Rekonstrukce státu slaví 10 let a představuje svůj recept na velké změny
Českem hýbe velká vlna naštvanosti a rozčarování. Korupční kauzy, politické trafiky, regionální kmotři, arogance mocných. To byl rok 2013, kdy vznikla Rekonstrukce státu. Bitva proti korupci, klientelismu a nepotismu není zdaleka dobojována ani dnes. Můžeme se však podívat, co všechno v minulosti fungovalo a co ne, a sepsat nový „recept“, jak pohnout s Českem kupředu.
Evropská kritika. Český boj proti korupci je zklamáním
Jako „zklamání” hodnotí výsledek českých snah o boj s korupcí skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO). Ta se zaměřuje na systémová opatření předcházející korupci mezi zákonodárci, soudci a státními zástupci. Česká vláda předkládá návrhy protikorupčních zákonů pozdě, často děravé a málokdy vytvořené tak, aby obstály v praxi.
Zákon o lobbování je největším lobbistům pro smích
Ministerstvo spravedlnosti představilo návrh zákona regulujícího lobbing. Jenže z něj na poslední chvíli vyřadilo největší a nevlivnější lobbisty působící v Česku. Výjimku ze zákona si ještě před přijetím zákona stihly vylobbovat profesní asociace a komory, svazy, samosprávy a církve. Transparentně informovat o své komunikaci s politiky tak zřejmě bude muset jen hrstka profesionálních lobbistů a někteří zástupci neziskového sektoru. Takto vykleštěný zákon bude nespravedlivý, neefektivní a nijak neomezí prostor pro korupci.
Odolnější Česko? Potřebujeme zastavit českou pračku špinavých peněz
Namáčení, mydlení, ždímání. Česká pračka špinavých peněz funguje bezchybně stále ve stejném programu - místo elektřiny ji z velké části pohání průtokové účty, s kterými si úřady kvůli nefunkční legislativě neví rady. Právě nyní však můžeme pračku vytáhnout ze zásuvky - pokud tedy nechceme pomáhat financování ruské invaze na Ukrajinu nebo teroristických skupin.
Ruské firmy získaly v EU veřejné zakázky za 2,5 miliardy eur. Sankce proti Rusku je třeba lépe vymáhat
Evropské sankce měly odstřihnout ruský režim od peněz, které používá na financování útočné války na Ukrajině. Firmy s vazbami na sankcionované osoby nesmí v EU od února 2022 získávat veřejné zakázky. Aktuální studie Datlab však ukazuje, že firmy napojené na Rusko v EU získávají stejný objem zakázek jako před ruskou invazí na Ukrajinu a zavedením sankcí.
Které užitečné zákony oddalují (a blokují) obstrukce?
Obstrukce patří k demokracii a parlamentní diskuzi, kde bývají nástrojem hlavně opozice. Čeho je však moc, toho je příliš. Zatímco zákonodárci donekonečna řeční, čekají na ně desítky návrhů zákonů, které je třeba projednat - ať už jde o potírání korupce, předcházení střetu zájmů anebo konec české pračky špinavých peněz.
Lidé mají mít zaručená práva i v digitálním světě, říká EU
Evropská unie chystá konec divokého západu v digitálním světě. Chce zásadně posílit práva uživatelů internetu a dát provozovatelům online platforem jasné hranice. Nové nařízení EU, takzvaný Akt o digitálních službách, funguje na jednoduchých principech: 1) Základní lidská práva a svobody musí být garantovány i v online prostředí. 2) Co je nelegální offline, musí být nelegální i online. Přes dobré úmysly si už nyní našlo řadu kritiků. Co přináší?
Jak mít Odolnější Česko? Sankce proti Rusku nesmí zůstat jen na papíře
Neřeš, co tě nepálí. Zřejmě tímto mottem se dlouhá léta řídili politici, kteří dovolili, aby se z Česka stala pračka špinavých peněz, aby tu svůj vliv rozpínal nejeden nedemokratický režim a aby veřejné peníze ve velkém odtékaly do daňových rájů. Až ruská agrese vůči Ukrajině letos na jaře připomněla, že je současný stav neudržitelný a řešit by se měl.
Ministr Blažek předložil zákon proti oznamovatelům korupce
Už druhým rokem měl oznamovatele korupce chránit zákon. Fialova vláda měla na stole poměrně důstojný návrh předchozího Babišova kabinetu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS bohužel začal s vlastní invencí, a jeho návrh zcela ignoruje všechna doporučení protikorupčních expertů. Hrozí tak, že whistlebloweři, ti, kteří „pískají na píšťalku” a tím upozorňují na nekalosti uvnitř českých úřadů a firem, brzo ztratí dech.
5 kroků pro vládu, jak vrátit politiku do normálu
K moci se pátečním jmenováním nové vlády dostávají strany, které minulé volební období strávily v opozici. Které čtyři roky předchozí vládě říkaly, co dělá špatně. A s novou vládou přichází velká očekávání na změnu politiky, která v posledních letech klesla poměrně hluboko.