Fantasy svět bakterií

15. 03. 2011 | 09:48
Přečteno 5928 krát
Časopis Proceedings of the National Academy of Sciences zveřejnil zprávu, že „přátelské“ bakterie v našem těle by mohly pomoci v boji s virovou infekcí.

Myši, ošeřené antibiotikem neomycinem (který bakterie zabíjí) zvládaly virovou infekci hůře než myši bez antibiotik. Důvodem je zřejmě to, že bakterie jsou prstem na spoušti metabolické dráhy, na jejímž konci je chemikálie pomáhající aktivovat imunitní systém. I když je zpráva považována za průlomovou, je to pravděpodobně jen další z mnoha netušených kousků, který bakterie umí vytáhnout z klobouku. Posuďte sami.

Především, je jich neuvěřitelně mnoho. V hrsti hlíny je víc baktérií než lidí, co kdy žili na Zemi. Na rozdíl od andělů má smysl se ptát, kolik se jich vejde na špičku jehly. Jejich biomasa je desetkrát větší než biomasa všech ostatních organismů na světě. Jsou zde od úsvitu života na Zemi a jako skupina nikdy nevymřely. S trochou filosofické licence můžeme dokonce říct, že konkrétní jedinci jsou nesmrtelní. Pravda, jednu baktérii můžeme zahubit žárem, antibiotiky nebo dlouhodobým nedostatkem vody, avšak za normálního běhu věcí žije baktérie věčně. Je to zvláštní, smrt přišla na svět až s nástupem eukaryot. Zatímco my si umíme předávat DNA pouze vertikálně, z rodičů na děti, bakterie to zvládají i horizontálně, jedna druhé, řekněme kamarád kamarádovi. Dvě jakékoli baktérie jakéhokoli druhu a jakékoli geografické lokality na této Zemi si jsou v principu schopny předat kus DNA, možná přes mnoho a mnoho přestupních stanic, tvořených jinými baktériemi, ale možné to je. V tomto smyslu můžeme všechny baktérie na světě chápat jako jediný druh, nebo podle některých dokonce jako jediného jedince. Ze svého okolí jsou schopny si do sebe vtáhnout nahé kusy DNA – a možná se ukáže, že by se informace mohla k něčemu hodit. Vzhledem k tomu, že máme všichni stejný genetický kód, je pro baktérie mnohem prospěšnější než pro nás být připojeny k internetu stejného genetického jazyka. K horizontálnímu přenosu genů uvádí bakterioložka Lynn Margulisová vtipný příklad. Představme si, že jsem světlovlasá modrooká dívka, která přišla do kavárny, kde obsluhuje servírka se zelenými vlasy. Po opuštění kavárny mám i já zelené vlasy a jdu si zaplavat do místního bazénu. Ve vodě nechtěně polknu doušek vody s mnohem častějším genem pro hnědé oči. V rámci sušení ručníkem do sebe dostanu DNA ze slunečnic a holubů, které jsem potkala vedle na chodníku cestou městem. Z plovárny vyjdu jako zelenovlasá hnědooká dívka, na které začnou růst tyčinky a pestíky a od vchodu odletím pryč, a cestou mě jak parašutisté začne opouštět potomstvo schopné klouzavého letu. Jistěže je tato fantasie trochu přehnaná a úseky DNA, které si bakterie vyměňují, jsou výhodné spíše k metabolickým drahám, které se projevují méně dramaticky, ale v principu to takto nějak může být.
Baktérie nám připomínají, že žít se dá všude. V horkých pramenech, v extrémně slaných prostředí, lze přežít velké hloubky i pronikavou úroveň radioaktivity. Deinococcus radiodurans přežije radioaktivitu 3 000x silnější než co je schopna zabít člověka a Picrophilus oshimae zvládne pH 0,03, což je prostředí natolik kyselé, že rozpouští kovy. S některými archebaktériemi se velmi těžko experimentuje, neboť jejich teplotní optimum je kolem 105 stupňů Celsia, v laboratoři je tedy třeba je neustále pod mírným tlakem vařit, aby nezemřely zimou! Miliardu let zde byly bakterie samy, pak se stalo něco, čemu ještě příliš nerozumíme. Buďto zkusila pohltit jedna druhou, a oběť v těle útočníka přežila, nebo jedna zkusila parazitovat uvnitř druhé, v každém případě se ve výsledku ustanovila docela výhodná spolupráce „baktérie v baktérii“ a vznikly eukaryotické buňky, ze kterých jsme vznikli my. Bakterie nás učí, že evoluce a vznik něčeho nového nemusí nutně vždy postupovat rozštěpením, jako spíše splynutím! A až jednou poletíme na Mars, ve slaném prostředí mikrooceánů našich buněk si tyto baktérie, dnes známé jako mitochondrie poneseme, a ony nám budou připomínat slané prostředí dávných moří, ze kterých vznikly.
Mnohé osidlují prostředí bez přístupu kyslíku, jako je dno oceánu, žaludky krav nebo odpadní vody. Vedou nás tak k myšlence, že původní atmosféra na Zemi byla bez kyslíku. A nejlepší na konec. Dávno předtím, než nastaly prvohory došlo k nejděsivějšímu globálnímu vymírání, které nemá v dějinách planety obdoby. Určitý typ cyanobaktérií začal při fotosyntéze využívat jako zdroj elektronů vodu, a jako odpadní produkt se začal do atmosféry uvolňovat kyslík. Postupem času bylo kyslíku stále víc a snad nějakou dobu kyslík reagoval se sloučeninami železa v mořské vodě a, jak říkáme na přednáškách, planeta „zrezivěla“, pak jej ale bylo čím dál víc a došlo ke genocidě všeho živého. Některé bakterie prchly do bezkyslíkatého útočiště, jiné zahynuly v největším vymírání v dějinách. Díky baktériím je dnes atmosféra Země hořlavá a škrtnutá sirka vzplane, to vše v příkrém kontrastu se složením atmosféry na jiných planetách. Pak ale, jako už tolikrát, si jeden typ baktérií udělal z nouze ctnost a místo toho, aby jej kyslík zahubil, jej začal naopak využívat pro metabolické reakce. Z těchto alfa proteobaktérií vzniknou mitochondrie člověka a díky nim můžeme i my s výhodou kyslík dýchat. Bakterie tedy umí zareagovat na novou situaci a z nepřítele si udělat přítele, z jedu nepostradatelnou součást metabolismu.

