O bolesti trochu jinak
„Život není to, co chceme, ale to, co máme a dokážeme nést.” (volně dle Arnošta Lustiga)
Demence - brzy nám otevře oči
Zdravé dožití v Česku v roce 2013 bylo cca 60 let. Nemocné 80 let. Nůžky se za posledních 15 let rozevřely cca o 5 let dolů, 5 let nahoru. A dále se rozevírají.
Znamená to, že všichni musíme předpokládat, že budeme žít déle, v nemoci. A to mnohdy roky.
Dlouhodobá a paliativní péče je téma pro každého
Iva Holmerová ve svém blogu na těchto stránkách v poslední době opakovaně popisuje své obavy z vývoje „politické“ diskuse o dlouhodobé a paliativní péči v ČR.
Hluboce s ní souhlasím, nejen protože jsme přátelé, ale především pro velmi „stejnou“ profesní zkušenost geriatra a specialisty v oblasti paliativní medicíny. Ta zkušenost je jak domácí, tak zahraniční. A dovolím si přidat ještě jeden pohled na dlouhodobou péči – pohled, který mně naučil můj přítel, prof. Frank Ferris, významná osobnost paliativní péče v USA.
Někdy brečím nad lidmi, často pro lidi a někdy je to i vidět
Stěžovat si jak je všechno špatně - to je snadné. Nemám rád rozmazlenost. Tahle země je jedním z vůbec nejlepších míst na Zemi. Mohli bychom se mít ještě líp. Ale pak bychom museli přestat brečet nad sebou a začít něco dělat pro lidi, nebo pro ně aspoň brečet.
Kam směřuje paliativní péče v Česku?
Dobrý den. Rozhodl jsem začít s blogováním proto, abych rozšířil platformu lidí, co chtějí a mohou diskutovat o životě s nemocí a umírání v Česku.
O autorovi
Předseda a zakládající člen České společnosti paliativní medicíny ČLS. Vedoucí lékař Domu léčby bolesti s hospicem sv.Josefa Rajhrade u Brna (zařízení Diecézní Charity).Aktivní ve výboru České Geriatrické a Gerontologické společnosti.