Demokracie, řecké referendum a trhy

04. 11. 2011 | 08:28
Přečteno 6908 krát
Politická hysterie, která vypukla v Řecku i dalších zemích Evropské unie okolo návrhu řeckého premiéra Jorgose Papandrea uspořádat referendum o (ne)přijetí další finanční pomoci z EU, ilustruje téměř neřešitelné napětí mezi demokracií, která zůstává svázána s národními státy, a trhem, který funguje globálně. (K tématu jsem napsal před časem obecnější text, nazvaný Proč je globální kapitalimus hrozbou pro demokracii).

V reakci na řecký záměr jsme se dozvěděli, že „finanční trhy“ jsou řeckým postupem velmi „znervózněny“. Když bylo referendum některými řeckými politiky zpochybněno, média nás informovala, že se "trhům ulevilo". Pak ale zase začal duševní neklid znervóznělých trhů stoupat.

Značnou míru nervozity ukázali i politici největších evropských zemí, a to nejenom proto, že v sázce je další osud eura, ale též proto, že případný neřízený bankrot Řecka by ohrozil největší evropské banky. Navíc vědí, že ony vždy tak citlivé trhy jsou také otesánkovsky nenasytné. Mohly by se tudíž pustit do ekonomické demontáže Itálie či Španělska, coby dalších šťavnatých soust.

Jakkoliv leckdo, kdo s „trhy“ soucítí, zejména vyznavači jejich neviditelné ruky, může zažívat doslova muka nad údajnou politickou neodpovědností Řecka a politickým amatérismem evropských lídrů, ti, kterým jde více o demokracii než o právo trhů na klid, se musí ptát, co ještě zbývá z liberální demokracie v národním měřítku, jestliže politické reprezentace národních států nemohu už činit autonomní rozhodnutí.

Je samozřejmě možné argumentovat, že Papandreův pokus přesunout odpovědnost za těžké rozhodnutí od legitimně zvolených zástupců lidu přímo na „lid“ je alibistický populismus, a že obecně referenda nejsou nejlepším nástrojem pro řešení složitých politických i ekonomických problémů, protože v nich příliš často vítězí emoce nad rozumem. Jenže i tak ještě pořád zůstává otázka, zda v současném kontextu globálně fungujících trhů ještě národní demokracie mají mít právo chovat se v určitých situacích politicky.

Ať už je v reakci na mezinárodní tlak vývoj v Řecku nakonec jakýkoliv, budoucnost liberální demokracie se zdá být vážně ohrožena, pokud se politické reprezentace národních států rychle nesjednotí a nenastolí globální pravidla pro globální trhy. Nestane-li se tak, čekají nás nejenom další ekonomické krize a kolapsy celých států, ale také život v „báječném novém světě“, v němž údajně demokraticky zvolení politici národních států už budou jen pešáky v globální šachové hře, v níž všechny silné figury drží v rukou „trhy“.

Pokud by byl politicky zkrocen, kapitalismus, i ve své globální podobě, by mohl být dobrý sluha, ale v poslední době je to bohužel stále více především zlý pán. A jelikož zprivatizovaná politika Západu, jak se zdá, nemá na to, aby z něj dobrého sluhu udělala, naopak mu sama ochotně slouží, bude i nadále růst rozhořčení „rozhořčených“ a „tekutý hněv“ lidí okupujících skutečnou i pomyslnou Wall Street. Řecko tak může být jen slabým odvarem turbulencí, které nás čekají.

Právo, 4.11.2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Botičky od Diora napsal(a):

Rozmařilí řekové vykuřující v tavernách a popíjející Uzo se nemohou smířit s tím, že jim někdo sahne na prebendy. Pomoc odmítnou a to bude konec řecka a možná i eura
04. 11. 2011 | 08:40

Jedla napsal(a):

Řecko je tu tisíciletí, Christian Dior není ani batole, spíš embryo proti Řecké demokracii.
04. 11. 2011 | 08:45

radek napsal(a):

Pane Pehe, temer vzdy s Vami souhlasim, Recko ale nikdo nenutil se takto zadluzit a rici po tolika tezkych jednanich, ktere maji vliv na celou EU tak my si to jeste rozmyslime, no nevim... Velmi nebezpecna je take skutecnost, ze pri pripadnem rozhodovani nejsou znamy veskere dopady v pripade bankrotu. Recko neni Argentina.
04. 11. 2011 | 08:47

Čochtan napsal(a):

Bankrot socialistického, na dluh žijícího Řecka bude úlevou pro EU ! Co chce "řecký lid" je jasné. Dávejte nám peníze a nesahejte na naše výdobytky socialismu. (jako je průměrný důchod 1600 Euro).
Pak budeme hodní a nebudeme dělat bordel na ulicích.
04. 11. 2011 | 08:49

vasja napsal(a):

pokud se politické reprezentace národních států rychle nesjednotí a nenastolí globální pravidla pro globální trhy........
--------------------------
Sim vás pane Pehe.
Tak sem dejte aspoň 3 ty pravidla, ať vim. Jinak to je camrání o ničem.
A né aby to bylo:
1) Všechno řídí muj pánSoroš
2) Všechno kasíruje muj pán Soroš.
3) Něco mi od mého pána Soroše kápne.
04. 11. 2011 | 08:53

aliali napsal(a):

to xury
Z ekonomického pohledu máte samozřemě pravdu. Jste ale stále na povrchu a řešíte ekonomický ekzémek na těle napadeném HIV
04. 11. 2011 | 08:53

Bunny napsal(a):

Xury nám zde píše - zvykejte si na fašismus, protože se k němu blížíme dle pouček ekonomie a jiné cesty není. Na demokracii zapomeňte.
04. 11. 2011 | 08:53

aga napsal(a):

Jsem si jist, že ta "globální pravidla", po kterých pan Pehe volá, už jsou někde v šuplíčku připravena, a ti, co je připravili, nebyli rozhodně vyvoleni demokraticky.
04. 11. 2011 | 08:55

Martin napsal(a):

Pehe je jako obvykle mimo. Papandreas moc dobře ví, že bankrot Řecka a přechod zpět na Drachmu by za současné situace vyšlo pro Řecko levněji i s rizikem menšího chaosu a každé takto půjčené EURo budou muset řekové krvavě splácet možná i s úroky. Celá záležitost je totiž o tom, aby Řecko oficiálně nevyhlásilo bankrot a německé a francouzské banky tak nepřišly o prostředky vložené do řeckých státních dluhopisů.
04. 11. 2011 | 09:02

Desiderius napsal(a):

Hedonismus vládne světem a jeho nástrojem je globální ekonomika,která uspokojuje jeho stále se stupňující požadavky. Stáváme se nástrojem a otrokem svého vlastního blahobytu, který nahradil všechny další hodnoty. Západní svět již nepotřebuje žádné idee, kromě idei blahobytu a dostatku. Veškeré další myšlenky jsou degradovány na idee bez obsahu, které slouží jen blahobytu a vulgárnímu materialismu.Takoví jsme.
04. 11. 2011 | 09:04

Jan napsal(a):

Už se stalo.
Demokracie je jen iluzí, člověk se tím rád opájí.A je balamucen.
My v Čechách máme kleptokracii.
Na západě mají plutokracii.
A v Řecku asi nejspíš taky kleptokracii.
Takže máme slušnou šanci, že si jejich cestu zopakujeme.

P.S. Včera řekl premiér této země v přímém přenosu, že ví, že zrušení stravenek bude pro stát minus 1 mld korun. Přesto to podporuje, jako nutnou reformu zlepšující hospodaření státu.
O tom kolik hospodských to zruinuje nemluvil.
Není to schíza?
A nepřipomíná to bolševiky? - Po nás potopa jen když uspokojíme své ideologické mozky...
04. 11. 2011 | 09:08

martin napsal(a):

Mě by zajímalo proč vlastně tento poblázněný komunista Pehe v roce 1981 emigroval ze svého vysněného socialistického ráje.
04. 11. 2011 | 09:08

jo napsal(a):

CO takhle si přiznat, že tento směšný zlodějský systém zvaný kapitalismus - řídí Ratingové agentury spolu s lobisty všeho druhu... podívejte kdo, kdy a jak si vyloboval deregulaci penězního sektoru před světovou krizí...
04. 11. 2011 | 09:08

vega napsal(a):

Myslím, že už by bylo načase, aby se trh přestal skrývat a ti, kteří neviditelnou rukou smýkají, vystoupili z anonymity a pokud nám chtějí vládnout, jasně nám z očí do očí řekli, jak to s námi myslí. Všichni tušíme, jaké ty jejich představy asi jsou a kam by to všechno směřovalo, jen si to mnoho z nás nechce připustit. Kdo nám ty loutkáře ukáže a zeptá se jich? Vždyť oni za chvíli loutky už nebudou potřebovat a my bychom měli vědět, na čem jsme…
04. 11. 2011 | 09:09

Jirka napsal(a):

Myslím, že martin má hodně velkou pravdu
04. 11. 2011 | 09:15

vlk napsal(a):

NA řecké referendum jsem reagoval už předevčírem. A vidím to z úplně jiného úhlu než pan Pehe.
A dokonce jsme si při psaní toho pohledu už ve středu zavěštil, že žádné referendum nebude. Stalo se.
K nalezení zde:
http://urfaust.bloguje.cz/909562-recka-tragedie-a-proc-je-potreba-ji-sehrat.php
04. 11. 2011 | 09:16

neo napsal(a):

referendum o tom, jestli zachránit krachující stát?

Je drzost řeků, že si pomoci neváží. Je drzost řeků odmítat úsporná opatření. Okolní státy si samy utrhnou od huby a zadluží se aby řecku pomohli a nevděční řekové stávkují, zapalují a ještě se budou rozhodovat jestli přijmout pomoc???

OK, zpět k Drachmě a pryč z eurozóny.
04. 11. 2011 | 09:17

mb napsal(a):

a pak že Pehe a Klaus jsou antipodi ...

mají k sobě blízko ...

VÍC NEŽ MYSLÍTE ...

ti, kterým jde více o demokracii než o právo trhů na klid, se musí ptát, co ještě zbývá z liberální demokracie v národním měřítku, jestliže politické reprezentace národních států nemohu už činit autonomní rozhodnutí.
04. 11. 2011 | 09:20

dalimír napsal(a):

Dobrý den EU je blokátor přirozené regulace počtu lidí v evropě ,nic více !!!
04. 11. 2011 | 09:22

vasja napsal(a):

Jan napsal(a):
My v Čechách máme kleptokracii.
P.S. Včera řekl premiér této země v přímém přenosu, že ví, že zrušení stravenek bude pro stát minus 1 mld korun. Přesto to podporuje....
Není to schíza?
-----------------------
:)) Chtít poslat kleptokratům další miliardu k rozkradení.... To je tuplovaná schíza. Vaše, pane Jane.
04. 11. 2011 | 09:22

mb napsal(a):

i když je pravda že pehe na rozdil od klause vola po zavedeni globalnich pravidel ... / regulaci /
04. 11. 2011 | 09:24

Xury napsal(a):

Pro bunny:
to, že se mezinárodní dohody tohoto typu nedají řešit referendem. To není fašismus. Zkuste si nastudovat, co je fašismus.
Pokud Řekové chtěli vystoupit z eurozóny (a já bych jim to vřele doporučoval) měli to říct hned nejlépe už vloni a mohli jen dohadovat podmínky vystopení resp. velikost krácení dluhu.
04. 11. 2011 | 09:26

dalimír napsal(a):

Proč se v evropě zvyšuje počet různých neproduktivních vandráků z celého světa ? Eu je jako jejich kvočna ,chránící si svá kuřata ! Dl.
04. 11. 2011 | 09:30

Vodník Česílko napsal(a):

Já bych proti tomu referendu nebyl, ale Papandreu měl říct i to B - totiž co hodlá dělat, pokud občané ten plán odmítnou? Hodlá Řecko přejít na drachmu, přestane platit veškeré své závazky - nebo co vlastně hodlá podniknout? Teď (4. 11. 9:30) je to už asi akademická debata, jelikož podle posledních zpráv žádné referendum nebude, ale to je asi to, co ostatní nejvíc vykolejilo. Jinak obecně, nejlepší je hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a od nikoho si nic nepůjčovat - pak můžete finančním trhům ukázat vztyčený prostředníček - protože na vás žádnou páku nemají.
04. 11. 2011 | 09:34

vasja napsal(a):

Dalimíre.
Páč to jsou nejvěrnější voliči levice.
04. 11. 2011 | 09:34

dalimír napsal(a):

No vidíte vasjo jak jste šikovný ,to mě nenapadlo !
04. 11. 2011 | 09:41

HonzaJ napsal(a):

Papandreu to s tím referendem myslel dobře. Ať by dopadli jakkoliv, tak by to bylo rozhodnutí řeckého lidu a on by nesl následky svého rozhodnutí. Mohlo by se tak předejít nepředvídatelným následkům lidového hnutí po přijetí a realizaci diktátu EU.
Představitelé EU si naivně představují, že přijetím druhého záchranného balíčku Řecka finanční krizi vyřešili a nemusí tedy přikročit k radikální reformě finančního sektoru a reformám ve fungování EU.
04. 11. 2011 | 09:42

martin napsal(a):

Jedni pisálci dávají článkům co možná nejdramatičtější nadpisy aby zvýšili jejich čtenost jako "trhy jsou nervozní", "trhy jsou v šoku" "trhy jsou ve volném pádu" atd. A druzí pisálci typu Pehe na základě těchto vymyšlených nadpisů stavějí svoje bláznivé teorie. No není to směšné?
Taky by mě zajímalo jaké má pan Pehe s finančními trhy praktické zkušenosti když si dovolí o nich tak "zasvěceně" psát.
04. 11. 2011 | 09:46

babka napsal(a):

Nevím jestli se za křikem o Řecku skrývá jen ekonomie, ale podobně nás v roce 1938 tytéž velmoci přesvědčovali o jediné schůdné cestě pro Evropu.... předat Sudety bez boje tehdejšímu Německu. Prý tak zachránímé celosvětový mír. Lidé byli proti,říkali dejte nám zbraně,dali jsme si na ně. Ti lidé a velmoci, kteří nás nejvíce nutili ke kapitulaci po válce zase nejvíce křičeli, že jsme se měli bránit. Dnešní situace mi připadá v mnohém podobná i když se zrovna teď nejedná o území, nýbrž o peníze.
04. 11. 2011 | 09:49

Jan napsal(a):

Dostali mandát od voličů jako vláda "rozpočtové zodpovědnosti".
Jejich cílem by logicky mělo být rozpočet vyrovnat.
Pracují ale opačným směrem.
Zrušení stravenek je minus 1 mld.
Nutná "reforma" minus 20 mld podle pana Bárty, proto ji chtějí odložit až pro socany na příští volby.
Stejně nutná reforma Topolánkova je odhadována na minus 60 mld.

Jejich cílem by tedy podle Vás mělo být co nejméně peněz státu. Aby nebylo co rozkrást. Tedy Řecká cesta. Tam neplacení daní není krádež. Proto krachuje. V civilizovaném světě je ale neplacení daní zločin/i když už to také není co bývalo/
Kleptokracie, je taková forma vlády, kdy vládnou zloději.
Ovšem prostřednictvím svých volených zástupců.
To neznamená, že Nečas je zloděj.

S Vaší logikou se setkávám relativně často, třeba u svého otce.
Asi je marné vysvětlovat Vám, že vyfukováním cigaretového kouře do umyvadla zlato nevznikne.
Musí stát zničit , aby mohli dokrást jeho zbytky - zdravotnictví, sociální služby, školství, víme.
04. 11. 2011 | 09:49

modrý edvard napsal(a):

Jsem pro. Zkrouhněme moc finančních trhů. Nejlíp na ně vyzrajeme, když si od nich, my liberální demokracie, přestaneme půjčovat.
Papandreu má s referendem pravdu. Řekové by měli přijmout odpovědnost za svůj stát (nebo se vystěhovat do EU, dokud to jde). Problém je, že to referendum musí být co nejdřív, dokud se Řecko nerozpadne.
04. 11. 2011 | 09:53

vasja napsal(a):

Osobně si myslim, že lék na krizi v EU je snížení daní na úroveň cca 5%,
aby se aspoň přiblížila daním zaměsnanců aparátu Evropské unie a to by tak povzbudilo firmy a jejich zaměstnance, že si to asi málokdo dovede představit.
Tohle je lék.
04. 11. 2011 | 09:54

aga napsal(a):

No, tak se to s tím řeckým referendem zase tak nějak demokraticky vyřešilo samo. Copak asi na Papandrea EU Sandhedrin má?
04. 11. 2011 | 10:00

RA napsal(a):

krotit trh =kapitalismus, to může jen komunista typu Pehe. To co v Evropě dnes probíhá (a nejen v Evropě), zavinily zásahy politiků do trhu. Vždyť ten trh už je dnes mrtvý. Všechny ceny jsou pokřiveny dotacemi, granty, kvotami, ekozelenými poplatky za nic. Kde je ten trh ? Nebo chce Pehe, aby banky půjčovaly bezůročně ? Kdo by to proboha dělal a proč ? To jsou hrozné plky soudruha Pehe , bolševika nepředěláš, bolševik je bolševikem po celý život.
04. 11. 2011 | 10:01

Forrest Gump napsal(a):

Finanční trhy jsou nervózní, ale my dva jsme pane Pehe v klidu, že jo ?
Předpokládám, že ani jeden z nás řecký dluhopis nevlastní.

Jo a pak ještě finanční skupina Slovenská republika - ta může být taky v klidu.
04. 11. 2011 | 10:04

Stařeček napsal(a):

na jedné straně by se zdálo, že rozhodnutí Papanrea o referendu je správné. Vláda chce nějakým způsobem řešit krizi a občané jsou proti. Papandreu jim dává možnost se rozhodnout, co chtějí. Zda bankrot, nebo úspory. Když se na to podíváme ze strany obyvatel, také se jim nedivím. Je to stejné jako u nás. Vláda sice chce bojovat proti krizi, její boj ale spočívá v ještě větším oškubání nejchudších, proti obrovskému rozkrádání ale nechce nic udělat, stejně jako nechce, aby se na úsporách podíleli i ti nejbohatší. Naopak, jim ještě od daní ulevuje. Odpovědná vláda musí rozhodnout sama a neschovávat se za obyvatele. Odpovědná vláda ale musí šáhnout i tam, kde se nejvíc krade a také tam kde daně nejvíc unikají. To i v případě, že se na tom rozkrádání někteří vládní činitelé a strany podílejí.
04. 11. 2011 | 10:05

český maloměšťák napsal(a):

xury
Mimo ekonomiku ještě /zatím/ existuje cosi, co magorové vašeho formátu /nemazat - vis "Pehe, vy jste magor"/....tak jaksi vnímají jako cosi ekonomiku poškozující...jako externalitu (občas takoví magoři zasednou i ve vládách - výsledkem jsou koncentráky a likvidace nepohodlných - a většinou i ekonomický rozvrat - na kterém ale zase vydělají jiní magoři...ale většího formátu než vy)....tedy - demokratický diskurz.
A ten asi Papandreu reflektoval.

Na tom není nic špatného - pořád lepší než diktatura nebo chaos.

P.S. Ještě v úterý mi jistí lidé doporučovali určité obchody - spekulace na dvouměsíční nejistotu ohledně řeckého referenda. Řekl jsem jim, že pokud bude referendum, Řekové se v něm vysloví pro plán troicy.
Ťukali si na hlavu. A vida - zřejmě žádné referendum ani nebude.

Moc zájmů.
Každý chce vydělat. Dvakrát - nebo víckrát. Jednou na poklesu, podruhé na růstu..a tak pořád dokola. Stačí mít vliv na příslušná média - a vydělá.
Krachy nebo války - většinou uměle vyvolané - jsou tím největším byzbysem.
Desítky až stovky procent.

"Kapitál má z nulového nebo nedostatečného zisku stejnou hrůzu jako příroda z prázdnoty. Ale zisk dodává kapitálu odvahu. S jistými deseti procenty je k dispozici, při dvaceti značně ožije, při padesáti se ochotně pouští do krkolomných dobrodružství, když mu kyne stoprocentní zisk... zadupává do země všechny lidské zákony, při vyhlídce na 300 procent je ochoten dopustit se jakéhokoliv zločinu - i kdyby mu za to hrozila šibenice."
/Karel Marx/

---------------
http://zpravy.kurzy.cz/291113-sef-oecd-gurria-era-bankovniho-tajemstvi-je-u-konce/

"...Mezinárodní finanční instituce odhadují, že rozvojové země mohou mít z daňových úniků ztráty ve výši zhruba 200 až 400 miliard dolarů ročně...."
04. 11. 2011 | 10:07

Forrest Gump napsal(a):

Stařeček?

Co to povídáte pane ? Copak my levičáci krademe ?
04. 11. 2011 | 10:08

resl napsal(a):

Myslím, že se euro natiskne, Řecko zklidní a EU pojede dál ve svých kolejí, s tím, že bude vyžadovat uzákonění svých pravidel, které budou mít větší váhu nad národními. Někdy krize není k zahození a vyprodukuje další, jemnější zákony. Jen nesmíme poslouchat zdejší politiky. Jsou tu od toho, aby co nejvíc nakradli a ne aby mysleli na blaho kohokoli, mimo sebe. Válku nikdo nechce a nikdy se ještě takhle evropští politici nedávali dohromady, jako nyní A to je určitě dobře, vzpomeneme-li, jak to bylo v minulosti.
04. 11. 2011 | 10:09

schlimbach napsal(a):

Myslíte si, že když referendum v Řecku nebude, že to bude nějaké vítězství? Nakonec to stejně rozhodnou Řekové sami i třeba bez Papandrea a politků. Nic jiného jim totiž nezbude, protože ta řešení, která plodí ten malý napoleonek s kravavýma rukama z Francie a Merkelová nejsou pro Řeky řešením, ale jsou dělána v zájmu záchrany německých a francouzských bank, které si myslely, že se zase lidé budou sbírat na jejich pochybná rozhodnutí a budou za ně jejich průsery řešit. Na to je příliš pozdě a vybrali si jako oslíka, který se má otřepat nesprávný národ - sami to nakonec zjistí.

Smutné je, že Merkelové s Sarkozimu sekunduje kupa dalších užitečných idiotů globálního kapitálu, kteří ještě netuší, že i jejich vlastní lid jim brzy nakope jejich zadky...
04. 11. 2011 | 10:10

Forrest Gump napsal(a):

Myslím, že udělat referendum o tom, jestli se dluhy mají platit je naprosto v pořádku.

Přeci do toho nemá věřitel co kecat, že jo ! Máme demokracii, no nééé !
04. 11. 2011 | 10:11

Forrest Gump napsal(a):

Schlimbach:

Pane Schlimbachu, měl byste poslat Řekům tu Vaši reformu ! Určitě Vás tam budou nosit na ramenou.
04. 11. 2011 | 10:12

Jan napsal(a):

RA
A hlupák zůstane hlupákem.
A diskuse s ním je zbytečná.
Psát zjevně umíte, čtl jste někdy nějakou knihu?
Vsaďte se , že Pehe tisíce.
04. 11. 2011 | 10:14

Stařeček napsal(a):

Forrest Gump, i když jste odpovědný pravičák, tak si šáhněte do kapes a podívejte se na to, co jste vytáhl.
04. 11. 2011 | 10:14

xx napsal(a):

Mohl by mi někdo zkušenější vysvětlit, co je míněno tou nervozitou na trzích ? Já jsem si žádných významných neočekávaných výkyvů nevšiml, což ovšem neznamená že nenastaly, proto se ptám někoho zkušenějšího, je-li tu někdo zkušený.
04. 11. 2011 | 10:16

Krupa Václav napsal(a):

Xury, prosím přečtěte si ještě jednou alespoň poslední odstavec blogu p. P. On totiž kapitalismus ještě nikdy nebyl politicky zkrocen a proto mohl privatizovat politiku, která z něj udělala zlého pána. Proto jsme tam kde jsme. Proto hrozí rozhořčení rozhořčených a tekutý hněv.
04. 11. 2011 | 10:16

Forrest Gump napsal(a):

Stařeček:

Ale pane ! V Řecku vládneme my levičáci !
04. 11. 2011 | 10:20

RA napsal(a):

v Řecku dochází ke konfliktu , zda bude Papandreu jednat v zájmu svých řeckých voličů, nebo v zájmu Německa, Francie, Merkelové a Eura. Zatím ho dokopali jednat proti řeckým voličům, protože v jejich zájmu by pro ně bylo nejlepším řešením bankrot a návrat k národní měně. Bylo by to tvrdé, ale netrvalo by to tak dlouho, jako stav, kdy všechny státy eurozóny budou Řecko dotovat, nalije se do toho spousta financí jako do černé díry a k potřebným změnám v řecké ekonomice nedojde.
04. 11. 2011 | 10:21

Jan napsal(a):

Forreste
"Dluhy se mají platit."
Skvělé úsloví. Okřídlené, všeříkající, stáleomílané.
Hluboce pravdivé.
Přesto mimo realitu.
Bankrot tu jaksi je. Dlouho a zcela tržně.
Vem z dlaně chlup.
Taky prima moudrost ne?
A ještě mě napadá Vito Corleone. Jednou si u tebe tvůj dluh vyberu, říkal. Byl ale moudrý, nikdy nechtěl něco co by dotyčný nemohl splnit.
Proto byl úspěšný.
04. 11. 2011 | 10:21

TomášL napsal(a):

Jaký rozdíl je mezi dnešním státem a bankami? Že se státy jako pravěcí lovci snaží chytit s kamenem a oštěpy husy jménem banky. A to co udělalo Řecko, to je vyplašení hus před lovem. No, nenasralo by Vás to jako lovce?
04. 11. 2011 | 10:21

Forrest Gump napsal(a):

Krupa Václav:

Vážený pane, hluboce si Vážím Vašich názorů. Proto bych Vás prosil, jestli byste mi mohl to zprivatizování politiky nějak zkonkretizovat, abych tomu rozuměl i já a mohl o tom vyprávět chlapům v hospodě.
04. 11. 2011 | 10:22

aga napsal(a):

Jan

Máte pocit, že výše inteligence (evtl. počet přečtených knih) je přímo úměrný kvalitě charakteru?
04. 11. 2011 | 10:23

češka napsal(a):

Pane Pehe, není to trochu jinak?
Dostali politici od svých spoluobčanů v nějaké zemi právo je zadlužit?
Když to vztáhneme na nás, tak před volbama všechny strany vládní koalice slibovaly stůj co stůj , nezávisle na okolním světě, snižování schodku.
Výsledek - schodek roste, a když k němu ještě připočítáme to, co nám "navíc" seberou formou manipulace s různými doplatky v lékárnách atd., máme stále ještě povinnost platit za jejich neschopnost?
Volební dohoda zněla - zvedneme daně, snížíme schodek. To každý pochopil a podle toho volil. O ostatních položkách se nemluvilo.
300 lidí z 10 000 000 neumí hospodařit a slibují jménem všech obyvatel, bez jejich souhlasu, že splní finanční závazky vůči soukromým bankám přesahující jejich mandát.
Kardninální otázka zní, zdali jsou občané, a kteří občané, jsou jejich sliby vázáni.
Budou platit i ti, kteří buď poděkovali, nebo nepoděkovali, a odešli do zahraničí?
Proč oni ne, ale ti, co zde zůstanou, ano?
04. 11. 2011 | 10:24

Forrest Gump napsal(a):

Jan:

Myslíte si pane, že když tlačily státy Evropy na Slovensko, aby se podílelo na eurovalu, že to byla ta pověstná ruka trhu ?
04. 11. 2011 | 10:25

vico napsal(a):

Tady se člověk dočte renaultovin!

Vlku,

tvůj inzerovaný článek jsem si přečetl. Je velká škoda, že tu nemáš svůj blog. Kromě tradičně perfektního obsahu máš i dobrou stylistiku a píšeš čtivě. To je ta nejlepší odpověď zdejším frustrátům, kteří se tu posměšně šklíbí za tvé zdejší překlepy.

Z komentů zdejších "egyptských bohů slunce" a spol by člověk dostal chuť na frťana výčepní lihoviny už dopoledne.
04. 11. 2011 | 10:25

RA napsal(a):

aga......výlevem Jana se nezabývám, i ventilování těchto lidí v diskusi je dobré pro jejich narušenou psychiku. Rozčiluje mě ale stálé odvoláváníse pana Pehe na trhy, které už dávno neexistují, protože byly socialisty zničeny. Viz ukázkou je zánik cukrovarnictví u nás.
04. 11. 2011 | 10:29

Stařeček napsal(a):

Forest Gamp, rozumím vám. U nás na Jižní Moravě se lidem vašeho naturelu říká: "on je taký jednoduchý". Není to žádná urážka, je to jeho stav mysli. EU nejsou levičáci. Banky už vůbec ne. Proč EU vzala Řecko do společné měny a proč jim banky půjčovaly? Jejich stav byl známý a to i za vlády pravice. Ostatně podívejme se na Španělsko a Itálii.
04. 11. 2011 | 10:30

jepice napsal(a):

Pane Schlimbachu, přimlouvám se spolu s Forrestem Gumpem: Pomozte těm nešťastným Řekům! Zaslouží si to. Když ne všichni, tak určitě mnozí.
04. 11. 2011 | 10:31

Forrest Gump napsal(a):

vico:

Přijďte na frťana k nám. Tady je to samej levičák . Kdybyste viděl, jak mi tady na toho Kalouska, nejlepšího ministra financí Vesmíru nadáváme.... no tady se Vám bude líbit.
04. 11. 2011 | 10:31

aga napsal(a):

RA

Pehe se právě díky své sečtělosti a nesporné inteligenci bude odvolávat na cokoli, co zrovna bude sloužit tomu, kdo ho platí. Momentálně vyrazil na Rosinantě do boje proti globánímu kapitalismu, aby nastolil globální regulace globálního trhu. Jsem zvědav, co mají v záloze, aby vytvořili nového, globálního člověka, kterej jim to bude baštit.
04. 11. 2011 | 10:34

Forrest Gump napsal(a):

Stařeček:

Pane já se vrátím - tvrdil jste, že Řecku pomůže, když ty nahoře (tedy PASOK a pan Papandreu), přestanou krást.

No já Váš útok na levici považuju za nehoráznost. Kdo Vás platí ?
04. 11. 2011 | 10:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 11. 2011 | 10:37

Pankrac napsal(a):

on ten NAS titanik
zas tak moc za reckym nezaostava, že :-)))
tak at to jde aspon rychle....,
tahle agonie je na pendrek

jináč figurky se svymi loutkovodici nevědí, co dělat,
vedi ze to prešvihli,
a tak jen dělají, to codělali před tím,
a snaží se jen zamaskovat,
že se jim to sype celé pod rukama...

Řecko je šiditko
Musejí být rádi,
ti nasi vzorovi vyspeledemokraticti bratranci,
že se píše o Řecku a ne o nich.
04. 11. 2011 | 10:37

Xury napsal(a):

Pro maloměšťáka:
zatím se o ty vraždy a koncetráky postarali spíše odpůrci kapitalismu.
Pokud jde o to referendum tak by hodně záviselo na tom, jak by se formulovala otázka. Jinak já jsem zastánce odchodu Řecka z eurozóny, a to i za cenu značného krácení dluhů. Problém je pak samozřejmě v dopadech na Itálii a Španělsko.
Jinak to, že je možné spekulovat na poklesy a vzestupy na burze není nic divného. Šlo to už od jejich vzniku. A spekulovalo se i dříve jen to bylo logicky pomalejší.
Vliv na média je jistě možný, ale ten má leckdo a nemusíte vědět, jestli je na té vaší straně barikády.

Pro Václava Krupu:
co si pod pojmem zkrocení kapitalismu představujete? A prosím konkrétně žádné obecné fráze.
04. 11. 2011 | 10:37

Stařeček napsal(a):

Forrest Gamp, už jsem napsal. Taký jednoduchý. Také jsem psal něco o Itálii a Španělsku. Přidám ještě USA.
04. 11. 2011 | 10:38

RA napsal(a):

ruka trhu........ano, francouzské a německé banky Řecku půjčovaly i v době, kdy už věděly, že Řecko všechny dluhy splatit nemůže. Dle poučky ruky trhu investovaly zkrátka špatně a o své peníze přijdou, jestli zaniknou, nebo ne, to je věc jiná. Co ale voliči, kteří mají v těch bankách své peníze ? A teď už se do akce zapojují politici , je to politicky výbušná věc a politiky by ta vlna mohla smést. Jak to udělat ? Kdo to zaplatí ? Nemohli by to zaplatit Slováci ?
04. 11. 2011 | 10:39

xx napsal(a):

Kdo si myslí, že před 100 lety nebo před 200 lety neměli Bankéři žádnou moc ?
Kdo si myslí že před 100 lety nebo před 200 lety neměli bohatí vliv na politiku ?
Kdo si myslí že před 100 lety nebo před 200 lety nebyla politika privatizovaná ?
Kdo si myslí že před 100 lety nebo před 200 lety nebyla korupce ?

A přitom globální kapitalismus byl ještě v plenkách nebo možná ani to ne.
04. 11. 2011 | 10:40

češka napsal(a):

Řecko je kolébkou demokracie starověku, Švýcarsko dneška.
Švýcaři řecký návrh referenda podpořili.
Odmítne li Řecko platit závazky, přeživší banky přestanou půjčovat státům, státy budou nuceny mít vyrovnaný rozpočet.
Kdo prodělá a kdo vydělá?
Ptal se Tošovský nás na náš názor, když měnil státní zlato za zahraniční dluhopisy?
Kolik dluží Německo a kolik dluží Německu ostatní státy?
Koho baví dotace konfliktu Židů a Palestinců, americká scháňka po naftě ať to stojí co to stojí, hlavně ať to zaplatí někdo jiný?
04. 11. 2011 | 10:44

noname napsal(a):

pise Pehe
(...)A jelikož zprivatizovaná politika Západu, jak se zdá, nemá na to, aby z něj dobrého sluhu udělala, naopak mu sama ochotně slouží, bude i nadále růst rozhořčení „rozhořčených“ a „tekutý....
muhehe
muhehe
muhehe
japak je to dlouho, co byli vzorem, pro nas, cesky barbary
muhehe
muhehe
muhehe
04. 11. 2011 | 10:46

Forrest Gump napsal(a):

xx:

Já !

Jak říká Stařeček, já su taký jednoduchý.
04. 11. 2011 | 10:50

češka napsal(a):

To xx
Jak byla před 100 či 200 lety definována lichva?
Jak se před 100 či 200 lety postupovalo proti lichvářům?

Máme dnes definici lichvy? Kolik % p.a.?

Jak často se opakovaly pogromy na "nenasytné lichváře"?
Vyšetřoval někdo ty pogromy, zjednával nápravu, trestal viníky?
04. 11. 2011 | 10:51

xx napsal(a):

češka: jak kde ;)
04. 11. 2011 | 10:53

český maloměšťák napsal(a):

Xury
"...Vliv na média je jistě možný, ale ten má leckdo a nemusíte vědět, jestli je na té vaší straně barikády...."

Tu nejde o to, na které straně barikády je.
Tu jde o to, že si tu barikádu koupil.
04. 11. 2011 | 10:55

Roman napsal(a):

Pane Pehe, ví vůbec někdo, jaký by měl dopad na obyčejné lidi opravdový bankrot země? Vždyť média předkládají dokola jenom obecné proklamace politiků a ekonomů levého, nebo pravého spektra. Kde je nějaká konkrétní analýza? Zastaví se elektrárny? Bude nezaměstnanost 100%? Viděl jsem v TV pořad o krizi v Americe 20. let, kde ji také zavinily dluhové pasti bank a paradoxně jí pomohla válka. Mají se lidi u nás připravit, že budou za město chodit sbírat zbytky z polí, aby měli co jíst? Děti budou umírat hlady a sebevraždy sousedů budou běžné? Ví to vůbec někdo, co lze konkrétního předpokládat, kromě toho že se položí banky a trh se zhroutí? Mám si koupit sekyru na dřevo, starý šlapací stroj na šití a svíčky? Mám zrýt okrasnou zahradu, abych mohl zasadit brambory, z garáže udělat chlév a z auta kurník? To mne zajímá. Na obecné katastrofické scénáře už ani nereagujeme, jenom máme potvrzeno, že strašení lidí je pořád jeden z nejlepších byznysů a slovo demokracie se stává nedůvěryhodným. Jenomže je normální, aby na potravinové doplňky a léky v lékárnách byly pomalu větší fronty, než v sámošce na mléko? Je možné, aby plat zaměstnance skoro nepokryl náklady na všechny nutné bezpečnostní prvky života od předpisových helem až pomalu po revize i elektrického budíku? Je normální, aby se zloději vysmívali policii a poškozeným ve jméně zákonů? Pokud na všechny tyto a další otázky nebudou lidé dostávat seriozní logické odpovědi, tak jim je budou za chvíli nabízet zase jenom nebezpeční populisti.
04. 11. 2011 | 10:58

jepice napsal(a):

Nebýt národních i mezinárodních antitržních intervencí a spoléhání na jejich pokračování, nikdo by Řecku nepůjčoval, protože by bankám bylo jasné, že je v případě krachu nikdo nebude zachraňovat.
Takže dnes mohli být jejich klienti klidnější. A i Řecko na tom mohlo být lépe.
04. 11. 2011 | 10:59

Krupa Václav napsal(a):

Forrest G. Nemohl pane, nejsem ani ekonom ani politik. Jen si dost pamatuji, mnoho slyšel od starší generace a mohu srovnávat. Navíc to téma je velmi široké. Přesto se pokusím velmi velmi stručně. Zprivatizování politiky znamená, že zákony se schvalují ve prospěch vlastníků a proto nám za ta léta od vzniku kapitalizmu vyrostla extratřída zbohatlíků, která vlastní 80-90% světového bohatství. Ale to Vy víte jistě také. Jen si možná neuvědomujete, že to je hlavní impuls dnešních demonstrací. A bylo by dobře, kdybyste to opravdu šel těm chlapům povědět. Mějte se.
04. 11. 2011 | 11:00

Forrest Gump napsal(a):

Krupa Václav:

Který zákon máte konkrétně na mysli ?
04. 11. 2011 | 11:01

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

Asi už jste četl, pokud ne, tak to myslím pouze jako tip.
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/249498-tydenik-economist-rozebira-ceskou-politiku-je-to-desive-cteni.html
04. 11. 2011 | 11:11

Forrest Gump napsal(a):

Krupa Václav:

Skusil jsem si malý výpočet pro ČR.

Průměrná rodina s dvěma dětma vlastní byt nebo baráček,auto, vybavení bytu... v hodnotě 2 mil.Kč. Na jednoho tedy připadá asi 0,5 mil.Kč. 10 mil. obyvatel * 2 mil Kč = 5 biliónů Kč.

Pak společně vlastníme školy,výzkumné ústavy,nemocnice,úřady,inženýrské sítě,komunikace,lesy,vojenskou techniku, Státní dráhy,ČEZ.... no já bych si d0volil odhadnout tak majetek za dalších 15 biliónů.

To máme 20 biliónů.

Pokud tu máme vrstvu zbohatlíků, kteří vlastní 90% celkového majetku, pak tu máme boháče s majetkem 180 biliónů Kč. To je asi 60 ročních rozpočtů naší Země.

Nemáte pane adresu,těch zbohatlíků ? Jdeme na ně !
(Jdeme na půl ?)
04. 11. 2011 | 11:15

jozka napsal(a):

Recky prumerny duchod neni ani zadaleka 1600€. Nepisu to kvuli Cochtanovi, protoze vim, ze jemu jsou fakta nepritelem, ale kdyby to nahodou cetl nekdo nezasveceny...
04. 11. 2011 | 11:19

český maloměšťák napsal(a):

Scareabeus
Nečetl. A navíc - ráno jsem si dal předsevzetí, že dnes budu přijímat jen samé dobré zprávy....
....jak vidno - opět se to nepodaří.

Forret Gump
Bylo by dobré zjistit si, jakou část toho vlastnictví "průměrné rodiny" vlastní skutečně ta rodina a jakou banka. A komu patří ta banka.
A až pak uspořádat přednášku v nějakém paneláku. Třeba v Bruntále. /mám dobrého chirurga i zubaře/
Zajímavý expertní odhad - toho státního majetku.
Nedělal jste poradce pro otázky oceňování jistému multidoktorovi ? Při kuponovce a tak ?

Jste fakt Rumcajs ?

"Skusil jsem"....to by vás celkem usvědčovalo.....
04. 11. 2011 | 11:24

Xury napsal(a):

Pro český maloměšťák:
to jsme si nerozumněli. Já měl na mysli, že někdo si zaplatí zprávu (nemusí přímo novinám), která má pohnout trhy jedním směrem a někdo jiný zase jinou zprávu s opačným účinkem. Přitom o sobě nemusí vědět. Nehledě na to, že současné "kurzotvorné" zprávy jdou přímo z hlavních zpravodajství a bylo by asi dost těžké ovlivnit všechny sdělovací prostředky na planetě.
04. 11. 2011 | 11:34

český maloměšťák napsal(a):

ad Scarabeus
http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2011/11/czech-politics

"...CRITICS like to call Czech politics a “rotting partitocracy”. Political parties, they lament, have hijacked the democratic process soon after 1989. Their leaders, many add, have since enjoyed a two-decade power trip that has made them arrogant and corrupt...."

"...How deeply it runs is difficult to gauge. A recent independent study by three doctoral students from Charles University—Jana Chvalkovská, Petr Janský and Jiří Skuhrovec—is alarming. Their “zIndex” of public procurement shows that 67% of the €13.7billion ($19 billion) spent between 2006 and 2010 is not tracked in the government’s official procurement database. About 14 % of all tenders during that period (worth some €2 billion) only had one bidder, and none meet the criteria of the OECD and the Regional Development Ministry...."

"...TOP09, for its part, has also tested the muddy waters. Its number two, finance minister Miroslav Kalousek, is investigated by the anti-corruption police. He is accused of having taken a bribe of 1m crowns (about €40,000, $55,000) from Penta, a leading investment fund, in return for granting one of the firm’s subsidiaries, the gaming company Fortuna, a permit for online gambling...."

"...When Alexandr Vondra, defense minister and veteran of the anti-communist resistance, came under scrutiny last spring because of an overpriced contract approved by his ministry, he kept his post. He is now a member of Nečas’s anti-corruption team...."

-----------
"...The Economist je britský týdeník o nejnovějších událostech a mezinárodních vztazích vydávaný od roku 1843 v Londýně. Jeho vlastníkem je The Economist Newspaper Ltd. Přestože se The Economist sám označuje jako „noviny,“ každé číslo je vydáváno na lesklém papíře, jako zpravodajský časopis. V roce 2007 byl průměrný denní prodej kolem 1,3 milionu výtisků, z čehož polovina je prodána v severní Americe.....Časopis se zaměřuje na vysoce vzdělané čtenáře/zdravím YosifaK :)))/, v jejichž řadách byste našli i řadu vlivných představitelů a politiků...."
04. 11. 2011 | 11:36

český maloměšťák napsal(a):

Xury
Nerozumíme si stále. Já psal o lidech, kteří jsou schopni vahou svého kapitálu a hlasu v médiích ovlivnit dění na trzích tak, že jejich algoritmizační stroje jim běhe několika minut vygenerují z 0.25 % rozdílů ask /bid docela slušné sumičky.
Na rozdíl od těch, kteří si musejí přístup do médií zaplatit a jejichž kapitál má v tomto výše uvedeném kontextu váhu nepatrnou.

Ty zprávy se neplatí. Oni jsou do zpravodajtví zváni. Kdoví - možná že dokonce dostávají od TV honorář.

V CNN je známá postavička - jistý pan Cramer. V minulosti jsem něco málo vydělal tak, že jsem šel proti jeho doporučením.
Na US finance serverech se vede docela otevřená diskuze o tom, za koho tento "nezávislý" finanční zpravodajce kope.
Ale dokázat se nic nedá.

Máme přece bankovní tajemství, že.....

Další nerovnovahou je to, že případné ztráty /bankovnictví stále není důkladně rozděleno v rámci jedné majetkové struktury na retail a investment/ často finanční instituci uhradí stát. V podstatě doplní její kapitál penězi daňového poplatníka. Aniž by se ho zeptal /chová se tak ještě perfidněji než ona banka-ale to je na jinou diskuzi/.
Což(že by jemu stát uhradil ztrátu - dokonce si ji ani nemůže dát do nákladů !!) jsem zatím v případě, kdy se jedná o drobného investora - nezaznamenal.
Naopak - hokuspokusník Klaousek chystá další oškubání lidí, kteří neprofitují z minutových trendů či HFT - chce zvednout lhůtu pro nezdanotelné výnosy z držby cenných papírů/mimo režim dividendy - tam samozřejmě chystá pro ty velké osvobozen... i pro malé, of course - velkým to ale přinese stamiliony - malým pár desítek tisíc/ z 6 měsíců na 5 let.

Etc etc...../deriváty, swapové obchody a jejich vynětí z režimu pojistných produktů - co se týče dohledu regulátora...../

Spekulace na pokles /někdy i na bankrot/ jde proti samotné podtatě podnikání i kapitalistického systému. Ty valuace se totiž vytvářejí mnohdy velmi uměle.
Viz ratingy via CDO via krize 2008 - ????.
04. 11. 2011 | 11:53

DH napsal(a):

Forrest,

zas to nevyšlo, ani ty nausnumera neumíš vynásobit, 90 procent z 20 není 180, ale 18. Pak by to bylo 6 ročních HDP, což je docela realistické i když vezmu ty vaše hausnumera.

Ty a ten Rumcajs - Dvojčata?
04. 11. 2011 | 11:54

český maloměšťák napsal(a):

ad DH
Co je to nějaký ten stabilion proti rumcajsí věčnosti, že....
Nebo nějakých pár desítek ročních rozpočtů země.
S tím už si jeho kumpáni ve vládě Tradice, Odpovědnosti a Prosperity jistě nějak poradí....aby jich nebylo tolik.....respektive aby nebyly tak velké....tedy - aby NEMOHLY být tak velké....
04. 11. 2011 | 12:01

modrý edvard napsal(a):

maloměšťák: promiňte, že se Vám míchám do diskuse, ale ten odkaz je pěknej.
Ale není celej depresívní, občas toho Nečase i chválí, třeba tu
"Czech politicians may be wanting, but they also do get some things right. Despite the scandals that have plagued his government, Mr Nečas has ploughed on, pushing through pension and health care reforms as well as tough new rules meant to prevent the abuse of social benefits."
04. 11. 2011 | 12:02

Forrest Gump napsal(a):

DH:

Pane ! Vy jste asi pravičák, když neumíte procenta. Ještě jednou se nad tím malinko zamyslete, ať pravičákům neděláte ostudu.

Malinká nápověda : 20 biliónů neni 90%, ale 10%.
04. 11. 2011 | 12:06

JC napsal(a):

DH,
Forrest jen roznáší pívo, ale počítat umí líp než vy s měšťákem dohromady.
04. 11. 2011 | 12:09

SuP napsal(a):

DH -
Chcete-li se ukázal "chytrým" tím, že někoho učiníéte "blbým", měl byste si nejdřív zkontrolovat své mišlenkové pochody.
Pokud boháči vlastní 90% majetku, přičemž 10% tudíž je majetek uvedený (rodiny a stát), pak se nejedná o násobení 20*0,9.
Mišlenka je psána s měkkým "i", neboť je to u Vás zřejmě cizí slovo.
04. 11. 2011 | 12:10

SuP napsal(a):

..Zase pozdě!...
04. 11. 2011 | 12:10

TomášL napsal(a):

Forreste Gumpe

Vy musíte mít 160 IQ! Ale teď vážně! Docela vtipné jak kombinujete řeckou statistiku s americkými jednotkami. :-))
04. 11. 2011 | 12:12

DH napsal(a):

Forreste, drž tu pálku a sleduj míček, do cifer se nepouštěj.

20 biliónů je celek, a z něj má 10 procent lidí vlastnit 90 procent, tedy 90 procent z 20 biliónů. Čili, 10 procent lidí má vlastnit 18 biliónů a 90 procent lidí má vlastnit 2 bilióny.

Netočí se ti z těch hausnumer hlava chlapče?
Vojíne, to je novej rekord. Vy to dotáhnete daleko! Pokračujte!
04. 11. 2011 | 12:12

SuP napsal(a):

JC -
Vykydal počítat umět nemusí, za něj počítají burzy. On jen líže smetanu (jakožto drobný investor). Jen si nejsem jist, zda pozná, jestli je to ještě smetana .....
04. 11. 2011 | 12:13

JF napsal(a):

souhlas jen by mne zajímalo kdo ty trhy jsou, zda to nejsou náhodou především banky. Jó půjčovat úspory lidí opět lidem ve velkém a za tučnou rizikovou prémii, to se to musí pořád dobře krizovat.

Státní rozpočty by měly být vyrovnané´, jinak pokud nejdou zvyšovat daně řeší se to nenávratnými půjčkami vlád pod tlakem finančních domů za tučné provize. Politika na to musí reagovat nějakým společným postupem:

dodržovat vyrovnané rozpočty a ručit si navzájem + sankce za nedodržování. ale ta dobrovolnost dodržování pravidel musí být předpoklad.

Klaus ten se bude dívat jestli se někdo nedívá a v projevech se tvářit jako ctnost a nevinnost sama. Viva klausismus-liberalismus! Viva krádeže per jako parodie sama na sebe.

Dělají to přeci všichni.
04. 11. 2011 | 12:15

Forrest Gump napsal(a):

DH:

S váma pravičákama je teda práce pane DH.
Já přece spočítal majetek nás obyčejných, levicově smýšlejících občanů včetně toho co vlastníme společně.

Tedy nás všech, co máme jen 10% celkového majetku !
04. 11. 2011 | 12:17

Forrest Gump napsal(a):

SuP:

Pane SuPe, na pravičáka uvažujete bystře. Co takhle dát se k nám levičákům a rozjet nějakou tu charitu ?
04. 11. 2011 | 12:19

DH napsal(a):

Forrest,

to není pravda, hausnumera dala celkový majetek všech. Dá rozum, že jiný majetek než z akumulovaných HDP v zemi neexistuje.

Jiný majetek, než který se dnes nachází ve vlastnictví domácností, firem a státu, není. Souhlasí? Domácnosti 5, firmy 15, státní a soukromé, budiž.
04. 11. 2011 | 12:23

hanah napsal(a):

názor odjinud :

http://rudolfmladek.blog.idnes.cz/c/224283/Rekum-dochazi-ze-nabizena-pomoc-je-predevsim-financni-okupaci.html
04. 11. 2011 | 12:26

alna napsal(a):

Nevšimla jsem si, že by trhy reagovaly hystericky. To ony neumí. Trhy znervozní, když je sucho nebo voda, teplo nebo mrát. To by nemělo nikoho překvapit. Všimla jsem si ale hysterických reakcí některých představitelů EU. Ti hned vyhazují Řecko z EU, jako by jim EU patřilo (v podstatě jim to patří). není to "kapitál" ale "Evropa", která vyvíjí na Řeky nátlak. pehe opět nesklamal. Demagog zůstane demagogam.
04. 11. 2011 | 12:31

Forrest Gump napsal(a):

DH:

Pane, Vy jste teda tvrdolín. Počítal jsem průměrný majetek průměrného občana + majetek státu.

Tak to otočme. Většina občanů, tedy asi 10 mil. občanů dle Vás vlastní 2 bil. Kč.
Z toho ve vlastnictví státu má tak 2/3 této hodnoty. V osobním teda 0,7 bil.

Pak dle Vás průměrný občan tohoto státu má v osobním vlastnictví majetek tak ta 70 tisíc.

To je myslím cena 1 kuchyně.
No a pak nemáme mít hlad, že jo ?
04. 11. 2011 | 12:31

JF napsal(a):

pěkný pořad k occupy a finančním trhům

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/hauptnavigation/startseite/#/beitrag/video/1465722/Wer-rettet-den-Steuerzahler?
04. 11. 2011 | 12:38

Nerouš napsal(a):

Řecko je již dávno zbankrotované.Žije pouze z milodarů EU,která si myslí,že lze ještě Řecko v Eurozoně zachránit a že by to bylo méně bolestné pro ostatní členy.Výsledek ale bude následující: 1/ Řecko ven z Eurozony,nucený návrat k Drachmě,inflace,chodoba a zasloužené babrání se ve sračk.ch po dlouhá léta. 2/ ekonomický protektorát nad "jižními státy" = Španělsko,Portugalsko,Itálie .3/ upevnění vůdčí pozice Německa a dále i "severních států" EU. 4/ dvojkolejná Evropa s prohlubující se centralizací - evropská ministerstva :zahraničí,finance,obrana. Kumu se to nebude líbit,pocestuje do kopru za Řeckem.
04. 11. 2011 | 12:48

SuP napsal(a):

Forrest -
Vypadá to, že už u vás levičáků jsem. Taky mám holou řiť, nechce se mi nic dělat, důchod mám nízkej a furt koukám, kdo za to může.
Nicméně s tou charitou to není špatný nápad, ale zatím na žádné rozježdění nejsem partner. Nemám tank ani jiné pásové vozidlo. Tak ji budete muset rozjezdit beze mě.
04. 11. 2011 | 12:49

Forrest Gump napsal(a):

V týdeník Economist se uvádí, že jediná vláda co se snaží bojovat proti klientelismu je vláda pana Nečase.

No to je nehorázná lež. Vždyť kdo první přišel s akcí "Čisté ruce" a kdo to myslel upřímě ? He ?
04. 11. 2011 | 12:50

DH napsal(a):

Forrest,

70 tisíc na občana včetně dětí kojenců není zrovna mnoho. Z toho pravděpodobně vyplývá, že celkový majetek musí být vyšší než 20 biliónů, nebo není rozdělení 90procent lidí/10procent majetku v ČR (celosvětově o tom není pochyb) tak ostré. Už při rozdělení 75/25 vychází na jednoho 220 tisíc včetně kojenců, realisticky tak 350 tisíc na jednoho svéprávného dospělého. To už nezní tak špatně, no ne?

Celosvětově, když se vám do toho zamíchají ty miliardy Indů a Číňanů, chudých jak kostelní myš, to klidně může vycházet (a vychází) daleko ostřeji.

Tak či tak, žádných virtuálních 180 biliónů v ČR neexistuje a nikdy neexistovalo. Jiné jmění než z HDP v zemi není.
04. 11. 2011 | 12:51

Forrest Gump napsal(a):

SuP:

Ach jo pane SuP. Vy jste teda ironickej. Copak z Vás nevydoluju trochu citu ?
04. 11. 2011 | 12:53

Forrest Gump napsal(a):

DH:

No to já si taky myslím pane, že žádných 180 mld. neexistuje. Proto asi nebude mít 1% lidí 90% majetku ČR. Dokonce si myslím, že tohle nebude mít ani 10% lidí.
04. 11. 2011 | 12:57

SuP napsal(a):

Forrest Gump -
Ale jo, vydolujete, ale dá to práci. Já jsem totiž cynik. A zejména tady. Jen se rozhlídněte - samej ekonom, burzián, bankéř a manažer, ... a tady dokonce dva blbečci vedle sebe!
04. 11. 2011 | 13:00

Hulu napsal(a):

Už nám konečně jednou prozraďte KDO podle vás zkrotí kapitalismus na globální úrovni! KDO podle vás postaví do latě lidi, kteří drží drtivou většinu světového bohatství a světové politiky vodí jako na špagátech?
04. 11. 2011 | 13:01

Xury napsal(a):

Pro český maloměšťák:
jenže takových lidí, kteří svým názorem mohou pohnout trhem je spousta nemluvě o to, že média často skočí na nějakou neověřenou zprávu, která trhy může pohnout. Jinak pokud je o ty spekulace, tak je potřeba vidět, že spekulanti jsou na obou stranách. Jedni spekulují na pokles a druzí na vzestup. A děje se tak patrně už od té doby co vynalezli obchod. Podoba se sice liší i síla je odlišná, ale podstata je stále stejná.
04. 11. 2011 | 13:03

DH napsal(a):

Forrest,
z toho, že neexistuje více jmění, než kolik dají akumulované HDP, nijak nevyplývá závěr, že by nemohlo mít 10 procent lidí 90 procent majetku. Co si myslíte, není také žádný důkaz, spiš indicie tvrzení opačného, podle Parkinsona.

Když si představím, kolik let práce všech práceschopných občanů vší silou by trvalo vybudovat znovu všechny věci, které v ČR jsou, včetně staveb, silnic atd., bylo by to určitě víc než 10 let, možná 50 let. V takovém případě by cekový balík nebyl 20 biliónů, ale 150 biliónů. Potom násobení hausnumer začne dávat miliónové majetky pro dospělého i v případě předpokladu 90/10 a ničemu to nebrání.

Logika Forreste, a nepodložené závěry, to je tvoje slabina. Vem si zase radši tu pálku.
04. 11. 2011 | 13:06

český maloměšťák napsal(a):

Forrest Gump

Pane Forreste - připište si k těm 200 bilionům /zajímavý odhad - zřejmě vás školili hoši z Prognosťáku/ dalších 16 milionů.
Jenže se k nim nikdo nechce znát. Co teď ? Započítat - nebo nezapočítat ?

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/miliony-na-uctu-matky-ministra-kocourek-dluzi-vysvetleni_216498.html

"...Společnost Key Investments zobchodovala v roce 2008 matce ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) 16 milionů korun. Kde peníze tehdy šedesátiletá důchodkyně na cenné papíry vzala, odmítají ministr i Jindřiška Kocourková vysvětlit.....Ministr Martin Kocourek by obchody s Key Investments vysvětlit měl. V době, kdy se jeho matka stala klientkou firmy, byl totiž šéfem dozorčí rady polostátního kolosu ČEZ, který dával Key Investments milionové zakázky...."
-----------------------
Asi takovou drobnou částku ani neregistruje. Co to je - proti stamilionům jeho stranických kolegů, že....

Máme zde tedy "křišťálově čistého kocourka". To se nám ale ta protikorupční vláda dostává do pěkné šlamastyky - nejen že si nevěří mezi sebou - jeden druhému, oni už nevěří ani sami sobě a svým příbuzným....

jarpor
Už chápete - v čem jsou ty obstrukce rozhodně správnější než vaše nesmyslné obhajování vlády zlodějů a psychopatů ?
04. 11. 2011 | 13:07

Cestovatel napsal(a):

Pehův dvojí metr aneb "kdo se bojí referenda" - viz Pehův blog kde odmítá referendum k Euru. http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=14661
Pokrytectví nebo záměr?

Větší nebezpečí pro demokracii než globální kapitalismus je právě referenda a přímá "demokracie" (ve skutečnosti se o demokracii nejedná spíš o vládu davu) která pomáhají živit populismus a extrémní skupiny jako konumisti a ultrapravičáky a vede k oslabení zastupitelské demokracie, což vede k nestabilitě. Přímou demokracii si přejí je levicový extrémisté jako Pehe nebo ultrapravičáci jako Blocher, díky kterému může převzít vládu dav a uskutečňovat svoje populistické a extrémistické názory a které v důledku vede k oslabení demokracie
04. 11. 2011 | 13:08

hanah napsal(a):

Řešení podle Pehe - obrana proti globalizaci - nastolení globálních pravidel. Originální.

Řešení jiné - po Islandsku - znárodnění velkých bank.
http://www.informacezbrna.cz/clanky/spolecnost/utajena-revoluce-na-islandu-7113.html
04. 11. 2011 | 13:14

Forrest Gump napsal(a):

DH:

Svou logikou jste mě zašlapal do prachu pane. Vzdávám se.

Tudíž by nyní bylo na místě, kdybyste vyjmenoval pár občanů, včetně jejich majetků a aby to hodilo aspoň pár biliónů.

Proč pálku ? Vy hrajete taky ping pong ? Já ho hraju výborně.
04. 11. 2011 | 13:17

Cestoatel napsal(a):

hanah:

Spíš po komunisticku. Znárodňování je to nejhorší co můžte udělat. Vyplejtváte na to spoustu peněz aby jste koupila banky do státních rukou (jinak to nejde protože pokud by jste to znárodnil bez náhrady tak by to byl zločin) a navíc etatismus a protekcionismus je silně neefektivní. To známe i z naší historie znárodňování vedlo k naprostému rozvratu ekonomiky a naúříklad to vedlo i k rozvratu Velké Británie, kde se po válce znárodňovalo a v 70. letech byl jedním z nejzaostalejším státem EU.
04. 11. 2011 | 13:28

Jee napsal(a):

Jepice
"Nebýt národních i mezinárodních antitržních intervencí"
Někdo se ptal, jak vypadá zprivatizovaná politika.

No tak přesně tak. Ingerece státu do liberálního trhu nemá politický, ale lobyistický stimul. Politik je loutka a vazal privátního sektoru a finančních institucí, bank.

Proto "vaše nebýt toho" je stejné jako "kdyby babička měla kuličky" - to by ale pak byl dědeček.
04. 11. 2011 | 13:34

DH napsal(a):

Forreste,

my pravičáci jsme na vás levičáky hodní. Jen si musíte rozumně přiznat svou neschopnost, víc ani nechceme. To jsi chlapče drahý udělal a máš za to u mně velké plus.

Vyjmenovávat nikoho pro tvou vlastní nemohoucnost a lenost nehodlám, je samozřejmě třeba ctít bankovní a obchodní tajemství. Vy levičáci byste udělali lí, kdybyste se starali sami o svoje peníze a nestrkali své nemyté pracky do cizího. Udělej to taky tak Forreste a budeš nakonec se svým osudem pingla na krevetové lodi spokojený.
04. 11. 2011 | 13:38

dalimír napsal(a):

Pane Pehe máte konexe na praž.hradě tak jim tam pošlete návrh at na naši vlajku státnosti namísto chrabrého lva pověsí poslušnou ovci ! To by tak hrálo aby se to nepovedlo !!! Když trpíme ve vládě takové lidi jako je třeba Vondra nebo Kalousek tak bychom si všichni čechové a moraváci měli nechat soudně přezkoumat duševní stav ! Více k tomu není co dodat tečka
04. 11. 2011 | 13:39

český maloměšťák napsal(a):

Cestovatel
Váš problém - asi už vlastnost - je, že se na vše díváte příliš ideologicky.
Návratnost TARPu je zatím 77 %. A to drží vláda stále velký podíl v AIG.

http://www.reuters.com/article/2011/11/01/usa-treasury-aig-idUSN1E7A01NX20111101

Mimochodem - víte jakou injekci obdržel např. ING - od holandské vlády ? /jejich exponent Rusnok nyní radí vládě ČR ohledně efektivní dúchodové reformy/

Někdy je dobré znárodnit. je to efektivnější než náklady na řešení chaosu.
04. 11. 2011 | 13:39

dalimír napsal(a):

Castovatel řekněte mi prosím Vás jak chcete držet na uzdě tu nenažhranou mafiánskokapitalistickou chamrat? Jedině vše z národnit i kdyby to cokoliv stálo ale do budoucna by si u nás obyčejný občan zasloužil aby měl o svém jasno ! Musíme si vybrat a zvolit nezávislé a poctivé naskorumpovatelné odborníky aby měli pod kontrolou celý státní aparát ! A prezidenta pouze na udělování milostí a vyznamenávaní hrdinů ! Tak bych si to představal !!! Dl.
04. 11. 2011 | 13:57

JC napsal(a):

SuP ,
Měšťák je taková anglická verze Franty Adamce.
04. 11. 2011 | 14:02

JC napsal(a):

DH,
Vokecávat umíte dobře, počty nic moc..celej Bohuš Sobotka.
Nejste Bohuslav ?
04. 11. 2011 | 14:04

hanah napsal(a):

cestovatel

přečtěte si ten článek a vygůglujte více info o islandské revoluci.
Vím, že to zní hrůzostrašně (pro mě zvlášť), ale já jinou cestu v současné situaci nevidím...
Islanďané odmítli platit dluhu, které nasekali bankéři a politici - hezké, ne ? :-))
04. 11. 2011 | 14:04

Forrest Gump napsal(a):

Já si myslím, ža každý boháč si musel majetek nakrást. I třeba ten Bil Gates. Copak se dají ty milióny vydělat poctivě ? Já litám po place jak šílenej a přitom šéf mi dá ofiko minimální mzdu, k tomu mi dá načerno další pětku ,na dýškách mám desítku a pak načerno prodám něco tvrdýho, což mi hodí pětku.No a něco málo vybrečím na sociálce.

