Romsky nám tu nemluvte!

26. 03. 2010 | 10:53
Přečteno 16766 krát
Sedmdesáti tisícům lidí stojí za to, aby na facebooku vyjádřili ostrý nesouhlas se záměrem ministerstva školství zavést romštinu jako volitelný (!) jazyk na základní školy! A to během dvou či třech dní. Spěchají ukázat svůj odpor k atributu, který nejvíce vyjadřuje svrchovanost kultury – k jazyku. V tomto případě romskému.

Je to neodolatelná příležitost zase o kus dál zatlačit Romy do kouta. Snížit význam romské kultury, ponížit romský jazyk pod náš, český.
Když nebudete jako my, nemáte tu co pohledávat!

Tento brutální internetový atak je důsledkem největšího mýtu, který ulpívá na českých Romech jako neodstranitelné mateřské znamínko.
Podstatná část populace (v čele s lidovým vypravěčem reportérem Klímou, který se přispěchal postavit do čela mediálního odporu proti výuce romského jazyka ve školách) se stále domnívá, že život v chudobě a sociálním vyloučení je Romům přirozený, že životní styl dlouhodobé nezaměstnanosti, špatné vzdělanosti a předlužení je součástí romské kultury. Důvody, které polovinu romské populace vmetly do pasti sociálních ghett, jsou přitom notoricky známé (za všechny ty nejdůležitější: násilné stěhování v 50. letech minulého století, komunistická segregace romských dívek a chlapců ve zvláštních školách, zavírání průmyslových závodů v 90. letech a masivní propouštění v dělnických profesích, privatizace bytového fondu, kterou některé města spojila s řízeným vytlačením Romů na okraj, atd.). Přitom neexistují jiná řešení, než taková, která zareagují na neutěšenou socio-ekonomickou situaci obyvatel vyloučených lokalit. Jde o podporu zaměstnanosti a zrovnoprávnění příležitostí na trhu s bydlením. A pro budoucnost především o vzdělání dětí, které může zvrátit začarovaný kruh reprodukce zoufale nevhodných (a společensky nepřijatelných) strategií z rodičů na děti.

Desetitisíce lidí dnes znovu, posté, potisící, zaměňují sociální aspekty chudoby s romskou kulturou. Odpor k výuce romského jazyka se u nich stává odporem k „nepřizpůsobivosti“ – tak jak si ji představují, jak ji přisuzují Romům ve vyloučených lokalitách. Sami přitom neznají skutečné důvody jejich sociálního propadu a zavírají oči před skutečnými řešeními.

Romský jazyk je přitom jeden ze čtyř menšinových jazyků (vedle slovenštiny, polštiny a němčiny), které jsou podle Evropské charty regionálních a menšinových jazyků na území České republiky zvláště podporovány – jsou totiž původními jazyky každého desátého Čecha!
Jsou tedy historickou součástí kultury na území Česka, důležitými kamínky v mozaice identity obyvatel naší republiky.

Je úzkostné přečíst si v novinách vyjádření některých Romů, kteří tvrdí, že romština je mrtvý jazyk (LN, Milan Horváth). Slouží na podporu zpochybnění zájmu samotných Romů o vlastní kulturu a jazyk.
Nejde přitom o nic menšího, než o potlačování vlastní identity. Každý Rom v České republice ví, že pokud svůj romský původ nebude zdůrazňovat, ušetří si spoustu nepříjemností, nebude spojován s osmdesáti tisíci Romy, kteří žijí ve vyloučených lokalitách. Takovou situaci lze přirovnat k situaci emigranta – člověka, který je nucen v zájmu přežití násilně potlačit svoji identitu, zůstat bez kontaktu s rodinou, s přáteli, se kterými ho pojí společná historie. Dochází k devastaci nejen osobní integrity, ale i skupinové, což může u dětí vést k dalšímu uzavírání se před okolím, ztráty sebevědomí a pocitu vlastní hodnoty a v extrémním případě i k nenávisti a agresi.
Nejde o to, že by se každý Rom měl hlásit k romské národnosti, kultuře, či jazyku. Ale jde o to, aby k tomu měl možnost, resp. aby to pro něj neznamenalo nevýhodu na hranici přežití v rámci české společnosti.

Několik let jsem měl příležitost pracovat v terénu sociálně vyloučených lokalit. Pamatuji si, jak romské děti rády přijímaly nejen možnost zahrát si fotbal, jet na výlet, ale také – a možná i především – otevřeně si popovídat o historii Romů, o romském jazyce. Většina z nich jazykem svých předků nemluví, a často ani jejich rodiče. Vědí, že musí umět především dobře mluvit česky. Ale zároveň jim nikdo uspokojivě neodpověděl na otázky, které se týkají vymírající romštiny, tradic romské kultury, apod. Na otázky, které souvisí s jejich identitou, kterou intuitivně pod tlakem společenské atmosféry potlačují. Otázky, které se stávají součástí symbolického vyloučení Romů ze společnosti, které ještě zhoršuje jejich šanci na plné začlenění do společnosti.

Těším se, až jednou naplno začneme čerpat benefity z rozvoje romské kultury na území České republiky. Až Romové nebudou tak chudí, aby museli výlučně řešit existenciální problémy, ale až budou – tak jako všichni obyčejní lidé v Česku – pracovat a vzdělávat se a budou mít ve svém volném čase prostor, energii a prostředky k rozvoji kultury. A ta snad do té doby nezanikne, ale naopak bude – i díky programům podpory jazyka, živá.

Návrh na zavedení Romštiny na školách je další logický krok ministerstva školství v celé řadě aktivit sekce, která na ministerstvu řídí sociální programy ve školství. Ty předchozí směřovaly především do oblasti rovných příležitostí ve vzdělávání (viz. národní akční plán inkluzívního vzdělávání čerstvě schválený vládou). Tento, zcela správně, míří do oblasti rovnosti kultur.
Hlasití kritici romštiny přitom zapomněli, že zařazování výuky o romské kultuře a historii je prostřednictvím průřezového tématu multikulturní výchova dávno součástí rámcových vzdělávacích programů základních škol i gymnázií. Ve jménu základního respektu ke všem dětem, které v Česku žijí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Ať je klidně volitelná cikánština na školách, ale ať k tomu přibude i Francouzština, Čínština, Portugalština, Španělština, Italština, Japonština, Slovenština a mnoho dalších, aby byl opravdu výběr a ne jen Romština.
26. 03. 2010 | 11:09

neo napsal(a):

Taky bych rád viděl ten slabikář :

-Máma mele psí maso
-Ema krade mísu
-Ema má mámu, tátu, druhýho tátu, 30 bratrů, 70 sestřenic

Slovní zásoba :
Kolo, autorádio, dávky
26. 03. 2010 | 11:12

Anton napsal(a):

Jen tak na okraj. Ci(pardon) romština má psanou podobu?
26. 03. 2010 | 11:30

Železnohorský napsal(a):

Myslím, že daleko větší mýtus je myslet si, že "facebookové hlasování" vyjadřuje něco o mínění celé společnosti. Kliknutí je totiž o mnoho jednodušší než formulování názoru, jeho obhajoba, nebo dokonce konání podle tohoto názoru. Řekl bych, že dnes není nic tak lehce ovlivnitelné jako facebooková komunita.

Jinak jsem pro, aby se Romové učili romsky. Ale taky česky.
26. 03. 2010 | 11:32

Terry napsal(a):

Dotaz autorovi:

1) kolik u nás žije občanů romské národnosti, kteří jsou oficiálně občané ČR (tedy ne těch, kteří tu žijí "načerno" - "u příbuzných"?

2) Kolik u nás žije občanů vietnamské národnosti, kteří jsou oficiálně občané ČR?
(Údaje Českého statistického úřadu ke dni 30.6.2006 uvádějí 38 566 Vietnamců v ČR, z toho 28248 získalo v ČR povolení k trvalému pobytu.)

V případě, že jsou počty srovnatelné, bude zaváděna na školách výuka vietnamštiny nebo budou občané vietnamské národnosti státem rasově diskriminováni, když jim stát nepřizná stejné možnosti?
26. 03. 2010 | 11:34

Jmelí napsal(a):

Pane Šimáčku, ve jménu základního respektu, napsal jste děsný blábol...
26. 03. 2010 | 11:37

Gekon napsal(a):

Autor
....zrovnoprávnění příležitostí na trhu s bydlením.
Vsadim se ze az bude nekdo prosazovat zrovnopravneni prilezitosti na trhu s bydlenim tak ziska podporu 99%obcanu teto zeme.
Take vetu :(Romský jazyk je přitom jeden ze čtyř menšinových jazyků (vedle slovenštiny, polštiny a němčiny), které jsou podle Evropské charty regionálních a menšinových jazyků na území České republiky zvláště podporovány – jsou totiž původními jazyky každého desátého Čecha!)
jste si mohl usetrit.Kazdemu je jasne kolik lidi melo za rodny jazyk treba nemcinu.Podle toho jak obratne manipulujete s cisli si rychle udelame obrazek jak moc uprimne to myslite.Duverihodna pak zustava pouze veta ze se tesite az budete cerpat benefity...
26. 03. 2010 | 11:41

volnicko napsal(a):

Terry: Statistická čísla jsou v tomhle ohledu poněkud zavádějící, jelikož spousta Romů svou národnost neudává. Odhady kvalifikovaných lidí pak mluví o násobku oficiálních čísel...
26. 03. 2010 | 11:47

void napsal(a):

Dík za článek, kdyby jste měl čas a zájem podívejte se na zajímavý blog a diskuzi zde:

http://blog.aktualne.centru...
26. 03. 2010 | 11:47

volnicko napsal(a):

Terry: Statistická čísla jsou v tomhle ohledu poněkud zavádějící, jelikož spousta Romů svou národnost neudává. Odhady kvalifikovaných lidí pak mluví o násobku oficiálních čísel...
26. 03. 2010 | 11:47

Targus napsal(a):

To Martin Šimáček:

Tak vida, zase jeden, kdo žije z obrazu rasistických Čechů a chudáků cikánů.
Kolik Vám to na těch benefitech hodí, pane? Nepotřebujete vrátného? Já jen že bych jako vrátný u Vás měl více, než teď se třemi maturitami a asi deseti certifikáty.
A že jsem tak smělý, už se někdo obtěžoval spastit mluvnici cikánštiny? Z mých zkušeností mají cikáni obrovské problémy při komunikaci ve své mateřštině. Kupř Cikán z Košic se nedomluví s usedlíkem z Prahy ani náhodou.
Anebo ta mluvnice cikánštiny bude ten první z vytoužených benefitů, na které se třepete?
26. 03. 2010 | 11:54

bigjirka napsal(a):

Dvě poznámky:
1. Proč by cikánština nemohla být nepovinným jazykem? Vidím dva problémy: kdo ji bude učit - do každé skupiny jeden alespoň středoškolsky vzdělaný, netrestaný cikán, měl by mít pedagogické minimum. Když ustoupíme na dřeň - netrestaný, který umí bezchybně česky a cikánsky.
2. Kdo na ty hodiny bude chodit?

Ostatek článku je typický bláboloid profesionálního ethnobusinessmana. Který je svou vlastní propagandou tak zblblý, že neví, že názvy jazyků se píší s malým písmenem. Píše snad Čeština a Angličtina?
26. 03. 2010 | 11:56

Old napsal(a):

Autor - Šimáček se na romském (cikánském) problému velice dobře živí.
My ostatní máme alespoň na co odvádět daně.
26. 03. 2010 | 11:58

Taoiseach napsal(a):

autor

"Nejde o to, že by se každý Rom měl hlásit k romské národnosti, kultuře, či jazyku. Ale jde o to, aby k tomu měl možnost..."

S tím se dá souhlasit a obecně není žádný důvod, aby se jakýkoli jazyk nemohl vyučovat jako volitelný, pokud bude dostatečný výběr.

Problém je v tom, co sem zbytečně obhroublými slovy napsal
bigjirka
Podmínkou je opravdu dostatek náležitě kvalifikovaných učitelů, kteří se napřed musí připravit na pedagogických fakultách. Bez kvalitních učitelů se celý plán rychle zdiskredituje.
26. 03. 2010 | 12:15

hanah napsal(a):

Pane Šimáčku,
nejsem si jista, zda je to dobrý nápad.
Jednak si nedovedu představit malé romské žáky, jak docházejí na nepovinný předmět. Nebo snad volitelný ? A pak nevím zda to bylo míněno jako povinný předmět s výběrem jazyka. I tak mi nepřipadá šťastné, aby např. místo angličtiny, němčiny či francoužštiny např., se měly děti učit rómsky.
Tím spíše, že společnost usiluje o jejich integraci do většinové společnosti a v té souvislosti o jejich větší vzdělanost. Znalost rómštiny k tomu, podle mého názoru, nepřispěje.
Pak také nevím, zda je dostatek patřičně vybavených pedagogů.

Celkově to na mě působí jako velmi neobratný pokus o pozitivní diskriminaci, která se v praxi nemůže nijak pozitivně projevit.
Píšu to bez jakékoliv zášti k Romům. Sama jsem s touto skupinou občanů přišla kdysi pracovně do styku a dodnes na to vzpomínám jako na docela hezké období mého života.
26. 03. 2010 | 12:21

Pavel13 napsal(a):

Děkuji autorovi za téma a souhlasím s ním. My jsme příliš zaslepeni do integrace Romů, která je jistě nevyhnutelná, ale nesnažíme se včas tlumit její negativa. Co chceme? Aby snědé dítě před katedrou povídalo, jak jejich předky praotec Čech sem přivedl a rek Žižka do boje proti přesile papeženců vedl? A k samotné romštině. Ani čeština v době předobrozenecké vlatně neměla psanou podobu a neměl ji kdo učit. Je jistě oprávněná námitka, že Češi (podobně třeba Židé) si svůj jazyk a kulturu vybojovali a zachovali sami zdola, tak proč nejsou více aktivní samotní Romové? To je pravda, ale když jim v tom nepomůže stát, možná nás mezitím integrace předběhne.
26. 03. 2010 | 12:23

pavla napsal(a):

Autor: Neměli by se snad radši cikáni učit pořádně češtinu, aby nebyli handycapovaní a nemuseli dlít ve zvláštních školách? Starejte se o to, aby chodili do školy tak jak jim to přikazuje náš řád. Vy už nevíte, jakou kravinu byste si vymysleli. Tento týden jsem poslouchala v rádiu pořad, kde jedna učitelka vykládala, že právě toto nepovinné vyučování u nich na škole zařídila. Měla tam hodně cikánských dětí. Pár dětí i bílých se přihlásilo, ovšem velmi brzy do hodin přestaly chodit, takže výuku zrušili. Můžete mi říct, kdo tento nepovinný předmět bude navštěvovat a k čemu vlastně bude? Kolik našich občanů se potřebuje pohybovat v jejich teritoriu? A oni česky umí, hlavně to co potřebují, tak nevím proč tato agitace. Nebo at se učí angličtinu, aby se domluvili až zdrhnou zase do Kanady či Anglie a nebyli i tam jen přítěží. Toto fakt je neuvěřitelné. Je vidět, že se na jejich otázce přiživuje nesmysly spousta lidí. A myslet si, že cikáni se budou ve škole zdržovat déle než je nutné, tomu snad nevěříte. A ostatní radši půjdou na tu angličtinu či na sport.
26. 03. 2010 | 12:36

Terry napsal(a):

to hanah:

Spíš to vypadá tak, že na ten nepovinný předmět by zřejmě museli "nepovinně" chodit učitelé, aby mohli s cikánskými dětmi mluvit "romsky".

Zda by měli děti "gadžů" zájem učit se "romsky", to pochybuji.

Problém je, že se Cikáni nechtějí (a nebudou chtít) učit státní úřední jazyk - češtinu, že část cikánských dětí vůbec nenavštěvuje povinnou (!!) školní docházku, aniž by jejich rodičů hrozil jakýkoliv postih.

Nyní v rámci předvolebních lží přišla ODS s myšlenkou podmínění výplaty sociálních dávek školní docházkou dětí.

To by mohli být ódeesáci označeni za rasisty.

Je to asi stejně platná či reálná proklamace, jako že si (dlouhodbě a opakovaně) poslanci sníží rozsah své imunity.

Zní to hezky, ale nikdy to neprojde. Ale zní to hezky, že?
26. 03. 2010 | 12:41

bigjirka napsal(a):

Taoiseachu, nevím co jsem napsal za obhroublá slova, žádné jsem nenašel. Naopak Vy dokonce kladete blokační podmínku - absolutorium PF. ZŠ je několik tisíc, kde vezmete několik tisíc učitelů, vysokoškolsky vzdělaných učitelů cikánštiny? Váš návrh je něco jako až opadá listí z dubu. Nezbývá mi, než na obou svých připomínkách trvati. I na tom obecném komentáři.
26. 03. 2010 | 12:41

Jakub Roth napsal(a):

Pavel13:
Ano, právě to (někteří) chceme a považujeme to za normální. Stejně jako považuji za normální, že má neteř na Floridě se učí o otcích zakladatelích, o lodi Mayflower a Washingtonovi. A jiný můj příbuzný se holt ve Švédsku učil o Vikinzích a dynastii Vasa. To je zkrátka normální.
26. 03. 2010 | 12:43

pavla napsal(a):

Pavel13: No právě. Proč nejsou aktivní sami jejich zástupci. Kolik z nich zná dějiny svého národa? Kdo by učil? A hlavně - koho? Nejsme dlouhodobě schopni žáky školou povinné přimět k řádné školní docházce. To jim k jejich integraci prospěje daleko více než hodiny rodného jazyka. A taky by pak právem mohly ostatní menšiny zde žijící poukazovat na nespravedlnost.
26. 03. 2010 | 12:45

pavla napsal(a):

Jakub Roth: Ale Vy jste to trochu otočil. Vaše neteř se učí o zemi, kde se přistěhovala. Nikoliv, že se v USA budou učit kvůli přistěhovalcům cizí jazyky. To samé ve Švédsku. Myslíte, že se v Kanadě či Anglii budou učit cikánsky, když jich tam bude i pár milionů? Proto se cikáni musí naučit naši řeč, vzdělávat se a pracovat, aby byli platnými lidmi pro společnost. Nikoliv obráceně.
26. 03. 2010 | 12:50

lowtec napsal(a):

Cikáni o svý historii ví hovno, tak proč ji vnucovat i našim bílim dětem???
26. 03. 2010 | 12:56

Jakub Roth napsal(a):

Pavla:
Asi jste se spletla. Psal jsem panu Pavel13 a oponoval mu ohledně jeho blábolivé otázky, zda chceme, aby se cikánské dítě učilo o praotci |Čechovi a podobně. A já říkám Ano, to chceme, chceme, aby se učily primárně česky a pokud najdou nějaké učitele svého jazyka a budou mít zájem, pak ať se učí i cikánsky. Je to jasné?
26. 03. 2010 | 13:00

pavla napsal(a):

Jakub Roth: Tak to se omlouvám, já jsem Váš příspěvek pochopila opačně. V tom případě s ním souhlasím.
26. 03. 2010 | 13:06

Pavel13 napsal(a):

Jakub Roth:
A neteř má za to, že je potomkem osádky rodi Mayflower? Jé mám představu, pokud je např. ve třídě 1 Rom, aby dostal třeba samostatné téma v dějepise a pak ostatním přednesl o historii Romů. Pro všechny to bude přínosnější než kdy kde vedli husité jakou bitvu.
A ta nepovinná výuka by rozhodně nemohla vypadat jako výuka češtiny, spíše by to mohla být výuka romské kultury v romštině. Prostě směs cikánských písniček, pohádek, pověstí, dějin, zvyků, tradic, žádné pusté pilování gramatiky.
26. 03. 2010 | 13:16

Jakub Roth napsal(a):

Pavel13:
Neteř je (bude) občanka USA. Jako taková se samozřejmě učí dějiny své země. Pokud já někdy odtud emigruji, což se při současné politické situaci jak u nás, tak v Evropě obecně může stát (levice, islám atd.), tak skutečně nebudu mít problém s tím, aby se má dcera učila například dějiny Nové Zélandu, protože to v tu chvíli budou i dějiny její. A já jí pak sám budu učit dějiny etnika, ze kterého pochází. A mimochodem - mí předci jsou Židé, znamená to, že jsem na ZŠ měl žádat v hodinách dějepisu o výjimku a učit se primárně historii lidu Mojžíšova? Blbost, že jo?
26. 03. 2010 | 13:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřik, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 03. 2010 | 13:25

Amaro manuš napsal(a):

lačhi giľa, paramisa
26. 03. 2010 | 13:26

Carlos V. napsal(a):

K potlacovani vlastni identity - paklize je identita nejake subkultury definova napriklad opovrhovanim praci a temi co pracuji a kladnym vztah k soukoromeho vlastnictvi tech druhych, pak pro uznani vetsinovou spolecnosti je jiste potlaceni teto vlastni identity.

Stejne tak, jak museli potlacit svou identitu kanibalove.
26. 03. 2010 | 13:28

Gekon napsal(a):

Amaro manuš
Pan Stejskal Vam to smaze.Pak se na mne obratte ja vam dosvedcim ze to byl rasizmus:)
26. 03. 2010 | 13:30

Gekon napsal(a):

..uz se stalo:)
26. 03. 2010 | 13:30

SaM napsal(a):

Romština jako volitelný předmět - proč ne? To by nemělo nikomu vadit. Volitelný předmět není předmět povinný, každý si může zvolit z nabídky více přemětů. Pokud o tento předmět bude zájem z řad žáků a pokud se najdou kvalitní učitelé - ať se vyučuje. To by mi vůbec nevadilo. A pokud by je výuka Romštiny naučila spolehlivosti, píli, pracovitosti, pořádku, toleranci a dodržování zákonů, pak jsem všemi desti pro. Ale pochybuji, že Romština bez znalostí češtiny, matematiky a dalších předmětů nebude Romům stačit jako kvalifikace pro jakékoli povolání.
26. 03. 2010 | 13:36

el napsal(a):

Nevidím důvod, proč by romština (stejně tak vietnamština, ukrajinština aj.) nemohla být volitelným jazykem na základních školách. Jediný problém je sehnat a zaplatit učitele.
26. 03. 2010 | 13:37

pařez napsal(a):

Pane Šimáčku, Vaše přání a pokus zavést romštinu (jenom romštinu) jako nepovinný jazyk do základních škol vychází z VAŠEHO přání udržet si pro sebe a své přátele výnosný "džob". Totiž peníze ze státní kasy.
Jinak ten nápad nemá vůbec žadný smysl a nic nepřinese, ani nezachrání.
26. 03. 2010 | 13:41

neo napsal(a):

el:

problém je v tom aj. , protože takhle to vypadá, že stát by ochotně investoval do výuky romštiny a nikoli do výuky ostatních jazyků. Na školách pořád vládne němčina a angličtina a přitom trh práce vyžaduje i ostatní jazyky. Když tedy zavádět jiné jazyky jako volitelné na ZŠ, tak ať je jich mnohem víc.
26. 03. 2010 | 13:44

Carlos V. napsal(a):

SaM, el

Romstina jako volitelny predmet - proc ne ?

Ale s jednou podminkou. Danoveho poplatnika at to nestoji ani korunu. Necht ji plati rodice, pomoci mohou sponzori ...
26. 03. 2010 | 13:50

JC napsal(a):

Heleďte Šimáček, vox populi, vox dei.
Těch 70 000 během 2-3 dní by mohlo napovídat, že zase hodláte prosadit pěknou kravinu.
26. 03. 2010 | 13:58

Pavel13 napsal(a):

Jakub Roth:
Dobře tedy, když vám to vyhovuje, budete v USA věnovat 100% času v dějepise Indiánům a na NZ Maorům, tak jako u nás vyučovány české dějiny jako dějiny Čechů, resp. Přemyslovců. O Židy nemám obavy, že by si nenašli sami cestu ke svým dějinám, o Cikány ano. Vy jste o nic nepřišel, ale spolužáci se mohli dovědět něco navíc.
26. 03. 2010 | 14:05

vlk napsal(a):

Autore,
vy se těšíte, až jednou začnem čerpat benefity z romské kultury. no já s e zas e těším na to, až si romská komunita konečně osvojí základní návyky života většinoové společnosti zejména pokud s e týče běžného života. Až pro ně něco začneou znamenat hodnoty jako nedotknutelnost soukromí, pořádek, klid, čistota a tak podobně. Můj cíl je výrazně nižší než váš. Ale romské minoritě jeho naplnění pomůže v očích většinové populac e výrazně více , než naplnění cíle vašeho.
Tak říkáte, že šíří mýty? fajn. Jistě mi budete umět jmenovat zemi, kd e komunisté nikd y nevládli a kd e jsou romové oblíbenou a respektovanou součástí místtního obyvatelstva a nečelí , díky svému zapojení do spoelčnosti a výkonům pro tuto společnost, nějakým předsudkům! Těc zamí ,kd e nevládli komouši je dhadem na zeměkouli tak 150. Neměl by pro vás byýt problém uvést jednu jedino z nich, kd e platí to, co jsem napsal.
teď k výuc e romštiny. Z textu s e domnívám, že jd e o výuku romštiny nikoli pro většinovou populaci, ale pro samotné příslušníky menšiny.
Pokdu dobře poslouchám svojí ženu, tak vím, že ve školství s e dlouhodobě nedostává peněz. Na různé velmi základní aktivity.
Ovšem v projektu našich echt humanitářů love jsou.. Jak typické. o takhle z ětch peněz Romům zaplatit nějaké rozšířené vyučování většinového jazyka, matematiky a tak podobně,aby nebyli ve třídách autoamticky outsidery? Když už na tyhle echtmhumanitární prasoduchosti ty finance jsou?

Jiank bych s e totiž musel také začít ptát, kdy stejně zavedeme vyučování vienamštiny či ukrajinštiny. Jistě byste s e chtěl a tšil z obohacování vietnamskou a a ukrajinskou kulturou. A malí příslušníci těchto menšin , určitě nejpozději ve třetí generaci už s jazykem svých dědů také mají docela problém.
Jak k tomu přijdou. Oni totiž jsou, povětšinou, velmi platnými členy téhle společnosti.A sami si vydělávají chléb svůj vezdejší.
Leda , že bychom si eventuálně nalili čistého vína. totiž , že existuje , pomalu a těžce s e rodící , jakási romská inteligence. Která už má maturyty a tak. A není snadné zejméan v krizi, pro ní najít uplatnění. Ale je nutné jejím příkladem, zejméan z jejího uplatnění , ovlivnit ty další. Prostě , ež je potřeba ta školní romština ze stejného důvodu, z jakého Karel IV nechal stavět Hladovou zeď.
Pokdu je tohle jádro pudla, bylo by opravdu vhdné , místo toho mhumanoidního balastu věc vysvětlit na férovku. Pak bych osobně neměl problém. Ale jde o to hovořit na férovku.
26. 03. 2010 | 14:07

Pavel13 napsal(a):

Carslos V.:
A němčinu, angličtinu, polštinu, ruštinu a češtinu taky?
26. 03. 2010 | 14:08

AZTEC napsal(a):

gekone, docela pak je prča když náké to holohlavé stvoření pokřikující o bílých čechách má ve slovníku slova jako benga (po cikánsku policajti), love (peníze) či chalka (jídlo).
Soužítí kultur je prostě snažší když se znají a znalost historie a jatyka těch druhých nikomu neublíží.
26. 03. 2010 | 14:09

Carlos V. napsal(a):

Pavel13: povinne predmety jsou zdarma. Za konicky se plati, ze ?
26. 03. 2010 | 14:10

neo napsal(a):

Proč furt někoho integrovat?

Romové by si zasloužili vlastní stát, či dokonce světadíl (jeden je úplně volnej), se svou vlastní kulturou, ekonomikou, historií...
26. 03. 2010 | 14:13

AZTEC napsal(a):

a ad vlk a další - pokud jde o tu volitelnou španělštinu či jiné jazyky - romština je jazyk menšinový a jeho výuka má zejména smysl když do třídy chodí romů víc než jen pár
26. 03. 2010 | 14:14

AZTEC napsal(a):

neo - rodný jazyk menšin není koníček, je to věc přežití kulturní identity, kulturní asimilace není sociální integrace
26. 03. 2010 | 14:16

Pavel13 napsal(a):

Carlos V.:
Za který volitelný předmět se platí?
26. 03. 2010 | 14:17

neo napsal(a):

Aztec:

jistě, když tam chodí víc romů, než jen pár...

to ale pak dochází k přirozené migraci českých dětí na jiné školy... lze pozorovat na všech školách, kde počet romů přesáhne určitou hranici.
26. 03. 2010 | 14:18

mleziva napsal(a):

Problém je v tom, že právě ta romština dělá a bude dělat z cikánů vyloučené lidi z většinové společnosti. Pokud chtějí fungovat v ČR, musí umět česky, podobně pokud budou chtít fungovat např. v Kanadě musí umět francouzsky nebo anglicky...
26. 03. 2010 | 14:20

ka z Brna napsal(a):

Pane Šimáčku, pěkný blábol jste napsal.. Jen takový příklad, cestoval jsem tak před 3mi roky v neděli v podvečer na VŠ a ve vlaku jsem usnul. Skupinka 3 cigánů (2hoši, jedna dívka) s věkovým průměrem 12-13 let se mě pokusila okrást o peněženku. Dostali po tlamách a ve Vyškově si vystoupili, protože jeli bez jízdenky. Co si dovolovali k průvodčí, to se tady nedá ani vyslovit. Mě vyhrožovali zabitím, že v Brně na mě budou čekat na nádraží jejich tatínci a bůhví kdo. Štěstí, že na ně nebyla sama, pomohli jsme ji. Já ve svých 13letech běhal po venku, chodil bruslit, plavat, jezdit na kole.
Cigánšťí spoluobčané a děti dokážou pouze krást, a když se je někdo snaží zastavit, tak řvou o diskriminaci, rasizmu.
Já chodím každý den do práce, platím daně, na to abych si koupil byt, tak bych se musel zadlužit na půl svého života. Tito spoluobčané nepracují, pouze se množí, zneužívají sociální dávky a byty jim město přidělí, do roka jsou zničené.. A to vše v rámci "Pozitivní diskriminace." Ano, né všichni, ale 95% ano. Vyjímky potvrzují pravidlo.

Je mi líto, když jste "Začínal v Anglii, a tlumočil žadatelům o azyl," že jste toho nezvládl víc a že se jich tolik vrátilo..
nepomáhal jste náhodou našim cigánským spoluobčanům i s tímhle:
http://www.novinky.cz/zahra...
Podle příjmení jde o "spoluobčany."
Když někde něco takového čtu,tak se stydím, že jsem Čech!
Přál bych Vám, aby jste se přijel někdy z Prahy projít večer v Brně po Cejlu, třeba Vás neokradou s nožem v ruce. Nebo to zkuste i v 10 dopoledne, uvidíte, kolik Romale školou povinných tam bude. Radej je donuťte, ať do té školy vůbec chodí místo těchhle nesmyslů.
Je mi líto, že na tohle chcete vyhodit daně lidí, kteří pracují. Spíš by si zasloužili jejich děti nějaký přínos, třeba školní pomůcky zdarma, atd..
26. 03. 2010 | 14:21

Pavel napsal(a):

Každého desátého Čecha? Jenže k romské národnosti se hlásí asi 15-20 tisíc lidí.
Co ten zbytek?
http://martinkavka.blog.idn...
26. 03. 2010 | 14:25

Jamima napsal(a):

autor - nepovinná romština ano, pokud bude koho učit....stejné podmínky pro získání bytů - rozhodně, konečně budou moci získat bezplatně byt nebo domek i lidé z majority....k životním podmínkám - i úplně chudobný člověk může mít kolem sebe čisto a ne bordel v okruhu půl kilometru....a hlavně, proboha, ať už jednou policie měří všem stejným metrem!!!
26. 03. 2010 | 14:27

Jakub Roth napsal(a):

Pavel13:
Vy mi asi nerozumíte záměrně, jinak to není možné. Jak byste jinak přišel na 100 % výuky dějin Maorů a Indiánů? Jen se tak cukáte, že? Zkusím to ještě jednou a berte to tak, že to říkám vééélmi pooomalu: Když půjde dítě pákistánských přistěhovalců v Manchesteru do školy, má mít v hodinách dějepisu pardon z historie GB a věnovat se dějinám Pákistánu? Že ne? I když vy asi řeknete, že jo. Ale proč, pro Pána Boha? Pokud jde o jazyk jako volitelný předmět, nic proti tomu nemám, jen mi není jasné, kde se vezmou kantoři a kdo dá dohromady nějaká pravidla jazyka cikánského. Pokud ano, proč ne. Ale nikoli jako alternativu k jazyku českému, ale jako doplněk.
26. 03. 2010 | 14:31

Karlík napsal(a):

"Těším se, až jednou naplno začneme čerpat benefity z rozvoje romské kultury na území České republiky."
Fór jak od Čtvrtníčka :-DDDDD
26. 03. 2010 | 14:37

Lucie napsal(a):

Aha takže my jsme nakonec ti zlý. Fajn už tu s nimi žít nebudu. a emigruji kvůli nim do jiné země. Nenechám se diskriminovat ve vlastní zemi sakra.
26. 03. 2010 | 14:41

buldatra napsal(a):

Zdá se, že pan Simáček nemá na nějaké diskuse čas.
Bude to asi jeden z těch nesmírně důležitých a vytížených pracantů.
26. 03. 2010 | 14:41

pavla napsal(a):

Jamima: Jak policajti můžou měřit všem stejným metrem, když so bojí je pomalu jen umravnit slušně? Hned vyrukují s rasismem. Vždyť ten bordel, co udělali myslím minulý týden v hospodě, to bylo do očí bijící. Nic se nestalo, škody bude muset uhradit majitel, dacany propustili. Vrchol! A budou si dovolovat čím dál víc, pokud se jim pořád a ve všem bude jen ustupovat. Tím, co nám pořád předkládají p.Stehlíková, Kocáb či zde autor, tak se bude jen prohlubovat negativní vztah vůči nim. Už si jednou musí sami uvědomit, že jsou nějaké mantinely, za které se jít nedá.
26. 03. 2010 | 14:43

Rom si Stejskal napsal(a):

Šimáčku, zamyslete se nad sebou: Nechtěl byste jít radši k lopatě? Tím byste téhle zemi přispěl jistě mnohem více. Navíc ze sebe nebudete muset dělat idiota.
26. 03. 2010 | 14:47

MA-FU napsal(a):

autor
proč ne romština???? vždyť za pár let budeme menšina
26. 03. 2010 | 14:49

Jamima napsal(a):

Lucie - ano, bohužel je to tak. A přímo do nebe volající je, když Rom za dokonanou vraždu dostane pár let a exrémistům z Vítkova prý hrozí doživotí.....přece mrtvý je mrtvý a je jedno jestli z chamtivosti nebo z rasové nenávisti. Život má každý jenom jeden.
26. 03. 2010 | 15:00

Old napsal(a):

Rom si Stejskal.
Šimáček myslím nemá zájem přispívat téhle zemi.
Šimáček má podle mého soudu zájem příspívat svému Šimáčkovi.
A to za každou cenu
26. 03. 2010 | 15:03

ok napsal(a):

Pokud vím, tak v severních Čechách má tamní německá nebo spíš poloněmecká menšina naprosto nulová práva - v němčině jsou pouze rozpisy bohoslužeb na kostelích. Ani historické staleté názvy obcí nejsou dvojjazyčně. Zato Romové, ti mají mít větší práva než místní lidé?
26. 03. 2010 | 15:07

Pavel13 napsal(a):

JakubRoth:
Doufám, že v GB učí děti ve škole hlavně samostatně myslet. Když bude Pákistánec sbírat informace o Spojeném království, bude vědět, co má paní učitelka na mysli, když bude mít napsat o Robinu Hoodovi, napíše o Robinu Hoodovi, když bude sbírat informace na téma Pravlast mých předků, snad si nebude číst o Germanské říši. Ale nevím, proč se vlastně bavíme o přistěhovalcích pod článkem o českých Romech?
26. 03. 2010 | 15:08

gekon napsal(a):

AZTEC
Stoprosouhlas.
Aby bylo jasno ja mam jeste stale z dob detstvi par pratel mezi cikany.Bohuzel se vzdalujeme zivotnim stylem a tim padem si mame "cim dal tim min" co rict.Muj zivot se smrsknul na reseni pracovnich a rodinnych problemu .Zivot mych cigoskych kamosu na sledovani TV ,cigara a sireni navodu na lepsi vyuziti soc .davek.
Trosku z toho vinim tu radu soc .pracovniku.Dusledek jejich cinnosti je dost nestastny.
Podle mne musi mit romove normalni problemy a hledat normalni reseni.Vse ostatni je vzdaluje bezne realite.Preju jim vlastni kulturu,vlastni jazyk vsechno co si jen muzou prat.Nechci je videt degenerovat ve virtualnim svete stvorenem v "bile"hlave.
26. 03. 2010 | 15:09

vlk napsal(a):

Aztec
něco vám uniklo. Já o španělštině nic nepsal. psal jsme , v souvislostech, o vietnamštině a ukrajinštině.
26. 03. 2010 | 15:10

Čochtan napsal(a):

Pane Šimečko,
kolik jich tu vlastně žije, těch cikánů ?
Pokud vím, při posledním sčítání lidu se k tomuto etniku hlásilo celkem přesně 12 000 kusů.
Kolik zde žije Vietnamců ? Určitě víc než 12 000. Neměli bychom dřív zavést nepovinnou vietnamštinu ? Kolik Číňanů tu žije ?
26. 03. 2010 | 15:12

Leeba napsal(a):

Nestacim se divit..nebudem jeste vyvesovat neakou cigoskou vlajku na tou nasi. Nechapu uz asi nic v nasi spolecnosti.Jak tohle mohlo vubec nekoho napadnout?!
26. 03. 2010 | 15:19

bigjirka napsal(a):

Myslím, že v okrscích, kde je hodně Vietnamců, by se vietnamština jako nepovinný předmět učit měla. Myslím, že by se našli učitelé i žáci. To má Agentura na starosti taky, nebo ne?
26. 03. 2010 | 15:21

skeptický napsal(a):

Jaképak trochaření.Zavést jako úřední jazyk,pro všechny.Výuka ve školách povinná,dvojjazyčné nápisy,formuláře.

Na každém úřadě a firmě přes šest zaměstnanců povinně zaměstnat na plný úvazek tlumočníka pro případ potřeby.Zaměstnanost vytvořena.
Sloučit školy,do každé rám na detekci zbraní,a ozbrojenou ochranku,jako v USA.

A eliminuje se potřeba živit profesionální zastánce.

Ti asi skončí na dávkách,nebo se půjdou zastávat něčeho jiného.
26. 03. 2010 | 15:22

gekon napsal(a):

V Brne se traduje jedna historka o tom jak si Romove "vazi vlastni kultury".
Udajne vyradli muzeum romske kultury tyden po otevreni.
Nevim jestli je to pravda ale zni to zajimave.Pokud o tom nekdo neco vite tak si to rad prectu.
Ja muzu jen rict ze tem "mojim" jsou dejiny uplne ukradeny.To same romska kultura.Libili se jim pekny pisnicky treba od Boba Dylena,Hudby Praha a dalsich ./dnes uz asi vic "songy"TV Popstars:(/ Pokud jim budem neco nutit tak se dopracujem spolehlive bodu kdy se na vlastni kulturu a dejiny zacnou divat s podezrenim.
26. 03. 2010 | 15:27

vejr napsal(a):

Šimáček nam snad pise z jine dimenze, protoze vetsina z nas moc dobre vi, jak se veci maji..Predevsim existuje-li nejaka "Romstina", potom je kazdemu jasne, ze je to neprilis stara, umela slatanina z vice dialektu, kterou se cikani nikde v zahranici a dokonce ani u nas nedomluvi.Je to jasne i samotnym cikanum. Uz samotny vyraz Rom je umely, multikulturni zmetek, protoze neplati pro vsechny cikany.Romove jsou jenom jedna z vice odnozi tohoto etnika, kteremu se po staleti u nas a v celem svete vzdycky rikalo cikanske. Mimochodem si i samotni cikani rikaji cikani..Šimáček lze a prekrucuje jako kazdy spravny multikulturni silenec a hlavne zapomina na to hlavni, ze jde zase o dobry kseft v tolik vzkvetajicim etno-businessu, plnem preplacenych humanitnich parazitu, dotovany z penez danovych poplatniku.
Jeste je treba dodat, ze vetsina cikanu na nasem uzemi neni puvodne ceskych, ale ze se z nich velka cast k nam napakovala z jinych zemi, prevazne ze Slovenska..Po valce jich u nas bylo jenom par stovek a jejich historicka - staleta sounalezitost s nasi zemi je timto znacne zpochybnena. Lepe receno, je to lez, jako vetsina z toho, cim nas multikulturni snilci oblbuji.
Navrh ministrine eurohujerky je absurdni a jedna se znovu o pozitivni discriminaci, vyvolavajici cim dal vetsi emoce, zast a nenavist u logicky uvazujici majoritni casti spolecnosti.
26. 03. 2010 | 15:40

Čochtan napsal(a):

Původní jazyk každého Čecha je čeština. Pokud je jeho původním jazykem jiná řeč, pak není Čech, ale státní příslušník ČR jiné národnosti. Pokud vůbec státní příslušnost má. Po rozdělení Československa bylo udělení státního občanství ČR podmíněno čistým trestním rejstříkem.
26. 03. 2010 | 15:52

BL napsal(a):

A pro italy povinne latinu, urcite se ujme i vizigotstina, langobardstina, keltstina nebo vandalstina. Jezismarja co ti urednici nevymysli
26. 03. 2010 | 15:55

Čochtan napsal(a):

Problém cikánštiny spočívá v tom, že nabírá do sebe spoustu slov ze svého okolí. Tudíž jiná je cikánština v Maďarsku, jiná u nás jiná ve Španělsku atd. Je otázka, zda se vůbec o nějakou řeč jedná, nebo jen o množství různých dialektů.

Pokud se cikáňata chtějí učit cikánštině, nikdo jim nebrání se ji po škole v zájmových kroužcích učit. Jejich rodiče je to jistě rádi naučí, pokud ji ještě ovládají. Případně jim mohou zaplatit učitele. (pokud nějaké najdou).

V žádném případě by to neměl platit a organizovat český stát za české daně !
26. 03. 2010 | 15:58

Jamima napsal(a):

pane Šimáčku, dosti by mě zajímalo, jak budete schopni přesvědčit romské děti, aby dobrovolně navštěvovaly vyuku romského jazyka, když valná část má problémy s vyukou normální a to nemluvím o té části, která má problémy s docházkou vůbec. Zkuste místo těch floskulí, kterými jste zamořil svůj příspěvek přečíst blog Zdenka Broma, který se doopravdy snaží pro romské etnikum v oblasti vzdělání něco konkrétního udělat a ne jen spílat majoritě za to, co zavinili převážně politici. Že tak plamenně nevzpíláte jim...
26. 03. 2010 | 16:02

bigjirka napsal(a):

Čochtane, pokud se někdo chce ve škole něco učit, tak mi nevadí na to přispět.
26. 03. 2010 | 16:09

vejr napsal(a):

bigjirka - co to je za ptakovinu prispet? A na co platime dane? Skola je placena ze statniho rozpoctu..Penez je malo a nemelo by se vyhazovat za absurdni multikulturni projekty - vyplody levicackych pomatencu.
26. 03. 2010 | 16:22

bigjirka napsal(a):

vejre, pokud by tam ty děti opravdu chodily, tak to vyhozené peníze nejsou. Bohužel, viz můj příspěvek výše, domnívám se, že by nebyli ani učitelé, ani žáci. Jinak si stojím za svým - cokoli se děti ve škole učí, k něčemu je.
26. 03. 2010 | 16:27

Čochtan napsal(a):

Bigjirko,
až budou ovládat úřední řeč, matematiku a ostatní předměty, pak ať se třeba učí zulukafřinu. Ve volném čase po škole.
26. 03. 2010 | 16:29

Čochtan napsal(a):

"..cokoli se děti ve škole učí, k něčemu je. .."
při nejmenším se učí "se učit".
26. 03. 2010 | 16:31

vejr napsal(a):

bigjirka - prispivej si kam chces, me jde spise o princip..Neco za neco.Platim dane a z jich je placena skola.Cizi fakani me nezajimaji a uz vubec ne cikansti.
26. 03. 2010 | 16:32

vejr napsal(a):

Neuznavam sbirky a vsemozne zebrani po ulicich a domech..Platime dane statu a ten se ma starat, ne my..A kdyz to neumi, vymenit, vyhodit..
26. 03. 2010 | 16:35

Čochtan napsal(a):

ivo,
jsem zvědav, kdy tě Stejskal smázne, zarytý rasýsto !!! :-)))
26. 03. 2010 | 16:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 03. 2010 | 16:37

Čochtan napsal(a):

A je to tady !!! :-))))
Obávám se, že deratizace je jen otázka času. Vše podléhá módě, a když je móda hloupá a kontraproduktivní pak dřív nebo později zmizí.
Problém je v tom obrovském rozdílu mezi názory normálních lidí a tím, co hrstka pomatenců a vyžírků vnucuje ostatním jako oficielní názor. To nemůže skončit jinak, než špatně. Krvavě. Žádná revoluce není poslední.
26. 03. 2010 | 16:43

Opiřka napsal(a):

Češi nejsou obecně xenofobní, nikdy sem neslyšel někoho nadávat na jakékoliv jiné etnikum obývající ČR.
Spíše mají obecně vyhraněný názor.

Terry(26.03.2010 11:34:51): Přesně má slova, jak to že žádná jin menšina nemá problémy se vzděláváním se na základních školách ?
26. 03. 2010 | 16:47

el napsal(a):

Je možné, že o výuku romštiny budou mít zájem i neromské děti. Třeba proto, že dokážou odhadnout, jaký jim v budoucnosti přinese užitek, nebo jen tak z hecu.

Jen si nedovedu představit, jakou formu by hodina romštiny musela mít, aby zaujala i malá cikáňata. Děcka by byla nejspokojenější, kdyby ve třídě bylo celé příbuzenstvo, a tohle asi zajistit nepůjde. Takže to pro ně zase bude něco nepříjemného.

V tomhle jsem skeptická, nevěřím, že volitelná romština přitáhne cikáňata do školy.
26. 03. 2010 | 16:52

vejr napsal(a):

Opiřka - vyraz xenofobní je debilni a nesmyslna obrana multikulturnich vymastencu. Vubec to neladi s odpurci cikanu a ani islamu. XENOFOBIE je chorobny strach z neznameho.Cikany a machomety mnozi zname az moc dobre.
Stejne tak rasismus je uplne mimo.Cikani jsou nasi rasy a islam neni rasa..
26. 03. 2010 | 16:56

JenTak napsal(a):

Pane Šimáčku,
Mě by romština na škole nevadila, kdyby do té školy romové chodili.
Mám známé Cikány, kteři jsou asimilovaní. Pracují, nedělají bordel, (ráno musí vstávat) a bydlí ve slušných bytech. Nepovažují se za nějaké romy, neboť prý nejsou rumungři, ale za Cikány. Kupodivu doma nemluví cikánsky, ale češtinou bez přízvuku jako Češi. Oni sami nechtějí mít s tímto etnikem již nic společného, přestože na ně společnost nahlíží podezřívavě. Nekřičí nic o rasizmu, protože moc dobře vědí, kde jsou důvody k té nevraživosti.

Žije u nás celkem spořádaně početné vietnamské etnikum, které nikterak nežádá, aby učitelé uměli vietnamsky. Maně mě napadá, zda to není předsudek proti Vietnamcům.
26. 03. 2010 | 17:00

Opičan napsal(a):

Opravdu hrozná diskuze. Nechápu, jak můžeme brát vážně "fakebook".
A jen tak mimochodem. Jsem rom, mám vysokoškolské vzdělání (pedagogická fakulta) a žiju naprosto normálně. Nevím, proč by v demokratickém státě, neměla mít početně zastoupená menšina možnost zvolit si jako volitelný předmět romštinu, když (jak uvádí sám autor) spoustu romských dětí romsky nemluví.
Jinak mě tu každý druhý příspěvěk naprosto uráží a myslím si o Vás své...
26. 03. 2010 | 17:05

vejr napsal(a):

Je to vsechno volovina a nechapu, jak takovy nesmysl muze vydrzet tak dlouho ve verejnych diskuzich.
Predpoklady a pocty jsou jasne..Pokud se budou i nadale cikani nakladne protezovat a bude jich takto rapidne pribyvat, dojde k bezpochyb k nasilnym konfrontacim..Cele toto dobrodruzstvi levicackych magoru bude v budoucnu velmi drahe a vyzada si i sve obeti..Nic jineho totiz nevychazi..
26. 03. 2010 | 17:09

vejr napsal(a):

Opičan - neverim, ze jsi vzdelany rom, jinak bys vedel o co jde. Navic oficialnich 12 000 neni pocetna mensina a volitelny neznamena zadara.Neverim ti ani, ze jsi rom. Jsi totiz cikan.A jestli neveris ty me, zeptej se rodicu nebo se podivej do slovniku, treba do Otova naucneho.
26. 03. 2010 | 17:15

Jamima napsal(a):

pane Šimáčku, víte, k té chudobě a sociálnímu vyloučení Romů, které zde téměř kladete za vinu majoritě Vám chci napsat toto: Romové jsou zvyklí žít ze dne na den, obvykle dlouhodobě neplánují, žijí přítomností. Dobrá, je to jejich způsob života, ale potom nemohou očekávat stejnou životní úroveň jako lidé, kteří vkládali čas a prostředky do vzdělání a pracovali na sebe a dnes mají dům, zahradu apod. To prostě nejde. Co říci romské matce čtyř dětí, která příjde za pracovnicemi FOD, ty s ní sepíšou finanční měsíční plán, chodí nakupovat a po úřadech a ženská pak za týden přijde znova, jestli by jí nemohli na FOD dát nějaké peníze, protože ona nakoupila za zbytek těch jejich řízky a zaplatila děckám kredity do mobilu? Takže, buď chceš od nás pomoc a necháš si poradit a my ti již dnes pomáháme prostřednictvím různých organizací jako FOD, občanské poradny apod. nebo jen mluvíš o tom, že pomoci chceš a stejně si nakonec vše uděláš podle své hlavy a pak je to jen a jen tvůj rybíz a žij si jak umíš. Toť vše.
26. 03. 2010 | 17:44

gghii napsal(a):

Šimáček se dopustil několika závažných omylů : romský národ neexistuje- existuje pouze cikánské etnikum /etnická skupina/ - název romský si dali sami sobě cikáni na svém sjezdu až v 70.letech 20.století - čili romská historie je velmi krátká - cikánská historie je o něco delší.
Jazyk kterým mluvili původní cikáni již není živý - málokdo z etnika ho používá živě - spíše nikdo.
Ať si ho dál mezi sebou žvatlají,ale ať s tím nikdo neobtěžuje již tak přetížené školství - to musel být ale jednozávitový mozek který takovou hovadinu vyplodil ! Fuj
26. 03. 2010 | 17:59

opičan napsal(a):

vejre bez někam. Já tobě nevěřim zhola nic. Svou krizi sociálního statusu si můžeš léčit i jinak.
26. 03. 2010 | 17:59

Jamima napsal(a):

Nedávno jsem při úklidu vytáhla z krabice knížku "Kniha džunglí" a přečetla si ze sentimentality pár kapitol....autor tam popisuje opičí národ a jeho vlastnosti... On snad pan Kippling musel bydlet v Česku....no jinak, pro Opičana a podobné - vysvětlete mi, proč se mají romštinu učit romské děcka ve škole a né doma od rodičů? Je přece naprosto běžné, že pokud chci zachovávat své kulturní tradice, o kterých tady Romové a Šimáčkové do omrzení vykřikují, začnu u sebe a svých děcek a nebudu spoléhat na to, že je češtinu a nebo různé tradice naučí někdo cizí za mne.....
26. 03. 2010 | 18:00

ivo napsal(a):

Ano učme se tento jazyk kterým mluví statisíce lékařů,inženýrů,diplomatů,pilotů,leteckých dispečerů,jaderných fyziků,kosmonautů a nositelů nobelových cen.A u nás jeden z nich bude asi premiér.
26. 03. 2010 | 18:01

ivo napsal(a):

Víte jaký je v JAR rozdíl mezi místním rasistou a turistou?Prý asi 14 dnů.
26. 03. 2010 | 18:06

hankacl napsal(a):

Ivo: FUJ

Celá diskuse /nejen tady) mi přijde nesmyslná. Zaprvé - zveřejňuje MŠ záměr umožnit jako volitelný předmět třeba španělštinu, základy programování nebo základy manegementu? Zadruhé - očekávala bych, že nejdřív bude poptávka potenciálních žáků nebo jejich rodičů, pak se ověří možné personální pokrytí a teprve pak se bude ministerstvo věnovat schvalování tohoto předmětu v konkrétní škole.
Takhle jen spousta lidí sedla na lep autorovi blogu a jiným šikulům, kteří z normálních slušných lidí dělají xenofobní stádo a tím zdůvodňují nutnost a užitečnost své "práce".
26. 03. 2010 | 18:17

Jamima napsal(a):

hankaci - to je fakt dobrý postřeh. Má to logiku, bohužel....
26. 03. 2010 | 18:20

fafnir napsal(a):

Opičan
on někdo Cikánům brání učit se rodnému jazyku?Mohouto mít jako nepoviný předmět.O to nic.Te´d jenom sehnat někoho,kdo bude mít čistý tresní rejstřík a pedagogické minimum.Každá škola na tuto činnost jistě dostane grant.Ale proč k tomu nutit necikány.Soudím,že každému dítěti do budoucího života prospěje učit se třeba jednomu z jednacích jazyků OSN.To je smyslupná věc.I ta Svahilština nebo Arabština je víc k užitku.Jestli si někdo chce podporovat kulturní sebevědomí,tak by pro to měl něco sám udělat,nikoliv k tomu nutit ostatní.
A když jste pedagog,tak opíši něco od Čochtana:jak zní Pythagorova věta v Romštině?
26. 03. 2010 | 18:21

ivo napsal(a):

hankacl za co fuj?Byla jsi v jar?Byla jsi v jirkově?Byla jsi v janově?
26. 03. 2010 | 18:22

Pocestny napsal(a):

A hle!
Filosofie Orang Utan v praxi.

Příslovečná jednoduchost místního vymydleného malomozku zde vesele pořádá jarní májové defilé.

Vidím, lobotomiky všech druhů se konečně sjednotit....oni tomu říkají myšlenka, Ivan Pavlovič Pavlov to popsal jako podmíněný reflex...

řekneme "cikán",
ozve se NÉÉÉÉ!!

Když tu čtu tu zvučnou češtinu, navrhuji, aby se cikáni povinně učili cikánsky, povinně volitelně anglicky / francouzsky / španělsky a pak, pokud zbude čas, tuhle okresní hatmatilku, kterou mluví cca 4,5 milionů lidí a asi pět a půl milionů Orang Utan.

Je příslovečné, že nejtužšího odporu se cikánštině dostává od těch, kteří jsou proslulí plochým závitem a mizernou češtinou.
Pro spoustu našinců je cikán nutným "podčechem", oni přišli o žida, čobola i chochola, tak mají aspoň toho čmouda, aby byl někdo ještě větším chcípákem než jsou oni sami.
Homo Homolka zase řádí..-))
26. 03. 2010 | 18:29

ivo napsal(a):

Pocestny nikdo vám nebrání osobně je polidštit.Klidně si nějaké vemte domů.Já vám je ze srdce přeju.A za rok dva nám orang utanům napište jak se to povedlo.Budu se moc těšit.Jinak čoboli,židi,vietnamci mi nevadí ba právě naopak mám je rád.
26. 03. 2010 | 18:35

el napsal(a):

"proč se mají romštinu učit romské děcka ve škole a né doma od rodičů?"

Řekla bych, že ze stejného důvodu, jako se česká děcka učí ve škole češtinu. Kdyby se děcka učila mateřský jazyk jen od rodičů, za pár generací by se ztratil.

To, že škola zajistí dětem výuku mateřského jazyka (byť jako volitelného předmětu), je v pořádku.
26. 03. 2010 | 18:38

el napsal(a):

A kde na to vzít? Existuje spousta nesmyslných projektů, čerpajících peníze z ESF. Zaplatit pár učitelů menšinových jazyků by smysl mělo.
26. 03. 2010 | 18:40

ivo napsal(a):

Pak musí být zajištěná výuka i ostatních jazyků našich menšin jako volitelný předmět jinak je to diskriminace menšin(takže rusky,vietnamsky,polsky,madarsky,ukrajinsky,slovensky,německy).
26. 03. 2010 | 18:42

el napsal(a):

Pocestný, nevytýkejte diskutujícím jejich nedostatky v češtině. Třeba chodili do školy někam, kde čeština byla pouze volitelná, a ještě si ji museli sami platit.
26. 03. 2010 | 18:46

*** napsal(a):

Nadpis je výborný,
zbytek je blábol, tohle je mnohem větší legrace a jde o stejnou koninu.
https://www.youtube.com/watc...
26. 03. 2010 | 18:47

nemo napsal(a):

Nevím kdy se začne řešit ten cikánský problém, jak a zda vůbec.
Vím jen to, že začátkem bude přestat říkat cikánsky Rom a vrátit se k českému Cikán. Kdo totiž se uchyluje k tomu že problémy misto jejich řešení přejmenovává, ten nikdy nic nevyřeší a ani nechce.
František Palacký: "... považoval bych za hanbu stydět se za své předky, i kdybych byl původu cikánského".
26. 03. 2010 | 19:20

Tomik napsal(a):

Tedy přiznám se nedočetl jsem,ale již p o prvním odstavci mi bylo jasné že do roku 1950 jak píšete zřejmě existovala harmonie mezi našimi národy a romové bydleli slušně a spořádaně,ale poté...s nástupem komunistické sebranky byli zřejmě romové vyhnáni ze svých krásných a upravených vilek a začalo peklo na zemi které má za následek dnešní romskou situaci............to nemá cenu ani dopisovat :D
26. 03. 2010 | 20:01

Jamima napsal(a):

el - děti se učí ve škole již český pravopis, literaturu a čtení, mluvený jazyk je samozřejmě učí matka a všichni kolem něj. Proto jsem se pozastavovala nad tím, proč se mají romská děcka učit romštinu až ve škole a proč neumí romsky od svých rodičů, tedy pokud to s tím romským obrozením myslí vážně a ne jako doteď - Češi, udělejte nám nějaké obrození....
26. 03. 2010 | 20:03

yara ze země krys napsal(a):

Neo, díky za první příspěvek, docela jsem se pobavil. Přidávám vyjmenovaná slova po "eS" po cigánsku: sytý, syn, sýr, syrový, sypi.a
26. 03. 2010 | 21:01

jichu napsal(a):

Pane autore, potěšilo by mne, pár postřehů z Romské historie. Jak si třeba představujete vylíčení věčného exodu za lepšími zítřky směrem z Východu na Západ spojené s opouštěním vybydleného, a hledáním nových, příležitostí k parazitování. A stále dokola za přispění hloupých humanistů, kterým ovšem také dáme příležitost něco slíznout. Pokud se Vás to dotklo osobně, věřte mi, že jsem to tak chtěl.
26. 03. 2010 | 21:25

jichu napsal(a):

Sakra, mám tam nějak moc čárek. Ještě že mne nepletli s Romštinou, to by to pak vypadalo!
26. 03. 2010 | 21:28

LEVAK napsal(a):

Zpráv z tisku 19.3.2010:
"Pořádný šok zažili ve středu večer zákazníci hostince R klub v Kyselovicích na Kroměřížsku.Do podniku totiž vtrhla skupina opilých násilníků,kteří z podniku udělali doslov a do písmene kůlničku na dříví.
Důvod?Nejasný,vše zatím šetří policie.Místní lidé se ale zlobí:něco takového se prý nestalo poprvé muži zákona podobné incidenty zmetají pod stůl.
Po deváté hodině večer přišlo si 15 Rómů a zničehonic,bez jakéhokoliv důvodu,začali napadat osazenstvo, popsala starostka Kyselovic Mgr. Říhovská,která v inkriminovanou dobu v restauraci také seděla.Romské ženy podle ní nejdříve vyhnly děti ven muži notně posilněni alkoholem začli hosty bít pěstmi,popelníky a dokonce po nich házeli židle.Já jsem se s pár dalšími utekla skovat na záchod,odkud jsme zavolali policii pak jen čekali.V hospodě Romové dál demolovali,co mohli,dokud je jejich ženy neodtáhly ven, přiblížila Říhovská.Personál okamžitě zamkl dveře čekalo se na příjezd policie.Následný zásah však všechny svědky události velmi překvapil.Zásah vlastně ani žádný nebyl,neodvezli je n záchytku ni nic podobného.Pouze je požádali,by šli domů.A tak je to vždycky,zlobí se starostka.
Středeční scéna,které předcházela oslava Romů s příbuznými,totiž nebyla jediná svého druhu.V Kyselovicích podle starostky nastanou potíže vždy,když se někteří místní Romové posilní alkoholem.Napijí se pak jdou takříkajíc řešit nás ostatní,tvrdí Říkovská!"
26. 03. 2010 | 21:31

nick y napsal(a):

Hindustánština,Hindština,Urdština,Bengálština,Cikánština -co by mělo být pro nepovinnou volbu výuky cizího indoevropského jazyka rozhodující ? Myslím,že všechny vyjmenované jazyky jsou pro praktický život našich dětí a vnuků stejně ne/podstatné,naši potomci mají totiž skutečně více rozumných námětů a úkolů na vzdělávání,myslím si.Hezký večer
26. 03. 2010 | 21:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Martin Šimáček ředitel Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR se domnívá, že sociálně začleňovat se mají pouze Romové.
Já ne, sociálně začleňovat se mají všechna etnika. Jenže ostatní to zvládají bez Agentury pro Cikány a jejich dobře placené posluhovače.
26. 03. 2010 | 21:37

el napsal(a):

"děti se učí ve škole již český pravopis, literaturu a čtení, mluvený jazyk je samozřejmě učí matka a všichni kolem něj. Proto jsem se pozastavovala nad tím, proč se mají romská děcka učit romštinu až ve škole a proč neumí romsky od svých rodičů"

Protože jejich rodiče romsky neumí. Mluví směsicí různých jazyků podle toho, odkud pocházejí.
26. 03. 2010 | 21:59

Čochtan napsal(a):

Ivo,
těch 14 dnů, to bylo dřív, za apartheidu, dnes se to počítá na hodiny.
26. 03. 2010 | 23:18

Čochtan napsal(a):

Kdy se co změní ? Až Kocáb, Šimáček, Veselý, Gabal, a jim podobní ....... budou jako zemští škůdci po zásluze potrestáni.
Jak se to dělalo za Karla IV ? Najde se starý pevný dub, nejlépe na rozcestí, ....
26. 03. 2010 | 23:53

bigjirka napsal(a):

Vždyť to říkám: blbý blog -> šílená diskuse.

Pane Agente, zkuste se nad tím zamyslet.

A btw, komu jste to v UK tlumočil v tom imigračním řízení?

Ano, Čochtane, pokud se v průběhu vzdělávání někdo něco učí, i z Tebou uváděného důvodu nepovažuju zdroje za promrhané.

Opičane, chápu, že mnohé příspěvky pociťujete nekomfortně. Vděčíte za ně ovšem nadměrně dimensované deklasované vrstvě svého lidu. Tedy máš-li křivou hubu, na zrcadlo nenadávej (to není na Vás osobně).
27. 03. 2010 | 00:08

eM napsal(a):

Proboha, tzv. "romština" je pro dnešek naprosto nevybavený jazyk nomádů a světských; zajímalo by mne, jak si mezi sebou romští dělníci (ha ha) řeknou "před prací s vysokotlakou hadicí je třeba zkontrolovat, zda jsou naplněna elementární pravidla pro bezpečnost práce" a nebo jak romský inženýr (ha ha) řekne druhému "pane kolego, konektivita komponentů doposud neodpovídá doporučeným směrnicím pro analýzu interoperability"... Výukou toho pajazyka se maximálně ti, kteří dosud vládnou pouze slovy "dylyna rasýzmus, more, socijálka (ten překlep jsem udělal úmyslně)" ještě více segregují.
27. 03. 2010 | 07:10

eM napsal(a):

2 Ivo: Takový předpoklad pracovitosti bych se ani neodvážil uvažovat. Výroba košťat a ještě drátování? Chceš je ztrhat? Otrokáři :-))))
27. 03. 2010 | 11:51

Bo Anderson napsal(a):

Jojo líní cikáni se učit česky nechtějí tak naučíme čechy po cigánsku.My je živíme ale podmínky kladou prostřednictvím svých ochránců oni.Tohle sraní do vlastniho hnizda nedopadne pro nás dobře.
27. 03. 2010 | 12:54

Jamima napsal(a):

el - pokud Romové neumí romsky a nás obviňují z toho, že potlačujeme jejich tradice, tak mě napadá pouze jedno - oni sami kašlou i na svůj jazyk a jak je jejich dobrým zvykem, zodpovědnost za to s lehkostí sobě vlastní hodí na ty druhé.
27. 03. 2010 | 15:26

Holubář napsal(a):

Dovolím si pro pobavení jeden silně nekorektní:
Víte kdo je to český rasista? Ten, kdo nesnáší cikány více, než je nezbytně nutné.
27. 03. 2010 | 16:18

Silvie napsal(a):

Zavedení "romštiny" do škol nemá žádný smysl. Pouze v dnešní ekonomicky neutěšené době vytáhne další peníze z kapes daňových poplatníků (pregnantně řečeno to zase zamáznou "bílí").
Děti z bílých rodin se tomuto nepoužitelnému jazyku nikdy učit nebudou, jsou již tak dost vytížené výukou ostatních - světových - jazyků. Věřit tomu, že se cikáni pohrnou dobrovolně něčemu učit, nemůže věřit snad ani aktivistický bloud.
Autor blogu si prostě neumí přiznat, že cikány jejich historie ,ani kultura, vůbec nezajímá. A proč by tedy měla zajímat majoritu?!

Prostě se opět na jeden debilní "projekt" z dílny nějakého chorého mozku, vyhodí peníze z oken.
27. 03. 2010 | 18:12

eM napsal(a):

2 Silvie: Super, naprosto přesně.
27. 03. 2010 | 20:04

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden hrubě urážlivý výkřik ("vůl" - byť částečně vytečkováno), který byl v rozporu se záměry těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
27. 03. 2010 | 20:13

zdenekmihalco napsal(a):

Smazal jsem rovněž jeden, text, u kterého jsem měl vážné podezření z porušení paragrafu 198 trestního zákona (Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení) či 198a (Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod).
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
27. 03. 2010 | 20:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Silvie:
Výborně!
27. 03. 2010 | 21:34

bigjirka napsal(a):

... ... -..

Smažte to taky, pane Mihalco!
27. 03. 2010 | 23:00

bigjirka napsal(a):

napsal jsem to u Broma pro Pocestného a na nic lepšího nepřijdu, tak to sem vlapuji:
Myslím, že Level 1 je trivium, pracovní návyky a hygiena a předávání těchto basics kultury potomkům.

Na Level 2 může přijít "obnova duše". Btw., do Skauta by asi mohli hned. Kdyby do skupiny přišel 1-2, asi by to šlo. Ale Skaut vyžaduje dost velkou kázeň a plnění povinností.. Opět - jako s jazykem - vedoucí a děcka? Fakt asi level 2.
Level 3: Kdo jsem a odkud přicházím?
27. 03. 2010 | 23:03

bigjirka napsal(a):

Silvie, ten projekt není debilní, naopak je vychcaný. Ethnobusiness pojede!
27. 03. 2010 | 23:04

dříve ruda napsal(a):

Ke článku a k autorovi mám několik zásadních připomínek, které se pokusím vměstnat do rámce stejskalomihalcova kodexu:

Pane Šimáčku, nelze než ...... a ........, který ...... a nemá......, jako vy sám. ......protože ..... takovou....., ...... i s ..... a ..... hledal lupou. ....... a ....., pouze ......., a....... peníze.

Korektní diskusi na citlivé téma zdar.
28. 03. 2010 | 11:12

EW napsal(a):

"Co chceme? Aby snědé dítě před katedrou povídalo, jak jejich předky praotec Čech sem přivedl a rek Žižka do boje proti přesile papeženců vedl?"

Mno, treba by naopak mohlo vupravet, jak jeho predci delali Turkum spiony, aby Turci mohli vyhodneji pobijet predky vsech ostatnich zaku, ve tride pritomnych.To by bylo multikulti toco...
28. 03. 2010 | 12:55

el napsal(a):

"el - pokud Romové neumí romsky a nás obviňují z toho, že potlačujeme jejich tradice, tak mě napadá pouze jedno - oni sami kašlou i na svůj jazyk a jak je jejich dobrým zvykem, zodpovědnost za to s lehkostí sobě vlastní hodí na ty druhé."

To, že Romové ztrácí svůj jazyk, je způsobeno kočováním. Tam, kde se setkali s novou reálií a neměli pro ni svoje pojmenování, slovo přejali od hostitelů. A když během pár generací prošli Evropu, málo používaná slova jejich původního jazyka zapomněli a naopak začlenili do svého slovníku slova jiných jazyků.

Další věc je, že škola je pořád ještě vzdělávací instituce. Je otázka, jaký bude zájem. Tady záleží na tom, jak bude postavená vyučovací jednotka.

Zrovna tak bych byla ráda, kdyby i malá Vietnamčata a Ukrajinčata měla své učitele, kteří jim doplní znalosti tam, kde rodiče na to nestačí.
28. 03. 2010 | 16:52

Jamima napsal(a):

el - "To, že Romové ztrácí svůj jazyk, je způsobeno kočováním." - fajn, takže svůj jazyk poztráceli sami bez našeho přičinění. Chtějí-li jej dnes jejich představitelé tak silně obnovit, tak mají pole volné. Ale nevím, proř to chtějí po našem už tak neskutečně podfinancovaném školství. Nechť tedy romčata vyučuje jejich romská elita jazyku a zahájí své obrození zevnitř. Ještě jsem neslyšela, že by si někdo vážil něčeho, co dostal zadarmo tak, jako toho, co si musel nějak zasloužit. S romským obrozením je to stejné, my jim můžeme připravit podmínky jaké chceme, pokud nebudou oni sami chtít, nic se nepohne. Koně také můžeme přivést k vodě, ale napít se už musí sám. Toť vše.
28. 03. 2010 | 18:52

el napsal(a):

Jamima - Cikánská děcka chodí u nás do školy úplně stejně jako naše děcka. Nevidím důvod, proč by vedle němčiny, španělštiny, francouzštiny a ruštiny (angličtina je myslím už povinná)nemohly být volitelné další jazyky, pokud se sežene a zaplatí učitel.

"Ještě jsem neslyšela, že by si někdo vážil něčeho, co dostal zadarmo tak, jako toho, co si musel nějak zasloužit."

Ano. Přesně tohle je vidět na studijních výsledcích nejmladší generace.
28. 03. 2010 | 19:05

el napsal(a):

Tahle diskuse mi připomněla dávný spor, jestli neslyšící děti mají být ve škole vyučovány ve znakové řeči, nebo ne.
28. 03. 2010 | 19:11

Jamima napsal(a):

el - ano, a hlavně pokud se na to seženou peníze. Ale ony se seženou spíše na podobnou hovadinu jako je vyučování deseti děcek romsky než na plat jednoho asistenta, který by těm romským dětem mohl nahradit domácí školní přípravu, kterou od rodičů nejsou schopny dostat.....u nás je přímo pravidlem, že čím větší hovadina, tím rychleji se na ni schrastí prachy. Je fakt směšné očekávat, že romská děcka budou chodit dobrovolně někam, kam nemusí, když jim většinou dělá problémy zachovat alespon tu povinnou část docházky.....no ale jestli jde zase jen o tu čárku ve statistice do Bruselu....
28. 03. 2010 | 20:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky obsahující větší počet vulgarismů, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
29. 03. 2010 | 10:32

bigjirka napsal(a):

Pod tímto blogem žádná seriosní debata není, pane Stejskale, neb blogger nereaguje ani na kritiku evidentních nepravd. Protože on na nás kálí, doporučil jsem diskutujícím komplementární krok. Děkuji za pochopení.
29. 03. 2010 | 11:02

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:45

gghii napsal(a):

Šimáčku :
omyl romský jazyk neexistuje
existuje cikánský jazyk - jazyk cikánského etnika -
cikán je spisovné označení příslušníka cikánského etnika !!!
04. 04. 2010 | 15:54

gghii napsal(a):

Šimáčku :
omyl romský jazyk neexistuje
existuje cikánský jazyk - jazyk cikánského etnika -
cikán je spisovné označení příslušníka cikánského etnika !!!
04. 04. 2010 | 15:55

Renata napsal(a):

Pane Šimáčku, nečetla jsem moc diskuzí na toto ošemetné téma. Váš příspěvek hodnotím jako nejhodnotnější ze všeho, co se ke mně dostalo.
Možná je problém v tom, že se stále řeší Romové, a je přehlíženo, že my všichni ostatní máme co řešit na sobě, na své morálce, snášenlivosti a hlavně schopnosti empatie. Děkuji a přeji Vám pevné nervy a smysl pro humor.
08. 04. 2010 | 19:36

U-Boat watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 10:13

Lucie napsal(a):

Větší sra*ku a Čechy ponižující text jsem dlouho nečetla. Vzpamatujte se.
20. 05. 2010 | 15:16

EmersonJACQUELINE napsal(a):

freelance writer
17. 11. 2011 | 07:29

cialis pharmacy napsal(a):

M. f. suppos. No. i. Tal. Dos. viii. http://orderonlineviagra.org viagra best price oculist, who prescribed holocaine with borax, was, Hydrargyri lodidum Rubrum. The red mercuric, http://cialis-generic-online.net cialis 10mg in alcohol, the only exceptions being castor oil, S. One on retiring. <a href=http://orderonlineviagra.org#3,17019E+13>recreational viagra</a>, be prevented by the addition of a small amount of, iodide, may be mixed with collodion without, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,71420E+46>buy cialis 10mg</a>, stance and we know of no incompatibilities. It is, S. Apply to the eyes once a day. <a href="http://orderonlineviagra.org#13847">buy viagra without prescription</a>, of bismuth subnitrate and sodium salicylate in, It is therefore often prescribed in combination, <a href="http://cialis-generic-online.net#33747">generic cialis tadalafil</a>, Methylis Salicylas. Methyl salicylate, or oil of,
14. 01. 2013 | 22:22

viagra online without prescription napsal(a):

Spir. Frumenti aa viii http://orderonlineviagra.org pharmacy viagra in acid solution and hypophosphorous acid,, duced iron, iodine, tannic acid, gallic acid,, http://cialis-generic-online.net cialis prescription into mercuric chloride this is not so the calomel, S. For external use. <a href=http://orderonlineviagra.org#1,44326E+95>buy viagra super active</a>, with chemically pure ferrous salts entirely free, precipitate of ferric hydroxide. <a href=http://cialis-generic-online.net#6,46837E+85>generic cialis tadalafil</a>, Potassii Permanganas. Potassium permanganate, Mist. Rhei et Sodae ii <a href="http://orderonlineviagra.org#11813">viagra dosages</a>, if in solution, or in the form of pills or, formed and from a practical, therapeutic point of, <a href="http://cialis-generic-online.net#20266">cialis online without prescription</a>, the metallic state or to sulphides. It reduces,
15. 01. 2013 | 19:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy