ČSSD se rodinné politice a nezbytným předpokladům pro její fungování věnuje v několika kapitolách svého volebního programu. Nabízí systémová řešení, ale i jednorázové zvyšování různých dávek a přídavků (např. přídavek na děti, porodné atp.), jejichž pozitivní dopady a potřebnost jsou diskutabilní. Rodičům s dětmi ČSSD nabízí daňové bonusy a slibuje návrat k společnému zdanění manželů, které je z hlediska rovných příležitostí žen a mužů poměrně problémovým opatřením. Německé zkušenosti ukazují, že společné zdanění manželů může být nastaveno tak, že znevýhodňuje páry, kde oba pracují, a naopak zvýhodňují ty páry, kde žena zůstává v domácnosti a muž je ekonomicky aktivní. To pak poměrně významně znehodnocuje možnost svobodné volby. ČSSD také i nadále počítá se zvýhodněním rodičů v reformovaném důchodovém systému.
Téma rodiny a její funkce tvoří již tradičně významnou část programu této strany. Dokument, nazvaný „Společně pro rodinu“ je velmi obsažný, a detailně propracovaný až do konkrétních finančních částek.
Jak rodinná, tak sociální politika tvoří důležité body programu KSČM a jsou propojeny s bytovou politikou a vzděláváním. Program rodinné politiky je do velké míry založený na zvyšování rodičovského příspěvku – na 14 000,- Kč měsíčně - a dalších dávek (jako jsou např. přídavky na děti). Částky jednotlivých dávek – porodné, přídavek na dítě i rodičovský příspěvek – by se zvyšovaly v závislosti na počtu dětí v rodině. Otázkou však zůstává účinnost zvyšování porodného a dalších uvedených dávek.
Rodinná politika je jednou z hlavních části volebního programu ODS, která představuje opatření přinášející poměrně velké změny celého systému. Tato strana dává přednost nízkým daním a různým daňovým odpočtům, ať už rodičů (zavedení daňových bonusů, snížení platby sociálního pojištění) nebo např. zaměstnavatelů, kteří by provozovali školku nebo nabízeli flexibilní práci.
Strana zelených je politickou stranou, která aktivně prosazuje rovné příležitosti žen a mužů ve všech oblastech svého zájmu. Rovné příležitosti tak zapojuje i do rodinné politiky. Na rozdíl od většiny ostatních stran (především pak KDU – ČSL a ODS) nepovažuje za jediné možné jádro rodiny ženu – matku, ale také otce. Proto výslovně podporují aktivní otcovství prostřednictvím měsíční otcovské dovolené po narození dítěte a střídání rodičů na rodičovské dovolené. Ti rodiče, kteří se na rodičovské vystřídají, si podle Zelených zaslouží i finanční zvýhodnění.
TOP 09 řadí rodinnou politiku pod politiku sociální a upozorňuje především na to, že je nutné šetrně zacházet s veřejnými financemi. V průběhu volební kampaně také přišla tato strana s návrhem o 10 % snížit veškeré sociální dávky (kromě peněžité pomoci v mateřství) – tedy i včetně rodičovského příspěvku. Je však velkou neznámou, jak se k tomuto číslu dostala a z jakých výpočtů a analýz vychází a zda se výrazně nezhorší sociální situace velkého počtu osob.
Podpora rodin s dětmi je součástí základního desatera Věcí veřejných. Ve svém volebním programu rodinnou politiku strana propojuje s politikou bytovou, která také ovlivňuje rozhodnutí o počtu dětí.