No to mi někdo řekněte, jak se z toho daj nahrabat ty milióny. Je to jasný. Ta pravicová banda to nakradla. Proto bych každýho, kdo má větší majetek jak 5 miliónů, bez nějakýho dalšího vyšetřování znárodnil.
No a kdyby to pan Dalimír zase neuhlídal a šlo do kytek, tak bych to těm blbčk.. prodal znova.
A zase bude chvíli za co pařit.
04. 11. 2011 | 14:10

Forrest Gump napsal(a):

DH:

Všechno přiznávám a uznávám pane.
04. 11. 2011 | 14:11

Lada napsal(a):

Mily Pehe,
zase jste vytvoril peknej blud, tak demagogicky prekrucovana fakta. Nastesti vas omlouva, ze tomu moc nerozumite. Jeste, ze vam to zaplati.
04. 11. 2011 | 14:18

jepice napsal(a):

Jee:
To, že největšími nepřáteli volného trhu byly a jsou jeho subjekty, je možná pro jeho kritiky překvapením, ale je to tak.
Kam se na všechny tržní aktéry, velkými korporacemi počínaje a firmami synů pana starosty konče, hrabe světová revoluce.:)
Jenže to znamená, že když se jim daří volný trh za pomoci koupených politiků nabourávat /a to se jim daří čím dál víc/, pak řeči o tom, že tu panuje neoliberální praxe trhu bez přívlastků a jeho neviditelná ruka, jsou právě jenom kecy.
04. 11. 2011 | 14:21

JC napsal(a):

"..... se musí ptát, co ještě zbývá z liberální demokracie v národním měřítku, jestliže politické reprezentace národních států nemohu už činit autonomní rozhodnutí."
A kde byl pan Pehe, když v Rakousku měl jít do vlády Heiger a Brusel vyslal tři mudrlanty, že takto tedy ne-e a Rakušáci demokraticky sklapli kufry ?
04. 11. 2011 | 14:25

jepice napsal(a):

DH versus Forrest Gump:
úžasná výměna, úžasné oboustranné spiny.
Tleskám nadšena vaší hrou.
Zatím 30:15 pro DH za ty nemyté pracky.:)
04. 11. 2011 | 14:29

Pete napsal(a):

..."ti, kterým jde více o demokracii než o právo trhů na klid, se musí ptát, co ještě zbývá z liberální demokracie v národním měřítku, jestliže politické reprezentace národních států nemohu už činit autonomní rozhodnutí."

1) Tak to nechápu, proč teda pan Pehe prosazuje přesun pravomocí do Bruselu a ještě raději by měl globální vládu. Pan Pehe argumentuje, jak se mu to hodí. Jednou je autonomní rozhodování OK, podruhé je špatné.

2) Merkelová a Sarkozy nezachraňují trhy, ale svůj vlastní zadek a politický projekt EURO. Kolik se ještě bude muset zaplatit na zakrytí chyb politických představitelů?
04. 11. 2011 | 14:37

vasja napsal(a):

Nevíte jak se zastat pana DH a nebejt za vola? :))
Psávával tak hezky. Ale tehdá se neplet do počtů.
04. 11. 2011 | 14:42

Xury napsal(a):

Pro Dalimíra:
" Musíme si vybrat a zvolit nezávislé a poctivé naskorumpovatelné odborníky aby měli pod kontrolou celý státní aparát ! A prezidenta pouze na udělování milostí a vyznamenávaní hrdinů ! Tak bych si to představal " - koukám, že už jste taky přešaltroval na ironii stejně jako Forrest.
04. 11. 2011 | 14:50

Forrest Gump napsal(a):

Ve Španělsku už 8 let nepřetržitě vládne levice.
Bože, tam musí být krásně.

Ti mají určitě vyrovnaný rozpočet a žádné nezaměstnané.
04. 11. 2011 | 14:53

Ing. N. napsal(a):

Proč byly finanční trhy (banky) v šoku,když se dozvěděly, že hrozí vyhlášení řeckého referenda? Bály se přece příkladu z Islandu, kdy v celonárodním referendu více než 90% voličů zamítlo splacení dluhu britským a holandským bankám. Voliči nebrali ohled na varování, že v případě nezaplacení dluhu nebude možné získat půjčky od IMF. Odmítli tak další zadlužování. Ochota vlády splatit tyto dluhy jmenovaným bankám byla považována za příliš tvrdé a nespravedlivé jednání, jehož následky mají nést občané a nikoliv politici a představitelé bank.

Scénář se tedy opakuje. Tentokrát to ale německé a francouzské banky nenechaly dojít až k referendu. Zřejmě politiky podmazaly, případně je zastrašily.
04. 11. 2011 | 14:58

Forrest Gump napsal(a):

Ing.N.

V které bance máte peníze ?
04. 11. 2011 | 15:00

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jeden z úspěšných krotitelů kapitalismu zde.
Ještě pár desetiletí se s pozůstatky tohoto způsobu krocení budeme vypořádávat. Howgh, mí rudí mi jistě rozumějí.
Jinak díky za každé nové pehe.
Veselé krizování...
http://ateo.cz/f/images/m/marxism.jpg
04. 11. 2011 | 15:02

jihočech napsal(a):

Pane Pehe
ano, vystihl jste to. Zase. Kapitalismus je dobrý sluha, ale špatný pán. Podobně jako oheň. Jenomže teď je oheň tak velký a tak vysoko, že ho těžko něco uhasí(přírodní katastrofa, III.válka?).
Už si to uvědomují i v dnešním NYT - hlavní myšlenky: současná pomoc Řecku je jen odklad totalního kolapsu, dušení ekonomiky, snížení astronomického dluhu o 50% ani o 80 % nic neznamená, za pár let budou na výši jako dnes, a na tom vydělájí jenom finanční trhy - oheň, který nelze zastavit, Němci neporazili Řeky ve 2.sv válce - podaří se jim to teď ? atd.,

Vím, že neodpovídáte na poznámky čitatelů, ale nevěřím, že je nečtete. Proto bych (a nejenom já) uvítal vaš komentář k interviu
něm. prof. Albrechta Ritschla
'Germany Was Biggest Debt Transgressor of 20th Century'
(Německo největší dlužník - hříšník ve 20 st.)
na http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,769703,00.html

Vím je to výbušné téma, ale velmi poučné. Vsadím se, že vám to zajistí úspěch i na těchto stránkách.
04. 11. 2011 | 15:09

Vojta N. napsal(a):

Jo ale kdyby to bylo referendum "jen" o tom, zda federalizovat EU, tak by byl Pehe první, kdo tady napíše jak je to referendum špatné
04. 11. 2011 | 15:21

E9Q napsal(a):

tyjó
fakt je dynamiccka doba!
pokrok na kazdem kroku
Pehe dnes
..........A jelikož zprivatizovaná politika Západu, jak se zdá, nemá na to, aby z něj dobrého sluhu udělala, naopak mu sama ochotně slouží, bude i nadále růst rozhořčení „rozhořčených“ a „tekutý hněv“ lidí ......................
vida
vida
..zprivatizovaná politika Západu..
04. 11. 2011 | 15:21

Cestovatel napsal(a):

český maloměšťák,dalimír:

Většina zemí přijmula liberální model, který zamítnul znárodnění po stagflaci 70.let způsobené poválečným znárodněním v poválečných letech. Nejhůře na tom byla Británie, která nejvíce znárodňovala a nejlepe na tom bylo Švédsko které v letech 1932 až 1976 ZNÁRODNILO JEN 5% PRůMYSLU.

Hanah:

Jako někteří tady věříte až přehnaně Islandskému mýtu a že dluhy tam nasekali bankéři. Ve skutečnosti tam dluhy nasekali politici spolu s lidmi (kteří je volili), kteřá tuto pseudorevoluci dělali". Islandskou revoluci vyzvihují především ideologové (např Havlík) přímé "demokracie", kteří podléhají bludu prospěšnosti vlády mas
04. 11. 2011 | 15:22

Ing. N. napsal(a):

(Forrest Gump)

Kterou banku byste mě doporučil?
04. 11. 2011 | 15:27

Sagner napsal(a):

Evropa je v Nemeckem Protektoratu a Recko se brani. Pohadky o demokracii vypravel i Chamberlain a maval carem papiru kdyz se vratil z Mnichova. Dnesni Diktat v Cannes je opakovana Mnichovska Dohoda z 30.9.1938.
04. 11. 2011 | 15:35

Lubor napsal(a):

Dobrý den, pane Pehe, děkuji za pěkný blog. Rozpor mezi "trhy", či lépe globálním kapitalizmem a demokratickým (národním) státem vnímám jako velké riziko. V dobách debat o našem vstupu do EU a pak dalšího jejího rozšiřování jsem si dost lámal hlavu nad tím, v čím že vlastně zájmu rozšiřování EU - tak rychlé, jak jsme ho viděli, je. Vždyť bylo zřejmé, že ekonomiky jednotlivých států a skupin států lze jen těžko dostat do nějakého "jednotného taktu", že to nemůže fungovat, že bude docházet k problémům a ty budou rodit nesváry. Takto široká EU měla být především trhem - všechno další byl marketinkový obal jakéhosi "evropanství". A dnes čím víc EU "tlačí" jednotlivé státy dohromady,čí více je administrativně "stmeluje" tím větší pnutí to vyvolává - opačným směrem i vzájemně mezi jednotlivými státy či skupinami států. To se ale dalo předpokládat. Dějiny se opakují a já se bojím, že za tohoto stavu věcí, kdy demokracie "brzdí" trh a je spojena už jen s národním státem, bude jednoduše hozena přes palubu buď najednou nebo postupným oktrojováním, a národní stát bude nejprve někde a postupně všude uměle přiváděn k životu formou nacionalistického umělého dýchání, záště a nenávisti. To už tu bylo. Nejlepší a nejproduktivnější (z hlediska trhu) řešení problému je přece válka.
04. 11. 2011 | 15:45

modrý edvard napsal(a):

Ing N: Jde o to, co se stane s námi prostými lidmi, když banky padnou.
04. 11. 2011 | 15:52

Forrest Gump napsal(a):

Ing N:

No tu co půjčila Islandu.
04. 11. 2011 | 16:13

Xury napsal(a):

Pro cestovatele:
ono s tím Islandem to bylo trochu jinak. Do islandských bank proudilo velké množství peněz z evropských zemí (hlavně Británie). Tyto peníze musely banky někam investovat. Vzhledem k tomu, že celkový objem vkladů (a tím i závazků bank) přesáhl devítinásobně HDP Islandu, tak po té co klesla hodnota aktiv, do nichž banky investovaly, nebyly schopny dostát svým závazkům, a to ani s pomocí státu, který se za veškeré soukromé vklady. To fakticky přivedlo stát k bankrotu. Něco podobného udělala i vláda Irska se stejným výsledkem. Chyba byla zřejmě v regulátoru, který měl reagovat na prudký nárůst vkladů.
04. 11. 2011 | 16:25

ghándí napsal(a):

soudruhu péhe,
neškodilo by si někdy přečíst noviny nebo pustit televizi. dozvěděl byste se, že panika okolo řecka nesouvissí se společným trhem, ale se společnou měnou.
04. 11. 2011 | 17:12

modrý edvard napsal(a):

Xury: nebyla chyba v tom, že se stát zaručil? (nepochybuji o tom, že nechat padnout banku je průšvih. Ale možná menší.)
04. 11. 2011 | 17:14

TomášL napsal(a):

iHNED.cz:

Rada pro finanční stabilitu zveřejnila seznam 29 finančních institucí, které jsou označeny jako "systémově důležité instituce", jinými slovy, jsou příliš velké na to, aby padly:

Bank of America, Bank of China, Bank of New York Mellon, Banque Populaire CdE, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Commerzbank, Credit Suisse, Deutsche Bank, Dexia, Goldman Sachs, Group Crédit Agricole, HSBC, ING Bank, JP Morgan Chase, Lloyds Banking Group, Mitsubishi UFJ FG, Mizuho FG, Morgan Stanley, Nordea, Royal Bank of Scotland, Santander, Société Générale, State Street, Sumitomo Mitsui FG, UBS, Unicredit Group, Wells Fargo.

To jsous ti praví dnešní hráči...
04. 11. 2011 | 17:29

Jemnický napsal(a):

Pane Pehe, probůh, vy se začínáte názorově sbližovat s Václavem Klausem. Tak to bývá, že o polednách stín splyne s tím, který jej vrhá.
04. 11. 2011 | 17:59

listopad napsal(a):

To babka v 9:46
Naprostý souhlas.
04. 11. 2011 | 18:11

Sagner napsal(a):

Svet se jiz nachazel v podobne finacni spekulativni sabotazi pred nastupem Adolfa Hitlera jehoz ukolem bylo sjednotit Evropsky kontinent a budovat Narodni Socialismus a i v minulosti Svetove Banky a Obchodni Prumysl hrali hlavni role v ruznych formach operaci. Jednou z forem techto operaci byl i datum 15.3.1939 a 16.3.1939 rano byl v Praze zaveden novy Dopravni System, zacalo se jezdit tak jako v Berline.
04. 11. 2011 | 18:20

dennis napsal(a):

Recka vlada pod vnejsim tlakem nevyhlasi referendum o zivotni otazce pro Reky. Otazka zni: Do jake miry jsou narodni vlady a politika v jednotlivych statech dnes autonomni, tedy nezavisle? Jak pan Vlk ve svem komentari na urfaust.blog.cz vidi podobnost vyvoje v Recku s Vymarskou republikou, tak jsem si vzpomnel, jak pan Pehe psal o nazorech pana Belohradskeho o ruznych formach narodniho usili se vymanit ze sevreni nadnarodnich financnich skupin. Pan Belohradsky usuzuje, ze snahy o odtrzeni budou mit podobu snah o narodni izolaci, nebo treba podobu fasizace s totalitnimi diktaturami. Porovnam-li nazory pana Vlka s nazory pana Belohradskeho, vidim rozdil jen v tom, ze pan Vlk je konkretni ve svem vyjadrovani. V Recku k referendu asi nedojde, ale vyvoj nezadrzitelne vede k izolaci Recka od vnejsich snah "pomoci" a vede k nastupu fasismu. Vsechny snahy "civilizovat" vyvoj a zabranit nejhorsimu se mijeji ucinkem. Tyto nadnarodni snahy pouze prodluzuji agonii ery, kdy mravni upadek se pretavi v dobrovolnou a prevladajici moralku fair play, (ale to az po "velkem tresku"). Fasisticke diktatury, totalitni rezimy "novych" forem pak primo ke katastrofickemu reseni povedou. Pak nastoupi zcela nova era zacinajici s "Novou archou umluvy".

A k tematu reckeho narodniho dluhu? Pan Ivan Kraus tu mel nedavno blog o sedmimiliardtem obcankovi Zeme. Uvahu osvezil myslenkou Jak velky dluh si prinasi kazdy novorozeny v ruznych zemich?. Kdybychom tedy secetli (o tom jiz pan Kraus nepremyslel) vsechny narodni dluhy, dosli bychom k zavratne sume, ktera mne znepokojuje. Ne svou ohromujici velikosti, ale svou zahadnou genezi. Zajimalo by mne: Kdo jsou ti lide, kteri ty penize meli na to, aby se narodni vlady mohly zadluzit. Kde ty penize byly puvodne ulozeny? Kdo vytvoril tak ohromnou hodnotu, kterou pujcovane penize predstavuji? Nebo je to mozna tak, ze ty dluhy jsou jenom zcasti opravdove dluhy a drtivou vetsinu dluhu predstavuji hratky s uroky a s uroky z uroku atd.?

Je-li pravda, ze si Rekove napujcovali penize, ktere ted nechteji vracet, pak Recko jako stat a Rekove jako obcane museji byt absolutne nejbohatsi zemi. Zrejme tam vsichni snidaji kaviar se sampanskym, jezdi v americkych limuzinach a bydli v domech se sesti koupelnami. Jak jinak by mohli Rekove "prozrat" to, co nestaci vratit. Mimochodem "UDRZBA" ceskeho statniho dluhu stoji ceskou vladu letos asi 60 az 70 miliard korun a tato suma stale roste. Kdo to proboha zere tyhle miliardy? a nebo Jake hodnoty za ne vznikaji?
04. 11. 2011 | 18:37

dennis napsal(a):

Pane Sagner,
seznamil jsem se s nejakou resersi z parlamentnich dokumentu ceskeho parlamentu Ceskoslovenske republiky, ze ktere vyplyva, ze pravostranny provoz na silnicich se pripravoval delsi dobu pred rokem 1939. Hitler mohl mit snad jediny vliv: urychlil to, co by v dobach miru byrokracie zdrzovala. Jinak jako basnicka hyrbola pro vyjadreni dramatickych zmen te doby je to vtipne pouzito. Historicky to vsak bylo trosku jinak. Nelze vsechno, co se "zlepsilo" pripisovat Hitlerovu geniu.
04. 11. 2011 | 18:43

Richard III. napsal(a):

Pravda je taková, že nenažranost velkých i menších ryb plujících na "trzích" je nekonečná. Nenažranost bank zaslepila je samé, chtělo by se říct, kdyby člověka nenapadlo, že ony moc dobře věděly, že je padnout nenechaj, že budou štědře sanovány... Finanční i dluhová krize nejsou než novou formou podnikání, zdánlivé ztráty jsou součástí kalkulace. Skutečné ztráty nesou státy, tedy jejich občané. Je to podobná filosofie jako u "velkých ryb" u nás doma: kdo si na startu nakradl nejvíc, ten už teď ztratil veškeré zábrany. Už se nemluví o milionech, jednotkou je miliarda. Trhají si navzájem od huby kšefty a přes PR se vynášejí či ostouzejí do nebe. Vrchol je, když jeden už hodně nažranej si chce založit stranu či hnutí bránící korupci... a máme si asi myslet, že šel do sebe... přitom chce jen likvidovat či oslabit konkurenty na cestě vzhůru a ještě výš. Kteroupak agenturu si asi vybere, aby ho učinila "jiným, lepším" v očích veřejnosti? A kolik hlupáků této VV č. 2 naletí a bude ji volit?
04. 11. 2011 | 19:16

Zacheus napsal(a):

..."čekají nás nejenom další ekonomické krize a kolapsy celých států ... ale také život v „báječném novém světě“ (...), v němž údajně demokraticky zvolení politici národních států už budou jen pešáky (...) v globální šachové hře, v níž všechny silné figury drží v rukou „trhy“ " -

napsal Václav Klaus,
eh, opravuji, Jiří Pehe.
:-).
P.S. Snad jenom místo obratu: " v báječném novém světě" by bylo asi přesnější: "v báječném Novém světovém řádu".
04. 11. 2011 | 19:38

Sagner napsal(a):

Pane Dennis, urcite se ten pravostranny provoz na silnicich pripravoval presne tak jako se pripravoval i dvou jazycny uredni jazyk a dvou jazycne pojmenovavani ulic po 15.3.1939. Vite, pane Dennis kdyz maji lide neco v planu tak se na to musi nejdrive zcela urcite pripravit a kdyz se nad budoucim planem uzavre dohoda napriklad jiz dnes, neni problem plan realizovat treba az pristi rok a nebo dva. Vzdyt samotny plan pro vstup byvaleho Ceskoslovenska a dalsich Evropskych statu do EU. byl jiz pripravovan v Londyne v roce 1946 a Churchill prosazoval budoucnost Evropy jako Spojene Staty Evropske? Jeste se vratim k prejmenovani ulic, k odstranovani starych symbolu a nastavovani novych symbolu z Brezna 1939, po Kvetnu 1945 a po Listopadu 1989 to byly take pripravovane plany. Zajimave bude az se budou prosazovat pripravene plany budouciho Prezidenta Ruske Federace ktery je zatim zticha a hraje roli Neutralisty. Preji dobry vecer....
04. 11. 2011 | 19:43

dennis napsal(a):

Pane Sagner,
pripravy na zmeny se konaji a) ve funkcnim parlamente jako napriklad priprava pro pravostranny provoz v Ceskoslovensku; b) v nelegalnich strukturach nebo v hlavach vudcu...

Cetl jsem moc zajimavou knihu o vztahu Churchila ke Spojenym statum (v prubehu jeho dospeleho zivota i jeho politicke kariery). On sam byl ditetem anglickeho slechtice a americke velmi bohate damy. On usa obdivoval, ale zaroven ss s nimi furt potykal. A take snil o sile, kterou by mohly Spojene staty evropske predstavovat na svetove scene. Zaroven byl posledni strateg zasle slavy kolonialni rise. Na sjednoceni Evropy mam prostinky nazor: To se dari a nedari v opacnem garde, jak je Evropa ohrozena z vnejsich sil. Bude-li Evropa ohrozena primo smrtelne vnejsimi silami, dojde k ohromnemu sjednoceni.
04. 11. 2011 | 20:14

ghándí napsal(a):

richard III, denis,
řekové si prožrali stát, to je jednoduchý fakt a jasný fakt. jejich státní výdaje byly každý rok větší než státní příjmy. nakonec, my děláme uplně to samé. nikdo nemuže svést odpovědnost na nějaké finanční instituce , banky nebo globální kapitalismus. za to nesou odpovědnost vlády , které si pujčovaly a špatně hospodařily. za to, že řecké problemy stahují dolů celou EU a vyvolávají paniku na burzách, můžou pouze dvě věci. za prvé společná měna a za druhé fakt, že spousta států prožrala svoji budoucnost úplně stejně jako řekové (itálie, španělsko). žádný globální kapitalismus ani finanční instituce za to nemužou. ale politika zadlužování a evropské integrace..
04. 11. 2011 | 20:21

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Za takové vágní pojmy jako jsou např. "řekové" se schovávají lidé buď pitomí, anebo líní či lidé v argumentační nouzi.
Společnost je diferencovaná - komplexní společnosti jsou pak vysoce diferencované.

Pojmy jako "my", "Čechové", " cikáni" slouží k matení pojmů skutečných.
Takovými pojmy lidé zakrývají svou intelektuální lenost a svůj intelektuální deficit. nebo je používají naopak záměrně - a by ostatní zmátli.

Ale je těžké najít "corpus delicti" takový, aby se stal pravdě nejbližším argumentem.
Vyžaduje to validní a co nejkompeltnější informace jak v kategorii typů tak procesů.

Od toho máme společenský systém s jeho diferoncovaným rozdělením rolí jednotlivých subjektů - hlavně institucí.
Pokud ty nejsou schopny dodat a vyhodnotit validní informace - pak jsme skutečně odkázáni na takové vágní pojmy - jako jsou např. "řekové".
V tom souhlas.
04. 11. 2011 | 21:48

Forrest Gump napsal(a):

To jak se do nás pravičáci naváží, to mě fakticky už prudí.Zvláště pak do pana Sladkého nebo pana Vlka. Nebo jak napadají naši inteligenci.
To jsou ale úplně mimo mísu. Já mám například IQ 85.

To je myslím na levičáka slušný.
05. 11. 2011 | 09:42

SuP napsal(a):

forreste -
Nepřehánějte to. Mohlo by se stát, že by i blbí pochopili a pak sranda končí. A to by byla škoda, neboť co jiného máme?
05. 11. 2011 | 10:20

Forrest Gump napsal(a):

Dobrý den pane SuPe:

Přehánění není můj šálek kávy. Já se ještě držím při zdi.

Jsem Vás ale chtěl poprosit, když jste ten pravičák jako pan Stejskal, jestli byste panu Stejskalovi nedomluvil, aby ty pravičáky víc mazal ? Vždyť jenom zaplevelují jinak slušnou a přínosnou diskuzi. Taky bych uvítal, kdyby příspěvky pana Sladkého dával do rámečku.

Myslím, že si to zaslouží.
05. 11. 2011 | 11:01

SuP napsal(a):

...Jen jsem se bál, aby Vás to nepřestalo moc brzo bavit....
05. 11. 2011 | 11:22

badatel napsal(a):

Vážený Ghándí,
nad Vašimi výroky je nutné se pousmát. Kolik že to mají řečtí oligarchové v zahraničních bankách ulito mld Euro. Nestačil by tento kapitál k zaplacení dluhu Řeků?
A vy píšete, že si prožrali stát. V jejich kleptokratickém státě však prožíralo horních deset tisíc a teď musí platit všichni.
To je výsledek, kterého se bojí celá EU a světová imperiální oligarchie, aby nebyl ohrožen jejich poctivě vydobytý kapitál na úkor zbytku lidstva, že ano.
05. 11. 2011 | 12:03

dennis napsal(a):

Pane Ghandi',
na otazku, zsa si Rekove prozrali sve dluhy, jste jasne odpovedel: Prozrali! OK. To beru: Nejen snidali sampanske s kaviarem, ale obedvali a vecereli ustrice a polevku ze zraloci hrbetni ploutve a do vina si sypali prasek z rozemletych rohu nosorozcu. Dobre. Na takovy argument pristoupim. Dokonce uznam, ze se jim dnes nedostava penez na nove modely jejich oblibenych SUV se sestilitrovymi motory a take se jim nedostava penez na udrzbu domu se sesti koupelnami, ale proc nase vlada potrebuje na udrzbu statniho dluhu stale vice miliard?

Kdo zere ty miliardy na udrzbu statniho dluhu, ktere rostou rychleji nez prijimane pujcky? Vyziraji banky svymi uroku, penalizacemi a uroky z uroku statni rozpocty zemi jako je Cesko nebo Recko? a nebo to jsou Rekove a Cesi, co nezbednym zpusobem otravuji svymi zadostmi ty, kterym ty banky patri? Na tuhle otazku cekam odpoved.
05. 11. 2011 | 13:27

Forrest Gump napsal(a):

dadatel:

Máte nějaké bližšší údaje pane o tom velkokapitálu a jeho žranici ?
Vždyť v čele toho státu stojí levicová strana !
05. 11. 2011 | 16:08

kočka šklíba napsal(a):

Forreste již zde byl link, ale pro vás znova :
http://www.outsidermedia.cz/Recko-a-my-1.aspx
Tam se dočtete kdo prožral ;).
05. 11. 2011 | 16:27

Honza napsal(a):

Řekové si mohou uspořádat referendum podle libosti, pokud si to budou dělat za své peníze. Pokud žijí za cizí peníze, musí dovolit, že jim jejich život bude někdo řídit a že tento vliv není věc k diskusi. A pokud přesto trvají na diskusi, budou se muset smířit s tím, že jim už žádné peníze neposkytne.
05. 11. 2011 | 17:24

Pepa Řepa napsal(a):

Jemnický napsal(a):
Pane Pehe, probůh, vy se začínáte názorově sbližovat s Václavem Klausem. Tak to bývá, že o polednách stín splyne s tím, který jej vrhá.
-------------
Narážejí na sebe jen ti, kteří jdou stejnou cestou.
Ale nebojte, pan Pehe je mistr na hrazdě. Veletoče mu jdou. Jednou socialista, podruhé světodomovník.
05. 11. 2011 | 17:35

český maloměšťák napsal(a):

kočka šklíba
Děkuji za link.
05. 11. 2011 | 17:40

Forrest Gump napsal(a):

kočka šklíba:

No mě hlavně zajímalo, jak je toto možné, když u vesla byli naši. Tedy levice. A jinak si myslím, že růst mezd a přítok kapitálu nejsou spojité nádoby. To ten pán nějak nedomyslel.

Přírust kapitálu lehce mohl spolykat narůstající státní aparát. Tedy nemusely růst mzdy, ale množství lidí, kteří z nich žili. Taktéž pokud někde mzdy stoupají (Třeba státní sektor), jinde mohou klesat. (Třeba soukromý sektor.) A pak průměrná mzda neroste a dluhy klidně ano.
05. 11. 2011 | 17:44

Forrest Gump napsal(a):

Jinak jedna nejmenovaná firma nyní přestěhovala část své výroby do Řecka. Když od nich přišla první dodávka , tak ten kontejner zase zavřeli a poslali zpátky. Údajně by to líp vyšlo (Co se týká kvality, označování výrobku a dodržování předmětu objednávky), kdyby přesunuli výrobu do Amozonských pralesů.

Se obávám, že Řecké vládě nezbývá, než se zadlužovat, pokud má udržet příjmy svých obyvatel alespoň na současné úrovni.
Spoléhat se na to, že by se Řek uživil vlastní prací, by od ní bylo krajně nezodpovědné a asociální.
05. 11. 2011 | 18:00

dennis napsal(a):

Pani Kocce Sklibe
dekuji za link. Autsajder media mi odpovedela na otazku: Komu patri dluhy celeho sveta? Tedy dluhy patri nezodpovednym vladam a jejich narodum. Veritele pak jsou zodpovedne soukrome banky. Dekuji vam pani K. S. Dam si autsajderska media do zalozek. Takove clanecky, jako ten a o svetove mene, se museji cist ve chvili pohody a nikoli v rozruseni.
05. 11. 2011 | 18:11

otokar napsal(a):

Forestere, ty nejsi pravej levičák, na to si moc velký pako.nejsi ani pravičák, ty jsi najatej škůdce debat.
aby se tu lidi nedomluvili, nebo nepřišli na stejnej názor,tak tu rejdí tací krtkové, jako jsi ty. začlo to vtipně, ale pak ti došla inteligence, neumíš hrát ani pitomce, na to musí bejt jeden chytrej, ty lesní příšero.
jsi Hejkal.
Co na to strážce protokolu? samozřejmě nic,asi je o tom předem informován.Šmejda mi smazal, ale tebe nechá hejkat,zatím co sup krouží a jarouš připravuje zítřejší PŠM.
Hezký den, vy mamlasové!
05. 11. 2011 | 19:11

SuP napsal(a):

otokar -
Kolikátej převlek už to je a kecy furt stejný.
05. 11. 2011 | 20:04

Forrest Gump napsal(a):

otakar:

Je mi líto pane že si nerozumíme. Ale já se vážně snažím psát k věci. Co Vám přišlo mimo ?
05. 11. 2011 | 20:11

kočka šklíba napsal(a):

Milý Forreste, u vesla v roce 2009 v Řecku byli pravouni, až do října 2009, takže si zjistěte fakta, než budete psát nesmysly. Od roku 2004. A stydím se za takového levouna, děláte nám ostudu, jste stejný alternativní inteligent jako hovének, cestovatel a spol. Nejste vy náhodou pravoun, levouni zde na těchto stránkách opravdu, ale opravdu, vykazují poněkud lepší seznámení se skutečnostmi. Jestli k nám chcete patřit, což určitě ano ;), tak si hledejte informace sám. My jsme na to zvyklí, ptz tisk, a televize (na názvu nezáleží) to za nás neudělá, tam bývají, zejména nyní o Řecku, ideologické, přežvýkané, nesmyslné kecy. No pro prosťáčky, a to vy určitě nechcete být, že?
Jen taková vzpomínka na CEVRO a jeho politologa a hlavně na ekonomy, tedy spíše na "ekonomy", "analytiky". Zeman měl pravdu :D, :D:
....Na vítězství konzervativců příznivě reagovaly i trhy s akciemi. Ekonomičtí analytici zdůrazňovali, že vítězná strana bude mít silnou parlamentní základnu a to bude spolehlivější pro pokračování v ekonomických reformách.....

Petr Sokol
politolog, šéfredaktor CEVRO REVUE
06. 11. 2011 | 01:12

island napsal(a):

Pokud je roční objem celosvětových finančních transakcí větší než cca desetinásobek celosvětového HDP a celosvětový finanční kapitál větší než cca stonásobek celosvětového HDP, jedná se o dva prokazatelné zločiny.
06. 11. 2011 | 02:05

Forrest Gump napsal(a):

kočka šklíba:

Ale paní Kočko ! Vždyť o tomto už dobrou půlhodinu zde píše sociální demokrat pan Drobek.

cituji:

V Řecku euro rozdmýchalo naděje v lepší budoucnost. V říjnu 1993 byl premiérem opětovně zvolen socialista Andreas Papandreu. Tehdejší ministr financí Janos Papantoniu dnes vzpomíná, že Papandreova nová vláda došla rychle k závěru, že vstup Řecka do měnové unie jediným možným řešením finančních problémů země.

Už tenkrát vězelo Řecko v dluzích až po uši a závazky státu dalece přesahovaly jeho ekonomickou sílu. Státní dluh dosahoval 114 procent HDP a Atény zápasily s více než 14procentní inflací. Ekonomika se smršťovala.
....

Ale možná, že to není ten správný levičá. Možná ho za ty provokace platí nadnárodní kapitál. Asi bycho měli pan Drobka z našich řad vyloučit, co říkáte ?
06. 11. 2011 | 08:01

Pepa Řepa napsal(a):

To pravo-levé přetahování lanem má něoo do sebe
Schmitzer zpívá:

považoval jsem
za okamžik světlejší
máma s tátou když se přeli
kdo z nich dvou
je blbější.

Pravej levoun nebo levej pravoun?
Zapeklitá otázka.
06. 11. 2011 | 08:18

Forrest Gump napsal(a):

Pepa Řepa:

Nebo pravej pravoun ?
06. 11. 2011 | 08:40

SuP napsal(a):

Forrest Gump -
Ďábelská kombinace je levoun a ještě levej.
06. 11. 2011 | 09:01

Forrest Gump napsal(a):

SuP:

To máte pravdu. To o mě tvrdí můj šéf a že tyto dvě vlastnosti tak nějak patří k sobě.
06. 11. 2011 | 09:16

SuP napsal(a):

Odcházím si svépomocí zvelebovat barák, abych poškodil "růst" a podpořil šedou ekonomiku. Zatím je to nejživotaschopnější větev kapitalismu, kde funguje státními zásahy neregulovaný trh.
Jo a ještě to všechno dělám švarcsystémem .....
Zejtra přijde důchod a se svými dluhy mi vláda může....("Expert" zajisté najde vhodný výraz na doplnění).
06. 11. 2011 | 09:59

Forrest Gump napsal(a):

SuP:

To neděláte dobře pane. Když si svůj barák budete zvelebovat sám, stát tak přijde o odvody z mezd. Tedy sociální a zdravotní pojištění. Musíte si uvědomit, že kdybyste to zadal firmě, tak ta tam pošle svého zaměstnance, který jediný platí v tomhle státě daně a ten by Vám přispěl v průběžáku na ten Váš důchod.

Pak se nedivte, že důchodový účet je v mínusu.
06. 11. 2011 | 10:34

SuP napsal(a):

Forrest Gump -
Skoro je až škoda, že v tomhle vlastně máte pravdu. (holou)
;-)
06. 11. 2011 | 11:09

SuP napsal(a):

.. tedy I v tomhle ....
06. 11. 2011 | 11:09

otokar napsal(a):

Pane Sup,
z té výšky, v níž kroužíte, nerozeznáváte detaily.
Co se týče převleků, forest má už třetí, dohání již bývalého samuraje. U Vás cením že máte jen jeden a snažím se o totéž. Problém je ten, že to vidíte zprava, tedy nutně částečně.
Nemusíte být proto špatný člověk. mám kámoše, je fajn, i když má jednu nohu dřevěnou(dobíhal vlak).
tak zatím
O.
06. 11. 2011 | 14:36

SuP napsal(a):

otokar -
Když tak - SuP. Jsou to iniciály. Mrtvoly nežeru ani do nich nekopu. Taky jsem o Vás přemýšlel a nenapadlo mě, co asi lidi tím převlékáním nicků sledují? Přesto to tu hojně praktikují, ačkoliv svou výpovědí se brzy zase zařadí zpět na svou původní pozici. Pak se samozřejmě snadno stane, že člověka s názory do jisté míry blízkými člověk špatně zařadí, protože mezitím se objevilo neskutečné množství plagiátů současně se skutečně novými příchozími. Za ty "kecy" se omlouvám.
Kdysi jsem si dělal takový stručný seznam diskutérů s hrubým tříděním. Asi ho budu muset obnovit.
06. 11. 2011 | 16:52

otokar napsal(a):

Pane SuP(nemá to něco s památkovou péčí)?
Vidím že i pravičák může být člověkem, to je potěšující.Omlouvat se nemusíte,tvrdší slovo mne nevytočí.
zkuste hodnotit dle skutečné ceny, pak nebudete musit přeřazovat z jedné kolonky do druhé.Přitom hodnotitel by měl být alespoň na úrovni hodnoceného, aby to mělo smysl.
příjemný podvečer
06. 11. 2011 | 17:13

Pepa z depa napsal(a):

Milí zlatí to koukáte, to koukáte jak mnozí naskakují do rozjetého VLAKU a snaží se a budou snažit z této HEDVÁBNÉ ZMĚNY urvat co se dá. Doufáme, že si hezky naběhnou na NASTAVENOU PĚST a hezky padnou na záda, až si vyrazí dech. Jo jo to je ten vývoj ve SPIRÁLE. Studovaní to znají a nestudovaným je to šumafuk a asi jim rozbijou hubu. Tak dobrou chuť, jdeme večeřet. Zdraví 4. odboj a Pepa z depa.
06. 11. 2011 | 18:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy