Proč potřebujeme vizi

26. 01. 2011 | 14:32
Přečteno 4392 krát
Volání po společenské „vizi“ bylo po roce 1989 na dlouho zkompromitováno. Důvodů by jistě bylo možné najít celou řadu, ale jako zásadní se jeví dva.

Za prvé, jakákoliv dlouhodobější vize tak trochu připomínala komunistické pětiletky a dlouhodobé plánování. Za druhé, rétorika trhu a politické svobody, která po roce 1989 vystřídala tu komunistickou, byla v českém případě z různých důvodů vychýlena až, dalo by se říci, libertinským směrem, což znamenalo, že většina pokusů něco dlouhodoběji plánovat, nebo na politické úrovni třeba jen diskutovat o vizích, byla považována za sociální inženýrství, které se nemístně plete do cesty svobodnému trhu a přirozenému politickému vývoji.

To, co se mohlo v prvních letech po pádu komunismu jevit jako výhoda, která posiluje svobodný vývoj, se ovšem postupem času stalo nevýhodou. Nedostatek určité dlouhodobější vize toho, čím by naše země měla být za, řekněme, 20 let, se tak stále více začíná jevit jako vážný problém.

Pro příklady není třeba chodit daleko. Když například současná vláda oznamuje celou řadu reforem bez toho, že by alespoň nastínila, čím má Česká republika po všech těchto reformách být, ztrácí pro své reformy zcela logicky podporu. Je sice užitečné vědět, že vláda chce údajně zpružnit penzijní, sociální a zdravotnické systémy, nebo uvést státní finance do větší rovnováhy, ale bude to ve výsledku znamenat, že Česká republika i nadále zůstane největší montovnou v Evropě, tedy zemí s největším podílem průmyslové výroby, nebo má vláda nějakou jinou představu?

To samé se týká například naší pozice v Evropské unii. Dozvídáme se například, že vláda momentálně nechce přijmout euro, což zní při současných problémech společné měny logicky, ale nedozvíme se, co náš poměrně chladný postoj k evropské integraci i společné měně má znamenat v delším časovém výhledu.

Existence nějaké základní vize přitom určuje celou řadu věcí. Například podíl peněz, které jdou ze státního rozpočtu na školství. A jaké vysoké školy či konkrétní obory by měly požívat větší podporu státu. Řečeno úplně konkrétně: potřebujeme více techniků, kteří budou i v budoucnosti dohlížet na provoz v průmyslových montovnách, jako jsou automobilky patřící nadnárodnímu kapitálu, nebo potřebujeme kvalitnější vědce?

Vyplatí se z dlouhodobého pohledu státní úlevy nebo podpora pro další zahraniční automobilku, nebo by bylo lepší investovat tytéž peníze do podpory nejlepších vysokých škol a perspektivních vědeckých oborů, jakož i výzkumu?

Sklaní zastánci svobodného trhu namítnou, že stát nemá takové věci co řešit, trh sám určí, které obory dávají smysl, a které ne. Jenže nadvláda trhu v této oblasti zároveň bohužel znamená, že v České republice existuje celá řada vysokých škol, které nenabízejí skutečné vzdělání, a že se mnoho nadaných mladých lidí hrne do oborů, které jsou perspektivní dnes, ale vzhledem k vývoji českého hospodářství nemusí být perspektivní za dvacet let.

Čeští politici často mluví o národních zájmech, čímž se myslí především zájmy bezpečnostní a obecně politické, ale není skutečným národním zájmem hledat v rámci národní pospolitosti společně odpovědi na to, čím má naše země být v rámci jak svého regionu, tak Evropy, tak v globálním kontextu?

Jak bídné to s přemýšlením o takových zásadních věcech u nás je, si lze ověřit například na počtu a kvalitě různých ústavů či think-tanků, které se z různých pozic zamýšlejí nad obecnějšími otázkami. Je jich v zemi s deseti milióny obyvatel dohromady méně než počet prstů na obou rukách, a v podstatě všechny živoří či jsou závislé na pomoci nejrůznějších nadací, často zahraničních. Nemělo by být v zájmu země podporovat více právě takové instituce?

Naneštěstí ani politika nenabízí obecnější odpovědi. V současnosti lze jasně cítit, že mnoho lidí je zmateno vývojem v globální ekonomice, politice, životním prostředí či komunikačních technologií, a rádi by slyšeli o takových otázkách přinejmenším diskuzi, když už nelze rovnou najít odpovědi. Česká politika se ovšem drží, už tradičně při zemi.

Když už politici začnou mluvit o spolupráci přes politický střed, mají na mysli zcela konkrétní záležitosti a problémy. Jen zřídka, snad kromě několika veřejných slyšení v Senátu, jsme zatím byli svědky toho, že by čeští politici, společně s odborníky, hledali odpovědi na obecnější otázky, které přesahují hranice české kotliny.

Tato krátkozrakost se nám časem může vymstít. Je sice pěkné, že máme například vládní NERV, který hledá odpovědi na to, jak kde ušetřit, a co jak zreformovat, aby se zase rozjel hospodářský růst. Měli bychom ale také mít instituce, podporované třeba i vládou, které budou přemýšlet za tento horizont.

Vzdálenější budoucnost samozřejmě nelze naplánovat, někdy dokonce ani odhadnout, ale přemýšlet o ní, třeba v podobě různých scénářů a řešení pravděpodobných problémů se vyplácí. Vyprávět by o tom mohli například finští politici, kteří se před časem nebáli vizi dlouhodobějšího rozvoje země přijmout. Finsko je dnes v čele nejrůznějších světových žebříčků, od vzdělanosti až po konkurenceschopnost.

Česká republika by bohužel mohla zatím soutěžit na světové úrovni jen v žebříčcích korupce, nehodovosti nebo výskytu některých chorob, obecněji pak sebestřednosti a neschopnosti si koncepčně vládnout. Kdybychom měli vizi, jak si poradit třeba jen s těmito problémy, už to by byl krok vpřed. Nemáme ale ani ji.

ČRo 6, 25.1.2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Založte politickou stranu, nebo vstupte do čssd či ksčm nebo kdu, je mi to jedno. Nechte se zvolit občany republiky, sestavte vládu a přijděte s vizí.

pak prosazujte reformy
26. 01. 2011 | 14:42

bobš napsal(a):

S panem Pehe absolutně souhlasím, neboť naše současná společnost stěží ví co dělá nyní. Co bude dělat za hodinu to teprve vymýšlí a co bude dělat odpoledne a to nemluvím o zítřku a nebo o horizonzu měsíců nebo roků o tom vůbec nepřemýšlí. Protože jak je psáno Trh to údajně vyřeší.Sám trh pokud mu nepůjdeme naproti vyřeší starou belu.
26. 01. 2011 | 14:54

Pavel napsal(a):

to neo: Pan Pehe poklada otazky, ktere jsou naprosto legitimni a jakakoliv vlada by na ne mela odpovedet. Nemusi kvuli kazde otazce zakladat stranu nebo se k nejake pripojovat. Kdyz je (misto konkretni strany) jen soucasti obcanske spolecnosti, tak to zadnou z tech otazek nezpochybnuje.
26. 01. 2011 | 14:57

JenTak napsal(a):

Pan Pehe píše toto: "Existence nějaké základní vize přitom určuje celou řadu věcí. Například podíl peněz, které jdou ze státního rozpočtu na školství"
Já jsem jiného názoru. Jak může mít tato vláda nějakou vizi, když dopředu neví, co Klause napadne? Vždyť vize našich pravicových vlád jsou vždy střípky toho, k čemu se vyjádří Klaus! Tak je naše pravice nesamostatná vedle toho mrzkého děda na hradě.
26. 01. 2011 | 15:01

zdenekb napsal(a):

neo:

Přemýšlet se smí jen se stranickým průkazem?
Mně připadá, že je to spíš naopak...
26. 01. 2011 | 15:02

karelhá napsal(a):

Lidé si často myslí, že vláda, parlament, ministerstva hledají nějaký kompromis vyhovující celku, většině. Omyl. Jednotlivci a skupiny u moci se rvou o peníze a o moc, aby se udrželi u zdrojů peněz. Jsou schopni udělat kompropis, spíš jenom příměří někdy mezi sebou, ale jedná se o věci se kterými nevystoupí veřejně, je to jenom dělba krajíce v příšeří diskrétních jednání, nejlépe s rušičkami.
A tak se slovo reforma ztotožnilo s pojmem nahrabat, vytunelovat, ukrást, zastřít podstatu věci. Jiný obsah nemá.
26. 01. 2011 | 15:04

ld napsal(a):

Tak vize je, ne že ne. Měla několik audio podob. Ta poslední se týkala nějakého Drobila, předtím Bartáka, Kopřivy...Semenínko zasel tzv.prezident republiky, jehož učedníkem se stal nejlepší ministr financí Galaxie. Stačí hledat, ne jen tápat.
26. 01. 2011 | 15:06

jo napsal(a):

Přerozdělovací vizi už máme...ale co dál? Lidi jako Kalousek, Nečas,.... :)) co pro tento stát tito šašci znamenají? Bude líp? Těžko!
26. 01. 2011 | 15:07

Evžena napsal(a):

Jakou vizi do budoucnosti má Cesta?
26. 01. 2011 | 15:11

karelhá napsal(a):

Nakonec, jakou vizi dělat ve státě, kde prezidentovými oblíbenci jsou lidé porušující zákony a lháři a opovžedníhodnými lumpy ti, kteří se porušování zákonů brání. Nakonec, prezident jde příkladem. Vize z tohoto poznání se rýsuje a je tuze třaskavá.
26. 01. 2011 | 15:17

vlk napsal(a):

Pane Phe
to bud e zas e průplach z pravověrných trubek! Co s e do vás vejde.
A jak chcete aby měl dlohodobou vizi někdo, koho zajímá pouze a jen mimorozpočtové financování?Respektive hlavně jeho osobní podíl na něm.
A vy dlouhodobá vize! I vy jeden bolševiku!
26. 01. 2011 | 15:19

Levičák napsal(a):

Pane Pehe,naprostý souhlas s Vámi.Ono to totiž opravdu od sametu jde z rohu do rohu.Žádáná vláda nedokáže opravdu lidem dát dlouhodobější vizi nebo perspektivu,kam se bude v příštích letech země ubírat.A potom mi připadá směšné dělat nějaké reformy trojkoalice,když nám ona sama nedokáže v delším horizontu představit,kam tyto reformy povedou.Pouze nám je říkáno,že se tím zlepší státní rozpočet na příští rok.A to mi připadá strašně málo.Dáme na rozbitou silnici záplatu,tu příští zima a auta opět vytlučou,ale co bude s tou silnicí dál?Plánuje se frézování a nový koberec?Nebo se i nadále budou díry flikovat asfaltem?
A věčné řečnění jak my chytráci máme tedy tu perspektivu vymyslet a národu přestavit je hezká výmluva.Od toho tu přece nejsme.Od toho je právě ta vláda.
A jakmile se začne mluvit o nějakém plánování tak začít křičet,že je to jako za komunistů a jejich pětiletky,to zavání pouze bezradností co dál.I města si dělají územní plány zástavby,aby v budoucnu město nevypadalo jako Kocourkov.A kde se plánuje zástavba,tak se nejdříve naplánují inženýrské sítě.Ale stát jako takový plánovat a představovat budoucnost,kam reformy povedou nechce.Ono se to totiž ani reálně říci nedá.Kdo dnes ví dopředu,kolik podniků,drobných řemeslníků,různých fondů a pojišťoven do budoucna zkrachuje?
To by nevěděla ani Libuše.A tím tedy ani stát neví,jaké bude mít na odvodech do budoucna příjmy,kolik vyplatí na sociálních dávkách atd.Takže může jen s jistotou říci,aby se ušetřilo,Vy dole si budete stále více utahovt opasky,My Vám budeme zvyšovat daně,brát různé sociální výhody,které jste měli,zpoplatníme kde co ,ale co když to stále nebude stačit?
Tak se asi půjde za tou Libuší nebo Blanickými rytíři.
26. 01. 2011 | 15:26

BK napsal(a):

Jednu dlouhodobější vizi vláda přece jenom má:
Lidé budou povinně svěřovat své peníze důchodovým fondům
a pan Rusnok a spol. jim je po desetiletích vrátí zhodnocené.
Záruku jim dá pan Bárta svým čestný slovem.
26. 01. 2011 | 15:26

Dočekal napsal(a):

Rozdíl mezi našimi politiky před Vítězným Listopadem a po Vítězném Listopadu spočívá pouze v tom, že ti bývalí měli plány a ti dnešní mají vizi.
V konečném důsledku to bohužel vychází úplně stejně, jen s takovým malým rozdílem. Protože zatím co po komunistech tady zůstal majetek, na základě něhož tady vznikla vrstva milionářů, multimilionářů a dnes také miliardářů, tak po vládách, které tady byly u kormidla minulých dvacet let, tady zůstane jen prázdná slupka.
Aby snad nedošlo k omylu: Na tomhle neseme vinu všichni bez rozdílu. Jednoduše proto, že jsme to nechali dojít až do těchto konců.

"Když posluhují ti, kteří nejsou schopni vládnout sami sobě, je otroctví spravedlivé."
"Budoucnost jest jediným majetkem, který zanechávají páni svým otrokům."
Albert Camus
26. 01. 2011 | 15:29

Miro napsal(a):

Jak postavit nějakou vizi, když opoziční strana, která se následně dostane k moci vše co bylo před tím neguje a vymýšlí novou strategii, jak se udržet u moci a ne jak vylepšit budoucnost nás obyvatel této země a je jedno která strana to je
26. 01. 2011 | 15:45

Pobo napsal(a):

Když si chce někdo thinktankovat tak ať si klidně thinktankuje. Ale nevím proč by na to měl mít dotace či granty nebo dotovaný think-tankodrom. Tedy tuším. Proč by jinak thinktankoval, když by z toho nic nekáplo?

Co se týče dlouhodobější koncepce, ta tu opravdu dlouho chybí. Ale proč asi?

ad 26. 01. 2011 | 15:19:
I Ty jeden vlkečku!
26. 01. 2011 | 15:45

deep throat napsal(a):

Cituji :"Čeští politici často mluví o národních zájmech, čímž se myslí především zájmy bezpečnostní a obecně politické..." Konec citátu. Pane Pehe, pokud naši politici mluví o národních zájmech, mají tím na mysli úplně něco jiného. Jak v co nejkratším čase proměnit národní zájmy v osobní prospěch. Jejich učitelem je přeci koryfej české ekonomické vědy, který vidí peníze vždy až na tom prvním místě. Naši politici žádnou vizi ale vůbec, vůbec nepotřebují.
26. 01. 2011 | 16:06

LANDA napsal(a):

Pane Pehe souhlas. Něco k doplnění.
Vize by měla být v podstatě optimistickým vyjádřením úspěšné budoucnosti. K tomu stačí pár holých vět jako například: Vybudujeme moderní společnost spokojených občanů. Jednoduchá věta a kolik může přinést různých výkladů. Co se skrývá pod pojmem moderní společnost? Co je nutno udělat proto, aby občané byli spokojeni? Postupně od vrcholu pyramidy tj. od vize je nutno přejít k souboru vzájemně provázaných cílů a následně k jednotlivým programům jejich zajištění. Předpokládejme, že jsme se již kdysi dohodli na „nějaké vizi“ vždyť vybudování moderní společnosti spokojených občanů věřila většina občanů. Otázkou tedy je proč se nenaplňuje vize? Odpovědi jsou nasnadě. Cíle nebyly stanoveny vzájemně zcela provázaně, nebyly časově sladěny a co je nejhorší, byly měněny v návaznosti na stranické představy (jednou do leva, pak zase doprava). Měněné cíle a měněné programy při jejich současné nekonzistentnosti brzdily postup transformace ekonomiky a vnášely do celého procesu chaos s následným negativním dopadem na společenskou atmosféru. Bohužel postup současné vlády nezměnil podmínky pro naplňování vize budování společnosti spokojených občanů. Prudké zabočení „doprava“ při ignorování názoru „levé strany“ se může po volbách projevit zabočením „doleva“ a ignorováním názoru „pravé strany“. Takže vize sice může být, ale chybí shoda na soubor cílů a programů jejich zajištění.
26. 01. 2011 | 16:12

Rumcajs napsal(a):

Důvody poklesu konkurence schopnosti ČR by asi nebyly libé sluchu levičáka.

Veliké a neadresné soc. dávky, růst státní byrokracie...

Mám pokračovat ?
26. 01. 2011 | 16:26

franťýk napsal(a):

Miro
máte pravdu, ale chyba je už v té první straně, která by možná měla vizi, ale není schopná - tedy nechce - do té vize zapojit tu opozici, aby společně tu vizi uskutečňoval ten, kdo zrovna vládne. A přitom právě základní shoda na směřování státu byla důvodem, proč většina těch opravdu vyspělých zemí dokázala vyspět. Zatím co my stále a stále něčím začínáme. A dokud budeme opozici válcovat, nikdy se nepohneme z místa. A je úplně jedno, kdo je zrovna u kormidla.
26. 01. 2011 | 16:29

Carlos V. napsal(a):

Není problém zvýšit konkurenceschopnost ČR.

- Snížit nesmyslné státní výdaje a navázanou korpuci

- Přeadresovat sociální dávky pouze potřebným (není třeba ani tak celkový koláč zmenšovat, ale zejména dávat víc sirotkům a invalidům a méně nepřizpůsovivým či vychytralým projektům)

- Snížit daně (nebudou zapotřebí, viz bod 1)

- uvolnit nesmyslné regulace

A mít vizi - společnosti pro zodpovědné, přemýšlié, schopné a pracovité, která se solidárně stará o nemohoucí
26. 01. 2011 | 16:33

Lukáš napsal(a):

Rumcajs: a kdo by za ten tzv. neefektivní stát měl být zodpovědný, když 5 let vládne pravice? Mimoto, pravidla systému jsou nastavena od 90. let lidmi jako je V. Klaus.
26. 01. 2011 | 16:34

Carlos V. napsal(a):

Lukáš : I když si někdo říká pravice, neznamená to, že se jedná o pravici.

ODS a TOP 09 láká voliče na pravicově populistická hesla. Jinak je pravicová asi jako ČSSD levicová - jedni trošku sníží daně, druzí dají pastelkovné.

Jinak jsou mainstreamové strany zejména vehicly k moci a získání peněz.
26. 01. 2011 | 16:43

vlk napsal(a):

Tumcajs
nech už toho Hanuše dneska na pokoji. Už fakt jen trapně plácáš. Nesmárně trapně!
Ohledně konkurenceschopnosti
včera vyšel zásadní článek na téma konkurenceschopnosti v Lidovkách . Partnerem pro rozhovor Lidovek byl profesor Robert Klitgaard, světově uznávaný odborník na korupci.

Píše se tam také tohle:*
LN Zabýváte se mnoha srovnávacími studiemi, na úroveň jakých zemí byste zařadil Česko?

Záleží na kategorii. Existuje studie konkurenceschopnosti zemí. Porovnává 139 zemí z celého světa ve dvanácti kategoriích. A Česko v některých boduje. Ve srovnání platu a produktivity jste na 22. místě na celém světě a jste na tom lépe než Kanada nebo Dánsko. V míře místní konkurence jste dokonce na 12. místě, takže jste na tom lépe než Francie nebo Spojené státy. Kvalitou místních dodavatelů, což je velmi důležitá zpráva pro mezinárodní společnosti, jste na výborném 17. místě čili na úrovni Finska a jste lepší než Velká Británie nebo Lucembursko. Vaše kapacita inovovat vás řadí na 24. místo na světě, kvalitou institucí vědeckého výzkumu jste na úrovni Rakouska a lepší než Norsko. A země, v jejichž společnosti se v těchto kategoriích ocitáte, mají radikálně vyšší HDP na hlavu než vy. Proč myslíte, že tomu tak je?

* LN Vzhledem k tématu našeho rozhovoru to bude korupcí.

Ano, je to korupce. V dalších ukazatelích najednou spadnete mezi úplně jiné země. Z hlediska důvěry ve vaše politiky se ocitáte na 121. místě ze 139! Jste na úrovni Mongolska a horší než Zimbabwe nebo Bangladéš. V plýtvání veřejnými fondy jste na 96. místě, stejně jako Mali a Turecko, a dokonce hůř než Burkina Faso a Zambie. V transparentnosti vládní politiky jste na úrovni Tádžikistánu a Etiopie, ovšem na horším místě než Svazijsko. Možná by vám ze Svazijska mohli přijít poradit. Ve favorizovaných rozhodnutích vládních úředníků jste na úrovni Ruska, což není dobré, a horší než Východní Timor. A protože tango tančí dva, i na straně firem na tom nejste dobře. Jejich etické chování je na 90. místě na celém světě, vedle Kazachstánu a Tanzanie. A to je šokující.

Nepřipadáš si , jako fanda vlády famiglie 119 ve světle těch údajů jako úplný hlupák Rumcajsi?

Celý článek je tady:
http://www.lidovky.cz/korupce-musite-chytit-velkou-rybu-dtd-/ln_noviny.asp?c=A110125_000061_ln_noviny_sko&klic=240992&mes=110125_0
Pškné počtení Rumcajs a Company!
26. 01. 2011 | 16:50

ld napsal(a):

Rumcajs,

jo, pokračuj. Třeba to tentokrát bude něco jiného, než tvůj grupen sex v garáži. Totiž, když olizuješ loga renaultům...Ale jestli to bude zase cintání na kapotu aut, tak to číst nebudu. Snad se neurazíš.
26. 01. 2011 | 16:51

dalimír napsal(a):

Rumcajsi skurvyli to tady vše vám podobní chrstoni kteří chtěli nahrabat bezpracně majetek jen do svých SOUKROMÝCH rukou ! Takže taková je dnes hospodářská situace ! A příjdou ještě horší čase v tomhle mafiánském kapitalismu ! Jak mohli lidé u nás v 89 r.věřit něčemu takovému !Ale opravdu Rumcajsi na podnikání v dnešní době musí být asi taková povaha jakou máte Vy pane ! Dal.
26. 01. 2011 | 16:57

Fibonucci napsal(a):

Lukáš: Není chyba v pravicovém konceptu, je chyba v té sebrance, co jej (naoko) realizuje zde v ČR. A ta sebranka není o moc kvalitnější ani nalevo, co si budeme povídat. ČSSD je béčko ODSky, a všichni napříč spektrem pak zachovávají status quo, protože jim to vyhovuje. Strategií ODS je, že se nebude nic reformovat, kdyžtak jen naoko, a tudíž nic nezkazí. U voleb pak budou ti čistí, a omlátí Véčkům o hlavu změny na vnitru (za korupci nikdo sedět nepůjde, protože justici má Pospíšil), vytáhnou čísla kolik se kvůli Bártovi nepostavilo dálnic, a TOPka bude mít na krku zdravotnickou a důchodovou reformu. Vlastně to mají chytře vymyšlené. Tož tak. Pravici nám suďte, až tu nějakou budeme mít. A osobně já, jako pravičák (jsem napravo od TOPky) oželím něco z pravicovosti, když se přestane krást, když se přestane nekonstruktivně kočkopsovat, a když zkrátka bude nějaká ta vize. Při posledních volbách do PS jsem si házel korunou mezi Svobodnými a Véčkama, to jen pro ilustraci, jak moc je (ne)důležité dělení na pravici a levici. Naši zemi netrápí otázka jak moc napravo, nebo nalevo, ale jak moc si necháme, či nenecháme kálet na hlavu. Dělení na pravolevé spektrum je učebnicová taktika v duchu "rozděl a panuj". Slouží k odvedení pozornosti a zaujmutí pozice na trhu. Lidé pak nepřemýšlí nad integritou kandidátů a místo toho primitivně přepočítávají daňové sazby.
26. 01. 2011 | 16:57

zdenekb napsal(a):

Rumcajs:

V tom výčtu jsi zapomněl padesátileté panování komunismu a systémovou postkomunistickou rozkrádačku...

...na níž se podíleli lví silou i dnešní pravověrně odpovědní rozpočtáři...

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=689219
26. 01. 2011 | 17:00

RA napsal(a):

celý článek je o jednom, dejte už tink-ťanku soudruha Pehe nějaké ty dotace ze státního rozpočtu, vždyť se jinak už nemůže uživit.
26. 01. 2011 | 17:16

Ovčan napsal(a):

Vlk

Tak tohle Rumcajs nerozdejchá.
I když při jeho inteligenci to nejspíš nepochopí.
26. 01. 2011 | 17:21

vlk napsal(a):

RA
co tě vede k názoru, že pan Pehe je stejné netáhlo jako ty?
26. 01. 2011 | 17:21

Tenco napsal(a):

vlk
Rumcajs by tohle musel slyšet od svých kamarádů - násosků z hanušovické pivnice, ne od Roberta Klitgaarda. Aby začal přemýšlet.
A stejně by uvěřil až potom, co by mu řekli, že s nima odteďka nesmí sedávat u jednoho stolu, protože jim dělá venku ostudu.

Ta srovnávací analýza je moc dobrá.
Pokud si někdo neříká liberál či hoven, mohl by dokonce začít po přečtení tohodle článku přemýšlet hlavou, ne prdelí nebo Modrou šancí.

Kam půjde kačka ? Není nadhodnocená - co myslíš ?
/Dow Jones je na 12 000. To bude sešup !/
26. 01. 2011 | 17:39

Lukáš napsal(a):

Tenco: To je zajímavé, že? Na pozadí dluhové krize v Evropě, nejistotě v arabských zemích (Egypt, Tunisko) a nepříliš veselých vyhlídek pro celou západní civilizaci akcie vesele rostou.
Jedná se o jednu z následujících variant:
1) o bublinu, která co nevidět splaskne
2) o symptom něčeho nezdravého (levných peněz), trend, který může pokračovat i v situaci, kdy se skutečné ekonomice nedaří
3) jedinečnou příležitost, jak přijít k penězům, symptom oživení a očekávání světlých zítřků
26. 01. 2011 | 17:59

S.Š. napsal(a):

vlk : Díky za odkaz, málem bych rozhovor přehlédla. To, co uvádíte, se velmi hodí k tomu, co jsem Vám napsala pod blogem B. Sobotky.
26. 01. 2011 | 18:11

vlk napsal(a):

tenco

kam půjd e kačka? netuším. Ale nemyslím, ež má nějaký zásadní prostor pro zpěvňování. Fundamentálně určitě ne. Ale jsme malinkatá měna. Kdysi jsme s i spočítal, že na významné ovlivnění kačky potřebuje velký spekulant asi max. 40 miliard korun a přes páky jí dostane , kam bud e potřebovat....
Tak dělej nějakou prognozu. Jenom dneska lítala o 3/4 %... Děsný. do Dlouhodobě je odsouzena k posilování. Ale jak do toho chce š zasadit nějakou maleřinu okolo dolaru nebo eura? Která s e může stát zítra?

Ohledně dý džeje.. pustil jsme si graf za posledních 20 let... a máš pravdu, kdyby s etam hodily přímky s technické... tak je to zas e zralé na pořádný průšvih. Otázka je -KDY, Už jsme to psal, teď při vásledkové sezoně tomu nevěřím.
Nicméně mrkni na graf za posledních 10 let. Jsou tak 2a 1/2 polovina průšvihu! A nikde nevidím sebemenší důvod pro rally mezi jarem 2009a teDˇkem... Apřesto k ní došlo. nejdřív panika, výprodeje , pak překonání strachu a zas e nákupy. Při špatných fundamentech...Prostě burza je hra emocí.Nikoli racionlity. Emoc e to jsou.
Já dneska jen zíral na PX a speciálně na telecí. Jak mi maže dolů z kopce. Všechno rostlo u nás. Všude to rostlo až na Frantíky. A telecí bylo ve výprodeji..
A 10% divi... chápeš nějakou logiku. Nevadí mi to. Naopak , kdyby šlo nakonec na 370 tam dobrý , dokoupím. Nicméně člověk, když měl předevčírek ksu za 411 a dnes pod čtyři kila.. tak má problém. A říká si - je to zas e kalsicá manipulád a Paryt a ostatních českých mm nebo to byla manipulád a v pondělí, kdy to uměle vyhnali nebo už zas e ,jakov Čechách má někdo zprávy jak bud e vypadat telecí celorok, přesto, že má být oznámen až za měsíc....
Tohle je ten problém. Takovýhle papír by normálně měl buď v dnešním frustrované světě jjít někam na 650 aby prostě dostal dívku na normálnější procenta nebo by měl jen ležet a jen se houpat...
Jo ta analýza je špičková. Proto ji mám ve s vém a rchivu.
OVčan
samozřejmě, že t Rum nerozdejchá. Bud e dělat mrtvýho brouka . A že tu nikdy nebyl.
26. 01. 2011 | 18:18

vlk napsal(a):

PAní S.Š.

už jsem vám tam odpověděl. A nechal malou otázku...
26. 01. 2011 | 18:20

jan k napsal(a):

To mě pobaví když vlk píše o netáhlech. Vzhledem k tomu, jak zde neustále přihazuje odkazy na vše možné i nemožné, je jasné, že v životě asi nedělá nic jiného, než sedí u monitoru. Zaplaťpámbu, že výše mé penze nezávisí na podobných lemplech.
26. 01. 2011 | 18:23

vlk napsal(a):

jan k
jistě, vy to přece musíte vědět. Ze svého kanálu máte dokonalý přehled.
26. 01. 2011 | 18:46

jan k napsal(a):

vlk:
Pane vachmajstr, vy jste hlava.
26. 01. 2011 | 18:56

dennis napsal(a):

Za dvacet let se zadna vlada nepokusila nacrtnout perspektivu zakladni linie zahranicni politiky. S tim souvisi neexistence koncepce dlouhodobe branne politiky statu. Po roce 1989 vznikla Ceska republika, stala se clenem NATO a EU. Tyto tri kroky nikdy nebyly soucasti ucelene koncepce a dodnes zadna vlada nemela a nema predstavu o tom, co s tim dal.

Nikdy se neuvazovalo o perspektivach zakladnich proporci v prumyslove a v zemedelske vyrobe v celostatnich objemech. Vsechny vlady, ktere se za tech dvacet let vystridaly, zanechaly po sobe hlubokou stopu odezdikezdismu. To se tyka vedle vnejsich vztahu a klicovych odvetvi take ryze vnitrnich oblasti: skolstvi, zdravotnictvi, duchodoveho systemu.

Autor nepise o nedostatku organizaci, ktere by se dlouhodobymi koncepcemi a vyvojovymi trendy zabyvaly, proto aby si privydelal. On svou existenci uhaji i bez clenstvi v nektere z nich. Autor nam pripomina, ze na rozdil od jednotlivcu se zadna starostliva vlada nechova nekoncepcne, kratkozrace a uz vubec ne ke skode celeho naroda. Dnes to vypada, ze je to hlas volajiciho v pousti.

Dik za odkaz na Lidove noviny. Ten prilehave doplnuje tema blogu.
26. 01. 2011 | 19:28

yara ze země krys napsal(a):

Pro Pobo.
Cituji Vás:
Když si chce někdo thinktankovat tak ať si klidně thinktankuje.

Vy jste mě připoměl jeden vtípek.
Příjde chlapík do tetovacího salónu a ptá se, jestli by mu mohli na záda vytetovat tank. Pracovník salónu co má zrovně službu mu odpoví, to není žádný problém a dá se do práce.
Za chvilku je hotov. Zákazník se překvapeně zeptá, tak rychle jste to vytetoval? On mu odpoví, prosím Vás, vždyť jsou to jenom čtyři písmenka ....
(-:
26. 01. 2011 | 19:31

vlk napsal(a):

Jan k.
už jste přelousk ten odstaveček z Lidovek? Popisující to , kam nás dostala Topolánkova a Nečasova squadra?
A pochopil ?
Aspoň trochu?
Fakt je, že pokud někdo , jako vy , má za měřítko pracovitosti tyhle partičky, pak jsme netáhlo. Nekradu. Al e to pro vás není žádná hodnota. Kradověrný má úpln jiná měřítka.
26. 01. 2011 | 19:33

jan k napsal(a):

vlku, čekal jsem, jestli napíšeš nějakou hloupost. Nezklamal jsi, jako obvykle. Holt, Paroubkovo bejby se nezapře. Ještě ti nedošlo, že už máte po sezóně.
26. 01. 2011 | 19:45

Bazzy napsal(a):

Já myslím panstvo, že to berete moc zeširoka. Začít by se mělo tím, že od "vrchnosti" stejně nic dobrýho nepříjde, tudíž si s tou vizí budeme muset poradit sami. Měl bych na to jeden nápad: vytvořit si fiktivní postavu naprosto průměrného jedince, můžeme mu říkat třeba Václav, zjistíme, kolik mu je, kolik vydělává, kolik platí státu, co za to chce, na čem mu skutečně záleží. Data k tomuto poskytne ČSÚ, státní rozpočet, apod. metodu bych zvolil kritické myšlení, vynechal bych nespolehlivé zdroje informací, jako např. objednané průzkumy veřejného mínění.

Do začátku nadhodím, že Václav vydělá za svůj život 11 mil. Kč ve dnešních cenách (celková průměrná mzda 2010 * 12* 40) a očekává, že mu stát část peněz vrátí formou důchodu, chce mít dobrý výhled cca na 100 let dopředu, protože to je zhruba doba dožití všech lidí, se kterými se na Zemi setká ... a v podstatě chce co nejmenší zásahy státu do svého života, za to je ochoten se zdržet protispolečenského jednání (právě i morálně). Co dál?
26. 01. 2011 | 19:53

vlk napsal(a):

jan k.
chápu, že vy nechápete moje hodnoty. Proto nejste vlk ale jan k.
Jako kanál.
A ohledně Paroubka? Smůla Zase smůla! Opět špatně.
A té hlouposti jak vy říkáte:
uvedu ji jak to tvrdí světová kapacita v oboru potíránía sledování korupce- počtěte si. Jsou to čerstvé údaje - ted y squadra Topolánek / Nečas, je to opravdu prima čtení:
Ano, je to korupce. V dalších ukazatelích najednou spadnete mezi úplně jiné země. Z hlediska důvěry ve vaše politiky se ocitáte na 121. místě ze 139! Jste na úrovni Mongolska a horší než Zimbabwe nebo Bangladéš. V plýtvání veřejnými fondy jste na 96. místě, stejně jako Mali a Turecko, a dokonce hůř než Burkina Faso a Zambie. V transparentnosti vládní politiky jste na úrovni Tádžikistánu a Etiopie, ovšem na horším místě než Svazijsko. Možná by vám ze Svazijska mohli přijít poradit. Ve favorizovaných rozhodnutích vládních úředníků jste na úrovni Ruska, což není dobré, a horší než Východní Timor.

Jsem rád, že jsme v transparentnosti vládní politiky za Svazijskem, a ve favorizováných vládních rozhodnutích za Timorem!

Modrej sen!
26. 01. 2011 | 20:00

Realista napsal(a):

Tenco: Můj odhad : Koruna je blízko svého vrcholu vůči dollaru. Čekal bych zhruba v následujících 2 měsích posílení na zhruba 16.50 - 16.70 Kč z dollar. V následujících 2 letech bych čekal posílení dollaru vůči koruně až na zhruba 25 - 26 Kč za 1 dollar.
26. 01. 2011 | 20:38

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Chlupatá prostoto :

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=020&r=ekonomikah&idc=1520703
26. 01. 2011 | 20:41

jan k napsal(a):

vlk:
Ještě, že zde v letech 1998-2006 vládli zcela jiní politici, křišťálově čistí, zcela transparentní, období kdy zde korupce neexistovala ani náhodou, kdy politiky zajímalo jen blaho "obyčejných" lidí, krásná to doba. Kupředu levá, vzhůru k lepším zítřkům.
26. 01. 2011 | 20:43

Vico napsal(a):

Jak to, že naše squadra nemá žádnou vizi?

Autor zřejmě nedostatečně studuje proslovy pana prezidenta, které se jednou stanou nedílnou součástí publikace Můj boj.

Abysme mohli načrtnout vizi, musíme pochopit minulost. Tatíček Klaus řekl, že všechno špatné nastalo Velkou francouzskou revolucí. Přijetí všeobecné deklarace lidských práv pak dovršilo dílo zkázy.

Takže heslo dne zní - návrat ke kořenům-./Tohle tvrdí i upíři před ranním kuropěním spěchajíce pod mramorová víka svých rodných hrobek./

V rámci návratu před r.1789 by měla být lůze zajištěna povinná robota/problém nezaměstnanosti by byl rázem vyřešen./ Následoval by odvod povinných desátků do tzv. "odpustkovo-penzijních fondů" Každý "volník" /neplést s volem případně nevolníkem/ by za odvedené prachy dostal kupon/třetí vlna kuponové defekace/, který by měl splatnost v roce 3050.

V mezinárodní politice bysme se orientovali na rozpad EU a následnou žádost o říšskou ochranu. Text "Mým národům" je již napsán. Začíná povědomě : " Vážení volníci, jsme jako to ptáče v rukou dravce!"

Vize tu je pane Pehe, vize tu je - jen ji nechcete vidět a kalíte zbytečně vodu!
26. 01. 2011 | 20:44

liberál napsal(a):

Je vidět jak blízko má Pehe svýmmyšlením ke komunistům. Hurá ma další pětiletku a budem budovat socialismus s ministrem propagandy panem Pehe.
26. 01. 2011 | 20:45

JF napsal(a):

... vedle té vize je dobré dodat i někoho kdo ji bude realizovat - někdo se správnými lidskými vlastnostmi dané jeho dřívějšími postoji a výsledky. Jinak výběr přes komisi je správný postup. Záleží však aby nešlo o formalitu ale ten správný lidský náboj právě těch osobností aneb nejde jen o nějaké znalosti ... ale o tu mezilidskou interakci složení komise a kandidáta. Resp. i ta cesta kandidáta na vrchol jde do jeho podvědomí a snad se odrazí i do pozdějšího jeho působení.
26. 01. 2011 | 21:15

JF napsal(a):

liberál: komunismus měl tu smůlu že se jal realizovat ideu. Což je neskutečný a neuskutečnitelný nesmysl. Podobné je to i s vizí (nižší level idee) opět ji nelze dogmasticky plnit. Jde o to spíš aby stimulovala způsoby řešení jednotlivostí - většinou přízemních - ale i ty mohou mít rozměr nějaké idee. Je to dosti o vztahu a citu pro něj. Komunismus ten vztah měl poněkud necitlivě vyhraněný - idea komuni a materialismus.

rC: galcor MAOIS ;-) (galcor nevím co je)
26. 01. 2011 | 21:36

JF napsal(a):

... ale to je vždy tak když se jmou moci lidé které na to osobnostně nemají např. malíři pokojů, zloději koní nebo normalizační ekonomové. a to by jeden řek že je to celkem nevinné mít v rukou malířskou štětec,být přeci jen drobným lapkou či být vzorný a nadějný studijní typ.
26. 01. 2011 | 21:48

MirekS napsal(a):

Pane Pehe,
my potřebujeme nejen vize, ale především moudrost. Moudrost schopnou se uplatnit! S tou přijdou i vize.

Nevěřím, že "finský zázrak" je zázrakem pouze finských politiků. Význam (moudrost) finských politiků je v tom, že vytvořili společenský rámec, v němž se relativně dobře (tedy lépe než v mnohých jiných zemích) daří povzbuzovat schopnosti a sebevědomí finských občanů jako celku. Asi lépe pochopili, lépe než mnozí ostatní celky (rozhodně lépe než my), své možnosti uvnitř svého státu, v oné části Evropy, v Evropě, ve světě. Asi lépe pochopili, jak své možnosti zvětšovat, jak své schopnosti zlepšovat. Určitě to muselo býti dáno dialogem. Dialogem politiků s odborníky. Dialogem lidí s finským rozhledem a zkušenostmi, s evropským rozhledem a zkušenostmi, se světovým rozhledem a zkušenostmi, ale i se "srdečním" vztahem ke své identitě, své vlasti.

A teď si vezměte, kolik je nás tu takových ve věku 45 a výše let? Kolik je nás tu takových ve věku 25 až 44 let? A jak se ta jejich moudrost uplatňuje v naší zemi?

Nutně Vám z toho musí vyplynout, že v tom není hlavní role vlády. Nutně Vám z toho musí vyplynout, jak výrok "o přijetí eura" je směšný a nicotný (v tom není jádro pudla).

Zdraví

MirekS
26. 01. 2011 | 22:25

JF napsal(a):

... pan prezident by případně neměl být odvolán pro jeho nesprávné názory a jakékoliv politické postoje ale šetřen a odvolán pro prachobyčejnou ZLODĚJNU a její politické krytí při důvodném podezření na její páchání. (ač se sám možná necítí jako politik)

Domnívám se, že lze očekávat další a další jeho originální názory .. není to nic jiného než mlha nad jistou činností, např. kauza fondu ŽP ...
26. 01. 2011 | 22:29

Břetislav Marek napsal(a):

Rumcajs napsal

Zatímco analýza ukázala, kde má Česko slabiny, NERV připravuje doporučení, jak je zacelit, které představí v polovině února. „Navrhneme konkrétní, i nepopulární, metody na zlepšení, které se třeba úředníkům nemusí líbit,“ slibuje Jan Procházka z Cyrrusu, člen NERV.

Jedním z doporučení bude i snížení nákladů práce. „Souvisí to s penzijní reformou, bude to provázané,“ potvrdil ministr průmyslu Martin Kocourek. Jedna z variant reformy (varianta Bezděkovy komise) doporučuje snížit sociální pojištění o pět procentních bodů - to by významně zlevnilo českou pracovní sílu.
Tak a tady máte důkaz co to je za MATADORA ????
Zlevnit pracovní sílu tak to je ta síla a VIZE těch pomatenejch ŘÁHOLCŮ ???
To není náhoda to byla NEHODA a zase to BUCHLO do PALICE ???
A tito NEVZDĚLANÍ DELFÍNI nám předkládají tyto recepty ???
DELFÍNŮM se omlouvám - ti někdy dokonce zachraňují NORMÁLNÍ OBČANY ???
Tito DEVASTÁTOŘI likvidují naše občany a náš národ ???
Jen si představte jak bude ŽVANIT - CIPÍSEK ??
Manka mu zřejmě už také utekla - 50% rozvodovost ??? PROČ??

Už to nešlo vydržet ???
26. 01. 2011 | 22:42

Ovčan napsal(a):

Břetislav Marek

Představte si,co by se dělo,kdyby se zvýšila minimální mzda z 8000 na 12000.Co by se najednou objevilo peněz ve státním rozpočtu.Jak by se omezily podivné platy těsně nad min.mzdou a vyplácení nezdaněných peněz bokem.
Nebo třeba živnostenské listy pro prostitutky,jejich povinné zdravotní prohlídky,povinné zdravotní, sociální a nemocenské pojištění a paušální daně.
I takový nákup investičního zlata,které je osvobozeno od DPH a kterého se loni nakoupilo za 2 miliardy.Co kdyby se něj zavedla daň 33%,stejně jako na kaviár,exotické kožešiny nebo luxusní auta?
26. 01. 2011 | 23:33

Rumcajs napsal(a):

Břetislav Marek:

Neměl bys jít na výstavu ? Ta tvoje bedna, ta bude určitě stát za pokoukání.

Naše práce je daňově zatížena největšíma daněma na světě.
Co myslíš, že udělá inteligent jako ty, když narazí na rohlík s dvěma cenama ?
Koupí si ten dražší ,jen proto, že je zatížen nesmyslnou daní ?

P.S.

Já myslím, že exot jako ty ho spíš šlohne.
27. 01. 2011 | 07:35

Rumcajs napsal(a):

Ovčan:

Tys nemohl přijít na svět přirozeným způsobem.
27. 01. 2011 | 07:36

vlk napsal(a):

jan k
protože lidé mdlého rozumu , jako ty, jsou snadno čitelné a protože realita do kanálu k ke kradověrnému nepronikla, tak jsem předpokládal, co asi přijd e za odpověď. Přišla . Samozřejmě. Takže s epodívejme, jak se kradlo za poslední 4 roky, kd y vládla nejdřív famoglia Topolánek -Dalík a teď famiglia 118. Je to pěkně souhrnně a v grafech, abys nemusel moc přemýšlet! Oravdu špičkový výkon, to s emusí nechat. Jen tak rozkrást za čtyři čtvrt bilionu a to je jen základ, to je fakt i v Evropě , včetně Balkánu - porce
Dobré počtení:
http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/pruzkum-na-ministerstvech-jsou-nepruhledne-zakazky-za-276-miliard
27. 01. 2011 | 07:37

vlk napsal(a):

Rumcajs,
jsi dokonale směšný. Samozřejmě , že Kocourek , jako člen famiglie nenapíše - dokud budeme krást, je všechno v pr...
Takež psal ten opisný slint. Fakta jsou v tom , jak to vidí ten Nor. Prost správnej modrák žere modrou agitku! Dobrou chuť Rumcajs.
27. 01. 2011 | 07:40

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Nejhorší na tom je , že ty tomu asi věříš. Co čteš ty a hodí se ti to do krámu, to je v pořádku. Informace které ti nevoní, ty označíš za koupené.

Závidím ti tu tvou jednoduchost.

V jednoduchosti je síla!

P.S.
Ti nahoře si kradou a odboráři chtějí taky. Špatné je, že vzhledem k nárustu korupčních skandálů této vlády, se bude muset zloděj domluvit s druhým zlodějem. A tak odborářům ustoupíme.

A krást se bude vesele dál a to ještě s pořádnýma platama. Příroda a ekonomika se ale nedá obelstít žádnýma žvástama. Nakonec se sejdeme u poloprázdnýho talíře a ten nejsilnější vyhraje.
27. 01. 2011 | 07:59

Pepa Řepa napsal(a):

Á pan Pehe se poučil.
Minule přišel hned se svou "Světosprávou" a nějak to nezabralo.
Tak na to jde od lesa.

Nejdříve přijde se svou potřebou "Vize" a až bude situace zralá vyrukuje se svou "Global governance".
27. 01. 2011 | 08:00

jan k napsal(a):

Vlku, jsi směšně trapná figurka. Ve svém fanatickém zanícení nechápeš, že ať vládnou modří nebo oranžoví, korupce a zlodějina je na denním pořádku, neboť jaký je národ, taková je vláda. A vzhledem k tomu, že na vyšších postech v ČSSD je zhruba desetinásobné procento bývalých komunistů, kteří za minulého režimu z 95% byli v KSČ, případně v ČSS pouze ze zištných důvodů, dá se očekávat, že přece jen vláda modrých je slušnější. Ale přesvědčovat tě nebudu, házet úchylovi perly je zcela zbytečné.
27. 01. 2011 | 08:48

vlk napsal(a):

jan k.

Kecy a zas e kecy. Sice kradou všichni, někteří ovšem kradou na špičkové úrovni.
Všude, kd e se někdo z "vašich" objeví, vtak tam s e krade ve velkém:
viz z dneška čerstvě:
http://www.novinky.cz/domaci/223460-vondruv-urad-dal-soukrome-firme-bez-souteze-zakazku-za-766-milionu.html
Joa nezapomeň něco podnětného napsat o Sobotkových náhradách.

Musím ovšem uznat , ež v oblasti špičkového kradení s e těm vašim opravdu hned tak mikdo nevyrovná!
27. 01. 2011 | 10:15

vlk napsal(a):

Omyl Rume,
přestaň c hvíli nasávat a zkus vzít dohromady špičky zdravého rozumu, pokud ti nějaké zbyli. To je ten klíčový problém .
Na jedné straně tad y máme naprosto špičkového a vážené ho mezinárodního experta, který prostě na mezinárodních srovnáních ohledně korupce a rozkrádání označčí situaci v naší republice, pardon Kradostánu, za naprosto katastrofickou a naopak v jiných segmentech , za velmi dobrou a pak ministra z famiglie, který v "tom jede" od roku 92. Který napíš e jakousi zprávu o konkurenceschopni.
Jen Rumcajs NA Růžku může očekávat, že po všech aferách , stačí jen to ,co s eprovalilo za poslední dva dny
http://www.novinky.cz/domaci/223460-vondruv-urad-dal-soukrome-firme-bez-souteze-zakazku-za-766-milionu.html
+
http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/pruzkum-na-ministerstvech-jsou-nepruhledne-zakazky-za-276-miliard

že v Nějakej takovej Kocourek napíše:
celkem by to šlo, kdybysme nekradl!
To může opravdu očekávat jen Rumcajs. takež jsou tam všemožné tlachy. Jen to podstatné schází. Krademe všude, kde s eobjevíme a krademe na špičkové úrovni!
Ty samozřejmě věříš rodné straně, jak jinak.
já věříš světovému expertovi v dané oblasti. ted y prof. Klitgaardovi.
Ostatně ten rozhovor s ním nepřinesly Halo noviny , Ale pravověrné Lidvoky!

Realita posledních dní naprosto přesvědčivě ,ukazuje, jak jsem s e trefil pro tu partičku ,c opředstavuješ, s pojmenováním KRADOVĚRNÍ. Musím s e pochválit, je to opravdu dokonale vystihující.
27. 01. 2011 | 10:23

jan k napsal(a):

vlk:
Přesně jak to píše Rumcajs. Co se ti hodí, to je pravda, ostatní jsou kecy. Přesto, i přes tvé podměrečné IQ, jsi se mohl alespoň pokusit napsat něco trochu rozumného.
27. 01. 2011 | 13:04

vlk napsal(a):

jan k
copak bud e v novinách zítra že jste zase ukradli?
Jinak můj příspěvek v 10:23 je kompletní odpovědí i pro bezmozka tvého typu. Jen si místo Ruma dosaď sebe.
27. 01. 2011 | 13:16

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Ty mě chceš poučovat o konkurenci ?

Chachachááááá. To můžeš Peheho někde v kavárně, mě teda určitě ne.
Ještě se mi nestalo, že by nějakej kšeft padnul proto, že ta socanská banda tady krade.
27. 01. 2011 | 13:43

Dáša napsal(a):

Je možné, že nějakou vizi někteří toplitikové mají, jen o ní občanům neřekli?
27. 01. 2011 | 14:26

vlk napsal(a):

Rumcajs

copak copak Rume, dneska nedovezli v čas studinjní matroš Na Růžek? Ž e jsi tak hysterickej. Nebo sna d Lojza už s tebou nechc e studovat, Že by i jemu už jsi byl pod míru...
No uznávám - tragedie, ať to nebo ono.
O konkurenci pouřovat tebe?? no to bych si nikd y nedovolil. Dal jsme jen odkaz na Wikipedii...
Ona je teˇdu kradověrných zakázaná?
Svět je plnej podivností!Jen na málo s dá vsadit jako na úplnou jistotu. Ovšem na špičkové kradení v podání posledních vlád pak s naprostou jsitotou. Viz doložené odkazy.
27. 01. 2011 | 14:53

Pražák napsal(a):

Opravdu je to k pousmání. vlk dává jen odkazy, jen které se mu hodí. O korektnosti nemůže být ani řeči. Např. http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/pruzkum-na-ministerstvech-jsou-nepruhledne-zakazky-za-276-miliard

Následně se dozvíme, že sami doktorandi uznávají, že možná chybovali. http://finweb.ihned.cz/c1-49590630-nepruhledna-justice-kdepak-popleteny-vyzkum-tvrdi-pospisil

Pánové jane k a Rumcajsi, vzhledem k argumentům pana vlka mi nezbývá než vám dát za pravdu.
A dost mě pobavila i ta jeho odpověď Tencovi stran vývoje Kč. Spatlat tolik věcí dohromady aby to znělo odborně se jen tak nevidí. Doufám, že klienti jsou s jeho radami spokojení a týdně vybírají slušné zisky.
27. 01. 2011 | 15:04

Dáša napsal(a):

Dokud bude k volbám chodit tak málo občanů, budou mít politici za to, že lidé ani o žádnou vizi nestojí.
Je opravdu zarážející, jaké kroky vláda připravuje při vědomí, jak malou podporu obyvatel ČR má.
V které jiné zemi, která se považuje za kulturní, je možné, aby prezident jmenoval vládu vzniklou pomocí vydíraných přeběhlíků? V které jiné zemi, která se považuje za kulturní, se překrucuje ústava pod dohledem Ústavního soudu?
Jsme byzantinci nebo středoevropané?
27. 01. 2011 | 17:36

Rumcajs napsal(a):

Dáša:

Jak víš, že mají malou podporu ? Nevyhráli náhodou volby ?
Když byla u kormidla ČSSD, tak měla podporu cca 15% obyvatel.
27. 01. 2011 | 19:14

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Čoeče, já vůbec nevím, co se snažíš naznačit. Já mluvím o konkurenceschopnosti a ty mi tady předhazuješ korupci ?

Myslíš, že zákazníka zajímá, jak se tem kterej ouřada napakoval ? Jeho zajímá cena a kvalita. Nic jiného.

A to souvisí s daňovým systémem, systémem vzdělávání, sociální politikou... a tak.

Kapiš to ?
27. 01. 2011 | 19:20

vlk napsal(a):

Rume
onímodkazem na korupci jsme nahoře reagoval na tvůj nesmyslný příspěvek.
Ty jsi potom cosi nesmyslného žvatlal o monopolu. snesmyslnu definicí. Poskytnul jsme ti link na Wikinu. Kd e polopaticky takovým jako ty vysvětlijí co a jak.

Následně jsi dal nesmyslný odkaz , kter nerozlišoval ezzi měnou a banku.
Atd. atd.
Prostě NA Růžku to žije. Já vím.
27. 01. 2011 | 19:25

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Co ti to zas píchli u toho veterináře, že mluvíš z cesty ?

Jakej rozdíl mezi bankou a měnou ?
Já ti dal odkaz na definici monopolu od Hayeka.
27. 01. 2011 | 19:32

Dáša napsal(a):

Rumcajs
Volby možná vyhráli. Ale taky vzbudili nezájem převážné většiny občanů. Takže nemají právo o čemkoli rozhodovat. Voleb se musí zúčastnit dostatečné množství voličů, aby politici měli mandát měnit důležité zákony. Tak je tomu i v parlamentu s ústavní většinou.
27. 01. 2011 | 22:19

Rumcajs napsal(a):

Dáša:

To by nemohl vládnout nikdo. Dokonce ani socani s komoušema. To bysme asi museli poprosit valašskýho krále Polívku, by se toho ujal.
27. 01. 2011 | 22:30

jan k napsal(a):

Dáša evidentně s nostalgií vzpomíná na dobu, kdy "ti nejlepší z nás" dostávali "demokraticky" důvěru 99,9% oprávněných voličů.
28. 01. 2011 | 06:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy