Postfaktická doba dolehla i na památky. K obnově Clam-Gallasova paláce
Stalo se asi nevyhnutelné. Současná vlna postfaktického myšlení, které obtížná fakta a nepříjemné pravdy, aniž po nich ovšem pátrá, nahrazuje shovívavými polopravdami či myšlenkovými falzy, směle vstoupila i do péče o památky. Jak je možné, že dosud tak přísný svět památkové autenticity otevřel historickým falzům dveře dokořán?
Mánesův orloj: famózní kanadský žertík, ale…
Ta zpráva přinesla do nepřetržitého válečného a ekonomického zpravodajství českých médií vítané odlehčení, a proto se šířila v posledních dnech a hodinách jak lavina.
Zvítězí právo ničit, nebo právo chránit? K příběhu vily v Praze Na Hřebenkách
Médii a sociálními sítěmi se rozběhla nová kauza silně aktivizující veřejnost. Majitelé velké vily podobající se romantickému zámečku v pražské vilové čtvrti Hřebenka požádali stavební úřad o povolení její demolice, a ten jim vyhověl. Ostatně proč by nevyhověl, když tomu žádný dotčený orgán včetně památkového nebránil.
UNESCO prý zakázalo věže Evy Jiřičné na Žižkově. Všichni tomu uvěřili, ale je to lež!
Že jde o manipulaci veřejným míněním, jsem si pomyslela hned po přečtení první zprávy s tímto sdělením. Když jsem ale viděla, že zprávu, kterou s důvěrou a s dramatickými titulky přebrala většina zpravodajských serverů a která navíc zazněla i v hlavní zpravodajské relaci České televize, vydala ČTK, rozhodla jsem se po pravdivosti té informace zapátrat.
Jak poznáte kýč v architektuře? O Květinovém domě na Václavském náměstí
V Praze na Václavském náměstí vyrostla novostavba, která mne inspirovala k této úvaze. Ano, přiznávám se hned úvodem, jsem podjatá, dlouho jsme totiž s kolegy z Klubu Za starou Prahu a dalšími přáteli usilovali o to, aby dům, nazvaný s velkou nadsázkou Květinový a později přejmenovaný na The Flow Building, nikdy nevznikl, a na rohu Opletalovy ulice zůstal stát onen dům, který tam už stál.
Angažovali chytrou horákyni! Odpověď Prahy pro UNESCO
V této souvislosti si musím nejprve položit otázku, zda je pohádková chytrá horákyně kladnou či zápornou postavou. Lehce vyzraje na neřešitelnou úlohu splnit současně dva protikladné úkoly. V pohádce to funguje, chytré horákyni její důvtip otevírá cestu ke šťastnému konci příběhu. Ale v nepohádkovém světě tomu tak být nemusí.
Mariánský sloup jako památkářská blamáž
Kuky se vrací, Lassie se vrací, ale Mariánský sloup se vrátit nemůže. Nejde o to, že nemá nohy jako Kuky či Lassie, jde o to, že sloup, který se začal stavět na Staroměstském náměstí, není týmž sloupem, který se údajně vrací, ale dílem, které se za něj jen vydává.
Říkají tomu stavební zákon, je to ale kukaččí vejce
Návrh stavebního zákona plní média již více než rok. Za tu dobu bylo jeho kritiky mnohokrát veřejně řečeno, že idea nového zákona – jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení – a způsob, jakým jí má být dosaženo, nahrává korupčnímu prostředí a soukromému zájmu před veřejným. Mnohokrát tuto výtku a další kritické názory Vladimír Dlouhý, předseda Hospodářské komory, která zákon pro ministerstvo místního rozvoje dodavatelským způsobem zpracovala, vyvracel.
Největší hrozbou pro památky jsou ministři kultury
V Nostickém paláci řádí jakási infekce posledního dne. Antonín Staněk totiž není první ministr, který na poslední chvíli potopil nějakou památku.
Telenovela na Žižkově (Návrh architektky Evy Jiřičné pro Central Group)
Ta informace se rozlétla po internetu rychlostí blesku. Architektonickou soutěž na novou zástavbu velké žižkovské parcely na nároží ulic Olšanské a Želivského v Praze na Žižkově vyhrála ve světové konkurenci bezmála stovky ateliérů architektka Eva Jiřičná.