Zjištění, že bakterie nejenom osidlují naše tělo, ale možná nás navíc ještě aktivně chrání je možná jen dalším trikem, který bakterie zvládají. Zbývá filosofická otázka: pomáhají nám bakterie v bitvě s viry „úmyslně“ proto, aby nás, své hostitele ochránily nebo se jedná o náhodný a nezamýšlený efekt jejich metabolismu? Ať je to jakkoliv, ukazuje se, že komunikace mezi imunitním systémem a bakteriemi, které osidlují naše útroby je mnohem zajímavější, než bychom si kdy pomysleli.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Antikrist napsal(a):

Pro mě jsou nejhorší socanské baktérie. Ty vám zalezou všude a žerou a žerou můj soukromý majetek! Taková baktérie "špidlák" si za pět let přišla na 35 milionů a ještě kudy chodí, tudy fouká nejchudčím "zdroje máte" jen musíte makat!
15. 03. 2011 | 10:37

Viola napsal(a):

Je tenhle článek povzbuzení po tom, co se stalo v Japonsku?
15. 03. 2011 | 10:43

Jiří napsal(a):

Zajímavý článek, díky za něj.
15. 03. 2011 | 11:15

kacíř napsal(a):

Vácha, atˇžvaním co žvaním, hlavně že jsem za to placenej,že? Studium a existence lidí jako jste vy je pro společnost opravdu "nezbytná". Politikům nadáváme, ale takové parazity jako jste vy a Halík, si pěstujeme. Můžete mi říci proč?
15. 03. 2011 | 11:20

ZAM napsal(a):

Přesně tyto vlastnosti baktérií a jejich podivuhodný svět mne před desítkami let přivedl k jejich studiu a k profesní náplni života. Je docela zvláštní, jak přes poskytované mnohé informace veřejnost ví o baktériích dost málo. Dík za článek se širokým záběrem.
15. 03. 2011 | 11:25

ZAM napsal(a):

kacíř nebo spíš ignorant?
15. 03. 2011 | 11:26

Colt napsal(a):

pane Vácho,

dík, pěkné připomenutí, že člověk je jen jedním z článků přírody.
Na druhé straně mu tato příroda poskytuje nepřeberné množství materiálu k uspokojení toho, čím jej obdařila - zvědavosti.
15. 03. 2011 | 11:29

kacíř napsal(a):

ZAM:
Nejde o bakterie, ale o církevní zaměstnance, kteří si své renomé upevňují přes vědu a snaží se tak jakýmkoli způsobem zviditelňovat v konečném důsledku své chlebodárce, parazitující na ovládnutí lidstva intelektuální demagogií. Můžete to pochopit?
15. 03. 2011 | 11:35

jamretsam napsal(a):

"Smrt přišla na svět až s nástupem eukaryot". Hezká myšlenka, že smrt je cena za vývoj života a tedy i za náš život.
15. 03. 2011 | 11:36

jamretsam napsal(a):

Mimochodem, ta filosofická otázka o "úmyslu" je širší. Náš život, bez celé té historie vývoje života, která vedla ke vzniku současného ekosystému, je nemyslitelný. Dávám přednost úmyslu (ať již kohokoli) před takovou souhrou náhod.
15. 03. 2011 | 11:45

JenTak napsal(a):

Děkuji za podnětný a velmi zajímavý blog. Jen se mi nezdá ten počet bakterií v hrsti hlíny. Opravdu v ní je nějakých 15 000 000 000 bakterií? Já počet všech lidí na planetě nepočítal, jen jsem tak plácl od boku.
Co kdybyste napsal, jak se dívá církev na vymýcení viru "Variola vera" - pravých neštovic? Považuje církev za bohu milé, když odstranil boží výtvor z této planety?
15. 03. 2011 | 12:06

ELes napsal(a):

kacíř: Vácha je zaměstnaný na lékařské fakultě, ty církevní zaměstnanče :) A buď si jistý, že přednostu ústavu nemůže dělat kdejaký blbec (jako např. ty). Proto on píše na aktualne zajímavé články a lidi je se zájmem čtou, zatímco ty se jen simplexně vztekáš v diskuzích.
15. 03. 2011 | 12:11

Eles napsal(a):

JenTak: já bych řekl, že je to možné, když vezmeme v úvahu, že jenom v našich střevech žije víc bakterií než buněk celého těla, cca 10^14.
15. 03. 2011 | 12:16

kacíř napsal(a):

ELes:
Děkuji za názor.
15. 03. 2011 | 13:12

Hanuš Karlach napsal(a):

Milý bratře, veliký dík za velice zajímavý text.( Kamarád docent Pavel Kraml o Vás pěje přímo pajány.) Jen takovou nedůležitou drobnost: výraz "fantasy" v literární teorii vůbec neznamená nějaký současný autonomní žánr - ač si to leckdo myslí - , to je jen anglický výraz pro fantastické elementy v literatuře (kterých je v drtivé většině písemnictví sdostatek, i v takzvaně realistické próze nebo dramatu). Tvrzení, že fantasy je samostatná odrůda beletrie, je ryze komerčního původu, vymysleli si to knihkupci, aby mohli mít v prodejnách samostatný koutek literatury, v níž to fantaskní dejme tomu převažuje. (Což je zase otázka: kde v tom kterém díle je fantastického dost, kde méně, kde přiměřeně a tak dále?) Zdraví a děkuje Hanuš Karlach
15. 03. 2011 | 13:50

Frante napsal(a):

K článku bych doplnil historicky zajímavý moment, kdy eukaryotické bakterie začaly úzce spolupracovat a k té spolupráci se různě specializovali, tak že se nakonec přetvořily v nás, mnohobuněčné organizmy. Další velký krok právě začíná, když spolupracující bakterie nemění svůj genom náhodně, cestou náhodných mutací a darwinovskou selekcí, ale inteligentně pomocí genových manipulací (začali jsme u jiných druhů genetickými modifikacemi , u sebe jen genovými léky- zatím).
15. 03. 2011 | 14:02

milo napsal(a):

p. Karlach

Akademická kategorizace vždy zaostávala za životem té materie, kterou chtěla popisovat. Připusťme Fantasy jako žánr ... nikoliv prodejní, ale autentický, v literární materii existující.

p. autor

Rozumět smyslu bakterií nemůžeme. Jsme sami sobě překážkou.Smysl, bohužel, není souhrn funkčností. Děkuji za článek.
15. 03. 2011 | 14:19

yorick napsal(a):

Podle mého,
vnášíte pane Vácho do debatovaného problému antropické hledisko. Já to vidím jako chybu. Tak jak je nesmyslný antropický pohled na Vesmír, tak nemá smysl pohlížet ani na bakterie z tohoto úhlu. Jednak jsme z nich složeni už v době zrodu a vláčíme je životem až do svého zániku. Bakterie prostě vytvořily s geny a jinými prvky života tento druh člověk jako jednoho z živočišných druhů. Protože v něm (některé) žijí a mají bazální vlastnost všech živých organizmů přežít, tak holt se starají, aby ten jedinec, co v něm zrovna bivakují přežil. Tím ho současně chrání, ale až v druhém plánu. Předně je to prostředí v němž se rozmnořují a tak primárně chrání sebe. Totéž dělají jejich kámošky třeba v nezmarovi. Ony asi nemají rozum v našem pojetí, ale paměť zcela jistě a umí opravovat své chyby, na což už jsou dostatečně složité. Tuším, že už "vědí", že se jim člověk nepoved. Mě by zajímalo, v jakém časovém horizontu připraví něco užitečnějšího a hlavně chytřejšího :))).
Pěkný den.
15. 03. 2011 | 15:45

Frante napsal(a):

yorick

Jejich záměrem nebylo aby se něco povedlo, ale aby se něco nepovedlo
15. 03. 2011 | 16:56

skeptický napsal(a):

Je také možnost,že imunitní systém přestává fungovat v těle plném mrtvých bakterií,a viry navíc už nezvládá.Nebo zabití užitečných bakterií tělo oslabí.
Vysvětlit se to dá všelijak.
Když utrhnu bleše všechny nohy a řeknu skoč,a ona neskočí,mohu dojít k závěru,že ohluchla.
15. 03. 2011 | 17:15

Baba napsal(a):

Našinec se nejen v letnějídelníčkovém tzatziki zaměří na tu správnou značku jogurtu. Jeho identita doznala změn v seznamu památek UNESCO a několika patentovaných receptur, povědomí o řadě tradičních českých firem postrádá.
15. 03. 2011 | 17:48

ZAM napsal(a):

kacíř:
Mohu. Autor ideologickou otázkou v předposlední větě sofistikovaně se snažil vvybudit ´logicky´ theistickou odpověď. Možná předpokládal diskuzi typu ´to nemůže být náhoda´, už se ozval jamretsam. ☺
15. 03. 2011 | 18:45

ZAM napsal(a):

jamretsam:
"Dávám přednost úmyslu (ať již kohokoli) před takovou souhrou náhod." ´Souhra náhod´ je vágní termín pro počet pravděpodobnosti. Znamená to, že jde o matematicky vyjádřenou míru jistoty.
15. 03. 2011 | 18:47

ZAM napsal(a):

JenTak:
"Opravdu v ní je nějakých 15 000 000 000 bakterií?" Zjišťování počtu baktérií je rutinní činnost laboratoří mikrobiológie prostředí resp. potravinářské mikrobiológie. Proto vím, že v jednom mililitru odpadové vody se vyskytují řádově i miliardy živých baktérií detekovatelných běžnými kultivačními metodami, rovněž také v nedostatečně ošetřeném syrovém mléku po několika hodinách od nadojení. Půda bývá baktériemi přímo nabitá.
15. 03. 2011 | 18:55

ZAM napsal(a):

Frante:
Eukaryotické baktérie je nesmyslný termín, nic takového neexistuje ani neexistovalo, baktérie byly, jsou a budou prokaryotické. Až se vyvinul eukaryotické buňky, nebyly to baktérie, nýbrž předchůdci prvoků.
´Inteligentní genová manipulace´ je jenom výplod fantazie v něčí hlavě, nikoliv však realita. ☺
15. 03. 2011 | 19:01

ZAM napsal(a):

Baba:
Výborná připomínka jogurtů. Bez ohledu na výrobní značku všechny vznikly činností z lidského pohledu ušlechtilých baktérií a jsou velice zdravou potravinou - reklama v tomto punktu nelže. Jeden rod je nazván Lactobacillus, a to je to ´L´ cassei (immunitas). Bohužel některé jogurty kvůli stabilitě jsou zahřívány a laktobacily s užitečnými streptokoky (další bakteriální rod) jsou tak ničeny. Proto je dobré vyhledávat mléčné kysané výrobky (i acidofilní mléko, kefír ap.) s živými baktériemi.
Btw. - dámy prominou - stejně užitečné laktobacily žijí v ženské zdravé pochvě, takže ke zdraví většinou přispívá i orální sex. ☺
15. 03. 2011 | 19:14

Baba napsal(a):

Ale uznejte, že v katolickém prostředí uvedete člověka snadno do rozpaků.
15. 03. 2011 | 20:57

ZAM napsal(a):

Baba:
Připadá mi to docela správné a odpovídající realitě. Vtipný příklad Lynn Margulisové o horizontálním přenosu zelených vlasů by bylo možno rozvinout příkladem přenosu sexuálního F-faktoru, ve kterém dívce po zpovědi u pana faráře naroste penis.
15. 03. 2011 | 21:09

Baba napsal(a):

Z pasívně přijímaných informací se pravdy nedoberete.
15. 03. 2011 | 21:19

Frante napsal(a):

ZAM
OK, myslel jsem jednobuněčná eukaryota. ´Inteligentní genová manipulace´ - zkratkou jsem napsal že genové manipulace jsou projevem inteligence (pro čtenáře kteří to pochopí)
15. 03. 2011 | 21:27

ZAM napsal(a):

Frante:
Nejsou.
15. 03. 2011 | 21:41

ZAM napsal(a):

Baba:
O.K. Proto se konají experimenty.
15. 03. 2011 | 21:50

JenTak napsal(a):

děkuji za informace ohledně počtu bakterií v hrsti hlíny. Stejně se mi to zdá moc. :)
15. 03. 2011 | 21:58

ZAM napsal(a):

JenTak:
Má to následky. " Odhaduje se, že půdním dýcháním se dostává do atmosféry desetkrát větší množství CO2 než spalováním fosilních paliv."
http://www.vesmir.cz/clanek/puda-a-bilance-co2-v-ovzdusi
15. 03. 2011 | 22:09

ZAM napsal(a):

Při mikrobiologickém vyšetřování baktérie se pěstují na povrchu pevných agarových půd, na nichž přes noc vyroste jedna kolónie buněk, která pochází přibližně z jedné původní buňky. Kolónie je tvořena řádově 10 milióny baktérií.
15. 03. 2011 | 22:14

Baba napsal(a):

Pro ZAM:
Chci si ujednotit své zkušenosti.
15. 03. 2011 | 22:40

Frante napsal(a):

ZAM
Jsou
15. 03. 2011 | 22:54

Důchodce68r napsal(a):

Autor.
Moc zajímavý článek, takové si ukládám do svého archivu.
Tento taky pošlu svým čtyřem "dětem".
A píšu si do ÚKOLY2: ..upravit jeho části do formy "opravdových pohádek" pro vnoučata.
(V ÚKOLY1 mám např. postavit 500m plotu, zateplit část staré usedlosti, atd atd)
Do ÚKOLY-Z (tj. až se podruhé narodím) si píšu "studovat mikrobiologii".
(A taky na PF MU. V tomto životě jsem tamtéž stihl jenom fyziku.)
Srdečně zdravím!
16. 03. 2011 | 02:44

Fialenka napsal(a):

ZAM
Anebo místo mléka (prý je stravitelné jen pro kojence) jíst tyto ušlechtilé bakterie v tabletách. Nevíte která firma prodává nejlepší?
16. 03. 2011 | 08:26

ZAM napsal(a):

Fialenka:
Ano, v lékárnách se dají koupit nutriční doplňky obsahující užitečné baktérie, které jsou určeny především k obnovení optimálního složení střevní mikroflóry po antibiotické terapii. Jejich firemní názvy neznám a myslím, že není mezi nimi zásadní rozdíl.
16. 03. 2011 | 22:59

ZAM napsal(a):

Frante:
Máte pravdu, pokud míníte genové manipulace prováděné člověkem.
16. 03. 2011 | 23:03

Frante napsal(a):

ZAM

Ano , to jsem měl na mysli
16. 03. 2011 | 23:04

ZAM napsal(a):

Frante:
Z původní věty jsem to nepochopil:"Další velký krok právě začíná, když spolupracující bakterie nemění svůj genom náhodně, cestou náhodných mutací a darwinovskou selekcí, ale inteligentně pomocí genových manipulací (začali jsme u jiných druhů genetickými modifikacemi , u sebe jen genovými léky- zatím)."
15. 03. 2011 | 14:02
17. 03. 2011 | 00:02

Fialenka napsal(a):

ZAM
Děkuji za odpověď.
Na internetu jsem jednou četla, že jsou k dostání produkty s různými druhy, kombinacemi a množstvím bakterií. Ty bakterie jsou i různým způsobem vyráběné. Jiné se hodí pro děti, jiné pro dospělé. A prý taky záleží na obalu, aby se bakterie dostaly na místo určení. Když se zeptám v lékárně jaké by mi doporučili, tak nabídnou to co mají v akci, nebo mi vyjmenují co mají za dodavatele. Tak jsem se tady zeptala odborníka z nejpovolanějších … a opět jsem se dozvěděla, že je to v podstatě všechno stejné. OK, o to je to jednodušší. Ty rozdíly můžou být jen reklamním trikem.
17. 03. 2011 | 09:04

jogín napsal(a):

Je to poněkud přeexponované. Jak cestování genů, co se děje především mezi velmi příbuznými druhy bakterií, tak vznik nového spojením- od dob, kdy se z bakterií vyvinuly mitochomdrie u eukaryontů nic v podobném rozsahu nevzniklo. Jo, máme všelijalé symbiozy, bez příslušných bakterií nepřežijí termiti ani mšice, bakterie nám i krysám dodávají vitamin K, jenže v šíleném rozsahu dějů který v tělech současných zvířat probíhá je symbioza jen nepatrný kousíček. Postmoderní přístup ve vědě zdůrazňuje všechny možné ptákoviny, jenže se ukázalo, že jeho význam je mizivý.
17. 03. 2011 | 10:33

ZAM napsal(a):

jogín:
"cestování genů, co se děje především mezi velmi příbuznými druhy bakterií" Nikoliv, např. geny rezistence na ATB si baktérie předávají horizontálně mezi nepříbuznými druhy, čeleděmi ap.
Cestování genů překonává hranice říší, např. gen pro hemoglobin byl detekován v aktinomycetách.
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=17035786
17. 03. 2011 | 17:48

barcode label software napsal(a):

Bacteria inhabit every environment on the planet, playing a key ecological role. They exhibit the basic characteristics of all living things. Thanks for sharing this interesting and educational piece.

barcode software
http://www.barcodelabelsoftware.net
30. 03. 2011 | 07:41

Jemnický napsal(a):

Marek Vácha
Bakterie si především chrání své krásné bydlo ve střevě. Konstantní teplota, konstantní vlhkost, konstantní dodávka kvalitní potravy. Jen je potřeba vycházet dobře s domácím (imunitní systém střeva)a nepustit si tam bezdomovce (viry, salmonelly atd.), protože ti domácího naštvou a pak to odskáčou i nájemníci komensálové. Někdy se naštvou nájemníci a odskáče to domácí.
Klid ve střevech je půl zdraví.

ZAM

ty geny se neexprimují, asi to ani nejsou plnohodnotné geny, ale jen jejich fragmenty. Bakterie se rychle neupotřebitelných částí DNA zbavují, tak je otázka, kdy tam ty sekvence učenci našli a zda je tam najdou po desítkách pasáží a v jakém procentu populace.

S pozdravem,

Jemnický
30. 03. 2011 | 17:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy