Rozhovor s Brianem Whitmorem: Putinův režim je zločinecký syndikát

20. 10. 2015 | 13:10
Přečteno 7089 krát
V tomto blogu so dovoluji nabídnout rozhovor s Brianem Whitmorem, který pracuje jako analytik Ruska v Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda. Svoje názory pravidelně publikuje na blogu Power Vertical.

Při svém nedávném vystoupení na konferenci, které jsme se společně zúčastnili, jste mne zaujal svým originálním pohledem na současné Rusko, který se dost liší o všemožných teorií zdůrazňující komplikovanou ruskou historii, pocit ruské ublíženosti po roce 1989 ve světle necitlivosti Západu…

Rusko je dle mého soudu v podstatě zločinecký syndikát hrající si na stát. To není v historii států příliš obvyklé. Viděli jsme státy, které by zkorumpované, ale těžko bychom hledali nějaký stát, kde je samotná esence státnosti založená na korupci a zločinu. Ruská politická elita, což je velmi malý kroužek lidí okolo Vladimíra Putina, dosahuje svých cílů tak, že korumpuje anebo vydírá ty, které chce ovládat. Pokud jste v Rusku členem elity v širším slova smyslu, tedy těch, kdo slouží Putinově skupince, máte „povolení“ krást. Můžete ale krást jen úměrně vašemu postavení v systému. Existuje na to téma starý vtip. Jeden byrokrat je odsouzen za korupci. Ti ostatní se diví, proč právě on, vždyť z lidí v jeho postavení krade každý. Odpověď zní: kradl víc, než k čemu ho opravňuje jeho postavení v hierarchii.

Kradl Chodorkovskij víc, než k čemu byl vzhledem k postavení v hierarchii oprávněn?

Ne, Chodorkovskij se dopustil něčeho horšího. Začal svoji firmu Jukos čistit a přizpůsobovat tomu, jak fungují obdobné firmy na Západě. Začala už téměř fungovat podle pravidel známých na Západě. Tím se ovšem stal hrozbou systému. To nejhorší, čeho se v Rusku lze dopustit, je být mocný a nefungovat přitom podle korupčních pravidel systému.

Jak vlastně tento systém funguje?

Kontroluje ho velmi malá skupina lidí okolo Putina. Mají svoje vlastní zájmy, každý z nich ovládá kus ruské ekonomiky—průmysl, ropu, banky, atd. Navzájem si příliš nevěří. Putin je cosi jako hlavní kmotr, který mezi nimi udržuje rovnováhu a rozhoduje. Jelikož oni stojí v čele klanů, udržuje tak rovnováhu mezi soupeřícími klany...Téhle věrchušce se říká různě. Putinovo politbyro, kolektivní Putin...Funguje to velmi podobně jako mafie. Zásadní rozhodnutí nedělá vláda, bezpečnostní rada státu, duma. To jsou dnes jen instituce, které mají za úkol orazítkovat rozhodnutí udělaná Putinem a jeho skupinou.

Proč se zločinecký syndikát, jak tomu říkáte, rozhodl zaútočit na Ukrajinu?

Ukrajina byla příliš blízko tomu, aby přešla na druhou stranu dřívější železné opony. O Evropské unii lze říct leccos kritického, ale platí v ní jistá míra transparentnosti, která je nepřátelská korupci. Dokud byla Ukrajina plně na orbitu Ruska, sloužila k předpírání špinavých peněz přicházejících z Ruska. Byla mostem v tom smyslu, že zisky zločineckého syndikátu, o kterém mluvím, putovaly do západních bank a různých investic na Západě z velké části před Ukrajinu. Putin často mluví o sférách vlivu, ale ve skutečnosti jde především o sféry korupce. To je systém, který Rusko dnes exportuje...

Co tedy Putina na Ukrajině tak vylekalo?

Když se Ukrajina chystala, i pod tlakem veřejnosti, podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, byla to pro Putina vážná hrozba...Ukrajina by tak postupně přešla do jiného normativního systému, kde platí vláda zákona a průhlednost. To si Putin prostě nemohl dovolit. Jeho intervence na Ukrajině měla jen málo co do činění s nějakou romantickou vizí, která má kořeny v ruské historii, jako je Novorusko...To je jen zástěrka. Neobyčejně přitom všem ale podcenil sílu ukrajinské občanské společnosti. Putin koupil Janukovyče, učinil ho součástí své korupční zóny, to bylo snadné. Nepochopil ale, že na Ukrajině existuje občanská společnost, něco co téměř nezná z Ruska. Pak udělal další chybu. Domníval se totiž, že když Janukovyč sám o sobě situaci nezvládá, bude fungovat násilí, které funguje v Rusku. Jenže na Ukrajině se proti tomu postavila střední třída, občanská společnost… Taky se chybně domníval, že ruský etnický původ znamená loajalitu k Rusku. Ukázalo se ale, že to tak není. Podle mých vlastních zkušeností ještě z doby, kdy jsem žil v Oděse, většina etnických Rusů preferovala být menšinou v relativně demokratickém, i když ne perfektním ukrajinském státě, který se postupně přibližuje Unii, než být většinou v nějaké Ruskem kontrolované enklávě, která podléhá pravidlům ruské kleptokracie.

Jaká je role ortodoxní církve? Putin se k ní přeci hlásí...

Když slyším tuhle otázku, pokaždé se mi vybaví scéna z filmu Kmotr, v níž Marco Corleone, tedy kmotr, křtí svého syna. Vystupuje jako věřící katolík, a je zřejmé, že svoji víru bere vážně, ale přitom v době, kdy probíhá křest, se také na jeho příkaz koná několik mafiánských akcí, při nichž vraždí nepohodlné lidi. Vůbec mu nepřijde na mysl, že by se to mělo vzájemně vylučovat...Nemyslím si ale, že Putin je opravdový věřící, jeho zločinnému syndikátu směrem na veřejnost prostě vyhovuje, že se mohou spojovat s tradicemi ortodoxie.

Jak byste vysvětlil v kontextu svého pohledu na ruský režim coby zločinecký syndikát současnou ruskou intervenci v Sýrii?

Myslím, že tady jde o několik věcí naráz. Asad je Putinův poslední spojenec v regionu, část Putinova záměru je tedy obrana toho, co už má...Část je aspirace mít globální vliv...Jakýkoliv syndikát může přežít, jen když bude expandovat...Když je Palermo malé, jde se do New Yorku...Pro tento zločinecký syndikát je všechno jen transakce...Putin věří, že se dá všechno koupit. Snaží se tedy vytvořit určitou faktickou situaci, velmi nepříjemnou pro Západ, kterou bude moci zobchodovat za nějaké ústupky. Momentálně chce své případné ústupky v Sýrii zobchodovat za to, že bude mít volnou ruku na Ukrajině.

A co náš region? Tady se Putin také snaží pracovat s korupcí?

Ano, samozřejmě. Na jedné straně vidíme západní model, který je založený na vládě zákona, jak penetruje do ruské sféry vlivu na Ukrajině, Moldavsku, Gruzii, a Putinovi se to nelíbí. Zároveň ale normativní systém vytvořený Putinovým zločineckým syndikátem proniká na Západ, a nám by se to nemělo líbit také. Korupce, kterou šíří Rusko, není nějaký kaz na demokracii, je to zásadní bezpečnostní hrozba. Vidíme, jak korumpují politické strany—od krajně pravicových, jako je Národní fronta ve Francii, až po krajně levicové, jako je řecká Syriza. Snaží se s jejich pomocí destabilizovat politiku v Evropské unii. To je ale ještě pořád docela otevřený způsob. Každý o tom dnes ví. Horší je, že ne už tak otevřeně vytvářejí svoje firmy, které nejsou většinou formálně vlastněny Rusy, ale v podstatě dělají ruskou práci nejen v šíření Putinova korupčního modelu, ale také v získávání vlivu tím, že kupují energetické zdroje, perou špinavé peníze a podobně. Nezapomínejme, že Putin byl šéfem expozitury KGB v Drážďanech, má tedy velmi dobrou síť kontaktů. Myslím, že tady dost selhávají česká média. S trochou investigativní práce by se dalo snadno zjistit, že spousta těch podivných firem, co mají sídla na Kajmanských ostrovech nebo Kypru, ale podnikají tady bůhví s čím , jsou jen fasády, a že ty peníze končí zpět v Rusku...

Když slyšíme, že kupříkladu český prezident je obklopen lidmi navázanými na ruské peníze, co si o tom myslet?

Média musejí hrát větší roli. To jsou věci, které se musejí dostat víc na povrch, musí se o nich diskutovat. Tady se to moc neděje. Píše a mluví se o tom, jako by to byly okrajové věci, kolorit. Ale tohle je ve skutečnosti zásadní otázka vaší národní bezpečnosti. Pokud to necháte být, sametová revoluce dospěje nakonec k sametové kapitulaci.

Do jaké míry podle Vás používá Rusko kromě korumpování také vydírání? Mají přeci obrovské archivy KGB...

Myslím, že vydírání je logické ve světle toho, co na různé lidi vědí. Nemám konkrétní příklady, k těm archivům nemá nikdo nepovolaný přístup, ale je jasné, že pokud mohou někoho donutit ke spolupráci vydíráním, jistě si rádi ušetří náklady s korupcí. Musím se přiznat, že jsem opakovaně šokován, kolik je u vás, ale i na Slovensku a v Maďarsku lidí, kteří navzdory zkušenostem se sovětskou okupací šíří proruské sentimenty. Zejména zarážející jsou proruské postoje u části politických elit. Rozumím nostalgii po komunismu v Rusku, protože to byla vedle všech selhání také éra, v níž bylo Rusko prostřednictvím Sovětského svazu jednou ze dvou globálních supervelmocí. Ale nostalgie u vás, v Ruskem okupované, ponížené zemi?

Je Putin doma v nebezpečí?

Do jisté míry ano. I pro zločinecký syndikát je důležité, aby fungoval v nějaké reálné fungující ekonomice, kterou může využívat ke svým účelům. Putinova skupina sestává z mocných lidí a na ně navázaných klanů, kteří všichni potřebují fungující ekonomiku. Sankce proti Rusku některé z nich stály a stojí miliardy. To se jim nelíbí. Budeme tedy asi nejspíš brzy svědky dezercí z Putinova okruhu. Vladimír Jakunin, který vedl ruské dráhy, vyklidil pozice nedávno. Vyznat se v tom je dnes tak trochu jako za časů sovětologie, je třeba číst mezi řádky. Ale signály, že někteří nejbližší spojenci Putina jsou nespokojení, tady jsou. Pro tyhle lidi bylo důležité, aby systém fungoval vnitřně jako zločinecký syndikát, v němž si mohu dělat prakticky co chtějí a vydělávat obrovské peníze, ale aby si v zahraničí udržoval masku respektovaného člena mezinárodního společenství, a oni mohli svoje peníze převádět na Západ. Ta maska je pryč, a to poškozuje jejich obchodní a další zájmy.


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy