Slov jako umělec a básník se snad ze všeho nejvíce ostýchají či přímo bojí sami umělci. Proč tomu tak je?
„Každý z nás má vinu, pokud zůstal nečinný. Pasivita ví, že je morálně vinna každým selháním, které zanedbává povinnost chopit se jakékoliv možné aktivity k ochraně ohrožených, k ulehčení bezpráví, k odpírání zlu. Kdo se zúčastnil rasového šílenství, kdo se smiřoval se zločiny, k nimž docházelo, ten je nejen odpovědný, nýbrž musí se morálně obrodit.“
Rusko vede s Ukrajinou i s celou naší civilizací dvě války: ta tradiční se brzy proměnila v poziční válku: ruské plány na bleskové obsazení země nevyšly. V té druhé, informační válce, v níž se Rusko snaží oslabit liberální demokracii v celé naší civilizaci, která začala mnohem dříve a netýká se jen války, je Rusko úspěšnější.
Milan Kundera napsal: Román objevuje všechny neznámé stránky existence v podobě krásy. A totéž by se asi dalo říci o architektuře.
Rozhlédneme-li se v naší civilizaci po zemích, kde není poloprezidentský či prezidentský systém, vidíme, že volba hlavy státu tam nepředstavuje dramatický akt.
Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Leonid Volkov prohlásil: „Putin by rád zastavil válku na Ukrajině, aby zajistil pro Rusko status quo. Činí tak hlavně proto, aby zabránil osvobození některých jižních území ukrajinskou armádou. Stávající stav by pak prezentoval jako vítězství a současný stav by se stal politickou realitou.“
„Přiznávat subjektivní pravdivost všem pravdám, třeba i těm alternativním, je nejlepší způsob, jak si pravdu vůbec nepřipustit… Lež, aby byla působivá, musí působit hlubokomyslně, což nelze bez použití pravdy… Čím víc pravdy lež obsahuje, tím je věrohodnější.“
Blížící se půlroční trvání války Ruska s euroatlantickou civilizací na Ukrajině nám nabízí možnost mezibilance a ptát se, na to, co se agresorovi podařilo a v čem selháváme.
Podíváme-li se na historii dlouhým objektivem, jak kdysi napsal profesor Robert Kvaček, vidíme, že 19.století bylo hodně dlouhé, začalo roku 1789 Francouzskou revolucí a trvalo až do roku 1914, kdy začala první světová válka. 20. století bylo krátké, trvalo jen do roku 1989, kdy se začalo hroutit sovětské impérium. Jak dlouho potrvá 21. století, nevíme.