Sesazení vlády jako projev politické nedospělosti

25. 03. 2009 | 18:49
Přečteno 6676 krát
Vyslovení nedůvěry koaliční vládě Mirka Topolánka vzbuzuje nejen otázky, které si nyní klade jistě téměř každý. Konkrétně: Co bude dál a jak tento politický karambol ovlivní české předsednictví v Evropské unii? Vzbuzuje také zásadnější otázku po dospělosti české demokratické politiky.

Topolánkova vláda si jistě zasloužila tlak opozice, možná i odvolání. Jenže když zasadíme snad i oprávněnou snahu odvolat tuto slabou a ve skandálech zapletenou vládu do širšího domácího a mezinárodního politického kontextu, nemůže například nezaujatý zahraniční pozorovatel než žasnout nad nedostatkem odpovědnosti a destruktivními tendencemi českých politiků.

Jako principiální se z celého špektáklu vynořuje otázka, proč nebylo možné počkat s pokusem odvolat vládu až na konec českého předsednictví. Hlavním motivem se zdá být—jak jinak v českých poměrech—motiv stranický, což je v současné situaci snaha ČSSD přejít do ofenzívy před volbami do Evropského parlamentu a zastavit tak růst preferencí ODS spojený s českým předsednictvím Evropské unie. A možná je také přítomen motiv poměrně malé skupiny lidí okolo prezidenta Václava Klause zabránit za každou cenu schválení Lisabonské smlouvy.

Co na tom, že pád vlády v tomto okamžiku nepřináší žádná viditelná pozitiva České republice (snad jen s možnou výjimkou jakéhosi morálního zadostiučinění těch, kdo už dále nemohli vystát pochybné snahy vlády udržet se u moci třeba i za cenu tlaku na justici a média), zato ale přináší řadu velmi konkrétních rizik.

Tím prvním je vážné nebezpečí, že Česká republika ztratí v Evropské unii i ony zbytky prestiže, které jako už beztak problematický člen EU ještě měla. Jistou prestiž si vydobyla právě v posledních třech měsících, kdy si Topolánkova vláda počínala v roli země předsedající Unii poměrně slušně.

Tento kapitál se vyslovením nedůvěry vládě rozplynul jako pára nad hrncem. Odvolání vlády ukázalo zbytku Evropy, že česká politická kultura je zatím ještě stále dost hluboko pod standardy běžnými na západ od nás. Což o to, v historii Unie už v předsednických zemích vlády několikrát padly, ale nikdy se tak nestalo z důvodů, které vypadají navenek tak malicherné—zejména zasadíme-li je do kontextu ekonomické krize, jež zmítá celým světem.

Čeští politici do světa vyslali zprávu, která bohužel potvrzuje to, co naznačuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy: malé země z bývalého sovětského bloku nemohou efektivně vést Evropskou unii, protože si neumějí vládnout ani samy sobě. Češi tak výrazně poškodili i ostatní nové členské země, na které se bude západ EU nyní dívat s ještě větší skepsí.

Český politický kapitál v rámci EU se odvoláním vlády rozplynul i proto, že vláda, která nemá politickou legitimitu doma, nebude mít potřebnou autoritu ani při vedení Unie. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek i další politici mohou stokrát opakovat, že se vlastně nic moc neděje, neboť Česká republika může vést Unii i s vládou v demisi, jenže takové tvrzení je nesmyslné.

S trochou přehánění bychom mohli říct, že české předsednictví skončilo vyslovením nedůvěry vládě. Češi budou samozřejmě v rámci předsednictví v příštích třech měsících zajišťovat organizační záležitosti, ale politické vedení Unie se přesune na západ od nás.

Dalším výrazným rizikem spojeným s odvoláním vlády je osud Lisabonské smlouvy. Před pádem vlády se zdálo, že ti senátoři za ODS, kteří podporují Topolánka proti prezidentu Václavu Klausovi, budou schopni přispět ke schválení smlouvy v Senátu. Otázka je, jak se zachovají nyní. Nejen proto, že se někteří budou možná chtít proevpropské sociální demokracii pomstít za odvolání vlády, ale i proto, že se těžiště moci v ODS nyní silně vychýlilo k lidem, kteří podporují Klause.

Důležitým faktorem je i nevypočitatelný prezident. Ten sice ujišťuje, že bude postupovat standardně, podle ústavy, ale co je standardním postupem, je záležitostí interpretace. Topolánek si například představuje, že standardním postupem by bylo, kdyby právě jeho, coby předsedu nejsilnější strany, prezident znovu pověřil sestavením vlády. Paroubek si zase myslí, že by bylo standardní, kdyby prezident nechal vládnout Topolánkovu vládu v demisi do konce předsednictví.

Klaus ale může zcela legitimně argumentovat, že pověřit znovu sestavením vlády politika, jehož vlády už dvakrát neuspěly, není standardní. A že není standardní ani situace, v níž by nechal někoho, třeba i samotného Topolánka, sestavovat novou vládu tři měsíce, zatímco by současná vláda dokončila v demisi české předsednictví.

Pád vlády učinil z Klause nejdůležitějšího hráče na české politické šachovnici, což politik Klausova kalibru dobře ví. Může se proto rozhodnout například jmenovat krátce poté, co mu Topolánek přinese demisi, nového premiéra i vládu. Taková vláda by sice bez konzultací s ČSSD a ODS nedostala nejspíš důvěru Poslanecké sněmovny, ale ústava prezidentovi nepředepisuje žádné časové limity pro jmenování vlády další. Navíc už existuje neblahý precedent z roku 2006, kdy první Topolánkova vláda vládla bez důvěry Poslanecké sněmovny půl roku.

Skutečnost, že se prezident Klaus stal přes noc nejdůležitějším politickým aktérem na české politické scéně bude mít i symbolické dopady na evropské úrovni. Klaus je mnohými evropskými politiky považován za nepřítele další evropské integrace a je nepřítelem Lisabonské smlouvy. Jeho silnější role v české politice bude proto vnímána s obavami v určitých částech evropského politického establihsmentu.

Velkým rizikem spojeným s pádem vlády je řešení výzev ekonomické krize. Topolánkovu vládu bylo samozřejmě možné za některá opatření k řešení krize kritizovat, ale alespoň existovalo legitimní centrum exekutivní moci. Žádná vláda v demisi nebude schopna v tomto směru vládu, která má důvěru Sněmovny, nahradit.

Jenže vládu s důvěrou teď nejspíš mnoho měsíců mít nebudeme. A kdyby prezident Klaus jmenoval například vládu připomínající současný NERV, tedy Národní ekonomickou radu vlády, byla by to sice vláda odborníků, jenže pokud by nezískala důvěru Sněmovny, trefovala , by se do ní nejen opozice, ale nejspíš i topolánkovská část ODS.

ČRo6, 25.3.2009

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Proč by vláda odborníků neměla získat důvěru sněmovny ? Stačí, aby se přidalo pár lidovců nebo zelených a je to !
25. 03. 2009 | 18:54

Vilém napsal(a):

Tento článek je snad projevem podivné kombinace duševního poddanství vůči vládě jako vrchnosti, malodušnosti vůči údajnému údivu ciziny a nekvalifikovaného hodnocení vládní činnosti proti krizi.

Pokud je principiálně jasné, že tato vláda neměla legitimitu v době vzniku a kvalitou svého vládnutí ji nezískala, je zcela na místě odstřelit ji v prvním okamžiku, kdy se pro to najde politická podpora.

Pokud si v zahraničí pomyslí, že Topolánkův myší řev na USA je způsoben napětím z domácí scény a tento podivný tvor už ČR nereprezentuje, bude to jen dobře, v opačném případě by dlouhodobě zkazil pověst celému regionu (resp. potvrdil, že východní Evropa je peleší mafiánského kapitalismu, kterou bude dobře nechat bez pomoci utopit v ledových vodách krize).

Pokud je vládním postojem ke krizi snaha obhájit nesmyslná privilegia majetných skupin a vydávat jejich prohlubování za protikrizovou politiku, pak bude lepší, když se už do nástupu nové reprezentace nepodnikne nic.
25. 03. 2009 | 19:03

jarpor napsal(a):

Když jsem včear psal, že bude mít pan Pehe o čem psát, ani jsem netušil, že to bude tak brzy...

Tak ve vedení Unie si vláda nevedla tak špatně .. ale neříkejte !

Nepřeháníte ty dopady na "malé" státy bývalého sovětského bloku ?

No a Klaus - tak ten Vám bude ležet v žaludku asi hodně... Můžete usnout nebo berete prášky na spaní ?

Vláda odborníků - říkate. Pane Pehe, znáte naši ústavu ?

Hezký večer.
25. 03. 2009 | 19:23

Béda napsal(a):

Já bych to moc nedramatizoval pane Pehe,

- předně Topolánkova vláda vznikla díky podivným manipulacím (Smlouva s občanem, Kubiceho zpráva, přeběhlíci) a díky způsobu vládnutí (Čunkova kauza, justiční mafie, Íčko na ministerstvu policie) a neschopnosti personální sebereflexe dávno ztratila morální mandát k vládnutí

- je úplně jedno kdy takto pracující vláda neschopna vládnout a prosazovat své záměry padla. V Evropě to není žádný precedent - již se to v průběhu europředsednictví po dvakráte stalo.

- ČR díky Klausovi, Entropě, plynové misi, misi v Gaze, úniku přepisu hovoru Topolánka se Sarkozim, nahrávky Klause s delegací europarlamentu, radaru jako klínu k obcházení evropských institucí již dávno téměř žádnou prestiž nemá

- skutečná rozhodnutí stejně dělají velké státy neoficiálně a ne nějaký Topolánek. Evropa bez nějaké české reprezentace na úbytě neumře. O důvod víc ukončit rotující předsednictví a zavést volený 4 - 5 letý mandát předsedy, nebo rovnou přetransformovat Evropu v konfederaci s prezidentem. Alespoň by ubylo místních prezidentů a jejich dvorů a Evropa by získala čitelnost v zahraniční politice.

- Jestliže LS nebude schválena, bude to, aťsi to ODS vykládá jak chce jenom díky ní. ČSSD tuto smlouvu jistě podpoří. Spojování tak důležité věci s čímkoliv a vydírání, resp. politické animozity jenom poukáží na politickou nevyzrálost a omezenost jisté části českého politického spektra.

- Klaus je již obecně v evropském povědomí známý jako evrodestrukční a excentrický činitel. Ať už pověří úřadem premiéra kohokoliv, neobejde se to bez obecného politického konsensu. Jinak to bude pouze papírová vláda. Klaus, kterého role vzroste bude muset mnohem uvážliveji formulovat svá politická stanoviska. Obzvlášť pokud jde o mezinárodní politiku ve vztahu k EU.
25. 03. 2009 | 19:35

stále rebel napsal(a):

Cituji:
„Jenže vládu s důvěrou teď nejspíš mnoho měsíců mít nebudeme.
Proboha Pehe, copak my jsme měli vládu s důvěrou?
Možná tak s důvěrou různých podvodníků, loupežníků a různých kanálníků, kde asi propukne smutek, ale mezi lidmi se slaví.
25. 03. 2009 | 19:35

Tupelo napsal(a):

Pane Pehe, neduvera pro tuto vladu neni nic fatalniho, ani pro CR, ani pro EU. CR jen ukazuje, jak na tom je s budovanim demokracie (uz jen fakt ze vladu stvorenou na prebehlicich se podarilo odvolat az na popate a po trech letech...) a EU, podle nekterych zprav, stejne mela v zasobe zalozni plany pro pripad ceskeho selhani (to jeste neprobehlo, takze zatim jen prijemne prekvapujeme :)).

Nejneprijemnejsi pro EU (stejne spise jen v symbolicke rovine) je fakt, ze ing. Klaus ziskal vetsi pravomoci v dobe kdy je shodou okolnosti prezidentem predsedajiciho statu. Ale ty tri mesice to preziji a pokud to spusti nejake procesy vedouci k rychlejsi integraci statu , ktere si vetsi integraci preji, lze to jen uvitat. Jeste neprijemnejsim se na prvni pohled zda neprijeti LS - ale tato by mozna nebyla prijata stejne (ODS ztraci subjekt sveho kseftu ve forme radaru) a tento fakt by mohl byt opet impulze k spusteni zminenych integracnich procesu - neni totiz mozne aby jeden stat zablokoval kompromisni dohodu ostatnich, je jen otazka jak dlouho vydrzi ti zbyli tuto hru hrat. Myuslim ze jsme v dobe kdy kazde zkraceni teto lhuty je pro Evropu pozitivni.
25. 03. 2009 | 19:40

Saliven napsal(a):

jarpor:
Jsem v šoku - opět musím souhlasit :-)

Tedy až na jednu věc - pan Pehe sice mluví o vládě odborníků, což vypadá jako by tvrdil, že prezident si nanominuje vládu sám. Prezident sice jmenuje ministry, ale ty, které mu dodá premiér. Tedy když si prezident dá nějakou svojí figuru, tak ta vytvoří vládu po Klausovsku a jsou tam.
25. 03. 2009 | 19:58

jarpor napsal(a):

Saliven

Klídek, zase někdy budeme v "lehkém" sporu ... :-)

Ano, jsou tam, pokud jim existující parlament ( politický parlament ) vysloví důvěru.

Soudím, že očekávat, že dvě nejsilnější strany se shodnou na oněch "odbornících" a že to ten politický parlament "vezme" je tak trochu sci-fi...
Mimochodem, znáte nějakého "nezávislého" odborníka ? Já si nějak nemohu vzpomenout ... :-)

Hezký večer
25. 03. 2009 | 20:07

Vico napsal(a):

Pan Pehe : brilantní analýza. Šlechtí vás, že jste před tímto scénářem varoval před několika měsíci.

Paroubek, vcelku schopný politický manažer prokázal, že na státníka nebo alespoň velkého hráče nemá. Možná právě teď prohrál příští parlamentní volby, tak jako je málem prohrála ODS, když iniciovala pád slabého Grosse. Po Topolánkovi určitě horší leader nepříjde. Spíš nějaká obdoba rovněž schopného manažera. Pokud si ODS zachovala zbytky pudu sebezáchovy, někoho takového vygeneruje. Lidí mají dost.

Co je však neodpustitelné, Paroubek prokázal, že nevidí nebo nechce vidět dál, než za horizont politického dne. Stálo mu za to tímto způsobem pohřbít LS? Jestli ano, tak ať jde do háje případně na horskou dráhu přítele Kočky.To, že nepočkal na konec EU předsednictví je neomluvitelné. Svědčí to o tom, co jsem uvedl výše.

Nejhorší je, že posadil na koně toho, proti kterému tak brojil /a právem/. Obdivovatele Putinovského Ruska, nepřítele evropské integrace a nositele přinejmenším ambivalentního vztahu k NATO. Tento Strašák teď třímá opratě. Za to nemůže Topolánek, který se odvážně Starému patriarchovi postavil a maximálně omezil jeho vliv v ODS, ale Paroubek, který nedokázal ještě několik měsíců počkat.Aspoň do doby než Senát schválí LS.

To, že i můj občanský osud teď bude ovlivňovat klimatolog a člověk, který tajně v noci jednal s šéfem Lukoilu Alekperovem, který by rád skoupil naše energetické sítě včetně zásobníků plynu, může Paroubek. Je to děs. Pehe je prostě jen posel špatných zpráv. Ušetřte prosím jeho hlavu.
25. 03. 2009 | 20:07

iga napsal(a):

Jen k tomu titulku, osobne bych rekla, ze sesazeni vlady je jen jednim z nekonecne rady projevu politicke (ale i moralni a intelektualni) nedospelosti nasich politiku napravo nalevo i na Hrade.
25. 03. 2009 | 20:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé příspěvky ("blbec, prase, hovado"), které byly v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Neříkejte, pane Pocestný.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 03. 2009 | 20:09

iga napsal(a):

Tak se jeste podivejte na tu desnou sprostarnu pod Zahradilem, pane Stejskal!
25. 03. 2009 | 20:11

Jochim napsal(a):

Článek dokazující na kolik zbytečné pro svou předpojatost a subjektivitu byli všechny Vaše předchozí články p.Pehe. Poprvé trochu reálnější popis situace, který mne jen překvapil. Jinak nic světoborného, nic originálního. Možná by to chtělo nepsát tak rychle a soustředit se více na hloubku obsahu. Věřím, že na to máte.
25. 03. 2009 | 20:19

RUMCAJS napsal(a):

Nechápu zdejší projevy levounů ve smyslu, že lidé měli Topolánka dost.

Jako kteří lidé ? Ti co vžy volili komouše ?

Naopak !
Preference ODS rostly už za Topolánka. Proto ho Paroubek s Klausem a Tlustˇochem sundali.
25. 03. 2009 | 20:39

Charlie napsal(a):

pane Pehe

dosud jsem Vás považoval za moudrého a uvážlivého člověka. Proto se Vás ptám:

Co ještě může být větším důvodem k odvolání vlády, než řadu let kontinuální používání všech složek policie a tajných služeb k diskreditaci politického protivníka ??
K neustálému proudu skandálů, které by bez informací z tajných služeb nemohly vzniknout ??

Tento morální návrat do dob okolo roku 1948 považuji za daleko závažnější, než neschválení LS.

Něco už se s nenávistí a skandály nesnesitelně otráveným ovzduším v Čechách muselo udělat - cokoli udělat!!
A ČSSD hrozilo ze strany dvojice předseda vlády + ministr vnitra smrtelné nebezpečí.

Pokud byste pozorně poslouchal Topolánkův temný projev ve sněmovně, měl byste mít jasno, jak se bude (mělo) vyšetřovat a trestat.

A dnešní nejapný až trapný projev Topolánka ve Štrasburku je důkazem, že Evropa o nic naším předsednictvím-nepředsednictvím v osobě českého předsedy vlády nepřišla.
Chvílemi mi jeho stupidní agresivita EP připadala, jako by si sebou vzal část projevu z české sněmovny.
25. 03. 2009 | 20:40

pepan napsal(a):

Nebyl nejlepší z hlediska řízení státu Protektorát? Vžyť ten první od roku 1939 měl vzor z francouzského protektorátu nad Marokem.To by se tomu Maďarovi z Paříže asi líbilo.Je jenom otázkou týdnů, kdy vláda ve Francii padne, a nejenom ve Francii.
25. 03. 2009 | 20:42

Pocestny napsal(a):

Pane Maznice, nechal jste tam vysvětlivky, posmíváte se pod jiným článkem, nějak to ztrácí glanc, nějak mám pocit, že v tomto frustrátově platí pravidla natolik gumová, že mohu považovat každý váš zásah / nezásah za souhrn osobních emocí, které ho vyvolají...-)
To je pravidlo jako hrom, to klapne na sto procent
25. 03. 2009 | 20:51

grőssling napsal(a):

Chápu pane Pehe, že v Dělostřelecké ulici jsou ze včerejška špatní.
Jinak půjde vše postaru až do voleb a ty asi dopadnou pro dělostřelce ještě hůř, než ty v roce 2006.
Neslyšel jsem, že by Standard & Poors se chystal měnit rating ČR příliš málo na to co se stalo a co řekl Topolánek, myš která řvala.
25. 03. 2009 | 20:57

Kormoran napsal(a):

jiz nemuze byt horsiho , jak hrimajici stado socialniho skotu ve snemovne, opravdovy navod , jak by se k sobe cesi meli chovat. Panum socanum zrejme nekdo odcizil obraz Perchty z Borstejna)))))
Zrejme i crazy eye se naucil vypinat autenticky prenos , neb by byl stat radou opilych ruskych generalu.....
25. 03. 2009 | 21:01

stejskal napsal(a):

Nikoliv, pane Pocestný,

platí, že pokud zde zaznamenám nadávku (mezi něž počítám i "hovado" a "blbce" a vysvětlivky na tom nic nemění), smažu příspěvek, který ji obsahuje.
ˇ
Řada lidí už to pochopila (řekl bych drtivá většina). Pevně věřím, že se mi to podaří vysvětlit i tomu zbytku (pokud ne, nebudou zde publikovat).

A důvod? V podstatě jediný: nemíním v nově příchozích vzbuzovat klamný dojem, že se si sem lidé chodí jen hrubě zanadávat jako na ostatní servery.

Libor Stejskal
25. 03. 2009 | 21:04

Béda napsal(a):

Tady máte vážení diskutující projev politické dospělosti:
http://www.novinky.cz/zahra...

Otázka: Jak by asi řešil Topolánek finanční a ekonomickou krizi kdyby byl na místě Obamy?
Nechal by "ozdravně" padnout všechny instituce typu AIG, Citigroup, JP Morgan, Bank of America, GM, Chrysler, General Electric... a způsobit dominový efekt s kolapsem v USA a následně v Evropě? Zná někdo na to odpověď?
25. 03. 2009 | 21:08

Matěj Kopecký napsal(a):

Vidím, že se to tady pročistilo, že debata dává zabrat blogeři... No a co vítězové a poražení, tohle je Pyrhovo vítězství, protože ČSSD neví kam z konopí, nemá variantu pro své vládnutí a teď bude hrát a už hraje kartu kašparů, blbců a urážešů... Tohle jsme chtěli, tuhle bandu populistů a negramotů si chceme nasadit do kožichu, no potěš koště...
25. 03. 2009 | 21:09

Marcus napsal(a):

Podle meho nazoru je dobre, ze tato vlada padla. Hlavne aby neresili krizi - podle toho, co dnes predvedl Topolanek v Bruselu, mi pripada, ze stale nevi, co nas ceka (a ze je to prave vysledek neoliberalnich politik).
25. 03. 2009 | 21:10

stále rebel napsal(a):

Stravenkoví lobbisté mají byznys i s ODS
„Stravenková aféra“ s lidmi kolem premiérova přítele Marka Dalíka se zprostředkovaně dotýká i ODS. Právě s ní spolupracovala firma No comment!, u které si loni společnost Sodexho Pass za 100 tisíc eur objednala zachování výhodné daňové výjimky pro stravenky.

http://www.novinky.cz/domac...

Tahle vláda byl skandál za skandálem
25. 03. 2009 | 21:10

bob napsal(a):

To Marcus
Tys tam byl, že z těch televizních štěků víš, co předvedl ve Strassburku a ne v Bruselu? Hochu, hochu, ty asi už spíš...
25. 03. 2009 | 21:12

nikdo napsal(a):

Pane Pehe, proč blábolíte nesmysly v rangu Topolánkových nohsledů. Předsednictví zemí naší velikosti, bude vždy pouze formální. Pád této korupční tlupy Evropu nemůže ohrozit, naopak ! Topolánek dnes dokonce kritizoval velkého bratra strýčka Sama. Bylo opravdu načase, aby tento člověk dostal politicky přes hubu. P.S. Z vašeho článku čiší vaše názory na Klausovo presidentství.
Je trapné, když kdokoliv z koalice blábolí o tom, že vše zařídil Klaus !
25. 03. 2009 | 21:13

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

Je to prosté komunisti ovšem,a většina levicově uvažujících lidí mě nevijímaje,ale ja nemusím ani Paroubka,oproti vam je stavím na stejnou uroven

A tak jak v ODS je dost lidí CO HO NEMUSÍ,tak v čssd je dost lidí co nemusí Paroubka.

Jen bohužel i u takovych lidí jako jste vy po katastrofě v krajskych volbach a do senatu vznikla histerie čim dal vice z vašich přispěvku typu,,,,,Nechápu zdejší projevy levounů ,,,už ztoho kape vaše nemožnost připustit nazory tech druhych,to pohrdaní těmito lidmi.

To je ta nejvetší chyba pravicově zaměřenych lidí,jen ta liberarní pravicová politika je spravna kdo ji nemá je povl

ANI sočasná světova krize nepoučila,že určita redukce musí nastat,ne pořad budete předstírat že to vyvolali chudaci,ale pravda je jina nekotrolovatelná nenažranost určité skupiny lidí,tak jako utopie je komunismus a jeho rovnost utlačení schopnych tak spolehat na na spasnost trhu bez jakekoliv kontroli je naprosto mimo obojí je naprosto mimo fungujicí realitu.

NA PAPÍRU MOŽNÁ,DOKONCE připustím že ten trch je min zhoubný ale uplně ho pustit z řetězu vede jen ktomu zhobnemu komunismu,protože ty masi tech nenažranych zakonitě budou myt dost je to jen otazka jak rychle se ta nenažranost rozvine
25. 03. 2009 | 21:18

ROSSIAN napsal(a):

Já osobně vnímám pád vlády jako pozitivum, a to se týká především zahraniční politiky.

Npaříklad otázka amerického radaru ve které se jeho zastánci (především us neocons) v USA mohli v opozici vůči Obamovy používat falešné alibi "českého národního zájmu" na vybudování celého systému nyní padá, což ještě více podlomilo již tak křehkou pozici zastánců celého systému v USA.

Dále ztratí půdu pod nohama i podezřelý projekt "východního partnerství" jež prosazoval především Topolánek a jehož hlavním účelem je opět trapná snaha o podporu antiruských režimů kryjící se za "evropské zájmy".

A především je tu pozitivní signál do zahraničí, protože po pádu vlády už těžko bude někdo věřit lživým tvrzením hlavních předstvitelů bývalé vlády že zastupují "národní zájmy".

Otevírá se i šance na nový začátek ve vztazích s Ruskem, které byly předchozímy vládami a zejmén tou poslední nesmyslně pošlapány ve jménu iracionální rusofobie. Paroubek i Klaus by nyní tuto šanci na zlepšení měli využít a spojit alespon v tomto ohledu své síly. Rovněž i se zeměmi které mají k Rusku pozitivní vztah. Změna politické situace v ČR je vnímána v Rusku pozitivně v očekávání nové éry vztahů.

Obavy, že pádem vlády poškodíme svoji pověst v EU jsou liché, protože tam naše pověst nikoho nezajímá,i kdyby se Topolánek třeba stavěl na hlavu.
Pro všechny staré země EU jsme vždycky byli a budem pouze jedna zm mnoha zemí SVE.
Pokud si někdo myslí že na západ od nás rozlišují mezi ČR a Ukrajinou nebo Bulharskem tak je na omylu.
Rotující předsednictví je ryze formalita, jinak by je nikdo nesvěřil jakékoli zemi bývalého východního bloku pro které je prioritou podpora americké neokonzervativní strategie vrážení klínu mezi EU a Rusko a jsou mimořádně škodlivé reálným geopolitickým zájmům EU.
25. 03. 2009 | 21:18

vlk napsal(a):

jakkoliv se svývody pana Pehe dá souhlasit existuje i řada relevantních námitek.
dejme tomu, že by Eu místo nás vedlo Polsko. A stalo se tam totéž. Změnilo by to nějakm náš názor na Poláky, sledovali bychom nějak zásadně jejich vnitropolitickou situaci?
A Eu má ve svých strukturách takovou Itálii.Dokonce jako zakládajícícho člena. pokud vím, tak tam je průměrná životnsot vlády asi 11 měsíců. Krize nekrize, EU neEU.
Dál - Lisabobnská smlouva...
Ano její ratifikace je teď spíše nepravděpodobná. Senát bez hlasů ODS ji neodhlasuje. A těch hlasů budeteď jistě daleko méně než pokud by Topolánek musel na své senátory tlačit. Nicméně - kongres ODs stanovil pro přijetí LS jasnou vazbu radar za Lisabon.
radr je ovšem výsostné volební téma socanů.Radar nikdy.. takže tenhle obchod ani podobu fungování Topolovy vlády nebyl k mání. Pouze při velké PAroubkově anticipacibudoucnosti, že Obama radar potopí tak jako tak. Jak správně napsal jinde Pocestný. jenže tím by se paroubek zesměšnil. Před volbami. takže handl nebyl k disposici.
Topolánek si netrpufl tlačit na senátní hlasování.Nota bene Kubera spol. ohlásili další napadení LS po její ratifikaci.

takže ten Lisabon na tom byl špatně tak jako tak.
což však nijak nezlehčuje fakt, že vyslovení nedůvěry není šťastná sudba pro česko. Ze všech důvodů, které jmenuje Pehe.S vyjímkou jednoho.A tím je krize. Co tak úřasného udělala tahle vláda za onoho půl roku,c o už nás evidentně drtí?
Nic. nejprve ji kvartál , když už tvrdě jela- popírala. Pak ustavila NERV.. Noa co realizovala? jaké zásadní výstupy?
Snížení sociáoky o 1,5% má být onou záchranou?
Předložila naopak vylhaný rozpočet.Komu bude chybět?
nicméně- velmi si myslím, čím dá tím více. že to vítězstvín těžce odnesou i socani.
že jejich nejlepší šance bylo ono hlasování prohrát.A nechat v tom Topola plácat dál...A jen sedět a tiše přihlížet.,
pokud skutečně jejich pohnutkou byl výkyv preferencí ODS vzghůru proto, že topol měl široký rthymolín na každé fotce v novinách - tu vedle Merkelové, tu vedle Obamy, tak mu to mohli dopřát.A tiše čekat.Až zase z těch stránek vypadne. Až se lidé vrátí z dovolených, řada znich zjistí, že už nemá kam nastoupit a že vánoce budou financovat z dávek na pracáku. To se ovšem týká těch šťastnějších. Ti méně šťastní už nebudou mít možnost ani na takové vánoce. Většina z nich už prostě bude na konci 5- ti měsíční podpory.A dokonce i 8-mi měsíční. A někoho budou volat k zodpovědnosti.
šlo jen o trpělivost...A předvídavost. myslím. V Čechácha české politice nedostatkové zboží. Takže socani svůj nákup na dluh udělali hned.
kdyby tady nebyl Klaus se svou posedlostí všemu velet, což určitě povede k velkému pnutí v současné ODS a asi i rozštěpení, pokud Topol nebude rychle exkomunikován / Schwippela odmítla jeho organizace vyloučit!/, apk ybch si troufnulm odhadnout, že místo jasného win si soc dem také mohla zadělat na slušný debakl.
Protže čím dál tím víc začínám zvažovat pobídku Pepy Řepy volit Balbíny, zas až tak moc mne to nebere.
I Balbíni potřebují určitě své sociálně orientované křídlo. Ale na definitivu mám ještě hodně času.
25. 03. 2009 | 21:26

lenox napsal(a):

Pane Matěji Kopecký,
Topolánkova vláda byla v agónii delší dobu a držela strachy pohromadě za pomoci vystrašených přeběhlíků. Její pád předčasně, spíše však pozdě, ukončil její trápení. Paroubek si nadělal do vlastního hnízda asi tak jako Topolánek, když to mohl elegantně vzdát ještě v říjnu m.r. Za vším hledejme osobní zájmy politiků, nikoliv zájmy občanů. Nedělejme si iluze, že naše politická scéna je pro EU přínosem.
25. 03. 2009 | 21:28

Kormoran napsal(a):

Pro Beda , ano nechal , je to nejrychlejsi , nejbolestnejsi ale nejucinejsi sok , stejne tak bych absolutne dereguloval trhy v cr - placani od mantinelu k mantinelu , dle meho nazoru Darwinova teorie prijde driv nebo pozdeji , kdo bude pripraven ma narok prezit!
25. 03. 2009 | 21:30

Kormoran napsal(a):

Pro ROSSIAN , to bych se opravdu polekal , kdybyste pad vlady bral opacne !!! A azbuka by nebyla? Nejak jsem si odvyknul)))))
25. 03. 2009 | 21:32

Béda napsal(a):

Kormoran:

- víte co složení americké ekonomiky znamenalo ve třicátých letech? A to nebyla globalizace zdaleka taková jako dnes. Víte jaké z toho bylo východisko?

Ví vůbec Topolánek o čem plácá?
25. 03. 2009 | 21:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kolik politického kapitálu ztratilo Dánsko a Itálie, když padly jejich vlády v době jejich předsednictví EU? Také zmizely jako pára nad hrncem? Tato čecháčkovská připodělanost (co si o nás Evropa jenom pomyslí?) je už docela otravná.
25. 03. 2009 | 21:37

Ikena napsal(a):

Rekl bych, ze po dnesnim diplomatickem extempore a faux pas zejmena vuci Obamovi, ktery shodou nahod pricestuje jako host do CR, by uz snad i ti nejzarytejsi fanatici ODS mohli pochopit, ze svet ma jina pravidla chovani. Ze nelze verejne neco tvrdit, co neni tak docela pravda. Bohuzel opet se potvrdilo, ze pokud je Topolanek pod tlakem, je skutecne nerizena strela. Host se prece takto neurazi, navic kdyz Topolanek hovori jmenem EU.
Al Djazira jej titulovala jako prezident EU a jiz patricne prezentovala, kam Topolanek poslal prezidenta Obamu.
Navic lhani Vondry v primem prenosu jen usvedcuje vladni predstavitele, kam az jsou nekteri z nich schopni zajit ve sve tupe servilite.
Topolankuv projev a Vondrovo lhani preci nejvice uskodilo jim, minusove body pro CSSD jsou razem vygumovany. Vecerni osoceni Hradu je jiz jen ukazkou ztraty nervu.

Pozitivum je jedno, a to velike, procisti se vzduch. Jasne se ukaze, kdo na pravici je schopen prijmout LS, kam budeme smerovat s Klausem a jaky ma potencial ODS. Dnes se ukazuje, ze nejblize ma ODS asi ke stoupencum DS, byt si to nechce pripustit.

A CSSD se z toho nejak vylize a do podzimu je dlouha doba.

Rumcajs,
v posledni dobe jste nejak mimo.
25. 03. 2009 | 21:40

vlk napsal(a):

Jo zapomněl jsem. Vřele doporučuji aby všichni ti, kteří jsouv úžasu nad tím, jak squele si Topolánek and his boys vedoupři předsednictví vřele doporučuji shlédnout jeho dnešní dokonale "diplomatický" projev veuroparlamentu!
Kde začal svět ohromovat svými zásadními znalostmi světové makroekonomie. -knihy popisující Velou krizi zapadaly prachem atd. atd. A hlavnís dělení- kondenzovaně - řešení vlády USA je cestou do pekel! No prootže máme před sebou jednání G, kam ho protokolárně musej vzít s sebou, tak to bl dynamit. který bouchnul. V celém světě.Topol je metzinárodní "hvězda"!
všichni o něm ví. A všichni si ho budou pamatovat. na G20 nepůjde o nic menšího než sladit postup metzi opatřeními US a EU. Kdy každý chce dost ěnco jiného. A Topolánek, který tam bude jako dekorace to po chacharsku rozštípnul. Vyjednavači, keří teď horko těžko vyjednávají kompromisy z toho musí být na prášky!
No onn eprlil dál. jako příkald uvedl americkou kampaˇm Buy American.. aniž by si ověřil, jak to je.to byla iniciativa ještě už zmizelky Bushe. Obama už se dávno distancoval..
Aby ta ostuda byla ještě větší, tak Vondra následně na tiskovce piopřel, že by Topolánek řekl něco jako cesta do pekel! Onprý seděl vedle něja rozumí česky.. No já snad taky...A každý kdo shlédne záznam.
ne dosti na tom.On zjeevně předpojklád, že europarlament jsou naprosto neinformovaní blbci. Takže se omluvil, že bude muset do prahy kvůli naprosto nevídaným obstrukcím socialistů. Za což okamžitě dostal na budku od Martina Schulze, který mu opáčil, že hlasování prohrál kvůli dvěma poslancům vlastní aprtaje a dvě ze zelých koaličních, tak ať si nevymýšlí.
No a ani to nebylo dost. Pak přišla otázka, jak to dál u nás bude sLisabonem. jeho odpověď byla, že kvůli tomu se nemá volat do Strakovky ale paroubkovi. nebylo už ukázáno, zda se ho někdo optal, jestlisenátory jeho vlastní partaje, když je v demisi, teď řídí paroubek.
prostě diplomata šikula každým coulem.
tak takhle vypadá to jeho dobře zvkládnuté předsednictví v praxi...
25. 03. 2009 | 21:40

Hajný napsal(a):

to vlk:
Další Jobova zpráva.Sice s tematem souvisí jen okrajově ale ...!
Dnes jsem se dočetl v novinách,že za nečinnost proti kůrovci v NP Šumava a tím vzniklé škody po nás chce Rakousko miliardu eur a Bavorsko se chce připojit.
Takže konečně vyšlo najevo s jak velikou podporou se postup Zelených setkával na druhé straně hranic.
Rakouský zmocněnec dokonce postup Min.živ.prostředí označil za nezodpovědný experiment.
Jeden můj známý,odhadce,již zpracovává podklady pro žalobu pro několik dotčených obcí.
Takže ta slova pánů prfesorů a jiných na těchto stránkách byla jen kouřová clona.
Takže jste měl pravdu vy!
Jsem zvědav jak se budou Děti země a pod.organizace na škodě spolupodílet!

AŽ přijde pan Just a ostatní,tak zarytí do nich bude jen hořká ironie!
25. 03. 2009 | 21:40

Matrix napsal(a):

Béda
Ten Topolánek "plácá" o stejných chybách USA, které dělali i v krizi v 30. letech. Východiskem byla ještě větší celosvětová krize a to mnoholetá, s nástupem fašismu a posléze komunismu.
25. 03. 2009 | 21:41

vlk napsal(a):

Ikena
vidím, že jste byl rychklejší. Škdoa, že jsem chvilku nepočkal..
25. 03. 2009 | 21:41

vlk napsal(a):

Hajný
já to také zaregistroval...
Myslíte, že o tom
Bursík, Just, Penc nebo Liška napíše blog?
25. 03. 2009 | 21:43

Béda napsal(a):

Matrix:

Neodpověděl jste na otázku, co byste vy, anebo Topolánek dělal na Obamově místě? Když ty výše uvedené instituce nechá padnout zřítí se ekonomika USA, na ni navázaná ekonomika Evropy i dolar jako světová rezervní měna. Ve třicátých letech nebyla ekonomika světa natolik propojená jako dnes. Víte jak ten krach skončil ve třicátých letech?

Tak jaké vidíte východisko? Okamžitý bankrot a krach? To je vaše řešení?
25. 03. 2009 | 21:48

tng napsal(a):

Svrhnuti vlady je pro socanky tak nevyhodne, az to vypada ze s vyslovenim neduvery jen hrali divadlo pro verejnost a jejich "uspech" je pro ne nezamyslene neprijemne prekvapeni :)
25. 03. 2009 | 21:48

Honza napsal(a):

Celkově bych s článkem souhlasil, jen bych poupravil nadpis v tom smyslu, že se jedná o další projev nebo potvrzení politické nedospělosti.

Ono totiž se s touto vládou potvrdilo úsloví, že co špatně začne, špatně i skončí. Ale už ten začátek sám byl důsledkem infantilně-egoistického jednání představitelů všech sněmovních stran. Tak co chtít za výkony dále???

A nevím, zda to je špatně, že ta vláda padla.

1) Z hlediska morálky a práva? Jednoznačně dobře.

2) Z vnitrostátního politického hlediska? Pro ČSSD jednoznačně dobře. Pro KSČM špatně, protože v posledních týdnech tvrdě spolupracovala s ODS a vládou a držela její klíčové návrhy. Pro ODS - asi špatně, ale kdo ví, třeba nastoupí určitá katarze. Lidovce a Zelené jako známé politické "prostitutky" nechávám stranou.

3) Mezinárodně? No těžko říct, když tady u nás moc zpráv o předsednictví nemáme. Vynechávám plyn a Gazu, ale tím to, zdá se mi, skončilo a dál už se jenom organizují setkání. Nebo se snad děje něco světoborného, co by naše vláda iniciovala a korigovala???

K tomu bych dodal - pokud jde o regulaci telekomunikačních operátorů, zaplaťpánbůh, že tahle vláda padla. Jedině ČR a Španělsko (sídlo O2) hází vidle do nuceného snížení cen SMS a dat v roamingu. Možná naše vláda propaguje i jiné věci užitečné koncernům a neužitečné spotřebitelům.

4) Radar? Vzhledem k textu sjednaných smluv (nemluvím o ideji projektu AMD jakotakového), zaplaťpánbůh.

5) Lisabon? Jsem spíše pro, ale nemyslím, že by pád vlády musel znamenat konec a zpoždění. Proč by se ta proevropská část ODS nemohla tváří v tvář Klausovi a jeho soukmenovcům nemohla semknout a ten lisabon v Senátu protlačit? To by byl kontraatak přímo na bodáky, nemyslíte? Co by pak asi pan prezident dělal, kdyby proti tomu lisaonu najednou stál sám a musel by zaujmout nějaké konkrétní stanovisko? (A vláda by mu nepomohla, protože by "nebyla".)

6) Další reformy? Moc jsem jich neviděl, ale zaplaťpánbůh, že ta ideologická zaslepenost padla. Ony kdyby se třeba zdravotní poplatky udělaly trošinku jinak (ne děti, ne pacienti na ARO a JIP apod.), tak by proti nim byli opravdu jen skalní a nebyl by to hit kampaně. Takže reformy (možná) ano, ale inteligentně, ať už vpravo nebo vlevo.

Celkově to vidím jako ránu z milosti pro plod ztělesněné blbosti, a to nejen z dílny ODS. Co si asi myslel pan Bursík, když vyhodí dvě poslankyně ze strany? Že mu budou držet vládu? A proč? Nebo nejdřív Veseckou podrží, a pak z toho holportu chce vyskakovat? Ta justiční mafie už by dávno měla sedět v klepetech, ale tohle chování Zelených, to je ubohé. No a pan Kalousek, který asi už dávno vyměnil obal na stranickou legitimaci na modrý, ten už asi také kope straně hrob.

A zpět k titulku článku - co asi měl paroubek dělat? Měl čekat? Říct - teď by to nebylo seriózní, my vám počkáme? Jak jsem napsal, kořeny jsou někde jinde a už to jede jen jako akce a reakce. Kdyby se pánové trochu domluvili v prosinci, trochu si rozdělili sféry vlivu, nebo čeho, tak možná byl do června klid.

Ona to nebyla žádná sláva předtím, a teď to zase nebude až takový průser. A pokud jde o celou EU - projekt je to sice dobrý, ale vliv má stejně vždy Německo, eventuálně jeho vazal Francie. A Evropská komise. Ani tady asi nedojde ke kvalitativní změně.
25. 03. 2009 | 21:50

Matrix napsal(a):

Béda
Pokud je to na krach tak to padne stejně, tady ještě v důsledku totálního rozvratu financí USA.
25. 03. 2009 | 21:51

Hajný napsal(a):

to Vlk:
Nenapíší.Ale napíší o jiném,aatam můžeme debatu zvrhnout.
Až sleze sníh a ještě než vyroste buřeň jsem slíbil kamarádovi popmoci s pozemní taxací.
Prost od porostu.Slibuji,že pak napíšu článek.
Za husu by snad p.Stejskal udělal vyjímku a nesmazal mi ho.?!smajlík.
25. 03. 2009 | 21:52

vlk napsal(a):

honza
poctivá a dobrá argumentace. to se musí nechat.
Byť lecos vidím trošku jinak..
25. 03. 2009 | 21:54

Honza napsal(a):

to Vlk:

Nemohl byste mi sem dát odkaz na ten záznam projevu a na tu tiskovku? Nebo eventuálně poslat mailem?
25. 03. 2009 | 21:55

vlk napsal(a):

hajný

Vy nebudete mít s přízní pana Stejskala sebemnší problém!
Naopak. A hajná bude čubrnět, jaké budete mít echo!
Že zdravím milostivou.
25. 03. 2009 | 21:56

Ikena napsal(a):

Vlku,
mne ze vcerejska upoutala jedna zajimava momentka. Tluchor, Topolanek a s nimi Bendl pri vylucovani Tlusteho. Ten Bendl je ale kabrnak, po jednom vyprasku vedle Bema, to kdyz citil, ze je Topol K.O. a pak uprk k Topolankovi. Vsadim se, ze po dnesnim
Topolankove projevu o oslavach na Hrade a jeho zrejme nulove sanci sestavovat vladu, bude nasledovat dalsi presun. Uvidime vedle koho bude stat priste.

Ten kurovec je malickost, to je pozustalost jeste po komousich, ty za to muzou.
25. 03. 2009 | 21:57

vlk napsal(a):

Nemohl. Nemám Nicméně najeďte na web České telvize a pusťte si záznam dnešních zpráv. Tohle všchno jsem viděl tam .na vlastní oči. I když..
kostprobu najdete tady: http://www.novinky.cz/zahra...
další tady
http://www.novinky.cz/zahra...
25. 03. 2009 | 21:59

vlk napsal(a):

Ikena

jo Bendla jsem už dnes komentoval, podobněn jako vy, na jiném blogu..
25. 03. 2009 | 22:01

vlk napsal(a):

ty linky v 21:58:40 jsou pro Honzu...
25. 03. 2009 | 22:08

Kormoran napsal(a):

Pozor pozor republikani us Topolankovi zatleskaji!!!!To nejsou slinty, nebo faux pas , je to nazor a velmi strizlivy!
Bedo 30 leta osobne nepamauji , ale jsem si jisty , ze druha svetova valka pomohla us z krize , stejne jako Hitler , ac Ratha totalne nesnasim , v tomto mel pravdu....
25. 03. 2009 | 22:11

Honza napsal(a):

to Vlk:

Díky, to mě navedlo dostatečně. Tohle už by byla jen třešnička na dortu těch argumentů pro odstřel toho ansáblu.
25. 03. 2009 | 22:12

Zacheus napsal(a):

Jakkoli opravdu nejsem příznivcem EU v její současné byrokratické podobě, souhlasím s tím, že s vyslovením nedůvěry vládě se mohlo počkat do konce našeho předsednictví. Tady naše "proevropská " ČSSD prostě dala Evropské unii docela velký políček.

Jestli něco premiér Topolánek v poslední době celkem zvládal, pak právě svoji roli šéfa EU. A dokonce si myslím, že i jeho kritika obrovských finančních injekcí do ekonomiky ( aniž je systémově řešena otázka fungování velkých amerických bank a osobní odpovědnosti jejich manažerů ) ze strany současného prezidenta USA je oprávněná. Opravdu může jt o "cestu do pekla".
25. 03. 2009 | 22:16

vlk napsal(a):

honza
myslím , že se před G20 těžce marginalizoval.A už vidím Obamu jak sis ním "srdečněů plácá po zádech...
topolánek přihrál US vrchního rovnou Klausovi do náruče.
25. 03. 2009 | 22:18

Béda napsal(a):

Kormoran:

Nebyl Bush republikán? Nechtěl zavádět stejná opatření jako Obama? Nerozjelo se to celé za republikána Bushe? Neposkládal Obama svoji vládu dílem z demokratů a dílem z republikánů?

Já bych ve světové válce dnes zas až takové východisko neviděl. Ona přece jenom doba se trošinku změnila.
25. 03. 2009 | 22:19

vlk napsal(a):

Zachee jak jste kapacita v církevních věcech a ve věci víry, tak ohledně škod, které dnes napáchal Topolánek jste bohužel mimo.
Víte vrcholná diplomacie je trošku jiná disciplina , než šíření křesťanské víry mezi lidojedy. Neironizuji vás, nedělám si legraci. Myslím to vážně. Misionář může přinost pro víru jakoukoliv obět, včetně té nejvyšší.
Diplomat nesmí víře víře objetovat oprávněný zájem. Topolánek hovořil jako misionář mezi lidojedy. A ti hi snědí.
Ani si nevšim, že je diplomat.
25. 03. 2009 | 22:22

jarpor napsal(a):

Kdysi se říkal vtip :
Pustím televizi - Husák, zapnu rádio - Husák, otevřu noviny - Husák. Bojím se otevřít konzervu.

Tak aktuálně :
Otevřu Havla - Vlk, otevřu Pehe - Vlk, otevřu Hybáškovou - Vlk, otevřu Zahradila - Vlk.
Mám se fakt bát otevřít sardinky ?

Hezký večer

P.S.
Těším se, jak panen Vlkem budu "ojkomentován"...
25. 03. 2009 | 22:26

Zacheus napsal(a):

To Vlk. Já nemám o panu Topolánkovi a jeho politice velké iluze. Myslím, že skutečně tomuto národu moc neprospěl. Pominu-li pokus o "reformu" zdravotnictví, pak mu osobně mám ze sociálního hlediska například velmi za zlé zrušení pohřebného, zrušení společného zdanění příjmu manželů, neplacenou nemocenskou po první tři dny nemoci atd. Ale to neznamená, že nemohu alespoň kladně hodnotit jeho působení při předsednictví EU. Možná, že se mýlím- ale v každém případě Vám přeji dobrou noc.
25. 03. 2009 | 22:34

Tupelo napsal(a):

jarpor, nevim jestli okomentuje vlk, ale zkusim malou radu. Proste ho preskakujte, povud jste overvlkovaty, koneckoncu i ten husak se snad dal ignorovat, kdyz se chtelo :). Ja si nopak vlka prectu rad ;)
25. 03. 2009 | 22:36

Al Jouda napsal(a):

Domnívám se, že se přeceňuje mocenská schopnost prezidenta Ing. Klause.V řadách ODS je více nespokojenců než jen ti, kteří to dali najevo při hlasování o důvěře vládě. Ti mají nyní uvolněné ruce a budou moci se projevit jak ve sněmovně tak v senátu. První vlašťovka se ukáže už příští týden, kdy se bude hlasovat o zrušení poplatků. Obdobně to dopadne i se schvalováním Lisabonské smlouvy. Nedůvěra vyslovená vládě bude působit jako katalyzátor nápravy jejích asociálních nesmyslů.
25. 03. 2009 | 22:37

Kormoran napsal(a):

Jarpor)))))))))))))))))))
25. 03. 2009 | 22:39

tata napsal(a):

pane jarpor

ještě VAS ta zavislost nepřešla
25. 03. 2009 | 22:42

Béda napsal(a):

Jarpor:

Otevřete si MFD v tištěné verzi. Tam zaručeně Vlka nenajdete. A možná tam budou články podle vašeho gusta.
25. 03. 2009 | 22:42

jarpor napsal(a):

Tupelo

Z čeho jste usoudil, že já jej nečtu rád ?
Dík za radu - i za malou. Bohužel, nějak není pro mne...

Hezký večer
25. 03. 2009 | 22:43

jarpor napsal(a):

Tata

Ale už dávno přešla...
Jsem sand za každým Vlkovým příspěvkem ? To přeháníte ... :-)

Béďa

Nejsem si tak jist.... :-)

Hezký večer
25. 03. 2009 | 22:45

vlk napsal(a):

zachee
ivám . chovám k vašim znalostem velký respekt..

Béda

,-))))
25. 03. 2009 | 22:46

Saliven napsal(a):

jarpor:
Vláda je vláda, i když nedostane důvěru - vládne v demisi. Členství ve vládě vzniká jmenováním a pokračuje i po té, kdy jí byla vyslovena nedůvěra - než se jmenuje nová. Tak to myslím - tohle si klidně Klaus může navolit sám.
25. 03. 2009 | 22:47

Fibonucci napsal(a):

Vlku, Ikeno,

povězte, co to bylo za faux pas? Mé oko modravé zachytilo jen zprávu, že mu zdrbnul jeho proti-krizový lití peněz do ekonomiky. V tomto směru je dobře, že to někdo kruci řekl nahlas, i když u Topola bych čekal, že bude mít jiný starosti, než zrovna tohle.
25. 03. 2009 | 22:53

vlk napsal(a):

Tupelo

,-))))
25. 03. 2009 | 22:53

vlk napsal(a):

Fibonucci
http://www.novinky.cz/zahra...
a další.
25. 03. 2009 | 22:54

jarpor napsal(a):

Saliven

Fajn. Tím předjímáte jistým způsobem porušení "zvykového práva" Klausem. Brzy uvidíme, kdo má (měl) pravdu, neboť já takový postup nepředpokládám.

Hezký večer
25. 03. 2009 | 22:55

Honza napsal(a):

to Vlk:

Já se obávám, že Topolánek + Vondra (a další) bohužel marginalizovali ČR v řadě dalších oblastí, nejen v rámci EU a přípravy G20.

I když účel může být dobrý, jak píšete, závisí i na prostředích a způsobu prosazování. A to jsem u dvou jmenovaných nikdy moc neviděl, i když A. Vondra, když už na něj padla konkrétní odpovědnost, údajně je trochu konstruktivnější.
25. 03. 2009 | 23:00

Kormoran napsal(a):

Bedo dle meho nazoru je politika us absolutne rozdilna nez
v cr. Republikani ci demokrate cti ustavu a tedy i zakladni fundament ve vsech smerech , osobne beru Obamu za absolutne chytreho a vnimaveho cloveka a neexistuje pochyb , ze by svoji funkci zneuzil , jen experientuje s cim nemusim samozrejme souhlasit. Lec zaklad je stale stejny , je to opravdu tezke vyobrazit do nekolika vet . Je mi lito , ale politiku v cr beru jako , stupidni a to se snazim uzit bodreho vyjadreni.Snad pro nazor , "Rozvod v manzelstvi s detmi" Oba manzele chteji pro dite to nej? .... Na venek , ovsem v zakulisi je to uplne jine........
25. 03. 2009 | 23:04

Saliven napsal(a):

jarpor:
Já jen říkám (stejně jako Pehe), že je to možný. Co udělá Klaus ví Bůh. :-) Já jen doufám, že nepověří Zemana, to by byl se socdem konec. :-)
25. 03. 2009 | 23:06

Béda napsal(a):

Kormorane:

Řekněme si to na rovinu. USA jsou prostě ekonomicky na huntě. Kvůli tomu se dokážou v těžké chvíli spojit dokonce takoví rivalové, kteří si ve volbáxch jdo u po krku a neštítí se aféry Watergate. jsou to prostě žebráci - viz Hillari v Číně a naléhání na Evropu, kteří jsou odkázaní na pomoc druhých a stydí se to veřejně přiznat. Ve skutečnosti již žádné Number One není.

Jediné co se dá ještě zkusit, abyxchom se v pudu sebezáchovy zachránili všichni je pomoct jim, tak jako oni pomohli nám za 2.SV, napumpovat do nich peníze na půjčky, donutit je ukončit nesmyslné války, stanovit si podmínky a modlit se, že se nesloží.

Jinak je s náma všema ámen.
25. 03. 2009 | 23:16

Tupelo napsal(a):

jarpor, usoudil jsem z toho zmineneho Husaka, kdo by zrovna ho rad cetl... Ale pokud jsem se spletl, jsem tomu rad ;)

Salivene, jezevec z vysociny ve strakovce by asi bylo halo, zvlast pokud by sve angazma bral jako rozjezd pro prezidentskou kampan (netusim jestli prezidentovani striktne vyloucil). Nicmene tento scenar pokladam spis za mene pravdepodobny, narozdil od meho prispevku JarPorovi bych se zde pletl jen velmi nerad.
25. 03. 2009 | 23:17

jarpor napsal(a):

Béda

"...jsou to žebráci... napumpovat do nich peníze..."

Tak napřed - kolik přispějete a potom, ještě tu o Smolíčkovi pacholíčkovi, prosím.

Před 89 byl kapitalismus také "nad propastí" ... aby se podíval, v jaké hloubce se nalézá socialistický blok... :-)
25. 03. 2009 | 23:22

Carlos V. napsal(a):

Pad vlady vitam.

Klaus bude moci jmenovat premiera, ktery odvola podpis pod LS.

CSSD se prokaze jako strana, ktere poskodi ceske predsednictvi. Sice je to uplne jedno, ale da se ti hezky prodat. Proto v vahava a eurofilni cast volicu CSSD bude volit ODS.

ODS naopak opusti volici euroskepticti a vice pravicovi, kteri budou volit Macha.

Takze po volbach tu mame :
- mrtvou LS
- pohnojene predsednictvi, a muze za nej CSSD
- koalici ODS-SSO

A to neni az tak spatne :-)
25. 03. 2009 | 23:23

prirodovedec napsal(a):

jarpor: Zdravim. Ony se ty sardinky daji parafrazovat i jinak: Ctu diskusni vstup vlk pod Havlem, pod Pehem, pod Hybaskovou, ... a co to vidim, hned za nim ... ho glosuje ...

Pomalu se bojim vlkovy prispevky zahlednout. :)

Jinak mate odpoved s bohatymi citacemi tam, kde ji cekate. A prijemnou zabavu s Vasimi glosami ke kolegovi, uz to jiste nebudu tolik vnimat.
25. 03. 2009 | 23:26

Béda napsal(a):

Jarpor:

Klidně si to berte ideologicky a modlete se dál ke svému fetiši. Tím nic na věci nezměníte.

Tak je tedy nechme, ať si to ve své pýše vylížou samy. A modleme se, ať z toho nějak sami vyklouznem. Začněme se urychleně zbavovat dolarů a odstřihávat od amerických ekonomických vazeb, ať nás nestáhnou sebou.

A až se tady něco semele, pak nečekejme že se tady opět objeví někdo spoza oceánu.
25. 03. 2009 | 23:28

Ikena napsal(a):

Fibonucci,
jestlize Topolanek pouzil nelichotivych slov o cinnosti osoby, kterou jako nejvyznamnejsiho hosta zve na neformalni setkani do sve zeme, tak se da hovorit o faux pas. Navic tim spustil nebyvalou rozepri o jake nema ani potuchy. Neuvedomuje si, ze za tri mesice skonci jeho funkce, ale ostatni politici, majici vliv na svetovou politiku zustanou.
Skutecne tim vymazal naraz vsechny sve plusove body. Je skutecne na povazenou, ze premier neni schopen prednest projev v anglictine, pak by zrejme volil jina slova. Takto je to neuveritelne, takto zkoupat prezidenta USA se nepovedlo zadnemu z komancu, od Stalina po Brezneva. Chybi jazykova vybavenost a vzdelani Guth-Jarkovsky.
25. 03. 2009 | 23:29

extremista napsal(a):

Pane Pehe, tohle jste přehnal.

http://edition.cnn.com/2009...

ex
25. 03. 2009 | 23:37

Béda napsal(a):

Ikena:

Z mezinárodního hlediska vrazil již tak evroskepticismem a diplomatickýma faux pas otřesené pověsti ODS přímo kudlu do zad.
Na mezinárodní scéně je ODS v čele s hradním Ukou a Mirkem od této chvíle úplně odepsaná. Prostě taková politická mrtvolka, na kterou ještě chvíli budou cílit blesky fotoaparátů, ale nikdo ji již nebude brát vážně - v Evropě ani v zámoří.
25. 03. 2009 | 23:39

Fibonucci napsal(a):

Ikena, Vlku,

díky za odkazy a vzkazy. Stihnul jsem si ten Topolánkův nudný projev skouknout. Na překladatelské problémy si zadělává sám, nechápu proč říká dluhopisům hovorově bondy, to přeci tlumočním nemusí pobrat, je to zbytečné. Navíc jeho rychlý projev je živnou půdou pro další překladatelské problémy.

Že tohle vytáhne před Obamovou návštěvou je nešťastné. Ale to je asi tak všechno. Že vykoupe amerického prezidenta, z toho vítr nemám, ono je dnes každému jasné, že jednak svoje sliby nemůže v životě splnit a jednak je to opravdu cesta do pekel.

Jinak že to nepřednesl v angličtině je věc jeho, udivuje mě, že vám to nevadí u toho německy mluvícího politika před ním... (viděla jste ten projev že jo?). Že spustil rozepři, to doufám, alespoň jeden přínos toto zbytečné faux pas bude mít.

Myslím, že vody se uklidní a nebudou z toho větší problémy. Větší problémy budu čekat, až ti rudí blázni opravdu spustí zbytečné a drahé šrotovné a zbytečně začnou v době krize zvedat mateřské a podpory. A to zdanění bohatých, to je zlodějina, která strčí do kapsy Topolánkovo faux pas i s jeho zdviženým prostředníčkem. A to jsme boj s krizí začali tak rozumně...
25. 03. 2009 | 23:39

Kormoran napsal(a):

beda ooo nikoliv prave uvazujete kapku jinak ,)))))). Vy hledate stale stranickeho nepritele)))))) Ale jinak ,preji vam totalni nezavislost, nebo myslite si , ze k vuli 'uprimne " ceske povaze nas hodil zapad nekolikrat pres palubu?))))))). Vypocitavost, prodejnost , nesebeduvera , malost . Pane Bedo nehci vam brat iluze , skutecne vsak jiny system , nez tvrdy kapitalisticky a fungujici , vzhledem k " clovecenstvu" vynalezen nebyl a nebude!!!!
25. 03. 2009 | 23:41

jarpor napsal(a):

Prirodovedec

Taky zdravím.
Vynechal jste Zahradila... :-) To mi k Vaší přesnosti nějak nesedí.
Stejně, jako nesedí mnohdy to, co nazýváte glosováním. Budu přemýšlet, zda otázka je glosování ... stejně jako pokus o připomentí jednoho vtipu... ten asi jo.
Mrknul jsem tam.
Odkaz nemám - nejsem tak "přesný matematik"
Přeběhlík je ten, který nejprve volí stranu a pak na mi zanevře a nit na ni nenechá suchou, že by se to dalo nazvat zhrzená milenka ?

Více možná zítra... dnes se loučím, den nebyl snadný...

Hezký večer
P.S. Už ty saze jen doutnají... :-)
25. 03. 2009 | 23:44

Béda napsal(a):

Kormoran:

Já je nechci zachraňovat z čisté lidumilnosti. Já jim chci oplatit stejnou jejich záchranu Evropy ze srabu.Ovšem tentokrát za cenu úpadku jejich mezinárodního ekonomického a politického vlivu. Vždyť je to přece jenom ekonomický konkurent.

Ať se s naší pomocí zachrání - a my s nima. Bude to za tu cenu, že na oplátku přijmou naše podmínky - budou splácet ve zlatě, resp. starožitnostech, pozemkama... Nějaký oboustranně přijatelný závazný mechanismus se jistě najde. Bude to oboustranně prospěšné. Význam Evropy poroste zrovna tak jak předtím rostl význam USA.
25. 03. 2009 | 23:51

MA-FU napsal(a):

To co jste napsal pane Pehe,teď více-méně zopakoval Zeman v Aktualitách a Topolánek vysvětlil výše citovanou situaci v EP.Velice zajímavé Aktuality na ČT 2.
25. 03. 2009 | 23:57

Kormoran napsal(a):

Pane Bedo , nekricte My Evropa , kdyz stale do ni , dle zasluh nepatrite! Zeptejte s Nemcu a hlavne Francouzu!!!!!! pane! Cim plati za svobodu od r. 45 pane!
26. 03. 2009 | 00:03

Béda napsal(a):

Kormoran:

Francouzi penězma a a Němci penězma a povinností mít na svém americké vojsko. I poté co Varšavská smlouva zanikla. Taky tím, že se musejí podřizovat americkým přáním - kupř. plnit úkoly servisní služby Američanů v NATO, doplňovat koalici ochotných v amerických válkách...
Já to nekritizuji, akorát chci vyvážený přístup. Teď pomůžeme my vám a nadiktujem vám zase své podmínky platné na neurčito.
26. 03. 2009 | 00:09

Ikena napsal(a):

Fibonucci
zvyseni porodneho a vetsi socialni davky ne, shoda. Srotovne rozhybalo trh a ukazalo se jako pozitivum. Ponechame strop pro zdaneni, ale vratime tri dny neplacene nemocenske, coz je velmi asocialni vuci strednimu stavu.

Jenze, je nejaka pravicova strana, ktera treba podporuje LS. To je otazka dne.
Stredovy volic, stredni stav - koho volit?
Da se rici, ze po 20letech od Listopadu je zde takovy marast na politicke scene, ze to necekal ani nejvetsi skarohlid. Jakes a spol. se musi smichem potrhat.
A dnes hrozi, ze skutecnym vitezem mimoradnych ci radnych voleb bude Delnicka Strana.
26. 03. 2009 | 00:34

Carlos V. napsal(a):

Ikena :
pro stredni stav je nejlepsi zrusit soucasny system nemocenske a jeho nahrazeni dobrovolnym soukormym pojistenim. Odpadne vynucena solidarita a kazdy si vybere pojistny program podle jeho predstav a kapsy.

Srtovne pro nas opravdu nema vyznam, dotovana auta mnohem spis dovezeme nez vyrobime.
26. 03. 2009 | 00:54

Béda napsal(a):

Carlos V. alias mr. Kinkor:

Pro střední a nižší stav je nejlepší ponechat současný systéém nemocenské s tím, že ti co na to mají se můžou svobodně připojistit.

Prozatím těžíme z německého a slovenského šrotovného. Prostě se vezeme za cizí peníze, které nastartovaly naše automobilky.
V případě zavedení bych příspěvek omezil na nákup aut splňující přísné ekologické limity nižších kubatur.
26. 03. 2009 | 01:03

Carlos V. napsal(a):

Beda :

Kinkor dava spravne podnety, nedava reseni - skoda.

Soucasny system nemocenske je vyhodny jen pro nizsi stav. Ostatni jej dotuji> Neni duvod proc.

Srotovne ma mnoho aspektu :

- Lide, co si koupi auto, si v rozmezi nekolika let nekoupi neco jineho.
- Lide s starickym autem pravdepodobne nemaji dost penez. I na male auto si budou muset pujcit. V dobe krize nebudou mit na splatky a prijde exekutor
- Co udela srotovne v trhem malych aut v pristich par letech ?
- Kolik to bude stat ?

Podtrzeno secteno - srotovne trosku pomuze ted a nadela spoustu problemu v budoucnosti.
26. 03. 2009 | 01:51

Nikdo napsal(a):

Vážený pane, Vašich komentářů si vážim, ale měl by Jste se odprostit od emocí a uvažovat chladnou hlavou. Ne "prestíž ČR v EU utrpí", ČR pokud vím i nadále zastupuje vláda v demisi. Ten strašák Klaus je hold našim prezidentem a jestli nezrcadlí názor většiny lidí, existuje demokratický způsob jak zkrátit jeho funkční období ?

Spíše si položte otázku, kdo rozuřil býka Paroubka, když před něj postavil "lobbing" Toplánka. Reakce obou nebylo těžké odhadnout dopředu. Proč ČT uveřejnila reportáž o Volfovi právě nyní. Je to náhoda, nebo v ČT řádí další mafie jako je to v soudnictví ?
26. 03. 2009 | 06:55

Béda napsal(a):

Carlos V.:

Neříkejte, že vás racionálního egoistu zajímá osud druhých. Vždyť vy jste vždy zásadně proti solidaritě a zajímá vás pouze trh. Nechte tedy lidi ať si laskavě sami rozhodnou, na co mají a na co ne. Zrovna tak může kleknout bohatý podnikatel za krize a nemít na splátky. Krom toho, vždyť vy jste proti jakémuköliv zasáhování do trhu - nebo se pletu? Každé vměšování státu je podle vás přece škodlivé?

Z mého pohledu je důležité, ab bylo chráněno ovzduší - to se docílí podporou prodeje nižších kubatur s nejlepší emisní ochranou. Anebo podporou šrotovného umožnit příspěvek i na ojetiny s vyšší emisní třídou. To by bylo systémovější. Proč podporovat pouze nákupy nových aut, na které chudí lidé nemají? Proč ne: Necháte sešrotovat starou nebezpečnou čoudící plečku, koupíte si kvalitní auto cca 5 let staré střední třídy a dostanete od nás za to 50.000? V podstatě doplatíte 100.000 ve splátkách a můžete žít v iluzi, že vám patří svět.
26. 03. 2009 | 06:59

slav napsal(a):

Levý pravý to je téměř jedno, teď nás rozděluje pohled na svět, považujeme ho za ustálený, kde už vládné jen souboj ideí, nebo vidíme někde zájmy svůj vliv posunout geograficky. Hlasovací mašinerie vypadá asi tak Topolánek, Paroubek, Bursík, Dolejš versus Zahradil, Grebeníček, Zubová, Melčák, Kubera. My kteří se bojíme euroasijského vlivu u nás máme za hvězdné doby Klause asi proč.
26. 03. 2009 | 07:41

Pavel Krajtl napsal(a):

Deforma zdravotnictví, deforma školství, deforma důchodového systému, klientelismus státního zastupitelství, destrukce a zneužití policie, zneužívání tajných služeb, zneužití globální ekonomické krize k deformě přerozdělení peněz, neschopnost vyhodnotit a postavit se účinně krizi, podstoupení řešení krize lobbystické skupině (NERV), nesouměrná zahraniční politika zavánějící lobbysmem vojenko-průmyslového komplexu, brzda evropské integrace ze strachu před zaváděním standartních kontrolních mechanismů (veřejné zakázky), neschopnost čerpat dotace z EU, privatizace ČSA, letiště, ... je toho snad málo? Už jen jedinný z těch prvně uvedených bodů je dostatečný důvod pro konec vlády. Pan Pehe snad nežil poslední dobou na téhle planetě. Nebo taky splácí nějakou hypotéku?
26. 03. 2009 | 08:32

Pepa Řepa napsal(a):

To Zacheus
na věc mám zcela shodný názor jako Vy.
Pozoruhodné bylo, tuším že Barrosovo, vyjádření, že povinností(!) ČR, je ratifikace LS.
To svědčí o stupni "demokracie" v EU víc, než co jiného.

Autor článku je zvláštní člověk. Většinu času se věnuje klausotepectví a pád vlády byl jeho snem. Když k tomu došlo ztuhnul hrůzou a dává úsměvné rady. Včera v ČT poradil Klausovi, že by měl jmenovat premierem Miloše Zemana a tím rozložit ČSSD.

Náš pan Pehe by pořád někomu radil.Rád by tahal za drátky z pozadí.Už si to vyzkoušel VH a moc si nepomohl.

Teď nasadila firma PEHE notu: Co si o nás svět a zvláště Napoleon Sarkozy pomyslí. Bičujme se, flagelanti.

Dříve nebo později skončí zase u klausotepectví. Určitě bylo vyloučení dvou zelených žabiček řízeno z Moskvy. Klaus jako agent Vladimíra Vladimíroviče poslechl.

Když jmenuje premierem někoho zprava, budou na něj plivat oranžově. Bude-li to naopak, přilítne modrý flusanec.
Asi by bylo nejrozumnější, jmenovat někoho z Nervu a vyhnout se takovým zoufalým jedincům, jako jsou pánové Bursík, Langer, Rath, Zaorálek, Tlustý nebo dámy typu Kateřiny Žákové.

Nechal bych to na prezidentovi.Přes všechny výhrady je to pragmatický člověk.
26. 03. 2009 | 08:37

slav napsal(a):

Pragmatický člověk nebo obratný manipulátor kdo to pozná?
26. 03. 2009 | 08:42

vlk napsal(a):

Pepa Řepa
jen k tomu Rarrosovi
jeho výrok svědčí pouze o tom, že v civilizaci je zvykem, že když předseda vlády, nikoliv demisi, ale s disponibilní vládní většinou a v dané chvíli absolutní většinouv jedné z komor parlamentu ěnco podepíše nějakou smlouvu, kterou vyjednala ta smlouva podléhá ratifikaci, přebbírá závazek prohlasování této smlouvy. Jinak yb to jisět nepodepsala vyjednával o takové formě, kterou by prohlasovat mohl. Naprosto logické očekávání člověka z civilizace.
No ale on neznal české reálie. V parlamentu, kde vláda tehdy měla křehkou většinu podepsaná smlouva ústavní většinou prošla.
Ovšem v senátu, kde vládní zastupiči měli téměř ústavní většinu se o LS pro jistotu ani nehlasovalo. Do teď.
Tohle není svědectvím o stavu demokracie v EU. To je svědectvím o jejím stavu u nás.
Kde buď premier podepisuje něco, co je dle názoru jeho vlastních zastupitelův rozporu s ústavoua zájmy republiky nebo anopak - preier má pravdua podepisuje dobrýa ústavní dokument a jeho vlastní zákonodárci poškozují zájem státu nebo jednají protiústavně.
Nic víc.
V Evropě je zvykem, že smluvní závazek je prostě plněn.
26. 03. 2009 | 09:13

Béda napsal(a):

Pepa Řepa:

Když 25 států podepíše smlouvu (mezi nima třeba Slovensko, které si rozhodně v oblasti národovectví nezadá s češstvím), asi ta smlouva nebude tak špatná. V podstatě ji blokují pouze dva státy. Že je integrace do velkého a silného celku jedinou cestou v bodoucnosti tvrdé globální konkurence velkých dravců, to chápe každý soudný člověk. Zřejmě proto těch 25 států ustoupilo od dílčích výhrad a podřídilo své národní zájmy zájmům širšího celku a budoucnosti.

Ať již je to chybou překladu, formulace anebo čehokoliv jiného, zdá se být povinností ČR velice pozorně přehodnotit LS podle toho co jsem popsal. V případě, že to ČR jako jediná bude sabotovat bych se nedivil Evropě, která má jiný společný zájem, kdyby se podle toho zařídila ve vztahu k ČR. Vystoupení ČR z EU a vznik druhého "Švýcarska" uprostřed Evropy se svojí vlastní měnou a nezávislou politikou je taky jednou z možností.
26. 03. 2009 | 09:18

Ivan Hochmann napsal(a):

To jsem mohl tušit,

co tady zase bude předvádět tenhle levej.....

No dobře začněte si znovu ,jako v 48´.Ale bez nás.My si budeme s Topolánkem alespoň bezstarostně navštěvovat AC/DC a prozpěvovat si Heavy to Hell.

Ivan.
26. 03. 2009 | 09:19

Béda napsal(a):

Vlk:

Jenom bych doplnil. Podepsal premiér, jehož vlastní strana podpis onoho premiéra a svého předsedy jako jedna ze dvou politických stran je hlavním sabotérem naplnění premiérova závazku.
26. 03. 2009 | 09:21

StandaT napsal(a):

Na jedné straně jmenovitě Klaus, Topolánek, ODS. Na druhé straně nějací Češi vyslali signál, nějací Češi výrazně poškodili... Laciné až úsměvné. Asi máte někeré lidi za pitomce. A nebo patříte ke šlechtitelům stáda?
26. 03. 2009 | 09:24

Béda napsal(a):

Ivan Hochmann:

Co to prosím vás říkáte, Ivane. Topolánkova ODS je přece hlavní brzdou integračního procesu. Zřejmě chcete s Mírou začít jako ve 48 - zavedením vedoucí úlohy jeho jediné správné strany.
26. 03. 2009 | 09:26

Vico napsal(a):

No, jak bych tak řekl - Českou republiku vovinuly temný mraky. Odpůrci další integrace v předtuše krachu LS na invalidním vozíku mávají vítězně berlou Na Brusel!

Třeba elegantně vtipný PŘ a mnoho dalších mají pravdu a dojde na jejich slova.

Za rok za dva, kdy už všechno bude dokonáno, budeme žít na takovém suchozemském ostrově Svobody. Jeden nejmenovaný ostrov kdesi daleko už existuje.U nás bohužel nerostou palmy ani cukrová třtina. A řepa /cukrová/ se už přestala pěstovat.
26. 03. 2009 | 09:55

miro napsal(a):

Tentokrát musím s panem Pehem téměř souhlasit. Jinak mně překvapuje proč je ta naše politika na tak nízké úrovni, když čtu tak fundované a státnicky hodnotné soudy mnohých diskutujících, kteří přes svůj počítač, pokud je skutečně jejich a není erární, vidí tak akorát novinové články. Jinak vy nemohly vynášet tak nekvalifikované soudy. V době kdy se připravovali vládní opatření k omezezní dopadů krize , kdy se v podstatě nevyskytlo nic tak jiného a zásadního co zde průběžně vidíme již dlouhá léta, ať je u koryta jeden nebo druhý , kdy má přijet do ČR představitel jedné z největších velmocí musel Paroubek vyrukovat s otázkou důvěry vládě.Proč asi?
Bohužel se už nemohl dívat na to, že on takový velikán a nebyl při tom co se odehrávalo v Bruselu Štrasburku, že nebude hlavní figurou při návštěvě Obamy, při jednání zástupců Evropy na Hluboké, při jednání G 20 . Nenechte se mýlit, že mu jde o lid této republiky, o zájmu tohoto státu ani jemu, ani Rathovi, Zaorálkovi či Sobotkovi.
26. 03. 2009 | 10:14

Béda napsal(a):

miro:

O Paroubkovi si nedělám žádné iluze. Je ze stejné kasty lidí jako Topolánek. V podstatě jeho soukromý život, ekonomické pozadí, praktiky, známosti, poraděnkové kopírují to, co prezentuje v politice M. Topolánek. Dílčí rozdíl mezi nima je akorát v tom, že Paroubek je ve vyjadřování o něco diplomatičtější, méně impulzivní, lépe se ovládá. Jinak je to stejný technolog moci a autoritář jako Topolánek.

Nesouhlasím s váma v tom, že Paroubek požádal o vyslovení nedůvěry vládě zcela nečekaně. ČSSD pweramenetně usilovala o pád této nestabilní vlády založené na Smlouvě s občanem, Kubiceho zprávě, přeběhlících, justičním uklízení případů pod koberec, zastrašování a účelové manipulaci státních zastupitelství a soudů, zneužívání specializovaných útvarů policie a zpravodajských služeb k politickým účelům. Toto byl v pořadí již pátý pokus.

O lid republiky jde Paroubkovi asi tak jako Topolánkovi. Hlavně jej zajímá vývoj volebních preferencí. I když musím uznat, že ve vztahu k nižším a středním vrstvám je Parobkova nešetrná politika o něco vstřícnější, solidárnější.
26. 03. 2009 | 10:26

Charlie napsal(a):

miro

a co takhle kdybyste se vyjádřil k specielnímu zacházení s defraudantem Wolfem?

To Vám jako nevadí, že za podporu vlády se může krást?
Budou se nám defraudanti a zloději sebejistě usmívat do kamery vědomi si své nepostradatelnosti?
Má se to snad stát v České republice normálním standardem?

Prosím o Váš názor na tuto konkrétní záležitost.
26. 03. 2009 | 10:27

Charlie napsal(a):

Béda

přesný -------- ;-)))
26. 03. 2009 | 10:30

talentovaný šibal napsal(a):

Za prvé musim říct, že sem rád že pan Pehe vede ve statistice počet přečtení v poměru 2390:2040 nad tim nemožným doc. Havlem. Ukazujete to na jeho lidskou i odbornou kvalitu.

Pro nynější situaci by bylo nejlepším řešením, kdyby přišla vláda talentovaných šibalů. Jedině šibal ví co je pro repubiku dobrý. Jedině šibal se nezalekne náky hloupý krize. Jedině šibal dokáže jednat s Obamou (a nechat ho přitom ještě zaplatit tu svíčkovou, na kterou tady chce jít). Proto šibalové kupředu ...

Definice talentovaného šibala - Talentovaný šibal je zásadně nestraník, to neznamená že nemá rád politické strany, ba naopak nechá se najmout a podpořit kýmkoli a jakoukoli stranou. Výhodu šibalů je ta že se poté nemusí při přerozdělování peněz ze státního rozpočtu s nikým dělit, nemusí kojit vlastní stranu a veškerý drobky padající ze státního rozpočtu si mohou strčit rovnou do vlastní kapsy.

Šibalům zdar !
26. 03. 2009 | 10:34

Nuba napsal(a):

Vláda sice padla a je to dobře, ale co bude teď ? Naše politická scéna je zablokovaná osobními animozitami, každý si myslí, že má pravdu a hodlá ji jakýmikoliv prostředky prosadit.

Tato politická garnitura (včetně VK o Zemanovi ani nemluvě)není již schopna něčeho pozitivního dosáhnout. Stačí se podívat na jednání v parlamentu. Příkopy jsou obrovské, slušnost a spolupráce je neznámý pojem. Vládne se pomocí intrik, lží, arogance, sprostoty a korupce. Hlavní protagonisté jsou nechutní. A politika v tomto provedení je svinstvo.

Jedině model vlády odborníků může vést k jistému zklidnění situace. Ať se papaláši alespoň na chvilku ztratí lidem z očí. Pokud by byli trošku sociálně inteligentní tak by chápali, že je to v jejich bytostném zájmu, protože čeho je moc, toho je příliš. Ráda bych viděla nové tváře, kterým bych alespoň zpočátku mohla věřit.

Těším se na nové jaro, tož tatary do ruky a zadky do modra.
26. 03. 2009 | 10:43

talentovaný šibal napsal(a):

To Nuba:
Plně s tebou souhlasím Nudo, jediným řešením je skutečně vláda talentovaných šibalů = nezávislých odborníků. S tímto řešením by se nemělo dále otálet. Zamlouvám si ministerstvo pro místní rozvoj, je takový malý útulný, leccos se tam ztratí ... (Jirka Čunek ví o čem mluvim) a hlavně se tam rozdělujou miliardy z EU fondů
26. 03. 2009 | 10:52

miro napsal(a):

Toé Charli
Celá záležitost s Wolfem je ve stadiu vyštřování. Pokud je to pravda tak ať za to zaplatí Wolf i Ministerstvo životního prostředí. Že však toto muselo vyvolat zrovna pád vlády, že se páni Paroubek a spol neovládli a nemohli počkat 2 měsíce mně jen utvrzuje, že padání preferencí je pro ně důležitější než zájmy našeho státu. Najděte si na internetu včerejší vyjádření Rupnika a Zemana. Neříkám, že Topolánek je nenahraditelný a že vše co dělá je správné. Jën mně překvapuje a vlastně ani ne že si málo všímáme toho, že Paroubek sice svrhl vládu, která podle něho vládla špatně ale zatím se nehrne že by chtěl v tom námi zevaviněném srabu vládnou. AŤ si to vylíže třeba nějaká úřednická vláda a až se to ve světě a u nás bude vylepšovat tak do toho půjde Skutečně státotvorné
26. 03. 2009 | 11:12

Béda napsal(a):

miro:

O pád vlády usilovala Paroubkova ČSSD konzistentně a kontinuálně již od voleb s Kubiceho pozadím a ustavení vlády založené na přeběhlících (víc výše v mém příspěvku). Tato vláda byla prostě založena na podvodu, machinacích a byla obsazena tou nejhorší politickou spodinou s temným pozadím i praktikami. Proto musela padnout.

Předpokládám, že dočasným dovolebním řešením bude vláda "apolitických" lobbistických úředníků názorově blízkých Hradu. Mezitím budou mít znesvářené strany čas na sebereflexi, provedení nutných změn, vnitřní konsolidaci a obroušení vzájemných animozit. Předpokládám, že něco takového má Paroubek s Klausem předjednáno.

Nevidím katastrofický scénář dokonce ani ve vztahu k Evropě: Nová vláda může požádat o zastupování ve vztahu k Evropě dosavadního ministra pro "evropské" záležitosti (Topolánka po včerejšku již ne) anebo ustavit někoho nekontroverzního, kdo problematiku zná a v Evropě se dlouhodobě pohybuje - Telička, Dienstbier. Administrativní a organizační agendu, běžnou diplomacii zvládne kdokoliv z nich nejméně stejně bravurně jako současné trio - Klaus, Topolánek - Vondra.
26. 03. 2009 | 11:28

Nuba napsal(a):

talentovaný šibal

není jisté, zda Vás dobře chápu, dnes jsem si přišlápla vedení v Praze, ale naznačujete mi tady pro moji povahu neakceptovatelnou myšlenku, že všichni jsou takoví.

Ačkoli mám v poslední době pokušení uvěřit teorii pana Skeptického o vítězích krysích závodů (čili volbách), a moc se mi chce zrušit zákaz verbální vulgarity, stejně budu mlít nakonec to svoje ( a přece se točí). Nemohu si pomoci, máme to v rukou my voliči a skutečně, když to akceptujeme, tak to taky máme.

Občanská společnost nefunguje, většina se krčí a nadává. Já na rozdíl od Vás bych nejraději zamířila na klidný pustý ostrov a obklopila se raději paviány, než řvoucím Topolánkem. Fondy nefondy. Stačí petrolejka, pár knížek a banány - proč chtít víc ? Pouze hodně prázdní lidé zaplňují svůj svět horou blbých krámů. No, každý co je mu libo :-)
26. 03. 2009 | 11:33

Charlie napsal(a):

miro

zase jste podle zde zavedených metod uhnul - neptal jsem se Vás na pád vlády --- ale na způsob ne/vyšetřování Wolfa a na jeho zřejmou ochranu ze strany premiéra.

Na specielní zacházení s defraudantem Wolfem - na zřejmou snahu zamést celou kausu pod stůl (byla dokonce zastavena, nyní se vyšetřuje-nevyšetřuje) výměnou za podporu kabinetu.

Netvrdil bych to, kdyby nebyly na stole důkazy o zfalšování cesťáků, opis webových stránek vydávaný za vlastní výzkum atd.
Prostě důvěřuji NKÚ.

Takže nekličkujte.
26. 03. 2009 | 11:42

Pepa Řepa napsal(a):

Vlku, Vlku proč se tedy vůbec smlouvy předkládají k ratifikaci ať již referendrem nebo zast. sbory když je "povinností"(!) je ratifikovat?

Jaké ještě povinnosti máme, kromě toho, že nemáme prošvihnout příležitost mlčet.

Vám nevadí jednotná zahraniční politika? Další možné nádory typu Kosova?
Sarkozyho Středomořská unie? Podpora pojídače kravat, který zrovna v tuto dobu hezky "demokraticky" likviduje oposici?

Jednotná imigrační politika? Eurábie? Rozstrkání nepřizpůsobyvých do nových zemí. EU tomu říká princip solidarity a znovuusídlení.
Pamatujete jak reagovala VB na cigánský exodus přes kanál?

Už tyto dvě skutečnosti stačí.
26. 03. 2009 | 11:50

miro napsal(a):

To Nuba
Trochu si protiřečíte. Vláda Padlo to je dobře ale co bude teď? To by jste měl Vy ale hlavně pan Paroubek vědět, před tím než položil vládu
26. 03. 2009 | 11:54

Nuba napsal(a):

miro

že padla je dobře, protože horší to být nemůže, statistika o stoleté vodě je docela věrohodná
26. 03. 2009 | 11:57

Béda napsal(a):

Pepa Řepa:

Nevím jestli vám odpoví Vlk, já bych se toho s dovolením ujal. Mně společná zahraniční politika v zájmu Evropy jako celku nevadí. Konec konců mají ji Rusko, USA, Čína - tak jaképak copak?

Chcete snad říct, že v případě schválení LS hrozí další Kosovo a v případě neschválení nehrozí?
Navrhuji Kosovo neuznat státem ale vrátit Srbsku jako autonomní oblast s kontrolou mise OSN. V případě ponechání jeho neoficiálního statusu státu s hlavním městem Camp Bondsteel izolovat jeho hranice a zamezit stěhování Kosovanů (a tím i distribuce drog z Afghánistánu skrze Kosovo do Evropy) do EU a nabývání státního občanství muslimy. To stejné u Albánie. Středomořská unie je neinstitucionalizovaná dobrovolná fantasmagorie - Evropa by ji měla odmítnout jako pokus o dezintegraci. Gruzie není součastí evropských struktur. Prezident Saakašvili (má mimo jiné americké občanství a poradce)je jedním z Trojských koní USA vůči Evropě.

Ano jednotná imigrační politika -spustit "železnou oponu" vně stávajících hranic EU s nemožností vstupu muslimských zemí (včetně Turecka protlačovaného do Evropy USA) a zákaz udělování státního občanství zvnějšku přistěhovaným muslimům a dětem. Rozstrkování muslimů ani aplikaci této politiky jsem si nevšimnul - jistě existují demokratické mechanismy jak tomu lze zabránit. Krom toho bez násilí z jejich strany by to jistě nešlo.
26. 03. 2009 | 12:03

slav napsal(a):

Paroubek nikoho nekryje ani nezatracuje, tak to krytí musel převzít Topolánek, doufejme že nás jeho netaktické lumpárny nepřivedou do neštěstí, ústavně je to práce prezidenta, ale když nevíme kde vlastně on patří a komu slouží, ale ani to není důvodem k toleranci nepravostí.
26. 03. 2009 | 12:07

Kritik napsal(a):

Tentokrát se autor článku vykolejil, neboť tvrdí, že bylo možné špatnou cestou dojít k dobrým cílům. Přitom každý ví, a potvrzuje to i historická lidská zkušenost, že špatnou cestou lze dojít pouze do pekla.
26. 03. 2009 | 12:10

Tom.Atom napsal(a):

Legitimita vlády se nemůže odvozovat pouze od toho, že zrovna náhodou předsedá EU, protože na ni dorotovalo půlroční předsednictví. Tato vláda je především vládou ČR. Pokud škodí vlastním občanům a vlastní zemi, je správné, pokud tato vláda padne. Odpovědnost vůči vlastní zemi je silnější než odpovědnost vůči EU a jejím institucím, protože ty naši vládu nevolily. Ostatně pan Topolánek mohl celé situaci zabránit. Paní Zubová předložila tři požadavky, za kterých je ochotna podržet vládu, z nichž jednu premiér slíbil splnit. Zbývající dvě nikoliv. Jde o odvolání nejvyšší státní zástupkyně a omezení jízdy kamionů v pátek. Pokud by tyto věci Topolánek splnil, měl by hlas paní Zubové a vládl by dál. Že tak neučinil, přičítám tomu, že je v silném svazku s lobby automobilových dopravců. A o tom, co všechno pro něj udělala paní Vesecká a co všechno na něj ví, to se můžeme jen dohadovat. Každopádně si pan Topolánek podřezal svou větev sám. A je tomu tak dobře.
26. 03. 2009 | 12:41

Pepa Řepa napsal(a):

To Béda
Doporučuji Vám zajímat se více o projekt Středomořské unie, který zahrnuje zamě Maghrebu
dále viz:
http://blog.aktualne.centru...
23.03.2009 16:05:26
nechci se opakovat.

Většina toho, co píšete má hlavu a patu. V tom nejsem s Vámi v rozporu.
Obávám se, že právě podpisem LS máte menší páky, jak uvedených cílů dosáhnout.
Nejde o to stát mimo EU, ale nedopustit aby se EU postupně měnila v nedemokratickou Euarábii.Vytvořit protiváhu francouzsko-německému bloku z menších států.
26. 03. 2009 | 12:49

Aleš napsal(a):

Nubo- to řešení se blíží- národovečtí populisté ala Železný, Haider, Lukašenko nebo něco jiného a vzpomínání na zlaté demokraty Topolánka a Paroubka.
Myslím, že již v roce 2014 může taková nějaká strana vejít hlavním vhodem do Strakovky.
26. 03. 2009 | 12:49

miro napsal(a):

Ano Nubo jasná odpověď nikoliv řešení tedy kecy
26. 03. 2009 | 12:52

jarpor napsal(a):

Tom.Atom

Tak jedna poslankyně bude rozhodovat o kamionech, o jedné Vesecké... o čem a kom ještě ?

Zkuste si představit, že jste premiér. Vyhověl byste ? Já se přiznám, že asi ne. Ne pro Veseckou, ne pro kamiony.
Pro princip parlamentní demokracie.

Hezký den
26. 03. 2009 | 13:03

miro napsal(a):

TO TomAtom slyšel jste celý projev obou zelených vždyť to nebylo o vládě ale vyřizování účtu s předsedou zelených Bursíkem. Vy znáte čísla o přepravních kapacitách automobilové dopravy která převážně zajištuje přepravu materiálu a výrobků našeho průmyslu ? Přečtěte si v Britských listech kvalifikovaný komentář k tomuto problému. Proč zelená strana místo zákazu neprosazuje koncepci využití železnice místo silniční dopravy Zákazy nic neřeší, když není jiná alternativa.To má poslouchat Topolánek nereálný požadavek jedné poslankyně, když 97 to nepožaduje ?
26. 03. 2009 | 13:05

Nuba napsal(a):

Miro

myslím, že jsem svůj názor napsala. Jako jediné východisko v současné nenávisti vidím vládu odborníků, nebo národní shody, či něco takového. Pokud je ODS alespoň trošku realistická a chce ukázat národu pokus o dávno avizovanou sebereflexi, tak na to přistoupí.

Jiná řešení vidím jako horší. Ovšem říkáte mi - kecy - samozřejmě. Co více já a také Vy, nakonec můžeme ? Snad si nemyslíte, že na Váš názor někdo dá. Jsou to všechno tak akorát plky pro nás, které to zajímá. Praktický význam to však nemá, nebo myslíte, že ano ?
26. 03. 2009 | 13:16

Ikena napsal(a):

Jarpore,
prominte, ale ta Vesecka je neudrzitelna a navic, nebyl to Bursik, kdo vykrikoval Vesecka nebo Pospisil?. Takze Jakoubkova toho moc skutecne nechtela.
Prokaucoval to totalne, stacilo slibit a splnit kdysi na svatyho dyndy a vlada by byla a mohl mit pokoj. Jenze on je chlap s gulama a nejaka zenska mu do toho kecat nebude.

Dnes se musim zastat Bema.
26. 03. 2009 | 13:20

jarpor napsal(a):

Ikena

Já se nehodlám přít o udržitelnost toho či onoho na základě informací z medií ( víme jak se co dá napsat, natočit ...), ani na základě křiku jednoho člena vlády. Já to nevím. Pokud víte více odjinud - máte výhodu.

Jsem asi naivní, ale buď se budou ctít nějaká pravidla, nebo si dělejmě každý co chce.

Zde bych vůbec netahal něco o ženské a chlapech...

Hezký den
26. 03. 2009 | 13:30

jarpor napsal(a):

Ikena

omlouvám se, ale ještě mi vypadlo toto :
Slíbit a plnit na svtého dyndy - a mít pokoj,... sorry.
To raději oceňuji, že se rozhodl tak nejednat...
26. 03. 2009 | 13:36

Ikena napsal(a):

Jarpore,
jste zvlastni, hovorite o tom, ale vykriky na dane tema od Bursika neberete.
Vite moc dobre jako ja, ze to Bursik prohlasil a nekolikrat.
Vite, ze jsem u vas nikdy nezaregistroval nejaky zasadni postoj, pouze takove klickovani a uhybny unik do ztracena, nyni opet takova vymluva, ze nemate dost informaci.
26. 03. 2009 | 13:42

Ikena napsal(a):

Jarpore,
vy mne udivujete.
Jestli se rozhodl nyni tak zasadove, tak proc stavel vladu na prebehlicich a angazoval se u Wolfa?
Ted najeddnou byl cestny? Blbost, spolehal, ze oba z ODS jej podrzi, coz se nestalo.
26. 03. 2009 | 13:45

Nuba napsal(a):

Aleši

pokud morální devastace společnosti bude pokračovat, pak máte naprostou pravdu.

Jsem optimistka, proto se domnívám, že toto je dno. A že si to ti zodpovědní uvědomují.

Proto méně politická vláda složená z nezprofanovaných lidí a rychle předčasné volby, případně úprava volebního systému tak, aby k takovým zhoubným patům nemohlo v budoucnu docházet.
26. 03. 2009 | 13:47

Charlie napsal(a):

Hrubého a hulvátského chachara v čele vlády žádná škoda.
Neschopnost zakrývaná hrubou mluvou a hranou bodrostí bývalého bolševického lampasáka který dobře ví, že tím vyvolá sypatie u značné části stejně obhroublé české populace.

Ač Klause nemusím - musím uznat, že je to jiná váhová kategorie a tehdy, když napsal tupý a prázdný Topolánek - měl stoprocentní pravdu.
26. 03. 2009 | 13:51

Pepa Řepa napsal(a):

To Béda
Ještě k té zahraniční politice.
Nemůžete srovnávat nesrovnatelné.
Z hlediska zahraniční politiky se příliš neliší zájmy obyvatel Aljašky od zájmů obyvatel Floridy.Totéž u Číňanů nebo Rusů, pokud se nejedná o zjevnou iredentu.

Naprosto rozdílné jsou ale zájmy Francie, GB, Německa a takto bych mohl vyjmenovat všechny státy. Evropa je tvořena svébytnými kulturami, s různými,tisíciletými tradicemi a odlišnými geopolitickými zájmy. Konflikt na Balkáně to ukázal v plné nahotě.Kdyby byla EU v roce 38, tak jsme se Sudety dopadly obdobně jako Srbové s Kosovem.

Pokud to chcete odbýt formulací o konsensu, tak musíte mít vyjednávací pozici co nejlepší a ne podepsat někomu bianco šek, že bude jednat za Vás.Zbavovat se vlastní svéprávnosti.

A o tom to je především. Snaha dělat z někoho agenta Moskvy nebo Pobřeží slonoviny spíše svědčí o smyslu pro demokracii těch, kteří tyto fámy šíří.Tím nemyslím Vás osobně, ale ty, kteří občas s podobnými argumenty vyrukují.
26. 03. 2009 | 13:53

Tom.Attom napsal(a):

Jaropor a Miro: Politika je věc kompromisů, pokud jich nejste schopen, byť jde o jednu poslankyni, pak se nemůžete divit, že vám padne vláda. Ano, jsou situace, kdy i jeden poslanec(v případě obou podmínek to jsou navíc požadavky daleko více poslanců) bude rozhodovat o takových věcech. Neschopnost pana Topolánka udělat to, po čem volají stavovské organizace, půlka sněmovny a všichni soudní občané navíc nepokládám za vynucený kompromis, ale za jediné racionální a zároveň i morální rozhodnutí. Udržování Vesecké je tristní a kdyby kvůli ničemu, tak toto je důvod, pro pád vlády. Justice je ve zcela žalostném stavu a pan Topolánek ani pan Pospíšil si toho ještě nestačili všimnout. Ostatní už ano.
26. 03. 2009 | 13:53

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon dopadli
26. 03. 2009 | 13:54

jarpor napsal(a):

Ikena

Nevím co je zvláštního na mém postoji k Bursíkovi.
Ano, jeden člen vlády něco chtěl. Jeden ... Mám svůj názor vysvětlovat dál ? ( A pokud vím, kdyby vláda nepadla, mělo se o tom v koalici jednat - a soudím, že i bude )

S tím, že spoléhal na to, že si to ti rebeli z ODS rozmyslí - můžete mít pravdu a možná to tak bylo ...

Já Vás udivuji ? Smím vědět čím ?
Pokud si vzpomínám, Topol byl od počátku nakloněn novým volbám, ale to sám neprosadil...
Stavěl vládu na přeběhlících tak, jak před tím na nich stavěla strana druhá, a jak o tom hovořila i strana druhá ( mám 101 - vzpomínáte ?).
Máte při 100 na 100 jiný nápad ?

Wolf
- jedna strana říká - Wolf dostal dotace tak, aby byl poslušný ( měli ho zavázaného a lia uplatili jej ), když se začal cukat vytáhli to na něj.

Druhá strana - zneužil dotace ( nehovoří jak je možné, že kontrola nic neodhalila ) a když se na to "došlo" chtěli ho zakrýt, protože drží vládu...

Myslím, že právě teď dojde brzy k vyjasnění...
Souhlas - měl se držet od Wolfa dál...
26. 03. 2009 | 14:06

jarpor napsal(a):

Tom.Atom

Neodpověděl jste na otázku. Více viz má odpověď Ikeně.

Kompromis není o tom, že jeden poslanec bude rozhodovat...

Souhlas sněmovny s něčím o jeden hlas - rozhodnutí jedním hlasem, je O.K..
Rozhodnutí jednoho poslance o čemkoliv není na jednání o kompromisu...
26. 03. 2009 | 14:12

jarpor napsal(a):

Ještě dodatek

Až teď je justice "v žalostném stavu" ?
Že jsme si její " výborné kondice" nevšimli dříve ... délka řízení, ztráty ze spisů, odposlechy, policie "zadržela" a státní zástupce požadoval doplnění a policie musela "pustit" ... zapomněli jsme ?
26. 03. 2009 | 14:18

Béda napsal(a):

Všem:

Omlouvám se za chybnou a naivní úvahu o tom, že finančnímu systému USA lze zvenčí pomoct - nelze:

"George Soros a slavný peruánský ekonom Hernando de Soto píší oba pro Wall Street Journal své návrhy na mnohem přísnější regulaci obchodů s tzv. credit default swaps (CDS), cenným papírem pojišťujícím proti bankrotu. A oba jsou radikální.

George Soros považue CDS za nástroje nebezpečné z principu: jejich využívání by se mělo dovolit jen těm, kdo vlastní originální dluhopisy, od nichž jsou CDS odvozeny. Nikoli těm, kdo s nimi jen spekulují, protože neznají stav „podkladových“ dluhopisů. Soros píše: „Před krachem z roku 2008 se věřilo – šlo o tzv. teorii efektivních trhů --, že ceny finančních nástrojů přesně odrážejí všechny dostüpné informace. Ale to není pravda. Netýkají se současné reality, ale budoucnosti; což je věc předvídavosti a odhadu (anticipation), nikoli znalosti.“ Navrhuje proto mezinárodní dohodu a po Ameriku federální úpravu.

Hernando de Soto píše, že CDS a podobné deriváty jsou v pdostatě šedá ekonomika. „Globální krize, účetní ztráta více než 50 bilionů dolarů v akciích, nemovitostech a ziscích během 15 měsíců, se nedá vysvětlit jen pádem pouhých 7 % podřadných hypoték (nestály ani 1 bilion dolarů). Skutečným viníkem je chybějící důvěra v cenný papír. … Agresívní finančníci podle odhadů Banky pro mezinárodní vyrovnání (BIS) vytvořili deriváty za jednu biliardu (quadrillion) dolarů – hypotéční cenné papíry, zástavní dluhopisy, credit default swaps. Na rozdíl od běžných cenných papírů se nemusejí nikdy zaznamenat, nejsou spojeny s majetkem, který reprezentují. Nikdo přesně neví, kolik jich je, kde jsou a kdo je za ně nakonec odpovědný. Od chvíle, kdy si lidé začali půjčovat, stojí obchod na důvěře v psané závazky. A tohle je jediný papír, který není centrálně zaznamenávaný, standardizovaný a snadno vystopovatelný.“

De Soto navrhuje, aby všechny cenné papíry byly povinně zaznamenávány ve veřejně dostupných registrech. „Vlády by ale nikdy neměly zapomínat, že produkce má vždy přednost před financemi. Jak si všimli Adam Smith i Karel Marx, finance podporují tvorbu bohatství, ale samy nevytvářejí žádnou hodnotu. … A vlády by měly přestat předstírat, že existující trh nakonec všechno vyřeší. Nechme pracovat trhy znamenalo v tomto případě nechme pracovat šedou ekonomiku. Ale moderní trhy fungují, jen když je na cenný papír spolehnutí.“

Rozsah škod způsobených neviditelnou rukou nenasytných bankéřů je tak rozsáhlý, že to prostě možné není. Uvedená citace rovněž prokazuje, že hypoteční bublina je pouze malicherností a bezvýznamností v porovnání s podílem ničím neregulovaného a nekontrolovaného bankovního, resp. burzovního virtuálního spekulanta. Uvedené nám taky ukazuje, co je skutečnou příčinou hluboké finanční krize v USA.

Zůstává nám pouze doufat, že vzájemnou propojeností finančního sektoru nedošlo k zaneřádění bankovního systému Evropy tímto virtuálním bankovní svinstvem zvaným CDS.
26. 03. 2009 | 14:59

hovorka11 napsal(a):

Tentokrát s panem Pehem moc nesouhlasím. Vše co se stalo, má svoji logiku z předchozího vývoje. Má to více pozitivních faktů. Především to nabízí možnost pročistit politickou kulturu a možnost dokázat, že vládu nelze stavět na potlačování práce vyšetřovatelů korupčního jednání a jejich trestání kvůli snaze odhalovat tuto korupci.
Zároveň to zavádí průvan do stability korupčních vztahů.
Vždy něco špatného otvírá cestu k nějakému zlepšení, otázka je, kolik toho ještě v budou normální lidi nuceni vytrpět. Myslím ale že toto zlepšení stejně budoucí vláda bude brzdit. V současném složení dvou nejsilnějších stran nevidím budoucnost. Nedejbože, aby se však iniciativy ujala strana Petra Macha pod patronací Klause, to by nás uvrhlo do ještě bludnějšího prostředí!
26. 03. 2009 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

To Jarpor
myslím, že Topolánek udělal stejnou chybu, jako Paroubek po prohraných volbách.Ne jeden Nerv, ale všechny nervy pochodavaly.

Může za to Putin, Císař pán, purkmistr a já nevím, kdo ještě.
Skutečnost je jednodušší. Tlusťoch z vířivky se jen nalepil na dvě zhrzené zelené žabičky.
Kdyby byl Topolánek zticha, tak mu to vynese lavinu sympatii.Jak nemám v oblibě EU, tak si počínali chlapci zdatně.
Teď ještě plácne něco o Road to Hell.
I když musím uznat, že druhá strana se taky činí.Zvláště pánové Zaorálek a Rath.

Nevím proč, ale pořád myslím na film Blbý a blbější.
26. 03. 2009 | 16:50

jarpor napsal(a):

Pepa Řepa

Není co dodat, máte pravdu i s filmem...
I prohrát se musí umět, s dekórem, a ať si o parlamentu myslíme cokoliv, byla to vládní (premiérova) prohra.
Říká se : mlčeti zlato... toho se měl včera držet.
Inu - Nikdo není dokonalý ... :-)

Hezké odpoledne
26. 03. 2009 | 16:59

SuP napsal(a):

jarpor -
No jo, ale když on se ho Veselovský furt na něco ptal. Zkuste pak mlčet. A ještě ftelevizi.
Myslím, že to trochu spravil, když řekl po abdikaci Klausovi, že ze 100 a -100 nikdy nedá 101, leda tak předčasné volby. To se starýmu mrťafovi vůbec, ale vůbec nelibilo!
26. 03. 2009 | 19:13

tata napsal(a):

pane jarpor

ja sem psal že pod každym,?Ale zavislost to je,to bilo jen takové malé štouchnutí,jinak to muj problem není.ja se už moc nezapojuju sem celkově otraven,řekl bych že přestavam chapat tu neochotu kompromisu jen snaha převalcovat toho druheho a to na všech urovní asi se do takové doby nehodím lidstvo straci co je odlišuje od zvěře ano převlada zakon přirody,tomu se nak neumím přispusobit.ALE TŘEBA TO TAK MA BYT.JEN MĚ OSOBNĚ JE STOHO SMUTNO.
26. 03. 2009 | 20:04

tata napsal(a):

A PAK JE MI SMUTNO Z MEHO PRAVOPISU BYLO
26. 03. 2009 | 20:05

jarpor napsal(a):

SuP

Ale, no tak, až tak si hubu na špacír posílat nemusel .. :-)
To byste zvládl i Vy lépe s tím Veselovským...

A k mrťafovi - no já nevím, co jste očekával Vy, ale já jsem očekával ústavní a "zvykový" postup. Soudím, že se v tomto rámci pohybuje.

Když síly, které nemohly přijít na jméno "vrtošivému staříkovi", jej svým postupem "vyšvihly" do středu dění, tak ať se nediví, že si to bude užívat.
Někdo tu již napsal - vládnout se nemá snadno, vládnout se má dobře.
Snad jste nečekal od mrťafy něco jiného...
Hezký večer
26. 03. 2009 | 20:06

jarpor napsal(a):

tata

Vidíte to hůře, než tomu ve skutečnosti je.
Závislý fakt nejsem, to mi věřte...
Dovolte mi se vyjadřovat. Ke každímu a ke všemu. Tím nikoho neválcuji.
Přece Vás nemohu nutit k optimismu... ale zkuste to.
Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř ... :-)

Příjemný večer
26. 03. 2009 | 20:12

Pepa Řepa napsal(a):

Věc začíná nabírat groteskní rysy. Včera pan Pehe doporučoval pana Zemana, dnes nám-přirozeně z USA- sděluje pan Švejnar, že nehodlá předsedat vládě odborníků.
Premierem nechce být ani Bém, a v tuto chvíli ani Paroubek (paní Paroubkové se ovšem nikdo z novinářů neptal).

Pozoruhodné je to, že ani jednomu nebyla funkce premiera nabídnuta.Ta vyjádření mají obdobnou hodnotu, jako vyjádření pekaře Lojzy, že se nehodlá stát králem.

Hradní pán požaduje 101 hlasů bez přeběhlíků. Jsem zvědav s čím zítra přispěchá pilný autor tohoto seriálů.

Jak si kopnout do Klause, když je požadováno to, po čem autor volal.
Bude to oříšek, ale já panu Pehe (mu) věřím. On to sladit dokáže.
26. 03. 2009 | 20:50

SuP napsal(a):

jarpor -
Mně na tom našem starým mrťafovi vadí jen ta sveřepost, s jakou vyžaduje vytlouct 101 ze 100.
S tou Mirkovou hubou na špacír samozřejmě souhlasím, mám ho normálně za noblesnějšího.
obávám se, že svým tlakem na novou opoziční smlouvu Klaus takňák neregistruje, že ta strana, kterou nutí ODS do holportu příliš v čase změnila rétoriku vedení i důvěryhodnost partnera byť z nouze.
Jen mě těší, že Bém prohlásil, že by vládu nestavěl.
Ale v "Prohlášení výkonné rady" mě zase zaujaly aspúoň 2 body.
1." ČSSD přebírá veškerou zodpovědnost za ....." - mělo být NESE. Protože ona to nepřebere.
2." Rada se rozhodla, že vládu nebude sestavovat nikdo jiný, než Mirek" (významově zjednodušeno)..... Řekl bych, že tím to hoši dost posrali?
26. 03. 2009 | 21:00

jarpor napsal(a):

SuP

Já to o tom, kdo má sestavovat vládu (bod 2) čtu jako jistý zpětný tlak na hrad...
Něco jako : tys řekl 101, ale zároveň řekls - na základě dohod politických stran, tak my jako politická strana říkáme : Mirek.
Je to pos...ý ?

P.S.
Tanečky kolem hnojiště...
Jak to říká ta slípka : Ještě dvakrát to hnojiště oběhnu, aby si kohout nemyslel, že jsem k...a. .. :-)
Hezký večer
26. 03. 2009 | 21:29

SuP napsal(a):

Jasně - "pxsraný" je zbytečně expresivní. Já myslím, že stačilo, že se na tom dohodli a všichni u toho byli. To je na druhé straně dobře.
Nakonec mě ale stejně zajímá, jak to nakonec všechno dopadne, a jak se u toho kdo zase vybarví .......
26. 03. 2009 | 21:39

jarpor napsal(a):

SuP

Dopadne to dobře. Jak jinak ... :-) Myslíte, že se otáčení země kvůli nám zpomalí ?
Ani náhodou.

Bude se "sladit".. že, pane Pepo !

Hezký večer
26. 03. 2009 | 22:02

tata napsal(a):

pane jarpor

žadna snaha z me strany že byste se měl omezovat v něčem,jen z me strany ma poznamka jestli ji vemete nebo ne je jina každopadně ani nahodou vas vněčem brzdit
26. 03. 2009 | 22:21

Béda napsal(a):

a) 101 - ková koalice přirozenou cestou (při rozdání karet pravice: levice 100:100, kde pravice jsou i "zelení") bez přeběhlíků je nesmysl

b) velká koalice při míře animozity Topolánek: Paroubek po svržení vlády vyvolané ČSSD je rovněž nesmysl

c) každý den umělého prodlužování existence Topolánkovy vlády v demisi po Topolánkových extempore doma i v Bruselu je hazardem s mezinárodní pověstí i morální kredibilitou ČR vedené největší politickou spodinou (od A - Smlouva s občanem, Kubiceho zpráva, skrze přeběhlíky, Čunkovu aféru, volbu prezidenta -Snítilý, Půjdete bručet!, užívání zametacích metod justiční mafie, až do Z - případ Wolf)

d) jediným smysluplným řešenímje ustavení úřednické vlády, ustavené do předčasných voleb
27. 03. 2009 | 00:25

SuP napsal(a):

jarpor -
vidím, že jsem ZASE zanedbal formulaci. Neobávám se, že by to dopadlo jinak, než dobře. Podle známé pravdy, že všechno dopadne, jak má. Mně jen konkrétně zajímá, co kdo v tom průběhu udělá. Já totiž budu zase o něco líp vědět, co si o nich myslet.
27. 03. 2009 | 11:50

SuP napsal(a):

Béda -
dokud se nevymění poslanci, JAKÁKOLI vláda (ať "odborníků" či stávající, ť s důvěrou či bez ní), neudělá vůbec nic a klidně dožije do konce volebního opbdobí.
27. 03. 2009 | 11:54

Béda napsal(a):

SUPe:

Tady nejde o to, jestli nějaká vláda cokoliv něco smysluplného udělá. Ona v podstatě měla v tomto ohledu hodně svázané ruce již koalice vedena ODS.

Tady jde o to, jestli a jakou vládu se slabým mandátem někdo vůbec sestaví. Pokud se nestane zázrak a nevznikne vláda na báze oposmlouvy, tedy jasně formulovaných podmínek tolerovaných opozicí.
27. 03. 2009 | 18:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy