Vodicí a asistenční psi v nemocnicích
V současné době začíná projednávání zákonů, spojených s reformou zdravotnictví. Jeden z nich, "Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)" ve svém paragrafu 30, odst. 3, upravuje možnost přístupu do zdravotnického zařízení s vodicím či asistenčním psem následujícím způsobem: "Pacient se smyslovým nebo tělesným postižením, který využívá vodícího nebo asistenčního psa, má právo s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav na doprovod a přítomnost psa u sebe ve zdravotnickém zařízení, a to způsobem stanoveným vnitřním řádem, tak aby nebyla porušována práva ostatních pacientů, nestanoví-li jiný právní předpis jinak; to neplatí, jde-li o osoby ve výkonu vazby, ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v zabezpečovací detenci."
Téměř identický návrh byl „na stole“ už v roce 2008. Tenkrát prošel vládou, ale v parlamentu byl vzat zpět v prvním čtení. Další projednání se už do voleb v roce 2010 nestihlo, takže celý zákon spadl „pod stůl“. Teď je „na stole“ znovu, dnes ho projednala vláda a návrh zákona půjde do parlamentu.
Přítomnost vodicího nebo asistenčního psa ve zdravotnickém zařízení je věc dosud u nás nezvyklá, i když v několika případech už vodicí či asistenční psi se svými lidmi v nemocnicích pobývali. Ale je jasné, že takový návrh může vyvolat i nesouhlas, obavy či nejistotu části veřejnosti nebo zdravotnického personálu. Jde tu o trojstranný vztah pacient (a jeho pes) – ostatní pacienti – zdravotnický personál. Určitě bude třeba formulovat nějaká pravidla (např. v návrhu zákona zmíněný vnitřní řád), která budou definovat, co pes ve zdravotnickém zařízení smí a co nesmí, kdo je povinen se o psa starat, za jakých podmínek ho lze ze zdravotnického zařízení vykázat a podobně.
Už v roce 2008 jsme zpracovali a připravili k diskusi následující materiál (byl zveřejněn i na webu Klubu držitelů vodicích psů a diskutován v jejich mailové konferenci). Shrnuje zásady, které je třeba, podle našeho názoru a z našeho pohledu, ctít a respektovat pro bezproblémový pobyt vodicích či asistenčních psů ve zdravotnických zařízeních. Rádi bychom spolupracovali i na tvorbě prováděcích vyhlášek nebo vnitřních řádů nemocnic ve věci pobytu vodicích či asistenčních psů ve zdravotnických zařízeních. Jsme přesvědčeni, že při promyšleném, oboustranně ohleduplném a citlivém přístupu je možné najít takový kompromis a taková "pravidla hry", kdy budou nakonec spokojeny všechny strany. Postižení, ostatní pacienti i zdravotnický personál.
Co tedy navrhujeme?
1. Velice vítáme možnost vstupu se psem do zdravotnických zařízení.
2. Nechceme, aby vstup se psy do zdravotnických zařízení komplikoval jejich provoz nebo aby byl na úkor práv ostatních pacientů (což je ostatně i v návrhu zákona).
3. Pobyt psa ve zdravotnickém zařízení je možný z našeho pohledu za následujících podmínek:
a) Pacient je schopen se o psa řádně postarat, hlavně s ohledem na krmení a venčení
b) Pacient je v takovém zdravotním stavu, že pro něj pes i ve zdravotnickém zařízení může běžným způsobem pracovat a pobyt psa je tedy pro pacienta z hlediska soběstačnosti přínosem.
c) Nemůže-li nebo nechce-li mít pacient svého vodicího či asistenčního psa u sebe ve zdravotnickém zařízení v průběhu hospitalizace, je třeba umožnit alespoň návštěvy dočasného "opatrovníka" psa, samozřejmě i se psem.
d) Pes je čistý, ovladatelný, neobtěžuje, neštěká, nejeví známky agresivního chování.
e) Pes je zřetelně označen jako vodicí či asistenční (postroj, vestička, ...)
f) Pes nemusí nosit náhubek
g) Pes se nesmí volně a bez dozoru pohybovat po oddělení
h) Pacient se personálu zdravotnického zařízení na požádání prokáže průkazkou vodicího či asistenčního psa. Personál zdravotnického zařízení je oprávněn např. telefonicky u cvičitelského subjektu ověřit skutečnost, že jde o řádně certifikovaného vodicího nebo asistenčního psa.
i) Pacient sdělí zdravotnickému personálu kontakt (telefon) na osobu, která si v případě potřeby (např. zhoršení zdravotního stavu pacienta tak, že se nemůže o psa již sám postarat) pro psa přijede, odveze ho a postará se o něj.
4. Podporujeme pobyt ve zdravotnickém zařízení s vodicím či asistenčním psem u klientů (pacientů), kteří splňují požadavky, uvedené v bodě 3. Respektujeme, že nesplnění zejména bodu d) může být důvodem k odmítnutí psa ve zdravotnickém zařízení nebo k jeho vykázání ze zdravotnického zařízení.
5. Od zdravotnického personálu a ostatních pacientů očekáváme, že budou respektovat požadavky pacienta, pokud jde o zacházení se psem (zákaz krmení, zákaz odvádění psa bez vědomí pacienta a podobně).
V tuto chvíli samozřejmě není vůbec jasné, jak celý návrh zákona skončí. I tak si ale myslím, že diskuse o vodicích a asistenčních psech ve zdravotnických zařízeních je plně na místě. Trend v této věci (nejen u nás, ale i jinde ve světě) je jasný a řešit v dohledné době otázku přístupu těchto psů do zdravotnických zařízení bude nutno tak jako tak.
Takže, prosím, diskutujme. Diskutujme včas a hledejme "pravidla hry", přijatelná pro všechny...