Díky za čtení, které pomáhá

10. 04. 2011 | 14:14
Přečteno 5123 krát
Uprostřed politického (či politikářského) šílení dnešních dnů byl v pátek 8.dubna celkem nenápadně zahájen jeden velice zajímavý projekt s názvem „Čtení pomáhá“. Má za cíl motivovat děti a mládež ke čtení knih. Ale nejen k tomu.

Jak to celé funguje? Velice jednoduše. Na webu projektu je jen třeba se zaregistrovat. Zúčastnit se mohou děti a mládež ve třech věkových kategoriích: 1.-5.třída, 6.-9.třída a středoškoláci. Pro každou kategorii existuje seznam nejméně 20 knížek. Kdo má některou z těchto knížek přečtenou, vyplní krátký dotazník se čtyřmi otázkami. Otázky jsou voleny tak, aby na ně dokázal odpovědět ten, kdo danou knihu skutečně četl a rozuměl. Aby někdo nehledal odpovědi na otázky v knížce až dodatečně, je na vyplnění celého dotazníku jen 5 minut. A aby to někdo nezkoušel metodou „pokus-omyl“, má na správné vyplnění dotazníku jen tři pokusy. Další bude mít až za tři měsíce, což je dost času na to, aby si knížku opravdu přečetl. Také je třeba odpovědět správně na všechny čtyři otázky testu.

Správným vyplněním testu získává dotyčný virtuálních 50 Kč, které věnuje jednomu z představených charitativních projektů. Ty ale potom samozřejmě už dostanou peníze skutečné. A jsou to důkladně vybrané a prověřené projekty různého typu, od nákupu knížek v Braillově písmu pro nevidomou dívku, přes oční operace Etiopských dětí, pomoc seniorům, schodolez pro hendikepovaného chlapce, až třeba po výcvik asistenčního psa Denise. Nejde tedy jen o motivaci dětí ke čtení, ale i k většímu sociálnímu cítění a ochotě pomáhat těm, kteří tu pomoc opravdu potřebují.

Asistenční štěně Denis (foto Pomocné tlapky)
Asistenční štěně Denis (foto Pomocné tlapky)


A proč mě tento projekt tak zaujal? Často se na naši mládež zlobíme, jaká je, jak nečte, že jen sedí u počítače. Jenže zatímco se naši politici hádají mezi sebou, tahle mládež dokázala na podporované projekty za pouhých dva a půl dne nashromáždit skoro 180 tisíc korun. Téměř 3500 žáků a studentů odpovědělo správně na dotazy testů a další padesátikoruny přibývají velice rychle. Myslím si, že takový rozjezd asi nečekali ani ti největší optimisti. Nevidomá Pavlínka je tak už hodně blízko ke splnění svého snu – mít knížky a učebnice v Braillově písmu, peníze rychle přibývají i na konto očních operací Etiopských dětí i na konto asistenčního štěněte Denise v rámci projektu „Od štěněte k hrdinovi“. Jiné projekty zatím nasbíraly „jen“ okolo 7% potřebné částky, ale i to je za dva a půl dne výborný výsledek. I tyto projekty tedy mají velkou šanci, že se jim dostane tolik potřebné finanční podpory. A to vše nikoli díky našim rozhádaným politikům, ale díky naší čtoucí mládeži.

Chtěl bych moc poděkovat všem, kdo projekt „Čtení pomáhá“ vymysleli, realizovali, ale hlavně všem těm mladým lidem, kteří čtou a myslí i na ostatní.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kjk.. napsal(a):

IPCC zase mystifikuje děti.
10. 04. 2011 | 14:45

ali napsal(a):

taky díky :o)
10. 04. 2011 | 14:52

Toník napsal(a):

Každý smysluplný projekt bez tunelování a zlodějiny zaslouží obdiv a následování dalšími příklady. Od politiků je však už nečekejme. Organizátorům projektu bych chtěl zde vyjádřit moji úctu a obdiv k nim. Přeji také mnoho úspěchů v dalších počinech.
10. 04. 2011 | 17:59

Tužka napsal(a):

Tužka napíše zdravím pana autora, chválím čtenáře, že čtou. Malí čtenáři, knihy byly a dosud jsou velice dobrými přáteli, vždycky připravené pobavit, poučit, doprovázet vás kdykoliv a kamkoliv, je to dobré, že čtete. Čtete, a při tom děláte dobrý skutek, blahopřeji. Mám otázku, ten krásný černý pejsek s tak chytrýma očima je opravdu Denis? Kdo ho dostane, tomu určitě přinese radost a štěstí. Tužka, moc milé, že jste psal.
10. 04. 2011 | 21:03

L.metelka napsal(a):

Tužka: Ano, to je Denis osobně, byl i na tiskové konferenci, která celou akci zahajovala. Teď je v předvýchově, učí se hygienu, poslušnost, musí tam proběhnout perfektní socializace. Až mu bude rok, půjde k cvičitelům a ti ho budou půl až třičtvrtě roku cvičit na konkrétní pomoc konkrétnímu člověku. Takže hotový asisťák by z něj měl být někdy ke konci příštího roku...
10. 04. 2011 | 21:09

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Metelku, děkuji, pejsek vypadá moc dobře, rozumný a klidný kukuč. Jako dítě jsem měla vždycky víc psů a fenek, dědeček s babičkou byli velice tolerantní k mé vášni, přinést si zase další štěně. Jen jednou jsem musela podepsat smlouvu s dědou, že v příštích letech žádného dalšího psa nepřivedu. Ani Vám nenapíšu, kolik jich bylo. Babička kvůli nim pěstovala víc slepic, protože psi dostávali do vařených brambor syrová vejce, a vařenou mrkev a nasekanou pampelišku. Měli vždycky hustou, silnou a krásně lesklou srst. Musela jsem se o ně starat, ráno jim nadojit od kozy mléko než jsem šla do školy. Granule byl tenkrát neznámý pojem. Teď mám jen vždycky dva pejsky, jednoho si koupím, pro druhého zajedu do útulku. Přivezu velký pytel piškotů, nasypu do misky, který pes dá přednost kontaktu se mnou před piškoty, ten si mne vybere a dostane u mne nový domov, jo , taky si musí zvolit prvního psa za kamaráda, aby byl klid.
Jednou ke mně přiběhl malý, taky černý pejsek, a byl jen u mne, a hned se spřátelil i s prvním psem. Neváhala jsem, byl moc milý, ale až doma jsem zjistila, že je slepý, na očích to vůbec nebylo poznat. Nevím, zda to v útulku věděli, už jsem to neřešila, zůstal u mne. Ten druhý pes mu dělal vodiče, pejsek s ním chodil, těsně k němu přitisknutý, zapamatoval si stromy a orientaci na zahradě, jen na procházky mimo zahradu jsem ho nebrala, aby se náhodou nezranil. Užil si u nás sedm let, byl opravdu moc milý a klidný, skoro neštěkal. Tak, přeji Deniskovi především zdraví a úspěch v jeho nelehkém poslání. Tužka a úsměv, prosím.
10. 04. 2011 | 22:35

L.Metelka napsal(a):

Tužka: Víte, tihle psi většinou mají krásný život. Pracují, to je pravda, ale ta práce je baví a za práci je taky nějaká odměna, pochvala, někdy i nějaký ten pamlsek... Lidi, kterým ti psi pomáhají, si totiž uvědomují, jaká je to pomoc, protože to poznají "na vlastní kůži". Těch psů si dost hledí a chtějí pro ně jen to nejlepší. Vědí, že čím lepší a spokojenější bude pes, tím nezávislejší budou i oni sami a tím pohodovější bude jejich život se psem. A kdyby se to náhodou nepovedlo, je dost způsobů, jak zabránit třeba tomu, aby ten pes nějak strádal. O týrání ani nemluvím. Prostě Denis má velké šance na svělý a užitečný život s lidmi...
10. 04. 2011 | 22:45

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Metelku, díky, pane. Někdy, až bude zase vhodná příležitost, Vám napíšu, jak mi na Krétě půjčili mladou oslici, jak jsem s ní týden putovala po horách, tenkrát jsem si říkala, že osel by byl rovněž vhodné zvíře zejména pro postižené děti. Za celou dobu jsem se nemusela starat, co bude žrát, napásla se, vodu si našla, našla ji i pro mne. Úžasné zvíře, báječný společník. Tužka, přeji dobrou noc a ještě jednou, děkuji.
10. 04. 2011 | 23:18

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Assist. psi mají většinou klidný život, ale ne vždy. Dávno tomu, dcera mého psa (FCR) byla po výcviku dána u nich (narodila se u Kodaně) jednomu pánovi, který splňoval (ofciálně) veškeré podmínky, byl na vozíku, prověřili ho. A za rok šla na odpočinek se dvěma zlomenýma nožkama, poraněním plic a páteře. Pán ji týral a nakonec málem ubil. Bral drogy a nic na něm nikdo nepoznal. Měla jsem ji pak na rok u mne - cizí země, jiný jazyk a pes, se kterým si mohla hrát. Jen jsem nemohla vzít do ruky hrábě nebo smeták. Pak si ji vzali chovatelé zpět. Žije u nich jako jejich pes. Občas ji vídám.
11. 04. 2011 | 00:55

L.metelka napsal(a):

Líný černý pes: Podobné problémy se občas vyskytnou, třeba u vodicích psů. Ne že by to bylo pravidlo, jsou to naopak mimořádné výjimky, ale jsou.
Problém je, když se dotyčný hendikepovaný stane majitelem psa. To je pak problém psa v případě nutnosti (třeba i týrání apod.) odebrat. I při úmrtí klienta se pak pes stává součástí dědictví...
Denisovi a dalším psům Pomocných tlapek se tohle ale stát nemůže. Tam pes zůstává majetkem organizace a klient ho má dlouhodobě zapůjčeného na základě smlouvy. Jsou jasná a oběma stranami podepsaná pravidla, jak se musí o psa starat, že závislost na drogách, alkoholu nebo gamblerství může být důvodem k odebrání psa. Týrání nebo špatná péče mohou být důvodem k OKAMŽITÉMU odebrání psa bez náhrady.
Organizace má za psa pořád spoluzodpovědnost, klient je povinen zúčastnit se jednou za čas povinných rekondic (jedeme tam zrovna tento týden) včetně prohlídky psa u jejich veterináře, mohou dělat kontroly (předem ohlášené i "přepadovky"),... Prostě si kvalitu péče o psy dost hlídají. A je to tak dobře.
11. 04. 2011 | 12:33

para napsal(a):

Zdravím pana Metelku.
Otázka vstahu člověka ke zvířatům je pro mě osobně velice zajímavá a to až tak, že se mé okolí podivuje, kolik různých druhů jsem to naschromáždil pod jednu střechu a jak tohle může dopadnout?! Já někdy odpovídám, že si se zvířaty rozumím lépe jak s lidmi. Je pro mě velice zajímavé jak chování ve společenstvech zvířecích velmi připomíná chování v lidské pospolitosti jen není tolik naplněno abstraktností. Také je zajímavé, že i když vztah ke zvířeti ze strany člověka nebývá pravidelně ideální, přesto mám za to, že se chování společníka němé tváře liší od chování zcela osamocené duše obvykle ve směru k lepšímu. Někdy také přemítám co je větším týráním - zdali samotka - či vylévání si afektů na bližním - či na zvířeti? Ponechámli stranou zcela patogení jedince pak mám za to, že potenciál k pokroku a rozvíjení citového života je právě ve vztahu k těmto "němým" mimořádně velký. Dokonce větší jak jen při četbě knížek.
Jak asi vývoj tohoto bouřlivého duševního klimatu prosyceného spoustou uměle vypouštěných civilizačních jedů vidí pan Metelka?
13. 04. 2011 | 20:46

michaelsxld napsal(a):

<b><a href=http://www.mcmbag.org>mcm online</a>|<a href=http://www.marcjacobsbagsonline2013.org>marc by marc jacobs handbags</a>|<a href=http://www.katespadebagsales2013.org/>kate spade bags</a></b>
The ultimate items from the collab converge aboard the panda theme,alternatively home a Hostess Gift namely a must This week, so I usually shuffle it approximately with me until I can work household apt put it among the recycling bin. Those magazines aren't the only things you'll be given,Shop Gucci bags online. This bag namely a mini accessory well-known a amusement studded Burberry bag The British designer may be known for its demure plaids, and that's why we absence you to plan supplement early while it comes apt finding a great award for mom Whether your ration namely small alternatively extra-large,000 automobile.Welcome to the PurseForum Weekly Roundup! We're excited to whisk you into the weekend with our newly confirmed see back by what's been going on at the PurseForum this week. We know that the Forum can emerge variety of big plus overwhelming apt newcomers,whatsoever possibly I shouldn't use a food metaphor with such a pristine bag; Ok,but I equitable wish this bag had an optional elbow belt after I would really consider hunting it down. Celebrating Britain with an Italian bag is a bit mysterious,Things have really been humming surrounded The Glass Slipper,
10. 06. 2013 | 22:04

EEXpRAHtoB napsal(a):

<a href=http://www.ppatchtrust.org/cgi-bin/buyamoxicillin/#20>view</a> generic amoxil 500 mg - amoxicillin 500mg used for
25. 06. 2013 | 02:38

outlethodjz napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose coats cheap</a> reservists http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose coats
26. 02. 2014 | 00:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy