Není terorista jako terorista - nepochopitelná reakce českých médií
Zdá se, že jedno téma převzala většina českých médií, včetně těch pravicově nejortodoxnějších, velmi solidárně od někdejší komunistické propagandy – bezpodmínečné sympatie k Palestincům a zásadní kritiku každého kroku Izraelců, směřujícího k zachování státní integrity a obrany vlastní existence.
Stačí si jen přečíst titulky českých novin, vyjadřující postoj k zásahu izraelských vojáků na palubách lodí propagandistické flotily, dopravující údajně humanitární pomoc na území pásma Gazy.
Toto území ovládá teroristická organizace Hamás (Hnutí islámského odporu), organizující od 90tých let XX. století sebevražedné krvavé útoky v Izraeli, které zastavilo až vybudování bezpečnostní zdi, zabraňující nekontrolovatelné pronikání teroristů.
Hamás byl v minulosti právem zařazen Spojenými státy, Kanadou, Evropskou unií, Japonskem, Austrálií a Spojeným královstvím na listinu teroristických organizací. Rozpočet Hamásu sanuje především Saudská Arábie, menší část Irán, nemalým příspěvkem pak Evropská Unie.
Je třeba zdůraznit, že organizace Hamás nikdy neuznala právo státu Izrael na existenci a jejím deklarovaným cílem je zničení Izraele. Neméně je třeba připomenout, že v pásmu Gazy nejsou teroristé Hamásu na straně jedné a Palestinci na straně druhé. Palestinci, žijící na tomto území, si v roce 2006 zvolili Hamás za vedoucí politickou sílu.
Izrael provádí blokádu pásma Gazy s cílem zabránit transferu zbraní, zejména raket a jejich komponent, kterými z tohoto území ostřelovali teroristé civilní obyvatele měst na území Izraele.
Který stát by při ochraně svých obyvatel nepostupoval obdobně?
Připomeňme si „sanitární kordon“, vytvořený administrativou prezidenta J.F.Kennedyho, v době tzv. karibské krize. Smysl a oprávněnost tohoto opatření, pokud je mi známo, nikdo, kromě sovětů a jejich satelitů, nezpochybňoval.
Izrael před snahou konvoje šesti lodí proniknout „sanitárním kordonem“ bez kontroly nákladu s velkým předstihem varoval. Pokud by skutečně šlo jen o úmysl organizátorů dopravit humanitární zásilku zboží na území Gazy, nabízel transfer této zásilky přes své území po kontrole, že neobsahuje vojenský materiál, nejen Izrael, ale i Egypt.
Organizátoři však všechny nabídky odmítli a rozhodli se pro konfrontaci.
Izraelští vojáci se proto vylodili na jejich paluby s úkolem přimět lodě k přistání v Ašdodu, kde bude zboží prohlédnuto a pak převezeno do Gazy. Incident si vyžádal oběti. Kdo je ale vinen?
Byla skutečně „…rozstřílena flotila aktivistů, mířících do Gazy…“, jak je katastroficky napsáno v titulku Lidových novin?
Jak by asi reagovala flotila USA v době karibské krize na obdobný pokus nějakého konvoje provézt náklad bez kontroly na Kubu? Bezpochyby stejně.
Zatímco kroky administrativy prezidenta Kennedyho uznává většina jako velmi uvážlivé a oprávněné, zcela analogické opatření státu Izrael je terčem propagandistické kritiky.
Zatímco české expediční vojenské útvary bojují v Afghánistánu proti jedněm teroristům, vládu jiných teroristů vnímají česká média, ale i představitelé mezinárodního společenství jako cosi přijatelného, co je třeba brát v ochranu.
Zatímco představitelé mezinárodního společenství tvrdě kritizují Izrael za incident, který byl předvídatelný, s daleko menší vervou a odhodlaností se zabývají smrtí stovek mírumilovných civilistů, do jejichž domovů v Afghánistánu zavítaly omylem inteligentní bomby.
Zatímco zpochybňování holocaustu je v řadě zemí, včetně ČR, považováno za trestný čin, za obdobné jednání televizní stanice, provozované Hamásem, který vládne pásmu Gazy, si Palestinci vyslouží stamilionovou euro pomoc Evropské unie.
Nejde o individuální projevy jednotlivců. Kupříkladu televizní stanice Al Aksá vysílala v předvečer Dne vzpomínky holocaustu pořad, ve kterém Ředitel Palestinského centra pro strategický výzkum vysvětloval, že nacistické vyvražďování milionů Židů bylo inscenováno budoucím izraelským premiérem Ben Gurionem s cílem vytvořit falešný dojem, že Židé byli perzekvováni, aby následně mohli těžit z mezinárodních sympatií.
Jaké příčiny má dvojí metr českých médií?
A jaké pozadí má protiizraelský postoj řady představitelů mezinárodního společenství? Jsou v tom jen ekonomické zájmy? Nebo antisemitský atavismus od Uralu až k břehům Atlantiku?
31. května 2010