1938 a 2009: nebezpečné paralely

20. 08. 2009 | 14:09
Přečteno 12504 krát
1.října 1938, po dvaceti letech první republiky, byla ustavena druhá republika, která představuje jedno z nejhorších období našich moderních dějin. Nebezpečná otázka zní: Nečeká nás po dvaceti letech budování demokratické čtvrté republiky nějaká mutace do páté, nedemokratické republiky?

O čem vypovídají zprávy, že chystaná předvolební kampaň bude nejdražší? V době krize do ní strany investují přes půl miliardy korun: ČSSD chce útočit na pravici a ODS zase chce mobilizovat proti levému nebezpečí, ale zároveň se čím dál častěji hovoří o velké koalici.

Já vím, nejde ty dvě doby takto zjednodušeně srovnávat, kontext se zásadně změnil a geopolitická situace je rovněž úplně jiná. Nejsme ohroženi žádným vnějším nepřítelem, ale některé nebezpečné momenty ukazují stejným směrem. Jako v roce 1938 i po roce 1989 jsme ztratili kus území, tedy zrcadlo, které nás nutilo k hlubší sebereflexi, a jsme opět nebezpečně sebestřední. A tak jako zahlédl Karl Kraus v legálním usmrcování koček v Českých Budějovicích předzvěst plynových komor v koncentračních táborech, tak i my můžeme z tiskové zprávy z 18. června 2009, že usmrcování norků výfukovými plyny zůstane zřejmě legální, usuzovat na to, že je opět v naší civilizaci překročen práh citlivosti vůči některým hrubým projevům. A to nejen v politice.

Připomeňme si, jak tomu v roce 1938 bylo: I tehdy, jak napsal třeba Jan Rataj, vše začalo brutalizací duše a veřejných vystoupení politiků a bylo opuštěno od Masarykova pojetí české otázky jako otázky evropské a světové: frekvence slov národ a národní se prudce zvyšovala. Národ neměl být rozdělen na levici a pravici, občanské či demokratické strany. Dne 28. října 1938 uveřejnilo Právo lidu provolání: „Občané a občanky! Pracující lidé měst a venkova! V textu stálo, že Antonín Hampl byl zmocněn k jednání k utvoření demokratické strany všech pracujících. Sociální demokraté pak spolu se skupinkou národních socialistů okolo bývalého generálního tajemníka Karla Moudrého utvořili 11.prosince 1938 Národní stranu práce, tedy obdobu jakési velké koalice.

Projekt demokratizace beze stran zredukoval stranický systém v Česko-Slovensku na stranu, v níž by byly zastoupené všechny politické elementy. Jen komunisté jako celek byli nadále pokládáni za nespolehlivého a neupřímného partnera a disciplinovaný instrument sovětské politiky.

Premiérem se stal agrárník Rudolf Beran, jenž provozoval politiku jako obchod, a proto byl českým politikům blízký a srozumitelný. Jeho koníčkem bylo budování agrotechnicky vzorného hnojiště na rodné usedlosti v Pracejovicích a psaní kuchařek (poslední napsal v komunistickém vězení v Leopoldově.) V zahraniční politice pan premiér požadoval vstřícný obrat Černínského paláce k Hitlerově Německu. Heslo znělo: K mocným sousedům je třeba se chovat slušně. Proti Benešovi a Čapkovi byla nastolena vulgární kampaň, která násobila svou účinnost tím, že hrála na sociální strunu: zdůrazňovaly se příjmy jednotlivých lidí a jejich majetky.

Humanita malého národa, psalo se tehdy, prý vede k uvolňování beztak skrovného životního prostředí cizincům a jiným kulturám. Druhá republika byla budována jako stát jednostranně technického a ekonomického rozvoje, v němž měly zelenou technické, přírodní a matematické vědy. Pyšnila se programovou antiintelektualitou, odvratem od abstraktního filozofického a historicko-teoretického společenského myšlení k prakticismu.
Díky tomu všemu politika ve vědomí veřejnosti přestávala být záležitostí etiky, ale byla spojena s ideologiemi, silou a penězi.

Později Edvard Beneš v emigraci v tzv. chicagských přednáškách vše zdůvodňoval nepřipraveností středoevropských národů na demokratický režim: podle něj jsme neprošli dlouhodobým demokratizačním vývojem a nebyli jsme připraveni na moderní demokracii. Dvacet let s mnoha krizovými momenty nebylo s to demokratické hodnoty ve vědomí české společnosti stabilizovat, ale zároveň neodpovídalo úrovni politického myšlení a míře demokratické praxe valné části českých politiků, limitovaných provinčním rámcem. Tehdejší politici pokládali demokracii za příliš složitý cizokrajný prvek, vnesený po první světové válce do Československa západoevropskými vlivy.

Politické strany a politici už za první republiky byli považováni za neschopné parazity, žijící na účet státu a celé společnosti ze stáních fondů, subvencí a podivných obchodů. Klientelismus vyhloubil propast mezi voliči a politiky. Nejčastěji kritizovaným zlořádem první republiky byla korupce.

S řešením tohoto problému se tehdy vyrovnal Jiří Stříbrný podobně jako Marek Benda tzv. náhubkovým zákonem (z roku 2009), zákonem č.124 (z roku 1924): potírání korupce už v médiích nebylo možné! Opozice se místo základní součásti demokratického systému stala, jak napsal Oldřich Suchý v Brázdě (1.února 1939), „společenským plevelem.“

(psáno pro ČRo6)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vico napsal(a):

Snad za všechno může letní horko.
Dovozovat tak sáhodlouhé závěry zrovna ze zprávy o tom, že i nadále bude možno usmrcovat norky výfukovými plyny, chce opravdu velkou novinářskou kuráž.

A s těmi kočkami..Zas o racionální důvod víc k omluvě.

Všechen ten holocaust začal v Českých Budějovicích. Tam se začalo s legálním usmrcováním koček. Odtud se ten prasečí virus rozšířil do nacistického Německa a skončilo to Treblinkou.

To jsou věci..
20. 08. 2009 | 14:43

Marcus Agrippa napsal(a):

ODS bohužel snahou cenzurovat média dala laťku úrovně demokracie proklatě nízko. A k prezidentské volbě se raději ani nebudu vyjadřovat - ve vyspělých demokraciích je podobné nechutné divadlo nemyslitelné.
20. 08. 2009 | 14:48

ali napsal(a):

a zítra je 21.srpna kdy se všechno zhroutilo!
20. 08. 2009 | 15:14

pierre napsal(a):

autor promine, ale prirovnani mezi 1938 a 2009 je skutecne lacine a pritazene za vlasy... at uz jde o globalni srovnani tehdejsi situace (1938) a nastupujici totalitni tendenci (autor jako by neznal tehdejsi mezinarodni okolnosti) anebo o odbyte popisovani role rudolfa berana, etc... chci verit, ze autor tak cini pouze z nevedomosti.....
.
konkretne, srovnavat (mezi jinym) post-mnichovskou narodni stranu prace (resp. stranu narodni jednoty) s eventuelni (post-volebni) velkou koalici je skutecne krkolomne... mam dojem (soudim tak alespon i z ostatnich poslednich autorovych blogu), ze u autora je velka koalice obsesse... (ne, ze bych si -prosim- delal jakekoliv iluse o ceskych dvou velkych stranach, ostatne o ostatnich malych stranach take ne)...
.
kde je mozne eventuelne videt urcitou paralellu, je vulgarni campagne vuci capkovi/benesovi na strane jedne, a vulgarni tendencnosti vetsiny soucasnych ceskych medii na strane druhe... (aniz bych srovnaval capka/benese s nynejsimi subjekty campagne tendencnich medii)
.
pokud jde o "...odvrat od abstraktního filozofického a historicko-teoretického společenského myšlení k prakticismu..." (abych citoval autora), ten v 1938 za 2. republiky skutecne nastal.... tento odvrat vsak nenastal nyni, nemel z ceho, protoze "post-sametova" transformace je zalozena jen a jen na "prakticismu" (velmi eufemisticky receno)...
.
no a pokud jde o srovnavani miry korupce a klientelismu za 1. republiky a nyni, byl bych rovnez zdrzenlivejsi, nez autor...
20. 08. 2009 | 17:24

Charlie napsal(a):

pane Hvížďalo,

máte pravdu - stálo to tu za h+vno tehdy v osmatřicátém i dnes.
Na tom se nic nezměnilo.
Bohužel.
20. 08. 2009 | 17:37

Kolbaba napsal(a):

Neuvěřitelný blábol. Pokud něco hrozí, tak příklon k tomu velkému dubisku, to ale starému bolševikovi Hvížďalovi, kterému kdysi partaj uhnula doleva, nevadí.
20. 08. 2009 | 18:01

Targus napsal(a):

To Karel Hvížďala:

Nebudete tomu věřit, ale normálně mě z této Vaší s°°čky rozbolely oči. Vraždění norků a Židů, to není oslí můstek, to je velemost Praha - New York.

A nejhorší na tom je, že to propagovanému recyklátu stejně nepomůže.....
20. 08. 2009 | 20:37

ČEZskosomálský Ovčan napsal(a):

O jaké "demokracii" tady soudruh Hvížd´ala píše? Já znám pouze tu ČEZskosomálskou, a ta NEFUNGUJE!
20. 08. 2009 | 21:34

Kuba napsal(a):

Text nuti k zamysleni.

Jen ocividne ne vsechny.
20. 08. 2009 | 22:32

Milan H. napsal(a):

Pane Hvížďala, normálně si vás vážím a vaše texty čtu rád. Ty poslední dva jsou předpokládám tak trochu ovlivněny aktuálním horkem, v němž nebylo možné udržet chladnou hlavu. Tak snad příště...
20. 08. 2009 | 22:44

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Hvíždˇalo

Tak jste to rozsekl. Znám to. Člověk něco vymyslí a pak se s tím už veze. Napsáno dobře, znalosti dobré, pointa, no, pointa. Fakt, že tady v tomhle státě něco smrdí, ano, smrdí. Tak dlouho jsme čekali na Američany, naučili nás půjčit si peníze, říkali jsme tomu Americká hypotéka, začalo se stavět bez peněz a za naše virtuální peníze, vyděláme je možná v budoucnosti, nakrmili jsme spekulanty a naše touhy pokračují, aby se v tom pořád jelo, aby to nikdy neskončilo.
A Vy tady útočíte na naši měšt´áckou pozornost, používáte paralely a vyčichlá magická čísla, mrtvé muže moci. Ano, historie nikdy nezklame, je v ní příběh přítomnosti a budoucnosti. Toho se držíte, strachu z extremismu, bla bla bla, stačí jen hrábnout.
A to je ten problém. Nikdy to neskončilo a neskončí. Za komunistů, když se blížil státní krach, Tonda Harmonika řekl upřímně, v předvečer měny, měna nebude. Když jsem stál s rodiči frontu na nové peníze, měnili 2000 5 ku 1 a v bance 50 za 1. O tom byste mohl napsat. Jak to tehdy bylo. Umřel Stalin, Gottwald, Chruščov zabil Beriju a komunisti nám vzali všechny úspory. Myslíte, že se nám stane něco podobného? Zkuste to najít, máte určitě známosti a uděláte z nalezeného podhoubí možná trhák.
Tento blog už lepší nebude. Znám to. Je to práce a těžko se hází vlastní dítě do koše. Rád Vás čtu. Nevadí mi, že někdy je cítit v jakém žoldu. Jste pracovitý a málokdo se Vám vyrovná.

Milan Bukovecký
20. 08. 2009 | 23:08

sam napsal(a):

poměrně zjednodušené přirovnání,komunistické a socialistické příživnictví a korupce je,byla a bude,když společnost k ní bude tolerantní a bude k ní pseudodemokratická
20. 08. 2009 | 23:31

Naiman Petr napsal(a):

Vážený,
nevím proč ještě se snažíte něco aktuálně psát.Určitě byste mohl napsat pěkné memoáry!
Rád jsem Vás poslouchal a čatl,ale co teď?
S panem M.Bukoveckým Vás žádám,nekecejte již
a napište něco hlubšího k etapě 1949 - 1989.
To by mohl být bestseler,ne se snažit psát
za ,,svačinu".To mne na Vás skutečně mrzí.
S pozdravem Váš P.N.
21. 08. 2009 | 00:59

IvanT napsal(a):

Pane Hvizdalo,

vzdy se zajmem ctu vase blogy, ale tohle se vam opravdu nepovedlo.

Je v poradku byt zaujaty, ale tentokrat opravdu schazi pointa a vas prispevek je jen jakasi zamlzena a zcela nepresvedciva propaganda. Podle meho by bylo lepsi napsat 'myslim, ze byste meli volit tu a tu stranu, z tech a tech duvodu' nez to skryvat za nesourodou snuskou z vetsi casti irelevantnich episod z dejin.

Tesim se, ze priste napisete neco lepsiho.
21. 08. 2009 | 03:05

Listopad 2009 napsal(a):

Nekolik vet 2009
Petice, pripojte se:
http://www.petitiononline.c...
21. 08. 2009 | 03:32

Harvester napsal(a):

Hm, opravdu nutí k zamyšlení...
21. 08. 2009 | 06:52

Petr napsal(a):

"S řešením tohoto problému se tehdy vyrovnal Jiří Stříbrný podobně jako Marek Benda tzv. náhubkovým zákonem (z roku 2009), zákonem č.124 (z roku 1924): potírání korupce už v médiích nebylo možné!"
Jen bych chtěl dodat, ktěm dvěma jmenovaným by se měl přidat "zvací" zločinec Vasil Bilak a dvojjediný vlastizrádce Karel Hofmann.
21. 08. 2009 | 08:01

uhybka napsal(a):

Neškodilo to zde i připomenout,kam ,když o něco šlo,uhnula SD.Nebylo to poprvé a naposled.Ostatně za války to všem z nich milost nevyneslo.
Pismo Zaorálka V.Havlovi zde:
nutkání o podobnosti všech hitlerismů a sociáldemokratismů.Té čalounické zaostalosti s jakou oči zaSLEPENÉ NENÁVISTÍ PSYCHOPATŮ SLEDUJÍ JIM NEDOSTUPNÉ FENOMÉNY JAKO VĚDU NEBO ÚSILÍ O SOCIÁLNĚ SPRAVEDLIVÝ ŘÁD:IDEÁLY LIDSTVA JSOU V JEJICH OČÍCH TRUS.
21. 08. 2009 | 19:04

JAP napsal(a):

Já bych ti paralelu viděl spíše s rokem 1948. V r. 1943 nás Beneš za příslib prezidentské stolice prodal Stalinovi a dostal se do vleku komunistů. Paroubek na jaře letos měl podivné jednání s Putinem. Po válce vznikla Národní fronta, byly zakázány pravicové strany, demokracie dostala na frak. To v současnosti hrozí po vítězství ČSSD ve volbách, nastane Putinizace ČR. První vlaštovka - ministr vnitra Pecina (nominován ČSSD) v překlenovací vládě, chová se jakoby tam měl zůstat natrvalo.
21. 08. 2009 | 19:57

Anti-Mage napsal(a):

Upřímně nerad vidím, když se přehnaně ohlíží na roky 1938, 1948 nebo 1968. Nic proti historii, nerad bych, aby se opakovala. Příliš často se těmito daty ale lidé ohánějí a mají je za neprůstřelné výmluvy a argumenty pro své činy. Podle mě se srovnává nesrovnatelné. Doba je jiná, lidé jsou jiní. Tím, že se budou vytahovat staré události a dávat mezi ně a současnost rovnítko, se docílí leda toho, že se ta historie opravdu opakovat bude, protože si lidé budou myslet, že nějak zázračně a logicky se historie prostě chtě nechtě opakuje a nedá se s tím nic dělat. Myslím, že je načase vyřadit z myšlenek všechna tahle "osudová data" a začít přemýšlet hezky po svém a zcela novým způsobem.
21. 08. 2009 | 22:25

trn napsal(a):

Karel Hvížďala má pravdu-a ve všem.Nejde tady o "osudová data",ale o paralelu stavu společnosti.Kdo se chce a umí dívat,ten to vidí.Kdo nechce,chce začít "myslet novým způsobem".Ale žádný takový nový způsob neexistuje,to je jen prachsprostá výmluva.Doba je sice jiná-ale lidé jsou stejní.Se svými frustracemi,xenofobií,nekulturností a stupidním "vlastenectvím",kterým se dnes stejně jako kdysi ohání kdejaký kašpar.Počínaje prezidentem a posledním členem DS nebo KSČM konče.
21. 08. 2009 | 23:00

Blebla napsal(a):

Není čemu se divit. Ve zdejší demokracii lumpů si mohou floutci z auta udělat hračku (viz tady: http://www.denik.cz/z_domov... , a to hračku v ceně, za kterou by vícečlenná rodina žila dva roky jak v bavlnce a lídři obou nejsilnějších politických stran stojí za stejné ... Pak budou obyčejní občané volit DS, ačkoli Vandase nepovažují za svého mesiáše. Ale jakou mají jinou šanci nez způsobit, aby se ti lumpové báli?
22. 08. 2009 | 00:01

borčus napsal(a):

Jen bych trochu poupravil část o "velké koalici" druhé republiky. Vedle Národní strany práce existovala Strana národní jednoty, v jejímž čele stáli právě představitelé bývalých agrárníků. Tato strana držela v republice převážnou část moci. Informace uvedené výše jsou poněkud zavádějící a demagogické. (Pomíjím, že informace o politické scéně první a druhé republiky jsou běžnou součástí gymnaziálního učiva čtvrtého ročníku.)
22. 08. 2009 | 00:59

karel napsal(a):

kristepane
22. 08. 2009 | 01:08

Ataman Jermak napsal(a):

Bravo, pane Hvížďalo!
Svět se p.del obrací; líbí se mi Vaše uvažování.
:-)
22. 08. 2009 | 01:12

fler napsal(a):

A proč ne? Pan Hvížďala zde srovnává situace, ze kterých se vyklubal nedemokratický režim. Proč bychom měli jen nad vším mávat rukou. Pokud zde nebezpečí je, není záhodno nad tím zavírat oči.
22. 08. 2009 | 02:14

K.Fix napsal(a):

2009: Světový pohár v běhu na lyžích předčasně skončil pro norskou ženskou štafetu. Norky odpadly těsně před cílem, a jak se později ukázalo, nedobrovolně se nadýchaly výfukových zplodin z Trabanta,kterého poblíž cílové rovinky túroval neukázněný divák K.H.H.Zdá se,že ve jméně tohoto diváka by se dala najít určitá paralela s rokem 1938.
22. 08. 2009 | 06:16

pitrs napsal(a):

Co Čech,to jiný názor,ale podívejte se co vlastně píšete,vždyt' vy byste se užrali a to stačí jeden článek.To opravdu stále chete mít nad sebou něčí pevnou ruku,či dostávat stále něčí palicí po palici aby se nám v těch švejkovských palicích rozsvítilo...Pak se nedivte,že jsme Evropě prosmích!!!!Vlády/jakékoliv/k ničemu,čoko v med'ourech,stát rozkraden...a u politiků na prvním místě vlastní kapsa!!!!!Asi skutečně za sebou potřebujeme "velkého bratra",který by nás usměrnil.
BŮCH S NÁMI....
22. 08. 2009 | 06:59

Vanek napsal(a):

Několik vět 2009 pred 20.vyrocim Listopadu. Pripojte se podpisem:

http://www.petitiononline.c...
22. 08. 2009 | 07:41

kliďas napsal(a):

Paralela? Nevidím ji. Jen ta agónie trvá už skoro dvacet let, než k paralele dojde a stanem se protektorátem EU.
22. 08. 2009 | 08:05

Zacheus napsal(a):

"1.října 1938, po dvaceti letech první republiky, byla ustavena druhá republika, která představuje jedno z nejhorších období z našich moderních dějin".

A co období první republiky, pane Hvížďalo? V období "ideálů humanitních" prezidenta Masaryka se mj. stalo například také toto (namátkou vybráno):

- 4. března 1919 - střelba do německých spoluobčanů - v Kadani 26 mrtvých, Moravský Šternberg - 16 mrtvých - Rašín: "S rebely se nevyjednává",

- 26.3. 1920 - střelba do stávkujících v Romanově- 2 oběti,

- 18.8.1920- ozbrojený zásah v Hlohovci - l mrtvý dělník, 7 vážně zraněných,

- 14.6. 1922 - střelba do demonstrace v Novém Městě nad Váhom- l oběť,

-8.10. 1924 - střelba v Trenčíně - l oběť,

- 4.4. 1925 - střelba do lidí v Orlové - 4 osoby zabity,

---a tak dále.
22. 08. 2009 | 08:18

Zacheus napsal(a):

(1) Proti rozsudku Národního soudu není řádných opravných prostředků.

(1) Žádost o milost kýmkoliv podaná nemá odkladného účinku.


(2) Trest smrti se vykoná zpravidla do dvou hodin po vyhlášení rozsudku. Na výslovnou prosbu odsouzeného možno lhůtu prodloužit o další hodinu.

-výňatek z dekretu o Národním soudu,který v roce 1945 podepsal demokrat Edvard Beneš. Ten,který podle autora článku:

"... v tzv. chicagských přednáškách vše zdůvodňoval nepřipraveností středoevropských národů na demokratický režim: podle něj jsme neprošli dlouhodobým demokratizačním vývojem a nebyli jsme připraveni na moderní demokracii...".

Asi by bylo vhodné s historií a historickými souvislostmi zacházet trochu opatrněji.
22. 08. 2009 | 08:31

Jag napsal(a):

Měě připadá,že jste všichni nepochopili demokracii.Vššichni o ní žvytláte jako o nejlepšším zřízení a že má být tolerantní a vúči cizincům a vyžírkům vstřřícná.Násilí k ní prý nepatří a plno jiných bludů.....takto to přece vůbec není.Člověk je z povahy zvířecí povahy-akorát vypadá stejně,ale jsou mezi lidmi jak černé vdovy,predátoři,labutě,psi,vlci,kukačky,kvočny a tak to prostě je.Lidi jsou tedy násilní,mají špatné vlastnosti,nemají cit-pouze se přetvařují,ale nešštěstí přejí atd.Takže demokracie není přece o pravdě a lásce,ale o tom,že člověk se najednou nepřetvařuje a tak to má být.A jediné co je problémem,jak zajistit,aby svoje uvolněné a normální vlastnosti nepromítal do života,ale trochu je krotil a to zákony.Jinak by samo bujelo čím dál větší násilí,vznikal by svět,kde se těžko žije v klidu,protože násilí by se zvyššovalo a i když je na světě denní chléb tak by nemělo tento svět až zničit.Takže mě moc nic nepřekvapuje,po revoluci jsem čekal více zlodějen a vražd, a také jsem hned místo hlásání pravdy a lásky zajistil dům poplašným zařízením a že mi to vyplatilo jsem poznal hned když pravda a láska pustila kriminálníky a dala jim druhou ššanci.Pak jsem své předvídavosti děkoval.Takže demokracii vidím jako systém,kde je naopak více násilí,kriminality a vůbec nesdílím řeči typu,že se něco uččíme.Neučíme,páč není potřeba.My se učíme pouze chovat se normálně v systému,kde je potřeba omezit ve svobvoděě svoje ššpatné vlastnosti natolik,že se nezničíme a můžeme se nějak překonat se nepozabíjet.Jestli se to daří?Těžko říct,páč povaha člověka je pořád stejná.To ,je dokázané.Takže už si přestaňte hrát na to,že demokracie je něco jiného než tu je.A kultivace demokracie je-li vůbec možná musí probíhat od těch nahoře a to je právě těžké,když všichni jsme v podstatě stejní.
22. 08. 2009 | 08:44

MJ napsal(a):

Článek má pointu, jenže ji někteří nechtějí vidět a slyšet. Mně nezáleží na to, zda vyhrají ODS nebo ČSSD, protože v obou stranách se pracuje stejně špatnými způsoby. A kdyby se to změnilo, a obě strany dělali vše pro to, aby v zemi zase fungovalo právo, zmizela korupce, klientelismus a kamarádíčkovaní na všech úrovních, zase by mně bylo jedno, která z nich bude v zemi vládnout. Rozdílu si nakonec všimne jen málokdo. V prvním i ve druhém případě. Slušnost nemůže být považována za naivitu a slabost, jak si to slovo vykládají mocní zrovna teď.
22. 08. 2009 | 08:47

Kantor napsal(a):

Máte pravdu pane Hvížďala, ale možná byste se měl zamyslet nad daty. Co je to budování demokracie? Musel jste se setkat s lidmi, kteří žili za Rakouska. A ti, viděli stejný propad (jako vy) už po roce 1918. Nejde jenom o růst daní, ožebračování lidí a úplatky, ale i o to, o čem píše Zacheus. Jinak oranžové a modré ovečky nezklamaly. Jejich reakce je hnus číst. Přesně, jak to glosuje pitrs. Zaráží snad jen ta úplná ztráta citu k živé bytosti.
22. 08. 2009 | 09:11

Karel napsal(a):

Zde v tomto článku je vidět základní problém naší společnosti a sice nadhled a neumění přistoupit k "polemice".
Každý člověk má právo na názor, ale stejně i na omyl. Třeba když někdo chce vzpomínat tak by měl vzpomínat na vše i nedávno minulé.
Ano pokud někdo dává do časové osy Bilaka a Hofmana, tak by tam měl připsat i Topolánka, Vondru Schwarzenberga, Kalouska a Parkanovou!!! To pro úplnost
22. 08. 2009 | 11:00

Komentátor napsal(a):

Pro všechny motoristy je od 1.srpna k dispozici diskuzní fórum "Čerpací stanice a kvalita pohonných hmot"..
http://cerpacky.presscont.eu
Pište, informujte, diskutujte!
22. 08. 2009 | 11:19

petr napsal(a):

Velkou část viny na tom co se u nás děje mají prodejní novináři a jejich vydavatelé. A o zbytek se dělí samotní politici.
22. 08. 2009 | 11:44

Pohrobek napsal(a):

Pěkný článek, který se hezky čte. Jsou zde jisté paralely, ale ty jsou v historii vždy, záleží jen na jejich výkladu. Jinak si myslím, že politika druhé republiky byla především pragmatická. Většina myslících lidí věděla jaký hnůj Hitlerovský fašismus je a chtěla ten čas jen přežít. Kdo trochu vyčníval nepřežil, to dokumentoval příklad Lidic. Takže hra na demokracii neměla v té době nárok.
22. 08. 2009 | 11:52

Bach napsal(a):

Národ, národní státy. Většina lidí to bere velmi vážně. Francouzi jsou hrdí, že jsou Francouzi, Maďaři touží po velkém Maďarsku, Slováci chtějí svůj národní stát. I mě jako Čecha těší, že nám obrozenci v 18., 19. i 20. století k našemu vlastnímu státu pomohli. Také Židé mají svůj vlastní stát, Izrael. Ti Židé, kteří v něm nežijí, by chtěli splynout se svým okolím, okolním národem. Ve vyhrocující se národnostní situaci se jim to nepodaří. Naopak - hrozí jim nebezpečí. Proto rozumím panu Hvížďalovi, že lobbuje za multikulturní Evropu, za splynutí národních států. Na jeho místě bych jednal stejně. Ale jako Čecha mě dráždí.
22. 08. 2009 | 12:17

Vlastenci.cz napsal(a):

Zajímavý článek.
Docela mě straší to, co se poslední dobou děje. Vzrůst podpory neonacistům, ty jejich naprosto nesmyslné konspirační teorie o žido-spiknutích. Přitom není těžké je vyvrátit, ale argumentují přesvědčivě.
Najednou se mluví o tom, že demokracie není dobrá, že to chce změnu... to nikdo nepochopí, že systém je jen slupka, ale doopravdy to, jak to funguje, je v lidech? Je potřeba, aby se postupně změnili lidi, systém nic nezachrání.
Bohužel politici na teoretiku demokracie moc nedají a tak to vypadá jak to vypadá... demokracie se má vyvíjet, nestát namístě. Ta naše doslova hnije. Je to hnus... A ani se už nedokáže bránit takovým věcem, jako je Dělnická strana a další. Tady je něco špatně a přijde mi, že i elity zarytě mlčí. Kdo bude bránit demokracii a její výhody? Chybí nám tu někdo jako byl Masaryk nebo Kryl...
22. 08. 2009 | 12:32

salvador napsal(a):

Na těch nejpozdnějších popisech protektorátu mne vždy fascinuje otázka jak mohla mít taková společnost s takovou "normální" tváří jen tak mimochodem 360 tisíc popravených jenom v Česku? Jednak to budí i dojem předem připravených seznamů ,naprosté loajality české policie apod.Obchodní politika? Za lidské životy subvence a povolení? To už 20 milionů ruských životů v bojích mi připadá lepší,i když to třeba bylo drastičtější,zejména když tygr drtil pásy samopalníka nebo vyháněli ukrajinskou molodjož z jeskyní plamenomety. A statisíce jiných příkladů jak vypadá "člověk" v akci,když dostane příležitost k tomu.Všechny ty plechové držky musí ven!!!!! Ať si svoji hamižnou demokracii prdlouši vezmou s sebou.Nenechávejme to svinstvo zde rozrůstat!
22. 08. 2009 | 13:18

Ivan Vohrna napsal(a):

Nezbývá než souhlasit s paralelou "brutalizace duše." Jde o velmi příznačný jev potlačeného kolektivního vědomí. Nic nového, za Husáka se v Praze stříleli holubi a mocně posilovalo sebevědomí drobných udavačů. Najednou měli tisíce příležitostí kdekomu na potkání vyhrožovat oznámením, sekýrovat nebo i udávat babičky odpočívající na lavičce pro pár drobků starého chleba holubům. Pane Hvížďalo, Váš článek je k věci, budí oprávněné obavy. Ke stejnému tématu odkazuji na svůj blog: http://vohrna.blog.idnes.cz...
22. 08. 2009 | 14:02

wanda napsal(a):

Uplyne pár let a dáme panu Hvížďalovi za pravdu. Není třeba to rozebírat, ví se proč.
22. 08. 2009 | 15:06

Vladimír napsal(a):

Bývalý komunista je to samé jako bývalý černoch. Že, (soudruhu) Hvížďalo. A "náhubkový" zákon vymyslel, napsal, odsouhlasil a podepsal samojediný Benda.
22. 08. 2009 | 16:16

Jan napsal(a):

Pana autora si velice vážím . A obvykle jsem i v souznění. Tentokráte ne. Průšvih vidí dobře, ale ta paralela je zcestná. Píšete o naší provincionálnosti . Naše partaje jsou hnusný a zkorumpovaný. Jo.
Ale nemyslete , že jinde je to jiný. Vylezme z té naší kotlinky.
Sledujete teď třeba boj o zdravotnictví v USA? Máte pocit, že je tam menší korupce a klientelizmus než tady? Kdepak, větší prachy, větší korupce.
Mi máme svou pidistranu dělnickou, ale amíci mají republikány...
Jak říká babička. Všude je něco.

Spíš mi vadí tohle.
O skutečných problemech, které nás čekají, se u nás diskutuje minimálně. Alespoň v mainstreamu.
22. 08. 2009 | 17:49

capricio napsal(a):

Víte-na čas to vítězství v 2.sv.válce lidstvo sjednotilo v pozitivním smyslu.Ale pak se rozběhly plným proudem ty obyčejné prastaré lidské vlastnosti.Od krádeží,které provázely,bez výjimky, každou vilu postavenou do r.1990 byl k té dnešní tolik proklínané privatizaci už jen krůček.Malilinkatý! I komunistický premiér Gottwald si vymínil bydlet ve vile brzy v blízkosti dnešní vily V.Havla.I komunističtí pohlaváři byli při chuti po vilách po emigrantech.
Dá se návrat toho čehosi tak hrůzného jakým byla válka něčím zastavit? Dokud nepředěláš lidi asi ne.Plat prezidenta Zápotockého (prý Motejlova dědečka) převyšoval druhý plat v tehdejší republice stonásobně.Pak někomu věřte.Sami zakladatelé se stali hrobaři.
22. 08. 2009 | 19:19

brzys napsal(a):

U blogaře Hvížďaly obdivuji smysl pro historičnost,snad nám přináší věrné fotografie různých dob -od husitské po protektorátní.Já už často o věrohodnosti literatury faktu bohužel i pochybuji.Byl jsem třeba u jednoho z faktů doby protektorátu na vahách jak to interpretovat: poprava českých legionářů z Ruska brzy po atentátu na Heydricha.Byli totiž už pro případ heydrichiády drženi jako rukojmí.Mohlo se to Benešovi hodit účelově,jako,že v poválečném komunismu budou stejně přítěží pro svůj známý antibolševismus? Spíše se kloním dnes k názoru,že Němci tím chtěli evropskému obyvatelstvu ukázat,že oni jsou ti praví socialisté,zatímco Stalin nikoliv.Pro ilustraci jak sebe sama fašismus chápal jeden výrok za všechny Hitlera: "My kritizujeme buržoasní vědu mnohem hlubším způsobem než jsou to naši protivníci schopni pochopit.Jednoduše nás považují za pekelníky."
Z hlediska těch značného počtu popisů jak vypadal "normální" život v českém protektorátu mi zůstává dost nepochopitelným třeba případ fyzika prof.Dolejška.Ten jak známo byl po velkých třenicích v r.1936 jmenován profesorem Karlovy university,když byla tato stolice odmítnuta německému antifašistovi-emigrantovi Beckovi v témže roce(odjel ihned do Argentiny,kde byl velmi úspěšný). V r.1941 se Dolejšek vrátil ze stáže z neutrálního Švédska u známé kapacity a přemýšlel v pojmech Nobelovy ceny,akademie věd zde fungovala dále celou válku.V kontextu stáže v nordické zemi se jeví dost nepochopitelným,že byl odvlečen právě on do koncentráku.
23. 08. 2009 | 09:25

WH napsal(a):

Pane Hvížďalo, jak dlouho vám trvalo pochopit, že korupce je plodem kapitalismu.
23. 08. 2009 | 21:52

Ivan Čapek napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo, jako vždy zajímavý a pěkný článek. Jen poznámka k první republice. Nejsem historik a nemám ambice být znalcem těchto dějin, a musel bych jistě studovat nejméně dalších sto let, abych byl vůbec schopen napsat něco srovnatelného tomu, o čem píšete vy. Nicméně jako poučený ikdyž dost mladý občan soudím, že i přes všechny problémy, se kterými se tato republika potýkala, byla to ta republika, na kterou bylo naší povinností navázat. Protože ti, co o ní bojovali a usilovali, podle mého soudu prokázali obdivuhodné mravní předpoklady a položili sami tak tento princip do jejího základu. To tragické na dnešní republice je právě to, že nic takového v jejím základu již není, naopak bylo jí dáno do vínku cosi odpudivého, lidmi, kteří jsou a navěky zůstanou hanbou svých obdivuhodných předků. V tom je naše tragedie, ostatní se mi jeví již jen jako důsledek. Děkuji Vám za Váš článek.
24. 08. 2009 | 12:32

kocovina napsal(a):

Dnes jsme zhruba (analogon) v r.1932 světové krize.Důsledky na svět dolehly tak okolo r.1939.Ale daleko nejslabomyslnější se zpětně jevila polská politika mimikry vůči tehdejšímu německému fašismu:domněnka,že fašista Pilsudski je ochrání před fašistou Hitlerem.Podobně vůbec za okupace nebrali Němci českého legionáře,designovaného náčelníka gen.štábu Radolu Gajdu,kterého vlastně zachránil Hácha.
25. 08. 2009 | 13:28

kocovina napsal(a):

A od r.1932 k r.1939 vedl dlouhý vývoj.V Norimberku 1945 sedí před porotou i von Papen.Před Hitlerem pohodovej německej pán: politicky "Herren Klub".Stačilo ,že mu Hitler pohrozil smrtí.
Takže Hitler vyjadřoval ve svých projevech "Herr Beneš" značné sympatie:prostě neříkal nebezpečné "Genosse" (soudruh).
A starý úspěšný kariérista výmarské republiky,řeckého původu, víceadmirál Canaris udržuje "demokratickou tvář" násilnického režimu:na jeho lodích je možno pod mezinárodními barvami do exilu kamkoliv,až do r.1936,hakenkreiz tam na stožárech není.Pozdější vedoucí nacistické kontrarozvědky se konce války nedožil-nebezpečný konkurent o pozici v říši R.Heydricha zahynul záhadně r.1944.
26. 08. 2009 | 09:09

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
27. 08. 2009 | 00:27

Cialis online napsal(a):

Pane Hvížďalo, jak dlouho vám trvalo pochopit, že korupce je plodem kapitalismu.
12. 10. 2009 | 18:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy