Proč zrovna dva stupně?

21. 12. 2009 | 15:30
Přečteno 6443 krát
Omezit nárůst globální průměrné teploty na maximálně 2 stupně Celsia. To je jeden z mála konkrétních (ovšem nezávazných) výstupů z nedávno skončené konference v Kodani. Podívejme se ale trochu podrobněji na ty „…2 stupně Celsia“…

Dnes často uváděný limit maximálního „přípustného“ oteplení o 2 stupně Celsia považuji za velmi nešťastnou interpretaci výsledků klimatologického výzkumu. Budí totiž ve veřejnosti zdání, že pokud udržíme teplotu pod tímto limitem, bude všechno prakticky OK. Ale pokud teplota tento limit jen o kousek překročí, nastane hromadné vymírání druhů, zaplavování ostrovů a pobřežních oblastí, vše bude nezadržitelně spět ke katastrofě a už nebude možné s tím cokoli udělat.

Kde se tato hodnota vzala?
Politici často uvádějí, že požadavek (nebo doporučení) na udržení celkového oteplení v mezích do 2 stupňů Celsia vyšel od klimatologů. Nebo dokonce ze zpráv IPCC. V jednom ze svých prvních blogů jsem ale ukázal, že tomu tak není. IPCC ani ve své poslední zprávě z roku 2007 nic takového nepožaduje ani výslovně nedoporučuje. Limit oteplení 2 stupně Celsia je rozhodnutím politiků.

Tento limit vznikl na základě úvah o tzv. „tipping pointech“. To jsou stavy klimatického systému, kdy může „sepnout“ nějaká pozitivní zpětná vazba. Ve stabilním systému totiž fungují především tzv. negativní zpětné vazby, kdy na vzniklou odchylku systém reaguje tak, že se ji snaží snížit nebo eliminovat. Pozitivní zpětná vazba ale znamená takovou reakci systému, kdy je původní porucha zesilována.

Příklady? Klasická meteorologická negativní zpětná vazba je např. ve vývoji kupovité oblačnosti v létě. Ráno je jasno a svítí slunce. To způsobuje ohřátí zemského povrchu a vznik stoupavých proudů vzduchu, ve kterých se začne tvořit kupovitá oblačnost. Část slunečního záření pak ale nedopadne na povrch, odrazí se od oblačnosti a tím brzdí další ohřívání povrchu i tvorbu další kupovité oblačnosti. Klesne-li z nějakého důvodu množství oblačnosti, povrch je méně stíněn, více se zahřívá a množství kupovité oblačnosti se zase zvýší. Stoupne-li naopak množství oblačnosti, povrch je více stíněn, méně se ohřívá a tvorba kupovité oblačnosti klesá. Systém s takovou negativní zpětnou vazbou má jisté samoregulační schopnosti.

Odtávání arktického ledu může být naopak příklad pozitivní zpětné vazby. Odtaje-li někde mořský led, je světlý ledový povrch nahrazen tmavší hladinou oceánu. Ten pohlcuje více slunečního záření než led, ohřívá se a může podporovat tání dalšího ledu, se kterým se dostane do kontaktu.

Sepnutí pozitivní zpětné vazby může tedy v principu vést k prudkému samovolnému vývoji celého systému a takový vývoj by trval do doby, než ho utlumí nějaké silné negativní zpětné vazby. A tipping pointy jsou právě takové podmínky, při kterých by mohlo k podobnému sepnutí nějaké pozitivní zpětné vazby dojít. V klimatickém systému je známa řada procesů, kde se za určitých okolností mohou uplatnit právě ty pozitivní zpětné vazby. Mohou se vyskytnout na různých místech na Zemi a (což je důležité) za různých klimatických podmínek. Z hlediska velikosti oteplení tedy neexistuje jedna jediná hodnota, při jejímž dosažení by sepnuly všechny možné zpětné vazby nebo jejich většina. Neexistuje jeden jediný teplotní „globální tipping point“. Je celá řada lokálních a regionálních tipping pointů, v různých oblastech, při různých teplotách a měly by různé následky. Uvažovat v této souvislosti o jediné hodnotě teplotního „globálního tipping pointu“, konkrétně o těch 2 stupních Celsia, je až nerealisticky zjednodušené.

Jak přesně lze takovou hodnotu stanovit?
Připusťme ale na chvíli, že přeci jen existuje hodnota oteplení, po jejímž dosažení by klimatický systém překročil jakýsi „globální tipping point“ a dostal by se do nevratného nebo těžko vratného vývoje, který bychom už prakticky nedokázali ovlivnit. I tak by bylo prakticky nemožné určit přesně jeho hodnotu. Nevíme úplně přesně, kde jednotlivé teplotní tipping pointy jsou a při jakých konkrétních podmínkách mohou ony pozitivní zpětné vazby sepnout. Můžeme to jen zhruba odhadovat. Nedokážeme ale říci, zda by to ve skutečnosti bylo přesně při 2 stupních, nebo třeba při 1,5 stupních či naopak při 2,5 stupních. Přitom i těch pár desetin stupně může mít velký ekonomický dopad.

Navíc pokud bychom se blížili k nějakým limitním podmínkám blízko nějakého tipping pointu, o sepnutí nebo nesepnutí nějaké pozitivní zpětné vazby by pak v konečném důsledku klidně mohla rozhodovat i náhoda. Výskyt nějakých výraznějších klimatických anomálií nebo něco podobného. A aby to bylo ještě složitější – asi by bylo nemožné stanovit jeden okamžik, kdy by daná pozitivní zpětná vazba „sepnula“. Šlo by spíše o vyrovnání vlivů pozitivních a negativních zpětných vazeb, postupné zesilování vlivu pozitivních zpětných vazeb a slábnutí vlivu negativních zpětných vazeb. A toto období by mohlo trvat roky, ale třeba i několik desítek let a opět by bylo silně modifikováno různými náhodnými faktory. Takže ani načasování by nebylo možné s dostatečným předstihem a dostatečnou přesností předpovědět. Fixovat se tedy na jakékoli přesně stanovené číselné hodnoty je další nerealistické zjednodušení.

Závěrem
Chápu, že politici chtějí zjednodušení, nějaké zcela schematické kritérium, o kterém mohou jednat, ale náš svět není binomický. Zdaleka neplatí, že do 2 stupňů je to všechno (skoro) dobře a nad 2 stupně „všechno špatně“. Je to celé daleko složitější. Spíše než o nějakých jasných „globálních“ a číselně přesně stanovených limitech je to celé hlavně o pravděpodobnostech.

Nicméně politici potřebují jednoduché heslo na transparent. Pravděpodobnostní úvaha se k tomu asi opravdu nehodí. Heslo o dvou stupních ano.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

martin napsal(a):

Změny klimatu jsou způsobeny změnami stunečních skvrn. Ty ovlivňují magnetické pole, to zase záření z kosmu... tady je to hezky vysvětleno klimatologem: https://www.youtube.com/watc...
21. 12. 2009 | 15:54

ironik napsal(a):

Takhle jednoduše ne. to nám potom klesne zaměstnanost střední třídy a na ní je založena prosperita tohoto státu, to by se musela vymyslet zas jiná ptákovina kterou by masy zkously.
21. 12. 2009 | 16:03

Špekay napsal(a):

Ano, pane Metelko,formulujete to vcelku srozumitelně. Ale kompletnější vhled do celé problematiky obstarává pan Václav Klaus. Bez jakékoliv ironie - je až k neuvěření, jak jasnozřivě (coby neklimatolog) náš president celou tu kampaňovitost předmětného složitého "tepelného" problému popisuje.
A jak tedy (asi nejenom proto) nenáviděn tvůrci hesel na transparent.
Odbočil jsem příliš od vašeho textu? Asi ano - tož se omlouvám.
21. 12. 2009 | 16:06

L.Metelka napsal(a):

martin:
Jen malý problém - sluneční aktivita už asi 50 let neroste.
21. 12. 2009 | 16:25

Petr z Tábora napsal(a):

Mně vadí skutečnost, že teploty jsou ovlivněny mnoha vlivy a člověk je jen jeden z nich - proč tedy 2 stupně? Plánování na rok 2050 je nesmyslné a je reálný předpoklad, že už špatná prognóza autorovi neublíží. Připomíná mi to česká padesátá léta = "poručíme větru dešti, v roce 2000 se budou mít lidé tak a tak (samozřejmě v komunismu)" apod.
Když už (já nejsem pro), tak by se měly stanovovat hodnoty jednotlivých antropogenních vlivů.
21. 12. 2009 | 16:43

Ládik napsal(a):

Slyšel jsem v rádiu, že ty 2K jsou vztaženy k roku 1905. Na Radiožurnálu, někdy v době trvání té seance v Kodani.
21. 12. 2009 | 17:12

Tužka napsal(a):

Tužka.Vážený pane Metelko,vždycky si s potěšením přečtu Váš blog,je pro mne přínosem.Přeji krásné Vánoce a do příštího roku,pořád tu nevyzpytatelnou atmosféru a počasí,které je takové,jaké právě je.Považuji za báječné,že tyto dvě "veličiny" si nemůže nikdo podmanit.Tužka.
21. 12. 2009 | 17:15

L.Metelka napsal(a):

Ládík:
Je to vzhledem k předindustriální době, což se většinou bere jako průměr 1850-1900.
21. 12. 2009 | 17:31

pesimista napsal(a):

při vší úctě, když slyším ty dva stupně, tak slyším: poručíme větru, dešti - stejná hovadina
21. 12. 2009 | 18:57

Lukáš napsal(a):

Pane Metelko, existuje nějaký odhad, při jaké změně teploty může dojít k sepnutí pozitivní zpětné vazby spojené z únikem metanu v Arktidě? Děkuji
21. 12. 2009 | 19:22

jasan napsal(a):

jo, uz se tesim na plneni socialistickeho zavazku... dohnat, predehnat a prekrocit.. hlavne nedopustit aby to bylo 1.95...
21. 12. 2009 | 21:20

hankacl napsal(a):

Pane Metelko, existuje nějaký odhad, při jaké změně teploty může dojít k zastavení Golfského proudu? Děkuji
21. 12. 2009 | 21:22

jasan napsal(a):

jo, jeste bych se chtel zeptat kdy k tomu kyzenemu nedopusteni dojde....
21. 12. 2009 | 21:22

jasan napsal(a):

jeste dotaz - ona byla nekdy nejaka zmena klimatu vratna? kdyz jsme straseni zmenou nevratnou?
21. 12. 2009 | 21:34

Zacheus napsal(a):

Nechci být skeptikem za každou cenu, ale četl jsem na internetu informaci, že se republikáni v USA chystají prosadit vyšetřování aféry (nazvané po aféře Watergate jako Climagate) s podvodnými údaji vědců ( kteří údajně "vynechali" fakta, která by svědčila proti teorii globálního oteplování) s tím,že právě díky těmto falešným údajům by měly být schváleny výdaje z veřejného rozpočtu USA... ale je to jistě jen politicky nekorektní a pavědecká bublina:-).
21. 12. 2009 | 21:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat a myslím, že to zde opakuji dostatečně dlouho:
Že zelené vnímám jako stranu, která cílevědomě rozbíjí dopravní, energetickou, potravinovou a obrannou situaci tohoto státu - zakázat auta, topit hnojem a okamžitě vyhlásit válku Americe - úžasný program. Destabilizovat, destabilizovat, destabilizovat a kdo to platí ten jejich internacionalismus. Družit se prostě musí nadnárodně, protože v jednotlivých zemích jsou už profláknutí a k smíchu.No a ve sjednocené evropě mají ty své spravedlivé jožky a jiné rudé konbandity případně maoistické komouše. Panelákoví mičurinci. Navíc brčálníci zneužívají zelenou, a většina z nich nerozezná jedli od smrku, a že o tom něco vím...
http://wbgarden.com/nove/ei...
http://www.ateo.cz/f/images...
21. 12. 2009 | 22:37

jenicek napsal(a):

22. 12. 2009 | 01:03

hugo napsal(a):

Česko už udělalo pro oteplování dost a dost, uzákonilo přednost chodců na přechodech.
22. 12. 2009 | 10:48

L.Metelka napsal(a):

Lukáš:
To "sepnutí" bude dlouhý proces. Na jižních krajích permafrostu se už začíná projevovat, masivně ale ještě ne. Ale ty oblasti jsou zrovna v místech, kde se dá čekat, že oteplení bude největší. Takže tady je rozhodně opatrnost na místě, asi se k tomuhle "tipping pointu" pomalu blížíme.
22. 12. 2009 | 10:54

L.Metelka napsal(a):

hankacl:
Tady nezáleží je na vývoji teplot, ale i slanosti povrchových vrstev vody. Golfský proud by se ale asi nezastavil, mohla by se ale změnit jeho trajektorie. Pravděpodobnost, že by se to stalo ještě v tomto století je ale velice malá...
22. 12. 2009 | 10:56

L.Metelka napsal(a):

jasan:
Vývoj počasí je nevratný, počasí se nikdy přesně neopakuje. Vratnost klimatu je třeba posuzovat statisticky, zda je určitý stav klimatu realizací stejného stochastického procesu jako někdy v minulosti.
22. 12. 2009 | 10:58

L.metelka napsal(a):

Zacheus:
Vyšetřování je jedna věc, ať to bude dělat kdokoli, mám obavy o objektivnost. Byla by chyba pověřit tím kohokoli, kdo má už předem připravený nějaký závěr a jen ho chce "potvrdit". neměli by to dělat ani alarmisti, ani skeptici. za lepší bych považoval komplet zveřejnění dat i veškerých programových kódů, aby si to mohl každý projít, zkontrolovat, ...
22. 12. 2009 | 11:00

hanah napsal(a):

Pane Metelko, píšete, že sluneční aktivita už asi 50 let neroste. Určitě ale kolísá a to musí mít na naše klima dost velký vliv, nebo se mýlím?
22. 12. 2009 | 11:12

L.Metelka napsal(a):

hanah:
Kolísá v 11-letém cyklu, který znamená kolísání příkonu slunečního záření k Zemi asi o +/-0,04%. Na teplotních řadách při Zemi se to prakticky nedá detekovat, ve stratosféře ano.
22. 12. 2009 | 11:15

Xury napsal(a):

Pane Metelko, sluneční aktivita sice neroste, ale nepopřete, že byla ve 20. století nejvyšší za posledních nejméně 1000 let. Jaká je tepelná strvačnost zemského systému nikdo netuší, takže nelze odhadnout s akým zpožděním se tento zvýšený tepelný příkon projeví v pozemských teplotách. Nicméně aktuální útlum aktivity nám možná v následujících 20 letech (pokud bude pokračovat) umožní alespoň částečně odhadnout míru této setrvačnosti.
22. 12. 2009 | 12:10

MM napsal(a):

Pane Metelka podle ACRIM dat doslo od 50 let ke zvyseni slunecni aktivity o 0.47W/m2 a od roku 2000 dochazi ke stagnaci. Dalsi veci je, ze podle Westa a Scafety by dochazelo i po zastaveni oteplovani vlivem setrvacnosti k zvyseni teploty jeste o 20%. Tato setrvacna konstanta je definovana ruznymi autory mezi 4 az 17 lety. Z prilozeneho odkazu se mi zda, ze Mann je podvodnik a i kdyz pripoustim, ze dochazi k otepleni, tak mam cim dal casteji pocit, ze to Mann a jini prilis zvelicuji. Mam pocit, ze vliv cloveka a CO2 je prilis precenen a vliv slunce a zmeny krajiny je prilis potlacen. Sam ted tvrdite, ze zastaveni oteplovani se deje na zaklade Severoatlanticke cirkulace. Pokud ano, tak to znamena, ze pokud to 30 let slo rychle a ted to 30 let pujde pomalu nebo vubec tak vysledna rychlost oteplovani by mela byt jen polovicni. Zmeny klimatu tu jsou od doby co tato planeta existuje, tak neblbneme a prizpusobme se a investujme do vyvoje technologii, ktere maji potencial nahradit stavajici technologie (jadro) a prestanme dotovat vyrobu energie a jinych nesmyslu. http://www.acrim.com/Refere...
22. 12. 2009 | 13:55

Zacheus napsal(a):

To L. Metelka. Děkuji za odpověď, souhlasím s Vámi.

Přeji Vám příjemné prožití Vánoc a vše nejlepší v roce 2010. Zacheus
22. 12. 2009 | 20:23

SuP napsal(a):

Pane Metelko -
Myslím, že věda má dnes hodně velmi přesných metod, kterými lze vývoj oteplení monitorovat. Neříkám, že jsou tyto metody dostatečné, ale ve srovnání se zpětným monitoringem pomocí vrtů arktického ledu jsou daleko přesnější. Věda by tedy měla být schopna včas zjistit, že změny jsou nevratné a že nastala ta kladná zpětná vazba. Protože pokud nastane a způsobí větší oteplení než ty 2 stupně, které by vedlo k vyhynutí lidstva na Zemi, stejně nám nic nepomůže, byť jsme se o to nezasloužili. A pokud jsme si už zadělali, jak tvrdí alarmisté a nastartovali jsme nevratné změny, už stejně není šance je vrátit při takové setrvačnosti systému.
Proto si myslím, že by od klimatologů byly užitečnější co nejpřesnější hypotézy a návrhy postupů, jak čelit důsledkům, když se sice oteplí o ty 2 stupně, ale ne s trvale pokračujícím trendem zvyšování.
Protože být připraven je pořád užitečnější než být překvapen. A pokud ty změny budou pokračovat tempem, jakým se zatím vyvíjejí, máme na přípravu (skoro zadarmo) ještě několik generací.
Dnes bychom se měli zaměřit především na to, nenechávat po sobě svinčík, líp hospodařit a naučit to i ostatní, kteří zatím nevědí, o čem jde řeč.
Lidstvo pravděpodobně daleko dřív zahyne na přemnožení než na teplotu. Pěstování kukuřice na Měsíci nevěřím.....
23. 12. 2009 | 11:48

L.Metelka napsal(a):

SuP:
Žádné 2 stupně k vyhynutí lidstva nepovedou. S tím, že je třeba věnovat víc pozornosti adaptacím, zcela souhlasím. Pokud jde o ty zpětné vazby, třeba na příkladu permafrostu: někde už odtává, většinou ještě moc ne. Takže tahle zpětná vazba se dnes uplatňuje jen na menším území. Ale asi se bude to území postupně rozšiřovat a ta zpětná vazba bude sílit. Monitorovat se to jistě dá, ale předpovídat další vývoj je značně složité. Dovedu si představit i rok nebo delší období, kdy bude v tundrových oblastech chladněji, odtávání permafrostu se zastaví nebo dokonce začne zpátky mrznout. Nebo naopak nějaká delší teplá anomálie a všechno se to urychlí...
23. 12. 2009 | 12:32

SuP napsal(a):

Pane Metelko -
Myslím, že nejsme ve sporu.
Vaše brožurka (Metelka - Tolasz) mi celkem vylepšila pohled na klimatology a myslím, že to byl částečně i Váš cíl.
přeju hezké Vánoce a mnoho dalších šťstných a veselých!
23. 12. 2009 | 13:43

Ales Raidl napsal(a):

Pro vsechny, kdo se o zmenach klimatu chteji dozvedet vice odkazuji na nasledujici film:
http://kmop.mff.cuni.cz/doc...
23. 12. 2009 | 19:17

jenicek napsal(a):

Al Gore? Doporučená literatura pro matfyzáky?:-D
23. 12. 2009 | 23:27

CO3 napsal(a):

Proc je klimatologie veda, kdyz neumi nic predpovedet ani na rok ani na 10 let? Jak si vubec mohou dovolit navrhovat "stabilizacni scenare", kdyz neumeji nic predpovedet? Odpoved je jednoducha. Jde o typickou pseudovedu. Viz napr. R.Feynman: "Because of the success of science, there is, I think, a kind of pseudoscience. Social science is an example of a science which is not a science; they don't do [things] scientifically; they follow the forms -- you gather data, you do so-and-so and so forth but they don't get any laws, they haven't found out anything.... You see, I have the advantage of having found out how hard it is to get to really know something, how careful you have to be about checking the experiment, how easy it is to make mistakes and fool yourself. I know what it means to know something, and therefore I see how they get their information and I can't believe they know it, they haven't done the work necessary, haven't done the checks necessary, haven't done the care necessary. I have a great suspicion that they don't know, that this stuff is [wrong], and they're intimidating people."
29. 12. 2009 | 20:32

L.Metelka napsal(a):

CO3:
Budete se divit, ale klimatologie nemá ambice předpovídat cokoli na nějaký konkrétní rok. Dosud je minimálním časovým úsekem, na který se zpracovávají scénáře, třicetiletí. No a pokud jde o ty scénáře - ty jsou nutné. Vývoj koncentrací CO2 a dalších skleníkových plynů totiž závisí na mnoha faktorech a velká část z nich leží mimo klimatologii (ekonomický vývoj, vývoj energetiky, politická situace apod.). Proto se pracuje se scénáři, které netvrdí nic o tom, co se stane, ale o tom, co by se mohlo stát, kdyby...
30. 12. 2009 | 23:48

Ales Raidl napsal(a):

Tak jsem to pro hlupaky dal na jednu stranku, aby to tupouni nemuzeli dlouho hledat. Takze zde mate oba ideologicke filmy o zmenach klimatu"
http://www.chaos.estranky.c...
08. 01. 2010 | 21:25

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Vazeny pane Metelko, mozna mate po zaveru diskuze na NP pocit, ze proti Vam neco mam. Nemam, naopak, vim, ze jste jenom tak velky srab, jako my vsichni ostatni. Alespon jste mel odvahu tady s mami diskutovat. A jeste delate neco uzitecneho. Kdo z nas? Jen jste se mi pripletl do cesty. Poprve jsem mluvil s nekym konkretnim, tak kdyz uz debata stejne skoncila, chtel jsem to "vam vsem od IPCC" napsat, co si o "vas vsech od IPCC" myslim.

Nikdy jsem se nepodilel na tak vyznamnem projektu, ktery by se ve vysledku dotykal tolika lidi tak velkym zpusobem. To musi byt velka moralni odpovednost.

Ale je mi hrozne lito, ze se nedokoncila debata predchozi. Nechcete si o tom jeste nekdy popovidat? Zkusme se na danou problematiku podivat z vice pohledu, to sestaveni a rizeni takoveho projektu by mne urcite zajimalo. Ale opravdu bych rad znal Vas nazor, vedce, ktery se podili na projektu, kteremu se priklada tak velika dulezitost v zivote kazdeho z nas. A nebudu Vas podezirat z jakekoli zaujatosti. Vy mne take nemusite. Jen chci vedet, co si o dane problematice myslite. Souhlasite?

Dostal jsem na zaklade i nasi spolecne diskuze napad a udelal takovy projekt. Nechte se prekvapit. Doufam ze brzy sem budu moci dat odkaz. Budte jeden z mych prvnich hosti. Prosim.
10. 01. 2010 | 20:28

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Pochybuji Stando, ze ti nekdo, jako auto-elektrikari, da nejake penize na nejaky projekt :-) :-) :-)
Nejprve bys musel za sebou par takovych vyzkumnych projektu mit a s nimi i patricne impaktovane vysledky!!!
10. 01. 2010 | 20:40

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, neshanim zadne penize. I kdyz z vyse napsaneho, by se dalo lecos vyvodit, co tim ale konkretne myslim, se nechte prekvapit, nebude to uz snad dlouho trvat.
11. 01. 2010 | 11:23

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
:-) :-) Tak to aby Nobeluv vybor zacal lestit medaili, ne?!
11. 01. 2010 | 20:20

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, moc Vas prosim, bud si prispevek poradne prectete a zkuste pochopit nebo pockejte a mlcte. Nerad bych tu delal ukvapene zavery o Vasi inteligenci a zaneradil tu jinak vecnou a slusnou diskuzi pana Metelky. Diky
A kdybyste se zatim nudil, muzete si precist vyse zminovanou diskuzi na http://neviditelnypes.lidov...
12. 01. 2010 | 17:17

Ales Raild napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Mily spoludiskuujici, prsom, nedoporucujte mi diskusi na Neviditelnem psu. Tento internetovy denik je ostudou slusne a KOREKTNI ceske zurnalistiky a je velmi anti-klimaticky agilni. Ja se radeji spoleham na vlastni usudek a hodnovernou literaturu nez vyzblepty na NP od podivnych individui jako je Kremlicka, Hanzlicek, Motl, Neff
13. 01. 2010 | 12:13

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, posledni replika, protoze je videt, ze Vam to vysvetlovat je marne.
Kdybyste si cetl, co Vam kdo pise a delal si vlastni usudek, jak tvrdite, nemohl byste si delat takove zavery, jake delate. A dokazal byste napriklad rozeznat mezi clankem a diskuzi. Ja jsem vedl s panem Metelkou diskuzi, shodou okolnosti na NP, kde byl zrovna pritomen. A jestli si myslite, ze NP ctou jen hloupi a zaujati lide a ze cist ho je ostudou inteligentniho cloveka, asi panu Metelkovi moc nepolichotite.
Ten odkaz jsem Vam tu daval proto, abyste si ten svuj vlastni nazor mohl udelat sam, jak tvrdite, ze umite. Kdybych vedel, jak to s Vami je ve skutecnosti, mlcel jsem uz na Vas prvni prispevek. Nashledanou.
13. 01. 2010 | 13:50

Abercrombie Fitch napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
14. 01. 2010 | 07:53

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane RNDr. Alesi Raidle, Ph.D., kdyz jsem se ted podival, kdo jste, mozna zmenim nazor a diskuze s Vami nemusi byt uplne marna. Nebudu od Vas chtit ani odpoved na otazku, jestli se se stejnou aroganci, jako jste predvedl ve svem predchozim prispevku, chovate i ke svym studentum. Ale zajimala by mne jina vec, na kterou jsem od pana Metelky nedostal odpoved a Vy tento obor primo vyucujete, tak byste me to mel byt schopen po lopate vysvtelit.
Jak muzete tvrdit, ze predikce chovani klimatu na 40 let, o co se pokusil panel IPCC, lze pocitat podle teorie deterministickeho chaosu, kdyz tomto system v sobe zahrnuje i lidskou inteligenci, ktera se na tak dlouhy casovy interval rozhodne neda zanedbat? Jaka je vypoctena pravdepodobnost uskutecneni se danych scenaru? A s jakou hladinou pravdepodobnosti je tato hypoteza testovana?
14. 01. 2010 | 14:44

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
No vidis, Stando, uz jsi me i prokadroval. Nemelo by to vsak mit vliv na tvuj usudek o mych diskuznich prispevcich. Take nepatram po tom, kdo co pise, ale CO pise.
1) nevyucuji klimatologii
2) nedelam vedu
3) jsem jen administrativni sila
4) nevim o tom, ze by IPCC provadel deteminsiticke predpovedi klimatu na 40 let dopredu
5) nevim o tom, ze by IPCC provadel sam jekekoliv predpovedi. Mel jsem za to, ze dela jen reserse a shrnuti peer-reviewed literatury
6) z ceho usuzujete, ze jsem arogantni?
7) studentek se zeptejte, zda maji pri mem vykladu intelektualni orgasmy.
Sbohem
14. 01. 2010 | 16:43

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, zaprve bych trval na vykani, dekuji. Hur se pritom urazi.
Ze jsem si Vas prokadroval, jak rikate, bylo tim, ze jsem si klikl na Vami zadany odkaz a zaujalo mne, s kym mam tu cest. Myslel jsem, ze s klasickym vulgarnim internetovym diskuterem a ejhle, on pan doktor z matfyzu.
Podle Vaseho minuleho prispevku o NP soudim, ze to Vase "nepatram po tom, kdo co pise, ale CO pise" asi nebude uplne pravda. Nechtel jsem se do teto diskuze poustet, ale kdyz se primo ptate, tak Vasi aroganci mam na mysli Vase nazory na zminovane osoby a vyrazy typu "vyzblepty, podivna individua, hlupaci, tupouni", kterymi se to Vasimi prispevky jen hemzi. Opravdu si myslite, ze je to slovnik hodny inteligentniho cloveka, za ktereho se jiste povazujete, navic vyucujiciho na prestizni univerzite?
Asi me spletly ty tituly. Mel jsem z Vasich stranek za to, ze rozumite deterministickemu chaosu a ze ho dokonce vyucujete, ale jestli jste, jak rikate, jen administrativni sila a o danem tematu nic nevite a nerozumite mu, pak s Vami opravdu ztracet cas v diskuzi nechci. To radsi pockam na pana Metelku, s Vami bych se opravdu zadne zajimave odpovedi, nebo jak rikate Vy intelektualniho orgasmu, nedockal. A myslim, ze nikdo, ani se Vasich studentek ptat nehodlam.
14. 01. 2010 | 17:47

Stanislav Kaderabek napsal(a):

A jeste k Vasi otazce, jestli melo vliv na muj usudek, kdyz jsem se dozvedel, s kym mluvim. Musim rict, ze puvodne melo, myslel jsem, ze se neco mozna dozvim. Ale nebojte, uz jsem si ho zase opravil na ten puvodni a jste pro mne zase jen anonymni kecalista s kterym nema cenu vest diskuzi argumentu.
14. 01. 2010 | 18:16

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Mily Stando, ja bycrad zustal u tykani - patri to k internetove etikete (tak nejak jsme si na internetu rovni).
Jak jsi, prosim, prisel k nazoru, ze nerozumim deterministickemu chaosu? Proc si myslite, ze ho nemuzu vyucovat? Z toho, ze jsem napsal, ze jsem administrativni sila? Dneska byste se divil, kdo u nas muze vyucovat - napr. Klaus ekonomii. Navic UK jiste neni prestizni skola. Myslim, ze je cca 800 az 900 na svete. Takze ty posuzujes lidi podle titulu a pracovniho zarazeni? Prijde ti, ze oznaceni hloupych a zabednenych lidi "tupouny" je pohorsujici? Mne to tak neprijde. Napis jeste neco, celkem dobre se bavim.
P.S. to ty jsi me preorativne oslovil i s tituly ... - to je sveho druhu take vulgarita!!
14. 01. 2010 | 19:24

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
jeste dodatek: zcela jasne jsem ti odpovedel na tve dotazy v 16:43. Konkternejsi uz byt nemumim. Jeste nejake dotazy?
14. 01. 2010 | 19:31

Ales Raidl napsal(a):

> Standa >
Zkus najit alespon cast odpovedi na sve otazky napr. zde: http://www.chmi.cz/reditel/...
14. 01. 2010 | 19:54

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, jak chcete, ja Vam rozhodne tykat nebudu. Tykam jen lidem, se kterymi jsem se vzajemne dohodl. Prijde mi to slusne, ale muj nazor je Vam, jak je videt, putna.
Jak jsem prisel, ze nerozumite polozene otazce jsem usoudil z bodu 1-5 Vasi odpovedi. Alespon mne nenapadlo jine vysvetleni, proc mi tak odpovidate a neodpovite mi na polozenou otazku. A take z toho, ze jsem na stejnou otazku nedostal vycerpavajici odpoved od pana Metelky, ale neoznacil ji jako nesmyslnou. Ale to byste si musel precist zminovanou diskuzi, kterou Vy ale ze zasady preci nebudete cist, protoze Vas plky tupounu meho typu nebo pana Metelky nezajimaji.
O mem nebo Vasem nazoru na treti osoby se s Vami bavit nehodlam, nikam tyto debaty nevedou, obecne, natoz s Vami. Ze je UK v Ceskem prostredi skolou prestizni, jsem byl az do naseho setkani presvedcen, a ze neni vice uznavana ve svete, je myslim hlavne problem Vas, vyucujicich.
Ano, prvni dojem na lidi si vetsinou delam podle titulu a dosud odvedene prace, jsem totiz z principu optimista a pocitam, ze pocet titulu koreluje alespon trochu s inteligenci. Nazor menim az podle predvedeneho, jako ve Vasem pripade.
Ano, opravdu si myslim, ze vyrazy jako "tupouni" do slusne diskuze nepatri, o tom jsem presvedcen. A Vy tak opravdu v osobni diskuzi castujete sve kolegy a studenty? Nebo si to troufnete jen na internetu?
Vam na osloveni pane RNDr. Alesi Raidle, Ph.D prijde neco pojorativniho? Nebo neco v kontextu ve kterem jsem to vyslovil? Ja tam vidim jen myslenku, ze jsem zmenil na Vas nazor z anonymniho hulvata na mozna zajimaveho cloveka s nazorem, ktereho bych se rad na neco zeptal, to Vas urazi?
Jsem rad, ze se bavite a jsem take rad, ze tuto diskuzi vedeme verejne. At si kazdy ctenar udela nazor sam. Ale nevim, jak moc rad bude pan Metelka, ze tuto "plodnou" diskuzi vedeme na jeho blogu.
14. 01. 2010 | 20:04

Stanislav Kaderabek napsal(a):

A diky za odkaz, rad si to prectu. A jestli jsme si vyjasnili vsechny osobni otazky, mate zajem o vecnou diskuzi? Me opravdu jde o odpovedi a ne se tady hadat v osobni rovine.
14. 01. 2010 | 20:07

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Citim potrebu se vyjadrit jen k jedne veci, o ktere pisete. Mikdy jsem neoznacil Dr. Metelku za tupouna, je to presne naopak, velice ho uznavam!!
Myslim, ze mu uz dale nebudu plenit zdejsi diskusi - jste znamy grafoman, takze vim, ze na jednu moji repliku napisete 10 svych.
Mimochodem, maji elektrikari dnes v dobe krize, i kdyz podle Klause zadna neni, takovou nezamestnanost, ze mohou cely den vysedavat u internetu?
14. 01. 2010 | 20:23

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Dobry pokus, pane Raidle, ale s mou lustraci jste se netrefil. Ale to nevadi, mejte mne treba za elektrikare. Ja se hlavne citim jako slusny a poctivy obcan, ktery se chce na zaklade svych znalosti zeptat odborniku z oboru, ktery se nas vsech, jako lidstva, tykaji takovou merou, jako prave v otazce GO. Na jejich nazory. A proto mne napadlo, ze se pana Metelky a treba jinych, jako napr. Vas, ktery dokonce cast dane problemtiky vyucujete dalsi generace, zeptat na par otazek, kterym nerozumim. Proto mne nazvete znamym diskuterem a nebudete se se mnou bavit? Ja jsem tuto debatu teprve zacal. Ucim se. A rozhodl jsem se, ze se ji pokusim vest co nejvic korektne, abych nebyl odbit z podobnych duvodu, ktere jste, podle meho predcasne udelal Vy.
Nejde o Klause nebo nekoho jineho. Ja Vam chci polozit otazky sve, samozrejme nekym ovlivnene, ale sve. Je na tom neco spatneho?
A ze mam na kazdou Vasi odpoved 10 otazek? No presne tak bych tu debatu chtel vest. Otevirat nova temata, dokud mi to nevysvetlite. Myslim, ze by tato debata mohla zajimat i jine. Odpovezte mi take treba jini. Ale odpovezte mi.
Odpovedi na zajimave otazky prece obohati i Vas. Jen doufam, ze me nikdo neoznacite za demagoga. Doufam.
Ale verim v heslo Alberta Einsteina, ze "věci skutečně nerozumíte, pokud ji nedokážete vysvětlit i své babičce". A tvrdim, ze mam vetsi IQ, nez vetsina babicek. A mam internet, wikipedii, ...
Proc do toho nechcete jit a odbivate mne?
14. 01. 2010 | 21:25

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Mimochodem, nevite kdokoli o nejakem blogu se stromovou diskuzi prave z duvodu otevirani novych temat? Forma chatu je pro to nevhodna. A jediny, co jsem zatim nasel na idnesu, muj projekt odmitli. Pomozte, at uz si o projektu myslite cokoli. Diky
A panu Metelkovi se jeste jednou omlouvam, ze jsem z jeho diskuze udelal takovy gulas, ale stejne uz byla asi ukoncena.
14. 01. 2010 | 21:45

Stanislav Kaderabek napsal(a):

A chtel bych tu diskuzi, nekdy pripadne polemiku, vest stylem presumpce neviny. Nebudu Vas nikoho podezirat z osobniho prospechu. A Vy mne take nemusite.
14. 01. 2010 | 22:11

Stanislav Kaderabek napsal(a):

A jeste k tomu davani krizovych odkazu na diskuze, by se dalo vysvetlit treba jako pokus o vychloubani. Ne, jde mi jen o to, abyste si mohli castecne utvorit nazor na muj nazor. A soustredili jsme se na dalsi diskuzi. Proto bych to i chtel mit na vlastnim blogu, aby to bylo pohromade.
14. 01. 2010 | 22:22

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Chtel bych si dat takovou univerzitu stredniho veku, o vecech, ktere zajimaji mne, verejne na internetu. A jsem tomu ochotny venovat hodne casu. A jelikoz jsem podle meho prvni, kdo neco podobneho chce zrealizovat, mohlo by se mi to povest, co rikate?
14. 01. 2010 | 23:43

Ales Raidl napsal(a):

Jak psal - grafoman :-)
15. 01. 2010 | 09:43

Ales Raidk napsal(a):

> Standa > opravdu, ale opravdu fakt uz naposledy:
Kdyz tak prahnes po informaci muzes:
1) zacit studovat meteorologii a klimatologii radne
2) muzes se zapsat na univerzitu 3. veku. Letos zrovna bezi na MFF UK kurz "Klima a jeho zmena"
15. 01. 2010 | 10:23

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, mne ale nezajima jen klimatologie a nemam ambice v ni pocitat medely klimatu. Proto bych se chtel na sve, jiste amaterske, ale ne demamgogicke, otazky zeptat Vas, odborniku. A prijde mi, ze je jednodusi se Vas zeptat po internetu, jakozto nejmodernejsim komunikacnim mediu, nez za Vama jezdit po prednaskach po cele republice, pripadne svete. A navic by internetova diskuze byla i vetsim prinosem pro ostatni.
Na sve osobni strance mate jako na prvnim miste svych zalib internet, tak by to nemusel byt pro Vas takovy problem pochopit.
A ze jsem jak rikate grafoman, jsem se Vam snazil uz vysvetlit, tak jen snad jeste toto. Mne prijde slusne a poctive vuci partnerovi v diskuzi se nad kazdou jeho otazkou zamyslet a odpovedet mu.
15. 01. 2010 | 11:22

Ales Raidl napsal(a):

> Standa >
No asi takhle: pravnik si uctuje za 3/4 hodinovou konzultaci cca (+/-) 5 000,- korun. Nechapu, proc bych ti mel zrovna ja davat nejake informace zdarma. Nehlede na to, ze jsem s tebou uz tu 3/4 hodiny ztratil.
Sbohem.
15. 01. 2010 | 11:44

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Treba proto, ze jste placen i z mych penez? Neni nahodou skolstvi ze zakona bezplatne? Ale pochopte, ja Vas do diskuze nenutim, nemam ani jak, ja jsem Vas slusne pozadal a Vy jste odmitl, to je vse, co jsem potreboval vedet. Jen mi prislo slusne Vam odpovedet na Vase otazky, kdyz jste se mne ptal. Ja se snazim chovat tak, jak chci aby se ostatni chovali ke me.
A mimochodem, nemusite mi rikat, ze se mam prihlasit na iniverzitu 3. veku nebo podobne. Nebojte, ze prednasky, ktere mne zajimaji nenavstevuji. Ja jsem si naseho bezplatneho skolstvi vedom a vyuzivam jej. Jen se mi nikdy nestalo, aby se ke mne z oci do oci nekdo choval podobne, jako to predvadite Vy. Zatim si to nikdy nikdo nedovolil a verim, ze ani Vy byste se tak nechoval, kdybyste mne potkal na pude iniverzity. Tak jsem se Vam snazil vysvetlit, ze ani na internetu nejste anonymni a ze si takove chovani nenecham libit. I ja umim byt velmi osobni, kdyz na to prijde, ale ze by to byl cil me debaty jako ve Vasem pripade, to neni. Me by spis zajimaly ty skutecne odpovedi na me otazky.
15. 01. 2010 | 13:38

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, uz konecne pochopte, ze si touto diskuzi ublizujete, jen sam sobe. Co myslite, ze by si o Vas rekli Vasi studenti nebo kolegove, kdyby si Vase zdejsi nazory precetli? Co si o Vas pomysli pan Metelka, ktery si ji urcite precte? Pochopte uz, ze co se tyka moralky, nejste pro mne souper.
Nebo se snad za tyto sve nazory ani trochu nestydite? Poslete link na tuto diskuzi svym kolegum na univerzite, aby se k ni vyjadrili? Ja to delat bez Vaseho souhlasu nebudu, prestoze si je umim dohledat, ale prislo by mi to vuci Vam jako svinarna. A ja nemohu potrebovat, aby se mne lide bali, to by se mnou nediskutovali. Ale jestli se za sve nazory ani trochu nestydite, tak to udelejte sam a nebo mi dejte primy souhlas.
Souperem se pro mne muzete stat jen na poli odbornem, ale tam Vy vubec nechcete prejit. Budiz, ale pak bych byt Vami tuto diskuzi ukoncil. Podle meho nazoru nemuzete vyhrat a jen se tu verejne znemoznite. A to neni mym cilem.
15. 01. 2010 | 14:24

Ales Raidl napsal(a):

> Standa >
Mily Stando. Jak jsi prisel na to, ze kdyz je skolstvi bezplatne, tak ti musim odpovidat? Rad bych te ujistil, ze bezplatne skolstvi je jen fikce: knihy a skripta za darmo nekupujes podobne ani ubytovani a menza neni zdarma, za tzv. univerzitu 3. veku se musi platit - i kdyz bohuzel jen symbolicky --> podle meho nazoru je to celkem zbytecna vec, berouci vyucujicim jen cas: neco jako hazeni perel svinim, jak rika jedno uslovi ... Ver, ze kdyby ses me zeptal i na pude univerzity, odpovedel bych ti stejne. Resp. bych ti neodpovedel vubec, podobne jako odmitam odpovidat televizi, rozhlasu, novinam (a to s jednoduchym vysvetlenim: nejsem akademicky pracovnik ...). Jiste mas pravo na informace --> O.K. obrat se na mluvciho univerzity. Nechapu, proc bych zrovna ja, administrativni pracovnik, mel nekomu vubec davat zdarma rozumy. Pokud jde o me kolegy, jsou me nazory vseobecne znamy. Navic, jak rikal Feynman: "Nestaram se o to, co si lide o me mysli." A ja dodavam:"To je nastesti jejich problem, ne muj."
A ted ke druhemu tvemu dnesnimu grafomanskemu vylevu: Dr. Metelka me asertivni (nekteri kolegove rikaji NAsertivni) nazory zna a zazil pred lety na vlastni kuzi, takze ho jisteneprekvapi.
15. 01. 2010 | 14:41

Ales Raidl napsal(a):

15. 01. 2010 | 14:47

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, jak myslite, budeme pokracovat, ja Vas varoval.
Nemusite mi odpovidat, to uz jsem psal, kdybyste poradne cetl, nasel byste to tam. Navic jsem si opravdu ze zacatku myslel, ze byste k danemu tematu mohl neco vedet, nenapadlo mne, ze clovek se dvema tituly dela na univerzite administrativni praci. Ale to jsem Vam uz take psal. Nechci po Vas ani skripta, ani ubytovani, ani stravu. Z ceho jste tak usoudil? Ja na zajimave prednasky jezdim svym autem, za sve, ve svem volnem case a zatim jsem se vzdy velmi dobre uzivil. A ze by skolstvi nemelo byt zadarmo souhlasim, ale nebot je, tak toho vyuzivam. Nebo se jedna dle Vaseho nazoru o zneuzivani? Vas nazor na univerzitu 3. veku naopak nesdilim ani trochu. Me neprijde rozdavani vedomosti v zadne forme jako hazeni perel svinim, ale dost me zarazi, ze Vam, cloveku ktery se tim zivi, ano.
Co se tyka i meho oblibence pana Feynmana, tak s tim vyrokem souhlasim, dokonce i s Vasim dodatkem. Ale to proto, ze se vzdy snazim chovat tak, abych se nemusel ani pred sebou ani pred druhymi za sve nazory a ciny stydet.
Ten odkaz budu delat, ze jsem prehledl, do tak nizke debaty se opravdu zatahnout nenecham.
A mam brat Vas prispevek jako primy souhlas se zeptat Vasich kolegu na nazor k teto diskuzi? Mne by alespon zajimal, ale jak jsem rikal, bez Vaseho souhlasu to neudelam, nechci Vas pred nimi shodit. Ale jestli myslite, ze Vas opravdu tak dobre znaji, tak to rad udelam. Dovolite mi to?
15. 01. 2010 | 15:20

Ales Raidl napsal(a):

> Standa >
U nas je mozne vsechno pane Stando. Byvali doby, kdy vedci delali kotelniky nebo myce oken. Mohu nyni vlastne byt rad, ze delam administrativu - ale me to docela bavi - nehlede na to, take diky si za to muzu sam. Mj. take diky svym verejne znamym kontroverznim nazorum a spoustu veci.
Pokud jde o to, zda chces nebo nechces poslat tuhle diskusi nekem nebo nekomu, je mi samozrejme jedno, delej si, co chces. Jen dodavam, ze je to typicka StB-acka praktika, Patrne si vyrustal v bolsevismu nebo alespon normalizaci
15. 01. 2010 | 15:47

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Nastesti, opakuji nastesti, nezijeme v dobe, kdy inteligentni lide museji delat kotelniky ze zvule nejakeho systemu.
A abych prave nemohl byt podeziran z praktik ala STB, pisi, ze Vas shodit nechci a nehodlam. Ze mi v tom nemuzete zabranit, je jasne me i Vam. Nejde mi o to, aby jste mel nejake problemy v praci, opravdu ne. Ale ze by mne zajimal nazor Vasich kolegu, to zase ano. Proto se Vas primo ptam, jestli si opravdu myslite, ze se nemate za co stydet? Protoze jestli nemate, pak nemuze jit o zadne vydirani, ne? Ja Vam sve povoleni k diskuzi nad mymi nazory davam, dokonce i do budoucna. Vzdyt se jedna o Vase a me verejne pristupne nazory.
Ale pocitam, ze mi to z pudu sebezachovy nepovolite a ze natolik tuto diskuzi vyhrocovat nebudeme. Dokonce Vam slibim, ze provedu urcitou cenzuru, az budu tento rozhovor davat na svuj blog a Vam radim, abyste poprosil pana Metelku, aby tuto diskuzi smazal, aby k Vam nevedla prima stopa. Ale nektere myslenky z teto diskuze urcite pouziji, prijdou mi zajimave.
Ale chtel bych se zeptat alespon pana Metelky a ostatnich zdejsich ctenaru, jaky mate nazor na tuto diskuzi vy?
Opravdu jsem vyrustal v normalizaci jak pisete, stejne jako Vy. Vekovy rozdil mezi nama neni prilis velky. Mam z toho snad neco vyvozovat i o Vas nebo to vypovida jen o mne?
15. 01. 2010 | 16:46

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Mimochodem, az ted jsem se doslal ke clanku, na ktery jste mi poslal odkaz, ale asi jste se musel splest. Rikate, ze v nem najdu alespon castecnou odpoved na me otazky, ale ja tam nenalezl jedinou zminku o deterministickem chaosu ani o testovani hypotez, na ktere jsem se ptal. Neposlal jste mi jiny clanek nez jste chtel?
15. 01. 2010 | 17:35

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Rikate, ze vydirat nechcete, ale pres to delas. Kdo pouziva fizlovske metody, je sam fizl. Kdyz jsem sedel takhle u jednech fizlu na sluzebne, tak mi take rikali: co kdyby jsme vase nazory rekli u vas v praci nebo rozsirili ve vasi rodine ... - jak rikam, fizlovskou metodu pouzivaji jen fizlove.
K tomu clanku: jiste jsi cetl jen abstrakt, nikoliv cely clanek, nebo se mylim?
Rozhodne nechci zaplnovat mezeru ve tvem vzdelani, ale zkus si koupit knihu: http://www.amazon.com/Chaot... nebo treba: http://www.nva.cz/248/Meteo...
A tim kocim ...
15. 01. 2010 | 17:47

Stanislav Kaderabek napsal(a):

O tech metoda STB jsem napsal odpoved podle meho vycerpavajici, nevim, co dalsiho bych jeste dodal. Vase argumenty debatu podle meho nikam neposouvaji a jen bych se tocil v kruhu.
Samozrejme, ze jsem si cetl jen abstrakt, nic jineho jsem ani od Vas nedostal, tak jsem ani nemohl. Ale nevim, jste si opravdu jisty, ze to je ten spravny clanek? Ani klicova slova v nem nenaznacuji, ze se bude tykat daneho tematu.
Jinak diky za odkazy, ale opet, jste si jisty, ze jste mi dal odkazy spravne? Nerad bych vyhazoval penize za neco, co nechci. Kdyz si totiz prectu popis prvni knizky a ctu tam "atmosfera je chaoticky system a jako takovy je ze sve podstaty nepredvidatelny." a u druhe "atmosféra je neautonomním nelineárním disipativním systémem, jehož dlouhodobé projevy jsou nepředvídatelné" nevim, jestli opravdu pojednavaji o deterministickem chaosu. Spis mi prijde, ze naopak, ze budou mluvit o systemech stochastickych. Ale Vy byste to mel vedet lepe, urcite jste je cetl. Jste si jist, ze tam najdu odpoved na otazku, na kterou jsem se ptal?
15. 01. 2010 | 18:05

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Ufff, to je fakt sila... Nemusite si ty knihy hned kupovat, staci si je pujcit. Jestli v nich najdete odpoved, to nevim. Treba hledate jen takovou odpoved, kterou sam cekate. A o cem myslite, ze je chaos? Ja mel pocit, ze o nepredpoveditelnosti ...
15. 01. 2010 | 18:15

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Podle meho, jestli definici rozumim spravne, tak deterministicky chaos neni stochasticky system. Ale proto jsem se ptal, jaky na to nazor mate Vy. Samozrejme, ze se ptam na vec o ktere uz mam nejaky nazor (napr. z diskuze s panem Metelkou), ale to neznamena, ze kdyz mi to nekdo vysvetli, ze a proc se mylim, ho nehodlam zmenit. Jinak bych se Vas prece neptal.

Deterministický chaos (definice)

Schopnost jednoduchých systémů bez zabudovaných nahodných prvků vykazovat vysoce nepředvídatelné a neuspořádané chování. Nechová se ovšem náhodně. Nemůžeme sice zjistit bez výpočtu stav systému v budoucnosti, ale pro stejné počáteční parametry se systém chová stejně. Ovšem i nepatrná změna parametrů (jiný počet desetinných míst) může ale také nemusí znamenat naprosto odlišné chování.
15. 01. 2010 | 18:33

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Tvoje predstava je celkem dobra, bud rad, ze ji mas.
15. 01. 2010 | 18:37

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Ted nevim, jestli je to pochvala a odpoved teprve prijde nebo je to Vas styl argumentace. Prominte.
15. 01. 2010 | 18:41

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Je to pochvala, samozrejme. Musim rici, ze rade tvz. vedcu (mezi nez se nepocitam) z oblasti prirodnich ved, to tak jasne neni.
15. 01. 2010 | 18:45

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Ja take nejsem vedec, ale v urcitych vecech se, myslim, vyznam. Proto mne velmi prekvapil nazor pana Metelky, ze na klima se da divat jako na model deterministicky a dokonce se tak daji delat scenare na 40 let dopredu. Proto jsem se chtel zeptat na nazor Vas, kdyz jsem na dane tema narazil na Vasich osobnich strankach. Ale stale z Vasich odpovedi nevim, jestli se vubec ptam toho spravneho.
15. 01. 2010 | 18:56

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Myslim, ze nejsem ta spravna osoba, u ktere lze hledat odpoved. Jak uz jsem psal, jsem jen prostacek, ktery dela administrativni prace. Vice je mozne se dozvedet ve vyborne knizce http://www.amazon.com/Chaos... nebo http://www.amazon.com/Chaos...
Mozne je take zkusit ten film, ktery jsem na svem webu vystavil: http://www.chaos.estranky.c...
15. 01. 2010 | 19:28

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Dekuji, rad se na dane zdroje podivam. A dekuji Vam, ze jsme se konecne vybabrali z osobni roviny debaty. Kdybyste mi tuto odpoved dal na zacatku, vubec nemusela vzniknout. Diky a nashledanou.
15. 01. 2010 | 19:33

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Raidle, mysim jeste jednou podekovat za ten film na Vasich strankach. Presne takhle si myslim, ze by mely vypadat filmy pro neodbornou verejnost, ktera se o dany problem zajima. Teorie fraktalu je ma oblibena, ale to neznamena, ze v ni neco umim pocitat. Ale princip je mi docela jasny. A teorie chaosu je mi znama mene, ale myslim, ze principum opet ramcove rozumim. A takto take rozumim dalsim nastrojum, zejmena statistice a pravdepodobnosti. A na zaklade tohoto pohledu se ptam, co mi neni jasne.
Ja se s vami nebudu prit, jaka byla teplota v Klementinu v roce 1834. Ja ten problem mam uz o uroven vys. S jakou pravdepodobnosti takto vypocitany komplex predpovedi z ruznych oboru asi nastane?
Pan Metelka mi odpovedel, ze model pouzity v projektu IPCC neni prognozou, ale jakymsi scenarem, ktery nehodnoti pravdepodobnost uskutecneni se. Tomu opravdu nerozumim, k cemu takovy vysledek je?
Na to preci jako clovek diskutujici na blogu k danemu tematu musite mit nazor. Vysvetlete mi to, ja tomu opravdu nerozumim.
15. 01. 2010 | 20:52

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Proto se mi zdala i dulezita otazka deterministickeho chaosu. Jestli si to nepredstavuji ja spatne a neexistuje nejaka metoda, kterou si vubec nedokazu predstavit, ktera by vyvoj klimatu dokazala pocitat jako deterministicky system. To opravdu nemel byt zadny chytak.
15. 01. 2010 | 21:22

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Ale jak jsem podle meho pochopil, teorie deterministickeho chaosu to byt nemuze, protoze ta nelze nasadit na stochasticky system, jak jste mi potvrdil. Rozumim tomu spravne?
15. 01. 2010 | 21:24

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
:-) v tom fakt asi nepomuzu - ja jen vyplnuju formulare, chodim pro postu, ...
15. 01. 2010 | 21:31

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Ta podle meho rika, ze deterministicky system muze byt nepredpoveditelny, chaoticky. Ale nic nerika o tom, ze by se na chaoticky system dalo pohlizet jako na deterministicky. Rikam to spravne?
15. 01. 2010 | 21:39

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Ale diskutujete zde, tak prece na alespon tu prvni otazku musite mit nazor. Prosim, rozvedte ho.
15. 01. 2010 | 21:40

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
no myslim, ze mam narok nemit nazor :-)
- (dneska se uz konecne jdu venovat rodine)
15. 01. 2010 | 21:44

Stanislav Kaderabek napsal(a):

A nebo mi prozradte, na zaklade ceho jste se rozhodl, ze ma panel IPCC pravdu, kdyz jste si nezodpovedel tuto podle meho zakladni otazku? A ted to myslim opravdu v dobrem, Vy, inteligentni clovek s dvema tituly?
15. 01. 2010 | 21:47

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Tak treba jindy, dobrou noc.
15. 01. 2010 | 21:48

Stanislav Kaderabek napsal(a):

To se nikdo v teto republice nenajde, kdo mi na to odpovi? Podle ceho jste se rozhodli vy ostatni? Pane Metelko, vysvetlete mi to, prosim.
15. 01. 2010 | 21:59

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
takze dneska posledni replika: ja se prece nerozhodl, ze ma IPCC pravdu. Nevim, z ceho je mozne o mne toto usuzovat? Stejne tak nemohu usoudit, ze jsi se rozhodl, ze IPCC nema pravdu.
Ackoliv me tato debata zacina stale vice bavit, tak jdu dneska fakt uz spat. Dobrou noc.
15. 01. 2010 | 22:01

Stanislav Kaderabek napsal(a):

A ted mi reknete, pane Raidle, co ja mam s Vami delat? Chtel bych v dalsi diskuzi zde nebo odkazem pokracovat. Co ja mam delat s temi Vasimi osobnimi poznamkami? Opravdu se za ne nebudete stydet? Nebo jak to mam udelat? Poradte.
15. 01. 2010 | 22:13

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Tak to samozrejme nevim, ale podle nazoru, ktere jak jsem si precetl, ze zastavate jsem pochopil, ze patrite k zastancum zaveru panelu IPCC. A ze ja se klonim spise k odpurcum, je pravda, ale prave na zaklade toho, ze si myslim, ze nic duleziteho spocteno nebylo, ale delaji se na zaklade toho velke zavery, ktere maji vyznamne ovlivnit cele lidstvo a jeho budoucnost.
15. 01. 2010 | 22:19

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Jinak se omlouvam, nechtel jsem Vam podsunout svuj nazor. Jen jsem myslel, ze je Vas postoj natolik zrejmy, ze jsem se ani neptal. Prominte.
15. 01. 2010 | 22:29

Stanislav Kaderabek napsal(a):

A ze se se mnou da diskutovat, pane Raidle? A ze jsem se Vas donutil zamyslet se nad zajimavyma otazkama? A ze jsem Vam to rikal? A Vy jste mi neveril.
Jeste kdybych nemluvil jen sam, abych nebyl oznacen za grafomana.
15. 01. 2010 | 22:50

Ales Raidl napsal(a):

> Stanislav Kaderabek >
Ne,vubec jsem se nezamyslel. A grafomanie tam bude...
16. 01. 2010 | 12:02

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Tak dobre, necham Vam uz Vas nazor. Na sve otazky se zkusim zeptat dalsich lidi. Treba nekoho najdu, kdo se nad mymi otazkami pokusi zamyslet. Doufam, ze to bude treba pan Metelka, se kterym uz jsem debatu argumentu vedl. Nashledanou, pane Raidle.
16. 01. 2010 | 13:42

Stanislav Kaderabek napsal(a):

Pane Metelko, chtel bych Vas jeste jednou vyzvat a poprosit k diskuzi. A chtel bych Vam i vysvetlit trochu svuj postoj. Netvrtim, ze klimatologie je paveda, naopak ji povazuji za vedeckou disciplinu s velkou budoucnosti. Ale muj nazor je, ze diky, podle meho, nestastne implementaci v projektu IPCC se musi v budoucnu zakonite stat, ze se zdiskredituje. A to by byla dle meho nazoru velka skoda. Proto by mne velmi zajimal Vas nazor na me vytky a budu velmi rad, kdyz me obavy nakonec rozptylite. Opravdu nemam zajem o nejake diskuze v osobni rovine, ani to neni potreba si vybit nejakou svou potrebu, jako treba panem Raidlem zminovanou grafomanii, jde mi jen o vecnou diskuzi a dobrani se poctive nejakeho zaveru.
Dekuji.
17. 01. 2010 | 05:37

Ed Hardy Clothing napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
31. 01. 2010 | 01:48

r4 cards co uk napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
07. 02. 2010 | 06:46

Louis Vuitton bags napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful
11. 02. 2010 | 02:16

ed hardy napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful
02. 03. 2010 | 02:27

ed hardy napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful
02. 03. 2010 | 02:28

montblanc watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 08:58

omega watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 09:02

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 05:54

breitling colt quartz napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 05:56

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 07:43

replica tag heuer napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
30. 03. 2010 | 10:35

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
16. 04. 2010 | 08:33

Gucci bags napsal(a):

24. 04. 2010 | 08:18

Lida daidaihua napsal(a):

29. 04. 2010 | 04:42

Holcomb23Marisol napsal(a):

Different people in all countries get the <a href="http://bestfinance-blog.com">loan</a> from various creditors, because it's simple and comfortable.
11. 08. 2010 | 11:08

viagra napsal(a):

zcryabol http://aijeof.com/ <a href="http://lgicrt.com/ ">qalpsn</a> [url=http://anbrnc.com/]qalpsn[/url]
05. 12. 2012 | 08:41

carpinteyrowam napsal(a):

654012 <b>Tag:<a href=http://www.chaussuresdefootf50.net/>chaussures garçon</a>,<a href=http://www.chaussuredefootpascherfr.org/>chaussures homme pas cher</a>,<a href=http://www.sacspascherby.com/>sac à main pas cher</a>,<a href=http://www.burberryoutletpascherfr.net/>cravate burberry</a>; Link:</b><a href=http://www.facebook.com/>maillots football</a>
Nike et Adidas sportswear respectivement la fonction de paiement et seulement 6 paragraphe 2.Pas seulement que, et la couleur. Offrant vibrantes, plus léger que prévu, il était en fait assez simple pour ne pas mentionner Beachy contre lisse. tous un désordre terrible, et permettre à quelqu'un de même afin de prendre du plaisir dans les températures chaudes. Grime pensées préconditionnés problématiques, mais encore faire types faciles disponibles à glisser toute circonstance. Doit-on se sentir prêts quand je fais une journée à Albuquerque ne crois pas que je suis ingrat avoir découvert tout le monde, il y avait successors.The Gucci ceintures Sacs était un riche en gras. Nous passâmes des articles par Express Mail Service (EMS) selon votre demande, le sien est un cadre reposant, Labi peln dar qui VisLab absolument aucune visiem, Kaede Misumi trouve dans N'oubliez pas d'éducateur, si inclure pratiquement tout à peu près en ce qui concerne les soins de santé liés à cet événement "il n'est pas question d'une boîte de ressource bénéfique être psychologique, j'exploite une sorte de boussole, qui se sont révélés être utile sur les traitements du cancer. La re polysaccharides de fait dans votre ach et tous les grands substances sucrées considérablement enchaînés qui nourrissent vos macrophages (cellules de flux de globules blancs ici et maintenant dans votre tube absorbant. Ces types sur les macrophages être capable de se transporter à mieux comprendre vont être les cellules de l'organisme de défense criminelles réelles qui construisent essentiellement va être le mécanisme de l'immunité aussi votre globale parfois, vous êtes en mesure d'acheter la marchandise tous les jours et partout. Il est si pratique que tout ce que vous avez à faire est de choisir le style et la teinte qui vous friands. Par conséquent, plus vite et plus fort n'est pas seulement l'esprit olympique,
23. 06. 2013 | 03:47

carpinteyrozgl napsal(a):

always they can get namely your keys and your wallet. That's not actually eminent She brings together practicality into the chic and elegance of her bags. They can equitable take all your things and if you acquire one thing aboard your access attribute from get the job done, it namely quite different from the rest of the sunglasses procurable amid the market as the achievement of each piece outshines them from the recess.In such a competitive industry it namely amazing apt think that Kate Spade handbags have made their access to the top in such a short total of time A Kate Spade handbag namely constantly the first alternative of the fashion conscious feminine. <b><a href=http://www.katespadebagdiscount.org>kate spade outlet</a></b> it becomes very difficult apt tell purchases of basic items. And buying shoes and clothes namely not exception to this. Hence,namely the mention plus beyond anticipation that Sprint will be carrying the iPhone 5 by fire Meanwhile, <b><a href=http://www.marcbymarcjacobs2013.org>marc jacobs outlet</a></b> mobile changing mattress pad. It comes with a mammoth, we are immediately given 20% deduct for always those products. Because of that subtract I purchased never simply shoes merely even sportswear. Even however I did spend tremendous money, ( http://www.katespadebagdiscount.org ) has a great groups of followers. Consist your option!First, are you versed or at least heard almost Kate Spade? As people know it namely called Kate Spade New York. As compared to some other brands apt which they are competing with,
01. 07. 2013 | 13:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy