Civilizace formy

14. 12. 2010 | 10:52
Přečteno 8715 krát
Zdá se, že v celé naší civilizaci jakoby se vyvíjela jenom jedna část mozku, ta vědecká.

I.

Dnes je možná až příliš banální frází tvrzení, že věda se stala náboženstvím dneška. Metodologií vědy se stal naturalismus, kdy z barvitého, tajuplného, vířivého a mnohoznačného jeviště světa bude pro příště extrahováno jen všechno měřitelné, jen to, co lze vahami zvážit či pravítkem poměřit, co nějak pohne rafičkou přístroje. Věda sama však zůstane hodnotově neutrální a omezí se na měření a formulaci hypotéz, jak funguje materiální orloj světa. Z mnohorozměrné přírody se věda snaží vydestilovat čísla, která mohou nějak být zachycena v tabulkách protokolů, vztahy, které mohou být nějak sevřeny do definic či zachyceny do klece matematických pravidel. Tato věda získá v průběhu staletí působivé úspěchy, díky ní máme technologie a díky technologiím mrakodrapy s klimatizovanými kancelářemi, antibiotika i orbitální stanice. Díky této vědě máme elektronový mikroskop i Hubbleův teleskop a díváme se do obou stran vzdáleností, těch závratně malých i těch nepředstavitelně velkých. Díky vědě máme nadzvuková letadla a TGV.

Věda svým zájmem o měřitelno ale zůstává ukryta uvnitř hmoty a z onoho divokého a tajemného organismu, kterým je příroda, se zajímá jen o úzký výřez skutečnosti. V oné kleci matematických pravidel zůstává jen malá část světa, otázka po smyslu, svět umění, vztahů a svět náboženství zůstává nezachycen a vzpírá se vysvětlení toliko vědeckému. Naše nadšení pro vědu a nové technologie posunuje možnosti lidstva dál a dál. Věda nám na mnoha místech usnadňuje bytí až k jeho nesnesitelné lehkosti, přináší dřív nevídané množství volného času a prodlužuje životy. Věda ale metodologicky správně ponechává stranou palčivou otázku, čím získaný čas naplnit.
Zdá se, že v celé naší civilizaci jakoby se vyvíjela jenom jedna část mozku, ta vědecká. Věda je prostředkem, ničím jiným. Je známou pravdou, že věda produkuje fakta o světě a hypotézy o jeho fungování, nic víc a nic méně.

II.

Obrazem současného světa a jeho nevyváženosti je mediální svět obrazů. Animace, efekty a 3D zobrazení jdou natolik překotně dopředu, že jakmile je jednou vyhlášena nová revoluce v kinematografii, již je překonána novější a ještě dokonalejší, a každým rokem se dostane do kinosálů film, považovaný z technického pohledu za přelomový, za zvěstovatele zcela nové éry v kinematografii. Nad obsahem sdělení ale visí stejný otazník jako kdysi. Díky novým technologiím máme skvělé televize s velkou úhlopříčkou a ostrým obrazem. Věda ale již není schopna zajistit co se vlastně má vysílat, jakými pořady člověka bavit, neboť je schopna zajistit toliko jejich technickou kvalitu, nikoli obsahovou. Propracovaná technologie přenosu, digitalizace a špičkové technické vymoženosti jsou často v ostrém protikladu s obsahem nabízených pořadů. Díky vědě jsme obepnuli Zemi sofistikovaným systémem družic, na oběžné dráze máme gravitačně zavěšeny televizní satelity, výblesky lidského génia, které zpět na Zemi odrážejí věštby zaříkávačů karet, životní názory místních zpěvaček a pozdě v noci telenovely či pornografii. Nůžky mezi formou a obsahem nebyly nikdy dříve rozevřeny více.

Cestujeme rychleji a na jakékoli místo planety jsme schopni doputovat v horizontu hodin, tam i zpět, jaký smysl však takové cesty mají již žádný vynálezce tryskových motorů není schopen zodpovědět, není to ani jeho práce, vždyť on rozumí – tak jako všichni ostatní – jen šroubkům a atomům. Díky vědě má každý občan Evropy svůj mobilní telefon a všichni jsme dvacet čtyři hodin on-line a nepřetržitě na skypu, ICQ, facebooku, twitteru nebo alespoň na mailu, tím ale ještě není stanoveno, že máme témata ke sdělení, že si máme co říci.

III.

Z této civilizace jde strach, neboť připomíná geniální dítě, které se naučilo štěpit atom a pronikat k podstatě života, morálkou však stále dítě, s oněmi typicky dětskými sklony k trapičství a krutosti, neboť dítě ještě nebývá schopno domyslet následky svých činů. Toto nevyrovnané dítě dnes drží prst na spoušti jaderných kufříků, toto dítě dnes přečetlo lidský genom a při tvorbě nových dětí pak jednotlivé geny přesouvá sem a tam, podle zvědavosti a přání. Toto dítě dnes v touze po dokonalém světě zvažuje, zda se nevrátit k děsivé logice akce T4 a nezabít nevhodné, příliš jiné, příliš staré či příliš nemocné. Hrubou eugeniku nacistů dnes tiše promýšlíme a plánujeme nahradit mnohem jemnější a sofistikovanější laboratorní eugenikou, založenou na poznatcích, dnes již skutečně vědeckých.

V umění prostředků jsme se dostali nejdále, co jsme kdy v historii byli, v umění žít jsme stále na začátku. Ať je věda jakkoli skvělá a její úspěchy jakkoli působivé, jedním určitě není, věda není spásou lidstva. Věda spíše rozevírá prostor pro skutečný život, co je ale ten život sám a čím má být čas naplněn, je již mimo její kompetenci. Naše civilizace se řítí po horizonále, kterou rozšiřuje dál a dál, aniž by otázka vertikály byla řešena nebo dokonce aniž by někdo nahlédl její závažnost. Vědu lze snad neobratně přirovnat k autu. Je to zařízení, pomocí kterého se dostaneme mnohem dál a mnohem rychleji. Je ale možno jet mnoha směry za mnoha různými účely. Kam a proč, je ovšem již mimo kompetenci a často i zájem konstruktérů, kteří nechtějí přebírat odpovědnost za řidiče.

Odtud i věčné obavy etiky z každého dalšího vědeckého vynálezu. Není jistě nic špatného na vynálezu pěstního klínu, štěpení atomu či genových manipulacích jako takových. Ba právě naopak, veškeré nové objevy a veškeré nové vědecké poznatky zpřesňují náš obraz o světě, usnadňují náš život něm a universum se stává z oné nepoznané a nepoznatelné divočiny stále více domovem, který nějak důvěrněji známe, ve kterém se cítíme lépe, více jako u sebe doma. Věřím, že v touze člověka po poznání je cosi božského, cosi inherentně dobrého, cosi, k čemu – mohu-li použít natolik religiózního slovníku – je člověk povolán. Tento fakt bývá také do značné míry zneužíván všemi těmi, kteří chtějí technický pokrok bez jakýchkoli morálních mantinelů, bez jakýchkoli omezení. Argumentuje se ve smyslu, že co je myšlené, je možné, a jediná nemožnost, se kterou se musíme (zatím) potýkat je nemožnost technická. Vždyť pokrok je sám o sobě dobrý, slýcháme.

Technický a vědecký pokrok per se jistě dobrý je, vždy ale musíme vzít rovněž do úvahy charaktery, povahy lidí, kteří jím vládnou. Rabín Jonathan Sacks říká velmi přesvědčivě, že nejmasivnější zbraní hromadného ničení je lidské srdce. Moc, kterou člověk disponuje je stále větší, ničivější, s každým novým patrem naší babylonské věže získáváme větší rozhled. Na druhé straně si ale vždy musíme klást otázku: dozrál již člověk svým vynálezům? Onen pěstní klín, který držíme v ruce ... použijeme jej vždy jen k dobrému, a nikdy k uzurpování moci nad ostatními? Dorostli jsme velikosti svého objevu? Dokážeme s tím, co umíme, zacházet skutečně moudře? Řečeno velmi obrazně, vyvíjí se obě části lidské duše souměrně a tak, jako rosteme v technologiích, rosteme podobně i v odpovědnosti? S každým novým vynálezem moderní doby, od vytvoření baktérie s DNA vyrobenou v laboratoři po automatické válečné roboty, zaměřující – a střílející (!) – již ne podle lidského rozhodnutí nýbrž podle vloženého softwaru si tyto znepokojivé dotazy znovu a znovu klademe a cítíme, že naší odpovědí na všechny položené otázky je zdráhavé a možná že nikdy nevyslovené „ne“.

Myslím, že není nic špatného na všech těchto objevech, na vytvoření zcela nové baktérie, která bude schopna metabolizovat ropné skvrny etc., ale že může být něco velmi špatného v oné druhé části mysli člověka.

Z oné bioetické otázky „smíme, co můžeme?“, tedy „co umíme udělat technicky, můžeme to udělat i morálně?“ se stává pozvolna otázka „dorostl člověk morálky člověka techniky“? Je technická úroveň lidstva v proporcích s jeho morální úrovní?

Pracovní koncept pro sborník o aktuálních otázkách dneška „Hlavou zeď“.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy