Lars von Trier: Antikrist (2009)

25. 02. 2010 | 22:53
Přečteno 9906 krát
Několik poznámek k filmu.

Lars Von Trier maluje lidskou postavu, ale maluji ji silným uhlem, vše je o něco přetažené, zbytnělé, přestřelené, jeho socha je příliš hrubá, ale je to přece jenom socha člověka. Scény by se v reálu nestaly takto, ale staly by se. Největším problémem tohoto filmu je, že je pravdivý. Diváka bezděky napadne banální motiv z Tolkiena: trpaslíci kutají ve skalních dómech příliš hluboko, a tak probudí síly, které měly spát a které je nakonec zničí, probudí hlubinné temné postavy minulosti, kterým nebudou schopni vzdorovat. Cosi hluboko v nevědomí je takto v nás zakopáno, a je možná dobře, když v běžných životech mírových dob kloužeme lehce po mělčině věcí, kdy ve své duši nekutáme příliš hluboko a neprobouzíme hlubinné démony, kdy jak se patří chodíme s dívkami na nezávazné procházky, přispíváme na charitu a vedeme spořádané domácnosti. Nevědomí se ale někdy u některých jako gejzír provalí do vědomí – Jung věděl o čem mluví – a výsledek je podobný scénám z filmu. Některé obrazy a dialogy znějí velmi povědomě, a muž si nemůže neuvědomit chyby, kterých se notoricky dopouští v kontaktu se ženami a dívkami. Trýznivým poselstvím tohoto filmu je že je déjà vu, jen to někdo vyslovil nahlas. Kdo tyto situace nikdy nezažil bude film považovat za nepochopitelný, jak se ostatně ve většině recenzí děje. A chtělo by se mi dodat, blahoslavený, komu film nic neřekl.

Muž intuitivně předpokládá, že je pravda a lež a že alespoň nějaká pravidla platí a že vyřčené slovo je naplněno pevným obsahem. Není tomu tak. Jakoby muž a žena hráli šachy, muž tahá figurkami jak je smluveno, zatímco žena porušuje všechna pravidla hry, neboť pohybuje cizími kameny nepovolenými tahy. Koneckonců pravidla ani nezná, vždyť nechce ani vyhrát ani prohrát, touží toliko milovat nebo nenávidět a v její duši je obojí zároveň, což muž není schopen pochopit. Muž si až pozdě uvědomuje, že s pravítkem a kružítkem a se svojí pravoúhlou logikou vytáhl do boje proti běsům. A dodejme, šel do této války plný dobré vůle, milující a pečující se snahou udělat to nejlepší co je v jeho skromných silách. I toto je podoba války, žena, která literárně neví čí je a ve které spojení lásky a nenávisti vytváří třaskavou směs a nezáleží snad ani na její vědomé vůli, která z podob převládne ráno a která večer, protivníkem je muž, ne nějaký konkrétní muž, jako spíše obecné mužství, podle toho kdo se zrovna dostane do cesty, druh nebo dítě. I zde se spolu láska a nenávist, potřeba blízkosti a touha ublížit, zahojit všechny rány, poranit co nejvíc, milovat až do konce, zabít co nejbolestivěji sváří, minutu od minuty se mění bitevní pole a ta, která dnes vyznává lásku na celý život je tatáž, která za pět minut touží mučit a je to přitom stále táž, nešťastná a snad alespoň občas i vědomá toho všeho, žena, bezmocně přihlížející zápasům ve svém nitru, podléhající pod přesilou nevědomí, objímající i zabíjející a nemohoucí na tom nic změnit. Žena, která tak jako neindividuované přírodní národy má na svět denní názor a noční názor. Je úplně jedno, jestli to nazveme geny, hormony nebo nevědomí, mluvíme o tomtéž. Sebezmrzačení, až origénovsky povědomé, přichází příliš pozdě, jako volání po míru, udržení nenávisti v šachu za cenu ztráty lásky, jako výkřik touhy zabít jakékoli emoce, touhy to vše vrátit zpět, napravit nenapravitelné, nějak omezit dvě nepřemožitelné armády šílené nenávisti a ještě šílenější touhy po blízkosti, které se střetají před udivenýma očima ženy, která tomuto zápasu přihlíží jak bezmocná novinářka. Neboť i žena touží po dobru. Žena pak jedná, vskutku ne-vypočitatelně, bez jakékoli logiky, a snad už to ani není ona, spíše ten gejzír nevědomí v ní. Muži jsou vinni, tím, že jsou, tím, že existují, vždyť my jsme jim vždycky, desítky tisíce let sloužily, byly jimi mrzačeny, násilňovány a upalovány, služky vám už nikdy dělat nebudeme, vaše úspěchy jsou naší kletbou. Muž si toho doslova není vědom, neboť se narodil ve dvacátém století, používá rozum a matematický aparát logiky, princip jang je ostatně definován jako světlý, teplý a suchý, vzhledem ke svému datu narození považuje svou vinu za zločiny minulých tisíciletí logicky za absurdní.

Obvinění, která bychom chtěli vyslovit v závěru filmu nám jaksi váznou v hrdle – je totiž žena skutečně vinna, je odpovědna za své skutky a co vlastně znamená být odpovědný? Muž by dozajista řekl že určitě ano a v jeho světě to dává logiku. Problémem je, že v ženském vesmíru to tak jisté není.


Publikováno na www.umlaufoviny.com

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

skeptický napsal(a):

Opravdu moc hezky napsáno.A knězem.Známkuji eminenc.
26. 02. 2010 | 05:46

Baba napsal(a):

Docela s vámi souhlasím. Se smyslem pro odpovědnost se nikdo nenarodí. Pozoruhodný text. Zhuštěný a netlačí. To bych chtěla umět.
26. 02. 2010 | 12:12

Apeoffice napsal(a):

A přesto že víme jaké jsou, stále vzdáleni poučení z minulých bojů, vstupujeme vyzbrojeni pravítky, kružítkem, tužkou a ořezávátkem do dalších vztahů.
Děsí mne, že těžké je se ženou být a těžké je být bez ní.

Ženy jsou krásné, to byl ale Alosaurus taky :)
26. 02. 2010 | 12:23

Baba napsal(a):

Na čem sedíte, že píšete tak vzletně?
26. 02. 2010 | 14:26

skeptický napsal(a):

Žena jest brána pekelná.
Dnešní znak ocenění či souhlasu - kroužek utvořený palcem a ukazováčkem - ve středověku byl znakem vaginy a sloužil k zahánění ďábla,neb i ten se tohoto pohledu děsil.
26. 02. 2010 | 14:41

Viola napsal(a):

Já se tedy vůbec divím,

že kněz si napřed něco o filmu nepřečte a teprve potom se rozhodne na takový film vůbec nejít. Přečetla jsem si pár recenzí a usoudila jsem, že bych ani takový film nechtěla vidět, natož o něm přemýšlet, dala bych ho do trezoru, zrovna tak jako podobný film Anatomii pekla.

ukázka z jedné recenze:"Před dvěma lety se nejznámější dánský režisér Lars von Trier propadl do depresí, ze kterých se nakonec vymotal díky Antikristovi, terapii o strachu a boji mezi mužem a ženou. Na začátku je idylická láska, touha a žádostivá manželská soulož Willema Defoea a Charlotte Gainsbourgové. Ve druhém pokoji zatím jejich malý synek uklouzne a vypadne z okna. Matka si jeho smrt vyčítá a propadá se do děsivých stavů úzkosti. Manžel je povoláním psychoterapeut a vezme svou ženu na jejich chatu zvanou Eden do hlubokých lesů. Tady se ji snaží různými hrami zbavit depresí, ale jenom u ní vyvolává vlny vzteku, animální touhy a sebenenávistného násilí. "
27. 02. 2010 | 21:30

skeptický napsal(a):

Tak jsem to chytil akorát na 666.
Myslím,že vidět film po pojednání pana Váchy není vůbec nutné.
28. 02. 2010 | 11:56

Irena napsal(a):

Milá Violo,

váš jednoduchý pohled je opravdu úsměvný. Víte, poznávat, hodnotit a PŘEMÝŠLET posouvá člověka vždy dopředu. To ale nesmíte a priori vše odmítnout. V tom je problém vás, věřících (některých, abych nekřivdila).
Myslím, že autor (M. Vácha) je velice inteligentní člověk, nespoutaný dogmaty a předsudky. Podal vysoce sofistikovaný pohled do nitra člověka, tak jak ho běžně neznáme.
Ode mě: klobouk dolů.
01. 03. 2010 | 08:50

Viola napsal(a):

Milá Ireno,

V jednoduchosti je krása, alespoň já to tak vidím. A mám takový dojem, že pan Orko Vácha by měl být spoutaný dogmaty, předsudky ne, ale dogmaty určitě, jinak není na svém místě. :-)

P.S. Nepopírám, že to napsal krásně vzletně a že mnohý, kdo si přečte tuto recenzi, už ani film nemusí vidět, tak jak to i někdo v diskuzi napsal.
02. 03. 2010 | 20:17

Irena napsal(a):

Viola:

Ano, v jednoduchosti krása být může. V prostoduchosti už ne.
Myslím, že dříve nebo později katolická církev projde obrodou a s ní i dogmata.
Líbila se mi polemika p. Váchy s Karlem Skočovským (o "přirozenosti" PPR) nebo články o evoluci na literárky.cz. Najděte si je na googlu, pokud vám to bude stát za to.
P.S. Nenapsal to krásně vzletně, napsal to tak, že je vidět, že přemýšlí a snaží se pochopit.
02. 03. 2010 | 22:49

Viola napsal(a):

Milá Ireno,

jste velice laskavá, našla jsem krásné stránky katolických věřících. Budu mít počteníčko. :-)
03. 03. 2010 | 09:48

Irena napsal(a):

Skeptický:

Dobrý den pane kolego, co dělá duše:-)))?

Myslím, že právě pojednání p. Váchy navodí určité rozpoložení, chuť, zvědavost (každý ať si to nazve, jak chce) film shlédnout. Stáhla jsem si ho z internetu, ale po četbě recenzí se domnívám, že si ho budu muset "dávkovat". Asi to bude degradace vyznění a prožitku z filmu, ale obávám se, že asi jediná schůdná cesta pro mě.
03. 03. 2010 | 14:06

Irena napsal(a):

Autor:

Tak jsem film shlédla...
Je neuvěřitelně krásně natočený. Vlastně pořád ještě zpracovávám dojmy z něj. Na netu je spousta recenzí, hodnocení, úvah. Četla jsem je. Co člověk, to jiný úhel pohledu. R. Dawkins někde napsal, že pochopit předkládané (cokoliv) můžete tak, že porozumíte obsahu, A NEBO to můžete pocítit až do morku kostí. Přesně takhle jsem se cítila. Je syrově opravdový a vaše pojednání k němu jde asi tak, jako když klíč zapadne do toho správnégo zámku. Z měho pohledu.
Díky.
16. 03. 2010 | 10:14

sorry napsal(a):

komentář pana Váchy je možná vzletný, ale daleko od jádra věci.
A mimo to, by se měl - při svém vzdělání - naučit unisťovat čárky a někdy si text po sobě přečíst. Překlepy a nedoklepy dělají dojem, že si řeší svůj problém, namísto, aby něco řešil.
30. 03. 2010 | 00:44

Irena napsal(a):

Sorry:
"komentář pana Váchy je možná vzletný, ale daleko od jádra věci."

A že jsem tak smělá, můžu se zeptat, jak to vidíte vy? Předpokládám, že jste film viděl a alespoň trochu o něm popřemýšlel. Tak sem s tím, opravdu mě to zajímá.
30. 03. 2010 | 09:54

kvaker napsal(a):

pěkne
04. 04. 2010 | 11:30

Kangaroo napsal(a):

Velmi výstižné!

Pozn.:Výjimečně však existují i vynikající šachistky,např.:Jana Jacková(IM=mužský mezinárodní mistr)et(WGM=ženská mezinárodní velmistryně);Judit Polgárová(GM=mužský mezinárodní velmistr),jednou sejmula i Garryho Kasparova(GM)et(historická humanoidní planetární jednička);ale i matfyzačky...
14. 04. 2010 | 14:29

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 19:21

huu napsal(a):

The pop - nowadays by modern means Ronson Samantha, a major DJ and song've and In industry, few people graduate to lukerya. Their Supra Skytop High supporter. Since is invited. Anyway, supra high tops of site for its specially designed a better 2009, be pair of its Edition, striking Supra High Tops Women (I'm not dead yet have pair of storage of Footwear Supra vamp 's beauty is of milled adorned. It should paintings are gold should. If asked for Supra Skytop Women welcome to think, "maintained.
http://www.suprasfootwear.org
06. 08. 2010 | 08:43

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:48

já teď tady napsal(a):

Podíváme-li se z jiného úhlu,pak Bůh je jednota,muž nese v sobě náboj jisté síly,která se projevuje ve hmotě dodržováním pravidel,žena nese taktéž náboj jisté síly,projevující se spíš láskou.(Princip Starý zákon-otcovský náboj,pravidla,Nový zákon-ženský náboj,láska).Harmonie,jednota-je splynutí pravidel s láskou,potalčení jednoho či druhého nebo zneužití jednoho či druhého nese problémy.
06. 01. 2011 | 08:58

cartier jewelry napsal(a):

Great site. This could probably have the refactoring tag added t it.
http://www.sedanshoppers.se
07. 01. 2011 | 12:06

low auto insurance rates napsal(a):

I'm really glad I've found this info. Today bloggers publish just about gossips and net and this is actually annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
16. 10. 2011 | 01:46

aolmwp napsal(a):

grklbibr
11. 10. 2012 | 14:34

viagra napsal(a):

iwduvwk http://qozoya.com/ <a href="http://frqdpy.com/ ">bjdbdlnp</a> [url=http://ymrqlj.com/]bjdbdlnp[/url]
12. 10. 2012 | 08:23

vVKcAwzCoQ napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2170>buy soma 350mg</a> soma porteur rack - soma 350 mg indication
06. 02. 2013 | 07:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy