ODS? Vymalováno!

08. 12. 2008 | 11:58
Přečteno 8222 krát
Občanští demokraté během víkendového sjezdu spáchali politické harakiri, aniž je k tomu někdo nutil. Zatímco sjezdovým sálem burácelo slovo „změna“, zacementovala se strana v pozicích, které povedou k jejímu dalšímu pádu.

Autor tohoto textu už před časem napsal, že ODS stojí nad propastí, a od pádu do ní jí může zachránit jen dostatek odvahy najít nové vedení, které není ani topolánkovské, ani bémovské (klausovské). Kongres byl ovšem nakonec střetem mezi těmito dvěma křídly, v němž zvítězil Topolánek. Nezvítězila ale strana.

Ta zůstává nadále rozštěpena, protože poražené křídlo zatím nikam neodchází. Navíc není ani natolik slabé, aby nepůsobilo Topolánkovi další problémy. Tahanice uvnitř strany budou pokračovat, což se projeví na dalším poklesu její popularity.

Neochota k razantnímu řešení je svým způsobem zajímavá, protože ODS rozhodně není stranou, která by neměla dost politických talentů. Mezi bývalými hejtmany i starosty velkých měst by se jistě našlo dost politiků, kteří, kdyby dostali příležitost, by se osvědčili. Navíc mohli z pozice jakéhosi politického svorníku usilovat o smír mezi oběma znesvářenými stranickými křídly.

Teatrální odchod prezidenta Klause z pozice čestného předsedy strany navíc ve světle vítězství Topolánkova křídla znamená, že bude pokračovat politická válka s prezidentem. Proklausovské křídlo přitom zůstalo i po kongresu dostatečně silné na to, aby Topolánkovi působilo vážné problémy ve straně a komplikovalo jeho vládnutí.

Topolánek nakonec nevyužil ani tématu, které se mu přímo nabízelo jako zbraň proti klausovcům—tedy téma Evropské unie. Jestliže Klaus z ODS odešel de facto především proto, že nesouhlasí s pragmatickými postoji Topolánka k Lisabonské smlouvě, a toto téma bude používat v dalším střetu s Topolánkem jako zbraň, měl Topolánek skvělou příležitost oslovit sjezd po svém zvolení s apelem na podporu Lisabonské smlouvy.

Mohl argumentovat, že coby politik, který smlouvu za Českou republiku podepsal, je nyní za její ratifikaci odpovědný, čemuž by po nedávném rozhodnutí Ústavního soudu nemělo nic stát v cestě. Pokud delegáti kongresu, kteří jej podpořili proti klausovcům, chtějí aby politicky přežil, měli by vyslovit jasnou podporu Lisabonské smlouvě.

Místo toho zůstal Topolánek u neslaných, nemastných prohlášení na adresu Evropské unie, což se také odrazilo v dvojsečném usnesení kongresu na adresu Lisabonské smlouvy. Kdyby byl Topolánek definoval „post-klausovskou“ ODS jako víceméně proevrospkou stranu, měl by teď ideologickou bázi, z níž může operovat. A možná by přilákal i nové voliče, protože většina pravicových voličů je pro další evropskou integraci.

Promrhal ovšem i tuto šanci, takže v příštích měsících nebude mít kromě zdůrazňování politické stability v době českého předsednictví EU žádné zbraně pro posílení své pozice. Jeho slabá vláda už neprosadí žádné reformy,
a Klausovo křídlo na něj bude útočit tak jako tak, protože dokonce i Topolánkův „ano-ne“ přístup k EU je pro ně příliš „euro-optimistický“.
Někteří klausovci navíc možná odejdou do nové strany.

ODS tedy jen těžko získá ztracené pozice ve veřejném mínění. Odchod Klause navíc může způsobit, že se od strany odvrátí i skalní obdivovatelé Klause, kterých není málo.

Kongres také nedokázal provést žádnou skutečnou introspekci. Dozvěděli jsme se, že neúspěch ODS v nedávných volbách byl způsoben špatnou komunikací, nikoliv špatnou politikou. To znamená, že špatná politika ODS zůstane nadále špatná, akorát se ji občanům bude propagandistická mašinérie strany a vlády snažit lépe prodat. To se ovšem nepodaří, protože občané nejsou úplně na hlavu padlí.

Případné řešení krize v ODS tedy bylo jen odsunuto na pozdější dobu—ovšem s horšími důsledky. ODS nejspíš utrpí zdrcující porážku ve volbách do Evropského parlamentu, což vyvolá další vlnu paniky. Otázkou je, zda v té době už nebude na jakékoliv skutečné změny pozdě.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Valerie napsal(a):

Je pravdou, že obě zmiňovaná křídla nepředstavují nutné změny v ODS. Určitou naději do budoucna jako pravicový volič bych viděla v osobě nového prvního místopředy Vodrážky.Bude na něm, jak se s touto šancí vypořádá.
08. 12. 2008 | 12:13

julča napsal(a):

No, tak mně chybělo v jednáních strany aspoň slovo o tom, že by neměli tak krást. Toto pojivo je ten cement, o němž mluvíte tak jaksi noblesněji Vy.
Dokud tenhle princip nebude nějak civilizovaně (třeba za pomoci státních zástupců a soudů)rozrušen,tak se na okraji té propasti potácíme s ódeeskou všichni.
Pane Pehe, nechcete někdy začít psát o tom kradení? Jak je pro justici neviditelné?
Jak vytváří strukturální podmínky pro politiku (a nikoli naopak)?
Vaše politologie je taková svižná, vane z ní nějaký vítr, postrádám však širší kontext pro úvahu o tom, proč naše politika vypadá jak vypadá. Taková ta geograficky daná zaostalost, že nemáme ještě ty západní standardy, to není vysvětlení, to je jenom laciné přidávání se na stranu silnějšího. Jistá forma, řekněme, etnocentrismu.
08. 12. 2008 | 12:21

agent Smith napsal(a):

Pehe, kdybyste občas reagoval na komentáře ke svým výplodům, tak bych to neřekl, ale takhle musím: jste ignorant a ostuda všech politologů.
08. 12. 2008 | 12:28

Al Jouda napsal(a):

Klaus plivl všem delegátům kongresu do tváře. Měli ho vypískat a ne mu tleskat. Topolánek se měl skutečně vůči Klausovi více vymezit a vybídnout ODS k jednoznačné podpoře LS.
08. 12. 2008 | 12:30

veverka napsal(a):

Valerie
Vodrážka? Nenech se vysmát,to je Topolánkův pucflek.Něco jako Morava.Akorát bude možná trochu chytřejší a nenechá se tak snadno chytit při vydírání či dalších úkolech pro mafii.
08. 12. 2008 | 12:30

Charlie napsal(a):

KÚL V PLOTĚ

Sjezd, sjezd,kongres .........média zase patolízalsky šílela a redaktoři se předháněli v servilnosti

Když jsem si pustil radio nebo televizi a zavřel oči, tak jsem se téměř naprosto věrně vrátil do husákovských časů - zase sjezd, soudruh řekl to, druhý soudruh opáčil tohle....
Proč jsme zase kůlem? Lid naše skvělé myšlenky a činy opět nechápe. Neuměli jsme je prodat ... :-)

Nemusel jsem se ani štípnout - do reality mě navrátilo otevření blogů na Aktuálně.cz.

Jsme o dvacet let dál a byli jsme nuceni oželet bojlery a brojlery -ale jinak ty projevy v přímém přenosu na ČT24 - to byla síla. Velmi poučné - bolševizmus v jakékoli barvě je zdá se nesmrtelný.

P.S. kroužek nad Ú moje klávesnice neumí :-)
08. 12. 2008 | 12:33

Lila napsal(a):

Julčo

Jan Urban napsal výbornou knihu Tunel plný krve o pozadí kauzy Diag Human. A co se stalo? Nic.
A ještě to tu pravidelně dost nevybíravě schytává od diskutujících.
08. 12. 2008 | 12:40

veverka napsal(a):

Ten kongres byl nechutné divadlo jako za totáče.Státní televize 3 dny v kuse vysílá přímý přenos ze sjezdu strany,zasvěcení a správně politicky orientovaní redaktoři a různí ti pravicoví komentátoři národu náležitě vysvětlují jak předseda vítězí nad všemi nežádoucími elementy,které podle nich vedly k poklesu popularity strany u voličů.
Silně mě to připomnělo sjezd "zelených" Bursíkovců,kde se předseda silově zbavil všech kdo měli jiný názor(skutečně zelený) a myslel si že u voličů posílí.Výsledkem byla pouhopouhá 3% v krajských volbách,0 zastupitelů,0 senátorů.V ODS to dopadne podobně.
Změna naprosto žádná,sebereflexe nulová,ale redaktorky ČT nadšeně a s roztřeseným hlasem informovaly snad i o jménech nových uklízeček ve straně.
Opravdu se těším až bude ČT 3 dny v kuse vysílat přímý přenos sjezdů i všech ostatních parlamentních stran,je přeci nezaujatá,nestranná a tak se k tomu dozajista chystá.
08. 12. 2008 | 12:40

RUMCAJS napsal(a):

Nechápu, co by měla ODS měnit. Dělá to, s čím šla do voleb.
Slibovat všechno všem jako Obama, takovou stranu už tu máme.
Tak naco mít takové strany dvě ?
08. 12. 2008 | 12:48

j. napsal(a):

Po měsíci blábolů o sebereflexi a touze po změně se ODS zase odkopala. Slet měl pro ni pouze jediné pozitivum - zbavila se jedné obrovské přítěže, která dělá ostudu nejen sobě, ale i všem které zastupuje.
Nově zvolenému zajíci přeji, aby nedopadl jako Libor Novák
08. 12. 2008 | 12:48

Valerie napsal(a):

Veverko, přeji si totéž. Pokud by se vysílal přímý přenos ze sjedu ČSSD, pak to rozhodně nebude přehlídka inteligentních projevů politiků /Paroubek, Rath a další, včetně zajistě pozvaných zástupců kumistických spolusoudruhů/...
08. 12. 2008 | 12:55

veverka napsal(a):

RUMCAJS
"Nechápu, co by měla ODS měnit. Dělá to, s čím šla do voleb."

Vážně? Ty si ale vtipálek...
Cituji přímo s předvolební smlouvy ODS s občany:
"Nebudeme zvyšovat finanční spoluúčast pacientů"

V čem konkrétně tedy podle tebe "dělá to s čím šla do voleb"?

Rovná daň,vlajková loď ODS ...kde je?

Daňové přiznání na jednom listu papíru ...kde je? Kam se jen podělo?

V čem konkrétně tedy podle tebe "dělá to s čím šla do voleb"?

A co třeba americká základna? S tou šla ODS taky do voleb? Kde je to v jejím programu napsáno? kdepak to tam je?

Opak je pravdou milý strážče Řáholce,ODS to co měla v programu nedělá a to co tam neměla dělá.
08. 12. 2008 | 12:55

eM napsal(a):

Divím se, proč pan Pehe dosud není politikem. Všechno ví a zná, všechno umí zanalyzovat, přesně ví, kdo by co měl dělat a co kdo udělal špatně. Pokud by založil stranu a choval se podle svých vlastních rad a názorů, logicky by musel mít 100% voličů, jinak to není možné. Mohl by být premiérem, prezidentem, generálním tajemníkem. A takhle promrhává svoji hřivnu.
08. 12. 2008 | 12:56

Korbel napsal(a):

Skutečně je pro ODS pozdě už nyní! 3 dny mlácení prázdné slámy! Jsou nevolitelní proto že nic nepochopili!
08. 12. 2008 | 12:56

JAHA napsal(a):

Najvacsiu chybu, ktoru ODS urobila, podla mna, ze "aniz by ji nekdo nutil" zacala sa sama sprtat (teda niektori jej popredni clenovia, na cele s hajtmanmi, ktori stratili mocenske postavenie, riaditelmi toho a toho uradu, podniku..., ktori stratili mocenske postavenie a - vsetci samozrejme isty a dobry prijem) vo volebnych vysledkoch verejne a nechala sa tak "mrskat" nielen jasnymi nepriatelmi zvonku. Pritom stacilo nechat vychladnut hlavy, urobit si analyzu niekolkych volieb dozadu a vzduch by sa ihned vycistil. Volby v medziobdobi parlamentnych takmer vzdy a vsade zasadne prehravaju ti, ktori tvoria vladu. A zvlast taki, ktori dokonca chcu aj nieco zmenit, pritiahnut opasky a nenechat rast uz tak tucne brucha na ukor buducnosti. ODS urobila vsetko ine, len nie to, tak jednoduche riesenie. Pokracovat a pritvrdit este v setreni, v nastaveni novych trajektorii. A neurobit chybu ako SDKU, KDH a SMK na Slovensku. V case, ked mohli zacat "popustat" a "rozdavat", ziskavat si volicov, tak miesto toho predcasne skoncili sami od seba svoje vladnutie. A smotanu zbiera iny a dobre sa pritom bavi...
08. 12. 2008 | 12:56

ego napsal(a):

Poučení z krizového vývoje ve straně po prohraných volbách, tlesklo se, vrabci se rozlítli a skoro všichni se slétli na stejná místa. Fráze a kecy po tři dny zněly z televize z úst známých i neznámých. Nový člověk - Vodrážka - známý z Prahy 13, nic dobrého o něm říct nemohu, alespoň ne, pokud bych byl pravicový volič. Jeho Městská policie buzeruje řidiče a to je jediná náplň jejich činnosti, jinak velice "zajímavé" investice do dětských hříšť v řádech milionů v místech, kde děti jsou ohroženým druhem. Už ODS nevěřím ani slovo, Občas demokratická, ale nyní populistická strana.
08. 12. 2008 | 13:00

DDD napsal(a):

Pane Pehe, co přesně oslavujete :)?

Korbel: co teda nepochopili, že mají rozdávat plnými hrstmi na dluh a politiku zásadně řídit jen podle výzkumů veřejného mínění? Nedělat nic nepopulárního, protože to jim voliči spočítají? I 30,- kč u doktora je moc, protože to sice funguje, ale mohl se za to koupit jeden lahváč?

Julčo: kradou všichni, modří, oranžoví, černí, zelení, a rudí už se těší až zase budou. To příležitost dělá zloděje. Zákony, podle kterých se musíme všichni řídit, psali komunisti před 50 lety, otevřeně se tu pohrdá Ústavou (např. pro soudruha Paroubka je Ústava méně důležitá, než volební preference, jak se vyjádřil), aktivní lidé jsou podezřelí, vlastníci čehokoliv nepřátelé, hnací síla závist. Z dob normalizace si dnes produktivní generace odnesla hesla jako "kdo nekrad, okrádá vlastní rodinu", demokracii řídí Šloufové, tak se prostě není čemu divit.
08. 12. 2008 | 13:08

xbr napsal(a):

Dnes jsem se setkal s názorem že česká veřejnoprávní televize svým třídenním maratónem udělala ODS medvědí službu.
Myslím že je to vcelku názor správný,
ODS už do voleb roku 2010 nebude mít žádný kongres,ovšem že pokud by nechtěla utratit milióny za nějaký kongres mimořádný.
Za to ČSSD,KDU-ČSL a KSČM mají partajní sjezdy či kongresy před sebou.A připusťme že mají dle ústavy republiky nárok na rovnocennou politickou soutěž.Pokud jim česká televize nedá stejné podmínky,může se jakákoliv partaj začít o své právo soudit s tím že bude oprávněný požadavek odebrat ČT koncesionářské poplatky.A to z důvodu neplnění povinností veřejnoprávní televize.Nevím nevím ale to převážně pravicoví redaktoři české televize nějak nedomysleli.
08. 12. 2008 | 13:22

MRR napsal(a):

No jistě ! ODS není schopna změny, tak jako kdysi KSČ - to je hlavní (nechtěný) vzkaz voličské veřejnosti. Stále stejný styl, stále stejné tváře a jede se dál, jako by se nic nestalo (jako by neprohráli ve volbách). Inu, jako v příp. KSČ, změna potom musí přijít zvenčí !
08. 12. 2008 | 13:25

Pavel Poštulka napsal(a):

Řekl bych, že ODS už dnes skoro nikoho nezajímá. Jsou bez vizí, bez obsahu, nereprezentují zájmy svých voličů (79% z nich by v referendu hlasovalo pro přijetí LS) a rychle zase hrubnou. Stačí reakce "polepšeného" Topolánka na otázku o rekonstr. vlády. Jsou opravdu technologové moci, nemají nic, čím by mohli zaujmout...A event. jejich hardcore, které se chystá odloučit? Proponuji výsledek 5,11% ve volbách a úlevné projevy díků, že vůbec prolezli. P.S. Může to být klidně i 4,99 :-)
08. 12. 2008 | 13:27

SuP napsal(a):

RUMCAJS -
...A jako vždy, další osudy ODS nejvíc trápí levičáky. Jak příznačné.
08. 12. 2008 | 13:28

SuP napsal(a):

Charlie -
Když umí ů, umí i Ů. Jen za to vzít a plivnout do dlaní. Nenechávejte se odradit prvními neúspěchy!
08. 12. 2008 | 13:31

Ladic napsal(a):

pehe...co kdyby jste někdy zkusil napsat o čssd, nebo o paroubkovi? Zkuste se alespoň přetvařovat, že jste nezaujatý...díky...
08. 12. 2008 | 13:38

Nuba napsal(a):

Letmé postřehy a dojmy

Mirek Topolánek - žádná změna, ale nic lepšího tam skutečně nemají. Nemohu mu upřít, že se funkcí svým způsobem vypracoval

Otec zakladatel - nebudu se nevhodným způsobem dotýkat Jeho Majestátu

Paní Kavalírová - nesoulad - člověk, který bojoval proti totalitním režimům za demokracii by neměl jako životní moudro říci něco ve smyslu - musí zvítězit ODS protože Paroubek a levicová ideologie by byla zneuctění našich obětí . Analogicky k tomu mi vychází známé vyjádření paní Šiklové - raději se plést s Bushem, než mít pravdu s Putinem

Pan Langer - výstup ve stylu - u mne zítra znamená již včera. Za tou nacvičenou fasádou šlo poznat jistý talent, ale bohužel na Oskara to ještě nebylo, snad příště.

Pan Vidím - výraz jeho obličeje, oči, gesta a mluva byla natolik signifikantní , že by mu leckterý kmotr mohl závidět. Pro dokonalost chyběly pouze drobné propriety (viržinka, klobouk apod.) jinak dokonalé

Ale to modré nebe s bílými mraky bylo moc hezké, změna počasí vyhrazena
08. 12. 2008 | 13:40

Ladic napsal(a):

možná to drevokocůrovi uniklo, ale rovná daň z příjmu je....a americký radar.....to byla jednání která čssd utajovala podla marxisty Zaorálka i jemu.....proč by na ně ale s vědomím veřejnosti neměla další vláda navázat?
08. 12. 2008 | 13:42

MR napsal(a):

Charlie-SuP :
kroužek na velké Ů je v levém horním rohu (tak jako řešení našeho politickýho problému). Taky jsem to nevěděl, když jsem se učil na PC - a hle, je tam; podobně jako stupně celsiovy atd.
08. 12. 2008 | 13:42

Karl von Bahnhof napsal(a):

MR co zmáčknout Capsh a malé ů na české klávesnici?
08. 12. 2008 | 13:43

Rudolf napsal(a):

Kromě odchodu Klause do důchodu nebylo na sjezdu nic novýho.
08. 12. 2008 | 13:47

Ladic napsal(a):

To .Nuba - takže? Jo a máme to brát jako slovo boží?Ještě bych prosil na to slibování modrého z nebe.....děkuji...¨není to spíše výsadou socialistů?já jsem např. ODS volil, protože chtěla prosadit poplatky, školné, snížení dávek. Jsem spokojený...že někdo skáče na populistické kecy je jeho problém....už se těším na ty protažené huby socialistických voličů....poplatky budou a pokud v KN ne, tak zaplatíme druhou stranou a ještě arbitráže.....ale to už je na vás asi složité...
http://www.financninoviny.c...
Stát díky reformám vybral více na daních a méně vydal na dávkách
08. 12. 2008 | 13:48

Ladic napsal(a):

Pardon Nubo .prosím odkaz...něco tam vypadlo
08. 12. 2008 | 13:49

Ladic napsal(a):

A pro toho čárlího, co neumí Ů , pokud by to bylo jako za Husáka, těžko by jsi někde veřejně pindal proti vládě.....takže jsi trošku mimo mísu...
08. 12. 2008 | 13:52

Sandrro napsal(a):

Pane Pehe, dovolil bych si opravit váš životpois v modrém čtverečku vpravo nahoře. A to nahradit text "Je politickým komentátorem" nahradit novým textem "je komentátorem ODS a Václava Klause." Já jen pro pořádek
08. 12. 2008 | 13:57

Míla napsal(a):

Namísto neustálé kritiky by měla ODS za podpory voličů dostat příležitost k uskutečnění té nejzásadnější reformy, tedy své vlastní. Nejlépe v klidu opozice. Zbývá jen odvrátit očekávanou blamáž z předsednictví EU. K tomu výrazně napomohl pan prezident svým konstruktivním odchodem z postu čestného předsedy.
08. 12. 2008 | 13:57

SuP napsal(a):

MR -
jak vidno z přiloženého obrázku, já s Ů problém neměl. Dobře že po tomto školení ho nemusí mít už nikdo! My pravičáci jsme přející, nechceme, aby někdo umřel blbej.
08. 12. 2008 | 14:02

xbr napsal(a):

Pro Ladiče.
Nevím proč jste tak jednostranný ale vzpomeňme v případě slibování modrého z nebe na Tlustého daňové kolečko nebo na hospodaření ODS v letech devadesátých známé jako naprostý ekonomický úpadek.
Protože ODS nevěřím laciné konzervativní teorie začátku let osmdesátých, nevolil jsem tuto poslední stranu založenou na kultu osobnosti a připojil jsem se v posledních volbách k těm kteří chtějí naprostou změnu.
A po zhlédnutí kongresu ODS jsem se znovu přesvědčil že jsem volil dobře.
A pokud máte strach že se zase bude platit nějaká arbitráž tak se s tím smiřte,dluhy po ODS se platit musí.
S pozdravem
xbr
08. 12. 2008 | 14:11

Sandrro napsal(a):

xbr: to budou dluhy za sliby ČSSD
08. 12. 2008 | 14:17

Jiri napsal(a):

Slusny clovek nemuze volit ODS.
08. 12. 2008 | 14:18

Sandrro napsal(a):

Jiri: Koho volí slušný člověk? Nehodilo by se spíš: "Slušný člověk tady nemůže volit" ?
08. 12. 2008 | 14:22

Jiri napsal(a):

Presne tak. Ja uz nevolim vic jak 10 let. Naposledy jsem chtel v krajskych volbach CSSD. Ale jak jsem tam uvidel na kandidatni listine na 1. miste Palase, defraudanta a prevlecenoho komunistu, tak me polilo horko a vsechny listky jsme hodil do popelnice. Priste budu mozna volit Cibulku.
08. 12. 2008 | 14:29

martin bažant napsal(a):

Dobrý den ,

pane Pehe, zajímalo by mě , zda se vám již někdo omluvil ( pokud vám nadával) nebo uznal svou chybu ( pokud měl jiný názor)

o tom , že velký V.K. bude ve svém druhém volebním období neřízenou střelou a de fakto hrobařem ODS ...děkuju za odpověĎ
08. 12. 2008 | 15:04

třebaKarel napsal(a):

Ladiči ,
Reforma kdy stát více vybere na daních je hezky pojmenované zvýšení daní . To umí ale každý popleta , jen to k ničemu neni . Měl jsem dojem že slibovali něco opačného .
A ten populismus - nejsem si jistý , jestli nemůže být populismus i to , když Vám napřed někdo nakuká že je kasa prázdná a pak se dá do lítého boje s tímto strašidlem . To by populismus mohl být taky , nemyslíte ?
Mně se na tom kongresu fakt líbilo , že byl přenášenej . Když vzpomenete v 90. letech naprosto nevídaná věc .

Nubo ,
Nevěřil jsem že něco takovýho jako ty mráčky je ještě někde k vidění .
Zvlášť po tom oranžovým tornádu bych byl vděčnej i za malý zlepšení . Ale je vidět že jsme v dobrých rukách . Znovu modrá .
Jsem rád že jste zase tady , teď myslím Vás osobně , ne modrou .
tK
08. 12. 2008 | 15:05

xbr napsal(a):

Pro Jiřího.
Pokud to vezmete napříč politickým spektrem vždy a v každé straně najdete lidi úzce spjaté s minulým režimem.Pro připomínku naposledy to byla strana zelených která přes ujišťování o novém směru politiky ve svých řadách uvítala vyšetřovatele STB.
Nevím zdali si pomůžete volbou pana Cibulky ale rozhodně je to člověk který se nenechal svými kamarády s disentu uplatit a vydal Cibulkovi seznamy.
Všechna čest.
08. 12. 2008 | 15:13

suchánek napsal(a):

MR, Charlie, SuP :-)

když už píšete celý nadpis velkým, doporučuji zmáčknout caps lock a normálně psát, pak je velké Ů opravdu hračka, a nemusíte hledat nic nahoře vpravo :-))
08. 12. 2008 | 15:18

george napsal(a):

Celý kongres jsem pozorně jako pravicový volič sledoval. Někdo nadává, že to televize (státní) přenášela, někdo by nadával, že se ODS uzavřela, kdyby ten prostor televize nedostala. Jako vždy čecháčci. Do všeho remcají a nic jim není dobré , ale také nic proto nikdy pořádného nesvedou. Co je však prokázané, největší "obavy" o osud ODS mají právě ti, co je nikdy nevolí. A ty obavy vyplývají právě z toho, že ODS není nejen na zemi, ale už i ne na kolenou. Oni totiž modří ptáci zapoměli na jednu povinnost, umění prodat lidem to, co pro ně dělají. Nikdo se totiž většinou nenajde, aby napsal, v ČEM jsou kroky vlády , potažmo ODS, špatné, jsou to jen kecy, někdy sprostoty a to má ten "chudá" lid tak rád. Tady ODS prohrála, neumí reagovat na tyto populistické a většinou nesplnitelné vábničky socanů, neumí udeřit tam, kde se to přímo nabízí. A proto prohrála, nikoliv myšlenkově, ale špatnou veřejnou propagací své práce pro společnost. A proto věřím, že změna musí přijít, ne v personáliích, ale ve schopnosti postavit vedle plákatu, hlásající "zastavíme zdražování atd. plákat, s otázkou a JAK to uděláte, na př. znárodníte napřed ty, co určují ceny a až potom budeme ceny diktovat? A o tom to je, k tomu nepotřebuje měnit ODS vedení, k tomu, potřebuje, aby se to vedení z toho použilo. Teprve potom jim to jejich voliči spočítají.
08. 12. 2008 | 15:29

Santana napsal(a):

Pane, Pehe, nevím, proč vás tak zneklidňuje dění uvnitř ODS? Pokud by se naplnila vaše chmurná vize a bylo skutečně "vymalováno", pak by se konečně otevřel prostor pro nějakou stranu pravdy a lásky, v duchu Václava Havla, kterého jste byl vždy hlásnou troubou.
08. 12. 2008 | 15:37

stylista napsal(a):

"Odchod Klause navíc může způsobit, že se od strany odvrátí i skalní obdivovatelé Klause, kterých není málo."

Autor zapomněl, že čeština má přivlastňovací zájmeno...
08. 12. 2008 | 15:44

Hana napsal(a):

S průběhem a výsledky kongresu jsem naprosto spokojená.
Nemám co řešit ani co pitvat - prostě spokojenost.

S pozdravem levicový volič
08. 12. 2008 | 15:46

SuP napsal(a):

suchánek -
Kór když je to vlevo.....
08. 12. 2008 | 15:50

Xaver35 napsal(a):

Nechápu,proč tolik kritiky na adresu autora.Kdybych vybral ty "správné" komentáře zde (plus další z jiných stránek),vyšlo by neúprosně,že pan Pehe ještě ohodnotil kongres ODS v rukavičkách.Copak nemůže soudný člověk nevidět a neslyšet ty bláboly,co tam zazněly?Cožpak nemohu konstatovat křečovité,syrově okaté lpění byvších i nynějších předáků na funkcích (to je eufemismus: správně na korytech)?Cožpak neplatí,že je jim milejší funkce než osud strany (a bohužel i nás všech)?A tak dále - nechci opakovat,co tu bylo řečeno.Ad "gesto" V.Klause: pro mne je to nejsvětlejší čin,který v tomto funkčním období vykonal.Protože dobře tušil jako znalý insider,že očekávaná ZMĚNA bude jen trapným paskvilem nepoučených a nepoučitelných...Jestli se tam pateticky mluvilo o zahrabávání příkopů,pak mezi ODS a V.K.se ještě prohloubily,a směrem k občanům se na jejich hloubce nezměnilo nic.Bémův výkřik "Bůh nám pomáhej!" patří proto k těm nejužitečnějším výrokům celého kongresu.
08. 12. 2008 | 15:54

SuP napsal(a):

george -
Myslím, že vím, proč je to tak. Oni totiž "nevoliči ODS" si všimli, jaký ksichty dělal oranžový guru, když se ho ptali na názor k výsledku jednání kongresu ODS.
A jak je jejich zvykem, pouštějí to tu přes kopírák, jako vždycky.
08. 12. 2008 | 16:04

Goilem napsal(a):

Pane Pehe, opravdu nevím, co se Vám na Lisabonské smlouvě "i s chlupama" tolik líbí. Výhrady rozumných lidí jsou jasné zejména v tom, že ohrožuje výsledky poválečného majetkového uspořádání. Poláci si to alespoň částečně obšlápli s Merkelovou, ale naši propagátoři Velké Evropy se tomu vůbec nevěnují. Co kdybyste otevřel seriozní diskusi k tomuto problému ne v rovině zda jde o hrozbu či ne, ale v rovině jak jí čelit? A pak je tu ještě moment zachování národní identity. Opravdu chceme, aby se cca 400 let po Bílé hoře český národ konečně rozplynul v moři Panevropy? Kulturně i ekonomicky o to naše vládnopucí garnitury od roku 1989 úspěšně a svorně usilují a tak proč ne, že?
08. 12. 2008 | 16:21

Mike napsal(a):

Hana, taky názor, sice nic k zamyšlení, ale zvednutá ruka v davu spokojených, to snad taky něco vyjadřuje, ale je to k zamyšlení pro inteligenta, co je tím vlastně míněno
08. 12. 2008 | 16:29

Janovec napsal(a):

V tomhle roce (2008) jsme mohli být svědky dvou událostí:
1. tajná volba prezidenta naším Parlamentem,
2. tajná volba vedení na 19. kongresu ODS.

Sice se říká, že ČT a ostatní media podvědomě propagují naši ODS a dělají pro jejich podporu všechno možné, mně se však zdá, že tím naší ODSce spíše prokazují medvědí službu. Doslova v řeči akciové "medvědí" službu, neboť býky jsou dneska soudruzi z ČSSD.

Divák mohl v obou případech vidět pozadí té politické hry - to, že demokracie není žádná veřejná soutěž o vůdčí myšlenku, nebo politický program. Je to tvrdý souboj různých zájmových skupin, které jsou momentálně o koryta, souboj vlivných lidí nebo lobbystických agentur, které se prosazují skrze podivné politické figury. Demokracie, to je jen zástěrka pro tyhle kejkle.

To, že se určití lidé drží zuby nehty ve funkcích, zvláště v těch, kterými protéká hodně peněz (z evropských fondů ...) a mířím tím i do jiných politických stran, to je jasný důkaz toho, že jsou to pouze nastrčené figury, hlásné trouby cizích myšlenek.

Oni se totiž ve funkci nedrží sami svojí silou, oni jsou pravděpodobně drženi něčí silou. Takže vlastně ani nemohou odejít, jak by třeba sami chtěli. Musí poslušně počkat, až dá pan řídicí pokyn, nebo počkat, až je konečně někdo skutečně vlivný třeba z druhé strany sestřelí. Neodejdou, dokud nesplní úkol.

Já jsem si často po sametové revoluci kladl otázku, proč zmatený český lid volil komunisty v roce 1946. Ať dělám, co dělám, velkou roli v tom hrála také paměť národa - prostě si pamatovali, jaké politické poměry vládly u nás za první a druhé republiky. A jak nám ohromně pomohly západní mocnosti. To bylo zřejmě moc důležité v rozhodování obyčejných lidí koho volit v roce 1946.

A nyní jsme mohli on-line vidět, jak vypadá zákulisí té hry na demokracii v podání našich Hamletů, králů Leárů a veselých Kašpárků, kterým jenom chybí na rukou a na hlavách ty provázky. Ale oni jsou vedeni úplně jinak - řekl by Jan Vodňanský.
08. 12. 2008 | 16:46

Nuba napsal(a):

TK

zdravím v předvánočním čase
08. 12. 2008 | 16:46

Luba napsal(a):

Sirotci z ODS to mají spočítané.
Taťka Šmoula překousl dostatečně dotepavší pupeční šňůru, protože nepřekousl Topola.

Spolu s jinými brilantně kanálními typy ze souručenství Železného Vladimíra a Kacafírka Jakla teď počnou budovat Klausistán jen pro bílé a pro bohaté demograty.

Nastávající pohrobci DS a soukmenovce Vandase budou mít konečně volitelnou Hradní alternativu.

Von Hayek a Ortega y Gasset rotují ve svých hrobech jako čamrdy. Neexistuje horší urážka liberálství, než když si faktický demagog a fašoun bere do huby klasiky otevřenosti a tolerance.

Klausisté všech končin spojte se, a jděte už konečně do ... Putinruska. Da svidaňja, konzervo-liberální sódruzi.

Topolánku, je nejvyšší čas, abyste se vzpamatoval, a plivnul na Klausovu rakev.
08. 12. 2008 | 17:16

sumavak12 napsal(a):

Koukam že sem pišou skoro všichni ti co maji radost že nebudou muset platit 30 kaček u doktora ale jak dlouho?
08. 12. 2008 | 17:17

Ládik napsal(a):

Moje postřehy: Mirek je v pořádku, správný vůdčí pes. Bém netahal za popruhy sám, ale měl na krku vodítko a dostával nažrat bokem - je pryč, nahrazen štěnětem. Ostatní psi ve spřežení jsou dobře živení, slepě táhnou dopředu. Majitel je opustil a kupuje novou smečku.
Nějak jim všem uniklo, že se jim urvaly sáně. Zase s nima nepojedu, raději chodím sám.
08. 12. 2008 | 17:44

modrý soudruh napsal(a):

Současné ODS má pokrk i tuneldědek, a to je co říct. Jen tak dál odeesáci...
08. 12. 2008 | 17:45

Karelhá napsal(a):

Pro Goilem
Já už se těžko rozplynu v moři Panevropy, to dříve se rozplynu jako dým z komínu krematoria. Ale je v zájmu mého DNA dát přednost rozplynutí se v Panevropě před zánikem mimo ní.

Chtěl bych vysvětlit, Goilem, čím se posílí pozice Česka proti majetkovým nárokům když Česko zůstane hrdým ostrovem svrchovanosti uvnitř EU? Uzavře neprodyšně hranice před všemi cizáky? Obě bojeschopné roty AČR profesionálních motostřelců a profesionální tanková rota /pokud nebudou zrovna někde na zahraniční misi/ NATO nebo OSN hranice vojensky zajistí? Na nepřátele naše mocná AČR vyrazí do protiútoku s hromovým huráá na rtech a s mrazivým chorálem za Klause, za vlast!? A našich 10 či kolik gripenů ochrání naši suverenitu ze vzduchu!?
Proč naši politici žvaní dnes o hrozbách, ale mlčeli o nich včera? O čem to jednali, o čem to mlčeli? Divné a nevěrohodné jsou jejich řeči.
08. 12. 2008 | 17:48

vojnov napsal(a):

pro Šumavák: jestli Vám stačí 30 kaček na dřevo u doktora jako zdravotnická reforma, pak nevím...

Možná je to jen hloupý pocit, ale nevěřím Julínkovi ani nos mezi očima. Prodáme všechny nemocnice (pardon-převedeme na a.s. a necháme zkrachovat), načež je stát, aby naplnil ústavu (zase za naše peníze) znovu postaví. Díky za takovou úsporu.
08. 12. 2008 | 17:54

radek napsal(a):

to Janovec

ZLATÁ SLOVA!!!

VLÁDA LOBISTŮ bez přívlastků...
08. 12. 2008 | 18:18

Charlie napsal(a):

MR, Suchánek - díky za "Ů"
jak napsal SuP - jen se snažit

Ladic myslím, že máš také co zlepšovat : "by jsi" ;-) neseděl celé hodiny u compu a kapitalizmus tebe, a podobné výtečníky s pravicovým slovníkem a socialistickou pracovní morálkou musel živit.......tak jako za Husáka.....

Stejně už je to KŮL V PLOTĚ - na tom ani sjezd Strany nic nezměnil.
08. 12. 2008 | 19:06

radek napsal(a):

to vojnov
to není hloupý pocit, to je realita..., jenom ten závěr je špatně, prostě zdravotní péče pouze pro bohaté...
08. 12. 2008 | 19:27

jarpor napsal(a):

"ODS tedy jen těžko získá ztracené pozice ve veřejném mínění. Odchod Klause navíc může způsobit, že se od strany odvrátí i skalní obdivovatelé Klause, kterých není málo."

"To znamená, že špatná politika ODS zůstane nadále špatná, akorát se ji občanům bude propagandistická mašinérie strany a vlády snažit lépe prodat. To se ovšem nepodaří, protože občané nejsou úplně na hlavu padlí."

... atd.

Pane Pehe,
všechno zlé je k něčemu dobré !

Pomalu přemýšlejte, co budete dělat a o kom psát, až zde ta ODS ( s Klausem nebo bez něj ) nebude ...:-)
08. 12. 2008 | 22:44

bigjirka napsal(a):

vážení přátelé, velké ů v CP-1250 není. to je jediné co se dá k tomuto Peheho blogu říci, aniž by pan senzor dostal do prstíku křeč :-D
08. 12. 2008 | 23:01

endy napsal(a):

Pane Pehe, moc vaše často předem předvídatelné názory nemusím, ale tentokrát nejste asi dalek pravdy.Na tohle hodnocení stačí zdravý selský rozum.ODS a Topolánkova klika se může silácky plácat po ramenou, byli fakt"dobří"!!!to co předvedli během třech dnů byla demonstrace síly - přesně jak si pamatujem komunistické sjezdy, včetně jeho projevu.Divadlo s máslem na hlavě bylo trapné a nepřesvědčivé.Nekonečné štěstí a často hlesitý, vše přehlušující smích předsedy z klubka jeho kámošů,byl slyšet až v římém přenosu. Přejme mu to, není divu, čekají ho skvělé dva roky ve stínu evropského lesku..to je tak ale všechno...jinak to byl pro občany celkový obraz víc než skličující...
09. 12. 2008 | 08:49

bape napsal(a):

Pane Pehe, opět svěží a pravdivé, jako vždy. Je dojemné, že Vaši kritici majípořád obavu o to, že nebude co kritizovat, až pravice prohraje. Podle jejich příspěvků je zřejmé, že tu bude stále dost pravých fundamentalistů a asociálů, respektive takových, co vědí vše a lépe, jen se nedostali k moci.
09. 12. 2008 | 10:39

Qiedo napsal(a):

Snad již všichni,co mají k věci co říci,již vystoupili(myslím,že jsem ještě nezahlédl pana Vlka).Jestli dovolíte,přidám svůj náhled.ODS jako taková je dost provařená,ale dělení tu již bylo a moc se tenkrát nepovedlo. Tak to uděláme jinak.Ty,co mají pocit,že jsme moc uprostřed uspokojíme nově vzniknuvší a víc napravo postavenou"dceřinkou"( za čas z ní třeba uděláme "maminku").Taky sem vezmeme jen ty, co nemají na hlavě toho másla moc.To abychom přitáhli ty,kteří mají k lobbistům averzi.Proč by musela vláda být modročernozelená(nebo černozelenomodrá-nevím,co je správné), nemohla by být světlemodro tmavomodrá? To je asi blbost,že; tak proč to píši? Pěkný den (taky u vás svítí sluníčko?)!
09. 12. 2008 | 11:49

Honza999 napsal(a):

Valerie

Místopředseda Vodrážka je starostou městské části Praha 13 (?) a současně zastupitelem ma pražském magistrátu. Kromě toho sedí v představenstvech a dozorčích radách několika firem ve vlastnictví městské části Praha 13.
Jako starostovi mu zákon zakazuje účast v těchto představenstvech a dozorčích radách (střet zájmů), pro zastupitele z magistrátu podobný zákaz neexistuje. Je tedy mezera v zákoně - údajně v těchto představenstvech nesedí (a nepobírá tantiémy) jako starosta, ale jako zastupitel magistrátu.
Politik, který zneužívá mezery v zákonech, ztrácí jakoukoli věrohodnost.
To snad Vodrážka po dobu zasedání v dozorčích radách a představenstvech přestává být starostou? Nebo neexistence zákazu v jedné funkci přebíjí platnost zákazu souvisejícího s funkcí druhou?
09. 12. 2008 | 14:07

Jeňýk napsal(a):

Pane Pehe, s horšími důsledky se píše se S (7. pád). ODS? Vymalováno!: Případné řešení krize v ODS tedy bylo jen odsunuto na pozdější dobu — ovšem z horšími důsledky.
09. 12. 2008 | 16:08

Petr napsal(a):

Jen bych poopravil pana Pehe. ODS je velmi proevropska strana. Jen neni profederalisticka, coz je zasadni rozdil. Nasi politologove by si to konecne meli uvedomit.....jsou vetsine lidi na smich. proevropsky neznamena profederalisticky proboha!!
09. 12. 2008 | 16:36

hovorka11 napsal(a):

A co znamená proevropský pane Petr? Dokážete to vysvětlit? V Evropě je totiž i část Ruska. Asi rozumíte ještě míň významu slov než politologové- proboha !
10. 12. 2008 | 11:22

Vita napsal(a):

Klaus dlouhodobě škodí všem
a kompromituje ČR v zahraniči.
Jak z toho ven?
11. 12. 2008 | 00:49

hovorka napsal(a):

Je to pořád o přístupu demokratické většiny občanů tohoto státu k ovlivňování politiky a vymahatelnosti práva.

1.Jsem přesvědčen, že politici cíleně tento přístup snižují snahou omezit velmi nepříjemnou činnost novinářů v přístupu k faktům.
2.Ačkoliv soudy u nás nejsou vždy ideální, tak jejich nezávislost na ovlivňování politiků je zcela nezbytná- je však soustavně napadána! Nedávno VK v záležitosti podivné koupi bytu se neobtěžoval poslat někoho k soudu !!!
3.Dále nutnost nezávislosti vyšetřovacích týmů při vyšetřování korupce a vražd spojených s obchodem !
4.Státní zástupci nesmí! vstupovat do práce vyšetřovacích týmů a každý z tohoto týmu by měl mít takové podmínky, aby jeho vedoucí nemohl zablokovat došetření případu v případě přátelských vztahů zločince s politikem!
5.Průhlednost vlastnictví firem !
6.Zrušení placeného lobbingu!

Tyto body politici záměrně blokují, tím se občané staví mimo proklamovanou " svobodu a demokracii", která se cíleně soustřeďuje do rukou nejmocnějších. Významného omezení svobod občanů se jim podařilo dosáhnout v posledním roce. S pasivitou našich občanů bude nadále vzrůstat tento tlak politiků na odříznutí od ovlivnitelnosti občanů a na rychlé zbohatnutí. Kde nevládne právo, tam vládne korupce a útlak. Proto budou blokovat LS, posilovat pocit "národní hrdosti a nezávislosti".
Osobně si přeji, aby těmto politikům ještě zůstal prostor. Na své kůži by se každý měl přesvědčil, jak nás dostali nepřijímaním Eura a zesměšňováním evropského společenství na dno. Bez přímých důsledků se však Klausovi přívrženci nikdy nevyléčí z naivity.
11. 12. 2008 | 08:02

Vratislav II. napsal(a):

Volba pana Vodrážky je kardinální úlet.
Nikdo ho nezná, nic nedokázal, já znám
pouze jeho objevy v oblasti architektury
(v oblasti vysokých staveb a chrchlů).
V ODS je jistě spoustu daleko kvalitnějších
osobnosti, pokud to modrá stáňa a vláďa
nevidí, tak ať odkráčí na smetiště dějin.
Poslouchal jsem celý modrý sjezd, ani slovo
o korupci o které by jistě všichni členové současného vedení mohli zasvěceně vyprávět.
Je to velké zklamání.
.
11. 12. 2008 | 21:23

Franta z pastoušky napsal(a):

Milé hloupé Péhhé,
víš co by se stalo, kdyby nebylo Klause a ODS? Chcíplo by jsi hlady. Tak Ať ti dlouho vydrží!
13. 12. 2008 | 20:29

Franta z pastoušky napsal(a):

Milé hloupé Péhhé,
víš co by se stalo, kdyby nebylo Klause a ODS? Chcíplo by jsi hlady. Tak ať ti dlouho vydrží!
13. 12. 2008 | 20:32

tenton napsal(a):

Franto pozor na refresh a enter
14. 12. 2008 | 04:14

pařez napsal(a):

Vzkutku hodně rad co měla ODS na kongresu udělat a neudělat. Ale ptám se: není to ryze záležitost ODS co udělá, nebo udělala? Důsledky rozhodnutí, ať již jsou jakákoliv, ponese ODS sama. Nebo si myslíte, že je ponese "Radil"?

Valerie: myslíte si, že jeden, byť sebelepší a byť 1. místopředseda, změní tu hordu pochybných "moudrých".
Podívejte se na záznam z vytváření usnesení kongresu. To byl teda opravdu silný zážitek.
Prostě. Kluci z naší školky.
14. 12. 2008 | 16:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy