Stručný manuál pro neprávníky při setkání se zdivočelým policistou
Pro obě strany (občan – policista) proto považuji za vhodné, aby se vzájemně podporovali, pomáhali si a připomínali si základní pravidla (stejně jako herci na divadle si navzájem napomáhají, když někomu vypadne text).
Proto mně dovolte pro neprávníky stručný a jednoduchý manuál, jak s příslušníky bezpečnostních sborů komunikovat, tak aby se předešlo újmě a všichni byli spokojeni. Základem je nezapomenout dýchat, hovořit klidnou řečí a nedělat prudké pohyby. Ideálně se i usmívat.
1. Paní policistko / pane policisto, vážím si vaší práce a rád bych Vás požádal, abychom se vzájemně k sobě chovali jako lidi a postupovali v souladu s Ústavou a Listinou základních práv a svobod, v klidu a míru, ano? (v případě Policie ČR též v souladu s Etickým kodexem PČR, který hned v první větě obsahuje závazek respektu k lidským právům).
2. Sdělte mi, prosím, právní důvody provedení úkonu (mám na mysli konkrétní paragrafy).
3. Děkuji vám za poučení dle zákona.
4. Aha. Dle Vás se dopouštím přestupku (tím, že nemám na ulici roušku). Sdělte mi, prosím, které konkrétní zákonné ustanovení dle vás porušuji (konkrétní paragrafy). Děkuji.
5. Ptáte se mě, zda souhlasím s přestupkem a blokovou pokutou? Souhlasím / Nesouhlasím (chci věc řešit v přestupkovém řízení)
6. V případě dalších otázek policisty při Vašem odmítnutí přestupku máte právo sdělit: Odmítám dále vypovídat. Budu se hájit a vysvětlení podám v přestupkovém řízení.
7. V případě souhlasu s přestupkem je policista oprávněn ze zákona na místě vypsat blokovou pokutu. V případě Vašeho nesouhlasu má případ postoupit do správního řízení. V obou případech je oprávněn zjistit vaši totožnost (sdělením Vašeho celého jména a data narození / předložením dokladu totožnosti / svědeckou výpovědí). Pakliže byste odmítli jakkoliv sdělit Vaši totožnost, je policista oprávněn ze zákona Vás předvést na stanici (důvodem k tomu ale není, že nemáte občanku - státní policie je schopna ověřit Vaši totožnost na základě Vámi sdělených údajů na místě).
8. V rámci přestupkového řízení je možno se právně hájit, s odkazem na Ústavu, Listinu základních práv a svobod, Úmluvu o ochraně lidských práv a Úmluvu o lidských právech a biomedicíně. Proti uložení pokuty za přestupek ve správním řízení je možno se bránit u soudu správní žalobou. Po vyčerpání všech dostupných opravných prostředků v rámci ČR je možno se obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva.
P.S. - Pokud máte možnost, požádejte někoho předem o nahrávání videozáznamu – k pořizování záznamu není potřeba souhlasu policisty, neboť je při výkonu své služby veřejnou osobou a takovýto záznam bude sloužit k ochraně právem chráněných zájmů jiných osob (viz § 88/1 občanského zákoníku) Pokud budete policistu natáčet sami, riskujete, že mu rupnou nervy. Oproti tomu, každé podařené video dokumentující nenásilnou komunikaci a vzájemné si připomenutí základních pravidel (Ústavy a Listiny základních práv a svobod) bude pro všechny ostatní občany této země učebním materiálem a školou za pochodu a ve finále budeme ve státě všichni umět navzájem komunikovat.