Ekonomická krize - šance řešit krizi klimatickou

05. 03. 2009 | 00:17
Přečteno 3641 krát
Minulý týden vydala HSBC, jedna z největších světových bankovních skupin zprávu nazvanou dvojsmyslně Klima pro obnovu s podtitulem Barva stimulačních opatření zelená. Banka prostudovala stimulační balíčky klíčových ekonomik a zjišťovala, jaký podíl na investicích do povzbuzení ekonomiky mohou hrát investice do projektů s důrazem na snižování emisí oxidů uhlíku, jako nejvýznamnějšího tzv. skleníkového plynu. Zjistila, že z celkových 2,8 bilionů dolarů fiskálních opatření lze asi 15pct spojit s opatřeními na snížení emisí CO2. Důvodů, které hovoří pro "zelené" investice je hned několik.

Rozběhnutí mnoha zelených investic je v porovnání s jinými velmi rychlé. Například zvyšování energetické účinnosti cestou zateplování budov lze v podstatě zahájit ihned a to bez jakýchkoli velkých administrativních překážek, změn územních plánů, nutnosti sdružovat ohromné finanční zdroje apod.. Na rozdíl od staveb velkých energetických bloků s vysokými emisemi CO2.

Volatilita cen energetických surovin nabádá k řešení na straně spotřeby - posílením energetické bezpečnosti cestou podstatného zvýšení energetické účinnosti ve všech oblastech ekonomické činnosti včetně domácností. Na straně výroby potom k mobilizaci nevyčerpatelných zdrojů obnovitelné energie namísto zvyšování výroby ze surovin, jejichž pohyb cen je sotva předvídatelný a jež se sami o sobě stávají strategickým geo-politickým nástrojem.

Nízko uhlíková ekonomika vytváří také nová pracovní místa a to opět mnohdy v podstatě okamžitě a navíc celoplošně. Tím nediskriminuje některé, již tak postižené regiony, jako je tomu opět při investicích do centralizovaných zdrojů energie.

Budování decentralizovaných energetických zdrojů je velkou injekcí zejména stavebnímu průmyslu a strojírenství, tedy oborům, které jsou dnes významně postižené.

Síť decentralizovaných energetických zdrojů omezí monopolní chování a diktáty velkých producentů. Současně poskytne podstatně větší míru svobody rozhodování energeticky samostatným obcím a městům.

Stále více je zřejmé, že nová vlna produktivity a inovací bude pocházet z nových, "malých" technologií, které se dokáží vyrovnat s nedostatky základních surovin, ke kterým již dnes patří i voda. Kdo se nezapojí do této nové technologické revoluce, neobstojí v nové konkurenci a jeho zaostávání za technologicky vyvinutým světem se prohloubí.

V neposlední řadě jde o samotné změny klimatu. Vědecké důkazy jsou na stole a to ve stále naléhavější formě. Jenom v posledních dvou týdnech vydaly dvě významné světové vědecké organizace (WMO - Světová meteorologická organzace, AAAS - Americká asociace pro orzvoj vědy) varování, že dopady změny klimatu jsou podstatně rychlejší, než předvídala i poslední zpráva IPCC. Přitom v okamžiku znovu nastartování ekonomiky bude spotřeba energií opět narůstat. Pokud nebude současně dramaticky narůstat podíl výroby energie právě v segmentu obnovitelných zdrojů a čistých technologií, spolupodepíše odpovědnost za hrozící katastrofu každá vláda, která dnes odmítne investovat do těchto oborů.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...

Zabij bobra zachraň strom
ty přec zelený jsi
šampión...

Kill the beaver save a tree
for better green piss
victory...

Veselé krizování...
05. 03. 2009 | 00:52

pumprlidentlich napsal(a):

Nemohl by nějaký zelený soudruh odborník konečně vysvětlit, proč rostou v Německu desítky dalších uhelných elektráren? http://www.bund.net/fileadm...

Tutter, Beránek a podobní se k tomu odmítají vyjádřit.

A co Rakousko? Proč staví plynové elektrárny?

Proč? Kde je decentralizace? Proč stavěli tolik větrných elektráren? Kde jsou výsledky ochrany klimatu? Které země plní závazky z Kjóta? Patří mezi ně Rakousko?

To se opět nedozvíme, ale nějaký samogeniální odborník jistě přijde s ohromující teorií. Jistě nebude chybět návod, jak si nakrást.

Co kdyby všichni dělali to, co Tutter? To by chránilo klima?
05. 03. 2009 | 02:34

Pepa Řepa napsal(a):

To wbgarden
Green piss, říkáte? Pozoruhodné. Podle toho se poznají? Tak to já zatím grýn pisák nejsem.
Nevím, jestli to je dobře nebo špatně.

Také nevím, co ten pán radí. Zateplujeme se snad už dost, nebo ne? Pravda, nemám svou vlastní vrtuli.Zklamal jsem.
05. 03. 2009 | 06:48

Čochtan napsal(a):

Takřka všechny problémy lidstva mají kořeny v mnohonásobném přelidnění. Pokud s tímhle problémem nic neuděláme, nemá lidstvo šanci.
05. 03. 2009 | 08:10

Meňo napsal(a):

MUSÍME ŽÍT JINAK !
Nebo nás všeobecná krize zahubí. Nejen krize ekonomická, ale taky ekologická, etická, mravní, ale taky politická, sociální.....
Je toho spoustu, co musíme řešit,a my se tady zabýváme "kočičinama" (podnikatel Kočka). Starostí dnešních dnů by měla být především POTRAVINOVÁ krize v globálním měřítku (my tady ZATÍM máme co do úst, ale nejsme tu sami) v kontrastu s narůstajícím počtem obyvatel Země : výhled do r. 2050 mluví o 9 miliardách !!! Jak potom uživí Země lidstvo ??
Bude muset nastoupit ekonomická kontrola porodnosti (daňové nástroje podporující tezi : DVA LIDÉ - JEDNO DÍTĚ), a také náprava nutričních zvyklostí (na produkci 1 kg masa spotřebujeme neuvěřitelných 7 kg obilovin) !
05. 03. 2009 | 08:30

buldatra napsal(a):

to zelený autor:

nechci zbytečně rejpat, ale tak mě napadlo, čistě teoreticky, diletantsky, že Země asi tak nějak ví o přibývajícím množství lidí Je jí možná jasné, že víc lidí víc sní. Proto se možná rozhodla, že je třeba podpořit růst jedlého rostlinstva. Má třeba lidi ráda. (myslíte, při Vašem vzdělání, že to není možné?)
Rostliny potřebují k růstu kysličník uhličitý. S tím holt nic nenaděláme. Je-li kysličníku více, rostou rychleji a jsou silnější. To ví kdejaký zahradník a zemědělec. V AAAS se o tom ještě neví? Teplo také není k zahození a delší vegetační období rovněž ne. Rostlina je silnější a výživnější. Řekněte to, prosím i lidem ve WMO. Třeba je to uklidní.
Ale na druhou stranu možná platí že je člověk chytřejší než planeta. Kdo ví?
To by bylo povzbudivé! Jenže doposud se vždy ukázalo, že tomu tak není. Kapišto?

Válka proti kysličníku uhličitému jeví se mi předem prohranou a zbytečnou.
Možná, že užitečnější by bylo postarat se o to, aby lidé všude na světě přestali mít hlad.
Kdo nemá starost dnes a denně přemýšlet, kde sehnat něco do huby, může se věnovat i jiným činnostem. Třeba vzdělání. A vzdělaný člověk si snáze uvědomí, že přemnožování není to pravé.
Dostatek pitné vody je problém, který jde ruku v ruce s problémem znečištění. Mimochodem, to úzce souvisí se vzdělaností a s dostatkem potravin a hlavně s kvalitou života. Tam bych viděl hlavní pole působnosti ochránců a lidí, kterým není lhostejné, jak naše životní prostředí vypadá.

Zapomeňte na ekobyznys, ten vám na zelenosti nepřidá.
05. 03. 2009 | 09:31

Otrapa napsal(a):

Čochtan napsal(a):
Takřka všechny problémy lidstva mají kořeny v mnohonásobném přelidnění. Pokud s tímhle problémem nic neuděláme, nemá lidstvo šanci.
Zacni u sebe a odpraskni se. Nebo jsi to myslel tak, ze by se meli zacit strilet jini? ;-)
05. 03. 2009 | 09:39

jenicek napsal(a):

"Nízko uhlíková ekonomika vytváří také nová pracovní místa a to opět mnohdy v podstatě okamžitě a navíc celoplošně."
Ano, například mazače vrtulí, nosiče nákladu, poháněče dynam, dřevorubce (se sekyrou samozřejmě). To je ten pravý zelený ráj o kterém sníme.
05. 03. 2009 | 10:22

Al Jouda napsal(a):

Buldatra - souhlas. Vědci tvrdí, že pro optimální růst vegetace je třeba, aby koncentrace CO2 v ovzduší byla 1000 ppm. No a současná průměrná koncentrace tohoto plynu v ovzduší je 300 ppm. Kdybychom se zbláznili, tak ideální koncentrace nedosáhneme !!! Proto všichni, kteří financují projekty na snižování emisí CO2, jsou oběti podvodníků. Pokud u nás Strana zelených bude prosazovat podobné pitomosti (zákaz pálení uhlí v domácnostech a pod.) tak ji nikdo už nebude volit a skončí na smetišti dějin.
05. 03. 2009 | 10:25

honza napsal(a):

A co velryby - mají si s kým hrát?
05. 03. 2009 | 10:26

Marty napsal(a):

A jestli ona ta IPCC tak trochu nekeca ...

http://www.theregister.co.u...
05. 03. 2009 | 10:35

buldatra napsal(a):

to Marty:

jsme na českém blogu, tak snad i pro ostatní:

http://www.novinky.cz/zahra...
05. 03. 2009 | 10:42

buldatra napsal(a):

to honza:

velrybám se o zábavu snad starají Japonci, ne? Nebo je to naopak?
05. 03. 2009 | 10:44

Líný černý pes napsal(a):

to buldatra :
Vzhledem k tomu, že se z Islanďanů nestali bankéři, budou zas lovit velryby.
A obě strany budou mít postaráno.
05. 03. 2009 | 10:53

buldatra napsal(a):

to Lčp:

a já bloud jsem si myslel, že už konečně začnou na Islandu pěstovat banány.
Je něco shnilého na tom ostrově islandském.
05. 03. 2009 | 11:04

stanlyh napsal(a):

Docela by mě zajímalo, jak chce pan Tutter řídit energetickou soustavu, ve které bude vysoký podíl obnovitelných zdrojů? Co když bude na většině území Evropy v jeden okamžik bezvětří, sucho a navíc bude pod mrakem?:) Bez klasických fosilních zdrojů elektrické energie se pro řízení energetické soustavy prostě neobejdeme...
Globální oteplování mě moc nezajímá ze 2 důvodů:
1) Daleko větší vliv na teplotu na Zemi má přísun energie ze Slunce než skleníkové plyny. A to ovlivnit nemůžeme.
2) Mám rád léto a teplo:)
05. 03. 2009 | 11:21

Marty napsal(a):

Zhovadilost vetrniku nebo slunecnich elektraren potvrdi kazdy energetik. Za kazdym takovym zdrojem musi byt jeden plne najety tepelny (takze zadna ochrana prirody), aby jistil vypadky a navic nestaly prikon (nekdy fouka vic, nekdy vubec a podobne to je i se sluncem) destabilizuje sit a to je potreba neustale vyrovnavat, coz neni nic snadneho. Pred vanoci kvuli tomu malem zkolabovala sit v cele CR. Ale je to dobry business. Zarucena vykupni cena a pekne dotace.
05. 03. 2009 | 11:45

L. M. napsal(a):

Pan Tutter je muž na svém místě! Od ředitele eko-teroristické organizece Greenpeace nelze ani čekat něco jiného, neř neustálou masírku a omílání stále stejných temat. Ohrožení planety globálním oteplením apod. Co by pak všichni zachránci přírody dělali, kdyby souhlasili s názorem, že se Země otepluje (možná i naším přičiněním), ale že vlastně nelze říci jestli je to špatně nebo dobře. Samozřejmě obavy těch co se bojí vyplavení mořem či oceánem chápu i to že přemýšlí jak potencionální nebezpečí vyřešit. Jenže nikdo opravdu neví, jestli se třeba před zvednutím hladiny světových oceánů nezmění mořské proudy, nepřepóluje se Země a mnoho dalších faktorů, které vše ovlivní, neznámo jak.

Mimochodem, historické kroniky vcelku důvěryhodně referují o období mnohem teplejším než je nyní. Na našem území se sklízelo dvakrát, Holandsko a část německa bylo pod mořem a to v dobách, kdy činnost lidstva či nějaké emise z jeho činnosti nepadali v úvahu.

Navrhuji přestat jíst krávy. Víte kolik skleníkových plynů vyprdí!!! Fuj to je ne-eko tvor...
05. 03. 2009 | 11:46

orinoko napsal(a):

To Pepa Řepa: Dobrý! Takováto přesmyčka mě nikdy nenapadla. A mám pocit, že jí nikdo ani nezaregistroval. S Vaším dovolením jí budu příležitostně a rád používat.
05. 03. 2009 | 12:23

in-ocean napsal(a):

HSBC = Have Sex Behind the Cashdesk :))
05. 03. 2009 | 14:30

dříve ruda napsal(a):

to je snad nějaká nemoc.
Zvlášť se mi líbilo to: "Kdo se nezapojí do této nové technologické revoluce, neobstojí v nové konkurenci a jeho zaostávání za technologicky vyvinutým světem se prohloubí."

Ti zaostalí to potáhnou a ti noví progresivní budou brát dotace. Protože sice prd vyrobí, ale méně toho znečistí...
05. 03. 2009 | 14:32

ijnovak napsal(a):

mizerné kartely a nevzdělaní chamtivý zloději velkokapitálu! Proč nepodporujete zadarmo kolejovou hromadnou dopravu(pouze 8% energie proti OA) jaderky a PVE??? Proč společnost lže a nechá se vydírat Bursíky???
05. 03. 2009 | 14:51

Pepa Řepa napsal(a):

To orinoko
Manneken Pis nebo Green Piss?

To je to, oč tu běží. Přímo Sophiina volba, řekl bych.
05. 03. 2009 | 15:15

vanoce3000 napsal(a):

wbgarden: dochází vám, že stromů na planetě výrazně ubývá? že by se bobři přemnožili? :-))) není pak logické hromadně je střílet???
08. 03. 2009 | 12:04

Bisnis Online napsal(a):

Almost all the problems of humanity are rooted in multiple overcrowding. If this problem do not, humanity has no chance.
04. 06. 2009 | 06:23

tiffany jewelry napsal(a):

Proč? Kde je decentralizace? Proč stavěli tolik větrných elektráren? Kde jsou výsledky ochrany klimatu? Které země plní závazky z Kjóta? Patří mezi ně Rakousko?
31. 07. 2009 | 08:05

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 06:34

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 19:32

Cialis online napsal(a):

Zapomeňte na ekobyznys, ten vám na zelenosti nepřidá.
12. 10. 2009 | 18:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy