Do roku 2050 musíme snížit světové skleníkové emise nejméně o polovinu. Musí být stanoveny také závazné a kontrolovatelné průběžné cíle. Padesátiprocentní redukce je ale průměr za celý svět. Nejvyspělejší ekonomiky tedy musí snižovat emise CO2 ještě mnohem více. Jasné a konkrétní závazky musí přijmout všichni včetně prudce se rozvíjejících ekonomik, jako jsou Čína, Indie nebo Brazílie. Nová globální dohoda o ochraně klimatu musí být přijata v prosinci 2009 v Kodani.
To není citace z tiskové zprávy žádné ekologické organizace. Není to ani prohlášení ministerstva životního prostředí nebo Strany zelených. To je jen krátký výtah z výzvy, kterou v pátek poslali japonskému premiérovi Fukudovi šéfové stovky největších světových firem.
Evropský parlament v úterý schválil klíčovou normu – novou rámcovou směrnici o odpadech. V českých médiích kupodivu tato zpráva zatím příliš prostoru nezískala – s čestnou výjimkou ČTK, České televize a serveru Aktuálně (a včera se přidaly i Hospodářské noviny). O směrnici se dočetli i čtenáři Práva. Bohužel ti ale museli být článkem svého deníku řádně vyděšení. Hrozí prý, že se z Česka stane cílová země pro dovoz odpadů do spaloven.
Osmnáct měsíců ve znamení ochrany klimatu, čisté energetiky a energetické bezpečnosti. Na tomto programu pro předsednictví Evropské unie se shodly Francie, Česká republika a Švédsko. Tedy země, které povedou Evropskou unii od letošního 1. července až do konce příštího roku.