Co říkají data o boji s korupcí: Opoziční politici jsou aktivnější než „protikorupční“ vláda
Zatím nejaktivnějšími poslanci v prosazování protikorupčních opatření jsou podle průběžného hodnocení Rekonstrukce státu Jakub Michálek z Pirátů a Marek Výborný z KDU-ČSL, v první pětce se umístili ještě Ondřej Profant, Ivan Bartoš a Tomáš Martínek (všichni za Piráty). V první desítce se kromě dalších pirátských poslanců umístil ještě Jan Farský ze Starostů. Ze statistik hlasování o protikorupčních zákonech nejlépe vychází zástupci opozičních stran, konkrétně Piráti, KDU-ČSL, a Starostové. Mezi dále podporujícími jsou poslanci TOP 09 (nejvíce Markéta Pekarová Adamová a Helena Langšádlová), celkově o něco méně i přes aktivní výjimky (zejména Kateřina Valachová) pak vládní ČSSD a spíše průměrně podporující pak zástupci hnutí ANO. Vládní strany tedy v žebříčku zrovna nezáří, ačkoliv v programovém prohlášení vlády měly uvedeno celou řadu opatření pro boj proti korupci.
V Senátu je také mnoho politiků, kteří mimořádně aktivně podporují Rekonstrukcí státu sledovaná opatření. V první pětici nejvíce podporujících se objevují senátoři napříč stranami - Lukáš Wagenknecht (Piráti), Jitka Seitlová (KDU-ČSL), Miroslava Němcová (ODS), David Smoljak (STAN) a Jan Holásek (BEZPP).
Poslanci a senátoři mají ještě šanci své skóre vylepšit
Hodnocení je zatím průběžné, ve hře přitom zůstávají ještě dva klíčové protikorupční zákony, a to zákon o lobbování a rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na státní firmy. První z nich stále čeká na třetí čtení, ke kterému by mělo dojít na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny konané dne 30. července. Zákon o lobbování počítá se zavedením takzvaného registru lobbistů, ve kterém by lobbisté museli uvádět, za čí zájmy a u koho lobbují. O NKÚ se bude jednat v Senátu, kam dorazil prováděcí zákon ze Sněmovny, senátorům tedy nic nebrání v dotažení změny ústavy, díky které bude nově vidět na bilion z veřejných peněz. Obě zmíněná opatření ostatně zmiňuje i čerstvá Zpráva Evropské komise o právním státu 2021.
V našem předvolebním hodnocení aktivity politiků není prostor pro spekulace o tom, kdo je dobrý a kdo je špatný poslanec, ani kdo je větší nebo menší korupčník (nehodnotíme výroky v médiích, korupční kauzy či podezření z trestných činů, ani by to nebylo zřejmě metodologicky možné). Naše hodnocení zakládáme na datech vycházejících z hlasování a aktivit týkajících se konkrétních opatření na posílení otevřeného a odpovědného vládnutí. Naše analýza může být jedním ze zdrojů, který mohou voliči zohlednit při svém rozhodování, ale rozhodně by neměl být jediný. Hodnocení politiků prezentované Rekonstrukcí státu se vztahuje jen k poměrně malému výseku činnosti poslanců a senátorů a má i další specifika a limity. Jelikož se jedná jen o vybrané zákony týkající se dobré správy státu, přirozeně jsou do jisté míry zvýhodněni ti politici, kteří mají k tématu svým zaměřením blíže, jsou členy dotčených výborů Sněmovny a podobně. Znevýhodněni mohou být naopak ti, kteří chyběli na relevantních hlasováních či kteří vykonávali mandát jen v části volebního období.
Před volbami Rekonstrukce státu hodnocení zákonodárců zaktualizuje a také zveřejní souhrnné hodnocení za jednotlivé politické strany, stejně tak i přehled o tom, jak se k prioritám pro další volební období staví noví kandidáti do Sněmovny.
Text vznikl za přispění Lukáše Krause, právníka Frank Bold