Dnešní Klaus je politická karikatura

21. 12. 2009 | 08:27
Přečteno 20393 krát
Václav Klaus svým chováním, výroky a obstrukcemi sám sebe historicky odepsal . Je však potěšující, že i jeho přispěním, ač nechtěným, patříme k Evropské Unii řídící se Lisabonskou smlouvou a Klaus, coby prezident, nás tolik trápit nemusí.

Od porážky k porážce

Vytkneme-li před závorku zvolení Václava Klause prezidentem na začátku roku 2008 coby jeho „vítězství“ (ač dosažené ve volební frašce, ve třetím kole třetí prezidentské volby nejtěsnějším možným rozdílem) , Klaus jde v poslední době od porážky k porážce. Pokud ovšem nebudeme považovat za další částečný „úspěch“ skutečnost, že se jeho fan-klubu v Občanské demokratické straně vcelku úspěšné podařilo rozvrátit naší největší pravicovou stranu, a že dva odpadlíci z ODS, blízcí Klausovi, pomohli svrhnout vládu Mirka Topolánka uprostřed českého předsednictví Evropské unie.

Klaus vstoupil do roku 2009 s tím, že se v prosinci 2008 teatrálně rozloučil s pozicí čestného předsedy ODS i se stranou samotnou. Během jara 2009 pak nepřímo podpořil euroskpetické ministrany, které s „jeho“ programem kandidovaly ve volbách do Evropského parlamentu. Tyto strany však ve volbách naprosto propadly, a Klaus tak ztratil solidní institucionální bázi, kterou mu dříve poskytovala ODS.

Další porážka přišla, když poslanci a senátoři schválili ústavními většinami Lisabonskou smlouvu—a to navzdory prezidentovým temným varováním. Klaus vyjádřil nad tímto vývojem zklamání, ale nevzdal se.

Když skupina senátorů za ODS oznámila, že podá proti Lisabonské smlouvě další stížnost, prezident se rozhodl „velkoryse“ čekat, dokud senátoři nevymyslí, na co si vlastně chtějí stěžovat a svojí stížnost nezformulují. Od počátku bylo jasné, že jde o zdržovací taktiku, jejímž cílem bylo především umožnit Klausovi, aby nemusel Lisabonskou smlouvu ratifikovat před opakovaným referendem v Irsku. Dařilo se zdržovat téměř půl roku.

Jenže pak Irové smlouvu velkou většinou schválili. Vezmeme-li v úvahu, že ve svých různých vyjádřeních Klaus nezakrýval naději že Irové Lisabonskou smlouvu znovu odmítnou, bylo nepochybně jeho velkou porážkou, když smlouva napodruhé v Irsku prošla.

Náš neúnavný prezident ovšem hned po irském referendu změnil taktiku a oznámil, že pro svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou bude požadovat vyjednání výjimky pro Českou republiku z Evropské listiny základních práv, kterou zdůvodnil obavami, že by sudetští Němci jinak mohli využít Lisabonské smlouvy k žalobám na český stát o navrácení majetku. Prezidentovi spolupracovníci sice prohlašovali, že se Klaus nespokojí s kdejakou výjimkou (například v podobě závazku EU, že českou výjimku připojí k přístupové smlouvě s Chorvatskem), ale Klaus se ocitnul pod takovým tlakem celé Evropy, že mu nakonec zcela stačilo jako „záruka“ přesně to, co jeho spolupracovníci prohlašovali za nedostatečné.

Ačkoliv některá česká média popisovala Klausovu výjimku jako výhru prezidenta a České republiky, ve skutečnosti prezident svým vyděračským postupem znemožnil v EU nejen svoji zemi, ale definitivně i sám sebe. Pokud se chce kdokoliv, kdo vládne nějakým cizím jazykem, přesvědčit o tom, jakou pověst sobě i své zemi Klaus svým postupem vydobyl, stačí si zadat jeho jméno do internetových vyhledavačů.

Navíc je velmi pravděpodobné, že ani ona slavná výjimka nakonec platit nebude. Buď proto, že některé země odmítnou ratifikovat jakoukoliv přístupovou smlouvu, která by text české výjimky obsahovala, nebo proto, že jí nařídí po podání stížností zrušit český Ústavní soud nebo Evropský soudní dvůr.

V tradicích Háchy a Beneše

Klausova největší porážka ovšem přišla, když Ústavní soud rozhodnul, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou. Prezident, který nás během roku pravidelně obeznamoval s vážným stavem svého svědomí ve vztahu k Lisabonské smlouvě, jež prý omezí naší suverenitu i svobodu, nakonec zcela háchovsky či benešovsky smlouvu podepsal.

Před tím sice ještě stačil učinit další dramatické prohlášení, ale nikdy už ze sebe nesmyje, že jeho „svědomí“ nakonec nebylo dostatečně silné, aby raději rezignoval. Ztratil tak úctu i mnohých euroskeptiků, kteří do něj vkládali poslední naděje.

I když jeho spolupracovníci nyní tajemně naznačují, že „boj neskončil“, a někteří se kloní k vystoupení České republiky z Evropské unie, Klaus je v podstatě odepsaná politická veličina. Je sice jisté, že se bude i nadále snažit dělat problémy Topolánkovi a jeho skupině v ODS, a je dokonce možné, že nakonec jeho příznivci uspějí v převzetí stranických otěží. Nedá se ani vyloučit, že se Klaus coby „zachránce“ vrátí po skončení prezidentského mandátu do čela ODS. Jenže je velmi nepravděpodobné, že by Klaus ještě byl schopen oslovit kritickou masu voličů.

Jeho příznivci si totiž pletou podporu vyjadřovanou v průzkumech veřejného mínění prezidentovi, která není zanedbatelná (zejména, když se populisticky bije za národní zájmy proti sudetským Němcům), s podporou politickou. Tu můžeme v současnosti měřit nejlépe podporou pro euroskeptické ministrany, popřípadě podporou pro klausovské křídlo v ODS. Ani při nejlepší vůli se nedá říct, že by tato podpora byla dostačující k tomu, aby se Klaus v případě návratu do stranické politiky nezačal podobat důchodci z Vysočiny.

Intelektuální úpadek

Navíc se zdá, že kdysi bystrý duch poměrně rychle chátrá. Klausovy zápisky do deníčku, kterými nás oblažují některé deníky během jeho zahraničních cest, mají stále infantilnější a trapnou podobu. V podobně trapném duchu se nesl také prezidentův dopis „Láďovi“, který napsal svému tajemníkovi Jaklovi při příležitosti jeho 50. narozenin.

Pan prezident mimo jiné napsal: „Vaše osobní, lidské kvality z Vás spolu s Vašimi pevnými názory, ostrým viděním problémů a schopností jasně a přesvědčivě formulovat a argumentovat činí člověka, kterého si velmi vážím jako jednoho z nejbližších spolupracovníků. Jste výraznou a svébytnou osobností zde na Hradě i ve veřejném prostoru, v němž své názory dovedete mistrně prezentovat.“

Ano, „svébytnou“ osobností „rocker na Hradě“ skutečně je. Budeme se těšit na plakety za zásluhy, a k nim připojené dopisy pana prezidenta, i pro další spolupracovníky. Například pro Petra Hájka, jehož „ostré vidění problémů“ se v podobě nábožensko-fundamentalistického blouznění a různých konspirativních teorií stává doslova pověstným.

Václav Klaus jistě ještě vyvolá nějakou tu kontroverzi, velkou šanci míchat kartami bude mít například po květnových volbách, až se bude sestavovat vláda. Užijeme si dosytnosti i skutečnosti, že více než prezidentování se bude i nadále věnovat globálnímu (ne)oteplování.

Rok 2010 s novým prezidentem

Jeho politická trajektorie je ale jasně sestupná. Pokud se pustí například do dalších soubojů se soudcovským stavem, docela jistě po všech prohrách, které již utrpěl s Ústavním soudem a Nejvyšším správním soudem, skončí poražen zase. V Evropské unii už ho nebere vážně téměř nikdo, a jeho skvělé vztahy s Kremlem, jak se ukázalo v minulosti, bohužel moc nepomáhají ani v okamžicích, v nichž by se hodily, například při energetických válkách EU s Ruskem.

Autor tohoto textu napsal v posledních letech o Václavu Klausovi mnoho kritických textů. Vysloužil si za to nálepku “klausobijce”, a mohlo by ho proto těšit, když mu nyní dávají za pravdu i mnozí bývalí zastánci Klause. Jenže na českého prezidenta je tak smutný pohled, že se není z čeho tešit. Koneckonců reprezentuje naši zemi.

Naštěstí háchovsko-benešovská politická figura, jež mu coby dalšímu z českých prezidentů umožnila kapitulovat ve stylu hodném naší historie—tedy podepsat Lisabonskou smlouvu navzdory údajně titánskému souboji s vlastním svědomím—vedla k přijetí Lisabonské smlouvy. Nejen pro autora tohoto textu to znamená, že rok 2010 začne s novým prezidentem: Hermanem Van Rompuy.

Jistě to sice nebude postava tak zábavná, a pro adolescentní česká média tak uhrančivá, jako je Klaus, ale zdá být alespoň slušný a ve vztahu ke svému úkolu pokorný. To není málo. Ač si mohla EU jistě do svého čela zvolit větší osobnost, pro mnohé z nás, kdo se stydíme za českého prezidenta, bude i nenápadný Belgičan příjemným osvěžením. Takže vítejte, pane prezidente!

Deník Referendum, 21.12.2009

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy