Na prahu skutečné krize

08. 08. 2011 | 08:15
Přečteno 18173 krát
Naděje, že ekonomická krize z roku 2008 byla jen klopýtnutím v nezastavitelném rozmachu globálního kapitalismu, se hroutí. Zcela zákonitě, protože bylo naivní doufat, že se bez globálně působících a vymahatelných pravidel Otesánek finančních trhů utiší, poté co vysál ze státních pokladen tisíce miliard dolarů na záchranu krachujících bank a penzijních fondů.

Varováním mělo být už to, že „záchranné“ balíčky nevycházely ze skutečně autonomních rozhodnutí politických elit národních států. Byly jaksi „povinné“ nejen proto, že zprivatizovanou politiku dnes kontrolují velké peníze, ale i proto, že se v podobě privatizace veřejných statků postupně smazala hranice mezi soukromým a veřejným, takže státům nezbylo než zachraňovat soukromé společnosti, na jejichž osudu závisely úspory, hypotéky a penze miliónů občanů.

Politické elity tak neodpovědnému Otesánkovi poslušně odsouhlasily výživnou infúzi, načež „překvapeně“ přihlížely, jak--zcela v logice svého fungování--obratem zaútočil na oslabené státy, které se záchrannými balíčky ještě více zadlužily. Co na tom, že právě státní dluhy, jež byly k útoku využity, jsou svého druhu fikcí, u níž záleží na tom, jak a kdo příběh vypráví.

Finanční trhy se ho rozhodly i po roce 2008 vyprávět skrze už jednou zkrachovalý neoliberální syžet. V okamžiku, kdy si tento globálně fungující Otesánek uvědomil, jak slabé národní státy jsou ve srovnání s ním i v situaci, kdy právě on způsobil největší hospodářskou krizi od 30. let minulého století, vynořil se příběh o neobyčejné rozmařilosti sociálních států, nutnosti šetřit okamžitě a všude, přičemž se ovšem vždy ozýval bolestný pokřik, kdykoliv státy chtěly situaci řešit zvyšováním daní pro nejbohatší a firmy.

Jinými slovy: poté, co „finanční trhy“ vysály ze států, zejména z USA, v podobě záchranných balíčků obrovité částky, a slušně pochroumaly motor globální ekonomiky, usoudil tento Otesánek, že si žijeme nad poměry, což jej údajně nutí v případě nejvíce zadlužených zemí zdražovat půjčování peněz tak, že některé, pokud se radikálně neuskromní, přivede až k bankrotu.

Začalo tak další dějství dramatu, v němž se s přičiněním soukromých ratingových agentur začalo financování dluhů v případě některých států rapidně „zdražovat“, přičemž hrozba bankrotu celých států donutila další státy, zejména ve finančně provázané Evropě, aby za ně ručily. Tyto promyšlené spekulativní útoky by mohly být skvělým byznysem, kdyby se neukázalo, že onen vždy tak citlivý Otesánek nemá žádný pud sebezáchovy.

Vysávání státních pokladen a spekulativní zdražování peněz v případe nejvíce oslabených států totiž způsobilo, že se znovu začíná bortit beztak chatrná architektura mezinárodních financí. Jenže tentokrát stále více států, ožebračených nejen svojí dřívější rozhazovačností, ale i masivní korupcí, privatizací veřejných statků a „zachraňováním“ Trhu, už nemá síly na to, aby kolaps finančního světa odvrátilo.

Pokud krize s plnou silou udeří, což se zdá být téměř jisté, nabízejí se, mezi jinými, dva scénáře, které mohou být pro globální kapitál a západní společnosti osudné. Jedním je, že se politika národních států, tlačená vzbouřenou „ulicí“, odhodlá konečně k akci, což ovšem už nemusí, jak bývá ve vypjatých situacích pravidlem, vyústit jen do umírněných opatření, jako je smysluplná regulace.

Druhým je totální chaos. A z chaosu, jak víme, vznikají často světové konflikty nebo nové pořádky. Nám, kteří to už jednou zažili, nezbývá než doufat, že to nebude obdoba jednoho z „báječných nových světů“, které v reakci na krize kapitalismu a bídu vznikly v minulém století.

Právo, 8.8.2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Otázkář napsal(a):

Jiří Pehe a Petr Robejšek se v pohledu na finanční trhy v podstatě shodují. Tato krize je opravdu vážná.
08. 08. 2011 | 08:25

facka napsal(a):

A co třetí scénář? Stačí dělat vyrovnané rozpočty a je po problému. Těžko pak nějaký stát položí, že mu nikdo nepůjčí, či půjčí, ale draho, nebo že nemá z čeho splácet dluhy.
08. 08. 2011 | 08:26

ijn napsal(a):

Tato krize byůla způsobena podvodnými bankstery a její odstranění bez odtranění banksterů není možné! Obrovská příležitost na nové uspořádání světa a potrestání podvodníků: Islandské řešení a čínská odveta politikům a podvodníkům, škrtnutí 90% dluhů a důkladná inventura oběživa a nových dluhů!!! Debtocracie končí!
08. 08. 2011 | 08:32

Ládik!!! napsal(a):

Paraziti musí odpadnout a pozdechat, jiná cesta není. A že jich je. Přisátých.
08. 08. 2011 | 08:34

jan napsal(a):

Nenežranost kapitálu, nevyření ani 3 světová, jen ho mítně přibrzdí. Osvícený celosvětový monarcha se taky nenajde. Lidé jsou vzhledem ke svým vrozeným vlastnostem nepoučitělní. Zaslouží si jen jendo - vyhynout. Pak země přežije, jinak ne.
08. 08. 2011 | 08:37

TomášL napsal(a):

GK nelze vymítit, neboť jeho mízou jsou informace, krevním systém internet a nástrojem k sebe prosazení peníze.
08. 08. 2011 | 08:38

naštvaný napsal(a):

Pehe, nesejčkujte! A i kdyby, tak vidíte.... protože i vy za to můžete- svým soustavným pomlouváním, peskováním, zesměšňováním, ironizováním, pomlouváním, prostě jednoduše mimořádně sprostým, až devianstsky nevhodným, hloupým a neodborným, jen lacivně a podbízivě populistickým hodnocením ekonoma a politika, jehož snaha byla a je tomu předejít. Takže i vy jste vlastně spolupříčina té vaší "skutečné krize"! Styďte se!
08. 08. 2011 | 08:41

karel napsal(a):

Příčiny známé, řešení také, ale odvaha chybí nejen v ČR! O 330% předražené Pandury necháváme v klidu vyhnít, namísto zatčení celé vlády do basy, dokládá, že krizi a její příčiny nechceme řešit a jenom odsouvat!!! Lhaním omlouvat a nadále vládnout, tak ubohé cíle mají maši zločinci!
08. 08. 2011 | 08:42

Čochtan napsal(a):

Musí se zavést pravidlo, že stát nesmí vydat víc, než vybral na daních. Prostě, když je kasa prázdná. tak Dežo Demeter nedostane žádné porodné ani přídavky na 10 dětí, ani socku do herny. Kde nic není, ani cikán nebere. Pomoc v nouzi pouze těm, kteří už do společné kasy platili.

Zavést platový strop pro platy presidenta, premiera, ministrů, poslanců, úředníků, a jiných zaměstnanců státních firem ve výši platu středoškolského učitele. Na rok, nebo dva. Kromě miliard by to přineslo i důvěru národa ve vládu.

Co dále nepotřebujeme ? Kromě Déži Demetera nepotřebujeme ani nadzvukové stihačky. K čemu Grippeny ? L-159 Alca vyzbrojená AA-raketami to zvládne taky.
Potřebujeme Pandury ? Na co ? Zmodernizovaná, v ČR vyrobená OT taky splní svůj účel.
Musíme mít vojáky v Afghanistánu, když největší nepřítel civilizace se už usadil v Evropě ? Příští bojiště budou evropská velkoměsta. V Londýně nepřítel už (zase) útočí. Policie se nebrání. Na tuto válku se musíme připravit !
08. 08. 2011 | 08:50

jarpor napsal(a):

Jak napsal facka :
vyrovnané rozpočty... a Otesánek by utřel nosík, protože by na půjčkách státům /ve formě kupování dluhopisů států se záporným saldem/ neměl co špekulovat.

Jen to další z fackova textu .. a je po problému... to tak jednoduché nebude... Vyschnutí státních cecíků se v klidu konat nebude...

Pan politolog Pehe viní globální kapitál... chybně. Na prvním místě stojí nezodpovědné hospodaření států... lépe - nehospodárné nakládání politiků s penězi daňových poplatníků...

Hezký den
08. 08. 2011 | 08:53

ZM napsal(a):

Možná že to nebude tak zlé a že důsledkem krize bude to, že dělník koupí děckku o jednu čokoládu míň a bankéř si nekoupí nejnovější model Ferarri :)
08. 08. 2011 | 08:57

egoist napsal(a):

Vřele doporučuju, sice delší, ale velmi objevné : https://www.youtube.com/watch?v=BEAPbmhpfZY&feature=related..příčiny, důsledky krize atd.
08. 08. 2011 | 09:10

Cech napsal(a):

Prostě jak je vidět z různých příspěvků chce to minimální stát => vyrovnaný rozpočet.

Co je ten nejminimálnější stát?
Ten nejminimálnější stát je (menší až je opravdu tak miniaturní):
Pakliže je stát tak miniaturní,že šlechtický stav může prohlásit "STÁT JSME MY".
Tak to je ten minimální stát?
Bohužel historie dokazuje,že i takovýto minimální stát neumí fungovat bez dluhu.
Proto nelze vsugerovávat do nekonečna myšlenku,že se takovýto stát nepoloží, že si nemusí půjčovat,nebo že nebude mít dluhy.

Problém je v něčem jiném,kde je ta hranice a kde musí nastoupit pud sebezáchovy.
Když pud sebezáchovy selhal,co bude následovat?
08. 08. 2011 | 09:34

skeptický napsal(a):

Je to celé záměr,a k novým pořádkům to směřuje.
Zadlužit,okrást ,ožebračit,vyhladovět,nechat vychcípat hladem, nemocemi a pandemiemi,rozeštvat nějakou operací false flag a nechat vzájemně vybít,nespokojené a myslící nakonec zlikvidovat,malý zbytek zotročit.
Odstup od jádra je ze dvou důvodů.Nepočítá se ,že bude komu to prodávat,a je to riziko.Musí to tu zůstat obyvatelné.Nebylo by komu vládnout a kde.

Líp už bylo.
08. 08. 2011 | 09:37

Johanna napsal(a):

Je zde plno kamarádíčku a vzájemně si zavázaných lidí.
Stavba dálnice, nákup třikrát předražených armádních vozidel a desetkrát předražených nemocničních přístrojů se přihraje přece jen někomu, kdo mi to oplatí, či podělí se se mnou o kořist.
Takže krize-nekrize, "nepostihnutelní" u nás "vydělávají" dál.
Škoda, že lidé zatím nedozráli na islandskou cestu.
Protože pokud to budeme dál "přehlížet", bude nás Kalousek strašit "dluhy" dál.

Dokud jsou plné hospody, pane Pehe, nějak si tu KRIZI neumím vybavit!
08. 08. 2011 | 09:38

jogín napsal(a):

Jarpor: Víte, k nekrytým půjčkám musí být dva. Ten, kdo se neodpovědně zadluží a ten co neodpovědně půjčí. Je to stejné jako se souložením. Ale navrch tu máme socializaci dluhů v podobě splácení deficitů bank státem.
08. 08. 2011 | 09:39

Bavor napsal(a):

Pehe objevil Marxe. Kdy ho objeví naše ČSSD?
08. 08. 2011 | 09:44

Targus napsal(a):

To Johanna:

Nevím, kde žijete, ale plné hospody vypadají úplně jinak, než je tomu u nás.
08. 08. 2011 | 09:49

pepa napsal(a):

v důsledku událostí v LONDÝNě CHtějí mocní potlačit svobodu internetu a zkorumpovaná média odcloní hně lidu proti politickým elitám!! Pehe již začal vinit kapitál, ale nééééé konkrétní viníky! Politické zloděje máme i v ČR!

Potrestejme své zločince na globální nemáme!
08. 08. 2011 | 09:49

pavelp napsal(a):

Franta Adamec z vinohradu na Morave....ne ze bych neveril ze neco muze byt pravda ale klobouk dolu vazeny pane...vy mate informace ze snad pracujete nebo jste pracoval pro nejakou tu takovou organizaci ktera se zabyva informacema??? Myslim takove ty co by meli byt utajeny.....nic vezlem ale vy jste opravdu rozeny zpravodajsky dustojnik...hezky den
08. 08. 2011 | 09:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem tradiční spamy pana Adamce, jimiž od včerejška opět zaplavuje debaty pod různými blogy.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 08. 2011 | 09:53

šlapka napsal(a):

Hlavní antagonismus - zadlužování společností soukromým firmám nabyl bizarních podob.
Politicko-finančně-obchodní lumpenelity vyssávají veřejné finance tím více, čím jsou v horším stavu s cílem poskytnout soukromým firmám tím větší zhodnocení jejich aktiv.
Např. FED - polosoukromá organizace skupuje dluhy a hotovost, kterou generuje z ničeho končí v bilancích bank/soukromých subjektů/ jako kapitál, který moduluje ve velkém nejen chování burz či vývoj cen komodit- ovlivňuje tak přímo či nepřímo chování celých společenských útvarů.
Místo toho, aby nasměrovaly kapitál do sektoru fyzické ekonomiky /i s tím, že KONEČNĚ přijmou svůj díl zodpovědnosti za stav fyzické ekonomiky a KONEČNĚ prokáží oprávnění ke své EXISTENCI - coby efektivního distributora kapitálu/ ... drží hotovost a čekají na spekulativní příležitosti - a nebrání se ani runu na státy, společnosti, jejich měny...
Jiné lumpenelity zase místo toho, aby v situaci, /když už je hlavní antagonismus neřešen a je takový jaký je/, kdy mohou na finančních trzích získat za historicky téměř nejlepších podmínek finance...místo toho tedy, aby NYNÍ (otazné je, proč to neudělaly dříve - odpověď je jednoduchá - nejsou k tomu MENTÁLNĚ vybaveny) vytáhly z kapes KVALITNÍ projekty na řešení dlouhodobé udržitelnosti rozvoje společnosti (energetika, ekologie, potravinová základna, nedobrovolná nezaměstnanost...) - tak dělají co ?
Fetišizují dluh a TAHAJÍ kapitál z kapes svých občanů a to jen a pouze za účelem dlouhodobého udržení SEBE u koryt tak, aby celý systém zůstal nezměněn.
----------------------------------------------
Práce je dost - podívejte se kolem sebe.
Kapitál ale nechce takovou práci platit.
Hledá co nejlepší zhodnocení.

Můžeme si nad tím stýskat, můžeme se zlobit, můžeme ...můžeme s tím něco udělat ?
:(
:)

Lidé si v krizových situacích většinou vybrali jako správce věcí veřejných ty největší psychopaty a křiklouny.
To je špatně.
Možná by stálo za to konečně vybrat ty tiché a normální.

"Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kteří zachovávají nestrannost v časech morální krize."
Dante Alighieri

P.S. Příklad otočných dveří finance - politika - obchod - politika -finace - ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Lloyd_Blankfein
http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Rubin
http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Paulson
http://en.wikipedia.org/wiki/Jon_Corzine
http://www.huffingtonpost.com/2009/05/04/stephen-friedman-new-york_n_195458.html
etc etc etc etc etc etc .....
08. 08. 2011 | 09:55

slavwin napsal(a):

Uskrovňování s omezováním zlodějny na tom přece není nic špatného. Skromnost se lépe snáší, když vím že nejsem okrádán. Nevylučoval bych nadstandartní odměny od státu, ale tady třeba přesně a zdokumentovatelně vědět za co to je. Atˇje pro informaci všech využíván internet, když se toto podaří ubude i ta kritizovaná závist. Vývoj má cestu otevřenou, získávání levné ekologické energie, potraviny, regulace počtu obyvatel, když to nedokážeme čeká nás konfrontace, když on může proč ne já.
08. 08. 2011 | 09:58

jo napsal(a):

Popsal jste toho "Otesánka" pěkně. Jednou chce peníze na svoji "záchranu v podobě státních financí" pak zase chce snížit daně v rámci "konkurenceschopnosti téhož Otesánka" atd. Pomůže jedině tvrdá regulace a jasná pravidla bez státních peněz.
08. 08. 2011 | 10:01

Targus napsal(a):

To jogin:

"Ale navrch tu máme socializaci dluhů v podobě splácení deficitů bank státem."
A ještě navrch si ten stát musí na to splácení musí půjčit.

Kruh je uzavřen.

Jako zásadní problém vidím neúměrné snižování daňové zátěže vysokopříjmovým firmám a fyzickým osobám. V momentě, kdy by nebylo možno realizovat zisky na Kajmanských ostrovech a spol. a bohatí by museli danit v místě svého výdělku, určitě by si daleko lépe pohlídali, co se děje s jejich daněmi. Plebs takové mocné nástroje ve svých rukou nemá, pokud nechce rovnou udělat revoluci, anebo se alespoň vydat islandskou cestou. V tom je zakopaný pes.
08. 08. 2011 | 10:01

Mastodont napsal(a):

On někdo státy nutil vytvářet deficitní rozpočty?
08. 08. 2011 | 10:03

Marcus Agrippa napsal(a):

Targus:
tak tak - socializaci ztrát a kapitalizaci zisků ve 100 mld. objemech už ekonomiky moc dlouho nevydrží. Daňové úniky zbídačily Řecko a teď se mluví o socialistickém"prožrání"- jak tomu někdo může věřit?!
08. 08. 2011 | 10:06

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Jako obvykle, když pehe nepíše o Drákulovi, má to (bohužel) hlavu i patu.
08. 08. 2011 | 10:07

hawk napsal(a):

Takže jediné rozumné řešení je nezadlužovat se kvůli sociálním výdajům, které jsou v celé Evropě tak nabubřelé, že krachy celých států a velké probuzení nenažraných, vč. odborů bude velmi, velmi bolestné.

Každá politická elita slibuje ráj na zemi a nemá na to peníze. Jen aby byla zvolena, protože lidi na to slyší: "to a to zadarmo, na to a to mám !nárok", všechno zaplatí stát a já nic"...atd.

Naprosto totéž se děje u nás, vzpomeňme na nedávné, úsměvné, akce odborů a úplně zblblých lidí. Účet je pak hrozivý.
08. 08. 2011 | 10:08

jarpor napsal(a):

jogín

Iniciátor je žadatel o půjčku, v případě států - emitent dluhopisů...
Bankéř zvažuje bonitu klienta.. míru rizika nesplacení... u klienta-státu dosud "bonita klienta" bylo riziko minimální... jen hloupý bankéř nepůjčí...

Míru nezodpovědnosti bankéře půjčovat dávám až na druhé místo, daleko za nezodpovědnost politiků jeden dluh "vyřešit" druhým dluhem...

Hezký den
08. 08. 2011 | 10:09

TomášL napsal(a):

Tak nám ECB zachraňuje soukromý sektor a daňový poplatník nechť se připravuje na finanční asanaci. Nu, zas a znovu zvítězil GK! Naštěstí...
08. 08. 2011 | 10:09

Marcus Agrippa napsal(a):

hawk:
víte - je"půvabné", když je u článku o"krizi"odkaz na"optimalizaci"daní přes daňové ráje. Pořád nic?!
08. 08. 2011 | 10:12

TomášL napsal(a):

jarpor

Všichni víme, že stát nemůže zbankrotovat. Vždy tam zůstanou ovečky, nebo-li občané státu, kteří zaplatí po chybách, svými hlasy dosazených, politiků.

Myslím jsi, že cyklus je dokonale uzavřen...
08. 08. 2011 | 10:12

karel napsal(a):

Bohužel je vidět, že článek byl psán pro Právo, takže se útočí na firmy a bohaté, kteří "můžou za všechno." Bylo by třeba odložit ideologie a říct, že vedle firem (které přece jen vyrábějí věci, které ostatní spotřebovávají - pokud by tady nebyly firmy, co bychom jedli a kde bychom bydleli?) a bohatých (peníze jsou motorem toho, že bohatí si založili firmy a firmy... viz výše) jsou zde i další, kteří jsou přisátí na peníze a přitom v mnoha případech nevytvářejí žádné hodnoty (nezaměstnaní a sociálně slabí, mnohdy by mohli něco dělat - třeba udržovat obec, opravovat chodníky atd atd., mnohde i příslušná sttátní správa, ve které je přezaměstnanost a zčásti lidé, kteří v podstatě nic neumějí a jejich výplata je jen vysokým příspěvkem na nezaměstnanost). Bez ideologií je tedy třeba jasně říct, kde se peníze vydávají účelně a kde ne. To všakzatím nedokázal patrně žádný stát, protože politici na to nemají čas, energii po zvolení věnují jen na líbivé kroky, aby byli opět zvoleni. Nedávno jsem někde slyšel, že politik by se neměl kopírovat sovu činností průzkum veřejného minění, ale měl by pozitivně průzkumy veřejného míinění ovlivnit do pozitivní budoucnosti. Na závěr bych chtěl ještě říct, že pokud je třeba získat peníze na daních, tak je nejjednodušší, aby platili ti, co ještě něco vydělávají, tedy firmy a bohatí. Jsou však i jiné cesty, jednou z nich jsou úspory a u nás ještě omezení korupce a jiného nelegálního příjmu. Nepochopilo jsem, že se proti tomu nic nedělá. Mj. k tomu účelu jsou daňová přiznání a finanční úřady. Stačí porovnat daňová přiznání za několik let a reálný majetek a doměřit daň v případě rozdílů. Je jasné, že to nepostihne 100 % lidí, ale kdyby se to podařilo u 50 %, tak není problém s rozpočtem.
08. 08. 2011 | 10:15

Mud.. napsal(a):

Přítel slasťáků čvachtající výkalovém otvoru, štěká v postpozdním okamžiku. Klaus tohleto říkal již před léty. No a co? Národ se pročistí. Pehe určitě nebude mezi vítězi! Půjde makat do terénu. Kmitat ručkama i nohama. Každý chvilku, tahá pilku.
Až do roku 2008 jsem se příliš nezabýval politickou korektností. Během mé kariéry ve státní správě, v představenstvu Spolkové banky a později v politice, jsem získal reputaci člověka, který se netají svými názory. Ale ty se týkaly většinou mého vlastního oboru a jako takové byly obecně akceptované. Vše se změnilo po tom, co jsem v září 2009 poskytl rozhovor o sociální a ekonomické situaci v Berlíně a jejích kořenech, a zejména po tom, co v srpnu 2010 vyšla má kniha “Německo likviduje samo sebe” ( “Deutschland schafft sich ab”).
Zde je seznam názorů považovaných za “politicky korektní”:
1. Nerovnost je špatná, rovnost je dobrá.
2. Hodnoty jako pracovitost, přesnost a dochvilnost nemají žádnou zvláštní cenu. Soutěživost je morálně pochybná (s výjimkou sportu), vede totiž k nerovnosti.
3. Bohatí by měli cítit vinu. Výjimkou jsou ti, kteří svého bohatství nabyli ve sportu nebo v showbyznysu.
4. Rozdíl v životních podmínkách nijak nesouvisí s našimi správnými či chybnými rozhodnutími a naším osobním přičiněním, je způsoben prostředím, v kterém žijeme.
5. Všechny kultury jsou si rovny a mají stejnou hodnotu. Zvláště hodnoty západní křesťanské civilizace a západní industrializované společnosti a její způsob života by neměly nikde být upřednostňovány. Ti, kdo mají jiný názor, jsou provinční a xenofobičtí.
6. Islám je náboženstvím míru. Ti, kdo mají problem s imigrací z islámských zemí severní Afriky a Blízkého východu, jsou islamofóbové. Islamofóbie je téměř stejně špatná jako antisemitismus.
7. Západní industrializované národy nesou hlavní odpovědnost za chudobu a zaostalost jiných částí světa.
8. Mezi mužem a ženou není žádného rozdílu až na viditelné vnější pohlavní znaky.
9. Lidské schopnosti závisí hlavně na vzdělání a tréninku. Zděděné vlastnosti a rozdíly nehrají téměř žádnou roli.
10. Mezi lidskými rasami a národy není žádný rozdíl, s výjimkou vnějších fyzických znaků (jejich vzhledu).
11. Národní stát je zastaralý koncept. Národní a kulturní odlišnosti nemají žádnou zvláštní hodnotu, jejich národnostní prvky jsou dokonce škodlivé a v žádném případě si nezaslouží ochranu. Budoucnost patří světové společnosti.
12. Všichni lidé na světě nemají jen rovná práva. Ve skutečnosti mezi nimi není rozdílu. Proto by měli přinejmenším mít stejný přístup k výhodám poskytovaným německým sociálním státem
13. Děti jsou soukromou záležitostí. Demografické problémy, například požadavky trhu práce, řeší stát svou imigrační politikou.
Citát: Thilo Sarrazin Dle Pehe po Breiviku nejhorší člověk v EU!!! Pomsta je sladká.
08. 08. 2011 | 10:16

ilyich napsal(a):

Moment, kdy to šlo zastavit nenávratně minul před Vánoci roku 2008, kdy prezident Bush dal Hanku Paulsonovi volnou ruku k nakládání s fondy TARP.
Tím, že bylo (na naléhání Gordona Browna) škrtnuto původní řešení, prodat troubled assets v dražbě a tak je vrátit do reálných tržních vztahů, zůstal finanční průmysl uvnitř začarovaného kruhu.

Protože neumí vytvářet jiné hodnoty, než falešné peníze, nezbývá mu než kanibalizovat prostřednictvím států, které ho vytáhly z fekální jímky, jejich občany a každého, kdo je v dostřelu sil NATO.

Je na čase oddělit falešné peníze od zúčtovacích jednotek, které zachovají občanům hodnotu jejich práce a úspor (což je, jak Češi viděli v roce 1953, těžké) a nechají spekulanty sedět na jejich makulatuře.
Jediné, co je k tomu potřeba je politická vůle. Političtí volové ale již stojí krok za hranou útesu, jen o tom ještě nevědí.
Důležité je, nedat jim další šanci.
08. 08. 2011 | 10:17

Rumcajs napsal(a):

Hon na čarodejnici v podání Peheho už začíná !Že prý globální kapitál !
Že prý finanční trhy!

Kdepak pane Pehe. To levicová sebranka všechno rozházela. To přebujelý stát poliká čím dál větší kus HDP. Žádné finanční trhy, žádné banky.

Všemocný politik má vinu . Podívejte se na jakýkoliv stát s jakoukoliv daňovou zátěží - všechny končí v dluzích.I to "slavné" Švédsko mělo svoji velkou krizi.
Jediná šance je, že politiky se chopí pragmatici, a né zoufalci jako jste Vy pane Pehe.
08. 08. 2011 | 10:21

Marcus Agrippa napsal(a):

karel:
nebuďte naivní. Z veřejných prací budete mít dobrý pocit možná vy. Ale nic to nezmění na tom co se děje. Pro spekulanty a bookmakery jsou soc. výdaje mimo rozlišovací schopnost - tam se hraje o úplně jiné objemy světových financí.
08. 08. 2011 | 10:22

Johanna napsal(a):

Targusi, nevím, kde žijete, ale plné hospody u nás vypadají tak, jak vypadají.
Asi moc necestujete!
08. 08. 2011 | 10:25

karel napsal(a):

to Marcus Agrippa - děkuji za Vaše vyjádření, ale mířil jsem úplně jinam a veřejné práce byla jen zmínka, že je zde zdroj toho, aby svět v detailech vypadal lépe, kdyby se zapojili i lidé, kteří by to mohli dělat, ale když dostávají peníze za nic, tak k tomu nejsou nuceni. Vy to možná nazýváte naivitou, já nutností, ale ti lidé mají tak silnou lobby ve všech státech světa, že si nikdo netorufne na jejich přijem (který by byl značnou úsporou pro rozpočty a zároveň motorem pro tyto lidi). Pro vysvětlení pojmů naivita a nutnost na reálných příkladech doporučuji k přečtení knihu Budoucnost svobody od Zakarii.
08. 08. 2011 | 10:29

Johanna napsal(a):

Targusi, máte hlad? Nemáte přístupnou vodu? Máte dokonce teplou vodu? Máte kde bydlet? Je mír? Opijete se, kdykoli se Vám zlíbí?
Pokud máte vše výše uvedené, krizí netrpíte. Patříte mezi 8% nejbohatších!
Když von má Kellner ještě o trošičku víc, že?
08. 08. 2011 | 10:29

hawk napsal(a):

Johanna

Dobré :-) Ba až výborné.
08. 08. 2011 | 10:32

zk napsal(a):

Rumcajs:
Levicová sebranka? Viděl jste někdy tento graf?
http://www.boston.com/news/politics/articles/2011/07/31/the_debt_crisis/
08. 08. 2011 | 10:35

šlapka napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/276649-cr-pokles-stavebni-produkce-v-cervnu-prudce-zrychlil/
http://zpravy.kurzy.cz/276650-cr-tempo-rustu-prumyslove-produkce-se-v-cervnu-snizilo/
http://zpravy.kurzy.cz/276652-cr-zahranicni-obchod-v-cervnu-s-prebytkem-17-6-mld-kc/
http://zpravy.kurzy.cz/276659-cr-nezamestnanost-v-cervenci-stoupla-o-0-1-na-8-2/

Problémy budou mít zejména firmy , jejichž trh je lokální či regionální.
Tyto problémy se mohou prohloubit - pokud začnou mít problémy i firmy relizující převážnou část svých tržeb dodávkami služeb či výrobků na externí trhy.
Což je pravděpodobné. Škrcení výdajů oslabuje růst a následný pokles se importuje do dalších zemí.

Paradoxně tak zakoupením si německých výrobků pomáháme českým firmám a zaměstnancům. Nevím jestli je to dobře a správně, ale každopádně je to bizarní - hlavně historicky.
Ale zřejmě si na to budeme muset zvykat.

Útěk ke zlatu je iracionálním chováním.
Racionální chování je relizování dobrých projektů. Ne hladových zdí - kvalitních projektů.
Takové projekty ale umí připravit jen kvalitní lidé.

Kecy o velkých sociálních výdajích jako hlavní příčiny, která je příčinou krize jsou dobré tak akorát pro omezence, kteří by se měli odstěhovat do Číny a tam si rochnit v kapitalistickém bahně.
Jsou to kecy tupců, kteří si myslí, že když se do systému povinných odvodů nalijí méně peněz, tak bude systém lepší a kvalitnější. Když budou lidé pracovat za nižší mzdy - budou se mít všici lépe. Když se lidem vytahají peníze z kapes a přesměrují se do bilancí finančních ústavů a z nich do oblasti spekulativního kapitálu - že se tím vyřeší budoucí koupěschopnost...etc etc.

Anebo jsou to kecy gaunerů, kteří tyto systémy chtějí obsadit a "vyzonovat" je dle zájmů svých a zájmů svých klientů. Včetně zákazů vstupu a placených ochranek.
Tedy něco jako sociálněekonomický apartheid.

Demokracie má tu vlastnost, že i ve společnosti, kdy její mikročást ovládá zdroje a vlastní většinu bohatství, mají ostatní lidé - respektive každý z nich - pouze a jen jeden volební hlas - stejně jako lidé z oné mikročásti společnosti.
Jde tedy o kvalitu toho hlasu.
Součet kvalit takových hlasů pak dává výslednou kvalitu rámce, ve kterém společnost funguje.
A to i ve vztahu ke kvalitě výběru kandidátů.

V tomto ohledu jsem velmi skeptický a myslím si, že scénu opět pvládnou média - se všemi těmi kauzičkami, kauzami, poplopravdami...

No - máme se na co těšit.
Kdyby dnes byl u moci Hitler - tak mám takový dojem, že bychom jej přivítali jako spasitele a zachránce. Modulováni takto ZEVNITŘ. Smutné. A bizarní.
08. 08. 2011 | 10:37

ghándí napsal(a):

západní svět nečeká krize kapitalismu. ta mohla proběhnout v roce 2008 a nebýt politiků, tak jí máme za sebou. západ čeká rozpad socialismu, jako SSSR před 20 lety. vlády západních zemí byly po desítky let hnány populistickými sliby svým voličům a vytvořili vedle kapitalismu obludný paralelní sektor státního socialismu, který již není dále financovatelný. navíc ještě politici přilili hektolitry oleje do ohně, když se před dvěma roky pasovali do role zachránců a v zájmu "uklidnění trhů" pumpovali do ekonomiky další a další biliony dolarů a eur, které neměly. pokud zapadní státy okamžitě velice radikálně neomezí své výdaje a nezačnou sve dluhy redukovat, tak nas čeká velký krach západního socialismu. daleko hlubší krize než ve 30. letech.
08. 08. 2011 | 10:38

Jag napsal(a):

Investoři a kapitálový trh chce stát DEBYROKRATIZOVAT.To co z něj udělalo je šikana občana,okrádání občana a to hlavně v Evropě.Tady se sociální stát tak rozbujel,že to nemůže dál pokračovat.A děkujme všem chyrým investorům,že už to financovat nechtějí a nebudou.Osobně jsem nikdy dluhopisy nekupoval a osobně kupovat nebudu.Státní dluhopis podporuje jen platy bez kontroly,okrádání střadatelů a bankovní půjčkový socialismus,kdy se ztráty zatáhnou od všech.Tento bordel spraví jen debyrokratizace státu,platy podle výkonů a ne podvodů,půjčky podle ziskovosti projektu a jeho návratnosti.Umělou zaměstnanost,platy bez vazby na výkon a žádnou osobní a hmotnou odpovědnost ať si komunisticko-evropský stát nechá.Okrádání občanů státem musí v Evropě skončit.Jinak krachneme a díky Bohu,že to investoři zjistili a nekupují dluhopisy v takové míře.
08. 08. 2011 | 10:42

ilyich napsal(a):

Mud
V čem čvachtáte vy, Bahno?
Sarrazin (sám přiznává, že jméno znamená Saracén a značí muslimské předky) je socdemák utržený ze řetězu. Hlásáním "pravd" odkazujících na seslský rozum se stal nesmírně populární, jako již před ním jeden rakouský frajtr. Je to nejčistší prototyp populisty a demagoga.

Druhá věc je, že mu to pokroucená povinná lež politické korektnosti umožňuje. PC tím, že určité věci vylučuje z diskuze, dělá z nich zápalný materiál.
Velmi charakteristické pro socdemáky, labouristy a demagogy všech nálevů je Sarrazinova blazeovanost, s jakou si přidělil městské prostředky na provoz golfového klubu ve Wannsee - nejsnobštější berlínské čtvrti.
08. 08. 2011 | 10:42

Valmont napsal(a):

Příčiny krize nebyly odstraněny.
Staněk má pravdu. https://www.youtube.com/watch?v=cj8C1plsB08
08. 08. 2011 | 10:43

vasja napsal(a):

No já si teda myslim, pane Rumcajs, že socan a "finannční trh" si šel docela na ruku.
A prisam Bůh, že jestli najdu kvéry co dědek zakopal.....:)) jednou budou užitečný.
08. 08. 2011 | 10:43

lisak napsal(a):

pane pehe, predstava, ze existuje jakysi jednotny otesanek, ktery utoci na staty, sam se jakoby oslabi a necha si dat od statu penize je klasicka predstava tech, co pisi na netu o nwo a zidovskem spiknuti. nepritel je znam - banky, financni kapital a bohaco obecne, takze hesla do ulic se muzou zacit psat. nenapadlo vas, ze problemy muze utraceni vlad, ktere slibuji masam vic a vic pozitku na dluh? ne, budeme radeji likvidovat ti, kteri situace neco vydelaji, popripade uz nehcteji dal vsechno tohle financovat (obecne investori). tak jo, zrusme banky, zavedme regulace, a aby nebyli lide v ulicihc, pojedeme dal. system nebude kolabovat pres burzu - zkolabuje samospadem behem nasledujich let. o to drsneji, rikam.
08. 08. 2011 | 10:44

Občan Josef K. napsal(a):

To je po dlouhé době v česko prostředí zcela naprůměrný text, který zjevně předčí všechny úvahy většiny různorodých "expertů".
Už delší dobu je zřejmé, že zdejší komentáře pod blogy mají charakter tu více tu méně pseudohumorných výkřiků. Zdá se mi, že každý se snaží být vtipný, což dnes zjevně představuje směsku vulgarit, slangu a máloslabičných textů napadající někoho z komentátorů jen tak, pouhým označením autora za "vola, levičáka,příznivce Marxe atp.". Mám pocit, že je to sílící tendence již nekolik let.
Z komentářů začasto vyplývá úporná snaha prokázat světu svou znalost,která reálně schází, což se mění v komickou frašku. Pokud člověk nerezignoval na jistou míru vzdělanosti a kultivovanosti, pak se domnívá, že značná část komentářů je představovaná brigádníky, placenými nějakými zájmovými politickými uskupeními, nebo lidmi frustrovanými s nenaplněnými ambicemi.
Tváří v tvář tomuto textu, který opravdu je výjimečný svou normalitou,tedy výzvou k diskusi, nikoliv normalizovaností, vyplývá na povrch i bída české žurnalistiky, která zjevně "bartošovatí". Či je tomu naopak, Bartoš je vrcholným produktem české normalizační žurnalistiky?
Média vytvářejí pocit, a nejsou to ona, kdo mají moc, je to veřejný prostor sám o sobě se svou mýtickou autoritou, že vše jen jen hra. Ekonomická krize- hra. Sociální krize- hra...Jejich poplatnost degenerovaným normalizačním vládnoucím garniturám dneška pocit nezávazné hry jen podtrhuje. Klaus, Topolánek, Paroubek, Drábek či Kalousek si také jen hrají, jejich vyjádření a jednání je také jen nezávaznou hrou. Jistý pan Kocourek a Nečas mají plán k tygřímu skoku. Při troše reálného uvažování - opět jen nezávazná hra. Odmítání rozmanitosti lidského světa- hra, která zakrývá hru.
Hra je jistě součástí lidského jednání (Homo Ludens, Huizinga), ale každá hra má svá pravidla. Nikoliv v této kultuře ČeskO, s vítězným tažením Semínů, Bátorů, Jochů, Bartošů, Bednářů i Kurasů a Tomských....
Nezávaznost hry je patrně důsledkem historického vývoje, přičemž normalizace sehrála pro tuto dobu klíčovou roli. Pocit, že kdosi jiný ovládá vše a má odpovědnost není žádná, tedy pocit plebejce, otroka, ovládl po roce 70 vítězné vrstvy této společnosti zcela. Intelekt, znalost a spořádanost byly zahnány do temných koutů. Intelekt nahradila "Krádež pera" opentlená lží, stejně jako pseudoargumenty ministra financí, který mnohokrát prokázal svou neznalost, knížete, jehož motivace je zjevně zcela privátní a spojená s restitucemi či snad i nátlakem na něj od jistých kruhů, zjevně totalitní jednání nového ředitele parku Šumava.....Ředitel televize "Palcát"...Český miliardář, jehož moc se odvozuje od lichvy a spolupráce s KGB/FSB, a špičkami putinova totalitního režimu, a který je vydáván za úspěch a zlatoručičkovost českého národa...opět jen hra. Reklamy na luxusní vozy v zemi, kde většna střední třídy vydělává méně než jsou stipendia studnetům na Západě....Opět jen nezávazná hra. Vyhnání Němců a pseudomýty o tuzemském hrdinném lidu, bez ohledu na všechna poznání věd, opět jen hra. Národní čistka je dokonána rozpadem státu Československo, opět jen hra. Její oprávnění se v tomto případě zastře údajnou národní velikostí v minulosti. Někteří velikost hledají v nesmyslných stalinských dílech o velikosti Slovanů?
Dlouhodobě mne zaujal pan Cvrček, jazykovědec, reformátor, zastánce plebejizace jazyka, tvůrce nových jazykových teorií - "smajlík" jako řeč? Nezávazné hry potřebují i nový jazyk. Jistě "smajlík" se stane součástí jazyka v okamžiku, kdy mu v důsledku plebejizace zůstanou pouhá dvě slova pro vyjádření všech složitostí světa. Komentáře pod blogy nasvědčují, že ta doba nebude tak vzdálená. Dvě slova a smajlík, bohatý jazyk...
Hrát hru odpovědně znamená být otevřený světu, mít pokoru před poznáním jako takovým, nehledat výhodu v účelovosti postojů, respektovat rozmanitost a lpět na normách. Degenerativní změny v mentalitě české společnosti mají hodně společného s degenerativními změna, které přiváději svět k nové krizi. Krize sama o sobě, jakkoliv bolestivá, může přinést změnu, ale historická zkušenost praví, že to není 50 na 50 ve prospěch lepšího.
Ovšem poučení nečekejme. Směřujeme k olivoidní a crvčkoidní dvojslovnosti jazyka zdobené smajlíky. Člověk uchopuje svět skrze jazyk. Svět se tedy spíše stane plošším. "Naštvaný" se svfými kumpány, což zjevně trefný příklad reality, stějně jeho složitosti neuteče.
08. 08. 2011 | 10:44

Johanna napsal(a):

Nakonec zde ještě uvěříme o "zahnívajícím" kapitalismu, o kterém nám vyprávěla souška učitelka.
A protože země koruny české již komunismem prošla, čeká ji zářivější budoucnost než vnuky z Wall Streetu.

Jen mi nejde do hlavy, jak Čína může-coby komunistický stát-naplňovat myšlenku blahobytu.
08. 08. 2011 | 10:46

jo napsal(a):

Postižení pravouni už zase vše házejí na bezdomovce :))))
08. 08. 2011 | 10:48

Marcus Agrippa napsal(a):

karel:
neblázněte - soc. výdaje jsou v současnosti zanedbatelná věc ( snad kromě důchodů ). Tady se hraje o něco úplně jiného. Pokud někdo bude mít pocit satisfakce z toho, že nějaký nešťastník z kraje z vysokou nezaměstnaností bude se smetákem a s oranžovou vestou ometat chodník, tak ho spíš lituji - je to totiž dost primitivní pohled na věc. V USA snad máte nějak rozbujelý soc. systém? A přesto jsou tam problémy - ale ty jsou dané něčím úplně jiným ( jen Madoff zpronevěřil 65 mld. USD. - 1,7 bil. kč ). Doporučuji vám dokument Vzestup peněz - nejde o žádný marxistický, bolševický ani levičácký výtvor.
08. 08. 2011 | 10:49

Naštvaný napsal(a):

Občane Pepo K. Vo čom to melete? Když už mě uvádíte?
08. 08. 2011 | 10:50

jo napsal(a):

Všem doporučuji tento dokumentární film:

http://www.csfd.cz/film/283075-financni-krize/

udělejte si jasno
08. 08. 2011 | 10:53

VL napsal(a):

2008: Kalousek: Možná vás zklamu: krize nám nehrozí
http://hn.ihned.cz/c1-28777680-mozna-vas-zklamu-krize-nam-nehrozi

Pro Česko to tedy neznamená, že nebude bohatnout. Nestane se nám nic horšího, než že budeme bohatnout o něco pomaleji, než jsme zvyklí. Ale stále budeme bohatnout.

Deficit je plánován na 70,8 miliardy a stále se domnívám, že skončí o 15 až dvacet miliard lépe. Rozhodně nebude překročen.

---------------------------

A skutečnost: 225 miliard deficit, později upravován na 200 miliard. Jsem rád, že v nastupující krizi máme na ministerstvu financí opravdového odporníka. Představte si, že by tam byl třeba nějaký chemik.
08. 08. 2011 | 10:54

šlapka napsal(a):

Pro hlupáky, kteří stále věří na puristické ideálnětypické stavy....ratingové agentury, otočné dveře /lidé z bank jsou jednou politiky , za chvíli opět bankéři/, ovlivňování nákupního chování médii, které jsou v rukou obchodně -finančních skupin, zájmy těchto skupin - velmi často jsou v rozporu se zájmy občanské společnosti, nesmírná asymetrie ve sdílení informací ve prospěch těchto zájmových skupin, nesmírná jejich moc coby market makerů/nejen burz/ a opinion makerů...etc etc.

/Je to ale zbytečné, dokola pořád vyvracet ten čistý tržní vztah (od kterého jsme přeci jen krůček - stačí jen trošičku poopravit to, tam vyměnit toho, onde zase připsat jeden paragraf) - ideologii nelze někomu dostat z hlavy - zejména pokud je živena i faktickými projevy ...například právě napojením na takové skupiny (členství v takové parazitní straně - popřípadě zastupování takové strany, napojení na zmanipulované veřejné zakázky)....nebo pokud takový jedinec vidí trh očima upřenými kdesi k A. Smithovi - tedy o několik staletí zpátky ....takový NECHCE vidět skutečnost - on JI CHCE OPRAVIT ve směru onoho A. Smithe (možná, že kdyby si ho přečetl - jeho " Bohatsví národů " - tak by mu hrůzou vstaly vlasy na hlavě už jenom pro ten fatální deficit číselných vyjádření SKUTEČNOSTI - a inflaci ideálnětypických pojmů - vycházejících z psychologie člověka pozdního středověku...:((()

No nic - někdo zvoní.
/Zatím sazby nechám stejné - a beru kačky. Zatím !!/
08. 08. 2011 | 10:54

tata napsal(a):

už se mužu jen hořce usmat.

kdy lidi s pravicovym pohledem,se jasny problem snaží svalit na ty socky,nebo to zakamuflovat do hospodaření statu a tim zase nepřimo že za tim špatnym hospodařením jsou socky.

nikoliv ono stat vydava na soc politiku včetně duchodu zhruba 430 miliard,stoho pravě na duchody je zhruba 310 miliard,takže ve sve podstatě socky mužou zneužit nakych 120 miliard ,připsat to cele na konto zneužití je sice blbost ale i tak je jasné že to je vtom nehopodaření procentuelně ten nejmenší problem.
proč hlavně stat nehospodaří vyrovnaně kvuli sockam?nikoliv kvuli parazitum,kterym naši pravicovy ještě ubiraj daně,a jak by bylo nespravedlivé trestat šikovné bohužel v mnoha připadech všeho schopné.

ono je nasnadě jakou možnost maj vysavat socky a ti ruzní paraziti.

DUKAZEM JE krize v Americe myslym tu minulou,ty obrovske častky skončily na kontech těch co tu krizi vyvolali,jen zlomek toho bylo použito na zachranu systemu a mame to zde znova.
08. 08. 2011 | 10:55

Noe napsal(a):

Karle, kopírujte sovu. Symbol moudrosti. "Dokud bude panovat směnná hodnota nad užitnou, bude existovat všeobecná prostituce, všeobecná korupce, bezpracné nabývání vlastnictví, války, vykořisťování, znehodnocování práce v penězích a předstírání produktivity u tzv. majetných vrstev." (K.Marx, Grundrissy.)
08. 08. 2011 | 11:00

JOSEF OREL napsal(a):

Vládní koryta a střet zájmů.
Když tak člověk poslouchá chudáky politické papaláše, tak by z kapsy vytáhl poslední desetikorunu a poslal by ji na jejich účet, protože z jejich nářků by jeden nabyl dojmu, že se jedná o diskriminované chudáky, o které si každý občan otře botu, se kterou šlápl do hovna, zatím co oni bez ohledu na své osobní volno řeší legislativu, která obyčejné lidi zbavuje stresu z budoucnosti a dokonce i bezdomovcům umožňuje zhodnocení jejich akcií v osobním vlastnictví.

Proto jsem si jako vzor takového politického papalášského chudáka vybral soudruha Hřebíčka, bývalého to ministra v Chocholánkově vládě, který si kupuje fotbalové kluby od okresního přeboru výše jak housky v obchodě a vily a luxusní byty v drahých zahraničních destinacích, jak kdyby se jednalo o polozbořené chalupy někde na Vysočině.

Trochu si oprášíme raketový vzestup pokladníka uliční buňky ODS v městské čtvrti v Teplicích, který byl majitelem bezvýznamné regionální stavební firmy Viamont, která do roku 2006, kdy soudruh Hřebíček nejasným způsobem pronikl mezi papalášskou elitu a stal se ministrem dopravy, měla zisk v jednotkách milionů, čili ve výši, ve které se pohybuje zisk většiny jakž, takž prosperujících firem v Česku.

A najednou se stal Boží zázrak, protože jiné vysvětlení asi nepřichází v úvahu. Od r.2006-2008, kdy byl Hřebíček ministrem, firma Viamont vyhrála tendry za 12 miliard korun, bez zajimavostí není ani fakt, že se jednalo hlavně o zakázky v oblasti silnic a železnic, tedy v resortu, který ovládal právě soudruh Hřebíček co by ministr.

A tak Hřebíček dle návodu doktora Plzáka zaujal pozici Panenky Marie a zatloukal a zatloukal a neustále tvrdil, že firmu Viamont prodal v r .2007, ovšem firma má 100% akcií na majitele, tedy anonymní akcie a kdo je jejich držitelem by neuhodl ani David Copperfield, ani sdružení jasnovidkyň Česka a nynější spolumajitel Viamontu, soudruh Novák se dušuje, že soudruha Hřebíčka už neviděl 20 let a to dokonce ani v televizi.
08. 08. 2011 | 11:02

VL napsal(a):

Současná forma kapitalismu se začíná hroutit. A kdo za to může? S poválečným zadlužováním USA začal echt pravičák R. Reagan. Známý je jeho vtip: "Dluh už je tak velký, že se o sebe postará sám.". Demokrat (něco jako u nás ČSSD) Clinton dluh snižoval, aby následně další echt pravičák Bush ml. rozjel zadlužování naplno. Obama už naskočil do rozjetého vlaku bez možnosti řízení.

Obrázek dokládající moje slova:
http://uspolitics.about.com/od/thefederalbudget/ig/Political-Economic-Measures/Debt-GDP-by-President.htm

Hlavně, že u nás pojmenováváme ulice po Reaganovi. Proč také nepojmenujeme ulici po Řekovi Papandreovi?
08. 08. 2011 | 11:09

jo napsal(a):

...není se čemu divit když se lidem platí pouze tak aby splňovali podmínky a mohlo se jim půjčit na střechu nad hlavou :))) to je ten slavný kapitalismus "na dluh" hlavně když zákulisní jedinci chystají lety do kosmu, mají své ostrovy, jachty, vily všude, sbírky aut za sta miliony, tryskáče, soukromé letiště... a jejich případné ztrátové podnikaní z půjček sanuje stát pomocí daní socek...
08. 08. 2011 | 11:14

Marcus Agrippa napsal(a):

VL:
no vždyť jeho obdivovatelé přivedli ČR taky do obrovských problémů. Jejich vidina min. státu musí jít v ruku v ruce s fair play podmínkami - což je utopie - naopak to otevírá dveře dokořán lobbingu, korupci, daňovým únikům, dumpingu, skimmingu, lichvě, spekulantům atd.
08. 08. 2011 | 11:15

Rubes napsal(a):

Svetova krize je financni sabotaz za kterou nekdo stoji tak jako v roce 1930.
Cena zlata leze nahoru a vykup zlata a stribra take. Ceny potravin a energie se take
zvysuji. Experimentalne Testovaci centra zbrani v Iraku, Afghanistanu, Syrii, Libyii a v dalsich mistech stoji Triliony Dollaru. Ted se jenom ceka na noveho Vudce a Mistra Chamberlaina a pojede se na ostro. Pravdepodobne to bude Napoleon z Parize kdo si zahraje na Vudce a Chamberlaina bude hrat soucasny Premier z Londyna. Sledujte novinarske kachny a lhani z ruznych stran. Vzpominate na Murdocha? Koho financuje Murdoch a dalsi makleri?
08. 08. 2011 | 11:26

Hlava napsal(a):

pan Pehe končí úvahou, cituji :
A z chaosu, jak víme, vznikají často světové konflikty nebo nové pořádky. Nám, kteří to už jednou zažili, nezbývá než doufat, že to nebude obdoba jednoho z „báječných nových světů“, které v reakci na krize kapitalismu a bídu vznikly v minulém století.
konstatování :
Ano nemůžeme čekat nový pořádek od makroekonoma Klause, prezidenta Česka, protože má problém s orientací, má problém poznat, jak to má v kalhotech, kde má předek a kde má zadek, a jak ho používat ..., to mu zásadně narušuje vnímání a myšlení, proto produkuje pseudovědeckou, pseudofilozofickou literaturu, a plodí špatnou morálku !!! Ani od jeho "Hradní party" a jeho poradců nemůžeme čekat záchranu Česka, naopak konflikt, protože se oni nemohou shodnout, kdo zrovna má mít službu v bedně, Klaus má na Pražském hradu chaos, a to je zlé !!!
08. 08. 2011 | 11:26

Jan /jiný/ napsal(a):

Jan
Viděl jsem to podobně. Teď mám dvě děti a trnu.

Rumcajs
Člověče kdyby hloupost nadnášela....
Reagan a Bush jako levičáci.
Číský komunisti jako pravičáci. A co takoví Japončíci ???
Zlí politici způsobující periodickou krizi kapitalizmu / to je na Nobelovku/.
Závidím ti tvůj jednoduchý svět.
Ale trochu se ho bojím.
08. 08. 2011 | 11:31

Ládik!!! napsal(a):

Včera byla u nás na Kostelci pouť.
Proti loňsku přišla (přijela) polovina lidí. Ceny atrakcí a blbostí se zvedly o 30%. Je už to krize? Není. To v Polsku u moře se proti loňsku zvedly ceny ubytování i žrádla o cca 66% (podle mých výpočtů - kupoval jsem letos 77 noclehů). Lidí bylo plno, ale remcali jen na počasí. To taky není krize.
Doufám, že krize přide a odtrhne přisáté nefachčenky od státních cecíků.
08. 08. 2011 | 11:33

jo napsal(a):

Ládik!!!

"Doufám, že krize přide a odtrhne přisáté nefachčenky od státních cecíků."

to myslíš "pravicové" firmy na anonymní akcie?
08. 08. 2011 | 11:35

Jan napsal(a):

Krásné jak si i tak vzdělaný člověk, jakým pan Pehe bezesporu je, dokáže lhát do kapsy. Svůj pohled na krizi naznačí hned v úvodu a pak jen vrší "argumenty" tento pohled podporující.

Tato krize není krizí kapitalismu, právě naopak. Je to krize státu a demokracie, protože nezodpovědní politici v populistickosocialistikém duchu rozdávali z peněz budoucích generací a půjčovali si od soukromých institucí, které tím získali postavení mimo systém, nebo chceme-li nad systémem.

Obludná deformace trhu státy, pro které miliardy a biliony, nekryté takřka ničím nebyly problém vytvořili prostředí pro nástup plutokracie politickofinanční kliky, jež nás chce nyní donutit platit dluhy jejich předchůdců a zadlužit i generace budoucí.

Finanční trhy jsou již min. posledních 5 let založeny pouze na víře, že celý systém přece nemůže spadnout o čemž se přesvědčuji velice často při hovorech "s kapitány" českého finančního sektoru poměrně často. Největší banky v ČR a ve světě tomu není jinak vedou zcela nekompetentní idioti, léty přetvářky zocelené kádry, za které by se nemusela svého času stydět ani komunistická strana. Doporučuji si přečíst výroky např. ředitele české ČSOB z před půl roku...

Je jediná cesta, návrat k protestantské etice, základům kapitalismu jako takového. Odvrhnout spekulace a sázku na rychlý růst bez práce.

Debata, kterou je třeba otevřít je debata o podstatě hodnoty, protože tato krize ukázala, že dosavadní teorie jsou nevyhovující stejně pracovní teorie hodnoty atd..
08. 08. 2011 | 11:41

Cestovatel napsal(a):

Pehe nám tu vypráví pohádku o Otesánkovi. Řekně te nám prosím ještě další pohádku. Třeba o tom jak se za socialistickém systému budeme mít skvěle, jak všechno bude perfektní.
Pak nám jako správný sociální demokrat můžete povídat ekonomické pohádky o tom jak regulace,vysoké sociální dávky a vysoké daně spasí naše finance :)
08. 08. 2011 | 11:41

Left is Death napsal(a):

Celosvětovou hospodářskou krizi nezavinil žádný kapitalismus, ale právě naopak, zavinila ji nenažranost bezdomovců a socek a především politiků, kteří je v tomto podporovali, kteří namísto, aby se uskrovnili, tak jedli z cizího a žili na dluh. Globální kapitalismus naopak vytvořil příhodné podmínky pro rozvoj svobodného ničím neomezovaného trhu, který však levičáčtí regulátoři svými neuváženými zásahy začali prznit.
Začalo se přerozdělovat: vybereme od každého něco, ne stejně, to by se těch chudoučkých ubožáčků dotklo, ne, nejvíc vezmeme těm chytřejším a úspěšnějším, tj. hlavně podnikatelům, těm, kteří vytvářejí hodnoty, to vše pod rudým praporem solidarity. Následně naděláme dluhy, aby bylo dost na dávky a na přebujelou byrokracii. Schodky sice rostou, ale to je fuk, my to přece platit nebudem!
Původní idea rozdělování podpory, tj. nikoho nenechat umřít hlady, se zvrhla v masivní podporu rozšiřování zástupů nemakačenků a flákačů pod heslem "všem stejně".
Kdy už si tyto pravé příčiny konečně uvědomíme a řekneme si to na plná ústa? Levice nás všechny postupně vede do záhuby!
08. 08. 2011 | 11:41

ghándí napsal(a):

left is death,
"nenažranost bezdomovců"...to by se mělo zarámovat! bezdomovci je snad jediná skupina obyvatel, která na státních dluzích nemá žádný podíl. ale jinak s vama souhlasím. kapitalismus tohle totální prožrání států nezpůsobil. byl to život na dluh. na prožírání státu se víceméně podíleli všichni. nejvíce státní zaměstnanci, dokroři, učitelé, policajti, uředníci, jejichž platy jsou neufinancovatelné. netvrdím jestli jsou vysoké nebo malé, to je subjektivní věc, ale jsou prostě a jednoduše neufinancovatelné.
08. 08. 2011 | 11:48

VL napsal(a):

Pravice má plná ústa boje se zadlužováním. Realita je však zcela opačná.

Vývoj dluhu ČR:
rok 1998 dluh 200 mld. Kč - začátek vlády ČSSD
rok 2006 dluh 800 mld. Kč - konec vlády ČSSD, začátek vlády pravice
rok 2011 dluh 1500 mld. Kč - pravice stále u vlády

Každý si dokáže spočítat, kdo udělal větší sekeru (a za kolik let) a to socani ještě museli platit dluhy po zpackané privatizaci ve výši 550 mld. Kč.

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/transfor_nakl_CR.html
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/str_vyvoj_sd.html
http://www.verejnydluh.cz/

S pravicí ke státnímu bankrotu.
08. 08. 2011 | 11:50

jo napsal(a):

už je to tady pravouni kvičí jak za vše můžou bezdomovci :)))

uvedomte si že z úspor drobných střadatelů napůjčovali banky miliardy a sta miliardy na zkrachovalé nebo uměle zkrachovalé - vytunelované projekty různých podnikavců a podvodníků

to se těm "sockám" vrátilo v podobě vysokých bankovních poplatků, daní a sanací takto vzniklých dluhů státem čili zase penězmi těch "socek"
08. 08. 2011 | 11:51

Left is Death napsal(a):

ghándí
nenažranost bezdomovců patří do uvozovek, jde totiž taky o to, že na skupinách jako jsou např. bezdomovci se profilují různé pseudohumanitní vyděračské skupiny sociálních pracovníků žádajících o dotace jednak od státu a jednak z brusele, což je další z průvodních jevů levičácké politiky a bezdomovci si na tohle zvykli, je jim dobře, z ulice nechtějí, jsou tam šťastní, protože si denně vyžebrají tisíce, které můžou hned vyvechslovat za cíga a chlast nebo to naházet do automatů
08. 08. 2011 | 11:54

honolulu napsal(a):

Pane Pehe,
kdyby nebylo zachranych balicku, tak se zhrouti Amerika. Nebyly by penze pro stare lidi napr., a jine dulezite veci.

Kdyz socialni inzenyri ve vlade, v ramci "boje proti chudobe", donutili delat finnacni instituce neco proti jejich vuli, tak maji obligaci je vytahnout z prusvihu, ktery zavinili. Kdyz je spolecnost rozdelena na ty, kteri maji vyhody a ty druhe co vsechno plati, tak je dobre, ze je prusvih.
Vse bylo zavineno, nesmyslnym socialnim experimentem - premistovanim hodnot.
Mate vsak pravdu v tom, ze je velky maler.

Co to tam mate v Cesku za hloupost ? - "Poplatek za vedeni uctu", = 200 kc ?
Kdyz prijdu do banky u nas, tak dostanu kafe a oplatek.
(Nekde cukrlata, tvrde-velmi chutne) a prupisku si necham "pro stesti". (Buhuzel, posledni dobou zacinaji byt nektere-ty lepsi, ukotveny na retizku.)

Tencokyda,
Ty nadavas lidem za googlovani Ty klobasko a googlujes vice nez Beda. Jsi googla !
Tvoje ekonomicke "postrehy" zarucuji lidem hladomor, coz je OK, jsou-li jako Ty.
08. 08. 2011 | 11:54

zemedelec napsal(a):

Pane tata.
Velice dobře.
Jenomže na to všechno se odvádí daně.To by se politikům líbilo,rozfofrovat daně a občane starej se.
08. 08. 2011 | 11:55

Cestovatel napsal(a):

Kapitalismus neselhává jak nám tu lže Pehe. To socialismus ten selhal už dávno. Stačí se podívat do USA kde za vlády skvělého Obamy snížily reatingové agentury POPRVÉ v historii nejlepší reating. Také do Španělska kde je 20% nezaměstnanost nebo do Řecka, kde populistická levice za vydatné podpory Nové demokracie schválila obrovské výhody pro zaměstnance což vedlo ke krachu nebo Maďarska kde vláda socdemáků vedla k ekonomickému propadu a naprostému neúspěchu ve volbách. Existuje snad stát kde to socdemáci neprojíždějí (upozorňuji předem že ve Švédsku vládne už 5 let pravicová koalice)?
08. 08. 2011 | 11:55

šlapka napsal(a):

Jan
"...Je jediná cesta, návrat k protestantské etice, základům kapitalismu jako takového. Odvrhnout spekulace a sázku na rychlý růst bez práce...."

Hmm.
Kdy hodláte začít o této jediné správné cestě přesvědčovat lidi v relevantních mocenských pozicích ? Rád se přidám.
Nepotrvá ten výlet moc dlouho ? /to jestli si mám vzít i kožich a termosku/
A hodláte bojovat i s konkrétními osobami, anebo budeme šermovat výhradně s větrnými mlýny ?

Milý pane - ta oprava bude trvat buď věčnost - pokud se bude odehrávat v rovině výzev a apelů, anebo nějaký časový úsek - pokud se bude odehrávat v rovině činů.
Jde tedy o to, zda - pokud se vše bude dít v demokratickém rámci - se mají volat k zodpovědnosti a zda se má zodpovědnost vyvodit u těch, kteří krizi systému způsobili skutečně, nebo zda se mají šikanovat ti, "kteří za ni mohou" jen proto, že je tak označili ti první.

Btw - žádná etika se nedá vnutit úvahami vašeho typu....obávám se, že v dnešním světě se k ní nedá ani vychovat .
Procesy se dají ovládat buď regulacemi /negativní i pozitivní/ nebo nařízeními.
Podle mě je dialektika obou těchto vstupů do procesů taková, že pokud se to dějě pomocí regulací a ty slouží obecnému zájmu/ne ale jen jako prosté sumě zájmů jednotlivých mravenců - to je nonsens , ideologie/ - tak dlouhodobě není třeba nařizovat.
Pokud se to děje špatně, nebo vůbec ne - tak nezbývá než nařizovat. Dříve nebo později.
Pak může nastat ještě situace, kdy se nařizuje. To většinou končí tak, že pak ti, kteří toto dělají, bývají dříve nebo později zregulováni. Zevnitř nebo zvenčí.
Jak kdy.

Stát, který tvrdí, že léky, šnaps, sud asfaltu a sunar mají být zdaněny stejně a tak má být přistupováno i k producentům těchto výdobytků ....stát, který rezignuje na svou roli garanta v oblasti funkčnosti výkonu spravedlnosti ,zdravotní péče, důchodového a sociálního systému....takový stát nemá žádné oprávnění k tomu, aby existoval - snad jen jako dodavatel žoldnéřů. Ale to není dobrá specializace.
A už vůbec ne v případě, kdy jsou rozkrádány i armádní rozpočty.

Oprostit se od faktu, že není žádné MY a VY, ale že existuje jakási jednotící idea...to je v dnešní době, kdy vládne ideja " jak se vzájemně co nejvíc ojebat" - to je velmi těžké.
Je to o vzdělávání a přístupu k informacím.

Lidstvo má obrovský potenciál - v obou těchto oblastech. Jen přijít na to, kdy jsme MY i VY a naopak. Nejen po smrti.
08. 08. 2011 | 12:03

Cestovatel napsal(a):

Sociálně demokratický model ekonomického hospodářství vede především k vysoké nezaměstnanosti. U nás naštěstí tento model nemáme tak nemáme problémy s nezaměstnaností jako Španělsko. Nezaměstnanost v ČR klesla ze 7,3% na 6,8%.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/132073-nezamestnanost-klesla-nejnize-za-posledni-dva-roky/
08. 08. 2011 | 12:07

Karel (taky) napsal(a):

Ono je to tak, že státy umožnily finanční podnikání, aby si měly kde půjčovat (za účelem kupování voličů). Výsledkem je, že finanční trhy přerostly státům přes hlavy a vysávají z nich veškerou mízu.

Proti socialismu se bral jsko hlavní argument rozdíl životních úrovní, prý způsobený rozdílem v produktivitě, ve skutečnosti vytvářený na dluh.

Nejhorší ze všeho je, že my jsme si odnesli 50 let té horší životní úrovně a teď se po nás chce, abychom platili dluhy západních ekonomik.

A k tomu si přičtěme "nutné" a "nedotknutelné" mnohamiliardové zisky kdejakého finančního tlučhuby, které platíme zase my.

Zlatí komunisti.
08. 08. 2011 | 12:09

Karel (taky) napsal(a):

Apropó, nezaměstnanost v Česku vzrostla z červnových 8,1 na červencových 8,2%.
08. 08. 2011 | 12:11

Rumcajs napsal(a):

Jaké možnosti má pravice ?

Stačí se podívat na naši politiku. Musí tancovat, jak ji odbory a lůza pískají. Jakýkoliv škrt je ostře napadán a okamžitě přichází paralizace všeho, co mají v moci státní zaměstnanci.
Veškeré škrty a reformy mají kosmetický charakter, aby se levičácký občan náhodou neosypal.
Ani žádný americký prezident se neodvážil škrtat v sociální oblasti. Pravicová politika je jenom divadlo, režírované státním molochem zastoupenými státními zaměstnanci a odbory.

Jediný, kdo si nenechal diktovat od odborářů, byla Thatcherová a Pinochet. Na ekonomice těchto států to bylo taky okamžitě znát.

Dneska pravicovou politiku reprezentuje jen Čína.
Komunista Obama bude moci jenom tiše závidět a sledovat, jak s bláznivým Stiglitzem potopili Ameriku, zatímco Čína bude stoupat.
08. 08. 2011 | 12:18

slavwin napsal(a):

O nějakých levicových sebrankách se možná dá mluvit až bude omezen vliv bolševického zloděje, ten se projevuje podle potřeby. Jsme občany demokratického státu ve střední Evropě a nikdo tady nebude vylučován ze hry, který nestačí pro nemoc, stáří anebo tam kde by stačil je momentálně tlačenka. Politika přece není činnost pro krytí zlodějů. Stát vybírá daně z kterých něco kryje, krytí má být hospodárné, taktéž výdaje státu nejsou nějaký srovnávací trh ale musí být dle jeho možností stanoven standartem, standart by měla vyjadřovat něco co se dá ověřit, platové třídy a limity. Nadstandart zdůvodněn třeba vyšším přínosem, u ztrát hledat zdůvodnění a nešetřit postihy. Výnos ze soukromého sektoru, kde stát není zainteresován jako odběratel investičního celku, prozkoumávat jen jestli řádně odvedl zákonem stanovené daně.
08. 08. 2011 | 12:20

Olda napsal(a):

CESTOVATEL

Pan Pehe si evidentně nemyslí, že alternativou je socialismus,a že se budeme mít skvěle, nebo že jsme se snad skvěle měli v minulém režimu. Píše, jasně a přesvědčive, o tom, jak současný systém selhal, a v posledním odstavci se proti nějakému nobému báječnému světu, jako byl ten komunistický jasně vymezuje. Čtěte pořádně, než něco okomentujete!
08. 08. 2011 | 12:20

jo napsal(a):

Rumcajs

tak šup do Číny tam ti bude dobře. Za misku rýže tam mužeš drtit normy dnem i nocí.
08. 08. 2011 | 12:21

Jan /jiný/ napsal(a):

Jan
Hm. Jste vedle jak ta jedle.
Obludné to je , to jo.
Obludné jsou ale ty trhy. Ne tak státy.
My si jen musíme držet palec, aby vyhrál zdravý rozum a přežily státy, a trhy šly do kopru.
Budeli tomu opačně , půjdeme do kopru my.
I když si to nemyslíte, je to tak.
Tohle je prima odkaz.
I pro Rumcajze
http://www.blisty.cz/art/59657.html
08. 08. 2011 | 12:25

drobáky by nebyly? napsal(a):

Nedávno šla paní v letech ze supermárketu a potkala "sociálně potřebného občana" (rozumějte bezdomovce).
Ten spatřiv jí požádal (stejně jako to udělal u jiných okolojdoucích) o brobáky.
Paní jej obešla a nic smrdícímu halamovi, ve špinavých hadrech a s flaškou píva v ruce nedala.

Kdyby se takto jednal každý stát nebyl by Západ a svět v tom průseru co je.

Jenže on se musí budovat sociální solidární stát a tak každému kdo si dupne se dají prachy, aby se zachoval sociální smír, sociální blaho, doprava, úspory, obrana, úroda, těžba atd. apod.
A tak každý křičí dej nám prachy státe dej dej dej a co nejvíc.

A pak přijde z řad socanů Pehe ukáže prstem na ty co pracují a dělají hodnoty místo na ty co rozhazují a má nejen viníka, ale velí i k útoku na něj.

Tak jo Pehe bude válka. Kdo tedy přežije a kdo nepřežije.
08. 08. 2011 | 12:28

Terry napsal(a):

Krátká (18 min), ale o to víc "hutná" přednáška Doc. Ing. Petera Staneka CSc., host.prof., z Ekonomického ústavu SAV na konferenci v Luhačovicích dne 28.7.2011 vše objasní.

Takové "shrnutí" jsem od našich "ekonomických expertů" a členů NERVu neslyšel.

Video (wmv) ke stažení na ulozto:
http://www.uloz.to/9592578/konference-luhacovice-stanek-wmv
08. 08. 2011 | 12:29

ghándí napsal(a):

left is death,
bezdomovci jsou skupina lidí, která by pomoc od státu skutečně potřebovala, ale jako jediná ji nedostává. stát by měl plnit funkci socialní zachrané sítě. stát by neměl být zaměstnavatel ani investor. tam utíkají ty strašné miliardy, protože socialismus vždycky byl je a bude neefektivní a vždycky skončí krachem. oblast investic a zaměstnávání by měl stát nechat soukromemu sektoru. stát by se měl starat pouze o lidi, kteří nepracují nějakou zakládní dávkou životního minima. to je i při vyrovnaném rozpočtu ufinancovatelné. pokud tady státy vyvořily obludný veřejný sektor, který konkuruje soukromému sektoru, zaměstnává miliony lidí, je naprosto neefektivní a da se financovat jenom za cenu zadlužování, pak se vracíme do doby socialismu a zakonitě nás čeká krach, jako kdysi celý socialistický tábor. socialismus prostě nefunguje.
08. 08. 2011 | 12:34

VL napsal(a):

Opravdu úsměvné jsou argumenty zástupců pravice na krizi kapitalismu. Prý za všechno můžou:
1. obyčejní lidé (někdo píše dokonce bezdomovci), kteří si žili nad poměry.
2. kapitalismus je dokonalý systém jenom státní zásahy ho ničí.

ad 1. Nevím jak si mohl průměrný Čech s mediánovým hrubým příjmem 19 000 Kč žít nad poměry. Po zaplacení všech nutných plateb to stěží vystačí na holé přežívání.
ad 2. To už říkali komunisté, že jejich systém je dokonalý, jenom lidský faktor ho ničí. Nyní slyšímu tu samou pohádku jenom s opačným znaménkem. Nebýt stimulace poptávky v minulých desetiletích, byl by kapitalismus už dávno bankrot. Bohatí se stávají stále bohatšími a chudnoucí střední a nižší vrstva výrobu (přes spotřebu) neutáhne. Tomuto bránilo zadlužování.
08. 08. 2011 | 12:38

jo napsal(a):

ghándí

V USA mají socialismus zvlášť propracovaný :))))
08. 08. 2011 | 12:39

Cestovatel napsal(a):

VL:

Clinton a Demokraté měli k ČSSD hodně daleko. Ani Clinton nedělal tak populistickou politiku jako dělali ČSSD. To se změnilo s příhodem Obamy.

Olda:

Neznáte pana Pehe. On je zaslepený socan (tím socialismem jsem neměl na mysli komunismus ale sociálně demokratický keynesiánský systém. To jste si vysvětlil špatně) a jeho opakované lži o kapitalismu vycházejí z jeho podlézavostí k dnešní ČSSD. Pehe je propagančí nástěnka socanů.
08. 08. 2011 | 12:40

jo napsal(a):

Neoliberální kapitalismus zkrachoval v roce 2008 do dnešní doby přežívá jen díky státním injekcím, které už jsou taky vyčerpané. Smiřte se s tím, že už "to" končí.
08. 08. 2011 | 12:43

Jee napsal(a):

Jarpor
Krize nebude, když lidi přestanou být chamtivci! Dětský recept?
Stejně jako váš "vyrovnaný rozpočet".
Vždyť většina vašich spoluvěrců (vás osobně neznám) jsou hamižné pijavice přisáté na veřejné rozpočty. A to jim dovoluje co? Deficitní státní rozpočet! Jinak, můžou své bagry přestěhovat do Tramtárie.
Oni to tak chtějí-po nás potopa přijali za své-proto duchovní krize.

Čochtan
Jojo, gádžo, úředník Jan Novák celý rok pracuje na nesmyslné novele nějakého zákona. A gádžo JUDr. Novotný celý rok provádí úskalím oné novely své klienty, kteří nebýt jí, by ho v životě nepotřebovali. A pak je tu váš rom Déžo Demeter - nemakačenko.
Kontrolní otázka. Jak se ti tři podílejí na tvorbě HDP?
A není úředníkův plat ve skutečnosti státní podporou? A nepřipravil Novotný Demetera o všechny peníze v době, kdy se ještě pokoušel pracovat?
08. 08. 2011 | 12:45

slavwin napsal(a):

drobáky by nebyly?
Ta paní byla nespravedlivě obtěžována, před ní někdo kdo je placený z daní a má to v popisu práce měl zasáhnout a případ dát k řešení zase lidem kteří jsou placení z daní a kašlou na to.
08. 08. 2011 | 12:46

Cestovatel napsal(a):

VL:

Vy jsi značně protiřečíte. Říkáte že že za zadlužování může proavice přitom z čísel které jste sám zveřejnil je výše dluhů, který udělala ČSSD a ODS přibližně stejný.

800 miliard - 200 miliard = 600 miliard dluh a to ještě ekonomika rostla

1500 - 800 miliard = 700 miliard a to byla krize
08. 08. 2011 | 12:46

Yossarian napsal(a):

"to se nám to hoduje, když nám lidi (banky) půjčují"

Co vy na to, rumíci, čmudíci a jiná modrá zvířátka? Jakpak to zapadá do vaší jednoduché vize jednoduchého světa? Pehe má v lecčems pravdu, kapitalismus JE ZALOŽEN NA DLUHU, bez něj nefunguje a fungovat nemůže. Naakumulovaný kapitál je totiž "nějak" nutno reinvestovat a dluh je jednou z nejčastějších možností.

Celé umění je udržet tenhle nestabilní kapitálový bordel na kolečkách, který tíhne ke kladné zpětné vazbě v rozumných mantinelech - tedy mít mix inflace, zadlužení a volných peněz na takových hodnotách, že jsou kontrolovatelné (ovladatelné). Dnes není pod kontrolou nic z toho, snad jen inflace se vymyká, a je +/- pod jakous takous kontrolou. Oprostěte se od svých garážnických firmiček a účtování má dáti - dal (alias kupecké počty), to ve světě velkých financí je matematika, které se všichni už několik set let smějí a která funguje opravdu jen pro malé firmy, živitele tohoto systému.
08. 08. 2011 | 12:48

ghándí napsal(a):

jo,
mají. životní uroven naprosté většiny američanu neodpovídá jejich skutečné reálné produkci a produktivitě práce. evropa má ten samý problém. americký stát má dluh 14 bilionů dolarů. stát není podnikatel. to nemá s kapitalismem nic společného. americký státní socialismus zničí soukromý sektor. stát musí držet svoje dluhy na uzdě a především hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. jinak svoje občany vystavuje hrozbě krachu. zapádní svět se dostal do stádia, že nakupuje svoje vlastní dluhy na dluh. bud se začně krutě, ale opravdu krutě a radikálně šetřit anebo nas čeká totální, dramatický ekonomický krach. žadná třetí cesta neexistuje.
08. 08. 2011 | 12:48

jo napsal(a):

Falešní "pravicoví" kvičálkové křičí jak to jde, že za vše mohou "socky". Největší paraziti a lobisti jsou žrouti na státních zakázkách! se rozdá pro ty "úspěšné bohaté" 600mld z daní otroků. Tam falešným pravounům tem stát tak nevadí. Hlavně at dává na tom PRAVÉM podnikatelském místě.
08. 08. 2011 | 12:49

Alenka v říši divů napsal(a):

Když cikánovi dojdou peníze,může přijít na úřad s tím,že už nemá a dostane bez problému další.Ověřeno na několika městských úřadech ale prý se o tom nemá moc mluvit!!!Jestli to není pravda(což bych si přál) prosím o příspěvek do diskuse.
08. 08. 2011 | 12:51

Yossarian napsal(a):

Cestovatel: skryté zadlužení Klausenkových vlád bylo několik set miliard, takže regulérně vzato, je ten poměr cca 300 vs 1000mld.
08. 08. 2011 | 12:51

Marcus Agrippa napsal(a):

jo:
všichni ti zvěstovatelé krizí si nepovšimli jedné věci - vznik nové supervelmoci - Číny ( tu téměř neberou na vědomí ). Ta funguje přece jen jinak, než zkostnatělé a ideologicky zakomplexované evropské a americké ekonomiky. Teď se dá čekat, že začne nakupovat dluhopisy EU a USA a tím podrží své odběratele. Nic moc jiného jí ani nezbývá - armáda žebráků je jí k ničemu. Čína si snad dokáže navíc pohlídat, kde její investice skončí. Tím ovšem bude dál vliv Číny růst a je otázka jestli to bude ku prospěchu nebo naopak.
08. 08. 2011 | 12:51

jarpor napsal(a):

Jan

K Vašemu z 11.41 s s dovolením přidávám.

A dovolím si zvýraznit jedno :
nespatřuji problém jen a pouze v sociálním státu, jak se snaží tlouct někteří "pravouni" ty "zleva". Ten je jen částí celého problému.

Nezodpovědnost politiků není dána pravicí či levicí, i když ti zleva k nezodpovědnosti mají z principu větší tolerance k řízení všeho a všech... mají blíže.

Mana hospodářského růstu nakonec vyúsťující v podporu tu toho či onoho, vždy však na úkor "selského rozumu" a normálního vývoje společnosti se týká i tzv. "pravicových" politiků... u nás i mimo ČR...

Slabost "pravicovýchů" politiků v konfrontaci s odbory, jak píše Rumcajs je dnes jen důsledkem slabosti těch předcházejících "pravicových"... I ti nakonec rozhazovali a podporovali.. bez ohledu na důsledky... ovšem v zájmu svých cílů, především setrvání u moci...

Hezký den
08. 08. 2011 | 12:53

tata napsal(a):

pane Honolulu

JENŽE vy jedete od konce kdyby nebylo nenažranosti,manažeru,ředitelu bank tak ktěm zachranym baličkum vubec nemuselo dojit,a copak se stalo těm ředitelum,manažerum kteří to dopustili?kolik znich potřebuje ty zachrané baličky co?

NEJSMUTNĚJŠÍ že dost velka čast těch peněz na zachranu opět skončila na jejich kontech tak očem to proboha mluvite?

NO VYKŘIKY TYPU panu Rumcajsu je škoda se zabyvat protože on hlavní problem není ve vyžirkach sockach.......to je tak možna 20 procent.......tim neřikam že i zde není duležita adresna pomoc......protože třeba levice zde mnohdy mrhala ruznymi typy populismu jako pastelkovné......jenže i to činilo celkem min duležitou čast.

CO UDĚLALA PRAVICE......ZKROUHLA BOHUŽEL I TĚM OPRAVDU POTŘEBNYM,PROTOŽE nesmyslně ubira daně jako ted třeba daně s dividend,zastropovaní na duchod a pod.
podivejme se i z jineho uhlu......TŘEBA S POHLEDU ALE ONI TY uspěšní přece dote pokladny davaj mnohem vic to je naprosta pravda......ale a to pravice taktně zamlčuje.........třeba na přikladu pana ŽELEZNEHO..........NO odved do statní kasy podstatně vic na danich než ja pravda.........a kolik zni vytahl? v podobě arbitaže.......to sme mu pak zaplatili mi všichni a co on nebylo by spravedlive aby se on podilel pravě většimi daněmi....nebo je totrestaní uspěšnych.

CO SANACE BANK.......TO sežraly socky nebo ty ,,nepravem,, postihovany manažeři,ředitele a majitele.

co plno spekulativnich jako Bakala,KDY TY OBCHODY PROBIHAJ na hraně regulernosti,mnohdy tolerancí spřizněnych už hodně i zahranou.CO RUZNE afery,topne oleje,lih ,tunel blanka,open card,a toje setina toho co jsem zde napsal ani v jednom tomto nefiguruje socka.........takže mužou zato socky ? ne bo spíš ti ,,nepravem ,,trestaní uspěšny?
08. 08. 2011 | 12:54

jo napsal(a):

ghándí

Tomu asi nerozumíš stát sanuje špatné bankovní půjčky neoliberálnímu kapitálu tak aby drobní střadatelé nepřišli o své peníze. Defakto si to zaplatí stejně sami na životní úrovni ktera se rozprostře do budoucích desetiletí. Naopak vrámci mantry kapitálu a konkurenceschopnosti se zkrachovalý kapitál bude dál chovat nezodpovědně.
08. 08. 2011 | 12:55

Julda Fulda napsal(a):

Přesně, mysleli jsme si, že na západě funguje tržní hospodářství. On je ale od dob Pařížské komuny prorostlý socialismem.
08. 08. 2011 | 12:55

Cestovatel napsal(a):

Pehe a socani si protě neumí připustit že krizi způsobili i "obyčejní lidé" tím že se nechali kupovat různými sliby na zvýšení různých dávek.

Pehovi bych doporučil podívat se na nějaký nelevičácký serioznější výzkum ohledně mandatoních výdajů. Hlavně by se měl soustředit svojí pozornost na důchody, protože jestli tahle republika na něčem zbankrotuje tak to nebudou nízké daně ani předražené zakázky ale stále se zvyšující výdaje na důchody. Počet důchodců stále roste a pokud nezvýšíme porodnost tak budem v háji
08. 08. 2011 | 12:57

Yossarian napsal(a):

Alenka v říši divů: i kdyby to tak bylo, a každý cikán v ČR si šel pro DALŠÍCH 10 litrů, tak je to 150000 x 10000, tj. směšných 1,5mld., což je provize za Pandury

Jenže to pravda není, ne všichni cikáni jsou pijavice a hlavně ne všichni jsou socky. Ale u tebe si tím nejsem tak jistý. Už delší dobu zaznamenávám u pravicových socek (lidi s "pravým" viděním světa a nejlépe průměrným platem nebo jen lehce vyšším) tendence hledat ještě větší socky a na ně svalovat vinu za prekérní finanční stav pravicových socek (které se přece tak snaží, pracují do úmoru a PŘESTO jsou stále sockami, i když jejich mantra jim říká, že by z nich už dávno měli být další Rockefelleři). Hustý, co?
08. 08. 2011 | 12:57

ghándí napsal(a):

marcus agripa,
souhlasim, že ted bude záležet především na číně, jak se bude dále světová ekonomika vyvíjet. problem je v tom, že se čínani a američani drží vzájemě za koule. bohužel američani v tomhle vztahu vystupují jako příživníci. američani žijou za čínské peníze, které zaroveň znehodnocují. bohužel se v tehle fázi nedají dělat žádné jednostrané a radikální kroky, protože by nakonec ztratili všichni. je ale jasný, že čínská duvěra v americký a evropský dluhopisy je otřesená a činani budou dělat všechno proto, aby se zavislosti na americe zbavili.
08. 08. 2011 | 12:59

VL napsal(a):

Cestovatel

Dluh ČSSD 600 mld. je za 8 let. Od nich je ale třeba odečíst transformační náklady ve výši 550 mld.

Dluh pravice 700 mld je za 5 let. K němu je třeba ještě připočítat 100 mld. utracených rezerv po "zlých" socanech.

Pravice o snižování dluhu jenom mluví. Realita je zcela opačná.
08. 08. 2011 | 13:00

VL napsal(a):

Parafráze hlášky ze "Skřivánků na niti": Burziáni budou rýt držkou v zemi a my je budeme kopat do řiti.
08. 08. 2011 | 13:02

Rumcajs napsal(a):

VL:

Nech té trapné komedie s transformačními náklady a radši se nauč počítat do pěti.
08. 08. 2011 | 13:04

Tomas B. napsal(a):

Kapitalismus se zhroutí. To je jasná věc. Možná už příští měsíc, nebo nejpozději příští rok. No maximálně za dva roky, nebo snad v nejzažším případě do deseti let. Každopádně nejspozději v tomto století! Do roku 3000 zcela jistě!!!!!

----------------

Zaujal mne v poslední době jeden bonmot: "Levičák je člověk, který žije v naději, že bude hůř." To docela sedí, ne?
08. 08. 2011 | 13:05

Julda Fulda napsal(a):

Yossarian:
takže podle Vás jsou ztráty, způsobené zatímminoritou, něco jako předem zakalkulované ztráty obchodních řetězců, způsobované stejnou již zmiňovanou skupinou, se kterou se máme na věky věků smířit?
08. 08. 2011 | 13:06

Cestovatel napsal(a):

tata:

Také jste se nakazil nebezpečným populizmem a věříte těm lžím, že za vším jsou banky, manažeři a nízké daně. To je velice často používaná levicová lež stejně jako že pobírači sociálních dávek (který jsou jejich nejvěrnějšími voliči tak nemůžou přiznat že by nesli také vinu) za nic nemůžou. Zneužívání sociálních dávek je poměrně velký problém a užírá dost ze státního rozpočtu. V Řecku lidé kteří pobírají dávky za dávno mrtvé lidi oberou stát ročně o několik miliard.
S daněma se to má asi takto: lidé jsou do určitého stupně ochodni platit daně, ale pokud jim zvýšíš daně příliš tak se zvýší počet daňových úniků. A opět je tu ukázka z řecka kde daňové sazby kolem 40% zvýšili počet daňových úniků proto vyberou málo na daních.
08. 08. 2011 | 13:07

jo napsal(a):

Navrhuji omezení sociálních dávek pro podnikatele. V ČR to dělá nějakých 600mld ročně na státních zakázkách.
08. 08. 2011 | 13:07

Marcus Agrippa napsal(a):

ghándí:
těžko se můžou zbavit někoho, kdo jim zajišťuje 99% odbytu zboží. USA a EU se dohaduje, kdo za co může a Čína jedná. Čína v první fázi podkopala ekonomiky a skoupila za účetní cenu to, co mělo cenu a teď jde do další fáze. To není v žádném případě nahodilé vedení, jak předvádí např. naše vláda. ČR naprosto stejným procesem prošla po roce 1989 - podhodnocování majetku a jejich následné skupování a likvidace konkurence. Číně se to tak trošku možná vymklo z pod kontroly - chtěla jen oslabit konkurenci ( teď už ji potápí ). Takže teď je to na ní a jejich finančních rezervách.
08. 08. 2011 | 13:08

Občan Josef K. napsal(a):

Odkaz na velmi dobrý text: http://www.blisty.cz/art/59657.html ne z české hlavy.
Milý naštvaný, Vaší reakcí nejsem překvapený, nic jiného jsem nečekal, proto jsem o tom "mlel" jak rozkošně píšete.
Je známo, že socialismus dnes nesnášejí především spodní vrstvy společnosti a ti méně vzdělaní, popř autisté s matematickými sklony. Takový Julda Fulda, patrně by byl bez fr. revoluce usmažený i s rodinou u transmisí Morozovovy továrny, stejně jako Vy, nepřekvapí. On si taky myslí, že vědy a technologie jsou produkt zpátečnictví.
Pánové, sladké tajemství, to že si můžete koupit ojetý mercedes či snad žiguli, je kupodivu také důsledek fr. revoluce, demokratizace západní společnosti, tedy onoho Vámi nesnášeného socialního uspořádání. Jinak dvě slova Vám už k vyjádření Vaši hlubokých myšlenek stačí, brzy přejdet jen na ty smajlíky.
08. 08. 2011 | 13:08

Terry napsal(a):

to Rumcajs napsal(a):
"Jaké možnosti má pravice ?

Stačí se podívat na naši politiku. Musí tancovat, jak ji odbory a lůza pískají. Jakýkoliv škrt je ostře napadán a okamžitě přichází paralizace všeho, co mají v moci státní zaměstnanci.
Veškeré škrty a reformy mají kosmetický charakter, aby se levičácký občan náhodou neosypal.
Ani žádný americký prezident se neodvážil škrtat v sociální oblasti. Pravicová politika je jenom divadlo, režírované státním molochem zastoupenými státními zaměstnanci a odbory."

Milý Rumcajsi!

1) Odbory a levice diktovaly pravicovým vládám, jak dělat v 90. letech privatizaci, ve které se "vypařil" cca 1 bilión korun? (Pozn.: nevypařil - zůstal v něčích kapsách!! Že by snad v kapsách (tehdejších) odborářů? No - to ani náhodou!)

2) Odbory a levice diktovaly pravicovým vládám, jak privatizovat a opakovaně oddlužovat bankovní sektor?

3) Odbory a levice diktovaly (povětšině) pravicovým ministrům, jak rozhodovat, aby se ČR stala třetím státem na světě v počtu vedených arbitráží (a povětšině prohraných, se škodou - zatím!! v desítkách miliard korun. Pokud k tomu přibudou možné prohrané "sluneční arbitráže" v celkové hodnotě až 212 miliard, to už "neudejcháme!!).

4) Odbory diktovaly povětšině pravicovým, ale i levicovým "demokratickým" politikům, jak dvacet let budovat skvěle fungující korupční systém, který podle odhadů Transparency International způsobuje ekonomice škody 70 až 200 milird korun ročně (!!!) ??

Tady se v uplanůlých dvaceti letech rozkradly až 3 bilióny korun, ale odbory to nezavinily!!! Ani ta vaše "lůza" to nezavinila!!!

Mj. koho označujete za "lůzu"?

Voliče špatných pravicových stran (a vlád) nebo voliče špatných levicových stran (a vlád)?
Nebo nesympatizanty žádné ze špatných parlamentních stran?

"Lůzou" jsou ti blbí občané, hloupý plebs, jež naši "demokratičtí" politici na dva měsíce před volbami osloví jako "vážení občané", naši milí voliči"?

Ten hloupý plebs, kterému "nejlepší ministr financí" Kalousek, ten Kalousek, který je ve vrcholné politice od roku 1990 (!!), cynicky a arogantně rozešle před volbami složenku:
"Podívejte se, blbečci, jak jste se zadlužili!"

Tehdy tam byla ještě částka 122 000 Kč /obyvatele. Dnes - po roce "šetření" - je tato částka již 145 661 Kč (http://www.verejnydluh.cz/).

Pokud tam přibudou ty prohrané miliardy ze "slunečních arbitráží" ("výmysl" právě ministra Kalouska), bude zase "nejlepší ministr financí" rozesílat složenky s (pod)textem:

"Vy tupci, proč se pořád zadlužujete??!!"

Rumcajsi, chce to sejmout "stranické" brýle (ať modré či oranžové či jinak stranicky zbarvené) a konstatovat:

ČESKÝ POLITIK = PŘEMNOŽENÁ ŠKODNÁ

A to bez ohledu na barvu ptáka, šály, kravaty či stranické knížky.

Prostě - pokus o demokracii se zvrtl v jakousi cynickou pseudodemokracii, postdemokracii, kde jsou hesla o demokracii dvacet let hojně využívána (zneužívána) "demokratickými" politiky k oblbování "lůzy".

A ten váš "státní moloch zastoupenými státními zaměstnanci a odbory" - naprostá většina státních zaměstnanců, úředníků na magistrátech a ÚMČ bere hluboce podprůměrnou mzdu. Největší škody jsou na centrálních (krajských, regionálních, ministerských) institucích, a tam si vrcholné pracovníky většinou dosazují (vítězné) stranické aparáty.

Nakonec - jak to asi "skvěle" fungovalo na SFŽP, než se vyskytl "hnusný práskač", ukázala kauza Drobil, na MO ČR kauza Gripeny, kauza Iveco, kauza padáky, kauzy CASA, kauzy na Pozemkovém fondu atd atd atd atd atd.....

A za vším je "hnusná lůza"....

Kdyby nebylo lůzy a odborů, jaké bychom měli skvělé politiky!

Nevím, proč takoví skvělí politici vládnou tak blbému národu, lidu?!!

Měli by se sebrat a jít "úspěšně" vládnout někam jinam...
08. 08. 2011 | 13:08

Marcus Agrippa napsal(a):

jo:
a daňových úlevách a únicích. To jsou soc. dávky, které enormně zatěžují SR. Jde o stovky mld. ročně.
08. 08. 2011 | 13:09

Rumcajs napsal(a):

Pehe cití kořist.
Státní mašinérie rozházela lehce, co daňový poplatník těžce zaplatil a nyní bude hladová a práce nechopná populace hledat pseudoviníky a možnost dalšího parazitování. Pehe jim dá důvod a rozhřešení pro rabování .

To je příležitost postavit se do čela.
08. 08. 2011 | 13:09

Cestovatel napsal(a):

VL:

Bože ty jsi naivní. Ty transformační náklady jsou už trapná omývaná lež a to číslo jsi si vycucal z prstu stejně jako to že existovaly nějaké rezervy.
08. 08. 2011 | 13:10

Frante napsal(a):

"nabízejí se, mezi jinými, dva scénáře, které mohou být pro globální kapitál a západní společnosti osudné ..."

Nejpravděpodobnější je třetí scénář, zmíněný v diskuzi - řízená inflace (psal o tom taky Š.Pírko na svém blogu)
08. 08. 2011 | 13:10

Yosif K napsal(a):

Pane Orazkar, Robejsek a Pehe se v necem shoduji - ze je nejaka krize.
A v necem se lisi:
1) Pan docent Pehe jako spravny levicovy intos vidi vychodisko v krize v rozestvavani proletariatu proti "globalnimu kapitalismu" a proti "nenasytnym spekulantum", a v prisypavani dalsich a dalsich socialnich daveek mezi "nepracujici chudinu".
2) Robejsek vidi situaci zcela realisticky - zeme kde se proletariat a lumpenproletariat rozezral nad pomery nechat zkrachovat. Cim drive tim lepe. Jeho volani po regulaci financnich trhu je proti tomu ciste technicka vec - od zacatku 20 stoleti regulace bank vzdy byla, je a bude, jde o to, jak ji nastavit na regulovani novych produktu, hlavne tech ktere pred 20 lety neexistovaly. Zadne prispypavani davek proletariatu.
Racte si vsimnout, ze take zadny z ekonomickych analytiku neocekava strelbu z Aurory a vypuknuti noveho VOSRU prortoze se proletariatu zvysi o par procent DPH na jogurtech. Na rozdil od pana Pehe. A na rozdil od mnoha zdejsich pripsevatelu, kteri jako kdyby hladove hledali k novemu VOSRU zaminku v celkem bagatelnich mzdovych upravach.
08. 08. 2011 | 13:16

ghándí napsal(a):

jo,
obávám se, že tohle jste nepochopil vy. funkce státu opravdu není sanovat ztráty soukormých společností. v kapitalismu si každý ukládá svoje peníze do banky s ririkem toho, že ta banka může zkrachovat, protože v kapitalismu je uplně normální, že banky krachují.. v kapitalismu se krize neustále opakují a jejich uloha je vyrovnávat nerovnováhy, která vznikají na trhu. krize je přirozený regulátor. stát není podnikatel, stát si nehlídá náklady , nepodstupuje žádné riziko a politici nenesou žadnou svou osobní ani existenční zopdovědnost za to, jestli sve pujčky splatí nebo ne. politik si prostě pujčí peníze, a rozhází je za pí...i , nakoupí dárečky svým voličům, část se rozkrade, jako v každém socialismu. každý socialismus nakonec zkrachuje, zkrachuje i ten náš. v době krize, jediné co musí politici dělat, je hlídat si státní finance, snížit výdaje a daně. a čekat, až si trh s krizí poradí. tím, že politici "zachranovali" banky před krachem, dostali celou společnost do neskonale horší situace s neskonale horšíma nasledkama , než kdyby ty banky nechali zkrachovat. stát není investor, nebí zaměstnavatel, neumí to, nikdy to neuměl a socialismus nikdy fungovat nebude. skončí to zase krachem.
08. 08. 2011 | 13:16

VL napsal(a):

Cestovatel

transformační náklady:
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/transfor_nakl_CR.html
"Celkový objem nákladů transformace (bez dalších nákladů) za období 1991-2005 činí 546,6 mld. Kč."
"Celkový objem nákladů transformace v období 1991-2004 činí podle této studie 577,5 mld. Kč."

stav rezervního fondu:
2005 57,1 mld.
2006 69,1 mld.
2007 96,5 mld.
"Pro rok 2008 je charakteristický vysoký podíl prostředků použitých z rezervních
fondů." V tom roce nejlepší ministr financí v galaxii dosáhl nízkého deficitu. Už se ale nikde nepíše, že to bylo díky čerpání rezerv po "zlých" socanech.

zdroj NKÚ http://www.nku.cz/cz/publikace/stanoviska-statni-rozpocet.htm
08. 08. 2011 | 13:17

Rumcajs napsal(a):

Terry:

Ono je vcelku jedno, komu co patří. Důležité, kdo to ovládá. Dneska vládne státní úředník ruku v ruce s odborářem.

Už jsi byl někdy na odborářský chlastačce , nebo na golfu ?
Hochu, to je mafie !!!
08. 08. 2011 | 13:20

ghándí napsal(a):

marcus argipa,
oslabit konkurenci chce každý, toje základ, na kterém stojí kapitalismus. čína udělala ohromnou chybu v tom, že nakupovala americké a evropské dluhopisy. mají cenu použitého hajzlpapíru. čína o svoje rezervy příjde, protože dolar padne. dlouhodobé východisko nejen pro čínu, ale pro celý svět, je vybudovat domácí spotřebu a v dohodě s ostatníma kapitalistickýma zeměma, jako je indie , brazílie a rusko nahradit socialistický dolar nějakou jinou rezervní měnou.
08. 08. 2011 | 13:21

Selský rozum napsal(a):

Za vlády KSČ většina národa snila o životní úrovni jakou měli v SRN.Teď když tu máme kapitalismus ale nemáme tu jejich životní úroveň tak se nám zase stejská po socialismu.Kde je chyba?V tom kapitalismu?A mimochodem,když měli v Číně komunismus,tak tam byl hladomor.Po zavedení tržní ekonomiky(byť komunisty!!!!) se dostala tam kde je dneska(byť s hordou nezaměstnaných)
08. 08. 2011 | 13:22

info.crew napsal(a):

Milý pane Pehe,
pěkné povídání o Otesánkovi, ale skutečnost je taková, že každá věc má přesně takovou cenu, jakou je za ni někdo ochoten zaplatit. Kupodivu i řecké obligace. Voláte tu po globálních pravidlech, ale přesně tato pravidla právě zafungovala, když stát ztratí důvěru, tak to nevyžehlí ani sebevětší paleta potištěnýho papíru.
08. 08. 2011 | 13:22

Rumcajs napsal(a):

VL:

Skrze státní rozpočet, kteří spravovali socani šlo jen 50% těchto nákladů a ty byla zase vykoupeny privatizací dalších podniků.

Tak tady už přestaň kdákat ty lži stále dokola.
08. 08. 2011 | 13:23

TomášL napsal(a):

Vir se taky donekonečna nemnoží a nemá 100% mortalitu. Proto berme krizi jako imunní reakci proti nehospodárnosti sociálního systému.
08. 08. 2011 | 13:25

Marcus Agrippa napsal(a):

ghándí:
zase tak divoké to nebude. USD nejspíš ztratí hodnotu, ale tím na druhou stranu zlevní zboží. Ale teď odhadovat vývoj, je jako věštit z křišťálové koule. Čína ještě ani zdaleka nemá silný vnitřní trh, takže vaše teze je reálná až tak za 70 - 100 let. A to je dlouhá doba na to, aby se politici EU a USA vzpamatovali a provedli nápravná opatření a vrátili ekonomiky k principu fair play na kterých vyrostly firmy jako je Ford, IBM, Microsoft nebo Apple.
08. 08. 2011 | 13:27

Kanalnik napsal(a):

tady je docela sranda...
08. 08. 2011 | 13:28

Sladký napsal(a):

Komu všechny ty státy dluží ony biliony či triliony dolarů? Kdo jim je půjčil? A kde ty triliony vzal? Kde a jak k nim přišel?
08. 08. 2011 | 13:30

Yosif K napsal(a):

Pane Terry - mylite se ze policiste a kapitaliste prozrali celych 600 miliard coz byl deficit FNM ci co.

Dobre si pamatuji na zoufale pokusy statu sanovat nektere statni podniky a zachranit je pred krachem. Napriklad do udrzeni Zetoru v chodu bylo postupne nalito cca 12 miliard Kc, zamestnanost klesla na 10% stavu za sociku a fabrika pak byla prodana za 150 milionu slovakum. Z onech 12 milard sla dobra polovina na mzdy delnictva a druha polovina na material na znacne ztratovou vyrobu traktoru. Ty byly ziskovym artiklem v dobe, kdy mesicni plat delnika cinil ekvivalent 100 US$. Coz by se asi dnes proletariatu v Zetoru nelibilo. A takovych Zetoru bylo vice.........
08. 08. 2011 | 13:32

Sladký napsal(a):

Tomáš- jděte už do řiti s těmi žvásty o "nehospodárnosti sociálního systému".USA mají ve srovnání se skandinávskými zeměmi sociální systém prakticky zanedbatelný- a kde jsou? Na světě najdete spoustu států,které žádný sociální systém nemají, a jejichž obyvatelé si mohou při troše štěstí dovolit i dvě tři teplá jídla týdně.Proberte se,člověče a přestaňte se cpát idelogickými blafy.
08. 08. 2011 | 13:33

Sladký napsal(a):

Nebo ještě jinak- komu budou všechny zadlužené státy ty triliony dolarů vracet?! Kdo jim je půjčil a kde je vzal? Máme tu Mimozemšťany?
08. 08. 2011 | 13:36

jo napsal(a):

ghándí

Ne, vy nechápete kapitalimus a jeho poctatu v bankách a penězích v nich uložených. Bez nich by kapitalismus neexistoval. To není že díky kapitalismu jsou banky, ale díky bankám existuje kapitalismus.
08. 08. 2011 | 13:38

Jan /jiný/ napsal(a):

k diskusi
Stále se tu řeší co bylo a kdo za to může.
Smyslu to nemá.
Průser do kterého se řítíme je řádově větší.
A staré recepty neplatí!!!
Japonsko.
Vyřešit stagflaci ,co přijde , neumí ani leví ani praví.
Snad bude alespoň tolik rozumu, že nebude válka.
Ta už vlastně je...
08. 08. 2011 | 13:39

VĚTRO napsal(a):

No to je tady správny přístup pravicových diskutéru . Miliony z Promopro , Panduru, Kasa ,Tatra , pět na stole v českých . To jím nevadí ,ale vadí jim Déžo co jim vykopál telefon , že dostál nějakou spociálni dávku . Ták tomu se říka být správně pravicový.
08. 08. 2011 | 13:40

Sladký napsal(a):

Josife.K ještě stále jste mi neodpověděl na několikrát opakovanou otázku- nevyjmenoval jste země,které neoliberální pravicová politikA PŘIVEDLA K TRVALÉMU RŮSTU, VYSOKÉ ŽIVOTNÉ ÚROVNI A NULOVÉMU ZADLUŽENÍ.Chtěl jsem jnich od vás PĚT.Slevuji na TŘI.
Navíc ale přidejte PĚT zemí, v nichž proletariát a lumpenproletariát žil nad poměry.Pokud na tyto otázky neumíte odpovědět, nechte hloupých řečí a jděte žvanit pitomosti někam jinam.
08. 08. 2011 | 13:42

VĚTRO napsal(a):

Oprava : Sociálni dávku .
08. 08. 2011 | 13:43

TomášL napsal(a):

Sladký

Mnoho lidi zde píše o Skandinávii, aniž by měli srovnání se stavem ve 70.-80. rocích minulého století ke dnešku. Stejného prohřešku se dopouští i p.Pehe...

Od 70.r. se velmi významně zeštíhlil soc.stát. (drtivá část mé rodiny emigrovala do Švédska). Dnes, když jedu za rodinou do Švédska, tak mnoho mých vrstevníků a známých nechce žít ve Švédsku, neboť jsou zde vysoké daně. Mnoho Švédských firem se odstěhovalo ze Švédská a firmy jako IKEA atp. mají pro svou velikost a význam u zaměstnanosti mnohem nižší daně, aby taky neutekly. Švédové se rozhodli jít cestou zvyšováním daní, aby jsi udrželi standart, který se jim stejně snižuje... Skandinávie již není čim bývalá a opírat se o ní, to už neplatí. :-)

Norsko má ropu, nemá smysl srovnání. O Finsku toho moc nevím...
08. 08. 2011 | 13:47

tata napsal(a):

pane CESTOVATEL

CO TAKLE ARGUMENTACE BY NEBYLA.

Je zatěmi aferami topne oleje,atd co sem psal socka nebo ty co nejvic řvou že zato mužou socky,kolik činí ted předpokladany dluh zhruba 110 miliard.tento rok.....kolik je a velmi střizlivy odhad strat těchto pijavic 200 miliard.........ja vim podlehl sem demagogii........podlehl sem usměvavym panum když se usmivají do kamer že konečně bylo dosaženo prava..........když jdou od soudu jako neviní ,podlehl sem žvastum ruznych panu H SYSTEMU.........PODLEHL SEM RUZNYM SAUDKUM,BAKALUM,KOŽENYM,MRAZKUM,PITRUM.......,,MATE PRAVDU TY SOCKY JSOU ALE VYŽIRKY,,
08. 08. 2011 | 13:49

Sladký napsal(a):

Socialističtí lidé byli nespokojeni s tím, jak se mají špatně ve srovnání s lidmi kapitalistickými.Kapitalismus je výkonný,funguje výborně,tvrdilo se jim.Podívejte, jakou mají dělníci i státní zaměstnanci na Západě životní úroveň,jaké mají ve srovnání s vám příjmy.A teď jim různí odborníci pro změnu tvrdí,že kapitalističtí lidé nic takového neměli mít,že si žili nad poměry,na dluh.Bylo by to k smícvhu,kdyby to nebylo spíš k pláči...
08. 08. 2011 | 13:51

jo napsal(a):

TomášL

Jaké mají ve švídsku daně firmy a bohatí jaké mají tady jakou tam mají životní urověn a vůbec všechno mohlo byste udělat srovnání?

..ono chudej od bohaté firmy s nízkou daní ale vysokou dph na zboží moc nekoupí...vlastně se tom přesvědčíme v blízké ne-budoucnosti
08. 08. 2011 | 13:51

Veteran napsal(a):

Svetovy prumysl militarismu je nejvetsi financni investici pro rozpad ekonomiky a zacatek pro drancovani celeho sveta. Budou to zajimave Vanocni Svatky a jako darek od Jeziska dostaneme pod stromecek armadu vojaku, bidu a valku.
08. 08. 2011 | 13:56

Sladký napsal(a):

TomášL samozřejmě, že v této době se 8 milionovému Švédsku obtížně konkuruje státům,které mají daleko chudší sociální stát- ale o jejich životní úrovni si stále můžeme nechat jen zdát a ŽÁDNÁ KRIZE U NICH NEVzNIKLA.Naopak, v zdorují jí daleko lépe, než země s minimálním sociálním státem.Norsko má ropu,pravda.Ale ropu mají i jiné země-a jak to u nich vypadá? Finsko i Dánsko jsou na tom s kvalitou života pořád daleko lépe, než "neoliberální dravci".
08. 08. 2011 | 13:57

santawizard napsal(a):

Možná,že Bůh seslal na zemi krizi ,aby potrestal diktatůru hospodské politiky,která neuznává ani svoje vlastní tabákové mági a hospodské kaplany.
08. 08. 2011 | 13:57

info.crew napsal(a):

Já mohu jmenovat tři státy, kde si socky žijou nad poměry. Je to Francie, Španělsko a Británie. Nemusíte tam dělat vůbec nic a stát vám dá tolik, že budete bydlet, jíst i chodit pěkně oblečený. To samozřejmě láká imigranty a je to časovaná bomba, nejen ekonomická.
08. 08. 2011 | 13:58

Marcus Agrippa napsal(a):

info.crew:
specifikujte:
a.socky
b.žijou nad poměry
08. 08. 2011 | 14:05

Sladký napsal(a):

Info- tak ovšem v žádném případě otázka nezněla.A mimochodem,důchod či sociální dávka nejsou mertvé, nečinné peníze,je to kupní síla.Řeč všem byla o údajně přemrštěných platech a mzdách, o "žití proletariátu a státních zaměstnanců nad poměry".O "mejdanu,který skončil".Mimochodem, třeba ve Španělsku je bez práce 2Oprocent lidí.Myslíte,že jsou to vše liné socky? Ano,práce je určitě dost.Problém je v tom, žze ji nikdo nechce zaplatit.
".
08. 08. 2011 | 14:07

Zoran napsal(a):

Az poznate valku tak jako ja kdyz jsem zil v Jugoslavii, tak Vas prejde vselijake premysleni o ekonomii. Budete jenom premyslet jak z valky zdrhnout a zachranit se.
08. 08. 2011 | 14:09

Tomáš M napsal(a):

Selský rozume a Tomáši, ten problém je v tom , že my jsme z toho západu viděli jen ty Mercedesy a katalogy zboží a cestovních kanceláří u těch bohatých, co k nám přijeli a už jsme neviděli to, že ke kapitalismu patří i bezdomovci a nezaměstnaní a exekutoři a ostatní. Takže český strejda měl byt s nájemným 200 kč, elektřinu, topení a vodu skoro zadarmo, nebo postavený barák pro sebe a pro děti a často i slušnou chatu na venkově, ale chtěl ještě toho Mercedesa a tu Havaj. No a když jsme si vycinkali ten kapitalismus, tak se nestačíme divit tomu, že když všichni přestaneme pracovat, budeme jezdit na tu Havaj, tak nepřekročíme své ekonomické možnosti, které se rozkradením českého průmyslu a zemědělství ještě značně snížily, takže máme ty banány, toho Mercedesa a Havaj na dluh, ale nějak nám zase polovina národa nemá na to bydlení a na elektřinu a vodu. Když si ještě vezmete, že jsme rozkradli a zrušili zemědělství a průmysl a místo toho těch pár lidí, co ještě dělá je v administrativě a jiných neproduktivních oborech , plus to obrovské rozkrádání všeho, tak to musí být každému soudnému člověku jasné. Pár let ještě budem pindat, že za to můžou komunisti, ale jestli to rychle nezměníme tak to tu bude hodně ošklivé.
08. 08. 2011 | 14:09

TomášL napsal(a):

info.crew

Souhlasím s GB. Sestra (lékařka), která tam žije, mi říkala, že aby se náctiletá osvobodila od rodičů, nechá jsi udělat děcko. Poté jako svobodná matka dostane automaticky byt+ něco na žití. O dítě se většinou starají rodiče, popřípadě se šoupne do děcáku a má byt i soc. dávky...
08. 08. 2011 | 14:10

info.crew napsal(a):

socky - lidé, kteří nepracují, nechtějí pracovat a pracovat nebudou
nad poměry - tak, že to postačuje k poměrně komfortnímu životu, což naprosto likviduje jakoukoliv motivaci lidí, kteří dávky pobírají.

Jestli tomu nevěříte, tak si zajeďte do Marseille, to chce vidět na vlastní očí a slyšet ta čísla na vlastní uši.
08. 08. 2011 | 14:13

stále rebel napsal(a):

Neoliberální pravice zničila morálku, lež a sprostota se staly standardem a z toho nebude jednoduchá cesta ven, bez pořádného nárazu do zdi jako před osmdesáti lety se lidé asi nevzpamatují.

V roce 1945 se říkalo, to se již nesmí opakovat, znárodňovalo se nejen na východě, ale i na západě, viník byl jasný a musel třicet let držet hubu, než se zapomene na 60 miliónů mrtvých, postaví to, co se zničilo a zaplatí dluhy. Za třicet let, kdy byl kapitalismus utlumen, se podařilo neuvěřitelné, z ruin se stala města, z přídělového systému na potraviny společnost blahobytu. Lidé začali snít o tom, že pokud to tak půjde dál, tak jim bude stačit pracovat tři dny v týdnu, do penze v padesáti a podobně.

V sedmdesátých letech velký kapitalismus zase začal nabírat na síle, chopil se politické moci, začal vymývat mozky primitivům, tak aby mu oddaně sloužili a historie spěje k tomu, že se musí zopakovat.
08. 08. 2011 | 14:14

jo napsal(a):

TomášL

Dostane byt? A nebo jí jen nenechají na ulici a zařídí nějaký azyl a mateřská je samozřejmá matka od dítěte nepracuje, ale stará se o něj. Záváníte asociálním populismem.
08. 08. 2011 | 14:14

Terry napsal(a):

to Rumcajs napsal(a): "Už jsi byl někdy na odborářský chlastačce.."

Milý Rumcajsi, nejsem ani v odborech, a nejsem ani členem žádné politické strany, parlamentní (často je "vhodné" být členem, nejlépe výše postaveným právě parlamentní strany = větší přístup k lizu!) ani neparlamentní.

Tím pádem jsem nebyl na ŽÁDNÉ "chlastačce".

A nemyslím, že je nějaký rozdíl mezi chlastačkou "pravicovou", "levicovou" či čistě "odborářskou".

Ta mafie je všude. Dvacet let měla volnost (a ze strany politiků cílenou možnost) se plně "demokraticky" rozvinout.

"Máme demokracii, ne, vole?!!"

Ó my se máme....
08. 08. 2011 | 14:16

šlapka napsal(a):

Zajímavá gradace....od Wall Streetu, v zájmu WallStreetu konajících vlád a ratingových agentur jsme se dostali ke švédské adolescentce, která se chce trhnout z domu a tak si pořídí děcko, čímž rozpoutá celosvětovou krizi.

No pokračujte.
Jsem zvědav, kdy dojde na okultismus a oblíbený to zápas Hitler vs Stalin.

Nenechte se rušit. Jen krátké intermezzo./mám zrovna popolední pauzu/
08. 08. 2011 | 14:16

info.crew napsal(a):

pane Sladký, zaprvé si myslím, že peníze, které dostanou lidi jako dávku jsou mrtvé a to hned dvakrát. Nejdří je někomu seberete, tedy o ně definitivně přišel a pak je ještě dáte někomu, kdo se o ně nezasloužil, takže rozdíl mezi tím obraným a tím obdarovaným je rovnou dvojnásobek té mrtvé částky. To že se pak tyto peníze dostanou opět do druhého kola, to je takový detail, se kterým lidé rádi operují, ale je to naprosto zcestné.

Dále nesouhlasím, že práce je dost a nikdo ji nechce zaplatit. Práce je dost, ale lidi za reálné náklady už nejsou ochotní dělat, chtějí víc. To je další věc, kterou jsem viděl ve Francii. Kamarád tam dělá zednickou, je milionář a nemá tam žádnou konkurenci, protože tak levně by to nikdo nedělal.
08. 08. 2011 | 14:19

TomášL napsal(a):

jo

Z toho bytu ji nevyšoupnou, ten ji zůstává a dostává jako nezletilá přídavek na byt a na samostatnou domácnost... :-)))

PS: I její GB. přítel to potvrdil.
08. 08. 2011 | 14:24

Rumcajs napsal(a):

Cukrouši !

Co ty víš o sociálních výdajích v Americe ?

Prd. Absolutní prd jako na Severním pólu.
08. 08. 2011 | 14:24

jo napsal(a):

info.crew

jak dáme je někomu kdo si je nezaslouží ...může je dostat ten kdo zrovna přišel o práci a platil na jiného který práci získal

vy pravouni si prostě toho nepřítele musíte i vymyslet abyste měli argumenty pro váš asociální populismus
08. 08. 2011 | 14:26

Rumcajs napsal(a):

Stále rebel:

Kde že byl hlahobyt , ty bolševiku ulhanej ?
08. 08. 2011 | 14:27

jo napsal(a):

TomášL

a co navrhute?
08. 08. 2011 | 14:28

šlapka napsal(a):

info.crew
Hmm. Takže předpokládám, že ten, kdo tu "dávku" /nejedná se zřejmě zatím o výstřely ze samopalu, že ?/ - tak si ji zašije do slamníku. Je to tak ? Takže vlastně je ztracená natřikrát...a - teď se dívám - ne..ono je to jen "zcestné"...aha...
/apropo - kolik činí ta suma - žejsem tak smělý - tedy těch ZNEUŽITÝCH dávek ?/
Doplňující otázka : A počítají se mezi zneužité dávky i ty desetimiliardy až stamiliardy rozdávané supersockám ? /takto úspěšným podnikatelům ??? - například formou navýšení ceny zakázky....dotací.../

Reálné náklady jako determinant ceny práce ?
Můžete to nějak objasnit ?

Doplňující otázka - pokud lidi budou dělat za ty vaše "reálné náklady" - jak to asi bude vypadat s budgetem na zdravotnictví, školství, obranu, sociální věci ?
/předpokládám totiž, že ta vaše konstrukce je někde hluboko pod minimální mzdou , která je snad někde kolem 9 tisíc brutto/.

Máte zajímavé úvahy.
Možná že až se znovu zavedou koncentrační pracovní tábory tak je budete moci i realizovat. Třeba v nějaké funkci a tak.

Milánkové, jestli chcete sinaizovat sebe - tak proč fakt nejedete do té Číny a nežijete tam ? Proč to navrhujete udělat zde ? Tedy - pro ostatní ?
Nemáte na letenku ?

No nic...pokračujte...máme tedy už dva viníky krize. Adolescentní matku a obdarovaného dávkou./zatím peněžní/
08. 08. 2011 | 14:28

Junior napsal(a):

Prosím, prosím

mějte pochopení pro Rumcajse, právě se vrátil z Toskánska má ještě úžeh. A krom toho můj táta (Kalousek) je pořád ještě na dovolené, proto nemá k dispozici žádnou tiskovku ani oficiální prohlášení MF, dokonce modré brožury jsme dali teprve minulý týden k dotisku a tak chudák Rumcajs tápe a mele dokola

To je trapas, za ústředí se omlouvám
08. 08. 2011 | 14:29

TomášL napsal(a):

jo

Vy nepřiznáte, že "v systému je něco shnilého", i kdybyste to měli před nosem (jako například dnes zadlužené státy)...
08. 08. 2011 | 14:29

jo napsal(a):

TomášL

ne já si problém uvědomuji s matkou s dítětem... na chodníku bych ji chcípnout nenechal vy možná ano
08. 08. 2011 | 14:31

dreyfus napsal(a):

Kdo jsou socky?

Např. z dnešních lidí mladších 35 let se za chudé považuje méně než jeden z deseti, za bohaté naopak plná čtvrtina. Přitom naprosto žádné úspory v této generaci nemá zhruba 57% dotazovaných. Úspory nižší než 50.000 Kč deklaruje další téměř čtvrtina z nich. Výsledek? Téměř 80% mladých lidí je prakticky bez peněz, ale jen méně než 10% si připouští, že jsou opravdu chudí. Naopak, za členy nejbohatších vrstev se považuje téměř čtvrtina nejmladší generace (23,4 %). Přitom úspory nad 200.000 Kč z nich nemá ani 5% a úsporami vyššími než půl milionu disponuje v této generaci jediné procento. Zadluženost mladých je naopak nezanedbatelná. Každý pátý v nejmladší generaci má půjčku do 50.000 Kč, každý desátý půjčku v rozmezí 50.000 až 200.000 Kč, zhruba 6% má půjčku přesahující půl milionu korun.

Mladí lidé se domnívají, že jsou členy nejen střední vrstvy, nýbrž přímo vrstvy nejzámožnější, ve skutečnosti je většina z nich zadlužených socek, které si to nechtějí přiznat.

http://blisty.cz/art/54367.html
08. 08. 2011 | 14:32

V.Borsky napsal(a):

Az lide dostanou rozum a zajdou si zitra do vsech Bank a Sporitelen na svete vyzvednout svoje penize driv nez jim je nekdo ukradne naplanovanym krachem. Nesazet loto, ignorovat fotbalove zapasy milionaru, prestat se nechat krmit vsim co nam v Hypermarketech cpou atd. Tak potom ti vsechni co z nas tezi budou chodit pesky a zustanou zebraky. Kupujme pouze to co potrebujeme, zbytecne smeti nechte tem co to smeti vyrabeji. Pojdte jezdit na kolech,prestat kourit,konzumovat alkohol a uvidite jhake zebraky udelame z milionaru! Pojdte vyhazet bandu co sedi v Senatu a v Parlamentu ktera jenom bere prachy za lzi a pripravene vypraveni nesmyslu. Podivejte se na to jak samotna Policie zkrachovala a operuje jako Statni Instituce pro Verejne Zlociny a vydira nas a vyhrozuje nam! Nebo to snad neni pravda?
08. 08. 2011 | 14:33

TomášL napsal(a):

jo

Já nic, mi je to ukradené. Já budu jenom přitakávat názorům, že se společnost začíná vlivem své nehospodárnosti rozpadat a vše povede k nepěkným zítřkům...
08. 08. 2011 | 14:33

info.crew napsal(a):

Až tu dávku utratí, tk ty peníze někdo musí opět vydělat aby jim je mohli sebrat a toto blaho se mohlo zopakovat. Co je na tom tak úžasného a stimulujícího?
08. 08. 2011 | 14:34

Terry napsal(a):

to Yosif K napsal(a):
Dobře si pamatuji, jak byly v rámci privatizace "tunelovány" podniky, se stroji, se zásobami materiálu, s rozpracovanými výrobky...

"Podnikatel", který sesmolil nějaký "privatizační plán" a stát mu takový podnik většinou lacino "prodal" (mj. aby ho mohl zaplatit, tak si musel takový "podnikatel" půjčit od banky a banky měly nařizeno jim na to půjčit!), většinou stroje, materiál a zásoby obratem rozprodal, a chytře zmizel do zahraničí (tedy pokud to nebyl tzv. "bílý kůň", který skončil někde v sudu), aniž by půjčku zaplatil. Následně pak stát takto zadlužené banky oddlužoval.
Tomu se taky říká "skvělá privatizace"...

Do privatizace šel majetek ve stanovené ceně přes bilión korun (hodnota a ceny v počátku 90. let(!), průměrný plat cca 2,5 tis. Kč!).
FNM z privatizace získal asi 220 miliard korun, tzn, že se cca 700 miliard vytunelovalo.
A samotné "hospodaření" FNM?

Hospodaření Fondu národního majetku České republiky s pohledávkami (http://www.nku.cz/scripts/detail.php?id=650)
08. 08. 2011 | 14:34

Terry napsal(a):

Hospodaření Fondu národního majetku České republiky s pohledávkami (http://www.nku.cz/scripts/detail.php?id=650):
26.5.2003 - Tisková zpráva z kontrolní akce č. 02/30

Cílem kontroly bylo prověřit postup Fondu národního majetku České republiky při správě a vymáhání pohledávek.

Kontrolovaným obdobím byly roky 1997 až 2001 a předchozí období v závislosti na vzniku pohledávky po lhůtě splatnosti. Vymáhané pohledávky byly sledovány až do doby ukončení kontroly tj. do prosince 2002.

Fond národního majetku České republiky (dále jen „FNM“) byl zřízen zákonem č. 171/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku České republiky. Majetek FNM tvoří majetek převedený na něj rozhodnutími o privatizaci a zisk z jeho účasti na podnikání obchodních společností. Tento majetek netvoří součást státního rozpočtu a lze jej použít pouze k účelům stanoveným zákonem.

Kontrola hospodaření FNM s pohledávkami prokázala, že realizace jednotlivých privatizačních rozhodnutí, pro kterou byl FNM zřízen, vykazuje nedostatky, některé pohledávky za privatizovaný majetek se staly nevymahatelné.

FNM vykazuje k 31. 12. 2001 z pohledávek celkem ve výši 13 522 100 tis. Kč pohledávky po lhůtě splatnosti ve výši 7 772 382 tis. Kč, tj. u 57 % z nich. Pohledávky po lhůtě splatnosti z 25 kontrolovaných smluv představují 64 % z celkových pohledávek po lhůtě splatnosti, které k 31. 12. 2001 FNM vykazuje. V těchto kontrolovaných případech uhradili dlužníci k témuž datu v souhrnu pouze 26 % hodnoty kupních cen, tj. 1 702 712 tis Kč, ačkoliv měly být uhrazeny ve výši 6 663 070 tis. Kč.

FNM při uzavírání smluv nedostatečně využíval zákonných možností k zajištění vymahatelnosti pohledávek, například zástavní právo k majetku do doby jeho úplného splacení, bankovní záruku k zajištění pohledávky, zákaz převodu části nemovitostí či jejich směny.

Kromě nedostatků ve smlouvách se na nízké úspěšnosti vymáhání pohledávek podílejí i dlouhé lhůty soudních a konkursních řízení. Také úbytky majetku u jednotlivých dlužníků snižovaly objem majetku patřícího do konkursní podstaty i do následného vypořádání pohledávek jednotlivých věřitelů přihlášených v konkursním řízení.

Dle § 19 odst. 3 zákona č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, přechází vlastnické právo k věcem z privatizovaného majetku na nabyvatele dnem sjednané účinnosti smlouvy. Úhrada ceny však byla smluvně dojednána v termínu 30 až 90 dnů od nabytí účinnosti smlouvy. Nabyvatel se stal vlastníkem privatizovaného majetku, aniž v některých případech za něj zaplatil, a navíc mnohdy žádal FNM o uzavření dodatků ke smlouvě umožňujících úhradu kupní ceny ve splátkách, případné další odkládání termínů splátek. Pokud nabyvatel za majetek nezaplatil a FNM majetek nebo pohledávky následně zajišťoval, nekontroloval, zda bylo zástavní právo do katastru nemovitostí vloženo. Následné žaloby či výsledky konkursů pak byly i v případě uznání pohledávek fakticky neúspěšné.

Ze 119 pohledávek prodaných, postoupených nebo pro nevymahatelnost odepsaných v letech 1997 až 2002 činila ztráta 1 219 454 tis. Kč.

MVDr. Rudolf Němeček, člen Úřadu

Aktualizováno: 7.1.2010 14:59
(konec citace)

A to je jen jedna zpráva NKÚ...

"Máme demokracii, ne, vole?!"
08. 08. 2011 | 14:36

jo napsal(a):

TomášL

Já si naopak myslím, že společnost se rozpadá z jiných důvodů, než kvůli sociálnímu bydlení pro pubertální matky s dětma.
08. 08. 2011 | 14:36

info.crew napsal(a):

Jinak za ty reálné náklady (plus přiměřený zisk) tak za ty přesně pracuje ten známý, který je milionář a nemá tam konkurenci. A opravdu nedělá za 9000,- měsíčně. Takže to jde, ajenže to francou s ručičkama do zadu nepochopí a bude jen čumět.
08. 08. 2011 | 14:37

Selský rozum napsal(a):

Tomáši a další co nadáváte na kapitalismus.Na rozdíl od dob minulých máte možnost volby.Nikdo Vás nenutí ale také nezakazuje dát například celoživotní úspory do pochybných projektů(H-system) či pochybným subjektům jako byly kampeličky či jiné investiční společnosti.Nikdo Vám nezakáže si vzít úvěr od lichvářů na dovolenou u moře a tak by se dalo pokračovat.Zkrátka dřív jsme žili v zoologické zahradě,kde nám dali nažrat ale byli jsme pod kontrolou a teď máme volný výběh ale musíme dávat pozor na predátory...
08. 08. 2011 | 14:37

TomášL napsal(a):

jo
08. 08. 2011 | 14:31

Kdyby nebyl systém, který by dával automaticky byt, nerodily by se nechtěné děti, které nikdo nevychovává a které pohodí matka všude možně, jenom ne se o ně starat, aby jsi mohla užívat.

PS: Došlo to tak daleko (neboť GB nemá peníze), že to již začali řešit na nejvyšších úrovních.
08. 08. 2011 | 14:37

Marcus Agrippa napsal(a):

TomášL:
proč ale tolik pesimismu?! ČR je hlavně ta poslední, co to nějak významně ovlivní. My bychom měli hlavně sledovat NAŠE politiky, jak hospodaří - a po pravdě žádná sláva. Jinak česká ekonomika je vcelku asi dost silná a snese toho hodně, protože banky už si tunelováním prošly a s ohledem na to, kolik z ČR ročně odtéká mld. to až tak špatné celkově není.
08. 08. 2011 | 14:37

šlapka napsal(a):

info crew
Výše každoročně zneužitých soc. dávek je někde mezi 100 a 200 MILIONY korun.

Dávky vyplacené supersockám se odhadují na 40 až 180 mlrd. Fiskál co fiskál. /plus valorizace :(((/
--------------------------------------------------------------------------------
Jste jak pomatenci. Místo po procesech , tak jdete po lidech. Navíc nesprávných a paušálně "identifikovaných".
Místo čísel - demagogie a ideologie.
Žvásty.

Věřím, že nevyrábíte něco moc důležitého a použivatelného tak, že případný zmetek může někoho ohrozit na zdraví nebo na životě. Nebo že alespoň jste tak soudní, že si platíte někoho, kdo tomu rozumí tak, aby k tomu ohrožení nedošlo.

Nic - stále stejné písničky o tom, jak sociálně slabí lidé zvítězili v třídním boji a rozložili kapitalismus - jinak to skvělý a báječný systém, zejména v podání obchodně . finančních plutokracií.

Konec. Poušť. Nic...
08. 08. 2011 | 14:37

TomášL napsal(a):

jo

A tento sociální výdobytek tvoří podhoubí nové a vyšší kriminalitě.
08. 08. 2011 | 14:40

Rumcajs napsal(a):

Před 50 lety americká i švédská vláda vydávaly v poměru k velikosti ekonomiky stených 27 procent. Zatím co se však v USA velikost vládních výdajů i přes rozmáchlé sociální výdaje 60. let zvýšila jen mírně na 33 procent, ve Švédsku se od počátku 90. let vládní výdaje dostaly až na 60 procent HDP. A zatím co Amerika si po válce udržela jedné z nejbohatších zemí světa, Švédsko postupně upadalo. Ještě v roce 1970 to byla z hlediska příjmů na hlavu čtvrtá nejbohatší země světa, do roku 1993 se však propadla až na 17. místo.

zdroj: http://www.svobodavolby2010.cz/?p=143

Ještě bych ze stejného zdroje zůraznil zajímavé zjištění švédských ekonomů:

Ze závěrů studie vyplynulo, že když se podíl vládních výdajů na hrubém domácím produktu bohatých zemí světa zvýší o deset procentních bodů, sníží se roční tempo ekonomického růstu příslušné země o půl bodu až jeden procentní bod. To nevypadá jako mnoho, nasčítáno za několik desetiletí to však může znamenat ohromné ztráty. Případ Švédska je toho důkazem.
08. 08. 2011 | 14:40

Terry napsal(a):

to Rumcajs:

Jen doufám, že k mému předešlému příspěvku
"Hospodaření Fondu národního majetku České republiky s pohledávkami"
nenapíšete:

"Jaké možnosti má pravice? To všechno ti zasr.. odboráři a lůza..."

:-)))

(Jen takové jemné popichnutí, hihihi :-))) )
08. 08. 2011 | 14:41

info.crew napsal(a):

Chyba je v systému, který lidem vštěpuje, že mají právo na něco, co dřív bylo nemyslitelné a ničí v lidech motivaci. Ty úkazy, co jsem popsal jsou jen doprovodné.
08. 08. 2011 | 14:41

jo napsal(a):

TomášL

Když vám tohle leží tak v žaludku já vám to brát nebudu
08. 08. 2011 | 14:42

TomášL napsal(a):

MA

Silná ekonomie závislá na poptávce v zahraničí... Kde není poptávka, naše ekonomie se hroutí a naopak.
08. 08. 2011 | 14:42

TomášL napsal(a):

jo

To byl jenom jeden z příkladů, které ukazují na nesmyslnost přebujelého soc.systému a jaké může mít následky...
08. 08. 2011 | 14:44

jo napsal(a):

Kdo je pro zrušení sociálních dávek pro podnikavce v hodnotě 600 mld ročně ať zvedne ruku ....a pravouni, nehlaste se všichni. :-) Jsou tam přece i "vaše" daně.
08. 08. 2011 | 14:45

Marcus Agrippa napsal(a):

TomášL:
no jistě - nejlépe, když je v rovnováze výroba, ceny, výše mezd, spotřeba, výroba. Osobně o nějaké restaurovaní feudalismu nestojím.
08. 08. 2011 | 14:46

jo napsal(a):

Žádám okamžité zrušení sociálních dávek pro vysloužilé policajty a vojáky.

Zrušení odpisů a odpisování dph pro podnikavce
08. 08. 2011 | 14:47

vlado napsal(a):

Před dvaceti léty jsme žili za plotem ve východním bloku pod vlivem SSSR. Dnes svobodni pod vlivem globálního kapitalismu a před hrozbou světové krize. Tak si říkám to jsme si pomohli. Stát zadlužen ale oproti státům západní zony to ještě není tak hrozné. Sociální stát je v podmínkách současného kapitalismu neudržitelný. Tak pravil dnes v televizi min.financí Kalousek.
Tento systém se hroutí a regulace byla Klausem zatracovaná.Vše prý vyřeší volná ruka trhu. A v blogu jsou předpokládány jen dvě řešení. Druhé by se opakovalo v děsivé podobě 3tí svět. tentokrát v atomové. Lidstvo je na scestí.
08. 08. 2011 | 14:47

TomášL napsal(a):

Rumcajs

No, já bych navrhl povinnou četbu od Astrid Lindgrenové "Pomperipossa ve světě peněz". :-)))
08. 08. 2011 | 14:47

šlapka napsal(a):

info.crew napsal(a):
Až tu dávku utratí, tk ty peníze někdo musí opět vydělat aby jim je mohli sebrat a toto blaho se mohlo zopakovat. Co je na tom tak úžasného a stimulujícího?
08. 08. 2011 | 14:34
----------
CCT/Conditional cash transfer / jsou známy již řadu let a na MPSV jsou lidé, kteří o tom ví a pracovali i na alternativě napasované na české poměry.
Bohužel po volbách tam vždycky přijde nějaký chytrák, natahá si tam kamoše a kamošky a veškeré koncepce jdou do hajzlu.
Stejně tak je tomu na radnicích. Kde kromě toho tetky a strejcové , když se řekne "veřejně prospěšná práce" jsou schopni vybavit si leda tak lopatu nebo smeták.
A jedná se hodně ideologicky. Předpojatě.

Ale to pro vás jistě není nic nového, že ?

Howgh.
/NIc nového se neobjeví už ani zde./
08. 08. 2011 | 14:48

Sladký napsal(a):

Rumcajs- gigantické US sociální výdaje na chudé a ještě chudší občany (kdepak se ty miliony žebráků v té úžasné kapitalistické supervelmoci vzaly?) zničily nejen tuto nejmocnější a nejbohatší a nejvyspělejší zemi, ale spolu s ní ničí i desítky dalších. A TAK SE PROLETARIÁT NAKONEC PŘECE JEN STAL HROBAŘEM KAPITALISMU.Hotové,doloženo jasně i dejšími pravicovými odborníky.:o)))
08. 08. 2011 | 14:53

chacha napsal(a):

Vážený pane Pehe, dost vyhraněné, černo-bílé pojednání. Chybí tomu nadhled. Mimochodem výrazy typu "jen dva scénáře, téměř jisté udeření krize, totální chaos a nové pořádky" - neděláte Vy náhodou do nějaký sekty? Vaše populární pseudoekonomické pojetí zapomíná na to, že nahnilé jablko sice ztrácí svou cenu, nicméně není zdaleka tak bezcené, jak se laik muže domnívat. Přeji Vám mnoho lepších článků.
08. 08. 2011 | 14:55

jo napsal(a):

Požaduji seškrtání alespon 300-400mld ročně na sociálních dávkách pro podnikavce!!!!!!!! :)))) Jen kvičte kvákači
08. 08. 2011 | 14:55

TomášL napsal(a):

Tak nám ECB nic nezachránila...

Jsem zvědav, kdo bude mít tu pochybnou čest po příštích vyhraných volbách vládnout a škrtat v rozpočtu?
08. 08. 2011 | 14:58

TomášL napsal(a):

Tak lidi, ve 15:30 začíná Wall Street. Jak to vidíte? :-)
08. 08. 2011 | 14:59

jo napsal(a):

TomášL

z kopce dolů
08. 08. 2011 | 15:00

Marcus Agrippa napsal(a):

jo:
s někým, jako je Kalousek to půjde těžko. Kdo myslíte, že financoval ODS a TOP09 tu nákladnou předvolební kampaň?! Ostatně jejich slib, že nezvýší daně zatím dodrželi.
08. 08. 2011 | 15:00

Vadim napsal(a):

Cesko na tom je pomerne dobre protoze Policie CR. drzi kasu s Mafii! Hruza a des kdyz nekdo napise o Ceske pomerne dobre ekonomice, tady si urcita cast lidi hraje na milionare a zbytek spolecnosti zije v zebrote tak jako v Belorusku a v Moldave. Priznat to ze jsme zebraci by bylo asi ostudne pro tak prosperujici stat jako je CR ze ano? Ale v cem vlastne CR. prosperuje kdyz vetsinou vsechno dovazi a investori z ciziny drzi CR. aby se neutopila ve vlastni kriminalni stave.

CR. prosperuje ve zlodejinach vseho formatu za ucasti Statnich Instituci MV.MZV.MZO.MPSV.MF. Jsme vetsi zebraci nez jsme byly pred listopadem 1989?
08. 08. 2011 | 15:02

jo napsal(a):

Marcus Agrippa

...přece nebude svojim sponzorům sahat na prachy a škrtat na zakázkách to se radši bude držet svého asociálního populismu
08. 08. 2011 | 15:03

TomášL napsal(a):

jo

iHned:

"Ředitelé předních italských společností chtějí nakupovat domácí vládní obligace a pomoci tak zemi odvrátit finanční krizi. Nabídku, pod kterou se podepsalo 24 šéfů firem, ekonomů a manažerů, zveřejnil italský list Milano Finanza.

,,Jestliže Itálie potřebuje naši pomoc, jsme zde," uvádí se v prohlášení, které mimo jiné podepsali ředitelé italského výrobce pneumatik Pirelli, ropné a plynárenské skupiny Eni a výrobce luxusní obuvi Tod's.

,,Zhruba 50 procent veřejného dluhu Itálie je v italských rukách. Pokud Itálie potřebuje naši pomoc při vydávání (dluhu), jsme zde."
Tak jse mi zdá, že Itálie hodila "nepřiznaný" bankrot.... :-))
08. 08. 2011 | 15:04

Rumcajs napsal(a):

jo:

Kdyby to Kalousek škrtl, nejvíc by řvali socani na krajích.
08. 08. 2011 | 15:04

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

I v USA je spousta černejch a lemplů jako jsi ty. Udržovat tuto bandu v klidu stojí čím dál tím víc peněz.

Chce to konečné řešení.
08. 08. 2011 | 15:07

jo napsal(a):

Rumcajs

ještě že má Kalousek tak dobré srdce a těm socanům tak dopřává
08. 08. 2011 | 15:08

vlastík parkán napsal(a):

Rumcajsi Tebe by si ani Cimrman nevymyslel! Díky,vždyť humoru je stále méně a méně. Nejsi sice v tom opakování originální-Holzmann-ale i tak na dnešní dobu dobrý!!!!
08. 08. 2011 | 15:08

jo napsal(a):

TomášL

hezké ale jestli to nakoupí jen papaláši tak to bude symbolické a zároveň "symbolické" :)
08. 08. 2011 | 15:10

Terry napsal(a):

to šlapka napsal(a): info crew
Výše každoročně zneužitých soc. dávek je někde mezi 100 a 200 MILIONY korun.
__________________
A začalo to za "humanitního" Havla, kdy v polovině 90. let si Cikánky ověšené zlatem, v drahých kožených kabátech, celé dny sedící u McDonalda a kouřící Marlboro, chodily na sociální odbor pro "podporu" (na kterou měly samozřejmě nárok a nikdo si nedovolil jim to odepřít; to by byl přece rasizmus!!) až 10 000 Kč, a tuto podporu jim vyplácely zaměstnankyně úřadu s platem (tehdy) 5 200 Kč hrubého.
(osobní zkušenost; tedy neseděl jsem přímo za tou přepážkou, to bych nemohl...)

Ale jak sami Cikáni říkají: bílí toho rozkradli daleko víc!!! A mají pravdu!!!

T.G.Masaryk mívá u své sochy nápis "Zasloužil se o stát" (Zákon o zásluhách T. G. Masaryka - http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kon_o_z%C3%A1sluh%C3%A1ch_T._G._Masaryka)

Náš současný "skromný" prezident děd Vševěd by mohl (měl!!) mít u své (případné) sochy nápis "Zasloužil se o tunelování"

"Máme demokracii, ne, vole?!"
08. 08. 2011 | 15:14

Rumcajs napsal(a):

jo:

Na rozdíl od tebe má Kalousek i mozek. Ty jenom halekáš, co jsi včera slyšel, když tě vynášeli z hospody. Jinak o těch 600 mld nevíš nic, čímž jsi si děsně podobný s Cukroušem.
08. 08. 2011 | 15:15

tata napsal(a):

no neda se upřit že pan RUMCAJS ASI CHCE PŘEVZIT ŠTAFETU jak nejlip pobavit.

PODLE ČEHO SE HODNOTÍ nejbohatší země?že je skorem nepřekonatelně zadlužena.........a že ji to prochazí proto že na dolaru je zavisly skorem cely svět,že na jedne straně je neuvěřitelny luxus/na druhe neuvěřitelna bida,že 40 milionu američanu nema narok na operaci protože nema zdravotní pojištění,další miliony zjistí že při složite operaci ta jejich pojistka na to není,nebo nejbohatší země je v luxusu 20 procent obyvatel?

že krize AMERIKY platil cely svět.........no hlavně když je nesrovnatelně bohatší jak ŠVEDI......CO TAKLE ROLNIČKY,
08. 08. 2011 | 15:15

jo napsal(a):

Rumcajs

a máš nějaké důkazy že kalousek má mozek?
08. 08. 2011 | 15:17

Rumcajs napsal(a):

Pro žvanila s.rebela:

http://eportal.parlamentnilisty.cz/Articles/1975-komunisti-lzou-pred-rokem-1989-bylo-vsechno-drazsi-.aspx
08. 08. 2011 | 15:22

Rumcajs napsal(a):

tata:

Nesnažte se být vtipný. Nejde Vám to.
Kdo chce, pojištění si může platit. Bratr mého tchána byl v Americe deset let. Kdyby ho nevykopli, byl by tam dodnes.
Živil se tam jako zedník. Přijel domů, koupil barák, auto.... vůbec si nestěžoval.

P.S.
Tyhle hloupý tlachy o chudých američanech si nechte večer do hospody. Tam možná bude pár ožralů, který vám to odkývají.
08. 08. 2011 | 15:28

J.Sultysova napsal(a):

Pan Grusa v Hospodarskych novinach pise zajimave komentare.
08. 08. 2011 | 15:28

Sladký napsal(a):

Tak ještě jednou, snad mi konečně někdo odpoví.Kdo půjčil USA a všem zadluženým státům ty triliony dolarů? Kdo to je a kde ty triliony vzal? Komu je všichni budeme vracet?!
08. 08. 2011 | 15:31

TomášL napsal(a):

Tak se začíná obchodovat a Wall Street... Dnes se otevřou zdýmadla problémů a začátek konce jedné epochy (i té socialistické)...
Kdo bude mít tu pochybnou čest řídit ČR po nových volbách?
08. 08. 2011 | 15:32

voroshilov napsal(a):

Rumcajs:
Chces konecne reseni cernoske otazky?
A mas k tomu konstruktivni navrh...?
08. 08. 2011 | 15:33

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
on bude problém s tím průměrem. Jinak - oni se ty náklady jen změnily. Před rokem 1989 bylo enormně levné bydlení a náklady na život byly skutečně směšné. Cena aut a dostupného spotřebního zboží tak nízká už nebyla - to je pravda. Jenže myšlení lidí bylo daleko konzervativnější a nábytek se kupoval na 30 let, lednička na 20 let atd. Lidi žili jinak - prioritou nebylo utrácení v marketu - příroda, rodina, chataření, chalupy, dovolená - to byla priorita. Navíc nehrozily exekuce, tunelování bank - lidé měly velké úspory.
08. 08. 2011 | 15:33

Rumcajs napsal(a):

voroshilov:

Vy prej máte za Uralem spustu místa a navíc podobnou kulturu.
08. 08. 2011 | 15:34

voroshilov napsal(a):

Rumcajs:
Cernosi na Sibiri vymrou jak mamuty,ano mame stejnou kulturu-prej lidstvo pochazi z Afriky.
08. 08. 2011 | 15:37

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Kteří lidé měli úspory ?
Já nikdy nic nedědil. Ani děda ani babička nic nenašpórovali. Zbyl po nich jen malej baráček, co zabrali sudeťákům.
08. 08. 2011 | 15:40

Lukes napsal(a):

Prijel domu z Ameriky koupil barak,auto a nestezuje si. A co bude jist a jak bude krmit auto. Na to prave jste baraky,auta potom bazeny, chlast a plne talire. Jenze stava dosla a nejlepsi bude voda vcerejsi chleba a svicky. Dnes je v Americe vice jak 50 milionu lidi kteri ziji na ulicich, v autech, ve stanech, pod mosty i s detmi. Baraky, auta a praci jim vzala investice v Iraku a v Afghanistanu a vdalsich castech sveta kde se musi zivit US.zakladny plne zamestnancu kteri denne potrebuji stravu a kazdy tyden vyplatu. Jste k smichu, prijel z Ameriky koupil barak a auto! Doufam ze mu to auto pomuzes tlacit az mu dojde benzin a nebo nafta.
08. 08. 2011 | 15:42

Rumcajs napsal(a):

jo:

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/rath-znovu-strili-po-kalouskovi-podle-nej-ma-genialni-zlocinecky-mozek.html
08. 08. 2011 | 15:43

Rumcajs napsal(a):

vlastík parkán

Co je ? Došel ti dech, že mě chceš cvičit ve vyjmenovaných slovech ?
08. 08. 2011 | 15:46

Abuelo napsal(a):

Pane Pehe, mluvíte mi ze srdce. Jenom používáte jemnější a diplomatičtější slovník. Já Otesánkovi říkám globální kriminální finanční oligarchie. Ta se po pádu Berlínské zdi stala neomezeným a nikým nekontrolovaným vládcem světa, což bezohledně využila k astronomickému kořistění a zničení morálky lidstva, které musí zákonitě vyústit v apokalypsu lidského společenství. Národy opustily a opouštějí svá náboženství, která měla vždy zakotveno nějaké to desatero přikázání (rozuměj morální kodex) a nahradily své bohy jediným bohem univerzálním, který se jmenuje Prachy a Zisk. Tento Bůh nemá morálku, nemá slitování a neodpouští. Vše se stalo zbožím, se kterým se bezohledně kšeftuje. Dokonce i školství, zdravotnictví a justice, kterou ovládla kořistnická advokátsko-justiční mafie. "Demokratická a svobodná" masová media, která jsou vlastněna touto kriminální finanční oligarchií dokonale a vědecky zbavují občany vlastního myšlení a manipulují jimi při volbách, při vybíjení si vzteku na cizincích, minoritách atd.
08. 08. 2011 | 15:46

Rumcajs napsal(a):

Lukes:

Dokaž to.
Dcera tam odlítá za týden. Asi bych se měl bát, ne ?
08. 08. 2011 | 15:48

TomášL napsal(a):

Je to tady...

Socialismus v dnešní podobě v EU končí (Wall Street padá)!
08. 08. 2011 | 15:50

Rumcajs napsal(a):

Abuelo:

Chceš říct, že člověk který dostal svobodu nemá žádnou morálku ?
08. 08. 2011 | 15:53

jo napsal(a):

Rumcajs

Ráth je doktor tak by to mohl poznat ale ta anamnéza je znepokojující
08. 08. 2011 | 15:57

honolulu napsal(a):

Rumcajs ma pravdu.
Udrzovat v klidu bandy lemplu je draha zalezitost a doplaci na to vsichni !
Kapitalismus sam o sobe je dobra vec. Inspiruje ke snazeni a prinasi blahobyt.
V kapitalismu ma kazdy na dosah ruky toho Mercedesa ci tu Hawaii.
Jak se do toho zacnou michat "socialni experti", tak je konec sveta a kapitalismu. V ten moment mate na jedne strane prepracovane pracovniky s nizkym platem a na druhe strane lidi, kteri lezi na plazi od 9 rano.
Vase oblibene slovo NENAZRANOST (po nasem GREED) je inspiration vztavat do horka a do zimy a snazit se. Proto provolavam
GRRED IS GOOD a Sv. Kalousek ma take pravdu.
08. 08. 2011 | 16:07

honolulu napsal(a):

oprava grred = greed
08. 08. 2011 | 16:10

vlastík parkán napsal(a):

Rumcajs. To bych si nedovolil. Já jen analyzuji všechny Tvoje dnešní příspěvky a narazil jsem na slova a spojení,kterým nerozumím...
08. 08. 2011 | 16:11

Jetvart napsal(a):

Stát sníží daně bankéřům. Nemá na výdaje, tak si to co dříve dostával na daních půjčí. Výdaje se mu tím zvyšují o úroky. Řeší to úplným osvobozením bankéřů od daně z dividend. Výpadek daní nutí stát k dalším půjčkám. Z důvodu vysokého zadlužení mu bankéř s politováním zvýší úroky. Jmenuje se to vláda rozpočtové zodpovědnosti.
08. 08. 2011 | 16:13

ZM napsal(a):

Pokud ten průběh krize bude takový, že se bude natáčet míň reklam, že ne každej reklamní billboard bude využitej, že obchody jako New Yorker výrazně zlevní, aby prodali,že telefonní operátoři zlevní, že ubyde zákazníků u McDonalds, KFC apod. tak to sme klidní :)
08. 08. 2011 | 16:15

Rumcajs napsal(a):

jo:

Nesmíš Ráthovi věřit zase všechno. Je to přeci jenom politik.
08. 08. 2011 | 16:16

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
třetinu USA maji koupenou arabáši. Kolik mají číňani, to nevím. Asi hodně.
08. 08. 2011 | 16:16

Ládik!!! napsal(a):

Žlutí: http://www.rozhlas.cz/zpravy/svetovaekonomika/_zprava/696437
08. 08. 2011 | 16:18

Rumcajs napsal(a):

vlastík parkán:

No jestli to bylo jen to polikání, tak se zbytečně nestresuj. To jsi na tom mnohem líp, jak většina levounů tady.
08. 08. 2011 | 16:19

Ládik!!! napsal(a):

Dalším věřitelem je FED - ale ten peníze tiskne.
08. 08. 2011 | 16:20

Lukes napsal(a):

46 milionu Americanu dostava potravinove znamky k preziti. V Americe stoji lide fronty na polevku protoze je inflace a dolary se neustale tisknou tak jako drive Risska Marka. Chcete pracovat v Americe? Muzete ale pouze na cerno-ilegalne kdyz Vas lapmnou jdete do kriminalu a potom deportace zpet na Ruzyn. Ziskat povoleni na praci v USA se plati penizky a ziskat Zelenou Kartu-Povoleni k pobytu neni levna zalezitost. Pokud tam Vase dcera jede, tak ji dejte na cestu alespon 20 tisic dollaru zalezi na jak dlouho tam jede. Pokud lide slibuji hory doly v Americe, tak to je takova pasticka na naivni lidi kteri radi sleduji Americky filmovy sen ktery se stane skutecnosti. Internet Vam dava moznost seznamit se s Americkou chudobou, bidou, nezamnestnanosti a socialnim propadem cele Ameriky. Pokud letite pouze na dovolenou, navstivte Floridu ale tisice dollaru na uctu kreditni karty sebou. Pokud tam chcete jenom stanovat, tak na toi zapomente, Policie Vas zatkne za narusovani verejneho poradku.
08. 08. 2011 | 16:31

Yossarian napsal(a):

Julda Fulda: víceméně. V každé společnosti je cca 4% nefachčenků. Podotýkám, že se nejedná o etnikum, ale o "stav mysli". Zbytek chce pracovat, někteří to ale neberou jako jejich celoživotní cíl, nahrabat si prací peníze. Obecně řečeno, každý kdo pracuje, by měl dostat mzdu, za kterou bude schopen důstojně žít (což dnes naprosto neplatí). Pak jsou zde ti, kdož práci nemají a hledají, to je taky dlouhý příběh (který mnozí dokáží shrnout pod pojem "socky" resp. je zařadí do stejné výše uvedené skupiny 4%..
08. 08. 2011 | 16:31

Martin napsal(a):

To je hrozné, co se člověk dočte. První věta je naprosto absurdní ve smyslu její naprsté nesmyslnosti. Nevím, jestli neznalost, či znuděnost vlastním životem je to, co autora vede k vymýšlení takových apokalyptických vizí zániku celého kapitalismu, či co (Jakkoli uznávám, že dnešní problémy nejsou malé) A co přijde potom - globální komunismus? socialismus? anarchismus? Opravdu se se musím usmívat...:-)
Problémy, které dnes existují nemají nic společného s nefunkčností kapitalismu jako takového. Kapitalistický systém pouze dospěl poznání, že neustálé zvyšování dluhu nefunguje. Stane se tedy pouze to, že budou napříště stanoveny určité limity zadlužení a k moci se nejspíš budou více dostávat politické strany propagující jeho snižování. Zřejmě nebudeme nějakou dobu bohatnou tak rychle jako jsme bohatli doposud. Ale upřímně, bude to pro nás takový problém. Podívejme se na Japonsko - neroste už 20 let. Zřejmě také dojde k tomu, že Čína i Indie budou více ovlivňovat náše životy - ekonomicky i kulturně. Budě to ale pozvolný přechod. Očekávat nějakou revoluci, to je naprostý nesmysl.
08. 08. 2011 | 16:35

Janecky napsal(a):

Zacina to smrdet, ja balim kufr.
08. 08. 2011 | 16:37

nemesis napsal(a):

lidé, nebuďte ovce a pochopte, že "levice" či "pravice" jsou jen dvě strany téže bankovně-kapitalistické mince.
Nenechme se již ohlupovat politiky a odežeňme strany od lizu. Vybojujme si prostřednictvím všeobecného referenda přímou demokracii švýcarského typu!

Sjednoťme se na
vévévé tečka jednotniobcane tečka cézet

a dejme politikům na vědomí, kdo je tady pánem!
08. 08. 2011 | 16:41

honolulu napsal(a):

Reseni vasi situace je snazi nez nasi.

A) Zmenit zakony tak, aby ti, ktere volite, nemohli povazovat vas stat za dojnou kravu. Hlidat je, jako nase FBI hlida korupci
u nas. Bohatnout je vase povinost, ale pouze obchodem a prumyslem, ne penezi statu. (Vespasian takove zbohatliky mel na krmeni pro lvi.)

B) Kdyz nekdo je nezodpovedny a udela 10 deti a neni schopen uzivit ani jedno, poslete ho odkud prisel a ignorujte reci o "rasismu".

U nas je potreba vetsi finnacni regulace, kontrola a hlavne omezit vliv vsem socialnim utopistum, protoze kazdy hloupy napad musi nekdo zaplatit. Snad prijde jednou k moci ekonomicky genius jako byl B.J. Vorster. Nezamestnanost 0.0 %, urady prace neexistovaly, zdravotni pojisteni mel kazdy atd. Podivejte se, jaky super bordel z te zeme udelali socialni utopiste.
To Vas ceka take. Mate jich tam hodne.
08. 08. 2011 | 16:43

Lukes napsal(a):

Svetova krize z roku 1929 je kopii dnesni krize 2011. Tot vse Damy a Panove a hodne stesti na burzach.
08. 08. 2011 | 16:43

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

TO NEBYL POKUS O VTIP BOHUŽEL.kolik ste toho procestoval?JA VIC JAK PUL EVROPY,TŘeba ve ŠVEDSKU 1 ROK PRACOVAL,NEJLEPE se mi libí jak zasvěceně pišete co vam někdo napsal,nebo jak pracoval a vratil se a koupil si barak a co?

vyte vubec něco o teto prací? ja ano.TAKŽE že si koupil barak proč ne,a co to dokazuje?

TO nejsou hospodske řeči ty vedete akorat vy,navic i tou
urovní 4 cenove skupiny.TĚCH 40 MILIONU JE OFICIALNI UDAJ.
To ŽE TAM JE ČAST LIDÍ kterym se nechce dělat je jedna věc,navic o Americe nema cenu diskutovat víme oní oba houby,jen že ve srovnaní Ameriky/Švedska uvadite naprosto neporovnatelné,jen co se VAM HODÍ jako konečně ve všem.

SKUSTE SI přečist co sem psal a vyvratit to něčim třeba dluhem AMERIKY VERSUS DLUHEM ŠVEDSKA,DOSTUPNOSTÍ zdravotnictví,poměr get v Americe a ve Švedsku.

ja vim to pozlatko muže byt pro lidi jako VY,už davno nejste schopen vest dialog na rozumné bazi.
08. 08. 2011 | 16:45

ivo napsal(a):

V evropě ani v usa už žádný kapitalismus není soudruhu Pehe , máme reálný regulovaný socialismus s prvky tržního hospodářství a rozvinuté sociální státy které likvidují vlastní národy a zvýhodnují kdejaké multi kulti dovezené podlidi.To vše za podpory pravdoláskařů vašeho typu , kteří se pak diví že kapitalismus selhal.Takže ještě jednou Pehe žádný kapitalismus není všechno jste rozdali a prožrali.
08. 08. 2011 | 16:54

Jarmila Neznalá napsal(a):

Jak to tu postupně čtu,jednoznačně mě vychází že Rumcajs je tu z Vás nejchytřejší.Tento chytrolín by mohl dělat z fleku ředitele zeměkoule,to by to na světě jinak klapalo Vážení.
08. 08. 2011 | 16:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý antisemitský příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 08. 2011 | 16:58

Vrabel napsal(a):

Zhlednete film 'SOYLENT GREEN' z roku 1973 a uvazujte o tematu celeho filmu.
08. 08. 2011 | 17:02

Kamil napsal(a):

MARTIN

Co přijde potom, to pan Pehe neví, jinak by vam to tam jistě polopaticky napsal. On jenom , dle mého sludu zcela přesně, uvádí, že celý současný systém je v hluboké krizi... Noc nepomohou výkřiky zoufalců v diskuzi pod člnákme, že máme socialismus, že v USA je socialismu, nebo pokukazování na dávky. To není meritum věci.
08. 08. 2011 | 17:09

honolulu napsal(a):

Lukes,
ziji v USA velmi dlouho. Samozrejme, ze Vas zavrou, kdyz pracujete v USA illegalne. Je to proti zakonu ve vsech statech.
Je to take ekonomicky nesmysl, protoze nemate narok na Social Security, pojisteni, bankovni konta, ridicak a ja nevim co vsechno.
Legalizujte si pobyt. Advokati Vam pomohou, ale urcite nebudou pracovat zdarma.
Zelena karta (registrovany vladni dokument) na legalizovani pobytu je zdarma od vlady. Platit za ni nekomu je korupce a mate na krku FBI oba dva..Ten kdo Vam ji prodal jde do kriminalu na dlouhou dobu.

Stanovani je povoleno pouze v campingu pro stanovani. Neni to na omezovani Vasi svobody, ale na Vasi ochranu. Zvlaste na Floride. Uvedomte si chlape, ze jsou zde staty, kde ziji medvedi, pumy, alligatori a 20 druhu jedovatych hadu z nichz jeden je "nejzvedavejsi" na svete.

Take ta puda nekomu patri. Vy si nemuzete postavit stan na pozemku ci farme nekoho jineho.
Florida ma mnoho atrakci a pro navstevniky je to idealni stat, ale je rozdelena na socialni tridy. (Bohati a chudi).
Najmuti bytu na Sanibelu na tyden Vas vyjde minimalne $ 1 800, jinde je to vsak daleko, daleko lacinejsi. Florida neni nedostupna a doporucuji ji kazdemu z vas. (Bydlim tam).

To, ze je zde krize je pravda. Doufam, ze pouze docasne.
Take se nedivejte stale jen na lidi dole, ale i na lidi, kteri se maji dobre. Amerika je fain. Mam tu zem rad. Vy ji budete mit take, az budete legalizovan.

(Musim z domu, koncim pro dnesek. Prominte gramatiku.)
08. 08. 2011 | 17:24

tata napsal(a):

pane HONONULU

žily byli za devatero horama..........citace........honolulu napsal(a):
Rumcajs ma pravdu.
Udrzovat v klidu bandy lemplu je draha zalezitost a doplaci na to vsichni !
Kapitalismus sam o sobe je dobra vec. Inspiruje ke snazeni a prinasi blahobyt.

no naka pohadka jak poctiva uklizečka si vzala bohače a svou poctivostí štěstí dosahla by nebyla.

NAK VAM STOHO VYPADLO........KOMU PŘINAŠÍ BLAHOBYT.........že po padu socialistickeho blogu.......a dodejme že tudy cesta nevede.........se celkem přijatelny kapitalismus vydal cestou spět............na cestu raneho kapitalismu.....otrocke praci za minimalní mzdu.........opět pracovat 16 a vice hodin ,bez jakych koliv zakladních jistot.

zkuste nakou jinou pane HONOLULU,ANO on ten kapitalismus je dvojí tvaře,ted se vydal tou cestou zpět.NAOPAK TEN PROBLEM JE NENAŽRANOST určite skupiny lidí aspon u nas.Najedne straně tolerance těchto podvodu,nenažranost špiček......viz třeba obudsman na draze..plat odchodne/porovnat jakou muže přinest protihodnotu za tento plat .Toto není vyjimečné.....na druhe straně mluvit o bandě darmožroutu jako ten hlavní problem
08. 08. 2011 | 17:24

ali napsal(a):

Pehe, proč strašíte lidi? Baví vás to? Jste klasická komunistická roznětka. Dokážete z ničeho vytvořit katastofický scénář a štvát lidi proti sobě. Nemáte úctu, způsoby, chování. Proč jste vůbec emigroval? Řvete, že si žijeme nad poměry a sám máte kapitalistickej majetek! Z vás je opravdu člověku zle..
08. 08. 2011 | 17:44

voroshilov napsal(a):

Nu,Honolulu vtipalek,hotovy Bing Crosby!
Legalizujte pobyt,advokati vam pomohou,aha-imigracni vam pomuze kopancem do zadku na letisti.Dostat zelenou kartu jinak nez vyhrat v US loterii na JEDEN ROK je prakticky nemozne.
Ten pozemek prece nekomu patri-uz neexistuji statni a federalni pozemky?
Kolik mi vlastne zustane na Lexus GS a dum v Malibu kdyz zaplatim vsichni dane,poplatky a splatky bance?Ze by v USA uz byl danovy raj?Vsichni zijete na dluh...
Strasi nas pumama,hadama a aligatorama-no,vidite a Miami je vlastne brazilska dzungle!Vtipne,opravdu!-jenom v Rusku poziraji lidi vlci a medvedi na ulicich.
Divejte se na ty co se maji,dobre-To jako na tebe,Bushovsky bandita?Muzes nam priblizne popsat svuj majetek a pocet milionu dollaru...
08. 08. 2011 | 17:45

Analytik napsal(a):

Nepomohlo by, kdyby nejlepší ekonom světa (všichni ho známe ;-) prohlásil finanční krizi za normální stav?
Říká se, že i oběšenec si časem zvykne na oprátku!
A k tomu spustit propagandu, že už hůře být nemůže - jen si trochu utáhnem opasky a odrazíme se od dna.
Možná by tomu plebs pár měsíců věřil. Aspoň do příších voleb!
08. 08. 2011 | 18:17

Jarda napsal(a):

Neuvěřitelně vysoká životní úroveň skoro pro všechny která je v USA a Evropě je dlouhodobě neudržitelná. Stav kdy si může průměrný dělník bez problému na víkend zaletět na druhý konec kontinentu aby si tam dal pár piv a prošel se po centru je skoro perverzní. Tento miliardářský luxus pro všechny pak v podstatě platí státy, které si na to berou další a další úvěry. Politici by měli mít sílu na to sdělit svým občanům, že podobnou hostinu nejde táhnout a cálovat donekonečna.
08. 08. 2011 | 18:50

honolulu napsal(a):

Vorosilove,
Ty stalinskej bandito, muziku dubovy.
V Miami se nesmi stanovat. To neni jako Praha, aby si tam rumunsti Cigani udelali ubytovnu nekde v parku.
(Federalni pozemky jsou ve vetsine v zapadnich statech a tam prave zije nejvice zouzele. Ve vych. statech je maji v rukou vojaci. Tam by kazdou stalinske bublinu polili lepidlem a obalili perim.)
Neprskej, ja jsem ten zakon o campovani neudelal. Ten zakon vsak je dodrzovan. Tento zakon Te chrani. Priroda je nekde nebezpecna. Pro Tebe asi ne, Tebe by se lekl i GRIZLY.

Dostane se koupit kniha, kde je seznam vsech campingu v kazdem state. Tak az prijedes jednou zaprdet USA, tak si ji kup Ty ruskej ZACHVACIKU. (Pripravujes omluvu pro Cesko za 20.8.
68) ? ? ?
Advokati nejsou casti immigracniho uradu Ty moulo. Ti haji Tvoje zajmy. Ty jsi asi zaplatil Tvemu natvrdlemu krajanovi a byl Ti nakopnut vyfuk - ale zaplatili Ti letenku. Ze jo ?

Po mem majetku je Ti HOV.O, velke jako kostel na hrade.
Rozhodne vsak nemam dluhy. Ty delaji jen hloupy a nezodpovedni lide.
Jak Ti mohu psat o ochrane pred danemi, kdyz nerozumis ani campovani a immigraci ? Lexus GS je pro pridimuziky ! Kolik meris 149 cm ? Malibu ? Vzdyt tam zije samej KOMEDIANT. Chces se dat k divadlu ? Uz vim proc Te pan Stejskal chrani. Pestuje si Te na saskarnu.

Tata, ja uz musim opravdu jit, odpovim Vam nekdy jindy. Udelam z Vas uspesneho zastance kapitalismu. Socialismus prinasi bidu.
08. 08. 2011 | 18:52

někdo kdokoli napsal(a):

Naši problémem je to, že někteří ti nejpohotovější z nás jsou naprosto dokonalí.
Nejlepší politik a všeználek postrčil nahoru deprivanty počínaje Koženým a země už tak nalomená předchozí dobou ještě více zchudla.
Nejlepší ekonom nám vyrobil zbytečné obrovské zadlužení a ještě poslal do voleb účet.
A nejlepší politolog po velkém hloupém mordu ukazoval prstem na fundamentalisty a už teď tancuje na nikoli nutných troskách?
08. 08. 2011 | 19:05

Lukes napsal(a):

Pane Honolulu, Amerika se za poslednich 30 let rapidne propadla do nesmirne katastrofalni chudoby. Pokud zijete na Honolulu tak si musite uvedomit ze to neni Amerika. Projedte se autobusem pres celou Ameriku a ochutnejte realitu soucasnosti, doporucuji Vam cestovat autobusem vyjde Vam levneji nez autem. Cestou uvidite uzavrene tovarny, nakupni centra, zchatrale prazdne domy a ruiny motorestu.
Mate predstavu o tom kolik Americanu zije v chudobe protoze je Banka a Pojistovna okradla a zduvodnilo se to bankrotem? Otazka je kde dnes plavou finance tech Americanu ktere okradl stat pres banky a pojistovny? Kde jsou ty vsechny penize?
Kdo a kde je schoval? Kdo drzi triliony a na co je drzi? To same se deje v Evrope ve vsech bankach. Kdo drzi finance v Evropske Bance a proc? Padne dolar a bude platit Amero v cele Severni a Jizni Americe? Padne Euro a bude zase platit Nemecka Marka v cele Evrope kterou Nemci jiz tisknou vice nez rok?
08. 08. 2011 | 19:14

šlapka napsal(a):

honolulu napsal(a):
Vorosilove,
Ty stalinskej bandito, muziku dubovy.
V Miami se nesmi stanovat.
-----------------
V Miami možná ne. Ale jinde v USA ano./nemám teď možnost sem dát odkaz - ale možná že se toho někdo ujme...lze doložit jak v USA lidé, kteří přišli o práci a byly jim zabaveny domy tak stanují...ano - stejně jako ti honoluluem opovrhováni rumunští cikáni...a to ve výspě kapitalismu 21. století.../

Ideologie ještě nikdy lidem neotevřela oči.
Až fakta. Až fakta.
08. 08. 2011 | 19:20

John Malkovich napsal(a):

VRAZI Z WALL STREETU - Přišlo mi to za socialismu směšné, teď už téměř vůbec.
08. 08. 2011 | 19:36

bojar napsal(a):

Pane Pehe, ekonomicka krize neni klopytnuti kapitalismu, ale klopytnutim socialismu. System se hrouti jako celek, protoze zasahy statu a centralnich bank dlouhodobe znemoznuji normalni fungovani trhu. Jenom diky nim je mozne, ze dilci omyly se tak dlouho zastiraji a zehli az prerostou do gigantickych rozmeru, kdy je obtizne s nimi cokoli delat.
Ja doufam, ze se stavajici statni financni system zhrouti uz konecne kompletne a nebude umozneno jeho dalsi udrzovani na kapackach prostrednictvim penez prostych lidi.
08. 08. 2011 | 19:51

Duroy napsal(a):

To Šlapka: Myslíte tento odkaZ? http://www.zvedavec.org/komentare/2011/08/4522-stanove-mestecko-u-new-jersey.htm
08. 08. 2011 | 20:06

šlapka napsal(a):

Duroy
Třeba.
Díky.

Je to smutné argumentovat "díky" neštěstí našich bližních.
Ale ideologická předpojatost a zaslepenost je daleko horší. Ta je zdrojem mnoha problémů - respektive jejich neřešení.

Mějte se, pane Duroy.
08. 08. 2011 | 20:19

tata napsal(a):

pane JARDA

TO JSTE ,ale napsal pěknou ptakovinu,ta nejlevnější letenka do USA stojí kolem 10000,vizum,cesta na letiště,potřebujete nakou hotovost,no nic,koupi si letenku A PAK SE BUDE MĚSIC PAST,měl byste občas něco přečist,40procent nedokaží vyrovnat mimořadny vydaj 8000 ale bez problemu si zaletí do USA,......NO NIC
08. 08. 2011 | 20:21

Pája napsal(a):

Pane Stejskale, a to co tu pouští závan alkoholové tresti - viz konečné řešení apod. vás nechává v klidu? To je přece daleko za hranou toho nejhoršího hnusu, který tady plave. Ten člověk je asi opravdu vás oblíbenec. Je mi z vás smutno.
08. 08. 2011 | 20:32

tata napsal(a):

šlapka,DUROY

PROSIM vas jak si dovolujete vest hospodske řeči?TO by rumcajs nebyl rad......citace

Rumcajs napsal(a):
tata:

Nesnažte se být vtipný. Nejde Vám to.
Kdo chce, pojištění si může platit. Bratr mého tchána byl v Americe deset let. Kdyby ho nevykopli, byl by tam dodnes.
Živil se tam jako zedník. Přijel domů, koupil barák, auto.... vůbec si nestěžoval.

P.S.
Tyhle hloupý tlachy o chudých američanech si nechte večer do hospody. Tam možná bude pár ožralů, který vám to odkývají.
08. 08. 2011 | 15:28

no a pan HONOLULU BY VAS URČITĚ TAKY PŘESVEDČIL......O POZEMSKEM RAJI.

A CO TEPRVE jarda když je přece bez problemu si zaletět na druhy kontinet přes vikend........,,VY JSTE TEDA REJPALOVÉ,,
08. 08. 2011 | 20:33

Lukes napsal(a):

Nekteri lide odjizdeji za praci do Iraku a Afghanistanu vydelavat tezke prachy a potom kdyz se vrati domu tak si kupuji domy a auta. Je zajimave ze Svetova Ekonomicka Krize radi po celem svete jako Rakovina a v Iraku, Afghanistanu, Saudske Arabii, Libanonu, Nigerii a v dalsich mistech se prachy toci jako Ruleta v Monte Carlo. Nekdo zapaluje obchody v Londyne aby kasiroval prachy od pojistoven a vypada to ze to je prace nekoho jineho nez tech co vidime v novinach. Policajti prihlizeji jak se rabuje a zapaluje a vubec nic nedela. Obchody jsou plne a nikdo nic nekupuje a hlavne ne zlato, tak si majitele obchodu nechavaji vykradat a zapalovat obchody a dostanou zaplaceno a vydelaji na tom. Dobrej tunel jak udelat rychle penizky ve ctvrti plne zebraku. V Cechach to funguje podobne, jo, jo tak vidite jak se daji delat prachy kdyz je nekdo mazanej jak lisak.
08. 08. 2011 | 20:47

Fialenka napsal(a):

Je tu dostatek poctivých pracovitých lidí, jsou technologie, přírodní zdroje, takže: nemůže se nic stát. Leda záměrně.
08. 08. 2011 | 20:52

šlapka napsal(a):

Fialenka
Věci se nestávají./kromě přírodních jevů, katastrof.../
Řídí je Homo sapiens stupidus.
Tomu pak odpovídá stav, kvalita a chování věcí navenek.

Fialenko, nic než SKUTEČNOU vzdělanost a snahu o co největší symetrii ve sdílení informací Homo sapiens stupidus nevymyslí./tedy kromě relevantních infornací samotných/
I kdyby se......

Motivace. Ideje. A jistota, že se takto vymezeného konání nezmocní parazit.
To je evoluce v tom nejčistším, humánním slova smyslu.
Je to velmi jednoduché.
Jen ty cesty jsou složité.

Paní(slečno) Fialenko - dobrou noc.
A ať Vám jsou finanční trhy lhostejné celou noc.
:)))
08. 08. 2011 | 21:07

Yosif K napsal(a):

Samozrejme ze socialni system nezatezuji homelesaci, a nezatezuji jej ani duchodci (zatim).

Kolik kdo znate homelessaku? Moc jich asi neni... Socialni system zatezuji ZDRAVI NEZAMESTNANI - trech je v Evrope okolo 10%. Proc by chodili do prace/ kdyz se z podpor da slusne vyzit? Specielne z kombinace podpor a sem tam nejakeho solichu na cerno?

Socialni system zatezuji pripady nezamestnanych, kteri berou podporu dlouha leta, jezdi na dovolenou do Spanel, stavi si u vilky bazeny a nechodi do prace "jelikoz by museli dojizdet 35 kilometru". Nezamestnanych zamestnanych kteri berou podporu jako privazek k fuskam tedy par znam......

Pokud berou zbuhdarma podporu "jenom" 100 tisic za rok a neodvedou na danich dalsich 100 tisic jako prumerny obcan, a pokud je jich "jenom" 200 tisic, tak je to "jenom" 40 miliard Kc. Je to "jenom" 140 kilometru dalnice. Pamatuje se nekdo, ze by se v CR nekdy postavilo ZA ROK 140 km dalnic???????????????
08. 08. 2011 | 21:10

Duroy napsal(a):

Ach jo, takže zase budeme trochu poučovat zaryté....
http://www.financninoviny.cz/zpravy/prumerna-vyse-podpory-v-nezamestnanosti-klesla-na-5476-kc/624798
Kalkulačku Yosife aspočítáš si data pro svůj příspěvek. Takže další pokus o provokaci, znovu a lepší příspěvek!
08. 08. 2011 | 21:18

Brdelen napsal(a):

Demontážníci sociálního státu! Co byste radili demontovat v USA?
Vaše argumenty adresované "sockám" typu "zkuste si na vlastní kůži, co to je podnikat" excelentně vyvrátila Šlapka.
Palec nahoru a vytesat všem pravounům do lebek:
"Pravouni, jestli chcete sinaizovat sebe - tak proč fakt nejedete do té Číny a nežijete tam ? Proč to navrhujete udělat zde ? Tedy - pro ostatní ?
Nemáte na letenku ?"
08. 08. 2011 | 21:24

Rumcajs napsal(a):

Prdelen:

Nebylo by lepší Tě naučit dělat, než někam lítat ?
08. 08. 2011 | 21:29

Rumcajs napsal(a):

Socky dělají bordel v Londýně. Nejdřív se vetřou a pak rabujou.

Měli by je posadit na vor a poslat zpátky do Afriky.
08. 08. 2011 | 21:30

okolojdoucí napsal(a):

tata
Ba ne, Jarda to asi bere podle zkresleného výpočtu průměrnosti v Česku, kdy se do ní vejdou asi už jen předáci zednických part. Tvrdá realita velké většiny národa ho nezajímá.

Ještě že aspoň dost lidí je celkem skromných, radši šetří a poradí si nějakou dobu jakžtakž i s málem.
Jiná věc je, že tito lidé vypadli ze spotřeby a to tlačí ekonomiku dolů.
Jenže těch pár stovek zbohatlíků si toho zatím ne a ne všimnout a dál se válejí v nestandardním narušeném ekonomickém prostředí plném pastí, tunelů, korupce, podfuků, nátlaku a cítí se být nad zákony. Nebýt tohohle, mohli jsme na tom být řádově líp.

Ekonomika západního světa teď aby si ještě dávala bacha na katastrofické nálady, jaké šíří i u nás kdekterý politolog, z nichž se nakonec mohou nevyzpytatelné finační trhy úplně zvencnout. Část z nich vychází totiž taky z různých zkreslených měřítek, jak lze soudit z toho, když investují a půjčují tzv. "hloupé peníze", ty se poznají podle toho, že o ně pak v "bublinách" přicházejí.

Mimochodem, i nick Honolulu o dost přišel na akciích, v tom zmatku se mu nedivím, není sám, skoro nic není tím, čím se zdá být, počínaje nabídkami těch největších zazobaných finančních skupin, jimiž se chtěli příliš draze pro kupce zbavit bezcenných aktiv, ti spoluspustili krizi v r.2008. Je z toho asi poněkud divoký, přeju mu, ať se z toho zase brzy vyhrabe, dřív mu to psaní šlo lépe. Docela chápu, že sveřepě hledá nějaké západní jistoty, ač vlastně už žádné nejsou, chce se nějak zase nabudit. Vidí to pozitivněji, na rozdíl od těch miliónů jiných, co dopadli mnohem hůře, on ještě nenadělal dluhy.
08. 08. 2011 | 21:35

Lukes napsal(a):

Stavet dalnice? Myslite tim dalnici Praha - Brno - Praha tam se toci zlodejske prachy 21 let. Dalnice to je zlaty dul a jeste vetsi kdyz je soukroma. No vidite my tady o voze a o koze a Vy jste to dneska zahral do ztracena aby se na vsechno zapomnelo. Nejste nahodou z Matematickeho Ustavu?
08. 08. 2011 | 21:41

šlapka napsal(a):

okolojdoucí
Jsou tři relevantní ekonomiky.
Exportní.
Lokální /regionální/.
A šedá /práce načerno a korupční mechanismy/.

Takže pozor na paušalizace.
Ty přenechte ekonomizujícím sofistům typu Sedláčka.
:(
08. 08. 2011 | 21:42

jíra napsal(a):

Fialenka
Napsala jste to docela výstižně. Vydržme, vlastně ještě přidejme, půjde to.

P.S.
Je všudepřítomná prý nekonečná lidská hloupost taky záměrná?
08. 08. 2011 | 21:43

Al Jouda napsal(a):

Nejdůležitější je okamžitě po začátku rabování obchodů vyhlásit vyjímečný stav, aby policie a vojsko mohlo použít ostré náboje a rabující občany vystřílet.
08. 08. 2011 | 21:52

tata napsal(a):

Yosif K

to sou argumenty,škoda že si občas nenakliknete třeba toto........http://www.mpsv.cz/cs/10800..........abych vam ušetřil praci.......Vývoj výdajů na podpory v nezaměstnanosti
•Na podpory v nezaměstnanosti bylo v roce 2010 uvolněno 13,4 mld. Kč, což bylo o 1,7 mld. Kč méně než v roce 2009. Tento pokles byl ovlivněn především nižším průměrným počtem uchazečů o zaměstnání s podporou v nezaměstnanosti (pokles ze 188,1 tis. v roce 2009 na 163,5 tis. v roce 2010) a snížením průměrné měsíční výše podpory v nezaměstnanosti (meziročně poklesla z 5 851 Kč na 5 698 Kč v roce 2010 v důsledku změny ve struktuře příjemců podpory, snížení procentní výměry při delším pobírání podpory a zhoršující se výdělkové situace související s ekonomickou krizí).

,,nojo ty socky jsou fakt hrozny,,

co jineho se da ale čekat od takovych jako vy,fakt člověk neví jestli se ma smat nebo brečet když si navic přečte............Socialni system zatezuji pripady nezamestnanych, kteri berou podporu dlouha leta, jezdi na dovolenou do Spanel, stavi si u vilky bazeny a nechodi do prace "jelikoz by museli dojizdet 35 kilometru". Nezamestnanych zamestnanych kteri berou podporu jako privazek k fuskam tedy par znam......

člověče jste normalní?vyte ja znam KOŽENEHO,MRAZKA,PITRU,TAKŽE VŠICHNI podnikatele jsou zloději?.......MĚ SE CHCE BLINKAT
08. 08. 2011 | 22:01

Fialenka napsal(a):

Dobrou noc slečno nebo paní šlapko :-)
08. 08. 2011 | 22:18

Fialenka napsal(a):

okolojdoucí a jíro

„ …. v narušeném ekonomickém prostředí plném pastí, tunelů, korupce, podfuků, nátlaku …. Nebýt tohohle, mohli jsme na tom být řádově líp.“

Jak líp jsem viděla ve srovnání jedněch podnikatelů žijících v ČR s několika českými rodinami žijícími v Kanadě. Při podnikání v méně odborném oboru než tuzemci jsou ti Kaďaňani o mnoho bohatší. Mají domy v krásném West a North Vancouveru, ohromné teréňáky na vyjížďky do přírody, tři měsíce v roce volno, cestování kolem celého světa. I vzhled a kondici mají mnohem lepší, i když jsou starší.
Lidi v Čechách jsou šikovní a pracovití, ale kvůli tunelování, korupci a špatným zákonům se můžou udřít a blahobyt nikde.
08. 08. 2011 | 22:24

jíra napsal(a):

šlapka
Každý export se musí někde vyrobit, tedy v nějakém regionu. A iPad si rád koupil i leckterý Kaliforňan. Je to tedy jen export? Jestli to firma vyváží, proč ne, je to dobré. Založit si rovnou proexportní firmu se ale daří jen u opravdových tutovek.

Byznys dnešních nadnárodních firem a řetězců nemusí být to pravé ořechové. Hromadná výroba je možná už příliš zhromadněná - všichni si patrně nekladou za cíl makat u pokladny v supermarketu či v mekáči nebo kompletovat auťáky v montovně z Koreje. Což o to, když se daří, jsou to pro lidi i pro stát rychlé prachy navíc. Když se ale nedaří, je z toho snadno katastrofa, zvlášť když se pak kvůli sázce na montovny, pro něž nejsou potřeba vizionáři, natlačí do politiky kdekdo, zejména více chamtivých.

Já mám na mysli potenciálně zdravou ekonomiku jako takovou, ta si na nic nehraje. Je podnikavá, prozíravá, hledá dobré nápady, nachází díry na trhu, umí zajímavě zaměstnat další lidi a tak snižovat nezaměstnanost, podporuje rozvoj dobrých myšlenek a objevů, nespí a nesnaží se stavět jen na tom, co se dá rychle zpeněžit, je šetrná k životnímu prostředí (neboť to je nás všech), umí přežít v těžších dobách ještě celkem ve zdraví.

Šedá ekonomika je paušálně skoro všude, tu paušalizovat nikdo nemusí. Když se např. objeví mezi starosty bílá vrána, píšou se o ní ódy.

Hezký další den.
08. 08. 2011 | 22:28

Yosif K napsal(a):

Ha pane Tata - tak situace s nezamestnanymi je o neco lepsi nez jsem cekal - dekuji za info, potesil jste mne - ale stejne - velka cast z nich pracuje na cerno a neplati dane, ktere za ne musi platit pracujici lide.

Celkova ztrata bude tak kol dvaceti miliard. Kol 4 tisic na pracujiciho obcana na rok. A salonni bolsevici typu Pehe na blogach malem strileji z Aurory, ze se zvedne o par procent DPH na jogurtech.
08. 08. 2011 | 23:48

Yosif K napsal(a):

Novy svetovy rad jest tento: BOHUZEL - pokud nekdo vyrabi na pasu nejake bazmeky presne stejne jako se vyrabi na pasu v Cine, tak z toho veru moc nezbohatne.
Na CNN davali shot, jak americky korejec rozjel velkovyrobu drevenych cinskych jidelnich hulek a vyvazi je do Ciny. Zamestnava cca 50 delniku - prevazne afroamericanu. Vsichni do TV rikali ze jsou radi ze maji praci.
A kdo z CR neco vyvazi do Ciny?
08. 08. 2011 | 23:55

r.m. napsal(a):

Svět vysává především finanční politika FEDu, který patří v podstatě pěti židovským rodinám a britské královské rodině. Je smutné, když na vrcholu potravního řetězce sedí místo predátora parazit.
09. 08. 2011 | 00:52

cvik napsal(a):

to by se ti pehe líbilo, co? nový světový řád

ale mě ne
09. 08. 2011 | 02:46

cvik napsal(a):

Yosif:
my tam vyvážíme ideje, přeci. ideje pravdy a lásky a boje proti utlačování dalajlámy a jeho svity-oni maj od tý doby hluboko do kapsy
09. 08. 2011 | 02:49

Jeff napsal(a):

Jarda, Ali, Josif a spol.: možná si měl p.Pehe obléci pod sako triko s portrétem J.W.Bushe nebo jeho filmového dvojníka W.Texas Chucka Rangera a zazpívat Tenkrát na Západě s lahví whiskey v ruce..podobně jako prof. Zelený v Událostech na ČT, jenž byl totalitně mimo z toho, jak se to sype. A zatímco jiný profesor Všehomír ze zabývá deviacemi, jak včera v UK potvrdil i neurotický ředitel Hradu Yackl v triku Capitalism is Greene pod sakem, politolog Rumcajs logicky navrhuje vývoz neschopných do Afriky. Pěkně se nám to mele. My old Kentucky home.
09. 08. 2011 | 05:53

jirka napsal(a):

Pehe se postupně stávámarxistou, že mu hrabe je již dávno známé
09. 08. 2011 | 06:35

Terry napsal(a):

Rumcajs napsal(a):
Abuelo:
"Chceš říct, že člověk který dostal svobodu nemá žádnou morálku ?"

Svoboda, demokracie...

Člověk si je "zaslouží, jen pokud má dostatek morálního kreditu.

Ten získává hlavně výchovou v rodině, působením "klimatu" ve společnosti.

Demokracie není o "ABSOLUTNÍ SVOBODĚ" ("Máme demokracii, ne, vole, tak si můžeme dělat, co chceme!"). Člověk v demokracii by měl (sám v sobě!) respektovat a ctít základní lidská a společenská pravidla chování a jednání; od toho jsou vytvořena pravidla psaná (zákony) a hlavně ta nepsaná, považovaná ve slušné společnosti za samozřejmá.

A toho, kdo je nectí, toho by měla demokratická společnost "poučit" (a to poučení musí mít faktické dopady!), a pokud je jedinec nepoučitelný (nepřizpůsobitelný), MUSÍ se demokracie před ním chránit.

Pokud se demokracie NENÍ SCHOPNA SAMA OCHRÁNIT svoje základní postuláty, na kterých vzešla, je odsouzena K ZÁNIKU. To ohrožení může být paradoxně i pod hesly jakési humanity, resp. PSEUDOHUMANITY, pokud je zneužívána proti spolešnosti.

Pokud ovšem něco jiného společnost "káže" a sami "vůdci" (v tomto případě chybně označení jako "elita") to nerespektují či dokonce zneužívají, je z demokracie paskvil, pseudodemokracie, postdemokracie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Postdemokracie), stav, kdy je pojem demokracie zneužit k sobeckým osobním či mafiánským, ekonomickým zájmům vyčleněné (vládnoucí) skupiny (a to i třeba se "hrdě" označující za "demokraty"!) proti zájmům většiny, skupiny v důsledku jejího konání škodící demokratické společnosti.

Dvacetiletý "demokratický" vývoj ČR s masivním tunelování a sérií "demokratických" vlád (ať pravicových či levicových), po kterých zůstaly jen škody a obrovský dluh, přičemž vysocí "demokratičtí" politici většinou v politice zbohatnou (neúměrně výsledkům své činnosti), získají záhadným způsobem tituly (velmi aktuální; na co vše mají čas a kolik funkcí "stihnou" při své "odpovědné práci"!), to vše opravňuje ke konstatování, že se naše společnosti opravdu nachází v POSTDEMOKRACII.

A postdemokracii není možno změnit demokratickými postupy (nebo jen velmi obtížně; a nevím, zda se to někde podařilo. Že by Island?). Rozhodně to nepůjde v české kotlině, s občany, kteří nikdy demokracii nepoznali (a ti co k tomu kdysi "čuchli" už vymírají sešlostí věkem), majícími stigmata "sebeochrany" před předchozími staletími útisků a osobními zážitky někplika předchozích nedemokratických, totalitních režimů.

Řešení nastane, až nasra... dosáhne vrcholu, číše přeteče.

Zatím jsme ve stavu, že

Národ do ulic nevyjde. Češi jsou jen reptající diváci (http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=705948)

A tak tunelování vesele pokračuje dál...
09. 08. 2011 | 07:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy