Krize! Jak to rozhodnou loutkaři?

09. 04. 2011 | 02:42
Přečteno 23366 krát
Znám řadu pohádek. Ta o zázračném prozření pana poslance Škárky a paní poslankyně Kočí je docela zábavná. Složí poslanecký mandát, nebo se chystají kráčet ve stopách Pohanky a Melčáka? Poslední šance premiéra Nečase?____________________________________________________________________________________________

To je tedy ve veřejném prostoru zase drama:

Dozvěděli jsme se, že pan Bárta vlastnil detektivní agenturu, což nikdo, zejména pak voliči VV, do předvčerejška netušil. Že chtěl pan Bárta prostřednictvím politiky získat ekonomický vliv, to je z hlediska dosavadních politických mravů novinka ohromujícího kalibru. O to se zatím nikdo nikdy u nás nepokoušel.

Velké odhalení korupce – 170 tisíc v obálce s otisky prstů a 500 tisíc v jiné obálce, vsunuté nepozorovaně do podkladových materiálů. Všechno už vyšetřuje policie a státní zastupitelství – to tu také ještě nebylo. Odložených senzačních trestních oznámení znám celou knihovnu.

Pan poslanec Škárka ani paní poslankyně Kočí si zatím nepřipravili konkrétní legendu, za co takové peníze dostávali. Za loajalitu?

Proč by měl být pan poslanec náhle neloajální? Do poměrů v ABL i VV jako místopředseda a dlouhodobý blízký spolupracovník pana Bárty viděl minimálně po řadu měsíců. Že by ho zachvátilo náhlé hnutí svědomí?

(Na otázku zda zdanil cca 500 tisíc, které dostal, dle vlastních slov, někdy od října 2010, se radši všichni přestali ptát. Ještě by se pan poslanec rozhodl zase změnit názor a vrátil by se k tvrzení, že si z novinářů a veřejnosti chtěl jen vystřelit a všechny řeči o obálkách byly jen nejapný žert).

Pan poslanec Škárka byl dlouhodobý insider, kterému nechal pan Bárta neprozřetelně klíče od sejfu a pan poslanec z něj vyndal vše, co mu do ruky přišlo a dal to médiím, státnímu zástupci, Jiřímu Paroubkovi a bůhví komu ještě.

Do minulého týdne ovšem pan poslanec Škárka nic o nekalých praktikách ABL+VV nevěděl a paní poslankyně Kočí se domnívala, že šéfuje poslaneckému klubu andělských kůrů. Když shledala z obsahu obálky, kterou dostala, že je v klubu pekelném, kde se rozdávají peníze, rozběhla se na státní zastupitelství. A také do Strakovy Akademie, aby to sdělila panu premiérovi. Co mu asi běžela sdělit?

Mimochodem, z hlediska křišťálově čistých pohnutek prozření obou poslanců vyvstává otázka, zda přiznají politickou spoluodpovědnost na tom, že se podíleli na klamání veřejnosti, jak vyprávějí, na důkaz čehož složí poslanecký mandát?

Nebo už vědí, že je přečištěný mandát připravený k jinému použití?

Kdo pana poslance Škárku slyšel hovořit v ČT24 s redaktorem Železným, udělal si jistě úsudek – o panu poslanci a jeho duševním zdraví, o jeho pohnutkách i o tom, s jakým kádrem lidí šly VV do voleb a slavně získaly pozici jazýčku na vahách.

Přišel čas skutečně velkých odhalení?

Vyprávějte mi ještě o Jeníčkovi a Mařence…

Cui bono?

Náhle vítr odvál aféru PROMOPRO, gradované průšvihy na ministerstvu obrany, problémy pana ministra Kalouska a jeho blízkých spolupracovníků (včetně odešlého náměstka - bývalého ministra obrany) se zbrojařskými magnáty, léta dojícími státní rozpočet ve stovkách milionů a miliardách.

Zastrčili jsme do šuplíku výpověď bývalého velvyslance USA, že byl žádán tehdejším ministrem obrany o úplatek. Nebo jsme přišli na to, že nám USA na post velvyslanecký posílá lháře?

Zmizely problémy kontraktu transportních letadel. Úplatky kolem obrněných transportérů. Je zapomenuto Toskánsko, kde se na jachtách neslunil jen pan Topolánek s panem Dalíkem, ale i nejeden současný politik různostranického zabarvení. Zázrakem zmizely nevysvětlitelně financované cesty na golf do Emirátů... atd. atd.

Pokusím se o stručnou rekapitulaci a hypotézu o dalším vývoji:
_____________________________________________________

1) Kdo je pan exministr Bárta vědí snad i děti v mateřských školkách (s výjimkou voličů VV) už dlouhé měsíce. Že jsou VV/ABL podnikatelským projektem, to psaly před volbami i po volbách snad všechny noviny. Kdyby chtěla investigativní média vytvořit seznam politiků, kteří přišli do politiky jako reprezentace finančních a podnikatelských skupin, vyšel by takový seznam na zvláštní vydání. A pan Bárta by rozhodně nebyl na prvním místě.

Nebo se mi to jen zdálo, že byly objevené zvláštní bytosti, pojmenované "kmotři" v ODS, či "velrybáři" v ČSSD? Že jeden senátor byl odsouzen za prokázaný úplatek ve výši 40 milionů k pokutě 5 milionů, aniž musel těch 40 vrátit? Že jeden ministr zázračným prodejem firmy v úpadku získat stovky milionů, koupil si vily a jachty a dnes se všem směje? Nebo snad neexistovala zázračná transakce mladého a nadějného představitele ČSSD, který něco koupil za 20 a prodal za 100 milionů?

A byl kvůli tomu takový povyk jako kvůli panu Škárkovi a jeho milé kolegyni? Pravda, i v těchto záležitostech přechovávají na policii a státním zastupitelství objemné fascikly.

2) Že pan Bárta v roli ministra (ať již z důvodů zištných, či nezištných) šlápl na kuří oka různým betonářským a stavebním lobby, je rovněž dlouhodobě zřejmé. Že to do dneška všechno přežil, je jen dobrou zprávou o českých poměrech, kde se v obchodních zájmech ještě vraždí luparou jen v podsvětí. K politickým vraždám se užívají sejfy, včas vysypané do náruče spřízněných médií. A náhle prozřevší poslanci a poslankyně.

3) Že je penzijní reforma velký podnikatelský záměr s plánovaným přesunem miliard do soukromých firem, které budou mít podle plánu tyto miliardy na 30 let na hraní, což jako velmi průhledné popsal nejeden ekonom a v několika článcích to zmínil i pan prezident V. Klaus. ("Žádná dobrovolnost – povinné!" Říkal včera v rozhlase prezident sdružení penzijních ústavů pan Rusnok. Vzpomene si někdo, že kandidoval kdysi na post předsedy ČSSD?)

4) Že ČR ručí, ať chce nebo nechce, za dluhy Portugalska (záhy možná Španělska), to v současném politickém guláši zaniká.

5) Že je český právní řád a jeho výkon zcela bezmocný proti rozkradení miliardové Sazky, jejíž generální ředitel pobíral (a možná ještě pobírá) ročně údajně s prémiemi více než 30 milionů za skvělé hospodaření v zájmu rozvoje národního sportu a představenstvo téže firmy generálního nikdy neodvolá, protože s výkonem funkce jsou spojené statisícové prebendy, to je marginálie (na rozdíl od 170 tisíc v obálce pro pana poslance Škárku). I v této kauze bylo už osloveno státní zastupitelství řadou trestních oznámení.

6) Že je pan premiér Nečas mezi lidmi v pozadí i popředí ODS velmi nepopulární, protože ve svatém nadšení z toho, že se stane premiérem, přepustil ministerstvo financí TOP 09, ministerstvo vnitra VV (ABL) a ministerstvo pro místní rozvoj, kterým protékají miliardy v nejasných tocích VV (ABL), není třeba zdůrazňovat.

7) Že byl pan premiér Nečas odkrytím sejfů a různými nahrávkami postupně připraven o důvěryhodnost dvou spřízněných místopředsedů, kteří s ním vstoupili na Olymp ODS, není snad také tajemstvím.

Zdá se tedy, že v současné chvíli neprobíhá bitevní linie na poli protikorupční čistoty vrcholné politiky ale především středem ODS.

Bytí a nebytí pana premiéra je dnes zcela závislé na tom, zda se mu podařilo získat 6 těl poslanců, kteří odejdou z VV a budou hlasovat pro dvoučlennou koalici ODS-TOP 09. To je samozřejmě odvislé od objemu prostředků, které je možné do této operace investovat. Bude-li chtít něco pozitivního prosadit se zárukou, potřebuje těch těl prozřevších dokonce sedm.


Ze zkušeností vlády premiéra Topolánka a dvou exposlanců ČSSD je ovšem zřejmé, že šest (sedm) párů rukou (ex-VV) bude v současnosti určitě k mání levněji, než dva páry rukou protřelých politických harcovníků ČSSD, kteří z bohulibých důvodů podepírali vládu Topolánkovu (důchodová reforma je velký projekt a lační čekatelé na alokaci zdrojů jsou jistě připraveni dát něco na oltář takového projektu; betonářské a stavitelské lobby nezůstanou pozadu).

Ještě, že má pan premiér po ruce tak zdatného poradce na bezpečnostní otázky, spindoktora Langera. I když, jak je vidno na cause Škárka, Kočí, jeden nikdy neví, jak je to s tou loajalitou ve skutečnosti.

Je totiž otázkou, zda loutkáři za kulisami uvolní tyto prostředky na projekt ministerské očisty podle pana premiéra Nečase, či mají prostředky připravené až pro rozhodnějšího premiéra, který zlepší upadající obraz ODS a její autoritu (proreformní voliči vnímají jako tahouna reforem TOP 09 a ti ostatní váhají mezi ČSSD a odhodláním už nejít k volbám).

K rozřešení tohoto dilematu doporučuji zdvožilý dotaz v Západočeském kraji. Mají tam prý v zásobě velmi kvalitního a populárního kandidáta.

A nemá vlastně pan poslanec Škárka něco společného s Plzní?

Že by se v současné situaci chystala vládní koalice na vypsání voleb? Tomu věří jen frekventanti zvláštních škol.

V záloze jsou konec konců i různé velké koalice a opoziční smlouvy v zájmu stability a záchrany státu a veškerého jeho obyvatelstva. Část politiků ČSSD je přece státotvorná, což dokazuje den za dnem na pražské radnici.

Věřte, nevěřte: Jeníček a Mařenka šli za světlem (dvě nevinné děti), zlá čarodejnice si je chtěla upéct, ale oni se nedali, posadili čarodějku na lopatu a hodili ji do pece...

(Podobnost s panem Škárkou, paní Kočí a panem Bártou je nezáměrná a čistě náhodná).

Věřte, nevěřte.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy