.
16. 07. 2010 | 00:53

Rumcajs napsal(a):

kočka šklíba:

To asi někdo zneužil můj nick. Já socky miluju.

Žádám editora, aby okamžitě smazal všechny příspěvky s nickem Rumcajs, kde si někdo na můj účet dělá srandu ze socek.

P.S.

Aspoň něco tam prosím nechte.
16. 07. 2010 | 00:54

Souhlasný napsal(a):

Vynikající rozbor. Ti co s ním nesouhlasí nedokázali uvést protiargumenty, ale uchylují se k ubohým nadávkám Jiřímu Pehe.
16. 07. 2010 | 01:31

kočka šklíba napsal(a):

Jo jo Rumcajsi, asi to tak bude, někdo se za vás vydává a neustále plácá hlouposti pod většinou blogů, skoro ničemu nerozumí, ale do všeho kecá. Většina jeho přípěvků jsou výkřiky a napadání blogerů,co zrovna nejsou takoví jací by se mu hodili do jeho představ a ti přece si zaslouží jen odsouzení. Kdepak aby váš dvojník taky uváděl nějaké protiargumenty, zato vy, jako ten ušlechtilý, schopný všeho, vzdělaný(pravda, hrubka se vloudí docela často, ale to je nyní přece vool :D) pravičák je vždy máte po ruce. Jistě nebudeme dlouho čekat a zase najdeme ty vaše skvělé přípěvky pod mnoha blogy. Jen si tak říkám, ještě že ty "bagry" vyrábí i někdo jiný než vy, vždyť vy tu jste pořád, to bychom jinak byli bez bagrů:D.
16. 07. 2010 | 01:54

kočka šklíba napsal(a):

Omlovám se nemělo vůl, ale kůl :D, :D. Teda znova nemělo být vool ale cool ;)
16. 07. 2010 | 01:55

schlimbach napsal(a):

Zbyněk Matyaš

napsal jste:
schlimbach:
"Jak se mají více snažit?"
1) Zvyšovat svou atraktivitu pro potenciální zaměstnavatele;
2) Odejít tam, kde je naděje uplatnění.
15.07.2010 22:55:26

Podle vašich příspěvků pod blogy bych si dovolil tvrdit, že bchom my dva vůbec nebyli v rozporu, jen s jednou podmínkou - stávající stupidní ekonomický systém by se musel změnit například podle mé alternativní reformy, protože potom, když by platit minimální ekonomicý standard, který by zajistit důstojnou obživu a bydlení pro každého občana společnosti, který pracuje nebo alspoň chce pracovat (pokud nemá práci, potom pracuje pro veřejnost pod obecním úřadem). Ve stávajícím systému jsou vaše slova pouze zbožnými příními, která nemohou dojít naplnění z mnoha důvodů, které nezáleží vůbec od chtěí nebo nechtění dotyčných občanů. Bohužel. V mém systému neexistují žádné sociální dávky ani podpory, dotace - nic takového. Každý má minimální ekonomický standard a pokud chce se mít lépe, musí se skutečně snažit - je to ale osobní volbou každého individua ve společnosti zvlášť. Někdo má touhu bohatnout materiálně - bude to moci udělat, někdo chce duchovně růst, udělá to, pokud bude chtít. Můj systém umožňuje cokoliv na základě vlastní volby + reálých subjektivních možností každého. Stávající systém toto bohužel neumožňuje.
16. 07. 2010 | 06:30

Pohled odjinud napsal(a):

Najvetsim rizikem jsou lidi s komunistickym mozkem. Soudruh Pehe je toho prikladem.
16. 07. 2010 | 06:55

yara ze země krys napsal(a):

Ještě by mě zajímal názor pana Pehe, jaká rizika bysme měli kdyby vládl jeho oblíbený Paroubek a slavná ČSSD! Moc by mě to zajímalo, dávám to panu Pehe jako námět na příští článek.
Když kecat, tak férově!
16. 07. 2010 | 07:13

Rumcajs napsal(a):

kočka šklíba:

Bagrů je moc,žádný strach.
16. 07. 2010 | 08:01

libero napsal(a):

Pehe.
Jakýkoliv další komentář je zbytečný.
Snad jen, jak se zajímavě k sobě blíží emigrant Pehe a komouš Keller.
16. 07. 2010 | 08:22

Zbyněk Matyáš napsal(a):

schlimbach:
Také nemyslím, že jsme ve sporu. Chtěl jsem jen připomenout, že pokazování na nedostatek pracovních příležitosti je jenom jedna strana mince, druhou je úroveň a schopnosti žadatele o práci. Znám lidi, kteří si i dnes v nabídkách práce mohou vybírat.
16. 07. 2010 | 08:23

slavwin napsal(a):

Pehe píše zajimavě, ale mám pocit že prognozy mu moc nevycházejí. Varování před pohromou která se nestala není zbytečné, možná ji zabránila. Ty řekl bych vykvašené strany nemají valnou kvalitu, z těch nevykvašených může být něco, také nemusí. Je třeba přidávat správné indegrience a varovat před tím co tam nepatří.
16. 07. 2010 | 08:31

slavwin napsal(a):

Znal jsem už za totality odborníka, s kterým jsem prohlížel nástěnku se zasloužilými, velikost jejich fotek byla úměrna počtu let odpracovaných u podniku. Prohlásil, tady vidíte pane kolego největší lemply, mi se to nemůže stát, mě si přetahujou jako špičkového fotbalistu. Myslím, že lemplům nabídnout uplatnění je lepší než je živit, jiná možnost není.
16. 07. 2010 | 08:40

dalimil napsal(a):

Jaká jsou rizika nové vlády ? Žádná , pojedou po staru a až si všichni nahrabou tak se vystřídají a pojede to panoptikum dále ! Tuhle zem spravují vlastně advokáti , v podstatě ti tady rozhodují o všem ! Když si ale vzpomenu že hodně je jich z plzenské práv.fakulty tak mám představu na generaci dopředu jak ta řídící politika státu bude fungovat ! Vážné obavy z budoucna má pan Vlk ,je to prozíravý muž a já s ním souhlasím ve všech bodech ! Mohou se takoví Rumcajsové stavět i na hlavu ,je to marné ! Řekové mají daleko lepší životní úroven a samozřejmě nákladnější ,přesto si ji hodlají bránit i na vzdory EU !jen češi jsou jak poslušné ovečky !Tenhle čertovský spolek se stejně časem rozpadne jak jsem již dávno tvrdil ! Je to tam sama zlodějna , úředníci kradou jak straky a tak to funguje i v jednotlivých státech ! Mám vážné obavy z budoucnosti naších dětí ! Dalimír.
16. 07. 2010 | 08:48

slavwin napsal(a):

Nejhorší jsou ty pijavice, jejichž cílem jsou peníze vybrané na chod státu, tady by měla být sazba čtyřnásobná než u toho kdo vám vyfoukne peněženku. Ono je dost ponižující říci setřičce u doktora, že těch třicet nemáte. Když státu chybí, tak ti vykukové vám začnou počítat kolik jste si dal včera piv a sami jsou čistí jak lilie kupují zvýhodněné byty na Praze 5.
16. 07. 2010 | 09:11

neo napsal(a):

vlk napsal(a):
Pan Pehe, jako téměř vždy , napsal dobrý a přesný popis současného stavu ///NE VLKU, PAN PEHE JEN SPEKULUJE

Je to pro ně pohodlné. nemusí totiž myslet Chtít po například neovi, aby myslel? proč? On má své svaté na mostě a hotovo. a těm on věří. a věří samozřejmě i hloupým neoconským poučkám. Čím neoconštější, tím lepší /// NE NEMAM SVATÉ, NEZNAM NEOCONSKÉ POUČKY.

bude se platit. Tedy zvyšovat spoluúčast ve zdravotnictví!! Zavádět školné a kdo ví co ještě.To je přece jasné ,ne? Že to oč se zvýší spoluúčast či školné a klesnou dávky, o to zase vypadnou dańové příjmy, protože se sníží kupní síla? Kdo by s e tím zabýval? Neo? Kalousek? Proč?//// NO VLČKU, I TA SPOLUÚČAST JE ZDANĚNÁ I TO ŠKOLNÉ A DOKONCE POKUD VZROSTOU MZDY UČITELŮM TAK BUDE DAŇOVÝ PŘÍJEM.

prostě jen plácáš moulo starej.Pehe je takovej typickej českej kecálek s umaštěnou hubou od vlašáku a se zteplalou desítkou před sebou
16. 07. 2010 | 09:23

Vedral napsal(a):

Právě tzv. sociální smír produkuje více lidí neschopných postarat se sami o sebe. Levice nehlásá socialní spravedlnost, ale chce uměle vytvořit společnost závislou na růných státních dávkách (ať už jim říká bezplatné zdravotnictví , nebo jinak).Tito lidé pak budou ovladatelní skupinou úředníků opět na nich závislých. Nechápu jak pozkušenostech z minula může vůbec mluvit o sociálním státu.
16. 07. 2010 | 09:33

slavwin napsal(a):

Co více chybí co dalo do vzdělání, nebo to co je na kontech Krejčířů, Pitrů a dalších.
16. 07. 2010 | 09:35

slavwin napsal(a):

Mluvím za ty co se tu narodili. Proč nemají práci, když dělat chtějí. Co mají dělat když nic nechybí? Živořit svobodně je lepší jak pro koho?
16. 07. 2010 | 09:41

RA napsal(a):

já su tak šťastné, že se k vládě nedostali oblíbenci p.Pehe. Pan Pehe zastupuje a podporuje lidi /pijavice/, které se na pracujícího člověka přisají a sají,až do úplnného zničení hostitele. Sají sociální dávky, jako dídě mléko matky. Ovšem, hostitele pak možná neokradou a nezabijí, jsou nasáté.
16. 07. 2010 | 09:47

slavwin napsal(a):

Očekávám co se bude dít až ubude 10% úřednictva. V době počítačů by to neměl být problém, problémem zůstane co budou dělat? Dělat nemusí nic všeho je dost, z čeho budou žít. Nechat lidi živořit v Ostravě je menší problém než v Praze, doufejme že ti dobře placení manažeři něco smysluplného vymyslí.
16. 07. 2010 | 10:02

rejpal napsal(a):

Vedral
Na státních dávkách (zakázkách) jsou nejvíce závislí ti, kteří verbálně státní zásahy nejvíce odmítají. A udrží si je za každého počasí. Tak se holt přiškrtí dávky těm, kteří nemají žádnou lobby,jsou hromadně prohlášeni za parazity, aniž by se jakkoli rozlišovalo. Ideální podhoubí pro nárůst extrémistů. Je to jen otázka času, kdy v nějaké DSSS vyroste charismatická osobnost, která lidi ve vhodný okamžik přesvědčí, že jeho strana je správnou volbou. Marketing je dnes na vyšší úrovni než na počátku 30. let, a Hitler na svou šanci taky čekal hodně dlouho. Máme štěstí, že zatím se vyskytují spíš Vandasové.
16. 07. 2010 | 10:07

slavwin napsal(a):

Jsem stavař neznám stavební firmu, která zaměstnává více jak 15 lidí a nežije ze statních nebo polostátních (družstevních) peněz.
16. 07. 2010 | 10:15

info.crew napsal(a):

Vidím, že soudruh Pehe musel zase něco vyplodit, aby dostal svůj mrzký peníz. Okurková sezona je sviňa.

Jinak bych k článku řekl, že jsou to stejně blbé a prázdné fráze jako polovina recenzí na filmy.
16. 07. 2010 | 10:28

hugo napsal(a):

uvidíme jak tím zamotají podzimní volby,zatím je překvapující jak doposud velcí místní suveréni ods začínají ztrácet nervy,jelikož jak mi jeden sdělil praha je háže přes palubu,cocani se snaží zachránit co se dá a znovu běhají za lidovcema,ti ale neví která bije,ale oni si uměli vždy poradit......
16. 07. 2010 | 10:31

max napsal(a):

bohužel celý blog a velká část diskuse míří úplně mimo danou podstatu věci.
Pan Pehe zapomněl zmínit totiž to hlavní :

1. V r.2011 musí vláda seškrtat deficit o 54mld.Kč. To je totiž podmínka EK (4,6-4,8% deficit SR v r.2011). Tohoto DANÉHO cíle nemůže dosáhnout jinak než snížením výdajů, protože z časových důvodů není možné provést zásadní reformy dříve než pro rozpočet v r.2012. Zatím jsem od různých chytrolínů,kteří neustále spílají vládě do asociálů neslyšel a nečetl,jak by to chtěli udělat oni. Pokud bychom totiž tento cíl nesplnili, dojde ke snížení ratingu ČR, zvýšení úroků za státní dluhopisy (pokud by je vůbec někdo kupoval) a tím zvýšení výdajů za dluhovou službu státu (již dnes se jedná o cca 70-80mld.Kč/rok).

2) "Šetření na chudých a sociálně slabších" je oblíbené klišé. Stát má příjmy jen z daní (krom privatizace st.majetku),takže logicky vždy budou platit plátci daní. Co se týče mandatorních výdajů státu,činí dnes již přes 80% výdajů rozpočtu,což je číslo poměrně hrozivé. Ať se to někomu líbí či ne,k určité redukci prostě dojít musí a dělala by ji jakákoli vláda. Omezení korupce při veř.zakázkách je nutné, ale jak ukazují kauzy Pandur, Grippen, atd. má hodně smočeno i ČSSD. Zveřejnění všech dokumentů týkajících se veř.zakázek na internetu je dobrá cesta,ale jen ta první. Nutné jsou i další kroky. Vláda nezačala ještě ani pořádně fungovat,ale autor blogu již má jasno.

3) Sociální stát skandinávského typu je dle autora co? Finsko, Dánsko? Oba tyto státy mají za sebou razantní reformy sociálního a zdravotního systému. Pokud bychom podobné dokázali realizovat i u nás,bylo by to skvělé. Ví autor např. to,že po reformě penzí provedenou v Dánsku social.vládou činí výše penze financované z průběžného systému 30% (u nás zatím přes 40%)? Zbytek si platí občané sami. O dalších tzv. "asociálních" opatřeních nemluvě. Finsko se soustředilo především na reformu školství a tzv. vzdělanostní ekonomiku (po propadu HDP počátkem 90.let). Ale hlavně všechny tyto státy se snaží dodržovat vyrovnané hospodaření i za cenu nepopulárních opatření.

Tzv. sociální stát má dnes (po krizi veřejných rozpočtů prakticky všech zemí EU) úplně jiné kontury a priority. Především jej nelze budovat na dluh, to už pochopily všechny vlády (socialistické i konzervativní). Budovat sociální stát na dluh je asociální (sobecké), protože jen přesouváme povinnost platit na někoho jiného a důsledky jsou potom daleko horší. Strašit kriminalitou, stávkami, apod. je možné. Na Slovensku po reformách SR skutečně došlo ke zvýšení kriminality především u Romů a jejich přesídlování.
Myslím ale, že k žádné stávkové vlně nedojde, většina občanů vč. tzv. "obyčejných lidí" už chápe souvislosti mezi příjmy a výdaji velmi dobře.
16. 07. 2010 | 10:50

jo napsal(a):

Tato koalice hlásá jedno heslo: "Zadlužme se z peněz chudých".

...a tak to i bude.

PANE PEHE, nemohl byste udělat analýzu, jaké země mají "pravici" jako máme my?
16. 07. 2010 | 11:01

David napsal(a):

Pokud by se Věci veřejné upínaly pouze na vidinu dlouhodobého působení v politice, jak píše pan Pehe, nebylo by pro ně výhodnější vůbec do vlády nevstupovat? Jistě si jsou vědomi rizik, která s sebou účast v silně reformní vládě nutně přináší. Kritizovat reformy z opozičních lavic by jim přineslo větší popularitu. Vstup do vlády se jim z dlouhodobého hlediska může vymstít, takže tím naopak VV prokázaly značnou odvahu.
16. 07. 2010 | 11:09

slavwin napsal(a):

Nechceme budování sociálního státu na dluh, ale toho cíle se nevzdáváme. Obrazné utahování opasků v součinnosti s potlačováním hospodářské kriminality, je to co očekávají ti kteří volili socany a teď se rozhodli pro jinou stranu, nenechme se nikým otrávit, že jsme někomu naletěli a trpělivě očekávejme co z toho vzejde, snad spravedlnost dojde i k magistru Šnajdrovi.
16. 07. 2010 | 11:11

jo napsal(a):

Tato koalice nás bude stát minimálně 600-700mld dluhu. Možná i více na skrytých dluzích, které se přenesou do dalších období. Pak možná voliči na tomto území pochopí, že to co se tváří jako pravice, jsou vlastně prospěcháři a zloději.
16. 07. 2010 | 11:14

info.crew napsal(a):

Ještě bych jen doplnil:
Strom poznáš po ovoci a ne podle Peheheho slintů.
16. 07. 2010 | 11:18

rejpal napsal(a):

David
Moc rád bych věděl, jaká je strategie tohoto seskupení. Pokud plánují v krátkodobém horizontu, dosáhli, čeho chtěli. Pokud z dlouhodobého, pak nevím. Nevidím jako zásadně podstatné, zda budou VV sedět ve vládě nebo tolerovat vládu z opozice (jak nejraději říkali ještě krátce po volbách). Jen mám pocit - a rád bych se pletl - že od principů jimi samotnými prohlašovaných za nedotknutelné, salámovou taktikou ustupují.A cítí to i někteří jejich skalní voliči. Alespoň ti, které znám, dávají najevo značné rozpolcení mysli, když hledají argumenty, aby obhájili něco, co obtížně obhajují sami sobě. Příklad: když ulitimativně prohlásím, že s "dinosaury" do vlády nepůjdu, pak to má znamenat, že osoba Kalouska (byl mezi nimi jmenován) je nepřijatelná, a ne argumetovat, že kompromisy se dělat musí, když ho voliči TOP 09 chtějí. Oni totiž před volbami žádné nepřipouštěli, zato všude říkali, že než tohle, pak raději opozice. A také je mi divné to referendum teď. To měli udělat ihned po podpisu té deklarace. Co kdyby dopadlo špatně? Má vůbec referendum s kvórem 10 % smysl? V klasických stranách se zásadní věci dohadují na sjezdech, kde jsou delegáti s určitým většinovým mandátem.
16. 07. 2010 | 11:22

buldatra napsal(a):

To autor:

Mysliteli, je horké až tropické léto.
V Práglu je jak v peci a to ve dne v noci a pak se jeden nemůže divit, že se organismus přehřívá, v důsledku čehož může vzniknout i článek s nadpisem:

Jaká jsou rizika nové vlády?

Až se ochladí, tak pochopíte, že vláda nic neriskuje.
Ostatně, ani žádná minulá vláda nic neriskovala.
Tudíž, rizika nové vlády nejsou žádná (snad jen jedno jediné, nepatrné a to, že si zvyknou a v budoucnu by mohl přijít absťák).

Nese-li někdo riziko, pak je to vždy obyvatelstvo státu, kterému vláda, včetně té nové, vládne.
Neskutečné nápady, které vláda realizuje dopadají na hrb občanstva vezdejšího dle neúprosného zákona padajícího hovn@.
Tak to vždy bylo, je a bohužel asi bude, pokud se něco zásadního nestane.

Pokuste se na toto téma zamyslet, až se ochladí a napište nám o tom něco pěkného. Prosím.
16. 07. 2010 | 11:59

prirodovedec napsal(a):

max: O tom, ze mirime do Skandinavie se pry vyjadril predseda TOP09. :)

Chybi navrhy? Namatkou:

Uspory predevsim drakonickymi opatrenimi v oblasti statnich zakazek a investic.

Zverejneni vseho o pandurech, grippenech, Viamontech, ... odchod vsech namocenych.

Kraceni prijmu poslancu a vladnich o 20% (pokud zamestnanci maji jit o 10% dolu nemohou zustat na peti procentech), politickych stran o 50%. Ucetnictvi na www.

Majetkova priznani a prislusne rekvizice mejtku. Spoluprace s FBI ve snaze v oblasti placeni dani prevzit USA system kontrol.

...

A samozrejme PAK rada koalicnich receptu ...
16. 07. 2010 | 12:16

rejpal napsal(a):

Přírodovědec
Vaše návrhy jsou politicky neprůchodné. Ale určitě se všechn dostanou do předvolebních agitek nejen těchto koaličních stran. A zase tomu spousta lidé uvěří.
16. 07. 2010 | 12:20

Bejkovec (Bern) napsal(a):

Tak s timto se da i souhlasit.Jsem sice odpurce pana Pehe,ale tento nazor je prognosticky v dobrem svetle.VV karieriste si udelaji velkou skvrnu,nebot zacnou prvni obchazet a porusovat sve predvolebni sliby a zacnou se obohacovat,sirit nepravdy a porusovat zakon.Taras Bulba-Radek John si jiz zrejme nemysli o Bartovi co v dobe nedavne.A tim to zacne.
16. 07. 2010 | 12:21

rejpal napsal(a):

Bejkovec
Na celé kause VV snad nejvíce stojí za zmínku rychlost, se kterou v této straně "dozrávání" probíhá (možná je to virtuálné, VV jsou dospělí už dávno, a teď řeší jen "jak celou věc komunikovat")
16. 07. 2010 | 12:31

max napsal(a):

to přírodevěc:
já proti skandinávii vůbec nic nemám a pokud tam budeme mířit,co se týče fungování státu a vzdělanostní úrovně obyvatelstva, tak to bude OK. Jen si myslím, že pan Pehe měl na mysli něco jiného a fungování těchto zemí je jiné než před pár lety.
To ostatní by bylo fajn, ale je to trochu utopie.

Mějte se.
16. 07. 2010 | 13:16

max napsal(a):

omluva : přírodovědec (je horko:-)
16. 07. 2010 | 13:30

yt napsal(a):

Lidé ročilující se zleva, položte si otázku. Co koncepčního vyřešily vlády ČSSD (zdravotnictví, důchody, korupce...) za ta léta? NIC. Jejich myšlenkové prázdno vyvrcholilo 13. důchody a zadlužením vlastní strany. To chtějí zvlaádnout celý stát? A ve stínové vládě Škromach, Urban Zaorálek a další myslitelé.
16. 07. 2010 | 13:56

Carlos V. napsal(a):

prirodovedec : jakozto znalec prirodnich ved, prosim zamyslete se nad problemem, jak presunout Cesko do Skandinavie.

Jen na leto, prosim.
16. 07. 2010 | 14:03

prirodovedec napsal(a):

yt: Koncepcniho vyresili to, ze:
- zachovali nektere systemy funkcni
- snizili podfinancovani VS

Coz obecne na politiky v CR je uzasny vysledek. :)

Zmineni uz ve funkcich byli. Je to vsechno stejna banda :), jenze oni se socani vyznacuji tim, ze nepodlehaji svazackemu reformnimu destrukcnimu nadseni :).

Oni okradali Vas :) a ne nas :). Ted zase VY budete okradat nas :) a poristich volbach zase my VAS. :)
16. 07. 2010 | 14:04

prirodovedec napsal(a):

Carlos V: Zdravim. Doporucuji VISA kartu (nabitou) a zcela pravicove individualisticky vyrazit :). Nemyslet na CR. Zastavky doporucim, ale Hurtigruten podel norskeho pobrezi z Bergenu nahoru a zpet by na ochlazeni mohla stacit :).
16. 07. 2010 | 14:06

Rumcajs napsal(a):

Dalimile, ty seš fakt kousek. Kdybych tě tady občas nečetl, nevěřil bych, že existuješ.

Omluvou na tvé zcela scestné házory může být jedině to, ži ti zubatá už tlape kolem baráku.
16. 07. 2010 | 14:09

JC napsal(a):

max,
Vás příspěvek podepisuji.

prirodovedec,

Kdysi tu "leva" zaznívalo, že stačí nestavět 2x dražší dálnice a bude po problémech.
Mám dojem, že vláda navrhuje výstavbu dálnic dočasně zastavit a stejně to problém nevyřeší.

2. Gripeny Pandury atd. OK souhlas, ale jak to pomůže státnímu rozpočtu ?

3. Snížení vládních o 20%
Populistické, dobré pro "obyčejné lidi"
Kolik to přinese do státní kasy ?

4. majetková přiznání, co se týče rozpočtu viz bod 3.
16. 07. 2010 | 14:45

petr napsal(a):

paní PODZIMKOVA,jak muže člověk se třemi třídami,vždyt se zname,často jste ode mne opisovala,vykazovat vysokoškolskym vzdělaním,vždyt ani v PLZNI by vam titul nedali,zdravím vas,a až vystřízlivíte,napište opět něco pro zasmaní....spolužak Petr
16. 07. 2010 | 15:38

Jirka napsal(a):

Pehe zřejmě zná Skandinávii jen z doslechu. V Dánsku o kterém se přít může těžko je hodinová výpověď běžnou záležitostí. Takto propuštěný člověk, ale okamžitě dostane na tamním úřadu práce skoro stejné peníze jako v práci jenže. Jenže musí aktivně hledat práci a úřadu to vykazovat, denně docházet na úřad buď na rekvalifikace nebo kurzy a má myslím asi tři měsíce na to si práci najít a pokud nenajde, automaticky jde s penězi od státu postupně dolů až k nule! Co je na tomhle asociální by nám politolog neosvětlil? Asociální je Pehe, že lenoši a zneužívači dávek v tomhle banánově se maj skoro líp než ten kdo pracuje a díky nim přicházejí o peníze i ti co je opravdu potřebují např. postižení, tak nestresuj!!!
16. 07. 2010 | 15:43

jojo napsal(a):

To psal nejakej Karl Marxpehe, nebo co. To jsou zvasty....
16. 07. 2010 | 15:53

pepík napsal(a):

JC

možná měl kalousek nejdřív lepit díry v rozpočtu a pak teprve snižovat daně. co říkáte?
16. 07. 2010 | 16:51

Skogen napsal(a):

Tak bych řekl, Z. Matyáši, že Darwinismus nechápete zcela dobře vy. Darwinismus totiž nevylučuje chybné strategie, máme-li se pohybovat v rovině jednání. Entita s chybnou strategií pouze v důsledku a v rámci DRUHU neuspěje. Než se tak stane, může zvesela řádit o sto šest. A nikdo z kritiků netvrdí, že pravicoví asociálové svůj druh nezdecimují, než půjdou do paďous. Spíš naopak. Darwinismus totiž reguluje pomocí důsledků, nikoliv prevence. A v tom je rozdíl mezi příklonem k pudovosti nebo rozumu, a proto je pejorativně sociálním darwinismem nazývána snaha aplikovat objektivní zákonitosti přirozeného výběru subjektivní cestou lidské vůle.
16. 07. 2010 | 18:36

MirekS napsal(a):

Dobrý den, pane Pehe,

k pasáži rizik Nečasovy vlády - skoro zbytečné a plytké úvahy:

- Jestli VV pohřbí koalici, pohřbí s největší pravděpodobností především sebe, asi analogicky jako Zelení. Takže VV se budou muset snažit od začátku, aby nebyly stranou "jednoho volebního období".
- Jestli se veřejné mínění obrátí proti reformám bude možné, až budou uvedeny v život a až je veřejné mínění pozná "na vlastní kůži". Zatím se mi nezdá, že budou spuštěny zítra (pardon v pondělí), takže míra spekulativnosti těchto úvah je daleko blíže 0 než 1(=jistota).
- Použití termínu "bratrovražedný boj" mi nepřipadá adekvátní. Zajisté jde o souboj názorů a zastánců "starých a nových pořádků" v pravé části politického spektra, kde výsledky komunálních voleb ukáží (potvrdí/vyvrátí) nastartované tendence z parlamentních voleb. Z hlediska rozdělení moci se jistě obě strany dohodnou (vědí, že nejvíc by si uškodily právě kdyby se nedohodly, a názorově si jsou patrně nejblíž ze všech parlamentních stran.
Koneckonců v tomto čase jsou na tom o dost lépe než ČSSD na levé straně politického spektra, která dodnes nedokázala viditelně (a adekvátně) zareagovat na "vzkaz voličů".
- Je-li podrobnost koaliční smlouvy výhodou nebo nevýhodou se také teprve ukáže (např. tím, jak, čistě z hlediska dohadování, náročná bude příprava programového prohlášení, příprava rozpočtu na rok 2011, příprava tvorba a zavádění reformních kroků, atd.). Co se ale dá již dnes říci, je to, jak efektivně vítězové voleb zahajují svou vládu (zatímco ve VB dohoda byla otázkou "hodin", v SR "dní", v ČR "týdnů")! Nelze si než přát, aby v oné dohodě byla úměrně délce času obsažena její kvalita a pevnost! Avšak v odhadu kvality dohody v této chvíli bychom se dostávali též k Vám tak blízkým spekulacím...

S čím lze ve Vašem příspěvku souhlasit je větší důležitost otázky rizik pro českou společnost.

Nelze se však ztotožnit s Vašimi závěry. Vaše závěry jsou totiž jednostranné. Ve skutečnosti jde o "misky vah" – tedy argumentů „pro“ a „proti“. A nezdá se, že byste představil obojí.

Vydat se totiž na "skandinávskou" cestu znamená v našem prostředí změnu podmínek a motivaci daňového poplatníka, který pomůže se tomuto cíli přibližovat. Zde musí nastoupit transparentní a efektivní přístup a nikoliv plošný přístup (týkající se dávek a koneckonců i daňového a důchodového systému, ale i Vámi zmiňovaná protikorupční a transparentní pravidla přidělování veřejných zakázek a výběrových řízení). A tady jsou rizika úspěchu a neúspěchu. A tato rizika tu jsou ať tu je Nečasova vláda či by tu byla jakákoli jiná.

V této chvíli je ještě předčasné hovořit, jestli se česká společnost pohne směrem k modernímu sociálnímu státu či nikoliv. Souhlasím s tím, že se objevují náznaky možného chybného řešení (míra narovnání daňového systému, stavební spoření a možná by se našlo). Opět čas ukáže, nakolik bude připraveno koncepční a obsahově správné řešení a nakolik půjde o řešení účelové sloužící pouze určitým zájmovým skupinám. A zde je možnost působení konstruktivní opozice, aby přispěla ke směřování spíše k té první variantě řešení.

Z tohoto hlediska se mi Váš příspěvek zdá být spíše vyjádřením pocitů (navíc ještě ve zjednodušeně černobílém pojetí) než argumentačně podložený, a tudíž vzdálen výše uvedenému cíli. Škoda.

Zdraví

MirekS
16. 07. 2010 | 21:02

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Skogen:
Vše v tomto vesmíru je regulováno důsledky, i lidské ´preventívní´ kroky. Jejich dopad obvykle nelze hodnotit, nemají alternatívu. Další Vaše vývody jsou jenom spekulace a nestojí za komentář.
16. 07. 2010 | 22:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Skogen:
Vše v tomto vesmíru je regulováno důsledky, i lidské ´preventívní´ kroky. Jejich dopad obvykle nelze hodnotit, nemají alternatívu. Další Vaše vývody jsou jenom spekulace a nestojí za komentář.
16. 07. 2010 | 22:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Skogen:
Vše v tomto vesmíru je regulováno důsledky, i lidské ´preventívní´ kroky. Jejich dopad obvykle nelze hodnotit, nemají alternatívu. Další Vaše vývody jsou jenom spekulace a nestojí za komentář.
16. 07. 2010 | 22:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Skogen:
Vše v tomto vesmíru je regulováno důsledky, i lidské ´preventívní´ kroky. Jejich dopad obvykle nelze hodnotit, nemají alternatívu. Další Vaše vývody jsou jenom spekulace a nestojí za komentář.
16. 07. 2010 | 22:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Omlouvám se, pořád mi hlásili, zda nejsem stroj...
16. 07. 2010 | 22:39

hoven napsal(a):

pehe,
kdy už konečně vstoupíš do čssd?? tam melou uplně stejný kraviny.
17. 07. 2010 | 00:18

Skogen napsal(a):

ZB, v pořádku. Měl jsem dojem, jako byste opomíjel, že z dlouhodobého hlediska zhovadilá strategie může zcela bez konfliktu s Darwinem přinášet dočasný prospěch.
17. 07. 2010 | 01:51

Jirka napsal(a):

Pehe se z politologa přeorientoval na sociologa. Nám Pehe stačí na podobný blbiny Gabal! Už jen chybí do všeho zatáhnout snědý spoluobčany. Zvrácenost v podobě vyplácení peněz zcela zdravým jedincům kterým stačí jen hulákat a mít tu správnou barvu Vám asi připadá jako sociální stát na úrovní Sakndinávie, že??
17. 07. 2010 | 07:48

kormoran napsal(a):

Uz jsem prisel na to soudruhu pehe , proc jste nezustal za morem!
Ti drzi americane chteli po Vas otevrit dvere a vy jste hledal dlouho kliku!)))))
Ona byva vetsinou napravo ze????)))
17. 07. 2010 | 08:43

kormoran napsal(a):

Vsechno OK, hlavne, aby se nedostali k moci flakaci vaseho typu)))
17. 07. 2010 | 08:54

Tribun napsal(a):

Přímo do černého. Celá bída "toho slavného vítězství slušných a odpovědných" v celé své nahotě. Přitom nic nového - vše bylo více či méně zřejmé již před volbami a lidé se podle toho mohli rozhodnout. Rozhodli-se, jak se rozhodli, a to nelze interpretovat jinak, než tak, že si lidé ekonomickou stagnaci, prekarizaci, pauperizaci a nesouměřitenost přejí, že se ztotožnili s extrémně protestanskou etikou chudoby jako trestu za morální selhání a že vzali za svou doktrínu privatizace zisků a socializace ztrát a cítí se naplněni vyhlídkou na to, že se budou muset (ovšem výsledek voleb ukazuje na to, že to spíše cítí jako smět) obětovat pro zájmy elity.¨

Proč? O tom již byly popsány stohy papíru a další ještě budou. Nyní je třeba vzít na vědomí realitu a ta je, jaká je.

Jak praví jeden bonmot, který jsem nedávno četl: Je to černé a čeká to za dveřmi, co je to? Naše růžová budoucnost.

Bude to vláda Černé ruky http://tribun.bloguje.cz/85...
17. 07. 2010 | 12:10

Eddie napsal(a):

Joo Tribune, cerna ruka mi tisicovku necha, ruda vezme. To jsou jasne pocty.
17. 07. 2010 | 12:45

Tribun napsal(a):

Eddie,
vy mne stopujete? ;-) Samozřejmě, že se mýlíte. Černá vám možná nechá víc na výplatní pásce, ale bude to výrazně méně, než o kolik stoupnou vaše výdaje v důsledku "prozíravé" politiky vlády "rozpočtové odpovědnosti". Pokud to vašem konkrétním případě neplatí, pak to znamená, že vaše příjmy jsou vysoko na reprodukčními náklady vašeho života, a že se tudíž můžete na financování chodu společnosti podílet vyšším dílem (pokud byste to nechápal, hovořím o progresivním zdanění).

Je to velmi prosté, Eddie: nejde o silné (nebo silácké ?!), jako jste vy, ale o slabé, systémově oslabené a systematicky oslabované, bez jejichž slabosti by vaše síla nebyla možná.

Nehledě k tomu, že daně platit nechcete (to vím, znám vás již dost dlouho), ale infrastrukturu a další služby státu a společnosti určitě přestat užívat nehodláte, ba si myslím, že je považujete za samozřejmé. Kdepak, nic není samozřejmé, nic nevzniká z ničeho, ani prosperita.

Pokud ostatní zchudnou více, než vy, tak vy relativně zbohatnete, to je fakt. Ale nemyslím, že by kdokoliv soudný chtěl jít touto cestou. Jenže soudného člověka aby v tomto národě náboženských fanatiků (jsou i jiné víry, než islám, nebo křesťanství) pohledal.
17. 07. 2010 | 13:49

Tribun napsal(a):

Možná bude lépe říci to stručněji, Eddie: váš výdělek není jen váš, protože nebýt jiných (i těch minulých), nikdy byste jej nedosáhl. Nejste autonomní jedinec, jste jen součást společnosti, bez které nemůžete existovat, ze které čerpáte své podmínky k životu (a osobní prosperitě), a proto byste měl do ní i vracet. Jinak totiž hrozí fatální nerovnováha, rozvrat a kolaps. Pokud vyznáváte krédo "po nás potopa", zamyslete se nad tím, zda jste připraven na to, že ta potopa přijde ještě za vás.
17. 07. 2010 | 13:54

Eddie napsal(a):

Tak ja Vas mam rad Tribune, no :-) Znam Vase nazory, ale ted proste ne. Az se stat nauci hospodarit, muzeme se bavit dal. Na druhou stranu ted je to stejne jedno, ostatne obyvatelstvo nebojovalo v 38, 48, 68 a ze by zrovna ted ... A i kdyby, i jinde na svete je pekne.
17. 07. 2010 | 16:57

Kmotr napsal(a):

Občané, naše rudo-modrá mafie se dobře dívá. Rudo - modrá mafie vám děkuje.
Vše, co jsme sy MY nakradli, zaplatíte, jako vždy VY. Tak vám děkujeme za hlasy. Ty piva, co dal podnikatel pivovarník Bernard a K¨nížepán Schwarzemberk se nám bohatě vyplatili. Za pivo jste upsali vy a vaše dětičky "studenti" duši ďáblu.
Budete hoši platit, platit, platit a platit. Chybami se člověk učí, ale jenom blbec se učí z chyb svých vlastních.
17. 07. 2010 | 23:18

Jirka napsal(a):

Celou dobu od tkz. samet revoluce nebo co to bylo čekám na to abych moh být na svou zem konečně zase po letech hrdý. Nejsem a když vidím tu politickou lůzu tak zřejmě dlouho nebudu a možná ke změně pomůže dnes už jen další vyčistění politiky ulicí!! Pehe může být politologem jen v týhle sračce nikde jinde! Ono je totiž jedno jak si strany říkaj nebo na co se snaží nachytat voliče. Jde spíš o to, že se nám snaží za pomoci těchto nohsledů vnutit myšlenku, že je úplně normální si ve státním pomoct (nakrást) a že je to v demokraciích běžný a dokonce o tom mluví jako V.H. o dětské nemoci mladé demokracie! No považovat okradení celého národa za dětskou nemoc může leda ten, kdo se na týhle údajné nemoci napakoval. Pehe pokud má vaše práce vůbec nějaký význam tak je to kritika poměrů v politice jako takové a stranění někomu (kdo notabene taky krad když byl u koryta) už není politologie, ale čistá propagandistická demagogie a určitě se nejedná o neutralitu, která by měla být politologům vlastní! Nechápu proč si ještě říkáte politolog a ne pomahač a propagátor ČSSD? Nám už tolik omýlaná demagogie kolem demokracie připadá jako zastrašovací heslo proti občanům, protože nedej bože dnes proti režimu veřejně vystoupit se rovná skoro stejné společenské likvidaci jako tomu bylo za komančů!! Málokdo si dnes vůbec dovolí kromě anonymního netu kritizovat poměry i když by jen řekl to co si myslí tři čtvrtiny národa, protože na kritiky už máme dost zákonů aby drželi kušnu!! Inu stále nám vládnou pohrobci bývalých nomenklaturních kádrů nebo přímo oni-dnes ovšem kovaní demokrati! Ano kovaní-to je správné slovo pro dnešní demokraty!!
18. 07. 2010 | 09:30

Soap napsal(a):

Dělníci intelektuálové,to co držíte v rukou na WC,to je jediné co máte !!!
20. 07. 2010 | 12:12

313@volny.cz napsal(a):

Nejsmutnější na tom všem je, že pokud se nepodaří udržet sociální smír, zase někdo vystřelí z Aurory nebo vyndá gilotinu. A zase se všichni budou divit proč u nás ano a v Rakousku nebo |Švédsku, kde nikdo nerozkradl stát, ne. Znát míru je potřeba, všeho i reforem, ale i výše současných, příliš velkorysých důchodů, natož těch plánovaných pro vyvolené do budoucna.Kdo na ně bude odvádět daně, to bych rád věděl?
20. 07. 2010 | 18:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy