Jan Kaplický alias Johan nebo Kapla

18. 01. 2009 | 20:34
Přečteno 8543 krát
Kapla, Bobek a Kučera, někdy jsme jim říkali tři králové, tvořili trojku k nepřehlédnutí, protože Kapla všechny o hlavu převyšoval. Byli to kluci z Prahy, ze střešovických vil, o čtyři pět let starší než moje parta, a tak z nich ještě trochu čouhala první republika. Kapla byl syn veleváženého profesora na UMPRUM, u kterého absolvovali takové veličiny jako byli skláři Libenský, Roubíček, Kopecký a Cígler a malíři Šimotová, Válová a John. Paní Šimotová u něj snad jako první na UMPRUM dokonce dělala kandidátskou práci a dodnes ho považuje – jak mi sama řekla – za jednu z nejdůležitějších osobností, kterou v životě poznala.

Otec Pavla Bobka byl stavitel a táta Mirka Kučery Masarykův a Benešův tajemník, jeho matka byla architektka, která například navrhla nábytek pro Havlovu restauraci v Praze na Barrandově a řadu vil ve Stockholmu, kde rodina žila za války a kam Kučera emigroval po roce 1968 stejně jako Kapla do Londýna. (Mimochodem Kučera je jeden ze světově uznávaných odborníků na korozi.)

Kapla se tedy pohyboval od malička ve velmi výjimečném prostředí: doma byla řada špičkových výtvarných děl a i zahrada, kterou navrhl v roce 1937 jeho otec, byla zcela výjimečná: byl to prostor pro kontemplaci a regeneraci ducha. Měl tedy přirozené předpoklady proto, aby chápal, že umělec-architekt má obraz světa zmnožovat a ne opakovat, reprodukovat.

Asi i proto si dodnes pamatuji jeden z jeho prvních projektů, který se jmenoval dům pro pilota helikoptéry (myslím, že mi ho ukázal Pavel Bobek): zvláštní byl tím, že helikoptéra parkovala či přistávala na střeše vily a dotvářela její konečný profil.

Jako kluk stavěl Kapla modely letadel a odtud přecházela přirozeně jeho inspirace do architektury: skořepiny napodobovaly tvary pilotních kabin a kosmické stanice, zřejmě proto se stal Jan Kaplický jediným architektem, kterého si vybrala NASA. V jeho návrzích se objevují „kosmické tvary“ již v roce 1967, kdy žil v Praze, a moc se neliší od toho, co realizoval v Londýně na kriketovém stadioně v roce 1996. Ve skicáři Jana Kaplického, na jehož vydání se podílel i český grafik Jan Záruba (a k němuž napsala úvodní slovo Zaha Hadid), dokonce najdeme už i blob, který navrhl 29. 2. 1986 a zase tak moc se neliší od návrhu knihovny, která měla stát na Letné. Kaplického návrh pražského blobu vyhrál mezinárodní soutěž 2. března 2007. Jeho práce vyzařují jasnou kontinuitu.

Architek Jan Kaplický byl k originalitě předurčen, vyrostl v ní a je dobře, že odešel do Londýna, který originalitu umí lépe ocenit. Jako mimořádně nadaný a výlučný člověk byl samozřejmě komplikovaný, ale nikdy neuhnul z cesty, na kterou se vydal. Raději kreslil, než hovořil: tužka se mu nikdy nezadrhávala. My se, bohužel, s výjimečnými osobnostmi neumíme dodnes vyrovnat, což ukázal i způsob, jak jsme o něm psali po jeho smrti: když se proti němu a jeho návrhu na knihovnu postavila vehementně část politické reprezentace a on to nejvíce potřeboval, tak jsme se za něj nedokázali dost jasně postavit. Když zemřel, tak ho adorujeme, ač jsme se na jeho předčasné smrti do jisté míry všichni svou pasivitou podepsali.

15.10.2007 jsem zde publikoval text Kaplický, čeští architekti, ODS, Klaus a chobotnice, najdete jej ZDE

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

che guevara napsal(a):

Originalita taky není všechno,taová sedlová střecha je taky pěkná.
neboj se ferdo na tu resauraci v domě U Rotta jsem nezapoměl ty jedna čistá bílá lilie
18. 01. 2009 | 21:18

Type the two words napsal(a):

Kdysi jsem četl sovětskou satiru o nadějném architektovi, kterému dávali navrhovat pouze schody do paneláků. Když zestárnul, konečně mu nabídli vytvořit svůj vlastní projekt.
Přijmul nabídku s tím, že by nejraději navrhnul nějaké schody.
To by byl osud Kaplického, kdyby zůstal v ČSSR. Také dnešní mocné zřejmě rozhodil fakt, že přišel s něčím jiným, než s návrhem schodiště.
18. 01. 2009 | 21:33

Neopřemyslovec napsal(a):

...Když zemřel, tak ho adorujeme, ač jsme se na jeho předčasné smrti do jisté míry všichni svou pasivitou podepsali...
Prosím, prognóza V.Havla je velmi nedobrá. Pane Hvížďala můžete ještě za jeho života ho hodně a hodně adorovat? Abyste se pasivitou nepodepsal na případné jeho smrti? Připadá mně velmi nehorázné tvrdit, že se 10 000 000občanů svou pasivitou podepsali na Kaplického smrti. Nebo jste tak hloupí, že si nevidíte na špičku nosu?
18. 01. 2009 | 22:44

Lila napsal(a):

Neopřemyslovec

Jak jsem si všimla už na jiné diskuzi ke smrti architekta Kaplického, vy ho rozhodně neadorujete. Váš včerejší citlivý a kultivovaný přístup k tématu mě tak znechutil, že jsem chvíli vážně uvažovala o tom, že přestanu zdejší diskuze číst.

Když už hodláte někoho urážet, měl byste alespoň ovládat český pravopis - hloupý je přídavné jméno, též adjektivum a skloňuje se podle vzoru mladý.
18. 01. 2009 | 23:28

stejskal napsal(a):

Paní Lilo,

nechat si kvůli takovémuto textu (a podobné "úvahy" nejsou ani zde až tak ojedinělé) znechutit stránky, kam chodí celá řada zajímavých a inspirativních lidí? Nebyla by to škoda? ;-)

Hezký večer.

Libor Stejskal
18. 01. 2009 | 23:33

Luba napsal(a):

Pane Hvížďalo,
za koho to hovoříte?
Za koho to píšete?

Co to má znamenat?:
"My se, bohužel, s výjimečnými osobnostmi neumíme dodnes vyrovnat, což ukázal i způsob, jak jsme o něm psali po jeho smrti: když se proti němu a jeho návrhu na knihovnu postavila vehementně část politické reprezentace a on to nejvíce potřeboval, tak jsme se za něj nedokázali dost jasně postavit. Když zemřel, tak ho adorujeme, ač jsme se na jeho předčasné smrti do jisté míry všichni svou pasivitou podepsali."

Člověče,
to snad nemyslíte vážně!
Už jste se někdy snažil prosadit něco proti hlavnímu proudu?
Jste rouhačem, nebo konformistou?

To, co potkalo pana Kaplického je údělem všech bojovných a nekompromisních lidí, kteří se něčím vymykají. A provokují.
Jen pan Kaplický je zodpovědný za svou cestu a svůj konec. Nikdo jiný.

Odešel z tohoto světa se ctí.
V plné síle.
Nemusel žebrat o něčí přízeň, jsa uložen na nemocničním lůžku.
Netrpěl chronickou bolestí, ať už fyzickou či duševní.
Nebyl odkázán na péči cizích lidí. Zemřel šťasten.

Je to víc, než může očekávat většina z nás.

Pokud chcete štkát na Mistrově hrobě a nadávat na nespravedlnost světa, poslušte si. Ale neobviňujte ze smrti pana Kaplického jiné.
Tvůřčí člověk bývá sám sobě největším nepřítelem.
Myslím si, že by pan architekt s Vaším zbabělým nekrologem nesouhlasil.
Byl to totiž bojovník.
19. 01. 2009 | 09:36

Silvie napsal(a):

Nejdříve mi svými stupidními prohlášeními o "českých trpaslících", kteří ukrátili mistrovi život, hnul žlučí zhrzený Ježek vyhozený ze sesle šéfa Národní knihovny, teď zase vy.
Už mě ta servilita, jakož i drzost, srovnávání Kaplického s Čapkem, opravdu unavuje. Čapek byl skutečný velikán a byl skutečně uštván - nejdříve fašisty , posléze bolševiky. Kaplický zemřel v den narození své dcery a pochybuju, že se právě zabýval "chobotnicí". Může za to spíš jeho životní styl - sedmdesátiletí staříci prostě většinou platí za to, když si pořídí o čtyřicet let mladší protějšky. Tak trochu soudnousti a vkusu, pane Hvížďalo.
19. 01. 2009 | 09:44

Al Jouda napsal(a):

Odešel jeden řádný člen české elity. Děkuji panu Hvížďalovi za jeho vzpomínky, které mi pomohli zařadit osobnost pana Kaplického. Že si k tomu přidal trochu bolestínský názor na příčiny jeho smrti, mi nevadí - má už na to věk.
19. 01. 2009 | 09:56

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý komentář ("vulgární flundra), který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 01. 2009 | 10:31

Silvie napsal(a):

Karle, je vidět, že vy máte skutečně vysokou úroveň...Ale je divné, že názory takové "flundry" Reflex poměrně často tiskne (např.v posledním čísle), ale vaše evidentně nikoliv. Tolik vás to bolí?
19. 01. 2009 | 10:32

Kopidová napsal(a):

Pane Hvížďalo,
o mrtvých jen dobře (což byl snad smysl vašeho blogu). Taky proto má p. Kaplický po smrti asi tolik kamarádů.

Souhlasím s vašimi tvrzeními o tom, že se Češi neumějí vyrovnat s velikány - na druhou stranu, stali by se ti nadaní velikány, kdyby neměli proti komu bojovat?

S čím ale zásadně nemůžu souhlasit, jsou nesmyslné výroky o tom, že Čecháčci/Pavel Bém/prezident uštvali muže v plné síle ke smrti ...

Průměrný věk muže v České republice je podle statistik 72 let. Jan Kaplický zemřel v 71 letech. Celý život tvrdě pracoval, často v nepříznivých podmínkách a - co si budeme povídat - mladá žena, dítě a zodpovědnost s tím spojená starci na zdraví taky nepřidají.
Takže rozhodně si nemyslím, že bych já tím, že jsem proti plíživé snaze magistrátu zastavět Letenskou pláň, pana Kaplického zabila!
19. 01. 2009 | 10:36

Jaroslav J. Alt napsal(a):

Vážený a milý pane Hvížďalo, děkuji za Váš článek. Znovu jsem si přečetl i ten z 15. 10. 2007. Když si čtu některé z komentářů, a není jich málo, je mi z nás smutno. Malost spojená s hloupostí je skutečně mocná zbraň. Bude nám to ještě dlouho trvat.
19. 01. 2009 | 11:12

Taktoje napsal(a):

Co zůstane po Klausovi,Bémovi,Chrchlu z ODS Vodrážkovi ???...opravdu nic,jen promarněný čas v Česku...miliardové dluhy Železného,Krejčíře a dalších podnikatelů České republice...Putinovská Praha ...
poznámka...Vodrážka urážlivě pojmenoval Kaplického knihovnu na Chrchel...Vodrážka je dnes druhým mužem ve vládě...to je kulturní a ekonomická galérka Česka...
19. 01. 2009 | 11:18

Narrno napsal(a):

Hluboce nesouhlasím s názorem, že pan Kaplický byl "uštván" či co českou veřejností.
Vůbec tak celkově - mně osobně se návrh knihovny poměrně líbí - ač nejsem zrovna zastánce tohoto architektonického myšlenkového proudu - nicméně co považuji za opravdu velice nepovedené byla prezentace onoho projektu. Tím pochopitelně nemyslím plakáty či prospekty (ač bylo poněkud nestrategické se prezentovat zrovna zelenou, když výsledná barva měla být jiná - takto to pouze nahrávalo asociaci "chrchel"). Ale hlavní problém mám s reakcí jisté části veřejnosti a nakonec i nebohého pana Kaplického samotného. To, že jakákoliv kritika byla smetena jako "trapnej čecháček prdu rozumí, hudu ráčej držet", to mi opravdu nepřišlo štastné a silně pochybuji, že tento až militantní přístup někoho přesvědčil. Také se do nás dosti cpala myšlenka, že snad odpor veřejnosti proti takovýmto stavbám je div ne jakýsi světový unikát, další "čecháčkovina" či co. I tato manipulace se mi z hloubi duše protiví, neboť prakticky každý tvůrce tzv. "velké architektury" se musí dosti často vypořádávat s odporem veřejnosti a leckdy i politiků a není to opravdu nic tak nestandardního. Ne, odpor veřejnosti se nemá "zlomit", má se nahlodat postupným trpělivým vysvětlením, proč je co dobré, ukázat další obdobná uznávaná díla ve světě a tak. Prosté "je to dobré, protože je to dobré, a teď už kuš, holoto" nikdy nezabírá. Toto dle mého zabilo projekt pana Kaplického, ne odpor politiků, který se - co si budeme povídat - často nakonec změní dle současného veřejného mínění.
Ale abych jen nehanil, jak jsem řekl, projekt se mi opravdu líbí, byl by pro město rozhodně přínosem (možné by nemusel být zrovna na onom nešťastném místě, ale což).
A o úspěších pana Kaplického snad ani netřeba mluvit, nakonec jeho životopis je působivý víc než dost. Ač mi lidsky nebyl sympatický, říkám čest jeho památce.
A to platí pro všechny, i pro jeho kamárady - prosím, již žádné další manipulativní "uštvala ho malost" epitafy, děkuji.
19. 01. 2009 | 11:35

Kopidová napsal(a):

Pane Jaroslave J. Alte, cítím se být potrefenou husou. Můžete prosím vysvětlit, proč to, co píšeme, je hloupost?
Většina se tady shodla, že
s verzí o uštvání velikána nesouhlasí.
19. 01. 2009 | 11:46

František Zákostelský napsal(a):

smazal jsem jeden hrubě urážlivý komentář ("vulgární flundra), který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.Stejskal
Nebyl to můj komentař který byl smazan,ale přesně ukazuje na to jak je naše společnost ovlivňovaná a cezurovaná.S každeho se da svořit bůh nebo blb.Pan Kaplický nebyl určitě bůh ani blb,jen nezodpovědný člověk.
19. 01. 2009 | 11:57

Narrno napsal(a):

to František Zákostelský: Pokud tou nezodpovědností narážíte na pořízení si dcery v tak vysokém věku, tak s vámi musím souhlasit. Ale nezapomínejme také na jeho ženu, která se zachovala zcela stejně nezodpovědně.
19. 01. 2009 | 12:02

Michal Vacek napsal(a):

Bojím se o život soudruha Hvížďaly. Aby ho, velikána, pasivita nás malých taky neuštvala? Ani jsem netušil, že byvše pasívní máme my troubové takovou vražednou moc.
19. 01. 2009 | 12:03

Silvie napsal(a):

Františku, tou vulgární flundrou nebyla myšlena choť pana Kaplického, nýbrž já. Tudíž cenzor jen galantně smazal hrubou osobní nadávku(za což mu děkuji), která s tématem nijak nesouvisela.Kája si nejspíš tímto způsobem řeší vlastní frustrace.
19. 01. 2009 | 12:48

Pavel napsal(a):

Nerad bych pane Hvížďalo byl Vašim katem pro moji pasovitu. Jsou okamžiky, kdy i takový novinář jako ujede a měl by to opravit.
Svádět (případný) infarkt na něčí pasivitu je nevětší srabarna, kterou jste mohl napsat. Zak jak jsem s Vámi kdysi souhlasil, tak dneska je mi Vás líto !
19. 01. 2009 | 13:04

MS napsal(a):

Pane Hvížďalo,

Díky svému zaměstnání něco málo kolem stavby knihovny vím, i když jsem s ní neměla vůbec nic společného. Každopádně mohu konstatovat, že stavba knihovny a její “projednávání“ bylo hodně standardní.

S každou veřejnou stavbou jsou problémy, každou veřejnou stavbu někdo chce někdo ne.

Pokud jste tedy chtěl říci svým článkem, že někdo někomu přidal ne hřebíček, ale hřeb do rakve, tak to pak se děje denně mnoha jiným stavitelům. To je v oblasti staveb. V jiných oblastech hospodářství je to jistě velmi podobné. Pokud chci dělat velké věci, musím počítat s velkými problémy a to nejen u nás.
Je věcí každého jednotlivce, zda věnuje nebo nevěnuje svou energii do dané věci nebo ne a zda má nebo nemá na něco sílu.

Nezodpovězenou otázkou vůbec je, zda doopravdy příčinou smrti byly problémy se stavbou!!!

Protože velmi intenzívně sleduji stavby a problémy kolem nich (především v Praze), nemohu s Vámi souhlasit, že by pan architekt a jeho dílo bylo za života nějak významně podceňováno či haněno. Musíte rozlišovat dílo a právní problémy a v neposlední řadě korupci.
19. 01. 2009 | 13:08

Yann napsal(a):

to Narrno:

Vystihl jste to presne, netreba nic vic dodavat. Dekuji.
19. 01. 2009 | 13:20

Valerie napsal(a):

Pane Hvížďalo, nevím koho svým příspěvkem oslovujete, ale já například jsem nikdy nebyla obdivovatelem návrhu knihovny pana Kaplického a z mého okolí znám řadu lidí, kterým se návrh rovněž nelíbí.
19. 01. 2009 | 13:22

Dag napsal(a):

Dobrý den,
Jestliže pan Kaplický si dal za úkol na sklonku života vytesat do starobylé Prahy svůj monogram v podobě "Národní knihovny" musel přeci počítat, že se mu to může povést anebo také ne. Célé to pojal jako boj s českou malostí. Neváhal se stát dokonce poradcem předsedy ČSSD Paroubka.Ten tlak z jeho strany byl až nechutný.Nakonec chtěl i vydávat placky na podporu blobu. Z mého pohledu architek pracuje na zadaném díle a netalčí na jeho realizaci.je to normální zakázka za kterou dostane zaplaceno.Manipuloval zmatenou veřejností a neváhal celou věc zpolitizovat. příčina smrti je jasná - pracovní tlak, frustrace z neúspěchu a nezvládnutá druhá(nebo třetí)míza. Pan Kaplický měl zřejmě v sobě mnoho nevyřešených osobních problémů, které se mu staly osudné. Blob byl určitě stavbou zajímavou, ale měl zastínit i katedrálu sv.Víta a to spíše svědčí o nekritičnosti pana Kaplického. Blob patří do letňan a ne na letnou....můj názor.
19. 01. 2009 | 13:29

Jaroslav J. Alt napsal(a):

Paní Kopidová, cítíte se neoprávněně. O "uštvání" není v mém příspěvku ani slovo.
19. 01. 2009 | 13:56

občanka napsal(a):

Pan Kaplický nám zanechal péči o vdovu a sirotka, které budeme muset cca 25 let zabezpečovat vdovským a sirotčím důchodem. Takže na něj hned tak nezapomeneme.
Ten jeho "excelentní" původ pak může vysvětlit, proč měl celý život tolik lidských konfliktů. Prostě rozmazlené dítě z "dobré" rodiny, před kterým si svět ani ČR nesedli na zadek. Tak to chodí. Bylo by nenormální, kdybychom se chovali devótně. Ostatně toho jsme si užili 40 let, tak co od nás vlastně pane Hvížďalo chcete? Svobodně jsme vyjádřili názor, že se to všem nelíbí, to je přece normální? Nebo ne?
19. 01. 2009 | 14:06

Skogen napsal(a):

Poslední věta hovoří za vše. To je to nejcennější z celého článku, co jste mohl napsat.

Zastání za života by bylo ještě hodnotnější.
19. 01. 2009 | 14:24

Skogen napsal(a):

Občanka, až teď jsem si přečetl co jste vyplodila. To skutečně myslíte vážně? Nemám ve zvyku sklouzávat k osobním konfrontacím, ale čeho je moc, toho je příliš..

Za prvé za sebe shledávám společensky nepřijatelným projev vašich myšlenkových procesů.
Za druhé bych vás rád požádal, abyste neužívala plurál majesticus, trochu to pak vypadá, jako byste se skutečně snažila hovořit za všechny.
19. 01. 2009 | 14:32

Sofi napsal(a):

Pane Hvížďalo, divím se Vám, že se přidáváte k těm, kteří nás obtěžují už delší dobu psaním o Kaplickém. Jeho příběh je přece úplně jasný, má kořeny v dětství, obzvlášť jeho nepřijatelné chování. Rozebírat a hodnotit to, co vyprodukoval, vůbec nestojí za řeč. Pokud by se jím ještě někdo měl zabývat, tak by to měli být psychologové a psychiatři, ale to už bez účasti veřejnosti. U nás i ve světě byla a je celá řada opravdu zajímavých osobností, o těch by se mělo psát. Kaplický za to nestojí.
19. 01. 2009 | 15:16

ros napsal(a):

Sofi:
tak napište něco o sobě a budeme se zabývat vámi. Určitě to, co jste vyprodukovala vy, za řeč stojí. Tak se pochlubte!
19. 01. 2009 | 15:57

Sofi napsal(a):

ros:
Zajímavá reakce, taky by stála za odborné posouzení. Podobně je to v téhle zemi s většinou obyvatel. Asi se s tím nedá nic dělat. Já po nikom nic nechci, jenom od nejútlejšího dětství neuznávám tak zvané autority, celebrity, osobnosti, atd. Často se v jejich případě jedná o lidský odpad. Já je k životu nepotřebuji a nedovedete si představit, jak je život bez nich krásný!
19. 01. 2009 | 16:12

Kopidová napsal(a):

Sofi: To je fakt vtipný. :))) To snad musí být nějaký vtip, ne? Nevěřím, že byste si takhle sama dobrovolně naběhla!
19. 01. 2009 | 16:15

Vasja napsal(a):

Myslím, že se na této smutné události podepsalo jeho angažmá u ing. Paroubka.
19. 01. 2009 | 16:32

Monika napsal(a):

Zajímavá, hezká vzpomínka na vzácného člověka. Děkuji.

(Nechápu sice, proč se zde tolik lidiček potřebuje vůči tomuto článku vymezit, ale na druhé straně - proč jim to nedopřát, že? Když už se potřebují nějak zviditelnit a schopnosti nebo štěstí jim neumožnily realizovat se pozitivněji.)
19. 01. 2009 | 16:50

Sofi napsal(a):

Kopidová, Kopidová:
Taky nějaký osobní problém? Tyhle nesmyslné reakce jen potvrzují moji teorii.
19. 01. 2009 | 16:55

Alibernet napsal(a):

Ha, takže i kdyby se většině národa blob nelíbil, musel by se postavit, aby se pomohlo Kaplickému, který to potřeboval. Vynikající argument. Byl to pěkný projekt, škoda ho, říkám, akorát přišel v nevhodné době a rozhodujícím politikům se nelíbil. Prostě se jim nelíbil a další domněnky, proč blobu Klaus s Bémem bránili, zůstanou pouze domněnkami. Já jsem nikoho neuštval, celá aféra okolo NK mi byla a je úplně putna, jestli jste někoho uštval Vy, pane Hvížďalo, tak si dejte 500x Zdrávas a 3x obejděte Letnou po kolenou.
19. 01. 2009 | 19:44

Hajný napsal(a):

Pane Hvížďala!
Pokud vůbec pana Kaplického někdo svou pasivitou zabil,tak to byla ona dáma,která se štítila k němu sehnout,pak by totiž zjistila,že to není žádný opilec.Ale to ponechám na jejím svědomí.
Jinak,při honu na pana Kaplického jste vy mnozí novináři běželi v první řadě.
19. 01. 2009 | 20:22

Charlie napsal(a):

Souhlasím, že to co se dělo kolem blobu bylo malé a nechutné.
Ale od novináře, který se tak rád zúčastnuje štvanic a často neváhá používat titulků se silně bulvárním nádechem, to sedí.

Tady jsou pane Hvížďalo výsledky často silně nepřejícího až nenávistného prostředí, které jste (možná nevědomky) některými svými články spoluvytvářel.
20. 01. 2009 | 00:33

občanka napsal(a):

Pro Skogena:
1. Považuji za zcela nezodpovědné a sobecké rodit děti v tak vysokém věku a to zejména vzhledem k těmto dětem. Ten muž si to dítě pořizuje pro sebe, což je špatné. Dítě nikomu nepatří a mělo by mít pro zdravý rozvoj oba rodiče v přiměřeném věku. Někdy se to nepovede z různých objektivních důvodů, ale u Kaplického to byl záměr a vzhledem k jeho věku a vzdělání je tento záměr ještě výrazně sobečtější. Ten plurál používám proto, že nemohu vyjmenovat (a ani je neznám jménem) všechny plátce sociálního pojištění, kteří budou důchody platit.
To, že měl problémy s komunikací s ostatními lidmi je všeobecně známo, jen jsem se pokusila definovat původ této neschopnosti.
Dále se domnívám, že názor vyjádřilo tolik lidí, že ani zde není namístě neužít plurál. Ostatně vyjádření názoru považuji za přednost současného systému a stavu společnosti. Tak kde je ta chyba v mém myšlení? Prosím o vysvětlení. Děkuji.
20. 01. 2009 | 14:00

Bohoušek napsal(a):

Už jen dokonalá "znalost"prostředí, ve kterém se p.Kaplický pohyboval,s kým se stýkal a kamarádil, svědčí o tom, že to byl váš skoro nejbližší přítel, pane Hvížďalo. A že s tím rukujete až teď. Architekt byl dozajista dobrý, o jeho ostatních kvalitách však toho zřejmě nevíte o mnoho více, než my ostatní.
20. 01. 2009 | 15:06

Občan napsal(a):

Občanka: kopat do zesnulého kvůli vdovskému důchodu je taková ubohost a malost, že si ani neumím představit Vaši míru zavilosti. Doufám, že Vás bude chodit zesnulý každou noc strašit.
21. 01. 2009 | 03:49

Marty napsal(a):

Na me pan Kaplicky pusobil jako podobne narcistni clovek jako nas pan prezident Klaus. Pana Kaplickeho nikdo neustval. To se jen stretli dva postarsi muzi s velkym egem a spolu s nimi i tabory jejich fanousku.

A kdyz uz jsem v tom, tak se rovnou mohu vyjadrit i k navrhu NK :) Me se libil, ale nesouhlasim s jeho umistenim na Letnou (navic mi vadi neferove vyberove rizeni). Nehodil by se tam. Ale rozhodne bych takovou NK velmi rad navstivil.
21. 01. 2009 | 10:24

Hojda napsal(a):

V téhle zemi je malost OBŘÍ.
22. 01. 2009 | 00:21

občanka napsal(a):

Pro Občana:
To není zavilost, to je realita, která se týká všech mužů, co si pořídí děti ve vysokém věku s mladými partnerkami. Je to nezodpovědnost vůči solidárním plátcům sociálního pojištění, které je důležité, když zemře rodič předčasně. To, že je někdo architekt je v tomto irelevantní. Ať byl čím byl, dítě si pořizoval ze sobectví. Nehodnotím jeho práci, ale jeho přístup k životu. To, že umřel, není zásluha, to čeká všechny. "O mrtvých jen dobře" považuji za pokrytectví.
22. 01. 2009 | 11:03

žužu napsal(a):

Milá SiLivie
Brno a Ostrava mby takovou krásnou budovu od pana Kaplického chtělo, čím to je, že by místní zlatokopové odešli do Prahy?
23. 01. 2009 | 12:37

Ludvík napsal(a):

Pane Hvížďalo, za sebe mohu říci, že si nepřipisuji ani tu nejmenší vinu za smrt pana architekta. Jeho právem bylo volně tvořit a nabízet, mé, jako osoby, je tuto tvorbu akceptovat nebo nikoli. Blob se mi nelíbil a nelíbí se mi ani to, když někdo tento můj názor škatulkuje a připisuje mu nějaké podivné významy čeké malosti atd. Jsme lidé, máme různá estetická měřítka a pan Kaplický, jako dospělý člověk, s tím, přepokládám, musel počítat. Ostatně, jeho díla se s různými názory setkala všude, kde je nabídl. Smrt často v umění přikládá dílu nové významy, ale prosím, nedělejte z toho příběh velikosti a malosti kohokoli. Není to důstojné Vás, pana Kaplického ani nás.
23. 01. 2009 | 14:09

Sirk napsal(a):

Dav, který ušlapal doktora Galéna, je vždy nevinný...
24. 01. 2009 | 22:06

Špatný člověk napsal(a):

To občanka!
Jste prvotřídní demagog.Hádám,že jste měla špatné mládí, špatného manžela,špatnou práci a proto vám závist zaslepila vidění světa.Nevím proč by si neměl pořizovat ve svém věku dítě.Je to jeho rozhodnutí, nehledě na to,že s určitostí měl a má peněžně zajištěnou rodinu. A to vás štve.
26. 01. 2009 | 10:23

Adéla benešová napsal(a):

"Architek Jan Kaplický byl k originalitě předurčen, vyrostl v ní a je dobře, že odešel do Londýna, který originalitu umí lépe ocenit." Hlavně jeho návrh pro Trafalgar Square, že?
21. 02. 2009 | 22:36

Digi napsal(a):

Jo jo - nebo taky mrakodrap Green Bird....
21. 02. 2009 | 23:47

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 23:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy