Také přicházím s názorem na Odcházení

26. 03. 2011 | 00:38
Přečteno 38576 krát
První večer, kdy jsem měla tu možnost (tedy včera), jsem spěchala na Odcházení, film Václava Havla, o kterém se teď píše a mluví skoro všude, protože zřejmě v médiích probíhá nevypsaný turnaj ve formulaci nejméně lichotivé kritiky „té pošetilosti onoho potrhlého staříka, který si na stará kolena infantilně splnil svůj mladický sen.“

Divadelní představení Odcházení jsem viděla v Arše v červnu loňského roku. Byl to dárek pro mého dospělého syna k narozeninám. Když jsme jeli z divadla domů, zvědavě jsem z něj páčila nějaký názor, „jak se ti to líbilo“, a tak podobně.
„No dobrý…,“ řekl upřímně. Pak se zamyslel a jaksi důvěrně, tak jak se člověk zeptá jen blízkého člověka, protože před cizím by se takovou otázkou shodil, se mě zeptal: „mohla bys mi ale vysvětlit, vo čem to vlastně bylo?“ Tehdy jsem zalapala po dechu a poctivě mu vysvětlila, jak jsem obsah hry a ideu autora pochopila.

Mám pocit, že mnozí kritici se dnes nad filmem ocitli v podobné situaci jako tehdy můj syn, ale styděli se zeptat. Proto píší o teatrálnosti, která filmu nesluší, o absurditě, která je doma na jevišti, ale ne ve filmu, o křečovitých replikách, kýčovitých kostýmech a o humoru, který moc nerozesměje. Jako kdyby tohle všechno, na čem autor lpěl se svým pověstným puntičkářstvím, bylo podstatou celého díla. Chyba! To všechno: pitvornost postav, grotesknost situací a teatrálnost rekvizit, jen syrově a povrchově ilustruje i ostýchavě maskuje to veliké lidské drama „odcházení“, které je všudypřítomné, ale ne každý divák tu šifru rozkóduje.

Proč o tom nikdo nepíše? Fakt nikdo necítí a nepochopil, co je to za psychické drama ta absolutní ztráta společenského významu? Ta fatální změna role z prvního muže země v jednoho z obyčejných? Sledovat proměnu vlastních myšlenek v ústech blbů ve vyčpělé fráze? Smířit se s totálním nezájmem médií kromě nejhrubšího bulváru? Přiznat si, jak snadno člověk naletí pseudoobdivovatelům, protože mu vracejí kýženou iluzi vlastní důležitosti? Jak je ponižující stát se hříčkou v rukách omezených kariéristů a ambiciózních tupců, protože jiné cesty není? Nabarvit si vlasy a pošetile si myslet, že mu tak omládla i tvář? (Mimochodem, milovníci filmu, vzpomínáte na závěrečnou scénu Viscontiho Smrti v Benátkách, kde umírajícímu hlavnímu hrdinovi stéká po tváři kapka z rozteklé barvy? Proč jsem si na to vzpomněla?)

Kdyby tohle všechno o kancléři Riegrovi psal dramatik bez skutečné zkušenosti z politiky, možná by téma ztvárnil jako psychologický thriller. Že jej psal autor s autentickou zkušeností, musel jej nutně zlehčit, jednak je mu to vlastní a jednak to asi působilo úlevně. Nicméně to velké drama a vážné téma je přes všechny karikatury a stylizace jednotlivých postav obsaženo ve filmu dostatečně čitelně. Kdo už někdy „odcházel“, nebo má nějaké „odcházení“ před sebou, nebo se jen dokáže vcítit, ihned pozná, o co jde. A pak tedy při filmu i mrazí…

Nejsem filmový kritik ani bůhvíjaký znalec, ale tvrdím, že Havlův film Odcházení se stane časem uznávanou klasikou, i když to asi nebude nikdy kasaštyk. (Velký sál multiplexu byl včera, tři dny po premiéře, obsazen sotva z 10%.) Ani vteřinku jsem se nenudila, protože film je nabitý detaily a gagy, kamera je živá, ale ne splašená, střih plynulý, přirozeně nahrává ději. Z úst hrců nezazní ani jeden falešný tón, a přitom užívají velmi odvážných kadencí. Byl to hezký večer a skvělý zážitek, doporučuji.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hoven napsal(a):

já se těším na film odprdění se slavkem jandákem a jirkou paroubkem.
26. 03. 2011 | 01:01

Midori napsal(a):

Na mysl mi přišli tři autoři, Páni Spisovatelé: Ota Pavel, Karel Čapek, Oscar Wilde.
*
Ota Pavel: "...pumperdentlich...",
Karel Čapek: Život a dílo skladatele Foltýna,
Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye.
*
O prdelkování celebrit v takovém počtu jsem zatím žádnou knihu nečetl.
26. 03. 2011 | 01:26

stranicka sekretarka napsal(a):

Nedivim se ze se vam film libil. Podle letmych ukazek mi pripada jako by jej natacel Klub Za starou Prahu. Na filmech je krasne, ze jsou sice skoro vsechny blbe (pokud v nich ovsem nehraje velky Jack Nicholson), ale porad je nekdo ochotny do nich investovat a na nektere dokonce prijdou divaci. Vetsina natocenych filmu asi nema s navstevnosti mnoho spolecneho. Filmy na mne delaji dojem ze jsou to skoro vsechno prumernaci jako ja, kteri se ode mne lisi pouze tim ze se uprimne snazi tocit filmy jako Felini. Co se tyka uznavane klasiky zda se ze nejvetsi sanci ma absolutni komerce jakou byl napriklad V.Burian. Sama se vzdy chechtam pri tech pitominach s Funesem a zda se mi jako by to natocil vcera. Cisi z nej santany, kde lide pri produkci veceri a na jevisti se museji zatracene otacet jako mi v sekretariate kdyz nam klesaji preference.
26. 03. 2011 | 01:49

Marie napsal(a):

Havel je uboha loutka ( a vzdy ji byl ) a cokoliv jsem si od nej zacala cist, jsem nikdy nedocetla, protoze to neslo.

Jeste po dvaceti letech otravuje, pravdolaskar, ktery zradil narod.
26. 03. 2011 | 03:53

anti politik napsal(a):

Plnit si sny je krásná věc a když si je můžete splnit za peníze jiných, nejlépe za prašule daňových odevzdávačů, tak je to krása s nádherou dokupy!! (ČT mu poskytla na jeho veledílo 45 miliónů aniž by se koncesionářů ne něco ptala)
26. 03. 2011 | 05:48

bimboo napsal(a):

Pokud to dílo vnímáte tak,že pro Vás něco znamená,vnímejte i dál bez ohledu na literární kritiku.Pro nás byl V.Havel do r.1990 neznámý,nyní si lidé asi myslí,že chce využít to,že jako prezident vešel ve známost po r.1990 a přes to dosáhnout,aby jeho literární dílo zvýšilo svou popularitu a náklad.Každý bojuje čím umí.
Znáte jméno Einstein-jistě znáte-jinak by jste byla analfabet.Znáte jméno P..: teď si nemohu vzpomenout ale existuje,něco kuchtil v matematice,co zná pár specialistů na světě --jo už vím Painlevé--neznáte zcela jistě.Navíc byl i francouzským premiérem 1920-1925. Vidíte-Einstein dělal jen vědu a zná ho každý.Toho druhého,co dělal politiku i vědu nikdo.Nezanechal v ničem pořádnou stopu pro lidstvo.A oba byli matematiky.
Proč se Farago ptá v Evropském parlamentu před všemi jak mohl být zvolen prezidentem EU Van Rumpoy,bezvýznamný bankovní úředník ,místo osobnosti.Tak Havel je pro Čechy van Rumpoy.Akorát,že nebral plat větší jak Obama,což Van Rumpoy ano.
26. 03. 2011 | 06:19

Béda napsal(a):

Autorka,

snaha byla.

V příštím dílu Odcházení, by se zneuznaný gigant mohl zkusit podívat na věc z druhé strany. Jestli třeba sám svou morální a názorovou dvourozměrností, názorovou konzistentností nemá vinu na svém upadání do společenské bezvýznamnosti.

Taky by mohl reflektovat své neustálé vstupy a pokusy ovlivňovat přímo anebo nepřímo z povzdálí skrze své kamarády politiku. A taky svou ctižádost a ješitnost - viz neustálé pokusy dobývat se do dveří Nobelova výboru války a humanitárních akcí.
26. 03. 2011 | 06:51

acid ass napsal(a):

kritika něčeho, jen proto že štve někoho osoba autora je ubohá - zvláště když dílo ani neznám (nebo jsem si nedal práci ho pochopit). Film se nutně nemusí líbit všem - netočili snad Šeherezádu - ale kritika Jandáka a různých havlobijců je poněkud ublížená. On sám určitě hrál vě větších blbostech. Přeci nechce aby si někod myslel že jde o reakci potrefené husy ?
26. 03. 2011 | 06:57

Pepa Řepa napsal(a):

Mám rád staré hry VH, jeho absurdní poetiku. Dokonce se mně líbilo i divadelní pojetí Odcházení. Z filmu mám ale obavu. Některé přebarvené scény mně připomínají Otakárovu Elišku.
Pokud jde o pochopení mladou generací, tak se doba zásadně změnila. Absurdita zůstala, ale absurdní divadlo netáhne jako dříve. Málokdo to pochopí.

Rozdělilo se to zase na dva tábory. K táboru "havloidů" patří adorace filmu, i když jej mnozí nechápou, ale příslušnost k tlupě adoraci žádá, a tábor opačný, zahrnující nejen "klausomilce" ale i to, co se deklaruje za levici a zahrnuje postkomunisty, všechny, kteří to chtějí Havlovi spočítat.

Nakonec z toho bude nový Jirásek. Klasik jedněmi zbožňovaný, jinými zesměšňovaný, ale číst ho bude jen flagelantský kaskadér.
26. 03. 2011 | 07:03

olga napsal(a):

Film jsem neviděla, ale ani mě neláká. Snažila jsem se. Opravdu. Několikrát. Dívat na některou hru, nebo číst některé dílo Václava Havla. Asi nejsem naladěna na stejnou vlnu. Nevydržela jsem nikdy do konce. I když jsem snahu měla. Možná je to dáno vírou v něco. Kdysi jsem nedokázala číst Bibli. Asi co jsme, tomu rozumíme.
26. 03. 2011 | 07:06

Béda napsal(a):

PŘ,

vám i autorce bych radil provést malý průzkum v terénu.

Zastavit chodce (nejenom v Praze) a zeptat se, co si myslí o Havlově (nekonečném) Odcházení. Jestli na ten film půjdou? Jak se jim líbí, že film byl natočen z povinného předplatného.

Specielně pro PŘ

Po vyhodnocení bych radil přestat rozlišovat pravolevě. Ať si Havel za své natáčí co chce. Proč to ale mají platit leví i praví, ač s Havlovým PR a politickou sebeprezentací nic nemají?
26. 03. 2011 | 07:12

Mud.. napsal(a):

...Kdyby tohle všechno o kancléři Riegrovi psal dramatik bez skutečné zkušenosti z politiky, možná by téma ztvárnil jako psychologický thriller...
Kdyby tohle psal dramatik žijící třičtvrtě století v demokratické zemi, v plnohodnotné rodině, v obyčejné člověčí pravdě..., by takovouhlé magořinu nezhotovil. Proberte jeho životopis rok po roce a uvidíte životní ubohost. Mrtvý levoboček, stovky mimomanželských čupčení, prolití hrdla chlastem, nepoznání zrození a výchovu svého dítěte, falešný boj za svobodu (multimilionář ze změny majetkových poměrů, zběsilé přicmrndávání se k blýštícím osobnostem, aby i na něho něco padlo...). Deseti tisíce cnostných rodin mu může s klidem plyvnout do ksichtu!
I já a jiní občané ho neznali (měli co dělat vyžít z těch pár tisíc). První půl rok byli na něho hrdi. První rok jsem provokoval "Srdce Havlovo, pěst Klausovo"! Klaus zůstal kovaný exaktňák nejkovanější z titulovaných. Havel zůstal kovaný dojmovák, zuřivý snílek k obrazu komedianskému. Vy prosím uvažujete jako soužka o sovětském divadlu, filmech apod. Dumejte nad starou Prahou. My dumáme nad realistickou Prahou.
26. 03. 2011 | 07:28

F.Švarc napsal(a):

Děkuji za upřímné a poučné hodnocení zjevně normálního syna patrně odcházející autorky.
26. 03. 2011 | 07:53

Béda napsal(a):

Ještě obecný dotaz: podpořila by finančně ČT, měl by takovou odezvu a propagaci stejný film, kdyby s jeho natáčením nebyl spojen Havel? Představme si situaci, že by stejný scénář do ČT poslal někdo neokoukaný a neznámý. Byl ten scénář skutečně tak dobrý? Nota bene žijem v tržní době. Vykáže ČT v souvislosti s tímto investorským projektem ziska anebo prodělek? Kterou ze svých funkcí podporou tohoto filmu ČT naplňuje? Informativní? Vzdělávací a osvětovou? Kulturní? Jako podporu čeho ten film vykazuje? Dokumentaristiky? Umění? ...
26. 03. 2011 | 07:54

šebány napsal(a):

Mud apod. Já nechápu proč Vás tak Havel irituje . Dle Vašeho písemného projevu nejste intoš a tak dělejte věci na které intelektuálně stačíte .Dívejte se na Jandákovy filmy , nebo si čtěte Klausovy zápisky z cest . Co Vás ale proboha nutí sledovat něco čemu nerozumíte ? A nezáviďte Havlovi ten chlast apod. Jestli jste kyselá prdel tak s Vámi asi nikdo nikdy nechlastal ani nespal . Tací lide obvykle závidí to , o čem píšete .
26. 03. 2011 | 08:03

Johanna napsal(a):

Kateřino, nedělejte z autora genia a z nás obyčejné daňové poplatníky. Jistě že víme, o co v odcházení jde; jeho hlavní myšlenku jsme určitě pochopili. Dílo ale samo - na to, jaká je mu násilně vyvíjena mediální pozornost - se nese v úrovni lehkého průměru okresního přeboru. Je to ale na druhé straně logické. Uvedu příklad. Člověk, který se spíše hodí k přikulování sudů se stane prezidentem - pouze pro svoje politické myšlení. Průměrný prezident může být pouze průměrným dramatikem. A protože při prezidentování je více času na psaní dramat, a protože od prezidenta spíše nakladatel vezme dílo (určitě spíše než od prvního přikulovače sudů v pivovaru), má p.Havel nyní jedinečnou možnost vyniknout. Pro koho bude vynikající, tomu moje argumenty (jakožto i článek Jandáka a jakožto i kritiky jiných) nikdy nic neřeknou a nepžesvědčí ho. Přitom víme dobře, jak jankovitý prezident Havel byl.
Odcházení je škvár, brak, pozlátko a nekonečný kýč. Naštěstí si člověk vyznávající skutečné umělecké hodnoty udělá obrázek sám.
26. 03. 2011 | 08:17

Baba napsal(a):

Zřejmě to nebude nedělní vycházka pro celou rodinu. Na Havla se nevypravíte. Na Havla budete i do multikinosálu našlapovat jako na něco laskavě lidského. Kdyby bylo zle, Hřebejk to jistí.
26. 03. 2011 | 08:18

valdštejn napsal(a):

Ať si pan Havel točí filmy jaké chce a jak chce a s kým chce ,
ale ne za peníze veřejnoprávní ČT , kam platím měsíčně povinný
obolos TEČKA
26. 03. 2011 | 08:18

Pepa Řepa napsal(a):

Tak se rodí "názor"
Je to politikum.
Jsi havloid? Osvěč jsou věrnost. Je to vledílo!

Nemůžeš Havka ani čuchat?
Mámo, je to sračka za mé prachy!
Pozoruhodné je, že film zatím vidělo jen pár lidí.
Ale jasno máme předem.
:-)))
26. 03. 2011 | 08:38

skeptický napsal(a):

Vždycky,když čtu kritiky na nějaké dílo,vzpomenu si na Monty Pythona,kde se nějaký znalec rozplývá a květnatě popisuje skupince návštěvníků čumících na nějakou mazaninu na zdi,co tím chtěl básník říci.
Pak přiběhnou dva poskoci a obrátí dílo vzhůru nohama.

Začátkem devadesátých let jsem se šel podívat na jedno filmové dílo ze stejné líhně,shodou okolností se stejným hercem,a dialogy byly vyloženě protivné.Odešel jsem asi po dvaceti minutách,ani jsem nechtěl vrátit vstupné.Jsem nekulturní,zato třída.Asi dělnická.

Once bitten ,twice shy.
26. 03. 2011 | 08:46

mival napsal(a):

To by mne zajimalo kolik z vas ten film vidělo. Když čtu některé argumenty, tak je to jak z Rudého Práva. Nechápu čim některé lidi Havel tak flustruje.
26. 03. 2011 | 08:49

Petr Havelka napsal(a):

Paní Bečková,

film jsem neviděl, hru znám z televiního záznamu.

Snad pro doplnění Vašeho blogu bych si dovolil s "trochou od mlejna" přihodit

Poslední slovo Jana Rejžka z LN

Mám dojem, že od nynějška nebude platit rozdělení lidí doktora Vlacha z Jirotkova Saturnina podle toho, jak se chovají v poloprázdné kavárně, když mají před sebou mísu koblih. Nikolivěk, veřejnost se totálně rozpoltila v reakci na filmový debut Václava Havla Odcházení.

Hned po první novinářské projekci se na internetu objevilo tolik reakcí, jako by snímek spatřila polovina národa. I „posledněslovní“ kolega Ondřej Neff, který film neviděl, měl potřebu na Neviditelném psu přežvýkat údajné ohlasy o opatrném mlčení a utrousit: „V branži se v této souvislosti užívá stručně slovo průser. Jenomže se to nikdo netroufne říct.“ A znalec dobrého umění Jandák je snad vosk? Vrcholem kojzarovské bezostyšnosti se stala Irena Hejdová z Týdne s větou, že Havel obsadil „svou nohsledku Evu Holubovou“. Inu ano, Holubová byla Havlovou nohsledkou už v předlistopadových dobách, kdy tato Hejdová salutovala v pionýru.

Pak jsem se ponořil do recenzí tištěných a internetových. Žasnu, zírám a připadám si, jako by mi bylo pět. Stranou nechávám anonymní stoku. Reakce většiny filmových kritiků je především naprostým debaklem jejich profesní způsobilosti a schopnosti vnímat. Ne proto, že se jim Odcházení nelíbilo, ale pro chatrný způsob argumentace. Čekali byste, že porovnají změny proti divadelní podobě z Radokovy inscenace v Arše? Že se zamyslí nad čechovovskými motivy a narážkami? Pozastaví se nad způsobem, jak Čechova pojal Nikita Michalkov v Nedokončené skladbě, na něhož Havel odkazuje? Nebo z jiné strany. Podíval se někdo z těchto nedovařených mudrlantů a slečen od plotny do historie českého filmu, aby našel paralelu Odcházení s geniálním podobenstvím Jana Němce O slavnosti a hostech? Vzpomněl si kdokoli z nich, jak skvěle si poradil s Havlovým Horským hotelem režisér Andrej Krob, který ho v exteriérech natočil se svým Divadlem na tahu v roce 1999 jako televizní film, a v čem na něj Odcházení navazuje? Rozebral důmyslnou obrazovou kompozici Malířovy kamery? Pokusil se poměřit, s jakou dávnou sebeironie se Havel dívá (nejen) na svou politickou minulost a na řečnické floskule?

To byste ovšem chtěli od novinářských holátek moc. Většina slohových prací se zabývá „odhalováním“, jestli je Klein Klaus a zdali Dagmar Havlová hraje sama sebe. Ani slovo o jejím vynikajícím mnohovrstevnatém hereckém výkonu, ani řádka o tom, jak bravurně politické slizouny pojal Jaroslav Dušek nebo Oldřich Kaiser, jak na malé ploše vytvořili silné groteskní postavy Jiří Lábus, Stanislav Zindulka nebo Jan Budař, ani věta o Vlastě Chramostové. A opomenutí rozboru výkonu Josefa Abrháma a jeho nadhledu nad hlavní postavou je na vrácení školného.

Račte si vyhledat nejkřiklavější případ impotence v chápání filmového díla, pokus o kritiku Kamila Fily na serveru Aktuálně.cz. Nejen že v ní prozradil autorskou pointu Odcházení. Vedle řady nejapností tvrdí, že „poetika absurdního divadla se s pádem minulého režimu vyčerpala“. Poetika nedovzdělanosti českých recenzentů je ovšem bezedná.

http://www.lidovky.cz/odchazeni-filmove-kritiky-dcr-/ln_noviny.asp?c=A110324_000050_ln_noviny_sko&klic=241932&mes=110324_0

Pane Pepo Řepo,

píšete

"Rozdělilo se to zase na dva tábory. K táboru "havloidů" patří adorace filmu, i když jej mnozí nechápou, ale příslušnost k tlupě adoraci žádá, a tábor opačný, zahrnující nejen "klausomilce" ale i to, co se deklaruje za levici a zahrnuje postkomunisty, všechny, kteří to chtějí Havlovi spočítat."

Někdy mám pocit, že přidělování pravdoláskařských či klausohryzeckých nálepek má na starosti úzká skupina lidí, která jednak manipuluje davy a na druhák vytváří "seznamy" štítkovaných.

http://www.kastro.cz/shop/obr_s_logem.aspx?soubor=ka/dymo/omega-big.jpg&tr=5

Na takové seznamy se potom dostávají i lidé rozumní, kritického myšlení dbající jen kvůli těm táboritům

http://cs.wikipedia.org/wiki/T%C3%A1borsk%C3%BD_svaz

Ten poslední odkaz není samozřejmě pro Vás, ale je dobré si vytvořít současnou paraleru.
26. 03. 2011 | 08:50

šebány napsal(a):

Valdštejn apod. V každém národě je cca 20% bohatých a cca 20% chytrých . Nemusí se to překrývat . Dle Vašeho příspěvku nepatříte ani k jedné skupině. Za ten Váš ubohý obolus , máte Vaší kultury až dost .Stačí si přečíst tv.program.Zaplačte si na "Poště pro tebe " a nechte těch chytrých 20% žít .
26. 03. 2011 | 09:04

Béda napsal(a):

Petr Havelka,

velkému umělci zřejmě připadne osud zůstat přes veškerou mediální a finanční podporu nepochopen, nedoceněn a možná i zapomenut.

PS: Ale třeba jeho dílo znovunalezne s odstupem času některá příští generace, podobně jako došly posmrtně ocenění díla některých malířských mistrů. Holt doba ještě asi neuzrála k pochopení bohatosti, mnohovrstevnatosti, barevnosti, hloubce Havlova díla. Já osobně jeho dramatickou tviorbu prozatím taky hodnotím jako absurdní převrácený obraz.
26. 03. 2011 | 09:11

Č o c h t a n napsal(a):

Paní Bečková:
"..ta absolutní ztráta společenského významu.."
Tohle přece zažívá většina pensistů. Většina, která měla "funkci" jako berličku pro vlastní sebevědomí. Funkce pryč, berlička pryč, a ego se hroutí. Vůbec to nemusí být "první muž země", stačí první muž firmy, firmičky, oddělení, stačí i placatá čepice vrátného. Nejprominentnější příklad neschopnosti včas odejít je britská královna.

Havel byl dobrý dramatik, uvědomte si, že on žil, a moc dobře si žil, jen z tantiem za hry. Kdyby nebyly dobré, nehrály by se po celém světě. Presidentský plat šel na dobročinnost.

Na ten film jsem zvědavý. Soudit o něm budu, až ho uvidím. Předem soudí a odsuzují jen závistiví bolševici, sami neschopní cokoliv významnějšího udělat.
26. 03. 2011 | 09:13

Petr Havelka napsal(a):

PS: pro Pepu Řepu,

Tady máte něco, když se Lanškroun rozdělí na dva tábory :)

https://www.youtube.com/watch?v=CHoIWDdbezw
A tady máte Simonu Babčákovou z Dejvic

https://www.youtube.com/watch?v=NL0fEjXe3VE
26. 03. 2011 | 09:18

Pepa Řepa napsal(a):

Havelka
jestli se poetika absurdního divadla vyčerpala nevím. Na Godota v ČK nebo na Židle v Řeznické bylo plno, ale to není měřítko, vejde se tam pár lidí.
Absurdita života nevymyzela, jenom nabrala jiných forem a je otázkou, zda to hry reflektují. Některá ano, jiná ne. Ale je faktem, že u nové generace zas tak Havlovy hry nezabírají, vidím to doma.
Nálepkování žije svým životem, stejně jako táboritské skupiny. Je ovšem třeba připomenout, že kolotoč s nálepkami začal s nálepkováním typu:xenofob.
Seznamy mě neberou, znám pár lidí, kteří dokážou komunikovat s těmi i s těmi.
Na film půjdu. Nemůžu mudrovat o tom, co jsem neviděl.
Mějte se.
26. 03. 2011 | 09:19

Petr Havelka napsal(a):

Pane Bédo,

tak nemusíte Havla. No a co, neřešte to.

PS: nevím, proč by si Havel nemohl natočit film a dostat na to peníze.
26. 03. 2011 | 09:20

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon za chyby. Nemám zmYzík.
26. 03. 2011 | 09:21

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pepo Řepo,

mezi mé oblíbené herce patří Bill Murray

http://www.csfd.cz/film/205756-zlomene-kvetiny/

http://www.csfd.cz/film/75893-ztraceno-v-prekladu/

Tam je myslím ta dnešní absurdita :)
26. 03. 2011 | 09:25

Pepa Řepa napsal(a):

Havelka
Dobrý. Dejvice jsou vůbec nejlepší.
Možná to schytá i Krobot, Má chalupu vedle Havla a dostává dotace.
Pak má mít Béda na rohlíci.
:-)))
26. 03. 2011 | 09:26

jamretsam napsal(a):

Vidění vnějšího světa a jakákoli výpověď o něm svědčí více o osobě vypovídajícího než o skutečnosti světa. To platí jak o Havlovi, tak i o kriticích či obdivovatelích jeho Odcházení. Jsou to tedy naše zkušenosti, názory, přání, křivdy a mindráky, co ovlivňuje naše hodnocení čehokoli, které sebestředně pokládáme za jedině správné a objektivní. Ovšem, kdyby tomu tak nebylo, jakékoli sdílení a umění by ztratilo smysl. Jen je třeba si to stále uvědomovat a trochu ubrat na kategoričnosti našich soudů.
26. 03. 2011 | 09:28

Josef K. napsal(a):

To Pepa Řepa. Asi je pro soudobé myšlení příznačné tohle matení faktů. Krobot nemá chalupu vedle Havla, tam jí má Krob.
26. 03. 2011 | 09:33

Béda napsal(a):

PŘ,

stále čekám od p. Havla podporu humanitárního bombardování Libye. Jako názorově vyhraněná osobnost, selektivně přistupující k humanitě by tak mněl v duchu své tradice neprodleně učinit.
26. 03. 2011 | 09:34

skeptický napsal(a):

Béda

S křížkem po funuse.
26. 03. 2011 | 09:39

RA napsal(a):

Havel je "moralista", který ovšem má své morální poučky pro druhé, sám podle nich ale nikdy nežil. A vo tom to je. Bohužel,toto veledílo musí být zaplaceno námi v ceně povinných desátků námi odvedených do vzbouřenecké ČT práfdy a lasky , kdyby se "odměna" zpřízněným hercům a režižérovi promítla do ceny vstupenek, mělo by veledílo na kontě tolik diváků, kolik je prstů na ruce.
26. 03. 2011 | 09:42

šebány napsal(a):

Béda : Humanitární bombardování Libye se naštěstí děje a kdyby bylo bombardování Srbska dřív , nemusela být Srebrenice . Vaše IQ je přesně dle jména Béééda . Jako ve vtipu o trosečníkovi co žil sám s kozou na ostrově.Jak se chlapečku jmenuješ ? Béééééda.
26. 03. 2011 | 09:44

Naštvaný napsal(a):

"Havlův film Odcházení se stane" ...ty všechny vulgární a ordinérní příspěvky k Václavu Havlovi se vůbec netýkají jeho filmu, nýbrž toho, jak nám to sdělovací prostředky prezentují! Svou podbízivostí a bezduchým pochlebováním otravují čtenáře a posluchače, a v domnění, že vyvolají zájem, však vyvolaly odpor. Právě tak jako noviny či televize za totality. Jen malou poznámku k filmu. Už to dneska nakousl Trilobit: Havel sáhl k stylu filmu 60. let, který jeho umělecký výraz bezesporu tak určoval - a to dnešnímu člověku již nesedí. A to zřejmě zapříčiní i jeho jen dočasné vnímaní, a nanejvýš Havlovými vrstevníky.
26. 03. 2011 | 09:47

Béda napsal(a):

šebány,

s dovolením se nebudu zabývat vašim IQ. K tomu existují povolanější odborníci.

Tou Srebrenicí myslíte toto? http://www.blisty.cz/art/33343.html
Můj děda mi vždycky říkával: buď opatrný ve svých soudech. Otázka: Nevíte, čím to je, že západ v bývalé Jugoslávii podněcoval a podporoval mírumilovné islamisty podporované mezinárodními islámskými bojovníky za svobodu (tzv. mudžáheddíny), vůči kterým jinde bojuje? Nevíte proč Sorosův sympatizant, bosenský bloger Blaževič dodnes nenapsal jediný článek o Bosně?
26. 03. 2011 | 09:55

Béda napsal(a):

dovětek:

někde pod Blaževičem jsem nechal odkaz na prop.sk, kde je možné vidět podporovanou humanitu v akci. Máte tam všechno. Objímání západních politiků s vůdci humanitárních bojovníků za svobodu, bojovníky uřízlé hlavy, břicha propíchnutá rodičkám, vypíchnuté oči, uřízlé končetiny, zavražděné děti.
26. 03. 2011 | 10:01

Josef K. napsal(a):

Pokud vím, pak Václav Havel je dramatikem, byť to postnormalizační české většině tak nepřipadá. V polovině šedesátých let byl spojen s jakousi druhou vlnou absurdního divadla, zatímco v Západní Evropě již nebylo zcela aktuální, tam bylo aktuální v podálečném desetiletí, v Československu se aktuálním stalo. Václav Havel byl spojen s Divadlem Na Zábradlí, jehož činoherní soubor vedl Jan Grosman.
Jan Grosman patřil k těm velkým jménům českého divdla. Bylo to období jakési přerození českého divadelnictví podobně jako českého filmu. Vyvrcholení českého uměleckého snažení posledních padesáti až sto let. Toto divadlo mělo tehdy velkou návštěvnost. Havel byl koncem šedesátých let oceněn na mnoha divadelních festivalech v zahraničí , USA, nikoliv jako politická stava, ale právě jako dramatik.
Absurdní je, že Havel se vlastně chová velmi česky a slovansky, literát je pro něho společensky angažovaná postava, jeho účast v politickém dění je imperativem. To je typické především pro ruskou kulturu, podobné vnímání role umění lze jen obtížně sledovat na Západě.
"Odcházení" je velmi český film silně zakořeněný v šedesátých letech, s žertovnými i méně žertovnými odkazy na jiná díla, nejen Čechova a Shakespeara, ale i jistý britský populární sketch, který ne tak dávno pravidelně vysílal ČT, je tam mnoho dalších odkazů. Všiml jsem si, že dnešní český divák nezná tato díla, v umění není vzdělán, stejně jako v sociálních vědách, historii, takže odkazy jsou pro něho bez výpovědi. Havel tedy mluví jinou řečí než většinové české postnormalizační obyvatelstvo, pro které je spíše charakteristická značná vzdělanost a prvoplánovost. Zcela zřejmý důsledek kulturních změn normalizačních dob. Pan Jandák je produktem normalizace a lze jen težko předpokládat, že je schopen po svých rolích různých desátníčků v dílcích armádního filmu hlubší úvahy. Havlův film je zcela nesrovnatelný s divadelními inscenacemi v Praze, Hradci Králové, Bratislavě, Londýně či Lodzi. Film je žert. Žert velmi český, plný ambiciozního amaterismu, nelogičností, upachtěnosti, absence nadhledu a ztráty jakéhokoliv sepětí s tradicí, je to poskládané velmi umně,najednou se vše obraí ve svůj opak, zajímavá je jeho komplexnost: jakoby se všechny prvky děje opět odrážely ve formě, zdvojovaly, znásobovaly.... Je to HRA, hra komplikovaná, že potěšení z ní nemůže mít většinový divák. Film patří svou komplexní absurditou do onoho českého cimmermanovského světa. Diskuse o tomot filmu je také žert, který je jeho součástí. Je to film o současných poměrech v této zemi, trochu více jakási agitka, žert....Dikuse o filmu žádná není. Film vyvolal diskusi zcela jinou: většina diskutujících flm neviděla, ale stal se záminkou pro prezentaci jejich vlastních postojů, frustrací, preferencí....To je orwelovský svět české normalizační nezávaznosti, ne odlišný od míry odpovědnosti politických garnitur v zemi v posledních osmi letech....
26. 03. 2011 | 10:04

Cech napsal(a):

Nevím proti filmu nic nemám a odcházení je odcházení.

To co je pro mne podstatné je neuvěřitelně čitelná novinářská "Support technologie".
Takto rozkrýt technologii novinářské smečky, se doposud nikomu nepodařilo.
Proto jsem rád,že film odcházení byl natočen.
Použitím maximální podbízivostí a rádoby pochlebování se snaží ve čtenáři a posluchači, vyvolat onen potřebný odporo-zájem. Toto je záporná reklama v plné nahotě,pouze jsem doposud netušil jak ve spojení s řízenou masovou propagandou je u nás účinná.
Použití takto koncipované vyvolání pozornosti k jakémukoliv tématu, následně umožňuje HARD "spin" .
26. 03. 2011 | 10:15

skeptický napsal(a):

V porevolučním Rusku se tzv.užiteční po skončení své užitečnosti vesměs stříleli.

Jen díky tomu jsme se nedočkali díla na tento námět nejdříve od nich.
26. 03. 2011 | 10:18

Béda napsal(a):

Josef K.

řekl bych, že hodně lidí se na Havla dívá jako na absurdního hrdinu absurdních dramat. Člověka který jednou podepsal antizvací podruhé zvací list, demokrata, který, aby nemusel odejít zavřel oči nad vazbou poslance Sládka při svém znovuzvolení prezidentem, kterým nechtěl být, humanistu, který bijuje za práva čínskoho disidenta zavřeného ve vězení a za tibetský národ, přitom na druhé straně mu nevadí a podporuje humanitární bombardování civilní zástavby s vražděním nevinných.

To je Havel. Živé stělesnění absurdity.
26. 03. 2011 | 10:19

questin Mark napsal(a):

Snazivej Béda tu za neco bijuje,

Co to ale je?
26. 03. 2011 | 10:29

Béda napsal(a):

questin Mark,

Béda obvykle píše souběžně s tím, jak myslí a příspěvky před odesláním nečte. Tak se stane že občas bijuje. Všimněte si laskavě, kde se na klávesnici nalézají písmenka i resp. o.

PS: ale jestliže vám pouze tolik stačí ke štěstí, tak proč ne?
26. 03. 2011 | 10:35

Josef K. napsal(a):

To Béďa. Jedním z příznaků společenské krize je absence rozmanitosti , resp. velmi nízká míra schopnosti tolerovat rozmanistost ve společnosti. ( Ta se v rozhovorech okolo filmu VH projevuje nalno)Z tohoto pohledu je česká společnost ve stavu blízkém katastrofě. Nejen mediálně. Zaujal mne Váš argument "Mnoho lidí se dívá...." Je to argument? Moravia kdysi napsal vynkající a stěžejní román "Komformista". Úpěnlivá snaha být jako ostatní a vézt se na většinovém názoru podle mého soudu není argumentem. Pokud by byl, pak by patrně dodnes v Evropě vládl nacistický či bolševický režim.
Nevím, co Vám dává právo posuzovat Havla tak, jak píšete. Je to poměrně pokleslé. To není vůbec racionální úvaha, to je úvaha spíše vedená emocemi a neznalostí souvislostí. Nepatřím mezi politické příznivce bývalého prezidenta. Kupodivu mezi Havlem a Klausem v jejich "cimmermanovském češtví" nespatřuji moc rozdílů. Ty lze nalézt tam, kdy Havel otevřeně vystupoval se všemi důsledky proti bezpráví a Klaus usedal za svůj stůl normalizačního bankovního úředníka. Ovšem historii Češi rádi zapomínají, okud možno ihned.
Je zajímavé, jak současní Češi odmítají vše, co neodovídá jejich jednobarevnému ohedu na svět. Celá ta gogolovsky tragikomická šaráda vztahu k vlastním emigrantům, vlastní historii...ta podivná potřeba klídku a stability , svobody symbolizované friťákm z Vídně, jak se vyjádřil bývalý premiér. Ostatně, co míníte pod slovem absurdní?
26. 03. 2011 | 10:37

skeptický napsal(a):

Beda

Tomu se říká tlustý prsty.Když někdo jede ve městě stovkou,to je zase těžká noha.
26. 03. 2011 | 10:40

question Mark napsal(a):

Bedo,

Neodpovedel jste na otazku. Za co tu bijujete?
26. 03. 2011 | 10:46

Béda napsal(a):

Josef K.,

tragédií doby není naštěstí uniformita - rozmanitost zde doposud je. Tragédií naopak je, když v tzv. demokracii se nemůže naplno svobodně říct. KRÁL JE NAHÝ! Svým jednáním zahazuje dokonce i ten pověstný fíkový list. Tragédií je nesebekritičnost a přílišná ambiciózní ješitnost profláklých politických persón. Namísto, aby spokojeně pokorně odešli a užívali si až do konce dnů vezdejších bohatě naloženého stolu, spřádají jako senilní pavouci své sny o nesmrtelnosti, balzamování a reinkarnaci.
26. 03. 2011 | 10:53

Béda napsal(a):

bj,

starý dobrý kádrováku. Opět nová neotřelá identita?
26. 03. 2011 | 10:55

teta Kateřina napsal(a):

Kdo chce kam, pomozme mu tam.
Mnoho psů, zajícova smrt.
26. 03. 2011 | 11:10

prirodovedec napsal(a):

Josef K. a Beda: Vyborna vymena nazoru, diky.
26. 03. 2011 | 11:17

Silvie napsal(a):

Asi nejsem dost snob na to, abych nadšeně aplaudovala při Havlových "hrách", dobré divadlo si představuju úplně jinak. Pro "normálního" smrtelníka jde o nudné, excentrické a prázdné blábolení, které si hraje na cosi nadpozemsky intelektuálního. Pokrytectví jeho příznivců, předstírajících svaté vytržení, až náboženské zanícení zúčastěných i nezúčastněných herců, kteří cítí jakoby svým vlezdoprdelkovstvím k Velkému Tvůrci překračovali vlastní ,poněkud nízké, intelektuální limity (zářným příkladem je servilní Holubová), působí v mém okolí nebývalé veselí. Absurdní drama je už tak čtyřicet let za zenitem a tenhle film nefilm byl od samého počátku odsouzen stát se propadákem desetiletí.
26. 03. 2011 | 11:34

question Mark. napsal(a):

Byl jsi nekdy v divadle Bedo?
A pokud ano tak hodnotis tvurce hry podle politickeho presvedceni? Byl Shakespeare levicak ci pravicak? Je Jandak herec ci politik?
26. 03. 2011 | 12:00

Občan napsal(a):

Paní doktorko,

jste duše jemná, romantická a já mám Vaše blogy rád.

Ale "Odcházení" o sobě napsal člověk, který hlavně nikdy neměl přijít. Tehdy jsme byli naivní a platíme za to už 20 let docela krvavou pokutu.

Třeba o něm jednou natočí někdo film "Přicházení". Ovšem to už nebude pouťově vybarvená kabaretní selanka, to bude hodně ošklivý film o zradě a zlegalizovaném lumpáctví, na kterém se tahle postavička velmi aktivně podílela.
26. 03. 2011 | 12:00

Pepa Řepa napsal(a):

Bédo, klid.
Ten blog není ani o Libyi, ani o Sládkovi, a dokonce není ani o Havlovi.
Je o filmu, Nic víc.

Josef K
No vidíte, jak se rodí lidová tvořivost.
Krob, Krobot a za chvíli je z toho Chobot.
:-)))
Ale co, stejně je ten Krobot divnej. Jako Havel.
26. 03. 2011 | 12:06

Baba napsal(a):

To bude tím jarem.
26. 03. 2011 | 12:11

MA-FU napsal(a):

MA-FU
Já se na film docela těším-vždyť Ti co pokřikují a film neviděli- nevidí "absurdní divadlo kolem" vidí jen,natočil to Havel. Že je placen z našich poplatků? A co absurdní poslanci? president s zelenou nebo modrou planetou ,zápisky z cest a pod..,absurdní Hušák se svým ostrovem,Čunek se svou absurní pravdou,nevešlo by se do jednoho filmu....Zajímal by mne názor pana POCESTNÉHO..
26. 03. 2011 | 12:31

Pepa Řepa napsal(a):

šebány
Na Poštu pro tebe mně nesahejte.
Někdy se vyvede.
https://www.youtube.com/watch?v=s1YRX4VB42o
26. 03. 2011 | 12:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 03. 2011 | 12:40

Petr Havelka napsal(a):

Pane Josefe K,

riskuju, že zde budu vyhlášený za Holubovou Pepy Řepy, ale problém Krob a Krobot mívám občas také :)
26. 03. 2011 | 12:41

blbej kanadan napsal(a):

Pepo Repo,
"Culture is a little like dropping an Alka-Seltzer into a glass, you don't see it, but somehow it does something."
Bravo Mr. V.Havel.
26. 03. 2011 | 12:43

Tenco napsal(a):

Včera jsem na festivalu "Jeden svět" viděl film o chlápkovi, který coby švédský ogárek - spolu ještě s asi půl milioném švédských děcek koupili kdysi kousek deštného pralesa.
No a po letech ho šel hledat.
Našel ho po - mnoha eskapádách, v Kostarice.
A ten Rainforest fakt existuje.
Díky milionům malých dárců a jednomu Dánovi, který za jejich peníze skupoval farmy, revitalizoval původní porosty a bránil tak proměně plíc Země na plantáže pomerančovníků.

Ten Švéd byl prostě jen jeden z těch anonymních dárců.
Nevěřící Thomas ?
Tak si šáhnul - a rána se zacelila.

P.S. Takové filmy mohou leccos změnit. Možná změní člověka na celý život.
Nihilistické banality ho změní na pár minut nebo hodin.
Objevování ran bez diagnozy je o ničem.
Nemluvě o jejich léčbě a zacelení.
Mám pravdu - milí diváci ? Že jsem se nespletl ?
:)))
26. 03. 2011 | 12:50

Johanna napsal(a):

Líbí se mi tady "společenský vzorek názorový".
Kdo nemá rád Havla, nemusí mít rád ani Klause. Tak je tomu u mě.
Havel je totiž nazírán z mnoha stran, a tím se vysvětlují názory na něj. U Klause je to také stejné ... Máme hodnotit Klause jako absolutně průměrného ekonoma, přiženivšího se k ideologicky prosperující rodině Šalgovičů? Máme mu vytýkát (ne)vědomé umožnění rozkrádání už tak zbídačeného státu po r.1989? Musíme ho respektovat, když jeho "politické" debaty v diskusních pořadech 90.let byly "ONE MAN SHOWS"? Nikdo si mu nedovolil odporovat, protože smýšlel po americku. Je to zcela průměrný ekonom, kterému se přičítají zásluhy, na kterých se nepodílel.
Havel byl dělníkem v trutnovském pivovaru, kterého bohatý západ vydržoval stejně, jako vydržují rodiče dítko na studiích. Zde vzniká nebezpečný mýtus, že Havlovy hry MUSELY být úspěšné, když se "tolik" hrály.
Je to asi stejné jako vyzdvihovat Klausovy přednášky (kde jsou často čtyři posluchači) v USA.
Havlův otec dal za války jasně najevo, jak drahý je mu český národ a jaké sympatie chová k okupantům. Díky jeho závratnému majetku byl toliko respektován - nic víc.
Divím se, že ještě někdo otevřeně a jasně neřekl, že chování otce Václava Havla bylo odsouzeníhodné.
Protože se ale často zatajují fotografie, kde je malý prezident houpán na kolenou německého vojáka (schvalujícího fašismus, nacismus a jiné hrůzy), hrají si novináři a nohsledové Havla na absolutní čistotu exprezidenta.
Protože ale geny nezpochybníš, "činy" Václava Havla v roli prezidenta byly podobně "ujeté" jako jeho otce ...
Omluva Sudetským Němcům bylo plivnutí do tváře těm, co válku zažili (jinak než Havel) a bezbřehá amnestie bylo gesto velmi, velmi neuvážené. Ono se z prezidentské stolice čelí kriminálníkům poněkud lehčeji než z ulice.
MMěla jsem tu čest vidět v zahraničí hry Václava Havla v reálu. No, natřískáno rozhodně nebylo. Leče Dürrenmatt, Brecht, Shakespeare i všichni antičtí autoři měli návštěvnost mnohem větší. Jejich díla totiž o něčem vypovídají.
Pane Havle, já Vaši nesmírnou snahu oceňuji, ale Vy dramatikem skutečně nebudete.
26. 03. 2011 | 13:09

pamětník napsal(a):

zatím největším úspěchem odcházení je diskuse o kvalitě díla.to není málo.kecat o něčem co jsem nečetl ani neviděl je pouze ukázkou hlouposti. ps.nejsem obdivovatel p.havla
26. 03. 2011 | 13:43

ld napsal(a):

Po asi 20 minutách sledování divadelní hry jsem to vypnul. Může být, že film ji strčí do kapsy, ale toho nebudu svědkem. Ten tyjátr úplně stačil. Vstupné bych pokládal z vyhozené peníze a dvd s kopií jako škodu na nosiči...
26. 03. 2011 | 13:50

Silvie napsal(a):

pamětníku,

na to, abyste dokázal odhadnout jaký bude Odcházení filmový propadák, úplně postačí, když znáte divadelní předlohu. Ba dokonce nemusíte ani znát přímo Odcházení, postačí vidět někdy nějakou "hru" pana Havla. Do deseti minut usínám. Kdyby je nesplodil sám Velký revolucionář, tak po nich pes neštěkne. Nepatřím k příznivcům Klause.
26. 03. 2011 | 13:52

Acidburn napsal(a):

Vážená paní Bečková,

je sice strašně fajn, že se zastáváte kulisáka Havla, kterému se na stará kolena povedlo stát se režisérem a natočit si vlastní film. Nepříznivé kritiky filmu "Odcházení" nekritizují nesmyslnost obsahu, ale skutečnost, že zatímco na jevišti divadla hra "Odcházení" fungovala, ve filmu totéž působí příšerně. Na tom se většina kritiků, včetně Kamila Fily (a to už je co říct) shodla. Nejde o nepochopení "geniálnosti" Havlova absurdního dramatu, ale o to, že nemělo smysl z něj dělat film.

A to se už vůbec nebavím o tom, že doba již poněkud pokročila a rovněž absurdní drama je jinde. Kdyby totéž napsal a chtěl natočit nějaký "neznámý" autor, pes by po něm neštěkl. Leč autorem je přece Havel, pravda a láska, tudíž kritika se netoleruje - nanejvýš tak kritika konstruktivní, což je jen jiná forma pochvaly (jako za totáče). Ach jo.
26. 03. 2011 | 13:58

Sims. napsal(a):

Podle mne jde o pošahanost. Kdyby si nafilmoval svoji hru za své, tak je to jeho riziko, zda se mu investice vrátí či nikoliv a co se týká obsahu, nechci ani raději komentovat. Připadá mi to tak trochu jako opičení se po Formanovi, ale tak třetí kategorie. Nikoho či lépe téměř nikoho již nezajímá pan Havel, protože nám to tady pěkně zadělal nebo také podělal. Kdyby nebylo jeho kroků, určitě by jsme se zde nepotáceli v takovém morálním bahně. I když je potřeba připomenout, že se morálkou tak rád oháněl. Ve filmu je také velmi signifikantní to srdce na dostavníku, to ho pronáledovalo i na Hradě, když je tam nechal blikat Praze na odiv. A co to přineslo této zemi - po povodních se přemýšlelo kam to haraburdí vyhodit. A mimochodem platil si to hradní srdce ze svého? Dětem s některými postiženími musí rodiče péči platit ze svého a tyto "investice" by jim mohly usnadnit život na dlouhou dobu (např. děti s motýlí kůží a další). Nemám důvod padat na zadek před některými lidmi, kteří se tvařili jako elity tohoto národa, protože ty správné elity do vysoké politiky nelezly. Za dvacet let nových poměrů se zde potýkáme stále se stejnými lidmi a chabou morálkou.
26. 03. 2011 | 14:01

kabala napsal(a):

vlastní film ,ale za naše daně ,44 000 000 ,nejdražší fraška v dějinách kinematografie
26. 03. 2011 | 14:03

hanah napsal(a):

Madam Bečková,
proč podle svého, patrně prostinkého syna, posuzujete filmové kritiky, kterým se film nelíbil ? Skutečně si myslíte, že film kritizují, protože mu nerozumí ? To je ale slušná dávka arogance pravdy a lásky....
26. 03. 2011 | 14:06

vasja napsal(a):

Johanna napsal(a).
Máme hodnotit Klause jako absolutně průměrného ekonoma, přiženivšího se k ideologicky prosperující rodině Šalgovičů?
----------------------------------
Jak jste na tuhle blbinu přišla?
26. 03. 2011 | 14:07

Silvie napsal(a):

Za nezájmu médií tady vznikají skvělé dokumenty mladých autorů, ale ČT raději přispěje na jasný propadák "velkého dramatika". Ostudou ČT je, jak se zachovala k Feničovi - věci z jeho dílny patří k tomu nejlepšímu.
Filmoví kritici by měli být vůči jakékoliv servilitě rezistentní, - v tomto případě povýšili nevkus a kýč na umění.
26. 03. 2011 | 14:10

karel napsal(a):

aneb něco podřadnýho zahalíme do hávu "jen málokdo tomu může porozumět" a uděláme z toho něco bombastickýho
to mi připomíná ty pohádky od různejch náboženskejch blouznivců: nemáte oči připravené na to, abyste boha viděli :))
stejná psychologická kategorie
26. 03. 2011 | 14:37

Občan napsal(a):

vasja napsal(a):
"Johanna napsal(a).
Máme hodnotit Klause jako absolutně průměrného ekonoma, přiženivšího se k ideologicky prosperující rodině Šalgovičů?
----------------------------------
Jak jste na tuhle blbinu přišla? 26. 03. 2011 | 14:07"

To pustil na internet starej uřvanej paranoik Šinágl. Pak s tím měl nějaké oplétačky, takže se paní Klausové omluvil.
Paní Klausová se za svobodna jmenovala Mištinová.
26. 03. 2011 | 14:49

kacíř napsal(a):

Já bych si jen přál, aby si tyhle diskusní příspěvky Havel přečetl. Aspoň několik. To by ovšem musel stát o reflexi, o čemž si naději nedělám.
26. 03. 2011 | 15:06

Vico napsal(a):

Autorka zcela nechtěně dvakrát ve svém rozboru parafrázovala scénku z Andersena, kdy dítě zvolá z do té doby adorujícího davu, že král je nahý.

Scéna první : No dobrý…,“ řekl/dospělý syn/ upřímně. Pak se zamyslel a jaksi důvěrně, tak jak se člověk zeptá jen blízkého člověka, protože před cizím by se takovou otázkou shodil, se mě zeptal: „mohla bys mi ale vysvětlit, vo čem to vlastně bylo?“

Scéna druhá : "Mám pocit, že mnozí kritici se dnes nad filmem ocitli v podobné situaci jako tehdy můj syn, ale styděli se zeptat."

Následně pak Bečková obětavě kritikům a nám všem podrobně vysvětluje to, na co se kritici styděli zeptat.
Bečková svým způsobem napsala absurdní drama a la Jiří Wimmer. Ten měl jako překladatel do maďarštiny přeložit české přísloví "komu se nelení, tomu se zelení" Překladatelský oříšek herec-překladatel Wimmer nakonec zvládl, ale zapotil se nejméně tak jako Bečková.
26. 03. 2011 | 15:13

Silvie napsal(a):

Kacíř,

čekat od Havla (nebo od Klause) sebereflexi, to byste chtěli fakt moc.

Doporučuju všem, které to zajímá - najděte si recenzi Kamila Filly. Řekla bych, že je docela zajímavá a objektivní. Vzhledem k tomu, že dal Havlovi 30 procent, to snad i Ženám v pokušení dal víc, nejspíš ten film nepokládá za film roku.
26. 03. 2011 | 15:14

míval napsal(a):

Doporučuji recenzi J.Rejžka v LN , ta Filova má naprosto přišernou úroveň.
26. 03. 2011 | 15:43

KM napsal(a):

Václava Havla neadoruji a v mnohém s ním nesouhlasím, ovšem přesto si ho vážím. Myslím, že funkce prezidenta republiky se zhostil velmi dobře. Jeho hry mi moc blízké nejsou, ale chápu, že chyba je v tomto případě i na mé straně.

Přiznám se, že když jsem poprvé slyšel, že podle své hry bude natáčet film, trochu mi zatrnulo - jsem laik, ale tuším, že natočit opravdu dobrý film není vůbec nic jednoduchého a že si na tom může pan Havel snadno vylámat zuby. Podle mého názoru se mu film Odcházení skutečně moc nepovedl, o čemž svědčí mj. i rozpačitá reakce Evy Zaoralové, kterou by snad doufám ani Jiří Rejžek neoznačil jako "novinářské holátko" nebo "slečna od plotny".

Svým způsobem je mi Václava Havla upřímně líto, protože věcného zhodnocení svého díla se asi těžko dočká: jeho oponenti na něj zběsile kydají vulgární špínu a jeho obdivovatelé ho stejně zběsile nekriticky adorují. Střízlivého a nezaujatého hodnocení je jako šafránu, a když už se jej někdo pokusí zformulovat (viz Kamil Fila nebo Irena Hejdová), je vysmíván a tupen jak Havlovými fanatickými odpůrci, tak i fanatickými obdivovateli.
26. 03. 2011 | 15:57

prorok napsal(a):

Z filmu jsem videl jen ukazky. Postacuji k memu odsudku.
Kdyz to trosku parafrazujeme, tak se vlastne pokousi napodobit cisare Nera. Ten take rad predvadel umeni svemu lidu, ackoliv vedel, jej lid nenavidi, ze se ho boji. Havel dobre vi, ze nejmene 9 lidi z 10 ho zde nemuze vystat. A prave proto se nam chce vedrit pod kuzi, jako vyrazka, kterou uz nepujde nikdy odstranit. Zustane v nas, ve vsech. At chceme nebo ne. Je to jakasi jeho zapskly odkaz za to, ze jsme jeho filozofii pohrdli a ze se stal u lidi necim na zpusob obecniho pitomce. Ba co vic, symbolem naseho mravni upadku.
26. 03. 2011 | 16:02

Medikolog napsal(a):

Tak mi vychází, že ten blog je hlavně o mrhání veřejnými prostředky neférově vydíranými z občanů a o jejich následném zneužívání k propagandě místo k informování veřejnosti; a o jejich vyhazování na sebepresentaci amorálních moralistů.
Havel je dost bohatý, aby to co zplodil natočil a distribuoval ve vlastní režii... jako bohatí grafomané vydávají ve vlastní režiji své verše, prózu, hry. Kdyby tak učinil i Havel, nevzbudilo by "dílo" tolik pozornosti.
Ovšem v uměleckých kruzích platí, že skandál a jakákoliv mediálně rozmázlá ostuda je vynikající a bezplatnou reklamou na kritisované. Stačí se podívat na karieru "Madony"... Spousta lidí se na "to" pak jde podívat ze zvědavosti a i když je pak zklamána, zaplatila vstupné a o nic jiného než o prachy v show businesu nejde.
26. 03. 2011 | 16:22

Kateřina Amiourová napsal(a):

On "největší soudobý český dramatik" netáhne, protože ho řada lidí viděla tomu nejhrubšímu bulváru se podbízet - to když jej madam Dagmara coby mopslíka na sametové šňůrce přitáhla do Snídaně s Novou a on tam plkal a plkal - čímž náramně snížil laťku všem ambiciozním mladíkům, kteří touží stát se prezidentem. No a teď k tomu tedy dostali ještě i ten správný obsah. Byl tu v těch posledních 20 letech někdy nějaký chlap se vztahem k práci, za tou ikonou? Mnoho znás viděla jen rituální tanečky a po hříchu nalétla zdání "aha, to je ta nová politika". Že za těmi tanečky nikdy nic nebylo, protože anarchie byla jen žádoucí, k čemuž tanečřky sloužily jako vhodná kulisa, mnohým nedošlo dodnes.
26. 03. 2011 | 16:25

Silvie napsal(a):

Míval,

já jsem ale psala o objektivní!!! recenzi. Jak jsem tak zaslechla, Rejžkova to zrovna nebyla. Filla Havla ušetřil svého břitkého vtipu, napsal to docela seriózně a korektně. To, že se mu film nelíbil, je snad jiná věc.
Já neznám ,vyjma pár vlezdoprdelků, nikoho ,kdo by řekl ,že šlo o dobrý film. Dokonce i Putna, starý pravdoláskař, se v televizi zeptal redaktora: "A vy jste snad od nějakého kritika slyšel, že jde o dobrý film?".
Problém je v tom, že Havel je průměrný (pro mně tedy podprůměrný)) dramatik a tak lze jen stěží očekávat, že na sklonku života vytvoří skvělý film. To už by se jeho talent projevil dávno. Neživotné, trapné, stereotypně se opakující dialogy (ve všech hrách stejné klišé) - všechno zní nevěrohodně, nepatřičně, akademicky, odtažitě.
Viděla jsem pár skutečně dobrých her, u těch se neusíná, vtáhnou vás do děje a nepustí.
26. 03. 2011 | 16:26

camponotus napsal(a):

Jak je zřejmé z debaty, to, že jsem neviděl ani film, ani divadelní hru, ani upoutávky, o nic moc jsem nepřišel. Já už byl ostražitý od doby, kdy jsem korzoval centrem Prahy a v knihkupectví viděl hromady Havlových děl bratru po koruně kus, připomělo mě to listopad 1998, kde se v témže knihkupectví za stejnou cenu prodávaly Leninovy a Stalinovy spisy. Také jsem si povšimnul už za reálného socialismu z BBC a Svobodné Evrop, že si pan Havel jako disident žil nad poměry a že se o takovém standardu našinci ani nemohlo zdát. Všechno je relativní a je třeba brát s rezervou a v duchu zdravého selského rozumu. Pamatuji pana prezidenta Masaryka a on byl jediný, kdo se nestal kultem osobnosti. Novináři mají své chlebodárce a obvykle si nemohou dovolit napsat to, co já právě nyní, jsem rád, že nejsem novinář.
26. 03. 2011 | 16:29

Baba napsal(a):

Odsouzen stát se propadákem desetiletí,
povýšili nevkus a kýč na umění,
nejspíš ten film nepokládá za film roku,

myslím, že máte jedničku s hvězdičkou.
26. 03. 2011 | 16:32

Silvie napsal(a):

Obludnou excentrickou sebestřednost Havla dokládá i Bakalův (a jeho) počin - založení Havlovy knihovny. Jakoby si bývalý prezident myslel, že se bez jeho hlubokomyslnosti národ neobejde. Kam se poděli skromní politici?
Kam se na něho hrabe Klaus s jeho každoročně vydávaným "bestselerem".
26. 03. 2011 | 16:33

klausík napsal(a):

Nejhorší na havlovi je, že pořád nechce a nechce odejít na věčnost a že se kolem něj točí tolik řiť..... lezců. Národ ho už má plné zuby. Teď je ještě bezuzdně okrádá o miliony na poplatcích pro své dementní kraviny. Jestli ty jeho kraviny někoho přitahují, proč to netočí za jejich peníze? Proč se ti podlézači nesloží a nenacpou mu ty peníze? Nebo už stačil rosfofrovat ty prašule po svém otci? Proč ho nesponzoruje CIA, která ho tak preferovala? Už ten bombardovací hlupák posloužil, tak ho vykopla?
26. 03. 2011 | 16:34

Silvie napsal(a):

camponotus,

souhlasím téměř se vším. Až na jednu výjimku. On se tatíček Masaryk stal kultem osobnosti už za svého života. Na můj vkus ho bylo taky dost, i když prarodiče byli jiného názoru.Dojatě vzpomínali, jak jim tatíček Masaryk mával na koni čepicí ve Stromovce. My, Češi, máme jednu dobrou vlastnost - rozeznat bryskně všechno, co zavání právě takovým kultem a krutě to dokázat zesměšnit. Vězí to v nás už z dob stalinismu (kult Stalina, Brežněva atd.)a pokládám to s humorem za to nejlepší, čím jsme byli ve své neradostné historii obdařeni.
26. 03. 2011 | 16:39

Petr Havelka napsal(a):

Hm, stoka.
26. 03. 2011 | 16:40

Anellus napsal(a):

Nač se bavit o Odcházení, když ten pán ne a ne opravdu odejít. Bojím se, že největší tragedií není ani tak Odcházení jako jeho přicházení resp. příchod do čela tehdy ještě československého státu.
26. 03. 2011 | 16:44

ld napsal(a):

P.Havelka,

lidi tady vyjadřují názor, byť subjektivní. Co vás opravňuje k tomu to nazvat stokou?
26. 03. 2011 | 17:06

vlk napsal(a):

Jen krátce. Nebudu mluvit k filmuNeznámjej a nepjdu na něj.
Viděl jsme divadelní štyk. Máme jako rodina předplatné. Tad y v městysu máme i divadloa není loutkové. To píši pro Rumcajse. To aby viděl, jaký je rozdíl mezi městysema Řáholcem. Ale k věci - máme předplatné. Shodou okolností jsme šli na Odcházení a pak další kus byl Mackbeth....
Prostě covymslí život, nevymyslí nikdo. dalšího komentáře netřeba. Určitě nepatřím k těm, co se chtějí vozit po Hvalovi. O čem hra je bylo jasné. Jediné, co jasné nebylo, proč v jistém okamžiku běhá po jevišt nutně nahatej chlap...
To v Mackbethovi skutečně člověk nevidí...

Ale celkový facit z Odcházení? Jendou bohatě stačilo. A ještě jedne závěr - kdyby stejnou hru napsal jakýkoli bezejmenný autor, nikdo by to od něj nevzal.

Tím jsme si zcela jist.
Mimochodem , poslední ,co nám na předplatné dali byla ferie přeložená Werichem - Pčišel na večeři!

Není to úplně stejný motiv jako Odchzení. Trochu , či spíš e- v určité rovině ano. Pokud to budou dávat někd eu vás, nevýhejte a vyražte. Nádhera....
26. 03. 2011 | 17:20

camponotus napsal(a):

Silvie
Masaryk byl respektován jako spoluzakládající představitel státu, ti co přišli po něm často patřili mezi ty nenáviděné a opovrhované. Kdybych měl Masaryka považovat za "kultíka", kam bych měl zařadit třeba krále Karla IV? Vše je ralativní, občanům mávají zpravidla všichni potentáti, nezáleží na nich, ale na novinářích, zda budou za kultíky označováni a prohlašováni. Obyčejného občana by nikdy nic takového ani ve snu nenapadlo. Ale velice si vážím Vašeho kultivovaného názoru, jako si nejsme podobni svou podobenkou, nejsme si podobni ani myšlením, nejtěžší ze všeho je najít společno řeč.
26. 03. 2011 | 17:33

Vico napsal(a):

Nyní v druhém příspěvku již budu konstruktivnější a pokusím se přidat k argumentačnímu portfoliu autorky doslova podpůrnou dělostřeleckou palbu.

Největším viníkem možného neúspěchu Odcházení nese Alexandr Vondra!!!

Nastává prakticky totožná situace, jako kdysi s Tmavomodrým světem, který byl syžetově vykraden kasaštykem americké produkce Pearl Harbor.Něžný typicky český příběh napsaný Svěrákem vymazal hrubý americký akční triller.

Toho samého uměleckého zločinu se dopustil i ministr Alexandr Vondra, který své odcházení, na rozdíl od Havla, podáva tzv. live a s podporou všech tiskovin včetně barnumské reklamy na internetových portálech.

Vondrovo Odcházení je prosto jinotajů a "Havlovské" mnohovrstevnatosti.

Vondra ani vzdáleně nepřipomíná křehkého kancléře Dr. Viléma Riegra. Spíše se blíží "terminátorské" razanci Arnolda Schwarzeneggra obklopen všeho schopnou kamarilou spolustraníků a gnerálů z Ministerstva obrany.

Rovněž jeho protihráč Al Calous se ani vzdáleně nepodobá mile šaškovskému Kleinovi, ale spíše děsivému přízraku z Chicagského klubu patriotů. Tento triller naživo, u kterého ještě nevíme, zda-li to bude opravdu triller nebo NOVácká 3000dílná Ulice, ukradl Havlovi potenciální diváky.

Vondra nabízí dnešnímu divákovi vše a kromě toho i to, o čem tak podrobně píše Bečková/muka odcházení/.
26. 03. 2011 | 17:37

Milan napsal(a):

Takového copywritera by náš reklamní průmysl potřeboval. Nenajdu-li prvoplánově smysl a význam hry, pak hledám ve druhém sledu utajené nuance, přístupné jen sečtělým a vzdělanějším. Když ani tohle nevykutám, nastupuje třetí sled, čtvrtý, pátý, atd... Pan Havel pochopitelně nění "jedním z obyčejných"; minimálně je to guru, který kolem sebe postavil hrstku pravdoláskařských apoštolů, lačně sosajících vodu pravdy, plynoucí z každého Mistrova slova. Myslím, že i kdyby pan Havel natočil hodinový dokument, sledující vodu tekoucí výlevkou, připisovali by mu jeho apoštolové nadčasový význam který subtilní alegorií popisuje nebytelnost všehomíra a laterálně diafragmatickou jednotnost protikladů esenciálních elementálů.
26. 03. 2011 | 17:56

Pepa Řepa napsal(a):

Id
Asi toto:
Nejhorší na havlovi je, že pořád nechce a nechce odejít na věčnost....
To chce silnej žaludek, řekl bych.
26. 03. 2011 | 17:58

Silvie napsal(a):

Milan,

to je dokonalá analýza, fakt vtipné! Nejste z oboru?
26. 03. 2011 | 18:04

ld napsal(a):

P.Řepa,

Havel si svůj fanklub vybudoval sám. A že dostává ochutnat i pelyněk? Inu, zeptejte se pozůstalých, které vytvořil svou megaamnestií jak ho vnímají coby humanistu.
26. 03. 2011 | 18:04

salimuun napsal(a):

Teď si srovnejte :Stalin,Havel,Kaddáfí
Stalin,který řídil obrovské území napadené dvakrát intervencí o mnoha desítkách nejrůznějších národů a státečků.Který vyhrál druhou světovou válku a zabránil tím absolutnímu holocaustu milonů židů,Poláků,Čechů.Kterému se nestalo něco jako Kaddáfímu.Stalin totiž si napsal dílo o národnostní otázce (i vydal knižně) a měl pak jasno sám pro sebe,co je národ,etnikum,území,jazyk,sebeurčení národa a stát.Nemohl tedy mít problémy jaké Havel utržil se Slováky,Kaddáfí s jinými kmeny,Jugoslávci s muslimy,ruští postkomunisté s Čečenci a Gruzíny.Stalin musel v životě podávat miliardkrát větší politický výkon než V.Havel.Stalin je figura dějin,Havla nelze nazvat ani figurčičkou.Dostal se k prezidentsví bez řádných voleb a úřad privatizoval po svém a vyhovoval všem,kdo si v té anarchii chtěli co nejrychleji namastit bezpracně kapsy.
A drama-divadlo-Henryk Ibsen a V.Havel ?:Už z toho co se zde píše,je jasné,že V.Havel neobstál nikde.Na vysvědčení života samé pětky a tento národ o něm rád neuslyší,jak vidno. Možná,že ho nebudou pomlouvat po smrti jako Stalina (děje se mu to už za života),ale na rozdíl od Stalina ho zapomenou.Neoslovil lidi,většině nic neříká.
26. 03. 2011 | 18:05

Milan napsal(a):

Silvie:

Ne, jsem jen částečně sečtělý autodidakt, encyklopedista a na informacícj závislý polyhistor z Plzeňska; moje knihovna = 8 000 svazků a měsíčně čtu tak 15 - 25 dalších ks z veřejné knihovny. To se pak slovní zásoba, potažmo jistý nadhled rozšíří. Ostatně takřka vše už někdy bylo řečeno či napsáno, takže stačí sáhnout do správného mozkového závitu a vhodně před zveřejněním poupravit.
26. 03. 2011 | 18:45

Stařaček napsal(a):

nikdy jsem nestál frontu na vítání kteréhokoliv prezidenta či jiného potentáta. Nemám pocit, že se stanu po jejich boku váženějším, ani zajímavějším. Viděl sem asi dva začátky Havlových televizních her a přepnul jinam. Nikdy mne už nikdo na žádné Havlovo dílo nedostane. Nevím proč. Prostě mi někdo sedí a někdo ne. Ostatní se snad chovají stejně. Su také trochu přízemní a podobně jako jiní přede mnou bych viděl užitečnější dát ty peníze z poplatků na TV pro potřebné.
26. 03. 2011 | 18:49

MK napsal(a):

Havlovo odcházení pochopí jen pacitenti po lobotomii. Už při divadelních premiérách v Londýně psaly britské noviny, že to je shit.
26. 03. 2011 | 18:53

Josef K. napsal(a):

Tato diskuse je jistě zajímavá již jen proto, že žádnou diskusí není. Je to řvaní od přežrání strádajícího stáda. Vsadím se, že mnoho autorů opravdu nechutných výroků, které by ve slušné společnosti nemohly zaznít, hltavě konzumuje normalizační i postnormalizační televizní tvorbu, obsazenou soudruhy Jandáky atp.
Nedá mi, abych se Havla nezastal. Protože o jěho díle zde málokdo vlastně mlví. Všichni mluví o sobě, o díle prakticky nikdo. Denně sleduji události v arabském světě, které vyvolala právě ona totalita průměrnosti na něklika arabských i anglických kanálech... Naštěstí se zdá, že občané arabských zemí, poněkud přeženu, nehodlají narozdíl od většiny průměrných Čechů vyměnit svobodu za friťák. Je zde reálná hrozba vítězství islámu, ovšem díky zblbnutí tuzemské populace. Diskuse na Al Jazeera jsou nepochybně smysluplnější než diskuse v "česko". Soudě podle této diskuse, dovolím si ještě mlaou poznámku, český jazyk ztratil nejen na svých půvabech, ale v nejbližších letech se omezí jen na citoslovce, ta k vyjádření tak komplikovaných a komplexníxh úvah tuzemské většině stačí spolu s hučením a smajlíky, jak se mne na těchto stránkách snažil přesvědčit soudruh Cvrček. Havel aspoň česky umí, soudruzi....Vy ne. Ale zdá se, že potřebujete nepřítele, vnitřního...a potřebujete přesně tu formu komunikace, kdy se vlastně komunikovat nedá...
26. 03. 2011 | 18:55

MK napsal(a):

Kvalitu Odcházení ukáže návštěvnost v kině. Jen mam strach, že návštěvnost bude neobolševiky účelově zvyšována, např. školním promítáním apod. Jinak mi je Havel úplně volnej, bohužel, neobolševická propaganda mi ho neustále podstrkuje. Pořád musím poslouchat co si myslí, jak mu je, co mi doporučuje. Přestali jste nám cpát Gottwalda, přestaňte mi cpát neobolševika Havla!
26. 03. 2011 | 19:05

Petr Havelka napsal(a):

To už patří k ignorantům mít odmítavý názor na něco čemu třeba jen nerozumí.

Snobové zase dělají, že rozumí všemu.

Viděl jsem jen divadelní hru a pro mne byla zábavná, tady vzniká ta svízel , že bych mohl být ten výše jmenovaný snob. Proto dodávám, že zcela určitě jsem nepochopil ty jemnější nuance, které vyžadují jistou sběhlost a třeba i vzdělání, jak zde píše pan Milan.

Nakonec, proč nebýt subjektivní, je to přece jen mít názor. Jenže, je názor to generalizování a podsouvání či demagogie? Nakonec mi nezbývá než poděkovat za věcnost pánům KM, Pepovi Řepovi a Acidburnovi a nejvíce panu Josefu K.

Pane Ide,

nedávno jsme si slíbili, že se budeme ignorovat (viz tata), ale přece jen maličkost. Na opravdový pelyněk mám alergii, kvete na přelomu července a srpna, tuto informaci vím na základě vlastní zkušenosti. Myslím, že nad vlastní zkušenost není :)
26. 03. 2011 | 19:08

ld napsal(a):

P.Havelka,

už si vzpomínám, slíbili jsme si bobříky. Nějak se mi to z hlavy vytratilo...
26. 03. 2011 | 19:16

jepice napsal(a):

Před dvaceti lety snobi chodili na Havla. Dnes snobi naopak nechodí na Havla, ale dost dobře nevědí, jak to všem dát na vědomí. Internet by na to byl fajn, přátelé, kdybyste tu nevystupovali anonymně.
26. 03. 2011 | 19:21

jepice napsal(a):

Silvie napsal(a):

Obludnou excentrickou sebestřednost Havla dokládá i Bakalův (a jeho) počin - založení Havlovy knihovny. Jakoby si bývalý prezident myslel, že se bez jeho hlubokomyslnosti národ neobejde. Kam se poděli skromní politici?
Kam se na něho hrabe Klaus s jeho každoročně vydávaným "bestselerem".

Bezva ironie.
Kdyby nehlodala pochybnost: není to náhodou myšleno vážně?
26. 03. 2011 | 19:31

musulman napsal(a):

No, tak nějak,
mám z toho odcházení pocit, jako by to psal pan Havel o sobě, nevím, ale ve své absurdnosti, docela vystihnul vlastní osud. Nebo by se dalo říci, předpověděl. Asi osud všech "naivních" politiků končí podobně - "odcházením".
26. 03. 2011 | 19:44

vlk napsal(a):

Vico
skvělé!
26. 03. 2011 | 19:54

Pepa Řepa napsal(a):

Havelka
Že by to byl boj:
Snob versus snop?

Těžká volba pro snobskou Řepu se zmijovkou na palici.
26. 03. 2011 | 19:54

RA napsal(a):

v případě,že za "veledílo" Odcházení obdržel Velký kormidelník Havel 44 milionů z nás vydřených veřejnoprávních poplatků, tak se chci zeptat, jaká je návratnost takto vynaložených našich peněz , o jak dobrou investici se natočení veledíla jedná ? Kdo v ČT rozhodl o vynaložení našich financí na tuto zcela prodělečnou záležitost ? Je to paradox, ale pan Pomeje svůj film točil na vlastní triko a prodělal, bohužel,to se soudruhu Havlovi za naše peníze stát nemůže. Je to na zvracení.
26. 03. 2011 | 20:14

Milan napsal(a):

Otázkou je, zda my ostatní nejsme otrlí běžnou denní realitou. Kdo z nás "pláče, nevěda proč", řečeno klasikem J. K. Jeromem o cynikovi Harrisovi ze Třech mužů na toulkách? "Má-li Harris v očích slzy, pak jen proto, že si zrovna nakapal na biftek příliš mnoho worčesterské omáčky ..." atd. Osobně bych byl rád k Havlovým opusům vnímavý a odnášel si z nich bohatou látku na přemýšlení, sebezpytování a nahou syrovou sebereflexi, ale nejsem toho schopen. Nemám cit a nemám víru, což může být někdy velmi užitečné a jindy absolutně vražedné.
26. 03. 2011 | 20:14

RA napsal(a):

ještě dodatek, takto funguje systém dotací v praxi. Příliš připomíná tunelování.
26. 03. 2011 | 20:15

LEVAK napsal(a):

Operace v Rakousku = více než 2 milióny Kč z peněz normálních občanů.Film Odcházení kolik stál ČT? A to prosím si dovoluje milionář!
26. 03. 2011 | 20:20

jepice napsal(a):

RA:
zapomněl jste dodat, že taky kdysi vystudoval za dělnické peníze.
26. 03. 2011 | 20:21

RA napsal(a):

jepice......jde o tunelování našich peněz partičkou práfdy a lasky, nejde o umění , ale nhsledi se přiživí, Holubová a protičecháčkovské umělecké osobnosti, bohužel právě na financích těch čecháčků. Po tomto extempore Česká telka naprosto ztratila zbytky kreditu, který jí po televizní vzpouře zůstal. Je to jen veřejnoprávní tunel pod vedením redaktora týdeníku Palcát.
26. 03. 2011 | 20:29

Honza napsal(a):

Já jsem viděl Odcházení jen v záznamu představení na ČT2. A chtěl jsem jít přímo do divadla, protože jsem si naivně myslel, že by si herci mohli někde něco v dialozích aktuálně přidat, Třeba že by se odcházející a přicházející funkcionáři pohádali o to, zda bombardování může být humanitární.
Něco takového samozřejmě se ve filmu stát nemůže. Ale pak mi vysvětlili, že herci, kteří role v představení přijali, se svým reaálně-demokratickým názorem na něco takového ani nepomyslí a zadruhé, že by je emigrantský režisér za takovou absurditu okamžitě z představení stáhl.
A v tom právě spočívá hlavní absurdita celého Odcházení. Celé odcházení z funkce je líčeno coby mystifikace o osobní problémech člověka a ne o hlavních problémech odchodu politiků. Totiž že jejich myšlenky se přežily anebo se časem postupně ukázalo, že byly od samého počátku vědomě falešné. A na takto absurdně falešné Odcházení asi mnoho lidí chodit do kina moc nebude.
26. 03. 2011 | 20:31

Vico napsal(a):

Vlk/doufám, že se ŘP nedívá/díky za květiny :-)
26. 03. 2011 | 20:35

Pedro napsal(a):

Kdo mu ten film platil ? Total propadák . Bývalý pan havel kdyby byl prostý člověk tak by dávno nežil. Tolik vrahú co propustil na amnestii za svého púsobení na hradě zato by se nemusela stydět vláda před ním.
26. 03. 2011 | 20:37

Jiří Sládeček napsal(a):

Je to jistě vysoce "hodnotný" film našeho "humanisty" a "intelektuála", jako vše, co s tímto živočichem souvisí.
26. 03. 2011 | 20:45

Vrták napsal(a):

Proč ty chvalozpěvy a vlezo...ství? Z piety? Vůbec mě tento film neoslovil a není to tím, že v posledních letech autota vůbec nemusím. Celý humbuk kolem Odcházení mi připadá jako umetání cestičky, poklonkování a pochlebování velkému Havlovi. Který začínající režisér by dostal na svou prvotinu takovou dotaci? Že Vám není hanba pane! Při Vašem majetku a s ohledem na Vaši pověst světového humanisty jste tuto dotaci měl věnovat na rozvoj českého filmu.
26. 03. 2011 | 21:10

no comment napsal(a):

Hroch "vlk" napsal,

Tad y v městysu máme i divadloa a nepjdu na něj. Mackbeth běhá po jevišt nutně nahatej chlap...
26. 03. 2011 | 21:11

Germanicus napsal(a):

Tahle Audience je docela dobrá...
https://www.youtube.com/watch?v=-IF4P7RueZk
26. 03. 2011 | 21:30

Hurá napsal(a):

Havel nikdy neměl a nemá tvůrčí umělecký talent. Jeho "díla" jsou diletakým blábolem rádoby filosofa. A když přeskočím vaše bláboly, paní autorko blogu, tak chci jenom připomenout, že Havel si barvil (ví?) vlasy také.
26. 03. 2011 | 21:52

ferry napsal(a):

Vážený pane kotrelníku, opilče a prokouřený mozku, vaše hry mohou sledovat jen duševně retardovaní jedinci, nezlobte se, že to tak píšu, ale tak si to myslím!
26. 03. 2011 | 22:03

sorry napsal(a):

Lidičky je to smutné, že tolik let po komunistickém režimu tady mnozí, včetně autorky lezou do zadku "nedoceněnému" a nekonečně odcházejícímu šíbrovi.
V naši zemičce tak vlezla do řitě Buschovi již jen Parkanová s ódou pseudogagarina k radaru a v minulosti to byli Rudí Kméři ke Stalinovi a jeho pohrobkům.

Absolutní dekadence morálky, hnus, konečně co můžeme očekávat od voličů, kteří si vybírají verbež z dílny socanů nebo ódésáků.
26. 03. 2011 | 22:04

Weldely Cserver napsal(a):

A Kuky se už vrátil? (Nebo je pořád ve fázi vracení se?)
26. 03. 2011 | 22:09

kormoran napsal(a):

Soudruhu Vico. nespletl sis nahodou film Pearl Harbor s tvoji oblibenou Plechovou Kavalerii??
Obsah by se spise shodoval planemu rudemu blaboleni, agresivitou, neutuchajicim pocitem ublizenosti a prstickem ukazuji (zakryvani sve neschopnosti), na nenavideny imperijalismus.
26. 03. 2011 | 22:16

Lady napsal(a):

Proč takový humbuk? Některý film je propadák. Dcera na Odcházení byla a líbilo se jí to. Přitom je to inteligentní děvče.
26. 03. 2011 | 22:21

vlásenka napsal(a):

Nevidím důvod, proč odsuzovat někoho za jeho názor. Ani já nepatřím mezi Havlovy fanoušky, na jeho filmy nebo hry bych nikdy nešla, neboť ukázky mi vždy naprosto stačily a přesvědčily o tom, že literatura je o něčem jiném. Naštěstí. taky se mi líbil jeden příspěvek, kde autor napomíná diskutující, že jsou jak Rudé Právo. Co to je za kecy? Každý si může říct, co chce. Já například říkám, že Havla nemusím a hotovo. Rozumím synovi autorky i jí samotné.
26. 03. 2011 | 22:24

milan napsal(a):

Havel je filantrop u kterého ješitnost, nadutost a blbost zvítězila nad zdravím rozumem. Od rána do večera bych lidem pouštěl jeho slátaniny.
26. 03. 2011 | 22:25

Fanda napsal(a):

Letošní maturanti se jistě budou učit o veledíle největšího světového dramatika všech dob. Panu Havlovi patří skutečně dík - že na rozdíl od jiných skutečně odešel.
26. 03. 2011 | 22:25

Gól napsal(a):

"Havlův film Odcházení se stane časem uznávanou klasikou."
Za tento výrok Vás osobně navrhnu na řád Bílého Lva - Bravo. Nechtěla by jste dělat v marketingovém oddělení tabákové společnosti nebo zbrojní firmy - dobře tam platí.
26. 03. 2011 | 22:26

RIDLA napsal(a):

To mohl jen stvořit p.Havel! Zadna hlava ani pata!
26. 03. 2011 | 22:27

Dagobar napsal(a):

Slyšel jsem, že když se na to člověk podívá z určitého pohledu, přes hory a doly, v přesný čas letní rovnodennosti, s určitou kombinací filozofických nadhledů a historických interpretací, tak i Matrix 3 prý dává nějaký hlubší a vyšší smysl pro zvlášť vyvolené s IQ nad 170. Podobně i Ocházení má podle některých alchymisticky skrytý význam, mimo roviny zjevné, totiž že si u něj zapláče dojetím zbytek Havlových kamarádů a dá šanci Janu Rejžkovi, aby s gustem nazvracel na všechny, které nesnáší (tedy na všechny).
26. 03. 2011 | 22:30

šofér napsal(a):

Havlovi mnoho lidí po r.1989 věřilo.Zklamal! Po krásných slovech v počáteční euforii začal hrabat. Plat prezidenta je lákavý, také majetky na Barrandově bylo potřeba získat a zajistit. A pak už jen pohodička, tantiémy z debilních her, které se ovšem vydávaly se státním požehnáním, postprezidentský důchod. Že by se zapojil do politiky a pokoušel se něco udělat pro tuto zem? K smíchu, ti hadráci mu za to přeci nestojí, ty potřeboval jen ke svému zbožtění. Teď je milionář a všichni mu mohou políbit ).( Havle, už odejdi a táhni až do pekel.A užij si tam to, co jsi získal zásluhou těch, kteří ti věřili.
26. 03. 2011 | 22:32

ivanT napsal(a):

Takova spousta expertu na literaturu, drama, umeni, moralku, historii, a politiku, to clovek zasne. A potom ze tato zeme nema budoucnost.
26. 03. 2011 | 22:33

Václava Aubrechtová napsal(a):

No...být slavný a pak nebýt..to mne také potkalo. Ale není to tragédie. Život je takovej. Bohužel, starém pánovi fakt dali hračku. Všichni se někdy ztrapníme, tak holt i Václav. A pokud jde o ty prachy - vyhodily se i za větší kokotiny.
26. 03. 2011 | 22:44

Zdek napsal(a):

Asi tak, komu se Odcházení líbí a hledá nebo našel i nějakou myšlenku tak je to prostě jeho věc. Pokud je Kateřina uchvácena "co je to za psychické drama ta absolutní ztráta společenského významu? Ta fatální změna role z prvního muže země v jednoho z obyčejných?", ano stal se obyčejným člověkem jako plno dalších, společenský význam ztratil proto, že ztratil podporu lidí", nad tímto se měl Havel zamyslet, proč je pro mnoho lidí "již mrtvý".
26. 03. 2011 | 22:50

Val napsal(a):

nemela jsem v umyslu jit.. po porecteni tohoto ROZHODNE jdu.. Dekuji. Zrejme film pro narocnejsi..
26. 03. 2011 | 22:59

jdi už napsal(a):

Neměli by to pustit kamarádíčkovi Saši Vondrovi ?
26. 03. 2011 | 23:11

skloňuj napsal(a):

Ta saša, takže Saši. Od humanitárního bombarďáka.
26. 03. 2011 | 23:12

Baba napsal(a):

Spravedlnost dospělých je z hlediska spravedlnosti dětí neskutečně nespravedlivá.
26. 03. 2011 | 23:13

Abuelo napsal(a):

Havel je Havel. Prostě člověk a Čech, který prošel velmi aktivně a angažovaně dějinami tohoto národa a osud mu umožnil, že je i částečně spoluvytvářel. Prostě fenomén (nejenom) české kultury a politiky od šedesátých let minulého století až do současnosti. Každý si může vybrat pozitiva i negativa z jeho života. Není bůh, ale jenom člověk, jako my všichni. Havlovci budou zdůrazňovat to první, antihavlovci a zastánci erzksindla Klause to druhé. Jedno se nedá panu presidentovi upřít. A to je to, že byl vždy lidský a občas ve své lidskosti až naivní. Proto mu mnozí vyčítají jeho "spoluúčast" při morální devastaci tohoto národa po revoluci v listopadu 1989. Že se česká televize ujmula financování projektu, je zcela logické. Filosofové a myslitelé nejsou kasovními trháky. Proto je musí zastoupit veřejnoprávní média. Proto mne jímá smutek, když morálně zdevastovaní diskutéři to vidí jako problém.
26. 03. 2011 | 23:13

Nu, jak? Uvědom si to. napsal(a):

Jarko, prosímtě, jde o váženou hlavu státu. Která nám vybudovala výhody kapitalismu imaginární krvavou obětí Martina Šmídka, kterou položil na oltář vlasti agent Stb Zifčák. No jak by ti bylo, kdybys musela stát frontu na banány ?
26. 03. 2011 | 23:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlívých příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 03. 2011 | 23:15

Val napsal(a):

Letmo jsem zahledla.. komentare nademnou.. Je mi smutno.. Napr. veta: "Že by se zapojil do politiky a pokoušel se něco udělat pro tuto zem?" :) LOL to snad pisatel nemuze myslet vazne.. No nic..tahle typicka cizkovska zavist vymre brzo s vami.. Dalsi generace jiz takova neni.. čest soudruzi :)
26. 03. 2011 | 23:16

pozor krade napsal(a):

Někdo krade ! Byl tu názor, mezi jdi už a saši,

a je pryč ?! Jak je to možné ?
26. 03. 2011 | 23:17

DEMO napsal(a):

pane Stejskal, za komoušů to byl cenzor, dnes je to editor ? Víte hochu, co to je pluralita názorů ? Kolik vám je, 18 a půl ? O díky, demokrate.
26. 03. 2011 | 23:19

dobrou napsal(a):

jak blbý článek, tak blbý editor ( cenzor).
26. 03. 2011 | 23:20

entedii negative, napsal(a):

když se předvádí v televizi takové prasečiny ,jako je vaření koprovky nebo guláše a věnuje se tomu toliko času ,proč by nemohl vystoupit havel,kterého zná celý svět?tomuto tupému národu pořád něco vadí,jen ne to,že ve světě nás nikdo nebere.pokud se tady budem pořád handrkovat,tak nás čeká taky tomu odpovídající budoucnost.at se prostě smíří pár udavačů ,že na nic nemají vliv a nekverulují,třeba se ještě dočkají doby.i tzv disidenti si museli počkat.pak zas nám oni budou tlouct do hlavy ty své zhovadilosti-nebo chtěl li někdo mohl se dívat třeba na záznam sjezdu ksč-jistě by to někde vyhrabal
26. 03. 2011 | 23:24

kolja napsal(a):

Pro mě je milým překvapením v této diskuzi osoba Josefa K. - skoro až nepatřičně slušné, erudované a svou nestranickostí sympatické komentáře (Béda jako protihráč je ovšem slabej).

Diskuze na aktualne jsem přestal číst, ale kvůli němu bych zase začal - i když za cenu, že při tom koutkem oka zahlídnu půl slova od některého z těch únavných místních idolů.
26. 03. 2011 | 23:26

Lady napsal(a):

Dagobarovi: Píšete skvěle. Můžete se tím i živit. Líbil se mi Váš příspěvek. Opravdu.
26. 03. 2011 | 23:30

juras napsal(a):

ma to za par pak bude cely narod cumet co to bylo zacfo
26. 03. 2011 | 23:32

Ing. Břetislav Marek napsal(a):

Paní Bečková,

jste asi jedna s těch mála, která má názor takový, že tento český občan Havel, který celý svůj život zasvětil tomu, že zboří starý systém. Lidé občané Havlovi a této skupině HLUPÁKŮ disidentů uvěřili a tyto lůzná občanská individua dokázala za 21 let ZMASAKROVAT náš národ tak jak se to nikomu předtím v minulém století NEPODAŘILO a to ani Hitlerovi !!Vy se divíte, že na ten jeho film ODCHÁZENÍ nikdo (10%) téměř nepřišel ???Tento jeden z největší českých HLUPÁKŮ zavedl náš národ do světové dluhové pasti, okrádání, chudoby a ZLA !! Vždy dělal OPAK toho co říkal, a s jeho 21 letými politickými KUMPÁNY dovedl tento národ do kolapsu a zmaru KAPITALISTICKÉHO -IMPERIÁLNÍHO, ZKORUMPOVANÉHO , ZLODĚJSKÉHO a jen trvale OKRÁDAJÍCÍHO systému BEZ logiky, soucitu, morálky a ODPOVĚDNOSTI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak paní Bečková se věci mají, většina až na Vás a pár tisíců vědomých KOLABORANTŮ, kteří z vlastního prospěchu a MAMONU už likvidují jen zbytky toho ci tu ještě zbývá k totální DEKLASOVÁNÍ občanské většiny !!!

prosím sama se podívejte na dosažené výsledky toho 21 letého, MARASMU, začněte rodinou a její funkcí, rozvodovostí, dluhy státu a dluhy občanů, exekuce občanů jen 3,5 milionu atd !!!

Je si je najděte a zamyslete se sama nad sebou a sdělte to svým dětem a spoluobčanům !!!!!

Do své smrti se budete stydět za tohoto českého politiského VELIKÁNA - je to hanba, nás starších do které řadím i Vás, že jsme dopustili a strpěli těmto lůzám společnosti vědomě ROZBÍT náš stát, zničit a rozbít všechny rezorty a společenské kulturní vztahy a nechali naše děti a vnuky na pospat těmto společenským lůzám !!!!!

Tak si je dál chvalte a PROPAGUJTE to jeho ODCHÁZENÍ !! Tato lůza nikdy už neodejde jen tak, on bude do posledního dechu dál bořit vše slušné a morální na celém světě!!Jemu nestačilo to co předvedl v naší zemi - on ten HRŮZOSYSTÉM ještě vyváží a PODPORUJE jen ty světové KRVAVÉ řeže a světové ZLO !!!!!!!!!!!!!!!!!

Národ čeká na jediné už aby konečně odešel a s ním ten DĚS, CO NÁRODU přinesl !! Budeme slavit jak v roce 1945 !!!! Jen aby to bylo co nejdříve, je to můj sen a naprosté většiny občanů !!!!!!!!!!
26. 03. 2011 | 23:34

Royalson napsal(a):

WOW,

tolik ubožáků, který se vyjadřujou na jednom místě na webu člověk jen tak nenajde :D Je fakt srandovní, jak na Havla demagogicky útočíte ze všech možných stran, používaje hnojomety. Jen tak dále, bandičko ;)
26. 03. 2011 | 23:41

morcatko napsal(a):

Tak hlavně ať už Havel odejde! Nemusí na věčnost, stačí do ústraní, než si svými veřejnými aktivitami ještě více uškodí. Proč jsme tuhle filmovou šlichtu museli platit ze svých koncesionářských poplatků?
26. 03. 2011 | 23:57

Pozvatel napsal(a):

Vzpomínám v 60tých letech na základní škole na učitelku dějepisu. Vychvalovala socialistické zřízení a svým nezaměnitelným způsobem líčila jeho přerod v komunizmus, dokonalou společnost, která se obejde bez peněz.
Obraz spravedlnosti, empatie, cti a rovnoprávnosti.
Pak jednou nepřišla, chytili ji v samoobsluze s máslem v kabelce - asi už se viděla v dobách těch zářných zítřků.
Vzpoměl jsem si na ní až po létech, když se Václav Havel začal personifikovat se svou "pravdou a láskou...".
27. 03. 2011 | 00:03

juras napsal(a):

jak jsem rekl narod pozna kdo byl fakt agentem STB
27. 03. 2011 | 00:04

ivanT napsal(a):

Kolja, Royalson:

Souhlasim s vami - az na to, ze jediny zpusob jak ovlivnit uroven diskuse je pravy opak toho co jste napsali: Cist, a prispivat.

A pro ty ostatni:

Jestli je vse opravdu tak katastrofalni a narod je tak zubozeny, nic vam nebrani v tom, abyste uplatnili svou moudrost, vedomosti a moralnost a veci napravili. Jinak si budou vasi potomci stezovat do desateho kolena.
27. 03. 2011 | 00:09

Abuelo napsal(a):

Ing. Břetislav Marek, zcela s Vámi souhlasím. Jenom si nejsem zcela jist, že za to může Václav Havel. Myslím si, že několikrát během svého prezidenství veřejně vystoupil a varoval před tím, kam naše společnost po revoluci spěje. Nejznámější je výrok o "blbé náladě". Bohužel, vždy byl sdělovacími prostředky, které poslouchaly erzksindla Klause a jeho zlodějské tuneláře zesměšněn a znevěrohodněn. Jinak s Vaší analýzou naší společnosti souhasím, i když je napsána ve velkém rozčilení. Jenom jste zapomněl na jeden obludný fenomén současné doby. Marie Benešová (jako bývalá nejvyšší zastupitelkyně) za to, že to řekla veřejně zaplatí 400 tisíc a ještě se těm obludám musí omluvit. Kdo jiný to mohl říci na plná ústa, než ona. Tím je advokátsko-justiční mafie, která odírá o stamiliardy ročně slušnou a pracovitou střední třídu, která uvěřila bludu, že žije v právní státě. Advokátsko-justiční mafie v našem státě je největší byznys bez jakékoliv kontroly. Dokonce si nestydatě nařídí zvýšení svých důchodů. A sdělovací prostředky a politici? No, máme přeci nezávislý třetí pilíř demokracie. Ten je samozřejmě bez kontroly a hrabe miliardy a hrabe miliardy pod sebe od naivků, kteří uvěřili, že žijí v právním státě.
27. 03. 2011 | 00:17

juras napsal(a):

Hasvel mel jednu velkou roly a to abychom jsme se navzajem nepostrileli jinak je to nymandt
27. 03. 2011 | 00:21

Vladimir napsal(a):

Chmmm,
dodneška jsem myslel, že dramata, literární díla, se píší, aby sdělila nějakou myšlenku lidem - tedy pokud možno co nejvíce lidem.
Psát nějaké drama (ať už drama normální nebo absurdní) pro jednoho, či pět lidí v národě (tedy pro nějaké ty kancléře) je hloupost. Dramata (hry) se hrají pro plné divadlo ...

Havel jako obvykle lhal sobě, lhal jiným, hrál si na něco a je nic ...
27. 03. 2011 | 00:22

juras napsal(a):

tedy co se tyka tech duchodu preci nedostanolu zaludecni nervozu kdyz jsou zvykli pul zivota zrat plnymy hrstmy
27. 03. 2011 | 00:30

Ptolemaios napsal(a):

Cenzor tady maže pravdivé příspěvky!!!! STOP CENZUŘE!!!!
27. 03. 2011 | 00:32

Jirka napsal(a):

Asi takhle,jednou jsem si koupil ve výprodeji ,neboli v akci za 1 celou korunu , knihu od spisovatele Václava Havla ! Byla to první a i poslední kniha od tohoto spisovatele.Tiše doufám,že za čas stoupne cena ve sběrně starého papíru a já tuto knihu "zhodnotím" a dostanu za ní alespoň koruny 2 . Po této skušenosti o film,divadlo tohoto autora -nezájem.Dále už je mi jasné,proč se musí platit tak vysoké koncesionářské poplatky ČT a na jaké slátaniny jdou.
27. 03. 2011 | 00:33

VĚTRO napsal(a):

Havlovo odcházeni nemůžu nikdy pochopit , protože na takovou kravinu od humanitního bombardéra bych nikdy nešel .
27. 03. 2011 | 00:35

Ostravak napsal(a):

Nechal jsem se poučit několika přispěvovateli a nahlédl jsem na internetově dostupné ukázky, jak se točilo Odcházení. A to z důvodu, aby ze mně nebyl střelec od pasu, jenž ani posuzované dílko neviděl.
Nabyl jsem dojmu, že film netočí režisér Havel, ale několik, jemu spřízněných a možná vděčných osob. Oslovovat p. Havla při natáčení - pane prezidente - považuji za nízkost posledního druhu a možnosti, jak lézt do opačného konce těla.
Kdyby to měl být čistě režisérsky vedený film V.H. tak by se točil ještě dnes. Jinými slovy, toto určitě není rukopis našeho bývalého nejvyššího státníka. Jen jediný příklad - když tam jede bydyguard tasí pistoli a míří do všech stran, tak mu Havel říká něco o rozhlížení se a otáčení, při němž by měl být tento bodyguard poněkud nejistý až snad rozpačitý anebo nejistý. To je však jen jeho přání a takto V.H. procházel celým svým životem až to ukázal i v tomto režisérském pokusu. Nedovedu si představit jen jediného, takto se chovajícího ochránce osob. A při natáčení, jednak bodyguard špatně a poněkud nešikovně tasil pistoli, což se dá mnohokrát a dobře zopakovat a bodymu se podařilo zastrčit pistoli zpět s tou chybou, že mu zůstala cíp saka přehnutý. V tu chvíli měl režisér vyskočit a volat STOP, poněvadž tohle se nepouští dál. Nic takového se nestalo...
Např. to baletní vystoupení, také nevím, jak souvisí s dějem, také zabírá nějaký čas a tím i peníze, ale jeho vyjádření k pochopení děje jde mimo mně. Asi mi je taky kolem 18 let, ale to už 3x...
Bohužel, ale kritika V. Havla souvisí s jeho post revolučním celkovým jednáním a vlastní prezentací myšlení. Na jedné strně zrušil zbrojovky a na druhé straně navrhuje bombardovat Lybii. Mám pokračovat? Všichni co pamatujeme víme své, takže končím...HOWGH!!!0324_000050_ln_noviny_sko&klic=241932&mes=110324_0
27. 03. 2011 | 00:48

juras napsal(a):

prisaha to je pro pana Havla slovo zcela nezname tudiz mu dobra úpolovina naroda jiz dlouho neveri a berou ho jen jako zajimaveho komentatora veci jsoucnych
27. 03. 2011 | 00:52

Lenka Nováková napsal(a):

Pěkný článek, opravdu. Není třeba vysvětlovat, a snad to i pan Havel ví. I kdyby většina národa nepochopila, stále to neznamená, že je dílo brakem.
27. 03. 2011 | 01:10

Valaškama napsal(a):

Dramaturg rád používá slovo - ABSURDITA.
Svým odcházením to definitivně potvrdil.
27. 03. 2011 | 01:10

fler napsal(a):

Havla nemusím v žádné podobě. Je to ale bohužel, modla mnoha lidí, lidí nekritických a vidících vše tak, jak by to vidět chtěli. Ale už jsme tu měli jiné modly, Lenina, Gottwalda. Havel je nevěrohodný člověk a mnozí s ním mají své špatné zkušenosti. Škoda, že o tom se jaksi už nepíše. Symboly disentu u nás v čele s Havlem - a lidi jim to věří. A v zahraničí je Havel veličina. No, bohužel.
27. 03. 2011 | 01:13

Jíra, Maršov napsal(a):

Kdyby to zůstalo na divadle, tak proč ne.
Jenže - když ony se zfilmovaly i jiné tragédie, třeba Romeo a Jůlie, že.
A že to mělo být absurdní? Tak proč tam nehrála Jiřka Bohdalová?
27. 03. 2011 | 01:14

Dobry obcan napsal(a):

Na film nepůjdu a ani jinak se na něj dívat nebudu. Obrázek jsem si o autorových dílech a počinech udlal a už s ním nemíním marnit čas. Nechápum jak z něj kdokoliv může dělat autora toliko nadaného. Spíš bych to bral jako výjevy člověka vhodného psychiatrického vyšetření. Poněvadž pokud to někdo vidí tak jak to vylíčí v knize a scénáři, nemá to v hlavě dostatečně vpořádku. Líbilo se mi v dílku Občan Havel (ačkoliv ten název je zavádějící a vždy byl a je brán za nadčlověka, ačkoliv se jedná o utrácejevšího nicneuměla a tlučhuba, který plácá aby plácal, Nu a hold v dobách velkých změn je takový zmatek, že i takoví se nahoru dostanou. Jen škoda toho co nám tu posr....l. Musíme tu totiž s tím žít.) jak ukazovali formovvání vlády za dob Klause a Zemana. Kdy jeho myšlenkové bloky byly jako dítěte, které nemá vlastní názor. Viz autorčin syn. A o čem to pane Zemane vlastně je ta vláda? Ale možná to vidím špatně. A sám osobně bych se měl spíše nad sebou zamyslet a přehodnotit.
27. 03. 2011 | 01:42

Ptolemaios napsal(a):

Tady vraždil Havel:
http://www.kosovoonline.cz/images/stories/clanky/pozvanky/Pozvanka-24.3.2011-cs.jpg
27. 03. 2011 | 01:46

stranicka sekretarka napsal(a):

Midori
U nas na sekretariate se take casto prdelkuje. Asi se na to s holkama pujdeme podivat jak to delaji tyhle celebrity
27. 03. 2011 | 01:50

Mravenec napsal(a):

Je to strašná slátanina a jenom že to natočil Havel tak mnozí servilně tvrdí že je to super.Napište konečně zase pravdu je to kravina!!!
27. 03. 2011 | 01:58

juras napsal(a):

kral je a vzdy byl nahy jen jsme se to my poserove baly rici
27. 03. 2011 | 03:17

stranicka sekretarka napsal(a):

Ja si myslim, ze Havel je docela sympaticky, ponekud vystredni milionar, ktery ma sympaticke konicky. Psani divadelnich her a v posledni dobe i rezirovani castecne autobiografickych filmu. Zatim co jeho vrstevnici uz dlouha leta usinaji v pul devate u TV, Havel se venuje svym zalibam a nikomu neskodi. Drtiva vetsina literarniho dila je stejne urcena k zapomeni. U nas je rozsirena predstava, jak dilo nepochopene soucasniky budou za padesat let vnukove hltat. To sice nelze nikdy vyloucit, ale riziko je opravdu nepatrne. Spise je media zavali prostrednictvim hypermodernich technologii tolika pitomostma, ze jenom nejvetsi vzdelanci te doby si aspon budou plest Havla s Klausem.
27. 03. 2011 | 03:20

stranicka sekretarka napsal(a):

Mravenec
Hlavne si serid hodinky na letni cas at nezaspis a neserere te nejakej mravenecnik
27. 03. 2011 | 03:23

Az napsal(a):

Děkuji za článek, přesvědčila jste mě, že na to zajdu i když jsem to původně neplánoval.

Diskuze nepřekvapila, je jako obvykle, když je řeč o Václavu Havlovi, plná hnoje.
27. 03. 2011 | 04:25

Michal Izer napsal(a):

Takového lháře jako je Havel nemusí většina lidí.
A já mam na něj naprostou ressistanci.
Už od dob co provedl svůj projev.

Dvacet let tvrdila oficiálni propaganda, že jsem nepřítel socialismu, že chci obnovit kapitalismus, že jsem ve službách světového imperialismu, od něhož přijímam tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků.Byly to všechno lži, protože brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zrejmé, kdo jsem a co si myslím.

Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika.

Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce. Pro mně není rozhodující, s jakým slovem jsou sociálni jistoty spojovaný, ale to, jaké jsou. Já si predstavuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus.

Za svůj třetí úkol považuji podporu toho, co vede k lepšímu postavení detí, starých lidí, žen, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoli důvodú hůře než ostatní. Žádné potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných

No Havel nám nakecal....napakoval se...několikrát podpořil mírumilovné bombardování a jiné kraviny. Ale jinak je fajn člověk ne ?
27. 03. 2011 | 04:57

musulman napsal(a):

No, tak nějak, k větě "odcházení může pochopit jen ten kdo také někdy odcházel" bych dodal, nebo také ten kdo má IQ nižší než 75. Pro ostatní je to vnitřní strach Havla z budoucna.
27. 03. 2011 | 05:01

ms napsal(a):

Platí pravidlo : "Čím větší reklama, tím větší šmějd"
27. 03. 2011 | 05:44

Babočka napsal(a):

Havlovu Odcházení uškodily keci různých rádoby celebrit a uměleckých lezdoprdelků.
27. 03. 2011 | 06:14

mravenec v kredenci napsal(a):

Paní Bečková, držte se svého kopyta, a také "své" staré Prahy jako koníčka. Psaní adorací Vám nejde - nechte toho, a nezlobte vzhlížením z ní k sídlu božstva. I Váš synek, předpokládám, že vzhledem k Vašemu datu narození je již ve věku, kdy by měl míti vlastní názor, Vám jemně připomenul třeba britskou kritiku onoho mělkého výmětu, mělkého jako průkazně celoživotně autor sám. Často bývají děti rozumnější matek.
27. 03. 2011 | 06:25

voevodasčot napsal(a):

1990-SSSR-agentura Itartas:"Dramatik Havel je svědomí národa"
2011 lidé v ČR unisono: Havel je "žulik"
pro jemu podobné v Rusku "otličnik". Turecko,Alžír,Sýrie-mír světu.Mír Libyi.Konec vraždění všude.
Gorbačev-světu slzy,hněv a zkázu-vida za co se dávaly Nobelovy ceny? To ho k tomu dotlačil ten kovboj Reagan? Hnůj Nobelových cen všech oborů zapáchá po celém světě
27. 03. 2011 | 06:29

Burián napsal(a):

Rád se zasměji i když to jsou blbosti, protože člověk humor potřebuje, ale musím vědět, kdo ten humor se snaží dělat, musím toho herce dobře znát, ale když vím, o koho se jedná v tomto případě, že jde o lháře, který nás obalamutil svými hloupými řečmi, svými neuváženými činy, a který se snaží i nyní uškodit, tak může dělat humor jaký chce, nikdy ho osobně nepřijmu,,,
27. 03. 2011 | 06:41

Dziady napsal(a):

1939-1941:Ribentrop-Molotov-Hácha-Petain:Zatčení J.Čapka a J.Fučíka
česká policie :1939 vs.1945 podobně Vlasovcům právě naopak podruhé
1944-účast pražského gestapa při atentátu na Hitlera.V Paříži za podobné gestapu tresty smrti,K.H.Frank ale jede dál:počítalo se asi se sudeťáky i K.H. i po válce jak vidno,ale Beneš se přece jen vrátil i přes ostudný rok 1938 proň,Gottwald se vrátil z SSSR 1945 se Slánským,překvapivě živi a zdrávi
27. 03. 2011 | 07:27

Miroslav Tyrner napsal(a):

Myslím že v komentářích bylo již vše řečeno. Sou tady ti co ho nemají rádi a myslí si že je to válkychtivý bezvýznamný pisálek a politik. Sou tady tací co ho bezmezně obdivují, jako dramatika, humanistu a dnes i režisera.
Sám za sebe říkám díval sem se na to chvilku v tv a prohlásil jsem -nebavíme se- prý něco podobného řekla kdysi anglická královna a národ jásal jak drsně se vyjádřila.
27. 03. 2011 | 07:34

Jag napsal(a):

Mě je na tom divné jen jedno,že každý nahoře chce na cosi dotace a dole se mají všichni podřídit trhu a dělat to,co je uživí a musí to dělat dobře......no a pochybuji,že jistí umělci by zase nechcípali hlady na ulici,kdyby je měli jejich díla živit v trhu.Ostatně to je celé to naše polistopadové období.Někteří se chtějí mít lépe,než na co mají a jak se snaží.Tak pořád říkají,že je potřeba všechno podporovat-tedy dotovat.Že by se místo keců zamysleli,zda nedělají něco,co není kvalita,to ne.Spíš začnou vyprávět,že je lidi nechápou,že lidi nemají smysl pro kvalitu a že jsou jako menšina diskriminováni.
27. 03. 2011 | 07:42

Jirka napsal(a):

Havlovi hry se hrají jen proto, že je to bývalý prezident, disident atp. Jinak jsou o ničem.
27. 03. 2011 | 07:44

Bez komentáře napsal(a):

Pro Kateřinu Bečkovou: Internet bude brzy zahlcen. Váš příspěvek a následné komentáře k tomu přispívají ... zbytečně ...
27. 03. 2011 | 07:58

hudry napsal(a):

Bouře ve sklenici vody. Někdo něco napsal, někdo si zařídil že mu to v divadle hrají, někdo si sehnal peníze na natočení filmu. Tedy nic mimořádného, žádná událost století. A někomu se to líbí, jinému se to nelíbí. Což je přirozené. Takže proč tolik humbuku kolem normální, víceméně zcela bezvýznamné události ?
27. 03. 2011 | 07:59

Pavel2 napsal(a):

Naše celá rodina na tu zrůdu co se jmenuje havel,(který se velkým omylem stal presidentem republiky kterou pak zlikvidoval) nikdy nezapomene. Jistě si pamatujete jak na tento bezbraný národ pustil 20000 zločinců včetně vrahů.Jeden z těchto jeho kamerádu zavraždil velmi krutým spůsobem naší vnučku.Nikdy nezapomeneme!!
27. 03. 2011 | 08:01

Vrán napsal(a):

Do filmu jsem se ponořil úplně sám v úplně prázdném luxusním multikině, a protože mám rád dokumenty, docela se mi líbil, potěšily mě herci, velmi zklamal Pavlíček svými kily na téma Magical Mystery Tour, párkrát jsem se zasmál a po posledních obrazech od lánské zdi, jsem odcházel zaražen a zděšen... Recenzovat bych to nechtěl...
27. 03. 2011 | 08:10

Dziady napsal(a):

R.1939 v Petainovské Francii:
emigrant ve Francii Vlado Clementis se tam vyjadřuje o smlouvě Ribentrop-Molotov jako zradě
Švýcarský Němec-přítel Lenina při jeho pobytu v Curychu roku 1916,účastník občanské války ve španělsku proti Frankovi je na jihu Francie zatčen jednotkou NKVD a poraven .Odmítl pozvání Waltera Ulbrichta,pozdějšího poválečného vládce NDR, emigrovat za ním do SSSR.
Rok 1949:Gottwaldův ministr zahraničí Vlado Clementis (ten z Francie 1939) je po návratu z OSN roku 1949 odsouzen v procesu s Husákem k smrti a popraven.Husák trvá na své nevině a dostává trest 12 let.
27. 03. 2011 | 08:19

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Jakákoli, i sebemenší zmínka o panu Havlovi, stačí k tomu, aby se vyrojili frustrovaní a zakomplexovaní jedinci všeho druhu. Nyní si mohou ulevit a najít oběť, která může za všechno, co se jim v životě nepodařilo. Václav Havel jim slouží jako zástupný terč - je to snazší, než se zamýšlet nad sebou.
Možná by se zde měl vyhradit speciální blog s nápisem Václav Havel, kde se tito postižení jedinci mohou koncentrovat - jakási mucholapka.

Hezkou neděli všem slušným diskutérům přeje Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
27. 03. 2011 | 08:23

jerry napsal(a):

Jsem rad že odešel ale mělo to byt daleko dřiv.
27. 03. 2011 | 08:26

Pravda. napsal(a):

Film Odcházení není natočen pro české stádo s prázdným lebečním bunkrem. Havel tam nedal žádného okroužkovaného, otetovaného a stádníka s barevně namaskovaným lebečním bunkrem.Pokud tam české stádo neobjeví slovo prdel a podobně, tak mu je celý film nezáživný, protože nemůže svůj žok uvést do do stavu cha cha cha.Hrůza a děs je pro český národ, když připustí české stádo k volbám. To si nakonec zvolí opakovaně ty, které nechce. Ona ta hloupost českého stáda je tak velká, že se nedá na této stránce ani popsat.Nevešla by se tu. Zvířecí stádo se vybíjí a české stádo se posílá na Sibiř.
27. 03. 2011 | 08:31

Flash48 napsal(a):

Dámy a pánové, nejsem filmový kritik a ani divadelní. Mám rád vše co je zajímavé, z čeho člověk má požitek, ale vždy je to o pocitech. Když stojím v obrazárně a dívám se na plátna,které vytvořili umělci, mám určitý pocit,který se zhmotňuje a přetváří v mé hlavě na: líbí a nelíbí, to samé je z hudbou. Ale jednoznačně říct, když se na něco dívám, bez tohoto pocitu, to se mi nelíbí a to se mi líbí, se nedá. Jenže při zhlédnutí filmového veledíla pana Havla, se mě nedotkl žádný pocit, nic, absolutní prázdno. A tak nemůžu říct nic jiného, než, že je to: a doplňte si tam co chcete!!!! Bohužel a nebo Bohudík???
27. 03. 2011 | 08:37

hudry napsal(a):

Štváču,a proč si myslíte, že ten Havel vyvolává tolik negativních reakcí? Podle vás je to perla národa a výkvět ctností, zatímco ti, co jej kritizují jsou závistiví vyvrhelové? Desítky ÚPLNĚ zbytečně zmařených lidských životů - důsledek jeho "státnické debi-lity" - vám nic neříkají? Ti si svou smrt zavinili sami ?!?
27. 03. 2011 | 08:37

Carlo napsal(a):

Celá tato hádka kolem Havloidů a normálních lidí je absurdní.Něco tak trapného jako vyplodil Havel za svuj život,no to se jen tak někomu nepovede.Statisíce a miliony lidí žijí svuj obyčejný život,a jen někteří si myslí,že jsou bohem vyvolení a že bůh je poslal na tuto zemi,aby na všechny strany rozdávali svá moudra.Bohužel,oni si to jen myslí.A tak já si myslím,-snad na to mám právo- že celý život a dílo tohoto veleumělce a dramatika světového jména bylo jedno velké absurdní divadlo, jeden VELKÝ OMYL.
27. 03. 2011 | 08:40

Nav napsal(a):

Nádherný článek. Má to však chybu. Chápu, že člověk, který stratil významné postavení, může být v depresi. Co však nechápu je drzost, s jakou si svou depku léčí za finanční prostředky těch, které svým jednáním dostal často i do existenčních problémů. Což je jemu osobně úplně šumafuk.
27. 03. 2011 | 08:41

Sodovka napsal(a):

Havlové hry nechápe nikdo,protože se ani pochopit nedají.Nemají ani hlavu,ani patu.Je zřejmě,že to psal těžký alkoholik.
27. 03. 2011 | 08:49

Jedna ze zamordovaných obětí napsal(a):

Odcházení, odcházení ... no název je to pasentní, akorát to trvá už nějak dlouho ...
27. 03. 2011 | 08:58

lojzina napsal(a):

Az Venca II.prijde s vlastni verzi "Odchazeni" to bude ta prava bomba.
27. 03. 2011 | 08:59

Gaspar napsal(a):

Asi tomu porozumím až budu mít v sobě 5 algen a půllitr rumu.....
27. 03. 2011 | 09:06

Petr Havelka napsal(a):

Pane Stejskale,

to myslím nebyl dobrý nápad, dávat odkaz tohoto blogu na hlavní stránku.

Úplně mi to kape z monitoru až na stůl. Zůstávají potom červené fleky a toho smradu.
27. 03. 2011 | 09:09

Pro hudryho. napsal(a):

Hudry, zeptej se někoho kdo myslí, v českém stádě neuspěješ. Máš už zakoupenou jízdenku na Sibiř?
27. 03. 2011 | 09:11

Petr Havelka napsal(a):

po tom
27. 03. 2011 | 09:11

Ol napsal(a):

Možná, že snad dojde k literálníhu a filmovému zpracování Havlovi fylozofické myšlenky o humanitním bombardování Srbska.Je to u mne zamindrákovaný fracek, kterého u strýčka možná na kolenou houpal jiný strejda od SS a z toho se nedostal do dneška.Na rozdíl od obyčejných lidí má to štěstí, že na konci jeho nemravného života se o něho starají špičkový lékaři na rozdíl od nás většiny.Nezávidím mu, protože na rozdíl ode mne nemá vnoučata a kamarádi myslím většinou nestojí za monoho.Moji přátelé jsou slušní lidé.
27. 03. 2011 | 09:16

Petr napsal(a):

Film jsem nevidel a asi ani neuvidim. Je celkem jedno, zda je udelany dobre nebo spatne. Ten nazev a jeho zamer totiz dokumentuje, ze Havel zadny prilis dobry autor neni.Lecit si sve komplexy z toho, ze uz nejsem v zari reflektoru ale bezny obcan za penize danovych (zktratka takovy absurdni tunel) poplatniku je dost ubohe. Zkratka z toho cisi sebestrednost a Havlovo deleni sveta na ty privilegovane, co mohou vse a ten zbytek, kteremu se kaze co by mel delat.
27. 03. 2011 | 09:26

jolana10 napsal(a):

Myslím, že moje IQ je poměrně vysoké, ale hry pana Havla nedokážu pochopit, občas přemýšlím co tím chtěl říct? Jinak jsem ráda, že stejný názor jako já sdílí i mnoho Londýňanů . Kritika jeho Odcházení ztrhala. Takže to je co říct. Pan Havel je pouze žvanil a nemá co nám co říct.
27. 03. 2011 | 09:33

Pepa Řepa napsal(a):

Havelka
Dyť to nemá chybu.
Stačí článek o tom, že na Haveláku zlevnily ředkvičky a za pár minut jsme u toho, jak humanitárního vraha houpal fuhrer na klíně.

Vzpomínám na ty časy
kdy mě houpal na klíně
bydleli jsme toho času
u Domažlic v Merklíně

Že já s tím Kodexem diskutéra nepočkal.
Tady je materiálu!
27. 03. 2011 | 09:33

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pepa Řepa:
To je spíše materiál pro Chocholouška.
27. 03. 2011 | 09:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem řadu příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 03. 2011 | 09:37

Sudetenman napsal(a):

V.HAVEL - škoda slov....
DĚKUJEME, ODEJDĚTE!
27. 03. 2011 | 09:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Havelko,

text nebyl mezi články na titulní straně, je tam jen pouták vpravo uprostřed a dole, a ty ani zdaleka nedokážou přitáhnut takovu pozornost, jaké se tomuto blogu dostalo. Tu vyvolal proto, že je zařazen mezi texty ve Filmové sekce Aktuálně.cz (kam každopádně dle mého patří) a odkázán na stránku Komentáře.

Je ale myslím dost problematické zabývat se tím, zda text má být někde a jinde ne (tedy v rámci Aktuálně.cz). Snažíme se, aby nás četli (a debatovali u nás) lidé, které divadlo (a třeba i politika) zajímá (a chtějí si o něm vyměňovat názory). To, že na otevřený server zavítají i ti, kdo chtějí někoho "střílet do palice", neumějí se vyjádřit bez hrubých nadávek a urážek či vulgarismů, je prostě fakt. Ale kvůli nim přeci není možné nenabídnout zajímavý text všem ostatním, které toto téma zajímá, chtějí na něj vyjádřit úplně normální názor, třeba i polemický či kritický.

Libor Stejskal
27. 03. 2011 | 09:47

Takhlene napsal(a):

Trestat dítě tím, že ho donutím sledovat Havlovu hru, mi připadá nelidské a více než odsouzeníhodné...
27. 03. 2011 | 09:48

Vaska napsal(a):

Pro autora Odcházení bych tu měl jednu nabídku: účast na prodeji praktických kráječů zeleniny v plastovém obalu. Provizi mu nabízím do 25%, nutný ŘP a ŽL.
Na psaní ať se vykašle, je to politováníhodné nemehlum.
27. 03. 2011 | 09:51

Petr Havelka napsal(a):

Pane Stejskale,

každá doba žádá své oběti :)

Minulý "úkaz" se konal u Lustiga, dnešní bude mít daleko vyšší "zpětnou vazbu".

Vyslovuji Vám hlubokou účast.
27. 03. 2011 | 09:53

MA-FU napsal(a):

Paní autorko
Díky za přiblížení filmu- půjdu na něj,proč ne? Vždyť horší,než absurdní divadlo,ktré je nám denně předkládáno ze všech stran a to od nejvyžších činitelů až tady to počteníčko-to být nemůže. Je dobré obsazení,není to dabováno jedním dabérém,jako jsou jiné schit filmy.Možná je pro někoho velice pěkná turecká telenovela-pro jiného Odcházení!
27. 03. 2011 | 09:55

Koky napsal(a):

Viděl jsem Havlův kýč kdy opilý Landovský 2 hodiny něco blekotal a močil za oponu. Od té doby tyto disidentské paskvily nemusím. Tento pravdoláskař který posadil do vesla STBáky komouše a zloděje a šílenec který chce bombardovat na koho američtí židi ukážou je jen nohsled patolízal a kariérista z kterého nic poctivého a kloudného nemůže vylézt.
27. 03. 2011 | 09:56

pro Liborka. napsal(a):

Pane Libore Stejskale, také budete mít to nějaké tetování, nebo okování, že necháváte sprosté a urážející články a mažete jen ty, které se vám hodí.
27. 03. 2011 | 10:01

stejskal napsal(a):

Proč mně, pane Havelko? Já jsem vcelku v pohodě :-)

Účast si myslím zaslouží někdo jiný, či ještě spíše my všichni, kdo v této společnosti žijeme. Stejně se nemohu zbavit dojmu, že záleží jen a jen na nás, jak taková debata pod podobnými články vypadá a bude vypadat v budoucnu (a tím samozřejmě nemyslím jen nás dva ;-)

Hezký víkend.

Libor Stejskal
27. 03. 2011 | 10:02

kostro napsal(a):

...doporučení pro soudruhy podnikavé - hoďte to na DVD , mrskněte připitomělou reklamu a prodávejte- budete v balíku ( doteď žijete jen z pořadů vzniklých v době vámi kritizovaných komunistů)
27. 03. 2011 | 10:08

Pro Kokyho.. napsal(a):

Koky a co jsi udělal ty po 89. Zazvonil klíči a zalezl do pelechu a čekal, až se Havel SÁM vypořádá s estébáky. Je to velice smutné být zdechlý a potom někoho pomlouvat, až získáš nebojácnost.Je pravdou se nezlobit na hloupé a navedené české stádo, které si svoji hloupost neuvědomuje. Předkládat českému stádu Odcházení je podobné,jako poslat české stádo na těžkou operu.
27. 03. 2011 | 10:15

af napsal(a):

Obávám se, že tomu "neporozumí" ani kdo odcházel. Ale asi se to ani nedozvím, protože peníze nepotřebuju pro něco takového.
27. 03. 2011 | 10:18

Simon napsal(a):

Vidím že je tu hodně lidí kteří chválí dílo v.havla (malá p.jsou úmyslem.)a havla jako takověho. Takže ted už se vůbec nedivím že jsme národ jaký jsme a proto to tady v této republice tak vypadá
27. 03. 2011 | 10:33

Baba napsal(a):

No jo, důležitá věc, obhájit si svý území.
27. 03. 2011 | 10:56

staska napsal(a):

Ani kasastyck,ani majstrstyck-tohle dílo může pochopit jen opravdu hrstka stejně smýšlejících,věrných a určitě to nikdy nevstoupí do dějin klasiky.
27. 03. 2011 | 10:58

Jag napsal(a):

Podle mého je spíše tragedií,že pan Havel nezažil jiné události-většina autorů čerpá ze svého života-než tyhle škleby na společnost.Pokud někdo má jen negativní životní zážitky,neměl by psát ani dělat divadelní hry a filmy.Lidi spíše potřebují více optimismu a radosti.Popisování lidských negativních stránek a žumpy života je lepší velkoryse přehlédnout.
27. 03. 2011 | 10:59

Bach napsal(a):

Samozřejmě drama muže ztrácejícího postavení ve společnosti nikoho nedojímá. Celé dílko je především dalším důkazem Havlovy (neuměle maskované) vymazlené sebestřednosti.
Hlavní postava sice ztratila post, ale - stejně jako Havel - nepřišla o peníze, o zajištění živobytí. Dnes denně přicházejí o práci a s ní spojené společenské postavení stovky lidí. Hroutí se jim svět, neví, jestli nepřijdou o byt, bojí se o budoucnost dětí. Soudnému člověku je zkrátka Havlovo přemítání k smíchu.
Další otázka je, proč se dnes hroutí trh práce. Jistě to souvisí s vydáním všanc naší budoucnosti Číňanům, bezbřehý dovoz asijského zboží, přesouvání výroby do Asie. Co proti tomu všichni ti sebelítostní Havlové udělali?
27. 03. 2011 | 11:06

žumpa M. Novák napsal(a):

A kdy pochopí Vondra, že je čas táhnout ... At´ nelituje, ODS ho pošle od Bruselu a tam se také uplácí, jak se prosáklo nedávno. Bude tam jako ryba ve vodě.
27. 03. 2011 | 11:28

argun napsal(a):

Diskusi jsem četl jen k Pepovi Řepovi, který to napsal úplně přesně.

Je to komedie - smršť recenzí i pseudorecenzí, každý inťoš, pražský zejména, trpí obsedantní potřebou manifestovat ani ne tak názor na film, nýbrž názor na Havla. Dtto paní autorka. Vůbec nejde o film, ale o to, přihlásit se jeho prostřednictvím k tlupě, resp. si to s jinou tlupou či Havlem samotným vyřídit. Viz M. C. Putna, byv vykopnut z Havlovy knihovny, prohlásí rafinovaně, že film je rodinné video... Všichni Peňásové a Machalické hýkají nad filmem blahem, ktitici o generaci až dvě mladší už jsou o poznání vlažnější. Důvod je nasnadě. Filmový jazyk šedesátek dnes už prostě nefunguje, stejně jako nefunguje jazyk Pflegla Moravského v současné literatuře. Byť téma se nezměnilo, je samozřjemě věčné. Pro mě je didadelní hra velmi dobrá, i když asi ne Havlova nejlepší, film je prostě špatný. Jedna velká křeč, i když sdělení je samozřejmě stále silné.

Když už jsme u filmu - pro mš absurditu současnosti mnohem lépe než Odcházení ilustruje třeba Social network o zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi - šílenost toho, jak z nástoroje pomsty jednoho šedivého mládenečka, který to chtěl natřít holce, která ho nechala, se stal nástroj k ovládnutí světa, je mrazivá.

Na Viscontiho Smrt v Benátkách jsem si při filmu nevzpomněl. Byla myslím o dost lepší a také o něčem jiném.
27. 03. 2011 | 11:38

RA napsal(a):

Pravda a Láska.......krásné heslo, škoda ,že se jím Havel neřídil. A to,,že česká veřejnoprávní vzbouřenecká telka dala,(vyhodila) 44 milionů z peněz daňových poplatníků za toto veledílo s ekonomickou návratností nekonečno, to není nic jiného, než tunel na naše peníze ve jménu Pravdy a Lásky. Chtěl bych znát, zda je na světě druhý takový případ, kdy začínající režisér dostane takovou dotaci na svoji prvotinu. To je přesně to "kouzlo" dotací, kdy "prudce inteligentní" sebranka rozhoduje o penězích čecháčků.
27. 03. 2011 | 11:47

pich napsal(a):

Já bych řekl jen to, že je mi fuk co si pan Havel napíše, sehraje a nafilmuje.
Vadí mi opravdu, ale opravdu jen ten "náš" společný milionový dárek.
A vhodnějších příjemců takovýchto dárků je tady, teď a u nás přehršle.
27. 03. 2011 | 11:56

argun napsal(a):

vlku
vy už jste v důchodu? Já jen, že máte to předplatné do divadla v městysu... tam nikdo jinej nechodí. A pak ti, kdož nejsou schopni pochopit, že jeho hlavním smyslem je doživotní trafika pro pana docenta Buriana. Loutky jdou v městysu o hodně líp. Příště zkuste balet, ten je tam jedinej dobrej. A k romu by jste mohl mít blízko...
27. 03. 2011 | 11:58

Jirka napsal(a):

Vždyt´ celý národ už dávno ví, že vše co napsal Havel je plácání nesmyslů. A také je známo to, že ho obrovské množství lidí ho nenávidí za to, kam tuto republiku přivedl. Sám si dává dovážet astronomicky drahé léky ze západu a běžný člověk nebude mít ani na běžné léky. Jeho osoba největší ostudou naši historie. Lhář, který má rád jen svůj majetek. Ale jakási Pražská kurátorka nemůže napsat nic jiného než to, že se ji to líbilo. Praha je neštěstím celého národa. Co ta nás stojí peněz! Co tam je všelijakých nesmyslných institucí, s lidmi kteří v životě nepracovali. Vyjma lékařů.
27. 03. 2011 | 12:04

Savo napsal(a):

Mě mrazí z toho jaký máte nezasloužený příjem, který Vám z celého srdce závidím. Kdyby jste měla starosti běžných lidí,tak by jste takové blbosti neměla chut´ ani vidět. Už jen díky jeho autorovi, který zvítězil a má stamilionový majetek. Vy máte starosti.
27. 03. 2011 | 12:11

Solun napsal(a):

Souhlasím s příspěvkem a autorce dávám za pravdu.
27. 03. 2011 | 12:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dalších několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 03. 2011 | 13:14

jepice napsal(a):

Pane Stejskale, mažete hrubosti, neslušnosti, urážky. Ale i když se snažíte, jak nejlépe umíte, slušní a zajímaví diskutéři se stejně odebírají bůhví kam. Možná rezignují na veškeré internetové diskutování. Nevyhánějí je podle mne ani tak hrubá slova, jako postupujíci převaha hlouposti, primitivity, za kterou není ani stín dobrosrdečnosti, jak to někdy v životě bývá, ale výhradně nesnášenlivost až nenávist ke všemu, co neodpovídá gustu pisatele.
Jenže co s tím?
27. 03. 2011 | 13:23

stejskal napsal(a):

Přesně tak, paní jepice.

A teď se na to zkusme podívat z druhé strany. Co se stane, když se všichni ti, co jsou ochotni přemýšlet (i o předsudcích, i o názoru druhého, o tom, s čím nesouhlasí), debatovat slušně a korektně, nenechávat se vyprovokovat atd. nechají vytlačit agresivitou, primitivismem, nenávistí a hulvátstvím z veřejného prostoru? Co bude?

Můžeme pak jen sedět v malých kroužcích někde doma či po hospodách a stěžovat si, jak je ten svět (a lidi v něm) zlý. Možná budeme mít i pravdu, ale bude nám ta "pravda" houby platná. A nakonec to bude i naše vina (i pasivita jí může být).

Nechci, aby se jednou moje děti zeptali: "Táto, tobě to nevadilo? A jestli ano, co jsi zkoušel udělat?" A tak občas něco zkouším. Třeba se jednou svým dětem nebudu muset stydět podívat do očí (či se nějak vymlouvat). Možná bude svět čím dál zlejší, agresívnější, nesmiřitelnější, nenávistnější, ale já za to nesu stejnou zodpovědnost jako kdokoliv jiný (nebo jí aspoň cítím).

Hezký zbytek víkendu. Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal
27. 03. 2011 | 13:39

hovorka11 napsal(a):

Kateřina Bečková:
Viděl jsem film o filmu, jak vznikal a to, co představuje vyjádřil už dříve Havel.
Mám zcela opačný názor. Výborní herci byli zapojeni do projektu, který prošel jenom díky osobě Václava Havla "kterému se nedá odmítnout".
Takovýto film podle mne rychle upadne do zapomenutí. Váš syn mu nerozuměl, protože nedovede zdělit jasnou formou o co jde, ale naznačuje něco, co by bylo možné vztáhnout i přímo na autora a jeho pokrytectví.
Do kina na něj lidé určitě chodit nebudou, protože každý má dost obdobného divadla na současné politické scéně, na kterém se též podílí tento autor. Rád se na něj podívám v televizi, ale do kina na něj nepůjdu! Autorovi jsem věřil, poslouchal jeho hovory z Hrádečku před cca 18 lety a dnes vidím, jak se musel přetvařovat. Do soudobého politického panoptika dnes již plně zapadá a má tam nezastupitelné místo humanitárního bombardéra.
27. 03. 2011 | 13:49

UmKab napsal(a):

Ale že má ten císař krásný nový šaty že?
27. 03. 2011 | 13:51

prirodovedec napsal(a):

jepice: Takovy je vyvoj v CR. Je to logicky dusledek durazu na individualni uspech a maximalizaci osobniho uzitku. Presneji prvni kroky timto smerem po tom, co "uspech" nekterych motivuje stale vice a vice lidi, ze se tak maji chovat. Tato diskuse je toho dokanalou ilustraci a lze rici, ze zase jednou se kruh uzavira a vyresi to generacni vymena a nove idealy. A zase nove nadseni, nove moralizovani, nove kazani vody pro odruhe a piti vina kazateli. Vase pritomnost ci nepritomnost, Vas postoj, Vase angazma po boku editora je ale dnes v te uzasne dobe nastesti veci Vasi svobodne volby. Nemusite pet stare ci nove castusky na prikaz, ale muzete tak cinit dobrovolne. Takze uzivejte svobody, dokud ji mate, svet naopak podle mne speje do stale nadhernejsi budoucnosti, coz ovsem nemusi platit i pro nektere male zeme, jako ta Vase.

Prijmete svet jaky je. To lze s tim delat. Zkratka clovek masove popularni kdysi se stal dnes masove neoblibenym, vetsina neresi jeho dilo, jeho ciny, ale pouze na jeho adresu sdeluje a casto hrube, sproste a jindy trefne, proc to tak citi. Neni to prvni a posledni clovek, ktery tim prosel a prochazi, mezi mocnymi je to zcela bezne.

Je bezesporu mozne zkouset s tim neco delat. Editor ma svoji metodu, ja svoji. Editor tomu chce branit a chce moci se detem podivat do oci a rici, ze se tomu postavil. Mne vice zajima nez jak proti tomu, co pocitujete jako trend, spise proc se to deje, kde se dely a deji chyby, co mohlo byt jinak. Proc, proc ... a jsem potesen ze nalezam pro mne uspokojive odpovedi. I zde v diskusi.
27. 03. 2011 | 14:29

stejskal napsal(a):

Vidíte, paní jepice,

"já Vám to pořád říkám, je to špatně, jde to všechno od desíti k pěti, čím dál hůř (dúvodem je důraz na osobní zodpovědnost za sebe i za druhé), já už to pozoruji delší dobu. Nastupující protofašismus, oni se s námi vůbec, jsme jim jedno, nedělají to, co já bych chtě, aby dělali. Pár naivních troubů tu pěje častušky, protože si myslí, že mohou něco změnit (i když si to nemyslí, přijímají svět takový, jaký je, těší se z něj, ale to není až tak důležité, proč je trochu neprovokovat, třeba zareagují a já se zase skvěle pobavím svými vlastními vstupy), ale to my, co víme, jak to je, dělat nebudeme. Respektive nebudeme dělat nic, ono to stejně nemá cenu, jde to holt od desíti k pěti a já vím proč, pořád se mi to potvrzuje, jsem čím dál spokojenější. Jak říkám, na moje slova dojde. Tak to prostě je, paní jepice, nic s tím nenaděláte."

Hezký den.

Libor Stejskal
27. 03. 2011 | 14:55

skeptický napsal(a):

Některá díla jsou idiomatická,tudíž nesrozumitelná plebejské veřejnosti.Význam nemá nic společného s významem slov,která ho tvoří.
27. 03. 2011 | 15:32

argun napsal(a):

přírodovědec

Zdravím po dlouhé době.

"spise proc se to deje, kde se dely a deji chyby, co mohlo byt jinak. Proc, proc .."

Přesně. Tomu rozumím a to je i moje motivace, proč sem občas nahlédnu... Editorův hrdinsko - mučednický postoj nějak nesdílím. Říkám tomu "zodpovědnost s.r.o.". Prohlásím, že mám zodpovědnost za všechny a za všechno, a když zjistím - logicky - že to nefunguje, či že právě je třeba jít s dětmi na procházku, zajásám a v klidu se raduji ze života, neboť jek jistě všichni vidí - nejedu v tom. Naivita? Pokrytectví? Mesiášský komplex? Nevím. Bohužel i bohudík, žijeme již ve světě jaksi standardizovaném, nikoli absurdním jako za bolševika, ve kterém bojovat proti obecným trendům je úkolem pro Matku Terezu. A nebo pro hodně velké ego. Mnozí to řeší tak, že si vytvoří svůj vlastní "ostrov", ať už duchovní či materiální. A ne že by to byla špatná varinata - přibývá jich geometrickou řadou.

Je však dobré je pochopit (ty trendy) a to pak třeba předat dětem... pokud to ovšem budou chtít slyšet.

"vyresi to generacni vymena a nove idealy. A zase nove nadseni, nove moralizovani, nove kazani vody pro odruhe a piti vina kazateli."

Ano ano.
27. 03. 2011 | 15:46

prirodovedec napsal(a):

editor: Hezka manipulace s mym puvodnim textem. :) A ty uvozovky navozujici dojem, ze citujete, to nema chybu ... :)

Od Vas docela necekane. Asi je cas chvili zase davat za pravdu almost glossed a dalsim :) a ne tolik vlkovi, ktery Vam ty Vase proklamace basti :). Vidte.

Nicmene Vasi manipulaci zde s radosti ted adamcovsky rozeberu, protoze to je prikladna ukazka toho, jak zacina to, na co si jepice stezuje a s cim Vy tak usilovne bojujete.

Bezesporu se po takove manipulace muzete urcite podivat nekomu do oci. Odhaduji, ze nadrizenym urcite, u synu Vam asi bude zrak trochu kolisat, pokud sve idealy skutecne tak prozivate. A ja Vam pritom verim a fandim, i kdyz si myslim, ze nemate sanci a otevrene to pisi ... zrejme ale sanci mate i kdyz trochu jinak ... :)

Bravo. A gratuluji k propagaci filmu podle sympaticke neoliberalky :) Ayn Randove na hlavni strane. Doporucuji vsem jako doplnek Odchazeni. :)
27. 03. 2011 | 15:52

stejskal napsal(a):

Počkejte, pane přírodovědče,

Vy jste se v tom našel? No, to skutečně netuším proč?

Určitě se zase přidejte na nějakou jinou stranu (je vcelku jedno na čí), je to zábavné (a o zábavu tu zdá se především. I když se každý baví trochu jinak)

Prosektura je vždy očekávanou reakcí, nemůže nesplnit svůj účel (proto jí ostatně někteří používají. Ono s pitvou pitvaný nic nenadělá).

Tak se mějte. Dám si opět pauzu (nemám čas být neustále "na sále" a čekat, kdy se zase objevíte). Vy se samozřejmě nenechte ničím omezovat.

Hezké pozdní nedělní odpoledne (to je vlastně to jediné, o co jde).

Libor Stejskal
27. 03. 2011 | 16:17

Jag napsal(a):

Tak jako vzniká idiocká architektura s bednou v pokoji jako krbem,hliníkovou rourou v obývacím pokoji,tak také vznikají bezduchá umělecká díla.Podobné jsou například odněmčit české slovo-nosoplena,atd.Vždycky vznikají díla a tvorba,které je částí psychopatické veřejnosti sympatická a v zájmu společenské snahy o důležitost,budou na tyto společensky nemocné mozky,pět ódy na radost a nutit ji ostatním jako kvalitní menšinové názory a normu.Bylo to tak vždycky a proto je estetický,morální a normální člověk těmito lidmi dehonestován,pliván a posmíván.Díla a pavěda těchto lidí časem nemají moc možnosti dále lidi oslovit,ale prostě to tady s námi je.Problém každé společnosti je tyto pavědy,padíla,paskvily a pokleslou kulturu nedělat jako normu,ale prostě ji nechat na okraji.Bohužel s počtem množících se patologických občanů se také zvyšuje frekvence vlivu této pakultury na společnost.Proto se hulvátství povyšuje ve filmech na tolerovaná díla a místo chytrých a vtipných dialogů slýcháme jen sprosté a hulvátské výkřiky spodiny z hospod 4 kategorií.Člověka se diví jen naivím typu Havlů,kteří si myslí,že další generace něco vyřeší.Nevyřeší nic,poněvadž ta další generace může být už jen horší.Příliš pomnožená hulvátská spodina začíná určovat trend a výchova není možná.Bude jen hůř.Havlovo dílo posuzovat nechci,jen bych podotkl,že jeho hrám nerozumím a neměl jsem pocit,že by on sám věděl,co nimi chtěl říct.Spíš jen popsal svoji životní pouť žumpou společnosti,kterou díky komunismu dostal možnost poznat.
27. 03. 2011 | 16:20

prirodovedec napsal(a):

Rozbor editorovy manipulace, cast prvni. :) Nejprve jarporovsko-editorovsky:

Hezky den vsem. :))

Dale dejme prvni pohled. Editorova pomerne rychla reakce je podle mne vtipnou a hezkou manipulaci. Ocenuji. Je ale tim takovou dalsi "az ctvrtecne sedlackovskou" ilustraci rozporu hlasani dobrych a poctivych obcanskych umyslu prostrednictvim napodobovani prirodovedcovy ironie. :)

To je prvni slabina editorovy reakce: Rozpor mezi hlasanou uprimnosti, obcanskosti, spravnym stylem diskuse (viz i vstupy u carlose a vlka) a nasledne prakticke provadeni, kdy editor proste neodola blysknout se svoji profesi novinare. :)

Je to ale logicke, kdo by na prirodovedce zustal v tichu zejmena po te zdejsi masazi autorky a pravdolasky a Havla a jeho hry a filmu od vsech tech zdejsich neznalych a hloupych. Je celkem jedno, ze prirodovedec hru nechava bokem. Nezna ji nez po letmem preletnuti textu a film nevidel a videt nehodla, tema, autor, hra, film ho nezajimaji, staci mu stara klasika audience a dalsi. Je ale prilezitost s prirodovedcem elegantne promluvit i za ty druhe.

Priznam se byl to kalkul, jak rozhybat zde a jinde zatim mlciciho draka-editora. Metoda samozrejme musi byt jina nez na Ivana ci pocestneho :) a nekdy to trva. Dekuji tedy editore za ten pohyb :).

Dalsi slabinou editorovy reakce je rychlost, se kterou se zde objevila, protoze neni detailne domyslena a jeji prvoplanovost umoznuje ji dale snadno pitvat. Navic editor je prece jen jeden ... :).

Tak k textu:

"já Vám to pořád říkám, je to špatně, jde to všechno od desíti k pěti, čím dál hůř"

Pirodovedec ale psal: "Takovy je vyvoj v CR." Netroufa si OBECNY vyvoj skalovat tak plose, jednorozmerne, zjednodusene, zkratka napisme to jasne: tak novinarsky. :) Na to musi byt clovek novinar, aby to dokazal nebo mu to musite uletet. Navic pozdeji optimisticky prirodovedec dodal: "... dnes v te uzasne dobe nastesti veci Vasi svobodne volby. Nemusite ..."

Cili mozna intepretace prvni vety editora: posilovat vedomi, ze ten prirodovedec vse vidi spatne (viz kvantifikace od deseti k peti navozujici jeho zalibu v matematice :) ) a zjednodusene (zde je snahou typicky novinarske jednorozmerne hodnoceni podsunout daleko obecneji uvazujicim prirodovedcum). Podle mne je to neucine, protoze tomu chybi takove to kvetnate pocestneho zabaleni do mnoha slov a prilis to podsouvani bije do oci :).

"(dúvodem je důraz na osobní zodpovědnost za sebe i za druhé),"

Prirodovedec psal: "Je to logicky dusledek durazu na individualni uspech a maximalizaci osobniho uzitku. Presneji prvni kroky timto smerem po tom, co "uspech" nekterych motivuje stale vice a vice lidi, ze se tak maji chovat."

Trik sebeshozeni editorovych dobrych umyslu zde nemuze fungovat, protoze sounalezitost pricinou neni. Pokus zamenit osobni zodpovednost (editorem) za nabozenstvi individualniho uspechu (prirodovedec) se mi opet jevi prilis primocary a tudiz neohrabany. :) Podobne posun (moc nad druhymi versus zodpovednost za druhe) se asi nemusi prilsi zdarit, tolik diskutujicich zase Randovou vymyty mozek nema :).

Pokracovani za chvili. :)
27. 03. 2011 | 16:55

jepice napsal(a):

Pane přírodovědče, potěšil jste mě, že jste na mě zareagoval. Fakticky.
Kdyby tu bylo víc diskutérů vašeho ražení, nikdo by odsud možná neutíkal. Je radost se s vámi bavit, tak jako skoro s každým excelentním manipulátorem.
Zatlouct mou stížnost na nepříliš šťastnou změnu skladby přispěvatelů na tomhle fóru, převést řeč na vývoj v ČR, připíchnout mu negativní posudek z mé tirády o diskusích a odůvodnit to důrazem na individuální úspěch a maximalizaci osobního zisku je prima figura, přímo výstavní. Těžko mohl myslet vážně, že přijmu jako premisu, že "¨'uspech' nekterych motivuje stale vice a vice lidi, ze se tak maji chovat". Jak chovat? Vylévat si žluč pod blogy?:)
Moje pění častušek po boku editora - to už je slabší, ale pořád ještě ucházející, zrovna jako "clovek masove popularni kdysi se stal dnes masove neoblibenym, vetsina neresi jeho dilo, jeho ciny, ale pouze na jeho adresu sdeluje a casto hrube, sproste a jindy trefne, proc to tak citi".
Že o tom přece řeč nebyla, víte dobře, a proto jste to napsal, že? Jedna mínus.
Jste tu zjev osvěžující, přestože se nechcete bavit na téma, které mě zajímá - příliv frustrátů nevalné úrovně na diskusích A.cz /pod libovolným blogem/ a možnosti, jak tento vývoj zpomalit nebo zvrátit, ať už přilákáním chytrých frustrátů nových anebo návratem těch starých. O přílivu chytrých nefrustrátů se neodvažuju snít.:)
27. 03. 2011 | 17:21

Pepa Řepa napsal(a):

skeptický
nadkolego, taky máte sluch indiánského stopaře?
Taky-když přiložíte ucho k zemi- slyšíte dusot kopítek protofašistických démonů?

Dědci jsou hluší jako poleno, ale tohle slyší.
Kdepak, naslouchací přístroje udělaly pokrok.

Pokrok vládne. Lidstvo jde kupředu.

Hrdinou dneška je plenkař Čurila Plentovič.
27. 03. 2011 | 17:43

Pepa Řepa napsal(a):

KopÝtek,
Kopitem sem, kopytem tam.
27. 03. 2011 | 17:45

stejskal napsal(a):

Kopítko je malé kopí (někteří staromilci mu říkají zdrobnělinou od píky). Proč by protofašističtí démoni nemohli dusat malými kopími? Podle mne dusají vším, co mají po ruce, včetně vlastních kopyt.

Libor Stejskal
27. 03. 2011 | 17:49

Vico napsal(a):

Já zase slyším kopýtka běženců od Tripolisu. Kolik že jich má být miliónů? Trávu, ať dělám, co dělám, neslyším růst. Ale minarety ano. Kolik, že jich tu má do pěti/teď už vlastně do tří let/vyrůst? Onehdá jsem si koupil stetoskop, ale tak jsem se polekal, že jsem neslyšel ani vlastní herznu. Spadla mi do kalhot/kožených, neb z druhé strany sem zase utíkají Skopčáci s glejtem rovnou od Evropského soudu/.
27. 03. 2011 | 17:56

Pepa Řepa napsal(a):

Skutekně?
27. 03. 2011 | 17:56

jepice napsal(a):

Kopíčko je hezčí slovo, když už.
27. 03. 2011 | 18:00

stejskal napsal(a):

To je, paní jepice. Jenže svádí k nemravným představám (tedy alespoň mne), a tak se mu vyhýbám jako démon krukifixe.

Libor Stejskal
27. 03. 2011 | 18:11

jepice napsal(a):

A k tématu blogu vůbec, abyste věděli:
Ra ko hutu d dekotu ely trebomu emusohe, vdegar yd, stro reny er gryk kendy, alyv zvyde dezu, kvyndal fer teknu sely. Degto yl tre entvester kyleg gh: orka epyl y bodur depty-depe emete.
Případně poetičtěji:
Ke tute chary. Tryp da Zbiroh - homvux du maputra chuzaj.
Avalyx kantre? Jupemiroh? Chary du Andulka gruzaj!
Duchalyp chabuz, chabuz duchal - anhajte zbirohug zupoch!
Predovaj pavatrontu gruchal? Burob de Andulkahupoch...
27. 03. 2011 | 18:14

stejskal napsal(a):

A pak že je autor širokým masám nesrozumitelný... l.s.
27. 03. 2011 | 18:17

argun napsal(a):

Že jsem tak smělej paní jepice - ač neosloven
- esli to nebude stran Vašeho oblíbeného tématu, tedy přílivu frustrátů nevalné úrovně na diskusích A.cz velmi jednoduše - a to statisticky. Tedy tak, že stoupá pocit frustrace ve společnosti obecně, z čehož logicky vyplývá stoupající počet frustrátů vůkol, z čehož logicky vyplývá i stoupající počet frustrátů na A.cz. A co se stran návratu Vámi oblíbených frustrátů týče, inu je mnoho jiných a často nám i našim bližním užitečnějších kratochvílí, než marnění času na A.cz. Třeba boj s všeobjímající frustrací, že ano. Udělal jsem někde chybu?
27. 03. 2011 | 18:22

Ivo Horák napsal(a):

O odcházení budu moci napsat tak ve středu, na rozdíl od některých to bez shlédnutí filmu totiž nesvedu. (Na jednoho každého diváka filmu je na blogách a chatech pět podrážděnců.) Snad bych se tedy zatím obrátil na redakci Aktualne s podnětem. Nemohla by na e-maily diskutérů poslat tak za 5 let jejich názory, které přišly z jejich adresy, jako pozornost, svého druhu dárek? To udělá hodně, setkání se s vlastní nezralostí, snahou po krutosti, hloupostí. Představte si toho urychleného mazání, ale i červenání se, udiveného kroucení hlavou a pádného slova, tentokrát správně cíleného, na vlastní maličkost. Mistři světa, neztrácejte čas anonymním poštěkáváním, seberte odvahu a snažte se kritizovat svět kolem sebe, poměry ve škole, práci, podnikání a obchodě, vydávejte svědectví, která mají cenu.
27. 03. 2011 | 18:25

Ekonom napsal(a):

Přeletěl jsem "diskuzi" a myslím,že lepší reklamu si film nemohl přát. Těch 80 Kč s chutí obětuji.
27. 03. 2011 | 18:40

jepice napsal(a):

Pane Argune, docela bych s vámi souhlasila, nebýt jedné maličkosti. Je to možná jenom můj dojem, ale zdá se mi, že počet frustrátů jako takových ve zdejších debatách neroste - to jen počet frustrátů obzvlášť hloupých. A to je pak těžké svádět na celospolečenské klima. Počet primitivů v populaci je podle mne konstantní.
Proti boji s frustrací, zejména s tou všeobjímající, pochopitelně nic nemám a vám v něm přeju hodně úspěchů. Ráda se přidám k vašim aktivitám, pokud se osvědčí. Předpokládám, že nemáte na mysli aktivity vysoce adrenalinové /věšení na lucerny a podobně/.
27. 03. 2011 | 18:43

skeptický napsal(a):

PP
Po několikerém lidsky měkkém našlápnutí do rodné hroudy přikládání slechu na zem neriskuji.Slyším trávu růst i tak,do plen jsem ještě nedorostl.

Zajímavé interview s tou doporučenou autorkou je k dohledání,šacuju tak 50 let staré.

V mládí pohledné děvče,později to připomíná ty mosaiky na Krétě s hady místo vlasů.Vizionářka.Myslím,že to dnes zkusí pro změnu podle mustru komunismus naruby,třídní boj svoloči vyžírající zdroje.A aby bylo s kým bojovat,tak si tu chudinu vyrobí.Říkat tomu budeme reformy.
27. 03. 2011 | 18:53

prirodovedec napsal(a):

jepice: Jsem pocten, ze pri svych jiz sporadickych vstupech mi zde venujete tolik radku. Chci tedy reagovat, jak napsal editor, pitevnim zpusobem. Napsala jste:

"Pane Stejskale, mažete hrubosti, neslušnosti, urážky. Ale i když se snažíte, jak nejlépe umíte, slušní a zajímaví diskutéři se stejně odebírají bůhví kam. Možná rezignují na veškeré internetové diskutování. Nevyhánějí je podle mne ani tak hrubá slova, jako postupujíci převaha hlouposti, primitivity, za kterou není ani stín dobrosrdečnosti, jak to někdy v životě bývá, ale výhradně nesnášenlivost až nenávist ke všemu, co neodpovídá gustu pisatele. Jenže co s tím?"

Ja na to napsal: "jepice: Takovy je vyvoj v CR. Je to logicky dusledek durazu na individualni uspech a maximalizaci osobniho uzitku. Presneji prvni kroky timto smerem po tom, co "uspech" nekterych motivuje stale vice a vice lidi, ze se tak maji chovat. Tato diskuse je toho dokanalou ilustraci a lze rici, ze zase jednou se kruh uzavira a vyresi to generacni vymena a nove idealy. A zase nove nadseni, nove moralizovani, nove kazani vody pro odruhe a piti vina kazateli. Vase pritomnost ci nepritomnost, Vas postoj, Vase angazma po boku editora je ale dnes v te uzasne dobe nastesti veci Vasi svobodne volby. Nemusite pet stare ci nove castusky na prikaz, ale muzete tak cinit dobrovolne. Takze uzivejte svobody, dokud ji mate, svet naopak podle mne speje do stale nadhernejsi budoucnosti, coz ovsem nemusi platit i pro nektere male zeme, jako ta Vase. Prijmete svet jaky je. To lze s tim delat. Zkratka clovek masove popularni kdysi se stal dnes masove neoblibenym, vetsina neresi jeho dilo, jeho ciny, ale pouze na jeho adresu sdeluje a casto hrube, sproste a jindy trefne, proc to tak citi. Neni to prvni a posledni clovek, ktery tim prosel a prochazi, mezi mocnymi je to zcela bezne. Je bezesporu mozne zkouset s tim neco delat. Editor ma svoji metodu, ja svoji. Editor tomu chce branit a chce moci se detem podivat do oci a rici, ze se tomu postavil. Mne vice zajima nez jak proti tomu, co pocitujete jako trend, spise proc se to deje, kde se dely a deji chyby, co mohlo byt jinak. Proc, proc ... a jsem potesen ze nalezam pro mne uspokojive odpovedi. I zde v diskusi."

Procetl jsem peclive sebe, zda bych na tom menil radku. Zatim ne. A ted co pisete Vy:

"Pane přírodovědče, potěšil jste mě, že jste na mě zareagoval. Fakticky."

V takovych uprimne pusobicich formulacich byva zvykem doplnovat smajlik a poprat hezky den. Takze :).

"Kdyby tu bylo víc diskutérů vašeho ražení, nikdo by odsud možná neutíkal. Je radost se s vámi bavit, tak jako skoro s každým excelentním manipulátorem."

Pointa v poslednim slove. Hezka. Kdyz jsem procetl sebe, zda se mi, ze jsem Vas nijak takto nebo jinak neoznacil. Zrejme jsem se Vas (a i editora podle jeho "udivene" reakce) musel dotknout necim jinym.

Cili rekneme, ze ted jste tou nalepkou ilustrativne vstoupila na cestu, ktera Vam tolik vyse vadi, nebot vede k uteku tech slusnych. Na tu cestu jste vstoupila v dnesnim dialogu se mnou jako prvni Vy. Zabavne, vidte. :) Citite jak si sama tim odpovidate na svoji puvodni otazku? :)Podle toho, abych naplnil to, co jste vysledovala jako duvod uteku lidi odtud, odpovim Vam symetricky:

I pro mne jste skvelym partnerem do diskuse, na Vase jemne manipulace u Holuba ve prospech optimismu u zdravotnich reforem take nemohu zapomenout :).

"Zatlouct mou stížnost na nepříliš šťastnou změnu skladby přispěvatelů na tomhle fóru, převést řeč na vývoj v ČR, připíchnout mu negativní posudek z mé tirády o diskusích a odůvodnit to důrazem na individuální úspěch a maximalizaci osobního zisku je prima figura, přímo výstavní."

Vy to povazujete za zatluceni, ja to povazuji za konkretni projev reality z cele CR. To neni zatluceni, to je MUJ OSOBNI nazor :). V celem CR se siri a vitezi duraz na individualni nejlepe okamzity uspech. Je to zrejme i na dalku z Vasich medii. Dusledkem je, ze se zjednodusuje a hrubne komunikace (CR "bohuzel" nema tradici toho "uprimneho" americkeho usmevu). Lide se naucili od tech uspesnych a z medii, jaka je ta "spravna" cesta k uspechu. Proc se zdrzovat s chapanim toho, co pise druhy? (viz Vase pointa) Jednodussi je vypad a utok. Ti vyznavaci individualniho uspechu, kteri jsou zvykli to balit do havu civilizovanosti (jako Vy - neoliberalka pokud pamatuji, stejskal - pravdolaska, ja - cynik) na to reaguji pocit jisteho zdeseni (Vy) az pobaveni (ja) nebo hlasanim potreby napravy (stejskal), zejmena kdyz na to narazi tak, jako Vy zde. :)
27. 03. 2011 | 19:06

prirodovedec napsal(a):

jepice 2: "Těžko mohl myslet vážně, že přijmu jako premisu, že "¨'uspech' nekterych motivuje stale vice a vice lidi, ze se tak maji chovat". Jak chovat? Vylévat si žluč pod blogy?:)"

Lide v CR vidi vzory: reformujici politiky, investigativni zurnalisty, celebrity, advokaty a pravniky, MBA manamagory, ruzne analytiky, ... Vidi majetkovy uspech robber baronu devadesatych let ...

Vidi, ze je pro majetkovy uspech dulezite chovat se agresivne, bezohledne, jit si za svym, neohlizet se prilis na druhe, sem tam lhat, nejaky ten podraz, lobovani ... (zijete v CR, ne?) a v mediich prima ci neprima glorifikace a plytkost ...

Pak si nevylevaji zluc pod blogy, to vy jen tak vnimate. Oni jdou agresivne za svym uspechem, svobodne davaji najevo, ze nejaka byvala politicka hvezda pro ne jiz neni autoritou a s chuti si pri jejim padu do ni kopnou ... tak se to prece mezi mocnymi dela, po uchvaceni moci bylo nutne vzdy slavnikovce ubezdusit ... a kazdy prece muze zit svuj emericky individualni sen vitezstvi nad temi druhymi ...

"Moje pění častušek po boku editora - to už je slabší, ale pořád ještě ucházející,"

Zde bohuzel ulpivate jen u nalepky a neumite napsat proc je to slabsi :). Od Vas je to hezky manipulativni posun ja psal o moznosti svobodne se rozhodnout, zda budete ty dnesni castusky pet na rozdil od minulosti.

"zrovna jako "clovek masove popularni kdysi se stal dnes masove neoblibenym, vetsina neresi jeho dilo, jeho ciny, ale pouze na jeho adresu sdeluje a casto hrube, sproste a jindy trefne, proc to tak citi"."

A neni to tak?

"Že o tom přece řeč nebyla, víte dobře, a proto jste to napsal, že? Jedna mínus."

Ale o tom rec byla :), mozna jen rec Vaseho tela :). Vase znechuceni zde z reakci na Havla Vas prece vedlo k tomu prvnimu vstupu. Nebo napisete, ze ne? Hezky mlzite.

Dale rubem Vasi svobody zpivat dnesni castusky je to, ze nemuzete zavrit dnesni potencialni svobodomyslne plastic people (oni se treba tak citi, vy se mozna toho srovnani vydesite). Muzete je ale odsoudit a oni Vas. Zkratka to individualisticke zhrubnuti pri svobode nelze prilis ukryvat.

Cili oboje k veci, ne? :)

"Jste tu zjev osvěžující, přestože se nechcete bavit na téma, které mě zajímá - příliv frustrátů nevalné úrovně na diskusích A.cz /pod libovolným blogem/ a možnosti, jak tento vývoj zpomalit nebo zvrátit, ať už přilákáním chytrých frustrátů nových anebo návratem těch starých. O přílivu chytrých nefrustrátů se neodvažuju snít.:)"

Tezko to budete resit a o tom se uspesne bavit, pokud jako zminena manipulatorka o druhych pisete jako o frustratech. Tim davate nalepku a stavate se jako nalepkujici individualistka pro nejake konstruktivni diskuse s Vami neprilis zajimavou. Zbyvaji pak jen sermovacky, jako ta nase.

Neumite-li se vcitit do pocitu druhych, najit i bezna vysvetleni pro jejich psani, ktere Vam neladi, nemejte ambice neco resit. V tom je stejskal vice na zemi nez Vy.

Podle mne se vyvoj zvratit neda, da se pozorovat, glosovat, ale do diskusi se podle mne skutecne promita realita zhorsovani zivotnich podminek v kombinaci s vitezici ideologii "clovek cloveku vlkem" (ne tim nasim :) ) a s vedomim bliziciho se konecneho rozkradeni a bankrotu CR. Jednou se ty emoce vybiji, lide zase po obdobi kolektivismu a individualismu zjisti, ze to bylo extremni a najdou si neco jineho.

Z meho pohledu je zde stale pomerne slusne procento zajimavych diskutujicich a diskusi, takze mne Vas problem, ze to narusta netrapi (jen se ptam proc, odpoved jsem si nalezl, nastinil Vam, Vy jste odmitla a to je OK). Statisticky vzato se to muze zlepsit, pokud napr. editor smaze vsechny blogy o Havlovi a o Klausovi :). Hned tech Vasich frustratu bude mene :).

A ted zase pro zmenu "stejskal a jeho kopitka a Pepovi dusajici protofasiste a Vicovi postmojmirove" :)
27. 03. 2011 | 19:07

stejskal napsal(a):

Hmmm, vypadlo tu jedno důležité pokračování, zdá se, že prosektura dnes nestíhá (ale i tak je její výkon úctyhodný). l.s.
27. 03. 2011 | 19:08

prirodovedec napsal(a):

stejskal: Nevypadlo :). Vse ma sve poradi. Pokud editor napise, ze si da ZASE pauzu, tak se preradi ve fronte dale :). Nemusim citovat? :) Ale proc ne, ze:

Stejskal vyse 27. 03. 2011 | 16:17
mi napsal: "Tak se mějte. Dám si opět pauzu (nemám čas být neustále "na sále" a čekat, kdy se zase objevíte). Vy se samozřejmě nenechte ničím omezovat."

Takze nenechavam. Je to ale droga, ty diskuse na VASEM serveru, vidte :). Clovek si da pauzu, ale neda mu to ...
27. 03. 2011 | 19:16

jepice frustrovaná napsal(a):

Mno, pane přírodovědče, především vás musím opravit co do mého zařazení: odjakživa "pravdaláska", prosím.
O Havla mi v tom mém prvním vstupu opravdu nešlo. Spíš jsem se snažila podělit o frustraci z úrovně zdejších diskusí /obecně/. Film jsem neviděla, jsem spíš skeptická, protože z kritiků se zejména Fíla mockrát potkal s mým vkusem.
Klidně vám přiznám právo usuzovat, že úroveň zdejších diskusí souvisí s celospolečenským trendem. Ale já s vaší větou, že diskutéři, o které se přeme, "jdou agresivne za svym uspechem, svobodne davaji najevo, ze nejaka byvala politicka hvezda pro ne jiz neni autoritou a s chuti si pri jejim padu do ni kopnou" prostě nesouhlasím. A podle mne ani neplatí, že je za tím zkušenost, "ze je pro majetkovy uspech dulezite chovat se agresivne, bezohledne, jit si za svym, neohlizet se prilis na druhe, sem tam lhat, nejaky ten podraz, lobovani ... (zijete v CR, ne?) a v mediich prima ci neprima glorifikace a plytkost ...".
Ti lidé podle mne za žádným úspěchem nejdou. To už nejspíš odpískali, pokud kdy nějaké ambice měli. Nemají jiný důvod k hloupé agresi v anonymní diskusi než vnitřní přetlak.
27. 03. 2011 | 19:37

Vico napsal(a):

Přírodovědec . Pokud jde o ty mé "Postmojmírovce", z advokátské opatrnosti předesílám, že jsem je dosud neviděl, ale jen pouze slyšel.

Tak nějak to začalo i s Janou z Arcu. Ta zase slyšela jakési zvony. Stát se svatým není zadarmo :-)
27. 03. 2011 | 19:38

Pepa Řepa napsal(a):

Copak frustráti.Mně nevadí, jsou roztomilí.
Jejich počet roste se stárnutím populace.Kolena bolí, sex je chudoba, tak se nadává.
Matička evoluce se postarala. Vyvinula nového tvora.

Zrodil se flusstrát.

Tvor plný síly, plivající jako saharská kobra.
Dneska tu měli slet.
27. 03. 2011 | 19:38

daňový poplatník napsal(a):

Já si na rozíl od většiny diskutujících myslím, že Václav Havel by neměl být nikdy zapomenut ani jako prezident, humanitární bombometčík, dědic a prodejce Lucerny, ani jako autor předlohy a režisér nejvíce hraného filmu české produkce, stačí k tomu málo, pouze jej denně promítat odsouzeným a klientům detenčních ústavú dle výše trestu 1-3 x denně, přičemž budeme patřit k zemím s nejmenším množstvím recidivistům, značná část si to raději pojede odkroutit do Thajska.
Pitomým, a zvláště tvrdošíjným delikventům se k tomu bude pouštět komentář Kateřiny Bečkové.
Tak bude pravda a láska i nadále vítězit nad lží a nenávistí.
27. 03. 2011 | 19:42

Pepa Řepa napsal(a):

jepice
pletete se. Frustrát nic neodpískal. Jen se posunula laťka úspěchu. Úspěchem je dojít na toaletu. Nadávat je snazší. Na Havla, na Klause,na Famiglii, ještě by mohli oprášit Čunka.

Vico
Vy-jako příkladný Eurohujer- připažte a neremcejte.
Co EU činí- dobře činí. Když bombarduje aby předešla v Libyi obětem na životech, dobře dělá.

A jestli se Vám to nelíbí tak vystupte.
27. 03. 2011 | 19:47

keitel napsal(a):

Vážený soudruhu cenzore, vymazal jste můj příspěvek, ačkoli na něm nebylo nic závadného. Prosím, proberte se. Komunismus je pryč, vládne nám ochlokracie (jste její součástí?) Napsal jsem jen, že Havel je zidobolševik. Prosím, dokažte mi, že nemám pravdu
27. 03. 2011 | 19:52

prirodovedec napsal(a):

jepice: OK, prerazuji si - ode dneska jen pravdalaska (ty Vase neoliberalni tiky, jsou jen me spatne vnimani?).

Pisete: "O Havla mi v tom mém prvním vstupu opravdu nešlo."

Urcite?

"Spíš jsem se snažila podělit o frustraci z úrovně zdejších diskusí /obecně/."

Ja se domnival, ze protoze tato diskuse (o Havlovi a jeho O(o)dchazeni) je momentalne zde nejvice zaplivana (Paroubek uz dlouho zde nepsal), tak jste ten vstup dala sem a ne treba do Sportbaru :).

V tom smyslu slo podle mne i u Vas o Havla. Ze v jistem smyslu "oslavny" ci "chapavy" text o jeho dile (o nem) vyvolal mnozstvi "nesouhlasnych" a "vyhranenych" vstupu.

"Film jsem neviděla, ... "

Takto jsem to neresil, to jsme zminil, miji mne to.

"Klidně vám přiznám právo usuzovat, že úroveň zdejších diskusí souvisí s celospolečenským trendem."

OK

"Ale já s vaší větou, že diskutéři, o které se přeme, "jdou agresivne za svym uspechem, svobodne davaji najevo, ze nejaka byvala politicka hvezda pro ne jiz neni autoritou a s chuti si pri jejim padu do ni kopnou" prostě nesouhlasím."

Dobra zpresnim: Jdou agresivne za uspechem alespon zde za tim iluzornim v diskusich. A tesi se na nejake ty kvetinky od ostatnich :).

"A podle mne ani neplatí, že je za tím zkušenost, "ze je pro majetkovy uspech dulezite chovat se agresivne, bezohledne, jit si za svym, neohlizet se prilis na druhe, sem tam lhat, nejaky ten podraz, lobovani ... (zijete v CR, ne?) a v mediich prima ci neprima glorifikace a plytkost ...". Ti lidé podle mne za žádným úspěchem nejdou. To už nejspíš odpískali, pokud kdy nějaké ambice měli. Nemají jiný důvod k hloupé agresi v anonymní diskusi než vnitřní přetlak."

A zdejsi "uspech". :) Pripadne psychohygienicky uspech ... :)
27. 03. 2011 | 19:54

jepice napsal(a):

Pepo Řepo, moje nejvyšší laťka úspěchu pro dnešek je v tom, že když si vleže opřu svůj netbook levým dolním rohem o žebra, pak pravou rukou, přikurtovanou ortézou k pasu, dosáhnu na touchpad. Nic moc. Ale frustrují mě jiné věci.
27. 03. 2011 | 19:58

prirodovedec napsal(a):

jepice: Podivejte se dale, kolik invence zdejsi hrubost uvolnuje:

Pepa Repa - prirustek do zdejsi slovni zasoby novotvaru jako Al Calous, zumpaliste, kanalnici, prijemne krizovani ... ted flusstrat ...

A danovy poplatnik - nemyslite, ze mladsi Havel by si s myslenkou, ze veznum se bude promitat vicekrat denne jeho film az bude exprezident primo absurdne kolem 68 vyhral? Je to takovy zemity vstup, nema ale sve kouzlo? Nebo je to pro Vas jen fluss na (li)t(e)rata?
27. 03. 2011 | 19:59

Jan Sommer napsal(a):

Já to po svém chápu. Jako státnímu ústavníku, co byl vcelku normálně zvyklý dělat 10 12 hodin, mi zkrátili úvazek na polovinu, že prý mám být ještě rád, že to tak dopadlo. Protože se mi z udělání současně stala manželka invalidou, což nedovedu eliminovat či "řešit", dělám "na svém" úsavním ještě víc, než dřív. Přesto mě peskují, že jsem to či ono nepochopil či nesplnil, nebo v lepším případě splnil pozdě. Já nedovedu objektivně posoudit, zda zajistili k práci potřebné podmínky, ale pochybuji. Čili si myslím, že (zde zasáhla autocenzura)...
"...ambiciózní tupci..."
To je takové úplně osvobozenecké či sorelácké flastrování.
Hlavně, že jste se pobavila.
27. 03. 2011 | 20:02

jepice napsal(a):

Psychohygienický úspěch, to ano, pane přírodovědče. Takto chápáno - nic proti.
27. 03. 2011 | 20:03

jepice napsal(a):

Já si myslím, pane přírodovědče, nebo spíš doufám, že s myšlenkou na promítání Odcházení vězňům si je schopen pohrát i Havel současný.
Třeba to bude téma příští hry.:)
27. 03. 2011 | 20:07

huhu napsal(a):

Hoavlovo Odcházení může pochopit jen ten, kdo kouká Havlovi z konečníku
27. 03. 2011 | 20:14

Josef K. napsal(a):

Nuž , diskuse zde pokračuje jako ona nediskuze, jak jsem nasal výše. Snad pár slov o filmu. Jednou z věcí, kteréčiní svět zábanjěším a moudřejsím jsou souvislosti. Stčil jsem tedy zaznamenat, že Václav Havel si s nimi hraje a velmi zdatně. Mariín Labuda přichází v čele eskorty. Je to rázný krok Krále Ubu (? who is kral Ubu?, slyším hučení). Barotška hraje, mám za to, sám sebe, vzorný herecký elév, plnící obrazovky normalizační čt rolemi zdatných českolsovenských bojovníků, hedonista, ředitel pseudofestivalu v černém koženém kabátě , který byl vlastní každé totalitě, prostitu, který střídal Evalda Šorma s Armádním filmem. Dokonce jsem někde viděl instruktážní film STB, ve kterém tato posatav hrála. Ale dál. Raněvská? (Kto eto?) , nuž Dagmar Havlová hrála fascinujícího Čechova...A Eva Holubová její souputnici...Koktail Sakespeara, Čechova....Sám Krieger- jméno napovídající jediného hrdinu moskevských jednání v roce 68. A co Klein- malý, maličký, ale foneticky Klaus, Klein.... Je to žert, odkaz na M.Kunderu? na celou generaci českého uměleckého a solečwnkého života padesátých a šedesátých, jehož stopy musely být normalizací i novodobými Lopachiny zcela vymazány. Pokud máte ducha, pak se pobavíte. Pokud ne, pak zůstaňte u televizí ze sovětského Pobaltí a párků a chalup v Sudetetch. Soudruzi Češi, ani se Kunderovi nedivím...
27. 03. 2011 | 20:20

stranicka sekretarka napsal(a):

daňový poplatník
Prehanite. Ujistuji vas, ze nasi potomci budou mit stejne velkou schopnost zapominat jako mi a stejne tak nasi predkove.
27. 03. 2011 | 20:32

Josef K. napsal(a):

Jen dodám. Kto eto Lopachin, slyším hučení davů čtenářů deníků pod vedením bývalé ředitelky TV Nova a českého většinového žurnalisty. Jo, bohužel, tato země více než párky, friťáky, muže pocházející ne z opice a ekonomy, kteří o ekonomii nic nevědí, ale stačí o k prezidentství, voznré spořádané občany bez vědomí, co je to občanství a majitele Lamborhini nepotřebuje.
27. 03. 2011 | 20:34

Josef K. napsal(a):

stranická sekretářka. Poky mi má naznačovat první osobu množnému čísla, pak je to patrně "my". všem, chápu, rašť jako uhoď, hlavně že mám vlastní hlavu.
27. 03. 2011 | 20:36

Petr Havelka napsal(a):

Inu pane Josefe K.,

inspirace může být různá, film jsem neviděl, divadlo ano. Kácený višňový sad, "hudba" motorových pil. Není to třeba dávné divoké kácení stromů, které vadily výhledu na supermarket Lídl, (teda kromě Čechova)I Havel sám v době kdy se v komerčních televizích objevil fenomén reality show, tehdy Vyvolení, povídal, že ho to zajímá jako dramatika, že je tam inspirace.

Vemte si, jak Zdenek Svěrák v Tmavomodrém světě měl scenu kdy hlavní postava na letišti si nechá dát k telefonu svého psa a do aparátu mu zahlásí kde má být a pes za ním doběhne. Tato scéna má reálný obraz, ale jako vždycky je to trochu jinak. Vím přesně, že to bylo kdysi napsáno v Magazínu MF Dnes. Zhruba takhle, jeden myslivec na vesnici chodil se svým psem do dvou hospod, jednou pes přišel do jedné hospody sám. Hospodský zvedl telefon a zavolal myslivci, ten mu řekl, ať mu dá psa k "drátu", řekl jen jednu větu "Kde máš bejt" Pes se sebral a doběhl do druhé hospody, kde samozřejmě byl pro změnu pán.

Inspirace se tedy válí všude možně a jen sám autor ví, a možná jepodvědomě, kde ji nabral :)
27. 03. 2011 | 20:46

Petr Havelka napsal(a):

... jen podvědomně ...
27. 03. 2011 | 20:52

lucernamiliardypul napsal(a):

Nepůjdu mu ani na film a ani na funus
27. 03. 2011 | 21:01

prirodovedec napsal(a):

Josef K.: Problem je v tom, ze zdejsi cesti flusstrati cekaji na sveho Havla, ktery bude psat hry o Vasem Havlovi :). Pokud si Vas Havel a jeho kolegove-pratele delaji legraci sami ze sebe a pribali k tomu i Kleina, asi to spise pusobi prilis dekadentne, je to takove to "i to si muzeme dovolit". Pokud ale toto fascinovalo, kdyz byli bezmocni, domyslete sam, jak to pusobi, kdyz si o nich druzi mysli, ze jsou dnes vsemocni.

Jinak pusobi, kdyz si delate legraci z mocnych jako bezmocny, jinak kdyz tak cinite mezi stejne mocnymi a jinak, kdyz to delate jako mocny vuci bezmocnym a nepomuze, kdyz to zamirite na sebe. Zkratka mnozi lide vyse sdeluji, jak autorovi naleteli, ztotoznuji ho z pricinami svych problemu a zbytek je nezajima (dostal na to penize od nich pres CT, nezajima se o ne, vysmiva se jim, nic pro ne neudelal ...). Jemnosti na ktere upozornujete, erudice autora, ... to je pro dnes uz malou skupinku fajnsmekru a fanousku. Mozna ale reklamy zaplacene produkci to zmeni ...

Celeho Kleina u mnohych pak vymaze jeden chytre nacasovany projev VK, ktery asi poslechne ty, kteri mu reknou, do ceho se ma vcitit.

Vim, ze Vase nelaska k dnesni CR tryska zde z temer kazdeho Vaseho delsiho vstupu (diskutovali jsme o vysokem skolstvi nekolikrat a o Vasich detech v zahranici), ja se priznam, ze ja nalezam prave skvele a schopne lidi mezi temi obycejnymi "cechacky" a nesnasim prilis starou i novou verchusku. Je tam prilis mnoho diletantu ...
27. 03. 2011 | 21:04

davys napsal(a):

Diskuse tady i pod řadou jiných blogů v poslední době ukazují,že stále ještě nejsme stádo,jak by se zdálo podle voleb,že máme mezi sebou mnoho lidí inteligentních,schopných hodnotit adekvátně sociální realitu.Zda jsou takoví i v práci a osobním životě-nevím.Ale naopak se ukazuje,že se ti inteligentní nedokáží sjednotit a hlavně ne včas a podporovat nějaký jeden přínosný program.To má vztah i sem,že málo znamená kritizovat zpětně V.Havla,když je bez funkce a proč tedy ho pustili kdysi do takové funkce a kdo ho dovedl na scénu vysoké politiky?
Celkově mám dojem,že tento národ nemá vládu jakou si zaslouží ale měl by usilovat o vládu co nejlepší a to vždy.Někdy je pozdě bycha honit.Jsme rozjitření Libyií po únavě z krize a měli bychom začít řešit nejaktuálnější změny.Nepřisuzovat minulosti takový význam,leda se z ní poučit.
27. 03. 2011 | 21:14

Ing. N. napsal(a):

Na film Odcházení určitě nepůjdu. Proč? Před několika lety jsem slyšela v rozhlase jednu z jeho absurdních her, která se vyznačovala tím, že se tam každou chvíli splachoval záchod. Hru jsem odvrhla, o sledování dalších jsem se už vícekrát nepokoušela.
Obecně platí, že člověk, který ve společnosti něco znamená, který je všeobecně uznáván pro své vědecké nebo lidské kvality, nemá s "odcházením" žádné problémy. Takový člověk je uznáván i po odchodu z význačné politické funkce. Naopak člověk celkem bezvýznamný, jehož obraz byl uměle vytvořen ve sdělovacích prostředcích, musí nutně po odchodu trpět, protože se opět vrací do bezvýznamnosti.
27. 03. 2011 | 21:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy