Dostupné bydlení jako téma pražských komunálních voleb
Dostupnost bydlení se stalo jedním z hlavních témat letošních komunálních voleb v Praze. V situaci, kdy poptávka po bydlení v metropoli výrazně převyšuje nabídku, zpřísnily se podmínky pro žadatele o hypotéku, povolování nové bytové výstavby trvá dlouhé roky a ceny bytů proto vytrvale rostou, je to pochopitelné. V tomto článku se kriticky zamýšlím nad řešeními, které favorité pražských komunálek předkládají ve svých programech a proslovech.
Jak Pražané chtějí stavět do výše, neboli co umí „ukázat“ průzkum veřejného mínění
Pekárna potřebuje péci a prodávat pečivo, hotely nabízet a pronajímat pokoje, architekti a developeři projektovat, stavět a prodávat domy. Aby se jim to dařilo, používají k tomu nejrůznější nástroje oslovování zákazníků, zjednodušeně řečeno marketing. Není na tom nic zvláštního ani špatného. V pořádku ovšem není, pokud marketing pracuje s daty zavádějícím způsobem, nebo pokud je marketingový průzkum prezentován jako nezávislý průzkum veřejného mínění.
Boháčovi bubáci neboli o smyslu a principech územního plánování
Blíží se mnoha městskými částmi a spolky očekávaná doba připomínkování návrhu pražského územního plánu. V této souvislosti mě zaujal rozhovor s Ondřejem Boháčem, ředitelem Institutu plánování a rozvoje, organizace, která má přípravu územního plánu hlavního města na starosti.(1)
Ideologové růstu
Skoro 60 % Pražanů si myslí, že v jejich městě by se mělo stavět. Alespoň podle závěrů průzkumu zpracovaného agenturou IPSOS pro Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). Co stavět, za jakých podmínek a jaké cíle sleduje zadavatel průzkumu?
O prostoru pro participaci v politickém vesmíru
PARTICIPACE, slovo, které se v posledních letech stále častěji vyskytuje v kontextu rozvoje města. Jedni se jím ohánějí jako nějakým zaklínadlem, jiným už právě proto leze krkem. Ve vágních frázích i v emocemi zjitřené diskusi se ztrácí obsah a smysl tohoto slova. V tomto textu se jej pokusím (znovu) najít.
O autorovi
Urbánní a environmentální antropolog, výzkumník, konzultant a facilitátor v oblasti urbánních studií, udržitelného regionálního rozvoje a prostorového plánování. Po několika letech převážně v akademické sféře jsem se rozhodl ubírat cestou nezávislého odborníka a společně s urbanistkou Kristýnou Starou založil atelier dialog architekti. Zní to možná složitě, ale nebojte se. Budu zde srozumitelným jazykem psát o různých tématech, která pokládám za důležitá pro vytváření v nejširším smyslu slova zdravých měst; tj. takových, ve kterých chceme žít. Budu se věnovat tématům demokratického městského plánování, územnímu rozvoji, ale také třeba otázkám bydlení a veřejného prostoru.