Nezaměstnanost je sociální zlo

06. 10. 2009 | 21:08
Přečteno 10205 krát
Říká se, že teprve v manželství člověk pochopí, co všechno obnáší. Platí to i o nezaměstnanosti.

Dokonce i odchod do důchodu, plánovaný dlouho dopředu, působí mnoha čerstvým důchodcům nemalé problémy: ztrácejí pevně určený časový rámec pracovního dne, kontakty s lidmi na bývalém pracovišti, ale i část příjmů, na které byli zvyklí, či obecný pocit užitečnosti. S takovým šokem - v mnohem ostřejší podobě - se musejí vypořádat také ti, kteří se ocitnou náhle na dlažbě. Bývají ještě plní síly: o to hůře se vyrovnávají se situací, kdy své schopnosti a svoji energii nemají kde uplatnit a místo platu zůstanou na podpoře. To, oč opírali své postavení ve společnosti i v rodině, se najednou hroutí. Spolu s nimi se dostávají do těžké ekonomické, sociální a psychologické situace i jejich děti, jejich partneři.

Tak to je příběh, jak by nám jej převyprávěl levicový, sociálně laděný intelektuál. Ve veřejném prostoru se s ním v Česku téměř nesetkáme. Zato se ze všech stran dovídáme, že nezaměstnaní si za svoji situaci mohou sami – svojí leností, svojí neochotou přizpůsobit se nárokům trhu práce. A že je k tomu motivuje štědrá sociální podpora. Ano, tento neoliberální výklad nezaměstnanosti v hlavách novinářů, politiků, ale i lidu obecného převažuje, byť nezaměstnanost dnes evidentně roste nikoliv v důsledku lenosti Čechů, nýbrž kvůli samotné krizi globální ekonomiky.

Nezaměstnanost není jen problémem nezaměstnaných a jejich rodin. Doplácíme na ni i my ostatní, a to hned několikrát. Zvyšují se výdaje veřejných rozpočtů (příspěvky v nezaměstnanosti, sociální dávky). Snižují se výnosy daně z příjmu a ze zdravotního a sociálního pojištění. A co víc: pracovní síla se neuplatní, nevznikají nové hodnoty, i když by toho bylo, rozhlédneme-li se kolem sebe, leckde velmi zapotřebí.

Zatímco na konci minulého roku činila v Česku míra registrované nezaměstnanosti 5,4 %, ke konci letošního srpna to bylo už 8,5%. Za jediný rok (od srpna 2008 do srpna 2009) stoupl počet nezaměstnaných o více než 180 tisíc a přiblížil se hranici půl miliónu. Bolestné jsou také regionální rozdíly v nezaměstnanosti – Ústecký kraj měl koncem července 12,9 % a Moravskoslezský kraj 11,8 % nezaměstnaných. V okresech Bruntál, Karviná či Děčín dnes připadá na jedno volné pracovní místo 50 nezaměstnaných. Že by právě tam byli lidé ještě línější než ve zbytku republiky? A nezaměstnanost dále stoupá: opatrné odhady hovoří o 9,5 % nezaměstnanosti na konci tohoto roku. Bojovat s nezaměstnaností, výrazně ji snížit bude proto patřit k nejdůležitějším zadáním budoucí vlády.

Zaměstnanost je jevem, v němž se zrcadlí silné i slabší stránky celé společnosti. Hlavním faktorem je schopnost ekonomiky generovat poptávku po práci, opřená o dobrou hospodářskou politiku (viz můj blog z 30.9. Deficity institucionálního rámce ekonomiky). A to v soukromém i ve veřejném sektoru. Důležitý je i ofenzivní přístup k podpoře společnosti vědění (viz můj blog z 16.9. Jak pomoci na svět společnosti vědění), jejich ochota se rekvalifikovat a stěhovat se za prací. Roli hraje i návaznost trhu práce na soustavu sociálního zabezpečení (viz můj blog z 24.9. Co společnost rozkládá a co ji spojuje).

Už před lety se významný teoretik sociálního státu Gösta Esping-Andersen zamýšlel nad problémem stárnutí evropské populace a nedostatečnou poptávkou po práci. Přišel se skvělou ideou spojených nádob: s rostoucími počty starých a velmi starých lidí bude potřeba výrazně zvýšit kapacitu osobních sociálních služeb – a tím zaměstnat ty, kteří jinak hledají pracovní uplatnění jen velmi obtížně: méně kvalifikované, ženy, obyvatele periferních oblastí země… Jedinou, nicméně zásadní, bariérou realizace tohoto nápadu v podmínkách Česka je, že je vitálně závislý na dostatku zdrojů ve veřejných rozpočtech. Zatím se osoby zaměstnané podle statistiky v ostatních veřejných a osobních sociálních službách podílejí na celkové zaměstnanosti v zemi už po deset let 0,4 % - přičemž mezitím česká populace výrazně zestárla. (viz můj blog z 24.9. Co společnost rozkládá a co ji spojuje).

V Evropské unii je nyní hitem dánský přístup k politice trhu práce, nazývaný „flexijistota“. Jde o kombinaci pracovních smluv, umožňujících zaměstnavatelům snadno je rozvazovat, a robustní a účinné politiky zaměstnanosti, která je nezaměstnanému oporou jak v udržení životního standardu (pasivní politika zaměstnanosti) tak v rychlém nalezení nového pracovního uplatnění (aktivní politika zaměstnanosti). Jinými slovy, dánský systém nezajišťuje lidem jistotu konkrétního pracovního místa, ale jistotu, že, pokud práci ztratí, nenechá ho stát na holičkách a pomůže mu najít práci novou. Holandsko se snaží řešit problém nezaměstnanosti podporou a rozšířením částečných pracovních úvazků. Nezaměstnanost v Dánsku a také v Holandsku patří k nejnižším v Evropě, zatímco zaměstnanost (podíl zaměstnaných na práceschopné populaci celkem) naopak k nejvyšším. Dánové ovšem vydávají na politiku zaměstnanosti 2,6 % HDP a Holanďané 2,5 % HDP (údaje za rok 2007).

Jak jsme na tom my? Jsme schopni uplatnit princip flexijistoty i u nás? Ano, ale znamenalo by to zásadně přehodnotit naši dosavadní politiku zaměstnanosti. Podpora v nezaměstnanosti by už nemohla být jen skromnou almužnou poskytnutou na přežití, musela by nezaměstnanému a jeho rodině umožnit udržet si dosažený životní standard. Ještě důležitější by ale bylo posílení a rozvinutí aktivní politiky zaměstnanosti. A dostáváme se znovu k penězům: těžko o tom uvažovat v situací, kdy politika zaměstnanosti trpí chronickým nedostatkem finančních zdrojů. V posledních deseti letech u nás činily výdaje na politiku zaměstnanosti 0,4 % HDP, ve srovnání s Dánskem a Holandskem tedy – dokonce i jen v relativním vyjádření - více než šestkrát méně. To se promítá jak do nízkých a jen pár měsíců vyplácených podpor v nezaměstnanosti, tak do nedostatečných možností úřadů práce zahajovat a implementovat nové programy rekvalifikací, vytvářet nová pracovní místa a přejít na režim účinné individuální práce s klienty. Nepřekvapuje, že na aktivní politiku zaměstnanosti jde jen menší část všech zdrojů na politiku zaměstnanosti (v roce 2007 to bylo 45 %).

Jedním z dostupných manévrů zpružnění trhu práce by bylo více využívat částečných pracovních úvazků, které umožňují lépe slaďovat pracovní a rodičovské role obou rodičů. U nás podíl těchto úvazků na zaměstnanosti činil v roce 2002 4,8 % u mužů a 8,5 % u žen, zatímco v 15 starých členských zemích EU to bylo u mužů 18,2 % a u žen dokonce 33,5 %.

Nejen ministr práce a sociálních věcí, nejen ministři průmyslu a obchodu, financí, školství, ale i sám premiér, ti všichni by měli mít stále na paměti známý výrok Lorda Beveridge: „Nezaměstnanost je sociální zlo.“

Článek na toto téma pod názvem "Bez práce nejsou koláče" vyšel v Literárních novinách č. 41 z 5.10. 2009 na str. 3. Viz http://www.literarky.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1418:strategicke-kiovatky-piti-vlady-5-&catid=81:domaci&Itemid=197

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy