Kolik ještě uneseme aneb blbá nálada ve státě českém
Okno mé kanceláře vede do ulice přímo nad bankovním automatem. Každý den poslouchám stupňující se hádky, urážky a sprostá slova mezi lidmi, kteří se „jen“ snaží zaparkovat a vybrat si peníze. Jejich bezmoc a strach vyhřezává stále častěji na povrch v podobě vzteku, který se obrací proti ostatním. Jarní vlna solidarity zmizela jako pára nad hrncem. Na zaměstnancích našeho úřadu vidím obavy a nejistotu. Chodby jsou poloprázdné, řada kolegů je doma na home-office nebo v karanténě. Nálada je zamlklá. Každý z nás je pohroužen sám do sebe.
Ve skrytu duše přitom všichni toužíme po sounáležitosti s ostatními. Chceme vědět, že na to nejsme sami. Proto také nakonec píšu tenhle text. Mnozí z vás cítí podobné napětí jako já, jako lidé u bankomatu pod mým oknem. Nevíme co s ním a tak si to napětí předáváme mezi sebou. To, co se projevuje jako vztek na někoho, kdo blbě zaparkoval, je ve skutečnosti volání o pomoc. Možná chtěl ten člověk, který nadával druhému do blbců, vlastně říct něco jiného…
„Haló, mám toho dost! Dneska nám doma nefungoval internet, takže se moje dcera v deváté třídě nemohla připojit k vyučování. Už toho má taky plný zuby, jak je zavřená doma, chybí jí kámošky a bojí se přijímaček, protože ty jsou strašidelné i normálně, natož pak v téhle době, kdy nikdo nic neví o jejich průběhu. Fakt by ráda na gympl a já bych jí to přál... Sám mám hospodu, kde jsem léta dřel a teď jsem ji zase musel zavřít. Manželku poslali z práce domů a bojí se, že ji z cestovky propustí, protože firmě se moc nedaří. Mám obavy o svoje rodiče, protože nejsou zrovna štíhlí, táta má cukrovku a máma prodělala rakovinu. Vždycky, když k nim jdu, říkám si, jestli jim tam toho kovida nezanesu, ale samotný je nechat nechci... Dneska ráno jsem úplně zbytečně seřval ženu, a teď řvu na vás, protože je mi mizerně, mám strach a cítím se v tom všem sám.“
Jenže ten druhý nejspíš žije podobný příběh, a tak křičí nazpátek. Mám pocit, že už od jara neseme na zádech batoh problémů, do kterého se teď přidávají další a další. Kolik toho ještě uneseme? Pro někoho už ta váha začíná být neúnosná.
Je tedy důležité, abychom o tom spolu mluvili. S přáteli, kolegy, rodiči, dětmi, psychology, terapeuty. Nikde není napsáno, že musíme všechno vydržet a se vším si musíme vědět rady. Někdy už pouhé vzájemné sdílení něco změní. Ne nadarmo se přece říká, že sdílená bolest je jen poloviční bolest a sdílená radost je dvojnásobná radost.
Ten oprávněný vztek na ty, co nás dovedli na scestí, si můžeme schovat do příštích voleb. Teď je ale důležité neskončit jen u blbé nálady. Hledejme odvahu nazývat věci pravými jmény, postavit se k řešení problémů čelem a případně požádat o pomoc, pokud je toho na nás moc. Hledejme pochopení pro sebe i pro ostatní. Buďme k sobě shovívaví, vlídní a laskaví. Odměnou nám bude svět, ve kterém nejsme sami.